Grote hal H.B.G.-gebouw in Lisse vannacht door brand verwoest Een „dure" sigaret Schade minstens 2 a 3 ton Kamer verklaart zich tegen de uitgifte van districtsgidsen aure sigaret voor drie kwartjes Prominente athleten aan start te Beverwijk Patiënt molesteert arts Overvallen stations op benzine- berecht Roem van Beverwijk KALME INZET VAN AARDBEIENSEIZOEN Aanbod kleinmaar behoorlijk 95ct 1. 65ct 1. 1. 4.2S 1. 1. 4.2S BRILLEN STIENS - OPTIEK 2. Opening nieuw bouw gaat door Locomotief en Magneet Visserijgolf Gelukwensen voor Enschedé Grondwerker voor het Gerechtshof Zware straffen tegen twee jonge- geëist mannen Eduard vanBeinum naar Zuid-Amerika JAN v. d. MEER laat Vader niet op een droogje zitten [-^q] j VRIJDAG 19 JUNI 1953 PAGINA 9 RIJWIELEN Honkbalwedstrijd TYBBCatchers HAARLEMSE KAMER VAN KOOPHANDEL Kampioenschappen N.-Holland Manége in De Hout verdwijnt VERGADERING KVOB Vaderdag LANDHUIS IN DE AS GELEGD Het lustrum van W.I.K. IN VORM EN LIJN GIERSTRAAT 27 HEEMSTEDE EERSTE BOUWKAS- WONINGEN GEREED Witte katoen Lingerie katoen Partij theedoeken 15 Halflinnen theedoeken Jaquard baddoeken 25 45 Voor bad en strand 25 Wit damast tafellaken Graslinnen slopen Servetten 25 35 Partij lakens lil Advertentie Een enorme brand heeft vannacht omstreeks twee uur de grote houten hal van de Coöperatieve Bloembollenveilingvereniging H. B. G. te Lisse in de as gelegd. De vlammen sloegen er aan alle kanten uit en het vuur was tot ver in de om trek te zien. Dank zij het voortreffelijk ingrijpen van de Lissese brandweer, die later geassisteerd werd door de brandweer uit Hillegom, kon het vuur beperkt blijven tot de grote hal. Niettemin moet de schade op 2 a 3 ton geschat worden. Gelukkig is de nieuwbouw gespaard gebleven en van de zijde van de directie vernamen wij dat de officiële ingebruikneming van het nieuwe kantoor en de veilinghal op Donderdag 25 Juni in ieder geval doorgaat. „Wij gaan niet bij de pakken neerzitten, wij hebben wel wat anders te doen", aldus was het com mentaar. De De brand moet vannacht om onge veer half 2 zijn ontstaan. In de grote hal, waar ieder jaar de bekende Bloemlust-tentoonstelling wordt ge houden, stonden duizenden bollenman- den opgeslagen en daarin vond het vuur gretig voedsel. Met een enorme snelheid moet het vuur zich in de hal hebben uitgebreid, maar er was nog niemand, die iets van de brand ge merkt had. De hitte werd tenslotte zo groot, dat de ebonieten platen van de dakbedekking met harde knallen kapot knapten, waardoor omwonenden uit hun slaap werden gewekt. Inmiddels had het vuur een weg gevonden naar buiten, maar ijlings werd de brandweer gealarmeerd, welke in korte tijd aan wezig was en met vele stralen water de haard van de brand probeerde te bedwingen. Het was ongetwijfeld een gelukkige omstandigheid, dat er vrijwel geen wind stond, waardoor de belendende Advertentie in alle mod. en kl. Zojuist ontvangen de Sturmey 3-versnellingsnaaf m. remnaaf 41. Betaling in overleg. CRON JÉ STRAAT op de hoek - Tel. 16152 Zie onze showroom: Schoterweg 5557 Morgen, Zaterdagmiddag, speelt het eerste negental van TYBB tegen de Catchers uit Amsterdam. Na de benauwde overwinning van Zondag j.l. tegen dezelfde club zal het er weer spannend toegaan aan de Sehalk- wijkerweg, maar wij vertrouwen echter, dat de Yellows ook deze keer geen fout zullen maken en hun gunstige positie aan de top der ranglijst niet zullen prijsgeven. De wedstrijd vangt aan om half vijf. Donderdagmarkt .pverde voor geen der