Treinverbinding door ondergelopen Kruiningenpolder hersteld Per trein over baan die bij vloed 1.50 meter onder water staat VOORSHANDS geen inkwartiering van West-Duitse militairen in ons land Moord- in de lift Expert eÖRK Stormachtige ontwikkeling van het maatschappelijk werk Zeeland uit isolement verlost Na inwerkingtreding E.D.G. zou noodzaak kunnen bestaan Armenzorg definitief voorbij VRIJDAG 12 JUNI 1953 PAGINA 3 Ervaring van vier overstromingen I- A In October: Uurdienst Amsterdam- Gouda-Rotterdam DUITSE HARING Concurrent voor N ederlandse Leerling- j our nalist gedagvaard D Adjudant „uitgehoord" Sen?f"cier van Justitie bij de Arron- begft ®ntsrechtbank te Rotterdam leerling-journalist L. J. E. gedaev m bij »Het Rotterdams Parool" y°Qr Jaard °P 23 Juni, om twee uur, (fdarn Jneervoudige strafkamer te Rot- Sen u e verschijnen. De dagvaarding Mjud °em vermeldt o.m. dat hij een r6bbet. van de Luchtwachtdienst zou °Uty "Uitgehoord" over de opzet, de *Ulbs .®n de inrichting van een bunker, jfevetis °Pdracht van zijn redactie; ge- "et b waarvan de geheimhouding In zj.an2 van de staat der Nederlanden ,jo geboden, hebben verwerkt in b'j bet °r bem als leerling-verslaggever °or Senoemde dagblad geschreven en iïadsm at'e bedoeld artikel. Als rdai-r,an zal mr- H. de Bie jr. uit Rot- 1 optreden. Ghèque uit Ojai voor Rampenfonds AMSTEL LOUNGE-BAR AMSTEL HOTEL Ook de karnemelk is weer best... Televisie op vacantie Onderwijs-Zondag in Bisdom Haarlem door NGAIO MARSH Bedevaart naar Lourdes Studiedagen op Bouvigne Katholieke ingenieurs vergaderen (Van onze speciale verslaggever) ®oor (je Kruiningenpolder op Zuid-Beveland rijden vijf treinen per dag. Drie Van Oost naar West en twee terug. Meer kunnen er niet rijden, want slechts ®hkele uren per dag staat de spoorlijn van Oostdijk naar Kruiningen droog. °at is wanneer het water zijn laagste stand heeft bereikt. Zodra de vloed Weer opkomt, staat de spoorbaan binnen een kwartier onder het water, dat, Jvanneer de hoogste stand is bereikt, de baan anderhalve meter diep heeft begraven. Zodra de drabbige zee echter weer is gezakt, staan de treinen al a'aar om hun dienst over de nauwelijks drooggevallen lijn te onderhouden. ~an sukkelt met een drafje van goed tien kilometer een lange goederen- sleep dwars door de watervlakte. Links water en rechts water tot aan de Kruin van de lijn. Het kabbelt tussen de biels onder de rails door en elke vloed laat een spoor van slib achter. De binnenzijde van de rails is groen u'tgeslagen. De biels zijn uitgebleekt en in de nerven groeien kleine water- Plantjes. Het traject van Oostdijk naar Kruiningen is precies vier kilometer lang. Elke trein doet er vier en twintig minuten over. Vier en twintig mi nuten door het water met een gangetje, dat elk fietsend kind zou verbeteren. J*et is een vreemd gezicht, die lange goederentreinen daar te zien rijden, "laar vreemd of niet vreemd, de Spoorwegen laten'zich niet meer door het P'ater weerhouden en daardoor is thans de verbinding tussen Bergen op 'oom en Vlissingen, ook per spoor, weer hersteld. In de rampzalige nacht van 1 Fe bruari werd de dijk ter hoogte van de Kruiningse veerhaven volledig weg geslagen. De woeste zee groef daar drie grote gaten in. De veerhaven verdween geheel. De spoorlijn van Oostdijk naar Kruiningen kreeg het zwaar te verduren. De baan werd ondergraven en de rails werden over vrijwel de gehele lengte van de dijk geworpen. Het dichten van de dijk- gaten bij de veerhaven bleek voor de mensen van de Waterstaat een groot probleem en toen duidelijk werd, dat die