„Nationaal Bewakingscentrum" de S.E.P. morgen in gebruik van „DE KOEMPOELAN VAN BROEDER EZEL" 36* m m Oppositie aan de macht bij De Ommelan Verwijt Kunstzaal Hamdorff te Laren bestaat 40 jaar Moord in de lift Wek de gal Coördinatie van de electrische energie productie in Nederland Verkenners Kath Jeugdbeweging bisdom Haarlem 'N UW LEVER OP Felle brand in villa te Haren Meisje door auto gegrepen Ex-directeur De Boer zal in de fabriek terugkeren ■11111 MAANDAG 15 JUNI 1953 PAGINA 3 DIRIGENT YAN HET ENERGIE-ORKEST Vernuftig controle stelsel S - Folkloristisch congres te Ruurlo Koningin aanwezig Duopassagiere gedood Bovenverdieping geheel uitgebrand Vrijwel op slag gedood Eerste permanente kath. jeugdherberg voor meisjes Nederlandse bedevaart naar Paray le Monial in iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele 'SL0W-SM0KE"VIRGINIA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON-SALEM FIELDS USA Sn cUtf VCVÏ A.N.A.B. zal het volle pond eisen Feestelijke opening jubileum-tentoonstelling door NGAIO MARSH Mogelijkheden voor jonge schilders in het Gooi „De maat is vol" Tuinbouw verontwaar digd over invoerverbod voor tomaten in België Nieuwe Waterweg thans vrij voor de scheepvaart Ned. onderscheiding voor Belg de (Van onze correspondent) Het is al enige jaren geleden, dat de tien grootste Nederlandse electriciteitscen- trales elkaar geheel vrijwillig en zonder enige druk van bovenaf de hand heb ben gegeven op grond van economische overwegingen. In de eerste jaren van de oorlog, en na de oorlog in versneld tempo, werden ondergronds en vooral boven gronds de leidingen gelegd, welke de tien Nederlandse energie-centra tot een machtige eenheid koppelden. 22 Januari van dit jaar kwam de laatste belangrijke Verbinding gereed. Inmiddels hadden de partners zich reeds statutair verbonden m de SEP, de N.V. Samenwerkende Electriciteits-Productiebedrijven. Tenslotte ontbrak nog een „dirigent" om dit geweldige „energie-orkest" te leiden en daar toe werd door de SEP in Arnhem op de terreinen van de KEMA het „nationale oewakingseentrum" gebouwd. Dit nationale bewakingscentrum, dat terecht een fotse sluitsteen mag worden genoemd van de opbouw onzer nationale electri- oiteitsvoorziening, zal morgenmiddag door de minister van Economische Zaken, Prof. dr. J, Zijlstra, officieel in gebruik worden gesteld. De geschiedenis van de electri.citeits- Voorziening in ons land is kort in jaren, •haar rijk aan mijlpalen en snelle ont plooiing. Aan het eind van de 19e eeuw stichtte het particulier initiatief de eer- ste z.g. blok-centrales in ons land. De °Verheid zag al dra in, dat een bedrijf 'Pet een dergelijk uitgesproken mono polistisch karakter een zaak voor de overheid behoorde te zijn. Reeds in 1895 gaf de gemeente Rotterdam het Voorbeeld en omstreeks 1910 hadden vrijwel alle grote gemeenten hun eigen oentrales, waarbij zij ook stroom aan Paburige gemeenten begonnen te leve- Pen. De provinciale overheid zag een 'aak bij de intercommunale voorziening etl tussen 1910 en 1920 werden in vrij wel alle provincies provinciale electri- citeitsbedrijven opgericht. Men kwam tot concentratie van de productie. Langzamerhand drong algemeen de overtuiging door dat men er nog lang niet was, maar dat de per provincie ge concentreerde productie moest worden gecompleteerd door de bouw van een alle centrales verbindend koppelnet. Tegenover het voordeel van een veel economischer productie door concentra tie stond immers de calamiteitsfactor: het uitvallen van een centrale door oorlogshandelingen of andere oorzaken betekende de stillegging van de electri- citeitsvoorziening in een geheel gewest voor geruime tijd. Een tweede belang rijke factor voor de ontwikkeling van de „koppelingsgedachte" was het feit, dat men door koppeling in belangrijke mate op de reserves van de verschil lende centrales zou kunnen besparen. Deze overwegingen maakten de bouw van het koppelnet verantwoord, hoewel de gehele aanleg een bedrag van ruim Onder een ogenschijnlijk dwaas "lotto hebben de aalmoezeniers, leid sters en leiders van de „Verkenners de Kath. Jeugdbeweging" in