Vandaag D-day voor televisie Heel West-Europa kijkt naar de kroning Drie maal raden Het spoor van het zwaarcL -*v» Vaticaanse kunstschatten in Den Haag PAX CHRISTI-CONGRES te Bergen op Zoom Moord- in de lift Rotterdam krijgt het grootste radarproject van de wereld 1500 kilometer lange ketting van 27 straalzenders Ingenieuze verpakking van kostbare stukken Prins Bernhard met gejuich begroet Emperor Jones voor de televisie Hongaar brengt groet van de volkeren achter het IJzeren Gordijn In 1955 klaar 16 televisiecamera's Voor vijf en een half millioen verzekerd Eerste Betuwse kersen geveild Twaalfde lustrum van „Sanctus Augustinus Feesten te Leiden Hoge onderscheiding voor J. H. Maenen DINSDAG 2 JUNI 1953 PAGINA 4 Maak 'n einde aan dat ondragelijke zunrbrander Neem een of tvee Bennies, Auto door het publiek tot stilstand gebracht Architect A. A. M. Grimmon overleden door NGAIO MARSH MARKTBERICHTEN (Van onze Hilversumse redacteur) De kroning van Koningin Elizabeth II van Engeland was voor de jonge Europese televisie een beslissende datum. Vandaag is namelijk bewezen, dat, ondanks het feit, dat in de Europese landen verschillende beeldlijnsystemen worden gebruikt, uitwisseling van programma's mogelijk is. Maandenlang is gewerkt aan de voor bereiding van dit grote experiment, dat de televisiegroepen der Europese landen nader bijeen heeft gebracht. De samenwerking, die thans geboren is, zal onge twijfeld vruchtdragend zijn voor de toekomst. Voor de eerste maal in de geschiedenis zijn Fransen en Belgen, Duitsers, Neder landers en Denen toeschouwers geweest van een grote gebeurtenis van over hun grenzen. Meer nog dan de radio biedt de televisie de mogelijkheid tot versteviging van de Europese banden. De uitzending van hetgeen de 16 tele visiecamera's in de Westminster Abbey en langs de kroningsroute in Londen zagen naar de landen van het continent, is een technische prestatie geweest, welke zelfs de Amerikaanse televisie nog niet heeft verricht. Want Amerika kent niet het probleem van het om schakelen der verschillende beeldlijn systemen. Het beeldsignaal van 405 lijnen, dat in Engeland wordt gebruikt, werd van Londen uit via Dover overgebracht naar het vasteland. Het werd opgevangen door een straalzender bij Calais en door gezonden naar Cassel (Fr.). Hier voltrok zich een splitsing. Een lijn ging zuid waarts naar Parijs, de ander werd door gezonden naar Lille. In Parijs werd het Engelse signaal „omgezet" of gerelini- Advertentie en op 'J zelfde moment is dat zuur' branden geblust. Geen wonder dat tal loze mannen en vrouwen over de hele wereld: dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Ren nies zijn hygiënisch verpakt eén voor één. Ze zijn smakelijk en.... ge makkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. Toen ik de hoorn van de haak nam hoorde ik een damesstem schalks zeggen: „Je mag drie keer raden met wie je spreekt." Nu houd ik niet van een der gelijk overrompelend opi nie-onderzoek. Trap je er in, dan loop je de kans een flater te begaan, afgezien van het feit of je wel dan niet raadt. „Zeg het nou maar meteen," zei ik dug uitnodigend. Maar de andere kant van de lijn wist van geen wijken. „Raden," zei ze. „Nou, goed dan," antwoordde ik lijdzaam. „Het zal Treesje wel weer wezen". Want die hult zich altijd graag in ongewisheid. Maar Treesje was het niet. „Nou, Elly dan," zei ik. „Hè nee, da's flauw," klonk het. Zie, daar had ik kennelijk al weer wat stoms gezegd in blanke onschuld. „Voor d'n drommel, het is Anne ke," zei ik woedend. „Ja," hoorde ik het meiske juichen. „Nou," zei ik opgelucht, „dat had je best meteen kunnen zeggen." En ik begon zonder dralen al de bon mots los te laten, die ik gewoonlijk slechts voor Anneke reserveer. Want je moet nu eenmaal ieder mens an ders aanpakken. Maar nu bleef het ineens stil in de hoorn; ik hoorde alleen wat onbe stemd gekraak. „Hallo," zei ik on,\eduldig. Toen zei een weifelende stem: „Ik spreek toch met „Nee waarachtig niet," antwoordde ik. „O," zei ze onthutst. „Je