MOSKOU heeft geen grote concessies in Wenen gedaan Westerse Drie sijn indertijd veel verder gegaan H Mr. Reinink wenst bespreking tussen radio en orkesten DE WERELD ROND Conjunctuur-gevoelig bollenvak eist weerstandvorming zal ondertekening afwachten Zuid-Korea liet bestand van s c 2 Gemeenten bouwen meer dan woningbouw verenigingen A.R.K.A. protesteert tegen folder bij „Wij van Financiën O A R Vredesoffensiefin Oostenrijk Afbakening der terreinen „Mee naar t bureau Snelle revolutie in Columbia Flowerfestival vond echo in industriële sector Repetities voor uitwisseling van gevangenen Waarschuwing bij jubileum van Nationale Woningraad Terugkeer Ambonezen gewenst Tito geeft Moskou weer een kans 6 MAANDAG 15 JUNI 1953 PAGINA V Eén zwaluw maakt nog geen lente Opening van de dirigentencursus Loonovereenkomst in Amerik. staalindustrie Generaal wordt president Russen in Oostenrijk waren te ijverig Sovjet-wachten hervatten passencontróle Keizerin Soraja keert naar Perzië terug Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur Generaal Taylor waar schuwt troepen mimm «$«111 •I--A mm® Examens Eerste Kamer in V.V.: Vergoeding immateriële schade watersnood? Reclame voor medische encyclopaedic Betalingovereenkomst met Brazilië getekend Herstel van diplomatieke betrekkingen Buitenlanders kunnen loon of salaris in Ned. of vreemd geld innen (Van onze correspondent in Wenen) et zogenaamde Russische vredesoffensief in Oostenrijk is zojuist in gezet met de verklaring van generaal Swiridow, dat de demarcatie- grens bij de Ennsbrug is komen te vervallen en dat de Russische controle slechts in uitzonderlijke gevallen zal plaats vinden. De Oostenrijkse regering heeft bij monde van vice-Kanseiier Scharf haar tevredenheid over deze concessie uitgesproken, maar er tevens bijgevoegd, dat deze maatregel toch wel wat Iaat komt, aangezien de overige geallieerden in Oostenrijk reeds drie jaar geleden daartoe waren overgegaan. Ook is het een verblij dend teken, dat deze beslissing werd genomen zonder klaarblijkelijk rekening te houden met concessies in Duitsland. Alles schijnt er dus op te wijzen, dat de Sovjet-Unie het Oostenrijkse vraagstuk niet in alle onderdelen met het Duitse vraagstuk vereenzelvigt. en hierop sluit dan waarschijnlijk Malik's verklaring aan toen hij te kennen gaf dat volgens de Sovjet-Unie het Oos tenrijkse staatsverdrag langs diploma tieke weg dient te worden opgelost en dat de waarnemende ministers, van Bui tenlandse Zaken in deze aangelegenheid geen competentie hebben. Ofschoon Moskou tot nu toe had deelgenomen aan de 260 zittingen van de waarnemende ministers en zodoende hun competentie ipso facto heeft toegegeven, schijnt de nieuwe wending toch meer te wijzen op een daadwerkelijk streven naar een staatsverdrag. Er zijn nog meer zwakke tekenen van ontspanning in Oostenrijk, bijvoorbeeld het feit dat de functie van Russische Koge Commissaris werd overgedragen ®an de diplomaat J. J- Iljitsjew, het Vroegere hoofd van de diplomatieke tnissie in Oost-Duitsland, met het gevolg dat generaal Swiridow nu alleen maar opperbevelhebber van de Russische troe pen in Oostenrijk blijft. (Iljitsjew is bo yendien de titel van ambassadeur ver leend). Wel heeft Swiridow nog als gunst het vredesgebaar mogen maken door de nemarcatiegrens op te heffen, maar over het algemeen wordt hij toch beschouwd een verdediger van de oude onver zoenlijke en negatieve politiek. Men schijnt dus in Moskou de behartiging yan het Oostenrijkse vraagstuk liever in handen te zien van een beroepsdiplomaat De Russen hebben verder aan de Oostenrijkse regering het aanbod ge daan om de terreinen voor hydrauli sche werken in de Donau bij Ybbs- Persenbeug voor een aanzienlijke