Wetsontwerpen bij Tweede Kamer ingediend Maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid voorgesteld 'J k Kurt Carlsen in ons land Fiscale klimaatsverbetering treedt voor de ondernemingen reeds in lopende jaar in Onbevredigend Tot hoofd en hart D Gedeeltelijke compensatie zal moeten worden aangevuld door loonsverhoging ft Problemen rond de oude dag Vlucht na de tornado Schatkist verliest f257 millioen McCarthy misbruikt dienstenveloppen Geen ernstige hittegoli üee MORRIS iefmucu (mi Ket weer ZATERDAG 13 JUNI 1953 o 77ste JAARCANC No. 25707 Het Onderzoek gelast Lose geruchten Opening station van reddingmaatschappij STRAND - BADKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraal 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. V/nd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. TEGEMOETKOMING IN HUURVERHOGING De maatregelen die de regering gemeend heeft te moeten tref fen voor de tweevoudige eco nomische opgave: het scheppen van meer blijvende werkgelegenheid en net voorkomen van een verder devalueren van ons woningbezit, zijn mans in hun definitieve vorm ge publiceerd. Het zijn uiteraard geen foorstellen waarover het laatste woord is gesproken. Integendeel, van de vele Woorden die hierover te verwachten Zjjn, zal het afhangen in hoeverre deze maatregelen, al of niet verbeterd en naar Wij hopen door de volksvertegenwoordi- §lnS aangevuld, bekrachtigd zullen wor den. Maar er gaat nu in ieder geval iets gebeuren en het komt gelukkig voor een groot deel ook niet als mösterd na de maaltijd, omdat niet, zoals dr. Drees aanvankelijk had voorspeld, de fiscale dors d'oeuvre op 1 Januari eerst zal Worden opgediend, maar wij er reeds "het terugwerkende kracht van 1 Janu ari van dit jaar af van zullen kunnen Profiteren, ook al duurt het zoals aeker te verwachten is nog maanden y?°r de critici er hun op- en aanmer kingen over hebben gemaakt. De critiek zal wel niet mals zijn want de eerste mdruk die het hele complex wekt is die van een hors d'oeuvre met een ^aags karakter: veel bluf en weinig Wtaminen. De regering heeft de allerarmsten de sikende hand toegestoken, door hen yrij te stellen van loon- en inkomsten- "Olasting. Het nivellerend effect daar- an zouden wij op de koop toe willen aemen, omdat alles wat aan de zeer geringe inkomens wordt gedaan welge daan is. Voor zover deze uit loon be gaan is er voor hen van een flinke relatieve verbetering sprake. De huur- erhoging wordt dan voor 50 pet. door donsverhoging gecompenseerd en zij «smeten volop mee van verschillende hdere faciliteiten die het complex om- at. Voor deze lage inkomens betekenen deze verlichtingen relatief werkelijk ets. Het voordeel van loonsverhoging alt echter geheel weg voor de door evaluatie en stijgend levensniveau ®eas zeer sterk gedupeerde gepension eerden, zodat zelfs hier een schrille anklank opvalt in het gecompliceerde "scale werkstuk. Lijnrecht in tegenstelling met de gun- e u? behandeling van deze groep staat enter wat de regering zich voorstelt be middengroepen aan te bieden, ond name aan be kleine zelfstandigen „0l Gr hen, terwijl voorts dé gehele cate- y ber grote gezinnen min of meer £,d.e regen in de drup gaat komen, p zelfstandigen zien zich aller- ,,rvjc de loonsverhoging als compensatie voor de verhoogde huur ontgaan en het «Jkt een illusie dat zij daarbij tegenwicht Zouden vinden in de maatregelen die de regering ter stimulering van de Werkgelegenheid voor het bedrijfsleven heeft bedacht. Men moet al een heel "tnk bedrijf hebben, wil men van deze st feiten kunnen profiteren. Miaden- tandsbedrijven zijn vrijwel nooit in de veÜm. van. een N.V. gegoten, zodat de 1*^mindering van de vennootschapsbe- voor hen een wassen neus is. «vroegde afschijving voor gebouwen 'f dienen tot verhoging van de pro- tnr?