aangevoerde vissoorten een prijsverbetering van betekenis op. Tong bracht het niet verder dan een gemid delde van f 1,35 per kilo en voor zover er nog kleine schol verkocht werd, ging deze voor f 10.tot f 12.per kist van de hand. Enkele kisten braadschelvis kwamen op f 24.per kist te staan, wat gezien de geringe aanvoer aan de lage kant was. De noteringen voor verse garnalen, die de laatste dagen ook niet uitblon ken door grote aanvoeren, zijn tenge volge van de geringe vangsten iets ge stegen. Donderdag werden noteringen geboekt van f 1.— tot f 1.35 per kilo. De aanvoer per schip bedroeg echter niet meer dan gemiddeld 150 kg. Voor de Vrijdagmarkt kwamen geen trawlers in IJmuiden binnen, zodat de handel aangewezen was op de aanvoe ren van de weekvissers en een enkele overweekse logger. De keus bleef in hoofdzaak beperkt tot schol en tong. Als enige liefhebber van de trawler- vloot voor de Zaterdagmarkt meldde zich Donderdag de Thorma IJM 33 met een vangst van 155 kisten schelvis en pieipers, 150 kisten kabeljauw en gul, 280 kisten zwarte koolvis en leng, 25 kisten gestripte wijting, 80 kisten ge stripte makreel, 50 kisten wolf en poon, 30 kisten heilbot en tarbot, 10 kleine kistjes haring en 590 stuks stijve ka beljauwen. De motortrawler Dirkje RO 53, die op dezelfde dag als de Thorina vertrokken is, meldde aan te sturen op de Maandagmarkt. Van de trawlervloot bevonden zich Donderdag nog ter visserij op zee de Thorina IJM 33, Dirkje RO 53 (vertr. 10 Juni), Bergen IJM 16, Postboy IJM 35 (vertr. 12 Juni), Allan Water IJM 34, Sumatra IJM 62 (vertr. 13 Juni), Maria van Hattum IJM 10, Shamrock IJM 129 (vertr. 15 Juni), Claesje RO 46 (vertr. 17 Juni), Gelria IJM 21 èn Schoorl IJM 39 (vertr. 18 Juni). Na geruime tijd uit de vaart geweest te zijn voor reparatie en jaarlijkse beurt, is de stoomtrawler Gelria IJM 21 weer haar de visserij vertrokken. De stoom trawler Bloemendaal IJM 71, die even eens uit de vaart is, krijgt een nieuwe heus aangemeten, terwijl ook verschil lende huidplaten vernieuwd zullen wor den. De Franse kotter MO 1170, die tij dens de visserij een mankement aan de motor kreeg, liep Woensdagavond de Vissershaven van IJmuiden binnen. Uaar wist men er wel raad op, zodat de kotter de volgende dag zijn reis kon Voortzetten. De motorlogger Excelsior III KW 76 is door een sleepboot uit IJmuiden weg gehaald om in een rustiger omgeving een verjongingskuur te ondergaan. Ook een aantal huidplaten behoeft vernieu wing en wanneer al deze werkzaamhe den achter de rug zijn, zal het haring- Vawlseizoen wel aangebroken zi„n, waar in c» KW 76 dan zal gaan deelnemen. Een groep Urker kotters prefereerde deze keer een lang weekend. Donderdag Vertrokken uit IJmuiden via de sluizen haar de thuishaven de UK 16, 35, 64, jA 86, 87, 90, 176 en 202 om de rest van de week voor reparatie te benutten. ^Van de haringdrijfnetvisserij kwamen Donderdag in IJmuiden binnen de Mar- Srietha Maria KW 29 met 22 kantjes a*gen vangst, 41 van de KW 20, 77 van de KW 32, 24 van de KW 41, 91 van de Jvw 39, 61 vah de KW 78, de Wilhel- fhina II KW 138 met 42 kantjes eigen bangst, 51 van de KW 2, 56 van de KW H 62 van de KW 73, 16 van de KW >47 38 van de KW 175, de Voorwaarts 5:W. 140 met 108 kantjes eigen vangst, van de KW 25, 16 van de KW 14, 82 van de IJM 75, 23 van de KW 45, 123 ïan de KW 3, 53 van de KW 32, 53 van v-® KW 5, 34 van de KW 6 en de Jan •vw so met 43 kantjes eigen vangst, 80 van de KW 42, 91 van de KW 15, 71 van v.KW 43, 