dichting tenminste een half jaar in beslag zou gaan nemen, achtten de Nederlandse Spoorwegen het aanvankelijk onmogelijk, de treinverbinding door de polder, die bij vloed telkenmale weer helemaal onderloopt, te herstellen. Op de sterke aandrang van de directie werden echter toch plannen voor dat herstel gemaakt. Aanvankelijk meende men, dat de enige mogelijkheid zou zijn een zo hoge baan te maken, dat deze boven de vloedlijn uitkwam. De be staande spoorbaan zou dan twee me ter hoger moeten worden, want het verschil tussen eb en vloed is in de Kruiningenpolder zeer groot. Indien dit plan echter zou worden uitge voerd, zou men daar pas mee klaar zijn als de dijken dicht gingen. En dat had geen zin. Toen kwam de wegopzichter J. Co- lijn met een stoutmoedig plan. Deze lt het dakraampje van wachtpost der- 10 nmanipuleert een levende seinpaal met rode en groene vlaggen. (Eigen bericht) •Maar wij vetnemen ligt het in de be deling van de Nederlandse Spoorwe- ®en om in de winterdienstregeling de *ein van Amsterdam viaWoerden en °uda naar Rotterdam in een uurdienst e laten lopen. Van zeventien Mei af reeds tweemaal per dag een trein Ver dit traject. guneer de uurdienst tot stand zal gekomen is een belangrijke ontlas- Öie verkregen van de overbezette AmsterdamDen HaagRotter- ht. Aanvankelijk wensten de Spoor- dit laatstgenoemde traject in een Vo art'erdienst te gaan rijden. Dit is Üj°ralsn°g niet mogelijk, daar de spoor de j weemaal de grote rijksweg tussen gelrte voornaamste plaatsen van ons land jo' JKvloers kruist. Een kwartierdienst bel verkeer over deze weg te zeer rwrnmeren- De Spoorwegen zijn van str dat de reizigers, die recht- fei» van Amsterdam naar Rotterdam clam' met behulp van een goede re- ty "necampagne te bewegen zijn via U6rden te gaan. (Van onze Haagse redacteur) drjji%ens mededelingen van het Be- ten aP voor Visserijproducten wij- Vj' de ontwikkeling van de Duitse b^svloot, de aanvoer van vis en de ^atpplandse handel er duidelijk op, Ziet Duitsland er niet alleen naar streeft irtjC? onafhankelijk te maken van de doch ook beoogt, een vis- gp terend land te worden. 'h Ti ouw van nieuwe vissersschepen \v-jj] Uitsland gaat nog steeds voort, ter- 'awi laud reeds over een moderne gejAtvloot beschikt met de gunstige )aar delde ouderdom van ongeveer elf VatlOverheidssteun, o.a. in de vorm tip subsidies bij de scheepsbouw en op W Kolenprijs, heeft deze ontwikkeling ySeniakkelijkt. 0tod|Ora' de zeer omvangrijke Duitse ijHD uotie van verse haring heeft de in "behoefte van het land omgezet dej.v e.eh exportbehoefte. Men moet er ^Uitsi rekening mee houden, dat Iïjjj tand als een concurrent voor ons is njAp de markt zal verschijnen. Dit tejj j^de voor de positie van de gezou- harj Paring van belang aangezien verse ''at» Semakkelijk in gezouten haring worden omgezet. Ook als exporteur Dyjt Sefiieerde zeevis begint West- 'and mee te spreken. Een vroeger te Amsterdam, thans in Ojai (Californië) woonachtige onderwij zer de heer Nic. Moolenijzer heeft dezer dagen aan het bureau pers en pro paganda van de hoofdstad een cheque doen toekomen groot 547 dollar bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. Toen vorig jaar de moeder van de heer Moolenijzer naar haar zoon reisde had zij een hoeveelheid materiaal van het genoemde bureau meegekregen over Amsterdam en Nederland. Daarover heeft de Amerikaans-Nederlandse on derwijzer in zijn woonplaats en omge ving verscheidene voordrachten gehou den. Na de stormramp is de in Ojai gewekte grote belangstelling voor ons land gebleken uit het succes