Oppositie wil arbitrale uit spraak niet naleven Een zomer in Kromdorp A 1 Grootste vloot schouw, ooit op het IJ gehouden PUROL doet Uw huid Goed! Ihr Vele festiviteiten in de hoofdstad Plaatsvervanger in de gevangenis Is admiraal De Ruyter thuis? 26 Uitwisseling van amateurtoneel Dank aan Ned. mil missie in Uw zomergarderobe door onze unieke Breng flair NU mogelijk aanbieding. ZATERDAG 13 JUNI 1953 PAGINA 6 Van 26 tot en met 29 Juni: TOEGANGSPRIJS 10 CENT „DE OMMELANDEN" „Journalist" stuurt beledigingen rond Ir. S. G. van Geuns eervol ontslagen Conclusies van congres Uitreiking diploma's Kath. Stafcursus Verlaging vermogenshel. bij rampschade gevraagd De reis van min. Luns naar Asië en Australië Heruitvoer Braz. cacao en koffie wordt belet Schoonebeek leent geld aan particulieren blouses v.a windjacks va toppers va Kom, zie.ü en ook U profiteert bij mantels v.a. onweerstaanbare prijzen, in bijzonder uitgebreide collecties, in ongedachte topkwaliteiten! dubbele regenmantels v.a. mantel geklede zomerjaponnen vlotte zomerjaponnen VA (Van onze speciale verslaggever) De vloothaven in Den Helder blijkt een attractie voor vele Nederlanders. Het vorige jaar ondernamen niet minder dan achtduizend mensen de tocht naar dit verre oord. Uit dit cijfer concluderen de Marine-autoriteiten, dat er in ons volk een grote belangstelling leeft voor de vloot. De vloothaven ligt echter te ver weg. Daarom heeft de Marine besloten „de vloot dichter bij de mensen te brengen". Om beurten wil men jaarlijks in de grootste twee steden van ons land een vloot- schouw houden. Voor het eerst zal de bevolking van Amsterdam de vaderlandse vloot te zien krijgen en wel op 26, 27, 28 en 29 Juni. Een en twintig schepen zul len ligplaats kiezen in het IJ tussen de Westkant van het Centraal Station en het Stenen Hoofd. Dank zij een speciale regeling zullen ruim twintigduizend mensen in staat worden gesteld een van deze schepen te bezichtigen. Rondvaarten zkllen door het „maritieme" IJ worden gehouden, 's Avonds zullen de oorlogs bodems feestelijk verlicht zijl Gelijktijdig gaat een auto-ralley door de straten van de hoofdstad. De deelnemers daaraan zullen aan boord van een der schepen ontvangen worden en op hun nautische kennis worden getoetst. Taptoes in de Zeeheldenbuurt en op de Dam en een tocht van Admiraal de Ruyter in een on vervalste zeventiende-eeuwse sloep completeren dit vlootfeest, het eerste van deze soort, dat ooit in ons land is gehouden. Zekere S., afkomstig uit Zuid-Beve land, is onlangs door het gerechtshof te Den Bosch veroordeeld tot veertien da gen gevangenisstraf en getrouw, zo meende men in het Huis van Bewaring te Middelburg, meldde de man zich dezer dagen aan voor het ondergaan van zijn straf. Men is echter tot de on aangename ontdekking gekomen, dat niet veroordeelde S., maar Van den B., een plaatsgenoot van S., zich op kosten van de Staat' liet verzorgen. S. had een plaatsvervanger gestuurd. Een nieuwe klant, die in het Huis van Bewaring werd ondergebracht, herkende Van den B. en verbaasde zich over diens aanwe zigheid, waardoor de zaak aan het rollen kwam. Nog dezelfde dag is de ware schuldige aangehouden in Noord-Brabant, waar hij, om niet in het oog te laten lopen, dat hij niet in de gevangenis zat. zijn vacantie doorbracht, Van den B. zal zich dus thans moeten verantwoorden voor het behulpzaam zijn bij pogingen om aan gevangenisstraf te ontkomen en S. wegens uitlokking daartoe. Wanneer er in vroeger dagen en ook thans nog een buitenlands schip in Amsterdam of in Rotterdam aanleg de en de goegemeente werd uitgeno digd dit schip te komen bezichtigen, dan was de kade bezet met meisjes, die lonkten naar de matrozen, met jongens van de waterkant, met werklozen en vele anderen, die meer uit verveling dan