42 van de KW 110, 4 van de fdf 97, 62 vin de KW 65, 33 van de KW 13 van de KW 167. percelen geen direct gevaar liepen. Samen met de Hillegomse brandweer, die inmiddels te hulp was gekomen, werd alles op alles gezet om tenminste de twee andere hallen te sparen. Daar in wist men vrijwel te slagen. Ook de nieuwbouw, waarop de directie met recht trots was en welke de volgende week officieel in gebruik zou worden genomen, kon behouden blijven. Omstreeks vier uur had de brand weer het vuur onder de knie. De brandweer van Sassenheim, welke eveneens te hulp was gekomen, be hoefde geen dienst te doen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. Zowel de di rectie als de politie hebben de zaak thans in onderzoek. Uiteraard trok de brand een grote belangstelling der Lissenaren. Zoals gezegd, bedraagt de schade 2 a 3 ton en het grootste pro bleem wordt nu wel gevormd door het feit, dat, nu het seizoen voor de deur staat, de grote veilinghal is uitgescha keld en duizenden bollenmanden ver loren zijn gegaan. De grote hal van de H.B.G.-veiling te Lisse, waar 's winters de Bloemlust-ten toonstelling en gehouden worden, brandde Donderdagnacht geheel uit. Dank zij snel ingrijpen van de L'issese brandweer, gesteund door die uit Hillegom, kon worden voorkomen, dat ook de andere hallen en de nieuwbouw werden aangetast. Tijdens de vergadering van de Haar lems! Kamer van Koophandel en Fa brieken, welke gisteravond werd gehou den, werd de heer J. H. Peeters als lid der Kamer geïnstalleerd. Naar aanlei ding van de gehouden discussies in de laatstgehouden vergadering betreffende het stopverbod in de gemeente Haarlem deelde de voorzitter, de heer Ch. Visser mede, dat de gemeente besloten heeft een stopverbod in te s'tellèn voor de vol gende straatgedeelten: het gedeelte van de Bartel.iorisstraat tussen de Schouten- steeg en de Grote Markt en het gedeel te van de Grote Houtstraat tussen de Gierstraat en de Korte Houtstraat. Voorts werd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier een schrijven verzon den aan de Minister van Economische Zaken met verzoek een algemene maat regel van bestuur in het leven te roe pen, waarbij als tijdvak voor de aan staande seizoenopruiming wordt aange wezen de periode van 11 Juli tot 11 Augustus. Dit schrijven werd ook na mens de Haarlemse Kamer verzonden. Ter gelegenheid van het 250-jarig be staan van de N.V. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem cornp"ïmenteerde de voorzitter de directie van het bedrijf. Onder acclamatie werd het volgende telegram aan de heer B. F. Enschedé gestuurd: De Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem heden in ver gadering bijeen biedt U en Uw bedrijf de hartelijke gelukwensen aan bij het uitzonderlijke jubileum, dat gij deze da gen viert. Zij voegt hieraan toe de ge lukwensen voor U persoonlijk voor de belangrijke onderscheiding, welke U hierbij is verleend. Vervolgens heeft de Kamer zich in een schrijven tot- de directeur-generaal der P.T.T. gericht, waarin zij, naar aan leiding van een door haar ingesteld on derzoek betreffende wijziging van de telefoongidsen, van oordeel is, dat de abonné's zeker niet gebaat zijn bij een wijziging in districtsgidsen. Het verdient aanbeveling, aldus het schrijven, de locale gidsen in de huidige vorm te la ten bestaan en de interlocale gidsen, waarin alle aansluitingen van het gehe le land gevonden worden, inclusief die van Amsterdam, Den Haag en Rotter dam, in drie of desnoods in vier