Oprichting nieuw avondlyceum in Haarlem voorgesteld De viering van het 250-jarig bestaan van Enschedé „SLOT VAN HEEMSTEDE" binnen hekwerk WATERPRIJS zal voorlopig niet verhoogd worden Tinholt-collectie wordt opgepakt, terwille van nieuwe kleuterschool Zware straffen geëist tegen inbreker en ladelichter UITSLAANDE BRAND IN DE KENNEMERSTRAAT Opslagplaats in de as gelegd Fraaie gedenksteen van personeel en gepensionneerden Jeugd bracht al te veel vernielingen aan DE HYACINTH" KON GEEN BESLISSING NEMEN Langdurig debat in sfeer van wantrouwen „Dierentuin5 in Saxenburg RUDGE Nieuwe katholieke scholen in Oost Particuliere stichting met gemeentelijke subsidie Congres N.Y.E.P.G. Gemeenteraad van Bloemendaal Franse onderscheidingen voor Nederlanders Kath. Gemengd Koor Heemstede ABR. MEYER BADCOSTUUMS - VRIJDAG 19 JUNI 1953 PAGINA 2 Grootste keuze bij: NICO van SCHAGEN ZONEN Gierstr. 40-43 - Tel. 17768 Gronden worden opgehoogd GEMEENTEZAKEN KAPCONCOURS IN „DIE RAECKSE" „De Kleine Middenstander" AVONDVIERDAAGSE GROOT SUCCES In najaar schoolwandeltocht S CH O O LTOURNOOI SOFTBAL Lorentzlyceum legt beslag op beker Haarlemse tennis kampioenschappen Uitslagen Softball „Tybb" Op kerkconcert: César Franck's Messe De wat er prijs Scholieren buiten de gemeente Burgerlijke Stand Waterstanden Uitzonderlijke grote keuze HAARLEMSE RECHTBANK Vanmorgen omstreeks half zes is er brand ontstaan in een opslagplaats, ge vestigd in een huisje aan de Kennemer- siraat 6. Hoewel het huisje volkomen is uitgebrand, mag er van geluk worden gesproken, dat de belendende percelen niet door het vuur zijn aangetast. Een aantal huisjes ligt daar niet in het front van de Kennemerstraat, maar in een poort, die achter de straat om- Advertentie De plannen voor de bouw van een R.K. School voor voorbereidend lager onderwijs op een gedeelte grond tussen de Diepenbrockstraat en Richard Hol- kade, zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Daarom is de tijd gekomen voor het ophogen van gron den ter plaatse en in de omgeving. Te vens wordt daarbij rekening gehouden met de bouw van een R.K. school voor gewoon lager onderwijs op hetzelfde terrein. Reeds het volgend jaar zal daarmede worden begonnen. Met de op hoging en de bestrating rondom het terrein is een bedrag van f 112.600 ge moeid. B. en W. vragen een crediet van f 17.210 voor het herstellen of vernieuwen van afrasteringen rondom het EDO-terrein. Te verkopen 424 M2 grond aan de Prins Mauritslaan aan H. A. Wingelaar Daar zal een woonhuis met garage ge bouwd worden. De verkoopprijs is op f 12 per M2 gesteld. Een crediet van f 52.000 is nodig voor het vernieuwen van een gedeelte der Westelijke walmuur van de Burgwal, gelegen tussen de Antoniestraat en de Hagestraat. Verleden maand is ongeveer 12 meter van deze walmuur ingestort, maar er was reeds een houten hek bij geplaatst. De bestrating van de Wilhel- minastraat. Zijlvest en Kinderhuis vest en de nieuwe straatverlichting heeft f 24.000 meer gekost dan geraamd was. Het totale crediet is nu te stellen op f 289.900. Verder stellen B. en W. voor te ver kopen 407 M2 grond tegen f 12 per M2 gelegen aan de Prins Mauritslaan aan A. P. Winnubst. Ter plaatse zal een villa met garage komen. De R.K. T.O.C., afdeling Haarlem, heeft een groot kapconcours georganiseerd, dat gehouden zal worden op Dinsdag avond 23 Juni in „Die Raeckse". Dit con cours is bedoeld voor alle kappers uit Haarlem en omstreken en om misver stand te voorkomen wijzen de organisa toren er op, dat de beste concoursmede werkers uit de N.B.T.C.K. en de R.K T.O.C. als jury zijn aangewezen. Om 7 uur begint de wedstrijd „heren- kappen'' om de festivalbeker. Èr zijn vijf prijzen. Gevraagd wordt het kappen van een vrij model. De werktijd bedraagt veertig minuten en tien minuten voor het opmaken. Er zal streng voorgejureerd worden. De wedstrijd ..dameskappen1' om de festivalbeker begint om half negen. Ook hier zijn vijf prijzen beschikbaar gesteld. Gevraagd wordt het kappen van een draagbaar dagkapsel De werktijd is ge steld op vijf en dertig minuten. Na afloop is er een gezellig samenzijn, waarbij ..The Boogies" medewerking zul len verlenen. De organisatoren verwachten, dat vele kapsters en kappers aan het festival zul len deelnemen. De woningbouwvereniging „De Kleine Middenstander" vergaderde gisteren in restaurant Brinkmann onder voorzitter schap van de heer J. W. Damiaanse. Aanwezig waren ook de architect Jacq. v. VqJsen en de „geestelijke vader", de heef J. W. Th. Fibbe. 