Eerste officiële treffen tussen teams van Ferrari en Maserati KOBLET behoudt voor sprong op COPPI Een zomer in Kromdorp UIT DE GLORIEJAREN VAN HET-, NEDERLANDS ELFTAL r J GROTE PRIJS VAN NEDERLAND Italianen nemen mee verrassing Nederlandse renners laten zich opnieuw niet onbetuigd Kiibler wint eerste etappe fpwPwA-A-Ai 14 Oostenrijk zegeviert op het kantje af (0-1) J Van 8—12 Juli te Noordwijk ZATERDAG 30 MEI 1953 PAGINA 4 Amerik. top-speelsters naar Noordwijk Prijsraadsel Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Met nog vier etappes voor de boeg Ronde van Luxemburg Uitstekende rit van Lambrichs Damrubriek Bak toegevoegd aan spelers en reserves Bondselftal T enniskampioenschappen Kampioenschap drie banden Winst en verlies vopr Sweering te Madrid Schaakrubriek ©IlM Rosewall ook in de finale dubbelspel N.E.A.-O.F.C, Zondagavond op A.P.G.S.-terrein Cricket-programma Hockey-programma Korfbal-programma Tennis-programma Derksen verliest te Parijs Sportflitsen (Van een onzer verslaggevers) Met spanning ziet de wereld van bij autosport geïnteresseerden uit naar de race, die Zondag 7 Juni a.s. op het circuit in de duinen van Zand- voort verreden zal worden. Tot op dit ogenblik toch is iedereen, die van autorensport iets af wee(i, volledig doordrongen van de hegemonie van het merk Ferrari. In Zandvoort echter zal worden uitgemaakt of die hege monie dit jaar nog voort zal duren óf dat de grote tegenspeler van de snelle Italiaanse producten zich zal melden. De kans op het laatste is groot, want een andere beroemde fabriek van racewagens, Maserati, is met het con strueren en beproeven van haar auto's zover gekomen, dat zij het voor de eerste keer aandurft tegen Ferrari in het krijt te treden. Zo zullen dan zoalg reeds in het kort is bericht vier officiële fabriekswagens, bemand met de coureurs Ascari, Farina, Villoresi en Hawthorn uit de Ferrari-renstal het zwaar te verduren krijgen in de strijd tegen het officiële fabrieksteam van Maserati, gevormd door Fangio, Gonzales en Bonetto. De race om de Grote Prijs van Nederland, die meetelt in de strijd om de punten voor de titel van snelste autocoureur, zal door deze omstandigheid een cachet krijgen volkomen gelijkwaardig aan dat van de grote autoraces elders in de wereld. Zondag 7 Juni zal het de vijfde keer zijn, dat de K.N.A.C. op het Zandvoortse circuit internationale races organiseert. Een goed veld van wagens en coureurs samen te stellen is ieder jaar weer haar grote zorg geweest. Door de na-oorlogse situatie in de racewagen-industrie heeft zij hiermee niet altijd evenveel geluk gehad. Immers vorig jaar nog was het op Zandvoort al Ferrari, wat de klok sloeg. Geen ander merk kon de vuurrode race monsters der Italianen benaderen, het geen uiteraard het spannende verloop van de ongeveer drie uur durende cour- se niet ten goede kwam. Ook dit jaar dreigde het weer dezelfde kant op te gaan, want de andere kanshebbers op wereldtitels en grote prijzen, de con structeurs van Alfa Romeo's en van Mer cedes Benz zijn nog steeds bezig zich te spitsen op het renseizoen 1954. waarin voor de eerste keer in grote wedstrijden gereden zal worden onder de zgn. for mule 1, met wagens van 750 cc met compressor tot 214 liter wagens zonder compressor. Zij kunnen of wensen niet eerder op de circuits te verschijnen, dan wanneer zij deze producten mogen laten draaien. De Italiaanse fabrikant Enzzo Ferrari echter voert een andere tactiek. Hij laat zijn wagens in alle grote races meedoen, niet slechts vanwege de goede financiële resultaten, die er bij over winningen voor de fabriek aan vastzit ten, doch ook om zijn producten steeds weer op de proefbank, die een grote autorace nu eenmaal is, te kunnen zet ten. Zo zal in de komende wedstrijd van 7 Juni Ferrari met een prototype in de baan komen, dat beschouwd moet wor den als een voorloper van het type, waarmee bij invoering van de nieuwe race-formule getracht zal worden de oude roem te bestendigen. Volgens een min of meer zelfde sys teem is Maserati thans gaan werken. Na een overwinning in de race van Syra cuse, waar alle vier deelnemende Fer- rari-fabriekswagen