Socialistische opbouw^ heeft afgedaan DRASTISCHE KOERSWIJZIGING IN OOST-DUITSLAND Dibelius bereikt accoord met Grotewohl m Tussen neus en lippen Gemiste kans Communisten erkennen grote fouten bij hun economische binnenlandse politiek ULBRICHT IN ONGENADE P pi li» Program van negen punten Zwitserland en India komen terug op eerste weigering deïïMZ'êefmi Tot hoofd en hart Rijkaard valt flauw SLAVENLOON TOEGEKEND Een dode en twee gewonden Laat Rhee gevangenen voortijdig vrij Het Kinderbijslag kleine zelfstandigen a DONDERDAG 11 JUNI 1953 77sfe JAARGANG No. 25705 T i Nieuwe politiek ter- wille der Duitse eenheid Y.S. gaan bestuurbare projectielen proberen Eden geopereerd Russische toenadering tot Turkije? Einde van conflict tussen Evang. Kerk en de Staat? Nieuwe wervelstormen in Massachusetts Reeds 423 slachtoffers in Verenigde Staten Ernstig verkeersongeval in Apeldoorn Dit najaar: Ned. onderdeel naar Duitsland Indien Y.N. borg staan voor Z.-Korea Pools gezin uit Breslau in Amsterdam Politieke vluchtelingen (ou mm! J M0T0RKLEDING Commissie van S.E.R. reeds ver gevorderd BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie; 0. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willigs. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In de loop van vannacht heeft de Oost-Duitse republiek een aantal drastische Wijzigingen in uitzicht gesteld op sociaal-economisch terrein, die, gecombineerd Wet een onverwachte toenadering tot de Evangelische Kerk, een grootscheepse poging inhouden om de weg te bereiden voor een Duitse eenheid. In een verklaring Van de communistische partij wordt gezegd, dat zowel de Oost-Duitse regering als de partij zich realiseren, dat in het verleden bij de economische politiek ern stige fouten zijn gemaakt. De „socialistische opbouw", die sedert de zomer van 1952 het richtsnoer vormde voor de binnenlandse politiek en de economische ontwik keling in Oost-Duitsland, heeft afgedaan. In Berlijn doen verder geruchten de ronde, dat Walter Ulbricht, secretaris-generaal van de Oost-Duitse socialistische eenheidspartij, in ongenade is gevallen en ontheven van zijn functies. Bij de debatten, in de Tweede Ka mer naar aanleiding van de eerste reeks vraagpunten inzake het nieuwe Burgerlijk Wetboek, waar van het ontwerp, samengesteld door Prof. Meyers, binnen enkele maanden gereed zal zijn, is het tot een vrij ern stig incident gekomen tussen de minis ter van Justitie, mr. Donker en de AR- afgevaardigde, prof, Gerbrandy. Het moge waar zijn, dat prof. Ger- brandy's betoog niet in alle opzichten even gelukkig is geweest, wij zouden het bepaald onjuist vinden wanneer ook het behartigenswaardige deel zijner rede Werd verwezen naar de hoek vande dingen die men met een korreltje zout moet nemen. Tot dat behartigenswaardige deel zijner rede rekenen wij hetgeen wij hieronder in een uitvoerig citaat zullen aanhalen. Het heeft ons evenwel bevreemd, dat, nu het B.W. op de helling is gekomen, het alleen de protestantse anti-revolu- tionnaire fractie was, die bij monde van prof. Gerbrandy, een principieel levens* beschouwelijke visie aan het begin van deze grootse onderneming liet vooraf gaan, en niet ook de katholieke fractie. Mr. van Rijckevorsel wijdde slechts en kele woorden aan het rechtsphilosofisch betoog van Gerbrandy, om dan tot de conclusie te komen dat hij het stand- Punt van de protestantse hoogleraar niet kon delen. De houding van regering en Kamer was duidelijk. Men wilde de be handeling, althans op dit moment, zo veel mogelijk buiten de rechtswijsgerige cn levensbeschouwelijke sfeer houden. Alsof dit mogelijk is bij het houden van algemene beschouwingen over een na tionaal rechtsmonument, waarin diverse beginselvragen aan de orde komen. Is het zo vreemd, dat de AR.