Samenwonings drama te Haarlem voor het Hof s c m Uit Kenmemerlaed PEGRWTER VERLAAGT PE KOWFJEPRUZEN f GOUDWERK kof" I^ODMERKKOFFIE VERLAAGDE KOFFIEPRIJZEN METBOVENDIEN 10'/. KORTING De verhouding Leek-Priester O A R Gog en Magog herrezen Procureur blijft drie jaar eisen De gemeenteraadsverkiezingen als landelijke politieke krachtmeting Yisserijgolf van 230 ct. wordt 225 ct. yan 218 ct. wordt 210 ct. yan 205 ct. wordt 200 ct. yan 195 ct. wordt 190 ct. j|| per 250 gram 1 er 250 gram 250 gram oer 250 gram 1 van van 195 ct. wordt 190 ct. velsen-noorJI WOENSDAG 10 JUNI 1953 PAGINA Uitlevering De Jonge Duits protest verworpen W. Klaren overleden Boom Ruygrok werkt op volle capaciteit AVONDVIERDAAGSE 1953 Congres der Expogé's te Haarlem Causerie in Bisschoppelijk Museum Conclusies van de K.V.P. Partij v. d. Arbeid heeft doorbraakstemmen van het vorige jaar verloren Geen singelloop FAILLISSEMENTEN Beëdigd' HEEMSKERK BURGEMEESTER. ALS PRIMA MIDVOOR MEESTER TROMP OVERLEDEN Burgerlijke Stand CASTRICUM AANBESTEDING R.K. SCHOOL Flitsen Kampioenen gehuldigd Burgerlijke Stand Vrachtauto in de ver drukking Opening nieuwe zaak Postduivenvereniging „De Atoom" per 250 gram per 250 gram per 250 gram 1 per 250 gram Op 17 Mei 1952 ontstond in een huis aan de v. d. Vinnestraat te Haarlem na een aantal vroegere en minder ernstige geschillen een zo hoog-lopende ruzie, dat een van beide gezinshoofden ten gevolge van het bekomen letsel voor vijf weken in een ziekenhuis moest wor den opgenomen en daarna nog vier weken thuis verder verpleegd. De dader werd door de Haarlemse rechtbank op titel van zware mishandeling vervolgd en tot een gevangenisstraf van ander half jaar veroordeeld. Deze zaak werd door het Gerechtshof te Amsterdam in Februari opnieuw in behandeling ge nomen en aangehouden voor een nader onderzoek en het opstellen van een psychiatrisch rapport. Evenwel nadat de procureur-generaal zijn eis had gere- quireerd: drie jaar gevangenisstraf en zulks primair omdat hij poging tot dood slag bewezen achtte. Reeds lang voordat het drama zich Mei vorig jaar afspeelde, bestond er een uiterst spannende verhouding tussen de beide gezinnen. Onder woonde een nog al gespierde hovenier, boven een ad junctcommies bij de belastingen. Het enige contact dat ze over en weer had den bestond in scheldwoorden en be dreigingen, en vooral de gezamenlijke W.C. was een zodanige steen des aan stoots geworden, dat de ene partij er geen gebruik meer van wenste te ma ken. In December '51 kwam het tussen de beide gezinshoofden reeds tot een uitbarsting, die zich in Mei herhalen zou met het bekende, fatale gevolg. Die dag was de adj.-commies in goede stem ming van het kantoor thuisgekomen omdat hem daar was medegedeeld dat hij binnen afzienbare tijd wel promotie zou maken. Maar toen de hovenier later op de dag merkte dat er water van de bovenbuur naar beneden kwam, was hij de trap opgestormd om te zien of daar niet een eind aan te maken was. Wat zich toen verder precies heeft afge speeld, zal wel nooit meer achterhaald worden, maar toen een voorbijganger door de vrouw van verdachte gewaar schuwd de bovenwoning binnenkwam, trof hij daar de adj.