Massale turndemonstraties op H.F.G.- en E.D.O.-terrein Voetbalduel tussen raadsleden en journalisten Drie nieuwe kleuterscholen toegewezen A. J. M. Angenent 60 jaar Linnen-en Vlasdag te Hoofddorp HET WERK DER HAARLEMSE ST. MARTHA VERENIGING Volgende maand opening Margaretha- huis aan de Baan Toon Hermans als scheidsrechter Debatten over Publieke Werken Verbouwer moet eigen product gebruiken en propageren BLIKSEMAFLEIDERS Yisserijgolf Locomotief en Magneet HERINGA WUTHRICH WASMACHINES GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT »w. V JAN v. cl. MEER WOENSDAG 3 JUNI 1953 PAGINA 2 Filmreportage kroning Koningin Elizabeth TIENDE HAARLEMSE SPORTWEEK EXPOSITIE VAN PARAMENTEN Leerlingen-uitvoering Burgerlijke Stand HAARL. SMOKKELAAR BIJ VENLO GEPAKT W. KOK TE SPAARN- DAM OVERLEDEN HAARLEMMERLIEDE Gemeenteraad Bedevaart naar Heiloo Zondag a.s. „St. Adelbert" Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Geslaagd Orgelbespeling Gestadige groei bij Nutsspaarbank Veiling motoren en brom fietsen R.K.S.V. „Leonidas" Mr. dr. C. P. van Strijen overleden - FAILLISSEMENTEN MISSIEDAG TRINITEITSLY CEUM RIJWIELEN De sporttentoonstelling Geen spreekuur Beurs van Amsterdam Beurs van New York De St. Marthavereniging, afdeling Haarlem, van de Nederlandse R.K. Cen trale Vereniging tot bescherming van meisjes, heeft het jaarverslag over 1952 op waardevolle wijze verspreid. Wij le zen daarin, dat de wens om de zusters en meisjes van het Margaretha-huis in hetere en vooral ruimere huisvesting te bieden werkelijkheid zal worden. Naar zeer veel mislukte pogingen en einde loze besprekingen kon einde 1952 het pand Baan 19 worden gekocht met ge meentelijke en bisschoppelijke goedkeu ring. Het bestuur hoopt dit nieuwe huis ongeveer half Juli te kunnen openen. In het vrijkomende pand aan de Rip- perdastraat wordt dan een gelegenheid voor passanten ingericht. In Aerdenhout is met financiële steun van de afdeling een meisjessociëteit in oprichting om degenen, die in Heemste deAerdenhout in betrekking zijn, 's avonds bijeen te brengen. De stationskiosk wordt verkocht. Daar het stationswerk in de tot dan toe ge bruikelijke vorm weinig daadwerkelijke hulp in Haarlem bood. Een meer inten sief stadsonderzoek, de inrichting van het passantenhuis in de onmiddellijke nabijheid van het station alsmede af fiches leek het bestuur een nieuwere en betere vorm van hulpverlening aan al leenstaande of reizende meisjes. In het damespension Huize Maria na men het gehele jaar door vijftien dames haar intrek. Vier verbleven er vele Tegelijk met Londen, Parijs, New York en Amsterdam beleeft Haarlem op 12 Juni de wereldpremière van de film „Een koningin wordt gekroond". Deze enige hoofdfilm in technicolor van de kroningsplechtigheden te Londen zal in het Lido-theater worden vertoond. Met ingang van dezelfde datum, dus 12 Juni, wordt in Cinema Palace een andere kleurenfilm van de kronings plechtigheden gedraaid, en wel in de ochtenduren om tien, elf en twaalf uur. Het ligt dan in de bedoeling dat de scholieren in klasverband reductie krij gen. In hetzelfde theater draait vanaf Vrij dag de gebruikelijke zwart-wit reporta ge, vervaardigd door Polygoon, in het filmprogramma. Vanaf diezelfde dag zal Cinema Pala ce in de ochtenduren een filmprogram ma vertonen waarin de Polygoon-re portage is opgenomen. maanden. Door vernieuwing van elec- trische geleidingen en centrale verwar ming moesten grote uitgaven worden ^sdcicin Het werk van de „Trekvogels" mag er nog steeds zijn. Het koperen jubileum is met veel gewonnen goodwill gevierd. Ongeveer vijftig meisjes bezochten re gelmatig de clubavonden. De Kleine Theresia-stichting heeft het zilveren jubileum al achter de rug; er werden 56 kinderen verpleegd met 6231 verpleegdagen. Er is een hoger» subsidie aan het gemeentebestuur ge vraagd teneinde blijvend hulp te kun nen bieden aan onverzorgde kinderen van 0 tot 4 jaar. In Huize Margaretha werden een en twintig meisjes verzorgd met een wis seling van tien. Bij het betrekken van het nieuwe pand aan de Baan hoopt men een beter contact te kunnen onder houden met de meisjes, die vroeger in het huis onderdak hebben gevonden. De afdeling voogdij had in 1952 de zorg over 129 pupillen. In totaal strekte de zorg van de ver eniging zich dus uit over 765 personen. BIOSCOPEN: Rembrandt: programma ontraden door K. F. C. Palace: „April in Parijs". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, boven 14 jaar. Luxor: „De loodgieter en het atoomge heim". Tijden: 2. 7 en 9.15 uur, a. 1. Frans Hals: „Het eiland van begeerte". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jr. Lido: „Het gestolen gelaat". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. City: „De verzonken stad". