Kabinetsformateur Indonesië komt voor zware taak te staan Be 700.000ste in Rotterdam D.D.D. Weer KOOKPLICHT voor alle soorten en maten Moord- in de lif 't Innerlijke discipline op de weg vereist Bittere verklaring van Masjumi maakt samenwerking met PNI onwaarsc Belangrijke mijlpaal Huid uitslag Beschuldiging van meineed 200 vrijwilligers op weg naar Korea Loyola te Vught veertig jaar Areaal met 24 pet. verminderd adem tr is uyj tanden Naar Den Bosch toe I Grote schade aan augurkenteelt Prins Bernhard leid verkeersweek in OVERLEG MET PARTIJEN BEGONNEN He Tandjung Morawa- affaire h ïa taI van aanvallen doorstaan te ?ebben is de regering van mr. Wilopo jChslotte gesneuveld op de Tandjung rj°rawa-affaire. Op 16 Maart van dit Jaar ging de politie in Tandjung Mora- ?a (Oost-Sumatra) over tot de verwij- ®ering van enkele Chinezen die clan destien Indonesië waren binnengeko men en daar onwettig grond hadden "occupeerd, en die aan herhaaldelijke ?anmaningen om deze grond te verla- waarbij hen zelfs andere grond ter Schikking werd gesteld, geen gevolg «ven. Het plaatselijk bestuur, dat de j-'andestien geoccupeerde grond voor Pet aanleggen van een proeftuin nodig gaf na eindeloze onderhandelingen de Chinezen, die voor geen rede 1«baar bleken, aan de politie opdracht ?e.n van de grond te verwijderen. Daar- '1 boden de Chinezen weerstand. Eén j,an hen trachtte een politieman zijn tengun te ontrukken. Het wapen ging en er vielen onder de samenge stroomde menigte vijf doden en zestien "Wonden. Affiche voor Leeuwarden Kees Westerman bekroond Geschenk mee voor aan tal Amerikanen 10 Juli a.s. DE IRISvergaderde in Krelagehuis verkwikkende R.K. Sigarenwinkeliers te Maastricht bijeen DINSDAG 9 JUNI 1953 PAGINA 3 Vrijwilligsters voor het ramPgebied gevraagd VERSTELBARE SCHEEPSSCHROEF Klacht ingediend tegen dagblad 2% door NGAIO MARSH UITREIKING PRIJS VAN IJ MUI DEN" Een café geen sigaren winkel (Van onze correspondent) DJAKARTA, 8 Juni ^andaag is president Soekarno van Indonesië begonnen met het horen van ver- '^genwoordigers van de verschillende politieke partijen in Indonesië. Met deze "hearings" is hij dus begonnen vijf dagen nadat het Indonesische kabinet gevallen s- De partijen hebben dus ruimschoots gelegenheid gekregen zich te beraden en Concepties voor een nieuwe regering op te stellen. eenvoudige opgave is het vormen van een nieuwe regering van Indonesië iteraard niet. De regering-Wilopo, die de leeftijd van veertien maanden bereikt ad en daarmee royaal het oudste kabinet geworden was, dat Indonesië ooit gehad ®eft, was geconfronteerd met tal van moeilijkheden en deze zullen voor de «ieuwe regering uiteraard precies dezelfde zijn. Het j. 1S zeer de vraag of de twee grootste partyen in Indonesië, de Masjumi en de •N.I. (de Islamietische en de nationalistische partij), die in het kabinet-Wilopo Oienwerkten, daartoe ook in een nieuwe regering bereid zullen zijn. De gerezen "schillen lijken daartoe bijkans te groot. j Korte tijd na het incident deel- de Indonesische minister van Bin nenlandse Zaken, mr. Moh. Roem, op aeh persconferentie mede, dat hij er in peslaagd was het incident af te wikke- en- Een onderzoek door de procureur- generaal had uitgewezen, dat de politie rechts uit noodweer gehandeld had. De •-•nmezen hadden zich bereid verklaard "aar een ander stuk grond, dat hen ter j.eschikking was gesteld, te verhuizen. re Indonesische regering had besloten j®.. clandestiene immigranten niet uit te yjjzen. In hoeverre zij voor hun verzet vervolgd zouden worden, zou nog nage daan worden. Al leek het incident hiermede van de baan, toch bleef de Indonesische rege ring blootstaan aan felle aanvallen in verband daarmee. Deze kwamen uiter aard vooral van communistische zijde. Daarbij werden de gebruikelijke argu menten over „het arme verdrukte volk, dat door de koloniale machthebbers uitgebuit werd" naar voren gebracht. In het begin trachtte men bovendien de feiten te verdraaien door het zo te stellen, dat de bewuste grond niet ont ruimd moest worden ten behoeve van de Indonesische regering, maar ten bate van een Nederlandse onderne ming. Hoe dit ook zij: het hek was van de dam, en de Indonesische regering bleef blootgesteld aan een stroom