Van de Groene Ka val j os naar Hoogovens via circus Grote Prijs van Nederland der K.N.A.C. Maandag uitvoering van Haydn sDieSchöpfung Lieve Rob lichtte zijn meisje op! Defi Stad- en streekgenoten vertellen antast en de reclame-keuken il Ongehuwde moeder doodt haar pasgeboren kind C. F. van Dam vertelt Films van deze week in Haarlem Droevig en weerzin wekkend relaas Uiteindelijk resultaat: een jaar gevangenisstraf geëist Amsterdams Flora- theater in gebruik HERINGA WUTHRICH Automobielraces om het wereldkampioenschap Aanvang 1 uur Sportwagenrace i'L Aanvang 2 u.30 Grote Prijs KOOR KATHOLIEK HAARLEM 3 jaar geëist SLEUTEL WEG? Trouwauto's ZATERDAG 30 MEI 1953 PAGINA 7 Best betaalde free-lancer Lof van Hoogovens Expositie in „Het Huis van Looy" Honkbal Ten afscheid Het ziekenvervoer in Haarlem Speciale garage op Lor ent z- plein Het faillissement van de Moulin Rouge Lt. ter zee Th. F. Jansen in Amerika Eervol ontslag HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLKEBRANDERS Lux or Minerva Cinema Palace Frans Hals City 't Spaarne Lid o Rembrandt t Juni te Z««'«0,rt „DE SLEUTELSPECIALIST" Albert van Dal sum -.Prosper o in De storm Gelegenheidsstempel Atoomkanon bij NATO het eerst in gebruik? Verdediging van Europa nog altijd primair Eerste Nederlandse anti-slip school Hevige trambotsing in Amsterdam VRIJGESPROKEN E.H.S.Animo I Een klein huis temidden van bloeiende vruchtbomen ergens achter de wo ningen aan de Vondellaan te Beverwijk. De avond stond donker daarom heen het wit van de bloesems scheen helderder in deze sfeer toen We de klopper tegen de deur lieten vallen. Een geluid, dat een gewijde stilte Verstoorde. Wat later in het grote vertrek voelden wij ons geconfronteerd met een wereld van schoonheid: het domein van de kunstenaar, artistiek en noncha lant, boeiend en aantrekkelijk: de wanden vol schilderstukken, gezellige hoek jes, de brede divan. We waren de gast van C. F. van Dam, de veelzijdige pro- Pagandachef van Hoogovens, schilder, schrijver, journalist, en hij vertelde van rijn werk en zijn leven, terwijl we bedachtzaam nipten aan het glas rosé, her- inneringen wekkend in geur en smaak aan de druivenakkers tegen de bergen ei"gens in het Zuiden van Frankrijk en Noord-Afrika Het was alles van een verrukkelijke intimiteit en een rust, alsof er anders liet was, terwijl wij gezeten waren tegenover een man, barstensvol activiteit tnet een druk leven en een wereldomspannende fantasie. Mijn werk is mijn liefhebberij, vertelt hij, hoewel de meeste mensen, vreemd genoeg, een hekel aan werken hebben. Het is zo prettig, en dan kenschetst hij zichzelf werk le hebben, dat met je aard overeen komt. Daar wandel je onbewust in, wanneer le mensen op je levensweg ontmoet, die in de gaten hebben wat er in je zit. Wat dat betreft heb ik geboft, zegt hij, en dan begint het boeiende relaas van rijn leven. Van Dam was advocaten-bediende in Amsterdam, toen hij in 1915 met mr. van Hamel de Groene binrfenwandelde. Te loren had hij gelegenheid gehad zich oefenen door het schrijven van arti kelen, die door anderen ondertekend yerden. Hij werd redactie-secretaris van ue Groene en het werk lag hem. Hij had veel belangstelling voor het open bare leven en de kunst, kende de kaart van het land, wist de juiste vakmensen aan te treffen voor het schrijven van de artikelen er licht iets ondeugends in "e ogen van Van Dam, wanneer hij op- Werkt: „de Groene werd in die dagen Wet door journalisten vol geschreven" In die jaren gingen en kwamen redac teuren en uitgevers Prof van Hamel, Prof. Kernkamp, Joh. Braakensiek, Fre- derik van Eeden, Top Naeff, Chauvanius, Barbarossa, Jordaan, Herman Heijermans, Prof. Josephus Jitta. Herman Salomonson e.a. maar Van Dam bleef bij het for mat Puis. Do4r zijn aesthetische aanleg was „et }}jj °P de Groene ook nog op zijn plaats hij de opmaak. De Groene was de eerste krant, die fotomontages gaf. eerst naar Amerikaans model, later geheel volgens ai gen inzichten. Omdat het werk van de redactie-secretaris ook list op het Uiterlijk van het blad (de illustratie^, bezócht Van Dam vele tentoonstellingen, toneelvoorstellingen en congressen om aldaar de geschiktste dingen en momen ten te