„De Porceleyne 300 jaar Dansen zullen deze zomer voor naamste attractie zijn Het Kennemer Sportpark nadert voltooiing COMMANDO-OVERDRACHT MARINE-HOSPITAAL Kolonel Mellema trekt zich uit het militaire leven terug AUTO-RADIO H.J. Maertens N.V. Voor zendingen Visserijgolf Haarlemse politierechter Pekelzondaars op het matje GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHU1S OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL ff eens BalletGriekse dansenRam Gopal uit India en Afrikaanse Negershow OFFICIËLE OPENING REEDS IN HET KOMENDE NAJAAR? FONTEIN OP FRANS HALSPLEIN BLIJFT Jaarvergadering Heemsteedse Kunstkring Programma voor komend seizoen A. B. CL Garnizoenscommando Haarlem DINSDAG 2 JUNI 1953 PAGINA 2 VAN VACANTIE TERUG Inbrekers hadden huis overhoop gehaald Beiaardbespelingen St. Bavo Burgerlijke Stand Orgelbespeling Teylers Museum Nieuwe melodieën speelwerk St. Bavo en Stadhuisklok Comité Esperanto-congres 1954 benoemd JUBILEUM J. v. d. KLINKENBERG 40 jaar bij de P.T.T. Jubileum Haarlemse Reddingsbrigade ZOMERAVOND VOETBAL Wedstrijden voor brandweren HEEMSTEDE Inbouw- en Service Station Politiepost tentenstrand Waterstanden Evenals vlagversiering Stationsplein Bureau Medische Sport keuring Tafeltennis Nederland Frankrijk K.A.V. KRING OOST Viering eerste lustrum Geslaagd Opening Zomerschaak- tournooi „Het Oude Slot" Veilingnotering Tweede ploeg Beurs van Amsterdam Beurs van New York K.A.B. KRING OOST Uitreiking diploma's Credo Pugno SUCCES VOOR HAARL. JACHT CLUB Zonneschermen in Stadhuis Schaken Na vijf jaar het bevel te hebben ge voerd over het Marinehospitaal „Duin- rust" te Overveen, droeg gisteren kolo nel A. W. Mellema het commando over aan zijn opvolger, kolonel E. W. Creygh- ton. Vóór de overdracht, welke wegens de weersomstandigheden binnenshuis plaats vond, memoreerde kolonel Melle ma enkele gebeurtenissen uit de mili taire historie van Duinrust. Het eerste Marinehospitaal in Den Helder was op een dermate strategische plaats opge richt, dat reeds de eerste bommen in 1940 het gebouw in een puinhoop verander den. In 1947 viel het oog der militaire autoriteiten op Duinrust, dat toen een veelbewogen geschiedenis achter de rug had. Tal van moeilijkheden moesten worden opgelost, vooraleer met de eigen lijke verpleging gestart kon worden. Het doel van kolonel Mellema was er op ge richt van het gebouw een medisch-we- tenschappelijk centrum te maken en hij achtte zich daar vrijwel in geslaagd. De opd-commandant beantwoordde tevens de vraag, of de Koninklijke Marine wel een eigen hospitaal nodig had. Het specifieke eigen karakter van de Marine, aldus de kolonel, is een omstandigheid, die het bezit van een speciaal Marine hospitaal rechtvaardigt. Hij wees nog op de goede verstandhouding, die momen teel, na aanvankelijke stroefheden, be stond met de burger-autoriteiten en bracht tenslotte dank aan allen, de tuin man niet uitgezonderd, die hem gedu rende de verstreken periode terzijde had den gestaan. Na deze woorden droeg hij het commando over aan kolonel E. W. Creijghton. De nieuwe commandant wees er op, dat hij niet zozeer op de admini stratie als wel op de praktijk was inge steld en vroeg de steun van allen bij zijn toekomstige werkzaamheden. De ko lonel bracht hulde aan mevrouw Melle ma voor haar verdiensten op sociaal ge bied in het hospitaal en sprak de hoop uit, dat het hem lukken mocht de goede naam van het ziekenhuis hoog te hou den. Kolonel Mellema, geboren 1901, meld de zich direct na z'n universitaire stu diën bij de Marine aan. Na enige tijd in de West te hebben vertoefd, werd hij in Den Helder bij de buitendienst ge plaatst en belast met de verzorging der gezinnen. Op 1 Augustus 1928 werd hij benoemd tot Officier van Gezondheid 2e klasse, op 16 September 1933 tot idem le klasse. In September 1947 werd hij De Haarlemse politierechter kreeg gis termorgen weer enige zaakjes van ge ringe omvang te behandelen. Zo waren er drie knapen uit Hillegom, die met een vrachtauto, welke enige tijd onbe heerd stond, een tochtje hadden gemaakt en daarbij de benzinetank 10 liter lich ter reden. Het drietal kwam er met een Voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 weken af, en ieder f 40 boete. Enige tijd geleden werd de 63-jarige A. L. V. aangehouden, toen hij betrapt werd op het wegnemen van een fles melk uit een krat voor de winkel van een melkslijter. De eigenaar van de zaak vermiste geregeld flessen melk, zodat men vermoedde de dader te heb ben gevat. V., van beroep opperman, ontkende heftig de andere diefstallen te hebben gepleegd, maar kreeg weinig geloof bij de Officier van Justitie. Bij deze zitting werd hem echter slechts de diefstal van de ene fles ten laste ge legd. De melk werd duur betaald: f 20 boete en 10 dagen voorwaardelijke ge vangenisstraf prijken nu op zijn (reeds veelgevuld) strafblad. Een vervelend padvindertje van 13 jaar bracht met zijn getreiter de heer E. D. v. B. tot razernij, waarop deze de jongen enkele schoppen uitdeelde. Hoezeer ook