Veertig jaar Haarlemse Reddingsbrigade Haarlems Zanggenot gaat 85-jarig bestaan vieren HET 3e INTERNATIONALE ORGELCONCOURS DE WEEK IN STAD EN STREEK H 1 REISDEVIEZEN Oscar Srait's Bank N.V. Het begon met een schipperdie in de Nieuwe Gracht viel SLEUTEL WEG? Groot zangersfestival met 30 koren in Concertgebouw Unieke expositie in de Brouwerskapel ZATERDAG 20 JUNI 1953 PAGINA 2 R.K. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL Welke mogelijkheden zijn er voor de jonge dochtersi HAARLEMS MUZIEK- INSTITUUT „DE SLEUTELSPECIALIST" Plechtige afkondiging Grondwetswij ziging DE RECEPTIE VAN ENSCHEDé Het is niet alles goud Burgerlijke Stand Flessentrekker gegrepen TRADITIE IN ERE HERSTELD K.J.M. V,'voetbaltournooi 1953 Gratificatie voor N.Z.H.- personeel Eindexamens Waterpolo Haarlem 1GZC 1, heren. 0—3 Waterpolo-uitslagen Betrouwbaarheidsrit SANTPOORT Zondagsdienst LAATSTE NIEUWS Huurverhoging en looncompensatie Geen verdeeldheid in het kabinet Binnenkort beslissing over radio-distributie nu tot f 1000.- per reis ZANDVOORD Rugby-wedstrijd Agenda R.K. Verenigin^s" gebouw Wist u, dat slechts 4 pet. van de Nederlandse bevolking de zwemkunst mach tig is? Vermoedelijk kijkt u even verbaasd als wij, toen wij dit ontstellende cijfer vernamen uit de mond van de heer Joh. M. Schmidt, de voorzitter van de Haar lemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Deze uitermate nuttige, ja onschat baar verdienstelijke instelling hoopt volgende week Vrijdag haar 40-jarig be staan te herdenken, weshalve wij het gewenst achten het een en ander te ver tellen over de organisatie en de werkzaamheid van de brigade. Tot wie konden wij ons om inlichtin gen beter, wenden dan tot de heer Schmidt, de man, die vanaf de oprich ting een actief aandeel heeft gehad en volgend jaar zelfs 25 jaar het voorzit terschap zal hebben bekleed? 40 jaar geleden viel er een schipper overboord van een vrachtschuit in de Nieuwe Gracht. Een meisje, dochter van de heer A. J. Meyerink, zag het ongeval gebeuren en waarschuwde direct haar vader, die meteen te hulp snelde. Het gelukte hem de schipper uit het water te halen en op de kant te brengen. Enige omstanders waren behulpzaam en door middel van kunst matige ademhaling wisten zij de schijndode man weer bij kennis te brengen. Het was op dat ogenblik, dat bij de heer A. J. Meyerink de gedach te opkwam om in Haarlem een organi satie te stichten met het doel drenke lingen zo snel en doeltreffend moge lijk te hulp te komen. De leden van de organisatie zouden geregeld moeten traihen in reddend zwemmen, toepas sen van kunstmatige ademhaling enzo voort. Velen liepen warm voor het plan en spoedig stond de reddingsbri gade al stevig op poten. Een technische commissie werd ingesteld met als leden dr. Merens en de heren Th- Pel- tenburg en J. M. Schmidt, die voorna melijk een adviserende taak vervulden. Soortgelijke brigades bestonden reeds in 's Hertogenbosch en Amsterdam; uit deze drie plaatselijke organisaties is de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen ge groeid, welke momenteel reeds 80 af delingen telt. Stond aanvankelijk als enig doel voor ogen louter de mensen van de verdrinkingsdood te redden, spoedig werd dit opgevat in wijder zin en de hulp uitgebreid tot allen, die de verstikkingsdood dreigden te sterven, bijvoorbeeld door gas en ophanging. In later jaren sloot de brigade zich aan bij de Ongevallendienst. Er werd een eenheidsdiploma ingesteld, ter verkrij ging waarvan men een E.H.B.O.