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. Spaarne: „Tijgerhaai". Tijden: 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Bo ven 14 jaar. Minerva: Woensdag: „New Orleans", 8.15 uur. Boven 14 jaar. Donderdag: „Faust" 8.15 uur. Boven 18 jaar. Woensdag 3 Juni StadsschouwburgLeerlingenuitvoering me vrouw v. d. Reev. Tricht. Donderdag 4 Juni Concertgebouw: Kon. Mannenkoor „Cae- cilia". Concert voor Ouden van Dagen, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert, 1516 uur; Haarlems Gemengd Koor met Requiem van Verdi. Medewer king van H.O.V., 20 uur. (Voor Oude Tonge). TENTOONSTELLINGEN Stadskweektuin. Dagelijks geopend 10—12, 14—17 en 19—21 uur. Museum „De Stompe Toren". Geopend: Donderdags, Zaterdags en Zondags van 2—5 uur. Museum Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. Werken van mevrouw H. ReuchlinLucardie. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. 's Zon dags van 1417 uur (t.m. 21 Juni). Het stemt tot grote voldoening, dat de vorig jaar tot stand gekomen samen' werking tussen de tien Haarlemse Gym nastiekverenigingen van alle gezindten bij de gemeenschappelijke demonstraties ter bevordering van het ongens- en he- rentumen op grond van de zo gunstig uitgevallen resultaten tot het eenstem mige besluit heeft geleid om ter gele genheid van de tiende Haarlemse Sport week tot een nog bredere basis van sa menwerking te komen door nu alle jon gens en meisjes, dames en heren van 0 tot 60 jaar daarin te betrekken. Hier door moesten de gebruikelijke pleinde monstraties vervallen, wat evenwel op het aantal deelnemende gymnasten tij dens een sportweek geen nadelige in vloed behoeft te hebben, want aan de demonstraties op elk der beide avonden zal thans door ongeveer 1500 leden wor den deelgenomen. Het programma, dat door de uitvoerende commissie, bestaan de uit de heren K. Boersma, P. Rol en C. Smal, is opgesteld, beoogt een beeld te geven van de talrijke facetten van de verenigingsgymnastiek, al kon natuur lijk niet alles worden opgenomen. Een Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar een voetbalelftal, bestaande uit S leden van de Haarlemse gemeenteraad, de strijd aanbinden met een team, sa mengesteld uit Haarlemse journalisten. Deze wedstrijd zal worden gespeeld op Zaterdag 6 Juni aanstaande op hèt Haarlem-terrein aan de Planetenlaan, waar het strijdrumoer om drie uur 's middags begint. De nu wel haast traditionele wedstrijd tussen de raadsleden en de journalisten heeft dit jaar een bijzonder karakter. Het college van B. én W. van de ge meente Haarlem namelijk stelde voor de jaarlijkse te spelen voetbalwedstrijd een beker beschikbaar, die Zaterdag aanstaande voor de eerste maal de inzet zal zijn van de krachtmeting. De burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, verklaarde zich bovendien be reid op min of meer officiële wijze de aftrap te verrichten. Ook de wedstrijdleiding bevindt zich dit jaar in bijzondere, handen. Toon Hermans namelijk geregeld bezoeker van voetbalwedstrijden zal twee speelhelften lang de fluit bespelen op een wijze waar zoals hij zelf zegt niemand iets op tegen zal hebben. Over de samenstelling van de beide elftallen, zijn de keuze-commissies in beide kampen het nog steeds niet eens. Er wordt nog immer gewikt en gewo gen, wie wel en wie niet in staat wordt geacht de wedstrijd op een verant woorde wijze tot een goed einde te brengen. De opstellingen zullen dan ook pas aan het einde van deze week uiterlijk een dag voor de wedstrijd bekend worden gemaakt. Zoals vele belangstellenden zich wel licht kunnen herinneren, wordt het ba tig saldo steeds bestemd voor een lief dadig doel. Ditmaal zal de opbrengst worden besteed aan het herstel van de door de watersnood getroffen ter reinen van de sportverenigingen in Oude Tonge. Tenminste, indien vol doende liefhebbers van voetbal en ple zier Zaterdagmiddag present zullen zijn aan de Planetenlaan. De Vereniging der Eeuwigdurende Aanbidding en tot steun van arme ker ken, kortheidshalve Sacramentsvereni ging genoemd, heeft de jaarlijkse ten toonstelling van paramenten en siera den ditmaal in het teken van hulp aan de gebieden, die door de watersnood getroffen werden, gesteld. De tentoon stelling zal Zaterdagmiddag 4 uur in het Bisschoppelijk Museum geopend worden door de adviseur der vereniging, ple baan H. W. Agterof. Maandag 8 Juni zal drs. H. W. M. van Run in dit mu seum een causerie houden over de „Ver houding Priester-Leek", waartoe ook de leden van de St. Adelbertsvereniging zijn geïnviteerd. De bisschop heeft reeds medegedeeld de tentoonstelling te willen bezoeken. Zaterdag 6 Juni geven leerlingen van Pie van der GlasB°osman en Chris van der Glas de jaarlijkse voordracht avond in de Begijnhofkapel. Aanvang half acht. Toon Hermans, ook als scheidsrechter een matador. GEBOREN: J. Th. NielenSchoen, z.; G. E. RuissenWinnubsi, z. ONDERTROUWD: J. A. Kauffman en E. W. Spoo; F. van Zalen en G. W. Bout. GETROUWD: H. Semé en J. M. P. Peters; A. Kooij en J. M. Lavooi; W. J. V. Aangenendt en R. Marechal. OVERLEDEN: H. M. Slikkerveerde Munnik, 69 j., Voorhelmstraat;! J. van der Bijl, 69 j., Kamperlaan; F. Bolle, 55 j., Kenaupark; H. J. H. Hermansvan der Zanden. 