het gedrag van de geplaagde man te begrijpen was, oordeelde de officier het toch onjuist op deze wijze zijn woede te koelen. Hij eiste een boete van f 10 voor wat meer zelfbeheersing. Op 14 Mei was de famiiie F. G. uit de Kraaieneksterlaan met vacantie vertrok ken. Nog helemaal in de zorgenvrije stemming van zalig-niets-doen, keerden de familieleden Maandagmiddag naar hun woning terug, waar zij met een schok wederom in de werkelijkheid werden geplaatst. Een keukenraam was opengebroken en in de slaapkamer ont dekten zij een ontstellende ravage. De linnenkast en een muurkast waren ge heel overhoop gehaald.'Het is de inbre ker (s) kennelijk om geld te doen, want het enige dat vermist werd, is een bankbiljet van 10 gulden. De sieraden waren op bed geworpen. De aangerichte schade loopt echter in de honderden guldens. De politie heeft het onderzoek in handen. Donderdagavond wordt een aanvang ge maakt met de zomeravondbespelingen op de beiaard van de oude St. Bavo. Zij duren van 2021 uur. Voor 4 en 11 Juni en 20 en 27 Augustus zijn gastbeiaardiers uitgeno digd, evenals voor een aantal bespelingen van 12—12.30 in Augustus. Donderdagavond brengt Rien Ritter, stads- beiaardier van Delft en Leuven het vol gende programma ten gehore: 1. Improvisatie. 2a. Allegro, Scheprs; b. Andante, Fiocco; c. Rondo, M. v. d. Gheyn. 3. Oude Ned. Liederen: a. O, Nederland; b. Die Winter is vergangen; c. En daar zat eenen uil. 4. Sonate V, I. Pleyel (Allegro - Andante - Rondo Allegro). 5a. The Butter fly (Eng. Volksdans); b. Caro Mio Ben, Giordani; c. Vaterlandisches Lied, E. Grieg. 6. Drie menuetten van Baustetter, Beetho ven en Boccherinl, 7a. Ontspanningslied, C. van Baarle; b. Marschliea, R. Hol. 8. En kele oud-Hollandse Boerendansen, Siep. Het programma van de beiaardbespeling op Vrijdag 5 Juni door Arie Peters, stads- beiaardier van 12—12.3» uur luidt: 1. Gi- gue, F. Couperin. 2. Drie kinderliedjes, a. Op Reis; b. Poppenfeest; c. Bobbie, M. Rinkei—de Vos. 3. Toyiand Tunes, A. Carse. 4. Oud-Ned. Liederen: a. De koekoek; b. Het daghet; c. Ik kwam er letstmaal over bergen en dalen; d. Als de rombom heeft geslagen. 5. 3 dansen, W. Byrd. Geboren: D. Reiman—Dietiker, z.; T. Eekelschot—Sluiter, z.; A. L. Plas—Tim mer, z.; J. Bouman— de Graaff, z.; H. C. Kievit—Mantel, z.; L. M. Prinsen—v. Leeu wen, d.; R. J. Spierenburg—Buijsingh, d.; M. Sevenhuijsen—Friesicke, d.; E. M. C. Kuvenervan de Pieterman, d.; A. Kamp Overbeek, d.; I. Chr. Houweling—van Bae- kel, 2 d.; C. J. PieterseHoenderdos, d.; M. M. C. LoerakkerLustenhouwer, d.; A. M. NijemantingBosveld, d.; A. C. Bout Verlaan, d.; M. J. Suman—Vandenborne. d.; T. Krol—Baelde, d.: A. M. van Dansik— van der Ham, d.; A. G. J. Brinkmann—Ha zenberg, d.; C. A. Gooyer—de Ruyter, d. Overleden: B Bouman—Kleefstra, 63 Hazepaterslaan; H. de Mon, 70 j„ Ruysdael- straat; W. Hilgerman, 87 j„ Lange Heren- vest; A. SchipperPosma, 82 j.. Delftlaan; K C. Strookman, 54 j„ Leeuwerikstraat; A. E van der Blom—Kol, 80 j., Gasthuisvest; 1 E. EveleensHuurman, 49 j., Kamperlaan. Hoofdofficier van Gezondheid en op 1 Juni 1949 volgde zijn aanstelling als kapitein ter zee arts. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog voer hij op het hospitaalschip „Op Ten Noord". Door de Jappen werd hij in Osaka ge ïnterneerd. Bij zijn terugkeer in Neder land zag hij zich spoedig belast met het commando over het nieuwe Marinehos pitaal. De samenwerking tussen hem en allen, die met hem te maken hebben gehad gedurende deze 5 jaren, is van de meest prettige aard geweest. Kolonel Mellema trekt zich nu terug uit de Krijgsdienst en zal zich geheel aan zijn particuliere practijk in Aerdenhout gaan wijden. De huidige commandant heeft ook zijn sporen verdiend in het Marine leven. Geboren in 1906, werd hij in 1931 tot Officier van Gezondheid 2e klasse benoemd, in 1935 dito le klasse. Tezamen met kolonel Mellema werd hij in Sep tember 1947 Hoofdofficier van Gezond heid. Op 1 Augustus werd hij aangesteld als kapitein-ter-zee arts. Kolonel Creygh- ton was de laatste commandant van het Marinehospitaal te Soerabaja, dat thans is overgedragen aan de Indonesische Marine. In April 1953 keerde hij terug uit Indonesië. Het programma voor de orgel bespe ling in het Teylers Museum op Zondag 7 Juni, des middags van 15 tot 16 uur door Egbert Vos, luidt als volgt: 1. Ciaconna en fuga, d. kl. t„ Johann Pachelbel. 2. Twee koraalvoorspelen: a) Durch Adams Fall ist ganz verderbt; b) Wie schön leuchtet der Morgenstern, Johann Pachelbel. 3. a) Passacaglia, d. kl. t., b) Fuga, C gr. t., Dietrich Buxtehude. 4. Vier koraalvoorspelen: a) Alle Menschen mussen sterben, b) In dulei jubilo, c) Christ lag in Todesbanden, d) Vater unser im Himmelreich, Johann Sebastian Bach. 5. Drie kleine preludes en fuga's: Nr. 1, in F gr. t., Nr. 2, in g. kl. t., Nr. 3, in a kl. t., Johann Sebastian Bach. 6. Aria en gavotte, Samuel S. Wesley. 