Ontvang de van de Koninklijke De kroningsjapon Bivakkerend in storm en regen op de Londense straatstenen Londen wacht de kroningsstoet De beklimmers van de Himalaya hadden het erger.... Gasten van alle rang en stand DINSDAG 2 JUNI 1953 PAGINA 3 De Erkenning De Eedsaflegging De Zalving De Kroning Het Eerbewijs Het Offertorium Te Deum (Vervolg van pag. 1) Na de Ridderorden komen de standaarddragers met de standaarden van Ceylon, Pakistan, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland, Australië, het Ver- ®higd Koninkrijk, en de Koninklijke •Banier, gedragen door Veldmaar schalk Lord Montgomery, gekleed in Purper en hermelijn. Hij wordt even- fens gevolgd door zijn page, die een kroontje meedraagt op een kussen, tn de volgende groep bevinden zich "°ge hovelingen en, wederom in scharlaken tunieken rijk versierd met heraldische emblemen in gouddraad, °e onderwapenherauten Bluemantle, Rouge Croix en de vier leden van de Orde van de Kouseband, die tijdens he zalving van de Koningin het bal- hakijn boven haar hoofd zullen dra gen. Onder hen bevinden zich, verge zeld van hun pages, de Hertogen van Wellington en Portland. Nu komen he premiers van de Gemenebestlan- hen, van Ceylon en Pakistan, India, Zuid-Afrika, Australië, Canada en, a's laatste, gekleed in de wijde blau we mantel en baret van een Ridder tn de Orde van de Kouseband, Sir Winston Churchill. De aartsbisschop van Canterbury, met mijter en in een koorkap hem speciaal voor deze dag hoor de Koningin ten geschenke ge geven, volgt omringd door herauten tn rood en goud. Daarop volgt, verge zeld van drie leden van zijn persoon- Hik gevolg en zijn pages, de Hertog van Edinburgh, evenals andere leden van de adel, in purperfluweel en hermelijn, en met op de hermelijnen Pelerine de vier rijen zwarte toefjes behorende bij de rang van hertog. Ben van de pages draagt zijn hertogs kroon, een cirkel van 8 gouden eike bladen met een hermelijnrand en een bmnerimuts van purperfluweel. Nu trekken de Regalia voorbij, gedra ai door hoogwaardigheidsbekleders, en onbeschrijfelijke schat van juwelen, .an diamanten, smaragden en robijnen, juwelen uniek in de wereld: de Staf an Eduard de Belijder; de Schepter "het het Kruis (gedragen door Lucht- •haarschalk Lord Portal vergezeld van P.kge)de twee Gouden Sporen die de tdderlijkheid symboliseren; het Zwaard Jhct de Juwelen; het Zwaard van Staat. 5?' Zwaard van Geestelijke Rechtvaar digheid; het Zwaard van Aardse Recht vaardigheid; Curtana of het Zwaard van ■Barmhartigheid: de Schepter met de ~uif; de kostbare Kroon van St. Eduard, onkelend van honderden edelstenen; de gouden Wereldbol met het Kruis; de gateen, de Bijbel en de Kelk. In deze Processie van de Regalia bevinden zich he Hertog van Norfolk, Opperceremo- hiemeester, en Veldmaarschalk Lord Alanbrook, de Lord High Constable van kngeland, beiden vergezeld van twee Pages. Tenslotte volgt het middelpunt van «e grootse kroningsplechtigheid, Hare Majesteit Koningin Elizabeth de Twee de, in een zware met gouddraad gebor duurde sleepmantel waarvan de sleep wordt gedragen door de Mistress of the es, de Hertogin van Devonshire, en *es speciaal voor deze dag aangestelde Jaellijke hofdames, onder wie de docb- ,er van Churchill's neef, de Hertog van Marlborough. De stoet beweegt zich voorwaarts Jangs het middenschip langs het blauwe ZPeciaal voor deze dag geweven tapijt. Links en rechts verheffen zich in rij boven rij de met blauw en goud gedra peerde zitplaatsen van de 7600 genodig den in zwarte hofkleding, jacquet of oniform en de adel in purper en herme- Rln. De rijen zitplaatsen