6e bestuursleden voor de drie nieuwe coöperaties werden benoemd, die zich hedenmiddag om 4.30 uur bij de notaris zullen vervoegen. Er werden vele vragen gesteld, onder meer over de autoboxen, die op last van de gemeente bij de woningen moeten worden gebouwd. Besloten werd de boxen te verkopen aan particulieren, die ze eventueel kunnen verhuren aan de bewoners. De bestuursleden van de coöperaties zijn allen woonachtig aan de Hectorstraat. waar de 69 nieuwe huizen zullen worden gebouwd. Men verwacht in October met de bouw te kunnen beginnen. loopt. In een van die huisjes op num mer 12, heeft de heer Afman een che misch bedrijf, waarvan de productie van lijm het voornaamste artikel is. In het pand nummer 6 heeft de eigenaar een opslagplaats voor karton en blik. Door een tot nu toe nog onopgehelderde oor zaak is daar de brand uitgebroken. De heer Afman, die zelf in de. Frans Hals straat woont, werd vanmorgen omstreeks zes uur wakker door geknetter van vlammen. Vanuit zijn slaapkamer zag hij, dat zijn eigen opslagplaats in brand stond. Hij waarschuwde dadelijk de Haarlemse brandweer, maar deze bleek juist te zijn gealarmeerd. Ondanks de smalle bebouwing kon de brandweer er gemakkelijk bij komen en met enkele stralen werd het vuur bestreden. Dat bleek overigens nog niet zo eenvoudig, want in de vele kartonnen dozen vond het vuur gretig voedsel. Dank zij het feit, dat er van wind geen sprake was, sloeg het vuur, dat hoog uit het dak sloeg, niet over op de andere huisjes, die dicht tegen elkaar staan gebouwd. De goederen smeulden nog lange tijd door en het was reeds over negen uur, toen de brandweer pas kon inrukken. Van de zijde van het publiek was er niet zoveel belangstelling. Doordat de brand woedde in een achterpoort van de straat, hadden velen niet eens gemerkt wat er aan de hand was. De politie stelt thans een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De schade BIOSCOPEN: Rembrandt: „Zó zijn we niet getrouwd". Bo\»:n 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. (Behalve Zaterdagavond). Palace: „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Iedere morgen om 10, 11 en 12 uur: „Elisa beth is Koningin". Luxor: „Verdorven jeugd" (geprolon geerd). Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Alles op één kaart", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond" (geprolongeerd), a. 1. Tijden: 11, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier". Boven 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het verlaten eiland". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Toch.... schijnt de zon". Bo ven 14 jaar. Tijden: Vrijdag en Maandag 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 19 Juni Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier A. Peters, 11.3012.30 uur. Concertgebouw: Leerlingenuitvoering door Haarlems Muziekinstituut, 19.30 uur. Zaterdag 20 Juni Openluchttheater Bloemendaal: Populairs muziekuitvoering, 8 uur. Teylers Museum: Dr. J. F. Schouten over: „Denkmachines". TENTOONSTELLINGEN Museum „De Stompe Toren". Geppend Donderdags, Zaterdags en Zondag» van 25 uur. Museum Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. Werken van mevrouw H ReuchlinLucardie. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. 's Zon dags van 1417 uur (t.m. 21 Juni). Frans Halsmuseum: Nieuwe aanwinsten uit de recuperatie. Verder werken van ordt geschat op enkele duizenden gul-Hals, Verspronck, De Bray en anderen, dens. i najs, verspronuit, jje xsray en aiiueien. I Geopend: 1017 uur. Zondag 1317 uur. De bestudering van de wenselijkheid van een gemeentelijk avondlyceum en overleg met het bestuur van het be staande „Haarlems Avondlyceum" (ge vestigd aan de Wagenweg), hebben B. en W. van Haarlem er toe gebracht, aan de raad voor te stellen, zich uit te spre ken voor de oprichting van een nieuw avondlyceum, onder beheer van een particuliere stichting, met opleidingen voor de diploma's H.B.S. A. en B. en gymnasium, waarbij de gemeente in be ginsel bereid zal zijn voor de Haarlem se leerlingen jaarlijks een subsidie te verlenen tot zulk een bedrag, dat de financiële basis van de school verze kerd is. Op grond van sociale en paedagogi- sche overwegingen en In aanmerking genomen de gunstige ervaringen van het bestaande avondlyceum, achten B. en W. het verantwoord, dat de over heid steun verleent ten bate van die leerlingen, wier streven naar verbete ring van hun maatschappelijke positie vergelijkenderwijs toch al meer per soonlijke opoffering vergt. B. en W. beogen echter niet van het avondlyceum een gemeentelijke instel ling te maken, zulks in verband met een bepaling in de gemeentewet en de niet te verwachten goedkeuring van Ged. Staten; bovendien achten zij deze soort onderwijsinstelling meer aange wezen voor beheer door een particuliere stichting in verband met de daartoe gevorderde deskundigheid en de moge lijkheid, de verschillende levensbe schouwingen te doen vertegenwoordi gen. Tot het in stand brengen van zulk De laatste dag van het congres van de1 Nederlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen (uit de bezettings tijd) werd vanmorgen geopend, met een inleiding van het bestuurslid, de heer