zoeken voor het illustratief deel Van de krant. Zijn aanleg voor de beel dende kunst rijpte daardoor. .Zodoende kwam hij tot het ontwerpen van boek omslagen, fotomontages e.d. Toen kwam de tweede bof. De heer B. van Leer. bi.i wie Van Dam als pers chef van het circus Kavaljos (1937) de best betaalde free-lance betrekking, die iemand van het vak kon vervullen zowel de verzorging van de pers als het drukwe-k voor het circus en de verdere public relations in handen had, zocht hem aan voor zijn concern dat ^toen reeds uit 19 fabrieken, over de we reld verspreid, bestond een reclame afdeling te stichten en daarin de leiding te nemen. De heer Van Leer, aldus onze gast heer, was een enorme fantast, die ik Waar van tijd tot tijd op dit gebied Wocht verslaan. Men kan nog zo'n goede kok zijn, Waar wanneer er niemand is, die de in grediënten verschaft, om de culinaire kundigheden te verwezenlijken, dan blijft het licht onder de korenmaat ver borgen. Van Leer verschafte die goed wgerichte en goed voorziene keuken. En zo komt men van kwaad tot erger. Toen de heer Van Leer in 1941 als „ar- We Jood" naar Amerika mocht vertrek- kci), werd zijn fabriek in de Breesaap door de Hoogovens overgenomen, be- Pèvens de keuken waar ik in werkte met de kok erbij. Sindsdien is deze apparatuur gemo- dtc niseerd. (Hetgeen met de kok zelf "Wt nodig was! Red.) jOp ae Hoogovens, zegt de heer Van Pam, ben ik mij zo thuis gaan voelen net werkterrein is daar nog omvatten der dan bij de heer Van Leer dat ik net gevoel heb, als ik over de terreinen wandel, dat ze van mij zijn en dienover eenkomstig, zoals men dat met geliefde Wzittingen doet, met zorg en liefde door mij behandeld moeten worden. En bet geeft mij dan ook grote voldoening, wanneer bezoekers, van heinde en verre, Enthousiast blijken over deze prachtige labriek, die naast de kracht zoveel c"Oonheid uitstraalt. „Toen de heer Van Leer dan ook in i°45 zijn bedrijf in IJmuiden weder aangeboden kreeg, en het beter achtte, dit bij Hoogovens bleef onderge bracht, heb ik dan ook niet geaarzeld °W bij de Hoogovens te blijven, hoewel W de oude Breesaap een bar oord vind, r'aar de mens altijd wind tegen heeft, Waar de warmte van de mensen en ;c,oral de arbeiders, met wie ik veel S°ntact heb bij de jubilea, vergoedt veel. vooral waar het mij zo getroffen heeft, pat de plaats die de gewone man daar JWeemt en de wijze, waarop hij wordt Denandeld, een bijzonder goede is. Als er ergens de moderne instelling eeft, dat een arbeider niet is een scha- e' in de productieketting, doch ook eèn mens onder het fabrieksdak, dan is d,Ya? Zaterdag 30 Mei tot en met Zon- Hni Juni wordt in het museum „Het hoila van L°oy" een tentoonstelling ge- a.oii van schilderijen, tekeningen, Bon ®ilen en etscn van de bekende j Wdamse schilderes Henr. Reuchlin WprVcardie. Onder de geëxposeerde Port bevinden zich landschappen, stuwif' üguur-stillevens en bloem- Sch«t n' benevens een groot aantal reis- Fr Jl,n uit Spanje, Zwitserland en rankrijk. dpY? tentoonstelling zal zonder bijzon- het Ibrmaliteiten Zaterdag 10 uur voor Publiek worden geopend. toui°ndag wc""dt het Schoten-hónkbal- ïjijf?001 gehouden. In poule A spelen OV-u' ?CH en TYBB, in poule B O, HCK en Schoten. lenc nummers 2 van elke poule spe- °w 3.30 uur om de 3de en 4de het naar mijn gevoel in dit bedrjjf wel het geval. Als het anders ware geweest, had ik zeker niet in dit grote geheel kunnen aaiden, want door een of andere infec tie, voel ik veel voor de man, die is ge boren aan de verkeerde kant van de lijn die door de klassestrijd getrok ken is. Ik had dit nooit kunnen denken. Wan neer men mij 20 jaren geleden, toen ik in Amsterdam dagelijks het asfalt be- slofte en mij van redactie-bureau naar café' of schouwburg begaf, had gezegd: over 20 jaar ben je bij Hoogovens in dienst, dan zou ik gevraagd hebben of men het dan zo slecht met mij voor had. Hoewel de Breestraat in Beverwijk en de bevolking van de stad, bijzonder aantrekkelijk zijn, zal ik de lichtjes en de spiegels en de vrienden in Amster dam toch nooit verguizen. De avond liep naar de prille morgen, teen we ons herinnerden nog ander werk te moeten doen. Van Dam is een fascinerende