55 j., Kamperlaan; L. J. Zwane- veld, 66 j., Leidsevaart; P. J. van der Giessen, 85. j., A. L, Dyserinckstraat, In Venlo werd op 26 Mei door de douane aangehouden de 26-jarige Haar lemse chauffeur-monteur J. K. Hij werd gepakt, toen hij gebrande koffiebonen over de grens trachtte te brengen. Bij zijn aanhouding gaf hij andere perso nalia op en legitimeerde zich met een paspoort en toeristendeviezenboekje onder de naam W. S. Uit het onderzoek is gebleken, dat J. K. enige maanden geleden van W. S. een paspoort had gekregen. Op dit paspoort had hij bij een reisbureau een touristendeviezenboekje aange vraagd en ontvangen. Voorts had hij schriftelijk een visum aangevraagd. Met deze papieren is hij tienmaal naar Duitsland gereisd, waarbij hij enkele keren gebruik heeft gemaakt van het toeristendeviezenboekje. Hij is ingesloten en ter zake van vals heid in geschrifte en overtreding van het deviezenbesluit is tegen hem proces verbaal opgemaakt. In de onderdom van 69 jaar is heden morgen vrij plotseling overleden de heer W. Kok. die 54 jaar lang een vooraan staande plaats innam in de Spaarndam- se palinghandel. In 1915 begon hij op bescheiden voet een zaak, die mede met behulp van zijn twee zoons een inter nationale betekenis kreeg en uitgroeide tot een bedrijf met wereldreputatie. achttal nummers is gewijd aan het mas- sale turnen, welke nummers dan ook door de leden van alle verenigingen ge zamenlijk gegeven zullen worden, ter wijl daarnaast een keuze is gemaakt uit de beste nummers van iedere vereniging afzonderlijk, zodat het geheel een rijke schakering biedt. Dinsdag 9 Juni is de demonstratie op het terrein van HFC en Vrijdag 12 Juni op het terrein van EDO. Aanvang 19.15 uur. Deelnemende verenigingen zijn; Bato, Concordia, GIOS, Kracht en Vriend schap, Leonidas, Nederlandse Culturele Sportbond, Turnlust, Virtus en VOLO. Algehele leiding: K. Boersma, P. Rol en C. Smal. Het programma luidt: 1. Opmars en opening; 2. Als ik 's avonds slapen ga, m. 69 jaar; 3. Grondgymnastiek, j. 13 15 jaar; 4. Knotsoefening, d. 3060 jaar; 5 Oefeningen met klimpalen, j. 69 jaar; 6. Bewegingsspel, m. 1012 jaar; 7. Brugoefeningen, j. 10—12 jaar; 8. Klas sikaal bokspringen, m. 1013 jaar; 9. Verenigingsnummers op muziek: a. Con cordia, trainingsoefeningen, b. Kracht en Vriendschap, variaties op Tango, c. Leo nidas, knotsoefeningen; 10. Verenigings nummers toestelturnen; a. GIOS: ring- zwaaien meisjes, b. Concordia, bankoefe- ningen jongens, c. Bato, evenwichtsbalk dames; d. Virtus, paardspringen dames; e. Gezamenlijk, tremplinhoogbrug heren, f. Bato, lange mat heren; 11, Sluiting en afmars. Voetbal HaarlemKennemerland Op Maandagavond 8 Juni wordt op het Haarlemterrein een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een Haarlems B-elftal en een Kennemer elftal. Haarlem: doel: Klop (DCO); achter: de Wildt (TYBB) en Tiggeloven (Rip- perda); midden: Hendriks (DIO), Smit (TYBB) en v. d. Werff (Zandvoortm.) voor: v. d. Zalm (DSS), v. d. Meer (Hil- legom), Duivenvoorde (HBO, Dekker (ETO) en Wijnen (Terrasvogels). Kennemer: doel: Geerlofs (ADO); achter: Meijer (Velsen) en Groeneveld (Kinheim); midden: Starmans (DEM), Dirks (Wijk a. Zee) en Boon (Velsen); voor: Appel (DEM), de Boer (DEM), Bakkum (Velsen), Voormeer (ADO) en Nijenhuis (Beverwijk). Honkbal HaarlemRotterdam, Het Haarlems honkbal-negental voor de wedstrijd tegen Rotterdam op Don derdag 11 Juni is als volgt samengesteld: werper: Jongeling, RCH; achtervanger. Tromp, EHS; le honk: Heemskerk, Schoten; 2e honk: Houtkamp, RCH; 3e honk: Keulemans, Schoten; korte stop: Hartgers, TYBB; linksvelder: Klooster, Schoten; midvelder: Molleman, Kenne merland; rechtsvelder: Mul, EDO. Re serves: v. Elteren, RCH en Broekhuizen, Kennemerland. Nog weinige dagen scheiden ons van de massale K.A.B.