koopsom over te nemen, zodat hier na verloop van tijd de grootste electri- sche centrale kan worden gebouwd. Het schijnt op het eerste gezicht een vreemde figuur dat de regering terrei- >,De tijd is aangebroken dat de leiders •an ae radio van de Nederlandse sym fonieorkesten tot een openhartige be spreking moeten komen ter afbakening van elkanders terrein. De mogelijkheden Voor een gezamenlijke opbouw van het Nederlandse muziekleven mogen niet onbenut blijven nu de radioverenigin gen, na een tijd van onzekerheid over de toekomst, met grotere gerustheid gunnen spreken". Dit concludeerde de secretaris-generaal van het ministerie an O.K. en W-, mr. H. J. Reinink, in een belangrijke redevoering in de KRO- studio bij gelegenheid van de officiële opening van de internationale dirigen tencursus van de NRU. De radio-orkesten en -koren behoren tot de beste, die Nederland bezit. Doch de opbloei van de radio wordt door de symphonieorkesten in het land met zorg gadegeslagen. Voor de oorlog sloot de radio contracten met de bestaande or kesten; na de oorlog was de financiële oasis van de radio sterk genoeg om tot oprichting van eigen orkesten over te Saan. Dat zou catastrophaal voor de ove- 'Se orkesten zijn geweest, als niet de overheid de orkesten was gaan steunen OP een wijze, welke voor de oorlog on denkbaar was. Mr. Reinink herinnerde aan de angst yoor concurrentie door de radio, welke vooral bestond toen vele musici uit de ?rkesten in den lande naar Hilversum IJrokken. Nu de radio ook het verlangen te ken- {Jeh heeft gegeven om met haar orkesten ?h koren naar buiten treden o.m. bij •Jot Holland-Festival, is de tijd voor een openhartige bespreking gekomen. ..Ook op andere wijze kan de radio op Jhrecte wijze dienstbaar zijn aan het .ederlandse culturele leven, waarvoor j?I nu reeds zulk een belangrijke bij drage levert. .Waar de keuze bestaat tussen het Uitbreiden van het eigen apparaat of ?et inschakelen van losse medewerkers ?an het laatste dikwijls artistieke exis- fties mogelijk maken, die anders on mogelijk zouden zijn. v Mr Reinink prees tenslotte de NRU „°or het initiatief van de dirigenten- jdrsus, waaruit blijkt dat de radio zich "aar taak bewust is en bereid is daar- -°°r belangrijke financiële kosten te drj de agen. Gedurende de vier weken dat cursus duurt zullen twee volledige Akesten ten dienste staan van de beide 2°centen Paul van Kempen en Carlo ?uchi en hun cursisten. v.Een bijzonder woord van hulde sprak Reinink tot de initiatiefnemer en rtvoerder van het plan, de leider van t,; NRU-muziekafdeling, de heer E. 0£nli. De cursus van de NRU zal het k ^crwacht wordt, dat er een eind zal j, «ten aan de toonverschillen tussen in°°rd! en Zuid in de Amerikaanse staal- i fstrie nu de U. S. Steel Corporation t overeenstemming is gekomen met de y,alcvereniging der staalarbeiders van (j C.I.O. Deze aanvaardde een aanbod va?r de Mij. van een loonsverhoging ovb cent per uur. Volgens deze s fcenkoms't zal het loonverschil tus- tw Noord en Zuid op 1 Januari a.s. Putvi dollarcent per uur worden ver- derd en een half jaar daarna ,®eti met bZ1, gelijk bedrag, waarmede het ge- wL, verdwenen zal zijn. Verwacht ..dat door de loonsverhoging de stijgPrijzen met 3% tot 4 dollar zullen jonge dirigenten mogelijk maken sneller hun plaats te vinden dan voorheen doorgaans het geval was. De vele aanwezigen bij de opening van de cursus werden welkom geheten door de voorzitter van de NRU, prof. mag. dr J. B. Kors O.P., die er zijn vreugde over uitsprak dat hgt plan, dat reeds in 1949 werd geboren, tot uitvoe ring kon worden gebracht. De bijeenkomst werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de ambassades van België, Duitsland, Israël, Italië, Joegoslavië, Spanje en Groot Brittannië, van het ministerie van O., K. en W. en van Buitenlandse Zaken, de regerings commissaris voor het radiowezen Mr Kesper en de adj.