Mount Everest bedwongen Zuid-Korea bereid tot compromis met de V.S. Engelse katholieken vragen Gods zegen voor de jonge koningin Tussen neus en lippen Eisenhower wenst reorganisatie van buitenlandse hulp en voorlichting Nieuw-Zeelander en Sherpa-gids bereiken als eersten de top van 's werelds hoogste berg Kroningszegels HOUTEN Kroningsdienst in Den Haag Kroningsvaria Nieuwsgierige Prins Charlie Nieuwe vertegenwoordiger bij de NA TO benoemd Kroningsgeschenk voor Elizabeth II Elfde poging Bestandsbesprekingen Syngman Rhee stelt Eisenhower defensiepact voor W.-Duitse douane neergeschoten Slechte beurt Sutherland-juwelen gestolen Avondmis in alle kerken en kathedralen VAN Alle goede dingen bestaan in drieën x Zo ook bij Castella! DINSDAG 2 JUNI 1953 PAGINA 5 LL—jm voor Malan K.Y.P. vergadert met Duitse zusterpartij Israël geeft R.K. eigen dommen terug 114,8 millioen in Rampenfonds Radio-toespraak van Kardinaal Griffin Rijndam en Veendam drijvende hotels Slachtoffers van kou en uitputting Vrouw door haar man vergiftigd? Nu drie soorten! *n Londen werd gisteren als „kroningsgeschenk" bericht ontvangen, dat twee leden van de expeditie van kolonel Hunt er op 29 Mei in geslaagd zijn de top van de 8.846 meter hoge Mount Everest te bereiken. De 34-jarige Nieuw-Zeelander P. Hillary en de Sherpa-gids Tensing Bhutia zijn er als eerste in geslaagd werelds hoogste en meest ongenaakbare bergtop te overwinnen. Gisteravond maakte een woordvoer der van Buckingham Palace bekend, dat bet bedoelde bericht op het paleis was ontvangen. De hele dag hadden reeds desbetreffende geruchten de ronde ge daan in de Britse hoofdstad, totdat Sisteravond de „Times" het in een extra- editie bevestigde. Laten werden ook Premier sir Winston Churchill en pre- jhier Holland van Nieuw-Zeeland van «et nieuws in kennis gesteld. In Londen hadden al weken lang geruchten de ronde gedaan, dat het eventuele slagen van de expeditie tot de kroningsdag ge heim zou worden gehouden. Het was de elfde georganiseerde aan bal, die in de loop der tijden op de Mount Everest werd gedaan. Verleden week was een eerste poging van een tweetal leden van de expeditie van kolonel Hunt mislukt. Het gezelschap had speciale maatregelen getroffen om het eventuele nieuws zo snel mogelijk haar Londen te telegraferen. De expe ditie was op 10 Maart van dit jaar van uit Katmandoe in Nepal vertrokken met 362 dragers 20 Sherpa-gidsen en 13 leden van de Britse wetenschappelijke staf onder leiding van de 42-jarige kolonel John Hunt. Zij hadden twee verschillen de types zuurstofapparaten bij zich en een bagage tot een gewicht van 5000 kg. De expeditie had een drietal vlaggen meegenomen die bij een eventueel suc ces op de top van de berg zouden wor den geplant. Het waren de vlaggen van het koninkrijk Nepal, van Groot-Brit- tannië en van de Verenigde Naties. De Zuidelijke route, die de expeditie heeft gebruikt, omdat de gewoonlijk benutte Noordelijke route via Tibet door de Chinese communisten was afgesloten, was in 1951 door de Britse Everest-deskundige Eric Shipton reeds verkend en in kaart gebracht. Vorig jaar heeft een Zwitserse expeditie tevergeefs getracht via dezelfde weg de top van de berg te bereiken. Men moest toen op 800 meter van het doel onverrichterzake terugkeren. Bij de eerste poging van de expeditie-Hunt werd de top tot op 600 meter bena derd. Verleden week werd bericht, President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft President Eisenhower voorgesteld een verdrag van wederzijdse verdediging met zjjn land te sluiten, terwijl «■uid-Korea ook militaire en economische hulp zou moeten blijven ontvangen. Op >e voorwaarden zou Zuid-Korea bereid zijn zich neer te leggen bij de door de •N. te Pan Moen Jon ingediende bestandsvoorstellen. Eisenhower heeft nog niet ®P dit voorstel van Syngman Rhee geantwoord. Het schijnt dat de Zuid-Koreaanse President