K ru iswoord raadsel Het spoor van het zwaarcL - Sr Hollandse hand balelftallen verliezen in Limburg s c custard beschuit Hoge buitenlandse gasten op verzetscongres te Haarlem Nederlagen van 19—8 en 5—3 O A R Marie legt zijn kaarten op tafel Twee gevangenen gedood Visserijgolf Volendam wint Bisschopsbeker Nederl. ploeg voor Tour de France -s i X Xf' 4 j DINSDAG 16 JUNI 1953 PAGINA 4 Bouw van 25 woningen in Haarlem ZANDVOORT Aanbesteding kleuterschool Concours d'etalage Jeugdbrigade Vonnis tegen leider Amerikaanse vakbond vernietigd Sanering van de finan ciën en grondwets wijziging Moskou zendt Valkov naar Belgrado Voormalige ambassadeur in Den Haag Bij oproer in gevangenis van Nieuw-Mexieo Waterstanden Haarlemse Cricket Bond CL 115 Geslaagd jeugdtournooi te Langeraar /*j t r f t N f y JACHT OVERVAREN Inzittenden gered Ereprijs E.H.B.O.- steentjesactie Neonkruis naar Limburg Na feestje verdronken Britse duikboot voer 2500 mijl onder water Braasem naar Spanje vertrokken Trainer van „Natacion Barcelona" ■Sportflitsen Z weefvliegkampioenschap Goede resultaten op eerste dag Drs. Reyseger tweede voor* zitter van de K.N.V.B. aardbe gramspak aardbeien k°, fcei Het congres van de Nationale Federa tieve Raad van het voormalig Verzet Nederland, dat deze week Woensdag, Donderdag en Vrijdag in Haarlem wordt gehouden, belooft zich te kunnen ver heugen in een wijde internationale be langstelling. Tal van toezeggingen uit het buitenland kwamen reeds binnen, onder wie die van Georges Biüault, voor zitter van bet Comité d'Action Interai- liée de la Résistance. Natuurlijk zal men alleen op zijn komst kunnen rekenen, indien de politieke ontwikkeling in Frankrijk zulks mogelijk maakt. Als vice-voorzitter en secretaresse van het comité worden verwacht respectievelijk Daniel Mayer en Louise de Béa. Toezeg gingen hebben verder gedaan de Franse oud-minister van Binnenlandse Zaken, Jean-Pierre Bloch, de burgemeester van het Parijse departement Neuilly, André Caillet, de conseil de la République (enigszins te vergelijken met een lid van de Raad van State) Max André, Maurice Belonte, de inspecteur-generaal van de Franse luchtmacht en de heer E. H. v. d. Meersch, de secretaris-generaal van het CAIR. Ook uit België worden afge vaardigden verwacht, met name Jean Fosty, de secretaris-generaal van de na tionale afdeling van de verzetsbond en de heer L. Ros, vice-president van deze afdeling. Deelname wordt verder nog verwacht uit Noorwegen en Denemarken. De bui tenlandse gasten zullen Woensdagavond 6 uur door H.M. Koningin Juliana ten paleize worden ontvangen. Als voorzitter van de congrescommis sie zal optreden de heer H. Cox, die te vens belast is met het voorzitterschap van de Haarlemse afdeling van de Bond vau Oud-illegale Werkers. Op dezelfde data organiseert de Ne derlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen een congres in restaurant Dreefzicht, dat voor een deel samenvalt met het congres van de N.F.R. De beide verenigingen hebben een erecomité op gericht, waarin tal van prominente fi guren uit Haarlem en omgeving zitting hebben. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers is voorzitter. De opening van beide congressen zal op Woensdag a.s. in Restaurant Dreef zicht worden verricht door de commis saris der Koningin voor de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. 's Middags kwart over drie volgt een kranslegging bij het mo nument aan de Dreef en 8 uur 's avonds zal een openbare meeting worden geor ganiseerd tegen het concentratiekamp- systeemd. Tijdens de meeting, die wordt gehoud in de Haarlemmerhout achter Dreef zicht, zullen spreken David Rousset uit Gistermorgen heeft in hotel „Lion d'Or" namens 't bestuur van de Woning stichting „Het Oosten" de aanbesteding plaats gehad voor de bouw van 25 wo ningen op een terrein gelegen aan en nabij de Graafschapstraat te Haarlem. In totaal waren er 27 inschrijvers. De hoogste was H. Smit uit Beverwijk voor f 