Tekort aan katholieke Mil va s y li* AKKERTJE Moord- in de lift Leden van de luchtmacht ter bedevaart naar Lourdes Wijziging ontslag bepalingen voor militairen Bakkers willen LATER sluiten Naar Den Bosch toe II Er moesten meer katholieke verpleeg sters zijn in de militaire hospitalen zeggen de aalmoezeniers |H| Deelnemers uit de West-Europese landen en Amerika Nederlandse schepen niet in strijd met heersende opvattingen Voor 3.5 miln. uit „Klipfontein" De Ommelanden moet f42.000.— betalen Conflict met de ANAB Zware straf voor automobilist legen mr. Kruis gericht? Tergende zenuwpijn Nog geen formateur in Indonesië De roofoverval te Blaricum WOENSDAG 10 JUNI 1953 PAGINA 3 Ned. bedevaartgangers naar Lourdes vertrokken Kind onder Diesel gedood Handel met communistisch China Scheepvaartmaatschappij Geen commentaar Succes voor de Twyjord Wielrijder doodgereden en geen hulp verleend Woonhuis uitgebrand DESSERT f, 2.30 Koffie De koffie voor fijnproevers, die werkelijk iets heel bijzonders verlangen ROOD-MERK f.2.10 De kwaliteitskoffie bij uitstek. PAARS-MERK f.1.90 Een zuivere krachtige koffie van goede kwaliteit 't Is altijd makkelijk door NGAIO MARSH Jeugdgevangenis en onder' toezichtstelling geëist Jongetje na aanrijding ongedeerd Tussen de wielen van auto terechtgekomen in 52 (Van onze redactrice) Eind van deze maand, om precies te zijn, het laatste weekend van Juni, worden in het Katholieke Militaire Vormingscentrum „Sonne-Haert" te Zeist een lustoord in de bossen speciale vormingsdagen gehouden voor de katho lieke Milva's Sinds de oprichting van dit K.A.-huis voor militairen twee jaar geleden, is het de derde maal, dat de vrouwelijke militairen hier bijeenkomen, het zal de eerste maal zijn, dat, in Milva-verband, ook de militaire verpleegsters aan deze dagen meedoen. Ongeveer een jaar geleden immers werden V.H.K. en Verpleegsters-Korps ineen gesmolten tot Milva, welke naam een samentrekking is van Militaire Vrouwen Afdeling, maar die bij het publiek nog niet die vertrouwde klank heeft als Marva. De Milva's zijn de dienstdoende vrouwen bij leger en luchtmacht, zoals de Marva's dat zjjn bij de marine. Het Milva-korps, waarvan de meisjes tewerkgesteld zijn bij de administratie fs- en verbindingsdiensten, bij het >,binnen"werk voor de luchtmacht en hij de medische dienst, is op het ogen- Wik in gestadige groei. Over de nood haak dat een groot aantal meisjes toe treedt tot de luchtmacht, schreven wij feeds aan het begin van dit jaar. Uit gesprekken met de verschillende leger aalmoezeniers, met name met de aal moezenier P. C. Groenendijk, directeur ^an het Vormingscentrum, is ons geble ken dat er, naar verhouding (te) wei nig katholieke jonge vrouwen zijn, die 'nzien dat ze in het kader, dus als offi cier, een werkelijke taak hebben. Er Wjn ook te weinig katholieke militaire verpleegsters (een verpleegster heeft de officiersrang) in onze zes militaire ziekenhuizen. En juist daar heeft een vrouw die „dynamisch katholiek" is, zoals de aalmoezenier het uitdrukte, een zeer bijzondere en ideële taak, baarbij ze haar zorgende instelling, zowel materieel als geestelijk, volledig '°t zijn recht kan doen komen. De er varingen in de afgelopen jaren hebben dit bewezen en bewijzen dit nog, daar V'aar katholieke Milva's werken in de hospitalen. Reeds meermalen is het in dit ver band gezegd, en iedere aalmoezenier zal het bevestigen, dat