7. Variaties over psalm 107, C. F. Hen driks. Op het mechanisch speelwerk in de St. Bavo zijn door de stadsbeiaardier de volgende melodieën „verstoken". Heel uur: „Geen dingen Sijn so Ge ringe geschapen" (Valerius). Half uur: Meruet" van Joh. Krieger. Het speelwerk van de Stadhuisklok zal a.s. Vrijdag worden verstoken. Daar na zijn de volgende liedjes te horen: Heel uur: „Onze Heere God" (Vale rius). Half uur: „Daar kwam eene boer van Zwitserland (Oud Ned. Lied). Dezer dagen is het voorbereidend comité benoemd voor het Wereldcon gres van Esperantisten, dat gedurende de eerste week van Augustus 1954 in Haarlem gehouden wordt. Het comité bestaat uit 7 leden; tot voorzitter werd benoemd de heer P M. Mabesoone te Amsterdam, lid van het Dagelijks Be stuur van de uitnodigende vereniging „La Estonto Estas Nia", tot secretaris de heer E. de Wolf, voorzitter van de ontvangende afdeling dezer vereniging, en tot penningmeesteresse mevrouw M. C KeizerBlokker, beiden te Haarlem. Het spreekt vanzelf, dat behalve de comité-leden nog velen in het voorbe reidend werk zullen moeten worden be trokken. Aan de vaste staf wordt in October de permanente congressecreta ris van de Wereldbond van Esperantis ten, de Engelsman Mason Stuttard, toe gevoegd, die de dagelijkse leiding van de administratieve werkzaamheden op zich neemt. BIOSCOPEN: Rembranfit: programs ontraden door K. F. C. Palace: „April in Parijs". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, boven 14 jaar. Luxor: ,,De loodgieter en het atoomge heim". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur, a. 1. Frans Hals: „Het eiland van begeerte" Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdagavond 1 avondvoorstelling om 8 uur. Boven 14 jr. Lido: „Het gestolen gelaat". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. City: „De verzonken stad". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Spaarne: „Tijgerhaai". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Bo ven 14 jaar. Minerva: Dinsdag en Woensdag: „New Or leans", 8.15 uur. Boven 14 jaar. Dinsdag 2 Juni Stadsschouwburg: Herhaling eindexamen Toneelschool, 20 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert. Woensdag 3 Juni Stadsschouwburg: Leerlingenuitvoering me vrouw v. d. Ree—v. Tricht. TENTOONSTELLINGEN: Stadskweektuin. Dagelijks geopend 1012, 14—17 en 19—21 uur. Museum „De Stompe Toren". Geopend: Donderdags, Zaterdags en Zondags van 2—5 uur. Museum Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. Werken van mevrouw H. ReuchlinLucardie. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. 's Zon dags van 1417 uur (t.m. 21 Juni). De heer J. v. d. Klinkenberg, die gis teren veertig jaar in dienst was bij de P.T.T., is in zijn woning, die versierd was door de vele bloemstukken, toege sproken door de waarnemend directeur van het Post- en Telegraafkantoor Haarlem, de heer A. Dekker. Hij bood namens het P.T.T.-bedrijf een oorkonde aan voor veertig jaar trouwe dienst en een couvert. De heer H. J. Wernsen, besteller post kantoor Aerdenhout, waar de heer v. d. Klinkenberg werkzaam is, bood namens zijn collega's van dit kantoor een prach tig tafelkleed aan. Mevrouw N. de Jong Schouwenburg- Brandt, sprak namens het comité uit de burgerij van Aerdenhout enige harte lijke woorden tot de jubilaris en over handigde deze een polshorloge en een geschenk in enveloppe. Daarna sprak de heer P. Koomen, voorzitter van het jubileumfonds, die herinnerde aan de jaren, dat de jubi laris in dienst trad van het bedrijf en toen nog een korte broek droeg. Namens het fonds bood spreker een mooie fau teuil en mevr. v. d. Klinkenberg bloe men aan. Onder de vele aanwezigen waren o.a. de heer P. Lelleman, chef van het sta tionspostkantoor, en de heer J. E. de Bont, chef expeditie van voornoemd kantoor. Velen kwamen de jubilaris in zijn woning complimenteren. De Haarlemse Reddingsbrigade voor Dren kelingen bestaat dezer dagen 40 jaar en in verband met dit feit is aan deze Brigade de eer te beurt gevallen de Nederlandse kampioenschappen zwemmend redden te or ganiseren. Teneinde de propagandische waarde wel ke ongetwijfeld van dit nationale evene ment uitgaat zo hoog mogelijk op te voe ren, werd als datum voor deze brigade-kam pioenschappen het tijdstip gekozen waarop in Haarlem de tiende sportweek plaats vindt nl. Zondag 7 Juni a.s. Het Uitvoerend Comité van de Sportweek Was bereid de Haarlemse Brigade met het oog op haar jubileum uitgebreide facilitei ten te verlenen en als gevolg daarvan kan men er van verzekerd zijn dat deze kam pioenschappen een waardig onderdeel zul len vormen van het Sportweekprogramma. Aan de deelnemende Brigades zal een fraai herinneringsgeschenk door het Sportweek comité worden uitgereikt. Het programma voor deze dag is door de technische commissie zodanig gekozen, dat het meest spectaculaire en meest aantrek kelijke gedeelte van het Brigadewerk tot uiting zal worden gebracht en het bestuur van de Haarlemse Brigade is er van over tuigd, dat de publieke belangstelling voor dit grootse Reddingsfestijn zeer groot zal zijn. De wedstrijden worden gehouden in de