Voor K.VP-Haarlem in alle districten (op één na) percentage-winst Haarlemse Bakkerspatroons- vereniging 50 jaar ostwald Jeneverstokers uit Weesp voor het Amsterdamse Gerechtshof ARTIS-VACANTIE JONGELUI VOOR Bevolkingscijfer in Haarlem loopt niet meer terug Tien jonge landgenoten hebben Europese eenheid gezien /875, WESTERHOUT EN KLEVERPARK K.N.P.-CENTRA Den Haag geeft 200-jaar oud gilde- schild ten geschenke Ook gasvlammen waren clandestien Knap óp die kale schutting met Op 1 April de 40.000 woningen overschreden Straatsburg bepaald ingenomen met het bezoek ABR. MEYER BLOUSES, I WOENSDAG 17 JUNI 1953 PAGINA 2 Gedetailleerd commentaar op raadsverkiezing HEEMSTEDE Donateursactie „Herwonnen Levenskracht" Excursie naar Berg en Bos Zondag 12 Juli a.s. De Zomerretraites gaan beginnen Concentratie K.N.P. Looddief gegrepen wwwwwwswwwwyw GOUDEN BRUIDSPAAR Afgesloten voor verkeer Burgerlijke Stand Wederom de kleuter school te Overveen Bezwaren van omwonenden WIJ ETALEREN!! FRAAIE GOTHIEKE HUISKAMER Collectanten voor „Margriet" Hoorns gezin kampeert op straal Beurs van Amsterdam Beurs van New York Prijsuitreiking tuinwedstrijd SANTPOORT K.A.J. organiseert voetbal- tournooi 253 HUWELIJKEN 107 kerkelijk ingezegend Beiaardbespeling Nat. Brigade E.H.B.O.- kampioenschappen Rugby-wedstrijd tussen studenten - Voor de eerste maal heeft het ge meentebestuur van Haarlem een analyse laten samenstellen na de verkiezingen voor de gemeenteraad op 27 Mei j.l. Het Nederlands Economisch Instituut komt de eer toe reeds thans met een berede neerd rapport, voorzien van talrijke grafieken, over de uitslag te hebben sa mengesteld. Wij moeten zeggen, dat een dergelijke vlugge en goede bediening ons respect heeft opgebracht. In het onderzoek is op de eerste plaats de invloed nagegaan van de kerkelijke gezindten op de verkiezings uitslag ten aanzien van de confessionele partijen K.V.P., K.N.P.. A.R. en C.H.U, Tevens is onderzocht de mate van ge neigdheid om op een confessionele partij te stemmen en de factoren, waarvan deze geneigdheid afhangt. Ook is nage gaan in hoeverre de welvaartsfactoren de geneigdheid om op een bepaalde partij te stemmen beïnvloeden. De con clusies zijn als volgt samen te vatten: 1. De gebondenheid van de godsdien- stigen aan hun kerkelijke partij wordt groter bij het stijgen van het inkomen. 2. De neiging om op rechtse partijen te stemmen is in sterke mate afhanke lijk van het inkomen. S. Stijgt het inkomen vanaf een laag niveau, dan daalt de neiging om C.P.N. en in mindere mate P.v.d.A. te stemmen sterk, terwijl die om op een rechtse partij in casu V.V.D te stemmen sterk, toeneemt. Laat ons nu eens bezien, hoe het aan tal uitgebrachte stemmen op de K.V.P. in Haarlem verdeeld was. Relatief wer den de meeste stemmen op deze partij uitgebracht in de Siachthuisbuurt, op de bureaux Zomervaart en Slachthuis straat met resp. 56,8% en 44,8%. Dan volgt het bureau Jephtastraat in het Vondelkwartier met 44,6% en het bu reau Grote Markt met 40,5%. Het laag ste percentage had de K.V.P. op het bureau Louise de Colligny-laan in het Haarlemmerhoutkwartier 10,7 De grootste concentraties voor de K.V.P. worden gevonden in die distric ten, waar veel woningen door R.K. bouwverenigingen worden geëxploiteerd. Andere concentraties vindt men rond de parochiekerken. Eveneens hebben de ziekenhuizen Mariastichting en St. Jo- In verband met het veertigjarig be staan van Herwonnen Levenskracht ter gelegenheid waarvan een grote dona teursactie in den lande op stapel is ge zet, zal ook in Heemstede het nodige worden ondernomen. Daartoe zijn reeds circulaires rondgestuurd, die weer opge haald zullen worden. Het bestuur van de afdeling Heemstede doet een beroep op de K.A.B.