-commies aan die over de hovenier heen stond en steek- bewegingen maakte. Het slachtoffer bloedde hevig uit het hoofd en zijn vrouw poogde hem met een fles te ont zetten. Na afloop van het incident moest de hovenier met elf hoofdwonden en een kaakfractuur naar het ziekenhuis worden vervoerd. Voor het Hof herhaalde hij zijn verkla ringen. Hij had geklopt en toen de deur openging geprotesteerd. Ver dachte had de deur voor zijn neus dicht geworpen en was vervolgens weer te voorschijn gekomen en op hem afge sprongen met een groot Amerikaans legermes, luid schreeuwend: nu ga je eraan! Ook de vrouw van de hovenier had hem deze bedreiging horen uiten Verdachte zelf had een geheel andere lezing; de hovenier zou met geweld bij hem zijn binnengedrongen en het eerst handtastelijk zijn opgetreden. Tijdens de worstehng in de kamer zou hij onder zijn geraakt en toen hij geen ander middel zag om aan het geweld van zijn aanvaller te ontkomen, had hij uit zelf verdediging naar het mes gegrepen en met de priem de hoofdwonden toege- De Geallieerde Hoge Commissie te Bonn heeft volgens A.P. in scherpe be woordingen een protest van de West- Duitse regering, inzake de uitlevering van de uit Breda ontsnapte Nederlandse oorlogsmisdadiger Jacob de Jonge van de hand gewezen. De Hoge Commissie heeft er in een brief aan de West-Duitse autoriteiten op gewezen, dat het hier niet gaat om politieke vluchtelingen, maar om veroordeelde oorlogsmisdadi gers. Inmiddels is thans bekend geworden, dat een tweede der uit Breda ontsnapte gevangenen. Polak, is meegedeeld, dat hij op grond van een bevel van de Hoge Commissie zal worden uitgewezen. Een vertegenwoordiger van de Britse bezettingsautoriteiten bracht Polak, .die in een gevangenis te Hannover wordt vastgehouden, op de hoogte van dit bevel. Hij vertelde de gevangene ook, dat deze tegen het besluit van de Hoge Commissie in beroep kan gaan. Zaterdag 6 Mei in de namiddag is, ter wijl hij voor het speeltuinwerk aan de arbeid was, plotseling overleden de heer W. Klaren, administrateur van de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties te Am sterdam. In 1929 werd hij gekozen als lid van de Commissie, die de vorming van de N.U.S.O. voorbereidde. In 1931 werd hij tweede secretaris van de N.U. S.O., een functie, welke hij enkele jaren later verwisselde voor die van eerste secretaris.. Toen na de oorlog de sub sidiëring van Rijkswege dit mogelijk maakte, werd hem door het bestuur van de N.U.S.O. gevraagd zich beschikbaar te stellen voor de functie van administra teur op het pas gevormde bureau. Met toewijding en ongelofelijke werkkracht heeft hij deze functie gedurende ruin» vijf en een half jaar vervuld, zijn heen gaan laat een leegte achter, die niet gauw zal kunnen worden gevuld. Was zijn vader U. J. Klaren, de stich ter van het Speeltuinwerk, de zoon was de man, die in Haarlem de stoot heeft gegeven voor de oprichting van de eer ste speeltuin in Haarlem; „Het Ooster kwartier". Tot zijn benoeming als admi nistrateur van de N.U.S.O. heeft Klaren in Haarlem een actief aandeel gehad in het plaatselijke werk, o.a., in het Ver bond van Haarlemse Speeltuinverenigin gen. Hij bereikte de leeftijd van ruim 57 jaar; een hartaanval maakte een ein de aan dit arbeidzame leven. bracht. Hij voelde zich niet aan het ten laste gelegde schuldig en had dan ook hoger beroep aangetekend. De Procureur-Generaal bleef echter bij zijn eis. De getuigen hadden dezelfde verklaringen afgelegd, en ook het psychiatrisch rapport had hem niet van zienswijze doen veranderen. Er was z.i. geen sprake van noodweer (waartoe de verdediger concludeerde) maar van poging tot doodslag. Het slachtoffer had er na zulk zwaar letsel het leven bijna bij ingeschoten en het mag een wonder heten dat het nog is hersteld. Aan de verklaringen van ver dachte hechtte hij weinig waarde, omdat het rapport duidelijk zegt dat verdachte niet in staat is zich de toedracht nog duidelijk te. herinneren. Ook met ver minderde toerekeningsvatbaarheid wil de de Procureur-Generaal geen reke ning houden. Het rapport sprak wel van een driftige natuur, maar driften sluiten verantwoordelijkheid niet uit. Hij persisteerde dan ook in zijn eis en vroeg drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak 23 