de morele be scherming van de vrouw die buiten ge zinsverband woont en werkt, in mili taire dienst groter is dan in de burger maatschappij. Waarbij voorop zij ge- Wanneer Den Bosch in feest ondergedompeld is. heeft men ook alle kans de heer van den Eerenbeemt tegen te komen; hij lijkt zoveel op zijn grote naam genoot Herman van den Eerenbeemt als het een neef maar geoorloofd kan zijn gelijkenis te vertonen met zijn oom. En hij is in de stad een in alle opzichten geziene en populaire fi guur; niet alleen omdat hij wethouder Van financiën is. Naar alle waarschijnlijkheid beschikt Den Bosch ook over de zonnigste commissaris van politie op deze aard bol. Ik heb met eigen ogen gezien dat de heer Brouwers, die deze vastbera den functie in de stad van het Zoete lieve Gerritje bekleedt, temidden van een zeer feestelijk gestemde menigte met een glas bier in de hand stond te deinen. Wanneer bij ons in Amsterdam commissaris Kaasjager in het open baar zou gaan schaatsen, zou iedere persfotograaf onmiddellijk een plaatje van hem maken. Soms heet Den Bosch Oeteldonk. Dat is altijd het geval met Carnaval. Maar het komt ook wel eens tussen tijds voor, wanneer er bijzondere aan leiding tot vreugde is. Deze naamsver wisseling sleept imemr een „Umwer- tung aller Werte" met zich mee. In Oeteldonk heeft maar één man het voor het zeggen; en dat is Prins Ama- deiro XVI, een indrukwekkend welge dane figuur, wiens verschijning alléén al spontaan inspireert tot feestelijke demonstraties. Laatst heb ik een Oetel- donkse avond in het kader van de Muziekstad meegemaakt. Meerma len gebeurde het dat ik opbotste tegen een groep in slagorde optrekkende feestelingen aan het hoofd waarvan de in officieel gewaad en in een bre de glimlach gestoken Prins ging. En een politie-agent liep mee om overal geestdriftig rond te roepen dat wij •.allemaal aan moesten sluiten.Zeker, soms kan het gebeuren dat in Den Bosch een diender opwekt tot „orde verstoring". Wat een stad. Dinsdagmiddag zijn uit Maastricht ?r'e treinen van de vijfentwintigste Limburgse bedevaart naar Lourdes ver rekken, bestaande uit 2300 pelgrims, "ij wie 600 zieken. Mgr. G. Lemmens, bisschop van Roer- ?°nd, rijdt met de ziekentrein. De aerde trein vervoert behalve pelgrims ®eh aantal blinden. Op 17 Juni keert jZe jubileumbedevaart in Maastricht ®cug. Bij gelegenheid van dit zilveren Jubileum wordt er nog een naj aars- odevaart gehouden van 28 September en met 5 October, waaraan hoofd- Akelijk wordt deelgenomen door zieke Kinderen van minvermogende gezinnen. V°k deze kinderbedevaart staat onder u hoge bescherming van mgr. Lem mens. .Dinsdagmorgen werd op de spoorweg- k ®rgang te Tlenray in Noord-Limburg twee-jarig zoontje van de familie j,uypers door een Dieseltrein overreden, liit kind werd op slag gedood en deer- JK verminkt langs de spoorrails terug konden. steld, dat ze een persoonlijk bewust leven leidt en een zekere geestelijke rijpheid heeft. Naar men mag aanne men staat de scherpe selectie-zeef '(op morele kwaliteiten) die iedere vrouw die dienst neemt, moet passeren via het Centraal Selectie Orgaan hier min of meer borg voor. Zoals gezegd, het vrouwelijk mili- zal ook de leidende gedachte zijn, die in inleidingen en discussies en in het „gesprek" naar voren komt. De avon den zijn meer aan de cultuur gèwijd, aan muziek, poëzie, voordracht en film. De stimulerende leider van deze vor