SYNGMAN RHEE VERZET ZICH voor de tweede maal Conferentie-oord op de Berm uda-eilanden Vast televisienet over West-Europa ITALIË GAAT STEMMEN Hoopgevende besprekingen te Pan Moen Jon Komt ei- schot inr Hij zal huidige voorwaarden voor bestands overeenkomst niet ondertekenen Nederland roept zaakgelastigde uit Sofia terug Tot hoofd en hart Droog en vrij zonnig weer Ket weer In September verbinding met België en Frankrijk Vuurwerkfabriek in Houston ontploft Nat. Rampenfonds Beschuldiging over spionnage- activiteit afgewezen Beslag gelegd op Duitse bus Mr. d'Ailly uit Wereldomroep ZATERDAG 6 JUNI 1953 77ste JAARCANC No. 25701 STRAND - BADKLEDING Spannende dagen voor De Gasperi KIND IN KOKEND WATER GEVALLEN Melkkoeien vergiftigd 6 doden, 50 gewonden Inwoners van Waarde Maandag terug Viswinkels tot zeven uur geopend Driemaal zoveel baders in Scheveningen Hotelhouder door reis bureau gedupeerd O Advertentie BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 At>onnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, teief. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur; W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. (Van een bijzondere medewerker) Er viel een kind dood van uitput ting! Een kind van acht jaar! 's Morgens om 6 uur was het zijn dagelijkse zware arbeid begonnen in een touwslagerij en nog vóór twaalf uur stond een traanloze vader met gebalde vuisten over het lijkje gebogen. En hij vloekte. Hartgrondig en luid. Op een maatschappij, die hem niet toestond zo veel voor zijn gezin te verdienen, on danks een 14-urige werkdag, dat zijn kinderen minstens tot hun 12e jaar kind zouden kunnen zijn. Het bericht van dit „ongeluk" schok te de Nederlandse publieke opinie, die overigens sinds generaties gewend was, gevoelloos heen te zien langs de hard vochtigheid en rechteloosheid waaronder honderdduizenden landgenoten gebukt gingen. Er kwam een staats-onderzoek- commissie en deze bracht feiten aan het licht, die elkeen, in wie nog menselijk gevoel leefde, gruwen deed. Er moesten maatregelen genomen worden. Het be drijfsleven zelf schoot te kort en on danks de hardnekkig verdedigde leer dat de staat zich niet met bedrijfsver- noudingen moest bemoeien (elke dwa ling logenstraft uiteindelijk zichzelf) kwam er een wet, die voor bepaalde groepen van kinderen loonarbeid onder de 12 jaar verbood. De eerste stap was gezet op de weg die een garantie moest scheppen dat geen kinderen meer lichamelijk zouden worden gedood door onmaatschappelijke bedrijfstoestanden. 't Is bijna middernacht. Voor de tiende keer loopt vader Jansen naar de voor deur om te kijken of zijn 16-jarige dochter er nog niet is. En als ze dan eindelijk met een hoogrode kleur bin nenkomt, heeft ze een draai om haar oren te pakken voor ze goed heeft be grepen, dat vader haar vrijbuiterij niet langer neemt. Maar Tilly is ook niet van gisteren en daar ontstaat midden in de nacht een vader-dochter-twist, waarover de buren nog dagen gnuiven. Vader Jansen's pogingen om de maat schappelijke verwildering van ziin doch ter nog te keren, mogen misschien on- paedagogisch zijn. hij heeft wel degelijk redenen om stevig in te grijpen en aan te pakken. Zo dikwijls al heeft hij zich afgevraagd,«wat dat kind toch de laatste tijd bezielt. Sinds ze nu biir.a twee iaai geleden op de fabriek is gaan werken, is er practisch geen land meer mee te bezeilen. Thuis zie je haar biina niet meer; haar vingers zijn bruin van de si garetten en in haar zeldzame gesprek ken springen de woorden .bios" en „dansen" het duidelijkst en het meest naar