Juni. „Voor 1953 zijn wij volledig bezet, zo dat zelfs werk uit handen moet worden gegeven," zo werd medegedeeld in de jaarvergadering der N.V. Boom Ruygrok te Haarlem. De prijzen worden thans iets scherper gesteld. De omzet in het eerste halfjaar van 1953 is hoger dan in 1952. In het algemeen is 1952 veel moeilijker geweest dan voorgaande ja ren, de winstcijfers zijn voor het ge hele bedrijfsleven achteruit gelopen en duidelijk valt te constateren, dat men over de top heen is. De belangstelling voor de bekende Avondvierdaagse wandeltochten in Haarlem is dit jaar groter dan vorig jaar. Reeds hebben zich honderden op gegeven, terwijl de aanmeldingen nog steeds binnen komen. De Ned. Wandel sport Bond maakt bekend dat de in schrijving nog steeds openstaat aan de bekende wandelsportadressen: Kiosk op het Verwulft en bij G. P. C. v. Delden, Pijnboomstraat 115 te Haarlem. Zoals bekend wandelen kinderen van 10 tot en met 13 jaar 4 X 10 k.m., terwijl van 14 jaar af de afstanden zijn 3 X 15 en 1 X 15 kilometer. Er wordt gestart vanaf restaurant „Dreefzicht", Fonteinlaan 1 's avonds tussen 6 en 7 uur voor de ouderen en tussen 5 en 6 uur voor'de junioren. Deelnemers die door werkzaamheden niet op Zaterdag kunnen wandelen kunnen reeds op Dinsdag beginnen. Groepen van minstens 11 personen komen in aanmerking voor een spe ciale groepsherinnering, terwijl alle deelnemers die met succes meewande- len het sierlijke Avondvierdaagse kruis zullen ontvangen. Dit jaar zullen voor de eerste maal ook personen meewan- delen die voor de tiende maal deelne men. Zij zullen een speciaal kruis ont vangen alsmede een klein model draag- kruisje. De belangstelling voor het Congres van de Nederl. Veren'ging van ex_politieke ge vangenen uit de bezettingstijd, dat in Dreefzicht te Haarlem zal worden gehouden van 1720 Juli, is heel groot. Reeds hebben zich honderden afgevaardigden en gasten laten inschrijven, terwijl mede groot bezoek te verwachten is uit de kringen van bui tenlandse en binnenlandse prominente figu ren. Ook minister Suurhoff zal het congres bijwonen. Woensdagavond 17 Juni zal een openlucht, meeting worden gehouden tegen het onmen selijke concentratie- en slavenkampsysteem met als sprekers de heren K. R. van Staal, alg. secr. der N.V.E.P.G., David Rousset uit Parijs en mr. B. W. Stomps uit Haarlem. Kon gezien vanuit onze dagen rond de eeuwwisseling „De verhouding „leek -priester" als onderwerp voor een cau serie onschuldig of bijna naïef genoemd wórden, thans spitsen zowel paschanten als non-paschanten (degenen dus, die er „wel of niet aan doen") de oren en brengen met vuur hun stem in het spreekwoordelijk kapittel, wanneer dit onderwerp aan de orde komt. De mo tieven mogen dan verschillend zijn: pikante sensatie of edele bezorgdheid. Wellicht gedreven door dit laatste waren velen op de sluitingsavond van de paramenten-tentoonstelling in het bisschoppelijk museum bijeen om te luisteren naar wat drs. H. W. M. van Run als leek over de verhouding leek-pries- ter naar voren meende te moeten bren gen. Hij was er uiteraard van overtuigd dat hier geen noviteit aan de orde was, want het is zelfs niet helemaal onplei- zierig terug te denken aan de dertiger jaren, toen het vuur hoog en vonken- rijk oplaaide rond diezelfde verhouding, welke tenslotte dooógepraat werd. Drs. Van Run herinnerde aan de heftige po lemieken in de jaren 19301935. Ener zijds kwamen de jongeren temperament vol en met vlammende taal in het geweer tegen een deel dér geestelijk heid, dat niet boven een burgerlijke middelmaat uit zou komen, en tegen de al evenzeer middelmatige katholiek. Anderen maanden echter tot eerbied en probeerden de wilde haren glad te strij ken,. en er zijn talrijke