Rede van H. Vader tot academisch gevormde leken der Kath. Actie Eenheid een van de grootste argumenten Eilanden bereid een bilaterale overeenkomst te sluiten €B'Siooe**N: Het spoor van het zwaarcL Bejaarden hebben regelmatige gezinshulp nodig Kindje kijken WASSERIJ „KLEVERPARK" zegt: Schoonmaakredame! OMROEPERS 's. Ti 1 Terug naar Hooft in Muiderslot ZATERDAG 30 MEI 1953 PAGINA 6 Volledige inspiratie op het Christendom Verhouding met de Antillen Tijdsbesteding verdient aandacht Instelling Ondernemings raden verlengd tot Juni 54 Belg. onderscheidingen voor Nederlandse missiezusters H. van Poelgeest 35 jaar dierenbeschermer Dierenwet op komst Ton Koot vijf jaar slotvoogd Wollen dekens reinigen per stuk f l.OO per 3 stuks f 2.50 Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te koop gevraagd Te koop aangeboden Zaken en Huizen Rij Vaar- en Voertuigen Te huur gevraagd Te huur aangeboden Woningruil Pensions Lessen Amusement Ambachten Diversen MEER DAN OOK MET Zl lËPl Op het Hoogfeest van Pinksteren heeft Z.H. de Paus aan ongeveer 15.000 gelovigen in de Sin* Pieter een alge mene audiëntie verleend. Aan het hoofd van deze menigte stonden enige duizenden leden "an de Beweging der Academisch gevormden en afgestudeer den van de Katholieke Actie. Tot deze groep van intellectuelen hield Z.H. de Paus' een uitvoerige rede, waaraan de volgende letterlijke citaten zijn ont leend: Zoals Christus in het begin Zijn Ver trooster aan de Apostelen schonk, roept Hij in deze tijd van beslissende omme keer voor de geschiedenis van de Kerk steeds talrijker scharen van nieuwe apostelen om hen te hernieuwen en te hervormen in vurige opbouwers van een andere en betere wereld. Het kan niet worden ontkend, dat het Evangelie de gehele menselijke geest in gisting heeft gebracht en in dien sommigen nog aarzelen voor de noodzakelijkheid van een radicale hervorming in Christelijke zin, dan moet gij hen er aan herinneren, dat de theoretische en openbare activiteit in al haar vertakkingen en dus ook in de artistieke sfeer geïnspireerd moet zijn op het Christendom en dat zij niet aan de invloed van de ge dachte en de genade van Christus mag worden onttrokken. Hier zouden Wij, geliefde zonen, twee opmerkingen willen maken. Gij wilt en moet in de tegenwoordige tijd de dragers, de verkondigers en de apostelen zijn van de Christelijke ge dachte en van de inspiraties van de H. Geest. Maar dan moet om zo te zeggen deze gedachte Uw gehele persoon in haar macht houden. Het moderne intel lectuele leven wordt thans door het we tenschappelijk technisch en economisch denken op zulk een wijze beheerst, dat de zin der waarheden van een verhe ven orde de wetenschap noemt deze de metaphysische waarheden en de vaardigheid om deze te begrijpen, be ginnen te verdwijnen. Het is niet nodig aan te tonen, hoezeer Wij de activiteit en de aanwinsten van de natuurweten schappen en van de techniek begrijpen en hoog op prijs stellen. Maar die me taphysische waarheden stutten het ge hele wezen, het stoffelijke en het gees telijke, het natuurlijke en het bovenna tuurlijke. Voor de Katholieke intellectuelen en leidinggevende personen is het vandaag hoog noodzakelijk deze wereld van de steeds waardevolle en eeuwige waar heid te kennen en deze steeds dieper te bezitten, evenals ook de gehele rijk dom van ons geloof. Het godsdienston derwijs, hetwelk gij in Uw jeugd ont vangen hebt, is, hoe uitmuntend het ook geweest moge zijn, niet voldoende noch voor Uw geestesrijpheid, noch voor de nieuwe vraagstukken, welke intussen zijn opgekomen en op de voor grond treden. Gij moet dus een diep begrip hebben voor de fundamenten van het geloof, van de structuur er van en van de waarheden op zichzelf. De andere opmerking betreft de prac- tische actie. Gij wilt meewerken, opdat de wereld door de kracht van de H. Geest hernieuwd wordt. Gij zult daarin niet slagen door U zonder voorbehoud aan te passen aan hetgeen men de geest van de moderne tijd noemt, d.w.z. aan de materialistische gedachte, over gebracht op de activiteit en door aan deze gedachte boven de maat van het geoorloofde toe te geven, maar slechts door trouw en met standvastigheid de duidelijk getrokken Katholieke lijn te bewaren. Dit eist ongetwijfeld een hoge graad