van critiek in verband met het gebeurde in Tand jung Morawa. de grondenverdeling in Oost-Sumatra in het algemeen, en ver schillende andere kwesties meer. Tenslotte werd in het parlement door het lid Sidik Kertapati een motie inge diend, waarin geëist werd dat de rege ring haar beleid bij de grondenverdeling in Oost-Sumatra ingrijpend zou wijzi gen, en waarbij de regering precies werd voorgeschreven hoe zij dan verder te werk zou moeten gaan. De grootste re geringspartij, de Masjumi, verklaarde zich niet met deze motie te kunnen ver enigen. De tweede regeringspartij ech ter, de P.N.I., stelde zich min of meer achter de motie. Hierop besloot de In donesische regering, nog voor het tot stemming over de motie gekomen was (doch dat deze aangenomen zou zijn is vrijwel zeker) af te tre'den. Een merkwaardige bijzonderheid hier bij is nog, dat de grondverdeling in Oost-Sumatra plaats vindt volgens een ten tyde van het kabinet Sukiman, door de destijdse minister van binnenlandse zaken. mr. Iskak Tjokrohadisurjo, opge- dagmiddag zijn H. M. Koningin Juliana op het Paleis Soestdijk twee oran- 0everfde tonnetjes haring aangeboden door de burgemeester van Vlaardin- Mr. J. Heusdens. In de deputatie, die deze haring ten paleize bezorgde, be enden zich de schipper van de VI 70, de heer P. Keus, die de haring had ge iden, alsmede de opperrijkskeurmeester van Vlaardingen, de heer W. Dom, en fl' reder van de VI 70, de heer D. Kwakkelstein. H. M. de Koningin nam voor t,l K. H. Prinses Wilhelmina, die eveneens ten paleize Soestdijk verblijft, ook e tonnetjes haring in ontvangst. Rechts de heer Kwakkelstein, midden de burgemeester was een feestelijk ogenblik voor toen Maandagmiddag de Sljjjonteur C. A. van Steen op het br- his aan a ii te kwam doen van de ae- '""s aangifte kwam doen van de ge- Henie. van zijn zoon Antonius Comelis hieli-jjkus Petrus. Het betrof hier na- inwoner van de Maasstad. De *ijn jge vader, die op deze dag tevens «nim, -ste verjaardag vierde, was wel ^Tn lns verbaasd, toen de ambtenaar Hurn Verz°cht, even mee te gaan naar de ?*eer 2aaI- ziin verbazing steeg nog eW jen hij hier welkom werd ge- H tv ot>r de burgemeester, mr. G. E. °olig °kum, verscheidene leden van het \^aaLV(in Ben W. en enkele Gemeen- "n Jleden. Eerst toen begreep de heer 7nn „een> dat hij de vader was van Oj..1"00ste Rotterdammer. ?eWpC l werd de geboorte-akte voor- 'l->e mijlpaal voor Rotterdam was op de achtste Juni, 's morgens W, minuten over vier. Het vierde Het gezin van Steenv. d. Mee- Sew n* was de 700.000ste Rotterdammer gorden. {V-r ^meester Van Walsum wenste de stüii n Steen namens het gemeente kas geluk. De ontwikkeling van deze '-m s de heer Van Walsum, is ge- ;"U.Oon ëeweest, want het aantal van Wttwrnet, is in betrekkelijk korte h?°t d 'e'ht. Deze dag heeft betekenis w'aats 6 toekomst. Rotterdam is nu een a^l-eaan innemen, die bijzondere met zich brengt, vooral o °rlor> het einde van deze groei ?6|heestg nog niet is te z*en- h)e bur- ift d6 ?r sPrak de wens uit, dat de zoon Sen er Van Steen voorspoedig zou v °Pgroeien tot een sieraad van de E7'hs-V'erltcentrum van de Katholieke AaHerr,en hulpcolonnes in het Bisdom viiwiiij Vraagt dringend om Katholieke j'erilj, gs^ers voor de hulpverlening aan t'ee- Vertrek eerste colonne: 15 Hd boven 20 jaar. Opgave: on- ehhaB Ledeganckplein 27, 's Gra- «e. telefoon 119282. Maasstad. De heer Van Walsum over handigde tenslotte aan de vader van de nieuwe wereldburger een spaarbank boekje van f 700. Natuurlijk ontbraken bij deze plechtigheid de traditionele beschuiten-met-muisjes niet. De heer Van Walsum heeft later op de middag een bezoek afgelegd bij mevr. Van Steen. steld programma. De tenuitvoerlegging daarvan werd voortgezet door zijn ambtsopvolger in de regering Wilopo. mr. Moh. Roem. Mr. Iskak echter is lid van de P.N.I. en mr. Roem van de Masjumi. Zodat dus in deze de P.N.I. (overigens niet voor het eerst) een eigen conceptie getorpedeerd heeft. In de verklaring van de Masjumi, na de val van het Indonesische kabinet, wórdt dan ook gezegd „dat ieder ka binet, dat geplaatst wordt voor een structuur, waarbij een van de andere re geringspartijen meer samenwerkt met de oppositiepartijen dan met de