T Orwenvachte ontwikkeling te Pan Jon BESPREKINGEN OVER BESTAND GESTAAKT Communisten ruimen de verblijfshutten op Treinverkeer A dam—Amersfoort gedeeltelijk hervat ER HEEFT NU GENOEG GEVLOEID IN BLOED OOST-BERLIJN" Weer een strenger regiem aangekondigd ROSENBERGS geëxecuteerd Eisenhower weigert gratie EINDE VAN EEN MONARCHIE i ORR Erskine opent jacht op Mau-Mau Beide sporen bij Weesp vrij Tot hoofd en hart Nieuwe Westelijke nota Faroek levert geen commentaar Geen visum meer voor W.-Duitsland Nog steeds; onduidelijke lijn Het weer 22 doden bij bus-ongeluk op Sumatra Secretaris van kard. Mindszenty vrijgelaten NAGUIB NU PRESIDENT ZATERDAG 20 JUNI 1953 77ste JAARGANG No. 25713 Actieve politiek in Kenia Hoogspanning bij herstelwerkzaamheden Egypte een republiek DOOD IN ZIJN GEL GEVONDEN STRAND - BADKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents [Der week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Noordelijke wapenstilstandscommissie op Korea heeft vanochtend tijdens een bijeenkomst van de bestandsdelegaties besloten de besprekingen af te breken. De onderhandelingen kunnen worden voortgezet wanneer één der partijen hier om verzoekt. De communisten hebben echter reeds de hutten waar zij gewoonlijk verblijven, afgebroken. De nieuwe ontwikkeling in de bestandsbesprekingen te Dan Moen Jon is vrij onverwacht gekomen. Weliswaar hadden de Noordelijken gisteren ernstig geprotesteerd tegen het vrijlaten van niet-communistische krijgs gevangenen door Zuid-Korea en zelfs hadden zij de V.S. er van beschuldigd dat Z(j deze ontsnapping van 26.000 gevangenen oogluikend zouden hebben toegelaten, maar het communistische Chinese persbureau Nieuw China en het in Hongkong Verschijnende dagblad „De Nieuwe Avondpost" waren toch nog vrij optimistisch gestemd betreffende de kansen op een bestand. Generaal Erskine, bevelhebber van de Britse strijdkrachten in Kenya, is van Wan door middel van een grote zuive ringsactie een einde te maken aan de Activiteit van de Mau-Mau. Hij deelde gisteren op een persconfe rentie te Nairobi mede, dat drie briga des infanterie, versterkt met tanks en vliegtuigen, het land bij gedeelten zul len zuiveren. Eenmaal gepacificeerde gebieden zullen weer onder burgerlijk bestuur komen. „Wij moeten ons niet beperken tot passieve verdediging, doch een jacht organiseren", zo verklaarde de generaal. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft gisteren een bijeenkomst uitgeschreven van ambassa deurs van dê landen, die troepen in Korea hebben. In een desbetreffende bekendmaking van het Witte Huis is geen reden opgegeven. Men neemt echter aan, dat Dulles de ambassadeurs van de ontwikkelingen in Zuid-Korea. in verband met het vrijlaten van niet- communistische Noord-Koreaanse krijgs gevangenen, op de hoogte heeft willen stellen. De Amerikanen zetten intussen hun pogingen om de vrijgelaten gevangenen weer in handen te krijgen voort. Tot dusverre zijn evenwel slechts ongeveer duizend gevangenen achterhaald. De voornaamste Zuid-Koreaanse afge vaardigde bij de bestandsbesprekingen, generaal Tsjoi Doek Sjin, verklaarde te Seoel, dat de vrijlating der gevangenen geen „onherstelbare breuk" tussen Zuid-Korea en het opperbevel der V.N. inzake het bestand betekent. Volgens hem had Zuid-Korea „juridisch volledig het recht om de Noord-Koreaanse ge vangenen vrij te laten" en wel op grond van het militaire beginsel, dat „een Het treinverkeer tussen Amersfoort *n Amsterdam is vanmorgen gedeeltelijk ervat. De stoptreinen reden toen nog Wet van Amersfoort tot Amsterdam door. ®r reden in de ochtenduren bussen tus- Bussum en Amsterdam. De snel- en Wcpressetreinen reden op het baanvak hormaal, zij het met Dieseltreinstellen. Reizigers met deze treinen moesten in ■Amersfoort overstappen. Om zes uur vanochtend waren beide ?horen bij Weesp vrij. Men hoopt de ven leidingen in de komende nacht