Holland Festival geopend TRIUMPH Hoge autoriteit legt rekenschap af Moord— m de lift Glansrijk feest Aankoop van buitenlandse auteursrechten toegestaan Aan Masjumi en PNI vorming Indon. kabinet opgedragen Castella wint aller harten Zeldzame planten voor Rijksher barium Tevens betaling van honoraria enz. uit kunst en letteren Beginselbesluit over instelling van toporgaan midden- en kleinbedrijf Politieke kringen niet optimistisch gestemd over kans van slagen Fabrieksbrand in Zevenbergen <2* VIRGINIA IS ECHTE VIRGINIA EN DE VOLLE 80 CENT WAARD GOUDGELE VIRGINIR IN "THE FDMOUS BLUE POCKET" Europees Kolen- en Staalparlement bijeen Bespreking van sociale vraagstukken In Arnhem wordt de tijd gecontroleerd! MELK EN ROOM IN PAPIER VERPAKT Drievoudige £ei/s in Castella DINSDAG 16 JUNI 1953 PAGINA 3 -as* Uit Noord-Australië Middenstandsorganisaties verlangen: ^begtuigen voor de K.L.M. brevet luchtwaardigheid v°or Super Constellation Stagnatie voor de Ned. zeepindustrie De kroon op het werk! door NGAIO MARSH 75ste verjaardag Eduard Verkade Em. pastoor Heijtveldt t Bedevaartgangster in Lourdes overleden Ned. pelgrims in Lourdes brengen 2000 gld. bijeen Voor verfraaiing der heiligdommen de Een scène uit het ballet van „La vida breve" van De Falla, waarmee de Ned. Opera gisteravond in Den Haag het Holland Festival geopend heeft. (Van onze correspondent) Maandagmorgen heeft de heer A. Sirling, ambassadeur van Australië in Nederland, aan het Rijksherbarium in de Nonnensteeg te Leiden een zeld zame collectie planten uit Arnhemsland aangeboden, die deel uitmaakt van het materiaal, dat verzameld werd tijdens de expeditie in 1948, onder leiding van L. Specht, lector aan de Universiteit fan Adelaide. De heer Sirling herin- berde bij de overdracht aan de ontdek king en exploratie van Australië, waar- Bij de Nederlandse ondernemingsgeest e?n belangrijke rol heeft gespeeld. De nieuwe collectie is voor het Rijks herbarium bijzonder interessant, omdat er in zijn verzameling van ruim twee millioen nummers slechts weinig mate riaal is uit de Noord-Australische kuststreek, die geografisch buurland van Nieuw-Guinea en Timor, uit f'elke gebieden het Rijksherbarium f'el veel materiaal bezit. De collectie werd met hartelijke dankwoorden aanvaard door de direc teur van het Rijksherbarium, prof. dr. H. J. Lam, die eveneens herinnerde aan de ontdekking van Australië en aan de ëemiste kansen voor Nederland om hier ep lange termijn de ontwikkeling te lei den. Arnhemsland dankt zijn naam aan de Nederlander Jan Carstenz, die het drie een halve eeuw geleden ontdekte en het naar een van zijn schepen noemde. B°tanisch is er weinig bekend over dit gebied, dat zoals geheel Australië ?en uiterst belangrijke plantenwereld heeft. De oorzaak hiervan ligt waar schijnlijk in de langdurige geografische 'solatie van deze kuststreek. H. JVf. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard in gesprek met enkele kunstenaars bij de opening van het Holland Festival. V. I. n. r.: Frans Vroons, en de zangeres Victoria de los Angeles. De opening van het Holland Festival geschiedde gisteravond wederom in Den Haag. Amsterdam had dan ook te lang gewacht om zich opnieuw lot het Festival te bekennen, doch het feest liep ditmaal van stapel niet in de totaal ongeschikte Ridderzaal, doch in K. en W. en met een operavoorstelling. Het was dan weer een feest, zo glansrijk als het maar kon, opgeluisterd door de tegenwoordigheid van H. M. de Konin gin en Z. K- H. Prins Bernhard, en verder met