van de hulpactie die de heer Moolenijzer heeft gevoerd. vergrijsde spoorwegmandie in zijn veertig jaren dienst reeds vier over stromingen heeft meegemaakt en in de eerste weken van de ramp op eigen initiatief en zonder noemenswaardig contact met de buitenwereld de schade aan de Sloedam herstelde, meende een verweer gevonden te hebben tegen de vernielende werking van het water. Hij stelde voor eerst het emplacement Kruiningen en daar na de gehele lijn te voorzien van kistdammen aan beide zijden, die zouden dienen als een soort golfbre kers. Weliswaar liep dan de spoorbaan bij elke vloed weer onder water, maar de golfslag heeft geen vat meer op de baan. Bij stukjes en beetjes is men de triest gehavende spoordijk gaan her stellen. Dat was een zwaar karwei, want zelfs bij eb lag er slechts een klein stukje van droog. Aan de weg geslagen rails werden lege olievaten gebonden. Bij vloed kwamen de stuk ken zodoende omhoog. Zandzakken, die men in de gaten wierp, werden telkens opnieuw weggespoeld. Zakken grint hielden het uit. Met grint werd daarna de hele baan weer op hoogte gebracht. Zestienduizend paaltjes wer den door een honderdtal arbeiders, staande in het water met een onge lukkige handheimachine, in de dras sige grond geheid. Zestien kilometer houten schot tot een halve meter hoogte werd aan weerszijden van de baan gebouwd en daartussen in werd klei en grint gestort. Achttien Mei was dit werk klaar en kon een proef rit worden ondernomen. En sinds kort rijdt er een geregelde dienst. Dit alles zeer tot vreugde van mr. S. van Houten, Hoofdinspecteur Vervoer van de Inspectie Breda. Want het ont breken van goederenvervoer tussen Bergen op Zoom en Vlissingen, door het wegvallen van die ongelukkige vier kilometer in de Kruiningenoplder, zat hem dwars. Nu rijden er treinen, een uur en drie kwartier per dag lang. Drie heen en twee terug. Dat is juist vol doende om het allernoodzakelijkste vervoer te verzorgen. Een vaste dienst regeling kan men echter niet maken, want de tijden van eb verschuiven elke dag. Daardoor moet men bij verzending van goederen naar West-Zeeland reke nen op een vertraging van vier en twintig uur. Baanbeveiliging is er niet. Die moet geïmproviseerd worden. Op de zolder van wachtpost dertig, die bij de vloed nog maar net droog blijft, is een telefoon post ingericht. Daar zit een wacht, die groene of rode vlaggen uit het dak raampje steekt. Elders staan groene of rode vlaggen in een hoop klei. Baanver- lichting ontbreekt al helemaal. Daarom kan men alleen tijdens het laag water, dat overdag valt, rijden. Zo zaten wij dan gisteren op een platte wagen voor de locomotief en re den wij met een sukkelgangetje tussen de openingen in de dijk, die de onder gelopen Kruiningenpolder omringt,, door. Als door een poort reden wij de zee bin nen. Letterlijk! Zodra de vloed komt, moeten die openingen in de dijk weer gesloten worden. Zware deuren worden er ingeschoven. Die worden dichtge smeerd met klei en stapels zandzakken worden er tegenaan gelegd. Daarmee zijn alleen al vier man enkele uren per dag bezig. Het werd een uitzonderlijke rit. Vóór ons, een drabbige baan, die wonder bo ven wonder sterk genoeg bleek om de zware briesende locomotief, achter ons, te dragen. Het slib, door de vloed aange voerd. vermengt zich zodanig met het grint op de baan, dat een harde koek ontstaat. Links van ons moest ergens de tweede rijbaan liggen. Wij konden hem echter niet zien. Geen spoor viel ervan te bekennen. „Die ligt tien meter verder", zegt de heer Colijn, de man die dit stout moedige plan ontwierp. Op