- Capaciteit, automobielen of kan- h lnventarissen kan alleen enigszins fonuCn wanneer men toevallig zo iets "kelnieuw bezit of kan aanschaffen, Do V/anneer men in staat is met de tem- ied Seerbal *e goochelen, wat lang niet rio reen ëegeven is. Aftrek van investe- "gen komt slechts ter sprake wanneer i-eri..minstens voor tien mille per jaar L' zijn bedrijf kan stoppen, terwijl de bofero bedrijfswinst die voor minder fip tin® in aanmerking komt uit hoof- va van de extra-inkomstenbelasting, te °u be kleine bedrijven al evenmin iets jj betekenen heeft, al spreekt de toe- gCbting op de nota dan van „middel tin0 eenmanszaken en firma's". Belas- op inkomsten bij verkoop op ter en Van effecten en onroerend goed _jz. heeft voor deze categorie helemaal jnetl betekenis. Al deze maatregelen zijn te staat het grote zakenleven wat lucht de geven: voor de kleine middenstan- hij vormen zij een fata morgana waar hooit aan toekomt, de de grote gezinnen betreft, heeft „p Zogering zich ongetwijfeld te weinig Ipf^aliseerd.^dat afschaffing van school- last- en vermindering van personele be- jppting juist voor deze groep weinig ef- ct kan sorteren. Wat zij aan lagere stoiZen voor suiker, schoenen en brand- het betalen is niet van dien aard, dat op de reeds relatief hoge lasten licht- deze gezinnen eert merkbare ver- Wirh -g kan betekenen. Deze oneven- tigheid wordt dus door de huurver- zii ing alleen nog maar groter, zelfs, Vpr-k t 'n mindere mate, wanneer loons- nt.. Sing een deel van de hogere huur toanSt- ^-Pelatief het zwaarst zullen de lasten T.-. er komen te drukken op de gezin- niet kinderen van de kleine zelf- steïi z°bat na®! recht deze voor- 'tehdigen- blaar*1, zoals be regering toegeeft, nog bjrar een vrij grove en weinig in sociale VQZotlberheden afdalende maatregel seh?uen' hoewel de regering toch ver spel fiscale instrumenten laat mee- hioev- juist om het effect zo veelzijdig Zj; gelijk te doen zijn. De svmphonie die SpiSscomponeerd heeft, blijft er een met de cTle dissonanten. Het is te hopen, dat sch Platen-Generaal deze passages zal WjjÜPPin en wijzigen. Anders zitten hiis een werk op het sociaal-econo- ©rSp repertoire, dat een toenemende senis zal worden voor het publiek. is voorts zeer de vraag, of met litelt bonderden millioenen belastingfaci- epii Per jaar de werkgelegenheid zi„ 'errnate kan worden verbeterd in de Vqh aarin dit in de Troonrede van het stel(fcjaar in bet vooruitzicht werd ge- ailgp De regering zegt dan ook, dat zij schpP maar wat „beter klimaat wil iep PPen". omdat de belastingmaatrege- Statpiel veel meer in staat zijn. De herin neraal zal goed doen zich te be re,ren wat de Troonrede zei: „In iheer Selegenheidspolitiek. die steeds eC0 *1? het centrale punt in het sociaal- Hen mjsche beleid moet worden ge- het 'n ls bvimair de ontwikkeling van normale bedrijfsleven." e Regering heeft thans bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend de wetsontwerpen ten aanzien van de fiscale voorzieningen ter te gemoetkoming in de huurverhoging van woonhuizen en in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn Ter compensatie van de op 1 Januari 1954 ingaande huurverhoging stelt de regering in deze wetsontwerpen de volgende belastingverlagingen voor: 1. Verlaging van de suikeraccijns. 2. Afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand en schoeisel. 3. Verlaging der personele belasting. 4. Verlichting der inkomstenbelasting en loonbelas ting. 5. Afschaffing en verlaging van schoolgelden. Ter bevordering der werkgelegenheid stelt de re gering buiten de inmiddels reeds in werking getre den verlaging van het weeldetarief der omzetbelasting van 30 tot 15 pet. voor: 1. Vervroegde afschrijving. 2. Verlaging der vennootschapsbelasting. 3. Afschaffing der extra inkomstenbelasting op ho gere bedrijfswinst e.a. 4. Aftrek van investeringen. 5. Afschaffing speculatiewinst-belasting. 6. Compensatie van verliezen voor gevestigde onder nemingen. 7. Intrekking exportfaciliteiten. 