mag drie maal raden," zei ik en smeet de hoorn op de haak. eerd in het Franse systeem van 819 lijnen. De werkingssfeer van de zender op de Eiffeltoren is echter beperkt en daarom werd het Franse signaal weer via straalzenders doorgezonden naar Lille. De zender daar zorgde ervoor dat Noord-Frankrijk en een deel van België een beeld van goede kwaliteit ontvin gen. Lille zorgde er tevens voor dat het Engelse signaal van 4Ó5 lijnen uit Cassel via Flobecq, Brussel en Antwerpen naar Nederland kwam. In Breda is de eerste Nederlandse straalontvanger op Neder landse bodem aangebracht op 70 meter hoogte in de O.L. Vrouwetoren. Daar werd het Engelse signaal gerelinieerd in het Nederlandse van 625 lijnen. Breda splitste tevens het ontvangen beeld en stuurde een tak rechtstreeks naar Lo- pik en de andere naar Eindhoven. Eindhoven bediende het gehele Duitse gebied. Via Helenaveen ging het Neder landse signaal naar Keulen en vandaar verder naar Noord- en Zuid-Duitsland. Duitsland gebruikt hetzelfde systeem als Nederland, zodat nieuwe reliniëring overbodig was. De zender Lopik bestrijkt vooral Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en de Oostelijke provincies. In de omroepstu- dio te Hilversum zaten de drie radio verslaggevers Piet te Nuyl, Simons en Ger Lugtenburg, die voor de tele- visiekijkqers het commentaar op de plechtigheden verzorgden. Zij zijn enige weken in Londen ge weest om de ingewikkelde tradities en ceremoniën van de Engelse kro ning te bestuderen. Dit was geen sinecure als men slechts beseft welk een variëteit van costuums en uniformen, onderscheidingstekenen, waardigheden en functies een kroning in het traditiegetrouwe Engeland op levert. Voor de Nederlandse televisie industrie was deze eerste internatio nale uitwisseling over een lengte van 1500 km via een keten van 27 straal zenders een krachtproef en een suc ces. Van Lille tot Helenaveen werd met Nederlands televisiemateriaal ge werkt. Op de trajecten was een con stant telefonisch contact tussen de technici van het grootste belang: hier bracht de Nederlandse mobilofoon uitkomst. Het zo belangrijke relinieren ge schiedt, eenvoudig gezegd, als volgt: het Engelse beeld van 405 lijnen, zichtbaar gemaakt op een weergeefbuis, wordt door een televisiecamera opgenomen, versterkt en daarna als beeld van 625 lijnen uitgezonden. Om een zo volledig mogelijk beeld te krijgen gebruikt men een speciale weergeefbuis met een be trekkelijk lange nalichttijd niet langer overigens dan een honderdste seconde waarbij de onvolkomenheden met be hulp van een speciale schakeling in de opneeminrichting worden weggewerkt. Een tweede moeilijkheid bij het reli nieren is het verschil in lichtsterkte, dat ontstaat door de grotere intensiteit van het Nederlands beeldsysteem ten op zichte van het Engelse. De camerabuis van 625 lijnen tast als het ware door tussen de Engelse lijnen, waar de licht intensiteit veel minder is. Dit heeft men ondervangen door de zgn. beeldwobbel, waardoor de beeldlijnen verbreed wor den, zodat van donkere ruimten tussen de beeldlijnen geen sprake meer is. Onafhankelijk van de resultaten van vandaag, zal men in Europese televisie kringen met grote spoed voortgaan om de internationale uitwisseling zo inten sief mogelijk te maken. Vooral voor de kleinere landen, die nooit over genoeg financiën kunnen beschikken om con stant programma's te brengen, zal deze uitwisseling een uitkomst worden. Het slagen van de Engelse kroningsprogram ma's, die het afgelopen weekeind wer den uitgezonden, bewijst, dat de inter nationale televisie verder gevorderd is dan de leek denkt. - - - i - In: v 103. Een ogenblik leunt de oude Thorkell krachteloos tegen een boom en duizelig Isluit hij de ogen. Doch bijna gelijktijdig klinkt een zwakke kreet tot hem door en als hij opkijkt, ziet hij de Nomade slap voorover tuimelen in de sneeuw. Een ogenblik staatm Thorkell de Eenzame als verdwaasd. Dan laait een wilde vreugde in hem op. Het is gelukt. De scherpschutter van alle lentefeesten in het verre