andere re geringspartijen hetzelfde lot zal treffen". Gezien deze scherpe verklaring van de Masjumi moet het niet waarschijnlijk geacht worden, dat de P.N.I. en de Masjumi weer tot samenwerking zullen weten te komen. Mogelijk blijft dit na tuurlijk altijd, vooral gezien het feit dat de P.N.I. bestaat uit een conglomeraat van leden, wier opvattingen vaak zeer uiteenlopen. De reden van de merkwaardige hou ding van' de P.N.I. ten aanzien van de Tandjung Morawa-affaire schijnt vooral gezocht te moeten worden in het feit, dat verschillende afdelingen van de partij op Sumatra druk uitoefenden op het hoofdbestuur en daarbij met uittre ding dreigden. Met de algemene verkie zingen voor de deur, heeft de P.N.I. het daar blijkbaar niet op aan durven laten komen. Thans reeds voorspellingen doen over het komende Indonesische kabinet moet zeer praematuur geacht worden. De P.S.I. (de socialistische partij van Sjah- rir) heeft gevraagd om een zakenkabi net. Inderdaad zou dit misschien een oplossing kunnen betekenen, doch ook een dergelijk kabinet zou geconfron teerd worden met eisen van het parle ment, die zeer moeilijk uitvoerbaar zijn. Zolang er in Indonesië geen algemene verkiezingen gehouden zyn (en dat zal nog wel gauw een jaar duren), en het parlement dus niet op democratische wüze is gevormd en geacht kan worden de bevolking te vertegenwoordigen, zal het voor een regering van Indonesië moeilijk biyven om te regeren. Een oplossing zou gevormd kunnen worden door de door het dagblad „Indo nesia Raya" voorgestelde ontbinding van dit voorlopige parlement (dezelfde eis overigens, die ook de demonstranten op 17 October van het vorige jaar stel den). De regering zou dan vrij kunnen regeren totdat het „echte" parlement gevormd is. Voor een dergelijke oplos sing schijnt men echter ook nog terug te deinzen. Advertentie Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De hel der vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zui vert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN UlltaUICt Gil gGUGGOL U« De Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin- gen heeft aan Lips' Scheepsschroeven- gieterij in Drunen de vervaardiging van haar gepatenteerde verstelbare schroef in licentie gegeven. De Nederlandse marine heeft een order geplaatst voor verstelbare schroefinstallaties voor de 32 mijnenvegers, die op Nederlandse werven in aanbouw zijn. De Engelse en Canadese marine overwegen eveneens toepassing van deze schroeven. In de affichewedstryd van de Leeu warder vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer is met alge hele instemming van de jury met de eerste prijs (f 750) bekroond de inzen ding onder motto „2", afkomstig van de schilder Kees Westerman uit Amster dam en voorstellende de Oldenhove met op de achtergrond een aantal oude huis jes. De jury was van mening, dat ofschoon de Oldenhove bij vele inzendingen voor komt, bij dit ontwerp de toren op sug gestieve wijze is afgebeeld. Ondanks de bijna trieste sfeer oordeelde de jury, dat deze inzending als de beste moet worden aangemerkt en zeer geschikt is om als affiche te dienen. Wel opperde de jury enige bedenkingen tegen de letter van het opschrift, maar hierin is op eenvou dige wijze te voorzien. De tweede prijs (f250) werd toege kend aan de inzending onder motto „Lijn en Kleur" van Cor Reisma, oud- Leeuwarder en thans wonende te Am sterdam. De jury bestond uit de heren dr. A. Wassenbergh, directeur van het Fries Museum, W. F. van der Vegte, architect, S. J. Regnery, bestuurslid van de maat schappij tot bevordering van schilder en tekenkunst, allen te Leeuwarden, P. van der Hem, kunstschilder te 's-Gra- venhage, Jan Bons, affiche-ontwerper en Harry Sierman, eveneens affiche-ontwer per, beiden te Amsterdam, en H. Land stra, directeur van de Leeuwarder pa- pierwarenfabriek. Er waren 46 inzendin gen binnengekomen. Bij de eerste be oordeling vielen reeds 41 inzendingen af. De Haarlemse advocaat mr. H. J. M. Tonino heeft bij de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank een klacht ingediend tegen een Amsterdams dagblad wegens een volgens hem ten dentieus en beledigend bericht inzake een van zijn cliënten. 