In weerwil van critiek moet worden aanvaard verdrag dag E Tuberculose van botten en gewrichten SEMJONOV stelt herziening van bezettingsstatuut in uitzicht het Akkertje I M Burgemeester van Brussel verbiedt zang feest om relletjes te voorkomen ADENAUER IS BEZORGD Benelux-landen moeten zullen één lijn trekken Problemen rond de oude i Weer best Tweede Kamer over de E.D.G. Bepalingen veel te ingewikkeld Porto-Rico de Witte Os Nieuwe Sovjetkoers in Duitsland Russische kruiser baart opzien De slavenkampen in de Sovjet-Unie Westelijke nota over Oostenrijk Bonn vraagt om vrije verkiezingen Een kiespijn-aanval Bij chirurgische heelwijze verricht een kalfsbot goede diensten „Dag van het Vlaamse lied" Weer uitstel van executie verzocht Zweden stelt zijn delegatie samen ZATERDAG 13 JUNI 1953 jStamoorlog in Natal Moskou critiseert de Oekraïnse partij De echte Pijptabak van DOUWE EGBERTS Koningin Elizabeth op de Theems Nieuwe brief aan Beria Rusland en Perzië WEEK VAN SEMIONOV De zaak-Rosenberg Petities houden aan Geen nieuwe boodschap van Eisenhower aan Rhee Alexander naar Bonn Van verschillende zijden in de Tweede Kamer wordt critiek geuit op het wets ontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot oprichting van de Europese Defensie gemeenschap. Vooropgesteld wordt de vraag, waarom het nodig is, dat het ver- rag hier wordt behandeld, voor dit in andere deelnemende landen, speciaal in ranrjjk, door de parlementen van die landen is aanvaard. Toetreding van Neder- and is voor enkele leden niet een kwestie van beginsel, doch eer van opportuni st. Indien Frankrijk en Duitsland benevens België en Luxemburg het verdrag ouden ratificeren, zouden wij er niet buiten kunnen het ook te doen. Doch zou met name een van de grote landen, Frankrijk of Duitsland, het verdrag niet rati- 'ceren, dan ware het naar de mening van deze leden volkomen doelloos, dat wij hs voor ratificatie zouden uitspreken. Van bijzonder belang voor onze beoor- eling moet naar het oordeel van deze leden ook de vraag zijn, hoe België en hxemburg tegenover de E.D.G. staan. Indien op een punt de Beneluxlanden één 'Dn moeten trekken, dan is het zeker wel t.a.v. de E.D.G. Zeer vele leden kunnen daarentegen "jet inzien, dat ons land met goedkeu- Sbg zou moeten wachten tot de beslis- *"Jg in al de andere landen genomen za' zijn. Van vrijwel alle zijden wordt üp gewezen, dat het bijzonder moei- •JJk is thans een oordeel over het ver mag uit te spreken. Na de onderteke- mng daarvan heeft immers de Franse ^gering aanvullende voorstellen ge- man, welke moeten zijn neergelegd in jmditionele protocollen. Het schijnt de ?®uoeling van de Franse regering te fyn, dat deze protocollen tegelijk met "et verdrag worden aanvaard. De pro- r,«.°en zijn echter tot dusverre niet iticieel gepubliceerd en niet aan de f^amer overgelegd. Men drong er bij de egering op aan, dat zij alsnog tot over- egging van deze protocollen zal over gaan. Smmige andere leden betogen, dat "e Kamer het wetsontwerp tot goedkeuring van dit verdrag in het geheel niet in behandeling mag ne men, zelfs niet in de afdelingen. Aan het afdelingsonderzoek namen Jij dan ook alleen onder protest deel Deze leden zijn n.l. van oordeel, dat het verdrag volkomen in strijd is hiet de huidige Grondwet, ja zelfs, "at het een regelrechte principiële aanslag op die Grondwet vormt. Intussen wordt de conclusie, dat het erdrag, ondanks tal van bezwaren, 'ent te worden aanvaard door zeer eel leden gedeeld. Enkele leden betwijfelen in sterke mate, of de verdediging van West-Europa door aanvaarding ^an het verdrag wel zal worden be vorderd. Zij achten de bezwaren mgen de ingewikkeldheid van de structuur der in te stellen Gemeen schap zo ernstig, dat zij reeds om °le reden de effectiviteit van de voorgestelde wijze van militaire samenwerking in twijfel trekken. Zich0' bezorgdheid vragen enkele leden stoi u b?e het uitermate ingewikkelde u bepalingen in de practijk zal wer den, tot welk een ontzagwekkende bu- eaucratie het aanleiding moet geven 'h hoe het ooit mogelijk zal zijn op de I basis van een dergelijk stel bepalingen e ensnel en soepel werkend defensie apparaat op te trekken. Vele leden vragen, of de organisatie van de Europese Defensie Gemeenschap (Vervolg van pag. 1) r komen steeds meer „improduc tieve" mensen en een steeds klei- - nere groep, die voor deze rest een jOnswaardig bestaan moet waarborgen. va e groter wordende groep verdient 0 hml daarom zo onze belangstelling, kun t Z'J als regel niet meer de kracht dip en opbrengen zich geheel zelfstan- 0 te handhaven. Het goddank ver- jOerende standpunt was: „Berg deze Oüri en maar °P 'n een tehuis voor Nj?