badinrichting aan de Kleverlaan en be ginnen 's middags om twee uur. Evenals vorige jaren organiseert de Commissie Zomeravondvoetbal van de K.N.V.B. afd. Haarlem een Zomeravond competitie voor Bedrijfselftallen. Dit jaar nemen hier 14 elftallen aan deel, de indeling is als volgt: Afd. A: Nederland I, Vermaat I, HSM 1, SVOW, Holland Nautic, 't Westen en MHSV. Afd. B: Nederland II, Vermaat II, HSM II, HAC, Heeremans, Haak en RBK, De eerste wedstrijden wérden afgelo pen week gespeeld. In afd A won SVOW met 41 van Nederland I, dat vrouwe Fortuna niet mee had. Holland Nautic won met 40 van 't Westen. En de kam- pioensploeg van het vorige jaar Marine Hospitaal speelde gelijk 00 tegen Ver maat I, een mooie prestatie van de bak- kersploeg. In afd. B won Haak na een spannende wedstrijd met 21 van Vermaat II. HAC won met 5—3 van Nederland II, na met 5—1 te hebben voorgestaan. Heeremans verpletterde HSM II met liefst 120. Geen best begin voor de scheepsbou wers. Het programma voor deze week luidt: Afd. A: Dinsdag 2 Juni 't Westen— HSM I, terrein WH, 7 uur; SVOW— Vermaat I, terrein Slaperdijk, 7 uur. Nederland I vrij. Afd. B; Dinsdag 2 Juni: Vermaat II RBK, terrein DSK, 7 uur; Donderdag 4 Juni: HSM IIHAC, terrein DSK, 7 uur; Vrijdag 5 Juni: Nederland II Haak, terrein WH, 7 uur. Heeremans vrij. Te Heemstede zullen op de Zaterda gen 6 en 13 Juni de jaarlijkse wedstrij den worden gehouden voor de brand weren in de provincie Noord-Holland. De wedstrijden beginnen op beide da gen om twee uur des middags op het terrein voor het restaurant in het wan delbos Groenendaal. Op 6 Juni wordt deelgenomen door 8 vrijwillige brand weren en 7 bedrijfsbrandweren; op 13 Juni door 13 bedrijfsbrandweren (Van onze correspondent) Van de 32 aardewerkfabrieken, welke Delft eertijds gekend heeft, is er nog slechts één overgebleven, „De Porceley ne Fles", die in het najaar het indruk wekkend jubileum van haar 300-jarig bestaan gaat vieren. Voor deze bijzondere gelegenheid is de huidige directeur van het bedrijf, ir. J. G. Adriani, in overleg getreden met de directeur van hei Prinsenhof, drs. D. H. G. Bolten. In September zal op een grote tentoonstelling een aantal zeldzame stukken worden geëxposeerd uit de rijke collectie van het bedrijf. De ware verzamelaars zullen hun hart naar genoegen kunnen ophalen. In de loop der jaren zijn er vanwege het bijzonder karakter van het Delfts Blauw voor herdenkingen, historische data en als vorstelijk of particulier geschenk tal rijke schotels, appliqué's, vazen en te- geltableaux vervaardigd. Bij dergelijke bijzondere bestellingen werd steeds een duplicaat gemaakt en van deze duplicaten, van werkstukken dus die niet in de handel waren en nimmer of zelden getoond zijn, zal het bedrijf een rijke collectie ter bezichti ging brengen. Op de tentoonstelling zal ook de prachtige verzameling te zien zijn, die Koning Willem III spontaan heeft ge schonken op het ogenblik, dat ook dit laatste Delfts aardewerkbedrijf ten on dergang gedoemd scheen. Zijn liefde en bewondering voor het Delfts Blauw deden hem persoonlijk ingrijpen toen er zelfs geen goed model meer in de fa briek was. Hij bood zijn unieke verza meling aan met een fraaie, reusachtige notenhouten porceleinkast en zo kreeg het bedrijf de zo bitter nodige grond- modellen voor vorm en decoratie, waar mee met hernieuwd élan de faam van Delfts Blauw weldra weer doorklonk in de uithoeken der aarde. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 In winterse sfeer hebben wij de eer ste bespreking voor het nieuwe seizoen in het Bloemcndaalse openluchttheater bijgewoond. Het was buiten koud en het was binnen koud, maar het ont vouwde, veelbelovende programma ver warmde ons althans enigszins. Verleden week hebben wij dit pro gramma gepubliceerd en daarbij opge merkt, dat voor de dans een zeer grote plaats is ingeruimd. De impressario's van de buitenlandse groepen hebben er op verzoek van de heer A. van Geluk wat meer over verteld. Grete Wiesenthal, die de volgende week Zaterdag en Zondag met haar Weens ballet naar Bloemendaal komt, is een representante der oudere garde, die echter een sublieme groep van zeven dansers en danseressen met een wereldreputatie heeft samengesteld. Het repertoire, dat half klassiek half fanta sie is in de trant van Jooss, telt vele walsen. Begin Juli treedt het Nationaal Dans theater van Griekenland in het kader van het Holland Festival in het open luchttheater van Bloemendaal op. De zeer uitzonderlijke en interessante volksdansen zijn geheel anders dan die van de Joegoslaven, die verleden jaar met zo'n groot succes optraden. -De be geleiding" bij de groep van verleden jaar bestond voornamelijk uit trom en gui taar, de Grieken dansen op tonen van snaarinstrumenten, xylofoon en bijvoor beeld strijkstokken met belletjes daar aan. Ook de danspassen zijn geheel an- Het Kennemer Sportpark te Zand- voort waarvan de stichting mogelijk werd door financiële medewerking van de gemeente Zandvoort en het R. K. Kerkbestuur te