Lof der „lowbrow" kunst van Het spoor zwaarcL Ih de mannenkoren f SCHEEPVAARTBERICHTEN 1 Enorme stimulans voor het eigentijdse componeren De Koningin bezoekt het feest van het Kon. Zangersverbond Afwerking van Leidse spoorweg- werken duurt nog twee jaar Gouden jubileum Cursus Ned. Heide Maatschappij Broederschap Cand. Notarissen in Groningen bijeen r Haarlemse zangers treden voor HM. op Reizigers in de open lucht Resoluties van het Theatercongres MAANDAG 15 JUNI 1953 PAGINA 6 Prachtige uitvoering van Symphonia Sacra I van Monnikendam Provisiebetaling wegens goederenexport Nieuwe regeling Stopzetting afgifte schatkistbiljetten Inschrijving schatkistpapier midden Juli a.s. Kiellegging van eerste mijnenveger Studiefonds Nederlandse V erbruikscoöperaties Tweede restitutie uit zuivelfonds Onderwijstentoonstell ing Bedrukte stoffen West-Duitse invoer uit Nederland MARKTBERICHTEN V.. I I I f T et zangersfeest, dat zich op de weekends van de maand in 's-Hertogen- r~§ bosch Muziekstad afspeelt, vertoont ups en downs. Dit kan ook niet -*• -*- anders bij een feest van dergelijk uitgestrekte duur, maar wie toevallig op een down stuit tijdens een vluchtig bezoekje en dan maar meteen de hele zaak neersabelt, oordeelt oppervlakkig en onrechtvaardig. Er wordt op zeer veel plaatsen in dit land voortreffelijk gezongen door mannenzangers, en dit niet alleen: het is verbazingwekkend wat een ondernemingslust zulke koren van pure en eenvoudige liefhebbers aan de dag leggen. Ondernemingslust betekent ook onbevangen zich openstellen voor alles wat goed kan zijn, onverschillig of het moeilijk of ondankbaar is of weinig gemakkelijk in het gehoor ligt. De mannenzangers zingen het toch. Een hedendaags componist is in geen muziekminnend milieu zo zeker van de uitvoering van zijn werken, als wan neer hij voor mannenkoor schrijft. De mannenzang heeft sedert tientallen ja ren reeds een enorme stimulans gege ven aan het eigentijdse componeren, en omgekeerd hebben dus de componisten de kans waargenomen om het repertoi re met een groot aantal ni'euwe wérken te verrijken. Vandaar dat de mannen- zang zo fris en levendig is gebleven. Vandaar ook dat hij zich technisch en tevens als geestelijke prestatie steeds verder heeft ontwikkeld. De schrijver dezer regelen verheug de zich op deze Zondag in het gezel schap van een oud-mannenzanger. Het is een mensenleeftijd geleden se dert hij met zijn stamkoor Roeske's „Groot is de Heer" placht te zingen. Hij is nog steeds erelid van dat koor, maar sindsdien heeft hij zowat over de wereld gezworven. Op deze dag echter hoorde hij „zijn" koor terug. Tot zijn verrukking was het nog al tijd het beste koor, waaraan hij her innering bewaarde, maar tot zijn ver bazing moest hij vaststellen, dat de koorzangtechniek een evolutie heeft doorgemaakt, die in zijn tijd niet voor mogelijk gehouden zou zijn. Een goed koor van onze dagen zingt de moei lijkste stukken met een gemak als of het dagelijks werk is. Het is ook dagelijks werk. Het is de ambitie van onze mannenkoren stukken te zingen van de eigen tijd. Als dat geen pure onbevangen liefhebberij is, dan bestaat er in de wereld der muziek geen ware liefhebberij meer. Men ziet ook hoeveel nieuwe stuk ken, in opdracht geschreven of door andere landen aangeboden (en in die landen dan besteld), op dit zangers feest aan bod komen. Alleen een schoolmeester, die met de levende mu ziek generlei relatie onderhoudt, kan vragen of al die stukken zo goed zijn. Sommige zijn dit inderdaad, andere zijn in het minder. Maar hier gaat het niet om. Er wordt geproduceerd en men ziet op deze concerten voortdurend componisten van onze dagen, die naar hun eigen en naar elkanders werken komen luisteren. En die daarvan le ren. De „highbrows" zien met opge trokken wenkbrauwen neer op de „lowbrow" kunst, die mannenzang geacht wordt te zijn. Het zou nochtans wel eens kunnen wezen, dat die man- nenzangkoren minstens zoveel doen voor de verdere ontwikkeling der mu ziek als vele roemruchte muziek instellingen, die door de zichzelf res pecterende kenners gefrequenteerd plegen te worden. Deze Zondag in Muziekstad was met dat al wederom een voortreffelijke dag, waarbij alweer zoveel muziek aan de orde was, dat wij ons tot losse grepen moeten beperken. Des middags voerden de koren van deze dag op de Parade Wouter Paap's Feestcantate uit in beurtzang en samenzang met het jubilerende 's-Hertogenbosch' Man nenkoor. Het was inderdaad zoals wij reeds veertien dagen geleden dachten: het weer was thans redelijk goed en het klonk allemaal heerlijk en joyeux. Wouter Paap heeft toch werkelijk een goed en pakkend stuk muziek ge schreven. Daarna gingen de koren zingen in de Muziekhof, en weer wat later vond men elkaar in het Casino, waar men uit het plaatsje Tegelen het grote en voortref felijke „Excelsior" hoorde, dat onder lei ding van J. Kuijpers o.a. een zeer muzi kale en bewogen vertolking gaf van Slowaakse volksliederen, gezet door Bela Bartók. Er was veel meer dat