alles wat groot en notabel is in land en betrokken steden, waar bij het Corps Diplomatique, precieus juweel van Den Haag, niet dient verge ten te worden. Er ging een ietwat koude en moei zame premiere van twee van De Falla's werken: „El retablo de maeso Pedro" en „La vida breve". En als de voorstel ling per saldo meer verdienstelijk was dan veroverend, dan komt dit zeker niet door de Meester Henri Tomasi, die het geheel dirigeerde, noch door zovelen die daar zongen en dansten. Het zat nu een maal vast aan de stijl van de avond, en men zou gaarne willen dat Hare Majes teit en haar Gemaal,- die men niet vaak in het theater ziet, eens op een gewone avond, op een avond van de liefhebbers verschenen om te verstaan hoe wij in Nederland werkelijk het feest van het muzikaal-dramatische theater weten te vieren. De jaarlijkse bedevaart naar de St. Adelbertsakker te Egmond-Binnen zal dit jaar worden gehouden Donderdag 25 Juni. Een grote schare uit alle delen fan ons land zal naar Egmond optrek ken om hun hulde te brengen aan een °nzer apostelen. De Ned. Bank verleent *een algeme ne vergunning aan ingezetenen tot het verwerven mits op economische ge rechtvaardigde voorwaarden van auteursrechten (met uitzondering van de z.g. filmrechten) toebehorend aan niet-ingezetenen, mits het werk van letterkunde, wetenschap of kunst, waar op deze rechten bestaan, hier te lande wordt openbaar gemaakt en/of verveel- De middenstandsorganisaties zijn niet ^ereid tot stappen voor de vorming van *eh Hoofdbedrijfschap Detailhandel, zo- 'anK de organisatiecommissie van 3e afwijzend staat tegenover de ge achte om tegelijk met de instelling van Ceh Hoofdbedrijfschap ook een begin- Sc'besluit te nemen voor de instelling een top-orgaan voor het midden- en kleinbedrijf. Dit vernamen W'ij van de Jiide der Nederlandse Rooms Katholieke middenstandsbond in aansluiting op het- ®eeh enkele dagen geleden in ons blad kenield werd over de moeilijkheden bij de vervanging van de Woltersomse 0rSanisaties door organen van de P.B.O. De middenstand heeft reeds twee jaar «=leden een plan opgezet voor een top azen, dat op grond van art. 109 van Wet op de Bedrijfsorganisatie be- „°sgdheden zou dienen te krijgen in de le sector van midden- en kleinbe- U'JE, en dat tevens via een personele <w6 °P zou kunnen treden als advies- emissie ex art. 43 voor de S.E.R. Bij ^es'n't van een testperiode van en-veertig dagen is Maandag door betrokken Amerikaanse autoriteiten .°ertificaat van luchtwaardigheid uit- stgjj'k* voor de Lockheed Super Con- j, ation, het vliegtuigtype, waarvan de L er dertien heeft besteld voor "aar i De er dertien heeft besteld voor mtercontinentale routes. SuPer Constellation, die behalve luCht de K.L.M. door vijftien andere verjVaartmaatschappijen is besteld, tiaujj 'eë dit zogenaamde Civil Aero- e6tl ltÏUe Administration certificaat na Opmerkelijk korte beproevings- Mjst Van de zijde van Lockheed be k 111611 er °P- dat dit waarschijnlijk big °Dste beproevingstijd is geweest. Kiers, vdoor een viermotorig passa- vHe fiiegtuig is doorgemaakt. Het 'nijjS is ontworpen voor een maxi- «tl e kruissnelheid van 500 km per uur Voj- u topsnelheid van 600 km per uur. Hihl, Dockheed's vice-president Hall bat het bleek uit de testrapporxen, i°lda= v'iegtuig meer dan ruimschoots D« q, p heeft aan alle gestelde eisen. hl«t h 1 -"Proeven werden gehouden ■50o v maximale startgewicht van Mcht Het maximale landingsge- hedraagt 50.000 kg. het grootwinkelbedrijf en bij de coöpe raties bestonden