K. R. van Staal, over: „Wat Berlijn ons leerde en wat van ons wordt verwacht". In deze inleiding gaf de heer Van Staal een uitvoerig verslag van de oriëntatiereis, welke het erelid mevr. Van Overeem, het hoofdbestuurslid W. Bakker en hijzelf naar Berlijn had den gemaakt. Zij bezochten daar de vluchtelingenverblijfplaatsen en stelden zich voorts op de hoogte van de positie der politieke gevangenen in de kampen der Oostzone. De ontzaglijke stroom van kleding, schoeisel enz. enz., welke ons land ontving na de watersnoodramp, bracht, zo vervolgde spreker, voor ons, sneller, dan wie ooit had kunnen denken, de uitkomst om de vluchte lingen in Duitsland uit de grote voor raadschuur hulp en bijstand te verlenen. Het initiatief daartoe mocht niet van één kant komen en daarom hebben ook wij ons ingezet om overleg te plegen met de Raad van Ministers, het Rode Kruis en met het Rampenfonds, om uit de overtollige voorraad goederen het nodige voor West-Duitsland en in het bijzonder voor West-Berlijn ter beschik king te stellen. De gemeenschappelijke pogingen hebben er toe geleid, dat 10.000 ton goederen konden worden af gestaan. Wij hebben de zending aange boden aan prof. Reuter, „Oberbürger- meister" van West-Berlijn, maar daarbij verzocht om enige van onze bevriende organisaties, die zich met het lot van de politieke vluchtelingen bezig houden, daarin te laten delen. Ons is de vraag gesteld, of wij geen andere taak hadden dan de Duitsers te helpen. Wij hebben daarop geantwoord, dat het hier gaat om mensen, die men in tjjd van nood niet mag laten zitten. (Voor de rede, die minister Suurhoff gehouden heeft op het congres der N.V.E.P.G., verwijzen wij najr pag. 5). Na het uitreiken der onderscheidin gen door de minister van Economische Zaken hebben Donderdag nog vele sprekers het woord gevoerd, onder wie de president-commissaris, de heer K. P. van der Mandele, die wees op de belangrijke functies, welke de Ensche- dé's buiten het bedrijf steeds hebben vervuld. De heer Holtrop, president van de Nederlandse Bank en de heer L. Neher, directeur-generaal der P.T.T., memoreerden de band, die steeds be staan heeft tussen de N.V. Enschedé en de bedrijven, welke zij vertegenwoor digden. Namens de P.T.T. bood de heer Neher een glas-in-lood raam aan, bestemd voor het trappenhuis van het nieuwe gebouw aan de Bakenesser- gracht. Namens het gemeentebestuur van Haarlem voerde burgemeester P. O. F. M. Cremers het woord, die ge waagde van het belang van het bedrijf voor de stad Haarlem. Hij bood de N.V. Joh. Enschedé en Zonen de gou den medaille van de stad aan, daar mede aantonende de grote betekenis van het bedrijf voor de Spaarnestrd. De heer J. van Krimpen bood na mens het gehele personeel en de ge pensionneerden de directie een gedenk steen aan, welke ontworpen is door de heer J. N. Veldheer. Om ongeveer 1 uur gistermiddag werd deze steen door mejuffrouw N. de Roo op het Klok- huisplein onthuld. Op de steen is het wapen der familie gebeiteld 'met de spreuk: „Niet te hoog, niet te laag". Verder treft men de volgende tekst aan: ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van Enschedé is tot een ge dachtenis deze steen geplaatst. Hij is gegeven door allen, die hier binnen werken tezamen met de gepensionneer den. 21 Juni 1953. De heer B. F. Enschedé sprak hierna enkele woorden van dank aan het adres van het voltal lige personeel, dat voor het gebouw stond opgesteld. Na de onthulling had de kranslegging plaats bij het graf van Izaak Enschedé in de Grote of St. Bavokerk. Op het lint was geschreven: Izaak Enschedé, gildebroeder-drukker. 21 Juni 1703. Hiermede was het officiële gedeelte van de herdenking ten einde. Vanmid dag recipieert de directie in het Con certgebouw. een stichting en het deelnemen van het bestuur daarvan zijn reeds bereid ge vonden: mej. dr. ir. Voogd (directrice meisjes-H.B.S.), dr Huibregtse (rector van het stedelijk gymnasium), dr. Die- perink (rector van het 1ste Chr. Ly ceum pater dr. Van Straten (rector Triniteitslyceum) en P. Merkens (con rector Kennemerlyceum). Aangaande het overleg met het be staande „Haarlems Avondlyceum" wordt o.a. het volgende medegedeeld: De rec tor dezer instelling had, van mening zijnde, dat men op de bestaande voet niet kon doorgaan en met machtiging van de eigenaren, zich gewend tot de ge meente teneinde de bestaande school in de een of andere vorm aan de gemeente over te dragen, opdat meer ruimte, be tere salariëring en onderwijs door vol ledig bevoegde leerkrachten ten bate van een groter aantal leerlingen zou worden verkregen. De huidige eigenaren van de school zouden bereid zijn zich geheel terug te trekken onder voorwaar de van een schadeloosstelling. Bovendien zou een schuld van de school, groot vijf duizend gulden, moeten worden overge nomen. Teneinde concurrentie te vermijden en om de goodwill