persoonlijkheid. Hij vertelt van 'zijn leven en werk alsof het een gewone gang van zaken is: men wandelt er onbewust in. Wie hem kent, weet dat zijn veelzijdige capaciteiten hem wel naar voren schuiven moesten! Veel daarvan bleef onbesproken Ik hoop binnenkort te gaan exposeren, vertelde de schilder Van Dam terloops. Neen, ik heb veel gevlogen, maar mijn brevet heb ik niet, ik ben afgekeurd, vanwege m'n ogen, maar ik heb er kostelijk ge noegen van beleefd, zeide Van Dam, de schrijver van „Ik leer vliegen", en hij voegde er aan toe, pasgeleden nog 'n jongensboek verkocht te hebben aan 'n uitgever. M'n buren zijn beste, gezellige mensen, verklaart tenslotte de mens Van Dam, die meer gesteld is op een goede buur, dan op 'n verre vriend. En toen we weggingen, langs de bl'oeiende vruchtbomen het onkruid staat hoog, oordeelde de heer Van Dam konden ook wij getuigen, dat dit maal ons werk onze liefhebberij was. A Typisch Van Dam. Een heerlijk, gezellig interieur met tal van herinneringen aan reizen rond de plattebuiskachel gegroepeerd. Aan de wanden zijn schilder stukken. In de rekken zijn boeken en die van zijn vrienden. De ziekenauto's in onze stad waren tot voor kort gestald in de kazerne van de brandweer aan de Ged. Oude Gracht. Deze garage-ruimte was niet alleen voldoende, maar verhinderde bovendien aan de brandweer om ruimte te winnen. De garage van de N.V. Haarlemse Auto-centrale aan de Jansweg was minder geschikt en daar om stellen B en W. thans voor de ga rage van deze onderneming aan het Lorentzplein 41 en 42 te kopen voor f 42.500.Er kunnen zeven zieken auto's in gestald worden, terwijl de beide bovenwoningen kunnen worden gebruikt voor de huisvesting van de chauffeurs, hetgeen belangrijke prac- tische voordelen kan bieden. Er zullen tot een bedrag van f 12.250 voorzienin gen in de panden moeten worden ge troffen: een centrale verwarming, een benzine-pompinstallatie, een dag. en nachtverblijf voor personeel, een rij wielberging, nieuwe kanteldeuren etc. Dit voorstel staat los van het prae- advies, dat in de maak is over de vraag of het ziekenvervoer gemeentelijk zal moeten worden Intussen kan men er wel uit concludéren, dat het antwoord op de vraag in bevestigende richting gaat. Op vragen van het raadslid Wensing (CH) aan B. en W. over het faillisse ment van de Moulin Rouge aan het Flora-park hebben B. en W. geant woord, dat zij vergunning hebben ver leend. nadat gebleken was, dat het be schikbaar stellen van kapitaal afhanke lijk was van het verlenen van de ver gunning. Aangezien daarna aan aile fi nanciële voorwaarden werd voldaan, be stond er geen reden aan de credietwaar- digheid van de geldschieters te twijfe len. De gemeente heeft geen enkele vordering noch ot> de vennootschap noch op de vennoten. De luitenant ter zee II Th. F. Jansen, Haarlemmer van geboorte, die momen teel in Amerika tot vlieger wordt op geleid, is er dezer dagen in geslaagd zes maal achtereen met een éénmotorig op leidingsvliegtuig een onberispelijke lan ding uit te voeren op het vliegdekschip „Manterey", varende in de Golf van Mexico. Daarmee heeft hij zich als vol waardig „carrier"-vlieger gekwalifi ceerd. Vermoedelijk zal de lt. Jansen na de voltooiing van zijn opleiding, die nog ongeveer een dertigtal weken duurt, in Valkenburg worden gestation- neerd. Aan de heer B. Rijkens is met ingang van 1 Juni, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als secretaris van de com missie inzake onderhoudsplicht en ver haal van verleende onderstand, Jans weg 39 alhier (Bureau Sociale Raad). Advertentie 1ste nummers één om 3.30 uur om en 2de prijs. Mario Zampi teeft een Engelse klucht gemaakt over het atoomgeheim. De film, „Top secret", bevat een ver haal, dat niemand geloven zal, maar dat niettemin de lachers op zijn hand heeft. Een loodgieter, die toevallig, door ver wisseling van twee actentassen, een uiterst geheim document over het atoomwapen bij zich heeft en in Frank rijk verzeild raakt, wordt door de En gelse regering als 'n verrader beschouwd en door de Russische naar Moskou gelokt. Daar beleeft hij de zonderlingste avon turen, maar aangezien hij een goed va derlander is, tracht hij de papieren, ais hij ze