-leden zich op te geven voor het ophalen der circulaires. Om aan het verlangen van zeer vele voldoen, organiseert de Kath. Arbeiders beweging op Zondag 12 Juli a.s. een ex cursie naar Berg en Bos te Bilthoven, het sanatorium van Herwonnen Levens kracht. Zeer velen lezen en horen veel over tuberculosebestrijding, maar willen van nabij wel eens het sanatorium in zijn geheel bezichtigen en niet minder de mooie omgeving. Daarbij staat ook op het programma een bezoek aan het rusthuis en vacantieoord „Nieuwen- oord" van de K.A.B. Verder wordt het nuttige met het aangename afgewisseld cm van de schitterende omgeving van het Gooi te genieten. Er zijn nog een aantal plaatsen open in de touringcar. Voor inlichtingen en verdere bijzonder heden wende men zich tot de heer B. Reijnders, Zomervaart 134. Spoed is wel gewenst, daar er nog al belangstelling voor is. De vacantletijd is aangebroken en daar mede hebben de retraitehuizen in den lande rekening gehouden. Mogen vele leden van onze Kath. Arbeidersbeweging daarin een aanleiding vinden om enkele dagen van hun vacantie in geestelijke verdieping door te brengen. Voor deel name aan deze onderstaande retraites kan rom zich vervoegen bij de heer B. Reijnders, Zomervaart 134 of J. de Bruin, Emostraat 16. Retraitehuis St. Petrus Canisius, Ber gen: 47 Juli: Heren; 2528 Juli: Bouw vakarbeiders; 27Juli1 Aug. Heren. St. Clemens. Noordwijkerhout: 47 Juli; 2528 Juli; 14 Aug.: Heren. St. Alphonsus, Amersfoort: 36 Juli: Heren; 2528 Juli Bouwvakarbeiders; deze school te bouwen op een terrein, annes de Deo. het Triniteitslyceum, het St. Jacobsgodshuis en het kinderhuis aan de Zijlsingel invloed. De hoge per centages in het centrum van de stad moeten ook gedeeltelijk worden toege schreven aan de. omstandigheid, dat het grootste deel van de handeldrijven de Haarlemse middenstanders R.K. is. Tenslotte blijkt ook, dat de K.V.P. de grootste aantallen stemmers vindt in de arbeiderswijken ten Oosten van het Spaarne. in de Transvaalbuurt, in het Leidse Kwartier en in de Vogelenbuurt van Haarlem-Noord. Opvallend weinig stemmen werden op de partij uitge bracht in Haarlem-Zuid, terwijl ook de percentages in de Sterrenbuurt en de Indisehe buurt beneden het gemiddelde bleven. De tabellen wijzen uit, dat in bijna alle stemdistricten een zeer uitgespro ken procentuele toeneming is te con stateren. In de districten Grote Markt, Gasthuisstraat, Nieuwe Gracht was dit winstpercenta buitengewoon hoog. In de Dutrystraat en fle Rijksstraatweg bleef het hoge percentage constant en alleen aan de Zomerkade, dus slechts in één district, werd een percentagever- lies geleden. De stemdistricten met de hoogste percentages op de Katholieke Nationale Partij zijn duidelijk in bepaalde delen van de stad geconcentreerd, en wel: a. omgeving Tempelierstraat, Flora park en Haarlemmerhout; b. omge ving Zijlweg; c. omgeving Klever parkwegVerspronckweg. De bureaux Westerhoutpark en Tetterodestraat behaalden met 4,7% de hoogste per centages van deze partij. Een en ander beantwoordt dus can het lage per centage van de K.V.P. in Haarlem- Zuid. Het verdere commentaar aan de hand van de statistische gegevens zullen wij in een tweede artikel behandelen. Bij Beeckesteyn heeft zich weer eens iemand onledig gehouden met het slopen van lood van het dak. Een voorbijganger, die het zaakje niet vertrouwde, vroeg de man wat hij daar deed, waarop deze ver klaarde te werken in opdracht van een loodgieter te Haarlem. De voorbijganger waarschuwde het bedrijf Openbare Werken te Velsen, waar men van niets wist en de recherche in de armen nam. Deze stelde een onderzoek in, maar toen was de dief al verdwenen. Een partij van 100 kg." lood lag klaar om weggehaald te worden. Aan de hand van de verklaring van de voorbij ganger die de man bezig gezien had, werd een nader onderzoek ingesteld met het ge volg, dat de 23-jarige werkloze loodgieters knecht B. v. M. uit Haarlem gearresteerd werd Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd en is in het hoofdbureau van politie ingesloten. Advertentie Grote Houtstraat 16 - Haarlem rijke sortering ,-AMV.VW.V. WWWA BIOSCOPEN: Rembrandt: „Verboden spel". Boven 14 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ,,De Piratenkoningin". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere morgen om 10, 11 en 12 uur: „Elizabeth is Koningin". Luxor: „Verdorven jeugd". Boven 18 jaar, Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een Koningin wordt gekroond (wereldpremière). Tijden: 11, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. a. 1. City: Maandag tot en met Donderdag „Tramlijn Begeerte", volwassenen. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Storm over Bengalen". Boven 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getuige vermoord". Boven 18 jr. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Woensdag en Donderdag: „Sto len face" 8.15 uur. Boven 18 jaar. Woensdag 17 Juni Openluchttheater Bloemendaal: Kinder voorstelling: „Sjors en Sjimmie in spro'okjés land", 14.30 uur. Stadsschouwburg: Toneelver. „Door in spanning uitspanning", in: „Het proces Mary Dugan", 8 uur. Donderdag 18 Juni Stadsschouwburg: Toneelver. „Herman Heyermans" in: „In een andere wereld 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door Geor ge Robert. 1516 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum „De Stompe Toren". Geopend Donderdags, Zaterdags en Zondags van 2—-5 uur. Museum Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. Werken van mevrouw H Reuchlin—Lucardie. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. 's Zon dags van 14—17 uur (t.m. 21 Juni). Frans Halsmuseum: Nieuwe aanwinsten uit de recuperatie. Verder werken van Hals, Verspronck, De Bray en anderen Geopend: 10—17 uur. Zondag 1317 uur. Vandaag viert het echtpaar A. J. Spoor- J. M. G. Pistoor zijn gouden huwelijksfeest De bruid is thans 71 jaar, de bruidegom 76 jaar. Begrijpelijk was het een pleizierige dag en gedurende de bruisdagen reeds heb. ben vele vrienden en kennisen het gouden paar, dat in de Amsterdamstraat 3a b woont, van hun belangstelling doen blijken, De Haarlemse politie verzoekt ons mede te delen, dat morgen 18 Juni het Klokhuis plein en de Riviervismarkt van 12.15 tot 13 uur voor het verkeer gesloten zullen zijn. Advertentie GEBOREN: A. Dollé—Dams z; Th. M. M. Th. UyttewaalSchoorl z; C. M. van den KerkhofHoogland d. ONDERTROUWD: A. Hofmans en J W. Lommerse; M. Buss en G. S. T. van Ol'st; D. Zendijk en B. Jakobs. GETROUWD: J. L. M. van Kordelaar en M. E. Kuypers; F. van Zalen en C. W Bout. OVERLEDEN: G. Pool, 52 j„ Hazepa- terslaan; E. Timmerman, 65 j., Archipel- straat; J. Kuiper, 75 j., Zoetestraat; H VosKeilerman, 66 j., Kamperlaan; P. de Groot, 69 j.. Kamperlaan. Ter gelegenheid van haar gouden be- staansfeest hield het bestuur van de Haarlemse Bakkerspatroons Vereniging gistermiddag in restaurant Brinkmann een receptie, die door talrijke vooraan staande personen in de bakkerswereld werd bezocht. Allereerst werden de hr. K. J. Dijkstra, voorzitter van de ver eniging, en zijn medebestuursleden toe gesproken door de voorzitter van de Nederlandse Bakkersbond, de heer C. Koppert. Ten aanzien van de huidige moeilijkheden in het Haarlemse bedrijf merkte de heer Koppert op, dat hij nog geen licht zag; hij hoopte echter, dat de zon spoedig zou gaan schijnen. Namens het gemeentebestuur bracht wethouder A. J. M. Angenent de gelukwensen over. Onder de vele aanwezigen merk ten we voorts op de heer J. Kroon, di recteur van de meelfabrieken in Den Haag, de heer J. H. Senff, die namens de Droste cacao- en chocoladefabrieken het jubilerend bestuur feliciteerde. Jhr. dr. J. C. Mollerus gaf acte de presence als secretaris van de Kame/ van Koop handel. De heer Schaper bood geluk wensen aan namens de afdeling Haar lem van de R.K. Banketbakkersvereni ging. Vermeldenswaard is wel dat tij dens de receptie alle voorzitters, die sinds 1903 de jubilerende vereniging heeft bezeten, aanwezig waren, t.w. de heren H. J. Franken (oprichter van de ze afdeling), I P. Alkema, H. C. Kloet, P. C. Bruin en K. J. Dijkstra, de hui dige voorzitter. Opk de Coöperatieve Verbruiksver- eniging Haarlem gaf blijk van belang stelling. De voorzitter van de Haagse Bak kerspatroonsbond, de heer A. Zaayer, tenslotte liet zich van een edelmoe dige kant kennen. Hij stelde de heer Dijkstra namelijk in het bezit van het ruim 200 jaar oude gildeschild, gegraveerd met de namen der be stuursleden, die toentertijd in Haar lem aan het hoofd van het gilde bak kers stonden. Dit schild, afkomstig uit Haarlem en reeds lang verloren gewaand, is onlangs- teruggevonden bij een bakker in Den Haag, waar het op onverklaarbare wijze terecht was gekomen. Onder de talrijke geschenken, waar onder prachtige bloemstukken, vorm deze zilveren plaat wel het meest pas sende cadeau. De dag werd besloten met een di ner en een gezellige avond. In