332.000; de laagste H. de Boer uit Sneek voor f 273.417. De gunning is aan gehouden. Door de architect Pierre Cuypers is voor het R.K. kerkbestuur te Zand- voort aanbesteed de bouw van een kleu terschool. Het laagst werd ingeschreven door de firma Houthuizen en Co te Amsterdam voor 76.324 en de firma D. Berkhout te Zandvoort voor 82.186; het hoogst door de firma Nolet te Haar lem voor 93.075. De gunning is aange houden. In de vitrines, aangebracht in de flat gebouwen langs de Noord-Boulevard en de Strandweg te Zandvoort wordt een concours d'etalage gehouden. Maandelijks zullen prijzen worden toegekend voor de drie best-verzorgde etalages. De jury gevormd door de ne ren J. B. Th. Hugenholtz, J. Longayroux, Piet Worm, D. J. Ochiferli en L. G. Ber- kel, feeft voor Juni de eerste prijs toegekend aan de etalage van „Nes cafe"» de tweede aan d Parfumerie .„Maja" en de derde aan de firma Bal- ledux te Zandvoort. Op initiatief van de Zandvoortse ver keerspolitie is een verkeersbrigade ge vormd uit leerlingen van de Zandvoort se scholen. Onder leiding van de politie zijn de jeugdige brigade-leden nu met de prac- tische oefeningen begonnen. Op de drukke verkeerspunten geleiden zij de schooljeugd veilig over de met witte stenen aangegeven oversteekplaatsen. Met het oog op het badseizoen en het daardoor intensieve wegverkeer voor ziet deze verkeersbrigade in een drin gende behoefte. Parijs, mr. B. W. Stamps de wnd-voor- zitter van de N.F.R. en de heer K. R. van Staal, secretaris van de N.V.E.P.G. Op Donderdag beginnen de werkcon gressen, welke afzonderlijk gehouden zullen worden. De N.F.R. vergadert in restaurant Brinkmann en de Expoge zal haar bijeenkomst houden in restaurant Dreefzicht. 's Avonds wordt door het ge meentebestuur van Haarlem aan de con gressisten een concert aangeboden in de Concertzaal, uit te voeren door de Haar lemse Orkest Vereniging onder leiding van Marinus Adam. Vrijdag 1 uur zullen de deelnemers door B. en W. ten stad- huize worden ontvangen. De N.F.R. zal op die dag 's avonds haar buitenlandse gasten een gezellige avond aanbieden in de sociëteit van de Haarlemse afdeling van de B.O.I.W. aan de Kokstraat. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft gisteren een vonnis tegen Harry Bridges, de in Australië geboren leider van de bond van Amerikaanse haven arbeiders, wegens meineed en samen zwering, vernietigd. Bridges werd schuldig bevonden aan meineed, toen hij bij een naturalisatie- onderzoek verklaard had geen commu nist te zijn. Hij werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Zijn Amerikaanse burgerschap werd hem ontnomen. Het Hooggerechtshof heeft ook de vonnissen tegen twee andere leiders van de bond van Amerikaanse havenarbeiders nietig verklaard De betrokkenen waren ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Zij zouden op ongeoorloofde wijze Brid ges geholpen hebben bij zijn naturali satie. André Marie heeft gisteren voor het bestuur van zijn (radicale) partij de plannen uiteengezet, die hij wil uitvoe ren als de Franse Nationale Vergadering hem als premier aanvaardt. Marie wil bij decreet de uitgaven be perken en hij zal mogelijk nieuwe belas tingen invoeren om tot een sluitende be groting te komen. Voorts zal hij de Na tionale Vergadering vragen de gestelde limiet op leningen van de Franse Bank te verhogen van 200 tot 400 milliard jranc (van ongeveer 2 tot 4 milliard gulden). Ook heeft Marie plannen voor hervor ming van de Franse grondwet vóór het einde van het jaar. Hoewel er in Indo-China geen sprake kon zijn van capitulatie, zou Frankrijk volgens hem bereid zijn te onderhande len over een vreedzame regeling van deze kwestie, die ook op de conferentie van de Westelijke „Grote Drie" op de Bermuda-eilanden zou moeten worden besproken. De regering van Joegoslavië heeft gisteren de benoeming goedgekeurd van Wassili Alexewitsj Valkov tot eer ste Russische ambassadeur in Belgrado sedert Tito's breuk met de