mingsdagen, die ook regelmatig voor het mannelijk kader (in diensttijd) worden gehouden, is de aalmoezenier P. C. Groenendijk, zoals gezegd, directeur van „Sonne-Haert". „De meisjes helpen om haar persoon lijk levensideaal te vinden in het milieu waarin ze nu leven, dat is vooral het doel van de vormingsdagen", zegt de aalmoezenier ons in een kort onder houd in zijn rustige werkkamer in het G 3 landhuis. „Hier ontspannen ze zich en komen ze er toe hun moeilijkheden te situeren, wat hen helpt om een posi tieve gezindheid aan te kweken. Ze vinden hier ook steun aan elkaar". Volgens deze aalmoezenier, die tair apparaat, met een geprojecteerde vredessterkte van 1750, is in opbouw en wie deze tijd begrijpt, zal inzien dat het voor de gezonde verhoudin gen noodzakelijk is dat ook de katho lieke vrouwen dienst nemen, óók bij de leiding. Nog altijd bestaat de me ning dat de vrouw bij de landsverde diging eigenlijk een noodzakelijk kwaad is. Maar door zich afzijdig te houden van deze onontkoombare uit groei der moderne maatschappij, waarin de vrouw diensten die zij beter verricht dan de man op èlk ge bied in samenwerking met hem geeft dient men de zaak slecht. Veertig procent van de Nederlandse bevolking is katholiek. Maar dat getal weer spiegelt zich niet bij de Milva. Bij een zuivere ideële gerichtheid der capabele jonge katholieke vrouwen zou dat echter wèl zo moeten zijn. Het gezond maken der gemeenschap is de positieve instelling van de „Goede Geest Gemeenschap", afgekort tot „G 3", zoals de Katholieke Actie i.i leger en luchtmacht zich noemt. Op de jaar lijkse vormingsdagen zoals eind Juni een veertigtal Milva's gaan meemaken, Milva's in de tuin van het Militaire Vormingscentrum in gesprek met de directeur, aalmoezenier P. C. Groe nendijk. graag méér jonge vrouwen, niet te jong, liefst enige jaren na het beëin digen van haar middelbare studie, zou zien toetreden tot het Milva-ka- der, vat het grootste deel der katho lieke Milva's haar taak zeer idealis tisch op, werkelijk met het doel haar medemensen te willen helpen. Wat de vormingsdagen voor haar betekenen blijkt uit het feit, dat verzocht is om deze dagen tweemaal 's jaars te hou den, maar misschien méér nog hier uit, dat er een vrij weekend, die in dit gebonden leven zeer veel bete kent, voor wordt geofferd. De openbare mening ten opzichte van het meisje in militaire dienst wordt, zoals in het „Dux"-nummer van Fe bruari werd opgemerkt, nog te veel be oordeeld naar haar verschijningsvorm vlak na de oorlog. Sindsdien is zich een sterke kentering aan het voltrekken, ook wat betreft de houding van, en de visie op, de vrouw in een mannenge meenschap, waarbij verhelderende uit spraken van prof. Buytendijk de alge mene denkwijze gunstig beïnvloeden. De waardering die de aalmoezeniers hebben voor de goede invloedssfeer der meisjes in militaire dienst, mag een aansporing zijn voor de burgers om een houding aan te nemen van meer appre ciatie. En voor beschikbare jonge vrou wen om eens ernstig met zichzelf te rade te gaan. AK Mm» 3» WW Zeven en zeventig leden van de Ne derlandse luchtmacht hebben dit jaar gevolg gegeven aan de uitnodiging van het Secretariat d'état a l'Air tot deel name aan de luchtvaart-bedevaart naar Lourdes. Aan deze bedevaart nemen leden van de luchtmacht van vrijwel alle West-Europese landen en van de Verenigde Staten deel. De deelnemers houden hun gezamelijke