-bedevaart naar Hei loo. Laat de weeromstandigheden uniet weerhouden naar Maria's genadeoord te gaan. Nog een paar dagen en dan moet het comité afsluiten en de pel grims opgeven voor de extra trein. Dus katholieken van Haarlem en Overveen laat het niet op de laatste aankomen. Met de rijwielbedevaart moet het co mité ook enigszins het aantal weten. De spoorkaartjes voor de extra trein en de programma's voor de rijwielbede vaart zijn verkrijgbaar bij onderstaan de adressen: Dames Stam, Paul Krugerstraat 19; A. F. van Leuffen, Soendastraat 23; J. G. Martius, Grebberstraat 30; J. B. Paag- man, Heussensstraat 14; A- Hendriks, Orionweg 31; J. J. van Steijn, Spaarn- hovenstraat 63; M. Koster, Lekstraat 12; B. de Groot, Jan Gijzenkade 271; H. P. Hetem, Leidsestraat 43; F. Bloem, Eendrachtstraat 10; H. C. Vorstenbosch, Waldeck Pyrmontstraat; A. Kempen, Wilsonplein 1; Fa, W. A. G. Tweehuy- zen, Zijlstraat 85; Sigarenmagazijn v. d. Voort, Kampersingel 2; N. Schouw, Graaf Willemstraat 42; B. Reijnders, Zomervaart 134 en in gebouw „St. Ba- vo", Smdestraat 23; voor Overveen bij de heer E. A. Alders, Van Twiskplein 3. Om in een zomerse stemming te ge raken en het zwaarwichtige vergader seizoen te vergeten heeft het bestuur der afdeling Haarlem der St. Adelberts vereniging een bijkomst belegd in Hotel Zomerzorg te Bloemendaal op Zaterdag 13 Juni. Men zal des middags met de da mes bijeen komen en kijken, hoe laat het dan wordt. De oproep om dit feest', dat door eigen krachten vocaal en in strumentaal zal worden opgeluisterd, is ook gericht tot de Amsterdamse, Leidse, Alkmaarse, Wassenaarse en Haagse af deling. Hendrik Andriessen: Aspecten der Ne derlandse muziek. Will G. Gilbert en Mr. C. Poustochki- ne: Jazzmuziek. Inleiding tot de volks muziek der Noord-Amerikaanse negers. Sir James Jeans: De wereld van het geluid. Dr. Arend Koole: Felix Mendelssohn- Bartholdy. Marius Monnikendam: Vijftig mees terwerken der muziek. Dr. E. Rebling: Gepassionneerde men selijkheid. Johann Sebastian Bach en de overwinning van de barok in de mu ziek. Bob Schoorl: George Gershwin. Hennie Schouten: Drie Franse liede- rencomponisten: Duparc, Fauré, Debus sy. Henk Stam: Inleiding tot de heden daagse muziek. Hans Triebeis: Spaanse componisten van de laatste honderd jaar. Hans Wagemans: Franz Schubert. Voor het onderwijzersexamen aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Den Haag zijn geslaagd de heren: J. Altena (Bloemendaal) en G. Koek te Haarlem. Advertentie AEG - ERRES - HOOVER GED. OUDE GRACHT 52, tegenover de kerk - Telefoon 12762 Betaling eventueel in overleg. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo-kerk op Donderdag 4 Juni, des middags van 15 tot 16 uur door George Robert, luidt als volgt: 1. Trumpet Tune H. Purcell 2. Adagio en Allegro uit het Concert F gr. t. („koekoek en nachtegaal") G. F. Handel 3. a. Prelude; b. Air; c. Gavotte S. Wesley 4. Fantaisie C majC. Franck 5. Variations sur un thème de Clément Jannequin Jehan Alain 6 Offertoire Jos. Jongen Ook over de maand Mei vertoonden de spaarcijfers bij de Nutsspaarbank een zeer gunstig verloop. De inleggingen bedroegen f 1.134.621.77 en de terugbeta lingen f 861.129.38, zodat een bedrag van f 273.492.39 meer werd ingelegd dan te rugbetaald, tegenover een saldo van f 76.262.41 in Mei 1952. In totaal werden 338 nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt. Het inleggerstegoed steeg in de eerstp 5 maanden van dit jaar met een bedrag van f 1.324.523.28 tot f 26.253.647.49. Het aantal inleggers bedroeg per ultimo Mei 66.417. De motorveiling-organisatie Amster dam gaat nu ook in Haarlem, en wel in perceel Jansstraat 50, wekelijkse veilin gen houden van motoren, bromfietsen en rijwielen. Zaterdagmorgen om 10 uur gaat de kijkzaal open en om drie uur vindt de eerste veiling plaats. De moto ren en bromfietsen worden door experts gekeurd. In het Burgerszaaltje, Schoterweg 6, houdt de RKSV „Leonidas" Vrijdag 5 Juni een algemene ledenvergadering. Deze vergadering die om 8 uur begint, is alleen toegankelijk voor seniorleden. In Heemstede, waar hij de laatste ja ren woonachtig was, is op 72-jarige leef' tijd overleden mr. dr. C. P. van Strijen, diê van 1905 tot 1945 secretaris der ge meente Leiden is geweest. Hij was offi cier in de orde van Oranje-Nassau. Overeenkomstig zijn wens is hij in alle stilte op de Algemene Begraafplaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld. De Zandvoortse raad vergaderde Dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. Voor het gemeentepersoneel werd een ziektekostenregeling vastgesteld en voorts een vacantietoeslag voor 1953 toegekend. Het efficiency-onderzoek bij de dienst van Publieke Werken gaf ir. VAN KUIJK (P.v.d.A.) aanleiding tot het brengen van hulde aan de directeur van Publieke Werken, die blijk gaf zijn dienst goed te beheren. Aan het laatst- ingekomen efficiency-rapport kon spr. echter geen objectieve waarde toeken nen. De heer TATES (V.V.D.) had des tijds al gewaarschuwd tegen het toe kennen van een te grote waarde aan dergelijke rapporten en de feiten heb ben spr. in het gelijk gesteld. De heer Hèt is een aantrekkelijke gewoonte MMHtlf om algemeen bekende