werden uitgescha keld, heeft men zich nu ook gehaast om met een officieel fabrieksteam tegen de Ijajianen aan te treden. Mede alweer om een proefbank te hebben met het oog op het volgende seizoen, als naar verwacht mag worden de grote strijd tussen de vier beroemde renstallen Ferrari, Mase rati, Alfa Romeo en Mercedes Benz zal ontbranden. Zondag 7 Juni dus in ieder geval een uiterst felle kamp tussen een ploeg van Zondag 5 Juli zal te Noordwijk een tennis-exhibitie worden gegeven door enkele van de sterkste Amerikaanse dames. Het staat vast, dat Doris Hart en Shirley Fry naar Noordwijk komen; de deelneming van Maureen Connolly en Juli Sampson staat nog niet vast, doch is wel waarschijnlijk. Tengevolge van een technische storing zijn wij tot onze spijt niet in staat vandaag het wekelijks prijs raadsel te publiceren. A M S PAAR U R K R D K M M E E T A G R T E E L L N O K DOOD K R O T E R D A M L M A A S P A S N A P A N I S N A D E B A E B R O E R S I N 4- N E L I E 4- E D S O K 4- O M A 4- O 4- T O O M M M E N I E 4- vier rode Italiaanse wagens en drie waarschijnlijk blauwe Maserati's. Voorspellingen over de winnaar? Tot voor kort was het geen vraagstuk de Ferrari's bij voorbaat als de sterksten aan te wijzen. Thans doet men echter veel wijzer het standpunt van maestro Enzzo Ferrari zelf mee in te nemen: „Ik weet het momenteel niet meer; wij ge ven grif toe slechts één angst te heb ben.... Maserati." Intussen is men bij Maserati van dezelfde gevoelens ten aanzien van Ferrari! De drie wereld kampioenen Farina (1950), Fangio (1951) en Ascari (1952) zullen elkaar bovendien allerminst vertrouwen in het komende gevecht. Naast het genoemde zevental zullen echter ook nog drie wagens van de Franse pechvogel Gordini door de dui nen jagen. Met uiteraard de altijd aan wezige kans, dat het onfortuin nu eens niet naar ze omkijkt en zij er als de klassieke derde met het been vandoor kunnen gaan, waarom de twee anderen vechten. De coureurs van Gordini luis teren naar de namen Behra, Trintignant en Harry Schell, de laatste een onver schrokken Amerikaan, die de équipe zal aanvoeren. Voorts komen er drie Engelse Con- naughts, voorzien van brandstof-in spuiting. Ze vallen vooral op door hun werkelijk razend snelle wegtrekken. Achter het stuur zitten Salvadori, een voor Nederland nieuw gezicht, McAl- pine en de bekende Belg John Claes. Nog twee bekenden voor het Neder landse publiek wagen weer een kans: Ken Wharton met een Cooper Bristol en Stirling Moss met een Cooper Alta. Tenslotte zijn de Engelsen nog ver tegenwoordigd in twee H.W.M.-wa- gens, die gereden zullen worden door Macklin en Collins. Niemand minder dan Louis Rosier, de sympathieke garagehouder uit Clermont Ferrand, die al twee keer winnaar in Zandvoort mocht worden, completeert het illustre gezelschap. Hij komt natuurlijk weer in zijn eigen tróuwe Ferrari, die echter zoveel ser vice van de fabrikant ondervindt, dat een zeer goede beurt van Rosier, mede door zijn bekende rustige wijze van rijden, in het geheel niet tot de onmo gelijkheden gerekend behoeft te wor den. Een selecte troep van achttien man dus. Het spel kan beginnen! ïnplaats van de traditionele wedstrijd voor wagentjes van de 500 cc-klasse heeft de sportcommissie van de K.N.A.C. voor dit jaar besloten een internationa le sportwagenrace te doen houden van een uur. Het wordt een zgn. invitatie wedstrijd, waarbij door de keuze van rijders en materiaal een veld zal wor den samengesteld, dat in zijn prestatie vermogen op het lastige, banden ver slindende circuit gelijkwaardig zal zijn. Winnaar wordt hij, die in het uur de meeste ronden zal hebben afgelegd. Al le namen van degenen die aan de start zullen verschijnen zijn nog niet bekend. De lijst van deelnemers ziet er voor lopig als volgt uit: De Engelse Line en Mayers en de Nederlander Van der Lof met een 1% liter Kieft. E. Hertzberger met Aston Martin. J. Bos Eyssen met Cotura. De Hagenaar W. Adams met een Ferrari. Gestreefd wordt naar een deelnemersveld van achttien tot twin tig rijders. De sportwagenrace begint om 1 uur. De wedstrijd om de Grote Prijs van Nederland om half drie. Te