uit louter interesse voor de vloot kwamen kijken. Zodra de valreep was neergelaten stroomde deze hele drom aan boord. Alles wat niet spijkervast aan de schepen zat genageld, moest worden verwijderd en goed opgeborgen. Desalniettemin bleek er na elk „bezoek" het een en ander te zijn verdwenen. Het gevolg van deze situatie is, dat werkelijk belangstellenden nooit kans krijgen de schepen te zien, ook al om dat zij niet van zins zijn uren in de rij te wachten. Bij de vlootschouw van 26 t.m. 29 Juni zal dat anders zijn. Voor een dub beltje om de administratiekosten te dekken kan men bij de V.V.V.'s in Amsterdam en in alle plaatsen van ons land een beperkt aantal kaartjes ko pen. Gewapend met zo'n kaartje kan men plaats nemen in een der bootjes die gereed liggen aan steiger lé bij de Vismarkt. Die bootjes varen de bezoe kers naar de diverse schepen. Daar zijn beroemde vaartuigen bij. Het Pièce de Résistance is H.M.'s krui ser „Tromp", die speciaal verlicht zal zijn. Dit trotse schip ligt aan de Noord zijde van het IJ. Voorts is er de „Van Brakel", indertijd gebouwd om de werkloosheid op de werven te bestrij den, en in de oorlog een onvermoei bare kanonneerboot, die escorte voer op de Theems. De „Cerberus" iseennet- tenlegger voor de afsluiting van ha vens en zeegaten die onlangs uit Amerika werd ontvangen. De „Soemba" heeft een grote naam in Engeland ver worven. Tijdens de oorlog was deze kanonneerboot thans radar-instructie schip in Nederlands-Indië. Zij wist tijdens de „hel van de Javazee" weg te komen en nam later intensief deel aan de beschietingen van Sicilië en Paler mo. In Engeland is een boekje, geheel op rijm, aan de „Soemba" gewijd. Voorts is er het smaldeel, waarvan de „Evertsen" en de „Kortenaer", oude namen voor nieuwe schepen deel uitmaken. Bij de Vismarkt zullen 5 mijnenvegers en twee onderzeeboten, de „Walrus" en de „Zeeleeuw" de nieuwste uit Amerika ontvangen boten ligplaats kiezen. Bij de vluehthaven zullen zeven mijnenvegers-neerstrijken. Daar zijn oude Duitse en Engelse sche pen bij. Helaas kan de Marine haar nieuwste aanwinsten, de „Zeven Provinciën" en een der elf onderzeebootjagers, nog niet laten zien, omdat die nog in aanbouw zijn op de Nederlandse werven of nog niet zijn opgeleverd, omdat zij in het stadium van de proefvaarten verkeren. Het volgend jaar hoopt men ook deze schepen te kunnen tonen. De rondgangen aan boord van de schepen worden gehouden voor ploeg- jes van een man of tien en zullen een uur duren. De Commandant van de Maritieme Middelen in Amster dam, Kapitein ter Zee J. F. van Duim, is de mening toegedaan dat men beter aan weinig mensen de vloot goed kan laten zien, dat aan velen slechts. De schepen zijn te bezien Vrijdag 26 Juni 's middags en 's avonds, Zaterdag en Maandag 27 en 29 Juni 's morgens, 's middags en 's avonds en Zondag 28 Juni 's middags. 's Avonds zullen de oorlogsbodems baden in een zee van licht.. Dit feestelijk verschijnsel zal fraai aansluiten op de verlichting van de grachten ter gelegen heid van het Holland Festival. De rond vaartboten zullen het druk krijgen, want de gidsen van de maatschappijen, in wier dienst deze bootjes varen, wor den uitvoerig ingelicht omtrent de schepen en hun historie en zullen zo nodig geassisteerd worden door deskun dig Marinepersoneel. Advertentie Op het Marine-etablissement in Amsterdam is men druk bezig een oude sloep om te bouwen tot een trots zeventiende-eeuws staatsie vaartuig. Zaterdag 27 Juni om kwart over zes 's avonds, zal deze sloep, bemand met, althans naar het uiter lijk, zeventiende-eeuwers, uitvaren naar het huis aan de Prins Hen drikkade, waar Admiraal de Ruyter heeft gewoond. Daar zal een der zeventiende-eeuwers zijn das recht trekken en aankloppen om te vra gen of de Admiraal thuis is. Alsof het is afgesproken zal de Admiraal werkelijk thuis blijken te zijn. In vol ornaat zal de bestevaer in de sloep stappen en naar het IJ varen. Aan boord van H.M.'s „Tromp" zal hij ontvangen worden door de Com mandant Zeemacht. Wanneer de roeiers van de Koninklijke Marine nog adem en spierkracht over heb ben en dat zal gewis dan be staat de kans dat de Admiraal met zijn staatsiesioep nog een tocht zal maken door een der Amsterdamse grachten. 