Verkiezingen voor De Gasperi geen groot succes KLEINE MEERDERHEID IN BEIDE KAMERS Regering zal het zeer moeilijk krijgen Zuid-Koreaans parlement vraagt opmars naar de Jaloe Radio-Peking levert critiek op Eisenhowers boodschap Begin 1954 vaste televisie verbinding met Duitsland? Raadsman van Meine Pot: zal hem wel nooit meer zien Tussen neus en lippen Merkwaardige visie Tot hoofd en hart v: Otto Skorzeny op weg naar Caïro Tyfoons teisteren Ohio en Michigan ^idault vraagt om de investituur V Russen bouwen in snel tempo Geldzuivering in T sjecho-Slowakije Voorzitter L.O.O.I.S.: „Pot is nog steeds in Nederland" weer woensdag 10 juni 1953 77ste JAARGANG No. 25704 Als vertegenwoordiger van Amerikaanse firma - De zetelverdeling in de Italiaanse Senaat Reeds 141 doden? speciale bevoegdheden en ekrachtiging van E.D.G. 1*1 Sovjet-ambassadeur in Wenen Einde der bezetting in zicht? Churchill prijst onderhandelaars Zwitserland weifelt V.N.-staf in Palestina krijgt Deense chef Zes maanden (drie voorw.) voor brandstichting TROEPENSTERKTE 71 300 Migs per maand voor hun jachtvloot Kranten geven onrust der bevolking toe Falcon Regenjassen f 49.75 Min. Luns en Kernkamp in luli naar Australië O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Diiectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De regeringscoalitie van Premier de Gasperi is er niet in Seslaagd om by de Zondag en Maandag gehouden verkie singen voor het Huis van Afgevaardigden een stemmen- "ieerderheid van de helft-plus-één te behalen. Hierdoor zal niet kunnen profiteren van de z.g. meerderheidspremie, ivelke de nieuwe kieswet toestaat aan de partij of coalitie, die een zodanige meerderhe; 1 verwerft. Hoewel de Gasperi dus hierdoor niet de beschikking krijgt over 64,5 pet. van Let totaal aantal Kamerzetels, zal hij toch op een meerder heid in het Huis mogen rekenen, aangezien hjj op grond van het kiesstelsel in totaal 303 zetels kreeg toegewezen. In de senaat krijgt de regeringscoalitie 125 van de 237 zetels. De uitslag van de verkiezingen voor het Huis van Afge vaardigden is voor de Gasperi een ernstige tegenslag. De Coalitie had er vast op gerekend meer dan de helft van het totaal aantal stemmen te behalen. In dat geval zou de be maling van de nieuwe kieswet van kracht zijn geworden, daardoor de coalitie 64,5 pet. van het totaal der zetels zou hrijgen. Bij de behandeling van de kieswet hetgeen met bijzonder veel moeilijkhe den en tumult gepaard is gegaan had Be Gasperi verklaard, dat een dergelijke bepaling nodig zou zijn om de regering Jh.het parlement een zodanige meerder heid te bezorgen, dat de stabiliteit van de laatste zeven jaren niet in gevaar ?-oU worden gebracht. De Gasperi beschikt da weliswaar over een meerderheid in het Huis, maar deze is zo gering, dat er van regeerbaarheid weinig sprake zal *Ün. De bepaling uit de kieswet was niet Van toepassing op de zetelverdeling in de Senaat. En hier heeft de regerings coalitie juist wel een meerderheid be haald, n.l. 50.20 pet., terwijl zij bij de Verkiezingen voor de Kamer maar 49.8 het. behaalde. Dit geringe verschil bij Selijktijdig-gehouden verkiezingen is Vooral te wijten aan het feit, dat de leef tijdsgrens voor de Kamerverkiezingen Jager is dan die voor de Senaatsverkie zingen. Het zijn vooral de oppositiepar tijen van links en rechts die hiervan hebben geprofiteerd. Zij tellen hun aan hang vooral onder de jongeren. Kardinaal Schus ter, de Aartsbis schop van Milaan brengt zijn stem, uit. De voormalige SS-officier Otto Skor zeny, die eertijds sensatie verwekte door de bevrjjding: van de door de geallieer den zwaar-bewaakte Mussolini, is thans als vertegenwoordiger van een Ameri kaanse firma op weg naar Cairo. Skor zeny reist op een in Spanje afgegeven paspoort voor statenlozen. Men zal zich herinneren, dat de naam van Skorzeny voor het eerst weer op dook toen de Britse veiligheidsdienst in West-Duitsland een aantal neo-nazi's arresteerde, die ervan werden beschul digd een poging tot omverwerping van de Bondsregering te hebben beraamd. Bij die gelegenheid het was half Ja nuari bleek, dat de samenzweerders, bekend als het complot Naumann, zo wel met de Oost-Duitse communisten contact onderhielden als met de grote kolonie Duitse emigré's in Argentinië. Dit laatste contact liep o.m. over Madrid, waar Otto Skorzeny een han delsfirma bezat. Verleden jaar ontving Skorenzy daar bezoek van Hitler's voor malige minister van Financiën, de thans weer actieve Hjalmar Schacht. Schacht keerde toen juist terug van een zaken reis door het Midden Oosten, waar hij een bijzonder geziene financier is. Om nauwkeurig te zijn: Schacht keerde toen terug uit hetzelfde Caïro, waar heen Skorzeny thans vertrekt als ver tegenwoordiger van een Amerikaanse firma, hetzelfde Caïro ook, waar mo menteel een uitgebreide missie van voormalige Duitse officieren werkt aan de modernisering van het Egyptische leger. Perzië Twee personen werden ge wond, toen een goede honderd aan hangers van premier Mossadeq, een aanval deden op het hoofdkwartier van de „Arya"-partij, een fascistisch ge oriënteerde beweging, in Teheran. Tijdens een défilé van enige groepen ouden van dagen uit Leiden, Ti el, Gen- dringen en Badhoevedorp op Paleis Soestdijk langs H.M. de Koningin bood Dinsdag een deputatie van ouden van dagen uit Gendringen (Gelderse Achter hoek) een prachtige „krentenvoegge" en een mandje eieren aan H. M. Koningin Juliana aan, die er kennelijk zeer mee in haar schik was. Uit de uitslag van de senaatsverkie zingen blijkt, dat de regeringscoalitie verschillende veren heeft moeten laten. Vooral in het Noorden van het land gingen veel stemmen naar de commu nisten en de socialisten van Pietro Nenni. In het Zuiden daarentegen wa ren het vooral de monarchisten en ae Neo-fascisten, die de overwinning in de wacht sleepten. Merkwaardig is, dat vooral Tn de grote steden de oppositie van links en van rechts vaak een groter percentage behaalde dan de coalitie partijen. Deze laatste kregen in Rome b.v. 43%, de linkse oppositie ruim 31% en de rechtse 23%. Voor Milaan luiden deze cijfers: 49, 36 en 10%. Voor Genua: 45, 44 en 6%. Partijen: Regeringscoalitie Linkse oppositie Rechtse oppositie Zetels 1953 1948 125 154 86 69 25 4 Percentage 1953 1948 50,3% 60,3% 34,7% 30,8% 13;1% ^es wervelstormen hebben Maandag- *v°nd de Amerikaanse staten Michigan 'A Ohio geteisterd. Volgens niet-offi- schattingen zijn 141 personen door et geweld van de natuur om het leven tornen. 750 personen werden ge- ^°hd. De 163.000 inwoners tellende in- Ustriestad Flint, ongeveer 100 km. ten '°orden van Detroit, werd het zwaarst ^troffen. Alleen al in deze plaats zijn slachtoffers gevallen. Aéén straat werden 40 huizen met Sa grond gelijk gemaakt. De commis- v ls van politie te Flint zei, dat de tWoestingen erger waren, dan hij in Van^en Bad gezien tijdens de luchtaan- hen in 1940. De schade te Flint wordt ïbri op 10000°00 dollar. Te Cleve- S iw wordt de schade geschat op 10.000 dollar. Zaterdag door president Auriol 'iilj kabinetsformateur, George Nati 's vanochtend voor de Franse inv'°'jale Vergadering verschenen om de higA'Ruur te vragen, waardoor