rijken tot hoog ®an de zijwanden waar zich, eveneens JJet blauw gedrapeerde, loges bevinden, russen de oude koorbanken beweegt -'oh de stoet naar het „Theatre", de srote met een gouden vloerkleed be dekte ruimte voor het altaar. Hier staat P een verhoging van vijf treden de roon. Tussen de troon en het altaar iaat de eeuwenoude troon van Eduard ue Eerste, met in het voetstuk de be toomde Schotse kroningssteen, de tone of Scone, en iets dichter bii het 'taar aan de epistelkant staat de derde o°n, de Troon van Staat, tegenover de Devoudiee rii van bisschopszetels aan ie, evangeiiezijde en onder de met goud- aken behangen Koninklijke Gallery rnj.ar de leden van de koninklijke fa- v' ho onder wie de koningin-moeder, ben n'aats genomen. 0 o koningin knielt enige ogenblikken P de bidstoel geplaatst voor de Troon bert ^aat en na in stilte te hebben ge- en neemt zij plaats op genoemde het en de ceremoniën beginnen met ceremonieel van de Erkenning. Va^°orafgegaan door de Wapenkoning zich Orde van de Kouseband begeeft ï-orrt v? aartsbisschop tezamen met de d_ "I Kanselier, de Lord Grootkamenier, J» Lord High Constable en de Graaf Th F^alk, naar de Oostzijde van het Pen m.re" en zegt met luide stem; „He- beth" ste* aan u voor Koningin Eliza- eer En hij vraagt: „Zijt gij bereid \vij7en,„dienstbaarheid aan haar te be- vraa aartsbisschop herhaalt zijn "Theaf aan a'le vier kanten van het Tnrit"6 en telkens als hij de vraag stelt, Tron zich de koningin die van haar sProk ls verrezen, naar de zijde toege- cant v. door de aartsbisschop van rbury. De aanwezige^ antwoorden Is. een „j® V0°T officiële hoge gasten ?in0sstoef in9eruimd langs de kro•- lllan jnh °S de Sl-jarige oorlogsvete0 *Vne n Sludholm, uit Newcastle-on- ®Cieie d„lre9ast en behoefde niet de 9 en nacht buiten te wachten °P een plaatsje. op de vraag door gezamenlijk en met luide stem te roepen: „God save the Queen". En na de vierde keer schallen de bazuinen door de Abdij. Nu wendt zich de aartsbisschop tot de koningin met de vraag: „Mevrouw, is Uwe Majesteit bereid de eed af te leg gen?" Na haar bereidverklaring stelt de aartsbisschop een aantal vragen waarin de eedformules zijn vastgelegd. De koningin belooft onder ede al haar landen en gebieden te regeren volgens hun onderscheiden landswetten en ge woonten. Alle landen van het Gemene best worden met name genoemd, met uitzondering van de Republiek India. De koningin belooft rechtvaardigheid te zullen beoefenen en de „door de wet vastgestelde protestants-hervormde gods dienst te handhaven in het Verenigd Koninkrijk". Dan begeeft zich de ko ningin, voorafgegaan door het Zwaard van Staat, naar het altaar en legt de eed af met haar rechterhand op de Bij bel. Zij kust de Bijbel en ondertekent het document waarop de eed is vastge legd. Teruggekeerd naar de Troon van Staat ontvangt de koningin uit de han den van de Moderator van de Schotse Staatskerk de Bijbel. En dan begint wat in de Staatskerk „de avondmaals dienst" of „communiedienst" heet, doch wat in feite niet anders is dan de Ang- likaanse variant van een katholie- k e Mis met Introitus, Kyrie, Secreta, Epistel, Graduale en Evangelie. Na de Geloofsbelijdenis wordt de „Mis" onder broken voor de voortzetting van de kro ningsceremonieën. De koningin knielt op haar bidstoel voor de Troon van Staat en de Aartsbisschop intoneert in de Engelse vertaling het „Veni Creator Spiritus", dat aanstonds wordt overge nomen door het grote zangkoor. De koningin ontdoet zich van haar purperen mantel en begeeft zich naar de tweede troon, de Troon van Eduard de Eerste, voor de zalving. Vier