het msdom Haarlem dit weekeinde hun Koempoelan gehouden. „De Koempoelan v<m Broeder Ezel" was het 'insigne Poor de ruim 800 deelnemers, die Za terdagmiddag met veel enthousiasme ?e Kennemer Duinen in Bloemendaal h bezit namen. Maar wie even na- achtkwam via de Franciscaanse 'eestdaa van Zaterdag Sint Antonius vanzelf wel terecht bij St. Francis- PUs en dan 'is het niet moeilijk te ont- dekken, dat Broeder Ezel, een creatie Van St. Frans, geen noviteit is. ^®2e eeuwen-oude Broeder, waar mede de eerste Franciscaan het lichaam aanduidde, stond tijdens de Koempoe- lan in het brandpunt van de discussie, waar de lichamelijke training nog eens Uitdrukkelijk gesteld werd als een be langrijk onderdeel in het spel van ver kennen. De vraag werd namelijk be handeld in hoeverre het spel van ver kennen de mogelijkheid openlaat voor behamelijke training. Die mogelijk heid bleek overal volkomen aanwe rf, indien er maar voor gewaakt Jj°rdt, dat het wedstrijdelement (in competitieverband bijvoorbeeld) ver- jheden wordt, m.a.w., dat de verken- j®rij niet naar vorm of inhoud het arakter krijgt van een sportbewe- ging. De stemming was Zaterdagmiddag ijl de Kennemer Duinen weer prima. veel vaardigheid werden de ten- i®h opgezet en vanaf vier uur was «et her en der een drukke bedoening, h toen na enkele uren ook de laatst ankomenden hun bivak hadden opge togen, kon deze Koempoelan van r°eder Ezel in alle soberheid geopend i„°rden. Het duurde niet lang, of 'edereen toen jhsignes het zat er weer helemaal in, instructeurs over verschillende hunne wisten te vertel- Het geluid van een van ver aarschuwende donder werd in het rate avonduur vrolijk weggelachen h met belangstelling werd de zweef; ^hegtuigdemonstratie gevolgd, welke oor een drietal jongelui werd gege- ®h. Er was feitelijk nog geen vuiltje v®h de iucht, maar tijdens het kamp- jUUr veranderde het beeld volkomen. -e' Rotterdammers, die het kampvuur ^«lesten verzorgen, bleken zich ter- ï,uUr veranderde het beeld volkomen. Rott pesten d?ë.e te hebben voorbereid en het kanende buitje, dat begon te vallen, de" i°h de sfeer niet verstoren. Doch toen bui goed losbrak, werd iedereen ïh j WUi gutiu. ïuöuidA, wei a leuereeii „re iedereen letterlijk naar de tent §edreven en er zat tenslotte niets an- op dan onder de dekens te krui- Pep w- en in Morpheus' armen af te Bep wat be n'euwe dag zou bren- aAh dat viel prachtig mee. Het niet jp le warme weer van gisteren werkte t6ne> om de activiteit ten volle te la- bw °ntplooien, en die werd ontplooid, succes. Ij c diocesane aalmoezenier, rector jp A M. Paap, droeg met assistentie ïj het vroege ochtenduur de gezongen sPra i °P' waaronder hij in een toe- ah wees op de betekenis van deze »-hipoelan. ^atuuriijk rnaakte de sessie deze dag een belangrijk onderdeel uit van het Sep, Programma en commissaris Ed. lw regts had er zich waarlijk niet ï>at 6en kantje van Leiden afgemaakt. Ver, de lichamelijke training in de laar nnersbeweginÊ noodzakelijk was, Schi]°Ver bestond geen meningsver- Dat was feitelijk ook het geval Ui h°e uitgebreid en interessant de Op nssie ook was met het antwoord vraag in hoeverre die lichame- -T' hjke e. yraag hep trammg in het spel van verken- ipe" moest worden opgenomen. Alge hip ,Was het oordeel, dat die trai- lp0| °ij alle mogelijke gelegenheden Bchtp worden ingeschakeld. Zij moet gep r niet in het vlak komen te lig- V,Van de sportprestatie. Dat wil na- Dhderv ook weer niet zeggen, dat er hng pief eens een partijtje voet- Advertentie l- zult morgena „kiplekker" i ®3k« j uit bed springen. higeij moet uw lever een liter gal in uw *0ert,5nden doen stromen, anders verteert uw o0rdti niet- het bederft. U raakt verstopt, ^HrrSï.meurig en loom. Neem de plantaardige «ai 0i®R s LEVERPILLETJES om die liter «&nEp te wekken en uw spijsvertering en stoel- aP natuurlijke wijze te regelen. Een «*1 u ?rdig zacht middel, onovertroffen om de °oenstromen. Eist Carter's Leverpilletjes. bal of honkbal kan worden gespeeld, doch in dat geval moet het in de eer ste plaats gezien worden als lichame lijke oefening, zonder meer. Daar werd