hij ge- V0r pRgd zal worden een regering te stej?en- In zijn rede tot de Assemblee hij het bestaan van zijn regering p 'jk van de bekrachtiging van hij J3'Uropees legerverdrag. Tevens gaf Assemblee veertien dagen om Gi7S-n™ in te dienen, waarbij de re- Oen .uitgebreide speciale bevoegdhe- 1e]{ *rijgt om het zeer grote begrotings- bipi op te heffen .Indien de Kamer »-" binm regering zelf maatregelen nemen, 'aw ®rz°cht hij om de bevoegdheid op Seoati er®ijn om de administratie, de cülie °naliseerde industrieën, de parti te,,. handel en het vervoerswezen bij et te reorganiseren. hl, j?aplt'. die lid is van de katholieke (j6 Ts de derde politicus, die thans 'en de gestelde termijn reageert 'h ■Se p hrie weken oude kabinetscrisis t?ekt T^mklée om de investituur ver- p6yn' De gematigd-conservatief Paul tjUicl'v,en de radicaal Pierre Mendès- 8er>tVil° hebben dit reeds zonder succes Bid ^aar deelde mede, dat hij welis- ahkerM hestaan van zijn regering af- vap het w ??u stellen van de ratificatie hi D.G.-verdrag, maar de Kamer an ni1,?rover Hlct hoeven te beslissen o°llen eerst de aanvullende proto- rhar,a°yden zÜn goedgekeurd, de on- Jijïl voit §en met Engeland h mot ,01d en een regeling is getrof- Rii j betreur-- taSL'deelde Engeland zouden -o mot TT*1* c" efc'ii regeling is getrof- ,Rij =5 betrekking tot het Saargeschil. eitgj. ®elue mede, dat Frankrijk zou 5er, inrl°°r eeïl conferentie van de grote fii bepiift? er kans °P succes zou zijn. werde h een Progressieve, gecontro- reven bewapening. Zijn regering zal ri^eliiWhj1" een spoedig einde der vij- 6 ïYpn„„e<?0:n in Indo-China, maar zal Iom ,troepen in dit gebied handha- d te onafhankelijkheid van dit ce vrijwaren. De Russische regering zal zich voort aan in Oostenrijk laten vertegenwoordi gen door een ambassadeur. Zij zal bo vendien de diplomatieke betrekkingen met dit land volledig herstellen. De pas-benoemde Hoge Commissaris van de Sovjet-Unie in Oostenrijk, Sljitsjev is in de functie van ambas sadeur te Wenen benoemd. De Oostenrijkse regering heeft dit be richt vanochtend bekendgemaakt. De regering deelde tegelijkertijd mede, dat zjj zich in Moskou eveneens door een ambassadeur zal doen vertegenwoordi gen. Algemeen neemt men aan, dat deze nieuwe Russische stap, welke volgt op een aantal politieke maatregelen, die de economische en politieke controle op de Russische zone van Oostenrijk aanzien lijk beperken, een voorspel is van een beëindigen van de bezetting van Oos tenrijk door de Sovjet-Unie. West-Duitsland De directeur van het West-Duitse ministerie van Binnen landse Zaken, Blankenhorn, is naar Parijs gekomen om Bidault in te lich ten over de besprekingen, die hij in Washington heeft gevoerd. Het aanbod van president Eisenhower om na het sluiten van een wapenstilstand op Korea te onderhandelen met Syngman Rhee over een verdrag van wederzijdse veiligheid tussen Zuid-Korea en de Verenigde Staten heeft ten Noorden en ten Zuiden van de 38ste breedtegraad aanleiding gegeven tot uiteenlopende reacties, die tot dusver echter geen van alle gunstig zijn te noemen. De Nationale Ver gadering van Zuid-Korea nam gisteren eenstemmig een resolutie aan, waarin de regering wordt aangespoord onmiddellijk op te rukken naar de Jaloe, de rivier, die de grens vormt tussen Korea en China. De communistische radio van Peking zag in de stap van de Amerikaanse president ofwel een aanmoediging voor de „kliek van Syngman Rhee" om een Koreaanse vrede te saboteren, öf een poging om de tweespalt op het schiereiland te vergroten. Diplomatieke kringen in Lon den nemen