Stockholm viert het zevende eeuwfeest Feestelijke erewacht voor de Prins in Ochten HENGELAARS LIEF EN LEED J J 1 Juni: Jan de Hengelaar in actie TUBERCULOSE nog steeds een volksziekte Juiste plaats bepaling Problemen van Linge- stroomgebied, komgronden en ruilverkaveling De laatste voorbereidselen de pijptabak voorde verwende roker Schadevergoeding van Nederlandse Staat aan nabestaanden Voor uitroeiing van aller medewerking tuberculose is noodzakelijk ZATERDAG 30 MEI 1953 PAGINA 5 Stemming in enkele gemeenten Liturgische weekkalender mmm Alle beste Ned. Speedway-Renners zullen een felle strijd moeten leveren om een plaats in het Nederl. Team te verkrijgen. Oplichter aan het werk in Friesland Inwoners van Drachten beetgenomen Aardolie bij Rijswijk Economisch exploitabele productie verwacht Zijn vriend zwaar mishandeld Verdachte veroordeeld tot twee jaar Marechaussee-gebouw te Groesbeek verbrand .cf DswrjV In Nederland neergeschoten Belg Nationaal Rampen fonds: 114,6 miln. RODE KRUIS LEERT VAN DE RAMP Duits blad over de emancipatie \'00( (Bijzondere correspondentie) STOCKHOLM, Mei. Stockholm, de ruime lichtstad van het Noorden, heeft deze maand haar feestgewaad aangetrokken. Een overvloed van bloemen, extra licht en smaakvolle decoraties geven haar de aanblik van een jeug dige jarige ondanks de zeven eeuwen, die op haar neerzien.Er is al feest gevierd, maar het échte, het grote Festival moet nog beginnen. Oat zal op 3 Juni zijn. Gothische ridders, die in de twaalfde eeuw naar het Malarmeer trokken, sloegen hun bivak op een van de talloze eilandjes op Op dit „holm" (eiland) verschansten zij zich achter een palissade, de ..stock", en dat was het begin van Stockholm. Nu nog heet het oud ste eilandje van de stad „Riddar- holmen" (het Riddereiland); het is vlak naast een groter eiland ge legen. „Staden mellan broarna" (de stad tussen de bruggen), waar naderhand het koninklijk paleis naet de regeringsgebouwen zou verrijzen. Dr. Herman Zetterberg, de minister van Justitie, die met een Nederlandse vrouw is ge trouwd en onze taal voortreffelijk sPreekt, heeft ons op een Zondag middag laten zien, waar het kabi net vergadert onder presidium van de Koning en hij nam ons daarna mee naar een andere zaal, waar men zonder Z. M. bijeenkomt.... Honderden jaren nadat de rid ders Stockholm hadden gesticht, was er in Zweden een Russische invasie. De vijand trok plunderend ®n brandend door het land, maar in Stockholm kwam hij niet. Zo is hier in tegenstelling met het Zuiden van Zweden veel ouds blijven staan. En juist dit oudste deel vormt zo'n karakteristiek ballet zijn er voorstellingen in de Koninklijke Opera, en het Drottningholms Theater. Er is een uitvoering van de door Hil- ding Rosenberg in 1945 voltooide opera „Eiland van verrukking", met als thema het in het begin van de vorige eeuw beroemd ge worden gedicht van Atterbom, naast andere werken; aan bal letten zal o.a. te zien zijn „Frö- ken Julie", - naar het toneelstuk van Sfrindberg. Er is voorts een veelheid van kamermuziek en er is groot toneel, o.a Shakespea re's „Romeo and Juiiet". Koning Gustav Adolf VI, die de beschermheer van de eeuwfeesten is, zal op 6 Juni in het Stadion de parades afnemen. Een bijzon dere plechtigheid hierbij vormt de inwijding van een aantal nieuwe vaandels, die door de Koning per soonlijk worden uitgereikt aan en kele hiertoe voorgedragen organi saties. In de week van 7 tot 14 Juni houden leger, vloot en luchtmacht een grootscheepse manifestatie. De Zweedse strijdkrachten gelden als een van de best uitgeruste en getrainde van het ogenblik en ook de burgerlijke verdediging zal een demonstratie van haar kunnen ge- j„, ven. Bijzonder interessant be- detaü van het fraaie en vooral looft de show van de luchtmacht moderne Stockholm. Als op 3 Juni de poorten van „Skansen" open