persoon- De gemeenteraad vgn Haarlemmer- liede en Spaarnwoude vergadert Maan dag 8 Juni des avonds half 8. Een cre- diet van f535 wordt gevraagd voor ver- warming van de R.K. school ter ver vanging van een crediet van f400. Er komt nu 1 oliestookkachel en 1 hete- luchtkachel. De termijn van ontruiming van het onbewoonbaar verklaarde per ceel Ruijgoord moet met 1 jaar verlengd worden. Op de aanbeveling voor gemeen- te-opzièhter en administrateur van het gasbedrijf komen voor J. W. de Bruijn, te Zevenhuizen en J. W. van der Burgt, te Dordrecht. èt is een aantrekkelijke gewoonte om algemeen bekende persoon lijkheden, die hun 60ste verjaar dag vieren, even in de schijnwerpers te plaatsen, omdat op deze leeftijd veelal de kracht van het leven tot vele hoogtepunten in een carrière heeft ge leid. Ditmaal zullen wij ongetwijfeld vele lezers een genoegen doen met te verklappen, dat de heer A. J. M. Ange nent, voorzitter van de K.A.B. te Haar lem en wethouder van Openbare Wer ken en Volkshuisvesting, Donderdag 4 Juni deze leeftijd hoopt te bereiken. Aanvankelijk was de heer Angenent typograaf en al jong voelde hij zich aangetrokken tot het organisatieleven. Toen hij 23 was, benoemde men hem in Hoorn tot voorzitter van de R.K. Volks bond en de R.K. Grafische Bond. In 1921 werd hij centraal secretaris van de Ned. R.K. Volksbond, welke functie hij zeer vele jaren is blijven vervullen. In de hoogste kringen van de arbeiders organisatie bezette hij bestuurszetels en daarenboven was hij secretaris van de R.K. Bond van Woningbouwverenigin gen in het Bisdom, voorzitter van het R.K. Instituut voor Volkshuisvesting, etc., etc. Het merkwaardige is, (lat hij eerst in 1939 in de politiek ging, omdat het hem meer en meer duidelijk was ge worden, dat via de politiek de weg naar betere sociale en economische verhou dingen geëffend moest worden. Hij werd lid van de Haarlemse Raad, was enige tijd voorzitter van de fractie en werd na de bevrijding wethouder van Openbare Werken, wat zeker geen sine cure was. Enige jaren was hij ook lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland. Een zeer lange periode is hij ook ge salarieerd bestuurder van de Ned. R.K. Volksbond geweest en in 1946 heeft hij zijn zilveren jubileum als zodanig onder veel hartelijkheid gevierd. Thans is hij dan voorzitter van de K.A.B. in onze stad. Het valt niet te ontkennen, dat de heer Angenent, na de oorlogsjaren, een der moeilijkste portefeuilles van het college van B. en W. moest beheren. De oorlog had vele wonden geslagen én een schrikbarende woningnood gescha pen, openbare werken waren niet meer uitgevoerd en ver ten achter gekomen en de huisvesting baarde zoveel zorgen, dat één man deze nauwelijks torsen kon. Wie langs 'de weg timmert, en dat doet een wethouder zeker' in deze tijd bij uitstek, heeft niet alleen veel be kijks, maar moet ook veel critiek kunnen verdragen. Die critiek is de aanstaande feesteling zeker niet onthouden, maar hij is er niet onder bezweken, ook al, omdat zijn lange carrière en het princi piële organisatieleven hem hadden ge leerd en gesterkt. Dag in dag uit kan men hem in zijn kamer in het stadhuis treffen. Honderden conferenties heeft hij moeten voeren, evenzovele malen moeten vechten om van de centrale overheid het beste voor onze stad te kunnen verkrijgen. Men verwachtte van hem, dat hij „huizen zou bouwen" en hij streed er dagelijks voor, maar de voorschriften uit Den Haag belem merden al te vaak zijn plannen tot uit voering te brengen. In de zittingen van de gemeenteraad heeft bii het dan ook herhaaldelijk niet gemakkelijk gehad. Maar hij kan thans zeggen, dat hij wat bereikt heeft, dat hij zelfs veel bereikt heeft voor de Haarlemse burgerij. De fractie van de Partij van de Ar beid was niettemin vrij regelmatig in de oppositie tegen zijn beleid, doch wij zijn geneigd daarin juist een verdienste te vinden, die hem bovendien steviger in het zadel bracht. Wij mogen bij deze gelegenheid niet nalaten er op te wijzen, dat de heer Angenent ook steeds begrepen heeft, dat, wil het publiek het werk van het gemeentebestuur op de waarde schat ten, die het verdient de courant een onmisbare schakel is Naast onze geluk wensen, willen wij hem daar ook onze dank voor betuigen Het komt ons voor, dat morgen de zestigjarige niet in zijn kamer op het stadhuis, maar in de huiselijke kring zal verblijven. SLEGERS (K.V.P.) had in- het tweede rapport behartigenswaardige opmerkin gen gevonden; bijvoorbeeld, dat de ad ministrateur geen tweede directeur van Publieke Werken moet worden. Ook was spreker het eens met het voorstel tot decentralisatie der leiding van <Je dienst, door de aanstelling van voor lieden. De VOORZITTER herinnerde er aan, dat aan deze rapporten