eenmaal ontdekt heeft, in veilig heid te brengen. Het lukt hem nog ook, maar vraag niet hoe. Enfin, zonder de hulp van een aardig Russisch kind, zou het toch de vraag geweest zijn, of er iets van terecht ware gekomen. Me., moet het dwaze verhaal maar gaan zien. Het is een onschuldig ge noegen en een aangename tijdpassering. Natuurlijk zit in de film een flinke dosis Britse zelfspot. Een beetje te veel wel licht. Er worden bijna geen Engelse films meer gemaakt zonder die zelfspot, die een programmapunt dreigt te wor den. Gedwongen door geldgebrek en ver lokt door een studiebeurs voelt mama zich verplicht hetzelfde college te be zoeken als haar dochter. Een jonge en charmante prof wordt vanaf de eerste dag het voorwerp van vurige liefde voor zowel moeder als dochter. Mama ver overt de victorie en daarmee de prof. Dochter troost zich (uiteraard) met een student. Het geheel vormt geen massage der lachspieren, doch kan gekwalificeerd worden als: .vlot en pretentieloos. De film „Moeder is studente" kan iedereen gaan zien. Reeds vorige week hebben wij een recensie gewijd aan de film „April in Parijs", waaraan men enkele vrolijke uren kan beleven met Doris Day en Ray Bolger in de hoofdrollen. 14 jaar. Stuart Heisier heeft met „Het eiland der begeerte" een wel zeer onwaar schijnlijke gebeurtenis uit de tweede wereldoorlog verfilmd. Twee opvaren den van een hospitaalschip, een offi cier-verpleegster en een nog zeer jeug dige marinier, bereiken nadat hun schip op een mijn gelopen is een eilandje in de Stille Oceaan, dat op on gewone wijze van alle gemakken is voorzien. De wat oudere vrouw beant woordt uit medelijden een verliefdheid van de jongen, tot er een gewonde piloot in alle letterlijkheid uit de lucht komt vallen. Aanvankelijk dreigen er moeilijkhe den te ontstaan, .maar bij de „happy- ending" lost Hollywood die tijdig op. Boven veertien jaar. Een wat soberder verfilming zou het verhaal, dat regisseur Budd Boetticher gedeeltelijk onder water af laat spelen, ten goede zijn gekomen. Er is te veel kleur en te veel en te luidruchtige muziek aan gespendeerd. Hetgeen niet wegneemt, dat de avonturen van twee diepzeeduikers een zeer spannen de film vormen. 18 jaar. De strijd op Korea heeft alweer een verfilming gevonden in de rolprent „Tijgerhaai" in 't Spaarne, waarin een onderzeeër de levens van honderden Koreaanse krijgsgevangenen redt. Het is een gebeuren, dat zich afspeelt aan de kust van Korea. Men krijgt zeer zeker spannende momenten te zien, en zij, die nog steeds de oorlogsfilms een ruim hart toedragen, moeten dan maar niet verzuimen naar het Spaarne te gaan. De K.F.C. keurde de film boven 14 jaar. In dit theater kan men het spel aan schouwen van een naïeve Paul Henreid en een nu eens lieve, dan weer gevaar lijke, maar steeds charmante Lisabeth Schott, die een dubbelrol speelt in „Het gestolen gelaat". Het gegeven is niet oninteressant. Een arts, zeer bedreven in huidtransplantatie, komt in aanra king met een meisje van wie veronder steld wordt, dat zij vanwege haar ge schonden uiterlijk als dievegge onver beterlijk is. De dokter besluit om haar een ander aanschijn te geven, maar on derneemt eerst een vacantietrip. Op dit uitstapje maakt hij kennis met een charmant meisje, op wie hij spoorslags verliefd raakt. Hij gaat echter zo over ijld te werk, dat het meisje, een con certpianiste, geen kans krijgt om hem te vertellen, dat zij al verloofd is. Bij zijn terugkeer wordt de dokter opgebeld en verneemt, dat het knappe kind bin nenkort, met haar verloofde in het huwelijk zal treden. Langzaam herstelt hij zich van de klap. Hij besluit om het geschonden gezicht van de dievegge te vormen naar het voorbeeld van de knappe pianiste. Wanneer dit gelukt is, trouwt hij haar. Maar het huwelijk wordt een hel gelijk. Want zijn echtge note blijkt recidiviste te zijn en te blij ven. Dc concertpianiste kan de dokter niet vergeten en verbreekt daardoor haar verloving. De oplossing echter is dermate ongeloofwaardig en geforceerd, dat alleen mensen met een sterke maag deze zullen slikken. Het eind doet be slist afbreuk aan deze overigens op be hoorlijk peil staande film. Lisabeth Schott geeft weer een aardig staaltje raffinement weg, dat alleen het zien al waard is. Boven 18 jaar. Het programma in dit theater is door de K.FjC. afgekeurd. Advertentie Terreinkaarten in voorverkoop t.m. 6 Juni ad. I 1.25 en f 3,50 bij KNAC-secr., Sophialaan 4, Den Haag, de bijk. en agentschappen der KNAC en kant. en agentsch. van het Reisbur. Lissone-Lindeman Kinderen en militairen in uniform ben. de rang van officier f 0.75. TRIBUNEPLAATSEN ad f 7.50, f 10.