voren. En nou hoort vader Jan sen wel niet tot de „sjiek", hij moet z'n kostje ook met zwaar ploeteren on de fabriek verdienen, maar daarom hoeft z'n dochter toch nog geer straatslent- ster te worden. Met z'n vrouw hoeft hii er bijna niet over te praten. Die heeft hij zelf op de fabriek leren kennen en met alle herinneringen aan haar eigen fsbriekstijd verdedigt ze het „recht op nleizier" van een fabrieksmeisje. Gods dienstzin zit er bij moeder niet veel in. Waar zou ze dat trouwens vandaan heb ben moeten halen. Zij zelf was nog maar net 12 toen ze innakstertje werd en haar eerste week-gulden thuis bracht. Van dat moment af was al wat school heette voltooid verleden tijd. Het enige gunstige verschil tussen haar .po sitie", 30 jaar geleden en die van Tilly nu, is dat Tilly eerst op 14-jarige leef tijd begon en nu al 4 x zoveel verdient als moeder toen. Van de ongunstige verschillen weet moeder niets af. Als Tilly al zou snaDoen dat ze op weg is naar een huwelijk, naar een le ven als vrouw en moeder, waarin ze zich gelukkig kan voelen, dan moet ze er niet od rekenen dat moeder haar goed zal voorbereiden. Fn vader voelt het wel ongeveer aan, maar zijn methode werkt averechts. (Zie vervolg op pag. 9) Ons land is langzaam uit de koude lucht gekomen en daar er vooral in het binnenland weinig bewolking voorkomt, kan de temperatuur bij zonnig weer daar tot boven de 20 gr. C. stijgen. Met zwakke winden uit Noordelijke richtin gen worden van de Noordzee vrij veel wolkenvelden aangevoerd, waardoor het vooral vandaag in het Noorden minder zonnig zal zijn dan 'elders in ons land. De temperatuur blijft in het Noorden belangrijk lager dan in het midden en het Zuiden. Regen zal er niet vallen, zo dat de vooruitzichten dit weekeinde be langrijk beter zijn dan de vorige week. De zomermaand is bezig zich te herstel len. Terwijl hij met zijn moeder op visite was bij familie op het C. H. Moensplein, *s het drie-jarig zoontje van de familie De WitBöhm uit Beverwijk in een onbe waakt ogenblik in een teil kokend water gevallen. Het kind werd naar het Roode Kruis-ziekenhuis overgebracht, waar het Donderdagavond overleed. Een tragische bijzonderheid is, dat het ventje ongeveer een half jaar geleden een zelfde ongeval overkwam in de ouderlijke woning. Toen heeft men het kunnen red den. Oostenrijk De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren te Londen een langdurig onderhoud ge had met de Sovjet-ambassadeur aldaar, Jacob Malik. Zij hebben de kwestie van het Oostenrijkse vredesverdrag bespro ken. (tot Zondagavond) Droog. In het Zuiden en het mid den van het land zonnig, in het Noorden wat meer bewolking. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Zondag: Zon: 4.2220.56. Maan: 1.36—16.19. Maandag: Zon: 4.2120.57. Maan: 1.55—17.46. Vanochtend zijn de geallieerde en communistische bestandsdelegaties gedurende Negentien minuten te Pan Moen Jon bijeen geweest. Op verzoek van de Noorde lijken werd de bijeenkomst verdaagd tot morgenochtend 11 uur. Men weet niet J*at er vanochtend besproken is, maar er heerst zowel in de hoofdsteden van et Westen als in Moskon en Peking goede hoop, dat zeer binnenkort en mogelijk eeds morgen de kwestie van de krijgsgevangenen tot een oplossing kan worden gebracht, zodat in de komende week of de week daarop formeel een wapenstil stand tussen de strijdende partijen zal kunnen worden gesloten. Intussen is echter een nieuw geschil gerezen tussen de regering van Zuid-Korea en de andere ge- Uieerden. Na de aanvankelijke toezegging van President Syngman Rhee, om «et