natuurlijk uitvoerig over gesproken te veel om er hier in details op in te gaan en verwacht mag worden, dat er van het nationale of diocesane hoofdkwartier suggesties 'zullen uit gaan, om de lichamelijke training bij dit spel van verkennen te bevorde ren. Er valt feitelijk nog zoveel te ver tellen over deze succesvolle Ezel- Koempoelan. Want hoe hebben hon derden niet genoten (en geleerd) van de prachtige Kennemer Duinen en hoe hebben de aalmoezeniers zich niet onledig gehouden met een pittige par tij volleybal? Maar wij moeten het hierbij laten. Het plechtig Lof, gece lebreerd door de Vicaris-Generaal mgr. J. M. Groot, waaronder deze nog eens wees op de belangrijke taak van de jeugdbeweging, vormde de inlei ding op het slot van dit verkenners festijn. De diocesane commissaris, ir. E. F. E. Bongaerts, sprak zijn vol doening uit over het slagen van deze Koempoelan, en het was plezierig dat te doen in tegenwoordigheid van de nationale aalmoezenier A. J. L. Ver hoeven en van hoofdcommissaris H. J M. baron van Voorst tot Voorst. het vierde Congres van de Federatie Folkloristische groepen in Nederland te Ruurlo, heeft Hare Majesteit de Koningin door haar aanwezigheid van haar be langstelling doen blijken. Enige kinderen boden haar een krentenwigge aan, die zij zelf aansneed. Dit congres werd behalve door 20 folkloristische groepen door groe pen uit Bretagne, België. Denemarken. Westfalen, Noorwegen en Zwitserland bijge woond. Zaterdagmiddag waren bij de dansdemon- straties 5500 toeschouwers, terwijl Zondag middag het getal van 7000 werd overschre den. (Van onze correspondent) Zondagmiddag botste in de Dorps straat te Terwolde een motor, bestuurd door J. M. te Vaassen, met als duopas sagiere zijn verloofde, de 22-jarige mej. M. M., ter hoogte van de Ned. Herv. kerk tegen een personenwagen, bestuurd door A. J. A. uit Vaassen. Mej. M. M. liep een schedelbasisfractuur op en overleed tijdens het vervoer naar het St. Geertruidenziekenhuis te Deventer. De motorrijder kwam met de schrik vrij. tweehonderd millioen (in de huidige geldswaarde) heeft gekost. Wat nu het bewakingscentrum van de SEP te Arnhem betreft, hier vindt men allereerst de nodige telefonische gemeen schap met de verschillende centrales in den lande. Talrijke meters maken het mogelijk dat men in het centrum (dat dag en nacht bezet is) over alle moge lijke en noodzakelijke gegevens beschikt die voor een goede bedrijfsvoering no dig zijn. Slechts hier in Arnhem kan men in geval van storing de toestand in zijn geheel overzien, dank zij een ver nuftig en ingenieus controlestelsel. Al leen hier kan dus worden beslist op welke wijze de omvang van de storing zoveel mogelijk kan worden beperkt en viaar de noodzakelijke hulp kan worden gevonden. Zowel per rechtstreekse tele graaf- als per rechtstreekse telefoonver binding kunnen de mensen in de con trolekamer van het bewakingscentrum onmiddellijk de nodige richtlijnen aan de betreffende centrales doorgeven, die moeten bijspringen. Dit gebeurt niet alleen in geval van storing, maar via dit centrum wordt ook dagelijks van uur tot uur het programma tot het uitwisselen van reserves gecontroleerd, dat de part ners wekelijks vaststellen. Tenslotte is het centrum van de SEP in staat rechtstreeks in verbinding te treden met andere West-Europese part ners, die verbonden zijn met het Euro pese koppelnet. Van deze verbinding via het transformatorstation te Lutterade wordt geregeld een druk gebruik ge maakt. De verbinding wordt o.a. gebruikt om door de import van stroom, vooral in de nachtelijke uren, het kolenverbruik van de Nederlandse centrales te verlagen en aldus tot enige reductie van de zo kost bare kolenimport te komen. Omgekeerd levert Nederland in perioden van droog te stroom aan de landen, die hun stroom via waterkracht opwekken. Het laat zich aanzien, dat ook in de toekomst de in schakeling van het West-Europese net tot wederzijds nut zal strekken, te meer daar de Union pour la Coordination de la Production et du Transport d'Elec- tricité (UCPTE) inmiddels is opgericht, met het doel de internationale samen werking op dit