-regeringscommissaris Mr de Vries, het gemeentebestuur van Hilversum, vertegenwoordigers van ra dio Berlijn, Brussel en de Wereldom roep en vele autoriteiten uit het Neder landse muziekleven. Twee mannen, die zich uitgaven voor inspecteurs van politie, ver zochten Zaterdag te Parijs de 35- jarige Libanese juwelier Moughanes Noujaim even mee te gaan naar het hoofdbureau. Zij brachten hem in dat bureau naar een kamer op de vijfde verdieping en verzochten hem daar te wachten. Zijn actentas, waar in zich juwelen ter waarde van ruim 300.000 gulden bevonden, namen zij mee. Tegen het einde van de kan toortijd, toen de juwelier het kan toorpersoneel naar huis zag gaan, besefte hij, dat hij bestolen was. Aan échte inspecteurs deelde hij later mee, dat hij op weg was geweest naar een hotel, waar een rijke bui tenlander hem bij zich ontboden had met een collectie juwelen. De opperbevelhebber van het C°lum- biaanse leger, luit.-generaal Gustavo Rojas Pinilla, heeft zijn troepen de hoofdstad van het land, Bogota, laten binnenrukken en zich vervolgens op ta melijk rustige manier meester gemaakt van de macht. Hij heeft een nieuw ka binet gevormd en de titel aangenomen van president der republiek. Het bericht van deze staatsgreep werd meegedeeld door de Columbiaanse radio en volgde op het nieuws, dat de tot dus ver aan het bewind zijne president, dr. Laureano Gomez, na een ziekteverlof van ongeveer twintig maanden zijn functies had hervat. De omwenteling geschiedde, aldus generaal Pinilla in een radiotoespraak, „om veel bloedvergie ten te vermijden en om vrede en vrij heid te herstellen". De nieuwe president heeft een regering gevormd, bestaande uit drie militairen ën tien burgers, gro tendeels advocaten, behorende tot de conservatieve partij. Generaal Pinilla genoot bij zijn operatie de steun van de waarnemend president van de republiek, Urdaneta Arbelaez, en van een conser vatieve leider. Men meent, dat aan dr. Gbmez huisarrest is opgelegd. Het leger heeft de macht, aldus Pinilla, totdat er „vrije verkiezingen" zullen zijn gehou den. nen op haar eigen grondgebied mag kopen, maar men diene te bedenken dat de Russen Ybbs-Persenbeug als voormalig Duits eigendom beschouwen. Misschien is dit alles het begin van een soort pacificatie-streven ook in Oosten rijk, maar men kan er verzekerd van zijn dat Moskou het uitsluitend ziet als een onderdeel van de grote geestelijke expansie van het communisme. Boven dien mag men deze vredesgebaren niet overschattenwat de communistische pers natuurlijk doet. Want wat betekent het opheffen van de controle der pas poorten. het benoemen van een diplo maat tot Hoge Commissaris en ambassa deur, en het feit dat Oostenrijk een ter rein op eigen gebied mag kopen, wan neer dit niet leidt tot de uiteindelijke vrijheid en souvereiniteit van het land? De Russen hebben zich door hun vroegere negatieve politiek zulk een uitzonderlijke positie verschaft, dat zij nog heel wat grotere en kleinere con cessies kunnen doen zonder Oostenrijk werkelijk de volle vrijheid te geven. Want grote offers hebben zij voor Oos tenrijk nog niet gebracht, men zou hiervan pas kunnen gaan spreken, wan neer ze op het voorbeeld van Enge land en Frankrijk hun bezettingson- kosten radicaal zouden verminderen of in het voetspoor van Amerika deze kosten geheel voor eigen rekening zou den nemen. Ook zouden ze nog dui delijker bewijzen van goede wil geven, wanneer ze de sterkte van hun bezet tingstroepen zouden verminderen en vooral wanneer zij bijvoorbeeld zou den beginnen met het sluiten van de z.g. U.S.I.A.