Turnen en watersport RENAULT DE WEEK IN STAD EN STREEK II RENAULT w FRAAIE AANWINSTEN FRANS HALSMUSEUM Tiende Haarlemse Sportweek De verkeersmoeilijkheden rond Soenda- en Kennemerplein Gymnasium wordt B. en W. vragen aan Prinsenhof verbouwd de raad een crediet van f235.000.- CITROEN Miss Holland A-é 15 BRIEVEN VAN LEZERS LIDO-THEATER EEN KONINGIN WORDT GEKROOND PAGINA 2 Waardevolle specimina van Oude Kunst HAARLEM S MUZIEK INSTITUUT Leerlingen-uitvoering Voetbal KERKBERICHTEN ZANDVOORT Eindexamens Rijkskweek school WATERPOLO H aarlem 1Meeuwen 196 HVGB 1—HZPG 3—3 Nieuw botenhuis Wit-Gele Kruis SANTPOORT Zondagsdienst HEEMSTEDE „Excelsior" Zondagsdienst Waterstanden Beurs van New York GARAGE PARKLAAN EEN KONINGIN WORDT GEKROOND Van Den Haag naar Parijs met 28 liter benzine! Burgerlijke Stand Zomeravondvoetbal T 1 't, e toewijzing van dertien stuks bruikleen uit de Recuperatie is voor ons Frans Halsmuseum be longrijk omdat hiermee een belangrijke aanvulling heeft plaatsgevonden. Zowel de gewenste, verd&re differentiëringals de noodzakelijke afronding van de stads verzameling is hierdoor gediend. De over het algemeen fraaie stukken hebben direct hun vaste plaats gekre gen in de permanente expositie. Een gevolg van dit in-passen is een nogal ingrijpende her-groepering geweest welke mede veroorzaakt werd door een nieuwe, wellicht instructiever opstelling der Halsen. Deze zijn thans op vier plaatsen geconcentreerd, en op pikante wijze omgeven door voorlopers en con trasten. Belangrijke stukken uit historisch oog punt zijn bij de verkregen aanwinst wel; het landschapje van Esaias Van de Velde die een voorloper is geweest voor Van Ooyen en Ruysdael een vroeg gezel In de Tuinzaal van het Concertgebouw traden Vrijdagavond de leerlingen op van het Haarlems Muziek-Instituut, waarvan Nico Hoogerwerf directeur is. Bij de eerste in de reeks van zes uitvoe ringen aan het einde van dit school jaar, traden uit de aard der zaak vooral veel nieuwelingen op. Globaal genomen I en voor zover thans valt te constate- ren zijn bij de meeste aan vangers de I grondslagen goed gelegd. Het feit dat er hier en daar wel eens rhythmische en technische strubbelingen voor kwamen moet voor het grootste gedeelte gewe ten worden aan de zenuwen, die toch onwillekeurig op avonden ais deze een grote rol spelen. Hier tegenover ston den echter zeer; veel goede prestaties: die het beste 'voor de toekomstige ont wikkeling der jeugdige beginners doet i verwachten. De piano speelt overigens wel verreweg de grootste rol, getuige de vele ontredejade pianisten. Al heel spoedig herkent men uit de velen, de van nature begaafden, hetgeen zich uit in rhythmische opvatting, en schoon heid van toonvórming. Uit de meeste elementaire stukjes spreekt reeds de meer of minder muzikanteske geest van vertolkster of vertolker. Vanwege de enorme lengte van het programma kun nen wij practisch vanaf deze plaats geen i opsomming geven van de diverse pres taties afzonderlijk. Het moge voldoende zijn te wijzen op het goede geheel, het- geen heel wat wil zeggen als men be denkt dat er op een muziekschool vo gels van diverse pluimage vertoeven. Wat uiteindelijk de resultaten kunnen zijn, bleek bijvoorbeeld zeer duidelijk uit de twee laatste werken van het pro gramma. Twee leerlingen uit de piano klasse van Frieda Hoogerwerf zorgden in Havel's „Sprookjes van Moeder de Gans voor vierhandig piano voor een muzikaal en waardig slot van deze voor drachtsavond. j. l. Verschure (18121874): Paardenmarkt. schapstuk van Frans Hals' broer Dirk, en een eveneens vroeg voorbeeld van Stillevenschildering door Floris van Schooten, van wie wij reeds een fraai „ontbijtgen'' bezaten. Genoeglijke schilderijen, illustraties van het goede Hollandse leven in de trant van v. Ostade, Brouwer, jan Steen, hebben we verkregen in een „Vrolijk gezelschap" van Brakenburg