Geallieerd protest Russische militaire tegen terreur Spoedig Westelijke herstel der Duitse actie tot eenheid? Harry Morgan, een vriend van Holland OOK IN 1918 SPOORWEG ONGELUK BIJ WEESP Grote ravage op oprit van Merwede kanaal brug Twee doden, tien gewonden Ontmaskerd Ml Rouw in West-Duitsland Amerikaanse jongeman werkte negen weken in rampgebied Beatrix en Irene naar Amerika Toen 41 doden en 42 gewonden Coppi start niet in Tour de France Het weer Tot hoofd en hart Zomervacantie HAASTIGE SPOED Nederlands echtpaar te Brussel bestolen Bartali in de nieuwe Italiaanse ploeg? C/ee 3R RIS iefmymlw! Om kwart voor acht hedenmorgen is op de oprit van de Merwede- ksnaaibrug even voorbij het station Weesp bij biokpost 11 de ex- pressetrein 21 ven Amsterdam naar Enschede in botsing gekomen met de diesel-electrische forensentrein 825, welke juist leeg uit Amsterdam naar Bussum terugkeerde. De gevolgen van de aanrij ding waren ravageus. In beide treinen viel een dode te constate ren. Een passagier en een leerling-conducteur. De mogelijkheid bestaat, dat nog een derde slachtoffer gevonden zal worden. Voorts was er een tiental lichtgewonden, die naar het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam en het Gerardus Majella Ziekenhuis in Bussum zijn vervoerd. De oorzaak Ontzettende ravage Falcon Regenjassen f 49.75 VRIJDAG 19 JUNI 1953 77ste JAARGANG No. 25712 Het achterstuk van de zwaar gehavende forensentrein. Dat deze spoorwegramp niet nog groter afmetingen heeft aangenomen, is vooral te danken aan het feit, dat deze forensentrein vrijwel geheel leeg was. De forensentrein reed zonder passa giers van Amsterdam naar Bussum te rug. Hij had vertraging ondervonden. De conducteur was uitgestapt om aan de biokpost zijn aankomst te melden. Hij stond juist op het punt weer in te stap pen toen de botsing geschiedde. De bestuurder van de expressetrein, die met een snelheid, van ongeveer 100 km. reed, zette onmiddellijk alle rem men aan toen hij de trein op zijn rails ontwaarde. Het was echter onmogelijk om tijdig te stoppen. Toen de bestuur der de onvermijdelijkheid van de aan rijding zag, rende hij naar het achterste deel van zijn motorwagen en wachtte daar de slag af. Met grote snelheid boor- In Oost-Berlijn heerst nu rust, de rust van het kerkhof. President Heuss van West-Duitsland zal overmorgen het woord voeren op een rouwplechtigheid, die ter ere van de Oostduitse slachtoffers wordt gehouden in het gebouw van de Bondsdag te Bonn. Op verzoek van kanselier Adenauer zijn bovendien op alle Westduitse regeringsgebouwen de vlaggen halfstok gehesen. West-Duitsland rouwt om het bloed, dat in het Oosten is gevloeid. De voorzitters van twee grote fracties in de West-Duitse Bondsdag, de Chris ten-democraat Von Brentano en de socialist Ollenhauer, hebben in Berlijn commentaar geleverd op het gebeurde van de afgelopen dagen. Von Brentano was diep onder de indruk, zei hij, van de moed en de onwankelbare wil tot verzet, die in Oost-Berlijn was gebleken. De toestand in Oost-Duitsland. aldus Von Brentano, is veel ernstiger, dan het zich aanvankelijk liet aanzien. En hoé ernstig, wordt langzamerhand duidelijk uit de berichten, die naar het Westen doordringen uit Maagdenburg, Jena, Leip zig en Halle. Ollenhauer verwachtte een spoedige actie van de Westelijke mo gendheden om op korte termijn tot een vier-mogendhedenconferentie over het herstel van de Duitse eenheid te geraken. Intussen is er wel een andere Weste lijke actie ondernomen: een energiek protest tegen de militaire terreur, die de Russen tegen de bevolking van Oost- Berlijn en Oost-Duitsland hebben ge keerd. De drie Westelijke commandanten van Berlijn hebben, in opdracht van de geallieerde Hoge Commissie, gisteravond aan de vertegenwoordiger voor Berlijn van de Sovjet-Russische Hoge Commis sie, Dengin, de eis gesteld, dat de „willekeurige maatregelen" van de Rus- Onder de