Wisselwerking tussen amateur- en beroepstoneel noodzakelijk Griekse Europa volksdansers door en VS. op tournée Het spoor van het zwaard fhpfarine 4 Wings biJ De en Kimbria de R.K.N.H.B. hegemonie van Limburg aan het wankelen landskampioen Vreemde overval te Groningen 1 Nog geen beslissing over aankoop Geertekerk in Utrecht Deelneming Spanje nu definitief Sportluchtvaart in het gedrang Vier betrouwbare middelen in 1 tablet IS WOENSDAG 10 JUNI 1953 Openingsvergadering van amateurs-congres De Benelux-conferentie Nederland zou tot concessies bereid zijn Gasaanval op R.K. studentensociëteit Kath. Sigarenwinkeliers Slappe toepassing van de Vestigingswet Van Rijkswege: Verplichte huisvesting en voeding Voor ongehuwde wedde- genietende militairen beneden 30 jaar Kerstpakketten voor militairen overzee De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door dokioren in de hele wereld aan hun paiiênlen voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. u BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉNTABLET 1 'n4lje doei wonderen.' Restauratieplannen liggen gereed Primeur Bloemendaals Openluchttheater Het beste bed ooit gemaakt! Stichter „Robinson" overleden Steunbesparing van ruim een ton Door arbeid van minder- validen D.C.G. op tweede plaats D.C.G.Kimbria H.C.O.N.Wings Trofeo Italia Protesten worden niet toegelaten Kampioenscompetitie begint 17 Juni a.s. En eindigt op 11 Juli Randolph Turpin Eur. kampioen middengewicht Bridgeford directeur van Olympische Spelen Dekkers derde in België merican C'fferetteó Luxemburgse Tour-pl°eJeft De Rolzaal van het Binnenhof in de Residentie heeft gisteren weer in de dienst der Muzen gestaan. De openings zitting van het internationaal congres van het Internationaal Theater-Instituut was nog maar enkele uren verleden, toen er reeds wederom een bont-be spraakt gezelschap uit diverse landen bijeenkwam, eveneens om zich met het toneel bezig te houden, zij het dan dit maal met het toneel niet ex-professo, maar in de vrije tijd uit louter liefheb berij beoefend. Beide congressen zijn, voor zover wij weten, niet met opzet zozeer in eikaars nabijheid geprojecteerd, maar dat het beroeps- en het amateurtoneel bij elkaar horen, daar is op het con gés van de amateurs reeds in de openingszitting met enige nadruk op gewezen. Mr. H. J. Reinink bijvoor beeld, de Secretaris-generaal van O., K. en W., die het congres namens de minister heeft geopend, stelde, dat het zelf toneelspelen ook belangstel ling voor het beroepstoneel kweekt. Wisselwerking tussen beide is niet alleen gezond, zeide hij, maar ook noodzakelijk. De voorzitter van hjet congres, de heer E. Martin Browne, zeide zelfs: „Wij zijn er in onze ver eniging (de British drama league) van overtuigd, dat de amateur de grootst mogelijke steun aan het beroepstoneel moet geven, omdat dit de inspiratie bron en de basis is voor de opvoe ringen der amateurtonelisten". Overigens is daarmede bij lange na niet de volledige taak van het amateur toneel omschreven. Men kan het, zoals mr. Reinink zeide, verschillende maat staven aanleggen. Een artistieke maat staf bijvoorbeeld. Men kan ook betogen, van hoeveel belang het is dat brede lagen van de bevolking door zelf te spelen met het toneel kennis maken. Daarmede bevindt men zich op het ter rein van de volksontwikkeling, die al dus gediend wordt, zoals duidelijk is wanneer men bedenkt, dat honderden verenigingen zich vrijwel in het ver borgene met het toneel bezighouden en dat hun leden bijvoorbeeld bestaan uit handarbeiders bij de grote industrieën. De heer Browne ging daar eigenlijk nog even verder op door, toen hij be toogde, dat de amateurs vaak een publiek bereiken, dat het beroeps toneel niet benaderen kan. Hij bleek overigens geneigd de nadruk te leg gen op de artistieke bedoelingen. Uit wat de heer Browne later