ondertussen de drfiging van president Rhee om de strijd alleen voort te zetten, niet bijzonder ernstig. Premier Churchill zei in het Lagerhuis, te ge loven, dat de „zeer grote macht en duidelijke vastberadenheid van Amerika" zou voorkomen, dat Zuid-Kora een bestand zal saboteren. De Engelse premier verklaarde, dat thans niets meer de sluiting van een wapenstilstand in Korea in de weg staat. Daarmee zijn uiteraard niet alle moei lijkheden opgelost, maar onder „de be zielende leiding van president "Eisen hower" is- dan toch een resultaat be reikt, dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op zichzelf van grote waarde zal blijken te zijn voor de hele wereldsituatie. Churchill zei verder, dat sommige Engelsen naar zijn mening in de afgelopen maanden niet geheel recht vaardig hebben geoordeeld over de moeilijkheden, waarmee generaal Mark Clark en generaal Harrison te kampen hadden, moeilijkheden, die niet alleen werden veroorzaakt door communisti sche koppigheid, maar evenzeer door de houding van de Zuid-Koreaanse rege ring. Zij hebben oprecht gestreefd naar een eervol bestand, maar zij moesten telkens rekening houden met de reac ties, die zich konden voordoen in het machtige Zuid-Koreaanse leger, dat zij zelf hadden geschapen. Als de Chinese communisten eerder bereid waren ge weest om een einde te maken aan de Koreaanse oorlog, zo merkte de Britse staatsman nog op, dan was de kwestie van de vertegenwoordiging van China De NoordweStduitse radio-omroep (N.W.D.R.) hoopt begin 1954 tezamen met de Hessische omroep te komen tot een permanente televisieverbinding met Nederland, aldus heeft dr. Wemer Nestel, technisch directeur van de N.W.D.R. te Hamburg medegedeeld. Hij voorziet een inter-Europese ver binding van nationale televisienetten. Behalve over de verbinding met Neder land sprak hij over verbindingen met België en via België met Engeland en over een verbinding tussen Duitsland en Frankrijk via een televisie-zender, die De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld,. heeft de benoeming bekend gemaakt van de Deense generaal-majoor Bennike tot stafchefi van de organisatie van de Verenigde Naties, die toezicht houdt op de naleving van de wapenstilstand in Palestina. Generaal Bennike volgt de Amerikaanse luitenant-generaal Riley op. Bennike zal waarschijnlijk op 17 Juni in functie treden. op het ogenblik bij Straatsburg wordt gebouwd. Ook Zwitserland, waar in 1954 televi sie-uitzendingen zullen beginnen door een zender in de Jura bij Bielen, noem de dr. Nestel belangrijk, aangezien het, door het bouwen van zenders op hoge bergtoppen, mogelijk is een verbinding tot stand te brengen tussen Duitsland en Italië. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 59-jarige fabrikant uit Haarlem, J. J. Q. veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf waarvan drie voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Q. was tengevolge van achterstallige be lasting in moeilijkheden geraakt en daardoor in de war had hij brand ver oorzaakt in het pand waarin zijn fa briekje was gevestigd. Er is geen tuieede mens, die een zelfde natuur bezit als gij zelf. in de V.N. al maandenlang geregeld. Van morgen zyn in Pan Moen .Ton de wapenstilstandsdelegaties bijeengeweest. Zij besloten voor onbepaalde tijd met reces te gaan. De stafofficieren zullen inmiddels de administratieve bijzonder heden van de op handen zijnde wapen stilstand uitwerken. De plenaire zitting duurde 35 minuten. Na afloop kwamen de stafofficeren onmiddellijk bijeen om de demarcatielijn vast te stellen. Zweden heeft