sfeer in een Gespannen tegenstellingen haast Volkspolitie en rode troepen patrouilleren in een levenloze stad Berlijn vol lijfelijk voelbaar GEEF OP VADERDAG Op nieuw 400 gevangenen Slaags met Amerikaanse bewakers N.-Koreaanse uitgebroken EGYPTE nu republiek Tussen neus en lippen Gen. Naguib eerste president TANKKANONNEN WIJZEN NAAR HET WESTEN W.-Duitse politici eisen spoedige. Vrije verkiezingen Uitstel voor de Rosenbergs Tito laat Russische flottille passeren CHURCHILL DIEP GESCHOKT Aantasting van autoriteit der Y.N. BUSStt PENSIOE] REI Sociaal begim Ook André Marie faalt Geef Vader alleen hel allerbesie - dus Chief Whip. Wat zal hij ge nieten... en vergeet niet, het is de beste sigaret voor zijn gezondheid. - VRIJDAG 19 JUNI 1953 PAGINA 3 5>' 1st d maagzuur in een mum Hooggerechtshof komt vanmiddag weer bijeen 833 Organisaties een shock-I (Van onze speciale verslaggever) BERLIJN, Donderdagavond Potsdamerplatz ligt zo goed als verlaten. Aan de Westzijde leunen een tien- J1 verslaggevers uit verschillende landen over een trottoirhek, dat de sector grens tussen Oost en West vormt. Fotografen manipuleren met lange telelenzen de richting van het Oosten. Een even groot aantal Schupo's wandelt noncha- ®ot langs de rand van de Britse sector. Ze zijn uiterst vriendelijk en mededeel- 9am tegenover de journalisten en men zou, wanneer men niet beter wist, vermoe- en dat zij daar meer voor hun plezier dan uit plicht staan. Er heerst een ongedwongen sfeer, •'aarin luid wordt gesproken en soms Gelachen. Er staan een paar Rode-Kruis- *Usters, enkele winkels zijn open en 111 één daarvan verkoopt een meisje "tet heldere blauwe ogen slagroom- rafels. Nauwelijks twintig meter verder paan, onbeweeglijk en met het geweer de aanslag, op korte afstand van pkaar, leden van de Volkspolitie uit J'aksen en Sovjetsoldaten. Zij staan .rijdbeens op de weg of liggen in stel lig in de puinhopen. Zij hebben zich wrschanst achter de muurresten van - ruïnes en in de ingangen van de ondergrondse. Ze staan daar in een Ipeigende houding, ze gaan niet van 'nn plaats en hun geweren zijn op de Samêleerde groep tegenover hen gericht, pchter hen staan drie donkergroen ge beurde tanks opgesteld. De lopen van kanonnen wijzen naar het Westen. <■5 grendelen de straat af, en alsof dat -?g niet voldoende is staat daar boven- :®n een stuk anti-tankgeschut in stel- Jjkg. De Leipzigerstrasse, de Friedrich Jeertstrasse en de Stresemannstrasse, l'e van de Postdamerplatz de Ooste lijke sector inleiden, liggen verlaten. vl°de soldaten patrouilleren langs de p'nes van de huizen en in de puinho- °en. in de verte is enig burgerlijk ver der zichtbaar. Maar niets beweegt zich (te richting van het Westen. Een j ar burgers, die nu en dan de Vopo- ,petting op het plein naderen, worden 'fuggezonden. Het plein is levenloos. „9 de hoek van de Friedrich Ebert- 'jtasse en de Bellevuestrasse staat de p^artgeblakerde ruïne van het Colum- i,lshaus, een gedeeltelijk herbouwd \andelshuis: dat gisteren door de Oost- prlijners in brand is gestoken Voor |en der ingangen scharrelen twee be narde mannen en een oude vrouw tus- de zwartgeblakerde rommel, die op trottoir ligt. Het is een vreemde ge waarwording deze drie oudjes in de ge- ^en sfeer, die op het plein heerst', ctaar ^gestoord hun gang te zien gaan. De ptïiel mag weten wat zij tussen de Rcoolde resten zoeken. Waarschijnlijk |gen er niets anders dan verbrande re- hingen en duplicaten van brieven. Uit het station van de ondergrondse, aan de Westelijke zijde, klink lawaai. wordt gelachen en geroepen. De Bas van zware laarzen op een be gonnen vloer klinkt daaruit omhoog. Wanneer ik ga kijken en de hard stenen trap wil afdalen, staat