®h van dagen." Maar deze tijd van m» Beets met zijn Diakenhuis mannetje is toch wel volledig voorbij. Seint- beiaarden houden recht op levens- Zg en wel in een vorm waarvoor Sell? lang mogebjk zo persoonlijk mo- bet u verantwoordelijk moeten zijn. Dit *elf t nt derhalve zich zo lang mogelijk daa g sociaal handhaven. Het is SoM°m zo verheugend, dat (als we het bon? bebben) reeds in alle 5 onze bis- j^mrnen een katholieke bond van be- *ich n *s stand gekomen. Men kan natuurlijk afvragen of hier nu hie, de splitsing tussen katholiek en "katholiek moet worden doorgezet. te,. die oude mensen toch samen kaar- rrj samen hun hengeltje uitgooien, sa- bet babbeltje maken. Ja, indien gi0 alleen om dit soort aangelegenheden l'Jk dan inderdaad, zou men er tame- MaarVluch,tig overheen kunnen stappen. Vo- zodra vragen van economische •het ingen en vooral van huisvesting V6r verzorgingscentra, godsdienstige V0r??rging, een juiste gereglementeerde van vrije tijdsbesteding en ont- 'ng aan de orde komen, dan komt te dit probleem op een ander niveau dgn staan. Dan kunnen we niet anders j\jjst vasthouden aan een ook religieus gerichte vorm van verzorging. Wgpj ligt voor deze bonden, hopelijk iatie verenigd in een nationale fede- Egr nog een groot werkterrein braak. Vatl Punt zal wel zijn het aankweken de een juiste gedachtenwereld rond dgj-bositie van onze bejaarden. Van eg- t immers is het slechts mogelijk bopy, c°ncreet werkprogramma op te gei0Vj®litie heeft medegedeeld, dat af- Strtjdt1 Dinsdag in Natal een hevige ■"en scn twee oorlogvoerende stam- gestreden. Het gevecht duurde, een half uur. Er vielen zestien Voorts werd vee met inbegrip aIm~ en kleinvee gedood. Twee 'b tot driehonderd hutten werden "p t- as gelegd. Men tracht de vechters »it. is echter uiterst moei- ^"kernT .het achterland hier niet toe- tdgt, 's voor voertuigen. De politie streek weer een rustige maakt. Serog'd'bloskou heeft gisteravond om- r?dtraal dat de secretaris van het ,c.°mité van de Oekraïnse dat jjij d'sUsche Partij ontslagen is, om- halg „Lenistisch-Stalinistische na- V°lgde" politiek van onze partij niet i??nsdo rado, die ook de leiding ïeettg .Uekraïnse Dartij veroordeelde, fcltukov ontslaSea secretaris L. G. niet het gevaar met zich mee brengt, dat Amerikaanse en Engelse troepen van het vasteland van Europa zullen worden teruggetrokken. Er zullen aldus enkele leden derhalve twee strijdmachten, die van de E.D.G. en die van de N.A.T.O., be staan. De nationale regeringen zullen op de E.D.G.-strijdmacht geen invloed hebben, maar op die van de N.A.T.O. wel. Kan en zal dit bij coördinatie geen aanleiding geven tot moeilijkheden en conflicten? Tenslotte wijzen vele leden er op, dat, hoewel dit verdrag in de eerste plaats om internationaal politieke en militair- technische motieven is aangegaan, de economische consequenties niet onbe langrijk zijn. In principe dient de sa menwerking van de Europese industrie van oorlogsmateriaal te worden toege juicht. Mits goed toegepast, kan een klein land als Nederland daar alleen maar voordeel van hebben. Onze in dustrie is aangewezen op samenwerking. Voor de vliegtuigindustrie opent de Europese Defensie Gemeenschap de mogelijkheid om tot serie-productie te komen. Inter-Europese coördinatie is voor deze industrie van grote betekenis. Advertentie (Van onze medische medewerker) langs de zee, waar de patiënten volop en spreekt steeds over „long"- van zon en zeelucht kunnen genieten. ctverpakj Naar het West-Berlijnse blad „Nachtdepesche" meldt, heeft de nieuwe Russische