van het „Haarlems Avondlyceum" te kunnen overnemen stellen B. en W. voor de nieuwe stichting onder garantie van de gemeente in staat te stellen de financiële verplichtingen, van de huidige school over te nemen. B. en W. zijn van oordeel, dat het „Haar lems Avondlyceum" aan vele jonge men sen de gelegenheid heeft geboden om in de avonduren onder behoorlijke leiding te studeren voor de examens HBS, Gym nasium en MULO. In totaal zijn er 102 leerlingen. Niettemin hebben zij de in druk, dat meer leerlingen van dit on derwijs zouden kunnen profiteren, in dien de overheid financiële steun zou bieden, waarvoor echter zou moeten worden voldaan aan thans niet verwe zenlijkte eisen wat betreft inrichting, leerplan, lesrooster, schoolgeld, enz. Indien de raad met het_ voorgestelde accoord gaat, ligt het in de bedoeling aan het nieuwe avondlycuem in mede gebruik te geven enige lokalen van het Lorentzlyceum aan het Santpoorterplein. De deelnemers aan de Avondvier daagse hebben nu hun tweede avond er op zitten. Hedenavond gaan de junioren een wandeling maken door Heemstede, terwijl de ouderen de rich ting van Bennebroek inslaan. De hel pers van het Ned. Rode Kruis, afd. Haarlem, die elke avondop verschil lende punten van de route en in Dreefzicht klaar staan om hulp te ver lenen, hebben reeds vele blaren en andere voeteuvels moeten behandelen. Het blijkt dat nog steeds niet voldoen de aandacht wordt geschonken aan behoorlijke ingelopen schoenen, terwijl ook aan de kousen of sokjes de nodige aandacht moet worden besteed. Wat ons dit jaar in het bijzonder is opgevallen, is de grote belangstelling van de scholen. Natuurlijk hadden de organisatoren van de Avondvierdaagse gaarne gezien dat alle scholen waren vertegenwoordigd, doch het blijkt nu dat de belangstelling toch steeds gro ter wordt. Dit is dan ook een reden dat de Ned. Wandelsport Bond over weegt om in het najaar een speciale SCHOOLWANDELTOCHT te organise ren en zij vertrouwt dan dat vele, zo niet alle scholen acte de presence zul len geven. Het parcours voor de junioren voor de laatste dag is: Dreef, Florapark, Iordenstraat, Lo- rentzplein, v. Edenstraat, Raamsingel langs Schouwburg, Leidsevaart, Wes tergracht, De Ruyterweg, Vlaamseweg, Rollandslaan, Ramplaan, Duinlustweg, Brouwerskolkweg, Tetterodeweg, Bloe mend. weg, Korte Zijlweg, Houtman pad, Houtmankade, Brouwersvaart, Wilhelminastraat, Raamsingel, v. Edenstraat, Iordenstraat, Dreef. Het parcours voor de senioren Is als volgt: Dreefzicht, Paulinelaan, Herenweg, Laan v. Rozenburg, Zandvoorterallée, Zandvoorterlaan richting Zandvoort, Haarlemmerstraat, Kon. weg, Kostver- lorenstraat, Zeestraat, Boul. de Favou- ge, Zeeweg, Tetterodeweg, Bloemend, weg, Zijlweg, Zijlsingel, Wilhelmina straat, v. Edenstraat, Lorentzplein, Iordenstraat, Wagenweg oversteken terug naar Dreefzicht. Zaterdag zal worden gestart tussen TWEE EN DRIE UUR. Evenals verleden jaar organiseerde het bestuur van de Nederlandse Soft- Dalbond, rayon West, ook nu weer een schooltournooi voor Haarlemse scholie ren, waarvoor weer grote belangstel ling bestond. Niet minder dan elf schoolnegental- len speelden in één afdeling, terwijl bovendien vier reserve-teams in een afzonderlijke afdeling uitkwamen. Voor de finalewedstrijden, die Woens dag op het terrein van het Kennemer lyceum te Overveeri. werden gespeeld, wisten zich de teams van het Lorentz lyceum, Christelijk lyceum en H.B.S. voor meisjes te plaatsen. De meisjes van het Lorentzlyceum hebben op overtuigende wijze beslag, weten te leggen op de fraaie wissel beker door in de finale met grote cij fers de teams van Christelijk lyceum en H.B.S. voor meisjes te kloppen. Aangezien de meisjes van de H.B.S. sterker bleken dan de Lyceum-ploeg, kwamen zij in het bezit van de twee de prijs. Na afloop werden de prijzen met een toepasselijk woord aan de win nende teams uitgereikt. De einduitslag was: 1. Lorentzlyceum. 2. H.B.S. voor meisjes. 3. Christelijk lyceum. B, en W. vragen een bedrag van f 1100 voor het aanmaken en versprei den van 25.000 viertalige folders en 500 affiches ter propagering van een bezoek aan het Frans Halsmuseum. De brug en de fundamenten van het voormalige Slot te Heemstede zijn de laatste tijd vrij ernstig door verniel zuchtige jongens uit de omgeving be schadigd. De schamele en wrakke res ten van het eens zo fraaie kasteel dreigden verder vernietigd te worden. Toen in 1947 de ruïne en de daarbij behorende gronden door de gemeente Heemstede werden aangekocht van jonkvrouwe Beels van Heemstede, lagen de fundamenten nog grotendeels onder de grond. Enkele in de oorlog nog niet omgekapte bomen gaven het terrein een fraai aanzicht. De slotgracht lag reeds sedert de droogmaking van de Haar lemmermeer, toen het water door de drainerende lagen in de bodem naar de tochtsloten van het lager gelegen land stroomde, droog. De