26. Aanvankelijk protesteerde Stockedief heldhaftig. „Wij hebben geen tijd te verliezen", hield hij vol. „En bovendien kan een veldwachter in functie geen gestroopte konijnen eten." Maar Koos Pimpel zette onverstoorbaar zijn feestelijke onderneming voort, haalde uithet riet een kruik zeer oude te voorschijn benevens een aantal flessen bier en hield ondertussen ook deskundig het gebraad in de gaten. „Wij hebben tijd genoeg", verzekerde hij. „En je bevoegdheid reikt niet verder dan Kromdorp, zodat je hier niet in func tie bent. Doe dus maar gezellig." Waarop Stockedief zich in het vrijwel onvermijdelijke schikte. Toen de vriendschappelijke maaltijd ten einde spoedde werd er luid aan de klok van de voordeur geluid. „Ik zal wel gaan zien, wie daar is", zei Koos Pimpel, en hij haalde een grote bos sleutels uit zijn broekzak te voorschijn. „Hoe kom je daar aan?" vroeg Stockedief verbaasd. „Ik heb je toch gezegd, dat ik hier kind aan huis ben", zei Koos Pimpel onschuldig. Hij wandelde op zijn gemak weg en opende zonder enige moeite alle deuren, die hij op zijn weg tegen kwam. Maar aan gezien Stockedief niet alleen achterdochtig van be roep, maar ook enigszins van nature was, liep hij haastig mee en toen wilde Koster Snuiter niet achter blijvenzodat zij tenslotte gedrieën achter de voor deur stonden. Koos Pimpel opende voorzichtigheids halve eerst het kijkluikje. Voor het kasteel stond Arie Goesting van De Vergulde Os. „Ik kom jullie ver lossen". zei hij gul. „Dat is verschrikkelijk aardig", zei Koos Pimpel. „Maar heb je de sleutels bij je?" „Nee", moest Arie bekennen. „Dan ben je wel naief", zei Koos, en hij maakte zelf de deur open, waarop Arie hen hartelijkgeluk begon te wensen met hti voorspoedige bevrijding. „Hou je mond", zei evenffL„ Stockedief bars. „Ik wil onmiddellijk naar Krom®0 terug. Ik moet ze alle negentien arresteren", a" Goesting probeerde hem tevergeefs te sussen met a opmerking, dat het immers allemaal maar een QT~f was geweest, maar Stockedief wilde daar niets af horen. „Het klopt ook niet helemaal", merkte de ter op. „Zij wilden alleen maar van ons af. En (N wonder, als je onschuldig verdacht wordt." „Onscnu brieste Stockedief. „Dat zullen w dig verdacht?" zien." Het bleelc, dat Arie Goesting in het auto'tjeba een van zijn gasten gekomen was, en die gast zat 2e achter het stuur. (Van onze correspondent) Voor vandaag, Zaterdagmorgen, was een algemene ledenvergadering van de Ommelanden uitgeschreven. Op de agenda prijkte het voorstel, ingediend door een groot aantal leden, om ont slag te verlenen aan de bestuursleden de heren J. T. Wierenga en J. Akker- men en de vier commissarissen. Het vreemde van de zaak is evenwel dat het oude en het nieuwe bestuur de oppositieleden met algemene stem men de heer Wierenga tot voorzitter hebben gekozen. Niettemin staat hij op het punt „gewipt" te worden. Teneinde nu stemming onder de leden te maken is er een miserabele figuur opgedoken, die schuil gaat achter de naam journa list en op een wijze, een journalist on waardig, circulaires heeft opgesteld die aan de leden zijn toegezonden. In deze circulaire, die als briefhoofd de naam draagt van de Coöperatieve Melkpro- ductenfabriek „De Ommelanden", staan tal van verdachtmakingen en beledi gingen aan het adres van de heer Wie renga, de wnd. beheerder. In de eerste