van standvastigheid en flinkheid, maar deze zal de H. Geest in U op wekken. Op de tweede plaats moet gij ver vuld zijn van de geest van liefde, moet gij vurig zijn in de goddelijke liefde. Het zou ij del zijn te spreken over een in de naam van Jezus her nieuwde wereld, indien in deze we reld niet aanwezig was hetgeen zijn grote zorg baerde: mogen allen één zijn (Jo. 17: 21). Hij doet begrijpen, dat deze eenheid één van de grootste argumenten zou zijn om het geloof in zijn zending te ondersteunen: „opdat de wereld moge geloven, dat Gij Mij gezonden hebt". Weest dus eensgezind, dierbare kin deren. Laat niet toe, dat de demon van de verdeeldheid en ven de tweedracht bij U binnendringt om zo de band van eenheid met die, welke andere afdelin gen genoemd kunnen worden, maar even noodzakelijk in de ene Katholieke militie zijn, minder sterk te maken. Zo was het reeds in vroegere tijden; maar het is bij uitstek een karakteris tiek van het hedendaagse openbare le ven, dat de besluiten, waaraan de enke lingen medewerken, steeds op de eerste plaats besluiten van ideologische natuur moeten zijn. De Katholiek kan derhalve, wanneer hij de verantwoordelijkheid van zijn medewerking geeft, zich' niet in laatste instantie laten leiden door kritiek of door particuliere wensen, ook al zijn deze op zichzelf gerechtvaardigd. Integendeel: de ideologische overwe ging, waarom het gaat moet tenslotte voor hem het determinerende punt zijn. Deze leer en richtlijn geldt voor elke Katholiek over de gehele wereld. Indien het gebed: mogen allen één zijn, een practische zin wil hebben, moet het juist vandaag en in dit op zicht zijn kracht tonen. Daarom zul len Wij niet moede worden te verma nen, dat het, terwijl het huis in vlam men dreigt op te gaan, terwijl nevige aanvallen van alle zijden tegen het huis opkomen, terwijl de moedige en geordende activiteiten van alle Katho lieke krachten op alle fronten drin gend noodzakelijk zijn, even on misbaar is met het vuur van de lief de elke wrok te verbranden en edelmoedig var. elke persoonlijke voorkeur af te zien, opeat allen tijdig en eendrachtig voor de zaak van Christus onder de leiding van het wettelijk gezag hanleien. Zo leiderszo volk Herinner U uiteindelijk het bekende gezegde: zoals de leiders zijn, zo zal het volk zijn. Gij behoort tot de leiding gevende beroepen: gij zijt geroepen en niet weinige op uitnemende wijze om de leiders van het volk te zijn. Vandaar Uw zware verantwoordelijk heid tegenover hen en vooral tegen over de eenvoudigsten, die van U vra gen met alle kracht de vooruitgang te bevorderen en deze, zoals een juiste ordening van zaken eist, werkdadig te stellen in dienst van de enkeling en de collectiviteit. Wanneer de burgemeester, de rech ter, de arts, de hoogleraar en zij, in andere functies, geachte deskundigen op hun terrein, bovendien betrouwbaar en bezorgd voor het welzijn van het volk, tegelijkertijd bekend staan als sterke gelovigen, die zich op hun ge loof beroemen, die men in de kerk ziet bidden, die de geboden Gods nakomen en aan hun morele verplichtingen ge trouw zün, dan is het voorbeeld van zulke leden van de leidende klasse van evenveel en soms van meer uitwerking dan dat van de priester. Heeft de on godsdienstigheid zich wellicht niet van de leidende klasse onder het volk ver spreid? Vandaag kan dan ook van deze klasse de redding komen. En nog iets. Gij weet, dat er via een wetgeving en door voorzieningen van de openbare overheid in de particuliere ondernemingen veel gedaan is om de weg voor de ordening en de sociale rechtvaardigheid te openen. Maar er blijft nog veel te doen. Wij denken aan het uitgestrekte terrein van de sociale hygiëne; er zijn helaas nog mensen zonder vreze Gods, die er geen gevaar in zien van een bijzondere conjunctuur te profiteren, b.v. bij het gemis aan arbeid het loon zo laag mogelijk te houden. De Katholieken hebben niet alleen geen enkele reden om soortge lijke gevallen, die in strijd zijn met de goddelijke en menselijke wetgeving, te verbergen, maar zij moeten er zich op toeleggen dit te verhelpen. Gij leiders, burgemeester en dokter, gij zijt wel licht de eerste om zulke misbruiken te voorkomen. Waarom zoudt gij U dan niet tot een gezamenlijke en een des te krachtiger