Laatste obstakel te Pan Moen Jon opgeruimd OVEREENSTEMMING OVER DE KRIJ GSGE V AN GENENK WESTIE Ultimatum aan de U.N.O. van Syngman Rhee Grootse onderneming Samen met Tsjang Kai Sjek wil hij de strijd voortzetten Amerikaanse beschuldiging tegen Nederlandse rederij SLECHT WEER tegenvaller voor De Gasperi Tot hoofd en hart Ilitsjev Sovjet-HC. in Oostenrijk Amerika vergroot atoomarsenaal 162 schepen op de zwarte lijst Hunt en Hillary geridderd Dodelijk ongeluk tijdens de jacht Duitse bus mag haar weg vervolgen Het J dee MORRIS iefwifcu iwj! MAANDAG 8 JUNI 1953 77ste JAARGANG No. 25702 ^ekke majoor voorlopig He niet lucht in Splitsing van militair en burgerlijk bestuur Pakistan republiek? Mannen van Genève houden 't been stijf VAART OP ROOD CHINA TV T 1 1 1 G D M. Everest bedwongen Nepalese gids krijgt medaille Wehrmacht-plan voor ontginning van Libye Atoomvrees in Genève Vierduizend series kammen verduisterd De Italiaanse verkiesingen Woonhuis afgebrand Jeugdige dievenbende opgerold Touristen haalden automaat leeg Macht der gewoonte SPIJKERPANTALONS f 9.75 EMPIRE ZORGEN. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Dezer dagen is de Tweede Kamer begonnen met het op de helling zetten van een nieuw burgerlijk Wetboek. Voordat het te water wordt gelaten om te dienen als nieuwe gids op de vaarwegen van het private rechtsverkeer, zullen er wel enige ja ren verstrijken, hetgeen men niet ver- Wonderlijk zal vinden, wanneer men Weet, dat het oude schip zijn diensten sedert 1838 heeft verricht Wat zó lang rneegt wordt niet in een ommezien ver nieuwd. Inmiddels leidde men uit al deze san de scheepsbouw ontleende beeld spraak niet af, dat de Tweede Kamer leden de bouwers van het nieuwe schip zouden zijn. Deze leden mogen talrijk zijn en op velerlei terrein bekwaam een zogespecialiseerde arbeid als het ontwerpen van een nieuw wetboek kan beter aan weinigen, liefst aan één, die de uitzonderlijke kundigheid daartoe pezit, worden overgelaten. In dit geval is het inderdaad één persoon in wiens handen, op initiatief van minister Van hlaarseveen. in 1947 het grootse werk bij koninklijke opdracht werd gelegd de uiterst bekwame, nationaal en inter nationaal bekende, thans 73 jaar oude rechtsgeleerde, prof. mr. E. M. Meyers die tot aan zijn emeritaat hoogleraar is ge weest te Deiden. De opdracht aan één Persoon van zulk formaat heeft in 't oog springende voordelen met betrekking tot de systematiek en samenhangend- heid van het gehele werk. Zelfs prof. Meyers is echter geen duivelskunste- haar en daarom heeft hij dankbaar ge bruik gemaakt van de hulp en de ad- Wezen van een hem ter beschikking Staande staatscommissie. Het zal menig Nederlander verbazen, dat het huidige burgerlijk wetboek (B. W.) van 1838 dateert, het zal hem nog tneer verbazen, dat het eigenlijk veel ouder is in zoverre het in zijn hoofd lijnen teruggaat op de Napoleontische "Code Civil" en langs die weg voor wat belangrijke onderdelen betreft, nauw bij het Romeinse recht aansluit.. Ander ziids is dit zeer begrijpelijk, want in dien één geestesgoed tot het traditioneel Sebonden terrein van menselijke cul tuur behoort, dan is het wel het Recht. ,De maatschappelijke omstandigheden Zj.in echter aan voortdurende verande ring onderhevig, en omdat het recht zijn regelende kracht juist op die omstan digheden richt, zal het telkens moeten Worden aangepast, uitgebreid en op on derdelen gewijzigd. In een levende en zich ontwikkelende maatschappij zal zodoende vooral dat onderdeel van het recht, dat de burger lijke betrekkingen van mens tot mens regelt en waarin men bepalingen vindt °.a. over familierecht, eigendom en be zit, erfenis, koop en verkoop, huur en verhuur, op den