Brieven uit Vaticaanstad B H N.-Europese veiligheid nog niet gewaarborgd Jaarrapport van Ridgwav Grootste stoomketel in ons land voor de Amer-centrale Een zomer in Kromdorp PifH R H ELM IN Teleurstelling over verlies van Ypenburg Salazar: „Sovjet-Unie zoekt geen oorlog" w irs- 22 (scheipvmmbicbten') 's Pausen naamdag zonder feestelijkheden gevierd - Mgr. Cento vertegenwoordigt II. Vader bij de kroning van Elizabeth II - Zeer vriendschappelijke betrek kingen tussen Engeland en de H. Stoel Thank you, dear Europa delft deze z°nier minder kolen Amerik. import van zuivelproducten Hoogte 44 m. Maak kennis met nieuwe aanwinst! „Westen moet binnenlandse strijd voeren tegen communisme" jEert armzalige wereldvrede Vorderingen van de NATO Veertig ton kolen per uur Complot tegen de regering van Israël ontdekt Is een dessin beschermd? Chef-coupeur met goede bijverdienste Jaarverslag Nationale Luchtvaartschool Thans drie soorten Castella. ZELDZAME PLANT IN BLOEI Nog steeds visum nodig voor Duitsland PAGINA 5 reff' ae M e vel Eng^e Wf< Broaf'5 dozf vK V België en Engeland in gebreke Textielfabriek voor duizenden benadeeld Echte Bloemcnzeep voor 20 cent Examens MARKTBERICHTEN Nijmeegse juwelier slacht- offer van ruitentikkers Brazi^f mi dWtf AcnvO0 a ce na81' - "at! ee'S» De feestdag van de H. Eugenius, de patroonheilige van Paus Pius XII, is in Vaticaanstad zonder feeste lijkheden voorbijgegaan. Steeds meer 2let de H. Vader af van de feesten, die gevierd moeten worden om zijn persoon. j^Ueen het feest van zijn kroning, op 12 Maart, gaat nog gepaard met openbare Plechtigheden, omdat dit feest minder Zijn persoon, dan wel zijn waardigheid Pstreft. Vroeger was dat anders. Tot 1948 was het de gewoonte, dat de kar- P'halen op de tweede Juni gezamenlijk bezoek brachten aan de H. Vader ~e deken van het H. College sprak dan Pamens hen een gelukwens uit, waarop P® Paus dan antwoordde in een grote de, die men enigszins zou kunnen ver- blijken met zijn jaarlijkse Kerstbood- ®"ap. Sedertdien heeft de H. Vader ?-.eeds meer de gewoonte opgevat om JUdens de door hem verleende audiën- 'l®s te spreken. Deze toespraken waren Pan steeds afgestemd op het eigen ka rakter van zijn gehoor en op deze wijze ad hij de gelegenheid om een groot ?ahtal vraagstukken van actuele aard te ~®handelen en de katholieke zienswijze t de leer van de Kerk op deze punten aiteen te zetten. Twee jaar geleden a.eeft de H. Vader hierop een uitzonde- ,'Pg gemaakt, want op 2 Juni 1951 heeft Persoonlijk de kerk van de H. Euge- aius gezegend, die niet ver van de villa an Paus Julius II aan de Tiber werd P6bouwd als herinnering aan het bis- abopsjubileum van de H. Vader. Dit jubileum had feitelijk plaats gevonden 1942. maar kon toen wegens de oor- ®§somstandigheden niet worden ge- ,16rd. In Rome staat nog een andere a k. die gebouwd is als herinnering an een pauselijk bisschopsjubileum, n.l. kerk van St. Joachim, die in de on- adellijke nabijheid van de St. Pieter sebouwd werd bij het jubileum van Leo j UI, Giacchino Pecci. Dit jaar bleef de jPastelijkheid van het feest van St. u,genius echter weer beoerkt tot het Uiver uiterlijke: het verschijnen van de pauselijke wimpels op de Vaticaanse ge euwen. Voor het overige wijdde de H. ^ader zich gewoon aan zijn dagelijkse de kroning van koningin Eliza beth II van Engeland is weer eens gebleken, welke nauwe be- d Jj'nfien worden onderhouden tussen H. Stoel enerzijds en de Britse ko- Zila an Engeland ander- lus. Bij gelegenheid van de kroning 6®ft de H. Vader zich laten vertegen woordigen door een „buitengewoon am- to !?deur" in de persoon van mgr. Cen- de pauselijke Nuntius in Brussel. De yaservatore Romano heeft op de voor bond van de plechtigheden in Londen ®n officiële nota afgedrukt, waarin alle er Wordt bewezen aan de persoon van e vorstin in wie het blad „de verstan de zorg voor de staatszaken, de op- 55 fjln'c vou, dear", zei Koningin Eli zabeth en met een handdruk bedank- e zij het Nederlandse meisje, dat de Engelse vorstin op haar rijtoer door het Zuidoostelijk deel van Londen fen bouquet rode, witte en blauwe °joemen had aangeboden. "et meisje, de 16-jarige Thea Gazen beek uit Arnhem, brengt