vele plaatsen sijpelt het water door de kistdammen en Advertentie ~T5 ~5>~8 ~tT~TT~ Geniet met Uw kennissen van afternoon tea of aperitief in de nieuwe met zijn verrukkelijke uitzicht over de Amstel. *s Middags en 's avonds Gêza Kiss en zijn ensemble. Amsterdam a. o s. a_a_ja_a vloeit over de rails. Met onstuitbaar ge weid draaft de trein er doorheen. Met grote lieslaarzen aan werken tachtig mannen onophoudelijk aan de verste viging en het herstel van de lijn. Voor een ieder leek dit alles onbegonnen werk. Niet voor de Spoorwegen die met recht trots zijn, dat zij dit huzarenstuk hebben uitgehaald. Want wellicht zal nergens ter wereld een spoorlijn te vin den zjjn, die alleen bij laag water te be rijden is. Bij het station Kruiningen- Ierseke stappen wij van ons zonderlinge voertuig. De trein zet weer aan en stoomt nu op volle kracht naar Vlissin gen. Onmiddellijk worden de deuren in de Kruininger zanddijk gesloten. De vloed komt op. En wel met zo'n grote snelheid dat, wanneer wij even staan kijken hoe snel het water tegen de kistdammen, die het emplacement Kruiningen beveiligen, opklimt, wij na vijf minuten merken dat wij door het water ingesloten zijn en slechts met halsbrekende toeren, balancerend over glibberige rails en springende van paal tje naar paaltje het droge kunnen be reiken. Vijf minuten later is van het emplacement en van de spoorbaan niets meer te zien. Overal stroomt water. De 800 ha grote Kruiningenpolder stroomt weer vol. Met grote kracht neemt het water weer bezit van de hui zen. Het slijpt en schuurt en zet zijn vernielende werking voort. Triest en troosteloos. Morgen ligt de baan weer een uur en drie kwartier droog. Dan kun nen er weer vijf treinen over. Dat zal zo duren, totdat de dijken zijn gedicht. Dat werk neemt minstens nog enkele maanden in beslag. Maar West-Zeeland is uit zijn isolement verlost. (Van onze correspondent) Dat men in Limburg veel meer dorst krijgt dan elders in ons land het ligt ook zoveel dichter bij de zon kunnen de recente bierstatistieken bewijzen. Maar waar men zelfs daar Dinsdag aan de tapkast van opkeek, was het feit, dat een inbreker te Heerlerheide 12 volle flessen karnemelk had weten leeg te drinken in de melkzaak van P., voordat hij werd gearresteerd. Een prestatie, waarvan de erkenning als we reldrecord is aangevraagd '4 Bij Oostdijk verlaat de trein de watervlakte door een sluis, waarvan de deuren bij het opkomen van de vloed gesloten worden. Advertentie Het wetsontwerp Inkwartieringswet opent niet rechtstreeks de mogelijkheid van inkwartiering van West-Duitse troe pen in ons land. Het wetsontwerp ver schaft immers slechts gelegenheid tot inkwartiering van bondgenootschappe lijke militairen en legers. Aangezien West-Duitsland geen bondgenoot is, be staat voorshands geen mogelijkheid tot inkwartiering van West-Duitse militai ren, zo dezen zouden bestaan. Eerst na de inwerkingtreding van het verdragtot oprichting van een Euro pese Defensie Gemeenschap zou het noodzakelijk kunnen zijn West-Europese militairen van West-Duitse herkomst in Nederland in te kwartieren. Voor een zodanige inkwartiering van militairen met een West-Europese status opent het onderhavige ontwerp niet de gelegen heid. Te zijner tijd zal hiervoor een voorziening moeten worden getroffen. Aangezien West-Duitsland geen leger bezit, kan men naar het oordeel van de ministers bezwaarlijk spreken over de bestanddelen van een zodanig leger, al dus ontlenen we aan de door de minis ters van Oorlog, van Marine en van Binnenlandse Zaken ondertekende Me morie van Antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over het ont werp Inkwartieringswet. Indien te gelegener tijd gemoedsbe zwaren tegen inkwartiering van militai ren in gezinnen naar voren worden ge bracht. kan daarmede door de burge meester bij het onmaken van het regis ter zoveel mogelijk rekening worden gehouden. Hoewel de nadere uitwerking van de schadeloosstellingsbepalingen bij alge- Evenals verleden jaar het geval was, zullen de televisie-uitzendingen in de zomermaanden vier weken worden on derbroken voor vacantie en revisie. Dit zal geschieden van half Juli tot half Augustus, waarbij er echter rekening mee wordt gehouden, dat eventueel in deze periode wel een extra uitzending kan worden gegeven. mene maatregelen van bestuur zal ge schieden en nog niet definitief gezegd kan worden wat daarin zal worden ge regeld, willen de ministers toch nu reeds de Kamer mededelen, dat het in hun voornemen ligt daarin een artikel op te nemen inzake het verloren gaan van in gebruik genomen goederen ten gevolge van het gebruik, dat daarvan middels een vordering wordt gemaakt. Zij stellen zich voor, in zulk een geval, naast het verstrekken van een schade loosstelling voor het gebruik tot op het tijdstip van het verloren gaan van het góed, een schadeloosstelling te geven voor het verlies van het goed, naar de waarde van dit goed op het tijdstip van het verloren gaan. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft voor het diocees Haarlem een On derwijs-Zondag ingesteld. Deze Zondag zal elk jaar terugkeren en voor de eer ste maal vallen op 14 Juni. Het is de be doeling, dat op deze Zondag de predica te zal zijn gewijd aan het Katholieke onderwijs en met name aan de te dien aanzien bestaande verplichtingen van de ouders. In aansluiting hierop verneemt het K.N.P., dat onlangs een Centraal Pro paganda Comité voor het Katholieke onderwijs is gevormd, waarin zijn ver tegenwoordigd de Nederlandse R.K. Schoolraad, het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, het KOV en de Bond voor het Gezin. Dit comité stimuleert de oprichting van plaatse lijke comité's in de daarvoor in aan merking komende plaatsen, die de pro paganda van de Katholieke school ter plaatse zullen voeren. Dit jaar is een aanvang met de oprichting van zulke plaatselijke comité's gemaakt in Am sterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotter dam, Utrecht en Zaandam. In deze co mité's zullen o.a. zitting hebben verte genwoordigers van de plaatselijke Ka tholieke Schoolraad, van de Katholieke Onderwijzersbond, van de Bond voor het Gezin en van de Katholieke propa- gandavereniging. 50 „O, ik dacht alleen maar, dat als ze al iets voorgeschreven gekregen had, ze maar het beste daarmee kon door gaan „Tinkerton zal dat wel weten." „Die weet niets." „Dr. Kantripp" begon Chariot, „wat wilt uZe werd nogal heftig door Stephen onderbroken. „Wat is dat?" vroeg hij luid. „Luister!" In de verte klonk gestommel. De deurbel ging. De stap van Baskett klonk in de gang en even later kwam hij binnen. „Zou meneer Fox u even mogen spre ken, mylord?" „Zeker, Baskett, natuurlijk." Lord Charles ging haastig naar buiten. De deur ging weer dicht, maar niet nadat Roberta een soort gedempt gerammel uit de richting van de overloop gehoord had. „Dat was de 1-lift," zei Stephen. „Ik dacht dat de politie die a-afgezet had." „Dat hadden ze ook," zei Henry. „Ik geloof, dat ik weet wat het is," zei Dr. Kantripp. Maakt u zich maar niet bezorgd, Lady Charles. De politie zorgt voor al die dingen, weet u, en we ver wachten dede „Halen ze hem