brug, in 1648 door Adriaan Pauw als herinnering aan de vrede van Mun ster gebouwd, had toen nog een om- manteling van natuursteen. Om deze stenen voor het herstel zoveel mogelijk te sparen, zijn zij voorlopig door het bedrijf van Openbare Werken opgesla gen. Bij het onderzoek, kort na de aankoop door de Rijksdienst voor bodemkundig onderzoek werd ingesteld, zijn ook de laatste bomen gesneuveld. De funda menten werden toen zoveel mogelijk uitgegraven. Een en ander was oorzaak dat de ruïne er niet fraaier op werd. Het gemeentebestuur heeft reeds in 1948 plannen, gemaakt de brug en de z.g. duiventoren te herstellen. De daar mee gemoeide kosten zijn echter ze hoog, dat met de uitvoering nog tot be tere tijden wordt gewacht. Daarbij komt nog dat van de aanvankelijk door het rijk toegezegde steun waarschijnlijk niet veel terecht komt. Het terrein van het Slot met de restanten van de brug en fundamenten is ondertussen een welkome speelge- legenheid geweest voor de jeugd. Bij net spelen is het helaas niet gebleven: vernielzuchtige jongens hebben er niet veel goeds verricht. Ter voorkoming van verdere ver nieling zal een hekwerk rond het ter rein worden geplaatst. Deze oplossing is weliswaar niet fraai, doch noodzakelijk. Er is nog sprake van geweest de slot gracht weer vol te laten lopen, doch dit plan blijkt moeilijk uitvoerbaar te zijn. Door deze voorzieningen zullen de resten van het voormalige Slot te Heem stede, de oorsprong van Heemstede, ge spaard blijven. Met het zeer oude poort gebouw, waar de in het vorige jaar overleden schrijver Emile Erens woon- De Haarlemse Districtskampioen schappen zullen dit jaar als volgt wor den verspeeld: B- en C-tournooi van 29 Juni5 Juli op het Tennispark „Brederode". A-tornooi van 1619 Juli op de ba nen van het Kennemer Lyceum. De inschrijving voor het B- en C- tornooi sluit 23 Juni a.s. en voor het A-tornooi 13 Juli. De Haarlemse Jeugdkampioenschap pen zullen gehouden worden 13, 14 en 15 Juli op de banen van de H.L.T.C. aan de Spanjaardslaan. 18 Juni: HCK 3—TYBB 1 8—6 in het voordeel van HCK 3, Programma voor de aanstaande week: 23 Juni: Gymnasion 6TYBB 2; ter rein Boekenrodeweg, Aerdenhout. 26 Juni: TYBB 1—S.C. HAARLEM 3: TYBB-terrein. de, zal het een fraai geheel kunnen blij ven. Weliswaar is het noodzakelijk ge bleken thans weer woningen in de om geving te bouwen, doch deze zijn van een belangrijk beter karakter dan die aan de Noordelijke zijde van het ter rein. Bovendien is men er in geslaagd een afgerond geheel te vormen, waar door de naaste omgeving een minder verwaarloosde indruk zal maken. Een aantal Nederlanders heeft giste ren uit de handen van de Franse am bassadeur, de heer Jean Paul Garnier, een Franse onderscheiding ontvangen. Benoemd werden tot officier in het legioen van eer: prof. Hugo R. Kruyt, Den Haag; jhr. mr. W. J. de Jonge, voorzitter van de Rubber-Stichting en vice-president van het internationaal comité voor het onderzoek en de toe passing van rubber, Amsterdam; de heer J. V. M. van Toulon van der Koog, commercieel directeur van de Hoogovens te IJmuiden en lid van handelsdelega ties. Tot ridder in het legioen van eer wer den benoemd: jhr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal en voorzitter van het centraal comité van de „Alliance Frangaise"; de heer J. C. Ebbinge Wubben, directeur van het museum Boymans te Rotterdam; de heer Victor van Vriesland te Den Haag, letterkundige; de heer A. C. Lambert, algemeen directeur van de Galeries Mo- dernes. Bovendien werden benoemd tot rid der in het legioen van eer mej. Sc. Ser- rurier, lid van de raad van de Leidse Universiteit, en de heer H. E. Jaeger, president van het internationaal insti tuut voor lastechniek. De ambassadeur zei in een korte toe spraak, dat de onderscheidingen door de president van de Franse Republiek wa ren verleend aan Nederlanders, die op verschillende terreinen werkzaam zijn en een groot aandeel hebben gehad in de samenwerking tussen de beide lan den, een samenwerking, die ook voor Europa in zijn geheel van belang is. De orgel-, orkest- en kamermuziek werken van de grote Franse componist uit de vorige eeuw César Franck komen .geregeld tot uitvoering. Het kunstmin nend publiek, dat muziekuitvoeringen in kerk, grote en kleine concertzaal be zoekt, is er dan ook. volkomen mee ver trouwd. Met Franck's grote koorwerken is het echter anders gesteld. Al telt Haarlem en omgeving een achttal koorverenigin- gen, die geregeld van dit genre de stan daardwerken uitvoeren, van César Franck hoort men slechts sporadisch iets. Het is nu al een 20-tal jaren geleden, dat de C.O.V. Franck's „Les Beatitudes" op haar repertoire plaatste en jammer genoeg er tot nu toe geen herhaling van gaf. „Koor Katholiek Haarlem" deed ons in 1948 kennis maken met het oratorium „Rebecca" en „Psalm 150", twee werken van