f Strijd tegen de kreukelswol het hele jaar u DN DER VROUW ZOMER IN ONS LAND Wat eten we in Juni? Amerika verruimt suivelinvoer M I Winterse Juni-kleren Italië I maakt wollen voile Hoog bezoek bij kath. Nederlandse boeren op de „Fazenda Ribeirao" Bereidt Rusland toerisme voor? In principe gaat Engeland accoord landhervormingen in Vietnam Wederom quota voor boter en melkpoeder Ten Sing was eerste op de M. Everest Dankdienst voor koningin Elizabeth GEBAKKEN TEXTIEL (sCHEEfYAARIBIRlCHTÊi) V J 'i WOENSDAG 10 JUNI 1953 PAGINA 7 Vice-president van Brazilië en de senatoren enthousiast over grootste landbouw-experiment bn Ontruiming Suez-kanaal Katholieke werkmeesters vieren achtste lustrum Kleren waren winddicht Schriftlezing van Churchill r.oo l!IU£ (j Gedeelde dessous DOE VEEL MET TUINKRUIDEN Vragen staat vrij. =S de Ion: (Van onze correspondent) Nederlandse katholieke hoerenko- hie op de Fazenda Ribeirao" in de 'lat Sao Paulo te Brazilië heeft bij de opening van een nieuwe mengvoeder- labriek. bezoek ontvangen van de vice- pesident van Brazilië, de heer Café u/io. De vice-president was vergezeld an een grote groep senatoren onder rJle de bekende senator-journalist Cha- aau Briand die de duizenden hec- aren grote, zelf ontgonnen fazenda, KWamen bezichtigen. "a de officiële opening van de fa- g.ek zei de vice-president Café Filho o®' deze kolonie van katholieke boeren |en voorbeeld voor het hele land was het grootste landbouw-experiment ^an Zuid-Amerika. Het regeringsgezel- fnap, dat enkele dagen de gast was van ?e leider van de kolonie, ir. H. Hoogen- >°0ln, de opvolger van de naar Neder- and teruggekeerde ir. Heymeyer, be- Zlahtigde de zelf gebouwde huizen, de ^velfabriek, de kapel, timmerfabriek, 'aenbakkerij, het uitstekende stamboek- pa in de stallen en de uitgestrekte anderijen in het heuvellandschap Tijdens dit hoge bezoek defileerden de emigranten, hoofdzakelijk gezinnen pl' Brabant, Limburg, Gelderland en dkele andere provincies, met een stoet ractoren, moderne landbouwwerktui- ®eh en de veestapel langs de regerings autoriteiten. Onder deze landbouwpara- r® kreeg vice-president Café Filho een ■Pand aangeboden, beladen met de vele uitstekende producten, die deze vrucht- Pare ffa-7finHa twppmaal npr iaar nn- re fazenda tweemaal per jaar op- Angt" UP de afzetmarkten in de grote ste- rond de kolonie hebben de produc- van de Nederlandse boeren een J-aam, die klinkt als een klok. De vraag aar roomboter is zo groot, dat de zui- ®en Sovjet-Russische deskundige op gebied van het verkeer heeft ge- eSd, dat men in de Sovjet-Unie bezig ,s Het de voorbereidingen voor een in- efnationaal toeristenverkeer op grote ®haal. De deskundige zei dit bij be dingen, die hij met Oostenrijkse ®neepvaartautoriteiten voerde over de cheepvaart op de Donau in het door e Sovjet-Unie bezette gedeelte van u«stenrijk. ^Volgens hem zijn er in de Sovjet- hie gedurende de laatste weken voor leidingen getroffen voor het openen ,ah de Russische grenzen voor het in ternationale toeristenverkeer. Ook rfaft hij gezegd dat het Sovjet-Russi- cne staats-reisbureau „Intourist" plan- en heeft om binnenkort kantoren te Penen in Londen, r. "oorts heeft de Sovjet-minister van °uiteniandse Zaken Zaterdag de Ame- ïikaanse ambassadeur in Moskou, «ohlen, medegedeeld, dat de Sovjet unie uitreisvergunningen heeft ver bekt aan twee Russische vrouwen, die met Amerikanen zijn gehuwd. Aanvra gen voor uitreisvergunningen van an- uere vrouwen, die met Amerikanen jyn gehuwd, zijn in studie. In Ameri- Üfajtt kringen in Moskou ziet men n deze maatregel een nieuwe aanwij- ng van verbetering der betrekkingen assen de Sovjet-Unie en de Verenigde staten. ®hgeland gaat in principe accoord de ontruiming van de Suezkanaal- ^0lle door de Britse strijdkrachten. Dat epft de Egyptische minister van Voor- ^chting gisteren op een persconferen- c in Cairo meegedeeld. De reden, j,iarOm beide landen over deze kwes- e nog niet tot overeenstemming zijn e Omen, is gelegen in het probleem t ïn de Britse technici, die zullen ach- .