-afge- Vaardigden bevreesd zijn, dat de christe- hjke beginselen bij het ontwerpen van een nieuw Burgeriijk Wetboek in het Gedrang zullen komen en zich de vraag stellen of de tijd wel geschikt is om thans zulk een groots nieuw monument °P te richten? Prof. Gerbrandy vroeg zich af, of de ldee van de gerechtigheid in onze tijd hog wel levend is De AR-afgevaar&igde gaf hierop het Volgende antwoord: ,.Er zijn te allen tijde machthebbers ge lest, die de macht als recht bestempel- öen, maar het is aan onze tijd voorbehou- deze verdraaiing tot Staatsbeginsel, ï°t een regel van openbare orde te maken. \*0g wil het er bij millioenen niet in, dat "e totalitaire Staat want die bedoel ik natuurlijk niet is een uitvinding van en kele politieke schurken, maar de conse quentie van een ongelovig en godsdienst vijandig vatten van de rechtsregelen. Nog Zlen millioenen in onze tijd niet in, dat dit van komen moest, als de mens niet meer h een goddelijk recht en een eeuwige eerecht.gheid gelooft. d Eu nu were men deze klacht niet af met "e Woorden „maar wij zijn juist bezig, ons y1®! alle kracht tegen dit regiem te ver- - .ybn", maar bedenke, dat de ideeën, "aardoor de mannen van dit regiem wor- bewogen, welke zich gepaard hebben atl oosterse praktijken, eerst zijn beleden ,h gepropageerd aan de universiteiten van z* zogenaamde democratische Westen. J), ar komt het Marxistisch socialisme in to d vandaan? Zek aarom staat Azië in vlammen? Toch bienr voor een belangrijk deel, omdat Ver aan Europese, ook Nederlandse, uni- h £s'teiten de nationaliteit en de wil van Sta ïotaIe volk tot rechtsgrondslag van een hjit heeft geproclameerd. jeJren bedenke voorts, dat men met blik- „-'Ujlclheid, gelijk in Rusland en Duitsland luim ïedde' in een tota'itaire Staat kan den J en- maar dat men er ook kan belan- jj 'airgs lijnen van geleidelijkheid, ïtanei- ert men zich wel, dat de opeen- de-t s van wetten van Staatswege een No aan c'e wand is? denuf no°it is de wereld, met al haar or- t'jd 'n- zo rechteloos geweest als in onze Wjjzmr®er mij altijd aan de hautaine heen- Öoor "aar de donkere middeleeuwen taver,een 20ste-eeuwer, wiens eigen eeuw To„ is van duisternis en onrecht. Jood,» Hitier zijn eigen Joodse en met ste landgenoten naar de afschuwelijk- de st°"centratiekampen zond, waar is toen Vader geweest, die het reeds door kerk- vatl Augustinus verkondigde beginsel buiD femeenschappelijke interventie tot teiënt- an zulke verdrukten voor de con- Er -J? ^er Staatslieden heeft gelegd? digin„ ordt veeI gesproken over de verde- hiaar van. West-Europa gelukkig gipg ™aar is bij de machtigen de overwe- Voor at er verantwoordelijkheid bestaat garijp e mede-christenen in Polen, Hon- tvijze ,en elders, die op de afschuwelijkste Én orcien verdrukt? biakpnnu zeSgc men niet: dat raakt het den "van een Burgerlijk Wetboek in Ne- Waad uRiet' ons ziet het er niet zo bètPj""en wij de ontreddering in Indonesië, staat to °rten van alles, wat daar rechts- Het Tas,„clan van ons afschuiven? s'aat rv belang, utiliteit, wat de klok tehsalleen bij de groten, maar even- Is e" f, kleinen en bij ons. 1Pens-waarin de verantwoordelijke ?achtp„ Zozeer bewogen worden door ge- 'dee van nuttigheid en niet door de 0rn 0- recht en gerechtigheid, gesehikt ï5" tnr,„ Sebied van het recht nu eens e'd -Inent van orde en rechtvaardig- *ot stlchten?" 2°ver prof. Gerbrandy. (Vervolg op pag. 3) In een bericht van het Oost-Duitse persbureau A.D.N. wordt gezegd, dat het politieke bureau van de communis tische partij de regering heeft; aanbe volen over te gaan tot het verlenen van crediet aan particuliere handelaren op grote schaal om de handel met; West- Du itsland weer op gang te brengen. Bovendien werd' besloten een eind te maken aan de „dwingende methoden bij het innen van belastingen". Deze ver gissingen waren ook gemaakt bij het overnemen van boerderijen de collecti- vering van de landbouw en het invoe ren van een distributiestelsel, waarbij zekere groepen van de bevolking van hun bonkaarten werden beroofd. De boeren, die naar het Westen zijn uitge weken, moeten, als zij naar Oost-Duits land terugkeren, hun boerderijen terug krijgen. Waar dat niet mogelijk is, die nen zij volledige schadeloosstelling te ontvangen. Ook alle anderen, die te rugkeren, mogen van hun vlucht naar het Westen geen nadeel ondervinden. Zij zouden de volledige burgerrechten krijgen, aldus de verklaring van het politieke bureau van de Oost-Duitse communistische partij. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. heeft gemeld, dat tot een aanzienlijke wijziging in de politiek van collecli- vering van de landbouw in Oost-Duits land is besloten. Op een conferentie De Amerikaanse luchtmacht is van plan proeven te nemen met bestuur bare projectielen, waarbij deze, na op een proefterrein aan de Oostkust van Florida te zijn gestart, een vlucht van 3.000 kilometer boven het Caraibische gebied maken en daarna op een on langs ingericht landingsterrein aan de kust van Florida landen. Dit wordt me degedeeld in de editie van gisteren van he-j tijdschrift van de chemische maat schappij Monsanto. Het artikel werd met toestemming van het Amerikaanse departement van defensie gepubliceerd. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, is gisteren in Boston opnieuw geopereerd voor zijn galaandoening. Zijn toestand na de ope ratie wordt bevredigend genoemd. Een 24-jarig lid van de Pakistaanse luchtmacht uit Pesjawar heeft ruim 1 millioen gulden gewonnen met een weddenschap bij paardenrennen, die zijn broer zonder zijn medeweten op zijn naam had afgesloten. Toen hij telegrafisch bericht kreeg, dat hij ge noemd bedrag had gewonnen, viel hij flauw. van de voorzitters en de leden van de Oost-Duitse productiegenootschappen te Oost-Berlijn werd bekendgemaakt, dat er geen productiegenootschappen meer zullen worden gevormd. „Ter verbete ring van de arbeid in de bestaande pro ductiegenootscnappen"werd aanbevolen „geen nieuwe leden meer aan te ne men." De leden van de genootschappen moeten, aldus het bericht, het recht hebben uit het genootschap te treden zonder dat zij hierdoor in hun rechten schade ondervinden, Een ander voorstel is de hele kwestie van de passen tussen de zones in Duits land te herzien. Amnestie wordt aan bevolen voor alle gevangenen, die kor ter dan drie jaar gevangenisstraf uitzit ten en die veroordeeld zijn wegens mis daden jegens' de eigendommen van de staat. Alle vonnissen wegens het niet leveren van landbouwproducten, het niet betalen van belastingen en achter stand bij het betalen van contributies voor sociale zekerheid moeten worden herzien. De voorgestelde maatregelen omvatten voorts de herziening van het plan voor de zware industrie om de productie van consumptiegoederen te vergroten en daardoor de levensstan daard van alle klassen van de bevol king te verhogen. De staatswinkels zou den meer goederen van particuliere pro ducenten moeten afnemen. Ruime cre- dieten op korte termijn moeten worden verschaft aan handwerkslieden, groot- en kleinhandelaren, particuliere aanne mers en transportondernemers om de productie van consumptiegoederen door particuliere bedrijven te vergroten. Bet politieke bureau adviseert verder de spoorwegtarieven voor arbeiders en eni ge andere groepen per 1 Juni met vijf tig procent, te verlagen. Ook in de militaire sector zou een andere koers worden gevaren. Alle voorbereidingen voor de oprichting van een militaire organisatie moeten wor den gestaakt. De oproeping voor de mi litaire eenheden van de volkspolitie is belangrijk beperkt. De aanleg van ver dedigingswerken en militaire inrichtin gen in Oost-Duitsland is gestaakt. Een naar het Westen uitgeweken functiona ris wist daarentegen mee te delen, dat de verdedigingsinstallaties aan de Oost zeekust in versneld tempo worden uit gevoerd. Volgens gewoonlijk betrouwbare niet- Franse diplomatieke kringen in Parijs heeft de Sovjet-Unie onlangs Turkije een verzoening door concessies aange boden. Molotov, de