delen uit te géven. De Kamer is tot bovengenoemde con clusie gekomen op grond van vele tech nische en financiële bezwaren, welke kleven aan een uitgifte van een vijf tiental districtsgidsen, welke door de P.T.T. destijds werd voorgesteld. Aan het slot van het betreffende schrijven meent de Kamer, dat in de uitvoering van de voorgenomen wijziging een ern stig nadeel voor het bedrijfsleven schuilt, alsook een gevaar voor het ver spillen van de goodwill van de Rijks telefoondienst bij het publiek. Voortaan zal telkens op de vergade ring door de secretaris, de heer Molle- rus, een inleiding worden gehouden over het interne werk van de Kamer. Gisteravond gaf hij een uiteenzetting over certificaten van oorsprong, welke nodig zijn voor exportproducten van Nederlandse origine. De athletiekliefhebbers in Kennemer- la.nd kunnen Zaterdag en Zondag hun hart ophalen bij de wedstrijden, die D.E.M.-athletiek op haar sintelbaan te Beverwijk organiseert. Niet minder dan ruim 220 athleten zijn beide dagen in actie. En onder hen zijn er met klinken de namen. Bij de inschrijvingen op de sprintnummers bevinden zich o.a. van Poorten en Serhalawan van AV 1923, Zwaan, Nusse en Griek van A AC, ter wijl op de 400 m. de thans in Amster dam woonachtige Zwitser S. Steger aan de start verschijnt. Deze athleet won dit nummer op de Olympische Dag en is kampioen van Zwitserland 1952. Op de 800 m. heren, welk nummer in series gelopen zal worden, zien we Ha venaar, Pootjes en Schmitz van AV 1923, Kist van AAC, de Boer van Lycurgus en Smit van Suomi, terwijl op de 1500 m., die Zaterdag op het programma staat, o.m. starten: Keesom en Heida van AV 1923, Woudstra, van Zeeland en Herin. Harting van AAC, Rem (Lycurgus). Mars (Zaanland) en de DEM-athleten Adrichem en Boon. Niet minder dan 26 deelnemers hebben ingeschreven voor de 5000 m. Tot de favorieten behoren hier Keesom (AV 1923), van Zeeland (AAC). Adrichem (DEM), Verra (Haarlem), Spek (Suomi) en v. d. Kley (Lycurgus). Bij het hoog- en verspringen staat Henk Visser van AAC. Deze athleet sprong enkele weken geleden in Den Haag 7,52 m. ver. Ook Henk van Egmond van de organiserende vereniging neemt aan het verspringen deel, en Zaterdag' zal hij trachten opnieuw het Kampioenschap op het nummer hinkstapsprong te verove ren. Door een blessure was Henk vorig jaar verhinderd deel te nemen. Niet minder sterk is de deelname aan de werpnummers. Namen als van Ween- en (AV 1923), Kluft (Haarlem), Van Schoonhoven (AAC) bij het kogelstoten e:i discuswerpen en v.d. Heijden (AAC), Postma (Suomi) bij het speerwerpen doen goede prestaties verwachten. Ook het polstokhoogspringen, voor het pu bliek een zeer aantrekkelijk nummer, wordt Zondag verwerkt en hier hoort M. Swart (Haarlem) tot de favorieten. Behalve deze heren-nummers zullen ook de junioren om de Noord-Hollandse ti tels kampen en ook bij deze categorie nemen de sterkste athleten aan de di verse nummers deel. Zaterdag, aanvang 4 uur, staan de volgende nummers op het programma: Jongens: 300 m, 1500 m, Hoogspringen, kogelstoten en discuswerpen. Heren: 100 m, 1500 m, 4 x 100 m estafette, hink stapsprong, terwijl Zondag, aanvang half twee, de volgende nummers worden ver werkt: Jongens: 100 m, 800 m, 3000 m, 4 x 100 m estafette, verspringen, speer werpen en polsstokhoogspringen. Heren: 200 m, 400 m, 800 m, 5000 m, 4 x 400 m estafette, hoogspringen, verspringen, polsstokhoogspringen, kogelstoten, dis cuswerpen en speerwerpen. De prestaties, die op deze