dreiging van de Russische wapenen is de rust in Berlijn lang zamerhand weergekeerd. Er hangt echter nog een gespannen sfeer, die het duidelijkst blijkt uit de vaak felle contrasten tussen het Oostelijk en het Westelijk stadsdeel. Op pa gina 3 treft men een beschrijving van deze situatie, zoals onze speciale verslaggever die waarnam. in beweging gekomen. Wat zullen thans de consequenties zijn? Niemand kan hier ook maar met enige grond van zekerheid voorspellingen doen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de ijzeren vuist, die de laatste maanden met een fluwelen handschoen was omkleed, weer onbarmhartig op de bevolking, die in doodsnood rebel leerde, zal neerkomen. Reeds doen de executiepelotons hun werk. Het is niet onmogelijk, dat de verzetleiders reeds nu hun spontane uiting van verzet betreuren, omdat de tijd nog niet rijp bleek. Maar er is ook een winstzijde. Niet alleen voor de volken, nog in de greep van Moskou, die hun haat tegen hun bezetters demonstreerden door hun het schijnheilig masker af te rukken, maar ook voor die vele arbei ders in het Westen, die thans zien dat men hun voorliegt wanneer men hen wil doen geloven, dat aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn de ar beiders in een soort van paradijs leven. Terecht schrijft Le Monde, dat de droeve werkelijkheid van de dag van vandaag is deze paradox, dat de Volkspolizei en het rode leger het vuur op de arbeiders openden om de macht van het volk te beschermen tegen de woede van het volk. sische autoriteiten in Oost-Berlijn on middellijk worden ingetrokken. In een desbetreffend schrijven veroor delen zij „de onverantwoordelijke toe vlucht tot militair geweld" van de Russen bij de onderdrukking van de „opstand" van de Oost-Berlijnse arbei ders tegen het communistische regiem. De geallieerden noemen de terechtstel ling van een West-Berlijnse arbeider, Willi Goettling, door een Russisch vuur peloton „een brute daad, die het geweten van de wereld zal schokken". Het protest heeft ook betrekking op „het doden of ernstig verwonden van een aanzienlijk aantal burgers van Berlijn, onder wie enkele uit onze eigen sectoren". De geallieerden zijn tenslotte van me ning, dat „de willekeurige maatregelen" van de Sovjet-Russische autoriteiten, geleid hebben tot „onderbreking van het vrije verkeer in Berlijn". Een Amerikaanse woordvoerder in Berlijn heeft verklaard, dat de brief aan Dengin gericht is, omdat de Westelijke geallieerde autoriteiten nog niet officieel op de hoogte zijn gesteld van de benoe ming van generaal Dibrova tot Russisch commandant in Berlijn. Dibrova heeft de afkondiging van de staat van beleg in Oost-Berlijn en de terechtstelling van Goettling getekend. Goettling werd gis teren door een Russisch vuurpeloton terechtgesteld. De Amerikaanse autoriteiten in Ber lijn hebben Otto Nuschke, de Oost- Duitse vice-premier, die Woensdag door betogers .over de grens naar West-Berlijn was gedrongen, gisteren overgedragen aan de West-Berlijnse politie. Nuschke zal naar Oost-Duits land worden teruggezonden. West-Berlijnse bladen berichten, dat stakingen van spoorwegarbeiders hebben plaatsgevonden in Halle, Leipzig, Maag denburg en Bitterfeld, waardoor het verkeer in Midden-Duitsland zou zijn stilgelegd. Reizigers uit Oost-Duitsland hebben te Brunswijk verklaard, dat de ongeregeldheden in Maagdenburg aan twintig betogers het leven hebben ge kost en dat een lid van de Volkspolitie door betogers is opgehangen. Zij vertelden, dat duizenden arbeiders van de staalfabriek Thaelmann de ge vangenis in de Leipzigerstrasse hadden ingenomen en talrijke politieke gevange nen hadden bevrijd. Russische tanks uit de kampen te Haldersleben en Lillersle- ben hadden daarop de straten rond de gevangenis afgezet en het vuur op de betogers geopend, waardoor twintig per sonen werden gedood. Het schieten hield de gehele nacht van Woensdag op Don derdag