betoogde, In welingelichte kringen te Den Haag verwacht men niet dat op de aanstaande Benelux-conferentie tussen de eerste ministers en de ministers van Buiten landse Zaken verstrekkende besluiten zullen worden genomen. Het betreft hier een informele bespreking teneinde kennis te nemen van de wederzijdse voorstellen om de Benelux weer op het juiste spoor te brengen. Aangenomen mag echter worden dat de Nederlandse regering niet afwijzend zal staan tegenover het in incidentele gevallen treffen van maatregelen ten behoeve van die Belgische bedrijfstak ken die door de Nederlandse concur rentie in een catastrophaie toestand zou den geraken. Op dit ogenblik valt niet te zeggen of dit thans in enige Belgische bedrijfstak het geval is. Zoals bekend, hebben de presidenten van de Benelux-raden prof. Brouwers (Nederland) en baron Snoy (België) de afgelopen weken getracht tot een ge- sprekbasis voor hun regeringen te ge raken. Hierbij is van Nederlandse zijde bij herhaling betoogd dat het verschil in loonpeil tussen Nederland en België op zichzelf nimmer een reden mag zijn voor het treffen van beschermende maatregelen ten behoeve van de Belgi sche industrie. De reden hiervan ligt voor de hand zo werd verklaard; er bestaan in België vele bedrijfstakken die ondanks dit toonverschil floreren en ondanks het feit dat het Nederland is toegestaan zijn producten naar België te exporteren. (Van onze correspondent) De praeses van de R.K. Studentenver eniging „Albertus Magnus" te Gronin gen en enkele leden werden in de nacht van Maandag op Dinsdag verrast door een wel zeer vreemde overval. Ze waren in de studentensociëteit van „Albertus Magnus" op de hoek van de Boteringe- straat en de Grote Markt de kas aan het controleren, toen plotseling de deur open ging en twee van gasmaskers voorziene figuren binnen kwamen stormen. De een schoot een gaspistool af en de andere gooide een traangasbom. In een oogwenk drong het verstikkende gas door alle vertrekken. De studenten snakten naar lucht en kropen door de vensters naar buiten. De onbekende fi guren verdwenen daarna, zonder iets mee te nemen. Vermoedelijk is hier sprake van een studentengrap. Maar men vraagt zich af, hoe men aan dergelijk toch niet ongevaarlijk materiaal kan ko men. De studenten zelf geloven niet, dat hier sprake is var. een grap. Een onder zoek wordt ingesteld. De leden van de Nederlandse Katho lieke Bond van Sigarenwinkeliers „St. Anthonius" hebben op de tweede dag van de jaarvergadering te Maastricht uitvoerig van gedachten gewisseld over de h.i. slappe toepassing van de Vesti gingswet c.q. het verlenen van vesti gingsvergunningen voor sigarenzaken. In dit verband werd ook critiek ge oefend op de h.i. zeer tegemoetkomende houding van vele Kamers van Koop handel in den lande. Tenslotte nam ae vergadering een motie aan, welke de afdeling Tilburg had ingediend. Deze motie zal ter kennis worden gebracht van de staatssecretaris voor de Midden stand, dr. G. J. M. Veldkamp. De motie luidt 'als volgt: „De Nederlandse Bond van Katholie ke Sigarenwinkeliers in congres bijeen cp 8 en 9 Juni te Maastricht verzoekt met klem met betrekking tot de afgifte van ministeriële verklaringen en on rechtmatige vestigingen in de tabaks detailhandel een stringente uitvoering van en een scherp toezicht op de Ves tigingswet 1937 volgens de geest van deze wet". kon men afleiden, dat hij die artistici teit zeker aangepast wenste te zien aan het bevattingsvermogen van de spelers en hun publiek. Hij wees bij voorbeeld op enkele experimenten in Engeland, waar men op enkele plaat sen groepen dorpelingen stukken over hun eigen leven en geschiedenis laat samenstellen en spelen, een experi ment dat men overigens met succes ook bij het kinder- en jeugdtoneel toepast, zoals onlangs nog op het to neelcongres van het W.K.A. en Ons Lekenspel