op het Ogenblik haar vacant ie door bij een Ij-hgelse familie in Londen. In Arn hem is Thea een der velen die daar -egraven van de in 1944 gesneuvelde ntse parachutisten onderhouden, h, pockney's waren uitgelopen om *hh jonge koningin en de hertog van dinburgh te begroeteen het ge- ra ng jra (je straten was zelfs zo °ot, dat de koningin, die tot nu toe °it een seconde van haar tijdsche- l-d is afg'eweken, drie kwartier te dt op Buckingham Palace terug- «iz£?de. ïl<w subcommissie voor kolen van de de ttobusche Commissie voor Europa van aan ïenigde Nati.es heeft de distributie kty. 19 Europese landen voor het 3e koigP aal van 1953 van 9 millioen ton {)eSn en 2 millioen ton cokes uit Euro- axportlanden goedgekeurd. fjPe geraamde algehele kolenproduc- ge van West-Europa in dit kwartaal 2 "b een vermindering met ongeveer die n ton te zien vei'geleken met ra van het tweede kwartaal, ge- Van d op 112-647000 ton- °e raming li0 de cokesproductie is een balf mil de6!1 ton kleiner dan die van hettwee- c kwartaal. Lp vermindering van de kolenpro- ri- "e is s!rde is het gevolg van een vermin de Productieraming voor België en ®aigderuiinderdï productie in het Ver- tieWp koninkrijk door de extra vacan- u6 der mijnwerkers. In Frankrijk §5: Saargebied, West-Duitsland en ^ctietbergen w°rden belangrijke pro- da^ht enemingen verwacht. De aan- Sfotp Van de commissie viel op de zeer ®P jp„ voorraden bij de mijnen in België rsnkrijk. rechte goedheid, de hartelijke eenvoud en de liefde voor haar gezin, die heel haar volk omvat" prijst. Het blad van het Vaticaan spreekt dan ook de wensen van de hele katholieke wereld uit „dat de Almachtige de koningin bescher- me en haar verstand verlichte voor het w,elzijn van haar volk en heel de samen leving". Deze wensen gaan de zuiver pro- tocolaire formules te buiten en getuigen van een zelfde sympathie als de vorstin mocht ondervinden, toen zij in 1951 met haar echtgenoot tijdens een reis door Italië door de H. Vader in audiëntie werd ontvangen. Sinds overigens nage noeg op de eerste dag van de eerste wereldoorlog Groot-Brittannië besloot zij het op unilaterale basis om di plomatieke betrekkingen te onderhou den met de H. Stoel, is de verhouding tussen het Vaticaan en de Britse ko ninklijke familie voortdurend verbeterd. In 1918 bracht de toenmalige Prins van Wales, thans hertog van Windsor, een bezoek aan Benedictus XV, terwijl Geor. ge V en koningin Mary in 1923 een offi cieel bezoek brachten aan Pius XI. In 1950 werd prinses Margaret door Pius XII ontvangen en het jaar daarop de huidige koningin en haar echtgenoot. Tal van vooraanstaande Britse politici hebben in de loop der jaren, wanneer zij Rome bezochten, een bezoek gebracht Advertentie k VOEDT VERSTERKT W EN DESINFECTEERT f DE HUID aan de H. Vader. Aan de vooravond van de" tweede wereldoorlog hebben Chamberlain en Lord Halifax een be zoek gebracht en bij die gelegenheid werd voor de eerste keer een communi qué gepubliceerd betreffende het onder werp van het besprokene. Met belang stelling luisterde de H. Vader naar het nieuws over de koninklijke familie en uitte daarbij zijn beste wensen voor hun gezondheid en voor het welzijn van de volkeren van het Gemenebest, waaron der zoveel katholieken worden geteld. In Augustus 1944 kwam Winston Chur chill en enige maanden later Clement Attlee en Ernest Bevin. oewel Engeland een Legatie heeft gevestigd bij de H Stoel, heeft het niet willen toestaan, dat er in Londen een Nuntiatuur werd gevestigd. Maar sinds 1938 bevindt zich in Enge land een Apostolische Delegatie, waar van de titularis. Mgr. William Godfrey, Engelsman is. Toen deze prelaat tegen het einde van het vorige jaar een be zoek bracht aan Italië, deden alom ge ruchten de ronde, dat deze Apostolische Delegatie binnenkort tot een normale diplomatieke vertegenwoordiging zou worden verheven. Deze geruchten zijn echter ten sterkste ontkend en het was duidelijk, dat men de tijd nog niet rijp achtte voor een dergelijk initiatief. Dit weerhoudt noch Engeland, noch de H. Stoel er kennelijk van om zoals men bij de kroningsplechtigheden heeft kun nen constateren de meest hartelijke en vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden. De scheidende opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten, generaal Mat thew Ridgway heeft in zijn rapport over de afgelopen twaalf maanden ge wezen op de zwakke positie, die Noord- Enropa op het ogenblik inneemt. Dit ge bied beschikt nog steeds over te weinig eigen troepen om een grote aanval te kunnen weerstaan. Daarom zullen de landen in dat gebied nog hulp van bui ten moeten ontvangen. In Centraal- Europa is vooruitgang gemaakt met de verdediging, maar de generaal acht de inschakeling van West-Duitse troepen noodzakelijk, vóór men van een succes mag spreken. In Zuid-Europa worden de grondstrijdkrachten steeds beter maar daar bestaat nog een ernstig ge brek aan ondersteuningstrocpen. Overigens herhaalde Ridgway, dat de Atlantische verdediging nog in drieërlei opzicht tekort schiet: er zijn te weinig vliegtuigen, de ravitaillering is onvol doende en er bestaat gebrek aan mo biele reserve-eenheden. Het grootste probleem vormt wel de luchtmacht. De NATO bezet een frontlijn van 6400 km., die loopt van Turkije tot Noorwegen. „Wij hebben niet het aantal moderne vliegtuigen, dat noodzakelijk is voor de defensieve taken, die daarvan het ge volg zijn", wordt in het rapport gezegd. Aan het einde van dit jaar zal de NATO ongeveer 4.000 vliegtuigen tot haar be schikking hebben. Daar staat tegen over, dat de Rode Luchtmacht ruim 20.000 toestellen omvat voor de dienst aan het front, benevens een grote reser ve. In dit verband merkt Ridgway op, dat de omvang en de kwaliteit van de Sovjet-strijdkrachten in ernstige tegen spraak zijn met de vredesgebaren van Moskou. Rusland heeft zijn gewapende macht in het afgelopen jaar zelfs sys tematisch versterkt. De communistische landen hebben volgens een ruwe schat ting ruim vijf-en-een-half millioen man President Eisenhower heeft gisteren nieuwe import-quota vastgesteld voor zuivel en enkele andere landbouwpro ducten. Deze nieuwe quota zullen gelden van het ogenblik af, dat de nieuwe wet op de defensieproductie op 30 Juni inge trokken wordt. Ze verschillen in enkele gevallen van die, welke in de wet op de defensieproductie genoemd worden. De bekendgemaakte jaarquota bedra gen voor enkele afzonderlijke producten: boter 707.000 Engelse ponden, magere melkpoeder 1.807.000, Cheddar kaas 2.780.000, Edammer en Goudse kaas 4.600.200, blauwe schimmelkaas 4.167.C00, Italiaanse kaassoorten 9.200.000. De importen van Cheddar kaas zullen van 9.843.000 tot 2.780.000 Engelse pon den verlaagd moeten worden. De quota voor boter en magere melk poeder zijn nieuw, aangezien de import van beide producten op het ogenblik verboden is. dagen heeft de N.V. Konink- v.'n8en ,atschaPPii „De Schelde" te Vlis- aa»tse l1} de Provinciale Noord-Bra- i'Nfacht ec4riciteits Maatschappij de 'tbre:f,? gekregen ten behoeve van de )r,ii(je n8 der Amer-centrale te Geer- h-Veren een £ro'e stoomketel te t,leh\v stoom moet geven voor de 5rbo_„. ®P te stellen 12.000kilowatt vie ^„1er.a,tor- Reeds eerder heeft h, i.i e" voor de Amer-centrale Xr 4 Hl 7, Ke'evcrd in samenwerking Vorjj' bustion Engineering" te ut<)otstod6z? hieuwe ketel, die een der 0PgestoiaJ Worden> die ooit in Europa eid en de allergrootste, die ooit in Nederland werd vervaardigd, wordt gemaakt volgens ontwerp van deze Amerikaanse maatschappij. De stoom- productie van deze ketel bedraagt 3600.000 kg. per uur bij een druk van 110 kg. per vierkante centimeter en een stoomtemperatuur van 540 graden Cel sius. Om de stoom te kunnen produceren, moeten per uur ongeveer veertig ton kolen verstookt worden. Teneinde een indruk te geven van de hoeveelheid water, die per uur in de ketel in stoom moet worden omgezet vermelden wij, dat het gemiddelde waterverbruik van een stad ais Vlissingen 3.000 kubieke meter per 24 uur bedraagt en dat deze ketel deze hoeveelheid in acht uur ver dampt. De hoogte van de ketel wordt ongeveer 44 m. de inhoud van de vuur haard wordt 30.000 kubieke meter. op de been'. Kennis van de huidige mi litaire situatie, aldus de generaal, wet tigt niet de overtuiging, dat de veilig heid is bereikt en dat onze inspannin gen kunnen worden verminderd. Of schoon het vereiste