er plot seling een Volkspolizist met een ge neer in zijn arm achter het hek, dat toegang tot het station afsluit. Ik sehrik en keer op mijn schreden ie- Stig. Waarom weet ik niet, want nau welijks tien treden hoger voel ik me Weer veilig, al zijn daar ook de lo- 66n van tanks en geweren naar ons '°e gericht. Misschien wilde die Vopo S'echts op dezelfde wijze zijn nieuws gierigheid bevredigen als ik. Verder f6beurt er niets. En juist daardoor 's de gespannen sfeer haast lijfelijk v°elbaar. Evenals iedereen vanmor- ®6n het naderend onweer aanvoelde, ®at in de middag zich in een ver- Schrikkelijk noodweer boven Berlijn "htlastte. Weer als in 1945 S^'t is het beeld dat Oost-Berlijn biedt de weinigen die tot aan de sector- «[jhzen worden toegelaten. Zo is het bij de Postdamerplatz. zö is het ook itcde Brandenburger Tor, met dit ver- Is dat daar meer Rode soldaten op Ijhoeken van de straten samenscholen, hu^ds éénmaal heeft Berlijn dit beeld iinhd. Dat was in Mei 1945, thans V> acht jaar geleden. Ook toen ver ;\«en Russische tanks de straten en V'oen lagen rode soldaten in stelling ,jet puin. De Potsdamerplatz is se- W die tijd weinig veranderd. Trooste- >t1(, steken de gele muren van de vPotsdamer Bannhof tegen de V luchten af. Van de grote gebou- Jta' .die het plein omzomen, is er nog Nhhén opgebouwd, alleen dan het Co- j.'^ds-Haus, dat nu weer is uitge- 'jlts - Zelfs het puin is maar nauwe- h opgeruimd. Een honderd meter in ^„l-eipHgerstrasse verheft zich de r to- lichtgrijze gevel van het Haus ba histeriën, dat gisteren door tien- helen Oost-Berlijners is bestormd. Nussen arriveerden juist op tijd 6 doodsbenauwde Sovjet-Duitse re- die daar zat ingesloten, te ont- r* ■En men verhaalt-, dat, wanneer uur later waren gekomen, deze f dan ongetwijfeld reeds het ifbL er geworden was van de ver- V6' Vr volksoproer. Tevens doet aal de ronde een Hauptmann jj <3 Schupo heeft het ons bevestigd 1 W in ^e nacht van Woensdag op i hijj jhdag de Oostelijke regering in al- ggL*. gepantserde wagens in veiligheid acht naar Mecklenburg. Bni h leden van de Volkspolitie, die damerplatz bezetten, zijn jong, Advertentie k twee Rennies, laten smelten kad tong. En eer U het weet, is 't t d.en' Zo hoeft U dus nooit g hs 5 zijn dat iets, wat U graag lust, gpfrIteerd valt. Dat zuur is vlug- k.h hezen dan het opkwam. Daarom, tig- veilig gevoel, altijd Rennies hand te hebben. nauwelijks achttien jaren. Zij zijn uit Saksen naar Berlijn getransporteerd en daar direct onder het Sovjet-com mando geplaatst. Hun uniformen zijn nauwelijks van die van de Russen te onderscheiden. Zij dragen dezelfde lelijke roestbruine jassen en broeken. Alleen aan hun kepi's kan men hen onderscheiden. De Russen dragen pet ten met donker wijnrode banden. „Saksen-Kaffer" noemt de Hauptmann van de Schupo ze, wanneer hij hen door een verrekijker bekijkt. „Ze zijn bang", zegt hij. „Zie ze staan met het geweer in de aanslag, alsof ze vrezen elk ogenblik door een grote overmacht te worden aangevallen, terwijl er in geen velden of wegen gevaar voor hen dreigt." Wanneer deze knapen schie ten, dan schieten ze uit angst. Van nacht vuurden ze op alles wat bewoog, al was het een hond of een kat. De Schupo's lachen om deze kinder lijke vrees. Desalniettemin is deze kinde ren de beslissing in handen gelegd over leven en dood van de Berlijners die in hun buurt komen. Vanmorgen schoten zij zonder enige aanleiding op een aantal arbeiders, die op het dak van het museum voor volkenkunde aan de westelijke zijde van de Stresemann aan het werk waren. Een der arbeiders kreeg een schot in zijn hand en in zijn heup. Een zinloze vertoning van overmacht. Het zijn tenslotte deze onvolgroeide lummels