voorbeelden te over in tijdschriften en dagbladen van die tijd, waarmee de felheid van die polemieken geïllustreerd wordt. Daar werden toen zware woorden gesproken over stelselmatige clericalisatie en onbe grepen leken-emancipatie, doch men mag aannemen zo stelde drs. Van Run dat de grondbedoeling zuiver was. Al die heftigheid heeft een corri gerende of althans alarmerende uitwer king gehad. Nu stuiten wij op dezelfde, verschijn selen als toen; thans is er echter min der polemiek, minder extremisme en meer overleg, meer wijs beraad. De fi guur van de priester en die van de leek als lidmaten ziende van het mystieke li chaam van Christus, dat de Kerk is, wees spr. op het waarneembare verschil waar de priester een sacramenteel ge wijd mens is; een verschil dus op bo vennatuurlijk vlak. Daar is geen sprake van, gelijkheid, wel in het natuurlijke waar de priester tenslotte geen engel is, maar een mens blijft. Vrijwel alle pro blemen komen zo natuurlijkerwijs op dit vlak van gelijkheid, spanningen, die wel maatschappelijk of sociaal genoemd kunnen worden, maar zelden zuiver spiritueel. Dat er aanwijsbare spanningen zijn, blijkt wel uit de publicaties, welke er daaromtrent na de oorlog verschenen zijn. „Oude" onderwerpen kwamen weer ter tafel, die in aantal naar hartelust kunnen vyorden uitgebreid, doch drs. Van Run meende toch te moeten wijzen op het veelal onverantwoord generaliserend karakter. Meer concreet komend tot het feite lijk contact van de priester met de leek. achtte spr. de verhouding tussen pries ter en middenstand het minst proble matisch. Uit deze kring komt een groot der geestelijkheid voort, en de priester voelt de sfeer van dit milieu daardoor gemakkelijker aan. Het gevaar is niet denkbeeldig gebleken, dat vele arbeiders mede tengevolge daarvan in de geeste lijkheid een aparte kaste gaan zien, een materialistische zienswijze overigens, want men dient de priester toch te zien als uit het volk geroepen en tot het volk teruggezonden. Van hoe groot belang een goede ver standhouding is tussen arbeiders en priester toonde spr. aan met negatie ve voorbeelden, die duidelijk maakten, wat er van terecht komt als die niet goed is (Frankrijk). De arbeider zal echter moeten breken met de restanten van vooroordeel en ressentiment. Uitvoerig belichtte spr. de figuur van de intellectueel en citeerde dr. Ramse- laar, als deze de critiek van de intel lectueel samenvat: verburgerlijking van C»rr^f' «twd de priester, gebrek aan intelligentie, saecularisatie van het werk en specula tie van het werk en speculatie op pries terlijk succes naar buiten zonder direct acht te slaan op de bedoeling van de toegewezen taak. Daar staat anderzijds tegenover, dat ook de intellectueel zich te weinig bewust is, dat de priester uit het volk geroepen is en tot het volk teruggezonden. Door zijn opvattingen sluit hij zich af en laat hii soms slechts i een stroef contact mogelijk. Terugkerend tot de verhouding over j de gehele lijn vroeg drs. Van Run zich af. waarom er op sommige punten geen critiek mocht zijn. Er zou derhalve veel j te pleiten zijn voor een parochie-raad. j Als er overigens moeilijkheden zijn, kan 1 er slecht gesproken worden van een I bepaalde, hoogstens van een collectieve schuld. Tenslotte besprak drs. Van Run de theologische kant van het probleem, dat de kern der „verhouding" behoort te zijn. In die sfeer krimpt gelukkig alle anticlericale kletspraat ineen en kan men zich constructief bezinnen op de activiteit van de leek in de Kerk. Hier in krijgt een instituut als de Katholie ke Actie redelijke kansen, en laten wij dus hopen aldus spr. dat het uur van de leek geslagen heeft als een wekroep tot groeiend kerkbesef en een reserveloze