onge veer half zes zal de uitslag bekend zijn. Hoewel de zestiende etappe van de Ronde van Italië, van Riva del Garda naar Vicenza voerend, vrij vlak en slechts 166 km lang was, is er over het algemeen veel strijd geleverd. En in deze activiteit hebben de zes Neder landse renners zich niet onbetuigd ge laten. Het begon al met .een ontsnappings poging van een klein groepje, bestaande uit de Spanjaard Vidal, de Italianen Coste en Pianezzi en onze landgenoot Van Breenen. Fel spurtend ging het viertal er tussenuit en zo'n vastberaden indruk maakte hun pedaaltred, dat het peloton geen enkel risico nam en de vluchtelingen uit alle macht ging na jagen. Niet lang duurde het dan ook. of de gehele karavaan van 90 coureurs was weer compact. Vidal had echter kennelijk zijn zinnen op een goede plaats in het etappe-klassement gezet, want korte tijd later schoot hij voor de tweede maal uit de dichte gelederen naar voren. Dekkers en Buchonet slaag den er in hem enkele kilometers te vol gen, maar het tempo van Vidal werd steeds hoger en tenslotte reed hij alleen Bij Trento (na 45 km) had hij een voor sprong van veertig seconden en bij de doortocht van Levico (64 km) was het zelfs ruim twee minuten. Nog reageerde de hoofdgroep niet, doch toen Vidal's voorsprong tot 2 min. 30 sec. was aan gegroeid, kwam er beweging in het peloton. Na 94 km, bij Grigno, was het verschil tussen de drieste vluchteling en de hoofdmacht tot 1.20 gereduceerd. Toen bleek, dat Vidal tè weinig klasse bezat om zich te kunnen handhaven in de wetenschap, dat de achtervolgers steeds dichterbij kwamen. Zienderogen begon zijn ca dans onvaster te worden en toen hij tenslotte door de grote groep werd „opgeslokt", zat hij te stam pen op zijn machine. De laatste zeventig kilometer bracht tal van uitlooppogingen van kleine groepjes. Koblet en Magni waren de initiatiefnemers tot een van deze po gingen. Buchonnet Dekkers Van Steen bergen, Ockers, Coletto en Barozzi sprongen onmiddellijk aan hun wiel, wetend dat een vlucht van mensen als Koblet en Magni wel eens menens zou kunnen worden. Maar verder dan een halve minuut voorsprong kreeg de kop groep niet. Coppi organiseerde een klopjacht en „toeïrïwas hot - gauw ge beurd; zes - kernverder was het veld weer gesloten. Dertig"Sm,,-voór het einde probeerde Van Steenbergen het nog maals. Aanvankelijk werd dit offensief de kop ingedrukt, maar tenslotte ge lukte het de Belg tóch weg te komen, tezamen met de Italianen Monti, Co letto, Brasola, Barozzi Baroni en Zu- liani. De Nederlanders die tot dusver steeds in de voorste gelederen te vinden waren geweest misten nu de slagvaar digheid mee te trekken. De finish was gelegen aan het eind van een één km lange steiging zodat het einde van de etappe een klimmende sprint werd, welke door Monti werd gewonnen waarbij Van Steenbergen door de andere Italianen naar de laat ste plaats van het groepje werd ge drongen. Klassementen Klassement: 1. Monti 4.34.16, 2. Baroz zi z.t., 3. Coletto z.t., 4. Zuliani 4.34.26, 5. Baroni 4.34.37, 6. Brasola 4.34.44 (allen It.), 7. Van Steenbergen (Belg.) z.t., 8. Defillipis (It.) 4.36.06, 9. Ockers (Belg.) z.t., 10 Bartali (It.) z.t„ 11 Schaer (Zw.) z.t., 12. Pellegrini (It.) z.t., 13. Pedroni (It.) z.t. Daarna het peloton, onder wie Koblet (Zw.), Pianezzi (Zwits.) en Diggelman (Zwits.) De Nederlanders Van Est, Roks, Wagtmans, Dekkers, Van Breenen en Suykerbuyck werden ex aequo 21e met andere renners in dezelfde tijd als Defillipis. Algemeen klassement: 1. Koblet (Zw) 96.26.49, 2. Coppi (It.), 96.27.44, 3. De Santi (It.) 96.28.06, 4. Fornara (It.) 96.28.35, 5. Conterno (It.) 96.29.37, 6. Schaer (Zwits.) 