2 Juni werd in dit blad vermeld, dat dr. Samuels te Amsterdam een aan klacht had ingediend tegen de inspec teur van de Volksgezondheid in Noord- Holland naar aanleiding van de schor sing van dr. Samuels voor de tijd van drie maanden. Volgens dit bericht was dr. Samuels van oordeel, dat zijn schorsing was be werkstelligd als gevolg van een mein eed, die in deze zaak zou zijn gepleegd door een vroegere patiënt van dr. Sa muels, een Haarlemse monteur. Volgens mr. Tonino zou zijn cliënt geen mein edige verklaring hebben afgelegd. 6 Mei werd de monteur n.l. door de arrondis sementsrechtbank te Amsterdam van meineed vrijgesproken. Met de behandeling van de aanklacht van dr. De Groot tegen dr. Samuels op 22 Augustus 1952 heeft genoemde mon teur volgens mr. Tonino niets te maken. Terwijl de Koninklijke Militaire Ka pel onder leiding van kapitein Rocus van Yperen het Wilhelmus liet weer klinken onder de kap van het eerste perron, stoomde Maandagmiddag de D-trein voor Parijs langzaam het Roo- sendaalse station uit. In de trein bevon- zich 201 Korea-vrijwilligers onder lei ding van kapitein H. W. Wolf uit 's-Hertogenbosch, die zich in Marseille gaan inschepen op een Frans troepen schip, dat hen naar Korea zal brengen. Ook aalmoezenier patei J. van Ben- tbem, Montfortaan, maakt de reis mee. Het detachement heeft een uitgebrei de bagage bij zich, want de dienst Wel zijnszorg maakte van de gelegenheid gebruik ongeveer duizend pakketten mee' te geven alsmede vierentwintig kisten lectuur en twee filmprojectoren. De vrijwilligers zelf hebben spontaan het nodige geld bijeengebracht voor een zestal Delfts-blauw borden, die hun commandant uit erkentelijkheid zal aanbieden aan een aantal Amerikaanse officieren. Maar het laatste dat bij de bagage was gevoegd was een sympa thiek geschenk voor de vertrekkende vrijwilligers zelf. Mevrouw Christan, de echtgenote van de voormalige comman dant van dit detachement, kwam op de valreep iedereen verrassen met een extra blikje sigaretten. Het is binnenkort veertig jaar gele den, dat het bekende Retraitehuis „Loy ola" te Vught door Ed. Cuypers werd gebouwd. Op 10 Juli a.s. zal dit feit in intieme kring feestelijk worden her dacht. De man, die dit huis-tot stand bracht, was pater Willem Cramer S.J., die vóór ruim veertig jaren als propagandist van het Retraitewerk het land doortrok, om gelden in te zamelen. De grote leken- promotor was minister mr. Robert Re- gout, die helaas de inzegening van het Retraitehuis in September 1913 niet meer mocht meemaken. Twee dagen na de plechtige inzege ning door mgr. Jacq. Pompen, vicaris- generaal van het bisdom Den Bosch, werd reeds de eerste retraite gegeven in Loyola (47 September 1913); Til burg had de eer. En sindsdien bleken meer dan 150.000 katholieke mannen en jongelingen in de afgelopen veertig jaar een retraite op „Loyola" gemaakt, de meesten natuurlijk uit Brabant, maar ook duizenden uit de grote steden van Noord- en Zuid-Holland. De eerste superior was pater W. Cra mer S.J. Van de meest bekende opvol gers van deze noemen wij pater J. Zeij, een Vondel-kenner hij uitstek, die zijn retraitanten de laatste dag steeds deed genieten van zijn kennis omtrent onze grote dichter. Niemand van de bewoners is veertig jaar op „Loyola" geweest, uitgezonderd één: n.l. de kok, de heer Piet van den Akker, die 10 Juli a.s. dan ook in de bloemetjes zal worden gezet. In de kapel van de Würzburgse Universiteitskliniek heeft Andrea Maria, de doch ter van Otto van Habsburg en de vroegere Prinses Regina van Saxen-Meiningen, eind vorige week het Heilig Doopsel ontvangen uit handen van Prins-Bisschop dr. Ferdinand Pavlikovski van Graz-Seckau in Oostenrijk. Andrea Maria, die de titel draagt van Aartshertogin van Oostenrijk, is 20 Mei in Würzburg geboren. Links op de voorgrond zit de moeder van de baby, Regina. Verder van links naar rechts Otto van Habsburg, zijn zuster, Aartshertogin Adelhaid (met dg dopeling in haar armen), pater Marianus, de vroegere Prins Frederik van Saxen-Meiningen (broer van de moeder van de baby) en prins-bisschop dr. Ferdinand Pavlikovski. De gezondheidstoestand der irissen liet de laatste jaren wel wat te wensen over. Het aaltjes- en virusziek begon zoveel zor gen te baren, dat de ver. „De Iris" giste