8. Huurverhoging van woonhuizen. Deze voorstellen stemmen overeen met de op 19 Maart j.l. door de Minister-President in een brief aan de Voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer reeds aangekondigde voornemens. In afwijking van de aan kondiging in de brief van dr. Drees zullen de maat regelen ter bevordering der werkgelegenheid echter reeds gelden voor het jaar 1953 in plaats van 1954, zo dat reeds aanstonds voor de ondernemingen een fiscale klimaatsverbetering zal intreden. Bovendien heeft de regering bij de Staten-Generaal een wetsvoorstel ingediend, dat een verlenging aanbe veelt van de Wet op de herkapitalisatie 1951 tot 1 Juli 1954. 00stenliefde is een plicht en geen weelde-artikel. Nader uitgewerkt omvatten de maat regelen ter compensatie van de huur verhogingen het volgende: Verlaging suikeraccijns De regering stelt voor de hoofdsom van de accijns van "geraffineerde suiker te verlagen van f 22.50 tot f 19 per 100 kilogram, terwijl de 20 opcenten ad f 4.50, alsmede de heffing van 10 pet. ten behoeve van het Landbouw-Egali- satiefonds ad f 2.25 zullen vervallen. De accijns van de andere suikersoorten wordt naar evenredigheid verlaagd. Tegenover deze verlaging komt echter het door het Landbouw-Egalisatiefonds te verlenen subsidie op suiker te ver vallen. Hierdoor zal de prijs in de han del met ongeveer 9 cent per kilo dalen. Afschaffing omzetbelasting op huisbrand en schoeisel Als tweede compenserende maatre gel wordt voorgesteld de afschaffing van de omzetbelasting voor huisbrand met uitzondering van brandstoffen, welke in de industrie en het verdere bedrijfsleven worden gebruikt. Voorts wordt voorgesteld nagenoeg alle soor ten schoeisel geheel van de heffing van de omzetbelasting vrij te stellen. Verlaging personele belasting De verlaging van de personele belas ting komt hierop neer dat eerst zowel de vrijgestelde bedragen als het tarief van de belasting zodanig aan de nieuwe huren worden aangepast, dat de verhoogde huur geen vermeerdering van personele belasting tengevolge heeft. Na deze aanpassing, welke de belastingvoet van 10 pet. tot 7'A pet. terugbrengt, wordt voor de compensatie het tarief andermaal en wel met 40 pet. verlaagd tot 4% pet. Bovendien zullen de bedragen van de belastingvrije mi nima en de belastingvrije aftrekposten worden verhoogd. Voor het belasting jaar 1953/54, waarvan slechts de maan den Januari t/m Mei 1954 voor com pensatie in aanmerking komen, zal het er in de meerderheid der gevallen op neerkomen, dat de hoofdsom van de personele belasting naar de grondslag huurwaarde voor dat belastingjaar 8 1/3 pet. bedraagt van de huurwaarde per 1 Juni 1953- Verlichting inkomstenbelasting en loonbelasting De belastingvrije minima bij de in komstenbelasting en de loonbelasting zullen met f 240 tot f 360 worden ver hoogd, terwijl daarbij aansluitend een verzachting aan de voet van het belas tingtarief wordt aangebracht- Een tweede wijziging in de inkomstenbelas ting en de loonbelasting behelst een uitbreiding van de kinderaftrek tot studerende kinderen van 25 en 26 jaar, alsmede een verdubbeling van de kin deraftrek voor schoolgaande en stude rende kinderen tussen 17 en 27 jaar en voor gebrekkige kinderen tussen' 17 en 21 jaar. Met betrekking tot gebrekkige kinderen van 21 jaar en ouder kan, evenals tot dusverre, een belastingver mindering worden verleend wegens buitengewone lasten. De grens waarbo ven een aftrek wordt verleend ter zake van buitengewone lasten, welke grens nu ligt bij 10 pet. van het inkomen, zal vol gens het voorstel worden verlaagd tot 6 pet. De vermindering van het grens- percentage met 1 voor elk kind, waar voor aanspraak op kinderaftrek bestaat, wordt gewijzigd in een half. School- en collegegelden De laatste maatregel, die nog dient te worden vermeld, is het voornemen tot afschaffing van de schoolgelden voor tenminste zes klassen van het lager on derwijs en een verlaging vap de school gelden voor het. voortgezette onderwijs, alsmede een vermindering van de col legegelden. Hiervoor zullen afzonder lijke voorstellen worden ingediend door de minister van Onderwijs, Kunsten en W etenschappen. De maatregelen, verband houdende met het bevorderen van werkgelegen heid, houden in: Vervroegde afschrijving De voor de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting bestaande mo gelijkheid om een derde van de aan- schaffingskosten