tegen dit project geen bezwaren. De organisatiecommissie van de Soci aal-Economische Raad heeft dit plan echter van de hand gewezen; zij wilde niet over het dak op het huis spreken, zolang men niet weet hoe het huis zelf er uit gaat zien. De katholieke midden stand is echter van oÖrdeel, dat het aan het bedrijfsleven zelf is om uit te maken op welke wijze het van de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie gebruik wil maken. Wat de kwestie betreft van het va cuum (tussen het verdwijnen van de Woltersomse organisaties en het nog niet gevormd zijn van schappen), stellen de middenstandsbonden, dat de „Burger lijke Stand" van 400.000 bedrijven niet behoeft te verlopen, omdat de S.E.R. deze administratie kan (doen) overne men en de bedrijven ook kan verplich ten tot het verstrekken van gegevens. voudigd in de vorm van boeken, bro chures, nieuwsbladen, tijdschriften, to neel- en muziekwerken, foto's, voor dracht, op- of uitvoering. Bedoelde niet-ingezetenen mogen niet woonachtig of gevestigd zijn in een land, waarmede het betalingsverkeer in Canadese of U.S.A.-dollars wordt afge wikkeld (dus niet in de V.S. en Cana da) en tevens is geen verwerving mo gelijk, wanneer hieruit verplichtingen ontstaan, welke in vrije Zwitserse francs moeten worden voldaan. Voorts verleent de bank een algemene vergunning tot het verrichten van beta lingen aan niet-ingezetenen uit hoofde van schuldverplichtingen, welke direct voortvloeien uit: 1. het uitgeven of doen uitgeven van boeken, brochures, toneel- en muziekwerken, waarop de auteursrechten zijn verworven (derhal ve o.a. verschuldigde auteursrechten, vertaal- en clichékosten). 2. Het publiceren of doen publice ren van foto's, nieuwsberichten, arti kelen en andere bijdragen, hetzij in dagbladen, nieuwsbladen en tijd schriften, hetzij door middel van de radio (derhalve o.a. wegens gelever de foto's, nieuwsberichten, artikelen, bijdragen, honoraria en andere ge bruikelijke uitgaven aan buitenland se medewerkers van de Nederlandse persorganen) 3. Het opvoeren of uitvoeren van to neel- of muziekwerken, hoorspelen, ope ra's of operettes (derhalve o.a. ver schuldigde auteursrechten en huur van de muziek-, opera- of operettewerken), alles hier te lande. Dit alles mits bo venbedoelde betalingen niet geschieden via een accoordrekening in Canadese dollars of U.S.A.-dollars c.q. een Ca nadese of Amerikaanse rekening. President Soekarno heeft Maandag avond in Djakarta de heren Mangunsar- koro van de Partai Nasional Indonesia en Mohammad Roem van de Masjumi aangezocht, een kabinet te vormen en, indien zulks mogelijk is, deze taak bin nen een week te volbrengen. De opdracht luidt, een nationaal kabinet te vormen, dat in het parlement voldoende steun zal hebben. Mangunsarkoro en Moh. Roem hebben de pers medegedeeld, dat zij alles in het werk zullen stellen om deze taak te volbrengen. In politieke kringen is men, aldus de politieke correspondent van Pi-Aneta, in het algemeen niet optimistisch gestemd over de kans van slagen van deze beide formateurs om de opdracht, van de pre sident uit te voeren. Men is van mening, dat zowel in de Masjumi als in de krin gen van de P. N. I. stromingen bestaan, die niet ingenomen zijn met de persoon van de twee formateurs. De heer Sidik Djojosukarto, de voor zitter der P. N. I., verklaarde desge vraagd, dat zijn partij de hangende kwes ties eerst wenst af te handelen, zoals ten eerste het verdrag van San Francisco, dat naar de mening van de P. N. I. dient te worden geannuleerd, ten