Kom'in- form 'in 1948. De nieuwe ambassadeur is op het ogenblik werkzaam op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, maar van 1945 tot 1950 was hij ambassadeur in Den Haag. Het is nog niet bekend, wanneer hij in Belgrado zal aankomen. Ook wist men daar nog niet, of Joegoslavië al iemand heeft voorgedragen als ambassadeur in Mos kou. De delegatie van het Amerikaanse Bureau voor Wederzijdse Beveiliging (M. S. A.) in Joegoslavië heeft be kend gemaakt, dat aan dit land een bijzondere toewijzing van 15 millioen dollars aan economische hulp is ge daan. Daarmede komt het bedrag van de hulpverlening door de M. S. A. aan Joegoslavië in het begrotingsjaar 1952/ 53 op bijna 122 millioen dollar. Met deze gelden moeten onder meer 70.000 ton tarwe, 45.000 ton cokes en 4.500 ton katoen worden aangekocht. HORIZONTAAL: 9. vordering; 1. plaats in Nrd.-Holland, 11. voorzetsel; 8. noot; 13t voorzetsel: 20 21 22 minnedicht; 14. noot; 15. aangezichtsrood; 17. vreugde, wellust; 18. opstootje; 19. landbouwwerktuig; 20. loswal; 22. puntbaard; 24. muze v. h. 25. larve; 27. noot; 28. voorzetsel; 29. herkauwer; 30. houding: 32. voorzetsel; 34. plaats in Nrd.-Holland. VERTICAAL: gereed; wapen; persoonl. voorn.woord; vrucht; boom; plaats in Nrd.-Holland; plaats in Nrd.-Holland; dun, los, ledig; afgemat; voegwoord; dwaas; rivier (Zd.-Amerika) vlaktemaat; kuur, gril; bergplaats; dienstbode; noot; reeds; noot; voorzetsel. Onder de gedetineerden in de staats gevangenis van Nieuw Mexico in Santa Fé is een oproer uitgebroken en weer onderdrukt. De muiters waren erin ge slaagd om 19 leden van het gevangenis personeel als gijzelaars op te pakken. Hieronder bevond zich ook de adjunct directeur Ralph Tahash wiens onmid dellijk ontslag werd geëist, omdat hij te hardvochtig zou zijn. Om dezelfde reden wilden de muiters dat ook zes bewakers werden ontslagen. Gouverneur Edwin Mechem heeft zich persoonlijk op de hoogte gesteld van de toestand. In de zelfde gevangenis brak zeven maanden geleden eveneens een oproer uit, De politie heeft, gewapend met machine geweren en traangasbommen, de bewa king van de gevangenis op zich genomen en drong later met geweld door tot de afdelingen, die door de gevangenen be zet waren. De leider van het oproer, een tot levenslang veroordeelde, kwam bij de operatie om het leven, tezamen met nog een gevangene. Enige der bewakers, die de gevangenen als gijzelaars hadden vastgehouden, waren deerniswekkend afgeranseld en een van hen had een mes- wonde aan de schouder. Volgens de ge vangenisautoriteiten is de opstand thans onderdrukt. De noteringen zetten Maandagmorgen vrij hoog in in de afslag te IJmuiden, doch daalden bij de latere afslagen, toen bleek, dat de aanvoer van verschillende soorten aanmerkelijk groter was, dan aanvankelijk was opgegeven. Zo liep wijting terug van f 24.naar f 14.per kist en braadschel- vis van f 25.naar f 17.per kist. De tongprijzen bleven vrijwel onveranderd met f 1.4U per kilo als gemiddelde waardering. Daar België weer aan de markt was, kon den de grote stijve kabeljauwen verkocht worden voor f 130.tot f 100.per regel van 10 stuks. De kotters IJM 5, IJM 11 en KW 31, die Zaterdag binnengekomen waren met de be doeling Maandag te verkopen, hebben hun plannen gewijzigd. Maandag vertrokken zij met de vis nog in de ruimen weer naar zee om het Woensdag nog eens te proberen. De KW 30 is Maandag, na lossing, naar bin nen vertrokken voor een reparatiebeurt. De import van Noorse makreel is thans bijna aan de orde van de dag in IJmuiden. Maandag kwamen binnen de LL 23 met 1.339 en de VA 50 met 1.060 kleine kistjes Noorse makreel. Van de logger- en kottervloot bleven Maandag voor de Dinsdagmarkt liggen de KW 57 met 52 manden gul, 34 manden wij ting, 45 manden makreel, 7 manden schol, 28 manden radio, 18 manden schol, 6 man den poon, de KW 141 met 220 manden di verse rondvissoorten, de IJM 208 met 172 manden rondvis, de IJM 221 met 15 man den schol en tong, 