— en f 12.50 In de korte tijd van Koor Katholiek Haarlem's bestaan voerde dirigent Al- bert de Klerk een 20-tal alhier geheel of vrijwel onbekende grote werken voor soli, 'koor en orkest uit. Het daarmede gevormde repertoire bestrijkt bijna het gehele gebied van de grote koorlitera tuur (o.a. ontbreekt Handel) vanaf Bach's Magnificat over Mozart's Re quiem, Bruckner's Te Deum, Franck's Rebecca. Berlioz' L'enfance du Christ, Verdi's Stabat Mater. Perosi's Marcus Passie en Pierne's Kinderkruistocht (om ons hier maar bij te bepalen) tot de meest opvallende, waardevolle moderne werken: Szymanowsky's Stabat Mater en Kodaly's Te Deum, waarbij als be langrijk werk van eigen bodem moet. worden genoemd: Strategier's Swenti- bold. Een praestatie van dirigent en koor, die grote eerbied afdwingt. Het getal koren, dat in een tijdsverloop van slechts 7 jaren op zulk een staat van dienst kan bogen, is bepaald gering.' Enkele malen onderbrak Albert de Klerk deze stroom van meesterwerken en koos als een verademing, wellicht beter gezegd als een verlichting, tussen de voor het grote publiek wel niet be slist onbegrijpelijke, maar toch wel goed muzikaal begrip vereisende meer mo derne werken, één der bekende en ge liefde Haydn-oratoria. Oratoria, die door hun bevattelijke en altoos nog aantrekkelijke teksten, afwisselende vorm: duidelijk sprekende recitatieven, sierlijke en modiieuse aria's, imposante koorzang en kleurrijke orkestbegelei ding, die menigmaal raak typeert en fraai illustreert, hun aantrekkelijkheid tot nu toe niet hebben verloren. Het thans gekozen Oratorium „Die Schöpfung" een vertaling van „The Creation", van de Engelse dichter Ludiy componeerde Haydn in 1798 op 66- jarige leeftijd. Tot dat jaar was Haydn voornamelijk de componist van instru mentale muziek. De kennismaking met „The Creation" leidde tot het ontstaan van een werk in oratorium-vorm en dat in hetzelfde jaar te Wenen bij de eerste uitvoering en kort daarna in alle Europese hoofdsteden een overweldi- gènd succes behaalde. Haydn's oratorium houdt nu reeds anderhalve eeuw repertoire, ondanks de talrijke werken in verschillende stijlen, die in dé loop der jaren zijn ontstaan. De muziek is dan ook, niettegenstaande de oude vorm en doorgaans eenvoudige componeertrant, geenszins verouderd. Zij, die geheel en al op moderne werken zijn ingesteld, zullen zich wel niet ge makkelijk in de Haydn-sfeer kunnen verplaatsen, doch wanneer men er on bevangen tegenover kan staan, is deze muziek toch nog hoogst genietbaar. Dit bijzonder, wanneer de uitvoeren den geheel doordrongen zijn van de ware Haydn-geest en het werk fris en begesterend, ja, met een zekere voor liefde kunnen vertolken. Zo iets mag men nu stellig verwachten van de jonge dirigent Albert de Klerk, het gerouti neerde, grotendeels uit jonge krachten bestaande Koor Katholiek Haarlem, de ook in stijlopzicht zeer geroutineerde Haarlemse Orkestvereniging en het me dewerkende jonge drietal solisten. Het is goed gezien voor de solo-par tijen jonge, veelbelovende vocalisten te vragen. Dit nog niet zozeer om jonge krachten in de gelegenheid te stellen met belangrijke partijen te kunnen op treden, dan wel om een Haydn-werk als het ware verjongd ten uitvoer "te bren gen. Zonder het werk uit zijn stijl te rukken, het qua klank overdreven im posant te maken, het te los, vluchtig en snel te doen verlopen, mag en kan men het toch zeker wel in alle opzichten vol gens een meer hedendaagse visie ten gehore brengen. De solopartijen worden vervuld door de fijn getimbreerde sopraan Heieen Ver- kley in de partijen van Gabriël en Eva. de lyrisfche tenor Henk Meyer, die al bij zijn optreden in het Frans Halsmuseum bij de „Jonge Toonkunstenaars" en later in vele steden en voor