VERBAZING IN FRANKRIIK EN VIETNAM Koning van Cambodja Thailand naar Uit protest tegen Franse voorstellendie hij onvoldoende acht f 1000- aan deviezen voor iedere buitenlandse reis Smiling howard vlucht Luchtig tourisme KURT CARLSEN houdt de Kurt Carlsen ten doop De zaak Rosenberg Twee gevangenen wilden ontvluchten Dijk over 80 m. ingezakt Verzoek om uitstel van executie Vandaag voor het Hooggerechtshof Betoging voor het Witte Huis O.-Duitsland laat gevangenen vrij Oud-president Rampzalige brand in nachtclub Tot hoofd en hart Geschenk van B. van Leer Spelevaren in een oud roeibootje Goudsmokkel op Ned. schip? Marie komt van daag met rijn antwoord QJei MORRIS fiejmyiu vwj! Het weer DE ZAAK-ROSENBERG ddenauer wil vrijlating van 300.000 krijgs- gevangenen ^traaljager neergestort Voor auto of motor f 400 per reis extra ALS INBREKER MISLUKTE POGING IN HAARLEMSE STRAFGEVANGENIS Ringdijk bij dijkgat Kruiningen gereed maandag 15 juni 1953 77ste JAARGANG No. 25703 Piloot verongelukt H Leden mil. missie in Indonesië in ons land - Minstens 75 doden en 100 gewonden in Sao Paulo Verlaging West-Duitse douane-tarieven Drie jongens jammerlijk verdronken Belg. munten ingetrokken Falcon Regenjassen f 49.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Williga NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6— per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. orting Norodom Sihanoek bod ja. van Cam- Met een gevolg van 27 personen, onder wie de minister van Oorlog, prins Siso- wath Sirima Tak, heeft koning Norodom Sihanoek van Cambodja Zaterdagavond zijn land verlaten en een toevlucht gezocht in Thailand, uit protest tegen het feit, dat zijn land van Frankrijk nog steeds niet de autonomie heeft gekregen, die de koning wenselijk acht. Voor zijn vertrek heeft de koning volledige be voegdheden verleend aan de minister-president, Penn Nocth. Hij is van mening,, dat hij in Thailand de belangen van zijn land beter en vrijer kan behartigen en koestert, voor zover bekend, niet het plan om afstand van de troon te doen. ®et Amerikaanse Hooggerechtshof 'eft Zaterdag de beslissing over de aa£ of de executie van de ter dood doordeelde atoomspionnen Julius en "el Rosenberg opgeschort moet wor- Cn uitgesteld tot vanmiddag vijf uur. Het Hooggerechtshof heeft over deze aa£ beraadslaagd tijdens een confe- utie ,jje acj!ter gesloten deuren gehou- en Werd. Wanneer de Rosenbergs dit uitstel Weigerd zou worden, zouden zij in de ond van 18 Juni in de Sing Sing-ge- j., ngenis door middel van de electrische elfj1 geëxecuteerd worden, tenzij zij te Zn j Ure gratie van het. Witte Huis Uden krijgen. Het Hof heeft ook nog en verzoekschrift in behandeling om revisie. Gn New York heeft een uitgeverij een j^nclel brieven gepubliceerd, die de asenbergs aan elkaar hebben geschre- v b na het uitspreken van het dood- 5nnis, 5 April 1951. De bundel heet ^beath House letters" (Dodenhuis-brie- eh) en zal ook in het buitenland in bdere talen verschijnen. Een onbekende heeft de politie opge beld en gezegd, dat een bom in het huis van de federale rechter Irving Kaufman was geplaatst. De toegesnelde politie vond echter geen explosieven. Overigens was de rechter met zijn gezin afwezig. De bewaking bij het huis is versterkt. Achttien Chileense senatoren hebben president Eisenhower een telegram ge zonden, waarin zij om gratie voor de Rosenbergs verzoeken. Duizenden betogers zijn gisteren langs het Witte Huis gemarcheerd om clementie voor de Rosenbergs te eisen. President Eisenhower was niet in Washington. Onder de betogers be vonden zich de moeder van Rosenberg en zijn