in Utrecht is gedemon streerd. Daarmede zijn slechts enkele aan tekeningen uit de gehouden redevoe ringen gegeven. Er is ook betoogd, dat het goed is, dat amateurspelers met el kaar en met eikaars werk kennis ma ken; dat is niet alleen vruchtbaar voor de beoefening van hun liefhebberij, maar het kan ook bijdragen tot een goede verstandhouding onder de vol keren, betoogde mr. P. Cleveringa, die namens de Natu en het W.K.A. de con gressisten begroette. Ook is er gewezen op de geschiedenis van dit internatio nale contact: in 1947 is, ook in Neder land, een eerste internationale bijeen komst gehouden, gevolgd door samen komsten in Versailles en in Denemar ken. In Januari 1952 zijn te Brussel, waar 24 federaties uit 12 landen bijeen waren, de statuten voor het congres van thans opgesteld. Tot dusverre konden wedde-genie- tende militairen óf zelf in hun voeding en huisvesting voorzien, óf van rijks wege worden gehuisvest en gevoed. On gehuwde militairen betaalden in dit laatste geval een zeker bedrag als ver goeding aan het Rijk, variërend van circa f 60 voor een sergeant tot f 120 voor een opperofficier of kolonel. Ge huwde militairen, van rijkswege gehuis vest en gevoed, betalen hiervoor geen vergoeding. Binnenkort zal in deze regeling in zo verre verandering komen, dat alle onge huwde wedde-genietende militairen be neden de dertig jaar verplicht zullen worden gebruik te maken van rijksvoe ding en rijkshuisvesting. Als vergoeding zal 22pet. van de jaarwedde worden ingehouden. Voor de ongehuwde wedde- genietende militair boven de 30 jaar, die vrijwillig gebruik maakt van rijksvoe ding en -huisvesting, geldt eveneens het tarief vgn 22% pet. der wedde. Dit per centage is gebaseerd op de uitgaven, welke de ongehuwde militair zou hebben indien hij, volgens zijn stand en rang, in eigen huisvesting en voeding zou moeten voorzien, aldus lezen wij in het officiële orgaan van de Koninklijke Landmacht „Legerkoerier". H. M. de Koningin heeft gisteravond de openbare voorstelling bijgewoond van Anton Tsjechows „De Kersentuin", dal door de Haagse Comedie in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag werd gegeven ter gelegenheid van de opening van het vijfde congres van het Internationaal Theater Instituut. In de pauze onderhield de Koningin zich met de acteurs. V.l.n.r.: Ida Wasserman, Paul Steenbergen, Myra Ward en C.ees Laseur. 110. Struikelend rent Erwin door de dikke sneeuw, waarin hier en daar nog flauwtjes de sporen van zijn vader en Wolf te zien zijn. Maar de vlokken vallen zo dichtdat de afdrukken op sommige plekken helemaal ondergestoven zijn. Erwin let nauwelijks op de koude en de ijzige wind, die door zijn pelsmanteltje snijdt. On vermoeid blijft hij zoeken en zijn hart springt op van vreugde, als hij plotseling het luide geblaf van Wolf hoort. Fadirroept hij en tegelijkertijd ontwaart hijvlak voor zichde hoge gestalte van de Noorman. „Erwin," roept Eric verbaasd en ongerust, als hij de knaap op zich af ziet rennen. „Is er iets gebeurd?" „Niets, Fadir!" stelt de knaap hem haastig gerust. „Ik kom u helpen. Ik ga met u mee. Ge kunt toch niet alles alleen doen, terwijl wij daar bij het vuur zitten." Juist wil de Noorman iets zeggen, als Wolf ineens luid blaffend wegschiet. „Stil," fluistert de Noorman, terwijl hij Erwin bij de hand neemt. „Dat is mis schien die eland, ik heb er daarnet een glimp van opgevangen, maar ik ben het spooi kwijt geraakt. Als we hem kunnen schieten, zijn we voorlopig uit de nood.' Voorzichtig volgen ze Wolf en nauwelijks hebben ze een paar passen gedaan, als ze in de verte tussen de stammen de reusachtige vorm van de Koning der Wouden zien. Doodstil staat het dier tussen de bomen, de kop met het enorme gewei luisterend opgeheven, doch voordat de Noorman zijn boog heeft kunnen grijpen, wendt het dier zich om en