Noorwegen heeft zichzelf hier in de eenzaamheid van deze wilde wouden overtroffen. Hier, waar slechts de hoge, donkere stammen getuigen zijn geweest van zijn meesterschot. Alle opgekropte spanning breekt zich baan in een woeste triomfkreet en struikelend rent hij op de knaap toe. Verwilderd staart Erwin van de dode man aan zijn voeten naar het paard, dat er vandoor wil gaan. Hij tracht het dier bij de teugel te grijpendoch op hetzelfde ogenblik doemt een reusachtige gestalte vlak naast hem uit de sneeuw op. „Thorkell," stamelt de knaap. „Thorkell!" De grijze reus krijgt een brok in zijn keel, als hij zijn arm beschermend om Erwin's schouder legt en bromt: „Stil maar, jongen. Die daar zal u geen kwaad meer doen." „En de anderen?" kan Erwin eindelijk uitbrengen. „Waar is Fadir?" „Zij zoeken u, doch zij zijn allen een andere kant uitgegaan," legt Thorkell uit. Hij heeft zich over het bewegingloze lichaam van Kohorr gebogen en als hij geen ademhaling meer hoort, trekt hij met een grimmig lachje de pijl uit de wonde. „Zonde om die te laten zitten gromt de Eenzame. Wij zullen hem nog veel te hard nodig hebben. „Is hij dood, Thorkell?" vraagt Erwin. Gesmoord komen de woorden over zijn lippen en met een huivering ziet hij op de roerloze gestalte neer. „Ja," knikt de reus. Van hem zullen we geen last meer hebben'. Kom mee, jongen, we moeten de anderen opzoeken. Jammer van dat paard." En met zachte drang leidt hij Erwin van de verschrikkelijke plek weg. Ze zijn reeds lang uit het gezicht verdwenen, als er langzaam beweging komt in het roerloze lichaam van de Nomade. Met een uiterste krachtsinspanning heft Kohorr het hoofd van de grond en terwijl er een duivelse gloed in zijn ogen licht, hijgt hij nauwelijks hoorbaar: „Kohorr sterft niet. Noch een pijl, noch het zwaard van Tyrt kunnen hem doden. Verdelgen zal ik u allen! Mijn wraak zal u duizend doden doen sterven en u verteren als de steppenbrand het gras, gij Noorse honden. Geen van u zal ooit zijn land terugzien." En klauwend in de sneeuw sleept hij zich kreunend voort tot in de beschutting van enkele struiken (Van onze Haagse redacteur) Achtereenvolgens onder bewaking van Italiaanse, Zwitserse en Duitse politie is op het eind van de vorige week een treinwagon met een lading zo kostbaar als maar hoogst zelden door Europa werd vervoerd van het Vaticaan naar Nederland gereden. De inhoud van deze wagon was verzekerd voor 5,5 millioen gulden; eigenlijk zegt dit bedrag nog maar heel weinig, want dit vervoer per spoor betrof de kunstschatten uit het Vaticaan en uit de Italiaanse diocesen, die naar ons land zijn gekomen om tentoongesteld te worden in het Haags Gemeentemuseum en elke uitdrukking in geld van de waarde dezer unica is toch maar betrekkelijk. Op het laatste moment heeft zich nog een misverstand rond de wagon in kwestie voorgedaan; de trein kwam nl. over een ander grensstation dan ver wacht was en de kunststukken zijn dientengevolge in het weekend eerst via Utrecht naar Amsterdam gereisd on der hevig protest overigens van de be geleidende Italiaanse museumexperts, dr. Magi, conservator van de Vaticaan se musea en dr. Paccagnini, intendant van de Musea te Mantua, die zeker wis ten, dat zij in Den Haag moesten zijn. De Nederlandse Spoorwegen hadden in middels op eigen initiatief van de grens af voor politiebewaking bij de kostba: 'ading zorg gedragen. Op het emplacement van het station H.S. te Den Haag heeft de douane Maandagmorgen de verzegeling van de wagon verbroken zeer demon stratief ten gerieve van de televisie, die met haar camera aanwezig was om deze daad reeds nu vast te leggen voor een uitzending, welke straks aan de expositie „Kunstschatten uit het Vaticaan" gewijd zal worden. Hierna kon in de stromende regen begonnen worden met het uitladen van de 62 kunststukken, waarbij vooral de volu mineus verpakte gobelins uit het kasteel van de Gonzagas te Mantua een hele sjouw gaven. Het zijn vier gobelins van Raphael, voorstellend „Genezing van de blin de", „De preek op de