twee zoons Michael van tien jaar en Robby van zes. Cambodja is een van de drie staten in Indo-China, die met Frankrijk zijn verbonden tot de Franse Unie. Bij zijn aankomst in de Thailandse hoofd stad, Bangkok, verklaarde koning No rodom Sihanoek, dat zijn land in de Unie wil blijven op dezelfde voet als India en Pakistan in het Britse Geme nebest, maar de Franse voorstellen, die onlangs zijn gedaan in Parijs, noemde hij daartoe onvoldoende. On langs bracht Norodom een bezoek aan de Verenigde Staten en Japan en toen verklaarde hij, dat „als Cambodja geen onafhankelijkheid zou krijgen, het volk zich zou aansluiten bij de communistische Vietminh tegen Frankrijk". Zijn besluit is nu, dat hij buiten de grenzen van zijn rijk zal blijven, zolang er geen verdrag met Frankrijk is gesloten, dat zijn volledi ge instemming heeft. De twee andere staten in Indo-China zijn Laos en Vietnam. De premier van dit laatste land, Ngoeyen Van Tam, toonde zich verbaasd over dit „onvriendelijk ge baar jegens Frankrijk, dat zich zeer grote offers in Indo-China getroost". In Franse regeringskringen wordt het besluit van de koning „bijzonder onge lukkig" genoemd. De behandeling van de kwestie Cambodja, zo zegt men, zal door iedere nieuwe Franse regering met de grootste voorrang worden be handeld en „de koning is zich hiervan volkomen bewust". Het feit, dat Frankrijk er onlangs 'n ^rin. 'otaa' 4029 Oost-Duitsers, die tot Ve- i('sstraffen tot drie jaar waren Verdeeld of zich in voorarrest be- t^rrt en. zijn Donderdag, Vrijdag en Za- aSf in opdracht van de procureur- ^eraal van Oost-Duitsland in vrijheid b '''d. Volgens het blad van de Oost- H communistische partij, „Neus Olihi- h'and", dat bovenstaand bericht iv ''«eerde, zullen nog 1500 personen den vrijgelaten. A alle Oost-Duitse Evangelische ker- 's gisteren een brief voorgelezen, lof wordt geuit voor de vorige kert. gesloten overeenkomst tussen s0j en slaat, waarbij vrijheid van sdienst in Oost-Duitsland wordt ge borgd. Op een rede, te Augsburg gehouden b?t5en bijeenkomst van de Christelijk Autocratische Partij, heeft kanselier 5tA"auer gisteren verklaard, dat als V/p hd werkelijk vrede in Duitsland W "et de 300.000 Duitse krijgsgevan gen? m°et vrijlaten, die het nog steeds Verhoudt, en moet instemmen met verkiezingen in geheel Duitsland. de Herikerberg bij Markelo is van- tiltJ5,en een straaljager neergestort. De is verongelukt. Advertentie 's Howard Pinkerton, de Ameri- hvet? P'loot, die de slof Lexington kre IJzeren Gordijn vloog. Hij ?|Pr°mpt de 100.000 roebel met Eh i. ie caviaar en een dii 'e Russen {les wodka, maar Lexington In de Staatscourant zijn twee al gemene vergunningen van de Ne- derlandsche Bank gepubliceerd, welke een belangrijke verruiming inhouden van de deviezenreglemen- tering voor reizigersverkeer met het buitenland. Voor iedere reis dus ongeacht het aantal reizen naar België, Denemar ken, West-Duitsland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Indonesië, Italië, Joegosla vië, de Nederlandse Antillen, Nieuw Guinea, Noorwegen, Oostenrijk, Portu gal, Spanje, het Sterlinggebied, Surina me, Turkije, Zweden en Zwitserland, mag voortaan per persoon tot de tegen waarde van 1000.