actie verenigen om de rech ten van de menselijke waardigheid te doen gelden? Ziehier, beminde zonen, wat Wij ge dacht hebben U op deze dag van blijd schap voor de Kerk te moeten zeggen, toen Wij over U de nederdaling van de H. Geest en de hernieuwing van het aanschijn van de aarde afsmeekten. Weest U van Uw roeping bewust. Er is vandaag een heilige strijd te strijden en te winnen: gij zijt de meest efficiën te aanvoerders van het grote Katho lieke leger. „Wat mij, na een afwezigheid van een jaar, thans in Nederland is op gevallen, is de aanmerkelijk grotere „pushing-power", het toegenomen zelfvertrouwen en de grotere be sluitvaardigheid van het Nederland se volk, tegen een jaar geleden, toen er op verschillend gebied veelal aarzeling was te bespeuren". Dit zei de gouverneur van de Ned. Antillen, mr. A. A. M. Struycken, die voor een kort ambtsbezoek, enige weken geleden naar Nederland is gekomen en 4 Juni naar Willemstad zal terugkeren, in een gesprek met een redacteur van het A.N.P. Overigens ging dit onderhoud uiter aard over vraagstukken, die de Antillen betreffen. Mr. Struycken is van mening dat, wat de voortzetting van de R.T.C. tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen betreft, zoals de stand van zaken thans is, van Nederland uit in Augustus a.s. bepaalde voorstellen zul len kunnen wordén gedaan aan de Su rinaamse en Antilliaanse landsregerin gen. Op een desbetreffende vraag ant woordde de gouverneur dat, indien er inderdaad geen enkele mogelijkheid mocht blüken te bestaan, met Suriname tot overeenstemming te komen over de vermelding van het secessierecht in het nieuwe Koninkrijksstatuut, in de An tillen inderdaad de' wens levendig is, met Nederland inzake de staatsrechte lijke verhouding een bilaterale over eenkomst te sluiten. Over de positie der raffinaderijen op Curagao en Aruba is de gouverneur niet pessimstisch gestemd. Hij deelt met name niet de wel geuite vrees, dat door het aanleggen van een grootscheeps kanaal naar het Meer van Maracaibo in Venezuala, waaraan thans wordt ge werkt en waardoor de Venezolaanse olievindplaatsen voor de grootste tank schepen bereikbaar zullen worden voor de raffinaderijen in de Antillen een verslechtering zal intreden. Wel zijn grote uitbreidingen van deze Antillaanse installaties in verband met de wérk- zaamheid der Venezolaanse raffinade rijen, voorshands niet te verwachten. Daartegenover behoeft er echter ook geen reden te bestaan voor ongerustheid over een mogelijke liquidering der An tilliaanse olie-installaties in de toe komst. Gouverneur Struycken wees ten slotte nog op het belang van continuïteit en stabiliteit in de bestuursvoering, juist thans in de overgangsperiode op staat kundig gebied. Dit geldt zowel voor Nederland als voor de Overzeese Rijks delen zelf. Mr. Struycken zei dit naar aanleiding van een vraag, of het gerucht juist is, dat hij eerlang zou aftreden als gouverneur. Hiervan, aldus mr. Struyc ken, is geen sprake. 4 Juni aanvaardt hij vol goede moed de terugreis naar zijn standplaats. Mr. Struycken heeft. Vrijdagmiddag de miniatuurstad Madurodam in Den Haag bezocht. LJLs I - ~-i 1,- - >n 101. Wanneer Thorkell's gebqgen gestalte opgeslokt is door de witte duisternis, wendt de Noorman zich met een ruk tot de anderen. „Wij moeten snel zijn", zegt hij. „Wanneer Thorkell een ogenblik slechts had willen wachten, dan had ik hem mijn plan kunnen ontvouwen. Luister!" Even glijdt zijn bezorgde blik naar Halfradie geheel tegen zijn gewoonte al die tijd er zwijgend bij heeft gestaan. Zijn ademhaling gaat moeilijk en zijn gelaat ziet vaalgrauw van uitputting en vermoeidheid. Doch de tijd dringt en haastig zet de Noorman zijn plan uiteen. „We moeten deze sporen volgenbeslist hij. „Kohor is de tegengestelde kant op gegaan, doch vermoedelijk slechts om ons op een dwaal spoor te brengen. Hij zal waarschijnlijk in een boog op dit spoor terugkomen, om zich bij zijn kameraden te voegen. Als wij snel zijn en ook dit spoor volgen, kunnen wij hem de weg afsnijden en hem misschien overrompelen. Doch wij moeten ons haasten voor de sporen ondergesneeuwd zijn." Dat zijn wij binnenkort", merkt Orm mistroostig op. „Niet dat ik iemand wil ontmoedigen, maar ik heb zo'n idee dat er van oude Thorkell al