Bewuste infiltratiepoging op Nieuw Guinea S. W.G. in Groningen viert zijn eerste lustrum €&0^: Het spoor het zwaarcL Kruiswoordraadsel Eenheid en samenwerking in Leidse Civitas Academica f Woensdag aanwijzing vaO formateur in Indonesië? BANDEN Zeeland vrijwel geheel gereed voor toeristisch verkeer r Ontploffing in vuilnisauto Vietnamees Premier eist grotere sou- vereiniteit Militairen mogen deelnemen Krijgsgevangenen- overeenkomst Bidault confereert Critiek op regeringsbeleid Dr. Kortenhorst erelid van Sanctus Augustinus Races op Man eisen twee doden Hatta genoemd als premier Buitenl. Zaken verklaart: JAN TERSTEEGt Op 80-jarige leeftijd overleden Vaandrig bij verkeers ongeval gedood Handelsverdrag tussen Bonn en Tokio L'CHT LOPEND F eestvergadering Belgische renners voor de Tour de France Veertig schoolkinderen „professionals" Handbalrubriek Engeland klopt AmeriE met 6-3 Teisseire wint rit io Dauphiné Libéré lEUffi J DINSDAG 9 JUNI 1953 PAGINA i 55 Gevaarlijk kinderspel De Vierdaagse RIJWIEL MOTOR Vlugger en goedkoper naar Zeeuws-Vlaanderen qS-c Tof' Stan Ockers gepasseerd Na athletiekwedstrijden bij kroningsfeesten Wereldkampioenschap tafel tennis in Utrecht? Lofthouse en Finney scored ieder tweemaal LAATSTE N De vorige maand is gemeld, dat een kleine groep Indonesische militairen een poging tot infiltratie heeft gedaan op Nieuw-Guinea, waarhij enigen hunner zijn gedood, en de overigen gevangen zijn genomen. Van Indonesische zijde wordt het thans voorgesteld, alsof het hier geen poging tot infiltratie betreft, doch een stranding van uitgeputte mili tairen, die door zeestromingen uit de koers gedreven zijn. Naar aanleiding van deze tegenspraak deelt een officiële woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag mede, dat er meer dan voldoende gegevens beschikbaar zijn, die bewijzen, dat er sprake was van een bewuste poging tot infiltratie. Op zichzelf is de Indonesische verkla ring reeds zwak, omdat thans wordt toe gegeven, dat Indonesische militairen op Nieuw-Guinea zijn geland, terwijl aanvankelijk zelfs de mogelijkheid daar van werd ontkend, omdat „geen enkele militair in het zevende territorium zoek was". Voorts kan de vraag worden gesteld, hoe men te Djakarta wetenschap zou hebben van het afdrijven van de prauw door een Zuid-equatoriale stroom en omtrent de toestand waarin de opvaren den van de prauw zich bij aankomst op Nieuw-Guinea bevonden. Het deze op varenden heeft men van Indonesië uit geen enkel contact gehad. De woordvoerder verklaarde onder meer, dat de Indonesische militairen eerst één dag voor hun aankomst op Nieuw-Guinea van Indonesisch grondge bied vertrokken zijn. Voorts is in beslag genomen Jnog een voorraad levensmiddelen, terwijl bovendien vóór hun gevangenneming de infiltranten voedsel aan de bevol king hadden uitgedeeld. Er kan dus zeker geen sprake zijn van „uitge putte militairen, die uit hun koers ge slagen waren", aldus de woordvoer der. Het is trouwens ook geen gewoonte, dat uitgeputte en verdwaalde militairen, walmeer een politieboot overzee ae plaats van landing nadert, deze boot met mortiervuur ontvangen, zoals in dit geval geschied is. Voorts werd propagandamateriaal buitgemaakt. De Nederlandse regering heeft van deze poging tot infiltratie op generlei wijze gebruik willen maken om sensa tie te verwekken en verstrekte aan de pers slechts enkele summiere inlichtin gen. Gistermorgen is in. Den Haag op 80- jarige leeftijd overleden de literator J. Tersteeg. De overledene ontving zijn opleiding aan de Koninklijke Militaire Academie en was van 1895 tot 1905 offi cier van de infanterie. Daarna werd hij kunsthandelaar en directeur der Leid- sche Uitgeversmaatschappij. Zijn voor naamste werken zijn: „De man van veertig jaar", „De weg van Paul de Raet„Liefdes veelvuldigheid", (alle onder het pseudoniem