zijn plan via de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Korea, Ellis Briggs, aan Eisenhower heeft doen toe komen. Men neemt in Washington aan, dat het gisterochtend tijdens een speci aal door Eisenhower bijeengeroepen Vergadering van de nationale veilig heidsraad is besproken. De Amerikaan- s-e, mimster van Buitenlandse Zaken, j 'er Huiles, deelde na afloop an de bijeenkomst echter mee, dat de kwestie-Korea niet ter sprake is ge weest. Eerder was reeds gemeld, dat Eisenhower1 Zaterdag de nationale vei ligheidsraad tegen gisteren bijeen had geroepen om het verslag te aanhoren van Dulles en Stassen over hun reis haar het Midden-Oosten en Zuid-Azië. Syngman Rhee schijnt de volgende punten in zijn voorstel te hebben ver vat: 1. Amerika belooft Zuid-Korea militair te steunen, wanneer de com munisten na de ondertekening van een bestand Zuid-Korea mochten aan vallen. 2. De militaire en economische hulp aan Zuid-Korea wordt op de zelfde schaal als voorheen voortgezet. 3. Gelijktijdige terugtrekking van communistische en V.N.-troepen uit Korea. 4. Amerika en de V.N. garan deren niet te zullen interveniëren, wanneer Zuid-Korea na het sluiten Van een bestand alsnog zou trachten Zuid- en Noord-Korea te verenigen. Het hoofd van de Zuid-Koreaanse hüssie bij de V.N.-delegatie in Pan Moen Jon, generaal Tsjoi Doek Sjin, heeft gisteren een onderhoud gehad met de leider van de V.N.-delegatie, gene ral Harrison. Men neemt aan, dat •Jsjoi Doek Sjin generaal Harrison op de hoogte gebracht heeft van de ver andering in de houding van Zuid-Korea •ph aanzien van de bestandsvoorwaar- den. e Engelse Posterijen hebben ter tegenheid van de kroning vier Peeiale zegels uitgegeven, welke .j af heden gedurende vijf maart en verkocht zullen worden Zij Jn twee keer zo groot als de ge- „°^e. zegels en worden uitgege- n in de waarden 2% d., 4 d., 1 s. 3 d. en 1 s. 6 d. Een West-Duitse douane-ambtenaar is gisteren doodgeschoten door een agent van de Oost-Duitse grenspolitiealdus de politie van Kassei in West-Duitsland. West-Duitsers, uit de nabijheid van de plaats van het incident zeiden, dat de Oost-Duitser vijf schoten loste. De douane-ambtenaar werd in nek en arm getroffen. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De West-Duitse politie is met het onderzoek bezig. Een liedje over premier Malan, dat iedere avond in een Londense revue gezongen wordt en bijna de oorzaak is geworden van een diplo matiek incident, heeft in Zuid-Afri- ka een storm van verontwaardiging ontketend. Een Brits zegsman heeft echter verklaard dat van overheids wege geen stappen zullen worden ondernomen. Het liedje dat iedere avond ge zongen wordt door de negerin Ma rie Bryant, is getiteld „Het Plei dooi" en het begint met de woor den: „Denk niet te hard over pre mier Malan, de premier doet wat hij kan". Met luid applaus wordt avond aan avond de zangeres be loond. Een zegsman van de Zuid-Afri kaanse ambassade heeft intussen het liedje „gemeen, laag en beledigend" genoemd. De Zuid-Afrikaanse ver tegenwoordigers in Engeland heb ben zich gewend tot de Britse auto riteiten met het verzoek iets te doen, voor premier Malan in Lon den aan zou komen voor de kro ningsplechtigheid. Zij hebben ech ter ten antwoord gekregen dat hieraan niets gedaan kan worden. Het liedje eindigt met een blanke, die in een stoel zit en een groep negers toesnauwt: „Als het jullie hier niet bevalt, ga dan weer terug naar de plaats waar je vandaan bent ge komen." Gedurende het afgelopen weekeinde hebben in Den Haag vertegenwoordi gers van de Kamerfracties en het partij bestuur van de Katholieke Volkspartij vergaderd met afgevaardigden van de „Christlich Demokratische Union" uit West-Duitsland. Onderwerpen van ge sprek waren het economische beleid sinds 1948 in West-Duitsland en de sociaal-economische ontwikkeling in Nederland. Van Duitse zijde gaf de minister van