niet veel meer te zien zal zijn." Op hetzelfde ogenblik worstelt Thorkell de' Eenzame verbeten tegen de sneeuu>- storm in. Zijn blik heeft zich vastgehecht aan hét paardenspoor in de rulle sneeuw» maar de afdrukken zijn zq onduidelijk, dat het spoor soms nauwelijks te volgen w. Een ijskoude wind snijdt hem bijna de adem af, doch koude noch vermoeidheid kan de reus deren. Hardnekkig blijft hij de afdrukken in de sneeuw volgen en zijn enige angst is, dat de sneeuw de afdrukken zal uitwissen... Aan een plotseling minder worden van de wind merkt hij, dat hij opnieuw het bos bereikt heeft. Met zijn blikken tracht hij de wilde warreling van de sneeuwstorm tc doorboren en dan ziet hij plotseling recht voor zich uit een paar vage gestalten tussen de bomen. Het volgende ogenblik zijn ze weer verdwenen, doch in die paar seconden heeft Thorkell duidelijk de vage gestalten van een paard en een man kunnen onderscheiden. Hij is dus afgestegen, flitst het door zijn hoofd, en daarom heb ik hem nu reeds ingehaald. En terwijl hij zijn boog grijpt, bromt hij tussen zijn tanden„Ik zal hem doden als een rat. Vrees de wraak van Thorkell de Eenzame, ellendige!" (Van onze correspondent, De Stichting voor Maatschappelijk Werk in de provincie Utrecht heeft aan de hand van een enquête in een 26-tal gemeenten een rapport samengesteld over de levensomstandigheden van be jaarden in de provincie Utrecht. Meer in het bijzonder voor wat betreft de toestand in kleinere en plattelandsge meenten. Aanleiding hiertoe was de steeds klemmender wordende vraag hoe het mogelijk zou zijn voor zeer veel bejaar. den uit alle maatschappelijke geledin gen een zonniger levensavond te schep pen met minder materiële zorgen en meer levensvreugde dan tot nu toe veelal wordt waargenomen. De conclusies van de enquête zijn niet bepaald rooskleurig te noemen. Primair wordt geconstateerd, dat het beleid ten opzichte van de zorg voor en de levens omstandigheden van bejaarden in vrij wel alle gemeenten van de provincie Utrecht dringend om herziening vraagt. Nader wordt dit aldus gedefi nieerd: er bestaat grote behoefte aan voldoende en regelmatige ge zinshulp voor bejaarden. Niet min der dan 2700 bejaarden blijken niet meer zonder geregelde hulp in hun woningen te kunnen leven. Ter voorziening in deze leemte dienen ofwel speciale krachten te worden opgeleid om bejaarden in hun wo ningen te kunnen assisteren en met hen om te gaan. ofwel dient er uit breiding te worden gegeven aan de capaciteit van de tehuizen voor ouden van dagen, respectievelijk woning complexen met de rtodigc centrale voorzieningen voor bejaarden. Ten aanzien van de opleiding van ge schoolde gezinsverzorgsters voor ouden van dagen ligt er volgens de rapporteurs een taak te wachten voor Kruisverenigingen, Kerken en Vrouwenverenigingen in onderlinge samenwerking. Verder wordt er op gewezen, dat zowel in dorpen als in meer stedelijke agglo meraties gevallen zijn, waarin bejaar den niet regelmatig een warme maaltijd nuttigen, omdat zij er niet meer toe kunnen komen voor één persoon eten te koken. Hier acht de rapporteur doel matige voorzieningen in alle gemeenten wenselijk. In overweging zou zijn te nemen eetgelegenheden voor thuiswo nende bejaarden te scheppen; misschien zouden hiertoe de plaatselijke restaura- tiebedrijven ingeschakeld kunnen wor den of zou men in navolging van Enge land met rijdende keukens in deze nood kunnen voorzien. Wenselijk wordt voorts geacht het scheppen van tijdelijk beperkte moge lijkheden om ook als bejaarden in het arbeidsleven werkzaam te kunnen blij ven zolang de phvsieke krachten zulks toelaten. Aan het vraagstuk van de verzorging en tijdsbesteding van de alleen thuiswonende bejaarde vrouw dient alle aandacht te worden besteed. Aanbeveling verdient voorts het stimu leren van vrijwillig georganiseerde ontspanning door plaatselijke vereni gingen e- a„ zomede het uitlenen van boeken aan thuiszittende bejaarden in kleinere gemeenten. Ten slotte pleit het rapport voor een regelmatige en doeltreffende controle op de levensomstandigheden van be jaarde personen en acht de rapporteur het wenselijk dat in elke gemeente een „actiecentrum" voor toezicht op de ge zondheidstoestand van alle bejaarden tot stand komt met het