^b'Uven om Egypte te helpen bij het stand houden van de kanaalbasis. jj^Pëeland wil dat deze technici onder Vol fnüitair bevel zullen staan, maar ,,(j gens de Egyptische minister is dat bet aaslaeid", want in dat geval zouden 2ei ,®?Wone bezettingstroepen worden, (je bij. Een Egyptische krant opperde sgOf dagen de mogelijkheid, dat A- n8en omstreeks 20 Juni de be- worden oervat.' jy "e eerste minister van Vietnam, guyen Van Tam, heeft gisteren maat delen aangekondigd voor een recht- «h 'ger verdeling van grond. De groot- Vatl de landerijen zal worden beperkt jjr 'andeigenaars zullen niet meer dan i van de opbrengst als pacht mogen then. >eei^d-eling. van deze maatregelen is Me -d te maken aan het onrecht, dat teej rijstverbouwende boeren momen- hjden, en de opbrengst te vergroten. velfabriek op volle toeren draaiend de productie niet kan bijhouden, de eieren van de kippenhouders vliegen tegen goede prijzen het nest uit en de con- sumptiemelk is een tractatie voor iedere Braziliaan. De kleine groep landbouwers, die het met de leiding van de coöperatie niet eens was, heeft de fazenda verlaten. Met de winst die de oogsten hun in de jaren opleverden en de terugbetaalde gelden van de coöperatie, kochten ze nieuwe bedrijven elders in Brazilië. Slecht geboerd heeft men er dus ttlijk- baar niet en geen enkel gezin prakkezeer- de er over terug te keren naar Neder land, ofschoon de leiding van de fazen da hiertoe de gelegenheid gaf. Een nieuwe groep boeren van 35 personen is intussen op weg naar Brazilië om de opengevallen plaatsen in te nemen. Het zijn hoofdzakelijk Brabantse en Lim burgse gezinnen, die na de grote verhuis direct aan de slag kunnen gaan. De twee de groep emigranten gaat einde Augus tus scheep. Het zijn zeven grote gezin nen uit de zuidelijke provincies. (Van onze correspondent) Het veertigjarig bondsjubileum van de Ned. Kath. Bond van werkmeesters en ander toezichthoudend personeel dat in Utrecht officieel gevierd wordt, is Dinsdag in intieme kring ingezet in het Casino te Den Bosch. Op Re Bondsver gadering gaf voorzitter W. van Kouwen in zijn openingswoord een overzicht over de afgelopen veertig jaren. Des tijds zijn het de Bossche werkmeesters in de tabaksindustrie geweest, die de bond hebben opgericht. Later hebben zich ook de werkmeesters uit de textiel industrie bij de centrale Bond aange sloten. Thans telt de bond 6203 leden Namens de K.A.B. kwam verbonds voorzitter Middelhuis de gelukwensen aanbieden. Voorts werden toespraken gehouden door drs. H. J. M. v. d. Ven, die sprak over „De chef in de mens en de mens in de chef" en rector Bekkers, die sprak over „de werkmeester ais Christen". Tenslotte sprak mgr. F. Hen- drikx als oud-bonds-adviseur een geluk wens. Tijdens de receptie, die de dag be sloot, werd namens de kringen door de heer Staps uit Tilburg aan de jubileren de bond een bedrag van f 3500.aange boden voor de inrichting van de be stuurskamer. De Verenigde Staten zullen weder om beperkte invoer van boter en ge droogde afgeroomde melk toestaan, hetgeen sedert vele jaren niet het ge val is geweest. Dit geschiedt op grond van de nieuwe invoerquota, welke door President Eisenhower zjjn afge kondigd. Deze quota zullen van kracht worden, wanneer de bestaande quota uit de wet op de defensieproductie op 1 Juli a.s. niet verlengd worden. Er zou dan invoer van kaas worden toe gestaan, welke weinig afwijkt van de thans toegestane invoer voor Edammer en Goudse kaas, Deense schimmelkaas en kaassoorten van het Italiaanse type. De invoer van cheddar kaas zou ech ter drastisch beperkt worden. Ook zal volgens het besluit van de President invoer van aardnoten, aard- noot-olie, lijnolie, vlaszaadolie en vlas zaad worden toegestaan. Deze invoer zou echter aan hogere invoertarieven