BLIKSEMAFLEIDERS gMW; Het spoor van het zwaarcL i I Opstand in Oost-Berlijn Spoorlijn Loolaan-Scheveningen gaat verdwijnen s c Sterke differentiatie de huurverhoging m Proc. toeslag voor middelbare en hogere ambtenaren Regeling uitvoer geschenk zendingen verruimd O A R ijl Financiële positie Rijkspersoneel Visserijgolf Leeftijdsgrens voor notarissen Toch verscheidene beperkingen naar. Verduistering van f 11.000 Grotewohl zegt nieuwe concessies toe Bij opheffing van spoorlijn niet over één nacht ijs André Marie neemt de opdracht aan li HERINGA WUTHRICH J WOENSDAG 17 JUNI l95o PAGINA 4 Vaklieden krijgen f 6.24 per maand meer RADIO Voorgesteld wordt 70 jaar Goede kans voor DCYÏI In bekerwedstrijd Politie-vij fkamp "A Twee jaar geëist tegen ex-gemeente-ontvanger FAILLISSEMENTEN Eén jaar geëist tegen hoofdcommies Nieuw K.V.P.-raadslid te Alphen geroyeerd Met voorkeurstemmen gekozen Eerste Kamer werkt met haastige spoed Principiële uitspraken van min. Algera r De Franse crisis MARKTBERICHTEN Huur bedrijfspanden niet boven 150 pet. hu° In het overleg- tussen de regering en de Centrale van overheidspersoneel is thans overeenstemming bereikt met be trekking tot de financiële positie van het Rijkspersoneel. De Ionen der vaklieden zuilen worden verhoogd met f 6.24 per maand. Ten aanzien van de middelbare en hogere ambtenaren zal een in 1945 in de vornt'van een vast bedrag toegekende toelage (de bekende overbruggingstoe lage van f 240) worden omgezet in een procentuele toeslag. Ook voor de ongeschoolde en half- vaklieden is enige verbetering tot stand gekomen. De salariswijzigingen voor de lagere administratieve en technische ambtenaren houden gelijke tred met de verbeteringen die voorde ambtenaren- vaklieden tot stand zijn gekomen. Voor de ambtenaren-werklieden op weekloon zal het aantal periodieke verhogingen van zes tot vier worden teruggebracht. Advertentie koopt rustig bij ons en wij geven een betrouwbaar advies Keuze uit: O PHILIPS O ERRES O FRIDOR O COLUMBIA O GRAETZ O BRAUN Ged. Oude Gracht 52, tel. 12162, t/o de Kerk BETALING IN OVERLEG De handel in IJmuiden kreeg Maan dag voldoende schol aangevoerd, om het Dinsdag wat kalmer aan te kunnen doen met inkopen. De kwaliteit moest al heel goed zijn, wilde schol 2 nog f 15 per kist kunnen opbrengen, terwijl alleen de beste kwaliteit schol 3 vrii wist te blijven van de opvangregeling. Ook met de verkoop van tong wilde het niet bijster vlotten. Grote tong was nog het best betaald met f 1.60 per kilo, maar de overige sorteringen kwamen niet verder dan f 1.30 per kilo. Naar schelvis was meer vraag, maar gelet op het betrekkelijk geringe aanbod kwa men toch niet die noteringen uit de bus, die verwacht mochten worden. Grove schelvis bracht gemiddeld f 38 per kist op en de braadschelvis werd gewaar deerd op f23 per kist. Dat de handel Dinsdag wat voorzich tig was met inkopen is verklaarbaar, want voor de Woensdagmarkt kwamen niet minder dan vier trawlers in IJ muiden binnen. De Eli Cheneviere IJJV. 32 meldde zich present met 500 kisten rondvis, waarvan geen nadere specifica tie werd gegeven, de Abraham VL 77 lag aan de markt met 400 kisten dichte makreel. 240 kisten gestripte makreel, 05 kisten schelvis en piepers, 100 kisten diversen, 75 kantjes haring, de Herman IJM2 kwam binnen met 400 kisten zwarte koolvis, 130 kisten haring. 60 kisten dichte wijting, 80 kisten makreel. 50 kisten schelvis en piepers, 180 kisten gestripte wijting, 150 kleine kistjes ha ring en de Schoorl IJM 39 bracht 100 kisten schelvis en piepers, 200 kisten wijting, 60 kisten makreel. 