oog op tijdige sociale hulp, waar dat nodig mocht blij ken. In de wet op de Ondernemingsraden is bepaald, dat de Sociaal Econom. Raad het tijdstip vaststelt van de verplichting om een ondernemingsraad in te stellen, doch dat dit nooit later mag zijn dan 7 Juni 1953. Hoewel nu de S.E.R. met voortva rendheid de zaken heeft aangepakt om in alle bedrijfstakken vóór 7 Juni 1953 dé nieuwe bedrijfscommissies tot stand te hebben gebracht, is zij bij haar ar beid in verschillende bedrijfstakken op moeilijkheden gestuit, welke de vol tooiing van het werk niet onbelangrijk hebben vertraagd, zodat de werkzaam heden in het gehele bedrijfsleven niet vóór 7 Juni voltooid kunnen zijn, al is voor 24 bedrijfstakken thans de zaak als afgesloten te beschouwen. Bij de Tweede Kamer is derhalve een wetsont werp ingediend er toe strekkende de in de wet op de Ondernemingsraden ge noemde termijn met 1 jaar te verlen gen, dus tot 7 Juni 1954. Een aantal van de missiezusters Fran ciscanessen van de H. Antonius te As ten, die werkzaam zijn in de Belgische Congo, heeft een Belgische onderschei ding ontvangen als erkenning voor de grote verdiensten, die zij zich voor de ontwikkeling van genoemd gebied heb ben verworven. Zuster Josepha (Anna van Duynhoven uit Langenboom) werd ridder in de orde van Leopold II; Zus ter Aloysia (Frederica Evers uit Veld wijk); Zuster Odilia (Anna Kockel- mans uit Wittem); Zuster Angela (Pe- tronella van Dorst uit Nieuw Vosse- meer) en Zuster Petra (Johanna Heij- mahs uit Westerhoven) ontvingen de gouden medaille van de orde van de Koninklijke Leeuw. (Van onze Brabantse redactie) Een hartelijke huldiging is Vrijdag te Breda Op de 90ste jaarvergadering van de Nederl. Vereniging tot Be scherming van Dieren bereid aan de algemene voorzitter, de heer H. van Poelgeest. Vijf en dertig jaar is de heer Van Poelgeest als actief dieren beschermer werkzaam geweest en vijf en twintig jaar reeds maakt hij deel uit van het hoofdbestuur. Daar om werd zijn lof in vele toonaarden bezongen, terwijl men algemeen zijn goedheid en vriendelijkheid als zijn meest kenmerkende eigenschap roemde. De heer Verlaan bood de voorzitter het carton aan voor een glas-in-lood- raam, voorstellende de H. Franciscus van Assisië en ontworpen door de in middels overleden schilder Van dér Stok. Het raam zal geplaatst worden in de bestuurskamer te Den Haag. Tevens werd de heer Van Poelgeest begiftigd met de hoogste onderscheiding der ver eniging, de gouden medaille. Mevrouw Van Poelgeest ontving een prachtige ruiker. De vice-v?orzitter van de Wereldfederatie voor Dierenbe scherming, de heer Jacobs uit Antwer pen, bood eveneens zijn gelukwensen aan. Na deze huldiging ging de vergade ring over tot de behandeling van het jaarverslag. De voorzitter memoreerde de groeiende belangstelling van over heidswege en de toenemende samen werking. Het axioma, waarvan de die renbescherming uitgaat, aldus spr., is, dat de mens het dier niet in zijn vrij heid of levensvreugde mag beknotten, tenzij hij anders zelf de dupe zou wor den of in gevaar zou komen te verke ren. Het ledental is sedert verleden jaar met 3000 toegenomen en bedraagt thans 62000. Het belangrijkste punt is zeker het gunstige vooruitzicht t. a. v. een Die renwet. De interdepartementale com missie, die het ontwerp voor een Die renwet van de vereniging bestudeert, vergadert in snel tempo, zodat, zo ver zekerde ons de heer Nieuwenhuijsen, binnen niet al te lange tijd een dieren wet tegemoet kan worden gezien. In het jaarverslag werd vermeld, dat in het Zuiden ook van katholieke zijde de belangstelling voor de be scherming van het dier groeit. Aan dacht werd geschonken aan het Die- renrampenfonds. Vervolgens gaven de onderscheidene commissies een overzicht van haar werkzaamheden in het afgelopen jaar. Na afloop van de middagvergadering werd het gezelschap door het gemeen tebestuur ontvangen. Tanie To had voor cfe b®" by een modern, maar niet" temin heel teder speelgoed meegebracht, een uit plas tic opgetrokken pop, die „mama" kon zeggen en die desgewenst ook een plasje kon doen. De moderne tech niek staat, zoals u weet, nergens meer voor. Het was een ietwat praematuur geschenk, want de baby deed voorlopig nog alléén maar zélf, wat zij de pop