van J. Eilkema de Roo), „Mensen en boeken" en „Men sen en manuscripten", „Lutetia en de vreemdeling". De schrijver Jan Tersteeg is een merkwaardige figuur geweest in onze letterkunde. De officiële kritiek heeft hem voornamelijk te grote vlotheid verweten, die dan vermoedelijk de oor zaak is geweest van het succes zijner boeken. Zijn roman „De weg van Paul de Raet", een ferm boek in twee delen (In de maalstroom der onbewustheid en Naar de bronnen van het inzicht) heeft destijds vooral in katholieke krin gen veel opgang gemaakt. Men leidde er uit af, dat Eilkema de Roo aan de drempel van het katholicisme stond, maar zijn eerstvolgende boek nam alle illusie weer weg. In genoemde roman heeft Tersteeg in de figuur van pastoor Ruimer (de naam is symbolisch) een priester getekend, zoals we die in de katholieke literatuur vpn die tijd ner gens ontmoeten. Merkwaardig is, dat die pastoor de-hele-roman-door een levensbeschouwing manifesteert, die ook de levensbeschouwing van de schrijver was en zo niet, die dan toch door de schrijver met geestdrift wordt bewon derd. Tersteeg is ook de auteur van verschillende artikelen over literatuur en bibliographie. Zijn uitstekend ver zorgde beschouwingen muntten uit door een bijzonder fijnverzorgde taal en stijl Zijn liefde voor de moedertaal was groot en uitte zich met grote bekwaam heid. Een van zijn mooiste boeken is wel „Lutetia en de vreemdeling", een boek over Parijs, dat hij van binnen en van buiten heeft gekend, en dat door de Franse regering met een prijs is be kroond als het beste boek, door een vreemdeling over de Franse hoofdstad geschreven. „Lutetia en de vreemde ling" heeft niets te maken met de be kende populaire boekjes, die de vreem delingen inlichten over een aantal uiterlijke aspecten van Parijs met altijd terugkerende anecdotische beschrijvin gen. Veeleer licht het de belangstellen de lezer in over het grote histörische. waarlijk culturele karakter van Lutetia dat zich op iedere hoek, in iedere steeg openbaart voor wie ogen heeft om te zien en oren om te horen. Wie dat Pa- rijse boek van Tersteeg gelezen heeft, heeft kennis gemaakt met een fijne geest, zeer erudiet, zeer gecultiveerd. Dbg. Een elfjarige jongen is al spelende van het bruggehoofd van de brug bij het Kamp Zeeburg gevallen ,en op een twee meter lager gelegen buis en enige basaltblokken terechtgekomen. Hij klaagde over pijn in zijn buik en is in het O. L. Vrouwegasthuis opgenomen. Een tweejarig jongetje is al spelende in de vijver van het Volewijksoark ge vallen. De 40-jarige H. J Boddeke. die gekleed te water sprong, heeft hem gered. Zij gaf er de voorkeur aan de zaak op de gebruikelijke diplomatieke wijze te behandelen en de eerste gegevens, die in Den Haag bekend werden, zijn dan ook aan de Indonesische regering ter hand gesteld. Inmiddels werden uit voeriger inlichtingen ontvangen, waar uit duidelijk blijkt, dat hier sprake was van een doelbewuste poging tot infil tratie. Ook deze inlichtingen zullen aan de regering van Indonesië worden overhandigd, aldus de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag. In de Lutmastraat te Amsterdam Is gistermiddag even voor één uur een ont ploffing geschied in de laadbak van een vuilnisauto. Tengevolge van de kracht van de ex plosie sprong een dertigtal ruiten van woningen in de omgeving. De laadbak werd vernield. Er ontstond brand, die door de brandweer werd geblust. Er ge beurden geen persoonlijke ongelukken. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. Op de Apeldoornseweg in Hoenderlo is gistermorgen omstreeks half negen de 25- jarige vaandrig H. F. Gravestein uit Gou da, toen hij zijn wagen verliet, door een auto, komende uit tegenovergestelde rich ting, gegrepen. Hij werd 20 meter meege sleurd en zodanig gewond, dat hij ter plaatse oveerleed. Het slachtoffer begeleid de een militaire colonne per jeep. De be stuurder van de luxe auto, de heer L. B. uit Epe. hoofdassistent van de Landbouw Voorlichtingsdienst, treft geen schuld. De Premier van Vietnam heeft giste ren in een radiorede aangedrongen op een grotere souvereiniteit van zjjn land binnen het verband van de Franse Unie. Hij stelde een politieke formule voor in de geest van het Britse Gemenebest. De Premier was va» mening dat de huidige verhouding die gebaseerd is op de ac- coorden van 1949 en 1950 niet langer aangepast is aan de omstandigheden. Ngwyen Van Tam, die zijn rede uit sprak bij gelegenheid van de eerste ver jaardag van zijn regering, schijnt bij de pogingen die reeds verschillende keren zijn ondernomen om wijziging te bren gen in de constitutie van de Franse Ünie, het initiatief te willen overnemen van de koning van Cambodja, die als eerste grotere zelfstandigheid heeft ge- eist. Het is duidelijk', dat de Vietname- zen nu er kans is op een vreedzame regeling van de politieke situatie in het Verre Oosten, een eigen stem willen hebben in het kapittel. West-Duitsland en Japan hebben gis teren een nieuwe handelsovereenkomst ondertekend, die er op gericht is het handelsverkeer tussen beide landen in het komende jaar met 50% te doen toe nemen. Duitsland zal in ruil voor machines, optische instrumenten, chemicaliën en motorvoertuigen uit Japan tabak, thee, textiel, papier en hout tot een waarde van 45 millioen dollar ontvangen. Bij ministeriële schikking is bepaald, dat aan de intern, vierdaagse afstands marsen, van 21 t./m. 24 Juli a.s. te Nij megen, kan worden deelgenomen door het personeel <van de Kon. Landmacht, de Kon. Luchtmacht, en de vrijwilligers van de Nat. Reserve en van de Grens bewaking. Militairen beneden de rang van sergeant zullen uitsluitend kunnen uitkomen in detachementsverband. Of ficieren en onderofficieren, van de rang van sergeant af, zullen individueel kun nen deelnemen. In de gisteren ondertekende overeen komst ter regeling van de krijgsgevan- genenkwestie wordt bepaald: 1. Een repatriëringscommissie bestaande uit vertegenwoordigers van Zweden, Zwitserland, Tsjech#slowakije. Polen en India, neemt de zorg op zich voor de gevangenen, die niet willen repa triëren. 2. De vertegenwoordiger van India is voorzitter van de commissie en scheidsrechter. India zal voldoende soldaten leveren om het toezicht te kunnen uitoefenen. Elke andere ver tegenwoordiger krijgt een staf van ten hoogste vijftig leden. 3. De krijgsgevangenen worden niet met geweld tot repatriëren gedwongen of van repatriëren afgehouden. 4. De krijgsgevangenen die wel willen repatriëren moeten dit binnen zestig dagen na het sluiten van een bestand doen. 5. Gedurende negentig dagen zullen de krijgsgevangenen door vertegenwoor digers van de landen hunner her komst worden bezocht met het doel om ze tot andere gedachten te bren gen. Deze vertegenwoordigers zullen mogen verschijnen in aantallen van tenminste vijf en ten hoogste zeven per duizend gevangenen. 6. De gesprekken van deze vertegen woordigers met de gevangenen zullen plaats moeten vinden in tegenwoor digheid van een afgevaardigde van elk land der commissie van toezicht. 7. De vertegenwoordigers, die met de gevangenen zullen spreken mogen de nodige radio-apparatuur meebrengen. 8. De gevangenen die na een gesprek met de vertegenwoordigers van hun land wel willen repatriëren, zullen worden vrijgelaten nadat de commis sie van toezicht met meerderheid van stemmen hun' aanvrage daartoe heeft goedgekeurd. 