de vergadering van de gemeente raad te Bloemendaal op Donderdag a.s. komt alsnog aan de orde het punt „bouw van een openbare kleuterschool 'ie Overveen". De raad besloot in Mei Tijdens de receptie ter ere van het 50-jarig bestaan van de Haarlemse Bakkers- patroonSvereniging bood de Haagse afdeling de voorzitter van het jubilerende bestuur een gildenschild uit het jaar 1700 aan, dat ruim 200 jaar op onverklaar bare wijze uit Haarlem verdwenen was. De voorAtter van de Haagse afdeling, de heer A. Zaayer, hangt de heer K. J. Dijkstra, voorzitter van de afdeling Haar lem, het in Haarlem teruggekeerde gildenschild op de borst. Deze buitengewoon solide kamer, vervaardigd door één van NeêrJands toonaangevende fabrieken en bekleed met uitgeschoren wollen moquette, brengen wij' U tegen de bijzonder lage prijs van 2 meter lang dressoir met luifel, ingelegde uitschuifbare tafel, 4 stoelen en 2 armfauteuils. HAARLEM TEL. 11491 KRUISSTRAAT 11 MEUBELSHOWROOM RIDDERSTRAAT 24 De zittingen van het gerechtshof te Amsterdam hadden Dinsdag niet het sprankelende dat men gezien de ge gevens mogelijk zou hebben verwacht. Het was bijna niets dan clandestiene je never die er vloeide. Het begon met een klein en onbeduidend straaltje dat in dertijd in de Den Texstraat is ontdekt. Een hospita en een garage-bediende moesten zich hieromtrent nader verklaren, maar omdat het slechts een amateurskolfjs be trof en een nog niet afgewerkte vloei stof in een hoeveelheid die in een weck fles kon worden ondergebracht, zullen we over deze affaire verder niet reppen. Sterker tot de verbeelding sprak de clandestiene jenever-stokerij die de ge broeders S. met hun vader aan de He rensingel te Weesp hadden ingericht. Een complete, uiterst perfect ingerich te fabriek op de vliering met maar liefst 12 kolven die van Juli 1950 tot October 1951 een vermoedelijke omzet heeft be reikt van ruim 7Ü00 liter. Met een sterk te van ruim 40 pet., aldus verdachte, maar waarschijnlijk met een gehalte dat de 90 pet. heeft overschreden. Hoeveel de familie S. er aan heeft verdiend is moeilijk na te gaan, maar de deskundi gen schatten het totaal aan ontdoken ac cijnzen op f 34.000. Met de verdiensten werd de installatie uitgebreid en verbe terd. Deze wordt nu op een waarde ge taxeerd van om en nabij f 10.000. De beide broers, een kantoorbediende en een ander laboratorium-assistent, waren na de oorlog werkloos geraakt en toen had de oudste, die werkzaam was ge weest bij de keuringsdienst van waren, zijn heil maar gezocht in de fabricage van onwettig-gedistilleerd. Beiden ver klaarden dat hun vader, die timmerman van zijn vak is, er niet bij betrokken was, maar de papieren wezen een andere richting uit. Daaruit ble^k Qok dat ze kere V. de afnemer was. Omtrent de identiteit van dit heerschap konden de gebroeders geen nadere inlichtingen ver schaffen. Hij was ook voor hen een on bekende. Ze zouden destijds geen huis zoeking hebben gekregen, als ze niet in November 1951 te Diemen in hun auto waren aangehouden met een verdacht transport. De rechtbank had indertijd beiden 10 maanden gegeven met ver beurdverklaring van de apparatuur. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis, ook wat de straf van de vader betrof: 2 maanden. Verder vroeg hij bevestiging van het vonnis van de politierechter die de ge broeders had veroordeeld op grond van diefstal in vereniging van gas ten na dele van de gemeente Weesp. Want de twaalf gasvlammen, die indertijd onder de kolven hadden staan branden, had den voor energie gezorgd zonder dat de meter deze registreerde. De oudste broer had nl. een extra buizenstelsel aange legd, ook als de hoofdkraan dicht stond. Hoewel de Jongste broer verklaar de hiervan niets geweten te hebben, meende de procureur, gesterkt door vroegere verklaringen, dit niet als waar heid aan te mogen nemen. Jongelui boven 14 jaar kunnen zich nog opgeven als collectanten of coilectrices voor de buscollecte tén bate van het Kleu terhuis „Margriet", welke Zaterdag a.s. wordt gehouden. Bussen eri speldjes kunnen Vrijdaga/ond 19 Juni van half acht tot ne gen uur worden afgeh.