70 kisten gul en kabeljauw, 100 kisten diversen, 40 kleine kistjes haring en 40 stuks stijve kabeljauwen. De loggeraanvoeren ble ven deze keer beperkt tot wat tong en schol van enkele kustvissers. Volgens voorlopige berichten kan d» Joh. Polderman IJm 20 aan de Donder- dagmarkt verwacht worden. Het schip heeft de laatste dagen een aardig ma- kreel-visserijtje getroffen, zodat er weer werk komt voor de rokerijen. In de periode van 1 tot en met 6 Juni werden vanuit de volgende havens de daarachter vermelde hoeveelheden gezouten haring uitgevoerd: Katwijk aan Zee 304 kantjes (in 1952 230 kant jes) Scheveningen 526 (705) kantjes, Vlaardingen 43 (548) kantjes en IJmui den 62 (12) kantjes. In totaal werden dus in genoemde week 935 kantjes ha ring uitgevoerd tegen 1.495 kantjes in de overeenkomstige periode van 1952. Het kwantum gerookte bokking, dat onder rijks-certificaat werd uitgevoerd in bovenvermelde periode bedroeg 4.777 kg tegen 27.500 kg in de overeenkom stige week van 1952. Ten slotte is het bedrag van de va- cantietoeslag over 1953 in afwijking van de regeling over 1952 zonder enige beperking op 2 pet. van het sala ris vastgesteld, waarbij het onderscheid tussen gehuwde en ongehuwde is ko men te vervallen. De centralen van overheidspersoneel hebben er hun voldoening over uitge sproken, dat het overleg dat aanvan kelijk dreigde te stagneren ten slotte toch tot overeenstemming heeft geleid. Hier is opnieuw de grote waarde van het overleg tüssen regering en organisaties van ambtenaren bevestigd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot invoering van een leeftijdsgrens voor het notarisambt en betreffende de oprichting van een no tarieel pensioenfonds. Het wetsontwerp wil de leeftijdsgrens stellen op 70 jaar. Minister Donker wil deze grens ineens voor allen invoeren. Een notaris zal ten hoogste f 5.000 per jaar genieten en een candidaat-notaris ten hoogste f 3.000 per jaar. Er waren 1 Februari 109 notarissen, ouder dan 70 jaar. De toestand dat van een ambtenarencorps 13.3 pCt. boven de 70 jaar is, kan, aldus de minister, niet langer worden getolereerd. Tot dusverre konden, onder bepaalde beperkingen t.a.v. de inhoud geschenk zendingen tot een waarde van f 25 en een gewicht van 5 kg. worden uitge voerd met gebruikmaking van een door de verzender zelf in te vullen groen formulier (geschenkspecificatie) De normen voor deze zendingen worden aanzienlijk verruimd. De regeling is aldus gewijzigd, dat nu geschenkzendingen tot een waarde van f 200 en een ge wicht van 10 kg, zonder formaliteiten kunnen worden uitgevoerd, Hierby be hoeven dus geen geschenkspecificaties meer te worden gebezigd. Slechts moet op de buitenverpakking duidelijk worden aangetekend- „geschenkzending". De volgende beperkingen t.a.v. de in houd worden echter gehandhaafd. De zendingen mogen niet inhouden: bloem bollen, boom- en kwekerijproducten, groente- en bloemzaden, postzegels, ten zij deze door ingezetenen, als geschenk over de brievenpost worden verzonden, goud en andere edele metalen en geheel of gedeeltelijk uit andere edele metalen dan zilver vervaardigde voorwerpen en betaalmiddelen en geldswaardige papie ren. De zendingen mogen van de hier na te noemen artikelen niet meer bevatten dan de daarachter vermel de hoeveelheid: boter 1000 gram, room 2000 gram, koffie 1000 gram, sigaretten 300 stuks, sigaren 75 stuks, tabak 300 gram. Van andere levens- en genotmidde len mag niet meer verzonden worden dan 5 kg van dezelfde soort. Deze nieuwe regeling geldt in gelij- Advertentie HAARLEM Voor een beker-tournooi, uitgeschre ven door de damclub Stabiel te Sant poort, werd gespeeld de wedstrijd DCIJIIStabiel I. welke de IJmuide- naren met 64 gewonnen hebben. De gedetailleerde uitslagen luiden: DCIJ II—Stabiel I 6—4. H. Swier—Hoek 20, P. v. d. BergBakhuys 20. K. de JongZuiderduyn 11. L. L. Vooys Provoost 20, D. OttBuren 02. W. van WortZuiderduyn 20, J. Post Bontebal 1—1, J. KoppelmanKort 2—0, C. KaanKok 20, Opa v. d. BosNij- man 20. Hierdoor is de stand in dit tournooi geworden: Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt. KNCI, Haarl. 3 2-14 DCIJ II, IJm. 3 2-14 Stabiel I. Santp. 3 1-22 Sportief I, IJm. 3 - - 3 0 De wedstrijd KNCIDCIJ II is afge broken in een 8—8 stand. Maandag worden de twee afgebroken partijen uitgespeeld. Koppelman van DCIJ heeft winstkansen, terwijl v. d. Berg remise staat, zodat de vermoedelijke uitslag 119 wordt in het voordeel van de IJmuidenaren, die dan de beker winnen. Zou het remise worden, dan is de beker voor KNCI, omdat het aantal gewon nen partijen telt. De jaarlijkse politie-vijfkamp, waar aan deelnemen leden van de gemeen telijke politiecorpsen van Haarlem, Velsen, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort, wordt a s. Maandag te Overveen gehouden. Om half tien be ginnen de wedstrijden in schieten, zwemmen en athletiek. 