Economische Zaken der West-Duitse Bondsrepubliek, prof. dr. Erhard, een uiteenzetting over de sociale markt economie, die tot dusver met veel succes in Duitsland is toegepast. Van Nederlandse kant hield prof. dr. Veraart een inleiding over de geschie denis en het karakter van, de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. De gedachtenwisseling, die onder lei ding stond van prof. mr. L. G. A. Schlichting, toonde aan beide zijden bijzonder grote belangstelling. Volgens berichten uit Keulen, heeft de Is raëlische regering zich bereid verklaard de in beslaggenomen eigendommen van de Duitse Rooms Katholieke Kerk in Israël vrij te geven. dat de poging geen succes had gehad. Met het oog op het slechte weer en het naderen van het natte getij, achtte men het onwaarschijnlijk, dat de expeditie toch nog succes zou hebben. De Nieuw-Zeelander Hillary is bijen houder van beroep, maar heeft veel er varing in het bergbeklimmen door zijn tochten door het hooggebergte van Nieuw-Zeeland, dat enige gelijkenis vertoont met de Mount Everest. De Sherpa-gids Tensing is 39 jaar oud en heeft misschien wel de grootste Everest- ervaring. Hij maakte ook deel uit van de Zwitserse expeditie, die verleden jaar geprobeerd heeft de Mount Everest te bestormen. Het nieuws, dat de Mount Everest bedwongen was, deed snel de ronde door de millioenen mensen, die in Londen wachtten op het begin van de kronings plechtigheden. Men sloeg elkaar op de schouders en riep: „We zijn er geko men, we zijn er gekomen. Wat een prachtig kroningsgeschenk!" Vele sla pende mensen werden gewekt om het verheugende nieuws te horen. Vanmor gen was de menigte fel op de ochtend bladen. De Daily Mail schreef: „De kroon op de glorie. De grootste prijs van de natuur valt deze ochtend aan de koningin toe." Andere bladen noemden de prestatie het begin van een nieuw Elizabethaans tijdperk van Britse moed. Zij vergele ken de beklimming met de triomfen van kapitein Cook, Francis Drake en kapitein Scott. Koningin Elizabeth heeft vanmorgen een telegram naar Katmandoe in Nepal gezonden, waarin zij de Britse epeditie, die de top van de Mount Everest heeft bereikt, geluk wenst. Ook de hertog van Edinburgh zond telegrafische gelukwen sen. Officiële gasten voor de kroning bezochten gisteren de wereld-première van de film „The Beggar's Opera", die door Sir Laurence Olivier is vervaardigd. De belangstelling van het opgewonden publiek voor de gasten was zo groot, dat de politie nauwelijks in staat was de mensen in bedwang te houden. Het scheelde maar weinig of men had een stormloop op het Rialto-theater in Conventrystreet ondernomen. In het Natinoaal Rampenfonds is tot nu toe f 114,8 millioen bijeengebracht. Za terdag was de stand f 114,7 millioen. Het Nationaal Rampenfonds heeft wederom een gift ontvangenvan de Koninklijke Nederlandse Hoogoven- en Staalfabrieken te IJmuiden, thans van ruim f 78.000. Hierdoor is het totaal van de door de Hoogovens aan het Nationaal Rampenfonds afgedragen gelden uit in zamelingen onder personeel en directie en uit overwerk gekomen op bijna f 300.000 De hertog en de hertogin van Suther land ontdekten, toen zij vanmorgen vroeg opstonden om zich naar de Abdij te begeven dat hun juwelen, ter waarde van 300.000 gulden, uit hun huis gesto len waren. Een achterdeur stond open, maar nergens was iets geforceerd. Dit was de tweede keer binnen drie jaar, dat de hertogin zich van haar juwelen beroofd zag. In November 1950 wisten dieven zich op haar buiten in Surrey van 500.000 gulden juwelen meester te maken. In beide gevallen was het eeuwenoud familiebezit. Advertentie Aan de vooravond van de kro ning van Koningin Elizabeth, zijn in alle katholieke kathedralen en kerken van geheel Engeland, Schotland en Walen als besluit van het gebedstri duum, in alle bisdommen gehouden, plechtige Avondmissen gecelebreerd om Gods zegen over de regering van de