Sovjet-minister van Bui tenlandse Zaken, zou in een officiële nota aan de Turkse regering hebben verklaard, dat de Sovjet-Unie vroeger gestelde eisen laat vallen. Noch het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken, noch het Turkse heeft dit bericht willen bevestigen. Na de tweede wereldoorlog heeft de Sovjet-Unie o.m. een speciale positie bij het beheer van de toegang tot de Zwarte Zee (Dardanellen) geëist. Een Duits gerechtshof in Frank furt heeft 10.000 mark schadever goeding toegekend aan Norbert Wollheim uit New York voor de slavenarbeid, die hij tijdens de oorlog als Joodse gevangene moest verrichten in de fabrieken van de 1. G. Farben. De I. G. Farben be trok de werkkrachten voor haar synthetische rubberfabriek uit het nabijgelegen 'Auschwitz. Het Du'itse hof stelde dit Concern aansprakelijk voor de ergerlijke condities, waar onder ruim 30.000 gevangenen moesten werken. De I. G. Farben moeten nu aan Wollheim als loon voor zijn arbeid en voor de schade, aan zijn gezondheid toegebracht, 10.000 mark betalen plus de inte rest sinds 1951. Maar bovendien loopt zij de kans, dat nu de eisen loskomen van duizenden anderen, die tijdens de oorlog als slaven in Duitse fabrieken moesten zwoegen. Tijdens een onderhoud, dat drie uur duurde, tussen het hoofd van de Evan gelische Kerk in Duitsland, bisschop Otto Dibelius, en de premier van de Oost-Duitse republiek, Grotewohl, is volgens het Oost-Duitse persbureau A.D.N. overeenstemming bereikt over een program van negen punten, dat een eind bedoelt te maken aan het conflict tussen kerk en staat. In het officiële verslag van de vergadering Na Ohio en Michigan is ook de Ame rikaanse staat Massachusetts door wer velstormen geteisterd. De grootste scha de werd hier aangericht in de buurt van Worcester. Volgens de laatste niet- officiële opgaven kwamen hier 85 per sonen om het leven en werden 800 ge wond. Ruim 2.000 personen werden dak loos: De schade wordt geraamd op 50 millioen dollar. Het totale aantal slacht offers van de wervelstormen, die de laatste dagen in de Verenigde Staten hebben gewoed, is nu gestegen tot 423. Tot dusver eisten wervelstormen in Amerika per jaar gemiddeld 149 do den. Inwoners van Worcester bij hun door de tornado verwoeste woningen. zeggen de Oostduitsers: „Het feit, dat de hereniging van ons vaderland en een vredesverdrag dringend noodzake lijk zjjn, eist, dat alle hinderpalen uit de weg worden geruimd". Waarne mers zijn van oordeel, dat de wijzi ging van de Oostduitse politiek voor een belangrijk deel het gevolg is van een initiatief van de nieuwe Hoge Commissaris van de Sovjet-Unie in Oost-Duitsland, Vladimir Semjonov. De kerk heeft harerzijds beloofd, aldus A.D.N., zich te onthouden van „critiek die strijdig is met de grond wet en zich niet te bemoeien met het economische en politieke leven van het land". Oost-Duitsland heeft toege zegd de gearresteerde geestelijken in vrijheid te stellen. Het godsdienston derwijs op de scholen kan weer wor den gegeven en de „Jonge Gemeente' een jeugdvereniging van de kerk, kan haar werk ongehinderd voortzetten overeenkomstig de door de grondwet gewaarborgde vrijheid van geweten. Het grootste deel van de eigendommen van de kerk wordt teruggegeven. De om godsdienstige reden ontslagen stu denten zullen weer tot de universitei ten worden toegelaten. De staatssubsi dies aan de kerk zullen volgens de overeengekomen regels worden be taald. De Oostduitse regering heeft 40.000 mark beschikbaar gesteld voor her stelwerkzaamheden aan een door bommen beschadigde veertiende eeuwse kerk te Erfurt in Thüringen, aldus nog steeds het Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. M Op de hoek van de Deventerstraat en de Zutphensestraat bij de Oude Tol in Apeldoorn, heeft Woensdagavond een verkeersongeval een dode en twee ern stig gewonden geëist. De 42-jarige motorrijder J. C. B. uit Nieuwenhoorn (ZH) kwam uit de rich ting