verdwijnt geluidloos uit het gezicht. f9 „Snel," beveelt Eric. Hij mag ons niet ontkomen. We moeten zijn spoor volgen Doch op hetzelfde ogenblik ziet Erwin zijn vader wankelen. „Fadir, wat hebt gij- roept hij angstig. „Ge kunt niet meer; ge moet rusten. Wacht hier op mij, dan zal ik die eland schieten. Heus Fadir, ik krijg hem wel Langzaam schudt Eric het hoofd. „Het is niets, mijn zoon," mompelt hij. Pas op Wolf.' Hij is niet tegen de eland opgewassen." En dan zakt hij, duizelig en uitgeput, opzij tegen een stam. Nationaal Katholiek Thuisfront zal samen met de Welzijnsdiensten van Marine en Oorlog medewerken, dat 6.100 militairen overzee een Kerstpakket krijgen. Waarschijnlijk zal ook het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront aan deze gezamenlijke actie deelnemen. Het pakket, dat een aantal smakelijke en nuttige artikelen zal bevatten, zal wor den gezonden naar de militairen van alle gezindten. Het heeft de waarde van on geveer vijftien gulden, doch voor slechts drie gulden kan iemand de afzender van zulk een pakket worden. Er is gelegen heid een brief in het pakket in te sluiten De drie guldens kunnen worden gestort op giro 520.000 onder vermelding „kerst pakketten-actie"; de brief kan worden gezonden aan postbus 4 Den Haag. Advertentie De komende maand zullen vjjf landen van West-Europa kennis kunnen maken met Griekse volksdansen. Daarna zijn Canada en de V.S. aan de beurt. Nederland heeft de primeur. De „Ver eniging voor Griekse volksdansen en -liederen" zal n.l. voor het eerst optre den tijdens het Holland Festival, en wel op 9 Juli in Bloemendaals Openlucht theater. De grote belangstelling, door de geal lieerde bevrijdingstroepen in Grieken land in 1944 getoond voor de Griekse volksdansen, heeft mevr. Dora Stratos geïnspireerd tot het organiseren van een dansgroep om tournees in het bui tenland te maken. Mevr. Stratos, die de vereniging heeft gesticht en haar pre sidente is, maar die zelf niet danst, wil onderzoeken of deze dansen Europeanen en Amerikanen evenzeer als de Ameri kaanse soldaten zullen aanspreken. De dansgroep bestaat uit amateurs en omvat zeven paren, vijf instrumentalis ten en een zanger. Zij hebben deze lente reeds een proeftournée gemaakt op Cy prus en in Turkije en daar groot succes gehad. Kort geleden heeft het gezelschap, dat koningin Frederika tot beschermvrouwe heeft, in tegenwoordigheid van de ko ningin en koning Paul een galavoorstel ling gegeven, waarbij behalve het corps diplomatique van de Griekse hoofdstad ook de echtgenote van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, mevr. John Foster Dulles en de echtgenote van de directeur van het Marshallplan mevr. Harold Stassen aanwezig waren. De voorstelling die plaats vond in het Olympiatheater, werd beloond met een geweldige ovatie. Het was de laatste voorstelling welke de groep te Athene heeft gegeven alvorens haar tournée door Nederland. België, Frankrijk, Engeland en Italië aan te vangen. De oorsprong van de groep en de achtergrond van haar danskunst is Grieks. De mannelijke dansers zijn afkomstig uit dorpen op het Griekse platteland, waar de typische volks dansen zijn ontstaan. Maar er bestaan volgens mevr. Stratos in letterlijke zin tientallen verschillende passen en variaties van elke dans. „Elke streek van Griekenland heeft haar eigen karakteristieke dans. Op Kreta b.v. treft men de hoge lichte sprong aan, in Macedonië zijn de lage sprongen en de draaiende bewegin gen kenmerkend voor de vorm van het dansen, in Noord-Griekenland en in de Peloponnesos springt men hoog, maar komt, anders dan de Kretenser, zwaar neer". Mevr. Stratos zette uiteen, dat de grootste moeilijkheid voor het samen stellen van een repertoire van volks dansen voor het toneel het toneel zelf is. Alle Griekse volksdansen worden gedanst in de open lucht, waar