met tegenzin een eventuele bestandsovereenkomst mede te onderteke- en, heeft hij gisteravond laten weten, dat hij dit niet zal doen wanneer de geal- ■eerden vast honden aan de huidige voorwaarden en niet daarvoor' in de plaats Zmd-Koreaans voorstel aanvaarden. Van gezaghebbende zijde in Washing- k» werd gisteren vernomen, dat de Communisten op twee na de belang rijkste voorstellen van de geallieerden hadden aanvaard. Op de eerste plaats 2<>uden zij liever zien, dat de krijgsge- y^hgenen die niet willen repatriëren tfO in plaats van 90 dagen onder toe- «cht blijven van de gemengde krijgs- Eevangenencommissie en op de tweede Plaats zouden zij niet de Algemene Ver. gadering van de V.N. uiteindelijk willen laten beslissen over het lot van de ge- yangenen, die na 120 dagen nog niet gillen repatriëren, maar een speciaal bijeengeroepen politieke conferentie. In artikel 60 van de bestandsovereenkomst, daarover de beide partijen reeds een accoord bereikt hebben wordt reeds het samenkomen van een dergelijke confe rentie aanbevolen. Deze zal moeten be slissen over de politieke vraagstukken hie zich na de vrede op Korea zullen voordoen. De aanleiding tot het grote optimisme *h de Westelijke wereld met betrekking Jot het spoedig hereiken van een accoord is volgens regeringsfunctionarissen in Washington vooral de „aanzienlijke *«ncessie" van communistische zijde om 'n te stemmen met het geallieerde voor- atel om alle krijgsgevangenen die niet willen repatriëren na vier maanden in *cn neutraal land op vrije voeten te stellen. De ambassade van Zuid-Korea in Washington heeft echter gisteravond alle hoop dat de Zuid-Koreaanse rege ring een eventuele bestandsovereen komst onvoorwaardelijk zou onderteke nen, onverwacht de bodem ingeslagen. In een verklaring, die afkomstig heet te zijn van president Syngman Rhee Wordt verklaard, dat de huidige voor stellen van de Verenigde Naties voor een bestand op Korea voor de Zuid- Koreanen onaanvaardbaar zijn. In de plaats daarvan geeft Syngman Rhee dan zijn eigen voorstellen, waarin ge wenst wordt, dat er, eer er een wapen stilstand gesloten wordt, een verdrag van wederzijdse bijstand tussen Zuid- Korea en de V.S. tot stand wordt ge bracht, waarbij Amerika zich verplicht om in te grijpen als het Koreaanse schiereiland wordt aangevallen, terwijl de V.S. ook uitrusting en materiaal zullen sturen om het Koreaanse leger in staat te stellen de taak van de ge allieerde strijdkrachten op Korea over te nemen. Ook zou de Amerikaanse luchtmacht en de Amerikaanse marine op Korea gestationneerd moeten blij ven tot er overeenkomstige Zuid- Koreaanse wapens zijn gevormd. In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat Zuid-Korea het recht opeist, om zelf de strijd voort te zetten als de voorstellen van Syngman Rhee niet worden aanvaard. Voorkeur verdient natuurlijk, dat de geallieerden aan de zijde van Zuid-Korea de strijd blijven voortzetten, maar Zuid-Korea is be- Er lui ls een televisie-accoord gesloten T'VnSe?l de Nederlandse, Belgische en PTT, waardoor het mogelijk stdh dat de Nederlandse televisietoe- cn ezitter ook de Franse uitzendingen en tL Programma's van Brussel-Vlaams '!e« a's. kan ontvangen. Dit zal kun- 6e( J^schieden per eind September als de t'oort le te^evisie start. Er bestaan vc.