-winkels of wanneer zij de administratie van de U.S.I.A.-bedrijven zouden verplichten regelmatig be lasting te betalen en zich te houden aan de Oostenrijkse wetten en voorschrif ten omtrent in- en uitvoer. Zonder het gebaar aan de Ennsbrug te willen onderschatten dient men wel te bedenken dat het toch een zeer beschei den en niet kostbare gestie is. Het kan een begin zijnmaar één zwaluw maakt nog geen lente. De grenzen zijn open. Ongehinderd kan het verkeer in Oostenrijk thans de Russische zone in- en uitrijden. Vóór 9 Juni, de dag, waarop de Sovjet-autoriteiten dit besluit namen, moesten auto's vaak urenlang wachten voor de slagbomen, om bij de sectorgrens aan een nauwgezet onderzoek te worden onderworpen. Ook op de Semmeringpas in de Ostenrijkse Alpen staat de slagboom omhoog. De Russische soldaat heeft nu de kans, om ook eens wat aandacht te besteden aan de Alpen. Advertentie 25 cent per pak Dubbel De Sovjet-wachten bij de Oostenrijks- Duitse grens in het gebied van Muehl- viertel zijn na drie dagen weer begon nen met het controleren der paspoor ten. Zij hadden dit gestaakt, nadat de Sovjet-autoriteiten in Wenen hadden medegedeeld, dat de controle bij de zonegrenzen in Oostenrijk zelf zou worden opgeheven- De controle aan de grens met Duits land zou aan Duitse en Oostenrijkse grensbewaking worden overgelaten. Men neemt thans echter aan, dat het hier een verkeerde uitleg betreft, die aan de order is gegeven. De Sovjet-wach ten, die van de grens teruggetrokken waren, zijn weer op hun posten terug gekeerd. Keizerin Soraja van Perzië is Zondag middag uit Europa per vliegtuig te Teheran teruggekeerd. Zij werd op het vliegveld begroet door de Sjah en enige ministers. Later vertrok het vorstelijk paar voor een verblijf van drie weken naar Ramsar aan de Kaspische zee. Nepal De leider van de Britse is met een deel van zijn mensen aan- Mount Everest-expeditie, kolonel Hunt, gekomen in Khadmandoe. De Nieuw- Zeelander Hillary en de gids Ten Sing, die de top bereikten, worden later ver wacht. Indo-China De communistische Vietminh-beweging heeft 15 Franse R. K. priesters en vier kloosterzusters vrijgelaten, die sinds December 1946 waren geïnterneerd. India Bij Madanapalle, 300 km. van Madras, zijn een passagierstrein en een goederentrein op elkaar ingereden, waarbij 50 mensen om het leven kwa men. De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur hield heden morgen haar vergadering in het Con certgebouw te Haarlem. Nadat de voor zitter, jhr. dr. A. van Nispen tot Pan- nerden, de overleden vakgenoten her dacht had, zei hij over de Flora 1953: Dat deze tentoonstelling door welhaast allen een groot succes genoemd is mogen worden, de traditie der vorige Flora-tentoonstellingen waardig en ge trouw, vervult ons uiteraard met grote voldoening en dankbaarheid. Een zeer zware taak heeft onze Vereniging tot een goed einde gebracht, dank zij de medewerking, die zij van vele zijden heeft mogen ontvangen en voorname lijk van de plaatselijke afdelingen, en de vele andere inzenders, die haar deze taak mogelijk en uitvoerbaar hebben gemaakt. Als wij met trots en vreugde ons sedert enkele weken de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur mogen noemen, dan hebben de krachtsinspanning en het vertrouwen van leden en afdelin gen daarin een waardige erkenning ge vonden. Jhr. v. Nispen vervolgde: Is de „Flora 1953" en het gehele Flower festival 1953 van onschatbare propa gandistische waarde geweest voor het bloembollenvak en het tourisme, nog ongevraagd werd mij één dezer da gen uit een geheel andere branche, n.l. van industriële zijde, de verzeke ring gegeven, dat men thans reeds rechtstreeks de vruchten van aller