bedevaart te Lourdes van 12 tot 15 Juni. Dinsdag avond verzamelden de Nederlanders, onder wie de hoofdaalmoezenier van de luchtmacht, luitenant-kolonel R. Ver hoeven, zich in het nieuw ingerichte geestelijk centrum van de vliegbasis Gilze-Rijen. Vier luchtmacht-aalmoeze niers, een MILVA-officier en ook drie vrouwen van leden der luchtmacht be hoorden tot het gezelschap. Het duurde niet lang of de jonge enthousiaste deelnemers discussieerden over de afstanden van Gilze-Rijen naar Chartres, van Chartres naar Bergerac en van Bergerac naar Lourdes, terwijl ook de voordelen van een terugreis door Normandië onderwerp van ge sprek uitmaakten. En dan natuurlijk Lourdes zelf. Tegen half 10 gingen de pelgrims, die puu?.ar aanleiding van een Maandag ge- rjjj ceerde mededeling, dat een Ame- hecj?nse senaatscommissie een lijsi strat .gepubliceerd van schepen die 9sch6ou6 goederen naar commums- dat China zouden hebben vervoerd en w1ar ook Nederlandse schepen bij Uit i zouden zijn, vernemen wij Vo1 ouwbare bron het volgende: \'aö 3 ue ten tijde van net vervoer gen ®eze goederen geldende opvattin- -Hoo u'de'1 de schepen „Meerkerk" en erk" beladen met bestemming UtelijC Deze schepen onderhouden na- tweei M sinds lange tijd een geregelde kapa iaandelijkse dienst via het Suez- Voi„e en Hongkong met deze havens, s onze zegslieden geheel in over eenstemming met de in Nederland heer sende opvattingen omtrent de wel of niet toelaatbaarheid van het vervoer van bepaalde goederen met bestemming China. Gezegd kan worden dat Neder land, tezamen met de andere Nato-lan- den, één bepaalde lijn heeft getrokken. De directie van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij te 's-Gravenhage, die de „Hoogkerk" en de „Meerkerk" in vaart heeft, verklaar de ons bij navraag geen commentaar" te hebben op de beschuldigingen van de subcommissie van onderzoek van de Amerikaanse senaat, die zich bezig houdt met de handel op communistisch China. afkomstig zijn van alle militaire lucht- bases van ons land, tezamen aan tafel. Vanmorgen zes uur was iedereen pre sent voor de H. Mis, zodat in alle vroegte de bussen waarmee de tocht gemaakt wordt, konden vertrekken. Wij geloven wel dat iedereen zich het woord van de hoofdaalmoezenier: „Wij gaan op bedevaart maar niet voor ver driet", in de oren heeft geknoopt, zodat op deze reis naast de onmisbare Gods vrucht zeker ook het genoegen niet zal ontbreken. 's Werelds modernste en mooiste ber gingsvaartuig, de „Twyford", is naar Kaapstad teruggekeerd na zijn werk in het Nederlandse vracht- en passagiers schip „Klipfontein", dat verleden jaar bfj de Afrikaanse Oostkust gezonken is, voltooid te hebben. De „Twyford" heeft uit het wrak van de „Klipfontein" 1.200 ton koper ter waarde van ongeveer f 3.500.000 gebor gen. Kapitein Frank Hunter heeft medege deeld, dat er nog ongeveer 300 ton electrolytisch koper ter waarde van ongeveer een millioen gulden in de ruimen van het schip ligt. Via een gat, dat in de zijkant van het schip gebrand werd een moeilijke operatie, die circa dertig meter onder de oppervlakte van de zee uitgevoerd moest worden hebben duikers met behulp van vanghaken de 1.200 ton koper naar boven weten te brengen. Kapitein Hunter zei, dat het „een van de moeilijkste karweitjes" was, die hij ooit uitgevoerd had. 55 55 Dinsdag is te Groningen de „hearing" gehouden door de arbritagecommissie in zake het