duu" het aanzien van ®en lappendeken krijgen. En inderdaad is dat met ons B.W. wel egn beetje het geval geweest. Zo is b.v. in 1907 een stuk arbeidswetgeving in het B.W. ge wrongen met artikel-aanduidingen over- eenkomend met huisnummers zoals die v°or later tussen gebouwde huizen Worden gebezigd (artt. 137a, b, c enz. ™t z, en artt. 138a, b, enz. tot aa); van de andere leant is de gehele pachtrege- ling bijvoorbeeld m een afzonderlijke wet buiten het B.W., waar zij had thuis gehoord, ondergebracht. Een vooral de niet-jurist aanspre kend teken van veroudering, dat toch ook zijn bekoorlijke zijde neeft en van gelijke eerbiedwekkende bracht is als de rechterstoga, het groe- he tafelkleed en de aan verveloosheid grenzende soberheid onzer gerechtsge bouwen, is de taal waarin de wetsbe palingen zijn gesteld. Bij een volkomen Willekeurig openslaan van het B.W. zijn wij bijvoorbeeld zojuist gestoten op a["t. 1692, dat hiervan een treffende ulustratie geeft: „De bestuurders van 6en zedelijk ligchaam zijn, ge- rechtigd om in naam van het ligchaam j' handelen, hetzelve aan derden en "Srden aan hetzelve te verbinden, mits gaders zoo eischende als verwerende, hl regten op te treden". En in het per sonenrecht, dat in het eerste boek van het B.W. regeling vindt, wordt zowel Sesproken van „den naasten gemeenen stamvader" als van „eenen gedurigen staat van onnoozelheid". Intussen zullen sommigen, in het bij zonder de oudere juristen van de prak- hJk, bij voorbaat niet enthousiast zijn °ver dé vernieuwing, en wel omdat de hude wet tezamen met de rond haar ge groeide jurisprudentie en „vaste leer" ?en bruikbaar en vooral vertrouwd ge- ®al vertegenwoordigde, j, Belangrijk is nog, dat het handelsrecht, hans nog in een .afzonderlijk „Wetboek ah Koophandel" geregeld, in het nieu we B.W. zal worden ondergebracht, zo- ais b.v. ook in het Zwitserse en Italiaan- rechtssysteem het geval is. Uiteraard hrdt ook de gelegenheid benut om de spk twet jn bet haar passende gezel- vjhap van buur en verhuur bij het ver- £uenisrecht onder te brengen, rj de behandeling in de Kamer, waar „y1 informatief debat over enkele vraag- Wet n *s uitgelokt nog voor er van een zi ri0n*werP sPrake is, is van bepaalde Zw te§en deze manier van doen be- «waar gemaakt. Het is echter interessant Weten, dat in 1822 bij de voorberei- 2 V'F van ons huidige B.W. ongeveer het- Ziin 's Sebeurd. Naar prof. Meyers in „in functie van ..tijdelijk raadadviseur b, hr het B.W." Woensdag in de Kamer bpt -deelde, ziet hij deze voorafgaande bei andeling van vraagpunten als een Zelf grÜke informatiebron voor hem H, °Pdat het nieuwe B.W. te eerder zal hat hetgeen het behoort te ziin: een Zoals algemeen werd verwacht hebben de geallieerde en communistische bestandsdelegaties te Pan Moen Jon vandaag overeenstemming bereikt over de regeling van de krijgsgevangenenkwestie, het enige vraagstuk, dat het sluiten van een wapenstilstand tot op heden verhinderde. Men neemt dan ook aan, dat binnenkort een definitieve wapenstilstand op Korea zal worden gesloten, die een einde zal maken aan de nu drie jaar durende strijd. Intussen heeft de President van Zuid-Korea zich echter in een ultimatieve nota gericht tot de Westelijke geallieerden, waarin hij verklaart, dat zijn land de strijd tegen de Noordelijken zal voortzetten, wanneer de Westelijken een bestand zullen sluiten op basis van de voorstellen van 24 Mei. President Eisenhower heeft schriftelijk een beroep gedaan op Syngman Rhee en hem een Amerikaans-Zuid-Koreaans veiligheidsverdrag in uitzicht gesteld. De Zuid-Koreaanse regering heeft dit antwoord echter onbevredigend geacht en daarop het besluit genomen in heel het land een „semi-alarm-toestand" af