° Segronde verwachtingen dat de k)(n„ *n9 met Engeland permanent zal 'Ükhe'H wor^en- Ook bestaat de moge- tüordJ dat Duitse programma's zullen en gerelayeerd. de 'k*® *?et resultaat van het succes van ^el n'nfisuitzendingen waarover zo- levk,-t g®w?ne toestelbezitters als de te- °vcrw(fiC vol lof zijn. Als men de tjjj dat men slechts tieh dagen had om de ingewikkelde appara tuur op te stellen, dat de apparatuur daarom slechts provisorische vormen had, en dat de televisie onafgebroken twaalf uur gewerkt heeft, moet men wel concluderen dat men de overbrengings techniek terdege beheerst. De kwaliteit van de ontvangst in de verschillende landen heeft de bevestiging gegeven, dat het technisch mogelijk is dit najaar in een groot deel van West- Europa over een goedwerkend TV-net te beschikken. Door de bouw van een per manent vertaalstation kunnen verschei dene landen met vrij geringe kosten met elkaar worden doorverbonden. Twee en twintig melkkoeien van de veehouder A. Th. J. Heeman aan de Middenweg te Beemster zijn vermoe delijk vergiftigd dóór verdelgingsstof- fen, die zijn overgewaaid tijdens het bespuiten van vruchtbomen in een na bij gelegen boomgaard. Getracht wordt door het toedienen van tegengif de koeien te behouden. De toestand van de koeien is zeer slecht. reid om het alleen te doen. Syngman Rhee verklaarde, dat de geallieerde wapenstilstandsvoorwaarden onaan vaardbaar zijn. omdat zij z.i. het com munistisch principe van gedwongen repatriëring hebben aanvaard, terwijl door het sluiten van een bestand ln dit stadium van de oorlog, Korea voor goed gescheiden zal blijven. De Ko reaanse ambassadeur in Washington dr. Joe Tsjang Jang deelde nadruk kelijk mede. dat Zuid-Korea het be stand niet zal ondertekenen wanneer de V.N. de voorstellen van Syngman Rhee niet aanvaarden. De verklarine van Rhee, die te Washington bekend werd gemaakt, kwam geheel onverwacht, want 's mid dags nog had de Zuid-Koreaanse Pre sident te kennen gegeven, dat Zuid- Korea zij het met tegenzin een bestandsovereenkomst zou onderteke nen. Wel had Rhee 's middags mede gedeeld, dat dit ondertekenen het doodvonnis voor zijn land en een bla mage voor de V.S. zou betekenen. Ook had hij medegedeeld, dat de Zuid- Koreanen het aan land zetten van communistische of pro-cOmmunisti- sche troepen in Korea zouden trachten te verhinderen. Onder pro-communis- tische troepen verstaat Rhee ook de troepen van India die, zoals reeds overeengekomen is, de krijgsgevan genen die niet willen repatriëren, op Korea zullen bewaken, zolang zij on der toezicht staan van de gemengde krijgsgevangenencommissie. De twee grote Moskouse bladen, de „Pravda" en de „Izwestia" hebben vanmorgen allebei een telegram van het persbureau Tass afgedrukt. Daarin wordt gezegd, dat de partijen elkaar in Pan Moen Jon zeer dicht zijn ge naderd. Na dit optimistische geluid volgde in beide bladen de mededeling, dat als gevolg daarvan de koersen op de New Yorkse effectenbeurs scherp zijn gedaald. De „Pravda" ziet de ver klaring voor deze daling niet alleen in de gang van zaken op Korea, maar ook in „moeilijkheden, die op de be langrijke terreinen van de Amerikaan se volkshuishouding steeds duidelijker aan de dag treden". Toen vijf jaar geleden de Italianen naar de stembus gingen werd be slist of Italië een communistisch land zou worden of niet. In de hele Wes terse wereld en vooral ook in Neder land bestond grote belangstelling voor de uitslag. Met vreugde werd dan ook alom het nieuws vernomen, dat de communisten verslagen waren. Bij de verkiezingen die morgen en Maandag gehouden worden bestaat er geen gevaar meer voor een rode overwinning, maar toch staan er ook ditmaal grote belangen op het spel. Zal de coalitie-regering on der leiding van De Gasperi in stand kunnen blijven of zullen de uiterst rechtse partijen een zo grote aan