Areopaag", „Sint Stephanus" en „Overgave van de Sleutels"; om deze wandtapijten goed te kunnen neerhangen gaat men op de binnenplaats van het Haagse museum een grote tent bouwen. Wat verder de samenstelling van de collectie betreft, deze is, wanneer men in aanmerking neemt, dat deze kunststuk ken nooit eerder op reis zijn gegaan met uitzondering dan van de „Goede Herder", die alleen naar Amerika is ge weest en dat ze vermoedelijk ook niet gauw een tweede keer worden uitge leend, werkelijk wonderbaarlijk rijk. Wij sommen op: het portret van Adrianus VI uit Florenceuit de schat van Sint Marco een Byzantijnse boekband, een al- (Van onze speciale verslaggever) De Londenaren hebben Prins Bern hard, die H. M. de Koningin bij de Kro ningsplechtigheden vertegenwoordigt, gisteren bij zijn aankomst in Londen zo enthousiast verwelkomd, dat de auto, waarin de Prins gezeten was, moest stoppen. De wagen kon onmogelijk ver der rijden en de Prins was genoodzaakt te voet zijn weg te vervolgen. Met zijn, door hemzelf bestuurde, par ticuliere Dakota is de Prins gisteren op het vliegveld Northolt aangekomen. Daar werd hij begroet door de oom van Koningin Elizabeth, de Hertog van Gloucester. De Prins houdt verblijf in „York House", waar hij logeert als gast van Koningin Elizabeth. Tijdens zijn „verplichte" wandeling door Londen die de Prins evenwel kennelijk veel genoegen deed was hij voortdurend het mikpunt van amateur fotografen, die naast hem kwamen lopen en onophoudelijk foto's namen. De eerste Betuwse kersen van de vari ëteit „vroegste van de markt" uit de natuur zijn Maandag door enige aan voerders uit Varik en Heesselt aan de veiling te Tiel aangevoerd. De mooiste partijen werden gekocht door een Haar lemse firma voor f 1.7J1-80 per kilo. De kersenoogst staat er in dit kersen centrum goed voor. Wel heeft men hier en daar wat vorstschade. Het koele en regenachtige weer van de laatste dagen heeft een gunstige invloed op het gewas. De meeste verpachtingen worden deze en volgende week gehouden. Ook de aanvoer van vroege Meikersen of Early Rivers zal in de komende veertien dagen langzaam toenemen. Daarna kan de oogst van echte Meikersen worden verwacht Te Amsterdam is op 69-jarige leef tijd overleden de architect Adr. Alph. M. Grimmon. tMtfcTM# NCLl£«QMF MwM<B*Vt<. gUkwM l/V^U&Auffl WuppraTHL C«l«' S Cevarltyg CUMttV /*y 4 Boppoao li wc toNvunt basten en een glazen kelk, een sardonix vaas in zilvervatting en een zilveren re- liekkist, een volledig stel misgewaden van Paus Sixtus V uit Assisië en even eens uit de basiliek dezer stad de pa teen van Kardinaal Bessarion, twee kel ken en een velum; uit de schatkamer van de vroegere pausen, de „Sancta Sanctorum", een ivoren kelk met een voorstelling van Christus, die de blinde en de lamme geneest, een emmer, ver sierd met een afbeelding van Christus en de twaalf Apostelen en drie bronzen Lampen uit de Catacombeneen Piëta uit Perugia en de in ons blad reeds ge reproduceerde Annunciatie van Fra An- gelico uit Valdarno; een sarcophaagfrag- ment uit het begin van de vierde eeuw met voorstellingen uit het Oude en Nieuwe Testament, fragmenten van Oos terse en Christelijke weefsels en een Vlaams tapijt uit de zestiende eeuw. Dit is een bloemlezing uit de belang rijkste stukken; niet vermeld zijn daarbij nog de twee kroonstukken voor de tentoonstelling, het beroemde kruis van keizer Justinus, bezet met 21 edelstenen, en het vroeg-christelijke beeld de „Goede Herder" uit de kerk' schat van de Sint Pieter. Wij hebben dit beeld gisteren in het Gemeentemuseum te Den Haag als eerste stuk uit de dertig kisten zien ont pakken. Het was uiterst zorgvuldig ge- emballeerd: nadat men de grote kist had opengebroken, bleek zich daarin, omgeven door een dikke laag houtwol, een tweede kist te bevinden, welke an dermaal de aanduiding „Buon Pastore" droeg. Vernuftig ondersteund door een heel stelsel van houtwerk stond daarin de jongeling met lange haren en een lam op de schouder een bijzonder mooi stuk Heieens marmersculptuur uit