9. Na negentig dagen zullen de gevan genen die dan nog niet willen repa triëren worden vrijgelaten en als vrije burgers naar neutrale landen mogen gaan. Dit vertrek moet binnen dertig dagen plaats vinden. Willen zij later terugkeren naar hun land, dan zullen zij daarbij worden geholpen door de autoriteiten van het land waar zij zich bevinden. De Franse politicus Bidault, die door president Auriol is aangewezen als ka binetsformateur, heeft gisteren bespre kingen gevoerd met politieke leiders om steun te verwerven voor de stemming in de Nationale Vergadering over zijn ambtsbevestiging. Bij de stemming, die morgen gehouden zal worden, moet Bi dault 314 stemmen krijgen om in zijn ambt bevestigd te worden. Aan het einde van de besprekingen deelde Bidault mede, dat hij öf een regering van lange levensduur öf géén regering zal vormen. Zijn standpunt ten aanzien van het Europese leger is, naar hij op een persconferentie me dedeelde, niet gewijzigd. De linkse radicaal Mitterand deelde na afloop van de besprekingen mede, dat Bidault de Nationale Vergadering zal verzoeken om maatregelen die de le vensduur van zijn kabinet voor een tijd van achttien maanden garanderen. Bi dault zelf deelde op de persconferentie niets over de duur van een dergelijke periode mede. Waarnemers te Parijs gaven Bidault een tamelijk grote katis dat hij het ver eiste aantal stemmen zal krijgen. (Van onze correspondent) Het Nationaal Instituut Steun Wettig. Gezag heeft in de provincie Groningen Zaterdag het eerste lustrum geviera met speciale herdenkingsbijeenkomsten en oefeningen in allerlei plaatsen in de provincie. Des middags hebben de leden de strijd aangebonden met „een vijfde colonne", gevormd uit de leden van ae reserve-politie. Na deze oefeningen werden allen naar de Harmonie te Gro ningen gebracht, waar een herdenkings bijeenkomst volgde. Op een bijeenkomst van officiële auto riteiten heeft de landelijk penningmees ter van het Nationaal Instituut, de heer P. Scholten een belangrijke rede gehou den. In deze rede heeft de heer Schol ten het ontstaan en de ontwikkeling van Steun Wettig Gezag geschetst en de controverse die er bestaat tussen SWG en BB in het licht gesteld. Spr. oefende critiek uit op de be voorrechte positie die de Bescherming Bevolking inneemt en de belangrijk grotere steun van de regering aan B.B. Overkoepeling van beide licha men is van het grootste belang. Waar de B.B. anderhalf millioen gulden krijgt, is er voor S.W.G. slechts 300.000 gulden beschikbaar, wélk bedrag on voldoende is. De heer SchoPen wraakte het weinig rechtlijnig beleid van de regering inzake de positie van B.B. en S.W.G. De bijeenkomt werd bijgewoond door West-Duitsland. Na zes-en-een-halve week is er een eind gekomen aan de staking van 15.000 arbeiders op de scheepswerven van Bremen. Dat ge schiedde door een stemming. Zestig pro cent van de arbeiders sprak zich uit te gen de hervatting van het werk, maar voor verlenging van de staking was 75 pet. nodig. alle plaatselijke leiders van S.W.G., zijn de nagenoeg alle burgemeesters van de provincie en voorts door kol. J. van Hinten, inspecteur Nat. Reserve, kol. P. C. G. van der Speek Obreen, bevelheb ber 4e militaire afdeling en terr. bevel hebber en overste C. van Geldorp, com mandant Reserve Grensbewaking. 109. „Ik wil niemand ongerust maken,** jprevelt Orm, terwijl hij hoofdschuddend in de richting staart, waarin Eric verdwenen is. „Maar ik voel in al mijn hotten, dat we hem nooit meer terugzien. Trouwens, als hij niet dood gaat, dan gaan wij het wel. Toch lekker, dat vuurtje. Nu sterven we tenminste warm. Ik heb eens een geval gehoord van iemand, die „Houd op met dat stomme gewauwel!'* onderbreekt hem een norse stem en Rorik, die droge takken gezocht heeft, smijt met een moedeloos gebaar er een paar op het vuur en strekt dan zijn verkleumde handen naar de behaaglijke gloed. Deze hele onderneming is één grote waanzin," barst hij uit. „Ik begrijp niet, waar het allemaal goed voor is. Hadden die Nomaden ons maar gevangen genomen, dan zaten w0 nu misschien in een tent met een brok eten, in plaats van in die vermale dijde sneeuw." „Hoor hem," gromt Orm. „Waarom ga je dan niet naar hen toe, als je het zulke lieverdjes vindt?" Doch de zieke Halfra wendt kreunend van inspanning het hoofd naar de beide anderen. 