bescheiden omvang, doch van mins tens even groot kunstgehalte. Het orato rium „Le Redemption", de cantate „Ruth" en de „Messe" zijn bij velen slechts van naam bekend. Het is nu een gelukkige gedachte van dirigent Evert Haak om met zijn „Ka tholiek Gemengd Koor" te Heemstede eens die totaal onbekende „Messe", ge schreven voor sopraansolo, piano, orgel, cello, contrabas en gemengd koor, te gaan uitvoeren. Deze mis is bijzonder fraai melodisch en zeer klankrijk voor koor en begeleidende instrumenten ge schreven. Aan deze mis is door de com ponist als Communie-gezang „Panis An- gelicus" toegevoegd, het nog steeds bij velen zeer geliefde zangnummer, dat men in allerlei arrangementen herhaal delijk afzonderlijk hoort uitvoeren. Het programma van dit kerkconcert, dat Dinsdag a.s. in de Hervormde Kerk te Heemstede plaats vindt, wordt gecom pleteerd met een fragment uit „Ein Deut- sches Requiem" van Joh. Brahms door de sopraan Annette de la Bije en Gou nod's koorwerk „Super Flumina" met dezelfde begeleiding als bij de mis. Evert Haak zal de koormuziek afwisse len met Bach's „Toccata en Fuga" in D kl. t. voor orgel. Genoemde solo-, koor- en orgelwerken vormen te samen een belangrijk en aan trekkelijk programma, waaraan naar men kan verwachten door de uitvoeren den de nodige zorg is besteed. De verdere medewerkenden zijn: Mar io Saaf, piano, Joep Schneiders, orgel, Hart Nibbring, cello en D. Schild, con trabas. De gemeenteraad van Bloemendaal stond voor een gedeelte onder voorzit terschap van burgemeester Den Tex en voor een ander gedeelte onder leiding van wethouder Rohling. Na het vertrek van de burgemeester werd medegedeeld, dat h(j naar de Franse Ambassade in Den Haag geroepen was om het onderschei dingsteken van Ridder in het Legioen van Eer in ontvangst te nemen. Mr. Rohling wenste de gemeente geluk met deze uitverkiezing en de raad applaudisseerde. Het grootste deel van de Donderdagmiddag werd besteed aan de vraag waar de nieuwe openbare kleuterschool te Overveen zou moeten komen. De discussies wa ren zo verward, dat de heer Pinxter op een gegeven ogenblik voorstelde ter plaatse te gaan kijken om in de frisse lucht de knoop te ontwarren. Daar men blijkbaar bang was, dat de dames en heren zouden doorlopen naar het café-restau rant waar z(j gaarne na afloop der vergadering de raadsborrel drinken op eigen kosten bleef men veilig binnenshuis en zorgde de wnd. burgemeester voor een concreet voorstel, dat werd aangenomen en het Tinholtmuseum voor lopig dakloos maakt. Enige malen is de kwestie reeds ter sprake gekomen. De raad besloot op 19 Maart de school te bouwen aan de Vrijburglaan op de plaats, waar nu het Tinholthuis in een oude bollenschuur is ondergebracht. Op 21 Mei werd het be sluit veranderd: de school zou komen op een terrein vlak daarbij, grenzende aan het sportveld, waarop zich thans een zandbak bevindt. Daarop kwam protest van de omwo nenden. Zij wilden de zandbak voor hun kinderen niet missen en meenden ver der, dat te midden van woonhuizen geen kleuterschool moet komen. Die bezwaren werden in de raad ge deeld o.a. door mej. Nolte en de heer Pinxter, die ter plaatse poolshoogte wa. ren gaan nemen. Laten we de schuur slopen en de Tinholt-collectie in een vleugel van de nieuwe school onder brengen, stelde de heer Fijen voor. De voorzitter antwoordde, dat in deze tijd daarvoor vast geen toestemming zal worden gegeven. Hij wees op de haast om te beslissen, want in September zul len de kleuters dakloos zijn. Hij ging alle voorstellen en gedachten nog eens na en concludeerde, dat een oplossing zeer moeilijk is. Toen kwam de heer Vliegen (Arb met de opmerking, dat het toch maar het best was om de bollenschuur te ver wijderen. De heer Van Holten (V.V.D.) vroeg echter hoeveel de bouw van een nieuw Tinholthuis zou kosten, waarop wethouder v. Geluk antwoordde: onge veer f 120.000. De heer Van Haaster (K.V.P.): dan hebben we dtis een olifantenei cadeau gekregen. Na woord en wederwoord concreti seerde de voorzitter een nieuw voorstel aldus: a. De school zal gebouwd worden op het terrein waar nu de bollenschuur staat. b. De Tinholt-collectie zal worden opgeborgen en B. en W. zullen met voor stellen over een nieuwe huisvesting komen. c. Het college wordt gemachtigd om artikel 20 der Wederopbouwwet toe te passen, zodat ook deze plaats onder het uitbreidingsplan valt. d. Ontheffing worde verleend van het voorschrift, dat het betrokken terrein voor woningbouw bestemd is. Deze voorstellen werden aangenomen met 15 tegen 3 stemmen. Zonder discussie besloot de raad een crediet te verlenen van f 215.000 voor het stichten van een nieuw filtergebouw met toebehoren ten behoeve van het ge meentelijk waterbedrijf. De bouw zal ondershands aanbesteed worden. Het voorstel om het tarief voor het water gebruik, in verband met deze kapitaals uitgave, met 