aanvaarding van onze roe ping binnen en buiten de „laos", het „heilige volk", waartoe wij allen beho ren. Gog en Magog, twee reuzen, die betrokken zouden zijn geweest bij de strijd die vooraf ging aan de stichting van Londen, 1000 jaar voor Christus, zijn na een lange afwezigheid weer in Engelands hoofdstad teruggekeerd. Tijdens de blitz in 1940 werden Gog en Magog, die stonden opgesteld in de Guildhall, on herstelbaar beschadigd. Sir George Wilkinson, die vond, dat het verlies van deze twee beelden een groot gemis voor de stad betekende, gaf de beeldhouwer David Evans opdracht twee nieuwe reuzen te scheppen, van welke taak Evans zich uit stekend heeft gekweten. De beelden, die weer zijn geplaatst in de Guiildhall, werden onthuld door de Lord-Mayor van Londen. Zij zijn wat minder „reus"- achtig dan hun voorgangers, die ongeveer 4y2 meter lang waren. De nieuwe Gog en Magog, die volgens een groep historici de symbolen zijn van de strijd tussen de oude inwoners van Engeland en de Trojanen, die een inval deden in het „oude" Albion, waarbij de „Ehgelsman" Gogmagogde Trojaan Corineus bevocht, zijn bijna drie meter lang. De beeldhouwer David Evans (links), die lindenhout gebruikte voor zijn scheppingen, de schenker Sir George Wilkinson (midden) en de Lord-Mayor van Londen, Sir Rupert de la Bere bekijken de nieuwe Gog. In verreweg de meeste commentaren betreffende de gemeenteraadsverkiezin gen zijn de resultaten hiervan vergele ken met die van de Kamerverkiezingen van 1952. De gemeenteraadsverkiezingen werden dus gezien als een landelijke po litieke krachtmeting. Het secretariaat der K.V.P. heeft thans de beschikking over de volledige uitslag der verkiezin gen, per Rijkskieskring verwerkt. Ver gelijkt men deze uitslag met de uitslag van de Kamerverkiezingen 1952 dan nioet men de volgende factoren in re kening brengen: Geen der partijen heeft in alle gemeenten aan de verkiezingen deelgenomen, terwijl men zou mogen aannemen, dat bij de Kamerverk. wel in alle Kieskringen, dus in alle gemeen ten, lijsten der betrokken partijen aan wezig zijn. Het karakter der gemeente raadsverkiezingen brengt mee, dat er vrij veel „andere" partijen optreden, groeperingen als „Gemeentebelang", middenstandslijsten e.a. Combinaties van A.R. en C.H. kwamen in talrijke ge meenten voor, zodat een afzonderlijke vergelijking dier beide partijen ten op zichte van 1952 niet mogelijk is. Als gevolg daarvan zijn, volgens de K.V.P.-leiding, de volgende conclusies redelijk: Het Landelijk percentage van de K.V.P. van 31.5 procent is geflatteerd. Immers de K.N.P. nam slechts in een beperkt aantal gemeenten aan de verkiezingen deel. Indien Ka merverkiezingen worden gehouden, aan zou deze partij vermoedelijk wel in alle rijkskieskringen een lijst hebben inge diend. Van de andere kant hebben nu vrij vele K.N.P.-sympathisanten, in wier woonplaats geen K.N.P.-lijst voorhanden was, op de V.V.D. gestemd. Rekening houdende bovendien met de achteruit gang van de K.N.P. in de gemeenten, waar zij wel meedeed, mag het vergelij- kingscijfer van de K.V.P. voor de Ka merverkiezingen op 31 pet. gesteld wor den, dat is gelijk aan het behaalde per centage in 1948. De P.v.d.A. zou bij Kamerverkiezin gen zeker stemmen behaald hebben in de gemeenten, waar zij nu niet aan de verkiezingen deelnam. Als vergelij- kingscijfer is daarom ongeveer 29 pet. verantwoord. Zij is dus, dank zij hel verlies van de C.P.N. stationnair geble ven, vergeleken bij 1952 en heeft dus „doorbraak"-stemmen van het vorig jaar verloren. De A.R. en C.H, hebben tezamen een iets hoger percentage dan in 1952, n.l. 20.4 (20.2.). Zij waren gezamenlijk in 1952 sterker gezakt dan de K.V.P. en zijn aanmerkelijk minder in