Rijkssteun voor woningbouw blijft voorlopig nodig Kath. Middenstand maakt tussentijdse balans op Een zomer in Kromdorp Ruppert CNV): Regering draagt eigen verantwoordelijkheid RANG Öiüial'pidU DER VROUW BRIEF en BRIEFGEHEIM Koele dranken voor warme dagen v. SCHEEPVAARIBERICHTEN K ru iswoordraadsel r r Eigenaren wordt in exploitatielasten tegemoet gekomen Vele debetposten in regeringsbeleid 31 Niet eerst instemming van de vakbeweging vereist Wij luisteren naar. V. Van Meenen wint tweede etappe J vetsnapai/ng pan efemsfe tang. VRIJDAG 19 JUNI 1953 PAGINA 7 Voor vier duizend gulden juwelen gestolen Ten onrechte een blaam geworpen op circus Althoff en Kersten Ronde Belgisch-Limburg Nieskens best geplaatste Nederlander U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG Cristal fruits vraagt, kunt U veel meer ge nieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. Ronde van Zwitserland Van der Voorden eerste vóór Koblet Records van Huiskes en Broekman erkend Gunstige loting voor Nederlanders in het Wimbledon-tournooi Parnell wint de Empire lrophy-race (als die willen komen) rnvofr6dbr= briefk3arten Wielerkampioenschappen in Olympisch Stadion MARKTBERICHTEN De beperkte mogelijkheden tot com pensatie van de voorgestelde huurver hoging verhinderen, dat de huren nu reeds worden afgestemd op een zoda nig peil, dat zij op grondslag van het te verwachten kostenniveau renda bele bouw zonder Rijkssteun mogelijk maken. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting acht het onwaar schijnlijk, dat de bouwkosten i.i de eerstvolgende jaren zodanig zullen dalen, dat voor rendabele bouw zonder Rijkssteun huren beneden 190 a 200 pet. van het peil van 1940 mogelijk zouden zÜn- Aldus ontlenen wij nog aan een toe lichting van het departement van We deropbouw en Volkshuisvesting op de ingediende voorstellen tot huurverho ging. Terwijl enerzijds dus de huurverho ging van beperkte omvang zal moeten zijn, moet deze anderzijds zodanig zijn, dat de eigenaren in de exploitatielas ten van hun huidige woningbezit in bevredigende mate wordt tegemoet ge komen. Aan deze eis wordt, naar de mening van de regering, met een huur verhoging tot gemiddeld 141 pet. van het huurpeil van 1940 voldaan. Omdat de voorgestelde beperkte huurverhoging niet voldoende is om de huren van de voor-oorlogse en die van de na-oorlogse woningen gelijk te trekken, zal zij op enkele uitzonderin gen na niet kunnen leiden tot een ver mindering van de financiële steun van Rijkswege voor de woningbouw. In deze wel zeer beperkte mogelijkheid van een in beginsel alleszins wense lijke huurnivellering zal moeten worden berust. Ook zal de huurverhoging geenszins volledig leiden tot een verlaging van de overheidsbijdragen in de exploi tatiekosten van de woningwetwo ningen. De baten van de huur verhoging zullen immers grotendeels moeten worden aangewend voor een verhoging van de bedragen, die jaarlijks voor onderhoud en alge mene onkosten ten laste van de exploi tatierekening kunnen worden gebracht. De in het wetsontwerp voorgestelde huurverhoging zal automatisch gelden voor alle vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woningen met uitzon dering van onbewoonbaar verklaarde woningen. Voor woningen, die op of na 27 December 1940 tot stand zijn gekomen gelden verschillende afwijkende huur- bepalingen. De volgende categorieën kunnen worden onderscheiden. Woningen, die op of na 27 December 1940, doch vóór 5 Mei 1945 zijn gebouwd en waarvan de huren door de minister krachtens het besluit bijzondere huurprijzen zijn vastgesteld op 115 pet. van het huurpeil van 1940. Van deze categorie zal de huurverho ging ook automatisch gelden. Woningen, die op of na 27 December 1940, doch vóór 5 Mei 1945 zonder Rijkssteun zijn gebouwd en waarvan de huur beneden het peil ligt, dat