tweede de vestiging van een Indonesische ambas sade te Moskou, ten derde de kwestie van de grondverdeling in Sumatra, ten vierde het herstel van de binnenlandse veiligheid. In politieke kringen wordt voorts ge zegd dat. indien er één formateur zou zijn benoemd, de heer Ali Sastroamid- jojo de Indonesische ambassadeur te Washington, zou zijn aangewezen. Voor het geval twee formateurs zouden worden aangewezen, was Mangunsarkoro de can- (Van onze correspondent) De distillatie-afdeling van de N.V. Oleïne- en Stearinefabriek te Zevenber gen Is gistermorgen door brand ver woest, De brandweren van Zevenber gen, Zevenbergschenhoek en Breda snelden om half twaalf, toen het eerste alarm werd gegeven, met groot materi eel naar de brand, omdat de aard van het bedrijf een grote brandbaarheid van gebouwen en installaties met zich brengt. Door dit snelle optreden kon voorkomen worden dat het gehele be drijf een prooi der vlammen werd. Het blussingswerk was zeer moeilijk en geschiedde in een omgeving van olietanks onder hoge temperaturen, draaiende machines en vaten met vet- houdende oliën. Betonnen vloeren en brandmuren hielpen in de strijd tegen het vuur, welke met een tiental slan gen werd gevoerd. Twee schuimblus- apparaten werden eveneens gebruikt. Twaalf uur was de brand geblust en kon de brandweer van Breda weer ver trekken. De schade aan het bedrijf is nog niet vastgesteld. Wel betekent deze brand een stagnatie voor de Nederlandse zeepindustrie. Ons land heeft drie van deze bedrijven, welke aan de zeepin dustrie de grondstoffen leveren. Twee pas vernieuwde distillatie-apparaten gingen verloren, Zodat de productie voorlopig stop staat. Met het herstel is onmiddellijk een aanvang gemaakt. De oorzaak van de brand staat nog niet vast. De gebouwen zijn verzekerd. didaat van de P.N.I., omdat hij beter dan Sastroamidjojo op de hoogte is van de binnenlandse politieke verhoudingen en in de onderhandelingen met zijn mede-formateur Moh. Roem over het regeringsprogramma, een sterker stand punt zou kunnen innemen. Mangunsar koro, die zich te Djokjakarta bevond, is telegrafisch naar Djakarta ontboden, waar hij Maandagmiddag is aangekomen De eerste ontmoeting tussen Roem en Magunsarkoro. welke vanochtend werd gehouden, heeft twee uur geduurd en be trof de opstelling van een werkpro gramma. Op de „Internationale Beurs voor Zuivel- werktuigen", die van 19 tot en met 30 Ju ni in de Prins Bernhardhal van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht, zal worden gehouden, zal een machine in werking te zien zijn, die melk en room in papier verpakt. Deze methode van melk- verpakking is nieuw voor de gehele we reld. Een fabriek van melkproducten te Amsterdam hoopt het systeem binnenkort in Nederland* te gaan toepassen. Voorlopig j alleen voor de export, maar daarnaast hoopt men spoedig de binnenlandse markt te kunnen voorzien van in karton verpak te melk. De nieuwe verpakking is gedurende bij na een jaar in de practijk beproefd in een zuivelfabriek in Zweden. De resultaten worden uitstekend genoemd. De vorm van de nieuwe verpakking wijkt geheel af, niet alleen van de overal gebruikte glazen fles, doch ook van de in Amerika al geruime tijd toegepaste papierverpakking voor melk. De belangstelling voor deze verpakkings methode is in zuivelkringen bijzonder groot. Op de beurs voor zuivelwerktuigen in Utrecht zullen twee van dergelijke machi nes worden gedemonstreerd, namelijk een voor verpakking van room in dozen van een tiende liter en een voor