2 cent te verhogen en een apart hoger zomertarief in te stellen, ontlokte een langdurig debat. De heer Smidt van Gelder (V.V.D.) was er tegen, omdat juist in de zomer om hygiënische redenen een hoger wa terverbruik is toe te juichen. Als de be woners hun mooie tuin onderhouden is daarmede het natuurschoon gediend. De heer Schulz (P.v.d.A.) noemde het wa terverbruik een eerste levensbehoefte en de heer Fijen wilde eerst maar eens afwachten, hoe de financiën verlopen vooraleer de waterprijs te verhogen. De heer Wildt Meyboom (V.V.D.) wees er op, dat de gemeentenaren hoge tarieven voor electriciteit moeten betalen, maar dat de gemeente de watertarieven in eigen handen heeft. Dat de bewoners grote offers brengen voor hun tuinen dient de overheid te waarderen. Voorzitter Den Tex stelde vast, dat vóór de oorlog zeer lage tarieven golden tengevolge waarvan nu b(j vernieuwin gen in het bedrijf om het geld gevochten moet worden. De heer Pinxter stelde voor de lening aan te gaan en de ver hoging der tarieven te bekijken bij de begroting 1954. Dit voorstel werd aan genomen met 13 tegen 3 stemmen. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken op de verzoeken van een aantal seminaria om een bijdrage uit de gemeentekas voor leerlingen uit Bloe mendaal, die hun school bezoeken. Mej. Nolte vond dat verzoek billijk. Als het openbare gymnasia betrof moest de gemeente het volle pond betalen, waar de leerling dan ook verblijven zou. Wethouder Rohling: Ik geloof, dat juf frouw Nolte van een ander beginsel uit gaat dan ik. De heer Wildt Meyboom (V.V.D.): Kijk, kijk. De heer Rohling wilde de subsidiëring bekijken naar het belang voor Bloemen daal. De subsidiëring aan Haarlemse scholen geschiedt, omdat stad en omge- v'ng als één grote schoolgemeenschap gezien moeten worden. Mej. Nolte bleef er bij, dat het hier in de eerste plaats gaat om het belang van het Bloemendaalse kind en zijn ouders. De bijzondere middelbare school heeft een moeilijk bestaan en verschillende gemeenten bieden dan ook de helpende hand. De heer Wildt Meyboom: Hebben wij Bloemendaalse leerlingen op neutrale middelbare scholen elders in het land? Hierop werd bevestigend geantwoord. Het afwijzend voorstel van B. en W. werd aangenomen met 11 tegen 5 stem men. Tegen stemden 4 K.V.P.-leden en de heer Lagendijk (A.R.). Bij het voorstel tot verlening van ont heffing der bebouwingsvoorschriften uitte mevr. Fahrenfort (V.V.D.) haar aversie tegen een „dierentuin" aan de Saxenburgerweg. „In strijd met de bouwverordening zijn daar hokken ge bouwd. Daar leven dieren in gevangen schap in en het moet zelfs in de bedoe ling liggen om er panters en cobra's te houden. Een tehuis voor ouden van dagen mag er niet komen, maar een tuin met wilde beesten wel", verzuchtte zij. De klacht zal onderzocht worden. De andere punten van de agenda wer den zonder discussie aanvaard. Woorden, wóórden....: een stort vloed van woorden! Nadat de voorzit ter van de vereniging „De Hyacinth", de heer Nieuwenhuis, om ruim half drie de parlementariërs gelegenheid had gegeven hun mening te zeggen, zat men 's avonds om zeven uur nog midden in de debatten. Men sprak bij zonder langdurig over een wijziging in het reglement en zeer breedvoerig over het advies, dat men aan het Be- drijfsschap voor Sierteeltproducten moet geven in verband met de opkoop van het bollensurplus in 19531954. En het grappige was, dat er na vier en een half uur praten in feite niets werd bereikt. Men stuurde naar het B. V. S. drie stemmen uit de vergadering en daar moet het Bedrijfschap dan maar uit opmaken, wat de heren nu eigenlijk willen. Na het openingswoord van de heer Nieuwenhuis, de notulen, de medede lingen en ander tutti-frutti, kwam dan het jaarverslag van de secretaris, de heer Van der Laan, waarin enkele in teressante cijfers werden gegeven en waaruit ook de onrust is ontstaan, die er geruime tijd in hyacinten-kwekers kringen leeft: dat men binnen afzien bare tijd voor een groot surplus zal zitten. Deze cijfers: een vooruitgang van het areaal van 494 h.a. naar 566 h.a. De oogst bedraagt gemiddeld 1500 bollen per are. Dit betekent dus, dat men op een oogst van ruim 90 millioen bollen kan rekenen, terwijl de export vorig jaar bij verlaagde prijzen! 