hang krijgen, dat er een geheel nieuw kabinet gevormd moet wor den: een kabinet dat dan waar schijnlijk een heel wat minder krachtig beleid zou voeren dan het huidige team, dat gesteund wordt door de Christen- Democraten, de Liberalen, de Republi keinen en de Socialisten van Saragat? Italië heeft tot nog toe een zeer actieve rol gespeeld in de na-oorlogse Westerse internationale en boven-nationale orga nen. Italië is lid van de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie, maar Italië werkt daarnaast krachtig mee aan de Europese eenwording: Het land is lid van de Raad van Europa, van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal en van de Europese Betalingsunie. Voorts heeft de Italiaanse regering zich beijverd voor de totstandkoming van een Europese Defensiegemeenschap en voor de politieke unificatie van Europa. De belangrijke plaats die Italië momen teel in de Westerse wereld inneemt heeft het land voor een groot deel te danken aan het persoonlijk optreden van De Gasperi, die nu al sinds eind 1945 premier is. De 72-jarige staats man heeft nooit naar populariteit gestreefd. Hij is een eerlijke harde werker. De wederopbouw in het door de oorlog zo zwaar geteisterde Italië heeft hij met krachtige hand aangepakt. Hij is een vurig democraat en oprecht Christen en als zodanig een levend sym bool van de idealen van zijn partij: de De- •uocrazia Cristiana, die de trotse zin- -preuk „Libertas", de Vrijheid, voert. Van extreem-rechtse zijde worden de Tengevolge van een explosie in de "^co-vuurwerkfabriek te Houston zijn Rtsteravond tenminste zes personen om Pet leven gekomen, terwijl er zeker vijf- 9 gewond werden. De explosie vond plaats kort voor half P*T- Zij werd gevolgd door een zestal afzonderlijke branden. Tot ver in de om- •Tek werden ruiten verbrijzeld. In één ®r. berichten werd laconiek gemeld: V^o.iuist is de Alco-vuurwerkfabriek te Houston verdwenen." gemeentebestuur van Waarde .Z) deelt mee, dat de geëvacueerde "Woners dezer door de watersnood Betroffen gemeente Maandag weer 7aar hun woonplaats kunnen terug peren. Een deel van hen bevindt zich ,n Krabbendijke, de overigen zijn over °et land verspreid. Hoe hevig er in deze hopelijk laatste fase van de strijd in Ko rea wordt gevochten bewijst wel deze enorme stapel ledige gra naathulzen en ammunitie-kisten aan het frontgedeelte dat door de Turken bezet wordt. Meer dan 10.000 granaten hebben zij in 24 uur verschoten. Dit is de „Mid-Ocean Club" te Hamilton, de hoofdstad der Bermudaeilanden, waar in de tweede helft van Juni Presi dent Eisenhower, Premier Winston Churchill en de Franse minister-president bijeen zullen komen ter bespreking van de internationale situatie. Op grond van de winkelsluitingswet is bij Kon. Besluit bepaald, dat win kels, waar uitsluitend of in hoofdzaak vis en viswaren plegen te worden ver kocht, op werkdagen tot des avonds zeven uur geopend mogen zijn. Dit geldt van Maandag af Tot gisteren is in het Nationaal Rampenfonds in totaal bijeengebracht f 115.2 millioen. Donderdag was de stand f 115.1 millioen. Volgens het semi-officiële Joegosla vische persbureau Joegopres heeft Ne derland besloten de diplomatieke ver tegenwoordiging in Bulgarije op te heffen. Het besluit vloeit voort uit het Bulgaarse verzoek de heer A. M. E. Brink, de Nederlandse zaakgelastigde in Sofia, terug te roepen als persona non grata. Hij zou volgens de Bulgaar se autoriteiten betrokken zijn bij spion- nage-activiteit. Een woordvoerder van het departe ment van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat de Bulgaarse autoriteiten in derdaad hebben doen weten dat de heer Brink als persona non grata wordt be schouwd, zodat de Nederlondse regering volgens internationaal gebruik de heer Brink heeft doen terugroepen. De gronden, door de Bulgaarse rege ring voor haar beslissing aangevoerd Ondanks het feit, dat de weergoden het deze week bepaald niet erg nauw hebben genomen met hun plicht, in de eerste dagen van Juni voor wat zomerse temperaturen zorg te dra gen, mocht het pas-geopende zeebad in Scheveningen zich in een stijgend aantal bezoekers verheugen. En dat deze toename niet te danken is aan een reisgezelschap, dat toevallig langs de boulevard tourde. wordt wel be wezen door de cijfers, die uitwijzen, dat het aantal baders precies verdrie voudigd is! Immers 1 Juni werd het Volkszeebad op Scheveningen bezocht door twee baders, terwijl Woensdag maar liefst zes mensen een duik in de Noordzee waagden. Het luxebad in Scheveningen telde op diezelfde eer ste Juni één baderWie zei daar iets over een zomerseizoen? DE GASPERI regeringspartijen bedreigd door de Mo narchisten. die zoals de naam zegt weer een Italiaans koninkrijk willen, en door de neo-fascisten, die met weemoed aan de tijd van Mussolini terug denken en die hun partij de „Movimento Sociale Italiano", of kortweg MSI, gedoopt hebben. Zouden bijvoorbeeld de Monar chisten een zodanige aanhang krijgen dat zij een rol gaan soèlen in de te vormen regering, dan zou wel eens een wending kunnen komen in de tot nu toe zo Euro- nees-gerichte buitenlandse politiek van Italië. Want de Monarchisten huldigen tot nog toe eng-nationalistische opvat tingen. Toen in 1946 het Italiaanse volk kiezen moest tussen een Monarchie en een Republiek, hadden de voorstanders van de laatstgenoemde staatsvorm slechts een geringe meerderheid. Maar nu leven we in het jaar 1953 en er heersi heel wat minder enthousiasme voor de wederoprichting van een Italiaans ko ninkrijk. Van extreem-linkse kant wordt De Gasperi aangevallen door de communisten en de socialistische party van Nenni. De dommunistische leioei, Togliatti, heeft nog altijd een zeer grote aanhang en ook de rode mede-reiziger Nenni kan op tal van stemmen rekenen. De verkiezingsstrijd is nu ten einde. Gisteravond heeft in Rome de finale plaats gevonden. Te middernacht is de campagne besloten. Vandaag hebben in overeenstemming met de kieswet de politieke leiders moeten zwijgen, om het electoraat gelegenheid te geven zich op het gewicht van de verkiezingen te bezinnen. Van Zondagochtend tot Maan dagmiddag zal het volk zich naar de stembus kunnen begeven. Het is voor de centrumpartijen van De Gasperi van belang dat de opkomst zo groot mogelijk zal zijn. De Italiaanse kerkelijke autori teiten hebben de katholieken nadrukke lijk op hun plicht gewezen geen verstek te laten gaan en goed te stemmen. Cle mente kardinaal Micara heeft de gelo vigen niet slechts gewaarschuwd voor de communisten en Nenni-socialisten, maar ook voor de Monarchisten en neo fascisten en de „Osservatore Romano" heeft verklaard dat „het verlies van de ze veldslag een onherstelbare ramp" zou zijn. De communisten hebben zich bij zonder opgewonden over de waarschu wingen van kerkelijke zijde. Zij hebben zelfs beweerd dat het Italiaanse episco paat zich op onwettige wijze met de po litiek heeft ingelaten. Maar de commu nistische poging om onder meer de po pulaire aartsbisschop van Genua, Giu seppe kardinaal Siri, door een rechtbank te doen veroordelen, vanwege diens op roep om voor de Gasperi te stemmen, is mislukt, omdat de rechter verklaarde dat de