te kondigen. Ook overweegt Syngman Rhee om in contact te treden met de nationalistische Chinezen op Formosa, ten einde zo mogelijk te komen tot een gemeenschappelijke oorlog tegen communistisch China. Reeds gistermorgen waren de bestands- deJegaties tot overeenstemming gekomen over de kwestie van de krijgsgevange nen, die niet onmiddellijk na het sluiten van een wapenstilstand wensen te wor den gerepatrieerd. Gisteren zijn de tol ken de gehele dag bezig geweest met het opstellen van geautoriseerde vertalingen Contactlij# Door Np# Koreabeze 1 Door Ver Naties bezet c H. j na;. Janqiang KOREA Amerika en Australië, Nieuw-Zeeland en de Philippijnen geen enkele bepa ling, die, in het geval Zuid-Korea, de handhaving van Amerikaanse militaire eenheden zou wettigen. In het offensief, dat Syngman Rhee, eventueel in samen werking met Tsjang Kai Sjek, zou wil- olen ontketenen, ziet hij een laatste po- van de overeenkomst en vanmiddag om J ging om te voorkomen, dat de vrije we- ,'°naal wetboek en niet een uitsluitend wistik werkstuk. Men mag ver- °P b f'at de debatten in de Kamer rieJ^Paalde punten scherper en bewoge- tVeeAu'len worden dan zij reeds, zijn ge- Srona' ,met name wanneer de algemene S'hs 1 en van ^et n'euwe H.W. en be- s0r^?lvragen bij hepaalde onderdelen ter komen. Dan zullen immers le- zic|^0eschouwing en rechtswijsgerige in- Uien rechtstreeks in het geding ko- lir,™ n.neer de parlementaire behande- thaT,Qr"et meer tijd zal vergen dan men over Verwacht, dan zal het nieuwe B.W. v°rm i6n iaar v'er zi.m definitieve het a kunnen hebben gevonden, waarna öuren Bicht nog een vijftal jaren zal DanJp Y00r het kan worden ingevoerd. Verhoi j?rmijnen, maar geenszins buiten gro0tJu wanneer men let op de sheid der onderneming. 6 Lur?j?r'tse ministerie voor Burgeriij- Yah Ch heeft de vliegvergunning 3oor» jT^oPher Draper, de „gekke ma- jhortvli16 5 i-h met een gehuurd 2e Theo ®ïe onher de bruggen over n> hap118 doorvl°0g> tijdelijk ingetrok- shint v?§er!(je het onderzoek naar zijn htede, +aD?r aan verslaggevers aa« het hij zijn vliegvergunning reeds ministerie heeft opgestuurd. 2 uur plaatselijke tijd hebben de leiders van beide delegaties het document on dertekend. De weg naar het sluiten van een bestand is nu vrij, want reeds maan den vormde de krijgsgevangenenkwestie nog het enige obstakel. Men neemt aan. dat de delegaties nog enige keren bijeen zullen komen om een aantal administra tieve kwestfes te regelen. De officiële ondertekening van de wapenstilstands overeenkomst wordt nu zeer spoedig ver wacht. In de heden ondertekende overeen komst wordt bepaald, dat het aantal vertegenwoordigers der communisten, dat in staat zal worden gesteld te pogen onwillige krijgsgevangenèn te overreden zich toch terug te laten zenden, niet méér dan zeven en niet minder dan vijf per duizend krijgsgevangenen zal mogen zijn. Alle uiteenzettingen tegenover en gesprekken met deze krijgsgevangenen zullen in tegenwoordigheid van een ver tegenwoordiger van elk der vijf in de neutrale commissie vertegenwoordigde landen en een afgevaardigde van de staat, onder wiens hoede de krijgsge vangenen staan, moeten worden gehou den. Een woordvoerder van de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Lester Pearson heeft meegedeeld, dat Pearson, zodra in Korea de wapenstilstand is ge sloten, „automatisch" de Assemblée van de Ver. Naties zou bijeenroepen. Pearson is voorzitter van de Assemblée. Het bij eenroepen zou geschieden krachtens de resolutie, die op 1 April door de Assem blée is aangenomen, aldus de woord voerder. Nadat Vrijdagavond de Zuid-Koreaan- se ambassade in Washington een ver klaring van President Syngman Rhee had gepubliceerd, waarin