67 millioen bollen bedroeg. De heer Limburg, directeur van de Keuringsdienst, gaf hierna zijn keu- ringsverslag ten beste, waaruit bleek, dat men met de bestrijding van geel ziek goed vooruit was gegaan (in 1952 werd er 50 pet. minder afgekeurd dan in het jaar daarvoor), terwijl ook wei nig partijen voor huidziek afgekeurd moesten worden. En toen stapte men dan over het punt: wijziging huishoudelijk regle ment. Nu plegen bollenkwekers zich over het algemeen niet druk te ma ken over dergelijke dingen. Maar dit keer was dat toch wel degelijk het ge val. De debatten werden gevoerd in een sfeer van wantrouwen. Men zag in de veranderingen alle mogelijke han digheden, vooral toen het ging over de gedeelten, die handelden over het stemmen bij volmacht, mondeling of schriftelijk stemmen, e.d. Het werd af en toe bijzonder rommelig en rumoe rig: men joelde, applaudisseerde, stampte met de voeten, floot op de vingers, om de aandacht van de voor zitter te trekken en de vergadering hield soms het vrolijke midden tussen een boerenbruiloft en een bijeenkomst van links getinte geestdriftigen. "Men vroeg zelfs ook nog het stembu reau in het vervolg samen te stellen uit voor- en tegenstanders van een voorstel. Men twijfelde kennelijk aan de eerlijkheid van de samenstellers bij de vorige gelegenheden! Eerst besloot men de voorstellen ge wijzigd in stemming te brengen, toen zou men ze aan een jurist voorleggen om te zien, of ze juridisch verantwoord waren en het slot van het lied was, dat men ze ongewijzigd ter stemming bracht. Het voorstel ging van de kaart met 266 stemmen tegen en 145 voor. Bij de bespreking van het advies, dat men het Bedrijfsschap voor Sier- teeltproductie zou geven, om t.z.t. de aankoop van het surplus 19531953 te kunften financieren, zette men de- spraakwatervallen helemaal op volle kracht vooruit. Een deel was het met het bestuur eens om de nuttige areaal regeling, zoals die nu is, te laten voort bestaan; een andere groep wilde een inlevering, maar de teeltbewijz^n weg; een derde zou graag zien, dat eenzelfde regeling voor de hyacinten werd ge troffen als nu voor de tulpen en de narcissen geldt, terwijl er ook waren, die het areaal met 12 pet. wilden in krimpen en tevens anderhalf kilo bol len per geteelde Rijnl. roede inleveren. Het heeft weinig zin hier te vermelden wat er zo al is gezegd. Het slot was, dat men besloot de wensen van de vergadering ter kennis van het Be drijfsschap te brengen. Daarmee min of meer het bewijs leverende, dat men geen kans zag over eigen zaken te beslissen! GEBOREN; T. van den BroekKoel- stra z; A. B. SprengersVan der Vliet z; C. van KampenMeerveld z; A. van OsJager z; C. M. HendriksWeidema z; E. LeisingSteenkist. GETROUWD: D. J. Verpoorte en G. H. Dekker; W. J. J. Frankenmölle en A. J. E. van Koningsbruggen; G. W. Bouquet en M. P. Kluit; J. Harmsen en B. Have- man; A. W. Elskamp en A. C. H. Lamers; G. ten Have en Z. Rosmolen; P. J. vaö den Berg en G H. Luttik. OVERLEDEN: F. M. Maalste, 57 j. Te- ding van Berkhoutstraat; J. J. Stoop, 70 j., Gijsbrecht van Aemstelstraat; M. Wa terdrinker, 58 j., Maerten van Heems- kerkstraat. Zaterdag 20 Juni Hoog water: 9.47 u. en 22.15 u. - Laag water: 5.01 u. en 17.30 u. Advertentie Grote Houtstraat 16 - Haarlem De kleermaker H. d. 1. M. uit Zutphen bleek enige maanden geleden genoeg te krijgen van de scheerwijze met zeep en kwast en stelde zich derhalve in het bezit van een electrisch apparaat. Hij was daartoe speciaal van Amsterdam naar Haarlem gereisd teneinde onze stad en omliggende cohtreien met een bezoek te vereren. Hij bevond zich op een kwaad ogenblik voor een woonhuis in Heemstede waar hij aanbelde, maar geen gehoor kreeg. Daarop sloeg hij de ruit van de voordeur in, opende deze aan de binnenzijde en stapte triomfante lijk het huis in, helaas met minder goede bedoelingen. In een slaapkamer op de tweede verdieping trof hij een modern scheerapparaat aan, dat hij tot zijn eigendom besloot te maken. Voor hij echter tijd had nog iets van zijn gading te vinden, hoorde hij gerucht en verliet overhaast het huis. Een militair, die hem zo zag hollen, kreeg argwaan en vatte de man in zijn kraag, waarmee hij een goede vangst bleek gedaan te hebben. Zijn snode daad werd gister morgen voor de Haarlemse rechtbank behandeld. Daar kwam aan het licht, dat d. 1. M. eerder reeds 12 maal ver oordeeld was, weshalve de officier ee£ gevoelige straf op zijn plaats achtte. BjJ eiste liefst lVs jaar gevangenisstraf- Uitspraak 30 Juni. Terecht stond voorts de 53-jarige werkman, vroeger boekhouder, C. Huijg uit Amsterdam. In Haarlem ha» hij een bezoek gebracht aan een tabaks^ handel, annex bibliotheek en daar ëe' vraagd, of er voor hem boeken ware" in te binden. De vrouw, die hem 1 woord stond, had ontkennend geam' woord en was, in de veronderstelling' dat de man de winkel zou verlaten, naa de keuken verdwenen. Inderdaad g1'^ tweemaal de winkelbel, maar even lat® hoorde zij gerucht en keerde terug naa de zaak, waar zij dezelfde persoon maals aantrof. Ditmaal vroeg hij naa een adres, waar hij boeken zou kunne inbinden. Zij gaf hem het verlang^ adres, waarop hij werkelijk de win» verliet. De vrouw vatte echter argwaa^ en controleerde de lade van de cass- waar zij uit een portefeuille een bear van 275 miste. Hoewel H. de dief6 ontkende, achtte de officier het ten la6 gelegde bewezen en eiste een jaar 8 vangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2