minimum aan ver dedigingsstrijdkrachten en doeltreffend heid nog niet is bereikt, heeft de NATO getoond, dat vrije landen in samenwer king met succes hun gemeenschappe lijke veiligheid kunnen opbouwen. De Israëlische politie heeft gister avond bekend gemaakt een terroristisch complot tot omverwerping van de rege ring te hebben ontmaskerd. Procureur-generaal Haim Cohen heeft de pers medegedeeld, dat docu menten gevonden zijn, waaruit het be staan van een ondergrondse organisatie gebleken is. In verband hiermede ziin 16 mannen van 18 tot 40 jaar gearres teerd. Uit documenten, die Zondagavond ge vonden werden, bleek, dat de groer „tegen alles" was, zei Cohen. De leden waren tegen het communisme, de ver koop van varkensvlees, dienstplicht voor vrouwen en Russische boeken. De organisatie was verdeeld in auto nome cellen, die echter van een centraa1 punt uit geleid werden. De politie heeft vele kleine geheime wapenvoorraden ontdekt. Cohen zei. dat uit de in beslag genomen documenten gebleken was, dat de bende te maken had met vrijwel alle aanslagen, welke de laatste tijd op verschillende instellin gen en gebouwen gepleegd zijn. Tot die gewelddaden behoren o.m. pogingen tot brandstichting in slagerijen, die var kensvlees verkochten en boekwinkels die Russische boeken te koop aanboden. De arrestanten komen voor de krijgs raad. 22. „Ik weet het niet", zei Leest hoofdschuddend, nadat hij de acht schoenen van Jas nog eens en nog eens in de voetsporen in het rozenperk van de freule had gepast. „Het zou kunnen van wel en het zou kunnen van niet." Hoewel Stockedief daar uitermate teleurgesteld over was moest hij toch spoedig toege ven, dat de deskundigheid van de heer Leest ver boven zijn verwachtingen uitsteeg, want het bleek weldra dat de ijverige man van alle Kromdorpelingen uit het hoofd wist, welke maat schoenen hun paste. Zo kon men betrekkelijk eenvoudig vaststellen, dat 29 van de 37 pijprokende en dus verdachte Krom- dorpse winkeliers op maat 46 door het leven stapten. Minder eenvoudig was het al hun schoenenbezit in beslag te nemen, want naarmate hun degelijkheid groter was bezaten zij ook meer schoenen. Stocke dief moest tenslotte drie handwagens requireren om dlle geconfiskeerde schoenen naar de tuin van de freule te brengen en toen 'zij daar ten langen laatste opgeslagen lagen was het donker geworden, zodat hij er persoonlijk de nacht bij moest doorbrengen om diefstal en nieuwe complicaties te voorkomen. De gehele volgende dag ging met passen en meten voor bij en het resultaat was in zoverre verheugend, dat het aantal verdachten in het dorp tot zeventien ge daald was, alhoewel dat in het kampeercentrum op twee bleef staan. Stockedief wreef zich uitermate te vreden in de handen en verklaarde dat een eenvou dig verhoor de zaak nu zeer snel tot klaarheid ge bracht zou hebben. „Ik zal ze allemaal tegelijk ver horen", beloofde hij, en hij ging achter zijn schrijf machine zitten om persoonlijk negentien dagvaardin gen uit te schrijven, die hij vervolgens eveneens persoonlijk ging uitreiken. Zij luidden: „U wordt opgeroepen morgen te elfder ure te verschijnen ten burele van de heer veldwachter te dezer plaatse. U dient te kunnen bewijzen, waar U de nacht van 26 op 27 Mei heeft doorgebracht. Bij niet verschijnen volgt proces-verbaal." Voor de civiele kamer van de recht bank te Almelo is een zaak behan deld, die de Zwitserse firma Soffel en Co. aanhangig heeft gemaakt tegen de N.V. „Nijverheid" te Enschede op grond van het feit, dat laatstgenoemde onderneming een dessin van de Zwit serse firma zou hebben nagebootst. De advocaat van de Zwitserse firma, mr. B. L. Burwinkel uit Amsterdam, eiste een nog niet vastgestelde schadever goeding, omdat hij van oordeel was. dat hier sprake is van een schending van de Auteurswet, hetgeen door de raadsman van de tegenpartij mr. Meerburg werd ontkend. Mr. Meerburg zei, dat het dessin, dat zijn cliënte had, ongeveer hetzelfde was, doch het is een oud motief, dat ontelbare malen is toegepast en in het geheel niet op originaliteit kan bogen. Bovendien voorziet de Auteurswet niet in de bescherming van een des sin, aldus pleiter. Uitspraak 21 Juni. In