wedstrijden worden geleverd, worden in aanmerking genomen bij de samenstelling van de Nederlandse athletiekploeg in de landen- wedstrijd tegen Zwitserland. De manége aan de Linnaeauslaan zal gaan verdwijnen als de Haarlemse raad in zijn vergadering van Woensdag be sluit deze aan te kopen voor 50.000. De grond is nodig voor de bouw van een onderstation van de eletriciteitsvoorzie- ning in het Zuidelijk deel der gemeente. Op de betrokken plek kan het station worden opgetrokken zonder dat aan het landschappelijk dan wel stedebouwkun dig karakter van de omgeving geweld zou worden gedaan. De landschapsar chitect ir. H. Otto en de stedebouwkun- dige, ir. Kuiper hebben een eensluidend oordeel gegeven, n.l. dat de gekozen plaats in elk opzicht de gunstigste is. De Katholieke Vereniging van On dernemers in het Bloembollenbedrijf (K.V.O.B.) houdt Maandag 22 Juni haar achtste algemene vergadering in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. De verga dering begint om tien uur. Werken? Laten wc eerlijk toegeven dat we 't zelf ook niet graag doen, maar we zijn nu eenmaal gestraft met „'t zweet des aanschijns" en leggen ons maar zonder brommen bij die uitspraak neer van de Hoge Rechter uit het Para dijs. Had nu verdachte alleen maar ge bromd, dan was het nooit zo ver ge komen, als in April van dit jaar voor de Rechtbank. Die heeft deze 28-jarige Amsterdamse grondwerker drie maan den gevangenisstraf gegeven en ter be schikking gesteld van de regering. Zo werd het dus een kwestie van werken of brommen in de criminele zin. En dit omdat verdachte in zijn arbeids- schuwheid zijn handen niet had thuis gehouden toen de controlerende genees heer hem aan het verstand bracht dat het uit was met de Ziektewet-uitkerin gen. Hij was genezen en kon aan het werk. Toen zijn patiënt daarop enorm kwaad werd, kon de arts niet meer doen dan hem de deur van de spreek kamer wijzen en de gerechtelijke weg van een hoger beroep, met een herkeu ring door een andere dokter. En daar was de controlerend geneesheer tame lijk gerust op, want zijn diagnose had hij gesteld na contact met huisarts en specialist. Het was op een Zaterdag in Decern- Twee nog jonge leden van de Amster damse onderwereld, die leefden van roof en diefstal, hebben Donderdag In een voortgezet onderzoek van de Amster damse rechtbank zware straffen tegen zich horen eisen. Allereerst stond terecht een vermin derd toerekeningsvatbaar geachte 24- jarige los werkman, die bekende een inbraak gepleegd te hebben in de nacht van 28 op 29 September j.l. in een ben- zine-servicestation te Rotterdam, waar Advertentie Ga morgen even naar Oude Genever - Citroen - Cognac - Port - Sherry - Vermouth Winkels door de gehele stad. Hoofdkantoor: GED. OUDE GRACHT, hoek Kleine Houtstraat - Tel. 13676 Het is geen glorieuze seizoenopening geworden. Even tevoren ontlaadde zich een onweer boven de stad en viel de regen bij stromen. Rond vier uur waren dan ook niet veel wagens en karren op Breestraat en Meerkade te bekennen: Beverwijk begon het aardbeienseizoen zeer rustig. Wel was op de veilingen de belang stelling van de handel kleinhandel en grossiers zeer groot. We zagen behal ve de vele bekenden, die jaar in jaar uit in Beverwijk komen, ook tal van nieuwe gezichten. Zeer sterk waren o.m. de Haagse fruitgrossiers vertegenwoor digd. Met enige tegenzin de aanvoer is nog te gering is men tot de seizoen opening overgegaan, zoals de directeur van veiling „Kennemerland, de heer Jac. de Weijer in