'Zijn adem gaat moeilijk en zijn verontwaardiging tovert een flauwe klcut op het ingevallen gelaat. „Schaam u, heer Rorik," stoot hij uit en hortend vervolQJ hij: „denkt ge op deze wijze uw koning te dienen? Laat ge u door wat sneeuw fn een handjevol onbeschaafde lieden ontmoedigen? Te deksel! Ware mijn arm me krachteloos, ik zou weten wat mij te doen stond. Bah, gij zit hier bij het vuur kletsen als een stél oude wijven, terwijl heer Eric gevaar en koude trotseert om van voedsel te voorzien! Ge had hem nimmer alleen mogen laten gaan. Nimmer Erwin, die tot nu toe zwijgend heeft geluisterd, springt bij de laatste woorde van Halfra plotseling overeind. „Heer Halfra heeft gelijk," roept hij kwaad. ,JEn niemand van u het doet, ga ik Fadir helpen." „H-houdt hem tegen," roept Halfra. terwijl hij zich met een uiterste kracm^ inspanning half opricht. „Houdt hem! Idioten! Erwin! Ik ik beveel u -^lier.'''is Doch het geweld van de wind overstemt zijn woorden en voor de anderen w kunnen doen, is Erwin reeds in de sneeuwstorm verdwenen Advertentie Maandagmiddag heeft de R.K. Studen tenvereniging „Sanctus Augustinus" ter gelegenheid van het twaalfde lustrum een buitengewone algemene vergadering gehouden in het groot auditorium van de Leidse Universiteit, tijdens welke de praeses, de heer R. A. Gonsalves, aan dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, het erelidmaatschap van de vereniging heeft aangeboden uit er kentelijkheid voor de voortreffelijke wijze waarop dr. Kortenhorst als cura tor van de Leidse Universiteit en als vriend van de vereniging de belangen van „Sanctus Augustinus" heeft behar tigd. In een geestig dankwoord betuigde dr. Kortenhorst nogmaals zijn instemming met de wijze waarop „Sanctus Augus tinus" na de bevrijding haar houding bepaald heeft in de Civitas Academica, waarbij bewezen is, dat een dergelijke samenwerking geen gevaar voor het ge loof inhoudt. „Waarom zouden kath. jongelui, die een kath. kleuterschool, een kath. lagere school en een kath. H.B.S. of Gymnasium bezocht hebben, gevaar lopen aan een openbare universiteit, wanneer zij worden opgevangen door een kath. studentenvereniging? Wat zou er dan terecht moeten komen van alle kath. arbeiderskinderen, die op 14 a 16- jarige leeftijd in het neutrale milieu van een fabriek komen tussen commu nisten. socialisten, enz.?", aldus dr. Kor tenhorst, die verzekerde, dat hij de hun verleende onderscheiding in grote dank baarheid aanvaardde. In zijn lustrumredc herinnerde de praeses aan het ideaal, dat „Sanctus Augustinus" in 1945 voor ogien stond met betrekking tot de Civitas-gedachte. Niet alle jongeren hebben echter een juist begrip van de plaats, die de vereniging in de Civitas Academica inneemt met haar godsdienstige, culturele en weten schappelijke taak als draagster van de katholieke gedachte aan de Leidse Uni versiteit. Het streven naar eenheid en samenwerking is niet zonder resultaat, gebleven. In de toekomst zal de Civitas- gedachte nogi verder geconcretiseerd moeten worden, met name wat het ge zelligheidsleven betreft. Grote waardering had de praeses voor ae samenwerking der confesssionele studentenverenigingen in de Christen Studentenraad. Zo moet het ook moge lijk zijn een informatief gesprek op gang (Van onze speciale verslaggever) Op de jaarvergadering van de ANVV te Noordwijk heeft de voorzitter van de provinciale Zeeuwse VVV, mr. J. Moolenburgh er de nadruk op gelegd, dat vrijwel geheel Zeeland weer open staat voor toeristisch verkeer. Met uit zondering van de toestand op Schou wenDuiveland en met inachtneming van het feit, dat het treinverkeer tus sen