Zandvoort nadert zijn voltooiing. In de afgelopen maanden is op het terrein, gelegen aan de Ken- nemerweg nabij de Zandvoortse laan, hard gewerkt. Onder leiding van de N.V. „Grontmij." is een massa zand verzet en werden twee sportvelden aan gelegd en met graszaad ingezaaid. Van één veld is de jonge grasmat reeds zicht baar. Een bijzonderheid is hierbij, dat bij de graafwerken een veenlaag bloot kwam te liggen welke bij analytisch onderzoek geschikt bleek om te dienen als voe dingsbodem voor de grasmat. Het veen werd daartoe gemalen en, vermengd met een hoeveelheid compost, op het terrein gebracht. De velden liggen pl.m. zes meter beneden de hoogte van de weg. De taluds zijn nu met stroo be plant om verstuiving te voorkomen en zij zullen binnenkort met graszaad wor den bezaaid. Voor de besproeiing is het sportpark aangesloten op de gemeentelijke wa terleiding. Op grond van adviezen van technici van de „Grontmij." heeft men geen systeem van draineerbuizen geko zen, maar dat van beregening met be hulp van een waterkanon. Een ver plaatsbaar buizennet van enkele hon derden meters lengte maakt het moge lijk het gehele sportpark te bestrijken. De architect Piet Worm heeft een modern kleedgebouw ontworpen, dat o.m. bevat vier kleedkamers voor de elftallen en twee voor de scheidsrech ters, benevens douches en andere sa nitaire voorzieningen. Verder bevat het gebouw een grote trainingszaal, die tijdens de wedstrijden als con sumptiegelegenheid zal worden ge bruikt. Het bouwwerk zal worden gesticht in het talud van het terrein aan de Ken- nemerweg, zodat men van die weg af Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 alleen de bovenste verdieping (de trai ningszaal met terras) te zien zal krij gen. Over enkele weken vindt de aan besteding plaats. Gedurende de eerste jaren staat het gebruik van het sportpark onder con trole vanwege het Nederlands Olym pisch Comité. Deze instantie zal beslis sen wanneer de velden bespeeld mogen worden. Als de grasmat van de velden zich voorspoedig ontwikkelt, heeft men de verwachting dat de officiële opening van het sportpark in het aanstaande na jaar zal plaats vinden. Daarna zal de R. K. Voetbalvereniging „The Zandvoort Boys" over een eigen terrein kunnen beschikken. Van 1948 tot en met 1951 was de po litiepost tevens EHBO-post voor het strandtentenkamp te Zandvoort onder gebracht in het daarvoor bestemde ge deelte van de „Toko", van de N.V. van Amerongen, voor een huur van f 250 per jaar. In 1952 verzocht de N.V. van Ameron gen de bovenbedoelde ruimte weder te harer beschikking te stellen, omdat de voor haar bedrijf beschikbare ruimte te klein was geworden. Zij heeft toen voor haar rekening naast de „Toko" een hou ten gebouwtje geplaatst, (hetwelk de gemeente nu gebruikt. Deze nieuwe behuizing van de kamp opzichter is, hoewel bruikbaar, toch ta melijk primitief gebleken. Nochtans meenden B. en W. van hun recht op de ruimte in de „Toko" dit jaar geen ge bruik te moeten maken, in verband met de erstige moeilijkheden, die dit voor de N.V. van Amerongen met zich mee zou brengen. Er is nu een plan ontworpen voor het bouwen van een nieuwe post boven het in aanbouw zijnde toiletgebouw even ten Zuiden van de „Toko". De kosten daarvan zouden f 9750 bedragen, terwij! de N.V. van Amerongen zich bereid verklaarde daarin een bijdrage te ver lenen van f 5000. Deze oplossing van de moeilijkheden achten B. en W. aanvaardbaar en zij stellen de raad voor, die te accepteren. Dinsdag 2 Juni Hoog water: 6.43 u. en 19.10 u. Laag water: 2.19 u. en 14.41 u. Woensdag 3 Juni Hoog water: 7.32 u. en 20.01 u. Laag water: 3.06 u. en 15.29 u. Advertentie Op verzoek van de raad hebben B. en W. onderhandelingen aangeknoopt met de eigenaar van de fontein, die tijdens Lichtstad op het Frans Halsplein spoot, om de huur te mogen voortzetten tot 1 Augustus. De overeenkomst kon worden afgesloten tegen betaling van f 750. Ook de vlaggen op het Stationsplein blijken algemene waardering te hebben verworven, schrijven B. en W. aan de raad. De gedachte, om dit welkom aan de vreemdelingen, die in Haarlem per trein arriveren, een blijvend karakter te geven, is het college sympathiek. Daar om wordt voorgesteld de dertig vlagge- stokken van negen meter lengte te ko pen voor f 600. B. en W. Stellen voor aan het Haar lemse Bureau voor Medische Sportkeu ring een renteloze lening te verstrekken van f 5000, af te lossen in 10 jaar. Door dit bedrag kunnen de tekorten der laat ste jaren van het bureau te niet worden gedaan. Een reorganisatie zal tot een sluitende exploitatie leiden. Op Zondagavond 7 Juni wordt in het ka der van de Sportweek een internationale Tafeltenniswedstrijd georganiseerd tussen Nederland en Frankrijk. Deze wedstrijd wordt gespeeld volgens het Davis Cup systeem dus 4 enkelspelen en één dubbel spel. Voor Frankrijk komen uit Hagenauer (kampioen van Frankrijk) en Ehrlich (vier de in het wereldkampioenschap) terwijl Ne derland vertegenwoordigd is door Cor du Buy en Cor Pelser. Deze zeer