men alle ruimte heeft. Ofschoon mevr. Stratos niet beschikte over danservaring noch over ervaring in de choreografie, heeft zij dit bezwaar weten te ondervangen door enkele variaties aan te brengen in de rondedans, zodat de toeschouwers zo weinig mogelijk tegen de ruggen van de dansers aankijken. Ook de costumering van de groep bracht moeilijkheden mee, zowel finan cieel als wat betreft het verschaffen aan iedere danser van een zo licht mo gelijk costuum zonder afbreuk te doen aan de authenticiteit. De kleding van de Griekse dorpelingen wordt over het algemeen vervaardigd van zeer zwaar materiaal, dat de danser op het toneel in een gesloten ruimte zou hinderen en spoedig vermoeid maken. Mevr. Stratos is er in geslaagd van particulieren wat geld los te krijgen om de costuums te bekostigen. Vervol gens heeft zij uit het beroemde Ben Ki- museum te Athene originele Griekse nationale costuums geleend en naar deze nauwkeurige copieën laten maken uit het lichtste materiaal, waarover zij de beschikking kon krijgen. Het resul taat waren costuums, die als twee druppels water gelijken op de origine len en waarin de danser veel gemakke lijker kan werken. (Van onze Utrechtse correspondent) De sinds maanden aanhangige oplos sing van het Geertekerk-vraagstuk heeft anders dan verwacht werd nog niet haar beslag gekregen. De gis teravond onder voorzitterschap van ds. J. A. de Koning gehouden ledenverga dering van de Remonstrants-Gerefor meerde Gemeente over de aankoop van de Geertekerk, waarvoor de Kerkeraad zeer geporteerd is, is niet tot een be slissing kunnen komen. Eensdeels bleken er voorstanders te zijn van de restauratie van het huidige kerkgebouw van de Remonstranten aan de Kromme Nieuwe Gracht, anderzijds be twijfelde men of de niet zo uitgebreide gemeente haar aandeel zal kunnen op brengen in de kosten van de restauratie van de Geertekerk, welke begroot zijn op zes ton, waarvan f 185,000 voor re kening van de Remonstrantse Kerk moet komen. Andere leden betwijfel den of de gemeente de lasten van de exploitatie wel zal kunnen dragen. De beslissing over het standpunt van de Remonstrantse Gemeente zou geno men worden in een opnieuw op 16 Ju ni te houden ledenvergadering, naar men hoopt in gunstige zin. Inmiddels liggen de restauratieplan nen om de Geertekerk in te richten als Advertentie onbeperkte garantie. geruisloos MATEI. IE DOE N. EN SIA AlWARENF AB RI EK EN IE ZEVENBERGEN kerkgebouw en tevens als centrum van de diverse activiteiten van de Remon strantse Gemeente, gereed voor de uit voering. Zij zijn ontworpen door de ar chitecten van Monumentenzorg. (Van onze correspondent) Te Den Haag is overleden de heer F. Verschuur, de stichter van de Robin- son-schoenfabrieken te Nijmegen. De heer Verschuur, die' 30 Augustus 1885 te Heesch werd geboren, leerde in zijn jonge jaren aan verschillende schoenfa brieken het vak, waarna hij zich in Nijmegen vestigde. Uit dit bedrijf, waar in hij de specialisatie volgens een be paald systeem toepaste, groeide een van de grootste schoenfabrieken van ons land. De begrafenis vindt Vrijdagmorgen te Nijmegen plaats. De steunbesparing, die het gevolg is van de tewerkstelling van minder-vali- den op werkplaatsen van de Ned. ver eniging A.V.O., heeft in 1952 totaal f 112.380 bedragen. In 1951 en 1952 zijn veertien van deze werkplaatsen tot stand gekomen. De zorg van de vereniging, strekte zich vorig jaar uit over 5931 personen, onder wie 155 militaire slachtoffers en 328 burger oorlogsslachtoffers. Aldus blijkt uit het jaarverslag over 1952 van de vereniging A.V.O. (Van onze handbalmedewerker) Nog nimmer is de suprematie van de Limburgse handbalploegen zó bedreigd geweest als Zondag op het terrein van Woensel in Eindhoven, waar het landskampioenschap werd verspeeld van de B.K. Nederlandse Handbalbond. HCON, dat reeds enkele