na de voorgestelde huurverhoging voor de voor-oorlogse woningen zal gelden. Van deze categorie zullen op verzoek van de eigenaren de huren door de minister kunnen worden opgetrokken tot het nieuwe huurpeil van de voor oorlogse woningen. Woningen, die met Rijkssteun na 27 December 1940 tot stand zijn gekomen. De huurprijzen van deze "woningen zullen, voorzover zij beneden het nieuwe huurpeil liggen, door de minis ter aan dit nieuwe huurpeil worden aangepast. Woningen, die na 5 Mei 1945 zonder (Van onze correspondent) Afgelopen nacht is er een inbraak ge pleegd in een woning te Heerlen waarbij voor vier duizend gulden aan juwelen en een geldbedrag van 5800 gulden werd gestolen. Van de dader(s) ontbreekt tot dusver elk spoor. Rijkssteun zijn tot stand gekomen De huren van deze woningen zullen vrij blijven. In het wetsontwerp wordt voorge steld de bepaling omtrent een opslag op de huur bgj meervoudige bewoning (samenwoning) te doen vervallen. Een huurder, die een deel van zijn woning of bedrijfspand onderverhuurt, zal daardoor niet meer verplicht zijn, meer huur aan de eigenaar te betalen. Aan de bezwaren, die voortvloeiden uit het feit, dat tot dusver geen afzon derlijke regeling bestond voor het ge val, dat huurder en onderhuurder ge zamenlijk roerende goederen gebrui ken, zoals gang- en traplopers, is ook tegemoet gekomen. In de gewijzigde huurwet zal een bepaling worden opge nomen, welke een vergoeding voor het medegebruik van dergelijke goederen voorschrijft en wel een vergoeding ge lijk aan een evenredig deel van het bedrag, dat voor het uitsluitend ge bruik verschuldigd zou zijn (20 pro cent per jaar van de verkoopwaarde op het moment, dat de goederen in ge bruik worden genomen). In restaurant Brinkmann te Haarlem is gisteren het werkcongres begonnen van de Nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland, dat nu voor de vierde maal wordt gehouden. De voorzitter van de vereniging, mr. B. W. Stomps uit Aerdenhout, herdacht in zijn begroetingswoord hen, die in de il legaliteit zijn gevallen en de leden die dit jaar de vereniging zijn ontvallen. Staande werd een minuut stilte in acht genomen. Afgevaardigden van de ver zetsorganisaties uit België werden wel kom geheten. Bij de delegatie uit Frank rijk bevond zich o.m. de heer Pierre Bloch, oud-minister van Binnenlandse Zaken. Op de vroegere perschef van circus Jos Mullens werd tijdens het congres felle critiek geleverd wegens door hem ver strekte onjuiste gegevens aan journalis ten, waardoor ten onrechte een blaam werd geworpen op het circus van Alt hoff en speciaal de heer Kersten, de perschef daarvan. De vergadering besloot telegrammen te sturen aan H.M. de Koningin en aan H.K.H. Prinses Wilhelmina („de moeder van het verzet"). Het belangrijkste resultaat in het af gelopen jaar werd genoemd de aanslui ting bij de in Februari gestichte C.A.I.R. „Commission d'Action Interalliée de la Résistance". 7» 31. In de trein kwam Stockedief te zitten tegenover een jongedame, die intensief de krant aan het lezen was, waarin zijn beeltenis was afgedrukt. Toen het meisje opkeek staarde zij een ogenblik vol verbazing naar het origineel. „U bent toch meneer Stockedief?" zei ze toen. „Welzeker", antwoordde de veldwachter; en hij kon niet nalaten gevleid te glimlachen. Maar het meisje begon stiekum achter haar krant te gie chelen. Stockedief stapte natuurlijk in de verkeerde tram toen hij in de stad arriveerde. En nadat hij een tijdje warrig door de straten had gedwaald, liep hij een koffiehuis binnen om wat uit te rusten. Hij belandde in een établissement waarin verscheidene bijzonder ongeschoren jongelui bezig waren levens moed uit kleine glaasjes te drinken. Toc:i Stockedief binnenkwam wekte hij de algemene aandacht; want politiemannen plegen over het algemeen, maar