en de „Boe renherberg" van Jan Miense Moienaer. Van deze, met Frans Hals' leerlinge: Ju dith Leyster gehuwde, schilder is er een uiterst gaaf groepsportret op klein for maat, zeer fraai geschilderd en van hoge waarde. Eveneens twee stukken zijn ons als gast toegewezen van de hand van de verwoede paardenschilder Philip Wou werman, welk genre bovendien nog is uitgebreid met een spectaculair aoek van de 19e eeuwse Wouter Verschuur, die met een fluwelige toets fel agerende dieren heeft geschilderd. Behalve het eerdergenoemde van E. v. d. Velde, heb ben een bekend werk van Salomon J. van Ruysdael en een sferig geschilderd fantasietafereel van F. de Hulst het landschap-genre in ons museum uitge breid. Wij mogen dan ook niet nalaten onze vreugde te uiten over deze groep aan winsten waarmee ons museum inderdaad is verrijkt. L. T BIOSCOPEN: Rembrandt: „Verboden spel". Boven 14 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Piratenkoningin". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere morgen om 10, 11 en 12 uur: „Elizabeth is Koningin". Luxor: „Verdorven jeugd". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zon dag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een Koningin wordt gekroond" (wereldpremière). Tijden: 11, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. a. 1, City: t/m Zondag: ,„De dodenrit in het spookgebergte". Boven 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Maandag t/m Donderdag „Tramlijn begeerte". Volwassenen. Tijden als voren. Spaarne: „Storm over Bengalen". Boven 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getuige vermoord". Boven 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: t/m Maandag: „Royal wedding" a. 1. Tijden: Vrijdag en Maandag 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Zaterdag 13 Juni Concertgebouw: Rudolf Steinerschool. De monstraties, 15 uur. Leerlingenuitvoering van Muziekschool v. d. Mij. tot Bevordering der Toonkunst. Concertgebouw: Leerlingenuitvoering t b. v. Muziekschool v. d. Mij. tot Bevorde ring der Toonkunst, 20 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Weens Bal let van Grete Wiesen thai 20.30 uur. Teylers Museum: Lezing dr J. F. Schou ten „Denkmachines" 15 uur. ZONDAG 14 JUNI Stadsschouwburg: Haarlems Oratorium en Opera-koor in „Martha", 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Weens Ballet van Grete Wiesenthal, 20.30 uur. Jeugdgebouw Koningsteinstraat: Zomer- concert door R.K. Harmonie „Die Spaarne- bazuin". TENTOONSTELLINGEN Museum „De Stompe Toren". Geopend Donderdags, Zaterdags en Zondags van 25 uur. Museum Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. Werken van mevrouw H ReuchlinLucardie. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. 's Zon dags van 1417 uur (t.m. 21 Juni). Gebouw Haarl. Kegelbond, Tempeliers straat, Sporttentoonstelling. Geopend 12 17 en 1922.30 uur (t.m. 12 Juni). APOTHEKEN De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Schoterbos- Apotheek, Rijksstraatweg 19, telef. 25711; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. ZIEKENVERVOER Pa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet. Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 241, Overveen, telefoon K 25001670U; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Stat., Telefoon K 25560—8249. Op de voorlaatste avond van de tien de Haarlemse Sportweek hebben de organisatoren het bijzonder getroffen met de weersomstandigheden. De mas sale turndemonstratie, ditmaal op het EDO-terrein trok weer enorme belang stelling, voetballende jeugd had veel bekijks op het Schoten-terrein en de watersportliefhebbers, speciaal de ka novaarders, hadden voor een aardige attractie gezorgd, want de singel-race voor kano's wil er altijd wel in bij het Haarlemse publiek. Voorts was de sportavond in het Krelagehuis een suc ces, want