Ridders van de Orde van de Kouseband houden een baldakijn van goudlaken boven de vorstin, haar symbolisch onttrekkend aan de blikken van de omringenden, en de aartsbisschop zalft haar met gewijde olie op handen, borst en hoofd. Dan knielt de Koningin neer op de bidstoel voor de troon en de aartsbisschop spreekt de zegen over haar uit. Een ogenblik neemt de koningin wederom plaats op de troon van Eduard de Eerste om zich opnieuw te verheffen en te worden gekleed in het Colobium Sindo- nis en de Supertunica van goudlaken met een gordel van gouddraad. Zij zet zich neer en de Lord Grootkamenier overhandigt in geknielde houding de Gouden Sporen, welke door de koningin worden aangenomen om onmiddellijk daarna te worden overhandigd voor plaatsing op het altaar. Nu ontvangt de vorstin het Zwaard van Staat, dat zij aanstonds teruggeeft, opdat het naar de kapel van St. Edward de Belijder zal worden gedragen, en in plaats van het verwijderde Zwaard wordt een ander zwaard, een substituut, op het altaar geplaatst. De aartsbisschop spreekt de gebeden uit over het substituut-zwaard en de koningin, zich naar het altaar be gevend, draagt het zwaard aan God op, erkennende dat haar macht onder worpen is aan Gods macht. Als de konin gin naar haar troon is teruggekeerd, trekt de zwaarddrager het zwaard op het altaar uit de schede en biedt hon derd shillings aan als losgeld om het wapen „terug te kopen" van God en de Kerk, waaraan het zwaard zojuist ge- 'schonken is. Dit aanbod wordt aanvaard door de aartsbisschop en van nu af draagt de zwaarddrager het ontblote wapen, dat de plaats inneemt van het Zwaard van Staat, voor de vorstin uit gedurende de rest van de ceremoniën. Vervolgens worden de Armbanden van Oprechtheid en Wijsheid over handigd, en de Robe Royal van goud laken en de Koninklijke Stola wor den rond de schouders van de konin gin gehangen. De Wereldbol met het Kruis wordt in de rechterhand van de Koningin geplaatst en de aarts bisschop zegt: „Ontvang de Wereld bol geplaatst onder het Kruis, en ge denk dat de gehele wereld onderwor pen is aan de macht en heerschappij van Christus, onze Verlosser." Dan plaatst hij de Koninklijke King met de Saffier en het Kruis van Robij nen aan de ringvinger van de rech terhand van de koningin (een van de talrijke onderdelen van de cere monie welke bewijzen dat het ritu eel is gebaseerd op de oude Katho lieke bisschopswijding) en zegt on der meer: „Ontvang de Ring van de Koninklijke Waardigheid en het Ze gel van het Katholieke Geloof.". Met toepasselijke gebeden worden de Schepter met het Kruis, de Hand schoen en de Schepter met de Duif overhandigd. En nu volgt het hoogtepunt, als de aartsbisschop plaatsneemt voor het al taar en de Kroon van St. Edward op draagt aan God om haar vervolgens te plaatsen op het hoofd van de koningin, terwijl alle in de Abdij aanwezigen herhaaldelijk met luider stem uitroepen: „God save the Queen!" Op ditzelfde ogenblik plaatsen alle aanwezige edel lieden en hun echtgenotes de bij hun adelsrang behorende kroontjes op hun hoofd. De aartsbisschop spreekt nog maals de zegen uit over de nu officieel in haar waardigheid bevestigde konin gin. Alle aanwezigen zeggen, zoals voor- geschrenven is, „luidkeels en hartelijk", Amen, en de nu waarlijk gekroonde vorstin verlaat de tweede troon, die van Edward de Eerste, om plaats te nemen op de derde troon, de eigenlijke ko ningstroon, die zij nu eerst rechtens mag bestijgen. De Aartsbisschoppen en bisschoppen, geassisteerd door een aan tal edellieden, tillen de koningin op haar troon. De dragers van de regalia in hun