een langdurige en grondige studie is voorafgegaan. Het instituut werd aanbevolen voor onder' zoek en voorlichting door de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en heeft op' dit gebied een goede naam, Terwille van de objectiviteit moet de administrateur bij het voeren van de boekhouding niet afhankelijk zijn van de directeur. De heer LINDEMAN (K.V.P.) kon niet veel waarde aan de rapporten hech ten en vroeg of de gemeente de kosten reeds heeft betaald. Het efficiency- bureau bood excuses aan voor de gebre ken van het eerste rapport! Later is onder leiding van ir. Dufour een enigs zins bevredigend resultaat bereikt. De heer TATES (V.V.D.) besprak nog de zijns inziens te korte arbeidstijden van de werklieden, maar weth. KERKMAN (P.v.d.A.) wees er op, dat deze 48 uur per week uitmaken. Bij het voorstel tot aanstelling van opzichters bij Publieke Werken, drong de heer SLEGERS (K.V P.) er op aan, om bepaalde werken, zoals de bouw van scholen niet in eigen beheer voor te be reiden, maar aan een architect op te dragen. Ir. VAN KUIJK (P.v.d.A.) wees op- de grote omvang van de werkzaam heden, welke bij de dienst van Publieke Werken aanhangig zijn. De heer WEBER (U.Z.B.) keurde het af, dat ed directeur zich critis'ch over het beleid van de raad heeft uitgelaten. De VOORZITTER merkte op, dat men die uitdrukking niet te zwaar moet nemen. Spr. voelde wel voor de gedachte van de heer Siegers, juist om dat er zoveel plannen aanhangig zijn. Uitbesteding zal het tempo van uitvoe ring nog kunnen versnellen. De heer GOSEN (AR) betwijfelde of de voorgestelde verbetering van het voetpad langs de Zandvoortselaan (sin tels met schelpen) wel afdoende zal zijn. Een bedekking met asphalt of tegels zou naar spreker meende voorkeur verdie nen. De heer TATES (VVD) vroeg de aandacht voor de voetpaden in Bent veld. De heer LINDEMAN (KVP) wil de weten of deze werkzaamheden wel overeenstemmen met de verdere plan nen tot verbetering va nde Zandvoortse laan. Ir. VAN KUIJK (PvdA) wees er op, dat de voorgestelde verbetering reeds op een ander deel van het voet pad goed voldoet. De VOORZITTER be vestigde dit en wees de heer Lindeman er op, dat de verbreding zal plaats vin den aan de Zuid-zijde van de laan. Dit voetpad ligt aan de Noord-zijde. Het ge vraagde crediet van f 16.000 werd ver leend. Voorgesteld werd f 40.000 beschikbaar te stellen voor een slijtlaag op de Zand voortselaan en het parkeerterrein langs de Noord-Boulevard. Men wilde deze na 1 September aanbrengen, maar er was een rapport van de directeur van P.W ingekomen, waarin werd aangetoond dat deze werkzaamheden in de zomermaan den moeten plaats vinden. De slijtlaag moet onder hoge temperaturen worden gelegd en daarna moet deze door het verkeer nog worden ingewerkt. Het werk kan in 24 uur worden voltooid De heer KONING (AZB) wilde eerst de ene helft en daarna de andere helfl van de weg onder handen nemen. Ir. VAN KUIJK (PvdA) was als „Bentvel der" zeer geschrokken door de voorge nomen afsluiting, elders doet men dat ok niet. De heer SLEGERS (KVP) her- nnerde er aan dat het vroeger ook )s gelukt de Zandvoortselaan te herstellen zonder dat deze werd afgesloten. De heer GOSEN (AR) wilde door middel van Het was gistermiddag in Hotel „De Beurs" druk, toen de heer P. Kisten maker, de Linnen- en Vlastentoon stelling opende. Deze tentoonstelling kwam tot stand in samenwerking tus sen de Landbouworganisaties, de Ned. Federatie van Vlasverenigingen en de Bond voor plattelandsvrouwen. Spr. heette bijzonder welkom de wethou ders C. v Beem en F. Bos en de he ren C. Arkenbout en Ir. J. C. Friede- rich, terwijl hij voorts dank bracht aan de organisatoren de heren Meeu- wig en Vos. De heer Kistenmaker ging even dieper in op het verwerkte pro duct, het lijnzaad. In de jaren 1866-'77 begon de boer met vlas te telen in de Haarlemmermeer, en dit werd een groot succes. Het waren vooral de han delaren uit het Zuiden des lands, die de teelt stimuleerden. De voorzitter gaf daarna het woord aan de heer C. Arkenbout, voorzitter van de Ned. Federatie van Vlasver- enigingen, die sprak over de productie, het gebruik en de betekenis van het linnen. In de vlasindustrie, aldus spr., zijn millioenen geïnvesteerd, en het is daarom te betreuren, dat zich in deze sector zo weinig afzetmogelijkheden voordoen. Toch moeten er wegen ge zocht worden om de vlasteelt in stand te houden. Vlas is een uitstekend pro duct voor wisselbouw. In 1952 stond er 25000 H.A. vlas in Nederland, dit jaar is het zelfs 33000 H.A. Hoe staat het met de binnenlandse markt. Wie van de aanwezigen kan een linnen zakdoek voor de dag halen, vroeg spr, en wie heeft er linnen in zijn „linnen"-kast? Linnen is niet duur. Allen die in de vlasindustrie