deze de ge allieerde bestandsvoorwaarden verwerpt en eigen voorwaarden indient, heeft President Eisenhower getracht om Syng man Rhee schriftelijk te sussen. In deze brief deelde Eisenhower mee, dat hij be houdens goedkeuring van het Congress de economische hulp aan Zuid-Korea zou voortzetten. Voorts verklaart Eisenhower dat het niet gerechtvaardigd zou zijn de strijd voort te zetten in de hoop Korea met geweld te herenigen. Ook werd Zuid-Korea beloofd voor en tijdens eer> politieke conferentie over Korea, die na het sluiten van een bestand zal worden gehouden, volledig te zullen worden ge raadpleegd door de V. S. Amerika is be reid met Zuid-Korea een veiligheidspact te sluiten zoals het dit heeft gedaan met Nieuw Zeeland, Australië en de Philip pijnen. In Zuid-Korea werd het antwoord van Eisenhower onbevredigend geacht, óm dat Eisenhower een Amerikaans-Zuid- Koreaans veiligheidsverdrag na het slui ten van een bestand voorstelt, terwijl Syngman Rhee dit wenst voordat een wapenstilstand wordt gesloten. Verder bevatten de verdragen tussen Evenals dat op 28 Mei jl. gebeurde ten opzichte van Oost-Duitsland, heeft de Sovjet-Unie nu ook in Oostenrijk het militaire en het burgerlijke bestuur ge splitst. Tot dusver was luitenant-gene raal Vadïn Sviridov militair comman dant en hoge commissaris. Maar nu is de Russische vertegenwoordiger bij de Oostduitse regering, Ilitsjev, benoemd tot hoge commissaris in Oostenrijk. Was hington verwacht als gevolg van deze splitsing geen verandering an de Rus sische politiek. Aan de hoge commissaris van de Sov jet-Unie in Oost-Duitsland, Semjonov, is verder een plaatsvervanger toege voegd in de persoon van de 50-jarige Marxistische ideoloog Pavel Joedin, ge wezen politiek adviseur bij de Sovjetrus- sische controlecommissie in Oost-Duits land. reld „zich aan de communisten over geeft". De verloven voor alle Zuidko- reaanse troepen zijn ingetrokken en de officieren, die zich in het buitenland bevinden, hebben bevel gekregen on middellijk terug te keren. In zijn recal- citrantie is de Zuidkoreaanse president zelfs zo ver gegaan, dat hij de dezer dagen afgekondigde devaluatie van de Zuidkoreaanse „hwan" ten opzichte van de Amerikaanse dollar ongedaan heeft verklaard Overigens is het nog van belang, dat de nieuwe voorzitter van het comité van Amerikaanse stafchefs, admiraal Radford, heeft verklaard bij een bezoek aan Formosa, dat Amerika na het sluiten van een bestand op Ko rea zal doorgaan met het steunen en versterken van nationalistisch China. Een van Eisenhowers naaste medewer kers, Sherman Adams, zei gisteren in een toespraak tot studenten, dat de we reld aan de vooravond staat van een bestand op Korea. Daar schuilt een ge vaar in, als de vrije wereld zou menen, dat zij haar inspanning voor veiligheid en defensie daarna zou kunnen ver slappen Als het Westen de zaken ver der op hun beloop laat, zo waarschuw de Adams, vergroot dat de kans op oor log. Amerikaanse functionarissen op het gebied van de atoomenergie, die het jaar 1954 als belangrijk beschouwen, hebben het Congress meegedeeld, dat zij van plan zijn de productie van wapens van „nieuwe en grotere uitwerking" te ver hogen. Voor het komende jaar wordt een productieverhoging van 25 procent be oogd wat atoomgrondstoffen en -wapens betreft. Volgens Radio-India heeft de Paki staanse minister voor de minderheden en parlementaire aangelegenheden, Brohi, in Lahore verklaard, dat binnen enkele dagen de republiek Pakistan uit geroepen zal worden. Pakistan zou ech ter de banden met het gemenebest in stand houden. Bij 'referendum is gisteren beslist, dat in het Zwitserse kanton Genève vrouwen niet aan lokale verkiezin gen en volksstemmingen