de Volleybalwedstrijden wa ren van uitnemend gehalte. De kanovaarders hadden reeds Don derdagavond de aandacht getrokken van het Haarlemse publiek. Tijdens de sprint wedstrijden in de Nieuwegracht werd er felle strijd geleverd en we no teerden de volgende resultaten: RIS jongens adspiranten B: 1. R. van Emmerick Trekvogels 1.48.2. RIS idem A: van Aalst Trekvogels en Wag ner Spaarnevogels beiden 1.31.2. RIS dames nieuwelingen: L.: R. Hulse bosch HKV in 1.42. KI Dames senio ren: 1. mevr. v. d. AnkerDoed'ens Trekvogels in 1.27.9. RIS heren nieuwe lingen: 1. S. van Oorschot HKV in 1.25. KI senioren heren: 1. W. v. d. Kroft 1.18.4 HKV. R II dames: 1. R. Hulse bosch en W. Braspenning HKV 1.35. R II S heren 1. W. Steyn en W. Wilde- brander HKV 1.17. Aan de Singel-race, welke Vrijdag avond werd gehouden, namen ongeveer 40 kanovaarders deel. Vooral bij de finish aan de Nieuwe Gracht heerste weer de nodige drukte. De uitslag van deze race, welke ongeveer 5 km. in be slag nam, luidde: Heren KI 1: Van Koersel, Spaarne vogels, 28.38. Nieuwelingen RIS 1: Van Oorschot, HKV, 32.3. Junioren KI 1: Hittinger, Trekvogels. Adsp. ARIS 1: Van Aalst, Trekvogels 35.40. Dames RIS nieuwelingen: mevr. Van Oorschot, HKV, 36.40.5. Op het ED.O.-terrein vond een her haling plaats van de massale turnde monstratie welke Dinsdagavond op het H.F.C.-terrein gehouden werd. Ook nu oogstten de organisatoren een groot succes met deze demonstratie welke de uitstekende samenwerking op turnge- bied in Haarlem nog eens duidelijk on derstreepte. Talrijke toeschouwers wa ren ook nu weer getuige van dit fraaie schouwspel. De jeugdploegen van Haarlem en Leiden hebben elkaar ditmaal bekampt op het terrein van Schoten. Zondag j.l. wist de Haarlemse ploeg met 31 in het Vierbonden-tournooi te winnen en thans waren het de Leidse voetbaljon gens die in de meerderheid bleven, nadat de rust met 11 was ingegaan, kwam het einde met een 32 zege voor Leiden. St. Bavo Kathedraal: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (hoogmis), 11 en 12 uur. H. Jozef: Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (hoogmis) en 11 uur. St. Antonius van Padua: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (hoogmis), 10, 11 en 12 uur. O. L. Vr. Rozenkrans: Zondag H.H. Mis sen 6. 7.30, 9, 10.30 (hoogmis) en 12 uur. H. Hart: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.43, 9, 10.30 (hoogmis) en 12 uur. H. Joannes: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (hoogmis), 11 en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (hoogmis) en 11 uur. H. Liduina: Zondag H.H. Missen: 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (hoogmis), 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (hoogmis), 1045 en 11.30 uur. Paviljoen Westeinde (aan de kop van de Zeeweg): Zondag H. Mis om 7.30 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen: Zondag H.H. Missen 7,, 8, 9 (hoogmis) en 10.30 u. H. Antonius van Padua, Aerdenhout: Zon dag H.H. Missen 7.30, 9 (hoogmis) en 11 u. H. Agatha, Zandvoort: Zondag H.H. Mis sen 7, 8.30 en 10 (hoogmis). Allerh. Drieëenheid, Bloemendaal: Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Hulpkerk Bloemendaal: Zondag H.H. Mis sen 7.30 en 10.15 (hoogmis). H. Bavo, Heemstede: Zondag H.H. Mis sen 7.15, 8.45, 10 (hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart, Heemstede: Zon dag H.H. Missen 7, 8.30 (hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. B. en W- stellen de raad voor een bedrag van f 235.000 beschikbaar te stellen voor het verbouwen en verbete ren van de inrichting van het Stedelijk Gymnasium aan het Prinsenhof. De verbouwing zelf zal een bedrag van f 232.000 vragen, terwijl f 3.000 zal worden uitgetrokken teneinde enig kunstwerk in het gebouw te kunnen aanbrengen. Het ligt in de bedoeling met de verbouwing tijdens de grote va- cantie te