te Runnen herstellen. Aangenomen wordt uat het treinverkeer Zondagochtend ^eer normaal met electrische treinstel en kan worden onderhouden. Vrijdagmiddag is men er in geslaagd bet stoffelijk overschot van de passa ëier wiens lichaam tussen de in elkaar Spchoven balkons van de treinen ver pletterd bleek te zijn, te bergen. Hij ls tonder twijfel op slag dood geweest, fwt slachtoffer is de 56-jarige markt koopman G. van der Meulen uit Am sterdam. Zoals in het grootste deel van °nze vorige oplage werd gemeld ls het ?hdere slachtoffer de 28-jarige gehuwde •,eerlmg-conducteur W. J. Hoefsloot uit Amersfoort. Hij had Vrijdagochtend Wist zijn werkzaamheden hervat na het erlof dat hem was verleend wegens tijn kerkelijk huwelijk op Woensdag. Over de oorzaak hebben wij eveneens 'n het grootste deel van onze oplage van gisteren kunnen berichten. Er moet ®en fout gemaakt zijn bij de opheffing •an de storing in het sein, waarvoor de jUrensentrein had gestopt. Daardoor kramen er twee treinen tegelijk in één '.blok", iets wat normaal bij de N.S. °oit voorkomt. Een leger van ruim 150 spoorweg arbeiders is in de loop van gisteren naar ^eesp gekomen, om met inspanning van jRe krachten de stremming op te hef- U, flie ontstaan is door het spoorweg- °Ugeval tussen de Merwedehrug en het Ration, en dat aan twee personen het 'W'en kostte. Aan de gewonden werd in Pe vroege ochtenduren van gemeente ree alle nodige hulp verleend, een feit Waarvoor de Spoorwegen zeer dankbaar Later in de morgen reden treinen Wet huipmaterieel af en aan en werd na J?u grondig onderzoek met de oprui- Wuigswerkzaamheden een aanvang ge- Waakt. Een eenvoudig karwei bleek dit 5®enszins. Een gedeelte van de electri- ?We bovenleiding was gebroken en ge- r?eltelyk verward in de verwrongen it 'en achterzijde van de (lege) Am- rrdamBussum-trein. Met grote voor- -Wbtigheid werden de draden vrij ge- Waakt. Ehkwijls komt het voor dat bij ber- jWgswerkzaamheden ernstige ongeluk- p6n gebeuren en daarom was ook hier JW uiterste voorzichtigheid geboden. De fW°otste zorg was binnen de kortst ^gelijke tijd de weg vrij te krijgen. i - spoorwegverkeer werd ernstig be- emrnerd. Met veel vertraging kwamen alles in het leven grijpen wil houdt niets vast. de forensen tenslotte per bus of trein naar de plaats van bestemming. Nadat het onder hoogspanning werkende spoorwegcorps de beide onderstellen had verwijderd, werd een aanvang ge maakt met het wegslepen van de defecte personenrijtuigen. Dit werk viel erg mee, want de verwachting, dat zich onder de rijtuigen een ravage zou be vinden, werd niet bewaarheid. De ge heel verbogen spoorrails, die de expres- setrein in zijn vaart heeft meegenomen, konden snel hersteld worden. Binnen korte tijd werd voor nieuwe rails ge zorgd. Hoewel de ploegen werden afge wisseld, werkten velen meer dan nor maal. Tot diep in de nacht waren dc spoorwegarbeiders in actie. De gedeel telijk ontspoorde expressetrein werd met behulp van twee grote N.S.-kranen weer herspoord, een karweitje waar mee men tot elf uur 's avonds doende was. soldaat, die in de strijd wordt vermist, naar zijn onderdeel moet worden terug gezonden, zodra hij wordt teruggevon den". Voor een aanzienlijk deel warer. de niet-communistische gevangenen, zo zei hij, vroeger Zuid-Koreaanse solda len, die als vermist waren opgegeven, doch van wie de Noordelijken zeiden dat zij „bevrijd" waren. De generaal voegde hieraan toe, dat men deze ge vangenen in ieder geval naar huis moest laten gaan. Vermoedelijk als gevolg van overbe lasting is op tien kilometer afstand van Kota Tjana (Oost-Sumatra)) een auto bus gekanteld en vervolgens in brand gevlogen. Zeventien personen werden op slag gedood. Veertien andere passagiers wer den ernstig en nog twee licht gewond. Van de zwaar gewonde slachtoffers zijn er later nog vijf overleden. De commandant van de Franse troepen in Berlijn