Deventer met zo'n grote snelheid aanrijden, dat hij uit de bocht vloog en aan de tegenovergestelde kant van de weg terecht kwam, waar een vijftienja rig meisje, M. Diks uit Apeldoorn, werd gegrepen, waarna de motor om sloeg. De motorrijder werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij nog tijdens het vervoer naar het Julianaziekenhuis overleed. Naar hetzelfde ziekenhuis werd ook het ernstig gewonde meisje overgebracht, alsmede de duo-passagier van de motorrijder, de 31-jarige L. Schipper uit Oostvoornè. Hedenmorgen was de toestand van het meisje, dat een zware hersenschudding had gekre gen, zeer zorgwekkend. Van de heer Schipper, die een lichte hersenschud ding en een gekneusde hand opliep, is de toestand bevredigend. Er zijn, zoals bekend, reeds geruime tijd onderhandelingen gaande tussen Duitse en Britse militaire instanties enerzijds en de Nederlandse regering an derzijds over het legeren van Neder landse troepen in West-Duitsland. Er is in Nederland een groot gebrek aan kazerneruimte en oefenterrein en het overbrengen van enkele onderdelen naar onze Oosterburen zou hierin ver betering kunnen brengen. Naar wij thans vernemen zou er een mogelijkheid bestaan dat in het najaar een Nederlands onderdeel ter sterkte van een regiment in een nog nader aan te duiden plaats in de Britse zone van Duitsland gelegerd zal worden. De troe pen zouden zo veel mogelijk op basis van vrijwilligheid naar West-Duitsland worden gezonden. Welke onderdelen hier eventueel voor in aanmerking zui len komen is nog niet heslist. In de Spithead op de rede van de Britse marinehaven Portsmouth liggen reeds tal van gepavoiseerde schepen, die Maandag zullen deelnemen aan de Kroningsvlootschouw, die door Koningin Elizabeth II zal worden afge nomen. Op de voorgrond ligt de 10.000 ton metende Russische kruiser „Soerdloo". Van de achtersteven van de Rus wappert de vlag met de ster en de sikkel en de hamer. Achter dit schip ligt het Britse vliegtuigmoe derschip „Indomitable." Het opperbevel van de Verenigde Na ties in Tokio zal garant moeten staan voor de houding van het Zuid-Koreaan- se leger inzake de uitvoering van een bestand op Korea. Vertrouwend op deze garantie heeft Zwitserland zich bereid verklaard terug te komen op zijn aan vankelijke weigering, om zitting te ne men in een van de neutrale commissies, zo lang ook Znid-Korea niet accoord gaat met de voorwaarden voor een be stand. De premier van India, Nehroe, deelde mee, dat zijn land pas zou weige ren te helpen bij het toezicht op de repatriëring van de Koreaanse krijgs gevangenen, indien de Zuid-Koreaanse troepen het commando der Verenigde naties zou negéren. De chef van de Zuid-Koreaanse generale staf, generaal Paik Soen Joep, zei gisteren, dat presi dent Syngman Khee hem opdracht heeft gegeven, alle anti-communistische ge vangenen, die onder zjjn bewaking staan, vrij te laten voordat de re patriëringscommissie in Korea aankomt. De Zweedse regering deelde mee, dat zij zich niet zal onttrekken aan haar verplichtingen in verband met de Ko reaanse bestandscommissie. Zij neemt aan, dat voor de neutrale commissies de siuatie geschapen zal worden, die voor hun arbeid noodzakelijk is. De Zuidko- reaanse Nationale Vergadering komt vandaag bijeen om de minister van De fensie, Sjin Tae Joeng, de vice-premier, Joen Joeng Tae, en de chef van de Zuidkoreaanse delegatie te Panmoen- djon, Tsjoi Doek Sjin, gelegenheid te geven de jongste ontwikkeling va toestand uiteen te zetten. maanden verscheidene malen is uitge nodigd door de regering van Mao Tse Toeng om een bezoek te brengen aan communistisch China. Hij heeft Peking laten weten, dat hij „bij een gunstige gelegenheid" de uitnodiging gaarne zou aanvaarden, maar zo lang de Koreaanse oorlog voortduurde of India een belang rijke rol zou vervullen in de neutrale re patriëringscommissie, achtte hij het tijd stip nog niet gekomen. President Syngman Rhee