aan, zo verklaarden de reizigers. de de expressetrein zich in de achter zijde van de forensentrein en duwde deze ongeveer honderd meter voort. De wielen van de expressetrein schoven ge heel in de achterzijde van de diesel- trein. De voorste wagen stortte met het achterste stuk van de forensentrein van de hoge diik af en boorde zich diep in het weiland terzijde. De tweede wagen van de expressetrein ontspoorde even eens en kwam dwars op de rails te staan. De bestuurder wist zich te bevrijden door een van de ronde ruitjes stuk te slaan en naar buiten te kruipen. Het doodelijk gewonde slachtoffer in de trein stond in de gang van de tweede wagen. Het is een man. Het stoffelijk overschot is nog niet bevrijd. De palen en de Bovenleiding van het electriseh spoorwegnet zijn over een afstand van 500 m. volkomen vernield. De leerling-conducteur, het dodelijk ge wonde slachtoffer in de aangereden forensentrein, was juist achter in de bagage-afdeling, welke totaal vernield werd en waarvan een deel afgerukt werd en met de motorwagen van de expressetrein in het weiland onder aan de dijk terecht kwam. Het stoffelijk overschot van de leerling heeft men be kneld gevonden onder het opengereten dak van het overblijfsel van de achter ste wagen. Een inspecteur van vervoer der Ne derlandse Spoorwegen uit Amsterdam vertelde, dat de oorzaak van het onge luk een storing is geweest in het spoor- sein vlak voor het station Weesp. Dit sein stond op onveilig toen de trein van 7.17 uit Amsterdam met be stemming Bussum reeds naderde. De seinwachter was niet in staat het op veilig te zetten. De storing werd na enige tjjd opgeheven, het sein ging om hoog en de electrische trein naar Bus sum zette zich in beweging. Na nauwe lijks honderd meter te hebben gereden de trein had toen nog slechts geringe snelheid botste de met volle vaart uit Amsterdam naderende expresse er van achteren tegen aan. Volgens de inspecteur van vervoer moet er een fout gemaakt zijn bij de opheffing van de storing in het sein. „Het is een heilige regel bij de Spoorwegen, dat geen twee treinen gelijktijdig in één blok mogen rijden. Dat is in dit geval echter toch gebeurd. Een blok is een kort traject op een lijn, aan beide kanten afgesloten door een sein. Zolang het voorste sein op veilig staat moet het achterste sein op onveilig staan. In dit geval heeft het achterste sein op veilig gestaan ook nog nadat men er in geslaagd was de sto ring in het voorste sein op to heffen en dit op veilig te zetten. Het gevolg is geweest, dat de tweede trein, de ex presse, bij het begin van het blok niet door een onveilig sein is tegengehou den". Ir F. Q. den Hollander noemde dit (Van onze speciale verslaggever) „Here I am again. I cannot express myself". Het waren de laatste woorden, die de 19-jarige Amerikaanse soldaat in spé Harry Morgan uit Salinas (Califor- nië) sprak, voor hij gisteravond in het lijntoestel naar New York stapte. Ne gen weken is hij in Nederland geweest. Bijna al die tijd heeft hij doorgebracht in het rampgebied om, waar hij kon en op welke wijze ook, mee te helpen in het door de watersnood geteisterde land. Hij aanvaardde de terugreis met vijf tien dollars en vier gulden op zak, met Zeeuwse grauwe klompen vol met hand tekeningen, met een lepel aangeboden door de burgemeester van 's Gravendeel en één aangeboden door de burgemeester van Dreischor, met een vliegticket, aan geboden door het Nationaal Rampenfonds en de K.L.M. en met een prachtig auto matisch horloge, waarop gegraveerd is „Harry Morgan, friend of Holland, 1953". Dat horloge kreeg hij per post toe gestuurd. Van wie? Hij weet het niet Maar Harry Morgan neemt nog meer mee naar de Verenigde Staten. Een on vergetelijke indruk van Nederland. Hij is overweldigd door de dapperheid van het Zeeuwse volk en door de gastvrij heid van de Nederlanders. Een familie uit Leidschendam heeft hem zelfs mee genomen op een