's Middags zal een demonstratie worden gegeven van jiu-jitsu" en „judo" resp. door de po litie van Velsen en die van Bloemen daal. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.15 gram.. 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw. 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 muz, 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram., 11.50 causerie, 12.00 Angelus, 12.03 lunch- conc,, 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 piano en bariton, 13.50 gram. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en solist, 15.45 vrouw, 15.15 kinderkoor, 15.30 piano, 16.00 prot. pr., 16.30 sopraan en piano, 17.00 hoorspel jeugd. 17.30 gram.. 17.40 voordr., 18.00 tenor, hobo en orgel, 18.30 gram.. 18.35 Op de stelling, 18.45 gram.. 19.00 nieuws, 19.30 gram., 20.00 radiokranC 20.20 radio-vossenjacht, 21.15 gram.. 21.30 causerie, 21.45 Mariniers kapel. 22.15 piano, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 prot. pr., 9.15 liederen, 9.25 vrouw. 9.30 gram., 10.50 kleuters, 11.00 gev. progr.. 12.00 zang en piano, 12.25 In t spionnetje, 12.33 gram., 12.50 bedrijfsleven, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Metropole-ork., 13.50 gram.. 14.05 cabaret, 14.30 bas en piano, 15.00 zieken, 16.00 Tussen vier en vijf, 16.45 jeugd, 17.30 mil. act., 17.40 gram., 17.45 rege- ringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.25 gram., 18.30 lichte muz., 19.00 brief uit Londen, 19.05 jazzmuz., 19.30 amusem.- muz., 20.00 nieuws, 20.05 Radio Philh. Ork en sol.. 21.10 hoorspel. 22.25 lichte muz.. 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 18.20 marsen en walsen. BBC. light progr.. 1500 en 247 m.: 15.00 gev. muz., 15.55 lichte muz., 18.00 variété-ork., 22.15 oude dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 ork., 13.25 lichte muz., 15.50 dansmuz., 19.30 gev. muz., 22.10 dans muz., 23.15 moderne muz., 0.30 dansmuz. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.30 operamuz., 13.20 operamuz.. 20.02 orkest. BRUSSEL, 324 m.: 12.15 amusem.muz., 12.34 amusem.muz.. 14.00 Engelse les. 14.30 Franse les. 14.45 klass. muz., 15.45 dansmuz.. 16.00 Negro-spirituals 484 m.: 16.00 lichte muz., 22.10 lichte muz. ke mate voor de uitvoer van z.g, 3oe- rist.enzendingen. Tenslotte is de mogelijkheid geopend goederen over de brievenpost naar het buitenland te verzenden. Dit geldt uit sluitend: voor de uitvoer zonder verreke ning van goederen, die geen handels waren zijn tot een waarde van f 25. en een gewicht van één kg. Hierbij behoeven geen formaliteiten te worden vervuld. Deze briefpost-zen dingen zijn t.a.v. de inhoud aan de zelfde beperkingen gebonden als de ge schenk- en toeristenzendingen. Voor de arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft gisteren terechtgestaan de 49-jarige C. A. B. M. V., oud-gemeen te-ontvanger van Hulst en van Grauw en Langendam, wegens verduistering van een bedrag van f 11.000. De eis tegen hem luidde: twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief. Uitspraak 30 Juni. Qb rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 16 Juni 1953 geen faillissemen ten uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is op 16 Juni 1953 geëindigd het faillissement van: G. Stada, aannemer te Velsen, Jan Kostelijklaan 7 en handelende te 's-Gra- venhage onder de naam firma D. Stade Zn. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. A. W. Hellema Sr., IJmuiden. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem van 16 Juni 1953 is met in gang van 18 Mei 1953 definitief sur séance van betaling verleend aan: Th. H. A. Kamer, handelende onder firma Haarlemse Koper- en Metaalgie terij, te Haarlem, Zanenstraat 52 zw., voor de tijd van anderhalf jaar, met benoeming van mr. H. Peters, Haarlem, tot bewindvoerder. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem van 16 Juni 1953 is met in gang van 28 April 1953 definitief sur séance van betaling verleend aan: J. M. Opdam, Heemstede, Binnenweg 24 en N. W. Opdam, Heemstede, J. v. d. Berghstraat 5, tezamen handelende on der de naam Vennootschap onder firma J. M. Obdam Zoon, te Heemstede, voor de tijd van anderhalf jaar,, met benoeming van mr. H. Jonker tot be windvoerder. 116. Gij zijt dus ontwaakt, blonde krijger7" lispelt een zachte stemen de gestalte die Eric voorkomt als een lieflijke droomverschijning, buigt zich over hem heen. Verbaasd tast de Noorman naar zijn hoofd. Hij probeert zich op te richten, doch onmiddellijk begint alles voor zijn ogen te golven en met een kreun laat hij zich terugvallen. Watwaar ben ik?" stamelt hij. Wie zijt gij? Hoe „Rustig! Houd u rustig, blonde krijger," fluistert de jonge vrouw, terwijl zij met haar smallefraai gevormde handen de vacht schikt, die over de Noorman heen ligt. „Maar Erwin? Waar is Erwin? Waar is mijn zoon?" dringt Eric aan, terwijl hij opnieuw een poging doet om het hoofd op te heffen. Even slaat het meisje bij die woorden de ogen neer. „Ah, ge hebt een zoon, blonde krijger?" komt het nauwelijks hoorbaar over haar lippen. „Ge waart anders alleen, toen ik u vond. Alleendoch de dood was u zeer nabij! Ik was aan het jagen, toen mijn arenden u ontdekten, u en de zwarte wolf aan uw zijde, reeds half bedolven onder de sneeuw. Mijn mannen durfden hem eerst niet te naderen. Zij waren bang voor hem. Doch het dier scheen te begrijpen, dat ik geen kwaad tegen u in de zin had en liet toe, dat wij u op een van onze paarden tilden. En zo kon ik u ongezien hierheen krijgen. Doch zeg mijblonde krijger, wie gij zijt en wat ge hier zoekt te midden van de barre eenzaamheid der steppen „Ik ben Èrickoning der Noormannen," brengt Eric uit. Het spreken kost heW merkbare inspanning en in korte afgebroken zinnen gaat hij verder: „Ik dank v» dat ge mij het leven gered hebt! Zonder u zou ik zeker het lot gedeeld hebben va zovelen van mijn trouwste metgezellendie reeds het leven lieten op deze vr selijke tocht." -rt/Tr Een zachte blos kleurt het gelaat der jonge vrouw bij deze woorden en om n.au> verwarring te verbergenvraagt zij snel: „Maar wat zoekt ge hier? Wat wilt ge deze steppen?" „Ik zoek Bor Khanantwoordt Eric. „Ik wil hem bewegen, mij het zwaard va> Tyrr terug te geven, dat zijn afgezant Tsacha in Noorwegen geroofd heeft, n* zwaardach, maar dat is voor u van geen belang," valt de Noorman ztchzeij de rede. „Vertel mij toch, waar ge mij heen gebracht hebt. Waar ben ik hier. Een ondoorgrondelijke glimlach speelt om de mond der jonge vrouw, als zv an woordt: „In het winterkamp van de man, die gij zoekt, blonde^krijgertn nederzetting van de gevreesde heerser der steppen, Bor Khan De officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage heeft gistermiddag één jaar gevangenis straf geëist tegen de 34-jarige hoofd commies van het ministerie van Econo mische Zaken, mr. F. H., wonende te Wassenaar. Hem was ten laste gelegd dat hij van een importeur van schrijfmachines f 1.000 had aangenomen, daarbij deze suggererende dat hij invloed te zijnen gunste zou uitoefenen bij het opstellen van het verdeelschema voor de import van deze machines H. had echter niets gedaan waardoor dit schema veranderd zou kunnen worden. Uitspraak 30 Juni. (Van onze correspondent) Het bestuur van de plaatselijke afdeling van de K.V.P. te Alphen aan den Rijn heeft de heer L. C. Slootjes, die met voorkeur stemmen tot lid van de gemeenteraad werd gekozen, als lid van de partij 'geroyeerd. De heer Slootjes had zich voor de gros lijststemming verbonden genoegen te zullen nemen met de plaats welke hem door de leden van de partij bij de groslijststemming zou worden toegekend en verkïaarde geen actie te zullen ondernemen om, mocht hij geen verkiesbare plaats op de groslijst ver werven, toch tot lid van de raad te zullen worden gekozen. De Alphense K.V.P. had vier zetels in de raad. Het bestuur adviseerde de heer Sloot jes op