het hart verwalmde. Daarna kwam het R.K. mannenkoor „St. Caecilia" uit Schiedam onder leiding van W. de Rooy met een zeer aangenaam geschreven Ave Maria van Henk Badings en een knap gezon gen Ballade van de Boer van Anton Maessen. Het aloude Kon. Eindhovens Mannenkoor onder Lo de Rooij, zong Franse chansons, Pierné, d'Indy, Pou- lenc, zeer lastig en zeer gekund. Ook „Plange" van Marius Monnikendam, markant geschreven werk, misschien iets te stroef uit gevoerd, iets te weinig ho mogeen van timbre, maar nochtans de monstrerend dat het door een uitmun tend geschoold koor gezongen werd. Groot en verdiend succes was er voor „Pancratius" uit Heerlen. Er mankeert aan dit koor niet heel veel, aan zijn uiterst kundige dirigent Henri Heydendael evenmin. Alleen zou men hem willen toewensen, dat hij zijn di rigeerstok in de kast bergt, en met zijn handen dirigeert. Dit prachtige en werkelijk zanglustige koor zal er slechts vloeiender en rijker van klank door gaan zingen. Men hoorde een zeer sterk geschreven „Lentevreugde" van Jaap Vranken, die wel op de meest consequente en vindingrijke wijze de moderne polyphonie beoefent, zodat men het in zekere zin moet betreuren, dat hij het stuk tot een homophone coda liet komen. Er was eefi luister rijk meerstemmig chanson van Janne- quin, „l'Alouette" geheten, alsmede een heel interessant laat-romantisch koor stuk van Arnold Schönberg, uit de tijd toen hij nog geen dodecaphonist was, een dubbel contrapunt van ex pressionistische, op het surrealisme anticiperende allure. Met begeleiding van het Brabants Orkest voerde het koor voorts uit een zwak en in wezen conventioneel „Tombeau d'Antar" van Andrée Bonhomme, alsmede de ..Bal lade des Pendus" op tekst van Villon van Monnikendam, een modern stuk, dat de mannen werkelijk in de keel is gegoten. Werd de middag aldus met grote geestdriftigheid geëindigd, de avond heeft een heel speciale verrassing ge bracht. Onder de zeer verscheiden en voortreffelijke uitvoeringen waren wel eens herhalingen van stukken, die in dit zangersfeest reeds eerder gegaan zijn. Het Kon. 's Hertogenbosch' Man nenkoor zong onder Wieke Jordans nog eens Van Hemel's Ballade van Brabant en Monnikendams „Domine salvam fac." Het gaf ook Burkhart's degelijke maar ietwat conventioneel extatische „Das grosze Licht.' Breda's Mannenkoor zong „Visionen" van Paul Muller onder W. Suijkerbuyk. En dat was allemaal zeer voortreffelijk. Maar de grote verrassing van de avond was de uitvoering van Symphonia Sa cra 1, die Marius Monnikendam enige jaren geleden geschreven heeft voor de Heiligverklaring van Grignon de Mont- fort, de Stichter van de Orde der Mont- fortanen. Deze uitvoering ging thans door de Verenigde Zangers te Den Haag onder leiding van Feike Asma. en men beleefde een wonder van muziek. Hier was nu een koor, dat toch niet meer dan middelmatig begaafd mocht heten, doch er stond een dirigent voor, die koor en orkest zo meesterlijk en be zield bespeelde, dat men thans eerst goed begreep wat de componist voor ogen gestaan moet hebben toen hij dit stuk schreef. Men kende Feike Asma reeds als een organist van uitzonder lijke kvialiteit zij het van niet altijd onbedenkelijke veelzijdige smaak men heeft hem op deze avond als een diri gent van uitzonderlijke statuur, een ge compliceerd en moeilijk werk tot een triomf zien voeren, een werk dat zijn zwakke en zijn sterke kanten heeft, maar waarvan de zwakke kanten ster- kar werden gemaakt en de sterke mo menten in hun nerveuze geladenheid en rake realisering vervoerend wer den. Hier stond nu een dirigent, die alle muziek, die in een partituur aan wezig is, eruit wist te halen. En de mannen maar zingen en het orkest maar spelen. Men voelde: op iets van deze kracht was het wachten. De mannenzangers hebben een goede dag gehad. LEO HANEKROOT Koningin Juliana heeft het feest rondom het 100-jarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond luister bijgezet door Zaterdagmiddag een gedeelte van een concert, dat werd gegeven in het Bossche Casino, bij te wonen. Toen Hare Majesteit in gezel schap o.m. van prof. dr. J. E. de Quay, Commissaris van de Koningin in Noord- Brabant en van burgemeester mr. H. J. M. Loeff, de met bloemen en tapijten versierde loge betrad, werd zij verwel komd met een stralend „Wilhelmus", aangeheven door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" uit Haarlem o.l.v. Jack P. Loorij. Men had het zo gearrangeerd, dat juist dit koor voor de Vorstin zou optreden, omdat het de eer ste zangvereniging was, die zich bij het Verbond had aangesloten. Ook echter op andere gronden bleek de uitverkiezing van de Haarlemmers volkomen verantwoord. Zij kwamen om te beginnen met een bijzonder interes sant programma, dat werd geopend met een allerbeminnelijkst „Morgenlied" van Philip Loots. En zij bleven nog enkele ogenblikken in dezelfde sfeer met „De Fluyt van Pan" van Jos. de Klerk, een idyllisch werkje met een ingenieus in gevlochten fluit-solo, die feilloos werd