beginnen; in de loop van de winter hoopt men daarmede klaar te zijn. Geslaagd de dames: J. de Boer te IJ- muiden, I. Boon te Wieringen, A. Tinke- lenberg te Haarlem, R. Dumont te Heemstede, J. van Gils te Heemstede. In een weinig aantrekkelijke wed strijd heeft Haarlem 1 met 96 Meeu wen 1 verslagen. De wedstrijd werd voor de hoofdklasse in Stoop's bad ge speeld. Aan beide kanten concentreerde iet spel zich op de midvoors en was net de Haarlem-midvoor Bijlsma die soms heel handig met de bal wist te manoeuvreren om daarna succes te ooeken, terwijl voor het Haarlem-doel Van Feggelen regelmatig in duel ge wikkeld was met de Haarlem-midachter retgeen Van Feggelen voor en na de :ust een straf worp opleverde. Nadat Meeuwen door Van Feggelen de leiding rad genomen maakte Braasem gelijk waarna Bijlsma de voorsprong van rlaarlem op 4—1 bracht. Na drie doel punten van Van Feggelen ging met 44 le rust in. In de tweede speelhelft werd iet 76 door Bijlsma en Van Feggelen waarna tenslotte Bijlsma nog twee doel- Dunten aan de voorsprong van Haarlem :oevoegde. Van een heel ander gehalte was de wedstrijd HVGB 1—HZPC 1. Aan beide santen werd goed samengespeeld en tardige aanvallen opgebouwd. Het was •eeds ver in de eerste speelhelft dat Telix op keurige wijze HVGB de leiding lezorgde. Ruimschotel wist echter gelijk ;e maken en ging met 11 de rust in. ^a de hervatting nam HVGB wederom loor Felix de leiding. Maar nu was het 3rost die de balans in evenwicht bracht, ladat Felix nog eenmaal had ingescho- ;en en Stam een hem toegewezen straf- .vorp had benut kwam met 3—3 het einde. Waterpolo-uitslagen: Tweede klasse James: HVGB 1Nereus 1 04. Reserve lerde klasse heren: Futen 2HVGB 4 1. Ter toelichting van het voorstel schrijven B. en W. aan dl raad, dat zij stellig reeds een voorstel zouden heb ben ingediend, indien met restauratie alleen zou kunnen worden volstaan. Dit is echter geenszins het geval; een vrij omvangrijke verbouwing zal daar aan gepaard moeten gaan zal het schoolgebouw weer aan zijn bestem ming beantwoorden. Want niet alleen laat het gebouw aan het Prinsenhof in hygiënisch opzicht zeer veel, zo niet alles te wensen over, maar ook kan de school onder de huidige omstandigheden aan de eisen van een modern ingericht onderwijsinstituut in het geheel niet voldoen. Zo beschouwd behoeft het dan ook geen verwondering te wekken, dat B en W. zij het node hebben ge dacht aan verplaatsing van de school en onderbrenging in een nieuw te stich ten gebouw. Dit plan hebben zij laten varen, hetgeen menig Haarlemmer zeer verheugen zal. Nu is gebleken, dat het zeker tot de mogelijkheden behoort van het gebouw aan het Prinsenhof een zeer bruikbare en ook aesthetisch verant woorde school te maken, kan het gym nasium op deze historische plaats ge vestigd blijven en zijn centrale en bij zonder fraaie ligging behouden. Naast vele gebreken, welke voort spruiten uit de ouderdom van het ge bouw, veroorzaken indeling en ligging van vele lokalen ernstige bezwaren voor de goede gang van het onderwijs. In verscheidene lokalen is bovendien de daglichttoetreding slecht en ondoel matig, evenals de ventilatie. Het is daarnaast noodzakelijk het gebouw te voorzien van een centrale verwarmings installatie omdat de kolenkachels een ernstige belemmering vormen voor het schoonhouden van de lokalen. Een goed geoutilleerde aula. welke voor een gymnasium onontbeerlijk is, is thans niet aanwezig. Noodgedwongen wordt de sombere door zware pilaren gebroken hal voor dit doel gebruikt, doch bestendiging van deze toestand achten B. en W. onverantwoord. Om een verbetering van het onder wijs te verkrijgen, waarbij meer de na druk wordt gelegd op de vorming tot een verantwoorde werkmethode bij de leerlingen en daarmede tot zelfstand'ge studie, is de inrichting van een studie zaal in de school noodzakelijk, waar de leerlingen een