96.29.44, 7. Van Est (Ned.) 96.30.48, 60. Wagtmans (Ned.) 97.22.30, 62. Roks (Ned.) 97.27.56, 63. Dekkers (Ned.) 97.29.06, 85. Suyker buyck (Ned.) 98.33.27, 86. Van Breenen (Ned.) 98.35.39. De eerste etappe van de Ronde van Luxemburg, van Luxemburg naar Difer- dange over een afstand van 225 km., is gewonnen door de Zwitser Kübler. Kübler was ook de eerste renner, die reeds na enkele kilometers, nadat het startschot gevallen was, in gezelschap van zijn landgenoot Schellenberg en de Duitser Schwarzenberg, alsmede de Lu xemburger Schmitt uit het peloton sprong, doch deze ontsnapping was van korte duur, want nog voordat de kara vaan een kilometer of dertig op weg was, werden de vluchtelingen weer tot de orde geroepen. Maar nauwelijks was het veld weer compleet of een ander drietal trok er tussen uit. Dit waren onze landgenoot Lambrichts, de Zwitser Graf en weer de Duitser Schwarzen berg. In de omgeving van Hovelange (160 km.) echter werd Lambrichs door kübler, Close en Van der Stockt, alsmede door de inmiddels naar voren gekomen Belg Blomme. ingelopen. Hij echter be zat nog zóveel reserve, dat hij zich bij dit viertal kon aansluiten. Elkaar om beurten op kop aflossend, ging het vijf tal op de finish af. In Differdange, het eindpunt van deze zware etappe, toonde Kübler zich de sterkste in de sprint. Wat de prestaties van onze overige landgenoten betreft mogen wij tevreden zijn. Vooral het rijden van de 33-jarige Sjèfke Janssen viel zeer te loven, doch met hem mogen wij zijn provinciege noot Piet Haan en Gerrit Voorting noe men. Harm Smits, die reeds vroeg met een lek bandje te kampen kreeg, wist zich goed te herstellen. De jeugdige Adrie Voorting viel enigszins tegen, doch voor hem geldt hier zeker het excuus,, dat hij als enige van de Neder land-ploeg voor het eerst in het zware bergland aan de start kwam: Klassement: 1. Kübler CZwits.)' 6 uur 23 min. 34 sec. 2. Van der Stockt (Belg. A) z. t. 3. Blomme (Belg. B) z. t. 4. Close (Belg. A) z. t. 5. Lambrichs (Ned.) z. t. 6. Van Dormael (Belg. A) 6.24.56. 7. Rijckaert (Belg. B) 6.24.59. 8. Janssen (Ned.) z. t. 9. Gielen (Belg. A) 6.25.06. 10. Walschot (België A) z. t. 18. Haan (Ned.) 6.25.46. 19. Gerrit Voorting (Ned.) 6.27.55. 23. Smits (Ned.) 6.28.50. 36. Adrie Voorting (Ned.) 6.42.09. Probleem No. 2019 van H. J. C. A. Nun- nink te Delft; voor geoefenden. Zwart 8 st. op 11, 12, 14, 16, 19, 25, 35, 45, dam op 50. Wit 10 st. op 24, 26, 27, 29, 30, 32, 33, 34, 39, 44. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 Juni a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing van No. 2011 van Arn. J. Bèemer te Hilversum. Wit speelt naar: 30, 23, 34, 2, 10, 8 en wint. Niet moeilijk doch zeer mooi meerslagprobleempje. De hielslag, hoe wel overbekend, is altijd weer verras send. Tenslotte moeten de eindspelzet- ten nog nauwkeurig gedaan worden. VOOR BEGINNERS No. 259 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. '4* V/// 'J 222% Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 259 en 260 kunnen tegelijk ingezonden worden aan bovenstaand adres tot 15 Juni a.s. Ditmaal eens een probleempje met dammen er in; men late zich daardoor niet afschrikken. Het is integendeel vrij gemakkelijk, na de vierde zet van wit is het spel uit! Oplossing van No. 255 van J. J. H. Scheyen te Kerkrade. 37-31! een prachtige zet. Een zgn. plakkertje dat toch weer niet als ge woonlijk dienst doet. 35x33, 38x29, 27x47, 31-26, 47x24, 26x30 en het is gewonnen! Na de verrassende openingszet loopt het vanzelf. Een leuk en heel goed probleempje! Aan de spelers en reserves van het Nederlands Bondselftal, dat op de Olympische Dag tegen Bolton Wan derers speelt, is toegevoegd Bak, van Excelsior. Pas Zondag zal worden uit gemaakt, wie de linksbinnenplaats zal bezetten. 14. Terwijl veldwachter Stockedief met grote in spanning uitvoerig zat op te schrijven wat de freule in de nacht van de inbraak gedroomd, gevreesd, ge dacht en gehoord had, stond Koos Pimpel buiten in alle onschuld en zelfs tot zijn ontzetting een oploop te veroorzaken, alleen maar door zijn opzichtige kledij. Hij vluchtte ten laatste geheel ontdaan naar binnen en verklaarde verongelijkt tegen veldwach ter Stockedief, dat hij er niets voor voelde, om voor gek te staan en dat hij onmiddellijk naar huis zou gaan, als er niet een minder opzichtiget bezigheid voor hem bedacht kon worden. Stockedief wierp hem een afwezige blik toe, ontwaarde niettemin het fototoestel, dat Koos Pimpel nog steeds stevig om klemde, en beval: „Ga de vingerafdrukken fotogra feren, die koster Snuiter gevonden heeft". Op het zelfde ogenblik