— aan reisdeviezen worden medegenomen. Het dagverbruik blijft evenwel tot f 75.per persoon be perkt. Wanneer de reis naar een van deze landen met uitzonderiing van Indonesië, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nieuw Guinea per motorvoertuig (geen bromfiets) wordt gemaakt, kan rot f400.per reis extra aan deviezen wor den medegenomen. Het dus dusverre bestaande onder scheid tussen reizen met toeristische en die met zakelijke doeleinden is verval len en hiermede ook het onderscheid tussen toeristen- en reisdeviezenboekjes Wie beide boekjes in zijn bezit heeft en reisdeviezen wil aankopen, moet een van beide boekjes inleveren. De van de reizen overgehouden reis deviezen behoeven niet te worden in geleverd, doch worden uiteraard bij een volgende aanvraag in aanmerking genomen Vanmorgen is de ontscheping begon nen van de 1100 passagiers, die met de „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" de reis van Indonesië naar Amsterdam hebben gemaakt. Onder hen bevinden zich leden van de voormalige Neder landse militaire missie in Indonesië met hun gezinnen, in totaal 129 personen. op heeft aangedrongen dat de mees te troepen Van Cambodja onder Frans bevel zouden komen, en de bepaling, dat het recht van Cambod ja niet van toepassing is op Franse burgers, alsmede de Franse inmen ging in de in- en uitvoerpolitiek van het land, hebben ergernis gewekt bij de regering van koning Norodom Sihanoek. Weliswaar is een conventie tussen Frankrijk en Cambodja opgesteld, om enige bezwaren weg te nemen, doch dit heeft de spanning niet noemens waard kunnen verminderen. Norodom Sihanoek kwam op 19-jarige leeftijd op de troon. Teneinde zijn oom, prins Monireth, die meer aanspraken kon laten gelden, te verzoenen, benoemde hij deze tot eerste minister. In 1947 maakte hij het land tot een constitu tionele monarchie. Franse waarnemers hebben verklaard, dat Frankrijk gedwongen zal zijn stap pen te nemen om een einde te maken aan de crisis en moeilijkheden in het koninkrijk te vermijden. Franse autO' riteiten hebben er op gewezen, dat vol ledige onafhankelijkheid als geëist door de koning, moeilijk zou zijn te verlenen met het oog op de militaire positie van Cambodja. Het land heeft een leger van 10.000 man en de Vietminh heeft reeds 10.000 man in Cambodja en zou er nog duizenden kunnen laten binnenkomen uit Laos en Vietnam. Daarbij is de Viet minh hard bezig Cambodjanen af te richten. Ingelichte woordvoerders hebben ver klaard, dat indien de crisis en de terug keer van de koning naar zijn hoofdstad Pnom Penh, niet spoedig opgelost wor den. voor de Fransen twee oplossingen open staan. 1. De 21-jarige koning afaet- ten en prins Monireth, de oom van de koning, op de troon plaatsen. De prins is de volgende troonopvolger. 2. Een re gentschap instellen onder prinses Soura- mireth. moeder van de koning. THAILAND CAMBODJA y 1 order S/elmmh cooCrofc L__f TTVSbï Zeven politiemannen en een waker van een telegraafmaatschappij te Kansas City ijlden Zaterdag naar een vertrek in het gerechtsgebouw van de stad, waar een alarminstallatie tegen inbrekers hevig te keer ging. Toen zij het vertrek binnen kwamen, troffen zij daar een man aan, met een bos sleutels in de hand, die poogde een deur te openen. De man bleek niemand anders te zijn dan Harry Truman, de voormalige president van de Verenigde Staten. Truman wilde enige geheime stukken raadplegen uit de tijd van zijn regering en hij had per ongeluk de alarminstallatie in werking gesteld.... i nu maai LCAiiivjiuii I a yan America's Best Tobaccos. 