de vierde, dus een verkiesbare plaats. De leden van de kiesvereniging hebben hem evenwel bij de groslijststemming op de tien de plaats teruggedreven. Op de vierde plaats kwam toen te staan de heer Th. W. J. Verhoef, een candidaat uit de agrarische kringen. Ondanks de door de heer Slootjes gete kende verklaring heeft hij niet alleen goed gevonden, dat doo: anderen actie voor zijn verkiezing tot raadslid werd gevoerd. Hij heeft ook zelf hieraan deelgenomen. De arbeidersgroep heeft bij de verkiezing van de leden van de gemeenteraad alles op alles gezet om de heer Slootjes in de raad terug te krijgen en wei met groot succes, want hij kreeg op zich verenigd 578 stem. men, hetgeen ruim de lijst-kiesdeler is. Hij wenst thans zijn zetel niet prijs te geven. Dit is de oorzaak van zijn royement. (Vervolg van pag. 1) Leden van de socialistische eenheids partij, die kenbaar waren aan hun in signes, werden uitgejouwd en hier en daar zelfs afgeranseld. Hun werd verweten, dat zij de arbei ders bedrogen en hun belangen verra den hadden. „Wij willen maar één ding, en dat is, dat jullie zo spoedig mogelijk verdwijnen". Veel Oost-Berlijners, die de opmars en de demonstratie op een afstand bekeken, geloofden eerst, dat het hier een communistische stunt betrof Maar later betuigden velen hun instem ming. In de loop van de avond trokken duizenden Oost-Berlijners zingend door de Stalin-allee achter een groep van on geveer 300 jonge stakers. De betogers klapten op de maat in de handen en schudden met hun vuist naar de politie mannen, die zwijgend toekeken. Eerder op de dag had men ook al geroepen: „Weg met de volkspolitie. Weg met het volksleger". Toen de rust was terugge keerd. bleef het druk in de straten van Oost-Berlijn. In de Stalin-allee en op het Strausberg-plein stonden groepen mensen te discussiëren met functionaris sen van de communistische partij. On geveer 600 leden van de communistische jeugdbeweging hielden een tegen-de monstratie. In dezelfde straten droegen zij spandoeken rond met het opschrift: „Wij hebben vertrouwen in onze rege ring". Volgens betogers zijn de bouwvak arbeiders in verzet gekomen tegen het gedeeltelijk uitblijven van loonuitke- ringen. Verder zouden zij verontwaar digd zijn, dat bij een korte staking in Friedrichshain arbeiders door de volkspolitie voorlopig in arrest waren gesteld. Toen onderhandelingen tussen de onder communistische leiding staande vakbonden in Oost-Duitsland en vertegenwoordigers van de bouw vakarbeiders gistermiddag geen resul taat hadden, besloten de arbeiders te demonstreren. De mededeling over de opheffing van de verhoging van de prestatienormen kwam te laat. De West-Duitse regering heeft haar (Van onze parlementaire redacteur) Met een spoed die er op wyst, dat de senatoren het zomerreces beginnen te ruiken, heeft de Eerste Kamer gisteren een vijftiental wetsontwerpen behandeld, waarvan sommigen heet van de naald, zodat de schriftelijke behandeling die aan een openbaar debat pleegt vooraf te gaan door een mondelinge werd ver vangen. De verlenging van de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen en van de werkingsduur van het Besluit Regeling In- en Uitvoer 1944 werden op deze minder elegante parlementaire manier tot wet verheven, terwijl ondanks communistisch protest, ook de inkwartieringswet met bijna dezelfde vaart zon der hoofdelijke stemming onder de hamer doorging, gevolgd door nog een serie minder belangrijke wetten. Middenin deze stroom stokte het ech ter, toen de motie van de beer Mole naar over het opheffen van de spoor lijn naar Scheveningen minister Alge- ra in het harnas bracht niet alleen te gen het indienen van de motie, maar ook tegen een socialistisch en Chris- telijk-Historisch Kamerlid. Men kan moeilijk volhouden, dat deze motie over een onderdeel van het spoorweg" beleid een erg politiek karakter had, zoals ook bij de stemming bleek, waar bij alleen de VVD en de communisten eensgezind voor de motie stemden en de rest in de meest bonte verdeeldheid verkeerde van voor en tegen. De be woners van Wassenaar en Schevenin