Ernstige ongeregeldheden in Oost-Berlijn ARBEIDERS EISEN AFTREDEN van Oost-Duitse regering Volkspolitie slaags met de duizenden demonstranten Aan het strand stil en verlaten Tussen neus en lippen Russen schieten op betogers I Geneeskundige hulp buiten de woonplaats van verzekerden ROSENBERGS vragen opnieuw gratie aan Eisenhower Tot hoofd en hart Juiste hoogte van M. Everest staat nog niet vast Vrouw vermoord in de hoofdstad Belangrijk voor vacantiegangers President niet van plan het vonnis te wijzigen Het weer WOENSDAG 17 JUNI 1953 77ste JAARGANG No. 25710 Enige demonstranten gedood BERLIJN IN OPSTAND Onder auto geraakt en gedood Buren vinden lijk in woning Jongetje onder zand bedolven en gedood Geen zenderwisseling per 1 Juli Hidpzender Jaarsveld vervangt Lopik Beroving in Groningen Drie personen in arrest Knaapje verdronken Argentinië arresteert Spaanse anarchist Britse straaljager verongelukt Piloot omgekomen ZIEKENFONDSVERZEKERING Merkwaardig aanbod van Polen lze\ ot.J Lederen en suede kleding BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willig» NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Wat gistermiddag: in Oost-Berlijn begonnen is als een rustige protest demonstratie van een groep jonge bouwvakarbeiders tegen de te hoge productienormen, is vandaag uitgegroeid tot een massale demonstratie Van alle Oost-Berlijnse arbeiders tegen het communistisch bewind. Reeds in de vroege ochtend zjjn tienduizenden stakenden slaags geraakt met eenheden van de Volkspolitie en in de loop van de ochtend namen de demonstraties het karakter aan van een volksopstand. Terwijl de Volkspolitie en het Volks leger trachtten de beweging gewapenderhand te onderdrukken, bleven de Russen aanvankelijk afzijdig. Zij concentreerden zich rond de regerings gebouwen en de Russische ambassade. Later begonnen zij op de opstande lingen te sghieten. Verscheidene groepen van de Volkspolitie hebben zich reeds aan de stakers overgegeven of weken naar het Westen uit. Voor de eerste maal sedert de oor log houden Oost-Berlijnse arbei ders massa-betogingen tegen de Oost-Duitse regering. Voor de re geringsgebouwen in het centrum van Oost-Berlijn eisten duizenden bouwvakarbeiders, die het werk hadden neergelegd uit protest te gen verhoging van de prestatienor men, het aftreden van de regering en vrije, geheime verkiezingen. Protesterende bouwvakarbeiders in de Stalin-allee, waar veel bouw werken worden uitgevoerd. (Tele- foto). Sedert gisteren kort voor de middag de bouwvakarbeiders het werk neer legden, hebben de gebeurtenissen in de Sovjet-sector elkaar snel opgevolgd. De rustige gang van zaken tijdens het be gin van de actie gistermiddag wekte de Indruk dat het hier een door de rege ring zelf beraamde campagne betrof. Later sloten zich echter talrijke andere arbeiders bij de demonstranten aan, Waardoor de aanvankelijk economische demonstratie een sterk politiek karakter kreeg. Luid schreeuwend eisten de s'l- kers het aftreden van de regering en de toezegging dat op korte termijn vrije Verkiezingen zouden worden gehouden. t>e Volkspolitie hield zich toen nog af zijdig maar vanochtend kwam het tot «en gewapend treffen, waaruit men kan afleiden dat de regering een actie heeft ontketend, welker gevolgen zij niet Heer in de hand heeft kunnen houden. Duizenden arbeiders van de staats spoorwegen gaven vanochtend gehoor aan de stakingsopröep van gisteren. In de stromende regen rukten zjj oo naar de regeringsgebouwen, waar sterke eenheden van de Volkspolitie waren