de radio bijzonder voldeed, en David Hollestell, een bas zanger met een sonoor geluid, die mede door zijn knappe techniek en muzikali teit de aandacht trok. Haarlem's kunstminners geve op Maandag 8 Juni a.s. opnieuw blijk van hun ingenomenheid met het streven van het voor onze stad opmisbare Koor Katholiek Haarlem naar het geven van artistieke uitvoeringen van meester werken! O. K. Bovendien voorverkoop te HAARLEM bij: J. J. van KOOTEN, Plein 20 en te HILLEGOM: S. v. d. LINDEN, v. d. Endelaan 120. Gistermorgen heeft voor de Amster damse Rechtbank een zaak gediend van kinderdoodslag, 17 Januari te Bussum gepleegd door een 28-jarige dienstbode uit Naarden. Een even droevig als weerzinwekkend relaas, dat werd opge bouwd uit de bekentenissen van ver dachte, deskundige en getuigen, mèt de sociale achtergronden zoals die door de overgelegde rapporten werden blootge legd. Een kinderdoodslag die zoals de Officier van Justitie zich uitdrukte niet was gepleegd uit motleven die meestal aan een dergelijke misdaad ten grondslag liggen. Verdachte was geen Jong en onervaren meisje dat zich in verbijstering aan haar kind had ver grepen, maar een vrouw die reeds drie buitenechtelijke kinderen ter wereld had gebracht. Hoewel hU meende op grond van negatieve gegevens tot kin dermoord te kunnen besluiten, volstond hjj met een eis van 3 jaar gevangenis straf voor doodslag. Verdachte die bij een familie in Bus sum als dienstbode werkzaam was en een kind verwachtte, terwijl zij dacht dat niemand daar iets van wist, besloot, toen het kind geboren was, dit te doden en spoorloos te doen verdwijnen. Kort na de geboorte heeft de moeder het kind een washandje in de mond gestopt en het vervolgens in kranten en een strijkplank-overtrek gewikkeld. Toen het daarna nog leefde, heeft zij het bovendien in een deken gedraaid en m een zolderkast onder opgestapelde ma trassen verborgen. Daarna liet verdach te zich in een ziekenhuis opnemen om een of andere gecamoufleerde reden, in het voornemen aldus de Officier na haar ontslag zich van het lijkje te ontdoen. En het is niet onwaarschijnlijk dat zij hierin inderdaad zou zijn geslaagd, als tijdens haar afwezigheid de werk ster niet het een en -ander had gemist dat ze o.a. ook op het zolderkamertje Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Zoals bekend heeft Albert van Dal- sum met de Haagsche Comedie een gastengagement aangegaan, dat oor spronkelijk in het begin van het ko mende seizoen zou aanvangen. Onbe kend met het feit, dat „De Storm" reeds in studie was bij de ^aagsche Comedie, heeft Albert van Dalsum tijdens een onderhoud met de leiding van dit gezelschap zijn voorkeur voor de rol van „Prospero" te kennen ge geven. De Haagsche Comedie heeft hierin aanleiding gevonden Albert van Dalsum uit te nodigen deze rol in Shakespeare's werk op rich te nemen, zodat deze acteur thans nog in het lopende seizoen als gast zal medewer ken aan de voorstellingen van „De Storm" in de omlijsting van het Hol land Festival 1953. Dit houdt in, dat Paul Steenbergen, die oorspronkelijk „Prospero" zou spe len, deze rol thans heeft afgestaan. In verband met Van Dalsum's verbin tenissen elders, is de oorspronkelijk in het programma aangekondigde datum Donderdag 25 Juni verplaatst naar Woensdag 24 Juni. De avonden, waarop derhalve „De Storm" in de, vertaling van Martinus Nijhoff in het Holland Festival zal worden gegeven, zijn: Woensdag 17 Juni galapremière te 's-Gravenhage, Zaterdag 20, Maandag 22, Woensdag 24, Zaterdag 27 en Zon dag 28 Juni te 's-Gravenhage in de Koninklijke Schouwburg. Twee voorstellingen zullen in Am sterdam in de Stadsschouwburg worden gegeven en wel Zondagavoi-d 21 en Dinsdag 23 Juni. Regie: Cees Laseur, decors en costumes: Wim Vesseur. Muziek: Jurriaan Andriessen. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam wordt van 8 t.m. 13 Juni een tijdelijk bijkantoor der P.T.T. gevestigd, ter gelegenheid van het vijfde internationale keel-, neus- en oorheelkundig congres. De in dit tijde lijk bijkantoor ter post bezorgde gewone en aangetekende stukken zullen worden voorzien van een afdruk van een bijzon der stempel. ging zoeken en in de kast met de ma trassen, waar het lijkje een week later werd ontdekt. De eventuele dader werd niet ver gezocht, daar de werkster reeds eerder n.a.v. het piotseling ver dwijnen van verdachte, tegenover an deren van een mogelijke bevalling ha.i gerept. De getuige-d «kundige verklaarde dat het kind geleefd heeft, daar de longen geheel ontplooid waren, en dat sporen van gewelddadige verstikking waren aangetroffen. Verdachte zei gehandeld te hebben uit angst voor bedreigingen van haar vader De verdediger wees op het erbarmelijke milieu waaruit verdachte is voortgeko men: een cafébedrijf waarin het met de eerbaarheid zo precies niet werd geno men. Hij bepleitte clementie en opne ming in Maria Regina te Stevensweert, mits dit gesticht aan bepaalde voor waarden voldeed of anders een voor waardelijke straf met terugkeer onder toezicht in de maatschappij. Uitspraak 12 Juni. Volgens de Pa rij se correspondent van de New York Times, zullen de strijd krachten van de N.A.T.O. in Europa het eerst het nieuwe Amerikaanse atoomkanon krijgen. De nieuwe met atoomartillerie uitge ruste bataljons zouden eind 1953 of be gin 1954 voor dienst bij de Amerikaan se troepen van de N.A.T.O.-strijdkrach- ten naar Europa worden gezonden. Het besluit was genomen door de Amerikaanse commissie van stafchefs. Dit is een bewijs, dat de regering van Eisenhower de verdediging van West- Europa nog steeds als de sleutel voor de veiligheid van de vrije wereld be schouwt, aldus de correspondent. In verband met de onrustbarende stijging van het aantal ongevallen ten gevolge van slippen met automobielen, werd enige jaren geleden in Engeland een anti-slip school geopend onder direc tie van „The London Transport execu tive". Deze busonderneming heeft in Chiswick nabij Londen speciale rijbanen laten aanleggen. Chauffeurs van dubbel dekbussen krijgen 'daar een training in slip-t»:chniek. Reeds spoedig was het gunstige resultaat van deze training in het Londense verkeer merkbaar. In navolging van dit Engelse initiatief en in vtilledige samenwerking met de London Transport Executive is nu in ons land. zo meldt zij ons, de „Eerste Ne derlandse anti-slip school" opgericht. Men hoopt hiermede een verkeers-tech- nisch belang te dienen. Het ligt in de bedoeling aan rijbewijs houders in daartoe geëigende voertui gen een training in slip-techniek te ge ven. en hun na met goed gevolg afge legd examen een „Anti-slip certificaat" uit te reiken. Met medewerking van de Amsterdam se verkeerspolitie heeft men voor ge bruik ais instructie-baan de beschikking kunnen krijgen over een startbaange deelte op Schiphol. Deze anti-slipschool is gevestigd te Amsterdam. Zij heeft filialen in Den Haag. Rotterdam, Utrecht en Zandvoort. Ir. de Plantage Middenlaan bjj de Plantage Kerklaan te Amsterdam is Donderdagavond omstreeks half negen een ernstige trambotsing ontstaan, waarbij twee passagiers werden ge wond- Volgens de bestuurder van een der trams zou de rem geweigerd heb ben. Advertentie Amsterdamsche Rijtuig Mij., Haarlem (Van onze verslaggever) Een jeugdige stucadoor uit Naarden, ai vaker veroordeeld en nog lopend >n een proeftijd, had zich gisteren voor de Amsterdamse Rechtbank te verant woorden voor oplichting en verduiste ring meerdere malen gepleegd. In de overgelegde rapporten werd verdachte als een onaangenaam indivi du gekenschetst, verwend en onbe trouwbaar en er niet tegen opziend dat zijn zeer bejaarde ouders nog hard voor hem bleven werken- Kortom een nare jongen. Maar dan toch met éen Karaktereigenschap die door jonge- meisjes vlot-weg als een charme werd geaccepteerd. Op de dansvloer wist ver dachte zich bijzonder vlot te bewegen vn tal van meisjes vermocht hij zon der moeite aan zich te binden. Zo b.v. een 20-jarig dochtertje van een aanne mer in Hilversum, dat hij aldaar op een dansavond ontmoette en al spoedig in zijn ban bracht- De vertrouwelijkheid tusen beiden was al gauw van dien aard dat een nuchter gesprek over ping-ping de sfeer niet meer kon be derven. Ja, zei de stucadoor, ik zit een beetje krap, want hij had zonder ver gunning gewerkt, boete gekregen en kon toch weer aan de slag, als hij zich het een en ander zou kunnen aanschaf fen. Met een dikke f 700 was hij ai