worden onderworpen, welke volgens ambtenaren de invoer ervan te kost baar zou maken om aantrekkelijk te zijn. De op 1 Juli in werking tredende jaarquota omvatten: boter: 707.000 Engelse ponden, waarvan op het ogenblik de invoer is verboden. Ge- De Nieuw-Zeelander Edward Hillary en de Sjerpa-gids Ten Sing, die als eer sten de top van de Mount Everest heb ben bereikt, zijn, een dag na de rest van de expeditie-Hunt, aangekomen in het dorp Namtsje Bazar, dat op een hoogte van 3600 meter ligt, 260 km. van Khatmandoe. Volgens de laatste te Khatmandoe ontvangen persberichten, was de Sjerpa Ten Sing de eerste, die de top van de Mount Everest bereikte, vóór de Nieuw-Zeelander Hillary. Als onderdeel van de speciale uitrus ting, waarvan de Britse Mount-Everest- expeditie was voorzien, noemt de „Ti mes" een kledingstof, welke absoluut winddicht was. Deze stof bestond uit zeer dicht geweven katoen en fijne ny londraad en was op bijzondere wijze na bewerkt. De voering der kleding be stond voor honderd procent uit nylon. Verder droegen de expeditieleden schoe nen, die tegen water en vorst bestand waren en aanzienlijk lichter van ge wicht dan tot nog toe gebruikt schoei sel. Voor de radiotoestellen werd ge bruik gemaakt van driepoot-antennes, die op het ijs of de steen konden wor den neergezet. Koningin Elizabeth de Tweede heeft gisteren een bezoek gebracht aan de St. Pauls kathedraal om God te danken voor de kroon die zij een week geleden heeft ontvangen. De dienst werd bijge woond door ruim drieduizend perso nen. Naast de Koningin zaten de hertog van Edinburgh en de koningin-moeder. Premier Churchill las voor uit de Bijbel. Tot slot hield de aartsbisschop van Canterbury een korte predicatie. DONDERDAG hiw VERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 S.Oft 7'10 Sram., 7.45 Morgengebed. SUn n'euws, 8.15 gram.. 9.00 huisvrouw. H),.schoolradio. NCRV: 10.00 gram., gr-Vv. Prot. pr. KRO: 11.00 zieken. 11.45 lunÏÏ." 11'50 causerie, 12.00 Angelus, 12.03 nio, °ne., 12.55 zonnewijzer, 13.00 rr;, ,V'"s' f3.20 s'opr., fluit en piano. 13.55 Vroi t4CRV14.00 Metropole-ork., 14.45 hoh 15.15 lichte muz„ 15.35 tenor. 17 nn en orgel. 16.00 prot. pr., 16.30 gram., Vo 17.30 zang en piano, 17.45 steiu f3.05 kamermuz., 18.35 Op de 19 nn 18-45 Leger des Heils kwartier, 20 on Pieuws, 19.25 gram., 19.30 idem, Zij- radiokrant, 20.20 radio-vossenjacht, 22 ie klankbeeld, 21.45 Promenade-ork., 23 i c P'ano, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 15 gram. «ILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7 8ran^S* v 7,10 7.15 gymn., 7 gymn., AVRO: f.30 8.00 gram AU gram., v.. fciem' vPRO: prot. pr. liedJï8, 8-15 gram., 9.00 prot. pr., 9.15 klem en' 9-25 vrouw, 9.30 gram., 10.50 l2.on e1v1?' U.00 kamerork., 11.45 vrouw. 12.33 Usetf®-ork., 12.25 in 't spionnetje, ^ieim v' muz«» 12.50 bedrijfsleven, 13 00 ork 5*4 10.15 gram., 13.20 Promenade- Pian'rv Sev. progr., 14.35 cello en Penit4» 0 zieken, 16.00 gram., 16.15 Van Mantilla's 16.30 gram., 16.45 17.41? l'-30 mil. causerie. 17.40 gram.. sp'0rf rf|eringsuit2.. 18.00 'nieuws, 18.15 brief' gram.. 18.30 lichte muz., 19.00 Ult Londen, 19.05 amusem.muz., 19.40 rondetafelparlement, 20.00 nieuws, 20.05 Radio Philh. Ork. en solist, 21.25 Kommer Kleyn 60 jaar, vraaggesprek. 21.35 voordr. m. muz., 22.20 dansmuziek, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram., 23.40 zang en orgel. ENGELAND. BBC, Home Service. 330 m.: 16.05 lichte muz., 18.20 mil. orkest, 19.30 orkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muz.,' 15.45 lichte muz., 16.45 Schots ork., 22.20 oude dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.25 lichte mu ziek, 15.50 dansmuz.. 19.40 lichte muz 22.10 gev. muz., 23.15 kamermuz., 0.30 dansmuziek. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.30 orkest. 13.20 orkest, 17.10 vocaal ensemble, 20.02 orkest. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 symph.ork., 12.15 lichte muz., 12.34 lichte muz., 14.00 Engelse les, 14.30 Franse les, 14.45 Wie ner Blut, operette, 16.15 kamermuz.. 19.40 filmmuz. 484 m.: 16.00 lichte muz., 22.10 lichte muziek. ENGELAND, BBC European Service. •Uitz. voor Nederland. 224 en 49 m.22.00 Nieuws. Vaandelparade. Engelse litera tuurgeschiedenis. droogde volle melk: 7000 lbs, invoer is op het ogenblik niet toegestaan. Gedroogde afgeroomde melk: 1,807,000 lbs, invoer momenteel niet toegestaan. Gedroogde room: 500 lbs, invoer momenteel niet toegestaan. Cheddar kaas: 2,788,100 lbs; het hui dige invoerquotum bedraagt 9,775,000 lbs. Edammer en Goudse kaas 4,600,200 lbs; het tegenwoordige quo tum is 4,600.000 lbs. Deense schim melkaas (uitgezonderd Siltonl: 4,167,000 lbs, tegenwoordig quotum 4,025,000 lbs. Volgens de nieuwe regeling, kunnen de oogstcontróle-programma's voor de verschillende producten in over eenstemming worden gebracht met de omstandigheden van de nieuwe oogst zoals deze zich voordoen. De nieuwe regeling is minder dwingend en brengt de regeringsprogramma's meer in overeenstemming met de eisen, welke de politiek op het gebied van de bui- tenlandse-handelspolitiek en de econo mische politiek van de Amerikaanse regering stellen, en met de handels verdragen op basis van wederkerig heid, welke de V.S. hebben gesloten. De Amerikaanse minister van land bouw Benson, zal een vergunningen stelsel opstellen voor de invoer. Een dergelijk stelsel zal volgens deskundi gen niet veel afwijken van het be staande vergunningenstelsel van het ministerie. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een voorstel om de beper king van invoer van boter en melk poeder. welke is ingesteld krachtens art. 104 van de wet op de defensiepro ductie, op te heffen, voorlopig goedge keurd. Met 123 tegen 97 stemmen werd een amendement aangenomen, waarbij het artikel wordt geschrapt. Het is mogelijk, dat later bij de stem ming over de verlenging van de wet, die 30 Juni a.s. afloopt, dit besluit weer ongedaan wordt gemaakt. ijnheer Lee moet eigenlijk een standbeeld heb ben, want Sir Kenneth Lee, directeur van de Tootal-fabrieken in Manchester, heeft veer tien jaar geleden al de strijd aangebonden tegen de kreukels. Dus de strijd tégen het eeuwige strijken en vóór het makkelijker handhaven van een uiterlijk in de puntjes. Wat directeur Lee zijn chemici met de, stoffen, die hij maakte, liet doen om ze weerstand te geven tegen kreukelen, was een voorloper van de „everglaze", die ons deze zomer overrompelt. De anti-kreuk finish van de Tootai-fabriek werd oorspronkelijk „anti-crease" genoemd, maar toen bleek dat in verschillende lan den die naam te veel een verbastering leek van „anti-Christ", is die betiteling vervallen. De alge mene internationale benaming is „crease-resisting'', wat wij, vrij vertaald, kreuk-herstellend noemen. Het geen betekent, dat de stof, na kreukelen, spoedig en gewillig weer uithangt. Die gewilligheid om te ont- kreuken nu is de pointe! KreukVRIJE materialen, waarin dus onder geen omstandigheid kreukels ko men, bestaan namelijk niet. Men ondervindt immers ook dat zelfs het veelgeprezen stand vastige nylon, na enige malen wassen, toch mooier is wanneer men er even met de bout langs is gegaan. Dit Franse deux-pièces van dunne rode wol heeft een aangeknipte cein tuur, welke tweemaal om het middel is gewonden. En ook „everglaze" (door de volks mond ever-glacé gedoopt) is mooier als het voorzichtig even wordt gestre ken. Maar de everglaze-stoffen moe ten hun sporen in het gebruik nog verdienen. Menigeen weet nog niet eens wat everglaze nu eigenlijk pre cies is, en ze menen, dat het de naam is van de katoenen bobbeltjes-stof die ons thans overspoelt. Maar dat is maar ten dele waar. Als een stof met het handelsmerk „Everglaze" is ge doopt, betekent dat niet anders dan dat het materiaal een bad heeft ge had in een bepaalde kunsthars-oplos