gespeeld door Jan Sevenstern. Zijn hoog ste troeven speelde het koor echter uit in de „Copla's" van Oscar van Hemel, een recht op de man en vooral ook op de door Werumeus Buning ontwor pen tekst af geschreven stuk; boeiend van rhythmiek en geestig gerealiseerd. Het werd door de Haarlemmers nave nant voorgedragen, niet op de laatste plaats door toedoen van hun zeer slag- (Van onze correspondent) Nu de trein Amsterdam—Rotterdam bij Leiden over de hoge baan rijdt en het nieuwe stationsgebouw in gebruik genomen is menen velen, dat de Leidse spoorweg- werken binnenkort wel ten einde zullen zijn. Een kort overzicht van hetgeen er nog gebeuren moet, leert ons echter anders. In een onderhoud, dat wij mochten hebben met ir. F. Schalij, die belast is met de leiding van de werkzaamheden, werd ons te verstaan gegeven, dat de afwerking ze ker nog twee jaar eisen zal. Dezer dagen is men begonnen met af braak van het oude stationsgebouw, dat in Augustus geheel verdwenen moet zijn. Binnen enige weken wordt de oude lage spoorbaan, die thans nog voor enig goe derenvervoer gebruikt wordt, opgebroken en pas daarna kan begonnen worden met een zeer belangrijk werk: afbouw van het Rijnsburgerweg-viaduct en van de perron tunnels. Hiervan ontbreken thans nog de middenmoten, die niet gebouwd konden worden, toen de trein nog over de oude baan reed. Belangrijk is de aansluiting van de baan Utrecht op de hoge spoorbaan Amster dam—Rotterdam. Hiermede moet eveneens gewacht worden op het verdwijnen van de lage baan. In Augustus hopen de N. S. zover gereed te zijn, dat het goederenver voer uit de richting Utrecht over de hoge baan geleid kan worden. De electrische personentreinen volgen dan in de loop van October. Wanneer in de loop van de zomer ook de tunnel bij de Gevangenlaan afgebouwd zal zijn, kan de gemeente Leiden beginnen met uitvoering van het stratenplan, welke werk zaamheden echter nog wel even op zich zullen laten wachten. Tussen het stads centrum en het Rijnsburgerweg-viaduct is een brede straat geprojecteerd ter ontlas ting van de overdrukke Stationsweg en Steenstraat. Met de aanleg van deze straat hangen echter de bouw van een nieuwe Turfmarktbrug en omlegging van de vaar weg over de Oude Beestenmarkt samen, terwijl ook verplaatsing van de Nieuwe Beestenmarkt naar de stadsgrens het aan leggen van deze straat vooraf moet gaan. Met deze verplaatsing zullen naar schat ting nog vijf jaren gemoeid zijn. Voorlo pig krijgt het Rijnsburgerweg-viaduct daarom een aansluiting langs het gebouw van de Kamer van Koophandel op de oude Stationsweg. De ervaringen van de afgelopen weken mogen gunstig genoemd worden; de hoge spoorbaan houdt zich uitstekend en er doen zich geen verzakkingen meer voor Over het nieuwe stationsgebouw zijn de reizigers zeer tevreden, maar bepaald te- Icurstellend vinden zij, dat de perron- overkapping slechts 60 meter lang ls, veel te kort voor de moderne treinstellen, zo dat de reizigers grotendeels in de open lucht moeten instappen. De Ned. SP00™^" een erkennen deze lacune ronduit, doch excuseren zich met het bekende gebrek aan financiën. De reizigers kunnen echter maar moeilijk begrijpen, dat een paar dui zend gulden voor verlenging van de over kapping een rol kunnen spelen bij de a millioen, die deze spoorwegwerken in to- taal zullen kosten. De Nederl Bank verleent een algemene vergunning aan ingezetenen/exporteurs tot het oetaien van de door hen aan met-in- gezetenen/agenten of commissionnairs ter zake van de uitvoer van goederen ver schuldigde provisie voor zover aeze usan- ueel en economisch gerechtvaardigd is en ue uitvoer krachtens een vergunning van de Centr. Dienst voor in- en uitvoer heelt plaats gehad. De beianng moet geschieden op een der volgende manieren: 1) in mindering van net taciuurbedrag voordat dit naar iNeuer.an-i is overgemaakt; 2) over een accoordreue- ning naar net lano, waaruit net exportpro venu naar Nederland is overgemaakt; 3) over een accoororekemng naar net land, waar de agent of comimssionnair geves tigd is, of 4) door het crediteren in de oueken van een deviezenbank. Door de nieuwe regeling is het tot nu toe voor boven bedoeiue provisie geiüenue maximum van 1U procent van net export- provenu vervallen, alsmede de vroegere restricties t. a. v. het petalen van provi sie naar Zwitserland. Voorts worden tele gram-, telefoon- en portikosten niet meer genoemd en tenslotte Dehoeft voortaan voor de betaling van provisie op dollarexporten niet meer een evenredig gedeelte van de door die export verkregen „Export-bonus dollars" te worden aangewend. vaardige dirigent. En zij bewezen ook in drie stukken van Edward Elgar, dat deze Engelse componist een weelderige en bijzonder warm klinkende koor muziek wist te schrijven. Na de uitvoering van dit alles werd de heer Jack P. Loorij bij Hare Majesteit in de loge geroepen en door Haar ge complimenteerd. Op deze feestelijke middag onder scheidde zich ook een ander ensemble; „Die Gelre Sangers" uit Arnhem. Dit