zullen mogen deelnemen. Een amendement op de grondwet, waarbij dit recht aan de vrouwen werd toegekend, werd on dersteund door alle politieke partijen met uitzondering van de conserva tieve radicalen. Desondanks stemden 17.967 mannen er tegen en slechts 13.419 er voor. Slechts 51 procent van de stemgerechtigde mannen namen lan het referendum deel. Dit is de vierde maal in 32 jaar, dat de man nen van Genève de vrouwen het stemrecht weigeren. De subcommissie van onderzoek van de Amerikaanse Senaat, die zich bezig houdt met de handel van geallieerde landen op communistisch China, heeft een lijst gepubliceerd met namen van 162 schepen, die tussen 29 Dec. 1952 en 30 April 1953 aan deze handel zouden heb ben deelgenomen. Op de lijst komen de namen voor van twee Nederlandse schepen, namelijk de „Meerkerk" en de .Hoogkerk". Deze beide schepen zouden in genoemd tijdvak samen vier reizen naar communistische havens hebben ge- gemaakt. Intussen hebben de Verenigde Staten nieuwe maatregelen afgekondigd om de handel op communistisch China te belemmeren. De publicatie van de „zwarte lijst" volgt op een mededeling, die al eerder door een Amerikaans«senator is gedaan. De Britse regering heeft toen het aan deel ontkend, dat Britse schepen in de handel op communistisch China, en meer in het bijzonder in het vervoer van rode troepen, zouden hebben gehad. De subcommissie van onderzoek wil met deze lijst een eind maken aan de verwarring, die daardoor is ontstaan. Intussen hebben de eigenaars van 12 Noorse schepen, die op de lijst voor kwamen, ontkend, dat zij goederen hebben vervoerd, die zouden zijn te omschrijven als contrabande of strate gisch belangrijk. i ii 11 ii i li Kolonel John Hunt, de leider van de Britse expeditie naar de top van de Mount Everest, is benoemd tot ridder, en de 34-jarige N.-Zeelander Edmund Hillary, die tezamen met de Nepalese gids Tensing de top heeft bereikt, is be noemd tot knight-commander of the Or der of the British Empire. In de desbetreffende verklaring wordt gezegd, dat Tensing geen Brits onder daan is en dat de kwestie van zijn be loning daarom nog nader onderzocht moet worden'. De Indische regering heeft ondertus sen besloten Tensing een speciale me daille toe te kennen wegens „buitenge wone moed en heldhaftigheid". Men ver wacht, dat de onderscheiding hem zal worden uitgereikt door de president van India, dr. Radjendra Prasad. De hele ex peditie zal wellicht volgende week Maandag in Khatmandoe terugkeren. Tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft generaal Georg Borg, controleur-gene raal voor de industriële productie van de Wehrmacht aan maarschalk Goering een plan voorgelegd voor het in cultuur brengen van 2% millioen hectaren on vruchtbare grond in de woestijn van Libye. Het plan werd nooit tot uitvoe ring gebracht en het document is tij dens het bombardement van Berlijn verloren gegaan. Georg Borg heeft thans zijn plan aan de Egyptische regering voorgelegd en hoopt binnen drie jaren met de uitvoe ring van het plan te kunnen beginnen. De Egyptische opperste raad voor de productie wil kanalen laten graven voor de aanvoer van Nijlwater, pompstations laten bouwen en oude meren in de om geving van Alexandrië laten droogleg gen. Men hoopt aldus in de komende tientallen jaren vijf millioen personen zich te laten vestigen in de woestijn gebieden van Libyë. Inwoners van het Zwitserse kanton Genève hebben in een petitie met 7.000 handtekeningen uiting gegeven ban hun vrees, dat de vestiging van een atoom centrum aldaar de neutraliteit van Zwit serland zal schenden. Hierdoor is een referendum noodzakelijk geworden, dat op 28 Juni zal worden gehouden. Zou de bevolking zich uitspreken tegen