gaan, zal het feest pas echt beginnen. Skansen is voor Stockholm min of meer wat Tivoli voor Kopenhagen be tekent en als een symbool heeft men deze plaats dan ook als een van de centra gekozen. Uit heel Zweden zullen ze samenstromen in hun gracieuze en kleurige costumes: de duizenden volks dansers en volksdanseressen, die in bonte opeenvolging hun rij- te worden, waar enkele nieuwe vliegtuig-typen in paraderen. On der deze toestellen wekt de straal jager J 29, de z.g. „Vliegende Ton", grote verwachtingen. Met dit straalvliegtuig, dat tot de snelste ter wereld behoort, heeft kapitein Nils Hellquist dit voorjaar over een afstand van 521 km. een snel heid van 1108 km. gemiddeld ge haald. De climax van Stockholms eeuwfeest zal dit jaar samenval- dansen, quadrilles en talloze an- len met het traditionele midzo- T -j C 1.. pviillrm Tn n OTT TO1 VC dere figuren uitvoeren. En er zal muziek zijn, veel muziek. In deze festival-week brengt het Stock holms Radio Philharmonisch Or kest (118 musici) enkele belang wekkende premières, waaronder het vioolconcert van Larsson, gespeeld door André Gertler. Voor de minnaars van opera en merfeest. Er zullen fancy-fairs zijn en de universiteit organiseert tournooien en een corso voor de studenten. Voor het corps diplo matique en tal van eregasten is er tenslotte een gala-diner, waar de Koning en de Koningin en de le den van het vorstenhuis zullen aanzitten. (Van onze correspondent) groep landelijke ruiters van het kle, erband „Neder Betuwe" met feesi vaandels zorgde voor een like erewacht, die Prins Bernhard >iiti n!orüen, °P de tweede dag van bjj Werkbezoek aan het rivierengebied, aankomst in Ochten naar het "itn^ehuis begeleidde. De harmonie l,lt Rcbten en Caecilia uit Echteld en "blint bliezen vrolijk over 't spik- Ochf nieuwe plein van het herbouwde ^dette' optimistisch de Prins be- hearing te Ochten concentreerde ritig Vot>rnamelijk op de Linge-verbete- ÖjwL de fruitteelt. De waterhuishou- ha 111 het Linge-stroomgebied (60.000 Gelderland en 14.000 ha in Zuid- St5n ;nd) heeft tot nu toe nogal te wen- 9Ver?vergelaten, waardoor in de winter dep ?S1 van het water werd ondervon- Vo-l terwijl in de droge zomers het land t^ecb-sVe- Dank zij een initiatief, dat genos« 1924 door mr. dr. G. Kolff werd n' zijn thans twee verbeterings- t in uitvoering. Daarvan is het keijjiH-Ginge-plan al klaar. De noodza- cerdi(f verbeteringen, verbreding en "oUty. bmg van de Beneden-Linge, de hr.1Van gemalen voor in- en uitlaat, v van twaalf stuwen en het gra- dra„ an een uitlaatkanaal zullen een be- *5 - Tan 8.5 millioen vergen, waarvan 6 Wa ten laste komt van de streek. ^evermeerdering van de grond Hj; .Seschat op 150 gulden per hectare. Ócht* verlaten van het gemeentehuis ®bige ntGn voerde een groep meisjes Jjeed d v°lksdansen uit. In snelle vaart de p stoet vervolgens naar Tiel, waar ctshï^s Wer<f ontvangen in het dis- Is Neder-Betuwe, waar een ge- ln te vond om de hoge bezoeker °rnten over de grootte van de ?Pperv?nuen en de ruilverkaveling. De tï Geirf van de komgrondcomplexen d'ed j Pr'and (voornamelijk in het ge baar S; ?on de grote rivieren) beslaat andgeb- J 50000 ha Flus 30 000 ha z exm .Wegenaanleg, woningbouw pren 'e van deze moeilijk te cul- >Oge^lbieden. was tot nu toe vrijwel v en daardoor ontstond een wuchtkan r°ofbouw op de smalle Pl"kavp?