evenwel kwam koster Snuiter, wit bestoven als een molenaarsknecht, binnen om mede te delen, dat het busje poeder leeg was. „Goed zo", prees Stockedief, „en heb je wat gevonden?" „Dat weet ik niet", zei de koster aarzelend. „Het is wel overal erg wit geworden". Stockedief keek een poosje peinzend voor zich uit en vroeg toen: „Heb je geblazen?" „Nee", zei de koster. „Waarom?" en hii keek rond, of hij soms ergens kaarsen zag branden. „Als je voorzichtig het poeder wegblaast", doceerde Stockedief geduldig, „blijft het alleen op de vinger afdrukken achter". „Dat is mooi bedacht", zei de koster verheugd. „Dat zal ik doen". Maar omdat hij uit de praktijk wist, hoe vermoeiend blazen op de duur is, aarzelde hij toch weer en vroeg: „Zal ik maar niet beginnen waar de freule de kleren had neergelegd?" „Als je het maar laat", zei de freule haastig. „Ze lagen in de vestibule en die heeft van morgen een grote oeurt gehad. Daar geen geknoei met poeder, asjeblieft". „Een grote beurt?" kreet Stockedief. „Mens, dan heb je alle sporen vernie tigd". Er heerste enige ogenblikken grote verslagen heid. Toen merkte de koster voorzichtig op: „Er ligt wel een hoopje as in de serre". Het gezicht van Stockedief kreeg langzaam een verzaligde uitdruk king. „As", zei Stockedief verrukt. „As. Laat Zien" Zij haastten zich naar de serrem De drie mannen la gen in een oogwenk op de knieën bij het hoopje as, dat naast het karpet op het parket lag. De freule keek laatdunkend toe. „Een vergrootglas", schreeuwde de veldwachter opgewonden. „Hebt u een vergroot glas?" Na het fraaie spel van het Nederlandse elftal tegen de Hon gaarse profs stond Oranje eind 1933 te Amsterdam aangetreden tegen het Oostenrijkse „Wunder- team" van Hugo Meisl. Algemeen werd natuurlijk op een nederlaag gere kend; deze voorspelling werd echter maar gedeel telijk bewaarheid, want hoewel de mannen van Sindelar tenslotte na zeer zware strijd met de kleinst mogelijke cijfers van 0—1 wisten te zege vieren, zou een gelijk spel aan beide partijen loon naar werken hebben ge geven. De Nederlanders speelden n.l. met dezelfde laaiende geestdrift en de zelfde onverzettelijke wil als dat andere Nederland- Twintig jaar geleden leid de Sindelar op meesterlijke wijze de Oostenrijkse aan val, waardoor dit elftal zó vele successen behaalde, dat spoedig gesproken werd van een „Wunder- team". Tegen Nederland werd het slechts een krap pe zege (01) Parijs de wereld verbaasd 1 tegen de se elftal, dat in 1924 te deed staan door een nederlaag van slechts 2 voetbalvirtuozen uit Zuid-Amerika. De Oostenrijkers kwamen het veld in met de vaste wil een zo groot mogelijke overwinning te behalen, maar desondanks kon de „klasse beter" het niet verder bren gen dan een kleine zege, die in de tweede helft onder de druk van de talrijke aanvallen van Oranje, onder aan voering van Lagendaal en Vente, vele malen in groot gevaar verkeerde. „We betwijfelen het," aldus schreven de kranten in die dagen, „of Seszta en zijn collega's in de wedstrijden tegen Schotland en Arsenal zich zó ge ducht hebben moeten inspannen als in het Amsterdamse stadion gedurende de periode na rust, toen de sterkste voetbalnatie van het continent overspeeld werd door een elftal, dat op de lijst der Europese voetbalmogendheden slechts een zeer bescheiden plaats inneemt. Het Neder lands elftal is in schoonheid ten onder gegaan. Het was een strijd, die wij ons over tien jaren nóg zullen her inneren." Reeds direct na de aftrap ging onze voorhoede brutaal op het doel van de Oostenrijkse keeper Plat- zer die vergeleken kan worden met de huidige doel man van Rapid af. In de eerste minuten kon hij zich warmen aan schoten van Lagendaal en Vente. Laatst genoemde kanjerde in deze periode, die nog vrij lang duurde, hard tegen de paal. Maar dan kwamen de tegen standers met kort, doch verrassend samenspel los, waar bij Van der Meulen, die voor de laatste maal het doel verdedigde, zich gelukkig van zijn beste zijde liet zien. Toen bleek ook over welke gave techniek de mannen van Meisl beschikten. Maar Nederland gaf geen duim breed grond prijs, waardoor beide doelen om beurten in gevaar