purper-en-hermelijnen man tels scharen zich rond de verhoging waarop de Troon staat en nu begint de slotceremonie van de kroning, het publieke eerbewijs. De aartsbisschop knielt neer voor de koningin en zweert op luide toon, hierin nagesproken door alle aanwezige bis schoppen, trouw aan de vorstin en de kroon Na de bisschoppen volgt de Her tog van Edinburgh, die na in knielende houding zijn koningin en gemalin trouw te hebben gezworen, haar kroon aan raakt en 'naar linkerwang kust, het Het kroningsgewaad, dat Konin gin Elizabeth II vandaag draagt, is van grijswitte satijn, geheel be- stikt met juwelen. Tot het laatste moment heeft men het ontwerp van déze prachtige japon, die een crea tie is van Norman Hartnell, geheim weten te houden. De japon is een meesterlijk staaltje van symboliek, eenvoud en goede smaak. Het strakke lijfje heeft een hartvormig decolleté, de mouwen reiken tot halverwege de elleboog en zijn aan de buitenkant iets langer dan aan de binnenkant. De wijde rok, die van achteren in een korte sleep eindigt, is gebor duurd met elf afzonderlijke emble men: vier van de Britse eilanden en zeven van de landen van het Gemenebest. Deze zijn wat kleur en motief betreft zeer harmonieus samengevoegd. De emblemen zijn: de Engelse Tudorroos, de Look van Wales, het Ierse klaverblad, de Schotse distel en verder het Ca nadese espenblad, de Australische acacia, de varen van Nieuw-Zee land, de protea van Zuid-Afrika, de beide van elkaar verschillende lotusbloemen van India en Ceylon, en de tarwe, katoen en jute van Pakistan. Het lijfje is bestikt met een fijn ruitjesmotief van parels en rijn- steen, waarmede de zijde is be zaaid. Halsuitsnijding, mouwen en zoom zijn bestikt met een brede rand van glinsterend goud, diaman ten en parels. Over de wijde rok herhaalt deze band zich driemaal. Op elke mouw is een bleekrose Tudorroos geborduurd. Onder de taille loopt het lijfje uit in een mo tief van bloembladen, waarvan de bovenrand geborduurd is met klei ne lookbloemen in witte zijde en diamant en met zachtgroene blaad jes. De middelste bloembladen, die groter zijn dan de eerste, tonen het klaverblad in zachtgroene zij de, zilverdraad en diamanten. Weer groter zijn de daaronder liggende bloembladen van de Schotse distel in zacht mauve en groene zijde en amethisten, met diamanten dauw druppels. De onderkant van de rok is ge borduurd met een rhythmisch te rugkerend motief, waarin alle sym bolen van de Gemenebestlanden rond een grote Tudorroos zijn ver werkt. Dit motief is samengesteld uit schitterende juwelen en teer rose, groene en goudkleurige zijde. Bij deze exuberante robe draagt de Koningin lange handschoenen en een diamanten halssnoer, zij heeft een met juwelen bezette dia deem op het hoofd en een mantel van rood fluweel en hermelijn om de schouders. De mantel is nieuw voor haar gemaakt, hoewel er sprake van is geweest, dat zij de mantel, die ook haar vader Ko ning George VI gedragen heeft, zou gebruiken. Zes speciaal geschoolde bor duursters hebben drieduizend uren haar beste krachten gegeven alleen aan het rijke versierende bor duurwerk. De waarde van de ja pon is in geld nauwelijks uit te drukken. De hoogste royal, ladies en de zes eredames van Koningin Elizabeth dragen ivoorkleurige statie-japonnen, geheel met juwe len bestikt. Koningin-moeder Elizabeth is gekleed in wit satijn, waarop een patroon geborduurd is ran tere, hangend struisveren, welker pen nen bezaaid zijn met diamanten of diamant-achtige juweeltjes, ter wijl elke veer zelf met goud, zil ver en bergkristal bestikt is Het ruime lijfje met de V-hals heeft