werken moeten linnen gebruiken en kopen; als iedere Ne derlander 5 ons per jaar afneemt, kan de gehele vlasindustrie draaiende blij ven. Het verheugde spr, dat nu ook het Nederlandse leger linnen gaat ge bruiken en op die wijze dollars be spaard. In de dertiger jaren steunde de regering de vlasteelt, nu vragen wij de Minister geen steun maar bescher- De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 2 Juni 1953 in failliet verklaard: G. Hermink, wonende te Zaandam, Zuiddijk 410; rechter-commissaris mr. C. E. Muller; curator: mr. F. W. van Dijk, advocaat en procureur te Amster dam. P. J. Koene, handelende onder de naam Technisch Bureau „Roll Truck", te Wormerveer, aan de Marktstraat 61; rechter-commissaris: mr. C. E. Muller; curator: mr. J. A. M. Thijssen te Zaan dam. Wegens gebrek aan actief werd op Dinsdag 2 Juni 1953 opgeheven, het fail lissement van: J. R. Plas, voormalig firmant van de vennootschap onder de firma Plas en Heiligenberg, te Haarlem, Kennemer- straat 35 zw; rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer; curator: mr. J. H. Junge, Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 29 Mei 1953 geëindigd het faillissement van: Drogisterijen v.h. K. van Eden N.V., te Haarlem, Spaarne 28; rechter-commis saris: mr. J. A. Bletz, curatrice: mej. mr. C. E. L. Gevaerts te Haarlem. Op 2 Juni 1953 het faillissement van: H. van Soomeren, schilder te Haarlem, Radboudstraat 25; rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer; curator: mr A. W. Luikinga te Haarlem. De Apostolaatsgemeenschap op het Triniteitslyceum zal morgen haar twee de missiedag organiseren. Des middags zullen er athletiekwedstrijden plaats vinden en 's avonds wordt een fancy- fair gehouden. Een bandje o.l.v. Lilies van Koppen en een tiental leden van de harmonie St. Caecilia zullen ieder op hun beurt een bijdrage leveren tot het slagen van het avondfeest. Tussen de bedrijven door wordt er gedemonstreerd met kleine vliegtuigen. Ouders, leerlin gen en introducé's zullen de weg naar het Triniteitslyceum wel weten. Advertentie in alle mod. en kl. CRONJËSTRAAT 1 - Telefoon 16152 Op de hoek een zwaardere substantie de levensduur van de slijtlaag verlengen. De VOORZITTER stelde voor deze zaak aan het college van B. en W over te laten; uitvoering in twee etappes is duurder en minder doeltreffend. Spr. wil deze zaak met de deskundigen bezien. De kwaliteit van de slijtlaag is conform het advies van de hoofdingenieur van de provinciale waterstaat. Het voorstel werd onder die conditie aanvaard. Voor de bouw van een openbare kleuter school werd een crediet van f 122.000 verleend. Mevr. MOL (P.v.d.A.) felici teerde de voorzitter met diens succes, waardoor Zandvoort drie kleuterscholen kreeg toegewezen. Voor de bouw van een Hervormde kleuterschool werd een garantie voor een geldlening van f 140.000 verleend. Verschillende sprekers wilden aan de gymnastiekvereniging „O.S.S." ter ge legenheid van haar gouden jubileum in 1954 f 2000 subsidie geven voor inter nationale sportmanifestaties. De Heer MOLL (C.P.N.) hoopte echter, dat Ged. Staten dan niet hetzelfde „gijntje" uit zullen halen als met de subsidie voor Zand voortmeeuwen", welke door Ged. Staten werd afgekeurd. De heer LINDE MAN (K.V.P.) wilde met alle waar dering voor O.S.S. er toch op wijzen, dat de financiële situatie van Zandvoort niet gunstig is en dat daardoor Ged. Staten wel eens bezwaar konden maken. Spr. zou het liever met f 1000 willen pro beren. Misschien zou men beter een ga rantie kunnen verlenen. De VOORZIT TER was het ontgaan, dat de heer Moll had gesproken over een „gijntje" van Ged. Staten. Spr. protesteerde daar als nog tegen. Hij verwachtte in dit geval geen bezwaren van Ged. Staten, alleen reeds door de grote propaganda, welke van deze feestviering voor Zandvoort zal uitgaan. De subsidie werd met alge mene stemmen verleend. Bij de rondvraag becritiseerde de heer TATES (V.V.D.) de politiemaatregel, waardoor op le Pinksterdag de Zuid- Boulevard werd afgesloten voor auto verkeer, omdat de parkeerruimte was bezet. De VOORZITTER betreurde het optreden van de heef Tates, die critiek uitoefende op een politieman, die zijn plicht deed. Als de boulevard vol met auto's staat moet de politie deze tijdelijk voor het verkeer afsluiten. ming en medewerking. De heef A kenbout zei tot slot: daar wij allen d lang hebben bij een blijvende v^aSC"e. tuur, zullen wij propagandisten 1110 ten zijn van ons eigen product. Nadat de voorzitter de inleider n® bedankt, bezichtigden de aanwezig de tentoonstelling. Deze gaf een sen matisch beeld van producten, die vlas gemaakt worden. Na de f?""