jonge Vorstin af te smeken. In de kathedrale kerken werden deze Avond missen gepontificeerd door de bisschop pen van het diocees. Een der hoogte punten vormde zeker de pontificale H. Mis, bij het invallen der duisternis op gedragen in de in een zee van licht stralende kathedraal van Westminster, waar de Primaat van Engeland Bern- hard Kardinaal Griffin Maandagavond met alle luister van de kerkelijke liturgie de H. Mis opdroeg voor de dui zenden katholieken die een plaats in de kathedraal hadden kunnen vinden. In plechtige processie begeleidden een twintigtal Malthezer Ridders uit Enge land en Canada, voorafgegaan door hun standaard, de Kardinaal-Aartsbisschop, getooid met de rode cappa magna, van de sacristie naar de kapel van O. L. Vrouw, waar de Kardinaal zich be kleedde met de Misgewaden. De Rid ders waren voor deze gelegenheid voor de eerste maal gekleed in een nieuw ontworpen zwart habijt, dat langs de wijde mouwen en kraag was afgezet met een brede wit moiré zijden band en met op de borst het grote witte Maltezer kruis. Nadat de Kardinaal met de paramenten was bekleed, schreed deze, opnieuw begeleid door Maltezers, door de rijen der gelovigen naar het priesterkoor. In de kathedraal hadden meer dan zesduizend personen een plaats gevonden. Tot zelfs in de zijgangen stonden de gelovigen op som mige plaatsen vier rijen diep. In het priesterkoor had onder een apart baldakijn de Pauselijke afge zant mgr. Cento, Apostolisch Nuntius in België, plaats genomen tezamen met zijn assistent mgr. Veuillot en Don Francesco Teodoli van de Pau selijke Eregarde. Onder de aanwezi gen bevond zich de eerste Hertog van het Rijk de katholieke Duke of Nor folk in eenvoudig zwart, die morgen de opperste leiding heeft bij de kro ningsplechtigheid. verder een zeven tal vertegenwoordigers van het Britse Commonwealth, onder wie de pre mier van Canada Saint Laurent en de. Luitenant Gouverneur van Quebec Fauteuil, bovendien een aantal Afri kaanse opperhoofden uit Kenya en andere gebieden van het zwarte werelddeel, de ambassadeurs van Ier land en Oostenrijk en de Apostolische Delegaat voor Engeland mgr. God frey. Ook de katholieke leden van parlement en Hogerhuis woonden de plechtigheid bij. De H. Mis, die door de Kardinaal werd gecelebreerd, was die van de grote Engelse Heilige Augustinus van Kantel berg, wiens feestdag in geheel Engeland wordt gevierd. Tijdens de H. Mis. die van acht uur tot half tien duur de naderden een 1500 gelovigen tot de Heilige Tafel. Hoewel de H. Mis om ringd was met alle liturgische luister, maakte zij toch een indruk van strak heid en ingetogenheid, scherp contraste rend met de uitbundigheid die morgen de kroning der Vorstin zal omringen. Maar juist daardoor maakte deze avondlijke viering de eerste Avond mis in Engeland diepe indruk op de vele aanwezige niet-katholieken. Aan het einde der H. Mis echter brak de geestdrift een ogenblik los, toen de zes duizend gelovigen zich verhieven om gezamenlijk de nationale hymne God save the Queen te zingen, gevolgd door een uitbundig Te Deum Laudamus. Zo hebben de katholieken van geheel Engeland zich in een nachtwake van gebed verenigd met hun jonge Koningin, zoals ook Kardinaal Griffin dit treffend symboliseerde toen hij in een radiotoe spraak herinnerde aan de bekende schilderij van de nachtwake houdende ridder voor het ontvangen van zijn rid derslag. Samen met de Koningin, aldus de Kardinaal, is geheel het volk van Engeland in alle steden en dorpen in een nachtwake verenigd om in een vurig gebed sterkte te vragen voor de verantwoordelijke taak die de jonge Vorstin te dragen zal krijgen. Kortgeleden werd de heer Ceda Pavlowitsj te Belgrado in een donkere nacht wakker, liggend in een doodkist en helemaal opgetooid voor zijn begra fenis. De dag tevoren had hij een beetje liggen suf fen in een heet bad en toen hij met een natte hand een licht aan wilde