een baan van goud-lamé, welke geleidelijk uitloopt in de voorkant van het kleed en ver volgens eindigt in een brede zoomrand van de rok, die opzv uitstaat en een weinig sleept. Prinses Margaret draagt een sprookjesjurk van louter parels en zilver en wit satijn, met een strak bovenlijfje, vierkante hals en een zeer wijde rok, rijkelijk gebor duurd in de Engelse medaillon-stijl. Van het zilverdi aad-borduursel hangen de peervormige parels als een franje neer aan de korte mou wen en onderaan de rok. Voor ontwerper Norman Hart nell vormt deze kroningsdag de schitterendste climax van zijn 15- jarige diensten aan het hof. Bij de vorige kroning was hij reeds een van de vier ontwerpers. Geen staatsgeheim had zovele maanden met groter zorg bewaard kunnen worden dan de ontwerpen van de kroningsjaponnen door Hartnell en zijn assistenten. Voor de handel zou de kennis hiervan van enorme waarde geweest zijn. Het is bekend, dat een Ameri kaanse zaak elke som die gevraagd zou worden heeft willen betalen ioor het uitstallen op de kronings dag van een copy van de japon van de Koningin. Hef antwoord was echter afwijzend meest menselijk ontroerende ogenblik van de plechtigheid. De Hertogen van Gloucester en Kent volgen, en daarna zweert telkens de oudste van elke adel- rang trouw aan de koningin om daarna de kroon aan te raken en de rechter hand van de koningin te kussen. Tij dens het eerbewijs zingt het koor, be geleid door een orkest samengesteld uit zestig vooraanstaande musici onafge broken hymnes getoonzet door Engelse componisten. Aan het eind van het Eer bewijs roffelen in de Abdij de trommels en schallen de bazuinen en alle aan wezigen roepen tot besluit van de eigen lijke kroningsceremoniën: „God save our Queen Elizabeth! Long live Queen Elizabeth! May the Queen live for ever!" De door de kroningsriten onderbroken „mis" wordt voortgezet. De koningin overhandigt tijdens het offertorium brood op de Pateen en wijn in de Kelk aan de aartsbisschop, die de offergaven op het altaar plaatst en er de gebeden over uitspreekt, beginnend met een vertrouwde gebedsformule: „Wij bidden U, o Heer, zegen deze Uwe gaven en heilig hen voor Uw heilig gebruik, op dat wij door middel daarvan deel mo gen hebben aan het Lichaam en Bloed van Uw eengeboren Zoon, Jezus Chris tus en voedsel mogen ontvangen voor het eeuwigdurend leven van lichaam en ziel." Knielend voor het altaar biedt de koningin opnieuw een offergave aan, deze keer in de vorm van een Pallium en een stuk goud, wegend een pond. Deze gaven worden op het altaar ge plaatst door de aartsbisschop. De konin gin treedt terug en neemt plaats op een bidstoel, waar zich de Hertog van Edin burgh bij haar voegt. En de aartsbis schop spreekt nu een speciale zegen uit over de prins-gemaal, die hiervoor zijn hertogskroon van het hoofd heeft geno men. Na het offertorium volgt het „con fiteor", een openlijke schuldbekentenis, uitgesproken door de aartsbisschop, en daarna de absolutie. Doch terstond ke ren wij terug tot het ons zo vertrouwde ritueel. Want de aartsbisschop intoneert: „Lift up your hearts" (Sursum Corda) en het koor zingt: „We lift them up unto the Lord" (Habemus ad Dominum) De aartsbisschop vervolgt: „Let us give thanks unto our Lord God". Met het respons: „It is meet and right so to do". En het nu gezongen gebed begint met het aloude begin van elke prefatie „It is very meet, right, and our bounden duty, that we should at all times and in all places, give thanks unto thee, O Lord, Holy Father, Almighty Everlas ting God.... etc." Na eeuwen van „pro test" zijn zoveel van de gebeden dezelf