samengetrokken. De arbeiders mar cheerden gearmd onder het roepen van de oude stakingsleuze: „De wielen zul- 'on niet draaien als onze sterke armen weigeren." Op het kruispunt van de W'^elmstrasse en de Leipzigerstrasse «mgen de agenten de demonstranten «iet gummiknuppels te lijf. Oe mors werd enigszins tegengehouden en ver scheidene stakers weken uit naar de westelijke zone, die zich op nog geen 800 meter van dit kruispunt bevindt. De stoet herstelde zich echter, wiern de barricades om en dreef de Vopo's terug. Intussen waren ook Russische troepen m volledig gevechtstenue ten tonele erschenen. On verscheidene plaatsen Kwamen gepantserde wagens aanrijden n op Unter den Linden, waar de meuwe Sovjet-ambassade is gevestigd, erschenen zelfs twee Russische tanks W type T 34. De groep van aan- a n kei ijk 10.000 demonstranten was in- ïmJ els tot ruim 50 000 uitgegroeid, ma roepend eisten zij het vertrek van de ussen en Oost-Duitse communisten en d»i S'.nS van Duitsland door mid- 1 van vrije en geheime verkiezingen. Tegen tien uur verzamelden zich tienduizenden demonstranten voor het gebouw van de Oost-Duitse Kanse larij, waar de Volkspolitie door mui- ad van charges met gummiknuppels trachtte de opmars te stuiten. Toen ait niet lukte, reden zij met volle Vaart op de demonstranten in waar bij talrijke gewonden vielen Deze Werden door andere stakers naar de Westelijke sector gebracht en daar tn ziekenhuizen opgenomen. De me- higte bleef echter aangroeien en de Politie slaagde er niet in de beweging te onderdrukken. Tegelijkertijd ondernam een groot rental betogers een aanval op het com munistisch hoofdkwartier waar portret en en vlaggen werden afgerukt en ver- j'aPt. Overal waar men communistische auctionarissen herkende, werden deze tgeranseld. Ook voor de Russische am assade groepten de stakers samen. Even na half elf hebben een aantal 'enheden van de Volkspolitie de gum miknuppels weggeworpen en zijn naar West-Berlijn uitgeweken, waar zij door de Westelijke politie werden ontwapend. Russische soldaten begonnen zich inmid dels in te graven in de puinhopen rond de regeringsgebouwen. Kort na elf uur overschreed een groep van 50.000 Wes telijke arbeiders uit Oraniënburg de grens tussen de Franse en Russische sec toren. Eenheden van de Volkspolitie die trachtten te voorkomen dat deze groep zich bij de betogers zou aansluiten wer den afgeranseld en buiten gevecht ge steld. Groot was de vreugde van de Oost- Duitse stakers toen de West-Berlijners zich bij hen voegden. Rond half twaalf werd in de buurt van de Alexanderplatz voor het eerst geschoten. Volgens nog onbevestigde berichten zouden twee sta kers door pistoolschoten gewond zijn. In West-Berlijn hadden zich talrijke arbeiders en huisvrouwen langs de sec torgrens opgesteld om met kreten als Geef ze er van langs" en „Maak je vrij" de opstandelingen aan te vuren. Elders in de Westelijke sector werd een grote sympathiedemonstratie ge houden. Aan beide zijden van de sec torgrens werden de grensaanduidingen door betogers afgerukt en verbrand en kort na twaalf uur haalden twee jonge lui de rode vlag van de Brandenburger Tor naar beneden. Even later kwamen de Russische tanks en «machine-gewe ren in actie, die voor het gebouw van de Kanselarij waren opgesteld. Een aantal demonstranten werd daarbij ge dood. Juist toen om twaalf uur, zoals ge woonlijk, de vrljheidsklok van de to ren van het West-Berlijnse stadhuis be zon te luiden, kwam in een Russische T 34 tank een Russische generaal aan rijden voor het communistische