de derde eeuw. Alle assistenten van het museum wa ren te hoop gelopen om dit gebeuren mee te maken en tussen hen ging ook rond, enigszins opgewonden, omdat het eindelijk zover was, de conservatrice van het museum, mej. dr. Beatrice Jan sen. Men moet weten, dat er eindeloze voorbereidselen nodig zijn geweest om deze uitzonderlijke tentoonstelling in ons land te kunnen houden; de conserva trice, die er verschillende malen voor in Italië is geweest, heeft er meer dan eens aan getwijfeld of er wel iets van dit gedurfde plan gerealiseerd zou wor den. Dat de expositie tenslotte toch in Nederland plaats vindt dankt men voor al aan onze gezant bij de H. Stoel, Jhr. van Weede, die zich veel bemoeiingen heeft getroost om de hoogste toestem ming uit het Vaticaan te verkrijgen. 5? 99 PROVISIONAL TV. TRANSMITTER FUTURE T.V. TRANSMITTER EXISTING T-V- TRANSMITTER RELAY STATION De televisie-keten, zoals die vandaag in gebruik is. De Televisie-sectie van de V.A.R A zal in de uitzending van 3 Juli a.s. het toneelstuk „Emperor Jones" van Eugene O'Neill op het scherm brengen. Otto Sterman speelt de titelrol, Kees Brusse de blanke handelaar. De uitzending komt tot stand in sa menwerking met de Rotterdamse Co- meaie, die het stuk voor het volgende seizoen op haar repertoire heeft gezet. dorp'"8 Rotterdamse Diergaarde „Blij- Het stuk, dat de nachtelijke vlucht door de rimboe van een verstoten ne- gerkeizer behandeld, zal worden uitge zonden uit de Victoria-Regia Hal in Büjdorp, waar alle nodige tropische ge wassen voor de zes verschillende oer- woudscenes voorhanden zijn. Men is reeds bezig met het africhten van een papegaai en van Capucijner aapjes, die een rol in het stuk spelen, m men zal een Boa van een meter of vijf uit Zuid-Amerika oversturen. 41 „Nee. Het ziet er sterk naar uit alsof er een misdaad gepleegd is. Je zult wel begrijpen, dat de politie alle bewegin gen wil weten van iedereen, die in de flat was, van de tijd dat Lord Wuther- wood voor de laatste keer ongedeerd gezien is tot het ogenblik waarop de verwonding werd opgemerkt." Hij hield op en Giggle zei weifelend: „Ja, meneer." „Goed. Heb je Lord Wutherwood ho ren roepen, nadat hij op de overloop gekomen was?" „Ja, meneer." „Waar was je?" „In de gang, meneer, in de flat. Ik had jongeheer Michael met zijn treinen ge holpen, meneer." „Was jongeheer Michael bij je?" „Nee, meneer." „Weet je waar hij was?" Giggle liet zijn lichaamsgewicht nu op zijn andere voet rusten. „Ziet u me- neer, we waren in de gang voor de ka mer van Lady Charles en jongeheer Mi chael zag een pakje op haar bed liggen en zei, dat hij dat aan Lord Wutherwood moest geven." „Heeft jongeheer Michael dat pakje toen meegenomen?" „Ja, meneer." „En hij is er mee weggegaan?" „Ja, meneer." Lord Charles schraapte zijn keel en liet een afkeurend kuchje horen. Alleyn keerde zich naar hem toe. „Het spijt me, Alleyn, maar dat heb ik je helemaal vergeten te vertellen. Niet. dat het er iets mee te maken kan hebben, maar Michael had het plannetje opgevat om mijn broer een cadeautje te geven en hij is er dan ook mee binnengekomen, juist voor mijn broer wegging." „Ik begrijp het", zei Alleyn, „maar er was geen pakje in de lift." „Nee." Lord Charles streek over zijn snor. „Nee. Hij heeft hetdan moet hij vergeten hebben het mee te nemen." „Is het dan nog hier?" „Dat denk ik wel. Ik „Daar is het", zei Frid. Ze liep naar de andere kant van de kamer en kwam terug met een vierkant pakje in bruin pakpapier. „Wilt u het zien, meneer Alleyn? Volledigheidshalve en zo?" „Graag". Alleyn nam het pakje in zijn lange handen. „Hij heeft het dus niet opengemaakt?" zei hij. „Hm nee", zei Lord Charles. „Ik was eigenlijk druk met mijn broer aan het praten en ik zei tegen Michael om dat pakje maar neer te leggen; ik wilde niet onderbroken worden." „Ik begrijp het, Lord Charles", zei Alleyn, die het pakje om en om in zijn handen nam. „Alstublieft, meneer Alleyn!" zei Lady Charles plotseling. „Het is nogal kost baar en verschrikkelijk breekbaar." „Het spijt