een inleidend woord ver klaarde. Dan vroeg hij de aandacht voor de reeks bepalingen in overleg met de handel opgemaakt om het oppronken van de aardbeien tegen te gaan. De tuin ders willen met de handei volledig sa menwerken om een eerlijke handel te bevorderen. De maatregelen zullen de klachten tot het verleden doen behoren. Wel eiste de directeur, dat aardbeien door de keurmeesters afgekeurd, niet buiten de veiling om door de handel ge kocht zouden worden van de tuinder. Dan kreeg Jaap Pekel, de marktmees ter, het woord. De eerste partij, die hij kreeg aan te bieden waren veertien man den Moulin Rouge van tuinder C. de Vries. Voor f 2.75 de mand werd de grossier Van Os eigenaar. Twee en twin tig manden Madame Lefèbre zuurtjes gingen voor f 2.50 naar J. van Goor. Het aardbeienseizoen 1953 was officieel begonnen. Wat later bood de B.E.T.-veiling aan de Meerkade dezelfde aanblik. Toch viel de aanvoer op de eerste aardbeienveiling niet tegen. Er waren bijna 4000 mandjes van 5 pond en een aanvoer van doosjes. De prijzen vielen eveneens niet tegen, want hoewel de eerste aanvoer op de binnenlandse markt bleef, trokken de prijzen stevig. De Moulin Rouge, die verre in de meerderheid was, bracht rond de f 3.00 per mand op met f 3.55 als hoogste no tering. De Climax, waarvan de eerste mandjes werden aangevoerd, gingen tot f 3.85 per slof, de Madame Lefèbre ging van f 2.103.00 per mand. Doosjes lopen niet alleen in kwaliteit uitéén, maar in in houd. De doosjes van ongeveer 3 ons brachten van 21—45 c. per stuk op, die van een pond gingen tot 82 c. per stuk. De aardbeien gingen grotendeels naar de grote steden, maar ook Friesland, en de stad Hilversum waren flinke afnemers van deze aardbeienveiling. 5s3£ï^«s*8 De eerste: Moulin Rouge van tuinder C. de Vries, die f 2.75 per mand opbrach ten. De belangstelling voor deze eerste speciale aardbeienveiling was zeer groot. hij door verbreking van een ruit de deur opende en f 480 plus een metalen geld kistje stal. En voorts een roofoverval in de nacht van 13 op 14 October j.l. op een 22-jarige pompbediende van een ben- zine-servicestation onder de gemeente Sassenheim aan de Rijksweg Amsterdam —Den Haag, gepleegd samen met zijn kornuit, de tweede verdachte, waarbij zij de bediende onder bedreiging van geladen pistolen zijn tas met f 266 afgris ten. Tenslotte een soortgelijke overval op een pompstation bij Alkmaar en een mislukte poging tot inbraak, gepleegd in de nacht van 25 op 26 October teza men met een inmiddels veroordeelde 19-jarige Amsterdamse kantoorbediende in het gebouw van de Wereldbibliotheek aan de Adm. de RUyterweg te Am sterdam. Ter zitting werd medegedeeld, dat op precies dezelfde plek in Rotterdam, t.w. bij het pompstation, vóór de inbraak een Amerikaanse soldaat was neergeslagen. De justitie heeft deze overval echter niet aan de los werkman ten laste gelegd, om dat hij deze ontkent en het bewijs niet kon worden geleverd. Verdachte is kort na de mislukte in braak in het gebouw van de Wereldbi bliotheek gearresteerd, t.w. op 29 Octo ber j.l., nadat enkele getuigen, aan wie foto's van jeugdige misdadigers werden voorgelegd, hem hadden aangewezen. Hij was het geweest, die tenslotte als zijn mede-dader in de overval op het benzinestation te Sassenheim een l"-:a- rige Amsterdamse glazenwasser had aangewezen. De officier van justitie schilderde de verdachte in zijn requisitoir als een jon gen wie alles in het leven is tegengelo- pen van het moment af, waarop hij het levenslicht aanschouwde. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf onvoorwaarde lijk met aftrek van het voorarrest en zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Bovendien vroeg hij de recht bank de verdachte als psychopaat ter beschikking van de regering te stellen. De verdachte verzocht in zijn laatste woord hem desnoods een langere gevan genisstraf op te leggen, doch hem niet daarna nog in een asyl te laten opsluiten. Hij werd huilend weggeleid. Tegen de 19-jarige glazenwasser, die in het psychiatrisch rapport wordt be schreven als een branie-achtige, lastige, aan zelfoverschatting lijdende figuur, wiens opvoeding door een stiefvader te wensen had overgelaten, eiste de officier twee en een half jaar met de toevoeging, dat verdachte bovendien voorwaardelijk ter beschikking van de regering zal wor den gesteld met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 30 Juni. Hedenmorgen rond half negen is door tot nu toe onbekende oorzaak het land huis Het Reigersnest aan de Langedijk te Uitgeest door brand geheel verwoest. Voorbijgangers zagen plotseling grote steekvlammen uit het landhuis slaan, dat na enkele ogenblkken geheel in lichter laaie stond. De bewoners, de fabrikant H. en zijn echtgenote, moesten in nachtgewaad vluchten. Er viel niets meer te redden. De brandweer van Uitgeest stond voor een hopeloze taak. Binnen een half uur was het landhuis geheel uitgebrand. De brandweer is nog geruime tijd met het nablussingswerk bezig geweest. De schade is zeer aan zienlijk. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. ber van het vorig jaar, dat de grond werker dit onprettig nieuws kreeg te slikken. De dag daarop was het Zondag, dus rustdag, maar de. Maandag die daarop volgde, werd het verdachte toch te machtig. Hij stapte naar het gebouw van het Centraal Beheer op het Singel, waar de controlerend geneesheer juist een chauffeur in onderzoek had. Ver dachte gooide de deur open, er ontstond een twistgesprek en voor de chauffeur tussenbeiden kon komen, had de indrin ger de dokter reeds vastgegrepen en met geweld tegen de harde rand van de laboratoriumtafel gekwakt. De chauffeur had nog vergeefs ge- waaischuwd: „Man, denk om je uitke ring!" en toen hij samen met de portier de arts ontzette, was het onheil reeds geschied. Het slachtoffer moest naar het Wilhelminagasthuis vervoerd worden en op de foto bleek duidelijk dat de 9e en 10e rib beschadigd waren. Een pant- serverband werd aangelegd en de dok ter was zes weken lang niet in staat zijn werk uit te oefenen. Zes weken vacantie, dacht verdachte blijkbaar. Hij ontkende niets, maar schudde ontsteld met het hoofd in verband met de drie maanden en meer nog voor wat óe ter beschikkingstelling betrof. Het Hof be sloot de zaak voor een nader psycholo gisch onderzoek aan te houden. In het Huis van Bewaring schijnt verdachte tot de conclusie te zijn gekomen dat wer ken in ieder geval beter is dan brom men. Jammer alleen dat hij het hoger beroep moet delen met de Officier! Zondag 21 Juni 1953 viert de R.K.S.V. „Willen is kunnen" te Bloemendaal haar 5- jarig bestaan. De dag Wbrdt geopend met een H. Mis voor alle levende en overleden leden der vereniging. Des middags wordt er voor alle deelnemers een plechtig Lof opgedragen in de parochiekerk te Bloemen daal. waarna de deelnemers, voorafgegaan door een muziekcoprs, naar het terrein mar cheren voor een massale turndemonstratie. Het programma is met zorg samengesteld. Vooral de medewerking van Nederlands beste katholieke turners van de Volendamse turnvereniging ,,St. Mauritius", alsmede de damesafdeling van de Beverwijkse turn vereniging S.S.S. mag niet onvermeld blij. ven. De aanvang is bepaald op 14.30 uur. (Van onze verslaggever) Eduard van Beinum is gistermiddag per K.L.M.