-re sf.ro°k langs de dijken. Ruil- lnS is hier de enige oplossing. i heej)Sp eef.t deze oplossing op groot- aangepakt. Momenteel ha klaar of in uitvoering. J'"i hiiUi zal een bedrag van ruim >ahzien]."en moeten investeren om deze 11 Om f landwinst mogelijk te ma- een rationelere bedrijfs- tl iaren mcn zullen in de komende k? ln, de komgrondgebieden zes- Wd. heerderijen worden ge- "e Prins gaf hier ook blijk van een grote interesse in de te behandelen materie. Hij stelde een groot aantal vra gen, waaruit zich een interessant ge sprek ontspon. Na de lunch in Tiel te hebben ge bruikt, begaf d® Prins zich tenslotte in de namiddag naar Zaltbommel. Daar stonden ruim 1600 schoolkinde ren uit de Bommelerwaard op het plein voor het gemeentehuis in de regen op de komst van Prins Bernhard te wach ten, die zijn werk-bezoek aan het rivie rengebied met een hearing besloot. De minister van Binnenlandse Zaken heeft bepaald dat de candidaatstelling en de stemming voor de verkiezing van de leden van de raad van de na te noe men gemeenten zullen geschieden op de data, achter de naam van elk dier gemeenten vermeld. 's-Gravendeel resp. candidaatsstelling en stemming 9 Juni en 22 Juli; Abben- broek 16 Juni en 29 Juli; Ooltgensplaat 9 Juni en 22 Juli; Den Bommel 9 Juni en 22 Juli; Heenvliet 2 Juni en 15 Juli. ZONDAG 31 Mei: H. Drievuldigheid; Mis v. d. dag; 2 gebed v. d. 1ste Zondag na Pinksteren; Credo; prefatie v. d. H. Drie vuldigheid; laatste evangelie v. d. Zon dag; wit. MAANDAG: Mis v. d. 1ste Zondag na Pinksteren; 2 tot alle heiligen; 3 naar keu ze; gewone prefatie; groen. DINSDAG: H.H. Marcellinus, Petrus en Erasmus, martelaren; Mis Exclamaverunt; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; rood. Roermond: H.H. Petrus en Marcellinus, martelaren; Mis Exspectave- runt; 2 vinding en verheffing v. d. H.H. Wiro enz.; gewone prefatie; rood. WOENSDAG: Mis v. d. -1ste Zondag na Pinksteren; 2 tot alle heiligen; 3 voor alle overledenen; 4 naar keuze; gewone prefa tie; groen. Roermond: H. Martinus, bis schop, belijder Mis Statuit; gewone prefa tie; wit. DONDERDAG: Sacramentsdag; Mis v. h. feest; sequentie; Credo; prefatie v. Kerst mis; wit. VRIJDAG: Mis v. Sacramentsdag; 2 H. Bonifatius; (Utrecht, Haarlem: 2 tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus (sequentie) Credo; prefatie v. Kerstmis; wit. Ook: Eer ste Vrijdag v. d. maand; plechtige votief- mis ter ere van het H. Hart; Mis Cibavit; sequentie. Credo; prefatie v. Kerstmis; wit. ZATERDAG: Mis v. Sacramentsdag; 2 H. Norbertus; (sequentie) Credo; prefatie van Kerstmis; wit. ZONDAG 7 Juni: Zondag onder het oc taaf van Sacramentsdag; Mis v. d. dag: 2 Sacramentsdag; (Roermond: 3 H.H. Va- lentinus en Candidus; 4 overbrenging v. d. H. Servatius); Credo; prefatie v. Kerstmis; wit. kV ••■'SlvV.'. :<b Welke hengelaar zou ook'niet het visseizoen, dat op 1 Juni a.s. beg'int, op deze gezellige wijze willen inzetten? Maar het aantal bevoorrechten, dat thuis kan zitten vissen, omdat de brasem, bleivoorn en karper slechts enkele meters onder de vensterbank voorbij zwemt, is zelfs in 'Amsterdam uitermate gering. Maar een van deze gelukkigen is de heer Dick Nooy, die het perceel Beethoven- straat 170 bewoont en daar een sportartikelenzaak drijft. Hij kan zijn hengel makkelijk in het Zuider Amstelkanaal uitleggen; een visrijk water, dat korte lings is uitgebaggerd en op diepte gebracht„Ik vang hier vissen, zo groot als vloermatten", zegt dè heer Nooy. Advertentie Donderdag 4 Juni 8 uur Wie komt in 't Ned team? Een oplichter, die zich uitgaf als em ployé van de BPM of als een vertegen woordiger van de Haagse maatschappij, die in opdracht van de Rijkswaterstaat werken moest uitvoeren, is erin ge slaagd een aantal inwoners van Drach ten beet te nemen. De man is nu echter spoorloos verdwenen. Bij een fotohan delaar bestelde de man een zeer duur fototoestel en hij kocht bovendien een camera van ongeveer f 200, die hij tege lijk met het bestelde toestel zou beta len. Bij een hotelhouder logeerde hij twee dagen en hij deelde mede, dat er ook nog collega's van hem hun intrek in het hotel zouden nemen in verband met een onderzoek, dat de BPM in de omgeving van Drachten zou instellen. Hij vertelde echter weer bij anderen, dat hij in Drachten vertoefde in verband met een