heeft officieel te Seoel verklaard het te betreuren dat President Eisenhower de mening is toege gaan dat een wapenstilstand voor Zuid- Korea in vele opzichten voordelig zal zijn. „Wij nemen een ander standpunt in," al dus Rhee, ,,en dit is onvermijdelijk, aan gezien een wapenstilstand volgens de door het Aemrikaanse staatshoofd aanvaarde voorwaarden de doodsteek voor Zuid-Korea zou zijn". Intussen worden uit Seoel weer nieuwe demonstraties tegen een wapenstil stand gemeld. In Amsterdam is een 30-jarige Pool se automonteur met zijn 30-jarige vrouw en 2-jarig dochtertje aangekomen, die om politieke redenen zijn gevlucht en naar Canada willen emigreren. De Ne derlandse regering zal nu moeten be slissen of deze Polen naar Canada kun nen vertrekken. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 1 TEL. 13439 Autorijden De dominee van Oden- se op Funen in Denemar ken zag met welbehagen hoe zijn gemeente steeds maar groeide. Alleen werd het wat bezwaarlijk om te voet op huisbezoek te gaan. Daarom schafte de dominee zich een auto aan en nam rijles. Het viel niet mee om bij alle beslommeringen van een bloeiende gemeente ook nog aandacht te schen ken aan de fijne kneep jes van een auto. Maar het ging goed en de do minee kwam zelfs met vlag en wimpel door zijn rijproef. Alleen toen hij naar huis terug reed, raakte hij zo verstrooid, dat hij vergat, hoe hij zijn vehikel tot stilstand moest brengen. Bijna een uur lang heeft hij toen rondjes gereden om zijn kerk. Tot hem een licht opging! Warme ontvangst Een caféhouder te Dal las, die in de laatste vier jaar 25 keer bezoek van inbrekers bad gehad, wil de hun, voor het geval zij nog eens terug mochten komen, een warme ont vangst bereiden. Hij be vestigde derhalve zijn beste jachtgeweer met een touw aan de trek ker op zodanige wijze aan een raam, dat het. naar hij meende, de onver laat, die zou proberen binnen te dringen, prompt een blauwe boon in het lijf zou jagen. Ford zo heet de caféhouder heeft thans aangifte ge daan van de 26ste in braak. Vermist: een pri ma jachtgeweer. Onweerstaanbaar verlangen Een meatkunde-klas van een middelbare school te Woodruff (Wis consin) kreeg in de herfst van het vorige jaar het onweerstaanbaar verlan gen om eens „een m?TÏÏ- oen van het een of ander" bij elkaar te zien. Zij besloot (Amerikaanse) centen te sparen en heeft nu zelfs 200.000 centen meer dan het gewenste millioen kunnen afdragen aan een fonds voor een nieuw ziekenhuis. Geen hoogvlieger Een nogal benepen da metje besprak te New York bij een luchtvaart maatschappij een vlucht naar Denver. „Maar denkt U erom, meneer, ik heb een zwak hart en mag niet hoger vliegen dan 1000 meter", zei ze erbij. „Gut, mevrouw", zei de bureaulist, „wal wilt V dan beginnen als U in Denver aankomt? Die sta.d ligt 1600 meter hoog." „O hemeltje," zei het dametje, „ik dacht dat ze op de grond stond." (tot Vrijdagavond) Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Hier en daar enkele buien, mogelijk met onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen hogere temperaturen. Zon: 4.20—21.—. Maan 4.31—22.18. Bij de Sociaal-Economische Raad zijn, behalve een aantal kleinere zaken, op het ogenblik twee belangrijke zaken in behandeling, waarover de Raad advies zal moeten uitbrengen. De eerste betreft de ouderdomsvoor ziening. Hierover zijn onder leiding van de heer Vos de eigenlijke beraad slagingen pas begonnen, op grond van het beschikbare basis-materiaal. De behandeling zal nog geruime tijd in beslag nemen, maar wel is op spoed aangedrongen. De tweede zaak heeft betrekking op de kinderbijslag kleine zelfstandigen. De commissie onder leiding van prol. Verrjjn Stuart is hiermee al ver gevor derd. Waarschijnlijk komt het ontwerp advies in September klaar. Het verlangen om een persoon- I lijkheid te zijn wordt gemakkelijk verward met louter anders zijn^J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1