verpakking van melk in dozen van een halve liter. De Sterovita komt met deze Zweedse wereld primeur. Advertentie Advertentie Castella heeft heerlijke geuren en fijne tinten uitgekozen voor haar nieuwe, onverpakte Bloemenzeep, slechts 20 cent per stuk. Dit is de kroon op het werk van Castella om het waarlijk IEDERE vrouw in Nederland mogelijk (Telefonisch van onze correspondent) STRAATSBURG, Maandagavond. Op eenvoudige, zakelijke toon heeft de voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal vandaag te Straatsburg in het Huis van Europa rekenschap gegeven van de werkzaamheden die voor de instelling van de eerste grote Europese markt voor kolen en staal zijn ver richt. Het klinkt misschien nogal technisch. Kolen- en staalproblemen zijn nu niet de aangewezen vraagstukken om onze aandacht na het vermoeiende werk te boeien. Maar er staat veel meer op het spel. Weer is het een historische gebeurtenis! Want het is de eerste keer in de geschiedenis van Europa dat een uitvoere»de macht, een beperkte Europese regering, zich aan het oordeel van een Europese vergadering, die werkelijk souverein is en dit is het grote ver schil met de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa onderwerpt. Het is weliswaar niet de eerste vergadering van het Europese kolen- en staal parlement, maar wel de eerste echte werkvergadering. Er liggen dikke stukken ter bespreking op tafel. Het algemene veeslag van de Hoge Autoriteit over de activiteit van het afgelopen jaar, een bijzonder verslag, een statistisch hand boek, een vergelijkende tabel van de arbeidsvoorwaarden in de industrieën van de Gemeenschap en dan niet te vergeten de verschillende verslagen van de commissies. Het grote werk van het parlement wordt in de commissies gedaan. De commissies van het kolen- en staalpar lement hebben hierin reeds hun oor deel gegeven over sommige aspecten van het werk van de Hoge Autoriteit. Voor de politieke commissie heeft mej- Klompé een verslag ingediend en voor de boekhouding de Belg Vermeylen, voor het vervoer de Luxemburger Fohrmann, voor de gemeenschappelijke markt de Duitser Preusker en voor de sociale commissie de Belg Bertrand. In zijn rede heeft de president van de Hoge Autoriteit, de heer Monnet, er de nadruk op gelegd dat niet slechts advies is ingewonnen bij de instellin gen van de Gemeenschap, daar waar het was voorgeschreven door het ver drag, maar ook in vele andere zaken. Inde namiddagvergadering, die ge wijd was aan het rapport van de sociale commissie en die moeilijk op gang kwam bij een aanvankelijk gebrek aan sprekers, ontstond een niet oninteres sante discussie tussen de rapporteur van de sociale commissie, de heer Bertrand en de heer Sassen, over de vraag van welke aard de bevoegdheden van de Hoge Autoriteit waren op so ciaal gebied. te maken haar charme te bescher men en haar huid jeugdig en fris te houden. U kunt thans kiezen uit drie Castella- soorten. Vooral in de warme zomerdagen zal het heerlijk zijn, wanneer men zich dank zij Castella gemakkelijk eens een keertje extra kan verfrissen met een echte merkzeep! Heeft Uw huid véél schuim nodig, gebruik dan Castella Spécial (32 cent), die onuitputtelijk royaal schuim geeft. Blijft U de klas sieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) verkiezen? Dan kunt U nog juist profiteren van een tijdelijk aanbod: twee stukken voor 50 cent. Maak er met spoed gebruik van! En wilt U voor zéér bescheiden prijs toch een echte Castella-zeep kopen, vraag dan naar de nieuwe Castella Bloe