me. Ik had er geen erg in. Mag ik vragen wat het is?" „Een stuk Chinees porcelein. Zo oud als iets en verschrikkelijk lelijk, vind ik." „Genadige hemel!" Alleyn zette het pakje behoedzaam op tafel. „Ben ik in de war", vroeg hij, „of heb ik eens iets gelezen over een verzame ling „Dat is juist", zei Frid. „Op Deepacres is een of andere Ming- of Ho-galerij Allemaal paarden en voldane godinnen, weet u wel." „Wel, Giggle", zei Alleyn, „jongeheer Michael nam dus dat pakje en ging er mee weg. Wat deed jij toen?" „Ik heb even gewacht, meneer, en toen hoorde ik Lord Wutherwood roe pen en toen ging ik naar deze flat om mijn pet en jas te halen uit de bedien denkamer en ik keek even om de deur cm te zeggen, dat ik wegging. Toen ben ik naar beneden gegaan, meneer. Jonge heer Michael kwam met me mee tot de overloop." „Juist. Toen je van de andere flat naar deze kwam, kwam je dus over de over loop?" „Ja, meneer." „Waar was Lord Wutherwood toen?" „In de lift, meneer." „Waren de deuren gesloten?" „Ja, meneer. Ik geloof het wel." „Zei hij iets tegen je?" „Hij zei, dat ik naar beneden, naar de auto moest gaan, meneer." „Toen heb je je jas en je pet gepakt, jongeheer Michael goededag gezegd en bent terug naar de overloop gegaan?" „Ja, meneer." „Heb je Lord Wutherwood ook vooi de tweede keer gehoord?" „Dat kan ik me niet herinneren, me neer. Ik denk het niet, meneer." „Waren de liftdeuren nog steeds ge sloten, toen je terugkwam?" „Dat kan ik niet zeggen, meneer. Ik ging te haastig de trap af om op de lift te letten." „Juist. Wat heb je toen gedaan?" „Ik ben recht naar de auto gegaan." „Iemand tegengekomen?" „Pardon, meneer! Ja, ik ben voorbij de portier gekomen, meneer." „Heb je met hem gesproken?" Giggle werd diep paars. „Ik zei zo iets tegen hem van dat Lord Wutherwood nogal haast scheen te hebben, meneer." „Hoe lang heb je in de auto gezeten?" „Dat kan ik niet precies zeggen, me neer. Net zo lang, totdat juffrouw Tin- kerton beneden kwam. Zij is de kame nier van mylady meneer. Ze kwam naar beneden en ging naast me zitten." „En toen?" Giggle keek naar Roberta. „Toen kwam die jongedame ons halen." „U, juffrouw Grey?" „Ja." „We dachten, dat ze misschien nodig konden zijn", zei Henry. „Juist. Dank je wel, Giggle, dat is alles voor het ogenblik. Misschien moet ik je later nog een en ander vragen." „Tot uw dienst, meneer." Giggle vertrok. Alleyn keek de kring van beleefd-oplettende gezichten rond. „Dat brengt ons tot het ogenblik, waarop Lord Wutherwood voor de eerste keer riep, en hoewel gebrekkig, nog een klein poosje daarna. Er is één puntje, dat we meteen wel even kunnen ophelderen. Ik zou graag willen weten, wie de sporen op de wand van de lift uitgeveegd heeft?" „Wat voor sporen?" vroeg Lord Char les, terwijl Roberta's hart in een afgrond viel. „Ik heb totaal geen sporen gezien „Ik", zei Roberta, veel luider dan ze bedoeld had. „Ik heb ze uitgeveegd." „Waarom hebt u dat gedaan, juffrouw Grey?" „Dat weet ik eigenlijk niet." Waarom had ze die sporen uitgeveegd? „Ik denk, omdat ze er zo verschrikke lijk uitzagen. En ik dacht, als andere mensen de lift moeten gebruikenDe lift werkte nog." (Wordt vervolgd). Vierhonderd katholieke Nederlanders, Fransen en Duitsers en een Hongaar zijn Zaterdag en Zondag te Bergen op Zoom bijeen geweest op het Fax Chrlsti- congres. Van drie kanten zijn de deel nemers in „Routes de la paix" opge trokken naar de Scheldestad, onderweg discussiërend en zich bezinnend op het algemene onderwerp van deze ster- tocht: „Nederland en de Vrede van Christus". De nu en dan neergutsende regen ver mocht niet het vuur en enthousiasme van deze goedwillenden te doven en zo toonden de deelnemers zich allen zeer voldaan, toen precies gelijk de drie groepen te Bergen op Zoom arriveer den. Hier bleek weer eens te meer, dat alle verschillen mensen niet hoeven te scheiden, die verenigd zijn door het zelfde ideaal. Al deze pelgrims immers, Fransen, Duitsers, Nederlanders van boven en beneden de grote rivieren, uit het Westen en het Oosten, hebben