samenwerking met de Rijkspolitie te Lottum heeft de recherche te Venlo de hand gelegd op de 62-jarige chef- coupeur J. uit Venlo, die in drie a vier jaar tijds kans heeft gezien, de textiel fabriek, waar hij werkzaam was voor duizenden guldens te bestelen. De man maakte er tijdens deze jaren een ge woonte van de resten van rollen stof mee naar huis te nemen. Doorgaans Zaterdagmiddag ging hij dan met zijn textielbuit de boer op en verkocht zijn gestolen restjes veelal op de Noord-Limburgse dorpen. De on rechtmatige bijverdienste, die de Venlo- naar met een dergelijke handelwijze wist te verkrijgen loopt in de duizen den. Advertentie 20 tabl. 55 ets (Van onze Haagse redacteur) In het deze week verschenen jaarver slag van de Nationale Luchtvaartschool N.V. wordt met teleurstelling gespro ken over het aanleggen van een lange startbaan op het vliegveld Ypenburg ten dienste van de militaire luchtvaart. Voor de Nationale Luchtvaartschool en ook voor de Rijksluchtvaartschool zijn hier aan grote consequenties verbonden, daar de instructie op lichte vliegtuigen niet kan samengaan met het verkeer van de suellere militaire vliegtuigen en deze instructie zich naar een ander veld moet verplaatsen. De plaats, waar instructie gegeven wordt, klemt nog meer voor de Natio nale Luchtvaartschool dan voor de Rijksluchtvaartschool. De toeloop van privé-vliegers wordt immers gestimu leerd door een gunstige ligging ten op zichte van een bevolkingscentrum, daar de vliegers liefst zo min mogelijk tijd verliezen met het gaan naar de school; Ypenburg, dat ook voor de privé lucht vaart aangelegd werd, voldoet hieraan uitzonderlijk. De vraag rijst of het mo gelijk zal zijn een ander veld ter be schikking te krijgen, dat het uiterste Westen van ons land met zijn dichte be volking kan bedienen, en zo ja, of dit veld ter beschikking zal komen op het tijdstip, dat Ypenburg verlaten moet worden. Voor de commerciële lucht vaart kan men, nu er geen binnenlands (Advertentie) Hebt U al kennis gemaakt met Castella's nieuwste aanwinst? Een heerlijke frisse Bloemenzeepvoor slechts 20 cent! Onverpakt: U ziet de fijne pastelkleuren en geniet vol behagen van de diepe rozengeur. Meer dan ooit is het thans waar, dat IEDERE vrouw mooi kan zijn. Voor de komende warme zomerdagen, als U zich eens een keertje extra wilt ver frissen, hebt U thans zelfs keus uit drie soorten Castella. Vraagt Uw huid om extra rijk Schuim? Castella Spécial, mild en zacht (32 cent), schuimt schier onuitputtelijk. Is Uw huid vooral ge baat bij een zeep, waarvan het gehalte san heilzame oliën bijzonder hoog is? Dan blijft de klassieke Castella Schoon- heidszeep (32 cent) aangewezen. Tijdelijk zijn twee stukken Castella Schoonheidszeep thans verkrijgbaar bij Uw winkelier voor 50 cent. Profiteer nog gauw van dit bijzonder aanbod! En wilt U een echte merkzeep voor zéér bescheiden prijs, dan is er de on verpakte Bloemenzeep van 20 cent. Maak Uw keus! (Van onze correspondent) at de Portugese minister-president dezer dagen in de Portugese Nationale Vergadering te berde heeft gebracht over het thema: „Sovjet-Rusland en het Westen. Naar oorlog of vrede?", zal zeker ook buiten de Portu gese grenzen de aandacht hebben getrokken. Premier Salazar gaf zijn uiteenzet ting in verband met de behandeling van het zesjarenplan voor de economische ontwikkeling van het moederland en de overzeese provincies, waarmede kapitaal investeringen gemoeid zijn voor een totaal bedrag van dertien en een half milliard escudos. Ten aanzien van dit plan verzekerde de „doctor", dat het o.m. de nood zakelijkheid in het licht stelt, „de nationale economieën niet op te offeren aan ondraaglijke defensieinspanningen." de NATO gedefinieerde politiek aan het doel. Anderzijds wenst echter de Sovjet-Unie zich niet in nieuwe oorlogen te storten. Welke politiek zij ook in de toekomst zal volgen, en welke middelen zij daartoe ook zal aanwenden, haar twee ledig doel zal voor lange tijd blijven: de haar door de oorlog toegebrachte wonden te helen, en zo mogelijk alle verworven posities te consolideren; of althans het grootste deel daarvan. Zij beschikt bovendien over een troef die gemakkelijker is uit te