handbibliotheek tot hun beschikking hebben en in groepsver- of individueel kunnen studeren. Door de reorganisatie van het ge meentelijk voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs in 1947 is het aantal leerlingen van het gymnasium aanvankelijk gedaald. De laatste jaren heeft dit aantal zich geconsolideerd. Vermoedelijk zal dit in de komende jaren weer enigszins stijgen. Voor de toekomst moet rekening gehouden wor den met een bezetting van 180250 leerlingen. Hierdoor is het mogelijk de verdeling van de ruimte in het be staande gebouw zodanig te maken, dat aan alle nagenoeg moderne eisen kan worden voldaan. In de behoefte aan een eigen gymnastieklokaal kan thans binnen de bestaande ruimte niet wor den voorzien. B. en W. achten het wel mogelijk binnen een redelijke termijn in de naaste omgeving van het Prinsen hof een gymnastieklokaal te stichten. Op het Badhuisplein, ten Zuiden van hotel Bouwes te Zandvoort, wordt een nieuwe schuur gebouwd voor de motorreddingsboot der Kon. Noord Zuid-Hollandse Reddingsmaatschap pij. Het bestaande botenhuis aan de Zeestraat is destijds gebouwd toen in Zandvoort een reddingsboot gestat.ion- neerd was welkedoor roeiers moest worden voortbewogen. Nu te Zand voort over een motor-reddingsboot wordt beschikt, voldoet het gebouwtje aan de Zeestraat niet meer aan de te stellen eisen. Op de plaats in het wederopbouwplan aangegeven wordt nu een nieuw gebouw gesticht. Het Wit-Gele-Kruis te Zandvoort behartigt sinds de oprichting ook de kraamverpleging. De verpleging van de kraamvrouwen door de wijkzuster maakt meer en meer plaats voor de permanente verpleging door een ge diplomeerd kraamverzorgster. Het be hoeft geen betoog dat zulks is in het belang van moeder en kind als van het gehele huisgezin. De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat het Zandvoortse "Wit-Gele Kruis is aangesloten bij het kraamcentrum van het Wit-Gele Kruis te Haarlem. Dit is zodanig geoutilleerd, dat aan alle aan vragen mits tijdig gedaan te allen tijde, ook des nachts, kan worden voldaan. Aanmeldingen kunnen ge schieden dagelijks van 1 tot 2 uur bij zuster Hoogenbosch in huize „Sterre der Zee". Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 256Ö8570. Apotheken (ook nachtdienst)Santpoort- se Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 25608249. Naar aanleiding van de ongelukken, die herhaaldelijk plaats hebben rondom het Soendaplein, schrijft een lezer het volgen de: Ik vind het schandelijk, dat de hiertoe bevoegde autoriteiten niet reeds eerder er voor gezorgd hebben, dat het verkeerspro bleem Kennemerplein-Soendaplein-Rijks straatweg afdoende opgelost werd. Meer dan een jaar geleden las ik een kranten artikel, waarin medegedeeld werd, dat een cowimissie dit vraagstuk bestudeert. Als het voor deze mensen na ruim een jaar studie zo moeilijk is om met een goed voorstel voor de dag te komen, moeten zij maar door anderen vervangen worden, die er wèl raad op weten. Moeten er eerst nog meer slachtoffers vallen, voordat ein delijk ingegrepen wordt? Of heeft men mis schien geen geld over voor de te maken onkosten? Mij dunkt, dat het leven van één mens (ik heb hier speciaal het oog op de voetgangers en in de eerste plaats ouden van dagen, gebrekkigen en kinde ren) meer waard is dan het hiervoor be nodigde geld. Het is m.i. ook onverant woord de Schoterweg-Rijksstraatweg van af het Frans Halsplein, die in het be bouwde gedeelte van de kom der gemeen te ligt, tot voorrangsweg te vërklaren. Men heeft hierdoor uitgelokt, dat er maar op los gejakkerd wordt met veel kans op ongelukken. De enige goede oplossing vol gens mij is: zowel op het Kennemer-, Fr. Hals- als Soendaplein zette men door mid del van verkeerslichten bij de toegangs wegen telkens het verkeer heel even stil op het gehele plein. De» voetgangers wor den dan overal in de gelegenheid