van in 1950/52 geïn vesteerde bedrijfsmiddelen vervroegd af te schrijven, zal worden uitgebreid tot investeringen in bedrijfsmiddelen gedurende de jaren 1953 t/m 1957. Verlaging vennootschapsbelasting De ter dekking van de extra-defen- sieuitgaven ;n 1951 tot stand gekomen tijdelijke verzwaring van de vennoot schapsbelasting zal voor de laatste twee jaren, waarvoor deze verhoging geldt, worden verminderd van 4553 pet. tot 42 K>46 pet., te beginnen met de winst over 1953 (boekjaar 1953/54). Het verlaagde tarief zal dus het laatst worden geheven over 1954 (boekjaar 1954/55). Afschaffing extra inkomstenbelasting op hogere bedrijfswinst e.a. De eveneens ter dekking van de extra-defensieuitgaven in 1951 in het leven geroepen tijdelijke verzwaring van de inkomstenbelasting op hogere bedrijfswinsten en tantièmes komt met ingang van 1953 te vervallen, zodat reeds voor dit jaar op de bedrijfswinst weer uitsluitend het gewone tarief van de inkomstenbelasting zal worden toe gepast. Dit is in de praktijk met name van belang voor de middelgrote een manszaken en firma's- Aftrek van investeringen Voor de heffing van de inkomstenbe lasting en de vennootschapsbelasting zal een aftrek worden verleend terzake van investeringen in de vorm van be drijfsmiddelen of verbetering van be drijfsmiddelen. Gedurende vijf achter eenvolgende jaren wordt de fiscale winst telkens verminderd met een be drag gelijk aan de totale aanschaffings- of voortbrengingskosten, voor zover deze in ,een bepaald jaar f 10.000 te bo ven gaan. Afschaffing speculatiewinstbelasting Al is de budgetaire betekenis van de afschaffing van de speculatie winstbe lasting gering, toch zal zij bijdragen tot een vrijere handel op de markt voor vaste goederen en op de kapitaal markt. Compensatie van verliezen voor gevestigde ondernemingen De termijn voor de verrekening van verliezen voor de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting wordt ge bracht van 4 op 6 jaar. Hierdoor kun nen de verliezen van zes achtereenvol gende jaren nog met de winst van het zevende jaar worden gecompenseerd. Dit moet van bijzondere betekenis wor den geacht voor conjunctuurgevoelige bedrijven. De maatregel zal reeds met ingang van 1 Januari 1953 toepasing vinden. Intrekking exportfaciliteiten De overeenkomstig het in 1952 aan hangig gemaakte wetsontwerp voorge stelde bijzondere belastingfaciliteiten ten behoeve van de export naar be paalde nader aan te wijzen gebieden worden ingetrokken. Huurverhoging van woonhuizen De huurverhoging brengt het huur- niveau op 135148 pet. van het huur- Het stadje Worces ter in de Ameri kaanse staat Massa- chusette is Dinsdag geteisterd door een tornado van onge kend hevige kracht. Meer dan honderd personen verloren het leven, terwijl zeer velen verwon dingen opliepen. De verwoestingen, die door de tornado werden aangericht waren verschrikke lijk. Honderden mensen waren ge noodzaakt ijlings hun instortende huizen te verlaten, vaak met geen an der bezit dan de kle ren die zij. aan had den en een paar in derhaast meegeno men dekens. Helaas hebben ook hier weer enige onverla ten zich schuldig gemaakt aan plun dering. Inclusief de afschaffing of verla ging van school- en collegegelden zal in het jaar 1954 het door de Schat kist te brengen offer in verband met de voorgestelde belastingvoorzienin gen in totaal naar schatting 367 mil lioen gulden bedragen. Rekent men hierbij het wegvallen van een ver lies van f 70 millioen ten gevolge van de afschaffing der fiscale ex portfaciliteiten en een aanwinst van f 40 millioen voor extrabelasting naar aanleiding van de huurverho ging, welke f 170 millioen zal bedra gen, dan zal het totaal van het ver lies voor de Schatkist op ca. f 257 millioen kunnen worden gesteld. peil in 1940, derhalve op een verhoging van gemiddeld TULVs pet. van het be staande huurpeil van 115; dat dus ge middeld op 141 zal komen te staan. On geveer de helft van de huurverhoging zal door middel van belastingverlich ting worden gecompenseerd, voor een z.g. standaardgezin. Voor de werkne mers