jaren achter elkaar met het landskampioenschap is gaan strijken, kon tegen Wings niet optornen. Hierdoor moest de titel worden overgedragen aan de Hagenaars. Als pleister op deze Limburgse wond, bracht Kimbra bij de dames het landskampioenschap in Maastricht. schuilden. Een onverwachte harde slin gerworp van grote afstand verraste de keepster. Dit gaf tenslotte Kimbria de 43 zege. Van geheel ander karakter was de wedstrijd tussen St. Walburgia (Zut- phen) en DCG. De Zutphense dames speelden goed, maar bleken tussen dit sterke gezelschap nu nog niet te pas sen. Het zou niet juist zijn te beweren, dat hiermede aan de jarenlange hegemonie van Limburg een einde begint te komen. Onze Zuiderburen hebben nog steeds heei wat in de melk te brokxe.en. Hun sterk afwisselend spel en hun ongeken de enthousiasme maken hun nog steeds een gevreesd tegenstander. Vast staat echter wei, dat de grote voorsprong, die altijd heeft bestaan in het spel van de Limburgers, met die van het xiaariemse diocees, een behoorlijk stukje is inge lopen, ja zelfs bij de dames zo goed als weggewerkt is. Het handjevol toeschouwers, dat de wedstrijden heeft gevolgd, zal wel enigs zins teleurgesteld naar huis zijn gegaan. Zeker, er is met zeer sterk spel gestart, maar naarmate de middag verstreek en de deelnemers enkele wedstrijden in de benen hadden zitten, zakte het spelpeil aanmerkelijk. De meest interessante wedstrijd van dit uitgebreide toumooi is de strijd bij de dames geweest., n.l. KimbriaVHC (Valkenswaard). Met het alom bekende Zuidelijke temperament werd de eer betwist. Met verrassend snelle combinaties over de vleugels, af gewisseld met kort spel in het midden, beukte Kimbria tegen de sterke verde diging van VHC. Driemaal werd deze Unie met succes doorbroken, maar ook even zovele keren kwam VHC terug met zijn voorwaartsen, waar een serie scherpschutters van formaat tussen DCG won zfjn eerste ontmoeting zon der inspanning roet 100. Belangrijk was de krachtmeting tussen Kimbria en DCG, en inderdaad is deze strijd ener verend verlopen. Legio waren de over tredingen die kennelijk allemaal toege staan werden. Hierdoor ontstond veel te hard spel. Kimbria liep hard van stapel, dekte uitstekend en was zijn tegenstan ders vele keren te vlug af. Na tien min. hadden de Limburgse dames reeds een nuttige voorsprong. De afwezigheid van twee speelsters bij de Amsterdamse da mes deed zich geiden, vooral het gemis van de zo gevaarlijke rechtsbuiten was duidelijk merkbaar. Toch herstelde DCG zich goed, zelfs nam het in het laatste kwartier- het spel grotendeels in handen. Hachelijke mo menten ontstonden voor het doel van Kimbria, maar DCG had weinig gelux met zijn schoten. Bij 42 wankelde Kimbria op zijn veste. DCG maakte er 43 van. doch deze goal werd wegens een overtreding afgekeurd. Een 17 m- worp leverde geen succes op. In de stand kwam geen verandering, en be grijpelijk heerste er in het Limburgse kamp met dit resultaat grote vreugde. St. Walburgia kon hierna het lands kampioenschap van Kimbria niet meer in gevaar brengen. Met 71 werd de Zutphense dames een lesje gegeven. Om de tweede en derde plaas, waren intus sen VHC en DCG in strijd gewikkeld. VHC heeft geruime tijd de beste kans gehad. Stond drie minuten voor tijd nog met 4—3 voor, maar zag deze toch nog in de resterende tijd verloren gaan. Twee scherpe uitvallen van DCG lever den even zoveel doelpunten op, waarmee de Amsterdamse dameszich van de tweede plaats hadden verzekerd. De eindstand is: Kimbria 3 DCG 3 VHC 3 St. Walburgia 3 15— 6 17— 8 12—11 3—22 De verwachting dat de beslissende strijd bij de heren wel zou vallen tussen HCON en Wings is inderdaad uitkomen. Beide ploegen liepen over van ijver, wat hen somstijds wel wat te ver voerde, waardoor botsingen niet te vermijden waren. Wings verraste de Limburgers met zeer listige