spelen dan die van de oorlog: de export van communisme. En hier verplaatste Sa lazar de vraag naar de mogelijkheid van een samenleven van het commu nisme met de maatschappelijke stel sels van het Westen. Van de zijde der Sovjet-Unie acht Salazar het gevaar voor een „casus belli" niet in ernstige mate aanwezig, daar de ze reeds bewezen heeft geen open lijke oorlog te willen voeren voor het communisme, zolang zij andere, sub- De stelling van Salazar t.a.v. boven genoemd thema kan men resumeren als volgt. Een werkelijke, royale vrede zal nog lange tijd tot de illusies blijven behoren. De jongste wereldoorlog en de eerste na-oorlogstijd hebben de Sov jet-Unie namelijk een aantal posities opgeleverd, die strijdig zijn met de vrijheid van verschillende naties en dus met de algemene belangen van Europa en het Westen. Rusland wenst echter niet door de vrede te verliezen, hetgeen het in de strijd heeft gewonnen. Een werkelijke vrede zal slechts bereikt kunnen worden ten koste van conces sies. Indien wij willen, dat de Sovjet- Unie concessies doet zijn twee dingen noodzakelijk: tijd en kracht. En in dit opzicht beantwoordt de algemene door stantiëlere belangen te verdedigen heeft. Aan de zijde van het Westen ziet de Portugese premier daarente gen een zeker gebrek aan logica. In nationaal opzicht aanvaardt men hier de mogelijkheid van een samenleven met het communisme, terwijl op in ternationaal terrein de neiging bestaat het communisme als een oorlogsgevaar te zien, als een „casus belli". Precies de omgekeerde positie zou volgens Salazar de juiste zijn: het com munisme vernietigen binnen de natio nale grenzen; op het internationaal terrein ermede samenleven. Het „na tionaal" vernietigen van het com munisme (Salazar heeft hier uiteraard de diverse nationale communistische partijen in de Westelijke landen op het oog) acht hij volmaakt logisch, want het betekent niet alleen een zelfverde diging van de natie tegen een doctrine die haar ontkent en haar morele een heid ondermijnt, maar tevens wordt een eventuele vijand van zijn beste penetra tie en steunpunten beroofd. Er valt echter niets aan te voeren voor een verplaatsing van deze strijd naar internationaal terrein. Hij zou daar slechts catastrofaal kunnen zijn, vooral wanneer men niet ziet, hoe deze strijd tot zijn uiterste consequenties zou kunnen worden doorgevoerd. De conclusie van Salazar is, dat de vrede in de komende jaren even mi serabel en armoedig van karakter zal blijven, als hij thans is. En dat hij slechts verstoord zou kunnen worden door een of ander fataal en tragisch incident, in vereniging met een zware fout in het politiek manoeuvreren. „Maar wij moe ten vertrouwen", aldus de Portugese premier, „dat de leiders alles zullen doen om dit te vermijden." Bij deze gelegenheid heeft Salazar ook gesproken over de diverse „Euro pese experimenten." De Europese Orga nisatie voor Ec. Samenwerking wenst hij toe, dat zij haar zending zal kunnen blijven voortzetten. Alles, wat onder nomen wordt om tot een vrijer handels- en betalingsverkeer te komen, acht hij heilzaam. Daarentegen bewaart Portu gal een „voorzichtige terughoudend' heid" ten opzichte van de experimenten i van supra-nationaal karakter. luchtverkeer meer is, zeggen, dat Schip hol en de uitwijkhaven Eelde op het ogenblik voldoende zijn. De militaire luchtvaart heeft zich van de burger- vliegvelden Leeuwarden, Twente en Eindhoven meester gemaakt en heeft verder met de oude en nieuwe zuiver militaire velden geen reden tot klagen Anders is het gesteld met de privé luchtvaart, die juist gestimuleerd moet worden door de mogelijkheid bepaalde delen van het land per vliegtuig te be reiken of in staat moet zijn centra te scheppen, waar de privé luchtvaart zich kan ontwikkelen. Hilversum, Texel, Teuge en Beek in Limburg staan nog voor de privé-vlie ger open, terwijl Eelde, wanneer hier een druk verkeer van de gevorderde op leiding van de Rijksluchtvaartschool is, voor lichte vliegtuigen geen ideale lan dingsplaats vormt. De watersnood heeft wel bewezen, dat goede, niet te grote vliegvelden een waardevol bezit kunnen zijn. Wil ons land zijn privé luchtvaart behouden, dan is het geen luxe