interessante en belangrijke wed strijd vindt plaats in het Krelagehuis en belooft een der hoofdnummers te worden van het Sportweek-programma. Te zelf der tijd wordt in het Krelagehuis een Badminton-wedstrijd Nederland—Bel gië gespeeld. ders. De groep van 23 personen staat onder leiding van mevrouw Dora Stra- tou en komt onder auspiciën van de Koningin van Griekenland voor het eerst naar het Westen. Ram Gopal, die met zijn Indische dansers het theater in Juli komt bespelen, wordt de „ambassadeur van India" genoemd en is de groot ste danser die buiten India reist. Zijn groep van 15 mensen geeft zuivere Hindoebaletten, zwaard- en tempodansen, religieuze dansen in costuums van ongekende rijkdom. Het orkest uit India speelt met voor het Westen onbekende instrumen ten. De gouden adelaar, het vliegen de hert en de andere dansen van Ram Gopal scheppen een exotisch- mystische wereld. De leider van de groep is ook in enige films opge treden. De dansgroep van de Balearen, welke in Augustus zou komen, zal thuis blij ven. De impressario is ter plaatse gaan kijken en teleurgesteld teruggekomen. Temidden van de entourage in het eigen land doen deze dansen het wel korte tijd, maar hier zouden zij al spoedig verveling opwekken. De im pressario, de heer Bob Peters, zag achter elkaar 50 dansen van 1 minuut, waarin geen onderscheid te onderken nen was. De costuums zijn weinig spec taculair. Bepaald interessant voor het grote publiek zal het optreden van de Afri kaanse Negershow van Keita Fodéba zijn. Deze show van Franse negers van verschillende stammen van Equatoriaal Afrika is authentiek. De Portugese in vloed is duidelijk merkbaar. Het orkest werkt met slaginstrumenten, de tam tam en enkele fabelachtige guitaar- spelers met. zeer prettig in de oren kilnkende melodieën. Liefdesdansen, oogstdansen en gedanste legenden zal men te zien krijgen. Liederen en ge dichten uit de Kameroen en Singal zul len gezongen worden en tegelijkertijd vertaald door een in Nederland wonen de neger. De groep, die uit 22 mensen bestaat, telt ook vuurvreters en dansers, die ln trance raken tijdens de doordringende tam-tam geluiden. Men krijgt tijdens de uitvoering ook een inzicht in het ont staan van de jazz. Keita, de leider, is in de Franse missie onderwijzer ge weest, studeerde daarna in Parijs en is nu een werildvermaardheid. Wij hopen nog enige nadere bijzon derheden over deze interessante groepen te vertellen, wanneer zij in ons land gearriveerd zijn. De Kath. Arbeiders Vrouwenbeweging (K.A.V.) kring Oost, heeft haar eerste lustrum afgesloten. Zij hebben dit ge daan Zondag j.l. met een H. Mis in de parochie St. Jan, waarna een feestelijk ontbijt in het parochiehuis, waaraan een groot aantal vrouwen deelnamen. Het K.A.B.-bestuur van kring Oost had be richt van verhindering gezonden wegens uitreiken van diploma's aan enkele Cre- do Pugno's mannen. De geestelijk advi- seur, pastoor G.! A. Jongejan was bij het ontbijt aanwezig. De voorzitster, mevr. Stolker, sprak als eerste de aanwezige toe en gaf in het kort een resumé van de eerste vijf jaren, hoe het kleine plantje al een behoorlijke plant was ge worden en zette verder uiteen het doel van de K.A.V. Hierna werd mevr. Alders gehuldigd, welke nu vijf jaar pennnigmeesteresse is. Haar accuraatheid en de manier waarop zij met de schaarse inkomsten weet te woekeren, wekt bewondering. Tevens werd het werkcomité woorden van hulde en dank gebracht. Hierna nam pastoor Jongejan het woord, feliciteerde deze jonge organisatie met haar eerste lustrum en betrok de voorzitster in resp. hulde en dank en hoopte dat mevr. Stolker haar tweede lustrum zou kun nen meevieren. Hierna ging mevr. Stol ker over tot de moederhulde, zette uit een de grote zorgen en verantwoorde lijkheid van de moeder en bood bloemen aan. Hetzelfde geschiedde 's middags bij een zieke moeder, lid van de K.A.V., m de Mariastichtichting. Na het zingen van het K.A.V.-lied werd deze geslaagde lustrumviering besloten. Voor het op 14 Mei doo: de Alg. Ned. Esperanto-Examencommissle te Am sterdam afgenomen examen voor diplo ma A zijn geslaagd de dames J. Ch. Janssen—Wildschut te Bloemendaal en J. Jansma te Haarlem. Voor de jaarvergadering van de Heemsteedse Kunstkring, welke Maan dagavond in de foyer van het Minerva- theater werd gehouden, bestond helaas niet die belangstelling, welke redelij kerwijze verwacht mocht worden. Na het gebruikelijk openingswoord door de voorzitter, werden de jaarver slagen en het algemeen beleid goedge keurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de beide aftredende be stuursleden, de heren W. Vos en dr. J. G. M. v. Walsem, bij acclamatie werden herkozen. In verband met de wens om ook het jongerenelement in het bestuur op te nemen, werd medegedeeld, dat het bestuur nader zal overwegen, een adviserend lichaam in het leven te roe pen, waarin ook de jongeren vertegen woordigd zijn. Voor het nieuwe seizoen 1953'54 werd in grote trekken het programma vastgesteld. De opening geschiedt op 13 October