bleven verkeren. Zischek schiep zich eens een mooie kans, doch Van Run, de stoere PSV-er, wist °P het laatste moment de Wener baas te blijven, waardoor diens schot tot corner werd verwerkt. Aan de andere kant moest Seszta c.s. onder hoogspanning alle aandacht aan onze aanvallers blijven schenken. Tot tweemaal toe greep Platzer in bij schoten van Lagendaal en Mulders. Met blanke stand brak vervolgens de rust aan. De tweede helft begon met goede Oostenrijkse aan vallen, die na twee minuten leidden tot het enige doel punt. Als Nausch, de tegenwoordige trainer van de ploeg, de bal voor het Nederlandse doel plaatst, mist de Ajacied v. Diepenbeek. Dit zou geen ernstige gevolgen hebben gehad, als hij de toestormende Bican had afge houden, doch daar zulks niet geschiedde, was het voor de Oostenrijker een heel klein kunstje het leder zacht langs de uitgelopen Van der Meulen te plaatsen. Wie gedacht zou hebben, dat het hek voor de mannen van Meisl nu van de dam was, vergiste zich, want de Oranje-spelers brachten toen hun grootste wapen: geest drift en open spel in de strijd. Lange tijd waren Lagen daal c.s. niet voor het doelgebied van Platzer weg te slaan. Deze doelman, in grote vorm, stopte schoten, af gevuurd door Vente en Wels, op schitterende wijze. Aan de andere kant hielden Van Diepenbeek en Van Run bij schaarse Oostenrijkse uitvallen tot het einde toe stand, zodat onder hoogspanning met een kleine zege voor onze tegenstanders het einde kwam. De elftallen waren: Nederland: Van der Meulen, v. Die penbeek en Van Run, Pellikaan, Anderiesen en Van Heel, Wels; Vente, Lagendaal, Schoemaker en Mulders. Oostenrijk: Platzer. Cisar en Seszta, Wagner, Smistik en Nausch, Zischek, Bican, Sindelar, Schall en Binder. Het tennis-toumooi om de internatio nale kampioenschappen van Nederland zal van 8 t.m. 12 Juli op de banen van de Noordwijkse sportvereniging worden gehouden. De K.N.L.T.B. is er in ge slaagd, een aantal buitenlandse top- spelers voor deze kampioenschappen te interesseren. In eik geval zullen de Australiërs Hoad en Wilderspin van de partij zijn, alsmede 4Jre of Rose. Voorts zullen te Noordwijk deelnemen de Ar gentijn Morea, de Braziliaan Vieira, de Belg Devroe en de dames Dorothy Knode-Head (V.S.), Jean Rinkel-Quer- tier (G.B.), Anne Shilcock (G.B.), Helen Fletcher en de Belgische mej. Mercelis. Getracht zal worden tijdens het tournooi te Wimbledon het aantal buitenlands deelnemers voor de internationale kam pioenschappen van Nederland uit te breiden. Te Madrid is een begin gemaakt met het tournooi om het Europees kampioen schap drie banden. De eerste resultaten luiden: Lagache (Fr.) 50 96 4 0.520 Fereira (Port.) 43 96 6 0.477 Domingo (Sp.) 50 63 5 0.793 Ventura (Sp.) 24 63 3 0.380 Vingerhoedt (Belg.) 50 50 6 1.000 Fauconnier (Belg.) 26 50 4 0.520 Tiedtke (Did.) 50 55 6 0.909 Sweering (Ned.) 26 55 4 0.472 Fauconnier 50 48 6 1.041 Lagache 25 48 3 0.520 Sweering 50 76 5 0.657 Domingo 49 76 5 0.644 Tiedtke 50 57 4 0.877 Pereira 27 57 3 0.47.3 Vingerhoedt 50 59 5 0.847 Ventura 36 59 3 0.610 Na de eerste dag luidt de stand: Vingerhoedt 4 100 109 6 0.917 Tiedtke 4 100 112 6 0.892 Fauconnier 2 76 98 6 0.775 Domingo 2 99 139 5 0.712 Sweering 2 76 131 5 0.583 Lagache 2 75 144 4 0.520 Ventura 0 60 122 3 0.491 Pereira 0 70 153 6 0.457 Mei-opgave 5. Probleem van J. A. W. Swane. Eerste publicatie. Wit geeft in 2 zetten mat. 1 1M1~a„IPI§ Wit: Kfl Del Te7 Lg8 Pc6 Pf5 pionnen d3 d4. Zwart: Kd5 Df7 Ta6 Th7 Pg5 pionnen a5 b5 d6 h6. Oplossingen der April opgaven. Opgave 1. Sleutelzet Tdd4:. Opgave 2. 1. Tcgl! Le3. (Als zwart de toren neemt, volgt Tg6:t Tg6: en wit staat pat) 2. Tg6:t Tg6: 3. Tg6:t Kd5 4. Tb6: Kb6: en de randpion kan niet pro moveren, daar zwart de loper van ver keerde kleur heeft. Opgave 3. Sleutelzet Pg2. Opgave 4. 