het zelfde Pax Christi-ideaal, dat is om het met mgr. Feltin te zeggen: „Pax Chris- ti wil de uitdrukking zijn van de wer kelijkheid van het Mystieke Lichaam voor het oog van de wereld van van daag". Daarover zijn hun gesprekken gegaan tijdens de bedetocht, hoe dit ideaal ver wezenlijkt kan worden in het gezin, in de parochie, in het sociale leven. Voelbaar was deze verbondenheid van allen Zaterdagavond tijdens het lof in de tot de uiterste hoeken gevulde deke nale kerk, tijdens de lichtprocessie, die biddend en zingend trok naar het O.L Vrouwepoort, waar Maria een roerende hulde werd gebracht, en niet minder Zondagmorgen toen allen knielden rond het altaar in het Juvenaat, waar mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda, de H. Mis celebreerde. Mgr. Baeten wees zijn toehoorders er op. dat West-Europa is als een lamme, die door Pax Christi moet worden gebracht naar de grote ge neesheer Christus. Roerend was 's middags tijdens het slotkapittel het moment, waar op de enige Hongaarse deelnemer tot de Pax-Christi-vrienden sprak om hen allen te groeten namens de volkeren achter het IJzeren Gor dijn. In het Nederlands drukte hij er zijn spijt over uit, dat hun stem slechts door die van een vluchteling te horen was „Het is de roep van hun stem tot u die nog in vrijheid leeft en die vrij zijt in contact te treden met God en Christus waar ge wilt." Spreker zei. dat ondanks terreur en intimidatie nog steeds de christenen daar de kerken bezoeken en dat zij nog slechts op Christus al leen al hun hoop stellen. Met de laatste smeekbede van kardinaal Mindszenty voor zijn rechters: „Heer geef ons vrede in onze dagen" be sloot spreker zijn toespraak. Hierna gaven de Nederlandse en Duit se sectieleiders een samenvattend ver slag van wat tijdens de bedetocht was besproken. De deelnemers gaven o.m. als hun oordeel, dat wij het Godsver- ?s. trouwen in onszelf moeten bevestigen en het zo moeten mededelen aan ande ren. In gezin, in parochie en in het so ciale leven heeft Pax Christi een taak. Voorwaarde tot de vrede zal altijd zijn een terugtreden van de eigen persoon, een vrijwillig afstand doen. Dit geldt evenzeer in de maatschappelijke en zelfs in de internationale verhoudingen. Ten opzichte van onze niet-katholieke landgenoten past ons tolerantie. Onze eerstvolgende emancipatietaak zal zijn het beeld van God gestalte te geven in de maatschappelijke instellingen door het levend te maken in ons zelf. Ir. L. Peters, burgemeester van Ber gen op Zoom, noemde de kennismaking met Pax Christi een verrassing. Dit ontmoeten had hem de overtuiging ge schonken, zo verzekerde hij, dat deze beweging van grote betekenis is voor de verchristelijking en de wedergeboor te van onze maatschappij. Van Woensdag 3 tot Maandag 8 Juni zal te Leiden het twaalfde lustrum van de Leidse Katholieke Studentenvereni ging „Sanctus Augustinus" feestelijk worden herdacht. Het hoogtepunt van deze viering vormt een reeks voor drachten, welke door zeer vooraan staande sprekers zullen worden gehou den. O.m. zullen mr. Bernard Ducret, secretaris-generaal van de Pax Roma- na-Beweging, prof. mr. J. J. M. van da Ven, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, en prof. dr. S. Strasser, hoogleraar aan de Katholieke Univer siteit van Nijmegen, inleidingen houden over het thema: „De waardering van de menselijke persoon in deze tijd". Onder regie van Ben van Hest wordt gedurende deze dagen door leden van de Vereniging het spel van Gabriel Mar cel „Le Signe de la Croix" ten tonele ge voerd. Daarnaast is uiteraard veel aan dacht besteed aan een meer uitbundige herdenking van het zestigjarig bestaan. Op Zaterdag 6 Juni komen de reünisten naar Leiden; Zondag 7 Juni zullen ver schillende groeperingen van de Leidse Civitas Academica een actieve bij drag® leveren aan de Lustrumviering. Maan dag 8 Juni vindt de officiële viering plaats met als hoogtepunten de Pontifi cale H. Mis, op te dragen door de Pau selijk Internuntius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe, en