met onvriendelijke bedoelingen café's binnen te dringen. De veldwachter echter ging onopvalllend aan een tafeltje zitten en bestelde een kop koffie. Daarop trad een bijzonder levendig jongmens met een ringbaardje ■op hem toe en zei: „U kunt me zeker wel een biertje offreren, generaal." Stockedief vond hem direct sym pathiek en deed zonder aarzelen de gevraagde con sumptie komen. In ruil daarvoor las de jongeling hem een surrealistisch gedicht voor, dat Stockedief totaal ontging, maar dat toch zijn oprechte bewondering gaan de maakte. En toen hij de kortste weg naar het kran- tenbureau vroeg zei de dichter: „Neem maar een taxi. Dat is altijd het veiligste.' En dat deed Stockedief toen maar, niet echter dan nadat hij het ringbaardje nog een „piek" had geleend. Toen hij bij het redactie bureau arriveerde bleek hem dat men de loper had uitgelegd. „Aardige mensen hier in de stad", dacht Stockedief toen hij de trappen van het gebouw be steeg. (Van onze Haagse redacteur) In het deze week verschenen nummer van „De Opmars" komt een beschou wing voor, waarin een „tussentijdse ba lans" wordt opgemaakt van het Rege ringsbeleid en de daarop aansluitende parlementaire behandeling op die pun ten, welke speciaal de middenstand ra ken. Als creditposten worden daarbij ge noemd het optreden van een eigen Staatssecretaris, de aankondiging van een Middenstandsnota. de indiening van een wetsontwerp ter vereenvoudiging van de loonadministratie en de admi nistratie voor de sociale verzekeringen en een zekere positieve instelling t.a.v. de gevolgen van de watersnood voor ge troffen middenstanders, hoewel daarbij ook kanttekeningen te maken zijn, die meer op de debetzijde thuishoren. Daartegenover staan echter verschil lende onderwerpen, welke als debetpos ten moeten worden aangemerkt. Tegen het w.o. inzake vrijstelling voor de de tailhandel van de inning der Omzetbe lasting wordt het bezwaar aangevoerd, dat hierdoor de detailhandel uitsluitend in bepaalde opzichten verlichting wordt gegeven, terwijl het bij herhaling is aangekondigd als een maatregel, die de gehele middenstand verlichting zou brengen. Deze kwestie ligt de midden stand zwaar op de maag. Men acht de critiek uit de Kamer een lichtzijde, maar de trage gang van zaken is zeer onbe vredigend. Eveneens onbevredigend is de wijze, waarop de Regering zich heeft afgemaakt van de lastenverlaging i.v.m. de invoering van de Wachtgeld- eq Werkloosheidsverzekering. Geklaagd wordt ook over de trage gang van zaken m.b.t. de nieuwe Vestigingswet. De wijze, waarop met de kwestie van het cadeaustelsel is omgesprongen, acht de Katholieke Middenstand een voor beeld van een zeer weifelmoedig beleid; nog steeds is het niet bekend of de Re gering nu wel of niet op het standpunt van een wettelijke regeling staat. Grote verwachtingen werden gewekt, toen maatregelen werden aangekondigd, welke in het kader van het werkver ruiming sbeleid een gezonde financiering van de bedrijven mogelijk zouden maken. Hoe men echter rekent en cijfert, voor zeer vele middenstandsbedrijven ziet men in de gepubliceerde maatregelen, inclusief huurverhoging en loonsverho ging, slechts een verzwaring van lasten. In de middenstand is werkzaam onge veer de helft van het aantal werknemers da.t bij de industrie werkt; de midden stand telt evenwel in de onderhavige wetsontwerpen als werkgever nauwe lijks mee. De enige hoop, die de Middenstand koestert om uiteindelijk van het com plex van aangekondigde maatregelen toch nog het een en ander op de cre ditzijde te krijgen, ligt in de krachtige taal van de K.V.P.