herstel. Aange nomen mag worden, dat met name de A.R. nauwelijks van enig herstel zal mogen spreken. De V.V.D., die in vele gemeenten niet uitkwam, zal een hoger vergelijkings cijfer moeten hebben dan het percenta ge van 8.4. Zij heeft haar positie van 1952 ongetwijfeld gehandhaafd, overi gens met merkwaardige „ups en downs". De C.P.N. heeft opnieuw verloren, 5,2 (6.2). Omdat zij in zo weinig gemeenten aan de verkiezingen deelnam, is een lan delijke vergelijking met 1952 niet wel mogelijk. Wegens gebrek aan belangstelling zal Donderdagavond de Singelloop, aange kondigd in het programma van de Haar lemse Sportweek, geen doorgang vinden. De vorige maal hadden zich veel mili tairen als deelnemers aangemeld; mo menteel is het aantal gelegerde militai ren veel geringer dan het vorig jaar. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 9 Juni 1953 in staat van faillissement verklaard: J. van Herwaarden, fabrikant van verlichtingsartikelen te Haarlem, Kleine Houtstraat 66 rood. Rechter-Commissa- ris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. B. E. van Tijn te Haarlem, A. J. Dittmer, loodgieter te Badhoeve dorp, Sloterweg no. 52. Rechter-Com missaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. P. J. Prinsen Geerligs, te Haarlem. L. Timmerman te Haarlem, Roosveld- straat 56, en H. J. J. Roest te Haarlem, Molukkenstraat 56 rd, tezamen gehan deld hebbende1 onder de opgegeven ven nootschap onder firma Timmerman Roest. Rechter-Commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. K. Hugenholtz te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden op Dinsdag 9 Juni 1953 opgeheven de fail lissementen van: M. J. van Baar, technisch handlanger bij de K.L.M. te Haarlem, Spaarne 43 Rechter-Commissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator: mr. J. G. Rietkerk te Haarlem. G. J. Verwer, aanlegger van sport velden, Kamperstraat 10 rood. Rechter- Commissiaris: mr. H. J. Ferwerda Cu rator: mr. J. H. van Wijk te Haarlem. WegenÉ het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 6 Juni 1953 geëindigd het faillissement van: H. J. M. Holt, koopman te Heemstede, Alb. Thymlaan 75. Rechter-Commissa ris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. D. A. Viskil te Haariem. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem van 9 Juni 1953 is, na gedaan verzet, vernietigd het von nis dier rechtbank van 26 Mei 1953 waarbij: P. van Vliet, te Haarlem, Jan Luycken- straat 43, en R- O. van Schaik, te Haar lem, Kloosterstraat 12 rood, tezamen gehandeld hebbende onder de vennoot schap onder firma Van Vliet en Van Schaik, gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Kloosterstraat 12 rood, in staat van faillissement zijn verklaard, met benoeming van mr. dr. A. F. H. Schreurs, te Haarlem, tot curator. Als vertaler in de Russische taal werd op 3 Juni 1953 beëdigd: P. F. Stof fel, wonende te Zaandam, Westzijde 146. In een aardige partij, die door zeer vele toeschouwers werd bijgewoond, heeft het gemeente-personeel t klaar gespeeld om de brandweer met 52 te kloppen. En ze hebben het verdiend. Ze speelden technisch beter en hadden een groter uithoudingsvermogen, iets wat doorslaggevend bleek te zijn. Direct al nam de gemeente het heft in handen en begon het doel van doel man Beentjes te belagen. De burge meester, die midvoor speelde, brak door en schoot net over. Even later was het weer de burgemeester die een soloren ondernam, en met een scherp schot in de hoek. maakte hij er 10 van. Direct na de rust was het rechtsbui ten J. Beentjes, die met een goed schot de stand op gelijke voet bracht, 1—1- Het gemeente-elftal liet het er niet bij zitten. De jeugdige H. Beentjes Jr. ging op doel af, schoot en