terrein te bevorderen. Het is dan ook niet toevallig, dat op de zelfde dag dat in Arnhem deze mijlpaal irr de geschiedenis van de electriciteits- voorziening in ons land officieel in het licht wordt gesteld, de UCPTE in de Gel derse hoofdstad in vergadering bijeen komt. (Van onze correspondent) Een felle brand heeft Zaterdagmorgen aan de Rijksstraatweg te Haren, nabij Gro ningen, een fraaie villa voor een groot deel verwoest. Door tot nu toe onbekende oor zaak ontstond brand in de villa van de familie Wortelboer aan de Rijksstraatweg no. 251. De chauffeur van een touringcar, die langs de Rijksstraatweg reed, zag dat er rookwolken opstegen uit het met riet be dekte dak van de villa. Hij waarschuwde politie en brandweer. Intussen had het dienstmeisje de bewoners, de heer en mevrouw Wortelboer, gewaarschuwd. De familie was de avond te voren teruggekeerd van een buitenlandse reis en lag nog te bed. Zij wist zich in veiligheid te stellen. De Harense brandweer bestreed het vuur ener giek, doch kon niet verhinderen dat de bo venverdieping geheel uitbrandde. De vlam men vonden gretig voedsel in de houten kap en de rietbedekking. Het beneden-gedeelte bleef weliswaar gespaard, doch werd ern stig beschadigd. (Van onze correspondent) Op de Eexterweg te Annen is het 8-jarige meisje P. onder een auto terecht gekomen en zodanig gewond, dat ze ter plaatse over leed. Het kind kwam van een zandweg af en wilde de straatweg op rijden. Op dat mo ment naderde een personenauto, bestuurd door S. uit Zuidlaren. De chauffeur pro beerde het kind nog te ontwijken, maar het werd gegrepen en tegen de straatweg ge slingerd. Ze was vrijwel op slag dood. De auto kantelde na de aanrijding en werd licht beschadigd. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. 27 Juni zal de minister van O. K. en W. mr J. M. Cals, in de gemeente Hilva- renbeek een Kath. Jeugdherberg voor meisjes openen, welke zal worden ge vestigd in de voormalige pastorie aan de Koestraat. De stichting van deze jeugdherberg, genaamd „De Hilver", ge schiedt door de Katholieke vacantie- huizen en jeugdherbergcentrale te Utrecht. „De Hilver" zal de eerste per manente katholieke jeugdherberg voor meisjes in den lande zijn. De bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, zal de jeugdherberg inze genen. Voor de dertiende keer zal uit Neder land de Nationale Bedevaart naar Paray le Monial gaan. De reisdagen zijn voor dit jaar vastgesteld van 17 tot en met 23 Augustus. De bedevaart zal onder leiding staan van de weleerwaarde pater Medardus Schmiermann, SS.CC., natio naal directeur van het Intronisatiewerk van het H. Hart in Nederland. Program ma's van deze reis zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van „De Liefdekoning", te Ginneken (N.Br.). Advertentie PjCHMOMh H. M. de Koningin heeft Zaterdagavond i het middeleeuws kasteel „Het Huis te te Ruurlo de opening bijgewoond van Ruurlo." De ontvangst van de Konin- het internationaal folkloristisch festival, gin. Naast H. M. de burgemeester van dat werd gehouden in de omgeving van Ruurlo, jhr. mr. J. W. de Beaufort. (Van onze correspondent) De oppositie onder de leden van de Ommelanden, destijds opgezet door de ex- directeur de heer F. de Boer en de oud-voorzitter van het bestuur de heer E. Bus, heeft gezegevierd. Werden in een vorige vergadering reeds drie van de vijf be stuursleden uit de oppositie benoemd, op de agenda van de vergadering, die Zaterdag de gehele dag in het Tehuis te Groningen heeft geduurd, prijkte „af treden van de oude bestuursleden en de oude commissarissen In de afgelopen weken is voortdurend geprobeerd de beide partijen tot een verzoening te bren gen. Een commissie van drie uit de leden heeft getracht de kloof tussen „oude' en „nieuwe" bestuursleden te overbruggen, maar enkele details leverdeen zo danige moeilijkheden op, dat de strijdbijl niet begraven kon worden. De vergadering van Zaterdag was vrij rumoerig. Er werden allerlei persoon lijke aangelegenheden aan de orde ge steld, die met de eigenlijke zaak niets varr doen hadden. Er is ook op deze ver gadering nog een laatste poging