door het Rotterdamse Toneel, dat een nader bekend te maken toneel stuk komt opvoeren. De sluitingsavond is toevertrouwd aan de Haagse Coma- die en zal geschieden op 23 Maart; ook hier nog geen naam van een toneelstuk. Voorts zullen op 3 November Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck optre den; op een nader vast te stellen datum komt het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel een concert geven, terwijl in Januari de danseres Han Rijnbeek een avond geeft, begeleid door Hans Schouwman en in Februari öf de pianist Hans Henkemans een piano-avond geeft, öf het duo Nap de Klijn-Alice Heksch een concert. Men kon zich over het algemeen met dit voorgestelde programma wel ver enigen, zodat het werd goedgekeurd en de leden dus weer een aantal mooie avonden in het vooruitzicht hebben. De avond werd besloten met het op treden van de jonge pianist Hans Bik die enige bekende pianowerken ten ge hore bracht, o.a. een sonate van R. Schumann en twee werken van Chopin. De aanwezigen toonden zich daarmede zeer ingenomen en aan het einde van zijn optreden ontving de heer Bik bloe- men. Ten slotte werd door enige leden hulde gebracht aan het bestuur voor het vele werk, dat zij in deze eerste periode van het bestaan der vereniging heeft verricht en dat ook door het gemeente bestuur, blijkens een toegekende subsi die, wordt gewaardeerd. Onder grote belangstelling werd Maandagavond in het Parochiehuis Anno Santo het jaarlijks Schaaktour- nooi, georganiseerd door „Het Oude Slot", geopend. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer W. A. Tur kenburg, kreeg wethouder Disselkoen het woord, die zijn toespraak begon met op te merken, dat het nog maar zo kort geleden schijnt, sinds het yorige tour nooi geopend werd. Hij schreef dit toe aan de snelheid en de haast, welke te genwoordig het mensdom teistert en waardoor vele mensen dreigen ten on der te gaan. Daarom is het zo goed, dat vele mensen zo nu en dan met al die haast breken en zich gaan verdiepen in de problemen van het edele schaakspel. Ook het gemeentebestuur heeft voor de schaaksport een stijgende waarde ring, hetwelk tot uiting komt in het feit, dat vorige jaar twee en nu drie zilveren medailles ter beschikking zijn gesteld. Spreker sprak de hoop uit, dat de be langstelling van de ingezetenen voor de schaaksport als gevolg van dit zomer- tournooi in belangrijke mate zal toe nemen, en dat de organiserende vereni ging een ferme groei zal mogen con stateren, waarna hij het tournooi voor geopend verklaarde. Daarna deed hij de eerste zet en wel aan het bord waaraan één der beide deelneemsters, mevrouw Verlooy, zat, welke aardige geste met applaus werd beloond. Daarna heerste in de zaal de gebrui kelijke stilte, vermengd met wolken sigaren- en sigarettenrook. Het aantal deelnemers bedraagt dit maal 66, iets minder dan het vorige jaar, maar meer dan voldoende om met zekerheid te kunnen zeggen, dat dit tournooi weer een succes wordt. BEVERWIJK 1 Juni Aardbeien 42 —80 asperge 70170, andijvie 22, bloem kool 21—47, bospeen 36—50. postelein 12 19, rabarber 1024, radijs 38, sla '2 —6, spinazie 1025, waspeen 52—56. Advertentie groot of klein is BESTELDIENST A.B.C. niet te evenaren Gezien de voor een Maandagmarkt betrekkelijk geringe aanvoer, t werden op deze eerste dag der week in IJmuiaen toch geen bijzonder hoge noteringen ge- IHdclkti Weliswaar kwamen de prijzen niet op een laag niveau maar uitzonderlijke waarderingen, die de mindere aanvoel zouden accentueren, bleven uit. Braan- schelvis, die Zaterdag voor f 32 per werd verkocht, kon deze prijs bij eerste afslag nog handhaven, maar in nei verloop van de morgen kwam een da ling tot f 26 per kist. Hetzelfde was nier de grote schelvis het geval, welke moeite had om het nog tot f 35 per kistte brengen. Groot- en kleinmiddeltong liep uiteen van f 1,70 tot f 1,50 per kilo, ter wijl de weegtarbot niet verder kwam dan tot f 1.75 per kilo. De vraag naar stijve kabeljauwen voor België was iets steviger, zodat voor de regels grote ka beljauwen f 85 per 10 stuks werd be taald en voor de kleinere f 55 tot f ï>u per regel. Enkele kisten makreel gingen voor f 32 tot f 28 per kist in andere handen over. De Dinsdagmarkt werd een bijzonder stille dag. Trawlers verschenen niet jn de haven en de loggers, die voor de Maandagmarkt binnenkwamen, ook zij. die nog laat binnenliepen voor een twee- de losbeurt, hebben allen gemarkt. Lr bleef er dus geen tot Dinsdag liggen. Slechts enkele dagvissers brachten enige activiteit, doch hun aanvoeren waren m een ommezien verwerkt. Voor de Woensdagmarkt stond Maan dag alleen de Joh. Polderman IJM 20 van de trawlervloot genoteerd. De 12- daagse reis leverde echter geen grotere vangst op dan 455 kisten, alsmede wat bijvis, n.l. 180 kisten schelvis en piepers, 50 kisten makreel, 40 kisten gestripte wijting, 15 kisten dichte wijting, 30 kis ten radio, 100 kisten kabeljouw en gul. 40 kisten diversen, 300 kg. tarbot. 