hoge commissaris in Oost-Duitsland, Semjonov, een belangrijke wijziging van het bezettingsstatuut aangekondigd. Semjonov zou bij zijn eerste officiële bezoek aan de plaatsvervangende Oost-Duitse president, Dieckmann, hebben méege- deeld, dat er maatregelen worden voorbereid om de rechten en plichten der Sovjetstrijdkrachten, alsmede die van de burgerlijke Sovjet-autoriteiten en -bestuursorganen in Oost-Duitsland opnieuw vast te leggen. De Russische kruiser Sverdlovdie Maandag zal deelnemen aan de vloot revue ter gelegenheid van de kroning van koningin Elizabeth, heeft volgens het Franse blad „Le Monde" nogal wat opzien gebaard, toen hij Donderdag de haven van Portsmouth binnenvoer. Ka pitein Roedakov had tevoren de dien sten van een loods afgewezen. Zonder een enkel mondeling bevel, maar met behulp van veel knoppen en hefbomen stuurde hij het schip feilloos naar zijn ligplaats. Volgens het Franse blad waren de Britse marine-autoriteiten zeer ge troffen door de technische uitrusting van de „Sverdlov". Dat neemt niet weg, dat zich aan boord van de kruiser toch nog heel wat matro zen bevinden. Onder leiding van hun officieren mogen zij van tijd tot tijd een kijkje nemen aan de wal. Een groepje van dertig belandde op die manier in het Britse Lagerhuis, maar dat was klaarblijkelijk een vergissing, want voor dat er één gelegenheid had gehad om op de publieke tribune te gaan zitten, werd het sein tot vertrek al weer ge geven. Aan boord van de vorstelijke staatsie boot is koningin Elizabeth gisteren de Theems opgevaren. Van tevoren had zij de lunch gebruikt in de Guildhall. Daar voor had zij de toestemming nodig van de Lord Mayor van Londen, Sir Rupert de la Bere, want volgens de traditie mag de Londense binnenstad zonder zijn toe stemming niet door een regerend vorst worden betreden. Het internationale comité ter bestrij ding van het systeem der concentratie kampen heeft zich in een brief gericht tot de Russische minister van Binnen landse Zaken, Beria. Evenals op 22 No vember 1950 en op 28 April 1951 vraagt het comité daarin de Sovjetregeringwat zij te antwoorden heeft op de formele beschuldiging, dat de correctiewerkkam pen, opgericht in de Sovjet-Unie, gelijk staan met slaven- en concentratiekam pen. Het comité herinnert eraan, hoe de Russische regering bij het vrijlaten van de Joodse artsen heeft erkend, dat deze mensen ten onrechte zijn vervolgd en dat hun door ongeoorloofde middelen bekentenissen zijn afgeperst. Uit deze erkenning meent het comité te mogen afleiden, dat minister Beria ernstig be sloten is op het belangrijke terrein van rechtspleging en strafvervolging een nieuwe koers in te slaan. De minister wordt gevraagd nadere inlichtingen te verschaffen over de uitvoering van het afgekondigde amnestie-decreet en dit de creet met name ook toe te passen op alle buitenlandse, meestal politieke, ge vangenen. Tenslotte vraagt het comité opnieuw om toestemming een delegatie naar Rusland te mogen sturen, die vrij en ongehinderd de eventuele gevolgen van de nieuwe koers in ogenschouw kan nemen. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie verzocht een voor Moskou aanvaardbare tekst voor een vredesverdrag met Oostenrijk aan hen voor te leggen. De desbetreffen de nota's zijn Donderdag te Moskou overhandigd. Zoals bekend, heeft de Sovjet-Unie vorige maand geweigerd aan een conferentie van plaatsvervan gers van de ministers van Buitenlandse zaken der „Grote Vier" te Londen deel te nemen. De Russische bezettingsautoriteiten hebben intussen weer enkele kleine concessies gedaan aan de Oostenrijkers: Zij gaven toestemming voor luchtpost- verkeer met West-Duitsland, Oost- Duitsland en Japan zeverleenden mach tiging aan de regering om decoraties uit te reiken aan Oostenrijkers, die be langrijk werk ten behoeve van Oosten rijk hebben gedaan, en verder stem men zij er in toe een telefoonverbinding tot stand te brengen tussen de Britse en Russische bezettingszone van Oostenrijk. Volgens de „Nachtdepesche" zal het bezettingsstatuut voor Oost-Duitsland door deze wijzigingen een sterke over- eepkomst met het in de