®? h hield de heer Ir. J. C. Friederic hoofd van de afdeling Onderzoek v het Ned. Vlasinstituut te Wagenmg een lezing over de Vlascultuur. j Des avonds was de zaal oveF|rn met belangstellenden voor de h" „Van lijnzaad tot lijngewaad", t°eS licht op zeer deskundige wijze door J. I. C. Butler. Een zeer mterossam, film die het zien volkomen waard w 1 Na de film reikte Ir. J. I. C. Butler vlas repel-diploma uit aan de her M. v. d. Stelt; A. v. d. Stelt; A. S- d. Pol; M. v. Maasstricht; N. J'. h- C. Dekker en P. A. Bogers. r Het slotwoord was aan de voorzit de heer P. A. Kistenmaker. bracht dank aan de organiseren verenigingen, de sprekers en alle ®a wezigen. Deze dag, aldus spr, is succes geworden. Advertentie HAARLEM Gezien de geringe aanvoeren aan Dinsdagmarkt kunnen de gemaakte P™ zen voor plat- en fijnvis weinig sieeL houdend genoemd worden. Er werd e forceerd gekocht en de middeltongsoo ten kwamen hierdoor op f 1,80 per terwijl de grove slips f 1.— per n' konden bedingen. Enkele kisten kl|J' schol, waarvoor Maandag hooguit f betaald zou zijn, weiden nu met en"Zet kilo's tegelijk verkocht en brachten h gemakkelijk tot f 25.per kist. ,e Van de trawlervloot bleef alleen 0 Joh. Polderman IJm 20 voor de Woeh dagmarkt genoteerd staan. Noord'0»,, gers waren er niet, alleen enkele weekse kustloggers, die door de sterdagen anders een te korte reis ha" den moeten maken. Uit de aanvoer® van deze schepen bleek, dat de Y'sseJ,e niet bijster fortuinlijk geweest is- trf stoomtrawler Haarlem IJm 9 he® thans de rederij de VEM laten weten °y thuisreis te zijn voor de Donderda» markt. _T, Het Staatsvissershavenbedrijf te muiden bereikte in de afgelopen ma3pt een omzet van f 1.968.782, waardoor h totaal van de eerste 5 maanden in 19® gebracht werd op f 11.370.156. In zelfde periode van 1952 werd een on zet bereikt van f 11.348.245, zodat 19 tot nu toe slechts f 29.911 voor liffi> het afgelopen jaar in de eerste 5 maa" den. Tegelijk met de eerste ploeg harihs drijf net vissers is ook de stoomtrawl® Abraham VL 77 uit IJmuiden ver trokken, met speciale dispensatie ook gezouten haring, maar dan met trawl gevangen, aan te voeren. Van "e ze. faciliteit is tot nu toe geen gebn"* gemaakt. Dinsdag viste de Abraham n°$ ver in de Noord op rohdvis, maar he is mogelijk, dat de laatste reisdag®" Zuidelijker wordt gevist om ook n°, haring in tonnen te kunnen aanvo® ren. Daarvoor zijn extra mensen f® naar zee genomen. Naast de vele gelukwensen, die schip per en bemanning van de motorlogg®. Zuiderkruis Sch 2 in verband met h® winnen van de haring-race hebben rd° gen ontvangen, is ook een heel syihp®. thiek telegram ontvangen van de h® manning van het pasagiersschip Zuid®'. Kruis. Dit schip bevindt zich ergefJ, in de Zuidelijke wateren en de bema' ning wilde op deze wijze zijn med leven laten blijken met de overwinnihfj die hun naamgenoot heeft weten te h" halen. De drijfnetvissers hebben sed®' vandaag wat meer armslg gekreg®"j Er mag met 15 netten meer ëeyfl worden, zodat het totaal aantal nett per vleet gebracht is op 65. Schep®f op zee namen daarvoor netten ov van collega's, die naar huis trokken de vangst van de ploeg af te leveren. Maandag en Dinsdag kwamen de yo gende schepen met nieuwe maatü®^ haring in IJmuiden binnen: Excelsior 3 Kw 78 met 6 kantjes eigen vangst, g van de Kw 49, 11 van de Kw 32, g van de Kw 20, Bertha Kw 38 met kantjes eigen vangst, 5 van de Kw j 4 van de Kw 67, 20 van de Kw 18, ,5 van de Kw 144, Rijnmond IV Kw ,g met 15 kantjes eigen vangst, 7 van Kw 42, 6 van de Kw 43, 5 van de 65, 7 van de Kw 173, 4 van de Kw 12 van de Kw 151 en 4 van de Kw 1 d® Vrijdagavond 5 Juni om 8 uur za' burgemeester van Haarlem de Sportt® toonstelling in het gebouw van de H^, aan de Tempeliersstraat officieel open Wethouder D. J. A. Geluk is morê®n verhinderd spreekuur te houden. Vorig slot 3 3% Ned. 1953 101% 3V4 Nederl. 1948 07--i 3(4 pCt. Ned 1950 97% 3-3(4 Nederland 1947 96H 3 Ned. 62-64 bel.-lac. 98% Inschr Urtbk 46 3 pCt 96(4 Ned. Handel Mij eert 159% A.K.U. 16214 Van Berkels Fatent 100(4 Calvê-Delft eert- 119 Van Gelder 1511 e Kon. Hoogovens eert 153'4 Unilever cert. 189% Ned. Kabel 205b Philips 156 !i Kon. Petroleum 305% „Amsterdam" flubber 94":i Holl. Amerika Lijn 130') Kon. N. Stoomb. M. 124% Ned. Scheepv. Unie 129% H.V.A. 9814 Dell MH eert 89 t ex div. 6 ldUt 061! 189' 15»'i 306'» 1)5 l2i'' 1 (Niet officiële Koersen) 1/6 Anaconda Coppei 37(4 Bethlehem Steel 50% Chrysler Corp 73(4 General Electric 71 General Motors 60 (s Hudson Motors ISC- Kennecott Copper 85(4 Montgomery Ward 59% North American Car 20 Radio Corp 24 e4 Republic Steel 48 Shell Cil 67 aero Pacific 43% Southern Railway 91 Tidewater 22 U.S. Steal 38 2/9 371', 50% 73% 71% 60''* j3'4 65(4 59ji 20' 24'i 44% «1% 22% 38% St

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2