conflicttussen „De Omme landen" en de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond. Dit had be trekking op de in eerste instantie door „De Ommelanden" verschuldigde boeten wegens overtreding van de arbitrale uitspraak, daar „De Ommelanden" op 31 Maart de stakende arbeiders, die op gezag van de arbitrale uitspraak, weer aan het werk konden gaan. voor de gesloten en gegrendelde poorten van de fabriek heeft laten staan. Bij de „hearing" waren aanwezig: de drie arbiters, het voltallige bestuur van „De Ommelanden" (oude en nieuwe be stuurders), de president-commissaris van „De Ommelanden" (een der oude leden van dat college) en mr. De Jong als plaatsvervanger van mr. Bout, die als advocaat van „De Ommelanden" op treedt „De Ommelanden" heeft een beroep gedaan op de gematigdheidsclausule in de arbitrale uitspraak, maar arbiters hebben dit beroep afgewezen en bepaald, dat de maximum-boete van f 42.000 on middellijk door „De Ommelanden" aan de A.N.A.B moet worden betaald. Naar de heer S. v. d. Ploeg, bestuurs lid van de A.N.A.B., die bii het conflict de A.N.A.B. heeft vertegenwoordigd, aan het A.NP. nog mededeelde, hebben arbiters aan de partijen medegedeeld, dat de besprekingen over de andere door de A.N.A.B gevorderde boeten, zo spoe dig mogelijk zullen worden gehouden. Zoals bekend is, heeft de A.N.A.B. meer dan f 1.000.000 boete gevraagd. Het Amsterdamse gerechtshof heeft een 38-jarige directeur van een melkfa briek uit Venendaal wegens het onder invloed van sterke drank besturen van een auto en het veroorzaken van een ongeluk zonder daarna te stoppen om hulp te verlenen veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor vijf jaar. De veroordeelde heeft in Januari j..l in de buurt van Scherpenzeel een fiet ser aangereden, die later aan zijn ver wondingen is overleden. Volgens de tenlastelegging is hij na de aanrijding doorgereden zonder het slachtoffer hulp te verlenen. Hij heeft verklaard niets van de aan rijding te hebben bemerkt. De bescha digingen aan de wagen heeft Jlij de ochtend na de dag van de aanrijding samen met een lid van zijn personeel hersteld. (Van onze correspondent) Vannacht omstreeks half twee is een felle brand uitgebroken in het woonhuis van de familie A. Peeters in Groesbeek. De bewoners, man, vrouw en zeven kin deren, werden door het geloei der vlam men gewekt en konden maar amper het vege lijf redden. De vrijwillige brand weer uit Groesbeek kon niet verhinde ren, dat het huis volledig uitbrandde. Een gering deel van de inboedel kon gered worden. Men vermoedt, dat vonken uit een kookkachel in het rieten dak terecht zijn gekomen. De schade, die op f 15.000. wordt geschat, wordt door de verzekering gedekt. 'v - j Fijne per 250 gr jr MJN017S» Naar te Den Haag vernomen wordt is ten departemente van Oorlog een wets ontwerp in voorbereiding, dat o.m. zou inhouden een herziening van de bevor- derings- en ontslagbepalingen voor be roeps- en reserve-officieren van de Koninkiyke Landmacht. Deze materie is thans in bespreking bij het Georgani seerd Overleg. Hoewel men officieel stelt, dat deze wijziging niet bedoeld is voor een be paald geval, doet in Den Haag hard nekkig het gerucht de ronde, dat met bedoelde wetswijziging beoogd zou worden aan de voormalige chef van de Generale Staf, generaal mr. H. J. Kruis, ongevraagd vervroegd ontslag uit de militaire dienst te verlenen. Nadat twee jaar