Westduitse Bondsrepubliek geldende bezettings recht vertonen. De Oostduitse premier, Otto Grote- wohl, heeft gisteren bekendgemaakt, dat de op „ideologische gronden ge baseerde zuivering" van het onder wijzend personeel in Oost-Duitsftnd zal worden stopgezet. Deze maatregel is door de Oostduitse regering genomen in het belang van een goede verstandhouding in geheel Duits land, aldus Grotewohl. De premie- kon digde deze nieuwe communistische con cessie aan in een redevoering ter gele genheid van de viering van „de dag der onderwijzers" in de Staatsopera te Berlijn. Hij zei o.m., dat het aannemen van personeel voor scholen „niet afhan kelijk moet zijn van de erkenning van het Marxisme-Leninisme". Grotewohl verklaarde voorts, dat alle onderwijzers, die werden gedwongen ontslag te ne men, weer tot de scholen moeten wor den toegelaten. De Westduitse regering heeft gisteren op de drie Westerse grote mogendheden een beroep gedaan namens het parle ment om alle krachten in te spannen voor een vreedzame hereniging van Duitsland. De Bondsdag heeft het beroep met Advertentie I kan Uw plannen in duigen gooien. 7 Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! algemene stemmen goedgekeurd, behal ve dan de communisten. De regering heeft bekend gemaakt dat de tekst is doorgezonden naar Londen, Parijs en Washington, ter informatie van de drie Westerse leiders. In het beroep wordt aangedrongen op vrije verkiezingen in geheel Duitsland, het vaststellen van de grenzen, in overleg met een vrije en onafhankelijke Duitse regering en het recht voor de Duitse regering om naar eigen keuze verdragen te sluiten met andere landen binnen het kader der Verenigde Naties. Radio Moskou heeft medegedeeld, dat tussen Perzië en de Sovjet-Unie een handelsverdrag gesloten. Het verdrag is gesloten voor een jaar en zal een „aan zienlijke vergroting" van de handel tus sen beide landen met zich brengen, aldus de radio. Het betreft goederen, die „ge woonlijk" tussen beide landen werden uitgewisseld. In het desbetreffende com muniqué wordt geen melding van olie gemaakt. tuberculose. Dat impliceert, Zonlicht en frisse lucht vormen een In dat er ook andere aantastings- tegrerend bestanddeel van de gehele behandeling. Onder invloed van deze klimatotherapie, gecombineerd met vi- t.aminerijke voeding, keert er in de ge- destrueerde botten structuur terug. Om nu deze reorganisatie van het gedestru- eerde bot niet te dwarsbomen is volle dige bewegingloosheid van de aange dane gewrichten een gebiedende eis. Men kan voor deze bewegingloosheid natuurlijk een gipsverband of een gips- corset kiezen; hieraan kleeft een groot nadeel. Het zo onmisbare zonlicht en de frisse lucht kunnen niet tot het zieke lichaamsdeel doordringen. Daar- plaatsen van deze ziekte mogelijk zijn. Zo komt nogal eens voor: Tuberculose van de hersenvliezen, van de lymphe- klieren in de hals. van de buikorganen en, waar ik het vandaag over hebben wil: Tuberculose van de botten en gewrichten. Primair is echter steeds een infectie van de longen, die even tueel, zoals wij reeds eerder zagen, zonder verschijnselen verlopen kan. Secundair kunnen zich nu tuberkel bacillen, die langs de bloedbaan of langs de lymphewegen versleept zijn, in nieren of botten enz. nestelen. T- om is men, in navolging van Franse ,?e b^ldeIl?5 sanatoria, overgegaan tot verpleging op een z.g. „lit de Berck", een bed, zoalfi van botten en gewrichten eindigt meestal met een chirurgische ingreep en daarom spreekt men met betrekking tot deze ziekte ook wel van chirurgische tuberculose. Het zijn vooral de knie, de heup en de wervelkolom, die het moe ten ontgelden. Behalve de gewone ver schijnselen van tuberculose, komen er nu een aantal andere symptomen bij, die onze aandacht op een bepaald ge wricht of op de wervelkolom richten. Röntgenologisch blijkt er een ontkal king plaats te vinden van het aange dane bot, ten gevolge waarvan destruc tie optreedt In de ruggegraat zijn gewoonlijk twee aan elkaar grenzende wervels aange daan. Onder invloed van het lichaams gewicht, dat aan de wervelkolom opge hangen is, worden de