gedaan tot bemiddeling. De vergadering werd er voor geschorst, maar ook deze laatste gelegenheid werd ongebruikt gelaten. Toen kwam het voorstel tot aftreden van de beide oude bestuursleden, de heren J. T. Wierenga en J. Akkerman en de vier commissarissen, R. Dokter, P. H. Elzinga, W. v. d. Woude en H. Nieuwen- huis, in stemming. Het voorstel werd aanvaard met 296 stemmen voor, 247 tegen en 15 blanco. De oude bestuursleden hebben daarop de vergadering onder protest verlaten en stelden zich niet meer herkiesbaar. Er werden toen enkel leden uit de oppositie benoemd. Naast de drie zittende bestuursleden uit de oppositie, de heren F. Buiter, Euvelgunne, J. D. Holtman, Bedum, R. H. van Hemmen, Rodehaan, werden thans benoemd de heren E. Bus, Ennu- matil en K. Mulder, Haren. De heer E. Bus is oud-voorzitter en heeft mede de oppositie geleid. Naast de zittende commissaris uit de oppositie Abring, werden thans benoemd de heren J. Hamminga, Midlaren, D. Kranénburg, Middelbert, R. v. d. Veen Sr. te Ezinge, P. Nauta uit Leegkerk. Naleven arbitrale uitspraak Het nieuwe bestuur heeft, na afloop van de vergadering Zaterdagavond aan persvertegenwoordigers ver klaard, dat het de arbitrale uitspraak zal naleven, zij het met gebruikmaking van de mogelijkheden, die in de uitspraak aanwezig zijn („op het kantie" naleven). Zo spoedig mogelijk zal de heer F. de Boer als directeur in de fabriek terugkeren. Er zal even wel een bedrijfschef voor personeels aangelegenheden benoemd worden, in overleg met de heer De Boer, doch deze chef zal verantwoording ver schuldigd zijn aan het bestuur. De heer De Boer gaat accoord met deze restrictie De heer Wierenga heeft als bestuurs lid ontheffing gekregen, maar als wnd. beheerder is zulks niet mogelijk, aldus het nieuwe bestuur, aangezien hij door de uitspraak in het Kort Geding volledig beschermd wordt. Het bestuur zal zich te dien aanzien juri disch laten voorlichten. Zo spoedig mo gelijk zal de heer De Boer benoemd worden tot wnd. beheerder, in welke functie door het Ijestuur voorzieningen getroffen kunnen worden. Later volgt dan de benoeming tot directeur.^ Hoewel de heer De Boer steeds de mening was toe gedaan, dat de Ommelanden het beste geliquideerd kan worden, wil het be stuur voortgaan met de fabriek en wil het trachten de Ommelanden weer tot bloei te brengen. Het nieuwe bestuur meent daartoe kans te zien. Het is een groot bedrijf en een vrije fabriek en de Ommelanden is van grote bete kenis in zijn concurrerende functie, vooral wat betreft de melkprijs in het Noorden. Men hoopt spoedig de alge hele rust hersteld te hebben en ver trouwt op een redelijke behandeling van de arbitragecommissie. Raadselen rond „journalist" Ter sprake werden gebracht de cir culaires, die in de afgelopen dagen aan de leden gezonden werden, getekend door „journalist", een raadselachtige benaming van een of andere figuur, die De bureaulisten in het station hadden er kenne lijk geen zin in. Zodat wij, op vervoer belusten, ons in lange slierten voor de spaarzaam geopende lo ketten opstelden; moppe rend en vol wrok tegen de heer Den Hollander. Ten slotte slaagde ik er wer kelijk in tot vlak voor het glas door te dringen. Slechts één dame vóór mij scheidde mij nog van de heer, die met suprème kalmte kaartjes en gecompliceerde vervoerbiljetten zat uit te reiken. „Meneer", hoorde ik haar zeggen, „mag ik twee enkele Apeldoorn voor morgen". Mijn trein, dat voelde ik, stond al inleidend te sudderen. „Mevrouw", zei ik dus, „ik moet direct nog weg. Zou ik zo vrij mo gen zijn Maar de dame keek verstoord om en zei: „U had toch óók gisteren kunnen komen". de oppositie in de Ommelanden met dat geschrijf probeerde te ondersteunen. Tenminste, zo was het in de eerste drie circulaires. De twee laatste waren echter bijna precies gelijk, alleen de inhoud was anders. Het bestuur deelde ons mede, dat deze laatste circulai res door de tegenpartij nagemaakt zijn, en dat ze niet van de hand kwamen van diegene, die de eerste circulaires had opgesteld Commentaar ANAB Het hoofdbestuurslid van de ANAB de heer S. van der Ploeg verklaarde over