-fractie en in hetgeen van haar opvattingen bleek uit de be kende 134 vragen. Resumerend komt men tot de cnoclu- sie, dat er naast een belangrijke credit zijde een nog twijfelachtige debetzijde staat. Een gunstig saldo blijft mogelijk als de debetposten beschouwd moge»» worden als toekomstige creditposten. De heer M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, heeft met een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad over het commu niqué van de drie vakcentrales over de voorstellen der regering inzake huur verhoging, dat aanleiding heeft gegeven tot misverstand. Dit misverstand vloeit voort uit de termen, die in het commu niqué voorkomen n.l., dat de ver antwoordelijkheid wordt afgewezen, dat het overleg nog moet beginnen en dat er geen instemming bestaat met de be rekening der regering. In enkele pers artikelen is geconcludeerd, dat de vak beweging van oordeel zou zijn, dat de regering met de werkgeversorganisaties overleg zou moeten plegen. Deze con clusie wees de heer Ruppert echter zeer nadrukkelijk van de hand, omdat, zeker, naar het inzicht van de christelijke vak beweging, de regering een eigen ver antwoordelijkheid draagt. „Het is aller minst de mening van het C.N.V., dat de regering eerst bij de vakbeweging in stemming met haar voorstellen zou moeten verwerven. Naar de opvatting der chistelijke vakbeweging, dient in tegendeel de eigen positie van de over heid volkomen gehandhaafd te blijven". ENGELAND, BBC, Home Service. 330 m.: 14.00 ork., 15.15 Schots ork„ 18.25 ZATERDAG causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 g™™";20/15 g?v' p,rogL'„2H5 soc' nieuws, 7.15 muz., 7.45 Morgengebed, 8.00 21-30 Metropole-ork., 22.00 hoorspel, 22.30 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 huisvr.. 9.40 Weense muz.. 23.00 nieuws, 23.15 gram. gram., 10.00 kleuters, 10.15 symphonette- ork. en sol., 10.55 radio-rallye, 11.00 zie ken, 11.45 kamerkoor, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 radio-rallye, 12.36 Mu- amusem.muz. sette-orkest, 12.55 zonnewijzer, 13.00 BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: nieuws, 13.20 lunchconcert, 14.00 boek- 12.30 lichte muz., 14.00 variété-ork., 15.20 bespr., 14,10 radio-rallye en gram., gev. muz., 16.15 jazzmuz., 20.30 ork., 22.15 16.30 schoonheid van Gregoriaans, 17.00 gev. muz. jeugd, 18.00 gev. muz., 18.15 journa listiek weekoverz., 18.25 harmonie-ork., NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 18.45 buitenl. corresp., 19.00 nieuws, 19.10 309 m.: 12.00 gev. muz., 14.00 gev. muz. 1500 ork., 18.00 gev. muz., 20.00 dans- muz., 22.10 ork., 22.30 dansmuz., 0.25 gram., 19.20 pari. overz., 19.30 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 Lichtbaken, 20.50 gram., 21.00 gev. muz., 21.35 act., dansmuz., 1.00 lichte muz., 2.15 gev. muz. 21.45 Radio Philh. Ork., 22.30 Wii luiden FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 ork., 14.17 symph.ork., 16.35 de Zondag in!, 23.00 nieuws, 23.15 Espe ranto, 23.22 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 kamermuz., 20.02 lichte muz. nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.55 vrouw. 9.00 gymn., 9.10 gram. VPRO: 10,00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 arb. continu- BRUSSEL, 324 m.: 11.45 kamermuz., 14.15 Vlaamse muz., 15.15 Ethnologische muz., 16.45 Engelse les, 19.45 gev. muz bedrijven, 11.30 vierhandig pianospel" 21.15 accordeonmuz., 21.45 accordeonspel, 12.00 gram., 12.33 gram., 13.00 nieuws, 2305 dansmuz. 13.15 dansmuz., 13.50 weekjourn., 14.20 484 m.: 15.00 operamuz., 16.30 lichte orgel en zang, 14.45 muz. causerie, 15.05 muz., 17.15 lichte muz., 21.00 ork. Gronings progr., 15.30 Van de wieg tot het graf, 15.45 Radio Philh. Orkest, 16.30 sport, 16.45 lichte muz., 17.15 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 accordeonork., 18.40 rege- ENGELAND, BBC European Service. Uitz. voor Nederland. 224, 42, 31 en 25 m.: 17.00 Eng. les voor beginnelingen, ringsuitz., 19.00 artistieke staalkaart. 