in dienst van particulieren of van de overheid zal het ontbrekende moe ten worden aangevuld door een verho ging van de lonen. Door de regering zal nader worden overwogen, welke aanvullende niet-fis- cale maatregelen nodig zullen zijn ter compensatie van de huurverhoging voor degenen, die sociale uitkeringen ontvangen en voor degenen, die van overheidswege zijn gepensionneerd. De Amerikaanse minister van P.T.T., Arthur Summerfield. heeft een „volledig verslag" geëist over de beschuldigingen, dat senator McCarthy het vorig jaar misbruik heeft gemaakt van zijn recht om bepaalde brieven en stukken postvrij te verzenden. McCarthy was er van be schuldigd een aanzienlijk aantal com merciële advertenties voor een boek, dat hij had geschreven, portvrij te hebben verzonden. Zwitserland De Internationale Ar beidsorganisatie heeft op een conferen tie in Genève aanbevelingen gedaan om het tewerkstellen in kolenmijnen van kinderen beneden de 16 jaar te verbie den. tmtm i i r Het K.N.M.I. deelt mede: Zoals be kend circuleren er enkele weken reeds door Nederland geruchten als zou er deze zomer een verschrikkelijke hitte golf zijn te verwachten. Deze geruchten blijken een dermate grote verspreiding te hebben gevonden en zo hardnekkig te zijn, dat menigeen er geloof aan is gaan hechten. Ter geruststelling kan worden mede gedeeld, dat reeds geruime tijd ver richte onderzoekingen over het voor komen van perioden van grote warmte geen enkele positieve aanwijzing heb ben gegeven, dat deze zomer een hitte golf van buitengewone omvang moet worden verwacht. Ook van buitenland se meteorologische instituten hebben het K.N.M.I. zodanige verwachtingen niet bereikt. Er is dus geen enkele..reden zich on gerust te laten maken. Het is weliswaar heel goed mogelijk, dat er deze z^mer enkele zeer warme dagen zullen komen, maar deze mogelijkheid bestaat elk jaar en is dus niets bijzonders. (Van een bijzondere medewerker) Er zijn in het leven van die aange legenheden, die we sinds genera ties gewend zijn als onoplosbare vraagstukken te bezien. Eerst wanneer, hetzij door de wetenschap, hetzij door een spontane sociale beweging, zulk een aangelegenheid grondig is bestudeerd (men vergeve ons de tegenspraak tus sen spontane beweging en studie) komt men tot de ontdekking, dat het hier geen onoplosbaar probleem betreft. We mogen herinneren aan de opkomst van de vierde stand. Hoe lang heeft deze maatschappelijke groep niet geleefd in de schaduw van de vergetenheid, hoe lang gingen maatschappelijke standen als adel en burgerij, niet achteloos heen langs de grauwe massa die verkommer de in sloppen en krotten. Er was een Franse revolutie nodig om het begin van een nieuw tijdperk in te luiden en nadien was er meer dan een eeuw no dig voor er een wat meer algemene er kenning ontstond, dat die vierde stand er was, dat het hier om mensen ging en dat deze mensen ook menselijke rechten hadden. Meer nabij moge her innerd worden aan de gereglementeerde bestaanszekerheid van deze groep. Maar we kunnen zo tal van andere problemen eveneens opnoemen. Denk maar eens aan de zorg voor zwakzinnigen, hulp aan alcoholisten en meer van dit soort vraagstukken. Tot op zekere hoogte is het probleem van de bejaardenzorg met de hiervoor aahgeduiden te vergelijken. „Ieder wil het worden, niemand wil het zijn". In dit volkse gezegde ligt de angst beslo ten voor de oude dag, als het ware ge ïnspireerd op het pessimisme zoals dit tot uitdrukking komt in het boek van de Prediker: „En gedenk Uw Schepper in Uw jongelingsdagen, voordat de on heilsdagen komen en de jaren naderen, waarvan U zult zeggen: „Ik heb er geen lust in." Dergelijke teksten in de H. Schrift mo gen ons nooit tot fatalisme voeren. Zij mogen er ons nooit toe brengen te re deneren, „het staat zó in de bijbel, dus er is niets aan te doen." We weten uit de geschiedenis maar al te goed hoe vaak juist met een beroep op de bijbel, sommige maatschappelijke toestanden werden genomen met een fataal: „God heeft het zo gewild". Hoe moest er niet gestreden worden tegen de be ruchte