heeft uit naam van de ge allieerde Hoge Commissie en de commandanten van de Westelijke sectoren van Berlijn, gisteren de Russische Hoge Commissie een brief overhandigd waarin verklaard wordt, dat de Westelijke geallieerden van mening zijn, dat er genoeg bloed gevloeid heeft en dat de voorwaarden voor de normale gang van zaken weer geschapen moeten worden. Verder wordt verzocht, geen nieuwe stand rechtelijke terechtstellingen uit te voeren en het gebruik van vuurwapenen door de Russische militairen en de Volkspolitie te verbieden. De westelijke geallieerden eisen, dat het vrije verkeer in Berlijn zo spoedig mogelijk hersteld wordt, teneinde de voedselvoorziening van de bevolking te verzekeren. Kort voordat deze nieuwe gealli eerde nota werd overhandigd, was in de communistische pers van Oost- Duitsland een „strenger regiem" aan gekondigd. Het orgaan van de Oost- Duitse socialistische eenheidspartij „Neues Deutschland" schreef: „De regering van de Sovjet-zone zal voortaan beter en met meer zorg op de levensomstandigheden van de werkers toezien, maar ook harder dan tot nog toe tegen de vijanden van de republiek optreden". Het blad ver weet de arbeiders van Oost-Duitsland, dat zij niet beter onderscheid hebben gemaakt tussen „provocaties" en ge rechtigde klachten. De tot nog toe gevolgde methode van met provoca teurs te redetwisten moet opgegeven worden, aldus het hoofdartikel, waar in verder nog gezegd werd, dat het inzetten van Sovjet-troepen nodig was om „de Westelijke agenten een beslis sende nederlaag te kunnen toebren gen". Er zijn intussen al verschillende staal tjes van dit „hardere optreden" ge meld. De Volkspolizei doet overal in de Oostelijke zóne van Duitsland op grote schaal arrestaties. De Russen zeiden gisteravond, dat zij de blokkade van Oost-Berlijn zouden verzachten om on geveer 2.000 Oost-Berlijners, die naar het Westen waren gevlucht, of daar door de gebeurtenissen waren verrast gelegenheid te geven naar huis terug te keren. Omstreeks zes uur ging een Julius en Ethel Rosenberg zjjn vanmorgen in alle vroegte, respectievelijk om 1.06 en 1.16 uur Nederlandse tijd, op de electrische stoel in de Sing Sing-gevan- genis ter dood gebracht. Geen van beiden heeft voor de terechtstelling nog een woord gesproken. Hiermee is een proces afgesloten, dat niet alleen in Amerika, maar in vrijwel alle delen van de wereld met ademloze spanning is gevolgd. Op 5 April 1951 werd het echtpaar ter dood veroordeeld wegens het uitleveren van atoomgeheimen aan de Sovjet-Unie. Terwijl een onvermoeibare verdediging zon der ophouden pogingen deed om vernietiging of matiging van het vonnis te verkrijgen, bleven de Rosenbergs vasthouden aan hun onschuld. Vijfmaal ver zochten zij om uitstel van executie. Viermaal werd hun dat verleend. Gisteren werd het in de loop van een bewogen dag duidelijk, dat noch het Opperste Ge rechtshof noch president Elsenhower voor verder uitstel voelden. Gistermiddag kort na vijven maakte opperrechter Vinson bekend, dat het Amerikaanse Hooggerechtshof het uit stel van executie ongedaan had ge maakt, dat door rechter Douglas aan de Rosenbergs was verleend. Het besluit werd met 6 tegen 3 stemmen genomen. De voornaamste advocaat van het echtpaar, Emanuel Bloch, deed toen een hartstochtelijk beroep op president Eisenhower om alsnog gratie te verle nen. Maar de perschef van het Witte Huis deelde mee, dat de Amerikaanse president weigerde tussenbeide te ko men. In de verklaring van Eisenhower werd o.m. gezegd: „Wanneer vijanden van de democratie schuldig zijn bevon den aan een zo afschuwelijke misdaad als die van de Rosenbergs, wanneer de juridische mogelijkheden van een de mocratie om het leven van schuldig bevonden spionnen te beschermen zijn uitgeput, wanneer het tribunaal der Verenigde Staten van oordeel is, dat zij schuldig zijn en dat hun vonnis juist is, dan kom ik in deze zaak