koor, kleiner en dus ook minder volup tueus klinkend dan het vorige, viel op met drie zeer geacheveerd gezongen Italiaanse Canzones. En het kwam bo vendien met een noviteit in de vorm van een door Louis Toebosch, in op dracht van het Zangers Verbond ge schreven „Triangel". Met dit werk be weer de Limburgs-Brabantse componist nogmaals en wellicht ten overvloede welk een weergaloos knappe technicus hij is. De rhythmiek in „Arne Borg" bijvoorbeeld bleek van een biina ver bijsterende gedifferentieerdheid. Men zou echter de componist een enigszins hoe kige en op het eerste gehoor opzettelijk „koele" melodiek kunnen verwijten. Des te meer viel dit op nu hij drie door Jan Engelman geschreven teksten „muziek" op zichzelf had getoonzet. Nochtans een compositie om eerbied voor te hebben. Evenals trouwens voor de uitvoering van het furieus lastige werk, die, hoewel nog ietwat voorzich tig uitgevallen, overduidelijk bewees dat „Die Gelre Sangers" èn hun diri gent Emest Jansen over grote capaci teiten beschikken. En dat gold ook voor het mannenkoor „Krommenie", dat o.l.v. Lex Karsemeijer met enkele polyphone stukken en met enkele Slavische volks liederen bewonderenswaardige staaltjes van behendige koorzang weggaf. Des avonds wekte in het gebouw van .Het Provinciaal Genootschap" het uit Veenendaal stammende „Ritmeester koor" terecht aller bewondering met zeer bezield gezongen stukken van Pa- lestrina. Hans Schouwman en vooral met een brillante uitvoering van Sem Dresden's ,,'t Ros Beyaard." De Kon. Zangvereniging „Kunst na Arbeid" uit Dordrecht bracht ook al een première, zij het een van veel minder nobele allure, dan die 's middags door de Arnhemmers was opgediend. Het ging hier om een door de Regering van Mexico aangeooden compositie van Bias Galindo „Romance del Corazon Er- phando", een stuk vol geijkte folkloris- men en opvallend door een ingrijpend gebrek aan inventief vermogen. Het werk werd door de Dordtenaren o.l.v. hun al te uitbundige dirigent Henk v. d. Berg, met door niets gemo tiveerd enthousiasme gezongen. Hun exuberante stijl van zingen bleek in het „Stabat Mater" van Diepenbrock helaas fnuikend. H. Hn. 114. Erwin staart de wegtrekkende Nomaden na, tot zij uit het gezicht verdwenen ■Jjn, dan breken alle angst en spanning, die hij in de laatste ogenblikken doorstaan heeft, zich baan in een hese fluistering. „Fadir!" Hij klemt de lippen opeen. „Ik moet hem redden!" mompelt de jongen. „Het moet! Maar hoe?" Radeloos kijkt hij om zich heen en dan valt zijn oog op het armetierige vuurtje, dat Orm met zoveel moeite heeft aangelegd. Dat is het. Warmte moet zijn vader hebben! Warmte en voedsel, maar vóór alles warmte. Erwin laat zich bij het smeu lende hoopje takken op de knieën vallen en begint voorzichtig te blazen. Behoedzaam rakelt hij de as weg, zodat de vlam lucht krijgt. De knaap kan wel juichen, als hij ziet, dat het hout begint te gloeien en eindelijk zachtjes gaat knetteren, terwijl een vlammetje flakkerend omhoog kruipt. Hij denkt er niet aan, zichzelf aan de koeste rende gloed te verwarmen. Zodra hij ziet, dat een paar van de dikste takken goed vlam vatten, trekt de jongen ze er uit en met de brandende takken haast hij zich terug langs zijn spoor. Bij iedere stap sopt het ijzige sneeuwwater in zijn schoenen en zijn kleren zijn doorweekt van Het sluipen door het kreupelhout, doch Erwin'S enige zorg is, tijdig zijn vader te bereiken. Een paar maal werpt hij een schichtige blik over zijn schouder. De overval in het kamp heeft zijn angst voor de verschrik kelijke Nomaden opnieuw aangewakkerd. Doch zover zijn blik reikt, is er geen levende ziel te bespeuren en bovendien vereisen de smeulende takken al zijn aan dacht. Die moet hij tot iedere prijs brandend houden. Het leven van zijn vader kan er van afhangen. Plotseling bevreemdt het Erwin, dat hij nog niets ziet. Hij heeft zeker a! net zo ver gelopen als zo even. Hij beschut zijn ogen met de hand en tuurt in de verte, het spoor loopt door, nog steeds is er niets te zien van de donkere vorm in de sneeuw. Steeds harder begint de knaap te rennen en dan is het, alsof hij plotseling met lamheid geslagen wordtDe brandende tak ontvalt hem en dooft sissend in de sneeuw, want de plek, waar Eric de Noorman nog geen uur geleden gelegen heeft, is verlaten Van heinde en ver waren Vrijdagmid dag de oud-leraren en oud-leerlingen naar Musis Sacrum in Arnhem geko men om tezamen het gouden jubileum van de Cursus der Nederlandse Heide- Maatschappij te gedenken. Bij die ge legenheid is de huidige directeur van de in 1952 tot School verheven Cursus, de heer C. Smits, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, waarvan hem onder donderend applaus mededeling werd gedaan door minister Mansholt. Deze was met zijn ambtge noot, minister C. Staf, die in vroeger jaren eveneens leraar aan de Cursus is geweest, naar Arnhem gekomen om de jubilerende instelling te complimente ren. De voorzitter der Nederlandse Heide- Maatschappij, mr. S. baron