de zitting in het Groot-Auditorium. Tijdens het lustrum zal in het „Eigen Huis" een bescheiden expositie zijn in gericht onder de titel: „Katholieken en Katholicisme aan de Leidse Academie". Deze tentoonstelling geeft een histo risch overzicht van de plaats van de Katholieken aan de Leidse academie sinds 1575. O.a. ziet men enige docu menten over de oprichting van de eer ste Katholieke studentenvereniging ifl Nederland te Leiden in 1625. Rotterdam zal het grootste project van Europa, zelfs van geheel de wereld krij gen wat betreft de toepassing van radar voor de civiele scheepvaart, want een keten van zeven corresponderende sta tions is nog nergens vertoond, aldus de heer J. M. F. A. van Dijk, directeur van het Nederlands radarproefstation. Het gehele plan zal in 1955 tot uitvoering zijn gekomen. In hetzelfde jaar dat Rot terdam tevens een tentoonstelling zal houden, die „Rotterdam-Ahoy" moet evenaren. Deze maand zal begonnen worden aan de bouw van twee proefstations in de nabijheid van de belangrijkste veer diensten, n.l. aan de kop van de Sluis- jesdijk en aan de mond van de Eerste Petroleumhaven. Voor bijna alle posten zijn gebouwen van zes etages van 16 meter hoogte ge projecteerd door architect B. van der Lecq. Wat de kosten van het project betreft, de Kon. Marine zal van de zeven sta tions er één, nl. die te Hoek van H*»1- land, voor haar rekening nemen. De gemeente Rotterdam zal derhalve voor de inrichting van zes posten moeten zorgdragen. De kosten hiervan worden geraamd op f 2.747.000. Bij K. B. is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau: J. H. Maenen, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg, te Heerlen. De onderscheiding is de heer Maenen toegekend wegens zjjn verdiensten voor de provincie Limburg en naar aanleiding van het feit, dat hij dertig jaar lid van Gedeputeerde Staten van dit gewest is. De radaruitrusting zal worden gefa briceerd door de Nederlandse industrle' waarbij de N.V. Philips' Telecommuni catie Industrie, voorheen N.S.F., al® hoofduitvoerster zal optreden. Het Nederlandse radarproefstation heeft van de departementen van Marin® en van Economische Zaken opdracht ontvangen, in Nederland de z.g. mark, een stelsel van cm-volgbakens men zou het kunnen vergelijken W® radarvuurtorens aan de wal tot on wikkeling te brengen. PURMEREND, 2 Juni. Eieren 6000 kipPe"* eieren f12.75—13.75 per 100 stuks, 3000 een deneieren 10.00—10.50 per 100 stuks, ver markt: Runderen, totaal 619 stuks. 190 ve„25 koeien 2.20—2.95 per kg., handel goed, gelde koeien 580—800 per stuk, handel kan duur, 170 melkkoeien 6251025 per st handel matig, 14 pinken 280—450 per stu handel matig, 20 stieren 6801625 per handel goed, 30 vette kalveren 160—2»u n stuk, handel stug, 760 nuchtere kalv. vu.j de slacht 35100 per stuk, handel goed, g fokkerij 60115 per stuk, handel goed, Kg" pet vette varkens v. d. sl. 1.761.83 per handel kalm, idem zouteren 1.601.74 v kg„ vette zeugen 1.601.68 per kgei del kalm, afloop minder, 837 biggen per stuk en 55—95 per stuk, handel De 22 fokzeugen 240385 per stuk, lian „aDeP 1095 schapen en lammeren, vette scnap 85120 per stuk, handel goed, s,ane<h (overhouders) 65105 per stuk, handel a ell lammeren 4070 per stuk, idem, 83 b°* 37 en geiten 8—48 per stuk, handel St.?63673 paarden 625950 per stuk, handel stu, totaal aantal dieren. Pluim veemarkt: 3500 oude kippen en ,.q nen (witte en rode) f 1.902.05 per kg-,, p. oude kippen en hanen (blauw) 2.00—2- r kg„ 300 jonge hanen (blauw) 2.80—3'"" 2 jg kg., 600 jonge hanen (witte en rode) gti( —2.25 per kg.. 200 eenden 1.25l"5 p' 250 konijnen 1.107.per stuk. VEILING SEPXER TIEL, 1 Juni. APpe 31 Goudreinette A 7274, 4650, 1 55 gfl -ft8 stip en idem 2 4852, Jonatha —110, 42—65 en 24 stip. Eisdener KJ^£A-J80, 2265, Aarcïbeien glas 240300 en l*5 idem koude grond 220272. 158—244 e i$0 176. Kersen vroegste van de markt 1 en 47120, Groenten: Kropsla st. les in cents per kilo tenzij anders ve

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4