niet tussen beide". De directeur van de Sing Sing-gevan- genis, Carroll, liet toen officieel weten, dat het Joodse echtpaar vanmorgen qm één uur, d. i. een half uur voordat in de Verenigde Staten de Sabbath begon, zou worden terechtgesteld, Onmiddellijk nadat de beslissing van het Hof bekend was gemaakt, begon men in en buiten de Sing Sing-gevan- genis met het treffen van veiligheids maatregelen. De toegangsweg kwam on der bewaking van de politie en zeven tig bewakers wierpen op honderd meter voor de gevangenispoort een barricade op. Directeur Carroll deelde de Rosen bergs mee, dat hun verzoek om gratie door president Eisenhower was afgewe zen. Zij verzochten toen om elkaar te mogen zien. Gedurende twee uren mochten zij, gescheiden door een talie hek, met elkaar spreken. Volgens de bewa ker toonden zij geen enkele emotie. Carrol wees het echtpaar er nog op, dat hij via een spe ciale telefoonlijn tot het laatste ogenblik in verbinding zou staan met het mi nisterie van Justitie, voor het geval een van hen zou beslui ten de dood te ont gaan door een be kentenis af te leg gen. In Washington werd bekend ge maakt, dat zowel president Eisenho wer als minister Brownell voor dit doel de hele avond „beschikbaar" zou den zijn. Onvermoeibaar bleef intussen de verdediger van de Rosenbergs, Bloch, voor zijn cliënten vechten. Van het lid van het Hoogge rechtshof, Frankfur ter, probeerde hij een opdracht te krijgen aan de rechtbank van New York om de terecht stelling uit te stel len. Maar hoewel rechter Frankfurter behoorde tot het drietal, dat 's mid dags vóór handha ving van het uitstel had ge stemd, wees hij dit idee van de hand. Toen ging Bloch persoonlijk naar het Witte Huis om te elfder ure nog een beroep te doen op de president. Door de politie bij het hek werd hij terug gestuurd, maar hij liet een brief ach ter, die door Ethel Rosenberg aan de president was gericht en waarin zij, haar onschuld volledig staande hou dend, een laatste informeel beroep deed om het leven van haar echtgenoot en van zich zelf te sparen. Maar ook dit beroep werd door Eisenhower officieel afgewezen. Toen gaben de verdedigers hun pogingen op. Twee uur voor de executie kwam David Rosenberg af scheid nemen van zijn broer. Enige tijd tevoren had de rabbijn Irving Koslowe de veroordeelden bezocht om hun geestelijke bijstand te verlenen. Emanuel Bloch, de advocaat van de Rosenbergs, die tot het uiterste gevochten heeft, om de levens van zijn cliën ten te behouden. aantal van deze Duitsers op het Sovjet aanbod in, maar nauwelijks waren ze over dg grens, die de Franse sector scheidt van het Oosten, of zij werden in de Brunnenstrasse door de Volks polizei omsingeld en met onbekende be stemming weggevoerd. In talrijke Weense fabrieken, ook in de Russische sector, zijn Donderdag be togingen gehouden ter ondersteuning van de Oost-Berlijnse demonstranten, aldus meldde gisteren het Weense so cialistische blad „Arbeiter Zeitung". Volgens vluchtelingen hebben demon stranten in Brandenburg een officier van justitie gedwongen, een aantal ge vangenen uit het tuchthuis vrij te laten. In Merseburg zouden fabrieksarbeiders vele arbeiders, die enige weken geleden na een staking gearresteerd en veroor deeld werden, bevrijd hebben. In Mer seburg werden alle gevangenissen be stormd en de gevangenen bevrijd. In Rathenow zou de plaatselijke leider van de staatsveiligheidsdienst. Willi Hage- dorn, door betogers zo zwaar mishan deld zijn, dat hij aan zijn verwondingen bezweek. Vluchtelingen uit Bitterfeld, Leipzig en Fuerstenwalde hebben ver teld, dat in genoemde plaatsen het grootste deel van de arbeiders staakt. Ex-koning Faroek, die zich op het ogenblik in Parijs bevindt, wilde geen commentaar geven op de uitroeping van de republiek in Egypte. Hjj zou gezegd hebben, dat hij in het geheel geen jour nalisten wil ontvangen. Een secretaris van de ex-koning zei, dat Faroek nog bezig is de bekendma king uit Cairo te bestuderen en dat hij eerst iets wil weten van de reacties in het buitenland, voordat hij een verkla ring aflegt. De republiek zal nieuwe munten slaan en nieuwe postzegels drukken. Naar te Londen verluidde, onderhouden Enge land en Egypte op het ogenblik geen di plomatiek contact. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei, dat de uitroeping van de republiek een nieu we erkenning door Engeland noodzake lijk maakt. Hervatting van de besprekingen over het vraagstuk van de Suez-kanaalzone kon pas worden verwacht, als de repu bliek volledig is erkend en de normale diplomatieke betrekkingen zijn her steld. Generaal Naguib heeft Egypte tot republiek uitgeroepen en zichzelf president en minister-president gemaakt. Alle koninklijke titels zijn afgeschaft, zodat de 17 maan den oude baby van ex-koning Fa roek de troon verloren heeft van een bijna 150 jaar geleden geves tigde dynastie. Na het uitroepen van de republiek wordt Naguib (links) gefeliciteerd door lui tenant-kolonel Gamal Abdel Mas- ser, die benoemd werd tot vice- premier en minister van Binnen landse Zaken. Met ingang van 1 Juli zullen burgers van landen behorende tot de organisatie voor Europese Economische Samenwer king en de Raad van Europa, slechts een geldig paspoort en geen visum nodig hebben voor een bezoek van minder dan drie maanden aan West-Duitsland. Een wetsontwerp van deze strekking is gisteren door de West-Duitse Bonds raad (Eerste Kamer) goedgekeurd. De Bondsdag (Tweede Kamer) had de af schaffing reeds goedgekeurd. De secretaris van kardinaal Minds zenty, mgr. Andreas Zakar, is twee we ken geleden te Boedapest uit de gevan genis ontslagen. Dit verneemt het KNP uit gewoonlijk betrouwbare bron te Wenen. Mgr. Zakar werd in November 1948 op weg naar het bisschoppelijk paleis door drie personen overvallen, in een gereedstaande auto gesleept en naar het gebouw van de staatspolitie overge bracht. Met wonden overdekt zag de kardinaal zijn secretaris enige weken later in hetzelfde gebouw terug als me debeschuldigde. Op 3 Februari 1949 werd dr. Zakar in hetzelfde proces als kardi naal Mindszenty tot zes jaar tuchthuis straf veroordeeld. De geruchten over het lot van kardinaal Mindszenty, die, zoals van verschillende zijden werd verno men, binnenkort zou worden vrijgela ten, zijn nog niet bevestigd. In een cel te Kortenhoef is een 64-jarige Bussumer, die daar zijn roes lag uit te slapen, dood aangetroffen. De man had 's avonds enige café's bezocht in 's-Gra- veland en was bij zijn terugkeer niet meer in staat zijn bromfiets te besturen. Hij reed de Beresteynsevaart in en werd door om standers op het droge geholpen. Een dok ter, die hem toen onderzocht, vond niets bijzonders waarna hij door de Rijkspolitie in de cel werd gezet om zijn roes uit te slapen. De beschonkene werd regelmatig gecontroleerd, doch niets bijzonders werd geconstateerd, totdat men hem bij een con trole plotseling dood op zijn brits vond. Een te Amsterdam verrichte lijkschouwing heeft geen bijzonderheden aan het licht gebracht. Verenigde Staten De Amerikaanse Senaatscommissie voor het onderzoek naar on-Amerikaanse activiteiten luis terde gisteren naar een vroegere F.B.I.- agent, die een ter zitting aanwezige Lou Bortz er van beschuldigde als commu nist van plan te zijn geweest de voor zitter van de commissie, senator McCar thy, om het leven te brengen. (Van een bijzondere medewerker) En weer zijn we een stapje dichter bij de „kennisse der dingen". Nu hebben we tenminste kennis kun nen nemen van de wetsontwerpen dis ons na 1 Januari 1954 in etappes scha deloosstelling moeten brengen voor de op die datum in te voeren huurver hoging. Maar het zal de meeste mensen wel vergaan zijn zoals ons: We hebben al wel uit kunnen rekenen, dat we bin nenkort een gulden of 12 per maand meer huur zullen