hoofd kwartier. Onder een koor van scheld woorden begaf hij zich snel naar bin nen. Tien minuten later begonnen Rus sische pantserauto's de Leipzigerstrasse schoon te vegen door de massa's te dwingen achteruit te gaan in de rich ting van de Potzdammer Piatz. Tegen twaalf uur ook arriveerden Russische soldaten met drie rijdende veldkanon nen en reden Unter den Linden op. Ook hier begon men de menigte op te drij ven. Maar de massa's weigerden uiteen te gaan. Bij de Friedrichstrasse werd een tien meter hoog nropagandabord in brand gestoken. Vijftien tanks van l et type T 34, twintig oantserauto's en der tig met machinegeweren bewapende vrachtauto's begonnen daarop de me nigte, die zich voor de regeringsgebou wen had verzameld, op te driiven. De troepen vuurden ononhoudelijk. De si tuatie was te verward om te constate ren hoeveel mensen er het slachtoffer waren geworden van het Russische in grijpen. Het schijnt dat de Volkspolitie onder direct Russisch bevel is geplaatst. Het begi in Gisteren begon de betoging in de Stalin-allee. Langs de Alexander platz en Unter den Linden trokken de arbeiders naar de regeringsgebouwen. Onderweg nam het aantal betogers snel toe. doordat arbeiders van andere bouw werken rich hii hen veegden. De volks politie, die hij de regeringsgebouwen was samengetrokken, greep toen niet in. De Oost-Unitsc min*c*er van Mïinbonw "'1 Staalindustrie, Selbmann, klom op een ta fel en probeerde de menigte tne te snre- ken. Maar toen hii zei, dat hii het pro test tegen de hogere normen rechtvaar dig achtte, riepen de betogers terug: „Wjj zijn niet alleen tegen hogere nor men in de Stalin-allee. Wij zijn tegen hogere normen in heel Oost-Duitsland. Wij willen vrije verkiezingen". De tus senkomst van Selbmann bleek vruchte loos. Ook andere partijfunctionarissen, onder wie vice-premier Rau, hadden geèn succes. De menigte vroeg om Gro- tewohl en Ulbricht. Spreekkoren riepen: „Wij zijn arbeiders en geen slaven", „Wij staan hier voor heel Duitsland. Ga weg, treedt af. Jullie moeten allemaal aftreden". Arbeiders in werkkleding klommen op de tafel en spraken 4> menigte verscheidene keren toe. De po litie zorgde alleen, dat er geen auto's in de buurt van de regeringsgebouwen kwamen, maar zij nam geen maatrege len tegen de menigte. Toen de belofte van de regering om de verhoging van de prestatienormen ongedaan te maken tot de menigte doordrong, vormden de betogers opnieuw een stoet. Een van hun aanvoerders riep: „Onze eisen worden hier niet ingewilligd. Wij roepen voor Woensdag in heel Oost-Berlijn een al gemene staking uit". (Vervolg op pag. 4) Kolonel Hunt, de leider van de Brit se expeditie die er in is geslaagd de top van de Mount Everest te bereiken, heeft te Kathmandoe, de hoofdstad van Ne pal aan de voet van het Himalaja-ge- bergte, verklaard, dat geen definitieve waarnemingen zijn verricht om de juis te hoogte van de Mount Everest te be palen. Het succ>—van zijn expeditie schreef hij o.m. toe aan de goede uitrusting en de zuurstofapparaten, alsmede aan de zorgvuldige plannen en intensieve oefe ning van de klimmers. Een factor van grote betekenis was ook het werk van voorgaande expedities geweest en kolo nel Hunt zei in dit verband: „Wij klom men op de schouders van andere berg beklimmers." In het bijzonder wees hij op het werk van de twee Zwitserse ex pedities van verleden jaar en 't „prach tige werk" van de Sjerpa's. Kolonel Hunt sprak zich voorts uit tegen herdopen van de berg en hij zou het er zeker niet mee eens zijn. als de