110 manden kabeljauw en gul, 25 manden schelvis en piepers, 5 manden makreel, 15 manden wolf, 540 stuks stijve kabeljauwen en de KW 9 met 35 man den gul en kabeljauw, 90 manden makreel, 30 manden wijting, 25 manden schelvis en piepers, 9 manden schol, 75 manden radio, 25 stuks stijve kabeljauwen. De stoomtrawler Abraham VL 77 zorgde deze keer voor e verrassing door Maan dagmiddag te melden in e enpaar dagen tijds 600 kisten makreel scheep gehaald te heb ben. Daar deze door de veelheid „dicht' gehouden moest worden, gaf de schipper er de voorkeur aan naar huis te komen en dan Woensdag te markten. Deze week zal het weer stil zijn wat de Noordloggers betreft. Uitgezonderd de KW 91 KW 94 KW 162 en KW 176, die resp. 3, 9 'en 10 Juni naar zee vertrokken, zijn al le overweekse loggers weer aan de markt geweest, zodat grote aanvoeren uit deze sector niet eerder dan de volgende week tegemoet gezien kunnen worden. Van de trawlervloot bevonden zich Maan dag nog ter visserij op zee de Schoorl IJM 39 (vertr. 4 Juni), Eli Chenevière IJM 32, Joh. Polderman IJM 20, Herman IJM 2 (vertr. 6 Juni), Thorina IJM 33, Abraham VL 77 (vertr. 9 Juni), Dirkje RO 53 (vertr. 10 Juni), Flamingo I.JM 25 (vertr. 11 Juni), Bergen IJM 16, Postboy IJM 35 (vertr. 12 Juni), Allan Water IJM 34 en Sumatra IJM 62 (vertr. 13 Juni). Maandag is men begonnen met het bou wen van een keet, die tijdelijk als onder komen zal dienen voor de havenbeambten. De keet krijgt een plaats op de nieuwe Te- geltjesmarkt en wanneer de havenbeamb ten daarin hun „thuis" hebben, zal er ge- legenheid zijn om in hun eigenlijke huis verbouwingen uit te voeren. Daar komen dan grotere ramen in, die een beter uit zicht over de haven zullen geven. Van de haringdrijfnetvisserij kwamen Maandag in IJmuiden binnen de KW 49 met 71 kantjes eigen vangst, 32 van de KW 20 101 van de KW 29, 122 van de KW 39, 64 van de KW 41, 109 van de KW 78, de KW 168 met 78 kantjes eigen vangst, 5 van de KW 163, 26 van de KW 19, 48 van de KW 129, 86 van de KW 16, 56 van de KW 161, 96 van de KW 70, 94 van de KW 170, de IJM 74 met 35 kantjes eigen vangst, 4 van de KW 73, 60 van de KW 147, 70 van de KW 2, 38 van de KW 54, 68 van de KW 175 58 van de KW 138, de KW 47 met kantjes eigen vangst, 42 van de KW 45, 50 van de KW 6, 32 van de KW 140, 19 van de KW 22, 43 van de KW 25, 39 van de KW 5 21 van de IJM 75, 54 van de KW 32, de KW 144 met 22 kantjes eigen vangst, 30 van de KW 38. 38 van de KW 86, 87 van de KW 48, 41 van de KW 67, 1 van de KW 18 de KW 173 met 73 kantjes eigen vangst, 6l' van de KW 130, 83 van de KW 167, 81 van de KW 42 3 van de KW 43, 77 van de KW 97, 69 van de KW 65, 35 van de KW 50, 33 van de KW 110 en 38 van de KW 15. IJMUIDEN Dinsdag 16 Juni Hoog water: 6.45 u. en 19.07 u. Laag water: 2.20 u. en 14.36 u. Woensdag 17 Juni Hoog water: 7.23 u. en 19.44 u. Laag water: 2.56 u. en 15.14 u. De uitslagen van de Zaterdag gespeel de wedstrijden luiden als volgt: CVHW 2—Aminco (A'dam); Aminco wint met 10 runs. Aminco 52: H. Konter 21, G. Jurriaans 14, G. Zeeuwe 4—16, A. J. Leyer 1—13, G. v. Langelaar Sr. 5—4. CVHW 42: A. J. Leyer 15, G. Zeeu we 14, J. Cramer 715, H. Konter 35. De Twentsche Bank (A'dam)Haar lem 5: Haarlem wint met 11 runs. Haar lem 93: W. v. Offenbeek 20, R. Heyde- man Jr. 14, H. Schlatmann 19, A. F. Hoefkens 324, A. Pelser 333, A. J. de Boer 3—11, C. Blankenstein 113. Tw. B. 82: A. Pelser 39, D. Adriaens 17, E. Nagtzaam 6—25, H. Jaski 2—16, R. Heydeman Jr. 225. R. W. 5 D—R. W. 5 C: R. W. 5 C wint met 62 runs. R. W. 5C 101: H. ter Haar 12, F. A. Jansen 50, M. Kruyff 18, P. Bouwman 3—37, J. Verwaal 1—20, G. K. R. Pliester 4—29, H. Thon 1—8. R. W. 5D: A. W. Hamburger 7—10, J. H. J Hoog 2—17, H, ter Haar 1—6. Haarlem 4—BMHC 2: BMHC wint met 5 runs. BMHC 55: W. Kramer 34, Th. Hotem 4—37, E. ter Haar 2—14, P. A. Lammerts van Bueren 21, Th. Grup- ping 22. Haarlem 50: G. Strik 12, N. Schenk 16, W. Kramer 5—12, M. Sluy- ter 38, C. Croutsberg 