eventueel had kunnen laten doen. Toen kwam Mientje. het buurmeisje, kijken. Met de achteloosheid voor gevestigde waarden, kinderen eigen, schonk zij haar volle aandacht niet aan de baby, maar aan het vernuftig geconstrueerde speelgoed. „En hoe vind je nou het kindje?' vroeg tenslotte de ietwat gekwetst® moeder. „Leuk," antwoordde Mientje, met een terloopse blik in de wieg, „net een piaspop." Het Muiderslot, in 1825 te koop aan geboden voor afbraak, heeft in 1952 een record bezoekers-aantal genoteerd van 65.725. Dit vertelde slotvoogd Ton Koot, op het jaarlijks feestelijk samen zijn rqet pennevoerders in de ridderzaal van het slot. De slotvoogd vierde tevens zijn eerste lustrum, omdat hij vijf jaar geleden „tot dit hoge ambt werd ge roepen". Totaal hebben gedurende zijd eerste ambtsperiode driehonderdduizend personen het Hoge Huis te Muiden be zocht en de „Perskring" van Vrijdag was de 117de feestelijke bijeenkomst die ®r 'gehouden werd. Sedert zijn ambtsaanvaarding heeft slotvoogd Koot ernaar gestreefd het slot in zijn oude luister te herstellen en de sfeer Van Hooft te doen herleven. Me» kan er thans ook een kleine expositie bezoeken, samengesteld uit archiefmate riaal als oude fotos, restauratieschetsen, tekeningen en knipsels. In één der vi trines ligt o.a. de eerste bladzijde van de oudst bekende restauratierekening uit 1386 aan de rekenkamer van Hol land. Het is nu de bedoeling dat telken male exposities uit archiefmateriaal en de kortelings ingerichte bibliotheek van werken van en over Hooft, alsmede de Muiderkring, worden ingericht. In dez® kamer waren reeds eerder enkele 19®' eeuwse schilderijen samengebracht, por tretten van leden van de Muiderkring- De slotvoogd deelde nog mede dof het ministerie van O., K. en W. kort geleden de subsidie voor het slot heeft verzesvoudigd, zodat hij nu wat ruimet armslag heeft voor de aankoop van afc lerlei zaken ter aankleding van het aloti in de trant van Hooft en zijn geestver- wanten. HAARLEM SANTPOORTERSTRAAT 41—4® TELEFOON 10131 Plaatsing geschiedt a 16 cent per m.m.-hoogte Opgaven kunnen geschieden .«-> one Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen. aan de erkende advertentie-bureau* en aan dt erkende boekhandelaren- BEKW. KOKKIN, bek. met fijne en gew. keuken, b.z.a. ais noodhulp of v. vast, voor restaurant of pension. Brie ven onder no. 24667. EEN B.K. BOERENKNECHT gevr., goed kunnende melken en met boerenwerk bekend. Brieven onder no. 24577. EEN HUISUOUDSIER voor d. en n„ op leeftijd, g. k„ gevraagd bij bejaard echt paar. Brieven ond. no. 24555 AANKOMEND 2dC BEDIEN DE gevr. Banketbakkerij Huybregts, Kleine Houtstr. no. 122. Ti,INK MEISJE gevraagd in R.K. gezin met kleine kin deren. Mevr. Bosman. Fr Schubertlaan 49. Heemstede teief. 38578. MANGKLSXEK» EN STRIJK STERS gevr. Wasserij Meui- man. Amsterdamsevaart 28, Haarlem. FLINKE WERKSTER voor dag of 2 halve dg„ liefst Don- derd. of Vrijd. Mevr. Loef- fen, Berliozlaan 7, Heem» stede. WE8KS-7H gevraagu, Oms dag en Vrijdag of 4 halve dagen v.m. Mevr. v. Ame- rongen. Somerlaan 76. Heem stede. MAGAZMNHr.u.rj.aut'i voor garagebedrijf gevr. Brieven onder no. 24677. FLINKE HULP in de huis houding gevraagd, voor dag en nacht, in gezin met drie kinderen. Huiselijk verkeer en goed loon. Mevr. Wijs man, Iepenlaan 15, Bl'daal. NET R.K. DAGMEISJE gevr in klein gezin. Aanmelden; mevr. Kropman, Parkweg 16, Bloemendaal, tel. 25868. NETTE BEDIENDE gevr. De- licatessenhandel M. Hogen- dijk, Jan van Goyenstraat 17, Heemstede. PRIMA HUISNAAISTER (voor oud en nieuw) gevr,. 6.50 p. d. Br. met opg. van refer, en naaihulzen onder no. 24605. R.K. KINDERJUFFROUW gevr., extern, reeds als zo danig werkz. gew. Br. met, opg. van referenties en verl. salaris onder no. 24603. BANKETBAKKERIJ. Flinke leerling, ong. 16 j„ bij R. Bos, Kleverparkweg 12. SLAGERSLEERLING gevr. in de worslkeuken van vlees- houwerij v/h Eeltjes, Zijl straat 60. Haarlem. NET MEISJE gevr.. 4 och tenden per week of jonge ongehuwde werkster 3 och tenden per week. Veènberg- pleln 35. Haarlem. NETTE WERKSTER gevr voor een of meer dagen per week. Aanmelden: Iepenlaan 76. Bloemendaal. tel 23469. JONGEiJ gevr. voor algemene dienst, -eeftijd boven de 18 jaar. Natuurbad „Velserend", Santpoort. ZELFSTANDIGE HULP gevr. voor de ochtend pf 4 ochten den in de week. Mevr. Wès- seling, Bosb. Toussaintlaan 37, Heemstede. NET MEISJE gevr., leeft. 