circulaire wordt verduistering gesugge reerd, wordt de opleiding van de heer Met ingang van 1 Juli 1953 is op zijn verzoek aan ir. S. G. van Geuns eervol ontslag verleend als intendant van het Koninklijk paleis en domein Het Loo. Het congres van de internationale as sociatie voor het amateurtoneel, te Den Haag gehouden, heeft enkele resoluties aangenomen. Daarin wordt gezegd, dat een internationale uitwisseling op het gebied van de artistieke opleiding van amateur-spelers mogelijk en wenselijk is. Het is niet mogelijk uit te maken, welke opleidingsmethode de beste is, uniformiteit zou vermoedelijk ook uit den boze wezen, maar kennisneming er van door uitwisseling is in ieder geval nuttig. Paedagogische krachten en regis seurs komen daar het meest voor in aan merking. Absoluut, noodzakelijk wordt het orga niseren van internationale festivals van op hoog peil staaned gezelschappen ge noemd; dat zal de ontwikkeling van het amateur-toneel zeer ten goede komen, meent men. Enige details zijn daarbij geformuleerd, o.a. dat het gezelschap vrij is in de keuze van het stuk, maar dat een stuk uit de eigen toneelliteratuur voorkeur verdient. De opvoeringen zou den ook in de eigen taal moeten geschie den. De reiskosten komen ten laste van het reizende gezelschap, maar stichting van een fonds ter bevordering van dê internationale uitwisseling wordt ten sterkste aanbevolen. Elk gezelschap is vrij om met een ander gezelschap on derhandelingen over uitwisseling te voeren, maar officieel erkend worden slechts de uitwisselingen, die via de na tionale organisaties tof stand zijn geko men. Elk land, dat lid is van de organi satie, zal jaarlijks een^. lijst moeten in sturen van uitvoeringen die op hoog peil staan en voor uitwisseling in aanmer king komen. In de Pius X-school, Curapaoweg te Nijmegen, is de Katholieke Stafcursus 19521953 gehouden, welke werd beslo ten met de officiële uitreiking der diploma's aan 59 cursisten, van wie 39 religieuzen en 20 lekenverpleegsters. Tevens werd een bewijs van deelne ming overhandigd aan 4 verpleegsters, die als toehoorster de cursus hebben gevolgd. Deze officiële plechtigheid werd ge- presidieerd door rector A. A. M. San ders als vertegenwoordiger van de Ver eniging van Katholieke Ziekenhuizen, terwijl ook bestuursleden tegenwoordig waren van de St. Canisius Bond en de Vereniging' „Salus Infirmorum" van de Katholieke Bond van Verplegenden. Verder waren er vertegenwoordigers van het docentencorps en enkele geno digden. Bij deze gelegenheid hield de heer Casparie, lid van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen, een causerie betreffende het Ziekenhuiswezen, waar van hij enkele aspecten belichtte, het geen een waardige afsluiting betekende voor een cursus voor hoofdverpleeg sters. In de verpleging, al te zeer in beslag genomen door velerlei zorgen op eigen terrein, is het mogelijk, dat ook de hoofdverpleegsters het grote geheel uit het oog verliezen. De uiteenzetting van de heer Casparie werd door de aanwezigen met grote aandacht ge volgd. Rector Sanders bracht hiervoor dank aan de heer Casparie, die zich op het gebied van het katholieke zieken huiswezen zeer verdienstelijk maakt. Na de gebruikelijke felicitaties werd deze feestelijke bijeenkomst gesloten. Wierenga gewraakt als onvoldoende voor een dergelijk bedrijf en wordt ver klaard dat de heer Wierenga speelbal is in handen van grotere krachten. In een andere circulaire schrijft de „journalist", „dat de heer De Boer gaarne bereid is onmiddellijk de leiding weer op zich te nemen, maar dan moe ten de twee oude bestuursleden en de vier commissarissen verdwijnen". Ook de nieuw aangenomen chefs moeten ver dwijnen en de heer De Boer wil de vrij heid hebben ook de heer Jelsma de huidige adviseur weg te kunnen