de gang van zaken bij de Om melanden dat de ANAB zich uiteraard buiten ieder intern conflict bij De Ommelanden houdt en er slechts be lang bij heeft dat de overeenkomst waarbij de Ommelanden en de ANAB de beide partijen zijn wordt nageleefd, n.l. de drie bindende adviezen van de heren arbiters en de juiste naleving van de verbindend verklaarde C.A.O. voor de zuivelindustrie. De ANAB neemt aan dat de nieuwe bestuursleden met enthousiasme willen trachten het bedrijf te laten draaien, hoewel er gezien het verleden van de bestuursleden Bus e.a. veel goeds ver toond zal moeten worden voordat het Nederlandse volk h.i. weer vertrouwen in die figuren gaat stellen. De ANAB staat er op dat de arbitrale uitspraak wordt nageleefd. De positie van de oud stakers is thans uiterst solide, zowel wat de lonen betreft, als de functiever- deling. Van de oud-stakers, die drie dagen weer aangenomen moesten wor den, hebben thans 16 nog geen werk, -maar zij zullen wellicht binnenkort op de Ommelanden geplaatst kunnen wor den. Boete-vordering meer dan een millioen Het Hoofdbestuur van de ANAB heeft nooit het standpunt ingenomen dat het zich tevreden zou stellen met een symbolische boete plus vergoeding van de onkosten. De vordering van de ANAB is thans groot fl 1.273.000 minus de reeds toegewezen fl 42.000, aldus verklaarde de heer Van der Ploeg. De ANAB heeft er geen belang bij de fa briek in beslag te nemen, daar het beter is dat de fabriek ongehinderd doordraait met het oog ook op de betaling der boe tes. Het leek de heer Van der Ploeg een ijdele hoop van het nieuwe bestuur zich er mee te vleien dat de ANAB niet het volle pond zou worden toegewezen. De ANAB verwacht zeker dat dit door de arbiters zal gebeuren. „Omdat ze zijn lijk opgevraagd heeft," moest haar ook maar eens bekijken ais „Ze ïs gek," zei Frid. u er geen bezwaar tegen hebt." Hij'had „Gek of niet, en volgens mij is ze niet de beide doktoren alleen gelaten en ac- zo gek, ik geloof niet, dat ze dat lijk cepteerde later het standpunt van Cur- terug zou willen hebben als zij die pen tis, die zei, dat Dr. Kantripp wel heel erin geduwd had en de man vermoord erg voorzichtig was, maar dat het toch 52 „Wat vindt Robin ervan?' vroeg Hen ry. Maar Robin, die zo plotseling erbij gehaald werd, kon slechts met wanho pige nadruk verklaren, dat ze zeker wist, dat geen van hen het gedaan had en dat ze alles zou doen om verdenkin gen te voorkomen. Ze hield de adem in, toen ze de draagwijdte van dit ge zegde besefte en keek met iets van schrik in de ogen van Henry. „Nee, Robin," zei Henry, „het zal niet gaan. Je hebt je eigen mening. Ik ook Ik ben er juist pas achter gekomen Maar ik heb er een." „Wat bedoel je, Henry?" vroeg Char- lot, die haar handen samenkneep, „we hebben nog maar een paar seconden. Die man komt zo terug." „Dan kunnen we weer Frans spre ken," zei Frid. „Dat is niet hetzelfde. We begrijpen elkaar dan niet op dezelfde manier." „We begrijpen elkaar nu ook al niet," zei Henry. „Ik weet niet wat je bedoelt," riep Chariot. „Ik bedoel dat volgens mij tante V- oom G. niet vermoord heeft." „Waarom? Waarom?" had.: Niemand antwoordde Henry- De stilte werd verbroken door Lady Katherine Lobe. Lady Katherine had haar dove. onderzoekende gezicht naar ieder van de Lampreys gewend toen zij spraken. Ze stond op, ging naar haar neef toe en legde een hand op zijn arm. „Charlie, mijn beste," zei ze, „wat ls er met Violet gebeurd? Ze ziet eruit als een verloren ziel. Charlie, wat heeft Violet gedaan?" Maar vóór Lord Charles zijn tante kon antwoorden ging de deur open en keerde de agent terug. Volgens de weduwe Alleyn zat aan het hoofd van de eet kamertafel met Fox rechts en dr. Curtis links van hem. Lady Wutherwood zat aan het andere eind met Tinkerton en de verpleegster, die als adjudanten ach ter haar stoel stonden. Op de achter grond, dicht bij de deur, stond een agent, die er zonder helm vreemd hui selijk uitzag. Een beetje dichter bij de tafel stond Dr. Kantripp dit vreemde onderhoud met ernstige aandacht gade te slaan. Bij hun eerste ontmoeting had Dr, Kantripp Alleyn gewaarschuwd, dat