ren op de ledenvergadering in het Krelage huis te Haarlem besloot weer een kook- plicht in te voeren voor alle soorten en alle maten. Het is geen prettige maatregel, aldus de voorzitter, de heer A. H. A. Berg man, maar we mogen niet wachten. Het is de enige manier om tot een gezonde cul tuur te komen. Uiteraard waren er leden, die dit voor stel niet met gejuich begroetten. Zo was er van de kant der kwekers dit bezwaar, dat men een te hoge temperatuur moest geven, terwijl van exportzijde werd ver kondigd, dat het koken der bollen de uit voer nadelig zou beïnvloeden. Met deze laatste opmerking was de voorzitter het volkomen eens, maar wat het zwaarste is, moet nu eenmaal het zwaarste wegen. In zijn openingswoord had de heer Berg man even een blik teruggeworpen op 1952. Dat was geen gunstig jaar voor de irissen- kwekers. Er was een grote uitbreiding ge weest en bovendien een behoorlijke oogst. De afzet had echter geen gelijke tred ge houden met de uitbreiding van het areaal en het gevolg was geweest, dat de prijzen zakten als een baksteen. Daarentegen boekten de kwekers op de tentoonstelling in Hamburg, die Verzorgd werd door het C.B.C. en de Duitse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren, en op de show in het bloemenpaleis van Flora 1953 grote successen. Het afzetgebied kan vermoede lijk nog wel vergroot worden, maar dan moeten we, zei de heer Bergman, zo spoe dig mogelijk een gezonde cultuur zien te krijgen. Prof. Van Slogteren en dr. Beijer hebben proeven genomen, waarmee men revolu- tionnaire resultaten bereikte en ook dat zal tot verruiming van het afzetgebied bij dragen. De proefstations voor de bloem bollencultuur te Lisse en Höorn bereikten eveneens mooie resultaten. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Van der Laan, bleek, dat het areaal sinds verleden jaar met niet min der dan 24% is teruggelopen; van 278.124 Rijnlandse roeden in '52 op 212.124 roeden dit jaar. De samenwerking met de keuringsdiensten noemde de heer Van Advertentie fauwgo* 47 „Helemaal niet. Maar ik vrees, dat wijik heb zo'n slecht geheugen...." „We hebben elkaar nog nooit ont moet," schreeuwde Alleyn. „Zou ik u even iets mogen vragen?" Hij zag, dat ze hem niet verstaan had en in wan hoop greep hij naar een van zijn of ficiële kaartjes. Hij voelde zich volslagen belachelijk, toen hij het haar overreikte. Lady Katherine tuurde er naar, gaf een lichte kreet van schrik en keek Alleyn aan met een blik vol afgrijzen. „Niet de politie!" klaagde ze. „Is het al zó ver gekomen? Nu al?" IV Alleyn vroeg zich in verwarring af of er ergens in de flat een hoekje zou zijn, waar hij rustig en ongestoord in het oor van deze dame kon schreeuwen. Hij besloot dat de beste plaats in de lift was met de deuren dicht. Door een se rie uitnodigende gebaren slaagde hij er in haar naar binnen te lokken Ze liet zich op de smalle bank neervallen. Hij had de tijd om te kunnen constateren, dat Thompson en Bailey hun werk ge daan hadden. Hij leunde tegen de deu ren en bekeek zijn getuige. Ze was net een schaap, vond hij. Hij boog zich voorover en ze knipperde met haar ogen. „Ik wist niet," zei hij luid, „dat u wist, dat dit gebeurd was." „Wat?" „Weet u al van het ongeluk?" „Van wat?" „Dit drama," schreeuwde Aleyn. „Ja. Erg verdrietig. Mijn arme neef." „Ik ben bang, dat gebleken is, dat het heel ernstig is." „Hij heeft me er vanmiddag alles van verteld." „Wat!?? schreeuwde Alleyn. „Alles, de arme kerel." „Wie, Lady Katherine? Wie heeft u dat verteld?" Ze schudde haar hoofd. „Heel treurig," zei ze. „Lady Katherine? Wie heeft u iets verteld en wat?" „Wel mijn neef, Lord Charles Lam prey. Wie anders? Ik hoop Ze keek weer naar zijn kaartje. „Ik hoop, meneer Alleyn, dat de politie niet te streng zal zijn. Ik weet zeker, dat hij het erg betreurt." Alleyn slikte hoorbaar. „Lady Kathe rine, wat heeft hij u verteld?" „Over Gabriel en hemzelf. Mijn neef Wutherwood en mijn neef Charles. Ik was al bang dat het zó ver zou komen „Hoe ver?" „Zelfs nu," zei Lady Katherine, „nu dit gebeurd is, hoop ik dat Gabriel nog zal vertederen." Alleyn dacht bliksemsnel na en meen de, dat hij licht begon te zien. „Natuurlijk," zei hij, „u was al weg voor...... ik bedoel, toen