sing, waarna de geïmpregneerde tex tiel „gebakken" is. Door dat bakken of polymeriseren is de stof doordron gen met nieuwe eigenschappen waar toe onder andere behoren de weer stand tegen kreukelen. Ook is de ka toen of de kunstzij of wat dan ook, op die wijze chemisch behandeld, meer bestand tegen vuil en tegen vocht en langer houdbaar. Het relief figuurtje, dat de popu laire everglaze siert, is slechts een bijkomstigheid, een speelse fantasie van de fabrikant, die moet dienen om het materiaal als iets nieuws onder de volle aandacht te brengen. Of men het mooi vindt ofwel het als te „pa- Van. bedrukte katoenen everglaze is deze Zwitserse origi nele blouse met gebreide rand. iiimiiiiitiimmi 11 ui ti 11111 t ii i 11 min 11 iimiiiimiiiiiin De laatste tien maanden (de win ter begon in September) hebben we ons, op enkele zonnige uit zonderingen na, bijna onafgebroken zeer gelukkig gevoeld in wol. De triomf van het truitje is in ons land zeker grotendeels te danken aan het bijna nooit warme weer en het is al tijd nog beter op een dag dat het per ongeluk zomer is, te puffen in een truitje dan bijvoorbeeld de afgelopen koude Juni-dagen te rillen in een katoenen blousje. Wie in zijn vacantie geen warmere streken opzoekt, kan het bijna altijd af met een minimum aan zomerse kleren; wollen jurken echter, van het halfslachtige genre, eigenlijk te koud voor de winter en te warm voor de zomer zoals die in onze verbeel ding leeft, zou men tot de laatste draad kunnen verslijten als de mode ze niet ontijdig uitrangeerde. Lang leve de wol, zeggen we meer dan ooit, en aanhakend aan het voor gaande, ook al omdat wol weinig kreukelt. Dierlijke vezels hebben daar namelijk méér weerstand tegen dan plantaardige en daarom heeft bij voorbeeld een wollen zomerrok een charme, die geen linnen of katoenen rok kan evenaren. Men maakt tegenwoordig wol die er uitziet als zijde, wij hebben dit voorjaar bij de Parijse couturiers stoffen in handen gehad, die soepel en warm en glanzend waren, maar waarvan de leek de herkomst niet meer kon herkennen. Italië is, naast Frankrijk, het land van de prachtige materialen, dat is ons hier wel ge openbaard op de enkele shows van de Italiaanse modehuizen die de weg naar Amsterdam gevonden hebben. Het nieuwste dat men nu in Italië maakt op het gebied van de ultra ge- perfectionneerde wol, is wollen voile. Het is ragfijn en zo licht, dat het misschien voor de Nederlandse Juni maand 1953 niet eens warm genoeg zou zijn! Het is er weer, het onderlijfje uit de oude doos, alleen heet het anders in dit tijdperk, dat het onderrokje per se „japon" noemt. Het moest wel komen nu we weer onderrokjes dragen, want het is er het logisch complement van, hoe men het ook wenst te zien of te betitelen. Sinds kort is de nylon dessous-top bij de nylon onderrokjes, die moeilijk te weerstaan zijn omdat ze hun onge reptheid zo makkelijk bewaren, nu ook in onze winkels te koop. A. Bgl. Een paar weken geleden hebben wij een nieuwe zo merjurk gekocht. Toen wij, na veel wikken en wegen, onze keus gemaakt hadden en met een tevreden blik ons spiegelbeeld monsterden, kwam de juffrouw ons ver rassen met „nog iets bijzon ders." Wij waren even ver baasd, want wat zij ons voor hield, was geen zomerjapon, maar een grijze, zacht wollen jurk met driekwart mouwen. Voor de grap pasten wij het geval aan en het paste alsof de coupeur het voor ons spe ciaal had ontworpen. Het was zo'n echte gezellige jurk, die je met heel veel genoegen voortdurend weer draagt en die je, als hij na jaren zo ver weg is, dat het werkelijk niet langer kan, met weemoed in het hart uit je kleerkast ver wijdert. Enfin, hoewel de zon hoog aan de hemel stond en ik zelf van het passen alleen het al warm had gekregen, be sloot ik de „winterjurk" ook mee te nemen. De winter- en de zomerja pon gingen zusterlijk samen ln een doos en werden bij mij thuis bezorgd. „Ik heb een zomer- en een