de gebleven van vóór de reformatie. Ook de consecratie-gebeden zijn voor een groot deel ontleend aan de oude Canon. De consecratie van de „hostie" geschiedt in een letterlijke vertaling van het katholieke „Qui pridie quam patereturen de consecratie van de wijn in die van „Simili modo, postquam coenatum est, accipiens.etc.". Nadat de aartsbisschop, de Deken van West minster en de in de „mis" assisterende bisschoppen het avondmaal hebben ge nuttigd, knielen de Koningin en de Her tog van Edinburgh neer op de trede van het altaar en ontvangen het brood en de wijn. Het Onze Vader volgt en daarna communiegebeden die voor een groot deel terug te vinden zijn in ons Mis saal. Dan begeeft zich de Koningin terug naar haar troon en de Hertog van Edinburgh naar zijn eigen plaats in het Theatre bij de andere konink lijke hertogen, Gloucester en Kent. De aartsbisschop spreekt de zegen uit over alle aanwezigen („Benedictio Dei Omnipotentis", zij het dan ook in het Engels) en aanstonds verheffen zich alle aanwezigen en het koor zingt het Te Deum, getoonzet door William Walton. De Koningin, de aartsbisschop en de dragers van de Regalia bege ven zich naar de zijkapel van St. Eduard de Belijder waar de aartsbis schop achtereenvolgens van de Ko ningin de Schepter met het Kruis, de Schepter met de Duif en de Kroon aanneemt om ze op het altaar te plaatsen. De andere Regalia worden eveneens op het altaar geplaatst en de Koningin ontdoet zich van de Robe Royal. Zij kleedt zich wederom in de purpe ren sleepmantel, waarin zij aan het begin van de kroningsdienst de Abdij heeft betreden, zet in plaats van de kroon van Eduard de Belijder de Imperiale Kroon op het hoofd, neemt de Schepter en het Kruis in de rechterhand en de Wereldbol met het Kruis in de linker en verlaat de Abdij in dezelfde stoet waar door zij werd ingehaald. In de Annex rust zij enige tijd en gebruikt het noen maal. Het is bijna drie uur als zij, ge kroond en met schepter en wereldbol in de hand, tezamen met haar gemaal plaats neemt in de gouden kronings koets om de triomfantelijke optocht te beginnen langs de kroningsroute. - v kïs. j "V- W: i 'ï-,'-. (Van onze speciale verslaggever) Na vele dagen van steeds groeiende opwinding is Londen thans geheel buiten zichzelf. De helft van de vier en een half millioen mensen, die zich hebben opge steld langs de wegen, waarlangs vanmiddag de State Procession is getrokken, heeft zich de grootste ontberingen getroost om het plaatsje dat zij op dit moment bezetten in de wacht te kunnen slepen. Met dezelfde lijdzaamheid, waarmede zij uren in de rij kunnen staan voor winkels en loketten, hebben zij nu ook uren, sommigen zelfs dagen lang op de harde stoepstenen gezeten. Er waren er die de kat meegenomen hadden, omdat het dier nu eenmaal niet 48 uur opgesloten kan zitten en zij hadden de grootste moeite de lenige beesten bij zich te hou den. Er zijn er wellicht enkele vertrapt in het gedrang. In geïmproviseerde tent jes heeft men op de trottoirs gebivakkeerd. Zij hebben zich in dekens gewikkeld en gelaten hebben zij de regen en de stormwinden getrotseerd. Maar na uren zitten in de kou hielden zelfs de Engelsen het niet uit. Om beurten, opdat het verwor ven plaatsje niet door een ander zou worden ingenomenzijn zij toen maar de straat op getrokken en hebben zij met dat vreemdsoortig instinct voor samenzang de ganse Britse liedertafel afgezongen. Later op de avond, toen het idealisme om te wachten dreigde te verflauwen, verschenen geïmproviseerde jazzbandjes en toen was het verkeer, dat zich tot dan toe met moeite een weg door de me nigte had