1. Th2! a3 2. Kd2 (of A.) 3. Kc3 alDt 4. Kb3 Mat is nu niet te verhinderen omdat de c-pion Da8 belet. Zonder deze pion zou zwart winnen! A. 2. Kb2 3. Th8 a2 4. Tb8t Ka3 5. Kc2 alp (op alD volgt Ta8t Kb4 7. Tal:) 6. Kc3 Ka2 7. Tb2t Ka3 8. Tb6 Ka2 9. Tc6: Kbl 10. Tf6 Ka2 11. Tb6 en zwart ver liest door tempodwang. De Aprilprijs is na loting toegezonden aan de heer J. Schiffer te Treebeek. De prijs voor „Wie helpt ons uit de impasse" is na loting verzonden aan de heer A. Helmer te Raalte. Oplossingen der Mei-opgaven kunnen tot 15 Juni ingezonden worden aan A. Perquin, Marnixkade 104, te Amsterdam. Te Parijs zijn de wedstrijden van hét tennistournooi om de internationale kam pioenschappen van Frankrijk voortgezet. De uitslagen luiden: Dames dubbelspel halve finales: Maureen Connolly en Julie Samson (V.S.) sl. Silvana Lazzarino en Nicola Migliori (It.) 61 62; Shirley Fry en Doris Hart (V.S.) sl. Helen Fletcher en Jean Rinkel (G.B.) 63 79 6—2. Heren dubbelspel halve finales: Hoad en Rosewall (Austr.) sl. Drobny en Patty (Egypte/V.S.) 63 61 63; Rose on Wilderspin (Austr.) sl. Mulloy en Seixas iV.S.) 6—0 7—5 1—6 9—7. De voetbalwedstrijd N.E.A.O.F:C. wordt gespeeld Zondagavond om zeven uur op het terrein van A.P.G.S. aan de Spaarndammerdijk te Amsterdam. EERSTE KLASSE: Haarlem—VRA, HCC 2 —Rood en Wit, PW—HCC 1, Quick (N) ACC, VOC—Kampong, VVV—Quick (H). Om het kampioenschap van Nedetland: HHYCVenlo. Om het kampioenschap van Nederland Groep A: VADABlauw-Wit. EERSTE KLASSE NOORD: Club Brothers OKO. HOOFDKLASSE A: Thor RW I—Leimo- nias II, Leimonias IDDV I. HOOFDKLASSE B: Enschedese LTC I— Dash I, Philharmonie IHilversumse LTC I. Alta I—Festina I, NMC I—Het Spieghel I. Op de Pare des Princes-baan te Paril® is een internationaal omnium gehod* den. De uitslagen luiden: race over 3 km: 1. Plattner (Zwits.) 26 p; 2. DerK' sen (Ned.) 16 p., 3. Poblet (So.) 12 Pj 4. Glorieux (Belg.) 5 p., 5. AndrieU* (Fr.) 3.punten. Kilometer met vliegende start. 1. Plattner 1 min. 7.4 sec., 2 Derkse® 1.10.0., 3. Poblet 1.10.3, 4. Andrieu* 1.12.1, 5, Glorieux 1 12.2. Afvalrace: 1. Plattner, 2. Derksen, s' Poblet, 4. Glorieux, 5. Andrieux. 10 km. achter derny's: 1. Gloried* 20 p. 11 min. 24.2. sec., 2. Andrieux 14 3. Poblet 12 p., 4. Plattner 7 p, 5. Der*' sen 5 punten. - Algemeen klassement: 1. Plattne' (Zwits.) 7 o„ 2. Derksen (Ned.) 11 F:' 3. Poblet (Sp.) 12 p., 4. Glorieux (Belg"1 14 p„ 5. Andrieux (Fr.) 16 punten. Te 's-Hertogenbosch is Vrijdag voOf de eerste klasse C. van de KNVB fe~ speeld de wedstrijd BWSMtaT»"' BW won met 60. De Italiaanse regering gaat een eind® maken aan de verdere import van hui' tenlandse voetballers ten behoeve va Italiaanse voetbalclubs. Dit heeft GiuU' Andreotti. ondersecretaris van ministe De Gasperi, bekend gemaakt. De K.N.B.B. heeft P. Kruythof ui' Barendrecht ingeschreven voor het Eur®,' pees kampioenschap fantaisie classiqd®j dat van 18 tot en met 21 Juni in Bod® (Algiers) wordt gehouden. 12 en 13 Juni a.s. speelt de intern»' tionale club Nederland in Engelan® tegen Cambridge. De Nederlandse ten' nisploeg is voor deze wedstrijd als volg samengesteld: Reidt (aanvoerder). Tescn' macher. Van Dalsum, Dehnert, Karsted en Holst. Op het internationaal concours hip^ pique te Ludwigsburg was onze landg® noot Kister met „Ramona" de snels'® buitenlander. Hij werd zevende in 85' sec. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.30 prot. pr., 9.15 gram. KRO: 9.30 nieuws. 9.45 gram., 9.55 plechtige Hoogmis. 11.30 gram.. 11.45 cembalogezelschap en sol., 12.15 apologie, 12.35 gram., 12.40 Matrozenkoor, 12.55 thuisfront, 13.00 nieuws, 13.10 lunchconc., 13.30 Madame Butterfly, opera, 14.25 boek. 14.40 Residentie-ork. en solist, 15.30 Olympische dag, 16.30 Vespers IKOR: 17.00 prot. pr., 18.00 jeugd, 18.45 causerie. NCRV: 19.00 samenzang, 19.30 causerie. KRO: 19.45 nieuws. 20.00 gram-, 20.25 de gewone man. 20.30 Alles of niks, 20.45 Promenade-ork., 21.20 act., 21.30 Musette-ork. en solist, 21.45 hoorspel, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.20 gram., 8.30 platteland, 8.40 gïam., 8.5 sportmeded., 9.00 causerie. 9.10 gram., 9.45 causerie. VPRO: 10.00 jeugd. 10.30 IKOR: prot. pr. AVRO: 12.00 post- duivenber. en Hammond-ork., 12.35 Even afrekenen, heren, 12.45 Oosterse muz., 13.00 nieuws, 13.05 gram., 13.10 lichte muz., 14.00 boek, 14.20 ork.conc., 15.20 toneel, 15.35 Italiaanse muz., 16.00 dans muziek, 16.30 sport. VPRO: 17.00 caus.. 17.20 causerie. VARA: 17.30 jeugd, 17.50 sportjourn., 18.15 nieuws, 18.30 Ham mond-orgel, 18.45 spontane reacties, 19.15 Weense muz. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. muz., 21.05 cabaret, interview, 21.35 strijkork.. 22.05 voordr., 22.20 dans- muz., 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.25 gram. ENGELAND, BBC. Home Service, 330 mJ 13.40 operamuz., 14.20 orkest, 18.45 concert. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 13.15 gevar. muz., 14.15 gevar. muz., 17.00 orkest, 19.00 amus.muz., 23.30 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 Omr.-ork, 16.30 dansmuz., 18.00 symph.-ork., 20.00 gevar. muz., 22.15 gevar. muz., 23.00 dansmuz., 0.15 symph.- ork., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 15.30 „Les petites Michus", opera, 18.00 syph.-ork., 20.02 lichte muz. BRUSSEL. 324 m.: 11.45 volksconc.. 12.34 rhythm, trio, 15.30 ork., 18.00 ka- mermuz. 484 m.: 14.30 fanfare-ork., 15.00 Omr.- ork.. 16.00 dahsmuz., 22.10 lichte muziek, 23.00 dansmuziek. ENGELAND, BBC European Service. Uitz. voor Nederland. 464, 49, 42 en 31 m.: 8.00 Eng. les voor beginnelingen. 224, 42, 31 en 25 m.: 17.00 Eng. les voor beginnelingen. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. „Engeland klaar voor de kro ning." WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. Uit Londen: 20.40—22.35 The passionate Pilgrim, TV-spel. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.13 muz., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws. 8.10 sport, 8.20 gram., 9.00 zie ken, 9.30 huisvrouw, 9.40 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.15 gev. progr., 12.25 boer en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 klokgelui. 13.00 nieuws, 13.15 gram., 14.00 schoolradio, 14.30 gram., 14.45 vrouw. 15.15 gram., 16.00 prot. pr., 16.30 piano. 17.00 kleuters, 17.15 gram. jeugd, 17.30 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 gemengd koor, 18.20 sport, 18.30 zigeunerkwintet, 18.45 Engelse les, 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.30 causerie, 19.45 lichte muz., 20.00 radiokrant, 20.20 gram., 21.00 In tern. samenwerking, 21.15 kamerork. en soliste, 22.05 speurtocht door Z.-Afrika, 22.15 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 act.» 7.40 gram.. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 idem, 9.00 prot. pr„ 9.15 religieuze lie* deren, 9.25 huisvrouw, 9.30 gram., 11-00 vrouw, 11.15 kamerork., 12.00 lichte muz.» 12.33 lichte muz., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 lichte muz., 14.00 causerie. 14*20 gram., 14.30 voordr., 14.45 piano. 15.15 vrouw, 16.15 gram., 17.30 padvin ders, 17.45 gram., 17.50 militaire cause rie, 18.00 nieuws, 18.15 Met de AVRO uit vissen, 18.30 amusem.muz., 1.9.00 muzi kale causerie, 19.15 regeringsuitz., 19.30 Elisabetta d'Inghilterra, opera. 20.5° nieuws, 20.55 gram., 21.05 Elisabeth* d'Inghilterra, 21.10 Elisabetta d'InghiU terra, opera. 22.15 klankbeeld, 23.00 nieuws, 23.15 film, 23.45 gram. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 13.10 gev. muz., 14.00 orkest, 16:1& amusem.muz., 18.20 gev. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m- 12.55 Schots orkest, 15.00 amusem.mUZ-» 15.45 accordeon-ork., 18.00 mil. ork., 20.00 gev. muz., 22.15 dansmuz., 23.30 geval- muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 amusem.muz., 13.25 orK- 16.10 amusem.ork., 16.40 lichte muz.. dansmuz.. 22.10 strijkkwartet, 0.30 licht muz., 1.15 gev. muz. FRANKRIJK, nationaal programrn». 347 m.: 13.20 Oostenrijkse muz., l»-1 kamermuz., 20.02 Nationaal ork. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 ork., 1510 ork., 17.10 lichte muz., 18.00 Franse les' 20.00 strijkkwartet. 484 m.: 16.00 lichte muz., 21.00 kam®1 ork., 22.10 lichte muz. ENGELAND. BBC European Service Uitz. voor Nederland. 464, 49. 42 en m.: 8.00 Engelse les voor beginnelinge 224 Cn 49 m.: 22.00 Nieuws. °veral„n, v. dé Kroningsplechtigheden en feest WIJ KIJKEN NAAR TELEVISI®; Uit Londen: 20.00—20.30 Journ. 20T, 21.00 Coronation Ceremony, film. 21-u 23.00 The Passing Show.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4