weg?" „Ja." „Weet mijn schoonzuster het?" „Ik heb aan de verpleegster gevraagd om het te vertellen. Lady Wutherwood is zo ergIk heb gezegd, dat ze er maar beter niet bij kon zijn. Het maakt haar maar erger. Als u me nu wilt ex cuseren, dan moet ik even met Alleyn spreken." Hij ging weg en ontmoette Patch op de drempel. „Zeg," zei Patch, „er komen nog meer mensen in 26. Ze gebruiken de lift." „Doe die deur dicht," zei Colin. Maar zelfs met de gesloten deur kon den ze de onmiskenbare en zware ge luiden horen van het vertrek van oom G. Zelfs de Lampreys wisten niets te zeggen. Ze bleven in een onbehaaglijk stilzwijgen volharden, luisterden en pro beerden toch niet te luisteren. Nog enig gestommel volgde en met een zware mechanische zucht ging oom G. op nieuw met de lift naar beneden. Henry ging naar een van de vensters van de zitkamer, trok een gordijn opzij en keek naar beneden. De anderen sloe gen hem gade en even later kwamen de tweelingen naast hem staan. Zonder het te willen kon Roberta op hun gezichten de vorderingen van oom G. volgen. Hen ry deed het venster open. Beneden in Pleasaunce Court hoorde men deuren sluiten. Een motor werd aangeslagen en een claxon weerklonk. Henry liet het gordijn vallen en keerde terug in de kamer. „Door alleen maar te kijken, zal ik toch wel niet tot eerste verdachte ge promoveerd worden," zei hij. „Patch", zei Chariot, „is meneer Al leyn met jou klaar?" „Ja mams." „Dan naar bed, schat- Ik zal je welte rusten komen zeggen. Maar je moet er niet expres voor wakker blijven. Ga maar gauw." Patch slenterde naar de deur en keer de zich om. „Hij heeft me bijna niets gevraagd," zei ze. „Alleen wat we alle maal in de eetkamer deden, toen „Niet zeggen voor de jonge man, hier", zei Frid waarschuwend. Patch grijnsde in de richting van de leunstoel en opende de deur. „Hé, wacht even," riep Frid verschrikt. Maar ze was te laat, Patch was ver dwenen. „Kan ik haar even achterna gaan?" Ik moet haar iets vragen," vroeg Frid aan de agent. „Ik ben bang van niet, juffrouw. Ik kan de jongejuffrouw wel even terug halen," zei de agent, die opgestaan was. „Ach, laat u maar," zei Frid somber. „Haar Frans is toch niet goed genoeg." Lord Charles kwam terug en ging bij de haard staan. Hij leunde met zijn ar men op de schoorsteenmantel en liet zijn hoofd op zijn armen rusten. „Zo, Charlie," zij Chariot. „Immy", zei hij zonder van houding te veranderen. „Ze hebben hem meege nomen. Jij hebt hem niet gekend als jongeman is het wel?" „Nee." „Nee. Toen we klein waren, konden we goed met elkaar opschieten. Het is vreemd, dat hij nu op zo'n manier weg gaat." „Ja" zei Chariot. „Dat geloof ik ook wel." Hij ging naast haar zitten. „Wat gaat er nu gebeuren?" vroeg Henry. „Het verhoor van de getuigen vindt voortgang, denk ik," zei Frid. „Wie denk je, dat hij nu zal vragen? Ik kan mijn beurt gewoon niet afwachten." „Frid, lieve," zei haar vader, „doe dat niet." „Wat, paps?" „Wees niet zowat het dan ook is. We zijn allemaal moe. Immy, denk je dat ik zou moeten vragen om Violet te spreken?" „Ik denk het niet schat. Dr. Kantripp zegt, dat ze veel rustiger en verstandi ger is. Zonder twijfel zal ze De deur van de zitkamer ging lang zaam open. De jonge politie-agent kwam zo vlug mogelijk overeind, gevolgd door de Lampreys, de een na de ander. In de omlijsting van de deur, aan de ene kant gesteund door een verpleegster in uniform, aan de andere kant door haar kamenier, stond de douairière, Lady Wutherwood. Roberta had die avond al heel wat angsten doorstaan en misschien was haar weerstandsvermogen tegen schok