opdracht van de Rijkswater staat aan zijn maatschappij, strekkende tot de aanleg van een verdedigingslinie van Zurich in Zwitserland tot de kust van de Waddenzee. Van een caféhouder leende de man geld en ook anderen trachtte hij door schone beloften en met fantastische verhalen geld afhandig te maken, o.m. een opzichter van een we genmaatschappij, die hij een baan be loofde, die klonk als een klok. Er wordt thans naarstig gespeurd naar de ver blijfplaats van de man, die overigens een goede bekende van de politie blijkt i te zijn. De Nederl. Aardolie Mij. bericht, dat een voorlopige productieproef in de op sporingsboring nabij Rijswijk (Z.-H.) heeft uitgewezen, dat nit de olievoeren- de laag, welke aangetroffen werd op ruim 1500 meter diepte in deze boring, inderdaad een economisch exploitabele productie kan worden verwacht. Over de omvang van de gedane vondst is nog niets te zeggen, aangezien daar toe meer boringen zullen moeten wor den gedaan. Binnenkort zal in de naaste omgeving een tweede boring naar de aangetroffen laag worden begonnen. De Zutphense rechtbank heeft de 26- jarige Van W. uit Apeldoorn veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf overeenkomstig de eis van de officier van justitie. In de nacht van 31 Januari op 1 Fe bruari heeft Van W. verschil van me ning gekregen met zijn vriend H. en deze toen driemaal neergeslagen. Na de derde maal bleef het slachtoffer bewus teloos liggen. Twee dagen later is hij zonder bij kennis te zijn gekomen over leden. De rechtbank achtte mishandeling, de dood ten gevolge hebbende, bewezen. Vrijdagmiddag is het gebouw van de Koninklijke Marechaussee te Groes beek uitgebrand. Het vuur ontstond in een klein gebouwtje achter de ka zerne, waarin voorraden munitie wa ren opgeslagen. Deze zijn door het vuur geëxplodeerd. De Groesbeekse brandweer tastte de vlammen met veel stralen aan, maar kon niet voor komen, dat het vuur oversloeg naar het met stro bedekte dak, van het hoofdgebouw, waaruit onmiddellijk de vlammen hoog oplaaiden. Het gebouw brandde in minder dan een half uur geheel uit. Het leven van een hengelaar, is verre van gemakkelijk. Pas ben je een beetje gewend aan zouc water en zeepieren of je moet naar de stembus. En welhaast onmiddellijk daarna moet je weer geheel overscha kelen op de worm, het deeg en de aardappel. Nietwaar, het is immers bijna één Juni. Ik kan u de verzeke ring geven, dat mijn spullen kant en klaar staan; sedert weken trouwens. En als wij op de eerste dag hetzelfde weer hebben als vorig jaar en als ik ook weer de zo broodnodige vergun ning kan krijgen voor dat watertje en als ik nu nog zo een poosje door ging, dan, ja dan zou ik misschien wel weer net zo'n monster van een karper van gen als toenAls de karper wil bijten, wel te verstaan. Want dat hoort er toch nog altijd zo'n beetje bij. Ook al vergeten wij dat wel eens. Uitein delijk draait daar het hele zaakje toch maar om. Mooie hengel of niet, lekker pluimpje of oudbakken brood, indien die knaap zijn bek niet naar behoren open doet is hij niet te vangen! Dit, geachte lezer, is een van de vele wijs heden van mijn oude vriend Piet, die u zich zeker wel zult weten te herin- Na al die jaren met hem samen te hebben gevist, moest hij noodgedwon gen een heel eind verhuizen. Om zo te zeggen een paar steden ver. Er was geen reizen aan, behalve dan met de vacantie. Het was dan ook een dub bel genoegen dat ik hem onlangs op het Centraal-station tegen het lijf moest lopen. Wij misten uiteraard al lebei onze trein, doordat wij meer dan twee uur hebben zitten praten. Over vissen en de hengelsport; zeer goed geraden. Wij hebben onder andere af gesproken elkaar zo af en toe een let tertje te schrijven. Indien er althans wat te schrijven valt. Ik kan hier niet alles opdissen, maar wanneer er iets op de proppen