Lady Wutherwood zeer geschokt was. „Dat is te verwachten," zei Alleyn, „maar u bedoelt wat anders, is het niet?" Kantripp, op zijn hoede, had iets gemompeld over hysterie, mogelijke tij delijke aberraties, extreme ziekelijke de pressies. „Met andere woorden: een beetje getikt," gromde Alleyn. „Curtis beter was om nog even met het onder houd te wachten. „Ze heeft een wilde blik," zei Curtis. „Ik kon er niets uit krijgen. Van even zien kun je wel niet veel zeggen maar ze komt me niet al te helder voor. Kantripp is hun huisarts, maar haar heeft hij ook nog nooit ge zien. Hij schijnt iets te weten van vroe ger. Particulier rusthuis. Perioden van depressie- Ik zou maar kalm aan doen." Alleyn deed dus kalm aan, beëindigde eerst zijn onderzoek van de flat en van de bedienden, had zijn gesprek met de gezamenlijke familie en de afzonderlijke verhoren van Mike en Patch. Patch had. onder druk en met de heftigste tegenzin, losgelaten, dat, terwijl haar vader en oom in de zitkamer zaten te praten, zij en haar broers en zusters, samen met Roberta, op de vloer van de eetkamer gelegen hadden. Het was een soort spelletje geweest, had ze gezegd. „Als je het geloven wilt," had Alleyn gezegd, nadat Patch weg was. „Kijk eens naar die hoek van de kamer. Hij ligt een beetje buiten de gewone loop en de pool van het tapijt staat daar nog rechtop. Daar hebben ze gelegen. Daar is nog een vlek bruine schoensmeer van een schoen van die verduivelde tweelingen. Kom eens hier." Hij kniel de bij de gecamoufleerde deur- „Juist en daar is nog een beetje rood vlak bij de spleet. Ik kan stemmen horen. Luis ter maar eens, Fox." Fox ging op het tapijt liggen en bracht zijn blozende gezicht vlak bij de spleet. „Verdraaid," zei hij, „ze spreken Frans. De tweeling die niet stottert is bezig. Heb je ooit zo iets gehoord? Taisez vous done. Dat is Frans." „Dat is het," zei Alleyn. „Laat ze maar even. Er is geen twijfel mogelijk, dat ze met hun oren tegen die deur ge legen hebben. Gewoon afluisteren! Heb je die deurwaarder gezien, Fox?" „Ja, meneer Alleyn. Het gaat over een kwestie van een-en-veertie pond. Lane Eagle, de meubelhandel van Beau- champ Place, hebben hem gestuurd. Epn karpet en een paar armstoelen. Zijn naam is Grimball en niet Grumball. Dat interesseert hun niet. Het zou me mets verbazen als die chauffeur Giggle in werkelijkheid Higgins heette of zoiets. Zo zijn ze nu eenmaal grappig-" „Als ze tijdens deze zaak grappig blij ven zal het een tour de force zijn, ant woordde Alleyn. „Ze moeten maar eens grapjes tegen de lijkschouwer maken en kijken hoe hij dat opneemt. „Grimball zegt. dat het een erg aar dige familie is." Dat kan best. Verduiveld aardig ge zelschap, zo slim als een kooi met apen. Ze zullen ons besjoemelen, waar we bij staan Fox. Die Lady Friede is zo hard als een spijker. Ze hebben een gedrags lijn uitgestippeld en daaraan zullen ze zich houden. Kijk maar naar die ver vloekte tweelingen. De hoogwelgeboren lords Stephen en Colin, die de Comedie der Vergissingen opvoeren. Hoe zullen we voor den donder uitmaken wie van hen mee in de lift gegaan is?" De weduwe"? stelde Fox voor._ "Geloof dat maar niet. Als ze niet erg zeker van zichzelf geweest waren zou den ze dat risico niat genomen nebben. Ik wil wedden, dat die tante zegt, dat ze niet weet welke tweeling bij haar in de lift geweest is. En ik wil er ook om wedden, dat hun moeder het wel weet. Natuurlijk weet ze dat!" (Wordt vervolgd). Zaterdagmiddag heeft dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling kunstza ken van het departement van O. K. en W. in aanwezigheid van de burgemees ters van Laren, Hilversum, Eemnes en Blaricum de jubileum-tentoonstelling, die drie zalen van Hamdorff te Laren beslaat, officieel geopend. Jan Hamdorff geëerd Midden in de geheel vernieuwde kunstzaal is de door G. Hoppen gebeeld houwde buste van Jan Hamdorff, feeste lijk versierd opgesteld, -en ere-groep van de vijf schilders, die de eerste tentoon stelling nu 40 jaar geleden organiseer den, hangt op de achtergrond. David Schulman, voorzitter van de Gooische Schildersvereniging, uitte zijn