combinaties en schoten met uitgekiende grondballen op doel. Doelpunten bleken aanvankelijk duur te zijn. In de tweede helft kwam eigenlijk de grootste klap. Geraffineerd schoot Wings door de achterhoede en besloot de aanvallen met snerpende worpen. Dit gaf de Haagse ploeg een flinke voor sprong. Tegenover dit machtsvertoon stond HCON een beetje te schutteren. De ploeg herstelde zich en ging zeer berekend te werk: in de Wings-verde- diging werden diepe bressen geslagen. Wel liepen de Limburgers langzaam maar zeker in, maar de zege kon Wings niet meer ontnomen worden. De eind stand (106) geeft wel de juiste ver houding weer. BWO (Hengelo) en RPC (Eindhoven) speelden een ondergeschikte rol. De eindstand is: Wings HCON RPC BWO 39—14 26—17 19—26 13—40 Spanje heeft thans definitief de uit nodiging aanvaard om deel te nemen aan het Europees waterpolotournooi, dat van 17 tot en met 22 Augustus a.s. in het zwembad van het Goffert-stadion te Nijmegen wordt gehouden. De ver dere deelnemende landen zijn: Honga rije (Olympisch kampioen), Joegoslavië (tweede op Olympische Spelen), Italië (derde op Olympische Spelen) en Ne derland (Europees kampioen, houder van de Trofeo Italia). Dit deelde de voorzitter van de Koninklijke Neder landse Zwembond, de heer J. de Vries, op een Dinsdag te Amsterdam gehou den persconferentie mede. Er zal een halve competitie worden gespeeld. De landenloting is bepaald op 19 Juni a.s. te Utrecht; de scheidsrech ters zullen bij loting worden aangewe zen. De heer De Vries kon in dit ver band nog de mededeling doen dat pro testen -gezien de ervaringen te Hel sinki niet worden toegelaten. De be slissingen van de scheidsrechters zijn bindend. Wel kan er echter geprotes teerd worden tegen duidelijke partij digheid van scheidsrechters! De Koninklijke Nederlandse Zwem bond heeft de organisatie van dit tour- nooi in handen genomen met de volle dige financiële steun van de gemeente Nijmegen. In het Goffert-bad zullen tribunes worden gebouwd die plaats bieden aan 3100 toeschouwers. De wed strijden worden gehouden Maandag 17, Dinsdag 18, Donderdag 20 en Vrijdag 21 Augustus, telkens om zeven uur des avonds; Zaterdag 22 Augustus om half vier. Aan dit tournooi gaan vooraf de Nederlandse nationale kampioenschap pen zwemmen en schoonspringen. Een verzoek van de Nederlandse Te levisiestichting om enige wedstrijden te mogen uitzenden moest worden afge wezen, daar de spelers hinder zouden kunnen ondervinden van de sterke uit straling der electrische lampen. In verband met de bekende over schrijvingskwestie van de dames Wie- lema van De Robben naar de H.Z.C., deelde de heer de Vries desgevraagd mede dat uitsluitend sprake is geweest van een geschil tussen de beide zwem sters en de trainer van De Robben. Het programma van de competitie om het voetbalkampioenschap van Neder land ziet er als volgt uit: Woensdag 17 Juni; RCH—Sparta, Vitessekampioen afdeling D. Zondag 21 Juni: Sparta—Vitesse, kampioen afd. DRCH. Woensdag 24 Juni: RCH—Vitesse, Spartakampioen afd. D. Zondag 28 Juni: kampioen afd. D Sparta, VitesseRCH. Zondag 5 Juli: RCHkampioen afd. D, VitesseSparta. Zaterdag 11 Juli: kampioen afd. D— Vitesse, SpartaRCH. Dit programma zal in zijn geheel wor den opgeschoven wanneer de beslis singswedstrijd tussen PSV en Eindho ven, welke Zaterdag te Den Bosch wordt gespeeld, onbeslist eindigt. In dat geval zal een tweede ontmoe ting tussen de beide Eindhovense clubs op Woensdag 17 Juni worden gespeeld. Het in het White City-stadion te Londen gehouden gevecht om het Eu ropese kampioenschap in het midden gewicht tussen de Engelsman Ran dolph Turpin en de Fransman Charles Humez is door Turpin op punten ge wonnen. William Bridgeford, de vroegere commandant van de strijdkrachten van het Britse gemenebest in Korea, is benoemd tot directeur van de Olym pische