van de Volkspolitie, bezeten met alle „übermenschliche" kwalen en dezelfde slaafse moffenziel als de onrijpe, geüniformeerde vlegels, die ons tijdens de oorlog in de diepste ellende hebben gestort, die het bloedbad van Oost-Ber lijn hebben aangericht. De Russen heb ben gisteren op slechts enkele plaatsen het vuur op de gemartelde Oost-Berüjn- se betogers geopend. Het zijn de schan delijke kwajongens uit Saksen geweest, die hun eigen volk de dood in hebben gejaagd. Sedert de afkondiging van de staat van beleg is Oost-Berlijn volkomen af gegrendeld. Niemand komt er meer in of er uit. Zelfs waar de Russische sector in de Oostelijke zone overgaat is een gordel van tanks rond de stad getrokken Dit deel van de stad is thans een grote gevangenis, waarin de Russen en de Volkspolitie hun slag slaan. Naar van de enkele vluchtelingen, die door de afzet ting weten te breken, wordt vernomen, houden de Russen grote razzia's in de stad. Vele arrestaties worden verricht. Reeds zijn de leiders van de staking in de bouwobjecten in de Stalinallee achter slot en grendel gezet. Bevelen, die van de radiowagens van de Volkspolitie worden opgevangen, gelasten steeds nieuwe arrestaties. Staking duurt voort Op slechts enkele plaatsen is het werk hervat. Er zijn vandaag geen kranten verschenen, omdat de grafische bedrij ven staakten. Het openbare vervoer ligt nog zo goed als stil. De represailles, waarmee Grotewohl heeft gedreigd, missen na het begin van de Oost-Berlijn- se vrijheidsstrijd hun uitwerking. Onder tussen rukken steeds meer Russische troepen de stad binnen. Een pantserdivi sie van 12.000 man is op weg. De Oost- Berlijnse bevolking sluit zich op in haar huizen in angstige afwachting van de dingen die komen gaan. Wanneer ze na negen uur 's avonds, als de avondklok is ingetreden, niet meer op straat kun nen, kunnen ze elk ogenblik de fatale klop op de deur verwachten. Zij verke ren in dezelfde angstaanjagende positie, waarin zij ons, tien jaar geleden, hebben gedrongen. Toen waren ook wij niet veilig voor de leden van ons eigen volk, die zich, evenals de Vopo's, bij het gespuis van Gestapo en S.D. hadden aangesloten. Alleen thans heet deze dienst S.S.D. In de Sovjet-Duitse pers en via de radio trachten Grotewohl en consorten de schuld voor het bloedbad van Oost- Berlijn te schuiven op rekening van een „aantal fascistische provocateurs" uit het Westen. Om die beschuldiging kracht bij te zetten is thans een tijdens' de op stand gearresteerde West-Berlijner, Willi Goettling, wegens provocatie ter dood veroordeeld. Dat vonnis is intussen vol trokken. Dit is een lafheid, die slechts mensen, die de strijd verloren hebben zich durven te veroorloven. In West-Berlijn is de heroïsche strijd in het Oosten thans in de politieke sfeer geraakt. Deputaties van de Bondsrege ring met Jakob Kaiser, de minister voor het Duitse vraagstuk, aan het hoofd, zijn naar Berlijn gekomen en putten zich uit in het geven van conferenties voor de journalisten, die uit alle windrichtingen Berlijn zijn binnengestroomd. Erich Ollenhauer, de voorzitter van de S.P.D., heeft tijdens een persconferentie in het luxueuze gebouw van de „Telegraph" het standpunt van zijn partij uiteengezet dat dat bezettende machten een overeen komst met de Russen dienen te treffen opdat de bevolking van de Oost-zone een normaal leven wordt gegarandeerd. Op nieuw wordt gevraagd om vrije verkie zingen. hetgeen een oude vraag is die steeds wordt herhaald. Ten s>tte heeft de S.P.D. de Bondsregering aan een leeds eerder gedane belofte herinnerd, om de bevolking van de Oost-zone te helpen, thans ook met voedingsmidde len. Het ziet er naar uit dat althans voor het moment dit ten enen male niet te