aardig op weg, nietwaar? Natuurlijk, vond het vriendinnetje en ze gaf hem f 100, daarna nog een keer f 40 en plunderde vervolgens haar spaarbank- Doekje tot f 450 in de zak van haar minnaar was verdwenen en ze de gren zen van haar bezit had bereikt. De heb zucht van de stucadoor kende evenwel geen grenzen en Vrijdag voor Pasen besprak het dochtertje de financiële moeilijkheden van haar Rob met vader die op zijn beurt f 150 bijdroeg. Hij vond het geen onaardige vrijer, die al regelmatig over de vloer kwam en aar dig wist mee te praten over de bouw vakken! „Hoeveel meisjes hebt U eigenlijk tegelijkertijd aan de hand gehad?". In formeerde de president Maar verdachte wilde op deze wending niet ingaan De rechtbank beschikte echter over een gedeelte van zijn correspondentie, di- Het Gerechtshof te Amtserdam heeft in hoger beroep het vonnis van de Am sterdamse rechtbank, die de Hilversumse makelaar J. H. J. V. vrijsprak van de ten laste gelegde oplichting, bevestigd. De officier van justitie, die in appèl was gegaan, had zes, de procureur-generaal acht maanden gevangenisstraf geëist. De makelaar had in 1950 een gezin, dat clandestien een perceel te Hilversum bewoonde, voorgespiegeld een vestigings vergunning te kunnen verzorgen. Voor de bemoeiingen in deze had hij echter een vergoeding van f 600 bedongen, aldus de ten laste legging. De vestigings vergunning werd verstrekt en de bewo ner betaald de makelaar. Hij ontving een kwitantie, waarop stond „voor be middeling ter verkrijging van een ves tigingsvergunning". Aan de afgifte van deze kwitantie waren enige strubbelin gen voorafgegaan; de makelaar had na melijk gedreigd, de vergunning niet te verstrekken, alvorens de klant het geld zou hebben betaald. PHILIPS RADIO verse brieven van Leida's, Jopie's, Jan- ny's die de een na de ander begonnen met „lieve Rob-" Zo lief was hij echter niet, of de Of ficier meende een jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf te moeten eisen. Verdachte beriep zich op een meisje in Utrecht dat hem chanteerde- Helaas was hij niet in de gelegenheid liaar met naam en toenaam te noemen. Advertentie I5VIMO MOORS Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Het na meer dan twintig jaar her bouwde Flora-theater, aan de Amstei- straat, heeft Donderdag zjjn deuren ge opend voor genodigden uit alle moge lijke kringen van het Amsterdamse en Nederlandse leven. Vertegenwoordigers van O. K. W„ de diplomatieke diensten ep studenten corpsen, artisten, die de gloriedagen van het oude Flora hebben meegemaakt, verschillende figuren uit de bioscoop wereld, zowel als medewerkers aan de bouw van het theater als andere offi ciële persoonlijkheden, vulden de ruime en toch intieme zaal. De serie gebruike lijke toespraken werd geopend door de heer M. Vermin, voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, die hoopte, dat de goede films steeds hun weg naar deze bioscoop zouden vinden. Alex de Haas haalde herinneringen op asm de dagen van het oude Flora en overhanl digde Henriëtte Blaazer, als vertegen woordigster van de honderden Neder landse artisten, die in het oude Flora zijn opgetreden, een bos bloemen. Daar na nam een van de directeuren van het Flora-theater, de heer S. Barnstijn, het woord. Hri bracht o.a. dank aan de vlen, die aan de tot stand koming van dit gebouw hadden meegeholpen. Na het voorprogramma werd de film „Call me Madam" vertoond, waarop wij morgen in onze filmrubriek nader terugwomen. De openingsvoorstelling van Donder dag verliep nog niet geheel feilloos. Met name haperde er zo nu en dan iets aan de projectie, maar dat zijn zo van die dingen, die men gaarne op de koop toeneemt bij de in gebruikneming van een bioscoop, die ongetwijfeld een aan winst mag genoemd worden voor het Amsterdamse uitgtaande leven. Zoals bekend is de installatie van het Flora- theater er op berekend te zijner tijd films te vertonen, ie volgens het cine- mascope-systeem vervaardigd zijn. Dus niet het cinerama-stysteem, zoals an dersluidende berichten hebben gemeld. De eerste promotiewedstrijd tussen EHS en Animo wordt morgen, Zondag, om 2 uur op het EDO-terrein gespeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7