van Heem stra, opende de bijeenkomst met een begroetingswoord, waarin hij behalve de beide ministers verwelkomde het ge meentebestuur van Arnhem, de direc teur van het Landbouwonderwijs, ir. N. van Vliet, de directeur van het Staats bosbeheer, ir. F. W. Malsch, de direc teur van de Cultuurtechnische Dienst, dr. F. P. Mesu en de lararen en oud leraren van de Cursus. Vervolgens hield de directeur van de jubilerende instel ling een zeer uitvoerige herdenkings rede, waarin hij gedetailleerd de ont wikkeling van de Cursus tot haar hui dige omvang en niveau releveerde en met name hulde bracht aan de Jeraren, Minister Mansholt zeide in zijn toe spraak te betreuren, dat het Nederland se volk absoluut onvoldoende beseft, wat de Nederlandse Heide-Maatschap- pij eigenlijk betekent. Deze instelling is Het internationaal theater-congres te Den Haag is Zaterdag gesloten met een bespreking van de resoluties, die de 3 sub-commissies hadden opgesteld. Het comité, dat zich met het probleem Jeugd en Toneel had bezig gehouden, bepleitte bijvoorbeeld een steeds nau were samenwerking tussen theater en school en meer contact tussen de men sen van het toneel en de opvoeders; bovendien sprak het comité zich uit voor de instelling van een studieperio de, gewijd aan de opleiding tot de to neelkunst. Het „comité d'information" heeft zich uitvoerig bezig gehouden met d. vraag stukken van de uitwisseling, het heeft gepleit voor steun aan het driemaande lijks tijdschrift „Le théatre dans le monde". Het heeft zijn waardering uit gesproken voor het eerste deel van de internationale bibliographie, gewijd aan het toneel voor de jeugd, dat bin nenkort zal verschijnen en dat 302 titels van 235 schrijvers uit zestien landen bevat. Ook voor 't album voor theater décors dat eerlang zal verschijnen. Het heeft ook waardering geuit voor de arbeid, die wordt verricht voor de uitwisseling van manuscripten. Het comité zal tenslotte een diepgaand on derzoek instellen naar de mogelijkheid toneelstukken te doen vertalen, voor opvoering geschikt te maken en te laten opvoeren en het verwacht dat dit onderzoek de oorzaken van het succes en het échec van toneelstukken aan de dag zal brengen. Het comité-generaal heeft zich vooral met de coördinatie en het internatio naal begrip bezig gehouden, waaruit 22 resoluties en aanbevelingen zijn voort gekomen. De Unesco, zo luidt een daar van, zal zich moeten beijveren voor de oprichting van een internationale raad voor kunsten en letteren. Ook is een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heid een internationaal t.ieater te New York op te richten. Het wil samenwer king met de Unesco bij de publicatie van vertalingen van belangrijke wer ken en het steunt een ingekomen voor stel, dat de oprichting van een acade mie wil bestuderen. In Bergum heeft Zaterdagochtend een noodlottig ongeval het leven gekost van de 12-jarige Bouke van der Meulen De knaap trachtte vermoedelijk op een melkwagen te klimmen, waarbij hij is komen te vallen. Hij raakte onder de wagen, werd overreden en gedood. De Broederschap der Candidaat-no- tarissen heeft dezer dagen te Groningen in huize Maas een algemene vergade ring gehouden, waarvoor zowej van de zijde van het Notariaat als van elders grote belangstelling bestond. Over het onderwerp voor de algemene vergade ring hadden prof. dr. P. J. A. Adriani en prof. mr. J. C. van Oven prae-advie- zen uitgebracht, nl. „De goodwill in het privaatrecht en het belastingrecht". De bespreking van dit onderwerp heeft een belangrijk deel van de dag in beslag genomen. Voordien heeft echter de voorzitter, de heer W. Udo, gesproken over de maatschappelijke positie van het nota riaat. Hij sprak daarbij de hoop uit dat betgeen omtrent de leeftijdsgrens en pensionnering onder de aandacht van de minister van Justitie is gebracht, zich zal kristalliseren in ontwerpen, die op de meeste principiële punten het grootste gedeelte van het notariaat be vrediging schenken, zodat de behande ling in de Staten-Generaal geen onover komelijke obstakels meer zal ontmoe ten. De oplossing van het probleem is hoogst urgent geworden, zei spr. Men is zich allengs bewust geworden van de gevaren die de intellectueel in het hui dige maatschappelijk bestel bedreigen. Om de taak naar behoren te kunnen vervullen, is het nodig dat een geschikt geestelijk en materieel klimaat gescha pen wordt. Maar een vloedgolf van be palingen op sociaal en economisch ge bied, op het terrein van het civiele recht en vooral van het fiscale recht, maken het maatschappelijke leven in gewikkelder. Specialisatie treedt op en overbelasting doet zich voor Wordt er al aan getwijfeld of bij de universitaire opleiding wel voldoende aandacht wordt geschonken aan karak tervorming, ruimheid van blik en voor bereiding voor de maatschappij, zeker is het dat de opleiding tot notaris daar toe ten enen male onvoldoende is. Dat deze opleiding naar de universiteit moet worden overgebracht is al lang een com munis