geleden de toenma lige minister van Oorlog, mr. s'Jacob, generaal Kruis onthief van zijn functie als chef van de Generale Staf, heeft laatstgenoemde uit principiële over wegingen, naar men mag aannemen nog steeds geen ontslag uit de militaire dienst gevraagd; inmiddels is de salarl- Advertentie kon U plotseling machteloos maken. bij U te hebben, die helpen direct! ering van mr. Kruis echter wel gewoon doorgegaan. Het schijnt dat minister Staf aan deze situatie thans door een wetswijziging een einde wil maken. Generaal Kruis zou zelf stellig wel weer een actieve functie ambiëren, doch in politieke krin gen bestaan daartegen bezwaren. Dit is wel duidelijk gebleken toen uit het buitenland de suggestie kwam om ge neraal Kruis in de functie van bevel hebber der geallieerde landstrijdkrach ten in de Europese middensector te be noemen. De candidatuur-Kruls is bij deze gelegenheid door de Nederlandse regering niet gesteund. De minister van Oorlog is nu, naar wij vernemen, voornemens het wetsont werp, dat nog bij de Raad van State in behandeling moet komen, nog in het lopende zittingsjaar bij de Tweede Ka mer in te dienen. Er zal in Indonesië nog geen formateu; worden aangewezen, aangezien de pre sident nog enkele partijen nader wil horen, aldus is meegedeeld, na een be spreking, die president Soekarno en vicepresident Hatta hedenmorgen in Djakarta hebben gehouden. Intussen heeft de voorzitter van de P.N.I.. Sidik Djojosukarto, ontkend, dat de komst van de Indonesische ambas sadeur in de V. S„ mr. Ali Sastroamid- jojo, naar Indonesië, met deze crisis verband houdt. De ambassadeur is door de minister van Buitenlandse Zaken te ruggeroepen voor „routine-overleg". Sidik zei ten aanzien van de kabinets crisis, dat hij samenwerking tussen de Masjumi en de P.N.I. nog steeds moge lijk acht, tenminste als de Masjumj de wens voor een presidentieel kabinet laat vallen. Het is volgens hem een open vraag, of de P.N.I. aan een nieuw kabinet, zal deelnemen, indien Hatta als formateur zal worden aangewezen. (Van onze correspondent) De Nederlandse banketbakkersver eniging heeft in Leeuwarden haar 64ste congres gehouden. Hierop is o.m. mede gedeeld dat binnen afzienbare tijd te Amsterdam een hyper-moderne banket bakkersvakschool zal worden gebouwd en dat van 15—22 September te Dor drecht een banketbakkerstentoonstelling wordt georganiseerd. Uitvoerig is op dit congres gesproken over het feit dat o.m. cafetaria's en melksalons specifieke banketbakkersartikelen gaan leveren met name na sluitingstijd van de bak kerswinkels. Het bestuur meende dat deze kwestie plaatselijk moet worden geregeld. Daar bestellingen vaak zeer laat bin nenkomen, waardoor de bakkers met de 48 Met een blik op het aantekenboek, dat de man in zijn hand had, knipte Colin een schemerlamp aan- Bij deze verbluf fende vanzelfsprekendheid werd de agent dieprood, stak het boek weg maar haalde het weer haastig te voor schijn. Colin drong nogmaals aan, da< hij de leunstoel zou nemen en tenslotte ging hij verlegen zitten. Colin ging bij de familie aan de an dere kant van de kamer zitten. „Welnu", zei Frid in bet Frans, „nu zullen we eens met elkaar spreken alsoi die mijnheer er niet is" „Frid!" riep haar moeder. „Let toch op!" Frid tuurde door de kamer en zei met enige stemverheffing tot de agen'" „fk hoop, dat u het niet erg vindt als we proberen om een beetje Frans r= praten. We