te stre ven naar de aanleg van meer vliegvel den. De hoop wordt uitgesproken, dat de regering hiervoor een open oog zal hebben en in samenwerking met de ge meenten tot uitbreiding zal overgaan. In diergaarde Blijdorp is tot bloei ge komen een uiterst zeldzame plant, nX de Amorphophallus Titanum, een knol gewas van Sumatra, thans voorzover be kend het enige exemplaar op het vaste land van Europa. Het zijn typische aasbloemen, hetgeen betekent, dat ze een duffe geur versprei den, waardoor aasvliegen en aaskevers, die voor de bevruchting moeten zorg dragen, worden aangelokt. De Indone siërs noemen deze soorten Kembang Bangke. hetgeen betekent lijkenbloem. De plant werd in 1949 uit Sumatra ontvangen en had toen een gewicht van 28 kg. De plant bloeide reeds in 1951. De bloem leek enigszins op een aaronskelk en was toen 1.10 m. hoog. Thans is de bloem 1.70 m. hoog en de knol weegt nu al 44 kg. De bloeitijd van deze bloem is twee a drie dagen. AMSTERDAM, (V.U.), doctoraal rech ten mej. A N. Kielman Amsterdam, mej. M. Fopma, Amsterdam, de heer J. M. Hulleman, Haarlem. AMSTERDAM. (V. U.) Cand. theolo gie mr, C. Brouwer (Soest) en J. M. Snoek (Renkum). UTRECHT. Doet. Gen.: J. J. Kool, Gou derak, A. J. Polderman, Utrecht, H. S. Reinhold. Heemstede, N. P. Tromp, Bus- sum; Semi-arts ex. H. R. M. Eskens, Zeist, B. P- M. Schulte, Maastricht, A. N. Jonkers, Tiel, D. Oliemans, Utrecht, W. Artz, Utrecht. Arts ex.: mevr. W. S. FrederikseVermaas,, Utrecht mej. M H. Bazelmans Zeelst, H. C. P. M. Hoynck van Papendrecht, Bergeijk, A. J. M. F. Postmes, Maastricht. Tand-arts ex., R. Bloemendaal, Utrecht, B. J. Ewijk, Zeist Veemarkt 6Amsterdam. Aanvoer 40 runderen. Ie soort 2,903,2e soort 2,702,85, 3e soort 2,45—2,60, per kg gesl. gew. 226 varken: le soort 2,30 2.32, 2e soort 2,272,29, per kg gesl. gew. 58 nuchtere kaleren 1,15 1,20, per kg levend gewicht. GRAANMARKT AMSTERDAM (Boe- rennot.), 8 Juni. Witte tarwe 2727.50; rode tarwe 27—27.25; rogge 28; zomer- gerst 27.5028; wintergerst 25.5026; haver 26.5027.50; groene erwten 4046; capucijners 3032; br. bonen 90; kar- weizaad 5758; blauwmaanzaad 100107; geel mosterdzaad 58; kanariezaad 3032; alles in guldens per 100 kg. PAARDENMARKT UTRECHT, 8 Juni. Aanv. 401 st. Prijzen: luxe p. 9001100; werkp. 8001000; oude p. 575800; p. bov. 3 jaar 650900; p. ben. 3 jaar 500725; veulen 275450; hitten 350650; slachtp. I.651.80; slachtveulens 1.702 per kg. gesl. gew. Handel redelijk. VEILING POELDIJK, 8 Juni. Toma ten A 16.50—17.30, B 15.70—16.60, C 16.40 —17.20, CC 13.80—15.00, Bonken 11.50— 13.90 per 12Vj kg; Blauwe Druiven 4.60 5.40; Golden Champion 6.10; Rode Bes sen 1.102.65; Aardbeien 1.854.25; Prui men: Golden Japan 1.702.30; June Blood 1.201.45; Perziken 0.901.10; Tuinbonen 0.75105; Prinsessebonen 2.05 2.35; Snijbonen 1.552.00; Aardappelen grote 0.330.35; grote poters 0.310.35, kleine poters 0.230.31, kriel 0.200.26; Andijvie 918; Spinazie 2027; Rabar ber 13; kromme Komkommers 46; alles per kg; Bloemkool 6 3542; 8 2533; 10 21—28; 12 1421; 15 8—12; Perziken 2 64; 3 48—57 4 35—44 5 25—30; 6 11—17; Pruimen: Golden Japan 1228; June Blood 816; Komkommers A 3238; B 2135; Aubergine 7690; Paprica 49— 61; Netmeloenen 1.201.80, alles p. stuk. Sla A 4.20, Pepers 4.305.80 per 100 st. Peen 2536 per bos; Selderij 2.005.00 per 100 bos. Daar er nogal enige verwarring blijkt te bestaan over de regeling betreffende visa voor Duitsland, hebben wij on§ tot de Duitse ambassade in Den Haag ge wend. Daar deelde men ons mede, dat het wel in het voornemen ligt, de visa voor Duitsland geheel af te schaffen, maar dat er dienaangaande nog steeds geen officiële mededeling is ontvangen van de Duitse Bondsregering. Het is dus heel goed mogelijk, dat de afschaffing pas op een latere datum geschiedt. Tot die tijd moet men derhalve voor reizen naar of door Duitsland nog in het bezit zijn van een visum. (Van onze correspondent) Een Nijmeegse juwelier is Maandag In alle vroegte het slachtoffer geworden van een brutale inbraak. Omstreeks vijf uur werd de man wakker door het rinkelen van de alarminstallatie. Toen de juwelier naar de winkel snelde bleken inbrekers de ruit van de etalage met een brok beton te hebben ingegooid. Zij graaiden een honderdtal gouden ringen bijeen ter waar de van circa f 2.500.