krachtsinspanning heeft geplukt. Dit heeft nog meer dan wij zelf hoop ten de grote economische beteke nis voor Nederland, niet alleen in de toekomst, doch ook van het concrete feit der gehouden tentoonstelling zelf, in het volle licht gezet. Naast de zorgen, die de cultuur en de afzet onzer producten telkenjare met zich brengen, is thans de volle aan dacht mede gevestigd op de weerstand en wel de financiële weerstand onzer bedrijven, zowel groot ais klein. Geldt dit vraagstuk voor alle takken van nij verheid, wel in bijzondere mate gaat dit het bloembollenvak ter harte, dat zo uitermate conjunctuur-gevoelig is, geen opslag of voorraadvorming van zijn producten kent en zo volledig van de beslissingen van het buitenland af hankelijk is. Reeds hebben wij ons. tezamen met de Bond van Bloembollen-handelaren, tot de minister van Financiën gericht, om bepaalde wensen naar voren te brengen op het gebied der belasting heffing, doch meer nog dan voorheen dient op dit vaagstuk de voortdurende aandacht te zijn gericht van al onze organisaties, aldus de voorzitter. Immers, principieel sta ik op het standpunt, dat reservering en weer standvorming voor slechte tijden bij de bedrijven individueel noodzakelijk en mogelijk moeten zijn of worden ge maakt, doch indien dit niet of niet spoedig mogelijk zou worden gemaakt, zal naar andere wegen van collectieve weerstandvorming wellicht gezocht Zuid-Korea zal in geen geval maatregelen nemen tegen een bestand, voordat de U.N.O. een desbetreffende overeenkomst heeft gesloten en ondertekend. Het mi nisterie van Defensie heeft een commissie in het léven geroepen, die de maat regelen zal moeten bestuderen, welke de Zuid-Koreaanse regering na het sluiten van een wapenstilstand zal moeten nemen. De wapenstilstandsdelegaties in Pan Moen Jon komen intussen steeds dichter tot elkaar. Gisteren kwam zowel de verbindingsofficieren als de stafofficieren bijeen, waaruit men af mag leiden, dat er een overeenkomst op til is. De communisten probeerden nog vóór het zover is hun posities te verbeteren en doen de laatste dagen hevige aanvallen op de geallieerde stellingen in de centrale frontsector. De Zuid-Koreaanse vice-premier, Pyung Yung Tai, heeft er gisteren met nadruk op gewezen, dat zijn regering niets zal ondernemen tegen een wapen stilstand, eer deze werkelijk tot stand zal zijn gekomen. Wat de Zuid-Koreaanse regering dan van plan is blijft voorals nog geheim, maar er is een commissie benoemd die de plannen bestudeert. De minister van Defensie Sjin Tae Joeng is voorzitter van deze commissie. De mi nister van Binnenlandse Zaken, Shin Hun Shik heeft gedreigd met strenge straffen tegen allen, die zich vergrijpen aan personeel of eigendommen van de verbonden strijdkrachten in Zuid-Ko- lag ld, rea. In verband met het feit, dat Vrijda vijftien politiemannen zijn afgeranser zijn Zaterdag en Zondag alle openbare demonstraties verboden geworden. Al leen groepen luidruchtige studenten re den gisteren in vrachtwagens door Seoel. In het basiskamp van de Westelijke onderhandelaars, Moensan, heerst se dert Zaterdag weer een grote activi teit. De leden van de delegaties zijn van verlof teruggekeerd en de stafof ficieren zijn gisteren te Pan Moen Jon tweemaal bijeen geweest. Ook de ver bindingsofficieren kwamen weer bij een. Dit was ook vanochtend het ge val. Algemeen wordt verwacht, dat nu ook de kwestie van de nieuwe de marcatielijn geregeld schijnt te zijn de verbindingsofficieren nagenoeg ge reed zijn met hun voorbereidingen van een overeenkomst, zodat misschien morgen al de volledige delegaties bij een kunnen komen. Zwitserland heeft inmiddels laten weten, dat het zitting zal nemen in de internationale con trole-commissie. In het basiskamp Moensan zijn geallieerde troepen be gonnen met de „repetities" voor het uitwisselen van krijgsgevangenen. Ook dit wijst er op, dat het einde van de strijd thans in zicht is. De bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger heeft zijn troepen gisteren ii'-ifi'i'iiVi-'iÉ'É via de radio gewaarschuwd, dat het sluiten van een bestand nog niet het einde van hun taak betekent. Er is geen sprake van naar huis gaan eer vrede en stabiliteit in Korea zijn hersteld, aldus generaal Maxwell Taylor. Voor het U.N-O.