ken afgenomen. Zonder twijfel was de verschijning van Lady Wutherwood in de zitkamer angstaanjagend. Het was alsof een of andere regisseur deze bin nenkomst had geënsceneerd volgens de beste tradities van het melodrama. Door een toevallige lichtspeling werd de groene kleur van de deur op haar ge zicht terugkaatst. Haar lip was naar beneden gezakt en haar holle ogen wa ren in de schaduw, maar haar mond, die nat was, maar nog een spoor rouge vertoonde was in het licht en glinsterde. Strengen geverfd haar waren losgeraakt en hingen vooi haar gezicht. Misschien had ze Tinker ton weggeduwd want haar jurk was slecht vastgemaakt en zat slordig. Ze scheen geen beenderen te hebben. Zelfs haar handen lieten geen onder scheid zien van vinger en polsen, maar hingen gezwollen tussen de plooien van haar japon. Gesteund door de verpleeg ster en de kamenier was haar houding zó vreemd dat Roberta een afschuwe lijk visioen kreeg. Ze vond plotseling dat Lady Wutherwood er uitzag alsof ze als een marionet aan een touw hing. (Wordt vervolgd). Als een donkere sliert slingert de trein van Oostdijk naar Kruiningen zich vijfmaal per dag dwars door de onmetelijke watervlakte. Een huzarenstuk van de Nederlandse Spoorwegen is gelukt. OOK IN GROTE LUXE DOZEN VAN 50 STUKS In het kleine kroegje za ten sombere mannen zwij gend hun dagelijkse portie levenslust in te slikken, toen de deur open ging en twee zuidelijk getinte he ren, compleet met basken- petjes op het hoofd, binnen schreden. De volumineuze waard schoof moeizaam op hen af en wilde graag weten wat de heren wel wensten. Een van hen brak onmiddellijk los in een rad Spaans. De kroegbaas sloeg hem een ogenblik met devote bewondering gade en keerde toen tot zijn tapkast terug. „Ik verstaan die kerels niet", zei hij droef. „Wat benne het voor landslui?" vroeg een van de gasten, een afgezakte varensgezel in schipperstrui. ,,'t Kenne wel Russen wezen", zei de waard. De gewezen zeeman liet zich traag van zijn kruk glijden en trad op de buitenlanders, die in een wolk van al gemene stille bewondering zaten, toe. Hij boog zich naar hen over, maakte met veel expressie het gebaar van drinken en zei: „Dat?" De twee man nen knikten levendig van ja. „Twee ouwe klare", riep de pseudo- tolk; en hij wandelde naar het buffet terug om daar in een geur van des kundigheid weer plaats te maken. „Wat benne 't nou?" vroeg de waard. „Spanjaarden; misschien Portugezen", zei de schipper onverschillig. „Kun je het verschil dan niet ho ren?" vroeg een der tapkastklanten. „Welnee", antwoordde de man. ,,'t Is broertje en zusje." Hij wandelde nog vele malen naar het buitenlandse tafeltje, telkens om het zelfde gebaar te maken; maar er werd niet één woord gesproken. Tot dat de zonnige zuiderlingen overrom peld door het hardhandige vuurwater, zingend het etablissement verlieten. De schipper heeft heel de verdere avond op fluweel gezeten en rondje na rondje viel hem ten deel. Want zo maar Spaans of Portugees spreken met echte Spanjaarden, dat kan niet ieder een. Ten behoeve van tijdige reservering der plaatsen en om teleurstelling te voor komen, wordt de aandacht van de pel grims erop gevestigd, dat de inschrij ving voor de bedevaart van 410 Augus tus onherroepelijk Dinsdag 16 Juni ge sloten moet worden. Daarna kan nog slechts inschrijving plaats hebben voor de bedevaart van 1017 September. Aanmelding kan geschieden bij het Bureau tot Samenstelling van Neder landse Bedevaarten, Postbus 273, Den Bosch. Algemene oriëntatie van de huidige stand van zaken van het maatschappe lijk werk, dit is het