menzeep, onverpakt, slechts 20 cent. 53 „Ik heb nog nooit zo iets meege maakt," zei Fox heftig. „Om die twee ling-geschiedenis op ons te proberen! Het is ongehoord. We kunnen dat soort onzin eenvoudig niet hebben!" „En wat ga je eraan doen?" „Het is schandelijk!" „Het haalt niets uit, als je je kwaad maakt, Fox. Als we bij die Lampreys één keer ons humeur verliezen zijn we eraan. Ja? Kom binnen. Doe de deur open, Gibson." De roodharige agent, die op de deur geklopt had, werd door zijn collega binnengelaten. „Waarom ben jij van je post weggelo pen?" beet Fox hem toe. „Wat is er, Martin?" vroeg Alleyn. „Neem me niet kwalijk, meneer, maar ik vond, dat ik beter maar even kon komen. De douairière, Lady Wuther- wood staat in de gang en wil u spreken Daarom ben ik maar even gekomen." „En zo gauw jij je rug gekeerd had," zei Fox kwaad, „hebben ze samen afge sproken wat voor verhaal ze zullen óp- hangen." „Dat hadden ze al gedaan, meneer." „Wat!" - „Waar jij bij zat?" vroeg Alleyn. „Ja, meneer. Ze spraken Frans, me neer, Ik heb het stenografisch opgeno men. Ze spreken heel goed Frans, met uitzondering van Lady Patricia. Ik dacht, dat vóór u verder ging, u wel zou willen zien wat ze gezegd hebben-" „Héla!" zei Fox. „Versta jij Frans?" „Ja meneer Fox. Ik heb tot mijn vijf tiende jaar in Concarneau gewoond- Ik wist niet of er iets in de reglementen stond over het meeluisteren in zulke omstandigheden. Ik herinner me niet, dat er ergens bepaald wordt, dat het als bewijsmateriaal gebruikt kan worden. Omdat ze het niet wisten, ziet u." „We zullen het nakijken," zei Alleyn droog. „Ja, meneer. Kunt u nu Lady Wuther- wood ontvangen, meneer?" „Geef me die aantekeningen en drie minuten om ze door te kijken," zei Al leyn, „Breng haar daarna naar binnen. Wacht even. Hebben ze nog iets belang rijks gezegd?" „Ze hebben nogal wat geredetwist, meneer- Voornamelijk over de twee jongere heren. De tweelingen. Hun va der en Lady Friede wilden dat ze zou den opbiechten. Hun moeder was bang en scheen er meer voor te voelen om niemand te laten weten, welke twee ling mee in de lift gegaan was. Lord Henry sprak zich er niet over uit. Ze hadden het voornamelijk over him even tuele motieven, meneer. Ik meen dat Lord CharlesLord Wutherwood „Houd je maar aan Lord1 Charles," zei Fox geïrriteerd. „Je stikt hier in de lords en ladies. Neem me niet kwalijk, meneer Alleyn." „Helemaal niet, Fox. Ja, Martin?" „Het schijnt dat hij twee duizend pond schuldig is, meneer. Dringend, be doel ik. Hij heeft Lord Wutherwood ge vraagd om hem die te lenen en die heeft dat geweigerd." „Juist, dat zie ik." Alleyn had intus sen de notities doorgekeken „Goed gedaan, Martin. Zeg nu maar tegen Lady Wutherwood dat ik me zeer gevleid en dankbaar en de hele rest zal voelen, als ze nu wil binnenkomen. Ga dan maar terug naar je stenografie. Wat is jouw indruk van Lady Wuther wood?" „Ze ziet er heel eigenaardig uit, me neer. Of ze is gek, óf ze hoopt, dat iedereen denkt dat ze gek is. Dat vind ik er tenminste van, meneer." „O ja? Wel, verdwijn nu maar. Mar tin." De roodharige agent ging de kamer uit en Fox staarde Alleyn aan. „Je komt tegenwoordig bij de politie toch alle mogelijke kerels tegen," zei hij. „U was in uw tijd nog een soort zeldzaamheid. Nou lopen ze rond te kletsen in alle mogelijke vreemde talen Wist u, dat hij Frans sprak?" „Om je de waarheid te zeggen, ja." „Ik moet hem eens voor mezelf zien te charteren" zei Fox in oprechte een voud, „ik schiet niet goed genoeg op naar mijn zin." „Je