realiseren is. In het Bundeshaus heeft minister Jakob Kaiser verklaard dat er na de uitbarsting in Oost-Berlijn geen tijd meer te verliezen is. Het Duitse vraag stuk moet thans opgelost worden. Dat kan alleen wanneer partijpolitiek in het licht, van de jongste gebeurtenis sen terzijde wordt geschoven. De leider van de C.D.U., dr. Von Brentano, drong ook aan op vrije verkiezingen en vrij heid van handel voor de alsdan geko zen regering. Onmiddellijk na zijn aankomst uit Wenen heeft de burgemeester van West-Berlijn, prof Reuter zich naar de sectorgrens begeven. Om kwart voor zeven arriveerde hij op Tempelhof. Om kwart over acht bevond hij zich op het Potsdamerplatz. De grijze magistraat was zeer geroerd door wat hij daar zag. „Ongelooflijk hoe het ene deel van een volk het andere kan knechten", zo zei hij. Verdere verklaringen behield hij voor een persconferentie die hij morgen geeft. De Russen en Volkspolizisten aan de overzijde wisten kennelijk niet wat er gebeurde. Fotografen met tele- lensen als kanonslopen zwermden over het plein, terwijl prof. Reuter er zich ruim een kwartier ophield. Er werd door hen echter geen enkele actie on dernomen. Zij stonden zich alleen maar te vergapen. Vanavond is in West-Berlijn het derde internationale filmfestival geopend. De sociaal-democratische partij heeft ge vraagd, uil piëteit voor de doden, die in de vrijheidsstrijd van Oost-Berlijn zijn gevallen, alle feestelijkheden bij dit festival achterwege te laten. Desondanks dromden honderden mensen vanavond op de Kurfürstendamm bijeen, om de aankomst van van filmsterren en hoge gasten bij de opening van dit festival mee te maken. De gehele straat is uit bundig versierd met veelkleurige vlag gen en overal hangen grote reclame's die dit festival aanprijzen. Welk een schrille tegenstelling in een en de zelfde stad De ene helft viert feest en begeeft zich uitbundig op straat, de andere leeft met angst in het hart bin nen de huizen, waarin het door tanks en machinegeweren is gedrongen. Gistermiddag, kort na vijf uur, is het Amerikaanse Hooggerechtshof in voltal lige zitting bijeen gekomen om uit te maken, of het uitstel van executie, door rechter Douglas aan de Rosenbergs ver leend, zal worden gehandhaafd. Ruim zes uren later kwam rechter Burton alleen uit de raadkamer om mee te delen, dat de zitting is verdaagd tot vanmiddag vijf uur (Ned. tijd). In die tussentijd blijft het voorlopige uitstel van rechter Douglas van kracht. Het was gisteren de veertiende trouw dag van het echtpaar Rosenberg. Door een traliehek gescheiden mochten ze in de Sing Sing gevangenis anderhalf uur met elkaar praten. Een bewaker zag op een afstand toe. Toen ze later in hun cellen terugkeerden, kregen ze een maal tijd van zuurkool met warme worstjes. Door de verdaging van het Hooggerechts hof is het doodvonnis, dat oorspronkelijk vanmorgen om vier uur zou worden vol trokken, uitgesteld. Als het Hof van middag het uitstel van rechter Douglas nog zou annuleren, dan zal de executie in ieder geval nog vóór morgenavond 12 uur geschieden. De moeder van Julius Rosenberg, mevrouw Sophie Rosenberg, is gisteren naar Washington gevlogen om president Eisenhower persoonlijk gratie te vragen voor haar zoon en diens vrouw. De regering van Joegoslavië heeft toe gestaan, dat 26 Russische marine-vaar tuigen, die in Wenen zijn gestation- neerd, tussen 22 Juni en 13 Juli in vijf groepen het gedeelte van de Donau, dat binnen de Zuidslavische grens ligt, pas seren. Een Russisch verzoek hiertoe is inge willigd op voorwaarde, dat de Russische oorlogsschepen niet op het traject bin nen de Zuidslavische grenzen hun tocht zullen onderbreken. Advertentie Chief ÖJtyip Het eenzijdige optreden