-cursus met goed gevolg moest hebben door lopen. Het huidige aantal leden van de Haarlemse Reddingsbrigade bedraagt 180, een vrijwel constant getal. Een ge lukkige omstandigheid achtte de heer Schmidt, dat de schoolgaande jeugd van de hoogste 2 klassen der lagere scholen te Haarlem tegenwoordig om de 2 weken intensief het schoolzwem men beoefent. Onze stad staat wat dit betreft relatief bovenaan met ruim 2.000 kinderen die aan de zwemcursus- sen deelnemen. Hieraan schrijft de voorzitter van de brigade het in be langrijke mate toe, dat gedurende de laatste 3 jaar het aantal verdrinkings- gevallen op deze leeftijd en ouder is beperkt tot nihil. Met groot respect en diepe vreugde spreekt de heer Schmidt over" de trouwe leden van de brigade, die geen gelegenheid overslaan om te trainen in het reddend zwemmen. Iedere Woensdag komen zij tezamen in het Sportfondsenbad, waar zij 's avonds van 9 tot 10 uur intensief oefenen. Na afloop van het trainen plegen zij nog een kwartiertje sport, zoals waterpolo en wedstrijdzwemmen. Hierdoor wordt aan het sterk verlan gen van de jeugd tegemoet gekomen, die naast de oefeningen ook een plaats wil inruimen voor ontspanning. Hope- lijk zullen door deze maatregel meer Advertentie Wat L1NCOL doet, doet geen enkele andere wrijfwas Het bestuur van de R.K. Industrie- en Huishoudschool voor Meisjes ver zoekt ons het volgende op te nemen: De Huishoudschool biedt vele moge- lijkheden voor de jonge dochters. Na de 6e klas van de Lagere School kunnen de nog-leerplichtige meisjes een 2-ja- rige opleiding volgen (primaire op leiding), waarin zij zowel huishoude lijk als algemeen vormend onderwijs ontvangen. Dit algemeen vormend on derwijs wordt op een aardige moderne wijze aan de leerlingen eigen gemaakt, waarbij gestreefd wordt naar zo groot mogelijke zelf-werkzaamheid van de meisjes. Aan het einde van het 2de cursusjaar wordt, na het afnemen van een examen, een schooldiploma uitge reikt. Voor niet-leerplichtige leerlin gen staan na de primaire opleiding meerdere mogelijkheden open, zoals huisnaaister en costumière, óf indien zij mindrer geschikt zijn om in de naaldvakken door te gaan, de opleiding Assistente in de Huishouding en Kin derverzorgster in Koloniehuizen of in het gezin. Ook van de 2e klasse van de Mulo kunnen de meisjes rechtstreeks in de „Assistente in de Huishouding opleiding" geplaatst worden. Heeft Uw dochter een einddiploma van de Mulo of een overgangsbewijs van de 3e naar de 4e klas van H.B.S., M.M.S. of Gym nasium, dan is er voor haar een aar dige 1-jarige opleiding in de Vor mingsklas. Zij wordt dan zowel huis houdelijk als cultureel gevormd. Daar na staan vele wegen in de maatschap pij voor haar open, zoals de opleidin gen tot verpleegster, tot maatschappe lijk werkster of tot lerares bij het Nij verheidsonderwijs in verschillende vak ken, waarvan de 3-jarige lerares-oplei ding in de naaldvakken van bovenge noemde school gevolgd kan worden. Wil Uw dochter al graag zelf iets ver dienen? Ook dat kan. Hiervoor biedt de Gezinshulpen-opleiding de juiste op lossing. Deze 2-jarige opleiding bestaat uit 's morgens in een gezin werken te gen een vergoeding en 4 middagen in de week huishoudelijke lessen volgen op school. Op het eind van deze twee jaar ontvangen zij, indien zij de les sen trouw gevolgd hebben, na het af leggen van een examen, een diploma. Voor Uw dochter, die op kantoor is of haar werkzaamheden in de huishou ding verricht, worden aardige middag en avondcursussen gegeven in naaien, koken, dekken en dienen. Misschien is het voor U zelf ook nog wel iets om eens een cursus te volgen. Verdere inlichtingen kunt U altijd ontvangen óf telefonisch óf op de spreekuren van de directrice (zie