inmiddels laten weten, Mandsjoerje uoetDCA/ Chinezen éOO.OOOmon Noords Korea i11 NKoreanen 450000man Totaal <050.000 Totaal SSOOOOma ZKortancn SOOOOOman ,7AC JOH Korrv U.S.A. SOOOOOman TACJO •pacuH Ovcr>9< tanden SOOOOwan dat het zal deelnemen aan de twee neu trale commissies voor het toezicht op een bestand in Korea. Zwitserland daar entegen heeft zijn deelneming afhanke lijk gesteld van de goedkeuring van alle Betrokken partijen, die van Zuid-Korea incluis. In de resolutie van de Zuid Koreaanse Nationale Vergadering wordt ook gezegd, dat de regering gebruik moet maken van haar „recht van zelf verdediging" tegen alle buitenlandse troepen, die in Korea landen voor het verzekeren van de naleving van de be- standsovereenkmst. Maar uit de voorge schiedenis van de resolutie blijkt, dat deze passage voornamelijk laat op In dia. De resolutie vraagt de regering ver der om alle Koreaanse gevangenen, die niet naar huis willen, direct vrij te la ten en de Chinezen, die weigeren te re patriëren, naar Formosa te sturen. Be richten van radio-correspondenten mel den intussen, dat pesident Rhee het plan koestert om naar de Ver. Staten te vliegen en er bij president Eisenhower persoonlijk op aan te dringen het be stand niet te tekenen. Dit bericht werd later officieel tegengesproken. Aan het Oostelijk front op Korea veroverden de Zuid-Koreanen gisteren met steun van geallieerde vliegtuigen een heuvelstel ling. Communistische vliegtuigen ver schenen opnieuw boven Seoel, maar dit- maat wierpen zij geen bommen. De Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, wil een eventueel be demobilisatie. Een commissie uit het Britse Lager huis heeft in een rapport over de her bewapening gezegd, dat de Russen hun luchtmacht tweemaal zo snel van jacht vliegtuigen voorzien, als dit in Enge land het geval is. De productie in de Sovjet-Unie wordt geschat op 300 jacht vliegtuigen per maand. Volgens het rapport is de Engelse luchtmaarschalk Sir John Boothman van mening, dat de „Sabre" op het ogenblik het enige toestel is, dat zich kan meten met de Russische „Mig". De commissie brengt in het rapport haar ongerustheid tot uiting over het feit, dat er zoveel tijd ligt tussen het ogenblik, dat de departementen hun behoeften bekendmaken, en het ogenblik, dat het ministerie van Bevoorrading de toestei len kan leveren. Deze periode varieert van 7% tot 10 jaar. In Tsjechische kranten, die te Wenen zijn ontvangen, wordt melding gemaakt van ongeregeldheden onder arbeiders als gevolg van de geldzuivering in Tsjecho-Slowakije. Er wordt een aantal processen verwacht tegen de aanstokers. De ontevredenheid zou zich vooral heb ben geuit in het district Ostrava, een centrum van mijnbouw en zware indus trie. Nu het Haagse Gerechtshof, zoals ge meld, een arrestatiebevel heeft uitge vaardigd tegen Meine Pot, die in af wachting van de behandeling in cassa tie op vrye voeten was gesteld, deelt de voorzitter van de landelijke organi satie van oud-illegale strijders, de heer Kicken mede, dat Pot zich nog steeds in Nederland bevindt. Hij zal zich ver borgen houden tot de Hoge Raad 23 Juni uitspraak zal doen, aldus de voor zitter van de L.O.O.I.S. Zoals men weet heeft de advocaat- generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. G. E. Langemeyer, 2 Juni tot verwerping van de ingediende cassatiemiddelen ge concludeerd. Meine Pot zou het van de uitspraak van de Hoge Raad willen laten afhangen, of hij zoals blijkbaar aanvankelijk in zijn bedoeling lag zich aan de hem opgelegde straf zal Sprookjes Kinderen in Wenen, die het telefoonnummer