gen hebben dus wel verdedigers van hun vervoersoutillage gekregen, die eikaars politieke antipoden vormen. Het merkwaardige was. dat het voor het behoud van dit lijntje mogelijk bleek argumenten aan te halen die al evenzeer van totaal verschillende aard waren. De heer Molenaar bestreed de opheffing op allerlei zakelijke gronden, die mede door ir. Den Hollander wer den aangehoord, zij het met een gezicht van wat-weten-die-parlementariërs-nu- van-mijn-zaken-af, terwijl de commu nist Brandenburg eenvoudig stelde, dat de N.S. de uiterste consequenties had den te trekken van het feit, dat zij een openbare dienst vertegenwoordigden, zodat het er helemaal niet op aan komt, of er zakelijke belangen met een be paald lijntje zijn gemoeid. Hef publiek moet kunnen rijden, daarmee uit. Aan minister Algera de eer, dat hij van deze verre van wereldschokkende zaak toch nog iets gemaakt heeft. De minister heeft duidelijk zijn beleid ter zake uitgestippeld: hij gaf de commu nist een heel klein pietsje gelijk, door op te merken, dat het belang van de reizigers wel heel sterk weegt. In dit soort gevallen gaat men altijd uit van twee premisses: de lijn moet werkelijk totaal onrendabel zijn en er moet een behoorlijk ander vervoer middel zijn, waarmede de te schaarse reizigers kunnen worden tevreden ge steld, maar hij kwam met klem op te gen de gedachte, dat de spoorwegen een vervoersmonopolie zouden hebben. Integendeel, er is gezonde concurrentie met andere middelen van vervoer en dat houdt er de spanning in. Het be drijf moet in zijn geheel rendabel zijn, zoals het de laatste jaren gelukkig weer is. Het wordt volgens begrippen van goed koopmanschap beheerd en de begroting moet sluitend zijn. De minis ter wees op buitenlandse voorbeelden, die hij als afschrikwekkend voorstelde, Hij noemde ook de Deutsche Bundes- bahnen, om aan te tonen, dat het heel gevaarlijk is wanneer de overheid een politiek gaaf voeren waarmede bepaal de belangen worden nagejaagd. Volg de men in Duitsland het Nederlandse voorbeeld, dan zou het nooit kunnen voorkomen, dat, zoals tot grote erger nis van onze vervoersmaatschappijen thans gebeurt, voor het vervoer over Duitse zeehavens een zo sterk geredu ceerd tarief wordt berekend, dat men er ten opzichte van Nederland een volkomen oneerlijke concurrentie mee bedrijft. Voor het verdwijnen van het lijntje zelf wist de minister aan het adres van prof. Molenaars nog tal van ar gumenten van zakelijke en stede- bouwkundige aard naar voren te bren gen, die ten slotte bij de stemming de balans deden overslaan naar zijn kant. De motie werd met 15 stemmen voor en 17 tegen verworpen. Was de stemming anders uitgevallen, dan had den er eigenaardige bestuurlijke pro blemen kunnen ontstaan, want de mi nister had in zijn betoog al laten ho ren, dat de Kamer eigenlijk achteraf praatte over een beslissing die al ge nomen was. De tekst van de motie, die sprak van een besluit dat in nadere overweging diende te worden geno men, was er naast. Een besluit dat al genomen is, kan men moeilijk nog eens in overweging gaan nemen. De heer Kolff brak bij dit debat een lans voor een algemeen debat over de opheffing van lijnen en vervoersdiensten in het algemeen, waarover ook van andere zijde reeds suggesties waren ge daan. Wij hebben deze middag eenmaal het gezicht van de heer Den Hollander in een grijnslach zien overgaan, n.l. toen deze afgevaèrdigde met provinciaal pathos uitriep: „Als het maar om een spoorlijntje in het Hart van Holland gaat, dan maakt de Kamer zich wel druk, maar voor onze boeren ln de Be tuwe. De minister gaf de goede heer Kolff nogmaals de verzekering, dat ook de provinciale belangen hem aan het hart gaan. Er zijn vele voorbeelden aan te wijzen van lijntjes die niet rendabel zijn en die toch worden voortgezet, zo als van Nijmegen naar Tiel, van Gro ningen naar Leeuwarden en van De venter naar Hengelo. Als voorbeelden van lijntjes die men met alle middelen tracht rendabel te maken door ze te moderniseren, noemde hij de verbindin gen GroningenRoodeschool, Leeuwar denStavoren en HeerlenKerkrade