de advertentie elders in dit blad). jongeren zich aanmelden als lid van deze instelling, die in de eerste plaats is gebaseerd op een sterk ontwikkeld gemeenschapsgevoel en een goede opof feringsgezindheid. Zolang het percen- tagecijfer, waarmee wij ons artikel aanvingen, gehandhaafd blijft, kan onze brigade niet gemist worden; zo lang moet iedereen het belang hiervan inzien. Nog veel aspecten van proble men hebben wij besproken met de heer Schmidt; doch het zou te ver voeren in dit bestek er nader op in te gaan. Eén ding willen wjj echter gaarne releveren, namelijk hoe enthousiast en vol bewondering de voorzitter van de reddingsbrigade sprak over de moed van de heer Louman, voorzitter van de afdeling Noord-Holland van St. Odilia, de blindenvereniglng, die zojuist haar zilveren bestaansfeest vierde. De heer Louman nam nog op 60-jarige leeftijd zwemles bij de heer Schmidt en toon de zich een uitermate vlotte leerling, die na korte tijd reeds zonder vrees van de hoge plank sprong! In de reeks van zes uitvoeringen die de leerlingen van het Haarlems Mu- ziek-instituut aan het einde van het lo pende leerjaar geven, vond Vrijdag avond de tweede voordrachtsoefening plaats, die wederom in de Tuinzaal van het Concertgebouw geschiedde. Gezien het feit dat iedere leerling, gevorderd of niet gevorderd, de gelegenheid heeft om op te treden, kan het niet anders of programma's als deze moeten een zekere eentonigheid bezitten. Het moet gezegd worden dat de samenstellers van het programma der uitvoeringen van Haarlem's Muziek-Instituut alles doen wat in hun vermogen ligt, deze een tonigheid tot een minimum te beperken. Zo ook op deze uitvoering. Na de vele gebruikelijke piano-voordrachten, waar bij dit keer menige opmerkelijk goede, muzikale prestatie genoteerd kon wor den, kwamen ook de cellisten uit de celloklasse van Jan Plas goed voor de dag. Ten bewijze dat er zoveel moge lijk naar afwisseling gestreefd wordt, lieten leerlingen uit de pianoklasse van Frieda Hoogerwerf het sprookje „Repel steeltje" horen als vertelling beurte lings voorgedragen. De illustratieve mu ziek van Jan Nieland werd dan frag mentarisch door de jev|;dige verhalers op de piano vertolkt. Een leerzame en tevens onderhoudende methode, die er bij de kinderen als koek ingaat. Ten slotte moeten wij de met vaart en élan gespeelde „Kinderspelen" van Georges Bizet voor quatre-mains noemen, die door de puike uitvoering terecht grote bijval uit de volle zaal verkreeg. J. L. Advertentie LANGE VEERSTRAAD 10 EEL- 11493 Mach. no. 13 VB Stad Haarlems Zanggenot De Liedertaf ei Haarlems Zanggenot gaat binnenkort haar 85-jarig bestaan vie ren. Zij doet dit op een wyze, die meer bij jubilerende koren gevolgd wordt, n.l. door het organiseren van een zangersfestival. Haarlems Zanggenot heeft op de vele uitnodigingen, die verzonden zijn, dertig inschrijvers binnengekregen, waar onder verschillende koren uit de hoofdstad en de Zaanstreek. Zo zullen aan het festival, dat gehouden wordt op Zondag 28 Juni en 5 Juli 16 gemengde koren, 2 kinderkoren, 2 dameskoren en 10 mannenkoren deelnemen, die het Concertgebouw op zijn grondvesten zullen doen daveren. Deze herdenking biedt nog in een ander opzicht een bijzonder aspect. In de oorlogsjaren kon het 75-jarig bestaan van de Liedertafel niet gevierd worden. De blijdschap van toen heeft men echter opgespaard tot het 85-jarig bestaan. Al met al dus een dubbel feest, dat Haarlems Zanggenot gaat vieren in een ove rigens goedgeslaagde verjongingskuur, die voorafgegaan is door een soort pessi misme, waarin men plannen koesterde de Liedertafel