draaien, kreeg hij de elec- trische stroom door zijn lichaam en vergat zijn omgeving. Zijn vrouw vond hem bewusteloos en een in allerijl gewaar schuwde dokter consta teerde de dood. Zijn „lijk" werd naar de kapel op het kerkhof ge bracht om daar de volgen de dag te worden begra ven, zoals de voorschrif ten van de rijksgezond heidsdienst het wilden. Het werd in een koelkel der onder de kapel ge plaatst. Toen Pavlowitsj tot be wustzijn kwam, vond hij zichzelf in de doodkist. Hij knipperde wat met zijn ogen, vroeg zich af of hij in de hemel of ergens anders was, maar omdat het nogal benawd was in zijn enge verblijfplaats, duwde hij eens tegen het deksel van de kist, dat ge lukkig nog niet was vast geschroefd en prompt op de vloer viel. Pavlowitsj klom uit de kist, maar vond de deur gesloten. Hij riep om hulp, maar de bewaker van het kerkhof, die zich boven in de kapel be vond, sloeg ijlings op de vlucht. Pavlowitsj gaf het ech ter niet op en schreeuw de zó hard als hij maar kon; „Het is een vergis sing, laat me er uit". De bewaker, die aarze lend was teruggekeerd, verzamelde al zijn moed en opende de deur. Voorzichtig zocht Pav lowitsj zijn weg naar de dichtstbijzijnde telefoon cel om zyn vrouw te vertel len, dat hij verrezen was en naar huis zou komen, dat hij honger had en hoopte dat ze hem, die van gene zijde van het graf was teruggekeerd, een be hoorlijk maal zou voor zetten. Nog een beetje bibbe rend pakte hij de hoorn op en draaide zijn tele foonnummer. „Hier ben ik schat, ik kom naar huis", zei hij. Maar de vrouw gaf een schreeuw, belde af en viel flauw. Een beetje in de war probeerde hij zijn verrij zenis door zijn buren te doen aanvaarden. Hij be gaf zich naar de wijk waar hij wognde en klopte aan bij een paar oude vrienden. Ze keken even, huiverden en smeten de deur dicht. Tenslotte vond hij een kennis, die niet van zijn overlijden had gehoord en deze vriend fungeerde als tussenpersoon om hem weer op de aarde te in stalleren. Nu was de arme Pavlowitsj weldra thuis. Maar nog waren zijn be proevingen niet geëin digd. Zijn familie had een overlijdensadvertentie in de bladen gezet en die was niet meer tegen te hou den. Thans is de arme Pavlo witsj druk bezig de be tuigingen van deelneming te beantwoorden. In de Kloosterkerk te 'sGravenhage is vanochtend een speciale kronings dienst gehouden, belegd door de ambas sades van het Britse Gemenebest. De dienst werd namens Koningin Juliana bijgewoond door mr. W. C. Baron Snouckaert van Sctlauburg, grootofficier van H.M., en namens Prins Bernhard door lt. ter zee le klasse A. F. Eibers, adjudant van de Prins. Voorts waren o.a. aanwezig het bijna voltallige kabi net, alle ambassadeurs in Nederland, vele andere hoofden en leden van di plomatieke missies, rechters van het Internationale Gerechtshof en leden van Met een speciale trein van de on dergrondse gingen vanmorgen de peers en de leden van het parlement naar Westminster. Er was één peer, die zijn kroontje droeg. Later zag men nog een generaal in groot tenue aan de lus hangen. Acht koninklijke lijfwachten, ge kleed in Tudorstijl, die de onschat bare kroonjuwelen in de abdij de ge hele nacht bewaakt hebben, waren zonderling bewapend. Als altijd droe gen zij hun oude pieken, maar veilig heidshalve hadden zij ook een mo derne revolver aan de gordel van hun gouden en rode tunieken. De fiondense bakkers Waren deze morgen uitverkocht De wachtenden hadden alles opgekocht om er boter hammen van te maken. De kop in de communistische Daily Worker van vandaag: „Lang leve het volk". Tito is er ook, maar niet de Joegoslavische dictator. Het is een 68-jarige Afrikaanse koning van de zelfde naam. Hij regeert over een deel van Oeganda, een Brits protectoraat. Buckingham Palace, de woning van koningin Elizabeth, is het enige open bare gebouw in Londen, dat niet is versierd. Desgevraagd verklaarde een functionaris: „Men drinkt toch niet op zijn eigen gezondheid, wel?" Een groep van dertig Australiërs, die geïsoleerd zijn op de Zuidpooleilanden Heard en Macquarie, hebben een speci aal kroningsdiner bereid met als hoofd schotel: „Pinguin a Ia Royale". Tien kilometer lang is de route, die koningin Elizabeth II vandaag in de gouden koets aflegt. Gisteravond was het er zó vol mensen, dat men ruim zeven uur nodig had om die afstand af te leggen. het secretariaat van dit hof, de vice- president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de pre sident van de Hoge Raad, mr. J. Don- ner, verscheidene leden van ae Raad van State, de meesten van de commis sarissen der Koningin, de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer en andere leden van de Staten Generaal, en een groot aantal burgerlijke autoriteiten o.w. de burgemeester van Den Haag, mr. F. SchokkiDg, en militaire autori teiten. Het Corps Diplomatique, de ministers Beyen en Luns, dr. Korten- horst en mr. Schokking waren in ambts gewaad, evenals een aantal leden van de Raad van State, de militaire autori teiten waren in groot-tenue. De dienst begon met het zingen van twee coupletten van het Britse volks lied. De Zuid-Afrikaanse ambassadeur, kolonel P. I. Hoogenhoift, las Mattheus 22 34-40. Nadat de gemeente enkele liederen had gezongen, werd een toe spraak gehouden door ds. A. C. Austen, predikant van de Engels-Amerikaanse episcopale kerk te Den Haag. Tenslotte knielden de aanwezigen voor een gebed voor Koningin Elizabeth, de Koninklijke familie, het Gemenebest en de vrede, waarna het „Onze Vader" werd gebe den. (Van onze speciale verslaggever) De tienduizenden, die zich in weer wil van de hevige stortbuien en stormachtige windvlagen gistermor gen voor het Buckingham Palace verdrongen om een glimp van Ko ningin Elizabeth op te vangen, heb ben hun vorstin weliswaar niet ge zien, maar zijn desalniettemin niet te leurgesteld naar huis gegaan. Daar heeft de vier-jarige Prins Charlie voor gezorgd. Toen om tien uur de wacht werd af gelost ging het kanten gordijn op de tweede etage opzij en verscheen het Prinsje in een lichtblauw pakje voor het raam. Hij wuifde lachend naar de tienduizenden beneden hem, die in tussen in een soort extase waren ge raakt. Van louter enthousiasme begon de band van de Grenadiers toen „The teddy bears Picnic" te spelen en dat deed de 4-jarige knaap kennelijk deugd.. Aanvankelijk hadden een aantal hof dignitarissen er bezwaar tegen ge maakt dat het Prinsje de kronings- plechtigheden in Westminster Abbey zou bijwonen. Maar de Koningin en de Hertog van Edinburgh bleken niet van gedachten te veranderen. De Prins mocht een half uur in de Abdij aanwezig zijn. Hij kwam in een wit satijnen pakje op de tribune, juist op tijd om de plechtige zalving te zien. Aan de hand van zijn grootmoe der keek hij later gespannen toe, hoe Koningin Elizabeth de troon besteeg. Twee Nederlandse schepen liggen momenteel als drijvende hotels in de Theems voor anker. Het zijn de „Rijn dam" en de „Veendam" van de Hol- land-Amerika-Lijn, die resp. van New York en Amsterdam uit naar Londen getrokken zijn om Amerikanen en Ne derlanders in de gelegenheid te stellen zonder problemen betreffende logies- ruimte de feestelijkheden rond de kro ning van Koningin Elisabeth II bij te wonen. De „Veendam" is met zeshon derd belangstellenden uit New York gekomen, de „Rijndam" met vierhonderd Nederlandse belangstellenden uit Am sterdam. (Van onze verslaggevers) Om acht uur vanmorgen waren foor hulpposten langs Northumber land Avenue al 64 personen behan- ield, die van kou en uitputting waren flauw gevallen. Btj White hall bedroeg dat aantal 37. De dicht jpeen gepokte menigte juichte, toen ie vele luidsprekers langs de route het programma begonnen uit te zen den van de B.B.C.. Tal van karton nen periscopen waren toen al ver kreukeld. Een man, die in de mas- sa