-toestel naar Zuid-Amerika vertrokken. HU zal daar in Rio, San Paolo en Buenos Aires in totaal 7 con certen dirigeren, twee uitvoeringen voor de radio zijn daarbij niet inbegrepen. Op 27 Juni begint hij in eerstgenoemde plaats met een Franse avond, waarop Debussy en Ravel tot klinken zullen worden gebracht. Verder staan op het programma Hay dn (Symphonie no. 88), Brahms (eerste symphonie), Beethoven (Eroïca) en Berlioz (Phantastique). Ook Nederlandse muziek zal worden uitge voerd; in ieder geval Hendrik Andries- sen's „Ricercare". ,Maar," zo verklaar de Van Beinum gisteren op Schip' hol aan een aantal journalisten, „ik hoop nog een paar andere Nederlandse stukken te kunnen maken." Verder be horen Zuid-Amerikaanse werken tot het repertoire. De uitvoering daarvan is zeljs door de organisatoren van de tournée verplicht gesteld. Gevraagd naar de namen van de be treffende componisten antwoordde Van Beinum lachend: „Ik weet niet hoe ze heten én als ik hun namen kende zou ik niet weten hoe ik ze moest uitspre ken. De dirigent blijft twee maanden tot 13 Augustus weg. Hij geeft dus ongeveer óén concert per week; aan elke uitvoering gaan vijf repetities vooraf. Vóór zijn vertrek was Van Beinum met zijn echtgenote, die de reis mee maakt het middelpunt van een al lergenoeglijkste onderonsjes, dat de „Nederlandse Orkeststichting" in de Intercontinentale wachtkamer had be legd. „David", een grijzige poedel, was er ook, om op de valreep nog even af scheid van zijn baas te nemen. En zelfs was er nog wel even tijd om het beest je met een pepermuntje in het voor uitzicht een kundig staaltje dirigeren te' laten weggeven. Bart van Beinum. zoon van de dirigent, werd er in alle haast op uitgestuurd om ..een mooie Havank" te kopen. „Wat wilt U, Ame rikaans of Spaans?" was zijn vraag. Het antwoord kwam even snel als duide lijk: „Nou, liefst plat-Amsterdams." Mr Guillaume Landré was op het vliegveld aanwezig oro de dirigent uit geleide te doen. Advertentie Voor dames vlot en elegant met geaccentueerde bovenlijn. Voor heren onverwoestbaar en voornaam. Grote collectie. De eerste woningen van het complex van 32 bouwkaswoningen en 16 ge meentelijke middenstandswoningen aan de Bernard Zweerslaan, Brahmslaan en Chopinlaan, zijn thans gereed ge komen en zullen in het begin van de volgende week worden betrokken. De laatste blokken van dit complex zullen vermoedelijk in Augustus gereed ko men. De woningen zijn vrijwel geheel ge lijk aan de in het vorige jaar voltooide 50 middenstandswoningen. De indeling werd door de architect B. J- J. M. Stevens, aan de hand van de ervarin gen opgedaan met die woningen, enigszins gewijzigd. 80 cm. breed; zeer mooie kwaliteit, speciaal voor wieg- lakentjes en slopen 80 cm. breed; In 7 moderne kleuren prima kwaliteit 68 x 68 cm. gezoomd en ge lust, zeer goed drogend 50 x 100 cm., In 4 kleuren, mooi dessin groot assortiment BADDOEKEN in frisse streepdessms 2.90 zeer mooie kwaliteit 120 x 150 150 x 180 cm.6.90 grote maten met knoopsluiting 1.65 Bijpassende 65 x 65 cm. van prima Twents graslinnen, één-pers. 150 x220 cm. 4.70 twee-persoons 180 x 230 cm. 5.90

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9