22.00 Nieuws. Spiegel V. d. week. Sport- VPRO: 19.30 causerie, 19.40 causerie, 19.55 journaal. Het klassement van cTe tweede etappe van de Ronde van Belgisch-Limburg voor ama teurs van Oostham naar Borgloon over een afstand van 145 km. luidt: 1. Van Mee nen (Belg.) 3.47.00; 2. Maes (Belg.) 3.47.32; 3. Vannitsen (Belg.) 3.47.35; 4. Van Aerde (Belg.) z. t.; 5. Meulemans (Belg.) z. t.; 13. Nieskens (Ned.) z. t.; 17. Fooy (Ned.) z. t.; 18. L. Stevens (Ned.) z. t.; 21 een peloton van twintig renners bij wie onze landgenoten Smeets, Schoenmakers en Van den Brekel, allen z.t. als Vannitsen; 49. Steenbakker (Ned.); 54. Boelhouwers (Ned.); 70. Daemen (Ned.); 72. Van der Weyden (Ned.). In het alg. klassement heeft Van Mee nen (Belg.) de leiding met 7.34.25. Onze landgenoten bezetten de volgende plaatsen: 11. Van den Brekel 7.34.42; 15. Steenbakker 7.34.42; 24. Smeets; 43. L. Stevens; 44. Boel houwers; 45. Nieskens; 46. Schoenmakers, 53. Fooy 64. Daemen en 68 Van der Wey den. Advertentie Lec op de naam RANG op het bescher mend omhulsel van ieder „Rangetje" De tweede etappe van de Ronde van Zwitserland van Brugge naar Rhein- felden (241 km.) werd gewonnen door de Belg Van der Voorden in 6 uur 33 min. 16 sec. vóór de Zwitser Koblet, die 6 uur 33 min. 24 sec. liet afdrukken. Het klassement luidt verder: 3. Defilippis (It.), 4. Cerami (It.), 5. Barozzi (It.), 6. Pasotti (It.), 7. Schaer (Zwits.), 8. Meili (Zwits.), allen in dezelfde tijd als Koblet. In het alg. klassement heeft Schaer de leiding met 13 uur 3 sec. vóór Koblet 13.00.35. Op het dezer dagen te Stresa gehou den congres van de I.S.U. zijn verschei dene wereldrecords officieel erkend. o.m. die van Anton Huiskes op de 3.000 meter (4 min. 40.2 sec.) en van Kees Broekman op de 5.000 meter (8 min. 6.6 sec.), onderscheidenlijk op 24 en 25 Januari 1953 te Davos gemaakt. Ten aanzien van enige andere aan vragen om erkenning, waarbij enkele welke ingediend waren door de Russi sche Schaatsenrijdersbond, is nog geen beslissing genomen. De bijbehorende bescheiden zullen nader worden bestu deerd. Tijdens de voorjaarsvergadering van de Nederlandse Skivereniging, welke te Scheveningen werd gehouden, is de heer C. L. Kerdel gekozen tot voorzitter van de N.S.V. Nederland zal aan de internationale militaire athletiekkampioenschappen, welke op 24 en 25 Juli a.s. in het Hey- sel-stadion te Brussel worden gehou den, deelnemen. Tijdens de kampioenschappen van Geor gië, welke te Tbilissi werden gehouden, heelt de Russische gewichtheffer Schi- mishkian zijn eigen wereldrecord in de drie Oiympische oefeningen in het vedergewicht verbeterd. Hij bereikte nu een totaal van 340 kg. De loting van het heren enkelspel in het Wimbledon-tournooi is voor de Ne derlandse deelnemers, wat de eerste ronde betreft, niet ongunstig uitgevallen. Van Dalsum krijgt het op te nemen tegen de Zwitser Buser, waarbij hij het moeilijker zal krijgen dan zijn clubge noot Dehnert, die in de eerste ronde tegen een van die Britse spelers zal uit komen, die zich uit een regionaal tour- nooi hebben geplaatst. Over het algemeen zijn dit geen sterke spelers, zodat Dehnert zich wel in de tweede ronde zal kunnen spelen, waar hij of de Indische kampioen Kumar of de Australiër Arkinstall ontmoet. Van Meegeren treft in de eerste ronde de Hongaar Katona, maar als hij de tweede ronde bereikt, zal de Philippijn Ampon wel een onoverkomelijk strui kelblok blijken. Op een circuit van 6.11 kilometer op het eiland Man, dat zestien maal ge reden moest worden, is Donderdag de wedstrijd gehouden om de Empire Trophy. Winnaar werd de Brit Reg Parnell, die met een nieuwe Aston Mar tin D.B. III een gemiddelde snelheid haalde van 119.02 km.-u., een nieuw record voor dit circuit. Het klassement luidde verder: 2. Ken Wharton, Gr.-Br., met Frazer-Nash, gem. snelheid 117.64 km.