-.ald bij „Margriet", Kennemerplein 3. Al een week lang kampeert een Hoorns gezin, bestaande uit man, vrouw én twee kleine kinderen, onder een zeil, dat over het trottoir aan de Kuil is ge- spannen. De man, de straatmuzikant P. O., is vorige week door de sterke arm uit een huis aan het Gerritsland gezet. Hij woonde oorspronkelijk aan de Kuil, maar kreeg vergunning van B. en W. om een ander huis, aan het Gerrits land, te betrekken. De eigenaresse van deze woning weigerde echter O. a'3 huurder te accepteren. Op een nacht brak O. in en installeerde zich met zijn gezin toch in die woning. De eigenaresse liet het er echter niet bij zitten: een deurwaarder en enige mannen van bui ten de stad zetten O. weer op straat. De muzikant van zijn kant wenste zijn vorige huis aan de Kuil, dat al jaren leden onbewoonbaar is verklaard, n'®' meer te betrekken. Hij en de zijnen kamperen sindsdien op het trottoir voof dit perceel. Vorig Opening slot 3% Ned. 1953 3% Nederl. 1948 3% pCt. Ned 1950 3-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fae. Inschr (irtbk. 46 3 pCt. Ned. Handei Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft Cert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabei Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N, Stoom b. M. Ned. Scheepv. Unie H.VA. Delr Mij eert t ex div. 6 10214 98,', 98 ii 97 f, 102 1„.,% 102'., 1201/2 150% 162% 195 2l3',i 159% 311% 96% 133 VI 125% 131% 100% 93% 17/6 102 ft 97ft 163% 19411 160 31254 9614 12514 13154 99% 9414 (Niet officiële koersen) 15/6 l«/s Anaconda Copper 34% 3454 Bethlehem Steel 49% 40% Chrysler Corp 71 71% General Electric. 69% 6&V2 General Motors 58% 58% Hudson Motors 12% 12% Kennecott Copper 64% Montgomery Ward 59% 59 North American Can 19% 19% Radio Corp. 23% 23% Republic Steel 46% 46 Shell Gil 66% 68% riern Pacific 42% 43 Southern Railway 87% 88 Tidewater 21% 21% U S. Stee! 37% 37# ex-div. 1316 Aug.; St. Christoffel; 47 Sept.: Heren; 1821 Sept.: Heren; 1013 Oct.: Heren; 16—19 Oct.: Heren. Loyola. Vught; 912 Oct.: Heren. Ten tijde van de „Flora 1953'' had de Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Heemstede een particuliere tuinwedstrijd uitgeschreven. Maandag 22 Juni des avonds om 8 uur zal in tegenwoordighed van het gemeen tebestuur en de jury de prijsuitreiking plaats hebben in het Verversingshuis var, „Groenendaal". De Ka jotters van Santpoort, die druk aan het sparen zijn om volgend jaar een bedevaart naar Lourdes te kunnen maken, hebben, ter versteviging van de reiskas, een voetbaltournooi in elkaar gezet, dat voorlopig is vastgesteld op Zondag 12 Juli. De Witte Paters in Santpoort gaven toestemming het tour nooi op het veld van het Lavigerie- College te spelen. In totaal zullen vier elftallen aan dit tournooi deelnemen n.L studenten van het Lavigerie-Colle- ge de K.A.J. in Santpoort, terwijl nog besprekingen gaande zijn met Driehuis en Schagen. grenzende aan het sportveld bij de Vrijburglaan, waarop zich thans een zandbak bevindt. Tegen dit besluit is verzet gerezen bij de omwonenden, die voor hun kinderen mei gaarne de zand bak ter plaatse missen. Een andere groep ingezetenen heeft er bezwaar te gen, dat op deze plaats temidden van woonhuizen een school wordt gebouwd. De bouw had kunnen geschieden met toepassing van art. 20 van de Wederop- bouwwet. Volgens het uitbreidingsplan „weerszijden Julianalaan" is de be stemming van de betrokken grond sportterrein en groenstrook. Met goed keuring van Ged. Staten is echter een afwijking mogelijk. B. en W. van Bloe mendaal achten het mogelijk, dat de be zwaren van de omwonenden even zwaar wegen als die indertijd aangevoerd tegen bouw in het Oranje-kwartier. Zou dit tot gevolg hebben, dat besloten wordt naast de bollenschuur te bou wen, dan betekent dit een ongunstige ligging voor de kleuterschool, terwijl ter plaatse een gedwongen bebouwing zou ontstaan en het speellokaal pas zou kunnen worden gebouwd, nadat het Tinholt-huisi is afgebroken. Het verzet van de omwonenden zal kunnen leiden tot een niet-goedkeuren door Ged. Sta ten. B. en W. stellen daarom voor het partiële uitbreidingsplan „weerszijden Julianalaan" in te trekken voor wat betreft de bedoelde terreinen. Volgens de bebouwingsvoorschriften mogen op de betrokken gronden slechts één-ge zinswoningen gebouwd worden, maar