komt zal ik u ge ïnformeerd houden. Want ook daar in den vreemde, zo noem ik het maar. zit mijn oude makker vaak aan de waterkant. Wel is mij gebleken dat die knapen daar, er geheel andere denkbeelden op na houden, dan welke hier bij ons voor gangbaar gelden. En als het zo tepas komt wil ik er centje voor het voetlicht laten verschijnen. Maar ik kan u wel vertellen, dat ik het er lang niet altijd mee eens ben en het zal mij hogelijk benieuwen of u dat wel zult zijn. Want om nu bijvoor beeld zomaar te moeten aanhoren dat de baars altijd, let wel altijd, eerder bijt in een krab dan in een visje of een wurmpje, nou moe! Enfin ik zal u op de hoogte houden en u kunt dan schrijven wat uw mening is aan de hoofdredactie van deze, uw krant. Ondertussen kunt u in alle haast nog juist even een paar haakjes gaan halen en niet te vergeten ook een metertje of wat nylon voor de molen En als ik even zo vrij mag zijn op te merken dat het daags voor de opening een Zondag is. dan kunt u bedenken dat er op Zondag geen aardappelen te koop zijn. Hopenlijk zorgt moeder de vrouw er wel voor, doch niettemin houdt u vooral een oogje in. het zeil. Want om nu die eerste morgen op stap te moeten gaan zonder appie, dat is toch ook niks, zegt u zelf maar eens. Het is mij een keer overkomen, vandaar de raadgeving. Nu ik toch bezig ben een en ander uit te delen, zet u dan liever nieuwe haken aan uw simmen. Haal die oude er rustig af, ook al lijken zij nog wel goed. Zij zijn vast en zeker niet scherp meer. En wat is wel beroerder dan een karper te verspelen doordat de haak niet direct vastzat na de aan slag. Probeer dan tevens even of het schepnet niet is vergaan. Of het nog wel wat kan tillen. Hebt u wel eens meegemaakt dat een mooie vis zomaar botweg door het netje zakte en van de haak scheurde? Een zuur gezicht van heb-ik-jou-daar en schelden na dien helpt niets meer Het is uiteraard ook mogelijk dat u een verwoed snoeker bent en dat u direct op de Esox uitgaat. Heel be grijpelijk zelfs. Wat zou uw vrouw zeggen indien u met zo'n monster thuis kwam van om en nabij vijfen twintig goede Hollandse ponden. Zo eentje als op de foto? Wat zou u zelf wel zeggen? En wat zouden uw vrien den denken? Zorgt u dan maar voor een flink net of een landingshaak en gebruik geen oude staaldraadjes of kettinkjes. En dan zou het toch ook vast geen kwaad kunnen een klein drupje olie op die reel te laten vallen Ik weet wel dat het kinderachtig staat je spullen een beetje te onderhouden. Maar wat geeft het als niemand kijkt weet niemand het ook. Het is trouwens veel grappiger die snoek in de luren te leggen, dan dat u in de luren wordt gelegd. Al met al ben ik toch nog niet he lemaal zeker van mijzelf op het punt van: „Waar zal ik heen gaan?" Wat neerkomt op: ..Waar zal ik op vis sen?" Want laten - wij eerlijk zijn. Er hangt teveel af van het weer en de wind. Om nu in een deining van be lang te gaan zitten karperen, daar voel ik maar bitter weinig voor. En om in bladstil, warm en zonnig weer te lopen snoeken lijkt mij evenmin ideaal. Die brasems voel ik de eerste dag ook niet zo heel veel voor en voornen, ochAlleen, en daar heb ik al eerder aan gedacht, de zeelt dat kon wel wat zijn. De temperatuur van het water is al lekker hoog en de vlier bloeit laat van het jaar. Want u kent toch het oude gezegde: „Als de vledder bloeit laat de zeelt (muit- hond) zich verschalken". Dat is nu maar een gezegde en of het waar is weet ik niet, maar het lokt mij wel aan. Ik denk zo een wurmpje en een pluimpje zullen het nog wel doen. Of de zeelt het ook doet moeten wij af wachten. Df, Advertentie 3^ -«Si g5 ct per pakje 25 Augustus 1950 werd de Belg J. J. Beijens, die nabij de NederlandsBel gische grens op Belgisch gebied aan het jagen was, dodelijk getroffen door een pistoolschot, afgevuurd door een wacht