winterjurk gekocht", zei ik toen ik thuis kwam. „Wat gek", zei de familie. „Wie koopt er nu een winter jurk als het bijna Juni is." „Och", zei ik, ,,'t was een bijzonder model en spotgoed koop. Als ik komende winter wat nodig heb, kan ik zo iets voor die prijs niet kopen. Dus dan hang ik hem maar zo lang weg." Het werd Pinksteren en het was heet om te smoren en natuurlijk heb ik de nieu we zomerjurk aangetrokken. Het was de eerste en voorlo pig ook de laatste keer. Want opnieuw ontpopte de Neder landse zomer zich als een slechts zeer vaag vermomde winter. De zomerjurk ging in de kast, waar zij vermoedelijk met zijn voorgangsters van vroegere zomers de kansen heeft besproken om er weer eens uit te komen. Misschien heeft de rose verteld, dat zij vorige zomer wel een keer of vijftien is uit geweest en de wit-genopte, die al een paar Hollandse zomers meer be leefd heeft, heeft misschien wel gesproken over die keer, dat zij in September nog een - nele week mee op reis ls ge weest en bijna elke dag dienst mocht doen. Maar de nieuwe winter jurk, „overgangsjapon" noe men ze dat in modezaken, heeft geen tijd om naar al dat gepraat te luisteren. Zij is opeens favoriet geworden en Ik heb er geen dag spijt van gehad, dat ik hem heb aan getrokken Dat heb ik wel van de nieuwe zomerjurk, die ik in een eigenwijze „nu moet het maar eens uit zijn"-bui afge lopen Zondag heb gedragen. „Maar toen was het toch lekker weer", zult u mis schien zeggen. Dat dacht ik ook, maar ik had niet gerekend op onze Hollandse wind met het ge volg, dat ik nu, snip-ver kouden, troost zoek ln de soepele wol van mijn winter jurk. Och ja, misschien wordt het toch nog wel ooit zomer n ons land! Wanneer we aan het koken zijn, merken we vaak hoe een snufje van dit of van dat de smaak van een gerecht aan merkelijk kan verbeteren. In deze tijd van het jaar zijn het de verse, groene tuin kruiden, die onze sla's, soepen en groenten een speciaal aromatisch tintje geven. La ten we er echter niet al te veel snijden het kruid moet bijzaak blijven. Wij zullen enkele tuinkrui den de revue laten passeren, die van ons brouwsel een cu linair succes kunnen maken. Zo zijn in verschillende slaa tjes peterselie, kervelgroen, de steeltjes en blaadjes van dille, bieslookstengeltjes, ven- kelblaadjes heel goed te ge bruiken. Aan witte soep, saus bij gekookt vlees, vis of eie- ,ren en ook aan ragout geven peterseliegroen, blaadjes van basilicum, melisse, majoraan en venkel een lekker smaak je. Peterselie doet het goed door gekookte worteltjes, doperwtjes, tuinbonen en kool. Bonenkruid kan met verse en gedroogde tuinbonen en witte bonen meegekookt worden. MENU Kervel- of peterseliesoep saucijsjes, bloemkool, aardap pelen, jus (koude rijstebrij metl aardbeien. Bruine of kievitsbonen, rabarber, aardappelen, jus maizenapudding. Soep van een rest bonen gebakken aardappelen met kaas, sla van andijvie en to maat griesmeelpap. Andijviestamppot yoghurt. Runderlapjes, gestoofde komkommer, aardappelen. Stoofschotel van aardappe len en worteltjes gortpap Saucijsjes bakken 4 a 8 saucijsjes, ongeveer 75 g. boter of margarine. De saucijsjes opzetten met een bodempje water en dit langzaam aan de kook bren gen. Dan de saucijsjes met de vloeistof uit de pan nemen. De boter of margarine lichtbruin laten worden. De saucijsjes langzaam aan alle kanten bruin en gaar bakken in ongeveer 15 minuten. Ze af en toe keren. Het kooknat van het vlees toevoegen en de jus afmaker met water. Andijviesla met tomaat 150 g. andijvie, 300 g. to maat, een koude gekookte aardappel, olie en azijn, zout (of aroma), (bieslook, peter selie). pierig" afkeurt, is een tweede. Er zijn ook everglaze stoffen zonder dit re- lief-figuurtje, maar ze zijn veel min der algemeen en in ons land nog niet grif te krijgen. Alle materialen die onder het han delsmerk „Everglaze" worden ver kocht, moeten voorzien zijn van een label met de naam. Ze