15 4 16 jaar, ovor halve dagen. Aanmelden na 7 uur. Mevr. van Wissen. Voltastraat 5, Haarlem-W., telef. 27688. EEN NETTE JONGEN van 15 16 jaar gevraagd voor boodschappen en lichte kantoorwerkz. N.V. Grafi sche Industrie „Heemstede" Aanmelden: Adr. v. Ostade- plein 1Heemstede. NET DAGMEISJE gevraagd voor direct. M. Hoes, Stuy- vesantplein 11. NETTE BEDIENDE gevr. v. banketbakkerij. P. Meyer. Schoterweg 26, Haarlem. BAKKERSLEERLING gevr bit J. Bruinooge, Santpoort- Station. VELLEMAN KOOPT! Uw ge bruikte meubelen voor hoge prijzen. Zijlstraat 62. Haar lem, tel. 14637. Overal te ontbieden. 4-WIELia MELKWAGENTJE op luch'handen voor pony- paard. Tel. Hillegom 6115 K 2520. POSTZEGELS te koop gevr. Massawaar, bundelwaar, enz. Kilogocd 2.— p. kg. franco huis. Aanbiedingen: J. F. Castien, Timorstr. 44, Heem stede. SCHRIJFB., hang- of legkast. Brieven onder no. 24853. KINDERWAGEN, model '51- '52, en baby-commode gevr. Br. m. pr. onder no. 24639. broedeieren, kuikens, JONGE HENNEN EN LEG KIPPEN. Alles ie kwaliteit. Hoenderpark Sehalkwijker. weg 130, telef. 18203. ACCU'S. Prima Duitse lm- oort-accu's; levering recht streeks aan particulieren 25—30 reductie. Motor accu's 16.-, 19.- en 21.- Auto-aceu's vanaf 40.-. Ihl' Lorentzkade 32, tel. 27104. „EUREKA" VOOR UW DRUKWERK! Muiderslotweg 85 Telefoon 25383. KINDERSTOEL EN MOTOR. J.L.O., 100 c.c., bill. prUs. Adres: K. Zwager, Saenre- damstraat 35 rd„ Haarlem, na 8 uur. JONGENSFIETS, 6—9 jaar. Eenhoornstraat 20, H'lem. CELOSIA, HANEKAM ƒ.0.55. Salvia's 0.25 en 0.30. De Morgenstond, Soendapleln 31, telef. 19903. SINNIA'S, ASTERS, AFRI. KANEN, FLOXEN 0.02. De Morgenstond, Soendaplein 31. telef. 19903. POLSHORLOGES, dames- cn heren-, als nieuw, met gar. f 8 en 7. Vergierdeweg 146. JUIST WAT U ZOEKT! Wil de Corona met. Sumatradek 1.40, 25 st. in doos 3.50. Sinds 1881. Fa. J. P. Stam, Zijlstraat 45. 'KOFFERSCHRIJFMACHINE, z.g.a.n. f 175.Na 7 uur. Van Beresteynstraat 39, Haarlem. AUTO, OPEL 1939, Crosley koelkast, 137 liter: Mercêdes. schrijfmachine. Zijlweg 143. WITTE PUIN, 5 bargroeden, cn 5 lanen, putrlngen, die op elkaar gezet kunnen worden met een diameter van 2 me ter en hoogte van 1 meter, o.a. geschikt voor veevoeder en gierputten. Veldhuyzen, Alb. Thtjmlaan 5, Bloemen daal, telef. K 2560—8351. SCHILDERIJ van Oscar Mendllk. voorst.: „Maan over Zee" (1939); voorts Kerkinte rieur van Joh. Bosboom. Tel. 27146 (na 18 uur). pick-up met 20 platen, z.g a.n. Slamatstraat 17. TOMATENPLANTEN. Beun- rier'c Tuinbouwinrichting. KI Houtstraat 41, Haarlem, telef 18920. BEIGE KINDERWAGEN en keurig WANDELWAGENTJE. Houtmarkt 1 rd., Haarlem. PERZISCHE TAPIJTEN, nieuwe coll., waarbij zeer fraaie, lage prijs. Reparatie ruilen. Oost. Tapijthuis. Mijer van 1887, Kinderhuisvest 19, beëd. Tax. WASWRINGER t 7.50; 40 Weckflessen 7.Jans straat 39, telef. 15639. HEREN- EN MEISJESRIJ WIEL, merk „Gazelle", z.g. a.n., 75.p. stuk, en 2 kolenkisten, samen f 8.—. M. van Gestel, Cearalaan 6, Overveen. EEN GROOT WINKELPAND MET WONING té koop, druk gedeelte van H'lemgrens Haarlem-O. Br. onder no. 24611. VRIJST. HUIS (geen nieuw bouw) met flink erf of tuin te koop gevr. in Kennemer. land, voör zelfbew. Desge wenst huurw. te Zaandam be schikbaar. Br. met opg. prijs en omschr. aan: Donker, Slachthuisstraat 8, Zaandam. HUIS MET FLINKE TUIN te koop gevr., voor zelfbe- woning. Geen ruil. Br. onder no. 24671. NIEUWE OPEL 1953 en nieuwe 6-pers. wagens met, radio, te huur. All-risk verz. Fa. de Boer &- v. d. Lubbe, Nieuwe Kerksplein 4, telef. 16655, 'j.g.g. 23427. 3.S.A.-MOTOR, 500 c.c., te koop, prirr.a gereviseerd 350.Brouwerstraat 96. KAPTEIN MOBYLETTE- VERHUUR. Jansen, Atjeh- straat IA, telef. 12344. J.L.O.-MOTOR, 125 c.c. Ban den ln prima staat en z.g.a.n. kinderwagen, grijs. Grebber- straat 39, Haarlem. LUXE AUTOVERHUUR, 1ste klas mater. (Citrocns) met radio. All-rlsk verz. Nieuwe Groenmarkt 15 rd., tel. 13423 Of 20429. MOTOR, 150 c.c., te koop. Tê bevr.: Reyer Anslostraat 20, Haarlem-N. Na 8 uur. i 2 GEBRUIKTE DAMESFIET SEN te koop aangeb. Te be vragen tussen 6 en 7 u.: Zijl- weg 64. Haarlem. PRACHT JONG.RIJW. te k. f 65.Hyacintenlaan 37, Haarlem. Geen opkopers. VILLIERS-MOTOR, 125 C.C., te koop. in prima staat. Am. sterdamsevaart 108 zw. 500 C.C. TRIUMPH SPITW1N 1947 te koop. mech. als nw„ met buddyseat. Wilson Ga rage Raamsingel 16A, telef. 