beklemd, raakte, kreeg een been fractuur. Maar alle leed was verge len, toen een kolonel van de wacht an de troepen langs de weg bevel jaf hun regencapes af te doen. De scharlaken uniformen kwamen te joorschijn. De natte standaard op Buckingham Palace werd vervan- ten door een grote nieuwe: Coro nation Day was begonnen. De mil lioenen kijkers hadden alleen nog oog voor de kleur en de praal van de officiële gasten, die zich op weg begaven naar de Westminster Abbey. Een dertigjarige inwoner van Gouda, A. C. L., gemeenteopzichter te Utrecht, die er van verdacht wordt verleden jaar in Oud-Beierland zijn zesentwintigjarige vrouw met arsenicum te hebben ver giftigd, als gevolg waarvan zij overleed, is gearresteerd. Advertentie Wijd en zijd is nu het nieuws bekend: Castella brengt thans een voortreffelijke onverpakte Bloemenzeep in de handel. voor slechts 20 cent. Fris en mild schuimend, in vier zachte tinten en geu rend naar ontluikende rozen. Er is nu altijd een Castella zeep voor U. Castella Spécial met het wonder baarlijke schuim (32 cent) zal vooral worden gewaardeerd door de dames, wier huid extra-veel schuim nodig heeft. De klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) blijft voor ontelbare vrouwen en meisjes HET aangewezen middel voor het verzorgen van haar teint Tijdelijk zijn twee stukken Castella Schoonheidszeep verkrijgbaar voor samen 50 cent, een aanbod dat U niet moogt overslaan. En dan is er nu ook de Castella Bloemenzeep.... voor slechts 20 cent heeft U toch een gegarandeerde merk- zeep op uw toilettafel! Men zegt dan ook niet teveel, wanneer men vaststelt, dat er thans een Castella zeep is voor iedere vrouw, precies geschikt voor haar huid en voor de inhoud van haar beurs. President Eisenhower heeft voorge steld alle Amerikaanse diensten voor hulpverlening aan het buitenland en voor buitenlandse voorlichting te reor ganiseren en onder te brengen onder het ministerie van Buitenlandse Zaken. Eisenhower noemde deze reorganisatie noodzakelijk om „de leidende taak van de V. S. in de niet-communistische we reld" te kunnen vervullen. De reorganisatieplannen waren ver vat in een boodschap, die de president gisteren aan het Congress heeft doen toekomen. Zij hebben betrekking op het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid, dat momenteel onder Harold Stassen ressorteert, de dienst voor hulp aan minder-ontwikkelde gebieden en het be stuursbureau voor bezette gebieden, als mede het radioprogram van „de stem van Amerika." De buitenlandse hulpdiensten zullen worden opgeheven en worden vervan gen door een nieuw bureau met uitge breidere bevoegdheden. Het komt te staan onder de jurisdictie van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Voorts zal een Amerikaanse informatiedienst voor het buitenland in het leven wor den geroepen. Deze nieuwe dienst, die de voorlichtende taak van „de stem van Amerika" zal overnemen, zal „de offi ciële standpunten van de Amerikaanse regering ten aanzien van verschillende vraagstukken in het buitenland uiteen zetten." President Eisenhower verklaart in zijn boodschap, dat de V. S. zich momenteel tezamen met andere lan den wijden aan internationaal werk op het gebied van de collectieve vei ligheid, en op sociaal en economisch terrein. Nationale veiligheid, aldus Eisenhower, houdt wederzijdse veilig heid in. De sterkte der bondgenoten hangt voor een goed deel af van de kracht van de V. S. en van de wijs* heid, waarmee die kracht wordt ge bruikt. Behalve de hulpdiensten en het voor lichtingsapparaat zal ook de Amerikaan se delegatie bij de NATO worden ge reorganiseerd. Eisenhower heeft de 61- jarige New Yorkse textielfabrikant John C. Hughes benoemd tot permanent vertegenwoordiger met de rang van ambassadeur. Hughes volgt als zodanig William Draper op, die gisteren in de V. S. is teruggekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5