berg de naam van een lid van de Britse expeditie kreeg. (Van onze correspondent) Maandagavond liep de 16-jarige J. H. Ans, in de buurtschap Daarle, gem. Hel- lendoorn, plotseling de straatweg op. Op hetzelfde ogenblik naderde een truck met oplegger van een firma uit Veen- dam. De jongen geraakte onder de wie len en werd zeer ernstig gewond. Hij werd naar een ziekenhuis te Almelo overgebracht,, waar hij Dinsdagmorgen is overleden. zomerseizoen is geopend in de badplaatsen en een wandeling langs het strand is bijzonder plezierig mits men toegerust is met een goede regenjas en wtmterse kledij. Gisterochtend is door de omwonen den in een woning aan de Van Beu- ningenstraat te Amsterdam het ontziel de lichaam gevonden van een 78-jarige vrouw, met een aantal messteken in het hoofd. Het lichaam lag te midden van een grote ravage in de kamer. Verdere mededelingen kon de politie ons in ver band' met het hangende onderzoek niet verstrekken. (Van onze correspondent) Maandagavond is het 11-jarig zoontje van de fam. A. Temmink, te Slagharen, dat met een broertje en een vriendje op De Belt aan het spelen was, onder het zand bedolven en gestikt. De jongen groef met zijn beide han den in de steile zandwand een gat, dat zo diep werd, dat de wand instortte. Zijn broertje probeerde aanvankelijk het kind te bevrijden, doch toen dit niet gelukte, werd om hulp geroepen. In een ommezien was een aantal omwo nenden met schoppen ter plaatse. Toen zij er uiteindelijk in geslaagd waren de jongen,, uit te graven, bleken de levens geesten reeds geweken. Hoogstnoodzakelijke vernieuwingen aan de zender Hilversum I te Lopik hebben tot gevolg gehad, dat het K.R.O.- en N.C.R.V.- programma moet worden uitgezonden over de hulpzender te Jaarsveld. De sterkte van ontvangst aan de grenzen van het land is hierdoor aanmerkelijk minder geworden. Daarna zal de zende Hilversum II een eveneens twee maanden durend herstel on dergaan. Teneinde de K.R.O. en N.C.R.V. niet nogmaals van een reservezender ge bruik te moeten laten maken, zal de zender wisseling, die 1 Juli d'ende te geschieden, geen doorgang vinder De reparaties waren onvermijdelijk, daar de zendmasten aan de grond zijn vastgezet, en die sinds 1940 dienst doen, nodig ver nieuwd moesten v orden. (Van onze correspondent! De Groninger recherche heeft drie. personen gearresteerd, wegens beroving. Het gaat hier om een bedrag van f 300. Hieraan hebben zich schuldig gemaakt de 44-jarige mevr. N R.S., haar 26- jarige dochter A R. en haar 35-jarige schoonzoon D. C. D., allen uit Gronin gen (Van onze correspondent) Een vierjarig knaapje, Jelle Klijnstra, is nabij zijn ouderlijke woning aan het Stiense Tichelwerk ten Noorden van Leeuwarden door onbekende oorzaak in de Dokkumer Ee geraakt en verdronken. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen zou de Spaanse anarchist Diago Abad de Santillan, oud-minister in de Catalaanse regering tijdens de Spaanse burgeroorlog, in Buenos Aires gear resteerd zijn in verband met een „ter roristisch complot". Hoewel van de zijde van de politie geen inlichtingen zijn ge geven, heeft een nieuwsagentschap in Buenos Aires gemeld, dat Santillan, die een van de organisators van de bom aanslagen zou zijn, die de laatste tijd zijn gepleegd, de vorige maand gear resteerd is. Santillan was een der lei ders van een linkse Argentijnse uitge versmaatschappij. Uit de krant verneemt 'Ang Lahmoo, de vrouw van de Sherpa-gids Tensing, dat haar man als eerste de top van de Mount Everest bereikt heeft. Haar dochter