-hoofdkwartier in Tokio heeft thans een internationaal commando de erewacht betrokken. Het bestaat uit één peleton dat is samengesteld uit vertegenwoordigers van de landen die troepen op Korea hebben, waaronder ook Nederland. Bij hun pogingen om vóór het sluiten van een bestand hun strategische posi ties te verbeteren doen de Noordelijken hevige aanvallen op de geallieerde stel lingen, voornamelijk in het centrale front. De hevigste aanval is gericht op de Kapitool-heuvel. De Westelijke luchtmacht blijft zeer actief en de aan vallen blijven aanhouden. De geallieer de censuur heeft de journalisten ver boden om in hun berichten melding te maken van nieuwe Noordelijke bressen in de geallieerde linies. moeten worden, zulks desnoods ten na dele der huidige bedrijvigheid. Tenslotte moge ik er nog de aandacht op vestigen, dat het niet onmogelijk is, dat reeds dit jaar de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie voor de sierteelt sector in werking treedt. Reeds sprak het Hoofdbestuur zich uit voor een in tensief medeleven met en zo mogelijk intensief medewerken aan deze nieuwe phase in ons maatschappelijk leven, daar ons is gebleken, dat ieder zich af zijdig houden van de problemen, die ons allen beroeren, deze zowel niet op lost, als vaak een oplossing bevordert, die men liever anders had gezien. BERGEN OP ZOOM, Juvenaat H Hart geslaagd voor diploma A gymna sium: J. Bisschops, Maastricht: H. van Dijk. Breda; A. Ettema, Rotterdam; L. Goedhart, Medemblik; G. Hommels. Amsterdam; W. v. d. Moosdijk, Hel mond; H. Oude Vrielink, Tubbergen; H- Peels, Luijksgestel; M. Raaijmakers, Lierop; J. Wassenaar, 's-Gravenhage; O. Yntema, Blauwhuis. 2 candidaten zijn afgewezen. WAGENINGEN Aan de Landbouw hogeschool is bevorderd tot doctor in de landbouwkunde ir. Th. M. Wormer, geboren te Hilversum, op een proef schrift met stellingen, getiteld: „Mor- phologische waarnemingen aan njst- planten, gegroeid bij verschillende leng ten van de photoperiode". Als promotor fungeerde prof. dr. ir. C. Coolhaas, hoogleraar in de tropische plantenteelt. Geslaagd voor het ingenieursexamen tuinbouw: M. L. Weijdel te Amsterdam. UTRECHT Doctoraal rechten: T. Ab dullah, Den Haag; semi-arts ex.: K. Krabbe, Culemborg; G. Kok, Tilburg; Th. ROTTERDAM (St. Franciscuscollege): A. F J de Cocq van Delwijnen, A. P. M. Eishof, A. W. Fiedeldey, A. Lathouwers, J G. van de Meerendonk, E. J. Muierink, H. G. Odijk. N. C. Pents, G. C. F. Pop- pelaars, L. H. de Waal. (Van onze correspondent) De Nationale Woningraad heeft op bescheiden wijze en in intieme kring zijn veertig-jarig bestaan gevierd en zich tijdens een congres geworpen op de problemen welke samenhangen met de woningbouw, zoals aanpassing van de woninghuren, de stichting van be jaardenstichtingen, verhouding over- heid-woningbouwverenigingen enz. Al deze problemen werden reeds aangesne den door de voorzitter, de heer A. in 't Veld, die in zijn openingswoord de ge schiedenis van veertig jaar volkshuis vesting schetste. Hierbij legde hij in het bijzonder het accent op het feit, dat de woningbouw verenigingen, die steeds vele weerstan den ondervonden, juist onder de moei lijke na-oorlogse jaren