weten te banen, weldra geheel lamgelegd. De mensen dansten op straat. De politie kon niet veel meer uitrichten en deed dat daarom ook maar niet. Trafalgar Square was één grote, dei nende, juichende mensenzee. Van White hall tot Westminster Abbey stonden mensen uit alle delen van de wereld tien tot twintig rijen dik te kleumen op de trottoirs. Er waren veel meer vrouwen Lady Anne Coke en Moyra Hamilton, twee van de Maids of honour" van de heden gekroonde Engelse Vorstin, ver laten Westminster Abbey. dan mannen. Alleen de heel jonge en de heel oude sliepen. De rest zong „Tippe- rary" of „Land of Hope and Glory". Langs de hele tien kilometer lange Kro- ningsweg, die zich als een verblindend schone halsketting door het hart van 's werelds grootste stad slingert, kam peerden tien- ja honderdduizenden men sen in de openlucht. Heldere sterren blonken af en toe tussen de zware regen wolken door. Het was koud slechts veertien graden boven nul. Het weerbe richt vertelde, dat er nog meer hagel, regen en onweer te verwachten was dan de hoeveelheid waarmede Engeland de ganse dag reeds was geplaagd, maar om begrijpelijke redenen stoorde niemand zich daaraan. Hoe men dat zo lang vol hield is voor niet-Engelsen vrijwel on begrijpelijk. De stemming onder de wachtenden en feestenden werd er bepaald beter op toen werd vernomen dat de Britse expeditie, die reeds eenmaal een ver geefse poging deed om de top van de Mount Everest de hoogste top ter aarde te bereiken, er thans inder daad in geslaagd was de 8846 meter hoge berg in de verre Himalaya te be dwingen. Alles was wel bij de expedi tie. En dat was het ook onder de wach tenden. Die begonnen de leider van de expeditie, Kolonel Hunt, die nog ergens in de eeuwige sneeuw zit, toe te zingen met „He's a jolly good fellow". Naar mate de avond vorderde ontstond een soort carnavalsstemming. Maar tenslotte hielden zelfs de Lon- denaars dat niet vol. Zij gingen allemaal dicht tegen elkaar zitten en probeerden in slaap te vallen. Dat lukte niet zo best en met vreugde werd het eerste ochtend licht begroet. Van dat moment af vul den de straten zich helemaal. De politie had de grootste moeite om de rijbaan vrij te houden. Vier en een half millioen mensen persten zich op elkaar in The Mall in Whitehall, in St. Jamesstreet, langs Picadilly, langs East Carrage Drive, in Oxford Street, in Regentstreet, in Haymarket en op alle pleinen waar langs de Koninklijke Stoet zal trekken. 6500 treinen hebben twee en een half millioen mensen naar de hoofdstad ge bracht. Zevenhonderd extra vliegtuigen zijn met ruim 20.000 passagiers uit alle delen van de wereld naar Londen ge vlogen. Honderdduizenden autobussen en particuliere auto's moesten door de Bobbies in goede banen worden geleid en op parkeerterreinen worden „opge slagen". Koningin Elizabeth heeft zich van al dit rumoer weinig aangetrokken. In een geest van de grootste rust wachtte zij in haar Paleis op het uur van de Kroning. Als gewoonlijk deed zij in de loop van de dag haar staatszaken af en gaf ter ere van de minister-presi dent en de naties van het Gemenebest een lunch in haar Paleis. Zij verscheen niet op het balkon ondanks de veel vuldige en vooral luide verzoeken van de tienduizenden voor het paleis. Ve len hadden verwacht dat zij, evenais haar vader zestien jaar geleden heeft gedaan. Maandagavond laat naar de Abdij zou zijn gegaan om er te bidden en te mediteren. Zij gaf er echter de voorkeur aan bij haar gezin te blijven. Gistermorgen heeft zij tachtig verte genwoordigers van het Gemenebest in audiëntie ontvangen. Gisteren zijn alle tweeduizend