op te heffen wegens ge brek aan leden. Thans is men geheel over deze inzinking heen en mag Haarlems Zanggenot zich verheugen in een weldadige groei en bloei. dameskoor Z.I.G.E.A., het x- Het jubilerende koor heeft een merk waardige geschiedenis achter de rug. Als voorloper van het koor wordt ge noemd een clubje van 12 personen, die in 1864 onder leiding van de heer A. Hazevoet de zangkunst beoefende. Het heeft slechts een korte levensduur ge kend. Er waren destijds vele moeilijk heden verbonden aan het in stand hou den van een koor. Tot 1868, toen raapte de heer Hazevoet alle moed bij elkaar, bij deze handeling naarstig bijgestaan door de heer B. Lagerman. Tezamen richtten zij op 12 Augustus van het zelfde jaar een koor op, waarvan ieder lid kon worden, die maar enigszins verstand van muziek had. De repetities werden gehouden in het huis van de heer Hazevoet in de koepel aan het Zuider Buitenspaame. Na drie maanden waren er reeds 16 leden, die na een repetitie eensgezind met het voorstel kwamen, dat het toen nog naamloze koor de naam zou dra gen van Liedertafel Haarlems Zangge not. De heer Uitenbos voegde er een motto bij, dat heden ten dage nog geldt en als volgt luidt: als eenvoud zich bij zanglust paart, blijft vriend schap in deez' kring bewaard. In de periode van 1908 tot 1939 heeft het koor grote successen behaald on der leiding van de dirigenten N. H. Andriessen en L. C. Keereweer, die ieder ongeveer twintig jaar de diri geerstok zwaaiden. Vele eerste prijzen werden in de wacht gesleept In Am sterdam. Rotterdam en Westzaan. Op internationale concoursen te Zeist, Luik en Brussel was Haarlems Zang genot een geduchte mededinger, ter wijl in 1936 te Beverwijk een gouden medaille voor de dirigent en zilveren draagmedailles voor de leden werden behaald. Behalve grote dirigenten heeft de Liedertafel bestuursleden ge had, die veel voor het koor hebben ge daan. In dit verband mag genoemd worden de heer R. M. van der Hart. die gedurende negentien jaren de voorzittershamer hanteerde. De in 1942 overleden secretaris, J. W. de Korte, zat meer dan 50 jaar achter de groene tafel. Na de oorlog heeft Haarlems Zang genot met vele moeilijkheden te kam pen gehad. Tijdens een vergadering van 12 Mei van het vorige jaar was men unaniem van oordeel, dat Haar lems Zanggenot uit de muziekwereld moest verdwijnen. Gebrek aan leden was de oorzaak. Men heeft toen nog een laatste poging in het werk gesteld en het resultaat is geweest, dat op het ogenblik weer 45 leden zijn ingeschre- ven. Van de deelnemers aan het festival noemen wij het groot kinderkoor St. Caecilia, het mannenkoor van de Hoogovens, de IJ- zangers uit Amsterdam, het Kon. Man nenkoor Caecilia. Dit is slechts een willekeurige greep uit de dertig koren. De opening op beide Zondagen ge schiedt door het jubilerende koór met twee werken van Andriessen (Nimmer Nacht) en Keereweer (Israël). De ge zamenlijke Haarlemse mannenkoren zullen tot besluit van het festival „Ons Holland" van Bernard Zweers ten ge hore brengen. De onlangs gerestaureerde 17e eeuwse gevel van de kunsthandel „De Toren valk" in de Warmoesstraat. Maandag 22 Juni in de voormiddag om half 11 zal in het Stadhuis de plechtige afkondiging plaats hebben van de wijzi ging van de Grondwet. Het gemeentebestuur heeft tot bijwoning van deze plechtigheid, die in het openbaar plaats vindt, een aantal officiële personen uitgenodigd van Rijk, Provincie en Ge meente, alsmede de rectores, directeuren en hoofden van alle in deze gemeente ge vestigde scholen voor gymnasiaal, middel baar en uitgebreid lager openbaar en bij- zondfer