225. L 115. Dof staart Erwin voor zich uit, terwijl zijn hersens trachten te verwerken, wat zijn ogeit zien. Duidelijk toont een diepe afdruk in de sneeuw de plek, waar Eric gevallen is, en daarnaast de kuil, waarin Wolf gelegen heeft. Maar daaromheen is de sneeuw overal omwoeld door paar densporen, die zich iets verderop verenigen tot een smal spoor, dat naar het Oosten leidt. Besluiteloos blijft Erwin staan. Wat is hier gebeurd? Zijn het opnieuw de Nomaden geweest? Maar dan een andere troep dan de mannen die Halfra en de anderen ge vangen genomen hebben? Die waren veel groter in aantal. In alle ellende en een zaamheid is er echter één gedachte, die de knaap een flauwe troost schenkt. „Fadir was dus niet dood," mompelt hij hardop. „Anders hadden zij hem hier wel laten liggen." En langzaam begint hij het brede paardenspoor te volgen. Een diepe neerslachtigheid heeft zich van hem meester gemaakt. Moeizaam sjokt hij voort in zijn doorweekte kleren, koud tot op zijn gebeente, hongerig en moe, doodmoe. Steeds langzamer wordt zijn stap. Hij heeft moeite het ene been voor het andere te krijgen. Zijn hoofd bonst en af en toe draait alles voor zijn ogen, dochmet starre onverzet telijkheid houdt de jonge Noorman vol. Hij moet dit spoor volgen, de enige mogelijk heid, die hem zijn vader kan doen terugvinden. Hijgend waadt hij door de dikke sneeuw, struikelend en vallend, opkrabbelend, en wéér vallend En dan komt er een keer, dat Erwin niet meer op kan staan. Wanhopig zoeken zijn verkleumde handen steun in de dikke sneeuwlaag. Tevergeefs er komt een floers voor zijn ogen en met een reutelende snik valt de jonge prins opzij en blijft roerloos liggen een kleine stip in de onafzienbare witte woestenij En ver daar vandaan slaat Eric op datzelfde ogenblik langzaam de ogen op. Het eerste wat tot hem doordringt is een behaaglijk gevoel van warmte en de weldadig heid van het zachte rustbed, waarop hij }igt uitgestrekt. Maar waar is hij? Wat i* er gebeurd? Droomt hij? Dan ziet hij de ruige kop van Wolf aan zijn zijde en dit geeft de Noorman een gevoel van geruststellingZijn blik dwaalt verder en plotseling staart hij in een paar donkere ogen, die hem nieuwsgierig opnemen en een schoon gevormd gelaat, omlijst door golvend ebbenzwart haar, buigt zich over hem heen. (Van onze handbalmedewerker) De Limburgse handbalgrootmeesters hebben hun Haarlemse gasten slechts ze ven minuten lang de illusie laten beleven, dat men In het diocees Haarlem nu toch eindelijk wel eens het Limburgse handbalpeil bereikt zou hebben. Slechts zeven minuten, waarin het herenelftal van bisdom Haarlem (zonder spelers van Wings) zowaar nog driemaal de leiding had veroverd en zelfs met de tra ditie had gebroken door de score te openen. Maar toen de zuidelijken de vij andelijke achterhoede op volle waarde getoetst hadden en deze uiterst labiel bevonden, was aan de Limburgse superioriteit alle vrijheid om het overwicht in doelpunten uit te drukken. De nederlaag van 198 behoeft overigens geen nadere toelichting. En de heren moesten nota bene de nederlaag (53) van de dames wreken! Het was elke supporter van boven de Moerdijk voor de aanvang van de inter diocesane ontmoeting op het sportpark te Geleen duidelijk, dat „hun" spelers voor geen gemakkelijke opgaaf stonden. De heren hadden misschien nog wel een kansje. Immers de verschillen in uitsla gen zijn ieder jaar geringer geworden en zelfs is het in 1950 tot een gelijk spel gebracht! De dames moesten het echter nog steeds ontgelden. Zo ook nu. Was in de eerste ogenblikken van de strijd nog hoop, spoedig kwamen de Limburgse dames los. Sneller, handiger en doortas tender en met grotere slagvaardigheid toegerust waren zij de bezoeksters de baas. Slingerworpen van dertig meter afstand boezemden al spoedig ontzag in. Maar niet bij mej. Tuyn, die het Haar lemse doel verdedigde. De dames Tum- mers (HCS) en Vroemen (Kimbria) wa ren bekenden voor haar geworden, waarmee zij