meester der Nederlandse Rijkspolitie. De wachtmeester werd terzake 25 Ja nuari 1952 door de rechtbank te Turn hout bij verstek veroordeeld tot een (Van onze medische medewerker) In een persconferentie, die door de* Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding van de tuberculose werd gehouden, heeft de staatssecretaris voor Volksgezohdheid dr. P. Munten dam o.a. het volgende gezegd: „De tuberculosesterfte is in ons land ge durende de halve eeuw, dat de Neder landse Centrale Vereniging tot be strijding van de tuberculose haar ar beid verricht, gedaald tot een punt, dat de stoutste verwachtingen over treft. Een sterfte van 12 per 100.000 inwoners in 1952 is wel verbluffend, als men bedenkt, dat dit cijfer om de 200 lag bij de eeuwwisseling". Helaas betekent dit ondanks alles in absolute zin, dat in 1952 nog 1276 Nederlanders aan tuberculose overleden zijn. Mo menteel moeten wij de tuberculose nog steeds als de meest gevaarlijke volksziekte in ons land beschouwen. Tuberculose is geen erfelijke ziekte, maar wordt veroorzaakt door de tu berkelbacil, die in de tachtiger jaren door Robert Koch is ontdekt. Men krijgt dus tuberculose door besmetting. Deze besmetting ontstaat meestal door hoestere van iemand, die longtubercu- lose heeft en met het hoesten tuberkel bacillen overbrengt op een gezonde. Iedereen nu komt vroeg of laat met een dergelijk iemand in aanraking en iedereen krijgt dus vroeg of iaat tuberculose, meestal echter in zo lichte graad, dat men er niets van merkt. Als echter de natuurlijke weerstand tegen de besmetting met de tuberkelbacil, door ziekte, ondervoeding of anders zins ondermijnd is, breekt de ziekte pas manifest uit. Aanvankelijk verloopt tuberculose zonder enig ziekteverschijnsel, later treden slechts vage klachten op. zoals moeheid, lusteloosheid en slechte eet lust en pas veel later gaat de patiënt hoesten en opgeven. Het is nu echter mogelijk door mid del van Röntgendoorlichting en Rönt genfoto's vast te stellen, of iemand aan tuberculose lijdt, voordat er nog mani feste symptomen optreden. Op deze manier is het tevens mogelijk de ge hele bevolking op tuberculose te onderzoeken. Men heeft thans de be schikking over mobiele Röntgenappa- raturen, waarmee men ook in de meest afgelegen dorpen, ter plaatse, een foto van de longen kan maken. Het nemen van de foto kost slechts enkele ogen blikken en men behoeft zich voor het onderzoek niet geheel te ontkleden. Dit massale Röntgenonderzoek heeft een tweeledig doel. Het geschiedt allereerst uit voorzorg voor de patiënt: Hoe vroeger het ziek teproces in de longen ontdekt wordt, des te groter is de kans op genezing en des te korter duurt de ziekte. Ten tweede uit voorzorg voor zijn naaste omgeving: Een lijder aan tuberculose is een gevaar voor zijn gezin of om geving en hij zal zich zijn verantwoor delijkheid ten opzichte van zijn naas ten bewust moeten zijn, door mede te werken dit gevaar weg te nemen. Ieder weldenkend mens zal dus, als er in zijn school, kantoor of bedrijf, een massa-röntgenonderzoek plaats zal vinden, volledig medewerken, door zelf aan dit onderzoek deel te nemer- en door anderen aan te sporen dit eveneens te dóen. Alleen als iedereen, zonder uitzondering, medewerkt, kan de tuberculose in ons land uitgeroeid worden. Het zou struisvogelpolitiek zijn, uit angst voor de mogelijke ge- volgen, een dergelijk onderzoek uit de weg te gaan. Laat ik hier nog aan toevoegen dat dit gehele onderzoek kosteloos geschiedt. Wat gebeurt er nu met iemand, waarvan blijkt, dat hij inderdaad aan deze ziekte lijdt? Zo iemand wordt verwezen naar het dichtstbijzijnde consultatiebureau voor tuberculosebe strijding. Dit bureau geeft zelf geen geneeskundige behandeling, maar ad viseert de huisarts van de bfetrokkene omtrent deze behandeling, die dan eventueel opname