opinio. Aangezien het nieuwe ontwerp Hoger Onderwijswet nog wel geruime tijd ndig zal hebben vooral eer het Staatsblad is bereikt, gaf spr. in overweging of het geen aanbeveling verdient reeds nu een aparta regeling voor de opleiding tot notaris in te voe ren die t.z.t. gemakkelijk kan worden ingevoegd in de nieuwe wet. De nood zakelijke overgangsmaatregel kan dan ook reeds nu gaan werken. Tijdens deze vergadering werd tot voorzitter van de broederschap gekozen de heer A. C. J. M. Ploegmakers, can- didaat-notaris te Oss, als opvolger van de aftredende voorzitter de heer W. Udo. enig in haar soort, aldus de minister, die zich vervolgens afvroeg of er in de samenwerking van de landen geen plaats is voor een internationale instel ling van het karakter der Heide-Maat- schappij, om gezamenlijk daartoe ge- eigende projecten uit te voeren. Na de bijeenkomst volgde een op merkelijk druk bezochte receptie. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van 15 Juni 1953 door het agentschap van het min. van Financiën te Amsterdam geen schat kistbiljetten meer zullen worden afge geven. Het ligt in het voornemen om streeks medio Juli een inschrijving op schatkistpromessen en schatkistbiljetten open te stellen. Nadere bijzonderheden zullen t.z.t. in de Ned. Staatscourant worden bekendgemaakt. Op de werf Schiedam van de N.V. Wil ton Fijenoord, aan de Vlaardingerdjjk te Schiedam, zal 16 Juni de kiel worden gelegd van de eerste mijnenveger uit een serie van twee en dertig stuks, die met Amerikaanse hulp voor de Koninklijke Marine bij veertien verschillende wer ven in ons land worden gebouwd. Ver wacht wordt, dat deze mijnenveger, die de naam „Dokkum" zal dragen, in 1954 gereed zal zijn. De bemanning zal bestaan uit 46 kop- pen.De hoofdbewapening zal bestaan uit twee luchtdoelmitrailleurs van 40 mm. Het Studiefonds van Nederlandse Ver bruikscoöperaties maakt bekend, dat dit jaar wederom zij het op bescheiden schaal financiële hulp kan worden geboden aan een beperkt aantal be gaafde jongelui, wier eigen geldmidde len een academische studie niet toelaten en die niet uit anderen hoofde het ont brekende kunnen aanvullen. In aanmerking komen zij, die de stu die in de richting van het doctoraal examen in de economische wetenschap pen hebben aangevangen, of in 1953 zullen aanvangen, aan een faculteit of nogeschool in Nederland en over zodani ge capaciteiten beschikken, dat goede voltooiing dezer studie mag worden ver wacht; er wordt niet vereist dat men met de coöperatieve bewegin- in aan raking is gekomen. Bijstand uit het studiefonds leidt tot generlei recht of plicht tot werkzaam heden in de coöperatieve beweging, tij dens noch na de studie. Aanmeldingen, vergezeld van uitvoerige algemene in lichtingen, worden ingewacht bij het secretariaat van het fonds, postbus 6008, Rotterdam-West, en wel vóór 30 Juni 1953. Een tweede restitutie van 8 gulden per gestorte 100 gulden zal worden ge daan uit het Zuivelfonds III nadat reeds in April 13 gulden is terugbetaald. Zodoende zullen, krachtens een besluit van het bedrijfsschap voor Zuivel, in totaal 21 gulden worden terugbetaald voor elke 100 gulden, die in het melk prijsjaar Nov 1951—Nov. 1952 aan hef fing voor het Zuivelfonds werden be taald. De heffing voor het zuivelfonds .1 (rom) bedroeg 45 cent per percent vet per 100 kilogram melk, hetgeen bete kent, dat voor ongeveer 6350 kilogram melk van 3.5 procent vet 100 gulden aan heffing is betaald AAGTEKERK p. 15 Finisterre n. Duink. AGAMEMNON 15—16 te Houston. ARKELDIJK 15 van Baltim. 16 te Norf. ALBIREO p. 14 Kp. Verd. Eil. n. Recife. ALCHIBA p. 14 Madeira n. Antw. ALCYONE 15 te Vittoria Braz. ALETTA 15 nm. te Pladju. ALGENIB 15 te Bremen. ALIOTH 15 te Rio de Janeiro. ALKAID 15 te Pt. Alegre. ALPHACCA 14 te Paranagua, AMERSKERK 15 te Genua. AMSTELKROON p, 14 Kangeroe n. Bomb. AMSTELLAND 14 'te Rio de Janeiro. AMSTELVAART p. 15 Wight, 16 te R'd. AMSTELVEEN p. 15 Scillys n. Can'a. ARGOS 14 te Rotterdam. AXELDIJK 14 nm. te Antwerpen. ALNATI 15 te Antwerpen. AMOR 14 nm. te Hamburg. BERENDRECHT 16 te Mena al Ahmadi. BOSKOOP 15 te Antwerpen. BACCHUS p. 14 Azoren n. San Juan. BINTANG 15 te Bombay. BOISSEVAIN 14 van Hongkong n. Kobe. BONAIRE 14 te Paramaribo. BOSCHFONTEIN 14 te Tanga. BREDA 14 te Rotterdam. CALT. DELFT en PERNIS (t.) 15 te R'd CASTOR 15 te Bremen. CISTULA 16 te Sydney. CLAVELLA 14 te Rotterdam. CORILLA 13 nm. te Bombay DANAE p. 15 Holtenau n. Kopenhagen. DELFLAND p. 15 Recife n. Amst. DELFT 15—16 te Curagao. DRACO 14 te Amsterdam. DRENTE 14 te Genua. EEMDI.TK 15 te Antwerpen. EENDRACHT p. 15 Malta n. R'dam ELMINA p. 15 Las Palmas n. Amst. ENGGANO 14 te Antw. EOS 15 te Varberg. ETREMA 14 van Alexandrië n. Berre. FRIESLAND KRL. 15 te Rotterdam. GANYMEDES 15 nm. te Paramaribo. GROOTE BEER 15 te Rotterdam. HAARLEM 15 nam. te Guanta. HATHOR 15 te Malta. HECTOR 15 te Alexandrië. KECUBA 14 te Barranquilla HEEMSKERK 14 te Zanzibar. HELDER 15 te Pto. Cortez. HELICON 14 nm. te Willemstad. HELENA 14 te A'dam. ITTERSUM 14 te Balikpapan. JAGERSFONT. p. 15 Kp. Palm. n. Kpst. JAVA p 15 Kp. Dondra n. Belawan JOH. v. OLDENB. 