1 By een hevige brand in een nachtclub te Sao Paulo (Brazilië) zijn Zondag minstens 75 personen om het leven ge komen en meer dan 100 gewond, van wie enige ernstig. De brand brak uit, toen 300 personen in een bovenzaal aan een dansfeest deelnamen. In paniek poogden de gas ten langs de enige trap het gebouw te verlaten. Hierbij werden velen, voor het merendeel vrouwen, onder de voet gelopen. Een aantal mensen sprong uit de ramen. Enige personen werden ge dood, doordat zij in aanraking kwamen met hoogspanningsdraden. De adviescommissie voor de buiten landse handel van West-Duitsland heeft een algemene verlaging van douane rechten met 5 tot 10 procent ter sprake gebracht. Dit houdt verband met de me ning, dat door invoervergroting even wicht in de handels- en betalingsba lans van het land bereikt kan wofden. Slechts mensen met een liefde vol begrijpend hart zijn in staat leed te verzachten. Op 24 Juni a s. hoopt men de kabelbaan, die in aanbouw is te Valkenburg, te openen. Hij zal opstijgen van de Oud-Valkenburgerweg naar de Wilhelminato- ren. en de passagiers zullen per „Lucht-zweef-stoeltjes" worden vervoerd. Van uit zijn stoeltje, rustig opstijgend naar de top van de „berg", zal men een uniek uitzicht hebben over het Geuldal en Valkenburg. Men is thans bezig met het oprichten van de beide stalen masten, waartussen het kabelbaantje zal lopen. Kapitein Kurt Carlsen aan boord van de nieuwe reddingsboot. L'inks van hem de heer B. van Leer; rechts: schipper Jan van der Niet, die het commando over de nieuwe reddingsboot zal voeren. (Van onze correspondent) Het is niet langer een geheim wie de nieuwe motorreddingboot „Kurt Carlsen" heeft geschonken aan de Kon. Noord en Zuid Hollandse Red ding Mij. Even voordat de wereldbe roemde kapitein van de „Flying En terprise", Kurt Carlsen, de naar hem genoemde boot in Noord wijk ten doop hield, deelde de burgemeester van Noordwijk, mr. G. F. W. van Berckel, mede, dat de benodigde 60.000 gulden gefourneerd waren door de million- nair B. van Leer, directeur en presi dent-commissaris van het Van Leer- concern te Amsterdam. De heer Van Leer, die bij de plechtigheid aanwezig was, verklaarde dat het steunen van dit prachtige werk van naastenliefde eigenlijk niet meer dan een plicht is, die men gemakkelijk vervullen kan wanneer men bedenkt wat de redders op zee presteren. Geen organisatie is zózeer het praedicaat „Koninklijk" waardig als de N.Z.H.R.M. Reeds lang voordat de beroemde kapitein-peetvader in Noordwijk arri veerde, zag het bij het botenhuis zwart van de mensen, van wie er vele nog steeds in onzekerheid verkeerden over de komst van Kurt Carlsen, die Vrij dagavond per vliegtuig uit New York op Schiphol aankwam. Onder donde rend gejuich reed om elf uur een gro te wagen voor en stapte de held van de „Flying Enterprise" op Noordwijkse bodem. Hij drukte de in oliejassen ge hulde mannen van de reddingsploeg de hand en trad even later naar voren om de doeken weg te trekken, die zijn naam aan weerszijden van de boot verborgen. Over zijn ervaringen op de „Flving Enterprise" wilde Kurt Carl sen^ evenals Vrijdagavond op Schip hol, niet meer spreken. Hij vertelde, dat dit zijn eerste peetvaderschap over een reddingboot was. Wel werden in Amerika enige verkenningsschepen naar hem genoemd. Van de zes jongelui, die gistermiddag in een klein en oud roeibootje op het Zwartewater nabij Genemuiden zijn gaan spelevaren, zijn drie jongens ver dronken, toen het bootje omsloeg. Nadat het zestal te water was geraakt, wisten drie zich zwemmend te redden. Een vierde jongen, die wel zwemmen kon, werd vastgehouden door twee an dere jongens, die de zwemkunst niet machtig waren. Dit drietal is jammer lijk verdronken. De namen van de slachtoffers zijn: G. Hoekman (18 jaar), W. J. Bentink (17 jaar) en K. Bekendam (18 jaar), allen uit Genemuiden. Het ongeval wekte diepe verslagenheid in de omgeving. De nieuwe boot vervangt de laatste roeireddingboot aan de Noordzee kust. Ze is uitgerust met de laatste snufjes op het gebied van veiligheid en door het