A-0- 60 draaien, horen een soort Moeder de Gans sprook jes vertellen. Het succes bij de jeugd is zó groot, dat de telefoondienst heeft besloten om de sprookjes te voorzien van geluiden op de achtergrond, zoals het blaffen van honden en het kraaien van hanen. Op die manier gaan de telefonische sprookjes lij ken op korte luisterspelen. Behalve sprookjes geeft de Weense telefoon ook re cepten menu's weerbe richten, muzieknoten en inlichtingen uit encyclo pedieën. Erfenis In het Amerikaanse stad je Cambridge (Massachu setts) is op 82-jarige leef tijd overleden Luther Sawyer. De oude heer be zat een kapitaal van 20.000 dollar en die hele som vermaakte hij aan zijn papegaai Jerry. Een zus ter van de overledene verklaarde, dat zij „niet helemaal tevreden was" met deze schikking, maar dat ze toch de laatste wens van haar broer zou res pecteren. Baviaan Ruim een week ge leden zijn uit de dieren tuin in Wuppertal drie bavianen ontsnapt. Twee ervan konden vrij gauw naar hun kooien worden teruggebracht, maar num mer drie was zo listig en behendig dat hij een dag of acht op vrije voeten bleef. Toen was het met zijn vrijheid echter ge daan. Personeel van de dierentuin, in samenwer king met een overvalcom- mando, zag kans om de baviaan in een konijnen hok te jagen. Wat er met de konijnen gebeurde, ver meldt de historie niet, maar de vreemde indrin ger bood zijn belagers zó veel verzet, dat hij eerst met chloroform en traan- gasbommen bedwelmd moest worden, voordat hij naar de dierentuin kon worden teruggebracht. Hartkleppen Zuid-Afrikaanse chirur gen ontwikkelen op het ogenblik een methode om een gebrekkig hart te voorzien van nieuwe klep pen, die zijn opgebouwd uit menselijk weefsel. Dat werd meegedeeld door de voorzitter van de medische faculteit van de Universi teit van Witwatersrand in Johannesburg. onderwerpen of zal trachten zich ge- neei aan een bereenting te onttrekken. De raadsman van Meine Pot, mr. A. G. Veldhuis uit N aarden, heeft mede gedeeld dat zijn cliënt bij de behande ling voor het Hof gegarandeerd heeft te zullen blijven. Daarom is hij toen niet in arrest genomen. Tegenover zijn raadsman heeft hij eenzelfde belofte gedaan en toegezegd zich aan diens ad vies te zullen houden. Mr. Veldhuis heeft Meine Pot er te voren op gewezen welke consequenties het zou hebben als deze zich door vlucht aan de justitie zou onttrekken. De raadsman noemde het zeer onver standig, dat Meine Pot, met wie hij sedert begin April geen enkel contact heeft gehad, weg blyft. Zijn persoon lijke overtuiging is, dat Meine Pot niet zal terugkeren en dat hij hem nooit meer zal zien. Mocht zijn cliënt zich in het buiten land bevinden en wordt hij daar aan gehouden, dan zal, naar de mening van de raadsman, indien het een land is, waarmede Nederland een uitleverings- tractaat heeft, zijn uitlevering volgen omdat het hier geen politiek delict be treft. Advertentie (tot Donderdagavond) Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Op vele plaatsen droog weer, maar hier en daar enige regen.. Zwakke tot matige Noord westelijke wind. In het binnenland iets hogere temperaturen. Zon: 4.20-20.59. Maan: 3.34-21.31. J--V e minister-president van Por- J J tugal, prof. Salazar, heeft, zoals -*■onze correspondent gisteren in ons blad berichtte, in de Por tugese Nationale Vergadering zijn visie gegeven op de verhouding tussen Sovjet-Rusland en het Westen. In zo verre deze visie afwijkt van de algemene opvattingen en standpun ten, die het Westen in zijn politiek tegenover de Sovjet-Unie huldigt, verdient zij nader te worden be