op de voorgrond traden. De huidige minister staat op Naar de mening van vele Eerste Ka merleden zal de regering meer intensief dan tot dusver is geschied, in overwe ging moeten nemen, welke oplossing zal moeten worden getroffen voor de circa 14.000 Ambonezen hier te lande, wat hun toekomst betreft. Zij achtten de huidige situatie ter zake om ver schillende redenen weinig gelukkig. In het algemeen konden zij de gedachten- gang aanvaarden, dat een zo spoedig mogelijke terugkeer naar Indonesië van de meeste Ambonezen gewenst is, al dus ontlenen we aan het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over het ont werp van wet tot vaststelling van de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1953 van het departement van Maat schappelijk Werk. De leden, hier aan het woord, zouden gezien het vorenstaande, willen beplei ten, dat de commissaris van Ambone- zenzorg een enquête instelt naar de op vattingen, welke er ten aanzien van de mogelijke terugkeer naar het huidige Indonesië bij voren vermelde volks groep bestaat. Vele leden meenden te weten, dat aan het departement van Maatschappe lijk Werk in voorbereiding is een rege ling voor de vergoeding van de imma teriële schade, door de slachtoffers van de watersnoodramp geleden. Gaarne zou den zij vernemen, of dit inderdaad het geval is, en zo ja, hoe zulks valt te rij men met de mededeling, door de minis ter van Financiën bij zijn bezoek van 8 Mei aan de noodgebieden gedaan, dat immitariële schade (winstderving, ex ploitatie e.d.) niet van Rijkswege zal worden vergoed. (Van onze Haagse redacteur) Behalve uit vragen, aan minister van de Kieft gesteld door het Tweede-Ka merlid van Vliet, blijkt ook uit een pro test, opgesteld door het Hoofdbestuur van de Algemene R.K. Ambtenarenver- eniging, dat men in katholieke kring ont stemd is over een folder, welke was in gesloten bij de jongste aflevering van „Wij van Financiën". Bedoelde folder vestigde de aandacht op de „Eerste medische systematisch in gerichte encyclopaedic", welke is samen gesteld door de artsen dr. J. T. Beerma, H. L. Heijermans en W. F. Storm; de reclame bereikte als bijvoegsel van het personeelsblad het gehele omvangrijke personeel, dat ressorteert onder het mi nisterie van Financiën. De A.R.K.A. stelt nu in haar protest, dat de artsen Beerma en Heijermans in de pers bij voortduring sexuele opvat tingen hebben gepropageerd, welke in strijd zijn met de katholieke leer, ter wijl de arts Storm als spreker voor de VARA zich als openlijk promotor heeft doen kennen voor de Vereniging voor Sexuele Hervorming. Men acht deze artsen allerminst aangewezen om voor het katholieke overheidspersoneel een vraagbaak in sexuele aangelegenheden te zijn. De katholieke ambtenaren voelen zich ten zeerste gegriefd en in hun over' tuiging gekrenkt, omdat hun bedoeld: reclame werd toegezonden en zij vragen van de bewindsman een verklaring om trent de bedoeling van de verspreidin; der folder. Nader vernemen wij van de zijde der A.R.K.A., dat men over het voorgeval lene temeer verwonderd is, omdat in het verleden gebleken is, dat voor het toe voegen van een bijlage aan het perso neelsblad van het ministerie de speciale toestemming nodig was van enkele func tionarissen ten departemente. Men is zich dus gaan afvragen of hier soms meer dan een misverstand speelt. Naar de Hollandsch Bank-Unie tele grafisch uit Rio de Janeiro verneemt is aldaar gisteren de nieuwe betalings overeenkomst tussen Nederland en Bra zilië getekend. 