aanwenden ""van schuim- plastic heeft men de zekerheid ver kregen, dat de boot onder alle om standigheden drijvend zal blijven. Zondag heeft kapitein Kurt Carlsen de terugreis naar Amerika aanvaard via Denemarken, waar hij een bezoek bracht aan zijn ouders. Hij hoopte nog op tijd thuis te zijn om zijn 13-jarig dochtertje geluk te kunnen wensen met haar slagen voor het toelatings examen tot de middelbare school. Naar Reuter meldt, heeft de douane in Hongkong aan boord van het Neder landse schip „Boissevain" een hoeveel heid van ongeveer 170 pond goud in beslag genomen. De waarde is ongeveer f 362.500. Niemand is gearresteerd. a Is President Eisenhower tevoren /m niet ingrijpt, zullen Donderdag- •4 J- avond om elf uur over de hele wereld talloze mensen droevig ge stemd zijn. Het echtpaar Rosenberg zal dan in de Sing Sing gevangenis op de electrische stoel ter dood zijn gebracht. Eisenhower heeft al maan den geleden een verzoek tot gratie afoeiDezen. maar tot het onherroe pelijke gebeurd zal ziin kan er hoon bestaan, dat de President van de Verenigde Staten alsnog de ver oordeelden genade schenkt. Eisenho- toer heeft hij tal van gelegenheden blijk geaeven van een zeer humane natuur. Het Amerikaanse staatshoofd is een soldaat; maar zoals iedere rechtgeaarde soldaat heeft hij een diepe afkeer van het doden van zijn medemensen en laat hij het alleen in uiterste noodzaak, ter bescherming van de gemeenschap toe. Of de veiligheid van de mensheid gediend zou ziin met de executie van Julius en Ethel Rosenberg is twijfelachtig. Het is dus niet uitgesloten dat Eisen hower op het laatste ogenblik nog zijn stem zal verheffen. Het echtpaar Rosenberg is ruim twee jaar geleden schuldig bevonden aan in de oorlog gepleegde spionnage. Toen de rechter het vonnis uitsprak zei hij letterlijk: „Door dit verraad is ongetwijfeld de loop der geschie denis- gewijzigd ten nadele van ons land". De Rosenbergs hadden de hoogste straf gekregen wegens het uitleveren van atoomgeheimen aan de Sovjet-Unie. Wel bijzonder tragisch is het feit, dat de voornaamste getui- g everklaring en. die tot de veroorde ling van het echtpaar geleid hebben, afkomstig waren van de broer van Ethel Rosenberg: David Greenglass. Het proces schijnt indertijd met grote zorgvuldigheid gevoerd te zijn. Toch hebben sindsdien deskundigen, na zorgvuldige bestudering van de stuk ken, hun twijfel uitgesproken over de rechtvaardigheid van de voorgenomen ontzettende bestraffing. Bovendien zijn intussen nieuwe feiten aan het licht gekomen, die deze twijfel nog versterkt hebben. Men heeft in dit verband bijgevolg gewezen op het gevaar van een onherstelbare gerech telijke dwaling. Julius en Ethel Ro senberg zelf blijven volhouden dat zij onschuldig zijn. Uit de hele wereld hebben de laat ste maanden President Eisenhower verzoekschriften bereikt om de executie niet ten uitvoer te doen brengen. In vele landen hebben zeer vooraanstaande .personen hun hand tekening gezet onder petities waarin hetzij herziening van het vonnis, het zij genade werd gevraagd. Dat ook van communistische zijde grote acti viteit ontplooid is, mag geen reden zijn om ons afzijdig te houden. De Heilige Vader zelf is ons voorgegaan. In een persoonlijk schrijven aan de Amerikaanse President heeft Hij, met een beroep op het christelijk mede lijden en de naastenliefde, op gratie aangedrongen. Aan het proces-Rosen- berg is in de loop der jaren ook in ons blad veel aandacht besteed. In onze berichtgeving hebben wij duide lijk tot uiting doen komen dat het doodvonnis niet voltrokken zou moe ten worden, hetgeen wij nu als het ware aan