rekening diende te houden. Niet altijd lukte het de ballen te keren, zodat de rust voor het Hollandse elftal met een achterstand van 31 inging. De thee had het spel niet gunstig beïnvloed. Geen der partijen heeft het immers daarna tot werkelijk behoorlijk spel kunnen brengen. Er werd vrij rommelig gespeeld. De aanvallen waren onsamen hangend. In vele opzichten bleken de Haarlemse dames niet opgewassen tegen hun gastvrouwen. En was mej. Tyyn niet in zulk een ongelooflijk goede vorm geweest, met het onontbeerlijke geluk dat paal en lat haar schonken, dan had ook hier de uitslag grotere vormen aan genomen. Nu bleef deze tot 53 beperkt. De heren moesten dan maar zien deze nederlaag te wreken. Perspec- De grote strijd in het juniorentournooi van de N.K.S. is gestreden. Fel, doch sportief, hebben te Langeraar de vier elftallen, die zich in deze finale hadden weten te plaatsen, gestreden en elkaar de eer betwist om de Bisschopsbeker voor één ,iaar in bezit te krijgen. Volen- dam is winnaar geworden. Het Amster damse D.C.G., tot nu toe houder van de beker, eindigde als tweede. Voordat de wedstrijden begonnen, sprak de heer H. Hoogervorst een wel komstwoord tot de vier deelnemende ploegen: DCG uit Amsterdam, Volen- dam uit Volendam, Teijlingen uit Sas- senheim en Altior uit Langeraar. Hij hoopte, dat deze wedstrijden, evenals voorheen, eerlijk en fair gespeeld zou den worden. Daarna dankte hij Altior, dat de mooie terreinen beschikbaar had gesteld. Dan begonnen de wedstrijden met VolendamTeijlingen. Volendam was de sterkste en won met 30! Tegelijkertijd kwam Altior tegen DCG in het veld. De Amsterdammers wonnen met 32. Al tiorTeijlingen eindigde met een Teij lingen overwinning van 01; DCG Volendam werd een Amsterdamse zege (2—0). Hierna speelde de dames handbal- ploeg Altior I een wedstrijd tegen NSVI te Noorden. Het werd een over winning van 60 voor Altior. Vervolgens werden de laatste wed strijden gespeeld, Altior moest met niet minder dan 81 het hoofd buigen voor Volendam, en DCG bleef met 21 Teij lingen de baas. Einduitslag was 1. Volendam, 2. DCG, 3 Teijlingen, 4 Altior. Voor de prijsuitreiking was de heer G. Kruijver uit Zaandam naar Lange raar gekomen. Hij stelde met voldoe ning vast, dat ook dit junioren-tournooi geslaagd is. Met een hartelijke gelukwens reikte hij vervolgens de mooie bisschopsbeker over aan de aanvoerder van Volendam. L7>vvvwvV^v^Hvv. tief zat er wel in, toen uit een fraaie combinatie van de drie Amsterdam mers Hooiveld, Ossendarp en v. d. Velde, laatstgenoemde de score in de allereerste minuut opende. De Limburgers waren van zulk een vinnigheid wel wat onthutst, behal ve „het kanon" Notermans, de be ruchte scherpschutter van HCON, die voor de gelijkmaker zorgde. Tot de stand 44 hielden de ploegen elkaar in evenwicht. Nadat met een fraaie worp van Hooiveld de gasten ech ter opnieuw de leiding hadden genomen, bekeken de Limburgers het eens goed en wisten al spoedig raad. Het spel ging dan over de rechterzijde van de Hol landse achterhoede en iedere aanval was raak. Nieuwenhuis moest de Rotter dammer Baden in het doel vervangen, toen deze na een duik op één van die afgrijselijk hard geworpen ballen een blessure opliep. De Haarlemse voorhoe de, zichtbaar gedeprimeerd, door de nu ontstane achterstand, stond voor een onneembare „muur". Bij rust was de stand inmiddels reeds 104 geworden. Nadat de gastheren in de tweede helft er 154 van maakten, kreeg Holland zijn eerste strafworp (de derde in deze wedstrijd) die dankbaar benut werd. In Zaterdagmiddag omstreeks half zes kwam in het Merwedekanaal een Bel gische benzinetankboot in aanvaring met een zeiljacht. De schipper van het zeil jacht was aan het laveren, maar heeft hierbij de doorvaart voor het scheep vaartverkeer niet vrijgelaten. De Belgische kapitein van de tankboot heeft alles gedaan om 'n aanvaring te voorkomen, wat echter niet gelukte. De tankboot voer het zeiljacht aan stuur boordzijde aan, met