gesteld vlug over te steken. Opdat iedereen kan weten, wanneer dit veilig kan gebeuren, moeten op het plein op zekere afstand van elkaar bakens geplaatst worden. Deze die nen vanaf ieder punt op het plein voor iedereen duidelijk zichtbaar te zijn en aansluiten op de verkeerslichten aan de toegangswegen. Er moet voor gezorgd wor den, dat de lichtpalen hun wisselend rood-oranje-groen naar alle richtingen kunnen uitstralen. De voetganger is hier door niet gebonden aan een speciale oversteekplaats. De volgorde der kleuren van verkeerslichten en lichtpalen is ver schillend. Deze is resp. groen-oranje-rood en rood-oranje-groen. In plaats van de oranje lichten der lichtpalen kan men ook wit licht nemen. Öp hetzelfde ogenblik, dat de verkeerslichten groen zijn, worden de lichtpalen rood en andersom. Op de Schoterweg-Rijksstraatweg moe ten verschillende verkeerslichten en vluchtheuvels aangelegd worden op liefst zo kort mogelijke afstand van elkaar. Nu zal men wel weer zeggen, dat het rijver- keer belemmerd wordt. Het zal wel mee vallen en anders moet het ri j verkeer ook maar een veer laten: de voetgangers heb ben reeds genoeg veren gelaten. Tevens wil ik ook nog od twee fouten op het Kennemerplein wijzen: 1. Voor café-restaurant „Bolwerk" staat vaak een lange file van geparkeerde auto's. Deze kunnen beter bijvoorbeeld op de Kloppersingel parkeren. Zij bemoeilij ken in erge mate het uitzicht voor de voetgangers om veilig de vluchtheuvel over te steken. 2. De tegenwoordige halte van de bus op de brug is zeer gevaarlijk voor de voetgangers, omdat deze, als een bus stopt, het verkeer niet uit de richting Frans Halsplein zien naderen, wanneer zij over de vluchtheuvel in de richting van café restaurant „Bolwerk" willen oversteken. De halte moet verplaatst worden tot voor bij de vluchtheuvel, dus ongeveer 15 m. verder. Dan kan men achter de bus over steken. Het wachthuisje behoeft derhalve niet verplaatst te worden. H. W. H. S. Naar aanleiding van deze brief hebben wij ons tot de verkeerspolitie alhier ge wendwaar ons het volgende werd mede gedeeld. De commissie, waarvan de inzender ge waagt, is reeds lang met haar ontwerp klaargekomen. Momenteel heeft de directie van Openbare Werken het plan in handen, die de practische waarde ervan bestudeert. De verkeerspolitie acht de oplossing van de inzender om practische redenen niet uitvoerbaar, terwijl het bovendien zeer de vraag is, of technisch de verwezenlijking mogelijk is. Vooralsnog ligt het niet in de bedoeling om het Kennemer- en Frans Halsplein te voorzien van verkeerslichten; de mogelijk heid wordt echter overwogen om verkeers lichten aan te brengen op het Soendaplein. Het Heemsteeds Fanfarecorps sior" geeft a.s. Zondagmiddag in her wandelbos „Groenendaal" onder leiding van de waarnemende dirigent, de heer L. ter Braake, een concert, waarop een zeer gevarieerd programma zal wor den uitgevoerd. De Zondagsdiensten worden op 14 Ju ni a.s. waargenomen door Dr. A. G. De- genenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 350U» en dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9. tel. 38103. Wijkverpleging: Zuster G- E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 111. *eL 38573. Geopende apotheek: Heemsteedse apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aer denhout apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Zondag 14 Juni Hoog water: 5.23 u. en 17.51 u. Laag water: 1.03 u. en 13.22 u. Maandag 15 Juni Hoog water: 6.05 u. en 18.30 u. Laag water: 1.43 u. en 14.00 u. fNlet officiële Koersen) 11/3 12/6 Anaconda Copper 35',4 35;i Bethlehem Steel 50% 50U Chrysler Corp 71% 72% General Electric. 