doet het al heel aardig. Daar komt ze. Of liever, daar komen ze. Ik hoor de stemmen van die medicijnmannen. De deur ging open en de merkwaardi ge stoet kwam binnen. II Thans zat Alleyn tegenover de vrouw, die hij eigenlijk als zijn voornaamste getuige was gaan beschouwen. Het was pleegster en de kamenier verleenden aan het geheel een vreemde plechtig heid. Het was bijna alsof Lady Wuther wood audiëntie verleende. Zonder eni ge twijfel was ze vijandig, maar zij had naar Alleyn gevraagd en hij besloot dus te wachten, tot zij het gesprek zou be ginnen. Daardoor kwam het dat Lady Wutherwood en Alleyn elkaar wel een halve minuut over de tafel zaten aan te kijken. Tenslotte sprak ze. Haar lage stem was monotoon, haar uitspraak zo onduidelijk, dat men bijna .met zeker heid kon zeggen, dat Engels niet haar moedertaal was. „Wanneer zal ik het lijk van mijn echtgenoot terug kunnen krijgen?" vroeg Lady Wutherwood. „Men heeft hem meegenomen. Hij moet terugkomen." „Als u dat wenst," zei Alleyn, „zeer zeker". „Dat wens ik. Wanneer?" „Morgenavond misschien?" Alleyn keek naar Curtis, die knikte. „Morgenavond „Lady Wutherwood". „Wat gaan ze met hem doen?" Curtis en Kantripp maakten bezwe rende geluiden. De verpleegster legde haar hand op de schouder van Lady Wutherwood. De kamenier klokte zacht jes. .Onder deze omstandigheden moet er een onderzoek zijn." „Wat zullen ze met hem doen?" Dr. Kantripp ging naar haar toe en nam haar hand. „Kom nu," zei hij, „u zijn gewoonte niet om zich over te ge- moet uzelf niet in de war brengen door ven aan fantaserende speculaties, maar aan dat soort dingen te denken." Hij toen hij haar zag kon hij toch het gevoel had net zo goed honderd mijl weg kun- niet van zich afzetten, dat de zaak hier- nen zijn, zoveel aandacht schonk ze hem mede duisterder geworden was. Ze zag Zij trok haar hand niet terug, maar hij er ook zo verschrikkelijk vreemd uit. ging haastig en onhandig weer achter- Ze zat heel stil aan het eind van de uit. tafel en staarde hem met een merk- „Zullen ze verschrikkelijke dingen waardige strakheid aan. De aanwezig- met hem doen?" vroeg zij. heid van Dr. Kantripp en van de ver- (Wordt vervolgd). De heer Sassen verdedigde met klem de opvatting, dat de souvereini- teitsafstand opzettelijk de taak van de Hoge Autoriteit op sociaal gebied heeft willen beperken. Hij heeft dan ook bedenkingen tegen de tendenz van het rapport van de heer Ber trand, dat te veel wil overlaten aan de Hoge Autoriteit. Een principiële vraag komt hier reeds aan de orde, namelijk of men de burgerzin van de onderscheiden landen in eigen orga nisatorisch verband eigen gestalte moet laten krijgen op een gegeven Europees stramien, dan wel zoveel mogelijk uniformiteit moet betrach ten. In het licht van de gebeurtenis sen in Frankrijk zal niemand twijfe- (Van onze correspondent) In het Nationale bewakingscentrum te Arnhem van de N. V. SEP, dat vanmiddag door de minister van Eco nomische Zaken in gebruik is gesteld, wordt de Nederlandse tijd nauwlet tend op de vingers gekeken. Uiterst gevoelige instrumenten registreren n.l. het frequentie-verloop in het Ne derlandse electriciteitsnet en wanneer dit verloop dusdanige verschillen gaat vertonen, dat de electrische klokken meer dan een minuut voor of achter gaan lopen, treedt onmiddellijk een alarminstallatie in werking. Vooral wanneer er stroom wordt be trokken van nabuurlanden, die in dit opzicht niet zo „frequentie-vast" zijn, wil dit nog wel eens het geval zijn. Wanneer dergelijke import-stroom