passeerde de Brandweerkeeper, zijn vader H. Been tjes Sr. Rechtsbinnen Lap, energiek als altijd, rende op het doel af, schoot en het was 3—1. Even later was het weer deze speler die er 41 van maakte. Maar nu vond F. Bekker het genoeg; snel sprintte hij naar het doel, schoot in, maar spil Schijvelinck bewerkte de bal met de hand: penalty. Bekker schoot, maar de keeper wipte de bal over de lat. Nadat de corner, die hierop volgde, door de Gemeente-ach terhoede was weggewerkt, was het weer rechtsbinnen Lap, die een kans benutte, 5—1. Maar in de laatste secon de zag F. Bekker voor de Brandweer een gaatje en zorgde voor de eindstand 5—2. Een eindstand die zeker niet ge flatteerd was. Te zijnen huize is gisteren, 73 jaar oud, overleden meester J- A. Tromp. Met innig deelnemen zal heel Heems kerk deze tijding vernemen, want meester Tromp, die 40 jaar onderwij zer in het dorp was, was met de ge meente vergroeid: vertrouwensman, leider, raadsman van zeer velen. Bo vendien gaf hij zich geheel aan het verenigingsleven, waarvoor niets hem te veel was. Vijf en twintig jaar lang was hij secretaris van het Wit-Gele Kruis, van de T.B.C.-bestrijding. Mede oprichter van A.D.O., van het Patro naat, lid van de St. Vincentiusvereni- ging, enz. Ook de tuindersproblemen hadden zijn grote belangstelling, getui ge o.m. zijn activiteit in verband met de wateronttrekking. Een beminde fi guur is heengegaan, kenner van het dorp, van de duinen en de streek. Drie jaren geleden ontving hij als waardering voor zijn vele werk de zil veren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Men zal hem in het dorp blijven gedenken. Hij moge rusten in vrede, na een zo welbesteed leven in dienst van de Heemskerkse gemeen schap, van de jeugd vooral. Voor diploma Kleuteronderwijze res slaagde te Rotterdam mej. C. Bleijendaal. De meisjes van de 7e en 8e klas hebben gisteren hun jaarlijkse vacan- tietocht gemaakt per autobus naar Am sterdam, waar een rondvaart werd ge maakt. Daarna bezoek Schiphol en Oud-Valkenveen. Frater A. van Baar heeft in Ma rokko de lagere H. Wijdingen ontvan gen. Met Kerstmis wordt hij priester gewijd. Oudste inwoner is thans de heer E. Henneman, die 94 jaar oud is. GEBOREN: M. S. Zonneveld-v. d. Maat, d.; L. Kolen-Kraft, d.; S. T. Roos-Oostwouder, d.; H. M. Koedijk-v. Wanrooij, z. GETROUWD: A. de Wit en H. M. Groenland. Gisteren heeft de aanbesteding plaats gehad van de bouw van een R.K. jon gensschool voor lager onderwijs bij de St. Pancratiusparochie. Voor deze aan besteding bestond behoorlijke belang stelling. Zeventien biljetten werden in geleverd. Laagste inschrijver firma R. Min te Limmen met f 112.980 en hoogste S. Hoogenwerf uit Ursem f 140.000. De begroting van het schoolbestuur was f 120.200. Na de gunning zal vermoede lijk reeds deze maand met de bouw worden begonnen. De plaatselijke middenstanders zullen Maandag 15 Juni in Hotel Meijer een bijeenkomst houden om te overwegen of er een mogelijkheid aanwezig is dit seizoen nog een zomeractie te organise ren. Ook zal de organisatie van een z.g. beurs worden besproken. Deze zou dan de titel krijgen „Wat brengt Castri- cum?" Onze plaatsgenote mej. C. Smeets slaagde te Alkmaar voor het eindexamen gymnasium. De R.K. Damclub St. Thomas heef* het seizoen met de jaarvergadering 0 sloten. Tijdens deze vergadering we den de kampioenen gehuldigd. <->P eerste plaats de heren J. Geuke van n eerste tiental, C. Ory van het tweea tiental en Chr. Staal van het derde tie - tal. Allen mochten een medaille in on vangst nemen. Ook de tweede en der van ieder tiental werden gehuldigd, f voorzitter deelde mede dat men ka terugzien op een zeer geslaagd seizoe De vereniging verheugt zich in een ff te belangstelling