mogen dit eti ket niet voeren dan nadat ze gecon troleerd zijn door een Zwitserse fa briek. De everglaze-campagne die op het ogenblik gevoerd wordt is name lijk internationaal. De vrouw in deze tijd, die hoe lan ger hoe minder de tijd heeft, is blij met de strijd tegen dé kreukbaarheid die nu, zowel door het „veredelen" van natuurlijke vezels alswel door de voortschrijdende fabricage van syn thetische vezels, serieus is ingezet. Met name in het reis-seizoen is ze feller dan ooit op kleren die tegen kreuken bestand zijn. Want het be derft altijd weer haar plezier van het kofferpakken als ze weet dat de rok of de jurk, die met zoveel zorg wordt opgevouwen, er na een etmaal of korter, verfomfaaid uitkomt en niet heel spoedig uithangt. Strijken op reis is altijd een even nodig als vervelend corvée. Gelukkig dan ook maar. dat tech nisch ingestelde mannen dol zijn op uitvinden, en als ze er eenmaal mee- begonnen zijn, er niet meer mee kun nen ophouden. Er is nu in Amerika een nieuw procédé aan de gang om het kreukherstellend vermogen door de kunsthars-behandeling nog te ver beteren, namelijk door de kunsthars- moleculen nóg dieper in de vezels te doen doordringen. Maar eigenlijk staat men nog maar aan het begin. Op de laboratoria waar men met het ver mogen tot kreukherstel experimen teert, kan dan ook nog heel wat uit gevonden worden waar de vrouw blij mee zal zijn. Als de techniek maar niet met de goede smaak in botsing komt; de wa- feltjes-everglaze bijvoorbeeld wordt bepaald niet overal onverdeeld ge apprecieerd. Advertentie 25 cent per pak Dubbel pak 45 cent De andijvie schoonmaken, flink spoelen en fijn snijden. Lie tomaten boven de gas vlam of in heet water hou den, totdat de schil barst. De tomaat ontvellen en in plak jes snijden. De aardappel (pe terselie en het bieslook) fijn hakken. Olie, azijn en iets zout of aroma dooreen roe ren en de overige ingrediën ten hiermee vermengen. De sla overdoen in een schaal en desgewenst met mayonnaise versieren. Gestoofde komkommer 2 middelmatig grote groene komkommers, een uitje of sjalotje, zout, aroma of jus. De punten van de komkom mers proeven. Zo nodig bit tere uiteinden wegsnijden. De komkommers schillen en in plakken van ongeveer 1 cm. dikte snijden. Het uitje snip peren. Kornkommer en ui op zetten met een weinig ko kend water en zout en zacht jes gaar stoven in ongeveer 15 minuten. Het vocht afgie ten. De komkommer met aro ma of jus besprenkelen en nog een paar minuten ver warmen Vruchtenbowl Vruchtenbowl kan ge maakt worden van één soort vruchten, bijv. aardbeien, perzik; of van een mengsel van vruchten. In het laatste geval staat het aardig, wan neer vruchten van verschil lende kleuren worden geno men en .zowel harde als zachte. Als vloeistof: vruchten drank, Meiwijn of vruchten sap met water verdund. Een goede verhouding is ongeveer tweemaal zoveel vloeistof als vruchten. Voorbeeld: 250 g. aardbeien, een banaan, een perzik, on geveer 75 gram suiker, 1/1 appelsap, cider of frisse li monade. De vruchten schoonmaken en in gelijkmatige blokjes verdelen. Deze bestrooien met suiker. De vruchten dichtge- dekt enige tijd laten staan. De vloeistof er op schenken. De bowl na enkele uren gebrui ken. Wie van een prikkelende bowl houdt, kan een deel van het appelsap of limonade ver vangen door spuitwater of een mousserende vruchten drank. Deze kort voor het ge bruik aan het vruchten' mengsel toevoegen. Vacantierok van groen vilt materiaal, geborduurd met witte kruissteek, gein- spireerd op Tyrol. De weinig kreukbare blouse van wollen jersey, zeer ver- want aan het truitje, is een passepartout voor ieder seizoen. Advertentie Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DURYEA te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dat haar maaltijden slagen. Hijweet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk, kingen bij voorbaat nitgesloten. ALGENIB 10 te R'dam. ALCHIBA 9 v. St. Vine. KV n. Antw. ALCYONE 10 te Santos. ALTAIR 10 te Buenos Aires. ARENDSKERK 10 nm.