ontkalkte wervels in elkaar gedrukt, al of niet gevolgd door de vorming van een spitse bochel, omdat de ruggegraat op deze zwakke plek neiging gaat vertonen door te knikken. Dit is een uiterst gevaarlijke situatie. Een schok of een bruuske be weging zouden de oorzaak kunnen zijn van het breken van de ruggegraat. dat gebruikt sanatorium in wordt in het beroemde Berck sür mere en op over tot chirurgische versteviging van de door deze aandoening meestal stijf wagens volgens ontwerp van de Franse en broos geworden gewrichten. geneesheer Calvé. Het bed uit Berck is een soort wagen Men deed dit tot voor kort met een botspang uit het scheenbeen van de met een smalle houten bak, met een patiënt, waarvoor twee operaties nodig paardeharen matras erin, waarop men patiënten met tuberculose van de wer velkolom plat op de rug neerlegt (zie titelvignet), zodat de wervelkolom vol waren en waarvan de patiënt een meer of minder lelijk litteken' aan het onder been overhield. Thans is een droom in vervulling gegaan die reeds lang door komen onbelast en geïmmobiliseerd is. vele chirurgen gekoesterd werd Men De wagen van Calvé is speciaal gecon- kan voor deze versteviging gebruik strueerd voor lijders aan tuberculose maken van kalfsbot, dat door de B.B.C. van het heupgewricht. Het is een rij- (Bevroren Bot Centrale) van het Rode dende staalconstructie, waarbij het bek- Kruis in voorraad gehouden wordt. "Het ken van de patiënt op een klepje ligt, is namelijk gebleken, dat kalfsbot, ge- dat bij urine- en faeceslozing naar be- durende daardoor het ruggemerg dermate be- uiJ e" '<*e<-esiuziuS u«.dl uc- aurenae kneld zou kunnen raken, dat de patiënt neden- geklapt kan worden, zodat ook installatie dit met de dood zou moeten bekopen. Om deze en vele andere, even belang rijke, redenen vereisen dergelijke pa tiënten een speciaal getrainde verple ging, die men alleen in een sanatorium voor deze noodzakelijke bezigheden het heupgewricht niet belast hoeft te wor den. Als nu op deze wijze en ondersteund door de moderne therapie, waarvan, ik voor chirurgische tuberculose kan vin- herhaal het nogmaals met nadruk, men den. Het consultatiebureau voor tuber- geen wonderen verwachten moet, het g lange tijd in een .diepvries bij - 20 graden bewaard, zijn specificiteit verliest en niet meer als een vreemd lichaam uitgestoten wordt. Bedoelde kalfsbotspanen worden in steriele wijdmondse flessen door de B.B.C. afgeleverd en blijven bij - 20 gra den bewaard, op zijn minst een jaar cnlosebestrijding verleent in deze weer proces in een inactief stadium gekomen kosteloze bemiddeling. In tegenstelling tot de in is (en dit duurt volgens een bekend bos- en gezegde „twee jaar voor de optimisten schaduwrijke streken gelegen sanatoria en drie jaar voor de anderen", terwijl voor longlijders treft men deze sanato- men voor kinderen op een aanzienlijk ria voor chirurgische tuberculose aan langere tijd moet rekenen) gaat men Advertentie (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Vrijdagavond. De burgemeester van Brussel, Baron van de Meulebroeck, heeft vandaag beslist, dat de „Dag van het Vlaamse lied", een grote zangmanifestatie, die Zondag op de Grote Markt van de hoofdstad gehouden sou worden, niet kan doorgaan. Van de Meulebroeck rechtvaardigde deze beslissing op grond van het feit dat hji ernstige relletjes verwachtte. De minister van Binnen landse Zaken probeerde tevergeefs hem van zijn besluit, dat in Vlaamse krin gen grote ontstemming zal verwekken, te doen terugkomen. De burgemeester verwees naar rap porten over de veiligheid van de staat, waaruit moest blijken, dat van Vlaam se extremistische zijde een actie was voorbereid om deze dag van het Vlaam se lied te doen uitgroeien tot een po litieke manifestatie voor amnestie en om in elk geval zoveel mogelijk herrie te schoppen, een gelegenheid die door an dere politieke groeperingen zou wor den aangegrepen om een tegenmanifes- tatie van „vaderlandse volkswoede" te organiseren. Verleden ]aar zijn te Brus sel naar aanleiding van een soortgelij ke manifestatie betreurenswaardige in cidenten voorgevallen. De