van de Zuidkoreaanse regering inzake genen heeft al tot bloedige gevechten geleid. Anti-communistis probeerden gisteren te ontvluchten uit een kamp, dat gelegen is de Zuidkoreaanse havenstad Intsjon. Juist op dat ogenblik wer) reaanse bewakers vervangen door Amerikaanse mariniers. De seerden de kogels, die door de Amerikanen op hen werden afgevi derd slaagden er in uit te breken. Volgens de laatste berichten vangenen gedood en 93 gewond. Intussen heeft de maatregel van man Rhce om alle anti-communistische gevangenen op vrije voet! verschillende delen van de wereld aanleiding gegeven tot criti: ren. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John F' er een aantasting in van de autoriteit der Verenigde Naties. En ter-president, Sir Winston Churchill, verklaarde in het Lagerh het gebeurde „diep was geschokt." piloten van vliegtuigen „een buitenge woon groot aantal Koreanen in onder goed" zagen op de erven van de Kore aanse huizen. De voorzitter van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties, Lester Pearson, heeft verklaard, dat hij het vrijlaten van de Noord-Koreaanse krijgs gevangenen als een „ernstige zaak" op vat. Dag Hammarskoeld. secretaris generaal der Verenigde Naties, heeft verklaard, dat ,,de ernstige ontwikkeling in Korea duidelijk strijdig is" met het standpunt der Verenigde Naties. In het Oostelijk stadsdeel van Berlijn heerst een huiveringwekkende rust. In een lange rij staan de manschappen van de Volkspolitie met het geweer in de aanslag opgesteld, om ieder verkeer tussen Oost en West onmogelijk te ma ken. De stakers hebben in veel geval len het werk nog niet hervat. Men blijft in huis, omdat Russische troepen voortdurend razzia's houden. Na 140 jaar lang een monarchie te zijn geweest, heeft Egypte zich gisteravond uitgeroepen tot republiek. Generaal- majoor Mohammed Naguib is de eerste president. Behalve het presidentschap zal Naguib tevens de functie van premier vervullen. Deze nieuwe staatsrechtelijke gedaante van Egypte komt niet als een verrassing. Na het gedwongen vertrek van koning Faroek is de vestiging van een republiek in een lange reeks maat regelen voorbereid. In een desbetreffen de aankondiging wordt gezegd, dat de leden van het koninklijk huis, nu de re publiek is uitgeroepen, afstand moeten doen van hun titels en verder als ge wone burgers door het leven moeten gaan. De tegenwoordige dynastie is gesticht door Mehemed Ali, een officier in het Turkse leger, die in 1769 te Kawala in Albanië werd geboren. Na het vertrek van de Franse legers uit Egypte werd hij door de Mamelukken in 1804 tot heerser uitgeroepen. De sultan van Tur kije verzette zich echter tegen zijn nieu we waardigheid en er waren twee oor logen voor nodig, die van 1831 en van 1839, voordat Mehemed zich „erfelijk on derkoning" mocht noemen. Hij overleed te Caïro in 1849. Onder zijn opvolgers raakte het land steeds meer in finan ciële afhankelijkheid. In 1867 werd Is- mael Pasja door de Europese mogend heden erkend als „khedive". Zijn poli tiek eiste echter veel geld, dat hem on der zulke bezwarende condities werd geleend, dat Egypte eerst practisch en later ook formeel moest toestemmen in een Brits protectoraat. Na afloop van de eerste wereldoorlog eiste Egypte belo ning voor de hulp, die het de geallieer den had bewezen, en op 19 April 1923 werd een grondwet aangenomen, die aan de nakomelingen van Mehemed Ali de erfelijke monarchie toewees.' De thans afgezette koning Foead is 17 maanden oud en verblijft bij zijn vader in een villa bij Rome. Generaal Naguib heeft nu meteen zijn kabinet gereorganiseerd. Drie leden van de revolutionnaire raad, die onder lei ding van de premier de politiek bepaalt, hebben