Pem Pem leest haar het be richt voor. Vanmorgen is op het vliegveld Eind hoven een Vampire-straaljager van de R. A. F. bij de landing van de baan geraakt en verongelukt. Het vliegtuig explodeerde en de Britse piloot Phi lips werd zwaar gewond uit het wrak gehaald. In het ziekenhuis is hij kort daarop overleden. De Vampire was af komstig van de West-Duitse basis Wil den Rath. Dezer dagen is een mededeling ge publiceerd over wijzigingen, aan gebracht in de regeling voor ver plicht-verzekerden van Algemene Zie kenfondsen betreffende geneeskundige bulp in Nederland buiten hun woon plaats. Daarbij is vermeld, dat de Zie kenfondsraad op de fondsen een beroep heeft gedaan, de nieuwe regeling ook op vrijwillig-verzekerden toe te passen. Of dit laatste gebeurt, blijft aan elk fonds ter beslissing overgelaten. Mede met het oog hierop is verzekerden, die met va- cantie gaan aangeraden, eerst inlichtin gen aan hun fonds te vragen. Juist in verband met het grote belang, dat de regeling in elk geval voor ver plicht-verzekerden heeft, die hun woon plaats tijdelijk verlaten om elders in Nederland hun vacantie door te brengen, volgt hier een uiteenzetting van de re geling in het algemeen. Het betreft ver plicht-verzekerden. die niet langer dan drie maanden in Nederland buiten hun woonplaats vertoeven. Tot hen behoren op het ogenblik in de eerste plaats zij, die met vacantie gaan, want verplicht- verzekerden, die langer dan drie maan den vacantie hebben, zal men wel met een lantaarntje moeten zoeken! Bedoelde verplicht-verzekerden nu blijven bij hun fonds ingeschreven en hebben in voor komend geval, met inachtneming van wat hierna volgt, recht op de hieronder genoemde verstrekkingen. Binnen drie maanden na het vertrek uit de woonplaats mag geen overschrij ving naar een fonds in de tijdelijke ver blijfplaats geschieden. Werkt het in de woonplaats werkzame fonds ook in de tijdelijke verblijfplaats, dan mag de verplicht-verzekerde binnen die drie maanden niet op naam van een mede werker van het'fonds (d.i. een arts, apo theker, enz.) in de tijdelijke verblijf plaats worden overgeschreven. Het bovenstaande geldt echter ook voor verplicht-verzekerden, die langer dan drie maanden vertoeven in zgn. kampeercentra, zoals die b.v. aan de kust en in het Gooi bestaan. Het komt voor, dat b.v. vrouw en kinderen de gehele zomer in zo'n kampement ver blijven en dat de man dagelijks heen- en weerreist of het weekend in het kamp doorbrengt. Zulke personen nu worden op één lijn gesteld met verplicht-verze kerden, die tijdelijk maar niet langer dan drie maanden in een tijdelijke ver blijfplaats vertoeven. De verplicht-verzekerde, die zich naar een tijdelijke verblijfplaats begeeft, ter wijl hij reeds onder behandeling is, dient h'ervan. zo mogelijk tevoren doch in eik geval zo spoedig mogelijk na aan komst in de tijdelijke verblijfplaats, ken nis te geven aan zijn fonds. Huisartsen- en specialistenhulp Voor hulp door een aan een fonds verbonden huisarts verkrijgt de ver zekerde. tegen overlegging van een gespecificeerde quitantie, van zijn fonds een vergoeding van f 1.50 voor een spreekuurbezoek en f 2-50 voor een huisbezoek. Indien de huisarts voor een avond-, nacht- of Zondagsvisite een verhoogd tarief in rekening heeft ge bracht, worden de vergoedingen ten hoogste verdubbeld. De verzekerde kan slechts aanspraak maken op de vergoeding, indien rede lijkerwijs niet van hem had kunnen worden verwacht, dat hij de hulp of verdere hulp van de huisarts in zijn woonplaats zou hebben