— en moeten daarna met een gereedstaande auto zijn verdwe nen. Over de straat lag nog een aantal ringen verspreid, die de matineuze inbre kers in de haast hadden verloren. Naspo ringen van de recherche hadden tot nog toe geen resultaat. ALPHERAT p. 9 Ouessant n. Antw. 8 v- Baltimore n. Galveston. ARNTDIJK p. 9 Casquets n. New York. ARENDSDIJK 9 te Trinidad. ARIADNE 9 te Santiago de Cuba. AAGTEDIJK 9 nm. te New York. AAGTEKERK 9 te Genua. ALBIREO p. 8 Finisterre n. Recife. ALPHARD p. 9 St. Paulsrock n. Recife. ALWAKI 8 v. Santos n. Montevideo. AMOR p. 9 Ouessant n. R'dam. BANTAM 9 te Priok. BENGKALIS p. 9 Finisterre n. A'dam. BLOEMFONT. 9 te Antw. BINTANG 9 te Khorramshar. BOSKOOP 9 te R'dam. BREDA 8 nm. te Hamburg. CALT. HAGUE 9 te Sidon, 10 n. R'dam. CASTOR p. 9 Landsend. 11 te A'dam. CELEBES 8 v. Singapqre, 10 te Priok. CHAMA p. 9 Kp. St. Vincent n. Berre. CLAVELLA p. 9 Wight n. Couronne. CALLISTO p. 8 Anticosti n. R'dam. DONGEDIJK 8 v. Newp. News, 10 te N. Y. DRENTE p. 9 Ouessant n. Genua. ELMINA 9 nm.10 te Freetown. ESSO A'DAM 9 te Aruba. ENGGANO 9 v. Bremen, 10 te R'dam, ETREMA 9 te Piraeus. GAASTERKERK 9 te Thinotao. GORDIAS 8 nm. te Beyrouth. GR. BEER p. 8 Miquelon n. R'dam. GROOTE KERK 9 te Beira. HECTOR 8 v. Algiers, 10 te Malta. HECUBA 8 nm.9 te Maracaibo. HEEMSKERK 7 te Beira, 9 te Tanga. HILVERSUM p. 9 Perim n. Mena A. HYDRA 7 te Antw. HERA 9 te Santa Martha. HESTIA 9 te New York. HOOGKERK 9 te R'dam. INDRAPOERA p. 9 Djedda n. Aden. ITTERSUM p. 8 Kp. Varella n. Pladju. ILOS 9 te New York. JAGERSFONT. p. 9 Kp. St. Vine. n. Kpst. JAVA p. 9 Kp. Guardafui n. Belawan. J. v. OLDENB. p. 9 Kp. Bon n. A'dam. JUPITER 8 te Hamburg. KERTOSONO p. 9 Algiers n. Beiroet. KIELDRECHT p. 9 Perim, 10 te Aden. KOTA INTEN p. 8 Finist. ,11 te R'dam. LAAGKERK 9 te Vizagapatam. LANGKOEAS p. 9 Guardafui n. Singapore. LEUVEKERK p. 9 Djeddah n. R'dam. LOOSDRECHT p. 9 Kp. Gata n. Antw. LOPPERSUM p. 9 Hebriden n. N. Castle. LUNA 9 nm. te Gibraltar. LEER SUM 9 te New Orleans. LEOPOLDSKERK 9 te Damman. LINGE 9 v. R'dam n. Kopenhagen. MALE A 9 v. La Mede n. Tripoli. MITRA 9 te Aalesund. MAAS 9 te Volos. MAASDAM p. 9 Kp. Race n. Cobh Ierl. MAPIA p. 9 Azoren n. Halifax. MEERKERK 7 te Bombay. MENTOR 9 te Saloniki. MODJOKERTO p. 9 Algiers, 15 te R'dam. MERWEDE 8 te Asdam. MIRZA p. 8 Scillys n. Singapore. MODJOKERTO p. 9 Algiers n. R'dam. MYONIA p. 9 Massa wak n. Beiroet. NESTOR p. 9 Azoren n. A'dam. NIGERSTROOM 9 te Takarida. OMALA 8 v. Malta n. Tripoli. ORANJE 9 nm. v. Aden n. Colombo. OVERIJSEL p. 9 Pt. Sudan n. Suez. ONDINA 9 nm. te Mormugao. PR. FR. HENDR. p. 9 Belle-eil. n. Montr. PR. PHIL. WILL 6 v. Milwaukee n. R'dam. PR. MAURITS p. 9 Anticosto n. Montreal. PYGMALION 9 te Carupano. PHRONTIS p. 9 Ouessant n. A'dam. ROTULA 8 v. Holtenau, 10 te Stockholm. RIJNDA.M p. 9 Dungeness n. Montreal. SCHIE 9 te Mitlini. SCHIEDIJK 9 te Belawan. SÏBAJAK 11 te Sydney verw. SLIEDR. 8 v. Pt. Sudan n. Pt. de Bouc. SLOTERDÏJK 7 te Antw. ST. A.DAM, SCHIEDAM. 9 te Narvik. STAD LEIDEN 9 te Osaka. STAD ARNHEM 12 te Thee Rivers verw. ST. VLAARD. 9 v. Wabana n. R'dam. STAD VLAARDINGEN 8 te Wabana. STR. SOENDA 9 v. Hongk. n. Manila. SUMATRA 8 nm. te Antw. SALATIGA 9 te Los Angelos. SIBAJAK 10 nm. te Sydney. SINGKEP 8 v. Newportn.. 10 te N. York. SARPEDON 9 te New Orleans. TJISADANE 9 nm.10 te Adelaide. TOSARI p. 9 Key West n. Houston. TALISSE 9 nm. te Boston. TARIA 9 v. Sydney n. Miri. TTBA 8 v. Vitoria, 10 te Santos. TABIAN 8 v. Priok n. Belawan. TARAKAN p. 9 nm. Ouessant n. A'dam. TAWALI p. 9 nm. Massawa, 10 te Aden. TERNATE p. 8 Napels, 9 te Genua. TITUS p. 9 Finisterre n. Funchall. TJEBODAS 8 v. Singapore, 10 te Priok. TJILUWAK 8 v. Singapore n. Hongkon. TJIPONDOK 9 te Maco. TJIWANGI 8 v. Singapore, 10 te Priok. TOMINI 8 te Labuan. TRAJANUS 8 te Kingston. VAN HEUTZ 8 v. Hongkong n. Singapore. VAN SPILLENBERG 9 te Luanda. WESTLAND p. 9 St. Paulsrock n. B. Aires. WIL. RUYS 9 v. Pt. Said n. R'dam. ZEELAND KRL 9 nm.10 te Bahrein. ZAAN 9 v. Asdam n. Kalmar. r-~

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5