de Nederlandse tijd echter van streek dreigt te brengen, wordt onmiddellijk de invoer stopgezet, totdat de klok weer in de juiste maat loopt. len aan de voorlopige noodzaak van de eerste oplossing. In zijn antwoord kwam de rappor teur, de heer Bertrand, slechts gedeel telijk aan de door de heer Sassen ge uite bedenkingen tegemoet. Bovendien constateerde hij dat er enige onlust was ontstaan in arbeiderskringen over het totstandkomen van de gemeenschappe lijke markt van kolen en staal, daar de prijzen van deze artikelen waren ge stegen. Hij drong derhalve aan op een snelle en efficiënte bevordering van de sociale politiek van de Gemeenschap. Het debat hierover wordt nog voort gezet. Wanneer men de rapporten over de sociale problematiek leest, staat men enigszins verbaasd over de zeer koele, technische toon, waarop men spreekt over arbeidersvraagstukken en migra tie van werkkrachten. Men diene in dit opzicht niet te vergeten, dat vraag stukken van migratie en van woning bouw voor mijnwerkers en vakoplei ding voor de mijnindustrie en de staal industrie wel degelijk aspecten van religieuze aard bevatten. Als er meer functionarissen moeten worden aan gesteld bij de Hoge Autoriteit voor het bestuderen van deze vraagstukken, zo als het rapport Bertrand suggereert, moge er minstens één bij zijn, die deze vraagstukken in nauw contact met de genen, die met de zielzorg belast zijn in deze industriegebieden, van religieus standpunt uit bestudeert. Want ook de Europeaan van heden leeft niet alleen van kolen en staal- De 75ste verjaardag van de bekende acteur Eduard Verkade is gisteren in zijn geboorte- en woonplaats, Breuke- len, op intieme wijze gevierd. De acteur, die nog zeer vitaal is, werd door vele vrienden en bekenden gelukgewenst, zowel mondeling, per brief als telegra fisch. Onder de aanwezigen bevonden zich uiteraard velen uit de wereld van het toneel. De heer Verkade ontving tevens zeer vele bloemstukken. Te Hillegersberg is in de leeftijd van 79 jaar overleden de zeereerw. heer H. F. Heijtveldt, emeritus pastoor van de St. Bartholomeus-parochie te Voorhout Pastoor Heijtveldt werd in Den Haag geboren 18 Februari 1874 en priester ge wijd 15 Augustus 1898. Hij was achter eenvolgens kapelaan in: Den Burg, Rijp- wetering, Amsterdam (Begijnhof), Haarl lem (kathedraal), Rotterdam (H. Jozef1, Bergen en Goes. Daarna werd hij tot pastoor benoemd te Zierikzee. Kethel en Heemskerk. 4 Juni 1927 werd hij be noemd tot pastoor te Voorhout en 31 Maart 1937 ging hij met emeritaat. Zondagavond 8 uur is in het Asyl te Lourdes een der deelneemsters van de Limburgse bedevaart, mevrouw E. Boesten-Meerssen uit Amby bij Maas tricht, tengevolge van een hartaanval overleden. Zij was 42 jaren, gehuwd en moeder van een kind. De teraardebe stelling zal Dinsdagmorgen op de Ne derlandse afdeling van het kerkhof ge schieden in tegenwoordigheid van 1500 Nederlanders. De toestand van mevrouw Boesten was'tijdens de bedevaart reeds ernstig. Een plotselinge hartaanval heeft haar dood echter verhaast. Kapelaan Jongen uit Wolder heeft haar de laatste H.H. Sacramenten toegediend en mgr. Lem- mens, die bij het sterfbed aanwezig was, schonk haar zijn bijzondere zegen. De uitvaart zal worden verricht door rector Van der Broek. De collecte onder de Nederlandse pel grims, gehouden voor het onderhoud en de verfraaiing der heiligdommen van Lourdes, heeft een bedrag van 181.735 Franse francs, bijna 2.000 gul den, opgebracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3