en het aantal 1®"® stijgt regelmatig. Men overweegt staPJ pen te doen in het volgend seizoen te komen in de Bondscomoetitie. GEBOREN: D. Th. v. Diepen—Vele», z;. H. v. d. HoeffLuken, d; H. C. va WeenenBrakenhoff, d; M. M. Graaf—Koppes, z.; N. M. Leeuwerke~" Beusman, z; P. W. F. LuteWillenbot»' z; P SchouwstraFaber, z. ONDERTROUWD: P. N. Temming G. A. Liefting; J. J. Dubbelman en Sanders GETROUWD: W. H. Grosze NipP®r en H. M. Stet: Th. Groot en H. *j' Dusseldorp; J. Th. Numan en G. A. Nijman. OVERLEDEN: J. E. Simmermans, jaar, vr.; A. Lute, 60 j., m.; J. M. Uitten bogaard 74 jr., vr. Op de overweg bij de Staalhaven va» Hoogovens is een vrachtauto met as hangwagen aangereden door een ran geer-locomotief. De wagen werd zwa» beschadigd. Persoonlijke ongelukke kwamen niet voor. De heer P. W. van Amersfoort »eea gisteren zijn nieuwe, fraaie zaak aa de Wijkersiraat.weg 193195 geopnn g Er was een zeer grote belangstelli™ vooral van de zijde van collega's, wi keiiers en de zakenrelaties. Met 88 duiven is door de P.D.V. Atoom" deelgenomen aan een we» vlucht vanaf Quirrain, over een a» stand van 380 K.M. De uitslag hiervan is: M. van 't HO»; 118; P v. d. Wiele, 2; F. Boevink W. Schouten 4, 13, 14; D. Sloot 5; J. Exalto 6—11; A. de Bot, 7—17; D- s' d. Linden, 8, 9; A. Kat, 10—15; A. Blo»1 12; D. Veldt, 16. Vitesse kampioenen: 1 M. van 't 199 pnt; 2. H. J. Exalto 193 pnt; 3 A. Schouten 187 pnt. Het aanbod bestond Dinsdag sleC^J uit wat kleine schol en tong, welke d° enige dagvissers meegebracht wer<Ld De handel, die Maandag voldoende kunnen kopen en de aanvoer voor Woensdagmarkt in het oog hield, rnaa te zich niet druk. Grote tong werd tra^ afgenomen voor f 1.70 per kilo en delsoorten deden f L30 per kilo en g grove slips stonden op een gulden j kilo. Schol 2 wist met f9.— per nog juist vrij te blijven van de pPvfLr regeling en schol 1 was evenmin .f met een notering van f 18 tot f 1" kist. „,1- In de maand Maart werd door tr®,er. en snurrevaadschepen over alle Ne1a landse havens in totaal aangevo 8.911.106 kg met een totale waarde f 3.498.758. In de overeenkomstige van 1952 waren deze cijfers r 7.403.081 kg en f3.438.329. M De vissershaven van IJmuiden steeds grotere belangstelling in h®* Jjarrt tenland bij deskundigen. Zo kv' Maandag de directie van de Seef'- markt Hamburg-Altona een bezoek het Staatsvissershavenbedriif brenêjg nadat de directeur mr. J. R. van F ufg het vorig jaar het bedrijf in bezichtigde. Dinsdag waren weer s kele Noren op bezoek, die ev®n®eel veel interesse toonden en vooral g. belangstelling hadden voor de al jjg die zij niet kennen, omdat daar „j, aanvoer door een soort inkoop-c°" r(it natie tegen een vastgestelde prijs w' gekocht en veilen dus overbodig lS' epe Nadat enkele weken het §5reyef keetje van de aannemersfirma F- v3n in de nabijheid van de watertoren eg het Staatsvissershavenbedriif nage <jjt de enige aanduiding was, dat er °Pv8n terrein iets ging gebeuren, zijn tal metingen verricht en is het werk gezet". Maar deze week is dan t0,c» -K' finitief begonnen met de grondw^g zaamheden, die de werkelijke imel -' vormen op de bouw van een een visserij-laboratorium, dat hier in mende anderhalf jaar zal verrijze»- De nieuwe motorlogger Onderne .g, II SCH 27, die pas enkele weken pe den bij de firma Boot van de W®^L" V Industrie" in Alphen aan de Lijn" water werd gelaten, zal zeer waa arri' lijk Zaterdag 13 Juni in IJmuiden ^ggt veren. Het schip werd gebouw^* ejjs rekening van de rederij N.V. "terie Vrolijk en is een nog verder verbe „uitgave" van de Cornelia Maria va3rt 135, welke het vorig jaar in "e werd gebracht. .^vxXXXXXXXXNttSSS K* V/lxf .^xxxxxxy^ tie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 6