Schin op Geul. vertegenwoordiger in West-Berlijn op dracht gegeven haar volledig over het gebeurde in te lichten. Uit de reacties van christen-democraten en socialisten in Bonn valt op te maken, dat men daar de betoging in Oost-Berlijn opvat als een teken, dat de Oost-Duitse bevolking genoeg heeft van haar onderdrukking. De West-Duitse minister voor zaken, ge heel Duitsland betreffende, Jacob Kai ser, heeft zijn landgenoten in de Ooste lijke zone via de radio aangeraden zich te onthouden van „onbezonnen en ge vaarlijke acties". Regering bekent schuld In een communiqué van de Oost- Duitse regering werd toegegeven, dat de verhoging van de prestatienormen een grote fout was. Staatsbedrijven, die de normen met tien procent had den verhoogd, werden veroordeeld. De arbeiders kunnen hun productie alleen maar vrijwillig verhogen, aldus de bekendmaking. In de Stalin-allee, waar men druk aan het bouwen is, hadden de arbeiders al enkele keren geprotesteerd. Het orgaan van de (communistische) Eenheidspartij „Neu- es Deutschland" maakte Zondag voor het-eerst melding van deze protesten en noemde ze toen al „gedeeltelijk ge rechtvaardigd". De premier van Oost-Duitsland, Gro tewohl, en de leider van de socialisti sche eenheidsparty, Ulbricht, hebben gisteravond een vergadering van 3.000 functionarissen van de socialistische eenheidspartij in Oost-Beriyn bijge woond. Grotewohl zeide op de vergade ring, dat de levensstandaard in Oost- Duitsland tot vorige zomer gestadig was gestegen, maar dat hü sedertdien was gedaald, doordat de uitvoering van het vijfjarenplan „te hoog was opgevoerd". De premier verklaarde, dat de fouten in het verleden de ontevredenheid van de werkende klasse had doen toenemen. „Zowel de partij als de regering gaan nu overstag, omdat dit nodig is voor een spoedige verbetering van de levens voorwaarden: van ons volk", zo zei hy, Er zouden volgens Grotewohl nog meer „verstrekkende maatregelen" genomen moeten worden. Ulbricht zei in zijn toespraak o.m., dat de partij zich er te laat rekenschap van had gegeven, dat de nationale toestand van Duitsland niet toeliet, dat men in hetzelfde tempo voortging, waarin tot nu toe was gewerkt. Noch Ulbricht, noch Grotewohl sprak over de demon straties, die gisteren in Oost-Berlijn zijn gehouden. Wacht niet tot het laatste ogenblik met het opgeven van Uw vacantie-adres. Stel ons minstens 5 dagen vóór Uw vertrek op de hoogte van Uw tijdelijke adres, onder vermelding van Uw vaste adres. Slechts dón kunnen wij er voor instaan, dat Uw lijfblad prompt bezorgd zal worden. Weekabonné's gelieven over de periode, dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger, van wie zij op hun vaste adres de krant ontvangen. DE ADMINISTRATIE De radicaal André Marie heeft j dagen onderhandelen met de van verschillende partijen de opdraci' tot vorming van een nieuw Frans s» binet van „nationale eenheid" ean' vaard. De Nationale Vergadering komt mof* gen bijeen om te beslissen, of zij Man tot premier zal benoemen. Mocht o<Jjj Marie niet slagen, dan overweegt, vol gens de Parijse correspondent van „Daily Telegraph", de president van republiek, Vincent Auriol, zijn funeti® neer te leggen en zich zelf beschik baar te stellen als kabinetsformateur- Marie zou echter kunnen rekenen de steun van vrijwel alle partijea nodig zijn voor de vorming van ee* coalitieregering, behalve op die van.0 Republikeinse Volkspartij, die nie^ wilde beloven vóór zij de formele re devoering van Marie voor de National Vergadering heeft gehoord. VEILING POELDIJK, 16 Juni. Tomatej1 A 16.50—17.10. B 16.00—16.50, C 16.50—174™ CC' 14.2015.60 per bak van kg. Bloei: kool (6) 0.08—0.15, (8) 0.08—0.13, (10) —0.13 (12) 0.08—0.11 per stuk. Peen O-Zol 0.28 per bos. Andijvie 0.06, Rabarber 0.0»" 0.10 per kg. KAASMARKT BODEGRAVEN, 16 Juni. Aanvoer: 191 partijen. Prijzen: 1ste s<s> i 2.13—2.20, 2de srt. f 2.05—2.12, zware t*"' extra f 2.40 beide le soort. Handel matig- VETTE VARKENSMARKT LEIDEN, 16 ni Aanv. 397. Prijzen: zware f 190—'gi lichte f 183—188, zeugen f 162—172; hanu vlug, 17 nuchtere