u wegging leef de Lord Wutherwood nog." „Wat zegt u?" „Ik vrees," brulde Alleyn, die weer van koers veranderde, „dat ik erg slecht nieuws voor u heb." „Heël slecht nieuws," stemde Lady Katherine toe. „Werkelijk heel slecht." Alleyn gooide alle behoedzaamheid overboord. Hij hield zijn gezicht vlak voor dat van Lady Katherine en schreeuwde: „Hij is dood." Lady Katherine werd zeer bleek en sloeg haar handen in elkaar. „Nee nee!" fluisterde dood? Ik hoor niet dachtWilt u het nog eens zeggen? Is hij dood?" „Ja." „Maarwat verschrikkelijk! En zo'n grote zonde, als hijheeft hij ée hand aan zichzelf geslagen? O, arme Charlie. Arme Immy! En arme kinderen!" „Grote goden!' riep Alleyn. „Niet Lord Charles! Lord Wutherwood! Lord Wutherwood is dood!" Hij zag de kleur in vlekken naar haar gezicht terugkeren. „Gabriel?" vroeg ze heel luid- „Is Ga briel dood?" Alleyn knikte heftig. Dertig seconden misschien bleef het stil en met een kleine zucht fluisterde ze: „Dan had ik ook niet zo veel moeite hoeven te doen In de familiekring Roberta had gedacht, dat, toen de twee heren van Scotland Yard naar de eetkamer verdwenen, ze allemaal een beetje rust zouden krijgen en op nor male wijze met elkaar zouden kunnen praten. Het kwam Roberta voor dat sinds de verschijning van Alleyn en Fox, de Lampreys zowel als zij geen echte personen geweest waren. Ze werd zich ervan bewust dat ze misschien voor de eerste keer van haar leven opzettelijk en moèdwillig weigerde om haar ge dachten te ontleden. Aan de oppervlak te van haar brein verscholen zich met de hardnekkigheid van beelden uit een nachtmerrie een aantal ideeën en ver onderstellingen. En zoals een dromer tij dens een nachtmerrie zijn eigen beel den kan bevechten, bestreed ook Rober ta de opkomende verschrikkingen van haar gedachten; ze drong ze naar de ze. „zei u....„ achtergrond, bedekte ze met andere, zo goed en ik piinder angstaanjagende herinneringen, die ze koesterde, sinds ze zes jaar geleden voor elk van de Lampreys een liefde had opgevat, die nog steeds standhield Het scheen haar toe of de Lampreys zelf zich van haar hadden teruggetrok ken en dat ze, niettegenstaande ze er geen gelegenheid voor hadden gehad, toch onder elkaar tot een soort ver standhouding waren gekomen. Ze had gehoopt, dat, wanneer ze alleen zouden zijn, de Lampreys ook haar in deze overeenstemming zouden betrekken, en haar door een vertoning van verbijste rende openhartigheid welke zo velen van hun vrienden voor een blijk van flatterend vertrouwen aanzagen, mede opnemen in het gemeenschappelijke front, dat zij tegenover de politie zou den tonen. Maar het bleek, dat ze niet alleen gelaten zouden worden. Alleyn en Fox hadden een grote politie-agent achtergelaten en de aanblik van deze indrukwekkende gestalte met zijn ge boende gezicht en zijn glimmende kno pen maakte, meer dan enige andere gebeurtenis voor deze ongelooflijke avond, dat een ijzige rilling van paniek door Roberta voer. Blijkbaar had het op de Lampreys niet zo'n uitwerking. Gehoorzamende aan een gemompel van zijn moeder bood Collin de agent een leunstoel aan en vroeg of hij niet lie ver dichter bij het vuur zou willen zit ten aan het andere eind van de kamer der Laan zeer nuttig. Verder steeg het aantal leden van 475 naar 640. De heer Limburg, directeur van de Keuringsdienst, merkte o.m. op, dat het virus- en aaltjesziek nog veel zorgen geeft. Er werden in de afgelopen jaren resultaten geboekt, maar niettemin stond de irissencultuur wat de gezondheid be treft nog niet op zo'n peil, dat men zich veilig kan voelen. Door inlevering van het kleine goed, had men gehoopt een stap in de goede richting te doen wat het percentage virus betreft. Dat viel echter niet mee. Bovendien laat ook de zuiverheid van verschillende par tijen te wensen over, vooral in de soorten Wedgwood en Imperator. Het aaltjesziek geeft bij de bestrijding deze moeilijkheid, dat de aantasting pas geconstateerd kan worden op een tijdstip, dat het tegenmid- del, het koken, niet, of niet zonder schade, kan worden toegepast. De Plantenziekten- kundige Dienst heeft getracht voof-de te exporteren bollen een oplossing te vinden door middel van een voorafgaand monster- onderzoek. Dit gaf wel