het gevolg dat het jacht geheel onder de tanker doorging. De 57-jarige schipper en een 63-jarige konden door iemand, die zat te vissen langs de wal en gekleed te water sprong, worden gered. De vrouw had echter zulke verwondingen opgelopen, dat zij naar het O.L. Vrouwe gasthuis in Am sterdam moest worden overgebracht. De tankboot liep geen schade op, het zeil jacht daarentegen werd zwaar bescha dig. De waterpolitie maakte van een en ander proces verbaal op. Op de spitse toren van het schippers- kerkje van de haven van Bom onder de gemeenten Grevenbicht-Papenhoven zal deze week nog een groen neon-kruis van twee bij drie meter branden. Dat is de ere-prijs, die de katholieke E.H.B.O. uitreikte aan een der vreemdste paro chies van Nederland, omdat hier naar verhouding op 26 April de meeste steen tjes van de Kromstaf-actie verkocht werden. Deze schippersparochie behaalde een gemiddelde van 7.14 steentjes per paro chiaan. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie te 's Gravenhage uit het water aan de Trekweg in Üen Haag op gehaald het stoffelijk overschot van de 29-jarige loswerkman J. L- N, gewoond hebbende te Den Haag. N. was met twee vrienden van een feestje teruggekomen. Zij wilden een bad nemen. Zij kleedden zich uit en N. sprong te water. Hij ging onder en kwam niet boven. De twee vrienden schrokken hiervan dusdanig dat zij geen pogingen tot redding onder namen. Toen N. werd gevonden, was hij reeds overleden. Het bleek dat N. de zwemkunst mach tig was geweest. De Britse duikboot „Andrew" is onder water van de Bermuda-eilanden naar de Britse wateren gevaren. Na een ge slaagde reis van 2500 zeemijlen is de „Andrew" gisteren in de buurt van het Kanaal weer opgedoken, aldus een be kendmaking van de Britse Admiraliteit. De duikboot werd gebruikt voor proef nemingen met het „snuiver-apparaat" sinds de ondergang van de „Affray" in April 1951 in het Kanaal. Het overste ken van de Atlantische Oceaan onder water heeft twee weken geduurd. De „Andrew" is een van de nieuwste Britse duikboten van het A-type. In 1948 kwam het schip van de helling. Het schip is 83 meter lang en heeft onder water een waterverplaatsing van 1620 ton. de nog resterende tijd wisselden beide partijen hun aanvallen nog met succes af. Er werden nog eens drie strafworpen genomen, waardoor een eindstand van 19—8 werd bereikt. Met deze ontmoeting als één der hoog tepunten van de RKNHB is het hand- balseiaoen 19521953 afgesloten. Cor Braasem, de aanvoerder van het Nederlands waterpoloteam in 58 wed strijden, is van Schiphol naar Spanje vertrokken, waar hij met de club „Nata cion Barcelona" een contract voor twee- en-een-half jaar heeft afgesloten. Braa sem zal het waterpoloteam van deze vereniging, waarin zes internationals spelen, gaan trainen. Hij hoopt medio Augustus aanwezig te kunnen zijn bij de wedstrijden om de Trofeo Italia in Nijmegen, maar dan als trainer van het Spaanse zevental. Leden en aspiranten van de zwem- club Haarlem en bestuursleden van de kring Haarlem hebben Braasem op de luchthaven uitgeleide gedaan. Natuur lijk was ook Frans Kuyper, de trainer van het Nederlands waterpolozevental, onder wiens leiding Braasem zovele successen heeft behaald, aanwezig. In de eerste ronde van het heren enkelspel van de Londense kampioen schappen heeft Dehnert met 62, 61 gewonnen van de Engelsman Todd. Fenny ten Bosch bereikte de derde ronde in het dames enkelspel, doordat zij de Zwitserse Rigollet met 64, 63 versloeg. Te Denderleeuw heeft Van Kerck- hove (B.) een wedstrijd over 180 kilometer gewonnen in 5 uur 7 min. met 15 sec. voorsprong op Lucien Mathys (B.). Derde werd Van den Broeck (B), vierde Piet van As (N.) en vijfde De Feyter (B.). De wielerploeg, die Nederland in d® Ronde van Frankrijk 1953 zal vertegen woordigen, is in alfabetische volgorde aldus samengesteld: Hein van Bree- nen, Wim van Est, Jef Janssen, Ja" Nolten, Henk Stevens, Jos Suykerbuyk. Thijs Roks. Adri