organisatoren, hoofdzakelijk katholieke organisaties, zoals het Davidsfonds, cte Christelijke Gilden van Arbeidersvrouwen, de Bel gische Boerenbond, de Katholieke Arbei ders Jeugd, de Katholieke Studenten Actie en andere, hadden zich daarom ten doel gesteld dit zangfeest buiten elke partijpolitiek te houden. Van de zijde der Vlaamse extremisten is hierop een actie ingezet, erop gericht verwar ring te zaaien en de vanouds in Brus sel bestaande kwade trouw tegenover n Oost-Duitsland hebben de Rus sen dezer dagen een nieuwe koers ingeslagen. Het is begonnen met de benoeming van een diplomaat tot hoogste Sovjet-vertegenwoordiger, ter wijl de generaal, die tevoren in Ber lijn namens Moskou was opgetreden, naar de Russische hoofdstad werd terug geroepen. Oost-Duitsland heeft nu een Hoge Commissaris; vier jaar nadat Amerika, Engeland en Frankrijk in West-Duitsland Hoge Commissarissen hadden aangesteld. De vervanging van de militair Chuikov door de staatsman Semjonov kan men zien als een Rus sisch gebaar, om eventuele besprekin gen tussen de vier vertegenwoordigers te bevorderen. Het Kremlin wil de oude kwestie van de hereniging van Duitsland weer ter sprake brengen en de com munistische machthebbers schijnen be reid te zijn vrij grote concessies te doen, om het herstel van die Duitse eenheid te bevorderen. Dat is Woens dagavond wel bijzonder duidelijk ge bleken toen in Oost-Berlijn een reeks maatregelen werden aangekondigd die een gunstige wijziging betekenden ia het lot van de Oost-Duitse bevolking: de boeren zullen meer vrijheid krijgen, terwijl ook de zakenlieden voortaan aan minder restricties onderhevig zullen zijn. Personen die tot nog toe geen bon kaarten kregen worden nu bij de distri butie ingeschakeld. Aan gevangenen die veroordeeld zijn voor economische delic ten zal amnestie worden verleend. Een bijzonder belangrijk besluit is dat be treffende de vluchtelingen. De Oost-Duit sers die onder de druk van het commu nistische bewind naar het Westen de wijk hebben genomen kunnen zonder moeilijkheden terugkeren en zij zullen hun indertijd geconfiskeerde bezittingen terugkrijgen. Bovendien heeft de Oost- Duitse regering ook een overeenkomst gesloten met de protestantse autoritei ten in het land. Een overeenkomst waar mee een einde werd gemaakt aan de heftige bestrijding van de Evangelische Kerk, die onder leiding staat van bis schop Dibelius. Voor de 18 millioen inwoners van Oost-Duitsland worden de levensom standigheden gunstiger. De enkele dui zenden Oost-Duitsers die de laatste maanden per dag via Berlijn de vrijheid kozen vormden een levend getuigenis van het wanbeleid dat in de Sovjet-zone werd gevoerd. En van de toestanden al kend" dat de situatie in Oost-Duitsland onbevredigend was, en dat de secretaris generaal van de Socialistische (d.w.z. communistische) Eenheidspartij, Ul- bricht, een verkeerde koers is ingesla gen. De Russen hopen kennelijk dat men in West-Duitsland van de ommekeer in het Oosten onder de indruk komt en dat de bevolking er meer belangstelling zal krijgen voor de samensmelting van de beide delen van Duitsland. Het uiteinde lijk doel van het Kremlin is intussen ui teraard om aldus de inschakeling van West-Duitsland in een Verenigd Europa en vooral de deelname aan een Europees leger te voorkomen. De West-Duitse bondskanselier, Aden auer, die steeds heftig geijverd heeft voor een Verenigd Europa, waarin ook Duitsland een eervolle plaats zou moe ten innemen, heeft dan ook de bevol king van West-Duitsland gewaarschuwd zich met te laten misleiden door de Sovjet-maatregelen, al is er reden tot vreugde over c!e verbetering van het lot van de Oost-Duitsers. Adenauer wenst zijn op Europa gerichte politiek niet pi ijs te geven en hij zou de steun van de Westerse Drie niet willen verliezen. Adenauer is e. de laatste dagen her- Semionov, de nieuwe Russische Hoge herhaaldelijk van beschuldigd, dat hij alle Commissaris in Duitsland. pogingen om de eenheid van Duitsland te herstellen saboteert. Maar de bonds- daar kreeg men weldra in het Westen kanselier neeft zich gehaast dit misver een duidelijk