de vooravond van de execu tie nog eens nadrukkelijk herhalen. Twee gevangenen hebben Zondagmid dag een vergeefse ontvluchtingspoging ondernomen uit de Haarlemse strafge vangenis. Eén van hen kon direct wor den gegrepen en de andere heeft slechts korte tijd van de vrijheid kunnen ge nieten. Bij de beëindiging van de godsdienst oefening omstreeks 17.10 uur schoven zij een raam open en trachtten naar bui ten te springen. De bewakers grepen ogenblikkelijk in waardoor de 22-jarige A. ten C. direct gevat werd, voordat hij de sprong kon wagen. De andere gevan gene slaagde hierin beter en kwam van een hoogte van 8 a 9 meter heelhuids aan in de tuin van de directeurswoning. Hij klom over het circa 3 meter hoge hek en rende de Papentorenvest op. De bewakers zaten hem echter vlak op de hielen en ten einde raad sprong de vluchteling in de Oostsingelgracht om de overkant te bereiken. Een der bewa- De Belgische nikkelen munten van 50 centimes zijn met ingang van 1 Ju ni 1953 aan de omloop onttrokken. Eveneens werden de koperen munten van 1 en 2 centimes per 1 Juni 1953 buiten omloop gesteld. De munten kun nen nog t.m. 31 Aug. 1953 worden in geruild tegen gangbare munten bij de Nationale Bank van België te Brussel, haar bijbanken en agentschappen. Zaterdagmorgen is nahij „De plompe toren" onder de gemeente Haamstede op Schouwen een dijkval voorgekomen, waardoor de buitenkant van de zeedijk ter plaatse over een afstand van onge veer tachtig meter voor de helft in de Oosterschelde is verdwenen. Volgens de hoofdingenieur van de Waterstaat, ir. J. v. d. Velde, is de toe stand niet hopeloos, omdat men direct be gonnen is zand in het gat te storten met zogenaamde onderlossers, terwijl ook onmiddellijk een buisleiding naar het gat werd gelegd. Door deze leiding zal een zandzuiger het gat vol spuiten. Zaterdagmorgen is bij Kruiningen een nieuwe overwinning op het water behaald. Achter het derde dijkgat in de zeedijk van het waterschap Kruiningen, ihet meest Oostelijke gat, is met behulp van een caisson van 33 meter lengte een ringdijk gesloten. Nu rest Water staat nog het geweldige gat aan de Veerhaven. Deze sluiting zal geschieden met een Engelse caisson van 60 meter lengte, een gevaarte, dat in ons land nog nimmer is gebruikt. kers liep om en hielp aan de andere zijde de man, die al uitgeput was, wel willend op de kant. Gadegeslagen door een talrijk publiek, dat op het ge schreeuw was komen toelopen, werd de jonge vluchteling, de 20-jarige J- J- L., die over enkele maanden zou ontslagen worden, teruggevoerd naar zijn verblijf. A. ten C. zou eind 1954 vrijkomen. André Marie, de 55-jarige radicaal, kan vandaag aan president Auriol zeg gen, of hij zal trachten een nieuwe Franse regering te vormen. Als dat antwoord bevestigend luidt, zal hij Dins dag of Donderdag de Nationale Verga dering vragen hem in zijn ambt van kabinetsformateur te bevestigen- Marie acht het mogelijk, de benodigde 314 stemmen in de Nationale Vergade ring te halen. „Maar" zo voegde hij daaraan toe „regeren is nog wat an ders dan een regering vormen." De leiders van alle fracties in de Se naat, op de communisten na, hebben bij de voorzitter van de Senaat een motie ingediend, waarin zij aandringen op een grondwetswijziging, die het land beter regeerbaar jnoet maken. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Dinsdagavond) Over het algemeen veel bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien en kans op onweer. Overwe gend matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 4.19-21.02. Maan: 9.23-23.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1