Voorting, Gerr» Voorting en Wout Wagtmans. Als reser ves zijn aangezocht Jan LambrichS, Henk Gelissen en Harm Smits- Zoals bekend zal Kees Pellenaars op treden als ploegleider, terwijl de Belg L. Sonnet zal meegaan als chef-soigneur en de Fransman Aime Montillot als chef-mecanicien. Er zullen nog twee soig- neurs en twee mecaniciens worden aangewezen. Ook zal nog een chauffeur moeten worden benoemd, daar Klaas Buchli zich hiervoor heeft teruggetrok ken. Ondanks de voor zweefvliegprestaties matige weersomstandigheden zijn op de eerste dag van de nationale zweefvlieg- kampioenschappen op het K.N.V.V.L." centrum te Teriet toch goede resultaten bereikt In drie kwartier trokken vier sleepvliegtuigen van het centrum Teriet van de Luchtmacht tien wedstrijdzweef vliegers onder de wolken voor een vrije- afstandsvlucht. De K.L.M.-gezagvoerder O. P. Koch, die als eerste startte, bleek nog iets te vroeg te zijn vertrokken voor de gunstigste thermiek. Hij haalde slechts een afstand van 40 km. De natio nale crack Ordelman van de vliegclub Teuge behoorde ook niet tot de aller- besten, Koch vergaarde 80 punten en Ordelman 125. De beste prestatie leverde de Venlose arts J. H. Schade, die 123 km aflegde. Sergeant Van Noorden, van de zweef' club van de Kon. Luchtmacht Gilz® Rijen, de Hagenaar Aalmoes en Schade behaalden ieder ongeveer 200 punten, Bauling van de vliegclub Teuge verwierf 145 punten. Bij enkele canctidaatstelüng is drs. Reyseger gekozen tot tweede voorzitter va*1 de KNVB. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.13 muz„ 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.40 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.05 hoorspel, 12.00 viool en cello, 12.33 gev. muz., 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 Met PIT op pad, 13.20 Me- tropole-ork. en solist, 14.00 Bondsdag, 14.45 gram., 15.40 piano, 16.00 jeugd, 17.20 orgel, 17.50 gram., 18.10 lichte muz., 18.45 bas en piano, 19.00 nieuws, 10.10 boek, 19.25 gram., 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 Concert- gebouwork. en solist, 21.00 causerie, 22.10 gram., 22.15 Hammondorgel, 22.30 vocaal ensemble, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws. 8.15 gram., 8.30 orgel, 8.50 buisvrouw, 9.00 gymn., 9.10 gram. VPRO: 10.00 schoolradio. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gram., 12.00 Promenade- ork., 12.33 platteland, 12.38 orgel. 13.00 nieuws, 13.15 tentoonstellingsagenda, 13.18 accordeonork., 13.50 gram.. 14.00 cause rie, 14.15 omroepork., 15.00 jeugd, 16.00 vierhandig pianospel, 16.10 jeugd, 16.45 zieken, 17.15 dansmuz., 17.50 regerings- uitz., 18.00 nieuws, 18.20 vraaggesprek, 18.30 act., 18.35 gram., 19.10 discussie. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 politiek comm., 20.15 lichte muz., 20.45 hoorspel, 21.45 piano, viool en cello, 22.20 causerie, 22.35 dansmuz., 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 gram. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 13.30 dansmuz., 19.00 gev. muz., 20.00 symph.ork., 21.15 symph.ork., 22.30 ca baret. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 11.15 ork., 12.00 lichte muz., 12.45 ork.. 15.00 gev. muz.. 15.55 rhythm, muz., 16.30 Schots ork., 17.30 dansmuz., 18.00 gev. muz., 18.15 mil. ork., 22.15 dansmuz., 23.20 zigeunermuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 ork., 13.25 ork., 15.50 film- muz., 17.45 ork., 20.00 schlagers. 22.10 strijkkwartet. 22.30 ork., 0.30 lichte muz. FRANKRIJK, nationaal programma» 347 m.: 14.10 clavecimbel, 20.02 vocaal ensemble. BRUSSEL, 324 m.: 16.15 ork., 21.15 ork- 484 m.: 12.10 omroepork., 16.00 lichte muz., 20.00 Numance, opera. ENGELAND, BBC European Service- Uitz. voor Nederland. 224 en 49 m-- 22,00 Nieuws. Vrijbuiters radiodagboek. ENGELAND. BBC European Service. Uitz. voor Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 Engelse literatuurgeschiedenis. nbiedlng

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4