vacantietochtje Harry Morgan is een echte Ameri kaan. „Ik ga Nederland helpen", zei hij op een morgen tegen zijn ouders. Hij ging. Met 150 dollar op zak voor een trip van meer dan negenduizend kilo meter. „Hope you make it", zei zijn va der toen hij vertrok naar New York. Harry Morgan arriveerde im Chicago en hoorde, dat hij in de radiostudio tijdens een bepaald „reclame"-programma gra tis kon ontbijten. Hij deed het natuur lijk, moest een lijst invullen en toen ontdekte men dat hij naar Nederland ging om mee te helpen bij het herstel na de watersnoodramp. De „sponsor" van het radioprogramma bood hem een vliegreis naar Nederland aan. Harry Morgan arriveerde in Amster dam en belde een kennis op. Die had hij het vorig jaar op een terras in New York ontmoet. Een Nederlandse student, die, toen hij uit New York vertrok, zijn Amerikaanse vriend verzekerde dat hij altijd welkom zou zijn. Harry was inderdaad welkom. Kort erna vertrok hij naar het rampgebied, maar toen had hij zijn eerste teleur stelling reeds moeten verwerken. Hij dacht, dat heel Nederland overstroomd wasIn Zeeland gearriveerd besefte hij echter hoe verschrikkelijk het wel geweest moest zijn, die nacht van de eerste Februari. Hij was een tijdje in 's-Gravendeel en ging daarna naar Dreischor, op Schouwen-Duiveland. Daar ontmoette hij vrijwilligers uit alle landen: Engelsen, Fransen, Zweden, No ren, Denen, Nederlanders enz. Er groeide een hechte vriendschaps band. Zo stevig, dat zij allen elkaar plechtig beloofd hebben over twee of drie jaar dat spreken ze nog nader af een reünie te houden in Dreischor. Harry Morgan zal beslist van de partij zijn. Hoe hij komt, weet hij nog niet. Maar dat het hem zal lukken de over tocht te maken betwijfelen wij niet. Hij is er immers ook in geslaagd al wer kend zijn studiegeld te verdienen. Harry Morgan een menselijke fout. De vraag rijst, al dus de president-directeur der N.S., hoever men moet doorgaan met het automatisme. Dit is een ernstig en betreurenswaardig ongeval dat niet mocht en niet hoefde te geschieden, maar dat blijkbaar kan geschieden. Een blik op de ontzettende ravage, toont hoe juist het is dat de Nederland- sche Spoorwegen met stalen wagens rijden. Indien hier houten wagons ge weest waren, zou het leed niet te over zien zijn geweest. Het ernstigst gehavend is de laatste wagon van de voorste trein. Zelfs het staal heeft de kracht van de enorm zware electrische locomotief der expres se niet kunnen weerstaan. De wagon werd als een harmonica in elkaar ge drukt en schuin omhoog geschoven. Zo hoog kwamen de brokstukken der wa gons, dat een stalen balk waaraan de bovenleiding van het net was bevestigd, als een lucifershoutje van de aan weers zijden van de rails staande balken werd afgeknapt. In deze laatste wagon bevond zich voorzover men thans heeft kun nen nagaan uitsluitend de leer ling-conducteur. Met de naar alle kanten wegspringende en scheuren de delen van de wagen werd zijn lichaam naar boven gestoten. Drie uur na het ongeluk was men bezig met snijbranders de balken van de chaos door te branden om daarna de ongelukkige te bevrijden. Hoog boven de ravage uit kon men zien. dat hij op slag dood moet zijn geweest. Zijn benen staken uit de ravage naar buiten. (Vervolg op pag. 5) Een enorme ravage is aangericht bij de treinbotsing bij Weesp. De electrische locomotief r-an de ex pressetrein is in tweeën gebroken. Op de rails links ziet men het ach terstuk, geheel rechts in het land het voorstuk. Het eerste rijtuig van de expresse is dwars over de rails komen te staan. Van de zijde van het Koninklijk Huis wordt officieel medegedeeld: De Prin sessen Beatrix en Irene zullen de zomer vacantie als gasten van de familie Fea- ver in Cape Cod (Mass.) doorbrengen. De dochter van mevrouw Feaver, Renee Roell, is een grote vriendin van de Prinsessen. De heer Feaver is chef van het protocol van het Canadese departe