1 het standpunt dat woningwetbouw en particuliere bouw een eigen natuurlij ke plaats dient gegeven te worden en met die opvatting van de Nat. Woning raad zich verenigen. Ondanks de terug houdendheid van de overheid op dit punt, is de woningwetbouw in veertig jaar tot wasdom gekomen. Na behandeling van een aantal huis houdelijke aangelegenheden kwamen de ingekomen voorstellen aan de orde. Van belang hierbij was de nauwkeuri ge bepaling van het standpunt van de Nationale Woningraad t.a.v. de bouw en exploitatie van bejaarden-stichtin gen. Vrijwel algemeen was men van oor deel, dat de woningbouwverenigingen hier een taak hebben, die niet verder gaat dan de bouw van bejaarden-inrich tingen, terwijl de zorg voor de bewo ners (de exploitatie) wordt overgedra-;- gen aan een stichting, die daarvoor sa- menwerking zoekt met overheidsinstan ties. De heer T. de Bruin, wethouder van Vlaardingen, en de heer W. Schee- rens, secretaris van de Nat. Woning raad, hielden inleidingen over: „De positie van de Woningbouwcoöpera- ties", waarbij vooral de heer De Bruin de nadruk legde op het feit, dat de gemeenten na de oorlog meer en meer zelf gaan zijn bouwen en daardoor de taak van de woningbouwverenigingen overnemen. Van de na de oorlog ge bouwde woningen namen de gemeen ten 40 pet. voor hun rekening, terwijl de woningbouwverenigingen niet ver der dan 30 pet. kwamen. Het reste rende deel, 30 pet., was particuliere bouw, waaronder begrepen de z.g. fa- briekswoningen. De heer Scheerens zag in deze ge meentelijke activiteit een gevaar. Bij de woningbouw mag het particulier ini tiatief niet ontbreken. Spr. maakte ge wag van het feit, dat ondanks het voor beeldig beheer verschillende woning bouwverenigingen geen voet aan de grond hadden gekregen in verscheidene gemeenten. Het zou mogelijk moeten zijn de corporaties tot actievere organen te maken o.a. door verjonging van de verenigingsbesturen. President Tito van Joegoslavië heeft gisteren te Pazin in Istrië medegedeeld, dat zijn land en de Sovjet-Unie weer ambassadeurs zullen uitwisselen. Hij zeide op een massa-bijeenkomst, dat de Sovjet-Unie de wens hiertoe te kennen had gegeven. Zuidslavië had steeds nor male diplomatieke betrekkingen ge wenst en aanvaardde daarom dit voor stel, aldus Tito, die er aan toevoegde, dat de uitwisseling niet noodzakelijk betere betrekkingen betekende. „Zelfs landen in een toestand van vijandschap onderhouden diplomatieke betrekkingen met elkaar." Het zou moeilijk zijn de Sovjet-Unie „alles wat zij' Zuidslavië heeft aangedaan, te ver geven". Bovendien waren de incidenten aan de grenzen met de landen van de Kominform sedert de dood van Stalin verdubbeld, zeide hij. De Sovjet-Unie zou thans in de practijk moeten tonen, of zij betere betrekkingen wenst, ver volgde hij. „Ik zelf ben van mening, dat men de woorden van Sovjet-zijde nooit voor honderd procent kan geloven." Tito verklaarde nog: „De Sovjet-Unie vergist zich, indien zij denkt, dat zij ons van onze bondgenoten kan isoleren. Nie mand zou het Balkan-pact tussen Zuid slavië. Griekenland en Turkije kunnen verbreken." De Nederl. Bank verleent een algemene vergunning aan ingezetenen, die een niet- ingezetene, niet-grensarbeidér, hier te lan de arbeid doen verrichten, het hem toeko mende honorarium, loon, salaris of de dage geheel of gedeeltelijk hier te lande in Ne derlands courant uit te betalen en het resterende deel door een deviezenbank te doen overmaken naar het land waar be trokkene woonachtig is. Deze mga het honorarium, het loon of de dage, door hem van de ingezetene werkgever ontvangen, geheel of gedeelte lijk hier te lande besteden voor reis- en verblijfkosten en het resterened deel door een deviezenbank doen overmaken naar het land waar hij woonachtig is, mits het overmaken niet geschiedt in Canadese dol lars of Uafi.A.-dollars of via een Canadese Amerikaanse rekening. of

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7