kalv. f 3045. Aan het bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet (huurverhoging) ontlenen wij, dat, het in de eerste plaats strekt tot het aanbrengen van de wijzigingen welke nodig zijn ter verwerkelijking van de aangekondigde voornemens met betrekking tot herziening van de huren van het onroerend goed. Daarnaast is het noodzakelijk gebleken nog enkele andere wijzigingen in de regeling der huurprijzen aan te brengen met name met betrekking tot het bedingen van sleutelgelden en het gebruik van meu bilair en stoffering. De regering is er zich van bewust dat deze huurverhoging niet voldoende is om een rendabele exploitatie te voeren op grondslag van de huidige bouwkosten Volgens de berekeningen van de Sociaal Economische Raad zouden de huren daartoe op 250% van het huurpeil van 1940 moeten worden gebracht. Alleen reeds omdat verwacht mag worden dat de bouwkosten zich op een lager niveau dan 250% zullen stabiliseren, zou het tot stand brengen van een dergelijke huur verhoging niet verantwoord zijn. Ook is het echter onwaarschijnlijk, dat de bouwkosten in de eerstvolgende jaren zodanig zullen dalen, dat voor rendabele bouw zonder rijkssteun huren beneden 190 a 200% van het peil van 1940 moge- lyk zouden zijn. Gelet op de beperkte mogelykheden tot compensatie kan er geen sprake van zijn de huren thans terstond op dit laatste peil af te stem men. Anderzijds moet de verhoging zo danig zijn, dat de eigenaren in de ex ploitatielasten van hun huidig woning- bezit in bevredigende mate wordt tege moetgekomen. De regering meent, dat een huurverhoging tot gemiddeld 141% van het huurpeil van 1940 aan deze laat ste eis voldoet. De voorgestelde beperkte huurverho ging is niet voldoende om de huren van de vooroorlogse en de na-oorlogse wo ningen gelijk te trekken. Dientengevol ge zal de huurverhoging niet kunnen leiden tot een vermindering van de fi nanciële' steun, welke het rijk verleent bij woningbouw door particulieren. Het invoeren van een gedifferentieer de huurverhoging vordert uiteraard een indeling van de gemeenten, waarin de betrokken woningen zijn p. Temeer omdat het wenselijk is het a tal bestaande indelingen in gemeeni lijke klassen niet te vergroten is v de onderhavige indeling aansluiting zocht by die welke geldt voor de passing van de Noodwet Oudera s voorziening. De differentiatie is a gesteld dat tussen iedere twee Kern~rer- teklassen de huurverhoging een j schil van drie punten toont. Geres naar de huidige huren bedraag1 huurverhoging dientengevolge resP- ej 20, 23, 26 en 29 pet. Uitgedrukt huurpeil van 1940 bedragen de n na deze verhoging resp. 135, U8» 145 en 148 pet. De huurprijs van bedrijfsp®" de wordt vrijgelaten, met dien vers dat de nieuw overeen te komen niet meer mag bedragen dan 15" van die van 1940- Berekend na rjjO' huidige huren betekent dit een ging van ten hoogste 30 pet. Sleutelgeld wordt voortaan bes uUuU als deel van de overeengekomen 0. som en dus mede in aanmerking gulif' men bij de vergelijking van toeiaa'' prijs met het volgens de wet ,eUtel' bare huurbedrag. Huursom en •jgari1 geld tezamen mogen dus nie ns boven het totale bedrag dat volg \vof' nieuwe bepalingen gevraagd m s den. Nu door deze tweede hiiurve' de eigenaren weder in de stijg oetge' onderhoudskosten worden teg t de komen verwacht de regering in' wettelijk bestaande mogeli) jeTi\oV* zake dwang tot behoorlijk 0 op ruimer schaal toepassing nader® vinden. Er zijn daarom geeLerhou®6' voorschriften inzake de 0 plichten iu de huurwet opgen Er wordt geen verdergaand ^gCfff verhoging wegens inwoning steld. t odtf De verwachting schijnt ni ejgeO® grond, dat vele huiseigenar jgenj5® beweging uit welbegrepen 'dzalt« lang op ruimer schaal h vcï^c o- lijke onderhoud zullen doen den OP In dit verband kan voorts ™"r;lUi'röL gemerkt, dat, indien de j0ost> ai zijn onderhoudsplicht ve^kÓming zal huurder ook in rechte nas aich „d kunnen vorderen, dan w nnderb;.r kunnen doen machtigen he de v zelf doch voor rekening huurder uit te voeren. 6ra «ta

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4