voor zijn patiënt in een sanatorium kan aanvragen, als be handeling thuis niet mogelijk of niet gewenst is. Het consultatiebureau werkt verder mede tot het verkrijgen van de maatschappelijke steun, die de patiënt behoeft. Ook de hulp van het consultatiebureau is geheel kosteloos. Tenslotte de sanatoriumverpleging. Tuberculose is altijd een ernstige ziek te met een grote genezingskans, maar die kans is in zeer hoge mate afhan kelijk van de wijze waarop de patiënt wordt verpleegd. Ook met de moderne therapie (streptomycine, P.A.S. en iso- nicotinezuurhydrazide), waar men overigens geen wonderen van moet verwachten, bestaat de behandeling grotendeels uit rust, klimatotherapie en vitaminerijke voeding. Die rust is nodig, omdat alle in het lichaam schui lende krachten gebruikt kunnen wor den om de ingedrongen vijand te bestrijden. Absolute bedrust is in het stadium van actieve tuberculose, dat is het stadium, waarin nog gevaar dreigt voor verdere uitbreiding en dus voor het leven van de patiënt, een conditio sine qua non. Ook met de moderne therapie is de gemiddelde verpleegduur nog plus minus anderhalf jaar. De gemiddelde verpleegprijs bedraagt 8.50 per dag. Een dergelijke verpleging vraagt dus van de patiënt zeer zware financiële offers, zodat, indien U niet reeds ver plicht, dan wel vrijwillig verzekerd is, een verzekering tegen de kosten van sanatoriumverpleging zeer zeker over weging verdient, te meer daar de kos ten daarvan bijzonder laag zijn. VAN S. jaar gevangenisstraf en tot betaling van schadevergoeding aan de nabestaanden van Beijens, tot een totaal-bedrag van Belg. fres. 833.941.80 met 4% pet. rente per jaar sedert 25 Augustus 1950. De nabestaanden van Beijens wend den zich tot de Staat der Nederlanden teneinde vergoeding te verkrijgen van de schade, die door een ondergeschikte van de Staat in de uitoefening van zijn dienst was toegebracht. Onderhandelingen leidden tot een overeenkomst, waarbij behoudens goed keuring van een desbetreffende begro tingspost door de Staten-Generaal, de schadevergoeding, door de Staat te be talen, werd vastgesteld op Belg. fres. 675.000 met i'/2 pet, rente per jaar se dert 25 Augustus 1950. De wachtmeester is inmiddels uit 's Rijks dienst ontslagen, doch is tegen dit ontslag in hoger beroep gekomen. Indien het ontslag wordt gehandhaafd de Centrale Raad van Beroep zal in deze zaak binnenkort uitspraak doen is de verhaalsmogelijkheid uiterst ge ring, aldus ontlenen we aan het bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp tot wijziging van de begroting 1952 van Justitie. Sinds Woensdag is driehonderd duizend gulden binnengekomen bij het Nationale Rampenfonds. Het totaal-bedrag is nu f 114,6 millioen. 1 Juli a.s. zal het Rode Kruis de gi gantische voorraad kleding, die gedu rende de rampdagen werd gegeven, ver werkt hebben. De grote depots in Am sterdam en Rotterdam zijn dan geheel leeg. In totaal werd 2% millioen kilo verwerkt, waarvan een belangrijk deel ten goede kwam aan charitatieve in stellingen en opbouworganen. Er resten thans nog 200 aanvragen van charitatieve verenigingen voor kle ding. Deze hebben reeds begin Mei be richt gehad, dat goederen te verwachten zijn. In totaal zijn thans 6035 gezinspakket- ter. met dekens en'textiel uitgereikt. Men schat dat ongeveer 15.000 gezinnen voor deze hulp in aanmerking komen. De pakketten zijn bijna geheel samen gesteld uit dekens, lakens enz., die door buitenlandse Rode Kruisverenigingen geschonken werden. De Rode Kruis Kolonnes hebben veel ervaring opgedaan gedurende de hulp in het noodgebied. Voortaan zal elke kolonne worden uitgerust met veldkeu kens, kleine zenders, walky-talkies en boten. Bovendien zullen ook hygiënisten worden opgeleid, die bij moeilijkheden met de drinkwatervoorziening kunnen worden ingezet. De Rode Kruis-colonnes