Krabbendijke en Goes op Zuid- Beveland nog niet is hervat, is de situatie overal weer zo als voor 1 Fe bruari jongstleden, de dag waarop vooral deze provincie zo zeer is ge teisterd door de watersnood. Vrijwel onmiddellijk na de ramp is het duidelijk geworden, dat overal de mening heeft postgevat, dat Zeeland, toeristisch bezien, voor dit jaar geheel uitgeschakeld zou zijn. In betrekkelijk korte tijd is echter in een bewonde renswaardig tempo gewerkt aan het herstel van wegen, straten, dijken, boulevards, hotels enz. Thans kan ge zegd worden, dat de gehele hotellerie met uitzondering van een hotel te Breskens en één te Haamstede, dat is ingericht als noodziekenhuis, weer in tact is. Voor Zierikzee is voorts nog een bezoekvergunning noodzakelijk, maar deze vergunning wordt met grote soepelheid door het gemeentebestuur verstrekt. Wat Schouwen-Duiveland betreft kan gezegd worden, dat de „kop", hoog ge legen, niet door het water is aangetast, waardoor dit gedeelte in staat is het zelfde vacantie-genot, waarvoor deze streek zo bekend is geweest, te bren gen. Walcheren met zijn stranden en badplaatsen is ook „ongeschonden" ge bleven. Sedert Pinksteren is de water voorziening weer normaal. Vermeldenswaard is voorts, dat Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen nog steeds slechts via Wernhout, Antwerpen te be reiken is. Er is een autobusdienst inge steld. Langs deze weg reist men nu vlugger en goedkoper dan vroeger over het veer mogelijk was. te brengen tussen Christenen en Huma nisten, al zal dit moeilijker zijn dan tussen katholieken en protestanten in de C.S.R. Ten aanzien van de Katholieke Actie onder de studenten bepleitte de praeses een nieuwe vorm in de richting van kleine K.A.-kerneh, die onder leiding van studenten-priesters actuele pro blemen kunnen bespreken en daaruit practïsche conclusies trekken. De Leid se constellatie biedt unieke kansen voor apostolaat en het is daarbij van groot belang, dat er studenten-pries ters zijn. Prof. dr. J. H. Walgrave O.P. uit Leuven hield de feestrede over het thema „De waardering van de mense lijke persoonlijkheid in deze tijd", dat de gehele lustrumviering beheerst heeft. Zaterdagmiddag spraken prof. mr. J. J. M. van de Ven en prof. dr. A. Strasser reeds over dit onderwerp. De vergadering werd besloten met de riddering der Avunculi, waarna het bestuur recipieerde. Vele gasten, die ook op de vergadering aanwezig waren, kwamen hun gelukwensen aanbieden, onder wie de Pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, de rector magni ficus, prof. dr. J. J. L. Duyvendak en de secretaris van curatoren, dr. K. Wiersma. Tenslotte zij nog vermeld, dat het be stuur van het secretariaat van het Va- ticaan een schriftelijke gelukwens mocht ontvangen, evenals een persoon lijk schrijven van mgr. Huibers. Aan deze vergadering ging een pon tificale H. Mis vooraf, opgedragen in de St. Lodewijkskerk door de Pause lijke internuntius. Na afloop van de H. Mis, die o.a. werd bijgewoond door mgr. H. J. van Deursen, president van het Philosophicum te Warmond, dien de mgr. Giobbe aan twee studenten het H. Vormsel toe. Tijdens de T. T.-races op het eiland Man hebben twee Britse deelnemers het leven verloren, n.l. H. L. Stephens, die met zijn Norton in de tweede ronde verongelukte en op slag dood was, en Thomas Swarbrick, die de macht over het stuur van zqn A.J.S. verloor en eerst tegen de ene en toen tegen de an dere berm van het verraderlijke cir cuit op reed. De uitslag van de 350 cc klasse over zeven ronden of 395.89 km. luidt: 1. Ray Amm, Z. Rhodesia, op Norton, 2 uur 55 min. 5 sec., gem. snelheid 145.67 km. p. u. 2. Ken Kavanagh, Australië, op Norton, 2.55.14.6, gem. snelheid 145.54 km. p. u. 3. Fergus An- derson, Engeland, op Guzzi, 2.57.40.6. gem. snelheid 143.89 km. p. u. 4. Jack