meerdere zeker heid, maar afdoende bleek dit ook niet. Voor het komende seizoen heeft de P.D., mede op aandrang van de Amerikaanse in spectie, opnieuw een kookvoorsehrift ge geven voor de meeste variëteiten, die naar de U.S.A. en Canada worden geëxporteerd. En na het verslag van de heer Limburg deelde de heer Bergman dan mede, dat het bestuur van „De Iris" had besloten een kookplicht in te voeren voor alle irissen in alle soorten. Zoals hierboven gezegd: er kwamen enkele tegenwerpingen. Maar niet temin werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het kón moeilijk anders Na nog even gesproken te hebben over zgn. A-partijen kopen en B- en C-partijen geleverd te krijgen, kreeg men de be stuursverkiezing, waarbij in de plaats van de aftredende heren A. H. Bergman, P. A. de Groot en T. A. Valkering werden ge kozen de heren G. Aten, A. Moolenaar en A. Nijssen. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of hier te lande al proeven waren onderno men met nieuwe, chemische bestrijdings middelen tegen het aaltjesziek. Exporteurs hadden in Amerika hiervan goede resul taten gezien. Dit bleek nog niet het geval te zijn. Op een vraag, of het koken wel licht het virusziek in de hand kon wer ken, antwoordde dr. Beijer (van het La boratorium v. Bloembollenonderzoek), dat dit uitgesloten is. Wèl kan het gebeuren, dat het ziektenbeeld duidelijker wordt. Met een woord van dank aan de scheiden de bestuursleden voor de bewezen diensten aan het bollenvak in het algemeen en aan de irissen-sector in het bijzonder, werd de vergadering besloten. Het ligt in het voornemen van de ge meentesecretaris, de heer J. Veenstra, Woensdag tussen 3 en 4 uur, tezamen met wethouder W. F. Visser, een bezoek te brengen aan de vrouw van schipper A. Rog van de Zuiderkruis SCH 2. Deze logger bracht immers als eerste dit jaar zelf gevangen nieuwe maatjes in IJmui- den binnen en daarvoor heeft de schip per en zijn mannen de Prijs van IJmui- den verdiend. De medaille der gemeen te Velsen en de bijbehorende oorkonde, zullen nu Woensdagmiddag aan de vrouw van de schipper in de Burg. v. d. Werf straat 84 in Scheveningen over handigd worden. Geen het leven aanvaar dend sterveling blijft in een feestend Den Bosch lang alleen; ook niet al heeft hem het „ongeluk" getrof fen, dat hij boven de Moer dijk is geboren. Wat mij betreft, ik had nauwelijks enige verkennende stappen in die goede stad gezet of ik verkeerde in het brillante gezel schap van Jan. Waarschijnlijk weet eenieder in Den Bosch wie ik met kortom „Jan" bedoel, maar voor niet- ingewijden zij gezegd, dat ik het oog heb op Jan van Roosmalen. Jan ver klaarde zich onmiddellijk en spontaan bereid mij enige der voornaamste en meest typische stedelijke kroegjes te tonen. En bij de tapkast van ,,'t Pump. ke" gaf hij grif toe „de gelukkigste mens van Den Bosch" te zijn. Een op gewekte bekentenis, die in deze tijden van allerlei gedifferentieerde neuroses bepaald sensationeel genoemd mag worden. Soms hult Jan zijn nogal in het oog vallende gestalte in een Bra bants boerinnencostuum, compleet met „poffer". Dan heet hij „Moeder Hen- drien", en als zodanig kent heel Den Bosch, van het kleinste kind tot de reeds verwelkende grijsaard, hem. Ge stoken in de hiervoren geschetste tra- vesti kan men Jan in deze dagen me nigmaal aantreffen in „De Muziekhof", waar men een heel café naar hem heeft genoemd: „Moeder Hendrien". Daar neemt hij dan plaats achter de piano en zingt er, zichzelf begeleidend, alle mogelijke en soms zelfs onmoge lijke liedjes. Tot grote vreugde van een meestal intensief hossend audito rium. Toen ik er op een avond ben gaan kijken, hing er ineens een charmante jongedame aan mijn arm. Dat zal het zoete, lieve Gerritje wezen, dacht ik. Maar zij bleek gewoon Palmyra te he ten. Deze exclusieve naam dekte een even exclusief persoonlijkheidje, dat zich onderscheidde door een bijzonder energieke bereidheid tot feestvieren. Even later stiet ik, in een moment van betrekkelijke rust, op een frisse jonge knaap, die nochtans aan politiek bleek te doen. Hij heette Harry Aarts, en hij is met zijn drie-en-twintig hele jaren het jongste raadslid van Nederland. Hij trachtte mij het fijne uit te leggen van het