hebben een paar dingen te bespreken en die zijn nogal persoonlijk, zodat het voor u en voor ons minder hinderlijk zal zijn. Ik bedoel, u zult ons toch niet al te onbeleefd vinden?" De agent ging staan, schraapte zijn keel en zei: „Nee, juffrouw." Hij wierp een blik op de eetkamerdeur alsof hij hevig verlangde dat daaruit een uit spraak zou volgen. Na enige aarzeling ging hij weer zitten in de stoel die Co lin hem gegeven had en de Lampreys konden nu alleen maar het puntje van zijn hoofd zien, dat nog steeds rood was. „Dat is in orde, mams," zei Frid. „Nu dan. Wat de tweelingen betreft...." Roberta's hart zonk in haar schoenen. Ze wist dat Chariot en Lord Charles vloeiend Frans spraken. Frid was op een jongedameskostschool in Parijs ge weest- Henry en de tweelingen waren op de universiteit van Grenoble geweest en hadden de meeste vacanties mei vrienden aan de Cöte d'Azur doorge bracht. Zelfs Patch en Mike hadden in hun Nieuw-Zeelandse tijd het leven van een Franse gouvernante ondraaglijk gemaakt Roberta daarentegen had al leen op school wat Frans geleerd en ze wist uit droeve ervaring, dat als de Lampreys in die taal begonnen te spre ken hun conversatie een aaneengesloten geheel van sisklanken en tweeklanken was, met slechts af en toe een gewoon woord erin dat Roberta kon verstaan Zo was het ook nu. Lord Charles scheen iets uiteen te zetten, Henry scheen er tegen in te gaan. Eén keer, als antwoord op een lange tirade van Frid zei Co lin: „Houd je toch kalm, Frid, Houd ie mond." Henry zei: „Ik moet zeggen, dat dit voor Robin erg leuk moet zijn." „O, schat", zei Chariot, „je vindt het toch niet erg?" „Natuurlijk niet. En ik heb het zelfs een beetje gevolgd." „Houdt allemaal stil", commandeerde Frid dramatisch. „Luister!" „Wat is er?" vroeg Henry geprikkeld Ergens ver weg in de flat klonk het geluid van een zware stem. „Dat is meneer Alleyn," zei Frid „Waarom zou hij zo schreeuwen?" „Misschien is hij vreselijk woedend geworden," zei Patch. „Misschien is hij bezig Nanny te ar resteren of zoiets", stelde Stephen voor. „Ik zie niet in, waarom hij dan tegen haar zou schreeuwen. En bovendien," voegde Frid eraan toe, „het klinkt an ders. Het klinkt alsof hij naar beneden roept." „Of praat met iemand, die doof is, verbeterde Stephen. „Lieve hemel" riep Chariot. „Zou het tante Kit kunnen zijn?" „Maar Immy", zei Lord^ Charles, „waarom zou tante Kit in 's hemelc- naam zo laat nog terugkamen?" „Alles is zo gek, dat ik een midder nachtelijke komst van tante Kit in het geheel niet vreemd zou vinden." „Het is nog geen twaalf uur," zt- Patch. „Zijn stem wordt zwakker", merkte Colin op. „Hij moet brullend en wel naar beneden gaan." „Misschien zit hij in de lift," opperde Patch, „en zit hij nu na te gaan of wij de waarheid hebben gesproken over mijn oom", voegde zij er in het Frans aan toe. „Patch, schat!" klaagde Chariot. „Je accent! Heus." „We zullen wel niet mogen gaan kij ken wat er aan de hand is," zei Frid met een blik naar de achterkant van het hoofd van de agent. „Allemachtig!" riep Lord Charles. „Het is tante Kit!" Door de deur van de zitkamer kwam Lady Katherine Lobe binnen. „Immy, schat," fluisterde ze, terwijl ze Chariot om de hals vloog. „Wat ver schrikkelijk! Maar toch wel een soort opluchting. Zijn wegen zijn wonderbaar en zonder twijfel heeft Hij dit middel gekozen. Charlie, beste jongen!" „Tante Kit, waar bent u