functies gekregen. Majoor Abdel Hakim Arr.er neemt, op 33-jarige leeftijd bevorderd tot generaal-majoor, de porte feuille van Oorlog, die tot dusver door generaal Naguib beheerd werd, over. Kolonel Gamal Abdel Nasser wordt mi nister van Binnenlandse Zaken. Hij komt in de plaats van Soeleiman Hafez. Hoofd van het ministerie van voorlich ting is thans majoor Saleh Salim. Zijn voorganger was Mohamed Foead Gala! De nieuwe minister van voorlichting, majoor Saleh Salem, heeft op een pers conferentie verklaard, dat generaal Na guib al zijn volmachten volgens een voorlopige grondwet zal behouden. De buitenlandse politiek zou niet verande ren „met dit verschil, dat wij haar thans beter kunnen uivoeren". Het laatste woord over de staatsvorm een parlementair -republikeins stelsel of een presidentieel republikeins stelsel zoii aan een referendum zijn, dat ge houden zou worden na de opstelling van een grondwet en de terugkeer van het parlementaire leven. Kinderliefde ne passagier gesnapt en uit het vliegtuig gezet. De vierjarige Gerard Door de politie is hij weer Quim heeft hemel en aarde thuis gebracht. Onder bewogen om niet van zijn tranen, driejarige „dulcinea' geuren kan herkennen: de neus. Hij zelf kan ruim 4.000 geuren en geurtjes uit elkaar hemden en zegt: „Wanneer iemand beweert, dat iets stinkt, is dat in Thompson DIT IS ONZE WERELD feite een wetenschappe- Patricia gescheiden te wor den, maar de grote mensen hebben het hem te moeilijk ge maakt. Patricia verhuis de met haar ouders van Boelawayo naar Johannesburg, maar de duizend kilome ter, die hen scheid de, leek voor Ge rard geen onover komelijk bezwaar. Hij pakte zijn drie wieler en reed de vier kilometer lan ge weg af naar het vliegveld. Daar bleef hij geduldig in de passagehal zitten wachten tot de rei zigers voor Johan nesburg verzocht werd in te stappen. Gerard volgde hen en klom rustig in het toestel. Hij be stelde zodra de deur van het toestel ge sloten was een glaasje limonade en toen het toestel niet di rect vertrok, liet hij nog een glaasje aanrukken door de steward. Maar juist op het moment dat het vliegtuig naar de lan dingsplaats taxiede be merkte een van de ste wardessen, dat de passa gierslijst niet klopte. Toen werd de kleine clandestie- heift vd wereld- 1/3 v.d.mensheid ison- I- hel gebruik bekend evolkiho is gewoon om geheel gekleed he gaan nan een jaarlijks worden erover de wen sigareh malaria isde qroor^re ziekhev.d.mens'heidjaa de wereld 350 milliard +ren gerookh jaar lijks sterven er 3miliioen mensen aan deze zi insecten en ralten vemie- ca.29yo v.d. me moeh leven vöd minder dan 1 gulden per week hgen earlijks hef voor 150 millioeh voedsel 03.90% v.d. mensheid leefh boven de evenaar meerdandehelffv.-. mensheid kan meh lezen of schrijven Geurtjes John von Bergen uit New York, een expert op het gebied van het opspo ren en bedwingen van industriële geuren, is tot de conclusie gekomen, dat er slechts één wetenschap pelijk verantwoord instru ment bestaat dat al die lijke verklaring.' Bierflessen waren niet best De centrale pilaar van het te Bonn in aanbouw zijnde ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft het begeven en bij nader on derzoek vond. men com plete bierflessen in het beton van de pilaar. Men weet niet, of dit aan moedwillige sabotage of louter onverantwoorde lijkheid van de arbeiders te wijten is. Bovendien ontdekte men fouten in de reeds opgetrokken mu ren en deze fouten zou den wanneer de pilaar thans niet was bezweken, later zeer ernstige gevol gen gehad kunnen heb ben, aldus meent de poli tie. Plastic ooglens Volgens mededelingen op een bijeenkomst van het Amerikaans medisch genootschap heeft men bij een aantal