en verschrikkelijk beeld stand recht te zetten. Hij is eer. - stander van die hereniging, mts uit de verhalen die deze vluchtelingen wisten te vertellen. Moskou is blijkbaar tot het inzicht gekomen dat in deze sa telliet-staat een geheel verkeerde poli tiek gevolgd werd. Naar alle waarschijn lijkheid heeft de zo juist benoemde Hoge Commissaris, Semjonov, in de maanden die hij voor zijn aanstelling in Rusland voor- deze geschiedt op bepaalde voorwaarden. Deze voorw.M-uen zijn door Bonn de laatste jaren bij tal van gelegenheden geformuleerd: Eerst moeten er in vol ledige vrijheid in heel Duitsland verkie zingen worden gehouden. Dan moet er een regering voor het verenigde Duits- heeft doorgebracht, het Kremlin van de land worden gevormd. Met die regering ondoeltreffendheid van het Oost-Duitse zouden de Grote Vier dan een vredes beleid weten te overtuigen. Semjonov kende immers de toestanden aldaar, want hij is indertijd politiek adviseur van generaal Chuikov geweest, en bo vendien heeft hij wellicht ook aan de verdrag moeten sluiten. In dat vredes verdrag zou de teruggave van de Duits land ontnomen gebieden moeten worden geregeld en tenslotte zou het vredesver drag Duitsland de volledige vrijheid. internationale consequenties gedacht die moeten garanderen om^met^welke^ na- uit de onderdrukking van de Oost-Duit- sers zouden kunnen voortvloeien. Tot nog toe wisten de West-Duitsers dat hun landgenoten aan de andere zijde van liet IJzeren Gordijn allerminst te benijden te verwachten. Het is dus begrijpelijk waren en dat was dan ook een der rede- dat Adenauer de spectaculaire Sovjet- nen waarom zij wantrouwend stonden manoeuvre in Oost-Duitsland, die zijn tegenover de gedachte aan een eventuele Europese politiek ondermijnt, met be- Duitse hereniging. Nu heeft Moskou „er- ozrgdheid gadeslaat ties dan ook overeenkomsten aan te gaan. Dat de Russen aan al deze eisen zul len tegemoet komen is voorlopig niet typisch Vlaamse manifestaties voedsel te geven. Aldus werd een strooibiljet verspreid onder de titel „De dag der weerwraak" en een van de bij de or ganisatie betrokken leden werd ont maskerd als een ex-collaborateur. In die opzet zijn de herriestokers volkomen geslaagd. De socialistische en de vrij zinnige Frans-talige pers heeft de ge legenheid waargenomen om de dag van het Vlaamse lied als een dag van anti- vaderlandse actie te brandmerken en om met ordeverstoring te dreigen. De betuigingen van goede trouw der orga nisatoren konden niet baten. Dit was des te meer te betreuren daar het verbod van de burgemeester van Brussel in ruimere Vlaamse krin gen zal geïnterpreteerd worden als een bewijs dat men de Vlamingen in de Belgische staat niet de plaats wil toekennen waarop zij recht hebben en dat de Frans-sprekenden de hoofd stad van het land als hun eigen re servaat beschouwen. Het koor en omroeporkest van de Vlaamse radio-omroep zouden Zondag hun medewerking hebben verleend. De directie van de omroep maakte van avond bekend dat de liederen die op het programma stonden Zondag vanaf 14.30 uur in de studio's zullen worden uitgevoerd en uitgezonden. Gisteren is een nieuw verzoek om uit stel van de executie der Rosenbergs bij het Hooggerechtshof te Washington inge diend. Het ministerie van Justitie heeft het Hof meegedeeld, dat het tegen uit stel is. De Franse Liga voor de Rechten van de Mens, die voor de Rosenbergs reeds een beroep heeft gedaan op president Eisenhower en daarvoor op Truman, toen deze nog aan het hoofd stond van de Amerikaanse regering, deelde mee, dat zij president Auriol en koningin Elizabeth van Engeland heeft verzocht, bij de Amerikaanse president hun in vloed aan te wenden. Een kleine groep mensen heeft Donderdagavond bij ver rassing voor de Amerikaanse ambassade te Buenos Aires betoogd tegen het dood vonnis der Rosenbergs. Er werden vlug schriften verspreid. De betogers gingen echter uiteen, voordat de politie ver scheen. Ook leiders van Engelse vakverbon den hebben gisteren een beroep ge daan op president Eisenhower om het het proces tegen het echtpaar Rosen berg te herzien. Zij zeiden in hun