Brett, Engeland, op Norton, 2.58.40.4, gem. snelheid 142.74 km. p. u. 5. Bill Doran, Engeland, op A.J.S., 3.02.23, gem. snelheid 139.84 km. p. u. 6. D. Farrant, Engeland, op A.J.S., 3.03.02, gem. snel heid 139.34 km. p. u. Zowel Amm als Kavanagh bleven in hun laatste ronde beneden het ronde record. Amm noteerde 24 min. 40 sec. en Kavanagh 24 min. 42.6 sec. Het re cord stond met 24 min. 47 sec. op naam van Geoff Duke die ditmaal niet deel nam. 20 21 w W k 11 voorzetsel, 13 gereed A noot, 15 vogel, 17 te Horizontaal: 1 plaats h1 Utrecht, 8 noot, 9 bloe® schieten, 18 hoofddeks®' 19 landbouwwerktuig, voorzetsel, 22 schreeu 24 leefregel voor spijs. e drank, 25 drank, 27 fris' lekkernij, 28 noot, 29 milielid, 30 vistuig, waterstand, 34 plaats Utrecht. Verticaal: 2 leng tem3?. 3 verbinding, 4 inhoud*, maat (afk.), 5 leemte, herkauwer, 7 plaats Utrecht, 10 plaats L Utrecht, 12 persoonMP voornaamwoord, 14 tover godin, 16 voorzetsel, 1 hevig, 18 kern, 21 vord ring, 22 dringend verzoen 23 Ludolfiaans getal, K landbouwer, 26 t» (afk.), 30 momenteel, voorzetsel, 33 voorzgiiji De Belgische Wielrenunie heeft de na men van dertien renners bekend ge maakt, waaruit later de definitieve Bel gische ploeg voor de Tour de France zal worden samengesteld. Het zijn: Jean Adriaenssens, Carl Borghmans, Arthur Cleenewerck. Alex Close, Hilaire Cou- vreur, Alfred de Bruyne, Alois de Her tog, René Desmet, Raymond Impanis, Maurice Neyt, Robert Vanderstockt, Ri chard van Genechten en Martin van Geneugten. Hieruit blijkt dus, dat Stan Ockers niet aan de Tour zal deelnemen. Onder de dorpelingen van Winger- worth (Eng.) heerst enige onrust in verband met het feit dat veertig school kinderen wellicht tot „professionals" zullen worden verklaard, omdat ze bij wedstrijden tijdens de Kroningsfeesten geldprijzen hebben aangenomen va riërend van f 1.25 tot f 4. Vóór de wedstrijd had de secretaris van het district Derbyshire van de Amateur Athletic Association de orga nisatoren gewaarschuwd dat de kinderen profs zouden worden door de prijzen te aanvaarden, in welk geval ze later niet meer aan A. A. A.-wedstrijden zouden kunnen deelnemen. Thans heeft hij het hoofdbestuur van de A. A. A. van de inbreuken op de amateursregels in ken nis gesteld. Naar B en W. van Utrecht aan de gemeenteraad hebben medegedeeld, zullen de wereldkampioenschappen tafeltennis in 1955, waarvan, zoals be kend, de organisatie an de Nederlandse Tafeltennisbond is toegewezen, waar schijnlijk in Utrecht worden gehouden qp wel in de Prins Bernhardhai van de Jaarbeurs. B. en W. stellen de raad voor een garantie te verstrekken van ten hoogste f 30.000. Van een batig saldo zal eventueel 50 pet. aan de gemeente kas ten goede komen. Wegens een overstelpende hoeveel' heid kopij zien wij ons genoodzaakt de wekelijkse handbalrubriek eet1 dag uit te stellen. In het Yankee-stadion te New Y°r^ heett het Engelse voetbalelftal dagavond met 6—3 van de Ver. St»te gewonnen. De ruststand was 10. Hiermee hebben de Engelsen reva®', che genomen voor de verrassende neer laag, welke de Amerikaanse ploeg toebracht tijdens het tournooi om ae les Rimet-beker in 1950 in BrazU', Overigens zouden de cijfers nog vte sprekender zijn geweest als de Eng^L voorhoede gebruik had gemaakt van vele kansen in de eerste helft. house en Finney namen ieder doelpunten voor hun rekening; BroS° en Froggatt maakten het halve doz" vol. Voor de Ver. Staten scoorde D® f ker, die voor rust inviel als midhj* f twee doelpunten; de midden^0 Atheneos maakte het derde. De tweede etappe van de DaUP^-ft Libéré bestond uit twee gedeelten. «erste deel was een tijdrit voor Vl° e gen van Bourg naar Trevoux. De 1 werd gewonnen door de Gits'?j equipe voor de ploegen van „MerCl„9H en „Terrot". Het tweede gedeelte de etappe voerde van Trevoux n Valence over een afstand van 151 De uitslag luidt: 1 Teisseire (Fr.) 3 3 50 min. 12 sec. 2 Roux (Fr.) 3.50-4j Bermudes (Fr.) z. t. 4 Lauredi js z. t. 5 Folch (Fr.) z. t. Op de 8e P1* et ex aequo volgde de grote Sroe?