schouwd. Aangezien prof. Salazar van mening is, dat de Sovjet-Unie zich niet in een nieuwe oorlog wenst te storten, omdat zij haar na de oorlog verworven positie wil behouden en consolideren, gelooft hij, dat zij be reid is concessies te doen, mits ook het Westen haar met concessies tege moet komt. Dit gematigd standpunt mag merkwaardig schijnen voor een katholieke dictator, het getuigt in ieder geval van een ernstige wil de vrede te redden, zij het ook niet tot iedere prijs, zoals duidelijk blykt uit zijn pleidooi voor het winnen van tijd en het opvoeren van de NATO- kracht. Met Malenkov acht de Por tugese minister-president op inter nationaal gebied een samenleven van het communistische stelsel en de niet- communistische stelsels mogelijk en hij verwijt het Westen een zeker ge brek aan logica, omdat het op inter nationaal terrein geneigd is het com munisme als een oorlogsgevaar te zien, terwijl het van de andere kant binnen de nationale gemeenschappen de mogelijkheid van een samenleven met het communisme aanvaardt. Vol gens hem zou het juist andersom moeten zijn. De, Westerse mogendhe den zouden binnen hun nationale grenzen de communistische partijen moeten vernietigen en op internatio naal gebied tot een modus vivendi met de Sovjet-Unie zien te komen. Het is duidelijk, dat hier een niet- democraat aan het woord i«> Immers, in de democratische landen is het verbieden, laat staan het vernietigen, indien dit mogelijk zou zijn, van de communistische partijen een omstre den kwestie. Velen vrezen niet ten onrechte, dat een illegale onder grondse communistische partij ge vaarlijker zou zijn dan een in de openbaarheid werkende. Trouwens met een verbod treft men nog niet de onherkenbare sympathisanten, wier invloed op verschillende gebieden des levens veelal méér te duchten is dan de botte en vaak volksvervreemdende acties van de officiële partijgenoten en hun voormannen. Daarbij komt nog, dat er democraten zijn, die een verbod van de anti-democratische communistische partij strijdig achten met het beginsel der democratie zel ve. Onder deze uiterst doctrinaire democraten bevinden zich echter ook lieden, die er geen been in zien, wan neer een op een democratische meer derheid van de helft plus één steu nende overheid practisch op allerlei gebied zich een welhaast dictatoriale bemoeizucht en bevoegdheid tracht aan te matigen Tenslotte blijven het voor ons nog open vragen, of zelfs een vrede en rust behoevende Sovjet-Unie een eventuele „vernietiging" van de com munistische partijen in het Westen niet als een „casus belli" zou be schouwen, en of in b.v. Italië en Frankrijk een dergelijke „vernietiging" niet tot een burgeroorlog zou leiden. De internationale visie van prof. Sa lazar op de houding van de Sovjet unie en haar toekomstige politiek zal wel in Groot-Brittannië, dat o.a. Rood-China officieel erkende, meer instemming oogsten dan in de Ver enigde Staten, terwijl zijn nationale visie op het binnen de landsgrenzen der verschillende Westerse mogend heden wroetende communisme wel meer bijval in het Amerika van Mc. Carthy dan in Groot-Brittannië zal verwerven. Naar A.F.P. bericht, heeft Casey, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, medegedeeld, dat de Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken en van Overzeese Rijksdelen, mr. J. M. A, H. Luns en prof. dr. W. J. A. Kernkamp, in Juli een bezoek aan Australië zullen brengen. Het voornaamste doel van het bezoek is te spreken over de samenwer king in Nieuw-Guinea, zo zei hij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1