onderwerp van de studiedagen van de Katholieke Ver eniging van Maatschappelijke Werkers „Dr. Ariëns", die op Bouvigne in Breda gisteravond zijn begonnen en tot Zater dagmiddag zullen duren. De stand van zaken op alle terreinen van het maatschappelijk werk, dat, zo als de voorzitter in zijn openingswoord zei, na de oorlog een stormachtige ont wikkeling heeft doorgemaakt, zal in ogenschouw worden genomen. Het congres is druk bezocht en be sloot, kort na de aanvang, nog ter ge legenheid van het eeuwfeest der bis schoppelijke hiërarchie, een telegram van trouw en aanhankelijkheid te zen den aan het Hoogwaardig Episcopaat. Uitvoerig ging de voorzitter in op de huidige stand van zaken en het belang van het maatschappelijk werk, wijzend op de noodzaak tot meer diepgang te komen. Hij uitte zijn vreugde over de tot standhouding van het ministerie voor Maatschappelijk Werk, waarvan een vertegenwoordiger het congres bij woonde. Voorts deed hij mededeling van het voornemen van de Vereniging van Directies van scholen voor maat schappelijk werk om te komen tot cur sussen voor oudere maatschappelijke werksters en werkers, in verband met de snelle ontwikkeling van het werk. De eerste inleider op dit congres was drs. J. P. A. van Dam uit Breda, die een uitvoerig en gedegen betoog hield over: De problemen bij het al gemeen maatschappelijk werk. Aller eerst behandelde de inleider de ont wikkeling van armenzorg tot maat schappelijk werk, een ontwikkeling, welke nog steeds in gang is. De spre ker gaf een scherpe zwart-wit teke ning van de tegenstellingen tussen de vroegere armenzorg en het huidige maatschappelijk werk. Er zijn nog vele tussenstadia, welke dagelijks nog blijken uit de opvattingen van Bur gerlijk Armbesturen, Parochiële Arm besturen en St. Vincentius Verenigin gen. Maar de tijd van de armenzorg is definitief voorbij, het tijdperk van het maatschappelijk werk is pas be gonnen en gaat in de richting van het personalistisch maatschappelijk werk. Voor de staat en de geledingen van de staat ligt er een taak in het juist toe passen van het subsidiariteitsbeginsel, het maatschappelijk werk behoort niet aan de staat, welke welwillend moet staan tegenover het particulier initia tief, terwijl een ruimere subsidie-poli tiek nodig is, welke niet meer afhangt van een eventueel tekort op de begro ting. Het gezinszorgwerk na de oorlog be handelde spreker daarna, uitvoerig de theoretische en praktische stand van zaken belichtend. Nodig is het de na tuurlijke bindingen in het gezin eerst te herstellen. De financiering van het gezinszorgwerk is altijd een moeilijk punt geweest, maar dit punt krijgt thans hernieuwde en verheugende aandacht. Met een uiteenzetting over het werk van de charitatieve centra en de groei daarvan, besloot drs. Van Dam zijn in leiding, welke door debat gevolgd werd. Aan deze studiedagen is een kleine Ariënstentoonstelling verbonden, ter wijl Zaterdagmorgen een Ariëns-her- denking zal worden gehouden ter ge legenheid van het feit, dat Mgr. Ariëns vijf en twintig jaar geleden is over leden. De jaarvergadering van de Katholieke Ingenieursvereniging zal gehouden wor den op Zaterdag 20 Juni 1953 te 's-Her- togenbosch in het stadhuis. De vergade ring zal aanvangen om 15.15 uur. De agenda vermeldt naast de bekende ver slagen een voordracht van dr. ir. Th. J. Ferrari, landbouwkundige van het Land bouwproefstation en Bodemkundig In stituut T.N.O. te Groningen over „De hulp aan onontwikkelde gebieden en de taak van de Katholieke academicus".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3