15 te A'dam. KEDOE 15 te Balikpapan. KOTA BAROE 14 te^ Colombo KOTA BAROE 15 van Colombo n. Rott. LAWAK 15 nm. te Manilla. LEERSUM p. 15 Keywest n. Jacksonv LEKKERKERK 15 van P. Said n. Perzie LEUVEKERK p. 14 Kreta n. Genua. LIEVE VROUWEKERK 15 te Port Said. LOOSDRECHT 15 nm.—16 te Antw. LEKHAVEN 16 te Adelaide. LUTTERKERK 1 6te Karachi. LUNA 15 te Genua. MAASHAVEN p. 15 Kp. Ray n. Montreal. MADOERA 14 te Kidjang. MALE A (t.) 14 te Tripoli MAPIA 15 te Halifax. MARIE KERK 14 van Hamb., 16 te Rott. MATARAM p. 15 Perim n. Rotterd. MEERKERK 15 te Colombo. MELISKERK 15 te Cebu MODJOKERTO 15 te Rotterdam. MOLENKERK 15 te Bombay. - MUIDERKERK p. 14 Messina n. Sydney. MYONIA 15 nm. te Beyrouth. NESTOR 14 te Amsterdam. NOORDAM p. 15 Kp. Sable n. R'dma NIEUW A'DAM p. 15 Kp. Race n. Rott. OBERON 14 te Antwerpen. OMALA 13 nm. te Berre. ONDINA p. 14 Ceylon n. Singapore. ORANJE p. 14 Kp. Dondra n. Belawan. ORANJEFONTEIN 14 te East London. ORANJESTAD 15 nm.—16 te Trinidad OVULA 15 te Balikpapan. PAPENDRECHT 15 te Mena al Ahmadi. POELAU LAUT p. 15 Perim n. Suez. POSEIDON 15 te Pto. Plata. PR. ALEXANDER 14 van Hamb. n. Quebec. PR. FRED. WILL. 15 te Sarnia. PR. WILL. V p. 15 Scilly n. Chicago. RADJA p. 15 Guarcfafui n Colombo. RAKI p. 15 Kp. Gata n. Bilbao. REMPANG p. 14 Kp. Gata n. Beyrouth ROEPAT 15 te Bombay. RONDO 14 te Hamburg. RUYS 15 van Mauritius n. Z. Amerika RIJNDAM p. 15 Bele Isle n. Quebec. RIJNKERK 14 te Genua RIJNLAND 15 te A'dam. SARANGAN 13 te Puget Sound. S1BAJAK 14 van Melbourne n. Fremantle. SOESTDIJK 15 te New Orleans ST. ALKMAAR p. 15 Kp. Sable n. N. Orl. ST. A'DAM 16 nm. te Birkenhead verw. ST. BREDA p. 15 Fatherpoint n. Montrl. ST. DORDRECHT p. 15 Ouesant n. Rott. ST. MAASTR. p. 14 Stockh. n. Vlaard. ST. SCHIEDAM p. 14 Bergen n. Rot*, STR. MAKASS. 14 van Durban n. Tamat. SALLAND 15 te A'dam. SAPAROEA 15 te A'dam. SAROENA 15 nm. te Singapore. SIBAJAK p. 15 Kp. Northumberland naar Rotterdam. SLIEDRECHT p. 15 Bona n. Pt. Bouc. SUMATRA p. 15 Algiers n. Pt. Said SUNETTA 15 te Manilla. TABINTA 15 te Belawan. TARA 15 te Rio Grande do Sul. TEIRESIAS 15 van Singap. 16 te Pnok. TERNATE p. 15 Kp. Gata n. R'dam. TERO 15 te Durban. THALATTA p. 15 Guardafui n. Singap TIBERIUS 15 te Maracaibo. TJIBODAS p. 14 Natuna-eil. n. Hongk. TJITJALENGKA 11 van Yokoh. n B Air TOMINI 15 te Sorong. TROMPENBERG 14 te Mobile. VAN LINSCH. p. 14 Las Palmas n. Dakar. VAN SPILBERGEN 15 te Lobito. VEENDAM 15 te Halifax. WATERMAN 14 nm. te Halifax WESTERDAM p. 15 Scilly n. N. Y. WESTLAND 14 nm. te Santos. WILL. RUYS p. 15 Finisterre n. Rott. WILLEMSTAD p. 15 Lissab. n. Madeira WINTERSWIJK 14 te Santa Cruz del Sur. WOENSDR. p. 15 Finisterre n. Heysham ZEELAND SSM. p. 15 Holtenau n. Lübeck. BLOEMFONTEIN 13 te Amsterdam. COTTICA p. 15 Finisterre n. Georget. DALERDIJK 15 te Lps Angeles. LIMBURG 10 van Seattle n. Calcutta. LINGE 13 te Kopenhagen. MAAS 73 te Istanbul. MAASDAM 15 te Rotterdam. OOTMARSUM 15 van Havre n. Rott. ROTULA (t.) 13 van Stockholm n. R'dam. ST. ARNHEM 13 van Threerivers n. Ned. TABIAN p. 13 Sabang n. Djeddah. TITUS p. 1516 Azoren n. Barbados. IJSSEL p. 14 Ouessant n. Levant. (Van onze correspondent) De 17e expositie van de Stichting ,,On' derwijsten toonstellingen" heeft tot titel .Bedrukte stoffen" en is tot stand geko men in opdracht en met medewerking van de N.V. P. F. van Vlissingen Co's Ka' toenfabrieken te Helmond, in welke stad zij haar primeur beleeft. De tentoonstel ling toont hoe Europa het versieren en drukken van stoffen heeft geleerd van d® Saracenen en geeft vervolgens een aan schouwelijke voorstelling van blok- en rol- druk (hout en koper) en van de modern® filmdruk. De ontwikkeling der moderne synthetische kleurstoffen na het aanvan kelijk gebruik der sappen van meekrap- wortel en indigoplant als grondstof wordt interessant uitgebeeld en vervolgens ziet men hoe het patroon of dessin wordt uit gevoerd in hand-, machine- en filmdruk. Daarbij zijn de veelvuldige bewerkingen van katoen en/of kunstzijde op drie-dimen sionaal uitgewerkte borden zeer bevatte lijk voorgesteld. Met een show van eind producten wordt deze wederom interessan te schooltentoonstelling gecompleteerd. In Helmond geeft tijdens het bezoek deff leerlingen van lagere, middelbare en huis houdscholen (overdag) en van volwasse nen (des avonds) een graveur der N.V. Van Vlissingens Katoenfabrieken een de monstratie van het graveren vaa een des sin op een koperen wals. Het ontwerp van deze tentoonstelling werd vervaardigd door de heer R. Kubly» a esthetisch adviseur der Stichting „On derwijstentoonstellingen en directeur van het verkoopkantoor der N.V. P. F. Van Vlissingen Co's Katoenfabrieken. Woensdagmiddag vond de officiële ope ning plaats door de heer J. C. Boelen, wet houder voor Onderwijs te Helmond. N® Juni komt „Bedrukte stoffen" in roulati® in andere plaatsen van ons land. De