ongetwijfeld boeiende Bossche politieke leven. Maar ik kon het niet helpen, dat mijn aandacht inmiddels werd getrokken naar twee wankele mannen, die uit enorme glazen bier en levenswijsheden opdronken. „Ik wit da'k dood ga," zei de een met grote beslistheid. „En gij geleuft dat zélf," vroeg de ander, niet zonder ironie. „Ja," antwoordde de eerste met on gekende blijmoedigheid, „maar gij gaat met mij mee." (Van onze correspondent) Juist voor dat het koude weer van de vorige week een meer gunstige wending nam. heeft de Limburgse, en dan vooral Noord-Limburgse, tuinders een tweede catastrophe getroffen. Werden nog maar onlangs de bonen- aanplantingen door een ongewoon strenge vorst dermate aangetast, dat ze als verloren moesten worden be schouwd, thans is komen vast te staan, dat de augurkenplanten de „klap" heb ben gekregen, zoals dat in het tuinders jargon heet. Dit betekent, dat wellicht 80 pCt. van de augurkenplanten, die nauwelijks enkele dagen boven de grond uitstaken, door nachtvorst en aanhoudend guur weer vernield zijn. Vooral in de tuinbouwstreek rond Ven- lo is de schade groot. Honderden hecta ren augurken zijn bevroren. Maandag begon in Maastricht de jaar vergadering van de Ned. R. K. Bond van Sigarenhandelaars. Nadat hoofdbe stuur en afdelingsbestuur de deelne mers in café Momus hadden verwel komd, begon de vergadering. De alge mene voorzitter, de heer Pannekeet, hield de openingsrede. Hierin roerde hij verschillende voor de sigarenwinkeliers belangrijke punten aan, als de samen werking tussen sigarenwinkeliers, mid denstand en standsorganisaties. Spr. bleek niet geheel voldaan over de nieu we vorm der vestigingswet. Hij besprak voorts de vereenvoudiging van het vak diploma, waartegen geen bezwaar be staat indien dit regionaal noodzakelijk zou ziin. De huurverhoging levert moei lijkheden op, daar de sigarenwinkelier, werkende met banderollen en vastge stelde prijzen, bezwaarlijk zelf verho ging van inkomsten verkrijgen kan. Ook ziet spr. gaarne een betere regeling ten aanzien van Horeca-bedrijven, zodat voorkomen wordt dat bijv. een café als winkel van rookartikelen dient. Later werd uit de afdelingen ook nog aange drongen op wijziging der tabakswet in verband met verkoop met reductie in coöperaties. Rector Klaver nam afscheid als gees telijk adviseur. In zijn plaats treedt ka pelaan Timmermans van Venlo, die in een korte toespraak het wezen der vak organisatie belichtte. Tot lid van het hoofdbestuur werd ge kozen de heer Rijnstra te Nijmegen. Als ambtelijk secretaris van de Bond is benoemd mr. G. W. Remmen, Den Haag. (Wordt vervolgd). „Nemen wij voorrang of geven wij voorrang?" Deze vraag stelde Prins Bernhard, toen hij Maandagavond voor de radio als beschermheer van het Ver hond voor Veilig Verkeer de Verkeers week 1953 inleidde. „Ik raak", aldus de Prins, „hiermede begrippen van fatsoen en beleefdheid aan, begrippen van zelfbeheersing en van sportiviteit. Begrippen welke wor den gedragen door de innerlijke bescha ving van het individu. Een dergelijke houding, waarbij de ethische opvatting van de gedragingen op de weg voorrang heeft boven het gebruik maken van zijn rechten zonder meer, zal heel veel moeilijkheden en heel veel misverstand voorkomen. Het is een innerlijke disci pline, geboren uit een vrijwillig aan vaarde levensstijl, die de veiligheid van het verkeer in hoge mate kan bevorde ren". „Dit jaar zal," aldus ging Prins Bern hard verder, „gedurende de Verkeers week de aandacht in het bijzonder worden gevraagd voor de voorrangs regeling van het verkeer. Het begrip „voorrang" speelt immers zo dikwijls een rol bij de oorzaak van talloze ver keersongevallen. Het is een goede tra ditie geworden, dat gedurende een week per jaar onze aandacht wordt gevestigd op de noodzaak van bevordering van veilig verkeer. De verkeersweek is in de loop der jaren uitgegroeid tot een gebeurtenis, waarvan de betekenis voor het algemeen belang in brede kringen wordt erkend. Zij is als het ware het hoogtepunt van de strijd, welke iedere dag van het jaar door het Verbond, daarin gesteund door overheid en poli tie, wordt gevoerd voor de goede zaak van de veiligheid van de weg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3