-u., 3. Rüsch, Zwitserland, met Ferrari, gem. snelheid 116.90 km.-u. Het Britse paard „Souepi" (11/2) heeft te Ascot de Gold Cup gewonnen, een race over 21/2 mijl, begiftigd met een prijs van bijna 12.000 pdst. Eigenaar en trainer van het paard is George Digby uit Newmarket. Tweede met miniem verschil de ca mera moest uitmaken wie het eerst door de finish was gegaan werd de 50/1 out sider „Aram" van Marcel Boussac. De der de plaats was voor „Le Bourgeois" (20/1), drie lengten achter de winnaar. We hebben het al eens staan toch geen geheimen op" Dat wil ik direct aannemen, eerder over de etiquette ge- is dan het verweer, „het is maar het is toch wel een groot had. Er zijn nu eenmaal veel op een open kaart geschre- verschil of uw man uw zijn mensen, die zich bezorgd af- ven." Inderdaad staan er op vertrouwen in alles geeft, of vragen of ze zich nu wel een open kaart doorgaans precies gedragen zoals het geen geheimen, maar in elk dat u het neemt. Als uw man eens bezoek krijgt van behoort. De allerbelangrijk- geval hebt u ook met die niet iemand, die hem alleen wil spreken, gaat u toch, omdat u geen geheimen voor elkaar ste vraag, bij al wat u doet, geheime dingen niets te ma- is de vraag, hoe zou ik het ken, als ze niet aan u ge- zelf graag willen? Als u nooit schreven worden. Het lezen hebt, niet aan het sleutelgat anderen anders behandelt, van briefkaarten, gericht aan staan luisteren? dan u zelf graag behandeld een ander, vinden wij net zo zou willen worden, is het ge- ongepast als het opzettelijk vaar voor ernstige overtre- afluisteren van een gesprek dingen al aanzienlijk beperkt. in een bus, tram of café. Het Maar daarnaast blijven er gaat een ander doodgewoon nu eenmaal altijd vragen niets aan. over, waarop het antwoord Voor gesloten brieven geldt niet direct door het gezonde dit nog veel sterker. Ik ken verstand, maar door „het getrouwde vrouwen, die het boekje" gegeven wordt. De heel gewoon vinden de cor- Evenmin kunnen wij het goedkeuren, dat ouders de brieven van hun kinderen openen. Het is, naar onze smaak, een kwestie van ge brek aan vertrouwen. Als u meent, dat een van uw kin deren ongewenste correspon dentie voert, kunt u dat zonder meer verbieden. U kind u de brief laat lezen of deze ongeopend terug stuurt. Op eigen gelegenheid kennis nemen van een brief, die niet aan u is geschreven, is altijd verkeerd, naar mijn idee, omdat het het schen- briefschrij verij wil daarbij respondentie van haar man te kunt, eventueel, eisen, dat uw nog wel eens moeilijkheden openen en te lezen, nog voor opleveren. Welke titulatuur hij er zelf kennis van heeft moet men gebruiken, schrijft genomen. Ik heb dit altijd een men de heer en mevrouw of onhebbelijke gewoonte ge- omgekeerd enz. Hierop gaan vonden. Toen ik er eens een wij geen antwoord geven, keer wat van zei, kreeg ik ten Voor dit soort moeilijkheden antwoord: „Maar dat is toch zijn in practisch iedere zak- heel gewoon. Mijn man heeft den betekent van een geheim agenda lijstjes met titels en toch geen geheimen voor me." namelijk hét briefgeheim, aanspreektitels opgenomen en overigens kan men daarover in tal van boekjes meer dan genoeg lezen. Iets heel anders, en o.i. ook veel belangrijker is de vraag, wat doet men of behoort men te doen met brieven van anderen? In het kort zou men kunnen zeggen: Niets, maar dat is natuurlijk een weinig bevredigend antwoord. De vraag: is het beleefd of geoorloofd een brief te le zen, die aqn een ander gericht is, kan zonder meer beant woord worden met: het is ongeoorloofd, tenzij de ge adresseerde ons daarvoor spe ciaal toestemming heeft ge geven of ons daarom heeft verzocht, brieven aan ande ren gericht te lezen. Dit geldt onder alle omstandigheden en Karnemelk-limonade (4 glaasjes) liter karnemelk, onge veer 1% dl. (rode of oranje) limonadesiroop