opvatting dat het woord: „Ar men zult gij altijd bij U hebben" zou betekenen, dat men arme mensen maar arm moest laten. Nu willen we met heel dit betoog niet stellen, dat tegen de ouderdom op zich iets zou zijn te ondernemen. God dank zijn we niet in staat de wetten van de natuur te keren, noch het einde van het aards bestaan. De fatale opvat ting evenwel, dat de oude dag maar lijdzaam moet worden afgewacht en dat de bejaarde voldoende geholpen is wanneer zijn kinderen liefst zo be perkt mogelijk voor een minimaal levensonderhoud zorgen, wordt God dank langzamerhand een overwonnen standpunt. Er ontwikkelt zich een nieu we, een jonge wetenschap, de z.g. ge rontologie, dat is de studie van alle vraagstukken die samenhangen met de ouderdom. Dit is niet alleen een kwes tie van medische aard, dus niets slechts biologisch, maar evenzeer van sociale en van economische aard. In de laatste halve eeuw is de gemiddelde levens duur in Nederland gestegen van circa 50 jaar tot circa 65 jaar. Omdat daar naast het geboortecijfer daalt is ons volk aan het „verouderen". We krijgen steeds meer ouden van dagen. We zul len nu vandaag niet ingaan op de ge volgen die dit verschijnsel heeft voor onze productiviteit. We duiden ze slechts aan. (Vervolg op pag. 5) Gisteravond arriveerde op Schiphol de befaamde kapitein Kurt Carlsen van de „Flying Enterprise". Vandaag heeft hij in Noordwijk een nieuw reddingsstation van de Kon. N.Z.H.R.M. geopend en de doop verricht van een naar hem genoemde reddingboot. Met de nodige voorzichtigheid hebben manschappen van de Amerikaanse genie indertijd een soort volière gebouwd rond het Russische oorlogsmonument in West-Berlijn, na dat anti-communisten dit bij een betoging met benzine had den overgoten en in brand gestoken, waardoor de verf en daardoor de aardigheid er grotendeels was afgegaan. Thans worden de tank en de sokkel onder leiding van een officier van de Russische genie door Oost-Duitse werklie den gerestaureerd. Agenten van de West-Berlijnse politie houden ondertussen de wacht. (Van onze verslaggever) Wie een werkelijk hoge opvatting heeft van zijn plicht is in het algemeen niet gauw geneigd veel te spreken over zijn werk, zelfs niet wanneer dat werk door een plotselinge gebeurtenis in het middelpunt der publieke belangstelling is komen te staan. Waarschijnlijk is dit dan ook de reden waarom Kurt Carlsen, de kapitein van de Flying Enterprise, steeds vermijdt iets te vertellen over de angstige dagen die hij moet hebben be leefd, toen vorig jaar rond de jaarwis seling zijn schip in tweeën brak en ondanks alle bergingspogingen, in het gezicht van de haven in de golven ver dween. Kapitein Carlsen is naar Nederland gekomen en heeft vandaag in Noord- wijk het nieuwe station van de N.Z.H. Reddingsmaatschappij geopen en de doop verricht van de eveneens nieuwe naar hem genoemde red dingboot, een uiterst modern vaartuig van Deens type. Boot en installatie zijn een geschenk van iemand die zich vooralsnog veftchuilt achter de naam: Mr. X. Deze anonieme schenker heeft ook kapitein Carlsen uitgenodigd om de plechtigheden in Noordwijk te ko men verrichten. Carlsen is een betrekkelijk kleine, stille man. Hij zegt niet meer dan het hoogst noodzakelijke, maar rond zijn mond speelt voortdurend een hartelijke glimlach. Hij heeft momenteel vacantie en hoopt in ons land een paar kleuren- filmpjes op te kunnen nemen om thuis zijn vrouw en kinderen iets van Neder land te kunnen laten zien. Zijn vrouw kon niet meekomen, want hun 13-jarige dochter zou juist dezer dagen uitslag krijgen van een examen. En dat moet natuurlijk gevierd worden. Zondag avond gaat Carlsen door naar Denemar ken om een bezoek te brengen aan zijn ouders. Advertentie BaRTELOORISSTKAAT 20 TEL. 13439 (tot Zondagavond) In de nacht en ochtend hier en daar mist. Veranderlijke bewolking met plaatselijk een enkele bui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zondag: Zon 4.19-21.01. Maan 6.54- 23.17. Maandag: Zon 4.19-21.02. Maan 8.10-23.36.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1