staar-patiënten met succes de aangetaste ooglens vervangen door een van transparant plas tic, waardoor het gezichts vermogen tot vrijwel nor maal hersteld werd. De toegepaste techniek is van de Londense oogarts Ha rold Ridley- Functionarissen in mee, dat een aantal Zuid-Koreanen vrijgela nistische gevangenen stad bevinden. Zij zij in particuliere woninge] in Poesan hebben de b deeld, dat zij zich m één of twee niet-gevaal lingen onder te brengi Zuid-Koreaanse militaii] de bewakers van de k half uur van tevoren oj steld van het plan tot d| kregen opdracht de gi een appèl op te stellen., kregen de gevangenen t| vrijgelaten zouden wo: eed van trouw aflegden Toen ze dat vrijwel i gedaan, maakten de be ten open en vernielden ringen. Brigade-generaal geallieerde gevangenen' (Van onze parlemenl In parlementaire krii organisaties der ambtenaren begint de laatste tijd een toenemend gevoel van wrevel te groeien over het uitblijven van daden na de belofte van de rege ring, reeds vijf jaar geleden gedaan, ten aanzien van de pensioenregeling voor overheidspersoneel. De staatscom missie van Poelje heeft destijds de door de Kamer geformuleerde wensen aan de orde gesteld in een interimrapport. Het Georganiseerd Overleg heeft zich in dezelfde zin als de Kamer uitgespro ken, maar nog altijd is het wachten op de regering, die met name het opne men van de arbeidscontractanten in de pensioenregeling bij de wet zal moeten regelen. In genoemd interim-rapport is zelfs een voorontwerp van wet met een uitvoerige Memorie van Toelich ting opgenomen, die door de deskun digen der staatscommissie met grote kennis van zaken is uitgewerkt, maar ook deze poging om de materie pan klaar te maken heeft niet mogen hel pen. Blijkbaar vormen de arbeidscon tractanten de grote hindernis, waar de regering niet overheen komt. Het erg ste is, dat deze ene kwestie nu een op lossing van het gehele uiterst dringen de pensioenprobleem gaat blokkeren. Het werk van de staatscommissie kan zich n.l., zoals men in deze kringen laat uitkomen, onmogelijk verder ont wikkelen, wanneer de regering de hui dige impasse niet met een daad door breekt. Reeds in het interim-rapport dat van Augustus 1952 dateert, wordt op spoed aangedrongen bij het invoe ren van een wijziging der Pensioenwet 1922 als de enige mogelijkheid om dit vraagstuk der arbeidscontractanten op te lossen. Dit kan alleen in de pen sioensector worden gevonden, aldus het rapport. In zeer zachte termen wordt er dan nog gesproken over „sociaal niet te verdedigen situaties, waartoe het ge mis van een voorziening op dit stuk aanleiding geeft". Nu de zaak weer bijna een jaar verder is, zijn volgens de in aanhef genoemde kringen deze situaties langzamerhand sociaal zo weinig te verdedigen geworden, dat men van toenemende schreeuwende misstanden moet spreken. Menig inge zonden stuk in ons blad heeft daarop de laatste tjjd eveneens reeds het licht doen vallen. In de kringen der organi- te kort kwam, Hedenmorgen vroeg heeft de Franse Nationale Vergadering, geheel tegen de verwachting in, geweigerd om de radi caal André Marie te aanvaarden als de nieuwe premier van Frankrijk. Van de 314 stemmen, die Marie nodig had om de volstrekte meerderheid te bereiken, heeft hij er maar 275 gekregen. Hier door is de Franse regeringscrisis, die al de naoorlogse record-duur van dertig dagen had bereikt, opnieuw verlengd. Marie was de vierde candidaat, die in de afgelopen weken door de Nationale Ver gadering is afgewezen als premier. Het dichtst bij een succes kwam Georges Bidault van de Republikeinse Volkspar tij, die slechts één stem, en dat, naaf gemeld werd, nog door een misverstand, i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3