de raad kan voor een cnderwijs-inrich- ting ontheffing verlenen. Advertentie IN 11 FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND De Haarlemse bevolking bleef in het eerste kwartaal 1953 nagenoeg con stant: 164.970 inwoners. Het vertrek- overschot was aanmerkelijk lager dan in het voorafgaande kwartaal en bleef zelfs aanzienlijk beneden het gemid delde vertrekoverschot van het jaar 1952. In de vier kwartalen van 1952 was het vertrekoverschot n.l. gemid deld 451 en in het eerste kwartaal 1953 364 personen. Voor het eerst sinds vele jaren was ook het aantal geboorten in dit kwar taal niet lager dan het aantal in het overeenkomstige kwartaal van het vo rige jaar (753 tegen 731). De versto ring in de regelmaat valt op, doch waar het zeer goed een toevallige af wijking kan zijn, zou het wat voorba rig zijn hieruit thans reeds verder gaande conclusies te trekken, zo deelt het Ned. Economisch Instituut mede. De 40.000 is overschreden: on 1 April j.l. waren er in Haarlem 40.032 wonin gen. Het is mogelijk aan te geven, hoe groot het woningtekort thans is volgens de definitie, welke door Gedeputeerde Staten wordt gebruikt. Volgens deze de finitie bedroeg n.l. de woningbehoefte op 14 April j.l. 40.485. Het tekort was derhalve 6.453 woningen. Dit wil dus zeggen, dat er op iedere 6 woningen on geveer één woning tekort is. De toe komst laat zich echter niet ongunstig aanzien: op 1 April was het record aantal van 887 woningen in aanbouw. In het eerste kwartaal werden er 109 voltooid. Met voldoening kan worden geconsta teerd, dat naast verbeterde omstandig heden ook de bestrijding van de werk loosheid in Haarlem tot vermindering van het aantal werklozen (op 30 April 1510) heeft geleid. Het aantal ingeschre ven werklozen is aanzienlijk gedaald. Op 30 April stonden er 859. minder ge registreerd dan op 31 Januari j.l. en 676 minder dan op 30 April 1952. Per 1 Januari van dit jaar in de D.U W. werkzame personen zijn niet meer als werklozen beschouwd De reeks ge heel werklozen is nu de hoofcfreeks ge worden. Dank zij de medewerking van de PTT is het mogelijk ook de inleggingen en Zoals uit het kwartaalbericht van de gemeente Haarlem blijkt, bedroeg het aantal inwoners van de stad met ingang van het tweede kwartaal 1953 iets minder dan 165.000, een even wichtstoestand. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg in dat kwartaal 253, waarvan 107 kerkelijk werden ingezegend of minder dan de helft. Het aantal echtscheidingen blijft zich per kwartaal rond de 35 bewegen. terugbetalingen bij de Rijkspostspaar bank via de Haarlemse postkantoren in de statistiek op te nemen. De reek sen zijn thans volledig van 1950 af. In een volgend kwartaalbericht zal een uitgebreide analyse gegeven worden van de besparingen in deze gemeente. De sluiting van Haarlem Lichtstad is nog te kort achter de rug om hieraan reeds thans een beschouwing te kunnen wijden. Het ligt in de bedoeling om te zijner tijd een aparte nota over dit on derwerp samen te stellen, indien al thans de beschikbare gegevens dit mo gelijk maken. Het zal immers duidelijk zijn, dat het onmogelijk is een studie te maken van de economische betekenis van deze lichtweken, wanneer niet kan worden beschikt over gedetailleerde omzetcijfers van de Haarlemse winkel en horeca-bedrijven of althans een re presentatieve groep daarvan. Het zal van de bereidwilligheid afhangen, of er een serieuze poging gedaan zal wor den om het succes van Haarlem Licht stad, voorzover het zich in grotere om zetten in deze gemeente heeft gemani festeerd, in geld' uit te drukken. Nu de omzetcijfers van de industri ële bedrijven met meer dan 10 man per soneel (excl. de bouwnijverheid) over d'e jaren 1950, 1951 en 1952 bekend zijn, zal van tijd tot tijd iets nader op de ontwikkeling van een bepaalde bedrijfs tak worden ingegaan. De programma's voor de beiaardbe speling op Donderdag 18 Juni, van 20 —21 uur, en op Vrijdag 19 Juni van 11.30—12.30, luiden als volgt: Donderdag: 1. Improvisatie. 2. Oude Ned. Liederen: a. Lestmaal; b. Daar was laatst; c. Den uil (bew. Jan Wa genaar); d. Die Nagtegaal. 3. a. Uit So natine VI van J. Hay dn: Presto Menu et; b. Bourrée, J. Röntgen; c. Andante Cantabile, Jef Denijn. 