Spelen in 1956 te Melbourne. Hij zal een salaris van 2200 pond sterling per jaar genieten. Bridgeford volgt Arthur Coles op, die zoals be kend enige tijd geleden zijn functie ter beschikking stelde omdat hij het niet eens was met de bepaling van de plaats, waar het Olympische zwembad gebouwd zou worden. Een te Tremolo (Belg.) gehouden wegwedstrijd voor profs over 160 ki lometer is gewonnen door de Belg Van Roosbroeck in 3 uur 59 min. Tweede werd zijn landgenoot Van der Eist op een halve lengte en Hans Dekkers (Ned.) legde met 10 sec. achterstand op de derde plaats beslag. Jan Lam- brichs (Ned.) ging als negende over de eindstreep. Advertentie Plezierige Paramount praatje» Ons nichtje had al vroeg een accountant in de arm genomen en heeft daar nog steeds veel plezier van. Haar huishoudboekje klopt altijd tot op het laatste taartje, en wordt maandelijks door haar man voor fiat onder tekend. Aan de hand van de jaartotaalcijfers wordt dan een intern verbruiksstatistiekje bijgewerkt. Daarna verschijnt een Rapport BijLagen en Toelichting. Uit deze boeiende lectuur blijkt dan bijvoorbeeld zonneklaar, dat hun aantal verschalkte eitjes de gemid delde consumptie in Nederland met 12 overtroffen heeft. Kijk, daarom houden wij van accouncants.de Romanciers van het Cijfer. Temeer nog, om dat wij gisteren spraken met accountant Fte A., die net als wij ook Paramount sigaretten bleek te roken. Hij was juist bezig een balans in evenwicht te brengen. „Zelf houd ik me met Paramount in evenwicht", verklaarde hij vergenoegd, toen wij hem op het paper wierpen. „Paramount roken is een plezi^f- Volgens mij hoort Paramount eigenlijk niet. zoals andere sigaretten, onder het hoofd „Onkosten" te worden geboekt. Paramount roken is zuivere netto-winst. Winst in kwali teit, winst in rust, winst in plezier." Juist! Accountant F. heeft dezelfde critischf geest als u. Hij zegt dat het te wensen ware dat allen, die het geluk hebben belasting te mogen betalen (en wie heeft dat niet?) cij allen die de meeste waarde voor hun gel" verlangen. Paramounts rookten. Wa"4 Paramounts verschaffen 'u 'n zeer karakteris tiek plezier dat intense Paramount Plezief ,jHet is wel een droevige coinciden^e dat juist in het jubileumjaar de twwe werd weggenomen inzake de aanleg vaf[ een lange startbaan op het vliegVs Ypenburg ten dienste van de luchtvaart", aldus een passage in jaarverslag over 1951 en 1952 van Rationale Luchtvaartschool. „Voor °n school, maar ook voor de Rijksinc vaartschoot, zijn hieraan grote eon^ guenties verbonden, daar de instructie lichte vliegtuigen niet kan samenS0 met het verkeer van de snellere 7,1 taire vliegtuigen en de instructie z dus naar een ander veld moet verp j sen. De militaire belangen moeten heel zwaar hebben gewogen dat d« nister van Verkeer en Waterstaat V) 1)0' gang van zaken niet heeft kunnen hoeden." e De plaats waar instructie wordt°vo0r ven klemt meer voor de NLS dan„er5 de RLS. De toeloop van prive-v wordt toch gestimuleerd door e?ngsceO" stige ligging t.o.v. een bevolkins- trum, daar de vliegers liefst zo ggn mogelijk tijd verliezen met he ^goT naar de school. Ypenburg dat 00 )egd. de privéluchtvaart werd aoflch°o11 voldoet hieraan uitzonderlijk. Gis tjg de resultaten van 1951 en 19",° nieU' zijn, vervult de ophanden zijn" voj' we situatie van Ypenburg en "e gen hiervan voor ons bedrijf m zijn grijpelijke zorg. Zal het mogeiU krjj- een ander veld ter beschikking 0pS gen, dat het uiterste Westen ge land met zijn dichte bevolking K be dienen" en zo ja, zal dit vel" tip d® schikking komen op het "J Ypenburg verlaten moet worde De Luxemburgse wielerbond vo0r de volgende renners aangewe- grn de Tour de France: ^'^^dsc1'111 zer, Dierckens, Goedert, Go *getnp' Gaul, Hein, Gillen, Schmit ei «vi, vtaa. fo0E

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4