be roep, dat het verlenen van gratie op dit ogenblik „in de veranderende we reldtoestand, een weldadige uitwerking zal hebben op de politiek van en de betrekkingen tussen de regeringen". West-Duitsland Onder leiding van de geallieerde commandant in Centraal Europa, maarschalk Juin, hebben de bevelhebbers met hun staven van de Noordelijke en Centrale Nato-legergroe- pen een driedaagse stafoefening gehou den in Keulen. Na deze operatie wordt tot voorzich tige in beweging brenging overgegaan en het is opvallend hoe weinig men er na enige tijd van bemerkt, dat iemand een stijve knie of een stijve heup heeft. Van S. Gisteren mocht ik een wedstrijd in het tappen van bier bijwonen. En ik ben tot de ontdekking gekomen dat het tappen van een goed glas bier een minstens even hachelijke onderneming is als het tappen van een goeie mop. Om maar eens wat te noemen: een ideaal glas ger stenat heeft een temperatuur van 10 graden Celsius en de zogeheten man chet moet dicht en romig zijn. zodat het prikkelende koolzuur niet ontsnap pen kan. Welaan, ga daar als bier tapper maar eens aan staan. Overigens een aardige folkloristische gebeurtenis zo'n wedstrijd. Ik benijdde de jury allerminst. Niet alleen omdat haar taak vak-technisch zo moeilijk was, maar vooral ook omdat haar elk glas bier dat zij had gekeurd, aan stonds door een actieve kellner voor de collectieve neus werd weggegrist; waarschijnlijk opdat haar oordeel hel der zou blijven. Maar je moet er als bonafide bierdrinker maar tegen kun nen, tegen al die oplopende Tantalus kwellingen. Wat mij betreft: ik be oordeel de mérites van een glas bier altijd meer handtastelijk. En dan neem ik er desnoods wel vrede mee dat de temperatuur van de nattigheid 11 Vè graad bedraagt. Op gevaar af dat mijn oordeel in helderheid enigszins ver mindert. Tot voornaamste gedelegeerde van Zweden bij de Koreaanse bestandscom missie is benoemd Sven Grafstroem, de vroegere Zweedse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. Als zijn plaatsver vanger is aangewezen de raadsadviseur bij het ministerie van Buitenlandse Za ken, Paul Mohn. Kolonel Nils Ingvars- son zal optreden als leider van de mili taire groep. De Zweedse regering heeft haar gene rale staf opdracht gegeven tot het vor men van een Zweeds contingent voor het toezicht op de Koreaanse krijgsge vangenen. Leider van dit contingent is luitenant-kolonel Arne Francke. een groot vriend van wijlen prins Gustaaf- Adolf. Het zal bestaan uit maximaal 50 personen, onder wie officieren, juristen, medici, politie-ambtenaren en figuren met ervaring van het werk in vluchte lingenkampen. In Zuid-Koreaanse regeringskringen wordt melding gemaakt van een me ningsverschil, dat zou zijn gerezen tus sen enkele Zuid-Koreaanse radiostations en de Amerikaanse dienst voor de psy chologische oorlogvoering. Een officier van deze dienst is naar Seoel gevlogen om een oplossing te vinden. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, heeft de mede deling van een hooggeplaatst ambte naar tegengesproken, als zou president Eisenhower een nieuwe boodschap naar Syngman Rhee hebben gestuurd. Wel heeft president Eisenhower aan premier Nehroe een antwoord gezonden op diens gelukstelegram, wegens het bereiken van overeenstemming op een aantal punten te Panmoendjon. Hij zegt hierin onder meer van harte te hopen, dat de overeenstemming over de kwestie van de krijgsgevangenen spoedig tot een wapenstilstand en een rechtvaardige vrede in Korea zal lei den en de ontspanning in de wereld. De Britse minister van Defensie Lord Alexander zal binnenkort een bezoek aan Bonn brengen om met kanselier Adenauer en andere Duitse staatslieden over defensieproblemen te spreken. De Britse autoriteiten hebben gisteren verklaard, dat dr. Adenauer Lord Alex ander hiertoe tijdens zijn bezoek aan Londen uitgenodigd heeft. Verwacht wordt, dat de minister van Defensie einde Juni naar Bonn zal ko men, vóórdat de West-Duitse defensie commissaris, Theodor Blank, de West- Duitse hoofdstad voor een bezoek aan de Verenigde Staten verlaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5