zenden, zo staat in de circulaire en „verder de heer Wierenga moet kunnen vervolgen voor de duistere practijken, die hij met het geld heeft gedaan". Verder staat in deze circulaire te lezen dat ook de teruggekeerde stakers ver dwijnen moeten, ook al zal dat enige boete bij de arbiters kosten. Geen na leving dus van de arbitrale uitspraak Tijdens een in Bandoeng gehouden plechtigheid in verband met het officieel beëindigen van de instructieve en advi serende werkzaamheden van de Neder landse militaire missie in de artillerie sector, zei de inspecteur van de artillerie van de Indonesische landmacht, overste Askari, dat wanneer de balans wordt op maakt, de bereikte resultaten maximaal mogen worden genoemd. Namens het corps artillerie sprak hij zijn oprechte dank uit. Namens de chef-staf van de Indone sische landmacht verklaarde overste Azis Saleh, dat de werkzaamheden van de missie ten zeerste op prijs zijn ge steld. Het hoofd van de Nederlandse mili taire missie, generaal Pereira, zei tijdens een persconferentie, dat van de zijde van de Indonesische collega's en de sa menwerking met de missie zeer bevre digend is geweest. Gevraagd naar zijn mening ten aanzien van de toekomst van het Indonesische leged zei generaal Pereira: „Ik ben optimistisch ten aan zien van de toekomst van dit land. Ook militair gesproken heeft Indonesië een mooie toekomst, vooral wanneer de jeugd geschikt wordt gemaakt voor de weerbaarheid van het land, zowel mo reel als materieel. Het volk zelf moet immers de defensie dragen, vooral in een moderne oorlog", aldus het hoofd van de Nederlandse militaire missie. Aan het voorlopige verslag van de Tweede Kamer over "het wetsontwerp „fiscale tegemoetkomingen in verband met de Watersnoodramp", ontlenen wij het volgende: Enkele leden achtten het minder juist de aftrek voor giften te beperken tot die, gedaan aan in het wetsontwerp ge noemde instellingen. Hierdoor zou men er a.h.w. toe worden gedwongen alles via het Rampenfonds te laten lopen. Enige leden wezen er op, dat indien een natuurlijk persoon verzoekt de schade te verrekenen met de belasting over 1952, dientengevolge zijn aanslag in de inkomstenbelasting over 1952 zal wor den verlaagd, doch de aanslag in de ver mogensbelasting 1953 zal worden ver hoogd. Zij vragen of de regering bereid is ook de vermogensbelasting 1953 te verlagen. Omtrent de oriëntatiereis van minis ter mr. J. M. A. H. Luns naar Azië en Australië wordt nader gemeld, dat de minister Dinsdag van Schiphol naar Rangoon vertrekt. De tocht gaat ver volgens, met een korte onderbreking in elk te bezoeken land, van Rangoon via Bangkok en Singapore naar Dja karta (25—28 Juni), Sydney (29 Juni 6 Juli), Nieuw-Guinea (711 Juli), Manilla, Bangkok, New-Delhi (1417 Juli) en Karachi (1721 Juli). 23 Juli keert de minister weer in Nederland terug. De Nederlandse ambassade te Rio de Janeiro heeft aan de Braziliaanse rege ring een verklaring overhandigd, waar bij de Nederlandse autoriteiten zich f®' meel verplichten de nodige maatregel® te treffen om heruitvoer te belette naar de Ver. Staten, Canada, Zwitser land en Antwerpen van cacao en h® fie, welke verkregen werd overeeö' komstig de bepalingen van de bet^ lingsovereenkomst, welke tussen Bank van Brazilië en de Nederlandse® Bank is gesloten. De gemeente Schoonebeek in Dren te zit er als gevolg van de olieborin gen warmpjes bij. Behalve aan over heidsinstellingen leent zij nu ooK overtollig kasgeld uit aan particuhc ren. In de Vrijdag gehouden raads vergadering werd besloten aan ®e firma Berger en Co. te Amsterdam1 voor een jaar f 600.000 te lenen. October 1952 was voor f 1.000.000 uit' geleend aan overheidsinstellingen. rokken costuums va. f.3. tricot deux-pièces VA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 6