ingeroepen. De verzekerde heeft recht op specia listische hulp zo mogelijk van een aan een fonds verbonden specialist op ver wijzing door de in de tijdelijke ver blijfplaats geraadpleegde huisarts. De verzekerde, die in zijn woonplaats reeds onder specialistische behandeling was, dient vóór zijn vertrek naar de tijdelijke verblijfplaats aan zijn fonds toestemming te vragen om elders na verwijzing door een huisarts de hulp van een specialist in te roepen. Het fonds kan, na advies van zijn con trolerend geneeskundige te hebben ont vangen, aan zijn goedkeuring bepaalde voorwaarden verbinden. De in de tij delijke verblijfplaats geraadpleegde specialist declareert zijn hulp volgens de tussen de fondsen en de specialisten overeengekomen fondstarieven bij het fonds, waarbij de verzekerde is inge schreven. In gevallen, waarin de ge raadpleegde specialist is gebonden aan de tarieven van de Prijzenbeschikking medisch-specialistische verrichtingen voor ziekenfondsverzekerden, ontvangt de verzekerde tegen overlegging van de kwitantie het aan de specialist be taalde bedrag van zijn fonds terug. (Vervolg op pag. 3) Julius Rosenberg en zijn vrouw Ethel hebben gisteren opnieuw president Eisenhower om gratie verzocht. Zij plaatsten hun handtekening onder een verzoekschrift, dat is opgesteld door de voornaamste advocaat van het echtpaar, F.manuel Bloch. Met de beide zoontjes van de Rosenbergs bracht deze een be zoek van bijna twee uur aan de doden cel van de Sing Sing-gevangenis. Behal ve de talrijke verzoeken, die het Witte Huis nog steeds bereiken, om clementie voor de Rosenbergs, ontving het giste ren mededeling van de Poolse ambassa de in Washington, dat Polen bereid is het echtpaar toe te laten, als de Ame rikaanse regering het vonnis niet vol trekt en de Rosenbergs toestaat naar dat land te vertrekken. Een woordvoer- Vaak vereenzelvigen wij in on kortzichtigheid geluk met genot Zedelijkheidsapostel Op een terechtzitting in Kingswinford (Enge land) legde de heer Tho mas Arrowsmith de rechter omstandig uit, hoe hij de inbreker in zijn onderkleding op straat had achtervolgd en hem compleet met de buit, be staande uit een bedrai van 4400 gulden in bank biljetten te pakken ha gekregen. Toen hij klaar vias, zi de beklaagde, John Ho mer, op zalvende toon to, de rechter: „Edelachtbare, ik héb me maar door de heer Arrowsmith laten pakken, omdat ik een sterk gevoel voor zede lijkheid heb. Het leek mij ongepast, dat hij zo in het openbaar in zijn on dergoed rondliep". De rechter kon de fijn gevoeligheid van de de linquent echter niet vol doende waarderen on hem vrijspraak te verle nen en legde hem 1 maanden op. Oneerlijke concurrents De Vereniging va: Taxi-eigenaars te Leed: (Engeland) heeft beken gemaakt, dat zij de ge meente zal verzoeken d< eerste en tot dusverrt enige vergunning, ver leend aan een dame (dl knappe 32-jarige Myrq Batty), in te trekken. De voorzitter van de vereniging verklaarde ter toelichting: „De klan ten geven aan haar taxi de voorkeur, omdat zi, de dame wel te ver staan uit de aard dei- zaak veel aantrekkelijker is. Zij staat ook bloot aan morele gevaren, want de Gibler haar een stuk jongens in de rij slaan brood met kaas aanbood, wel eens een taal uit, hetgeen dankbaar werd die niet geschikt is voor aanvaard, dames". Toen kwam er een be- Hïor t.i«" am0te van de dierenbe- scherming. Hij trok eens In Houst, gelegen in de aan de ketting, maar de staat Texas, reed een da- leeuwin bewoog zich niet. me in volle vaart het ben zinestation van