ves tiging van het atoomcentrum in Genève, dan zouden de elf Europese landen, die er deel van uitmaken, naar een andere plaats moeten zoeken. In dit verband is ook Nederland genoemd. Maar de voor zitter van de Europese Raad voor de Kernphisica, de Nederlander drs. J. H. Bannier, achtte het niet waarschijnlijk, dat het kanton Genève zou weigeren het centrum te huisvesten, ook al, om dat militaire belangen in dit centrum geen rol spelen. De politie te Den Haag heeft aange houden en in verzekering gesteld de 30- jarige vertegenwoordiger P. B. B. heeft gedurende de laatste twee maanden 4000 series kammen verduisterd voor een waarde van ongeveerd f 2000. Het verduisterde geld, dat de vertegenwoor diger geheel heeft opgemaakt, werd deels door hem besteed om zijn auto af te betalen, die hij in huurkoop had. f™:.- Dit is de eerste officieel vrijgegeven foto van „Lark" het bestuurbare lucht doelprojectiel van het Amerikaanse leger, dat door de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht gebruikt zal worden. Deze foto werd genomen aan boord van het schip „Norton Sound", dat speciaal voor het afvuren van deze projec tielen ingericht. Het wapen wordt eerst met behulp van twee raketten „op gang" gebracht; daarna vallen deze automatisch af. Het projectiel beweegt zich dan verder met de eigen raket voort. Bij de Algemene Verkiezingen in Italië heeft Zondag als gevolg van het slechte weer niet meer dan ongeveer zestig pro cent der kiesgerechtigden zijn stem uit gebracht. Dit werd als een voor de regeringspartijen ongunstig teken be schouwd en deze hadden daarom voor vandaag „hulpcommissies" gevormd, welke trage kiezers in gehuurde auto's en bussen naar de stembureaux zouden brengen. Ook hadden zij paraplu's en regenjassen verzameld om zoveel moge lijk kiezers naar de stembus te krijgen. De beter georganiseerde Communisten en de met hen verbonden linkse socia listen, alsmede de neo fascisten, komen in groten getale op. Een man van 102 jaar reed vijf kilometer op de fiets om in Faldagno Un het Noorden van het land) zijn stem uit te brengen. Een emigrante stemde, nadat zij daarvoor uit Australië was overgeko- nien. Arturo Toscanini, de beroemde dirigent, die voor de verkiezingen uit New York naar Milaan was overge komen, verloor zijn stembiljet Hij kreeg een nieuw, waarmee hij Maan- Dikke rookwolken stijgen op uit de tankers „Phoenix" (voorgrond) en „Pan-Massachusetts", die na een aanvaring op de Delaware in brand gevlogen zijn. Door de wind en de stroom werden de schepen na de aanvaring opnieuw naar elkaar toe gedreven. Twee personen werden bij dit ongeval gedood; één wordt er vermist. Tjjdens een jachtpartij te Doorn is Zaterdagavond omstreeks half negen de tandarts^ J. H. Lunshof uit Ame- rongen door een schot hagel uit zijn eigen jachtgeweer in de buik getrof fen en kort daarop overleden. Op verzoek van de heer Bleyenberg, landbouwer te Doorn, waren op zijn landgoed de heren Lunshof en Corne- lissen, beiden in Amerongen woonach tig, op jacht gegaan om konijnen te schieten. Op het ogenblik, dat een ko nijn in de nabijheid van de heer Luns hof werd gezien, nam deze zijn jacht geweer om met de kolf het dier te doden. Het geweer brak doormidden en op hetzelfde moment drong een schot hagel in de buik van de heer Lunshof. De heer Cornelissen waar schuwde onmiddellijk een dokter, doch kort na diens aankomst is het slachtoffer overleden. De Duitse autobus uit Dusseldorp, die in beslag was genomen op verzoek van een Haagse hotelhouder, mag thans zijn weg vervolgen. Via het Duitse consu laat is Zaterdagmiddag namelijk onder protest het bedrag betaald, waarop de hotelhouder recht meent te hebben. Het bedrag is in bewaring gegeven