4. Engelse liede ren: a. The blue Bells; b. So early; c. God made the Man 5. Drie Gavottes van Rameau, de Fesch, G. H. Boedijn. 6. a. '1 Was ochtend, M. H. Brandt Buys; b. Klokke Roeland, J. Destoop; c. Des Winters; d. Wiegelied, R. Holl; e. Dans liedje, J. Reekers; f. Menuet, J. Ree kers. Vrijdag: 1. Improvisatie, 2. a. Ons Lied, L. A. van Tetterode; b. Danslied je, L. A. van Tetterode; c. Limburg, H. Tijssen; d. Te land, J. J. Viotta. 3. Suite archaïque, G. Clément. 4. Vier delen uit sonatinen van J. Pleyel. 5. Vaterl. Lied en Des Dichters Letztes Lied, E. Grieg. 6. a. Leute, H. van Tus senbroek; b. Zingen, C. van Rennes; c. Spelde werksterslied', Hullebroeck; d. De wind, C. J. Geerlings. 7. a. Préludes, Handel; b. Jolijt, Jan Wagenaar. c March, J. Wijkman. 8. a. Van een sme der. Zagwijn; b. Er was een oorlogs schip; c. Frysk Volkslied; d. Wiegelied je. H. H. Amory; e. Een kruispunt. De beiaard wordt bespeeld door de stadsbeiaardier A. Peters. Zondag 21 Juni, des middags om 2 uur, zullen in Brinkmann de Nationale Brigade E.H.B.O. kampioenschappen worden gehouden in het kader van de viering van het 40 jarig jubileum van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen deelgenomen zal worden door de vertegenwoordigende Brigades van de districten Noord-Hol land, Zuid-Holland, Utrecht en Neder- Betuwe, Gelderland, Overijssel, Noord- Brabant en Limburg. Vrijdag zal te Zandvoort een rugby wedstrijd worden gehouden en wel tus sen een club van studenten van het Ne derlands Opleidingsinstituut voor het buitenland te Breukelen en de Delftse Studenten. Deze wedstrijd, die mogelijk werd door een initiatief van „Touring Zandvoort" zal 's avonds om 7 uur worden gespeeld op hét sportterrein aan i de Vondellaan. Heel vaak en uit alle delen van het land komen er bij Artis brieven binnen van kinderen en jongelui, meest scholie ren. die graag in de vacantie bij Artis willen komen „iverken". In de meeste gevallen zijn het jongens of meisjes, die veel van dieren houden en die als har te- Wens nu eens echt in een dierentuin willen helpen de levende have te verzor gen of om wat nader kennis met de die renwereld te maken. Het is vanzelfsprekend zeer moeilijk voor deze enthousiaste jongelui een plaatsje te vinden; een dierenoppasser heeft een zeer langdurige practische op leiding en een grote ervaring nodig. Een hulpje is derhalve de eerste maanden voor slechts enkele dingen bruikbaar. Er moet namelijk allereerst inzicht in de omgang met dieren worden aangekweekt en het zijn er maar zeer weinigen, die het ware oppassersbloed in zich blijken te hebben. Desondanks heeft de directie van Artis gemeend, dit jaar als proef enke le serieuze jongeren in de gelegenheid te moeten stellen gedurende de school- vacantie in Artis de .handen uit de mouwen te steken. In totaal kunnen er dit jaar niet meer dan vier of vjjf jongelui Voor in aanmerking komen; als eisen zjjn onder meer gesteld dat ze minstens veertien jaar oud moeten zijn en zich voor een maand verbin den. In Artis arriveerde vorige week. toch nog geheel onverwacht, de lang verbei de jonge gorilla uit Frans Equatoriaal Afrika. Het is een allergrappigst diertje van ruim een jaar oud, dat in Afrika de naam „Babar" heeft ontvangen, Voorlopig heeft hij een plaatsje gekre gen in een van de quarantaine-hokken van het mensapenhuisje; de Artis-bp- zoekers kunnen de kleine Babar door een van de zijramen in z'n kleine privê- woning zien rondscharrelen. Gorilla's zijn de grootste der mens apen; de mannetjes kunnen en Babar is een mannetje zo omstreeks hun 17e jaar een lengte bereiken van bijna twee meter met een gewicht van ongeveer 259 kilogram. Zo ver is het met Babar gelukkig nog lang niet; net zou zelfs bijzonder moei lijk zijn een geschikte plaats voor een r._, volwassen gorilla in Artis te vinden. De i moest hebben dieren zijn n.l. ongelooflijk „terk en het huidige mensapenhuisje. dat berekend is op jonge diertjes, zou in een oogwenk in een puinhoop zijn veranderd. Volwas sen gorilla's buigen met gemak dikke ijzeren staven, gelijk een mens een twijg* je. Een speelse, enigszins stevige greep lS voldoende om de botten van de mens te vergruizelen. Nu is Babar nog bijna