offi ciële gasten die uit alle windstreken naar Londen zijn gekomen, in de Natio nal Galery ontvangen door de Britse re gering. Men dronk er champagne en be keek de oude schilderijen, wier kleuren echter overheerst werden door de weel de van de uitheemse klederdrachten en de diademen en met juwelen bezette tulbanden. Een Afrikaans stamhoofd pronkte zelfs met de manen van een Dagen en nachten lang bivakkeren de Landenaars in alle gemoedsrust op de straten. leeuw, die hij vijf en dertig jaar geleden zelf onschadelijk had gemaakt. Er zijn thans meer dan twintig prinsen en prinsessen in de Engelse hoofdstad. Er zijn geen Koningen en slechts een Koningin, namelijk Salote van het eiland Tonga in de Stille Oceaan. Het is namelijk traditie dat een kroning niet door regerende souvereinen wordt bij gewoond, slechts door hun vertegen woordigers. Voor Koningin Salote is een uitzondering gemaakt omdat zij geen somereine staat maar een Brits protec toraat bestuurt. Er zijn 17.000 man gemenebest- en koloniale troepen bij de kroning inge schakeld. Deze lieden zijn allemaal ondergebracht in Kensington Gardens Elke dag verorberen zij meer dan 25 runderen en 300 schapen. Er zijn voor hen vijf afzonderlijke keukens ingericht, omdat de heren allemaal gewend zijn vlees anders tc kruiden en omdat men wellicht vreest, dat, indien men die krui den bq elkaar in een keuken zou bren gen, de zaak ontploft. Gistermorgen zijn in het grootste ge heim de kroonjuwelen naar Westminster Abbey overgebracht. Een juwelier in Regentstreet heeft ze schoongemaakt en in orde gebracht. Vandaar zijn ze in een vrachtauto naar de abdij gereden. Slechts een auto met detectives bewaak te de kostbaarheden op hun tocht. De duizenden, die zich reeds langs de kroningsroute hadden opgesteld, merk ten niet eens, dat de bestelwagen, die zij op een gegeven moment voorbij zagen gaan, de millioenenschat bevatte. Vol gens de traditie worden de kroonjuwe len een dag voor de kroning onderge bracht in de „Jeruzalemskamer" van de Abdij. De kostbaarheden, scepter met kruis, scepter met duif, wereldbol, spo ren en ring, werden op tafels geplaatst Acht leden van de Koninklijke Lijfwacht hebben er de wacht bij betrokken. Tegelijkertijd werd vernomen, dat de Steen van Scone, die door Schotse natio nalisten in 1950 werd ontvoerd, weer onder de troon van Edward is geplaatst. Een week lang heeft men de steen opge borgen in de crypten van de Abdij. Vanmorgen omstreeks tien uur waren alle voorbereidingen getroffen. De stra ten waren schoongeveegd. De „schillen en de dozen" van het feest van de afge lopen nacht waren opgeruimd. Naar schatting zullen de radio- en televisie reportages door 250 millioen mensen over de gehele wereld worden beluisterd of bezien. De Sheik van Kuwait is een der meest uitzonderlijke figuren op het kronings feest. Advertentie Koningin Elizabeth II van Engeland temidden van haar Eerste Ministers, gefotografeerd na een lunch voor de ver tegenwoordigers van de Overzeese Rijksdelen, door de Ko-ningin gegeven op Buckingham Palace. Op de foto links van de Koningin: Sir Winston Churchill en rechts Menzies van Australië. Naast deze Louis St. Laurent van Canada, en achter Sir Winston: Bustamente van India met voor zich Pandit Nehroe. Links van Nehroe staat de premier van Nieuw-Zeeland, Holland. Tweede van rechts is dr. D. Malan van Zuid-Afrika. Drambuie Gen. Agente voor Nederland N V IM EN EXPORTMIJ V/H WILMERINK MULIER AMSTERDAM De Koninklijke Schotse likeur naar het persoonlijke recept van Bonnie Prince Charles

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3