West-Duitse invoercommissie heeft de invoer uit Nederland toegestaan van gezouten haring ter waarde van 500.000 mark, rijst te waarde van 1.575.000 mark, bloembollen en -knollen voor een waarde van 15.075.000 mark. Groenten- en fruitmarkten 613 Juni. Door vrij koud weer aanvoeren bedui dend teruggelopen. Daardoor prijzen stabiel bij ruime vraag. Duitse belang stelling voor asperges, tomaten en bos- peen. A, B en C tomaten f 1,401.6®; Per 12 Juni export naar België tijdelijk stop. Bospeen 2845 cent per bos, waS' peen 2540 cent per kg. Sla 2j47 cent p. krop, andijvie 1625 c. p. kg, spina zie 1735 cent. Bloemkool 2547 een1 p. stuk en B 18—35 cent. Asperges A en B resp. f 1,85—2,23 en f 1.74—2.02. Vroege aardappelen 2228 cent p. kg. Snijbonen f 1.652,05 p. kg, dubbele bonen f 2,20, tuinbonen 3460 cent en Pe„ f 0,90—1,05. Kaskomkommers 25—57 r p. st. Platglaskomk. 3050 cent. Expo1" aardbeien f 1,402,20 p. kg. Ie kwame VEILING POELDIJK. 12 Juni. - ten A 17.20-18.20 B 15.70—17.30, C n-WJj 18.10, CC 13.80—15.60, bonken alles per 12V, kg. Druiven: Frankentha 2.703.90, Alicante 3.Of—3.80, Emil Boy 4.20, Golden Champion 5.10—6.40, Muse 8.70. Aardbeien 1.30—3.55. Rode bessen —2.10. Pruimen: Golden Japan June Blood 0.85—1.30. Perziken 0.95--1-* Tuinbonen 0.44—0.46. Prinsessebonen L®, 1.90. Snijbonen 2.10—2.25. Andijvie °"\g, 0.14. Spinazie 0.11—0.25. Rabarber 0.12—-«■ Kromme komkommers 0.38. Aardappe O-2 fles grote 0.26—0.29, grote poters kleine poters 0.19—0.22, kriel 0.13—0.20. au per kg. Bloemkool (6) 0.27—0.36, (8) OJfö 0.30, (10) 0.16—0.24. 121 0.12—0.22, 008—0.15. Perziken (2, 0.600.62, (3) (IS) 0.42-" nl 2-"" 0.46, (4) 0.30—0.38, (5) 0.23—0.28, (6) 0.^g 0.17. Pruimen: Golden Japan 0.11—0.25, ^7 0.090.14. Komkommers A 0.380.47, B e —0.35, C 0.31. Paprica 0.31—0.72. Auberg* f 0.540.83. Netmeloenen 1.251.50, alle® stuk. Pepers 3.804.40. Sla A 2.505.10. jo 100 stuks. Peen 0.32—0.41. Kroten 0.06 v bos. Selderij 2.00- 5.50 per 100 bos. PLUIM VEEMARKT DEN BOSCH, 13 Aangevoerd circa 13.300 stuks. Prijzen* pen (witte) van 1.75—1.80 per kg. lev. kippen (gekl.) van 1.551 60, id., jon^,e ,,rd6 te hanen van 2.152.25 id., jonge gekie nanen van 1:80—1.90 id., oude hanen van f 3.50 per stuk. konijnen van 1.45—3.5U kg. lev. gew., konijnen van 3.506.50 P- f VEEMARKT UTRECHT 13 Juni. 4165 st. vee. Prijzen'stieren f 350600yc' vaarzen 700900, pinken 350500, J" koeien 7001000. kalfvaarzen 700 rekoeien 475725, graskalveren nuchtere kalveren 4053, schapen wC-85» lammeren 4570, magere varkens zeugen 230—350. biggen 3B—50, bokken geiten 1035, alles in guldens. vous perle, 18.55 fanfare-ork„ 19.20 laten wij onze huisdieren tijdens de va 715* méisies-* en ionVensknrn-" caritie, 19.28 omroepork. o.l.v. Stanfor ngebed, 8.00 nieuws^®! |ram Robinson 20 00 nieuws 20.05 WeewP» - - -gramma, 22.5 hoorspel, 21.30 gevr. Prog 22.10 lichte muz., 22.30 buitenl. 22.45 orgel, 23.00 nieuws, 23.15 New *o calling. 23.20 gram. ENGELAND, BBC, Home Service. 330 m.: 16.30 ork., 21.38 gev. muz. -t, 11.45 ork., 15.55 lichte muz., 21.00 or*»® BBC, light progr., 1500 en 247 DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws 7.45 Morgengebed 9.00 vrouw, 9.40 lichtbaken, 10.00 kleu ters, 10.15 Concertgebouwork., 10.45 gram., 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio. 12.00 Angelus, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 act., 13.25 lunchconc., 14.00 gev. muz., 14.35 kamerork. en solist, 15.30 kamerork. en solist, 15.30 Ben je zestig?. 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 felicitaties jeugd, 17.45 regerings- uitz., 18.00 jeugd, 18.20 sport, 18.30 RVU, 22.20 lichte muz., 23.20 lichte muz 19.00 nieuws, 19.10 act., 19.15 Boek der Boeken, 19.30 gram., 20.10 de gewone NORDWESTDEUTSCHER HUNDFU^ man, 20.15 gram., 20.20 Holland Festival 309 m.: 12.00 ork., 13.25 ork.. 15.50 Uc' 1953: Residentie-ork. en solist. radio- muz.. 17.45 lichte muz., 19.30 operam" dokter, 22.15 gram., 22.20 cembalogezel- 22.10 jazzmuz. schap, 22.45 Avongebed, 23.15 gram 23.00 nieuws. FRANKRIJK, nationaal prograi 347 m.: 12.30 ork., 20.02 kamermuz. mi*1®' 324 m.: 20.00 ork. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr., 9.15 liederen. 9.25 vrouw, 9.30 gram., 10.50 kleuters, 11.00 zieken, 11.30 piano. 12.00 lichte muz., 12.33 platteland, 12.40 Een blik sembezoek aan Luzern, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 amusem.muz., 14.00 Amerikaanse muziek-kaleidoscoop, 14.30 aars. Boeken erf schrijvers, causerie, 14.35 gram., 14.40 schoolradio, 15.00 gram., 15.15 vrouw, 15.45 gram., 16.30 jeugd, 17.30 lichte muz., 17.50 mi litaire causerie, 18.00 nieuws, 18.15 pia no, 18.30 gram., 18.35 gram., 18.50 Paris 22.1* BRUSSEL. :azzmuz. 484 m.: 16.00 lichte muz. ENGELAND, BBC European J^'^OO Uitz. voor Nederland. 224 en 49 ,'Jjgter** Nieuws. Vraaggespr. met onze WIJ KIJKEN NAAR tel: .EVISI®' AVRO: 20.15 Act. Weerpraatje. wijd aan toneel, muziek, dans en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 6