de heei Gibler binnen en riep „Bel de politie op, e komt een leeuw aan". De heer Gibler grin nikte, maar toen hij naai buiten keek, viel zijn mond open. Een leeuw het bleek later een leeu win van zeven maanden te zijn kwam rustii het station binnengewan deld, terwijl een kettini achter haar aan sleepte Gibler greep de ketting en maakte die vast aai een paal. De dame reed weg, at maar roepende: „Bel di politie op". Gibler deed dit en ginc toen zitten, om zijn twaalfuurtje te nuttigen Zij gaapte alleen maar. De man nam haar in zijn arm en zette haar in een kooi op zijn vrachtauto, waarde leeuwin begon te spinnen als een kat, alleen wat luider. De beambte bracht het beest naar het dieren- asyl en belde, na hier en daar geïnformeerd te hebben, de heer Abe Ja- mail, eigenaar van een nachtclub, op, die ijlings naar het asyl kwam en vertelde, dat het dier thuis hoorde in zijn wo ning bij het parkeerter rein van de club. De leeuwin werd ge haald. Jamaïl stapte in zijn auto, klopte op de zitting en zei: „Hier zus". „Zus" sprong lenig De leeuwin keek daar- op de zitting en ging te- bij zo begerig toe, dat vreden naast hem liggen. der van het Amerikaanse ministerie van BuitenlandseZaken noemde dit Poolse aanbod een onbeschaamdheid, waarop de Verenigde Staten niet zullen ant woorden. Na afloop van zijn bezoek aan het echtpaar Rosenberg verklaarde hun ad vocaat: „Ik geloof, dat het vertrouwen van de Rosenbergs nog niet is geschokt. Zij willen leven, maar wanneer zij ster ven. zullen zij dat doen in volle waardig heid". Op de Amerikaanse ambassades te Londen en Parijs zijn talrijke brie ven en telegrammen ontvangen, waarin een beroep wordt gedaan op president Eisenhower om het leven van de Rosen bergs te sparen. Een woordvoerder van de Amerikaanse vertegenwoordiging in Parijs deelde mee, dat de ambassade de president heeft laten weten, dat de openbare mening in Frankrijk ongun stig zal worden beïnvloed, als het echt paar ter dood wordt gebracht. Ook de bejaarde voorzitter van de Franse Na tionale Vergadering. Edouard Herriot, heeft president Eisenhower „uit over wegingen van menselijkheid" verzocht om clementie. Uit het initiatief van de Belgische ad vocaten is het plan ontstaan om een internationale commissie van juristen te vormen, die, waarschijnlijk in Lon den, een openbare reconstructie van het Proces-Rosenberg zal geven. In deze commissie zullen zitting hebben voor aanstaande rechtsgeleerden uit gerechte lijke en universitaire kringen in Enge land, Frankrijk, Italië. Zwitserland, Zweden. Luxemburg, West-Duitsland en Nederland. Tegenover een groep geestelijken, die een beroep deed op president Eisenho wer, om de levens van het echtpaar te sparen, heeft de president gisteren te kennen gegeven, dat hij niet van plan is het doodvonnis te wijzigen. Een van de geestelijken, de rabbijn Abraham Cronbach, deelde mede, dat de president bij het uiteenzetten van zijn opvattingen méér argumenten naar voren had gehaald, die tégen clementie, pleitten, dan argumenten er voor. Ook de deken van de theologische faculteit van de universiteit van Chicago, dr. Loomer, zeide de indruk te hebben ge kregen, dat Eisenhower niet van plan was, het doodvonnis in levenslange ge vangenisstraf te wijzigen. Advertentie (Tot Donderdagavond) Veranderlijke bewolking met een kans op regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen Zuid en Oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon. 4.1921.03. Maan 0.03—11.44.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1