of pudding- Saus. De glazen voor gedeelte vullen met de limonadesiroop met karnemelk als voor brieven. Veel mensen schijnen nog altijd niet te beseffen, dat ook een open briefkaart privé is en dat een ander daar dus Yoghurt met bessensap liter melkyoghurt, 1% eetlepels) suiker (liefst bas terdsuiker). Het bessensap door de yoghurt roeren en met suiker np smaak afmaken. Het mengsel in glazen overdoen FRISSE SLAATJES die een volledige maaltijd zijn Sla van bonen, tomaten, bladgroenten en aard appelen ■niets mee te maken heeft. „Er dl. bessensap, pl.m. 90 g. (6 200 g. of meer gekookte bo nen, bonennat, kg. toma ten, kg. bladgroente, b.v. andijvie, spinazie of sla. 1 uitje, 1 kg. gekookte aardap pelen, olie, mosterd, (peper), een slasaus, zout, (dille of bonenkruid). Het uitje schoonmaken, fijnsnipperen, in olie bakken en even laten afkoelen. De tomaten in kokend water dompelen, schillen en in plak ken snijden. De aardappelen in dikke plakken snijden. iDe kruiden fijnhakken). De bladgroente wassen en zeer fijn snijden. Mosterd, (pe per), een slasaus, zout en zoveel bonennat aan het uitje toevoegen, tot er een vrij dunne en pittige saus is ont staan. Alle bestanddelen, op enkele plakjes tomaat na, voorzichtig met deze saus vermengen, zo, dat men de bestanddelen niet stuk roert. De sla in een schaal over doen en met wat plakjes to maat versieren. De tomaten of de bladgroente kan men vervangen door in blokjes gesneden komkommer. Sla van zure haring, komkommer, tomaten en aardappelen 4 zure haringen, kg. to maten, een flinke komkom mer, 1 uitje, 1% kg. gekookte aardappelen, aardappelnat, olie, een slasaus, (peper), zout, peterselie, kervel of venkel. De vis van graten ontdoen en op een enkel exemplaar na in stukje verdelen. De to maten in kokend water dom pelen, schillen en in plakjes snijden. De komkommer schillen en in blokjes snij den, evenals de aardappelen. Het uitje schoonmaken, fijn- snipperen, in olie lichtbruin bakken en even laten afkoe len. Een slasaus en zout (en peper) aan het uitje toevoe gen en zoveel aardappelnat, tot een vrij dunne, pittig smakende saus is ontstaan. De in stukjes verdeelde vis, tomaten, komkommer en sardappelen luchtig door de saus mengen. De sla in een schaal overdoen, met fijnge hakte kruiden bestrooien en met reepjes haring versieren. ALCHIBA 19 nam. te Antw. ALCYONE 19 te Bahia. ALIOTH 19 te Santos. ALUDRA 18 nm. te Khorramshar. ARUNDO 18 van Huil, 19 te Rott. AMSTELTOREN p. 19 Lissabon n. Mars. AALSDIJK 19 te Tampico. ALDABI 19 van Las Palmas n. Rott. APPINGEDIJK p. 19 Bahamas n. Rotterd. BENNEKOM 19 te Arica. BILLITON p. 19 1V2 gr. Kan. n. Colombo. BOSCHFONTEIN 17 te Dar es Salaam. CISTULA (t.) 17 te Sydney. CERONIA p. 18 Kp. Agulhas n. Curagao DONGEDIJK p. 19 Lizard, 20 te Antw. EDAM p. 19 Wight n. New York. ESSO HAAG 19 nm. te Aruba. ESSO R'DAM 18 van Aruba n. R'dam. ELMINA p. 19 nm. Ouessant n. Amst. ENGGANO p. 19 Ouessant n. Marseille. FRIESLAND SSM. p. 19 Wight, 20 te Rott. GROOTEKERK 19 te Lorenco Marques. HOOGKERK 18 van R'dam, 20 te Hamb HAARLEM p. 18 Antigua n. Amst. HEEMSKERK 19 te Mombasa. HERMES 18 van Sant. de Cuba n. Cienfueg. HEELSUM 19 te La Pallice. HATHOR 19 te Alexand'rië. KOTA GEDE 18 van Calcutta n. Belawan. KIELDRECHT p. 19 Kp. Dondra n. Singap. LISETA p. 19 Kp. Cambodia n. Singap. LEERSUM 19 te Charleston. LEUVEKERK 19 van Genua n. Rott. LANGKOEAS 18 van Tj. Pinang n. Balikp. LAWAK 19 van Claveria n. Honolulu. MEERKERK 18 van Colombo n. Madras. MENTOR p. 19 Finisterre n. Hamburg. MITRA 19 nm. te Hull. NIEUW A'DAM 19 te Southampt. 20 te R'd. POSEIDON 19 te Philadelphia. PR. FR. WILL. 19 vm. te Hamilton. De kampioenschappen van Nederland op de baan worden Zondag a.