14667. PRACHT MEISJESRIJWIEL, 710 jaar: jongensrijwiel. 312 jaar. Spotprijs. Zomer- vaart 179, Haarlem. ZEILBOOT, 10 m2„ geh. com pleet, met dektent, te koop. Ohmstraat 5. WOONRUIMTE met kook- en stookgelegenheid gezocht doör alleenstaande juffrouw, 68 ,1r. Omg. Kathedraal, Leidse- vaart. Br. onder no. 24561. 2 ONGEM. K. met kookgel. gezocht te Heemstede door jong cchtp. z. k. (lanrlb. ing.). Brieven onder no. 24553. ONGEM. KAMF.R(S) gevr. met kook- en stookgel.. door echtp. z. kind. Brieven ond. no. 24545. GEM. HAMERS gez. door echtp. z. k„ Haarlem of omg. Brieven ond. no. 1024, Boek handel „Erasmus", Santpoort. KAMPEERTENTEN, 2-, 3-, 4- en 6-persoons. (Ook lichtge wicht dubbeldaks). Lucht bedden en kooktoestellen. Prospecti op aanvraag. H. R. Troost, Haven 14, Leiden, telef. 21664. VRIJE GEMEUBIL. ZIT- SLAAPKAMKR voor dame, b.b.h.h., met kookgelegen heid en veel bergruimte aan geboden in Haarlem, voor direct. Br. onder no. 24589. WONINGRUIL in Haarlem. Aangeboden in Haarlem- keurige arbeiderswoning, ge legen aan de Hof van Eg- mond. Haarlem-Oost. Huur prijs 6.25 per week. Ge vraagd Jn Haarlem: nette woning, geschikt voor 2 be jaarde mensen. Brieven aan Conrad-Stork, Waarderweg 80. Haarlem. VRIJ HUIS, A'damse Buurt, kamer en suite, 2 slaapkam.. huur t 6.35. Grote zonn. tuin, gr. schuur. Gevraagd: groter, liefst Hlem-N. Br. no. 24621. MOD. HUIS, omg. Zijlweg. aangeb., 5 k„ badk., tuin, \rij uitz., f 51.75 p. mnd. Gevr.: huis met 6—7 kamers, g. st„ huur pl.m. 70.Tel. 21001 of brieven onder no. 24617. VRIJ BOVENHUIS te ruilen voor een klein vrij huis in Haarlem. Br. onder no. 24657. BEN.HUIS aangèb., 3 kamers, keuken, gelègén aan drukke verkeersweg, H.-O. Gevr.: groter huis. H.-O. Brieven onder no. 24689. KOSTHUIS met huisel. ver keer aangeb. Br. no. 24675. ZOMERTARIEF STENO EN TYPEN. Mercurius, Hout plein 1 rd„ tel. 17764. Spreek uren van 9 tot 12 uur en van 7 tot 9 uur. BOEKHOUDEN, Ass., M.B.A., S.P.D. Club- en Privélessen. W. Takes, Lr. M.O., Ekster straat 238, Haarlem-N., telef. 25932. HAARL. MOTOR- en Seooter- Rijsrhool. Per uur of cursus. Koningstraat 27, tel. 34664. GRONDIG NAAIEN EN KNIPPEN LEREN. Erkama, Grote Houtstraat 3 rd. Heden aanm. van leerlingen. HARRY BOUMAN engageren betekent: beschaafd, gezellig feestvieren. Zijn vlotte con ferences, leuke liedjes en amusante gooehelshow, te zamen met. all-round plano, en aceordeonspel, zullen ook van Uw feestje een feest ma ken. Adres: Raaks 11, Haar lem, telef. 17373. ZOEKT U EEN ZAAL voor bruiloft of feestavond? Be spreekt tijdig Ro.jeha.ghe, Hoofmansfraai 12, tel. 14728. JAPONNEN, maakloon v.a. f 7.50. Maison Tiny, Paul Krugerstraat 30. ONTHARING d. diathermie, verw. v. wratten, moedérvl., enz. Vele aanb. H.H. Dokt. Pijnboomstr. 6, Hrl„ tel. 24402. VOOR EEN LEUK PORTRET Foto Scherpenhuijzen, Staten Bolwerk 6, telef. 20095. Foto Walbrecht, Spaamwoudérstr. 21. telef. 15551. PARAPLUIES REPAREREN, overtrekken, ook voor tuin parasols. G, Spiekerman, Bo termarkt 29, tel. 16233. 20 KORTING OP ALLE STOOMGOEDEREN. Ge bracht en gehaald aan de fabr., Lorentzplein 25, Chem. Wasserij en Ververij Keyser. BREUKLIJDERS! Er is een methode 0m weer even flink als vroeger Uw werkzaam heden te verrichten! Werp Uw oude breukband weg. Er bestaat iets veèl beters voor U! Vraag zonder verplichting inlichtingen aan: Brooks Breukapparatenbedrijf, Singel 25 (22 P), Amsterdam-C. MULLER v. d, LANDE - EMIGRATIE-VERPAKKIN GEN. Nwe Raamstraat 4-12 telef. 11423. EMIGREREN? Laat ITEB emballeren! Dr. Schaepman- straat 60. Tel. 20851. Tegen de overgang van borstvoeding op Molenaar's Kindermeel hebben de meeste babies geen enkel bezwaar. Molenaar's Kindermeel het op bijzondere wijze uit rijst vervaardigde kindervoedsel - is dan ook helemaal aan de smaak van baby aangepast. Het ie bovendien lient verteerbaar, versterkend, billijk in prijs en gemakkelijk "klaar te maken. Neem de proef, in het belang van Uw baby. 0 v Da dokter zegt: Borstvoeding - en daarna:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 6