ment van Buitenlandse Zaken. Mevrouw Feaver, de vroegere mevrouw Roell, wier echtgenoot tijdens de oorlog door de Duitsers is gefusilleerd, heeft, zoals men zich zal herinneren, met haar doch tertje Koningin Juliana gedurende de oorlog vergezeld. Toen vanochtend een aantal technici met hun auto zich met grote spoed naar de plaats van het spoorwegongeluk in Weesp begaf, is de wagen nabij de Pa pelaan te Weesp van de weg in een sloot gereden. De technici kwamen met de schrik en een nat pak vrij. Een reusachtige driedekker Globemaster C-124. Van dit type was het vliegtuig, dat (fisteren 50 km. van Tokio is neergestort, bij welk ongeluk 129 Amerikaanse soldaten, die van verlof terugkeerden, om het leven zijn gekomen. In de nabijheid van de plaats, waar vanmorgen de expressetrein uit Amster dam op een stilstaande trein botste, ge beurde in 1918 een zeer ernstig treinon geluk. Niet minder dan 41 personen ver loren bij deze ramp het leven en 42 an deren werden min of meer ernstig ge wond. Deze treinramp werd bij vele ou deren in de herinnering wakker geroe pen, toen vanmorgen het nieuws van de treinbotsing bij Weesp bekend was ge worden. De treinramp bij Weesp in 1918 ge schiedde op Vrijdag 13 September. Een De heer en mevrouw Kuntze uit Bar- neveld kwamen Woensdag tot de ont dekking, dat uit hun hotelkamer in Brussel, sieraden waren ontvreemd ter waarde van fr. 10.000. De politie van St. Joost-ten-Noode kon de dader van deze diefstal echter snel inrekenen. Het bleek de Fransman M. S. te zijn, die j ploeg zijn intrek in hetzelfde hotel had geno men. Na afloop van een te Pavia gehouden vergadering heeft de directie van het merk „Bianchi" meegedeeld, dat Fausto Coppi dit jaar niet zal deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. De samenstelling van de Italiaanse ploeg stuit dit jaar op tal van moeilijk heden in verband met de weigering van Coppi om samen met Bartali in één team te zitten. Zoals gemeld, stelde Binda een ploeg samen, bestaande uit: Astrua, Baroni, Barozzi, Carrea, Coppi, Geggero, Gestri, Gismondi, Magni en Milano. Verwacht werd dat de sport- commissie van de Italiaanse Wieler bond hiermee accoord zou gaan, maar voordat het officiële communiqué was opgesteld, bleek tijdens een telefonisch onderhoud met Coppi, dat deze zeker voorbehoud maakte met betrekking tot Barozzi en Gestri, die in de ploegen waren opgenomen. Het besluit van „Bianchi" om Coppi niet te laten starten luidt een nieuwe fase in. Binda moet thans een nieuwe samenstellen, en, naar verluidt, trein van de Hollandse Spoorwegmaat schappij was die morgen onderweg var, Hilversum naar Amsterdam. De trein reed over de hoge spoordijk bij Weesp. Juist toen de trein de brug over het Mer- wedekanaal wilde oprijden stortte het grootste gedeelte met oorverdovend yt weid van de dijk naar beneden. Later bleek dat de spoorwegdijk plotseling was verzakt over een lengte van 95 m. Van de elf wagens tellende trein waren slechts twee blijven staan. Een commissie van onderzoek, ingesteld door de minister van Waterstaat en onder voorzitterschap van ir. C. Lely, oordeelde, dat het ongeval was veroorzaakt, doordat het zandlichaam van de dijk in hoge mate met water verzadigd was geweest. De Am sterdamse rechtbank en ook de hoge rechts colleges waren van oordeel, dat het onge luk aan de schuld van de H.S.M. moest wor den toegeschreven. De H.S.M. moest ongeveer f 1.200.000 aan schadevergoedingen uitbetalen. Advertentie kJ? n w or BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 zouden Bartali en Magni er de leiders van zijn. (tot Zaterdagavond) Opklaringen, maar vooral aanvanke lijk ook hier en daar enige lichte re gen. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur. Zon: 4.19-21.03. Maan: 14.02-0.25. IOp de schaal van de dankbaar heid kunnen wij het peil van ons leven lezen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 1434S0 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, teief. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willigs. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. EXPRESSTREIN RIJDT OP FORENSENTREIN (Van onze speciale verslaggever) De geschiedenis herhaalt zich, echter nooit op dezelfde wijze. Het was Woensdag of het Ber lijn van de twintiger en dertiger jaren weer voor onze ogen oprees, toen socialisten en communisten, later nazi's en de rode vrienden van Mos kou, in bloedige gevechten elkaar op leven en dood de macht van de straat betwistten. Leipzigerstrasse, Alexan- derplatz, Friedrichstrasse, Unter den Linden, het zijn bekende klanken. Reeds zo vaak is hun plaveisel opge broken en stonden de machinegewe ren achter barricades en op de hoe ken dezer straten. Alleen waren het thans geen machinegeweren, maar enorme tanks. De beschaving is dan ook een kwart-eeuw voortgeschreden. Berlijn staat plotseling weer in het brandpunt. Er wordt weer historie gemaakt. Berlijn, de in de oorlog ontzaglijk zwaar geteisterde metro pool, was de stad, waar in 1945 de grote geallieerden hun overwinnings roes botvierden en er ieder met een brok van door gingen, met Moskou als grootste slokop. Aan de bevolking Werd niet gedacht. Hoe is zij acht jaar lang getreiterd. Hoe velen verdwenen Voor goed achter het IJzeren Gor dijn; hoe velen vluchtten met achter lating van have en góed naar het Westen om het vege lijf te redden. Er was slechts één lichtpunt in al die miserie: het lukte de Rus niet zijn deel van Berlijn achter het IJzeren Gordijn te doen verdwijnen. Het bleef een open venster. En zo kon deze Week heel de Westerse wereld het gruwelijk schouwspel gadeslaan, dat zich daar afspeelde: een volk, dat in Wanhoop poogt zijn ketenen te ver breken- Op een moment, dat Moskou uit egoïstische en tactische motieven de teugels wat liet vieren men kent de loop der recente gebeur tenissen brak een golf van haat los, tegen de Russen en tegen de landsverraderlij ke marionetten, die zij op het kussen hadden geholpen. Juist hun glimlach tergde de onder drukte arbeidersbevolking tot het Uiterste. Hoe paradoxaal ontwikkelde zich de toestand. Reeds hadden de Russen bereikt, dat de nooit strijdens- moede kerken meenden, dat er enige Verademing kwam. Nog Zondag j.l. leefde er bij de Evangelische Kirche een voorzichtige Te D'eum-stemming. •Maar in de arbeiderscentra woelde de onrust. De elementairste gevoelens van een arbeidersbevolking waren ge makt, toen zij gedwongen werd, Zonder tegenprestatie in loon en le vensmiddelen, de normen voor de Productie met tien procent op te voe den. Verbeten heeft zij al die jaren de berkvervolging geduld, de afbraak van alle cultuur gevolgd, de schen ding van de rechten van de vrijheid van de niet-proletariër, het onteige nen van bezit, van lijf en goed van leder, die boven het proletariërsni veau stond, de intellectueel in het bijzonder, moeten gadeslaan. Thans bwam de uitbarsting. De Russen, door gaans goede psychologen, maakten een bapitale fout. Hun dynamische tactiek der laatste maanden wekte geen ver bouwen, maar slechts wantrouwen. iJe schijnheiligheid van het arbeiders- Paradijs kwam bloot te liggen, duide- Pjk zichtbaar ook voor de arbeiders, ?le lange tijd in die fictie geloofd Padden. Weliswaar poogden de ma- nonetten op instigatie van Moskou op Pet laatste ogenblik door mea eulpa's ®P concessies die een voorzichtige te- Ogtocht vrijhielden het vertrouwen rer arbeiders terug te winnen, het ukte hun niet. De leugen was al te doorzichtig. Het proletariaat, waarop het communistische regiem beweert de dictatuur gebouwd te heb- j ®n'kwam in opstand. En niet alleen p Berlijn, in Leipzig en Maagden berg- Het IJzeren Gordijn is welis- tifbr voor Tsjechoslowakije herme- j. °p gesloten, maar ook daar is het °ietariaat in de industriële centra

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1