moeten gaan betalen en vervolgens, voorzichtig als we zijn, moeder de vrouw er op voorbereid dat ze dan ook f 12.minder huishoudgeld zal ontvangen. „Maar die compensatie kwestie dan", was haar wederwoord. We moesten het antwoord schuldig blijven. Ja, we zullen wel wat minder uitgaven krijgen, omdat we schoolgaande en stu derende kinderen hebben, en waar schijnlijk zal de personele belasting, on danks de huurverhoging, niet stijgen. Maar of inderdaad de suikerprijs zal dalen tengevolge van de verlaging der accijns en of we inderdaad minder geld naar de kolenboer zullen behoeven te brengen, omdat de omzetbelasting daar op wordt afgeschaft, is nog een hele vraag. We hoeven er alleen maar aan te herinneren, dat de kolenprijs niet meer nationaal wordt vastgesteld, maar bepaald wordt door de kolen- en staal gemeenschap. Maar praat over dat soort dingen nu eens met je vrouw, die ten slotte de zorg heeft voor het schuldvrij aan elkaar knopen van de ene aan de andere Zaterdag. Vrouwen weten overal raad op en dus kregen we te horen, dat we dan maar eens naar onze vakbond moesten gaan om eens te vernemen wat er nu precies aan de hand was en hoe men zich daar voorstelt de moeilijkheden op te lossen. Zie, dat is een typisch tijds beeld. De onpersoonlijke „men" van de vakbeweging moet met de even onper soonlijke „men" van de regering onze zeer persoonlijke zaken regelen. We begrijpen heel goed, dat het prak tisch niet anders kan tegenwoordig. Er moet bij het bepalen van de lonen en prijzen met zoveel omstandigheden wor den rekening gehouden, die de gewone man niet kan overzien, dat slechts in gewijden een verantwoorde beslissing kunnen nemen. Naar onze stellige me ning ligt daar een van de oorzaken van de dalende belangstelling bij de massa, voor het z.g. voorlichtings- en vormings werk der vakbeweging. En als we nog even op dit zijpaadje mogen doorgaan, laten we dan meteen maar vaststellen, dat dit een uiterst gevaarlijk bij-ver schijnsel is van een onontkoombare ont wikkeling. Daar dient een corrigerende maatregel tegenover te staan, anders kweken we massa-mensen die alles maar over zich laten komen. We dienen ons te blijven interesseren voor wat anderen voor ons klaarmaken. neen sterker gezegd, wij dienen zelf het re cept te bereiden, waarmee anderen in de keuken van de nationale huishou ding voor ons aan het werk moeten gaan. En de leiders van het volk, met name derhalve, de leiders van onze vak bewegingen en de Regering, dienen in de volksvoorlichting zo duidelijke taal te spreken, dat de mensen begrijpen waar het over gaat. Nu zijn er weer twee stukken: a. de wetsvoorstellen van de Rege ring, die niemand van de volksmassa in hun uiteindelijke consequenties kan doorzien; b. kennelijk een nota van de Raad van Vakeentralen, waarvan alleen een klein uittrekseltje :n onze dagbladen heeft gestaan. Voor de rest leeft er bij onze mensen de indruk, dat een brokkel- en Kruimel- politiek wordt gevoerd, waarvan uitein delijk de werknemers, en misschien ook wel andere groepen, op een of andere manier de dupe dreigen te worden. (Vervolg op pag. 6) Advertentie (tot Zondagavond) Voornamelijk in de nacht kans op enkele verspreide onweersbuien, maar morgen opnieuw perioden met zonneschijn. Overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Over het algemeen iets minder hoge middagtempera turen. Zondag: Zon 4.19-21.03. Maan 0.38- 15.14. Maandag: Zon 4.20-21.04. Maan 0.52-16.28. n de twintigste eeuw hebben heel wat koninkrijken opgehouden te be staan en vooral sinds de tweede we democratische wijze regeren en zich het te bewegen. Faroek is echter niet tot lot der onderdanen daadwerkelijk aan- rede te brengen. Drie dagen later beleven trekken, wij kunnen ons niet voorstellen wij het begin der tweede acte: de koning ïeldoorlog ziin verscheidene vorsten in hoe in onze tijd een koning nog kan op- geeft de voorkeur