—11 te Hongkong. ALGENIB 9 n.m. 10 te R'dam verw. ALTAIR 8 te Montevideo. ALBLASSERDIJK 10 te Bremen. ALDABI 10 nm. te Bahia. AMERSKERK 10 te Antw. AMSTELLAND 9 v. Montev. n. Santos. AMSTELPARK 9 v. Kp. Race n. Engeland. BACCHUS 9 v. Dover n. W.-Indië. ALIOTH p. 10 St. Paulsrock n. Rio Jan. AMSTELVAART p. 10 Azoren n. R'dam. ARNEDIJK p. 10 Scilly n. New York. ALPHARD p. 10 Fern. Nor. n. Recife. ARENDSDIJK 10 v. Trinidad n. B. A. Aires. BOSKOOP 10 te Antw. BARENDR. p. 9 Aden n. Mena Ahm. BOISSEVAIN 10 te Manilla. BOSCHFONT. 8 v. Mombasa n. Aden BRITSUM 9 te Brisbane. BACCHUS p. 10 Ouessant n. La Guaira CHAM A p. 10 Gibraltar n. Berre. CERONIA 10 te Beira. CONGOSTR. p. 8 Las Palmas n. Ha\ CALLISTO p. 9 Belle Isle n. R'dam. DANAL 9 V. Gotenburg n. Asdam. DRENTE p. 10 Finisterre n. Genua. ESSO HAAG p. 10 Ouessant n. Aru' ESSO R'DAM p. 10 Azoren n. Aru EDAM p. 10 Lizard, 11 te Antw. EEMDIJK p. 10 Azoren n. Antw. ELMINA 10 nm.—11 te Dakar. FRIESLAND KRL 10 te Londen. GORDIAS 10 te Alexandrië. GRAVELAND 10 nm. te Pto. Alëf GAASTERLAND 8 te Paranagua. GORDIAS 8 n.m. te Alexandrië. HELDER 9 n.m. te Tela. HATHOR 10 nm.—11 te Tanger. HELENA p. 10 Wight, 11 te Gent. HEEMSKERK 9 te Dar es Salaam. HECUBA 10 v. Maracaibo n. Cartagena. INDRAPOERA p. 10 Perim n. Priok. ITTERSUM p. 10 Natoena n. Pladjoe. JUPITER 9 v. Hamburg n. A'dam. J. v. OLDENB. p. 10 Kp. Gata n. A'dam. KOTA INTEN p. 10 Wight, 11 te R'dam. KOTA GEDEH 9 te Calcutta. KOTA BAROE p. 10 Sabang n. Colombo. KIELDRECHT 10 v. Aden n. Kobe. KOTA AGOENG p. 10 Ceylon n. Djedda. KERTOSONO p. 10 Malta n. Beyroet. LUTTERKERK p. 10 Perium n. Karachi. LAERTES 10 te Belawan. MYONIA 13 te Port Said verw. MAAS 10 te Thessaloniki. NIEUW A'DAM p. 10 Kp. Sable n. N. Y. NERO 9 v. Barcelona n. Genua. ORESTES 9 te R'dam. ORION 9 te Bremen. ORANJESTAD9 v. v. Cristobal n. Aruba. PR. ALEXANDER 10 te Antw. PR. WILLEM IV 9 v. Montreal n. R'dam. PR. WILL. II 10 te Duinkerken. ROEBIAH 9 v. Hoogly Riv./Penang. RIJNDAM p. 10 n.m. Scilly n. Montrl. ROTTI 10 te Baltimore. RIJNKERK 10 v. Pt. Said n. Amstel. ROEBIAH 8 v. Calcutta n. N.-Amerika. RADJA 10 te Pt. Said. 11 v. Suez. n. Ind. RODAS 10 te Port au Prince. SAPAROEA 9 te Hamburg. STR. SOENDA 10 te Manilla. SUMATRA p. 9 Ouessant n. Priok. SLIEDRECHT 10 te Suez. SCHERPENDR. p. 10 Cayenne n. Curacao. SCHIE 9 te Volos. SLOTERDIJK p. 10 Dungeness n. Havana. SUNETTA 9 v. Pulu Sambu n. Manilla. ST. MAASTR. p. 9 Oland n. Lulea. TARAKAN p. 10 Dover. 11 te A'dam. THEMISTO 9 v. Sunderland n. Quebec. TEGELBERG 10 nm.—11 te B. Aires. TAWALI 10 nm. v. Aden n. Indonesië. THALATTA 10 V. Suez n. Singapore. WESTLAND p. 10 Fern. Nor. n. Santos. WATERLAND 10 te B. Aires verw. WILL. RUYS p. 10 Kreta n. R'dam. WOENSDR. p. 10 Kp. Bon n. Heysham. WATERLAND 8 te Itajai. Markt Purmerend 9 Juni Eieren: 7000 kippeneieren f 1314 p. 100 st.; 2000 eendeneieren f 10. Veemarkt: Aanv. 763 st. 220 vette koeien 2.152.90 per kg; 294 gelde koeien 575800, 210 melk koeien 6251050, 15 pinken 285450, 24 stieren 6751550, 23 vette kalv. 150290, 700 nucht. kalv. v. d. sl. en fokkerij resp. 38—100 en 65—115, 172 vette varkens v d. sl.. zouterij en vette zeugen resp. 1.84—1.94. 1.78—1.82. 1.84—1.94, 1047 big gen 2 not. 3868, 5898, 31 fokzeugen 225390, 1438 schapen (vette en over- houders) en lammeren resp. 7095. 65— 100. 3868, 54 bokken en geiten 840, 49 paarden 625—1025. Totaal 4277 dieren. Pluimvee: 4300 oude kippen en hanen (rode en witte) 1.701.80 p. kg, 650 oude kippen en hanen (blauw) 1.802.300 jonge hanen, (blauw) 2.802.90. 900 jonge hanen (witte en rode) 2.002.25, 150 eenden 1.25—2.25 p. st., 500 konijnen 1.507.50 per stuk. Kaasmarkt Bodegraven 9 Juni Aanv. 174 part., notering le srt. 2.12 2.17, 2e srt. 2.07—2.11, zwaar 2.25, extra 2.32. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7