in Gelder land zijn reeds geheel op deze wijze uit gerust. (Vervolg van pag. 1) Wanneer nu een hoogleraar, die overigens behoort tot onze grote Nederlanders en met wie katholiek Nederland zich rijk mag we ten, academisch de vraag stelt of er niet een mement kan komen, waarop de katholieke sociale organisaties zullen zijn verdwenen als niet langer meer nodig, dan hebben we de neiging om te zeggen: „Och, laat die opmerking voor wat ze is,, een slip of the tongue, van iemand die nooit voldoende in het wezen der standsorganisatie is doorge drongen." En wanneer een oude aan hanger van de Leidse richting bij zijn afscheid nemen van het sociale leven nog eens even zijn oude idealen opdiept, zijn we bereid te denken: Hier is iemand aan het woord, die als wijlen Galileï een hartekreet wenst te slaken: „en toch is dat de oplossing." Maar als daarna „de Volkskrant", aanhakend op de beschouwing van dr. Hentzen, zegt: „Dit standpunt lijkt ons zeer realistisch", dan krijgt ons onpret tig gevoel de vorm van een reële on rust. De Volkskrant immers is welis waar niet de spreekbuis van de K.A.B. in die zin. dat ze uitsluitend standpun ten van het Verbondsbestuur der K.A.B. vertolkt, maar de relatie tussen beide is toch wel zeer nauw, en het gevaar is niet denkbeeldig, dat de goê-gemeente gaat geloven, dat de standsorganisatie K.A.B. eigenlijk dezelfde gedachte is toegedaan als pater Cassianus Hentzen. Goddank zijn er evenwel verscheidene K.A.B.-publicaties van zeer recante datum, waaruit het tegendeel blijkt. En j.l. Zondag was er bovendien nog de getuigenis van de oud-verbondsvoorzit ter, thans Minister De Bruijn. op het feestcongres van de Bossche K.A.B., waarin deze nadrukkelijk verklaarde, dat het compromis van 1925 uiteindelijk had gevoerd tot de ene tmgedeelde standsorganisatie: K.A.B. Dit woord sloot aan op een voortreffelijk pleidooi van Rector Bekkers over het wezen van de standsorganisatie. En daar gaat het nu eigenlijk om. Noch prof. Asselbergs noch dr. Cassianus Hentzen, noch de Volkskrant van 22 Mei hebben een we zenlijke beschrijving gegeven van wat nu eigenlijk een standsorganisatie is. Alle drie "gaan mijl of meer mank aan een determineren van de sociale kwes tie tot een aangelegenheid van het beroepsleven. Maar de sociale kwestie, die in diepste wezen een godsdienstig- zedelijke kwestie is. laat zich niet aldus omgrenzen. Goede bedrijfsverhoudingen betekenen beslist niet automatisch ge zonde gezinnen en gezinsverhoudingen, een gekerstend ontspanningsleven enz. De taak van de standsorganisaties ligt op het totale wereldlijk maatschappelijk terrein en wil op dat terrein proberen de scheiding te overbruggen, die is ge groeid tussen godsdienst en leven als gevolg van de secularisatie. Het gaat dus om het probleem van de christen in de wereld en de vorming van die Christen, zowel verstandelijk als wat karakter betreft zó, dat hij zijn recht streekse en onrechtstreekse apostolische taak kan en wil vervullen. Het is slechts in deze zin. dat de verdedigers van de standsorganisatie-gedachte de bedrijfs verhoudingen als een aspect zien en niet als hét enige probleem. Dit doet aan waardering voor de vakbeweging niets af integendeel, het plaatst de noodzake lijke christelijke strijd van de vakbe weging op een veel hoger en juister niveau. Het Duitse weekblad „Echo der Zeit" heeft een speciaal nummer gewijd aan Nederland en de katholieke eman cipatie in ons land. Niet overal blijkt het blad geheel op de hoogte te zijn, doch uit de verschillende artikelen spreekt een grote waardering voor het geen de katholieken op diverse terrei nen hebben gedaan. Met name wordt de katholieke pers uitvoerig behandeld en wordt gewezen op het aandeel, dat vooral „De Tijd" in de katholieke eman cipatie heeft gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5