> anE' o.a. onze landgenoot Nolten. De man Hassenforder behield de plaats in het algemeen klassement jj 8 sec. voorsprong op Teisseire en sec. op Rolland. De heer W. van der Drift uit veld (G.) heeft gedurende het !LeC' pen weekeind beslag gelegd op dei^t' de prijs in de internationale lucmv ralley van de Franse stad Troyes- t Politieke kringen te Djakarta Jj* gezien het vlotte verfoop tot ausv do raadplegingen, dat het m°^,nensi^ dat. nrpnidpnt. Enpkn.rnn rp.edS Wu -tfglh HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws. 7.13 muz„ 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.40 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 12.05 zang en piano, 12.33 lichte muz., 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 thuisfront, 13.20 gram.. 13.50 idem, 15.45 accordeonork., 16.00 jeugd, 17.20 orgel, 17.50' mil. rep., 18.00 gram., 18.45 geeste lijke liederen, 19.00 nieuws, 19.10 boek, 19.25 gram., 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 kamerork. en sol., 21.00 lichte muz., 21.30 causerie, 21.50 Hammondorgel, 22.05 Speurtocht door Z.-Afrika, 22.15 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram.. 8.50 huis vrouw, 9.00 gymn., 9.10 gram. VPRO: 10.00 schoolradio. VARA: 10.20 vrouw, 11.0 gram., 12.00 Instr. trio, 12.33 platte land, 12.38 gram., 13.00 nieuws, 13.15 ten toonstellingsagenda, 13.18 dansmuz., 13.50 gram., 14.00 causerie, 14.15 gram,, 15.00 kinderen, 15.30 jeugd, 16.00 vierhandig pianospel, 16.10 jeugd, 16.45 zieken, 17.15 lichte muz., 17.40 gram., 17.50 regerings- uitz., 18.00 nieuws, 18.20 act., 18.30 gram., 19.15 consumentenbelangen. VPRO: 19.30 WOENSDAG jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 pol. comm., 20.15 gev. muz., 21.00 hoorspel. 22.15 piano, 22.45 causerie, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 gram. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 13.30 dansmuz., 19.00 gev. muz., 20.00 symph.ork. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 11.45 ork., 12.45 Schots ork., 15.00 amu- sem.muz., 15.45 amusem.muz., 16.30 ork., 17.30 gev. muz., 18.00 mil. ork., 22.25 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.25 ork., 15.50 filmmuz., 16.20 kamermuz., 17.45 gev muz., 20.00 operamuz., 22.10 dansmuz., 23.00 lichte muz., 23.20 gev. muz., 0.30 kamermuz. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 20.02 vocaal ensemble. BRUSSEL, 324 m. 16.10 omroepork., 21.15 Vlaamse liederen, 21.30 omroepork. 484 m.: 12.10 ork., 16.00 lichte muz.. 17.15 dansmuz., 20.00 ork. ENGELAND, BBC European Service. Uitz. voor Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Vrijbuiters Radiodagboek. dat president Soekarno reeds een formateur zal kunnen aaiii7n aldus meldt PI-Aneta. De Var 6e.' gehoord zijn hadden geen princtP t giC" zwaren tegen een zakenkabinet, verzekerd zal weten van de s flaSjWllh het parlement. De wens van de jetf' dat vice-presiden Hatta het b.net zal leiden, noemde een jad"" der van de P. S. I. (Partai Sosiajat oVe1' nesia) „een gezond voorstel, wogen kan worden". j Ook de woordvoerder van fPersatuan Indonesia Raya) principiële bezwaren tegen de sident als kabinetsformateur. Soekarno heeft na beëindiging,^ d3 consultaties, aan de pers verki» „li* de resultaten hiervan aan H reside j worden voorgelegd, waarna de v en de vice-president w?'oenjLslrevrafei' besprekingen zullen voeren. D van zei Soekarno, dat de aanwijz}n|e ^ol formateur op Woensdag „ie ^le lijkheden behoort, maar hij t dat aan toe, dat, indien Hattai®eJe n dere toelichting op bepaalde z zw' is,, de raadplegingen hern worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4