aan ballingschap bo- J -r 1 11 a1 i TT'1, J_a _11_ \7(T>n tnpppvpn aan Hp +V7?aot-Hrr_ ballingschap gegaan. In vele gevallen met name in Oost-Europa betekende de overgang naar de republikeinse staats vorm allerminst een vooruitgang en enkele weken geleden heeft de kroning van Elizabeth II ons weer herinnerd aan de betekenis van een gezonde mo narchie. Een goed president kan een goed koning als staatshoofd nooit geheel troepen ondeugdelijk materiaal leverden, -r-1 i„JI3 „lrlno 4-« A14- treden zoals Faroek dat placht te doen. ven het toegeven aan de gerechtvaardig- Faroek was persoonlijk mede verant- de eisen van Naguib. Daarmee verdwijnt woordelijk voor de nederlaag, die zijn Faroek van het toneel. Zijn zeven maan- land in 1948 in de Palestijnse oorlog dap t°"LZ0-S"^ ™lgt hTen? forme?1 a'? heeft geleden. Want dit falen was voor- ™rat. ,^"1 ®gJPtL°pv, t I,ntusseu11 .?tree„ft al te wijten aan de corrupte praktijken jM» tP houden m W van de lieden die voor de bewapening pQg yoor diens &nreAA, een vertrouwde moesten zorgen en diede Egyptische politieke figuur tot premier benoemen. vervangen. Een koning uit een oud vorstenhuis is zowel symbool van de eenheid als van de traditie. Een recht schapen vorst is een zegen voor zijn land; maar een monarch die niet tegen zijn hoge roeping is opgewassen kan zijn onderdanen onnoemelijk veel schade berokkenen. Egypte is met Faroek niet gelukkig geweest. Toen deze koning op zeer jeug dige leeftijd de troon besteeg, had men paleis in nauwe relatie stonden, de nog grote verwachtingen van hem. Maar kracht van het Egyptische leger werd -i -ii1nnHoriviiiri^ om aldus zichzelf te verrijken. Bij dit in September ziet Naguib zich evenwel schandaal zijn verscheidene personen uit genoodzaakt zelf de regering geheel in de onmiddellijke omgeving van de ko- handen te nemen. Persoonlijk neemt hij ning betrokken geweest en Faroek heeft in dit derde bedrijf de leiding van deze bandieten de hand boven het hoofd het Kabinet. Het laatste deel van het gehouden. In die Palestijnse oorlog had koningsdrama heeft zich eergisteren af- generaal Naguib een belangrijke rol ge- gespeeld, toen Naguib bekend maakte.dat speeld. Naguib heeft zich uiteraard bij- Egypte voortaan een republiek en geen zonder geërgerd over de wijze waarop koninkrijk meer zou zijn. Naguib is, door bepaalde Egyptenaren die met het behalve premier, nu ook president, dus - staatshoofd. de macht en de rijkdom zijn hem naar ondermijnd, het hoofd gestegen. Hij bleek zijn zware ondergang van Faroek Feitelijk had deze aankondiging niet zo heel veel te betekenen en een bijzon- rr„_„ van mije», en diens der grote verrassing was het nu ook niet. verantwoording niet te oeseiien ïoen vorstenhuis en de opkomst van Naguib, Het zou nog vele jaren geduurd hebben hij onmiddellijk na zijn tweede huwe- hebben geleidelijk aan, in verscheidene voor Faroek's zoontje als koning had lijk in de speelzalen van Frankrijk grote stadia, plaats gevonden. Het is een tra- kunnen optreden, en reeds onmiddellijk sommen gelds verbraste, groeide de on- gedie in vier bedrijven. Het stuk begint na de troonsafstand, bijna elf maanden tevredenheid onder zijn volk snel aan. 0p 23 Juli van het vorig jaar. In de vroe- geleden achtte men het niet waarschijn- Want terwijl Faroek een weelderig leven ge ochtend onderneemt generaal Naguib lijk dat de monarchistische staatsvorm in leidde, heerste er in verscheidene delen een staatsgreep. Koning Faroek ziet zich Egypte lang gehandhaafd zou blijven, van Egypte bittere armoede. Wij, die gedwongen hem tot opperbevelhebber te Eigenlijk is Egypte sinds Naguib pre- voortdurend constateren hoe de West- en benoemen. Naguib tracht de monarch mier werd al een republikeinse staat ge- Noord-Europese monarchen op de meest nog tot een meer constitutioneel bewind weest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1