een menselijk® baby met voor onze begrippen zeer wijze maniertjes. Het ia kostelijk, hem na een speelpartij vermoeid op een kistje te zien zitten, beentjes naar beneden bun gelend en armpjes ever elkaar geslagen- En het is bijna ontroerend hem, nadat de verzorgster hem de fles met dage* lijkse portie melk heeft gegeven, opge' rold in slaap te zien sukkelen, 't liefst op de arm van z'n verzorgster. Het wordt nu zo langzamerhand een gezellige bende m het nieuwe jonge mensapenhuisje. Tot nu toe leefden de vijf jonge chimpansees en de twee orang oetans gescheiden van elkaar, dat wn zeggen, wanneer het ene stel in de speelruimte rondklauterde, zat het an dere in de nachtverblijven opgesloten naar de medebewoners te koekeloeren. Sinds enkele dagen evenwel worden de chimps en orangs gedurende een uurtje per dag bij elkaar gelaten. Ond®r streng toezicht, want de vroegere in* wonertjes van Afrika zullen eerst ter dege aan de voormalige bewoners van Borneo moeten wennen en hen vervol gens leren verdragen. De orangs voelden zich aanvankelijk- omringd door een schreeuwende en kwet terende troep chimps, helemaal niet J>P hun gemak. De kleine Sam kroop in he verste hoekje weg, zo dicht mogelijk de buurt van degeen, die toezicht hie'0; Sarina, verreweg de grootste van J?e hele stel, kreeg echter al gauw door, de grote mond van de chimps voorna melijk bluf was en dat een enkele n°n chalante beweging van haar hand vo' doende was om het hele stel op vlucht te jagen. En dan was het beg™, pelijk, dat ze met een zekere trotse m'rn, achting naar boven gluurde, waar ha® belagers hevig scheldend in de touw® klommen. Maar ze had geen erg 'n kleinste van de chimpansees, die f kum achter haar sloop. Pas wanneer klein handje haar flink aan de trok. begreep Sarina, dat ze met vu chimps, ogen van voren en van achter eed (Van onze correspondent) Vier uur over tijd en zeer vermoeid keerde vannacht het gezelschap jonge prijswinnaars van de opstelwedstrijd „Samen Europa" van zijn Europese eenheidstrip in Hilversum terug. Het is een snelle reis geworden voor de tien jongelui, die uit 150 opstelschrijvers werden uitverkoren, om de centra van de Europese integratie, Parijs en Straatsburg, te bezoeken. „De keuze van de jury is uitstekend geweest" vertrouwde de reisleider, de KRO-pro- grammachef Toon Rammelt, ons toe. „Het intelligentiepeil van de jongelui, die alle rond de twintig jaar oud zijn, bleek zeer hoog te liggen". Dit openbaarde zich vooral tijdens de discussies met afgevaardigden, gezant schapsraden, M. S. A.-officials en an dere officiële persoonlijkheden, die bij hun uiteenzetting een critisch maar enthousiast gehoor tegenover zich von den. In Parjjs was het gezelschap o.m. de gast van het hoofdbureau van de M, S. A. en van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking. Een contact met Franse prijs winnaars van een soortgelijke wed strijd werd geen succes, toen deze prijswinnaars 10 a 12 jaar oud bleken te zijn. Het programma van bezoeken aan het bureau van de Nederlandse afdeling van de O. E. E. S„ dat gedeeld I jaarlijks te herhalen. wordt met België en Luxemburg. aan de Franse radio, werd afgew'» ep met een avond in de „Lapin Agde de Parijse opera. noese Straatsburg was het tweede Europ r, centrum. De jonge reizigers arrl je den op de dag van de opening van §enerale assemblée van de Kolen* je taalgemeenschap. Na de opening^e( door Paul Monnet werd in een zjt- deel van het gebouw een sPeC1®ie die ting belegd, waar de deken van b0x- derlandse delegatie, mr. G. y*» „en se, en dr. Marga Klompé ie'jerpel1 hielden en zich daarna onderw aan een kruisverhoor, dat he?}uiche' schillende malen bijna in moeuw den dreigde te brengen. Leden je Nederlandse delegatie, onder w Slot' heren Serrarens, Sassen, Bruin» w9- v. d. Goes v. Naters en Kortbaont- ren aanwezig bij een °"ic ive de vangst van het gezelschap, rondreis besloot. I 5- De Nederlandse delegatie Se\eresse \ater, dat het bezoek en de 'n aats- van de jonge prijswinnaars in e burg onverwacht veel indruk n maakt. Het is de eerste maal, ^ez0Chi- een gezelschap de assemblée Het succes van de reis was aard, dat men overweegt de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2