vreugde over de grote opkomst bij deze opening en bracht een eerbiedige hulde aan de stichter Jan Hamdorff. Voorts wees hij op de ere-groep van drie schilderijen van het lid der vereniging Sal Meijer, die dezer dagen 75 jaar is geworden. Hierna nam dr. Vroom het woord. Bij de onafhankelijkheidsfeesten van 1913 is tegelijk met de opening van de kunst zaal een grootse schildersontplooiing in Laren en omgeving aangevangen, zo zei hij. Heeft Frans Hals de drinkgelagen in de Vieux Doelen uitgebeeld, Hamdorff mag met recht de Nieuwe Doelen heten. Behalve de terugkerende tentoonstellin gen voor de schildersvereniging zijn in deze zaal ook de tentoonstellingen ge houden van Willy Sluyters, Ritzema, de Amsterdamse Joffers, Anton Mauve, en Neuhuys om er enige te noemen. El ders wordt getracht de klove tussen magistratuur en kunstenaars te dempen. Hier in Laren is geen kloof te dempen. Hier werken - overheid, kunstenaars en burgerij hand in hand. Voor kunst is expositieruimte nodig. Jan Hamdorff heeft deze ruimte geschapen en zijn op volgers zijn aan zijn stichting trouw ge bleven. In de avond zette men zich neer voor de broederlijke maaltijd, hetwelk een artistiek en culinair genot was. De tongen der spraakmakende ge meente kwamen los. Jan Hamdorff werd op allerlei toonaarden gehul digd. De burgemeester van Laren Naud van de Ven, stelde het probleem, dat de gemiddelde leeftijd van de op de voorgrond tredende schilders, een hoog leeftijdgemiddelde aangaf. Met alle kracht zou hij tezamen met schil ders en burgerij trachten uit deze impasse te geraken door jonge schil ders aan te trekken. Dit was voor David Schulman de gelegenheid om maar tegelijk voor de schilders in het krijt te treden, en de heren burgemeesters een grote sou plesse te vragen, wanneer jonge schil ders zich in de Gooise Dorpen wilden vestigen. Dr. Vroom, nu niet meer officieel, maar „en pantouffles", zoals hij zei, was door des burgemeesters woord erg getroffen. Nu hjj in zijn nieuwe functie een jongere generatie van beeldende kunstenaars moest opleiden, zou hij, naar hü overtuigd was, niet te vergeefs te zijner tijd bij de Larense burgemees ter aankloppen. Jubileumtentoonstelling groot succes Op de jubileumtentoonstelling van de Gooische Schildersvereniging zijn nu reeds acht werken verkocht. Direct na de opening viel Willem Knip de eer te beurt, dat zijn doek, de Westertoren, door het Rijk werd aangekocht. „Het geduld van de Nederlandse tuinbouw is nu uitgeput. Jarenlang hebben wij lijdelijk moeten aanzien hoe België de exportbelangen van on ze tuinbouw heeft geschaad. Zo kan het niet eindeloos doorgaan. Het is de hoogste tijd dat onze regering in het geval, dat België niet op de kort ste termijn overgaat tot het stellen van redelijker minimum-exportprijzen voor Nederlandse groenten en fruit tegenmaatregelen neemt". Aldus de reactie van het Centrale Bureau voor de Tuinbouwveilingen op het H61?1" sche besluit om met ingang van 12 Juni de invoer van Nederlandse toma ten tijdelijk te verbieden. Het Centrale Bureau is van mening, dat de Belgische tomatenteelt, onder bescherming van de regering, de laat ste jaren onverantwoord is uitge breid Gebleken is, dat Belgische to maten in België belangrijk onder de voor Nederlanders gestelde mimmum- importprijs worden verkocht. Deze ligt dus te hoog. Het bureau meent, dat België „op ergerlijke wijze mis bruik maakt van de bevoegdheden welke het importerende land volgens de bepalingen van het landbouwproto- col heeft. De maat is vol. Tenzij spoe- die een verandering ten gunste op treedt, mag de Nederlandse regering niet aarzelen tegenmaatregelen te ne men", aldus het Centrale Bureau voor de Tuinbouwveilingen, De werkzaamheden in de Rotterdamse Waterweg ter plaatse waar de „Faustus' is gezonken, zijn voorshands beëindigd. De scheepvaart is van vandaag af niet meer aan beperkingen onderhevig. De Nederlandse ambassadeur in Bel gië heeft Zaterdag de versierselen van groot-officier in de orde van Chanje- Nassau uitgereikt aan de heer H. Tihon, algemeen rijksarchivaris.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3