geestelijkheid het recht heeft de consequenties van de stemplicht uiteen te zetten. Premier De Gasperi gaat een span nende tijd tegemoet. Het is voor de Italianen, maar ook voor ons, hun mede- Europeanen, te hopen dat de huidige regeringspartijen de ongeveer vijftien millioen stemmen verwerven zullen dit zij nodig hebben om hun positie te handhaven. Blijft Italië een democra- tisch-geregeerde en Europees-denkende natie? We zullen het weldra weten. zijn van dien aard. dat Harer Majesteits gezant in Sofia, die te Belgrado resi deert, reeds een voorlopig protest tot de Bulgaarse regering heeft gericht. Vooralsnog kunnen verder geen me dedelingen worden gedaan omtrent de nader door de Nederlandse regering te nemen stappen. In een aansluitende verklaring deel de een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken mede, dat Nederland niet de diplomatieke betrek kingen met Bulgarije heeft afgebroken. Voorts ontkende hij ten stelligste dat de heer Brink in enige vorm van spion- nage betrokken is geweest. De Haagse binnenstad stond gister avond min of meer op z'n kop toen een deurwaarder beslag legde op een grote diesel touringcar uit Diisseldorf. Negen entwintig Duitse reizigers uit die stad en omgeving zullen vermoedelijk een vierdaagse museumtocht door Neder land niet met deze bus kunnen vervol gen. De oorsprong van deze inbeslagne ming gaat terug tot de Zaterdag voor Pasen van dit jaar, toen in een klein Haags hotel voor 25 gasten besproken was door het reisbureau van J Liese- vcld van het „Düsseldorfer Omnibus Reisebureau" Toen de gasten kwamen waren de kamers niet naar hun zin. Zij weigerden langer dan een uur in het hotel te blijven. De reisleider van het gezelschap heelt toen in enige andere Haagse hotels kamers voor deze reizi gers besproken. De eerste, hotelhouder voelde zich door het vertrek dezer rei zigers benadeeld en eiste van het Düs seldorfse reisbureau volledige betaling. Deze betaling van f 600 werd later te ruggebracht tot een bedrag van f400. Tot dusver weigerde het Düsseldorfse reisbureau te betalen. Toen gisteravond van hetzelfde bu reau een autobus in Den Haag arri veerde werd met toestemming van de president van de arrondissementsrecht bank door een deurwaarder beslag op de autobus gelegd. De bus vertegen woordigt een waarde van ruim f 100.000. De reisleider heeft de hulp ingeroepen van de Duitse ambassade. De burgemeester van Amsterdam, mr. Aj-n. J. d'Ailly, heeft zijn ontslag aan geboden als voorzitter van de Raad van Bestuur van de Wereldomroep en als secretaris van het Witsenhuis te Am sterdam. In een kort telefonisch onderhoud heeft burgemeester d'Ailly ons gewe zen op de samenhang van zijn besluit met een benoeming van een directeur aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. De houding van O., K. en W. bij deze benoeming acht mr. d'Ailly dusdanig betreurenswaar dig, dat hij er de voorkeur aan geeft elke vrijwillige medewerking aan dat departement waaronder de We reldomroep en het Witsenhuis ressorte ren te beëndigen. Het bezwaar is niet, dat de minis ter een benoeming heeft gedaan buiten de voordracht van het bestuur van de Rijksacademie om, want dat is het vol ste recht van de minister, maar wel dat hij een benoeming heeft gedaan zonder voorkennis van dat bestuur, na dat er over zes verschillende candidaten langdurig overleg was gepleegd. Zoals men weet heeft het bestuur daarin aan leiding gevonden af te treden. Voor de mens zijn de levensstor- men nodig om zijn kracht te leren kennen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1