260 stuks stijve kabeljauwen en 125 kistjes haring. In tegenstelling tot andere jaren, toen om deze tijd reeds belangrijke fijnvis aanvoeren uit de Sylt genoteerd konden worden, blijven de vangsten dit jaar tot heden beneden de maat. Kortgeleden hebben weliswaar enige grote loggers wat van deze visgronden aangevoerd, maar aanvoeren van de Sylt in een zo danige hoeveelheid, als hier vandaan normaal verwacht mogen worden, ble ven uit. De vorige week werd zelfs heel weinig tong gevangen, zoals uit de aan voer voor de Maandagmarkt blijkt: Met 10.000 kilo was het op, tegen anders minstens het dubbele. Dinsdag is de tweede ploeg haring- drijfnetvissers naar zee vertrokken. Van uit IJmuiden vertrokken, om zich bij de reeds vissende vloot te voegen, de KW 2, 16, 44, 49, 54, 73, 86, 97, 110, 138, 170, 175, 176 en IJM 74. BARREVOETESTRAAT 2 HAARLEM Tel. 18428 - na 6 uur 14810 -14155 3% Ned. 1953 314 Nederl. 1948 314 pCt. Ned 1950 3-3 Va Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Insein Grtbk. 46 3 pCt Ned. Handel Mt1 een A.K.U. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert- Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Lijn Kon N. Stoomb. M Ned. Scheepv. Unie H V -A Dell Mt1 eert t ex div. 6 (Niet officiële Koersen) Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Gil i-rn Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Vorig Opening slot 2/6 101% 1011» 97% 97% 96% GO 96(1 yo i c 9S;'C 160 162% 100% 118% 151 159% 189% 189% 203%* 161 157 %T 305% 306 94% 95% 131 124% 124% 130 129% 38% 98 89% 89% 29/5 1/6 37% 371.4 51% 50% 75% 73% 72% 71 61% 6044 13% 13% 65% 65% 59% 59% 20% 20(4 25% 24% 49% 48 67 67 4544 43% 94% 91 22% 22 38% 38 Wegens zijn tijdelijke overplaatsing naar Den Haag heeft de luitenant kolonel C. M. J. van Dommelen vandaag het garnizoenscommando van Haarlem overgedragen aan de luitenant-kolonel J. Flink. De eerste was regimentscom mandant van de zware Luwa „Ypen- burg", de laatste is dit van de AAT in Haarlem. De overdracht geschiedde zon der enig plechtig vertoon. Zondag was het voor kring Oost van de K. A. B. een bijzondere dag. Haar Credo Pugnoclub werd versterkt met vier mannen, n.l. de heren Suikerland, Aalsma, Kluver en Tonn. Deze plech tigheid werd ingezet met een H. Mis in de kapel van de eerw. broeders, welke werd opgedragen door pater Engelber- tus O.F.M. Cap., de diocesane moderator van het bisdom Haarlem. Onder deze Ü- Mis zette pater Engelbertus de be tekenis van het Credo Pugnowerk uit een en de uitverkiezing om Credo Pug- noman te zijn; daarna werd aan boven staande heren het diploma uitgereikt. Tijdens het ontbijt werd de moderator van de Credo Pugnoclub, kapelaan J. v. d. Plas, een felicitatie gericht aan de geslaagden en hoopte dat -het goede Credo Pugnomannen zouden worden en deed een beroep om naar geschikte personen uit te zien opdat ieder jaar het legertje versterkt zou worden. De voorzitter van kring Oost, de heer B. Reijnders, verheugde zich over de versterking van de Credo Pugnoclub en hoopte dat" het mede zou brengen werk- verspreiding over de instellingen welke de K.A.B. bezit, n.l. Herwonnen Levens kracht, Mgr. Van Schaickfonds en de Propagandadienst, dan is het doel van de Credo Pugnoclub bereikt n.l. vor ming en actie. De heer Martens, districtleider van Haarlem, sprak een kort en krachtig woorde. De heer Kluver, amens de ge slaagden, sprak een dankwoord aan de moderator, wat de voorzitter nog eens onderstreepte. De op 30 en 31 Mei gehouden wed strijd op de Boven- en Beneden-Scheid® bij Antwerpen tussen de Royal Yach» Club de Belgique en de Haarlemse Jachv Club is een overwinning geworden voof onze stadgenoten. Zij zijn daarbij in he* bezit gekomen van de wisselbeke* „Vice-president Jan de Broey". De wed strijd is niet gemakkelijk geweest, mede door de sterke stroom en de bard® wind. De Haarlemmers hadden te ^rij den .tegen o.a. de nationale Belgische kampioen, André Nelis. Het succes voor een groot deel te danken gewees aan mej. M. E. Holtrop, die, als e'11®., vrouwelijke deelneemster van Haa lems zijde, alle banen heeft uitgevaren- Het officiële klassement luidt: A. Wisselbeker gewonnen door HJ (L. R. Koopmans, J. Bier en mej. M- Holtrop). A B. Open wedstrijden senioren: L 2; Nelis RYCB; 2. L. R. Koopmans HJS;; 3. drs. J. Bier HJC: 4. G. C. Ebeli HJ 5 W Huybrechts RYCB; 6. L.Rens CB. j. Junioren: 1. B. Dotsch RYCB: 2. Gillard RYCB; 3. J. A. Potjer HJC. mej. M. E. Holtrop HJC: 5. R. Peete RYCB; 6. D. de Zaaijer HJC. Ook het gemeentebestuur gaat over de moderne zonwering en vraagt crediet van f 1950 voor het aaI\° tv0of van Venetian Blinds voor de daai in aanmerking komende ramen 1 stadhuis. Voor de „de Tello-beker" <30"taS- speelde Haarlem tegen HWP. D® de heren wonnen met 17 12 4 V'0 werd onderlinge competitie van H.W.R. v, nog gespeeld: groep I, v. Emmei de d. Velde 0-1; Groep II: Hoogland Lange 1-0, de Lange—ReeuwijK 1Jt Groep III: Holtkamp Jr.v. d. "Beker: HoyboomHopman 1'°- I manv. Straten 0-1, Joosten o 0-1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2