69% 69% General Motors 58% 59 Hudson Motors 13 13 Kennecott Copper 65 65% Montgomery Ward 58% 59 U North American Can 19% 19% Radio Corp. 23':, 23% Republic Steel 46% 46% Shell Cil 67% 67% ii hern Pacific 43% 43',i Southern Railway 89% 96 Tidewater 21% 21% U S. Steel 37% 36 ex-cfiv. Advertentie Advertentie Verkoop - Onderhoud - Reparatie Revisie onder garantie Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf Officieel Citroën-agent v. Haarlem en omstr. J. Slot, Parklaan 26, Tel. 14163, Haarlem. Wegens overstelpende be langstelling voor de IV2 uur durende kroningsfilm in technicolor stellen wij het publiek in de gelegenheid om plaatsen reeds 2 dagen vooruit te bespreken. Voorstellingen dagelijks: 11 - 2 - 4.15 uur en 7 - 9.15 uur. Plaatsbespreken vanaf 10 uur De aangekondigde voor stelling van Zondagochtend 11 uur van de film „AVE MARIA" vervalt deze week. In plaats daarvan ook Zondagochtend 11 uur: Ruiter P. H Twisk GEBOREN: A. Schefferde Z. KorenstraKoning z.; B. ïoelofsHeijna z.; A. Calandt- A. C. KrabKooien d.; C. Ineke ran Wijngaarden d. ONDERTROUWD: C. de Nijs en A. r. van Tol; A. Verhagen en I. Hooning; Jhr. B. E. Gramberg en A. C. Smit. GEHUWD: L. R. Rap en E. Linthorst. OVERLDEN: B. HamersLode, 72 j., Jchotersingel; P. Nix—Breedvelu, 84 j.. 3ilderdijkstraat; J. HosSmit, 56 j., Lan- ;e Herenvest; W. F. Witkamp, 58 j.. „eidseplein. De uitslagen van deze week luiden: Afd. A: 't Westen—HMSV 1—1, HSM I Nederland I 40, Holl. Nautic—SVDW 1—2. Afd. B: Nederland 2Vermaat 2 54. HACHeeremans 11, HaakHSM 2 2—4. Programma komende week: Maandag 15 Juni: MWSV—WSH I, WH Dinsdag 16 Juni: Nedcjland IVer- maat I, WH. Dinsdag 16 Juni: SVDW't Westen, Slasserdijk. Afd. B: Maandag 15 Juni: HSM 2Nederland 2, DSK. Dinsdag 16 Juni: Vermaat 2HAC DSK. Vrijdag 19 Juni: HeeremansHaak. WH, ry port staalt spieren! Dit oude gezegde in verband brengende ^-6 met de Haarlemse Sportweek moet wel de conclusie opbrengen, dat het aantal krachtpatsers in onze stad enorm is. Op allerlei wij zen zijn de middelen om zo'n krachtpatser te worden in het openbaar gedemonstreerd, onder verblijdend grote belangstelling en vrij gunstig weer. De bewoners van de oude stad met het nieuwe leven hebben dan ook laten blijken, dat ze geen houten klazen zijn en het ware Olympische vuur in zich dra gen. Intussen heb ik mij afgevraagd, waarom we niet meer „weken" in Haarlem kennen. Een beleefdheids- week is overbodig, daar we zó prettig met elkander omgaan, dat de politie op drukke punten 'n par tijtje bridge kan spelen en de poli tierechter 'n baantje voor halve dagen heeft. Indertijd trokken de „natuurweken" nogal de aandacht en het komt mij voor, dat die zeer goed nagewerkt hebben, want over het algemeen worden de fraaie plantsoenen geëerbiedigd, waardoor het mogelijk is nieuwe bloemen versieringen op andere punten aan te brengen. Waar we wél behoefte aan hebben heeft een verklaring van een piep-verse Haarlemmer uitgewezen. Er dient een „fantasie- week" en een „humorweek" geor ganiseerd te worden. Iedere stad genoot worde uitgenodigd om zijn fantasie, al of niet gepaard gaande met milde humor de vrije teugel te geven. Dien een ontwerp in voor een buswachthuisje, met de garan tie, dat de stedelijke Schoonheids commissie geen stem bij de beoor deling zal hebben. Lanceer een frisse herenmode en lach de schep per, die er zich in de straten mee vertoont, niet uit. Gnuif niet als een ander door de humor getrof fen word.t, maar lach breed-uit als Uzelf het kind van de rekening bent. Laten we één week in het jaar eens ronduit, met de ware humor als wapen, van elkander mogen zeggen, wat we van elkaar denken. Wie kwaad wordt krijgt een proces-verbaal en zal zich voor een tribunaal moeten verantwoor den. Eén week verlaten we alle plat getreden paden, worden amb telijke stukken in een normale ge zellige toon „vertaald", komt de gemeenteraad in speciale zitting bijeen om de humor een kans te geven. Hoe komt het toch, dat de leden van de vroedschap tijdens 1 X9 :li f-i-r v.i/ een voetbalwedstrijd tegen jour nalisten