geweest?" Naar Hampstead. In de ondergrondse en per bus. Ik zou wel eerder terug geweest zijn maar ik heb ongelukkig genoeg de verkeerde bus genomen en bovendien had meneer Nathan zoveel tijd nodig. En alles voor niets, zoals blijkt- Hoewel zelfs nu, met die succes sierechten „Wat bent u in Hampstead gaan doen?" „Ik ben bij een zekere meneer Isadore Z. Nathan geweest, Charlie. Ik dacht dat hij nog in zijn winkel zou zijn, maar het was sluitingstijd geweest. Gelukkig vond ik zijn huisadres in het telefoon- Doek en hij was thuis ook. Zo'n eigen aardig huis, Immy. Enorme schilderijen er. massa's fluweel. Maar meneer Nathan zelf was heel aardig." „U bedoelt toch niet oom Izzy van de lommerd om de hoek!" riep Frid. „Wat lieverd?" „Toch niet de pandhuishouder in Ad miral Street, tante Kit?" „Ja. Zie je, Charlie, ik had er al dik wijls over gedacht om het te doen voor mijn beschermelingen, want het leek ook nogal buitensporig en nutteloos om al die hoge premies te betalen, maar omdat het familie-dingen waren en bij na het enige familiebezit wat ik had, dacht ik altijd, dat mama het wel niet goedgevonden zou hebben, en daarom deed ik het niet. Maar dit was heel iets anders, want jullie zijn de familie en ik heb er erg veel plezier van. Ik had er echt niet méér plezier van kunnen heb ben. Misschien zul je nu wel willen in lossen, ofschoon met alle kosten „Tante Kit," zei Lord Charles snel, hebt u het over de Indische parels?" „Wat, lieve?" „De parels van oudtante Caroline?" „Het is een geluk dat ik ze altijd ge dragen heb-" Lady Katherine grabbelde in haar reticule en haalde een stukje papier te voorschijn, waarover ze de bewegingloze vingers van Lord Charles hoog. (Wordt vervolgd). afleveringstijd in het gedrang raken, zal getracht worden de sluitingstijd ver lengd te krijgen tot zeven uur. Men bleek te zijn voor handhaving van de verplichte prijsaanduiding, ter wijl men over het cadeaustelsel tot de conclusie kwam dat hierin slechts een wettelijke regeling uitkomst kan bren gen. Tegen de twintigjarige J. H. H. T. en de vijftienjarige G. J. J. C. uit Laren is voor de rechtbank te Amsterdam res pectievelijk 2% jaar jeugdgevangenis en ondertoezichtstelling in het St. Jo zefgesticht te Heerlen „voor geruime tijd" geëist wegens hun roofoverval op de Blaricumse Boerenleenbank in het begin van dit jaar. Verdachten waren, zoals bekend, 8 Januari vermomd de bank binnenge drongen en hadden de kassier gewapen derhand gedwongen hun ruim f 17.000 uit de brandkast te overhandigen. Dit geld hadden zij bij T.'s oom in Laren begraven. Het was na hun arrestatie op f 17.50 na weer in handen van de bank overgegaan. nJ De oom van T„ in wiens tuin het geld begraven was geweest en die zich er f 1.000 van had toegeëigend, hoorde zes maanden met aftrek en zes voorwaar delijk tegen zich eisen. Uitspraak 23 Juni. (Van onze correspondent) Toen het zoontje van de heer B. te Ravenstein Dinsdag uit huis kwam, werd het geroepen door een vriendje aan de overkant van de straat. Het ke reltje stak pardoes over en liep voor een zware vrachtauto. De kleuter ver dween onder de wagen en het ergste werd gevreesd. Nauwelijks stond de vrachtwagen stil of de kleine kwam ei onder uit gekropen. Hij was na de aan rijding precies tussen de wielen van de zware auto gevallen, die derhalve ove hem heen reed zonder hem te deren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3