bij een advocaat in Den Haag, totdat is uit gemaakt of de hotelhouder werkelijk recht op het geld heeft. Te Oyen bij Oss is gisterochtend te kwart over tien brand uitgebroken in het huis bewoond door het gezin van Leeuwen, bestaande uit man, vrouw, vijf kinderen en de schoonmoeder van de heer van Leeuwen. In een mini mum van tijd brandde het huis, dat met riet gedekt was, als een fakkel. Binnen twintig minuten was het ge heel een prooi der vlammen. Behalve de inboedel zijn twintig kippen ver loren gegaan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, verzekering dekt gedeeltelijk de schade. (Van onze correspondent) Door het betrappen van een fietsendief te Beek en Donk is de Rijkspolitie uit deze gemeente in samenwerking met die te Gemert er in geslaagd een grote die venbende op te rollen. In Beek en Donk werden drie en in Gemert zeven verdachten, meest jeug dige personen, aangehouden. Het staat' reeds vast, dat zij zich aan tientallen diefstallen in Zuid-Oost-Brabant hebben schuldig gemaakt. In Gemert hield de bende er een opslagplaats van gestolen goederen op na. Allen zijn heden voor geleid aan de officier van Justitie te Den Bosch. Wat gij betekent voor uw even mens, vindt zijn laatste grond in uw persoonlijke waarde. dag kan stemmen. Nabij Livorno werden twee kloos terzusters op instructie van de com munistische burgemeester door de politie gearresteerd, daar zij zouden hebben getracht tweemaal te stem men. Zij werden later vrijgelaten. De eerste kiezer, die gisteren gear resteerd werd, was een 27-jarige com munistische arbeider, die tweemaal met verschillende identiteitskaarten op het zelfde stembureau te Civitavecchia, verscheen. 93 Op de Gijsbrecht van Amstelstraat te Hilversum merkte Zaterdag een win kelier, dat een groepje jongemannen met grote vaart repen uit zijn automaat haalden. Hij ging eens poolshoogte nemen en merkte dat het Duitsers waren, die 5 pfennigstukken in een der kwartjes automaat deden. De zeer vriendelijke winkelier vroeg hun, hoeveel de Duitse muntstukken waard waren. „Ongeveer vier cent,' vertelden ze hem. „Dan zult u nog 21 cent bij moeten betalen,' con stateerde de winkelier zakelijk. Hij werd echter door de jongens uitgela chen. Zü stapten op hun fietsen en gin gen er van door. De politie werd ge waarschuwd, doch een achtervolging was overbodig, want de leider van het gezelschap, een 31-jarige onderwijzer was achtergebleven en bood aan om de schade te vergoeden. De politie wist echter een betere weg en nam de paspoorten van het gehele gezelschap in beslag. De onderwijber kreeg de boodschap mee, dat hij zich 's middags met al zijn discipelen op het bureau moest melden. Met hangende pootjes kwamen zij tegen de middag het bureau binnen. Zij bleken afkomstig te zijn uit Haselünen en waren naar de Kroningsplechtigheden in Engeland ge weest. Toen zij op het minderwaardige in hun gedrag opmerkzaam waren ge maakt, bogen alle Siegfrieds en Hel- muths en Ernsts het hoofd en beloofden (in het Duits), dat ze zoiets nooit meer zouden uithalen. Alleen één van hen was er niet van te overtuigen, dat het verkeerd was rovertje te spelen in een buurland. Hb had tot nu toe op school zeker alleer het spreekwoord geleerd: „Zo de ouder zongen, piepen de jongen". Advertentie BaRTELOORISSTRAAT ZO TEL. 13439 (tot Dinsdagavond) Tamelijk veel bewolking met en kele verspreide buien en een kans op onweer. Matige tot krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.21-20.58. Maan: 2.18-19.10. Advertentie Korea., Suez.. Mau Mau„ McCarthy.. Coronation: daar kun je alleen kalm bij blijven met een Lexington cigarette vaiv America's best Tobaccos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1