é. in het Olympisch Stadion te Amsterdam afge werkt. Voor de achtervolging voor pro fessionals hebben zich geplaatst Van Est, Lakeman, Gerard Peters en Adri Voorting. Voor het kampioenschap over 50 km. zonder gangmaking hebben in geschreven Cor Bakker, Van Breenen, Dekkers, Derksen. Van Est, P. Evers, Faanhof, P. Haan, G. Peters, Gerrit Schulte en de Gebr. Voorting. Voorts zal een revanche ever 50 km. worden gehouden tussen de stayers, die aan het kampioenschap achter grote motoren hebben deelgenomen, t.w. De Best, Bijster, Bakker, Pronk, Wierstra, Kunst en Stakenburg. Het programma wordt aangevuld met wedstrijden voor amateurs. Zaterdag 27 en Zondag 28 Juni a.s. organiseert de Amsterdamse biljartclub „Rembrandt" een nationaal tournooi- fantaisie classique, waaraan Kruythof (Barendrecht), Teegelaar (Leiden), Po- peyus (Barendrecht) en Wijdeveld (Amsterdam) deelnemen. PRINS MAURITS 19 te Toledo. POELAU LAUT 19 van Pt. Said n. Amst. PR. WILL. Ill 18 nm. v. Cuxh. 20 te R'd. PR. WILL. IV p. 19 Wight, 20 te Rott. PR. JOH. WILL. FRISO 19 nm. te Rott. RIJNKERK p. 19 Kp. Gata n. Antw. REMPANG 19 te Beyrouth. SALAWATI 19—20 te Takoradi. SIBAJAK 19 te Fremantle. STR. BANKA 18 van Kpst., 20 te Pt. Elizab. SUMATRA 19 nm. van Suez n. Priok. SUNETTA 18 nm. te Ho Ilo. ST. DORD. p. 19 Wight n. Setubal. STR. MALAKKA 16 te Singapore. SAPAROEA 19 te Antwerpen. TARA 19 nm. te Pto. Alegre. TRITON 18 nm. van New York n. Curae TERNATE p. 18 Finisterre n. Rott. TERO 18 van Durban n. Kaapstad. THALATTA p. 19 Ceylon n. Singap. UTRECHT 19 te Los Angeles. VAN SPILBERGEN 19 nm. te Pt. Amboin. WINTERSWIJK 18 van Santa Cruz d. Sur n. Rotterdam. ITSSEL p. 19 Kp. Gata, 20 te Algiers. ZEELAND KRL. 18 te Abadan. VEILING POELDIJK, 18 Juni. Tomaten A 14.86—15.80 B 14.90—15.50, C 15.00—15.70, CC 12.6013.50, Bonken 10.40, per bak van 12% kg. Bloemkool (6) 0.11—0.15 (8) 0.09%—0.13, (10) 0.080.11 per stuk, Peen 0.22 per bos. Rabarber 0.10 per kg. KAASMARKT GOUDA, 18 Juni. Aanvoer: 316 part., prijzen: le kw. 2.15—2.22, 2e kw. 2.05—2.14, xtra kw. tot 2.43: handel matig. VEEMARKT DELFT, 18 Juni. Prijzen: kalfkoeien f 725825, vare koeien 550850, biggen f 35—50, nucht. kalv. i 45—55, lopers f 70100, dracht, zeugen f 250325, runderen per kg. sl. gew. f 2.60—2.70, magere varkens p. kg. lev. gew. f 1.701.80; handel matig. VEILING TIEL, 18 Juni. Aardbeien Duitse Evern 96144, 88132. 4092, Madame Mou- tot 80—108, 72—92. Kersen Vroege Duit se 60—80, 55—71, 41—58, 17—33, Vroege v. Spithoven 64, 56, 1426, Meikersen 5458, 1923, Rode bessen le 110120. Groenten: Lrndbouwerwten 2532, zilveruien 40, bloemkool per stuk le 1214, 2e 58, aard appelen grote 2729. Alles in cent per ki lo, tenzij anders vermeld. CACAO A'DAM, 18 Juni. Accra loco, 287% shill.; Kameroen Fair fermented Fr. fr. 260; Ivoor Fair fermented Juni Ju» frs. 255, stomend. Horizontaal: 1. plaats in Nrd.-Brabant; 8. heilbede; 9. einde; 11. boos; 12. zoogdier; 14. herkauwer; 15. provinciaal bestuurs orgaan (afk.); 16. lichaamsdeel; 18. titel (afk-); 19. loswal; 20. waterstand (afk.): 22. water in Zuid-Holland. 23. inhoudsmaat; 24. noot; 26. voertuig; 27. maanstand (afk.); 29. kweken; 32. Gode zij lof (afk.); 33. kledingstuk; 35. buffet; 36. honingdrank; 37. spits uitlopende strook- 39. ontkenning; 40. plaats in Nrd.-Brabant Verticaal: 1. gedicht; 2. akelig; 3. opschrift (afk.); 4. leemte; 5. deel van een psalm (afk.) 6. onbep. voorn.woord; 7. gevaar; 8. plaats in Nrd.-Brabant; 10. plaats in Nrd.-Brabant 12. reeds; 13. familielid; 16. hoofddeksel; 17. duivel; 19. sleepnet; 21. voorzetsel; 25. kleur; 28. dapper; 30. waterstand; 31. bijwoord; 32. niet-deskundige; 34. steen; 36. deel van het jaar; 38. noot; 39. momenteel. Oplossing van Dinsdag: AALSMEER A FA EI S U BIJ NA K M I BLOS GENOT E F REL-j-EG KA SI K L E ERATO MADE RE U TE OS K AIR IN T 1 LPENDAM-f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7