zo geestig en ad rem zijn, terwijl het in de raad altijd een vormelijke dooie boel is? Enkele perspectieven, die landelijk de aan dacht zullen trekken en die de voorpagina's van de kranten heel wat aantrekkelijker zullen maken. Y T hebt gelezen, dat de Ver- keersexamens voor de jeugd wederom een succes zijn ge worden. Als beloning komen de geslaagden straks in drie ploegen in het Rembrandt-theater bijeen om feest te vieren. Het is een hele toer om het jonge volkje in het gareel te houden en de directie van het theater heeft gelijk, dat zij be- t paalde voorschriften heeft gesteld, temeer daar een uur na de extra voorstelling het betalend publiek in een nette bios verlangt te ko men. Maar er moet mij van het hart, dat die directie in één orde maatregel te ver gaat. De hoofden van scholen worden er n.l. op ge wezen, dat er voor de leerlingen geen gelegenheid is om naar een zekere plaats te gaan. Deze eis is bepaald onzedelijk en beslist niet maatschappelijk. Van medische zijde heeft men dan ook al bezwa ren geopperd en het departement van Volksgezondheid vraagt zich af of dit de vrucht is van een eeuw emancipatie op dit gebied. Overi gens hebben de Kamerleden wel -wat anders, te doen dan vragen te stellen. De Verkeersexamens zijn maar kinderachtig ten opzichte van die der middelbare scholieren. Vreugde of verdriet heerst weer in vele huis gezinnen, naarmate de candidaat geslaagd of gezakt is. Ik hoop ech ter, dat er een beter rapport over de examinandi kan worden uitge bracht dan een der leden van de Kamer van Koophandel voor Haar lem en omstreken verleden jaar deed. Als gecommitteerde woonde hij het eindexamen van een H.B.S. bij en rapporteerde: „daar de mees te candidaten slecht ter tale waren en hun antwoc~den dikwijls slechts uit enkele woorden bestonden, kreeg ik geen hoog idee van hun vermogen om zich goed en juist uit te drukken. De meesten spraken hakkelend en bijna fluisterend. De kinderen beseffen blijkbaar niet, dat Frans spreken nu eenmaal heel iets anders is dan Nederlands. Met Engels ging het echter heel wat beter. De aardrijkskundige kennis was, merkwaardig genoeg in deze tijd van internationale samenwer king, slecht Ik vraag mij af waarom men de candidaat niet verzoekt een Franse chanson te zingen; men zou eens horen hoe keurig l'amour en een douce baiser tot hun recht zouden komen. Overigens heeft deze ge committeerde gelijk: het is beslist opvallend hoe weinig moed de mid delbare scholieren kunnen opbren gen om vreemde talen te spreken. Tijdens de Flora ging het met het beantwoorden van de Engelsen nog wel, maar voor de Fransen maakte de rijpere jeugd liever 'n ommetje. Schande! zeggen de grootvaders, die de Franse school bezochten en van het bestaan van een sweat- heart of een O.K. love-song niets afwisten. U snapt al, dat die ge committeerde een grootvader was. SPAARNEBABBELAAR Dèt is de grote kracht van de Renault want dit is de goedkoopste en zuinigste 4-i automobiel met een groot aantal voordelen. Benzineverbruik 1:17. Laagste wegenbei 4-cylinder kopklepmotor. Snelheid 100 Kortom: het is DE economische wagen van deze tijd. In standaarduitvoering belastingklasse, fill i km. per uur. I I Renault 4 Luxe f 4850.- Renëult 4 Luxe met schuitdak f 5050.- Met stuurversnelling f 130.- extra Vraagt inlichtingen aan: Alle bovengenoemde prijzen zijn on dernemersprijzen, af fabriek Den Haag Calandplein 2, Den Haag e Tel. 185000 ADVERTENTIE p# v t sv s' rV ?S X, f B W - - Foto „Nel! Herbert" Het is voor de HAARLEMSE COIFFEUR LOUIS PlèRLóT een U mede te delen dat de nieuwe schoonheidskoningin, die gekozen is op te Amsterdam, tot zijn kapmodellen behoort. \e* „Miss Holland 1953" was één van de mannequins van LOUIS PlèRUoT's ^efd- „Fifth Avenue of New York" welke in November j.l. te Haarlem gehouden .t «U

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2