onderwijs, elk vergezeld van vie- leerlingen uit de hoogste klassen der school. De plechtige afkondiging, welke op de Grote Markt door middel van luidsprekers kan worden beluisterd, geschiedt als volgt: Begonnen wordt met de voorlezing door de Gemeentesecretaris, Mr. H. E. Phaff, van de vastgestelde veranderingen in de Grond wet, strekkende tot wijziging en aanvul ling van de bepalingen betreffende de bui tenlandse betrekkingen. Hierna zal burgemeester P. O. F. M. Cremers, in een korte toespraak de beteke nis van deze afkondiging in het licht stel len. Na voorlezing van het proces-verbaal zal de plechtige bijeenkomst worden besloten door het Wilhelmus, dat ten gehore wordt gebracht door de muziekkapel van de po litie. opgesteld voor het bordes van bet Stadhuis. Gedurende de plechtigheid, welke zal du ren van plm. 10.15 tot 11.00 uur, zal het gemotoriseerde en rijwielverkeer, gaande in de richting Noord-Zuid, worden omge leid zodanig, dat het gedeelte van de Grote Markt vóór het Stadhuis beschik baar blijft voor het publiek. Het derde internationaal orgelcon cours te Haarlem zal dit jaar plaats vinden op 16, 17 en 18 Juli. Van de zijde der organiserende commissie wer den ons nog de navolgende gegevens verstrekt: de zestiende Juli is de dag der improvisatiewedstrijd, die zal plaats vinden in de Grote Kerk. De Oosten rijkse organist Anton Heiller uit Wenen zal als winnaar van vorig jaar zijn tro fee nu verdedigen tegen de Belg Paul Barras. Het is nog niet zeker of de Duitser Karl Richter uit München van de partij zal zijn, zo ja, dan zal Heiller ook zich tegenover deze reeds vermaar de organist geplaatst zien. Verder zijn er dan de beide Nederlanders Piet Kee uit Zaandam en Matthieu Prange uit Vaals, die de Nederlandse orgel-impro visatiekunst zullen vertegenwoordigen. Op 17 Juli volgt een concert door de jury-leden Lady Susi uit Engeland, Alf Linder uit Zweden en Albert de Klerk uit Haarlem. Bij deze gelegenheid zul len hoofdzakelijk werken gespeeld wor den uit het land van afkomst der op tredenden en tevens enkele improvisa ties. Op 18 Juli is het slotconcert in het Gemeentelijk Concertgebouw, waarbij een lid der jury, te weten Albert de Klerk tezamen met de H.O.V. onder meer zal uitvoeren het vorig jaar niet op tijd klaargekomen concert voor orgel en orkest van Sem Dresden. Dit pro gramma zal verder werken bevatten van J. S. Bach en Henk Badings. Een bijzonderheid van de improvisa tiewedstrijd zal dit jaar zijn, dat het aanwezige publiek in het programma een soort stembiljet zal aantreffen, waarop het zijn mening kenbaar kan maken. In zoverre deze dan strookt met de beslissingen der jury zullen er on der de winnaars van deze publieke jury drie prijzen beschikbaar gesteld wor den. Deze bestaan uit abonnementen op de H.O.V.-concerten van het volgend seizoen. Vrijdag 26 Juli te vier uur zal mr. Rohling namens de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen in de Brouwerskapel der Grote Kerk en ex positie openen, betrekking hebbende op de orgelcultuur speciaal van die uit Haarlem. Materiaal hiervoor werd be trokken uit diverse archieven (o.a. het Bisschoppelijk Museum) van Haarlem se, Haagse en Utrechtse instellingen. Op deze expositie zal men oude orgels, gra vures, oude en moderne manuscripten van orgelwerken aantreffen. Bovendien zal een nieuw orgel van de firma Flen- trop gedurende de tentoonstelling be speeld worden door jonge organisten uit diverse delen van het land. Op een receptie, welke de directie van Enschedé gistermiddag in het Concertgebouw hield ter gelegenheid van het tweehonderd-en-vijftigjarig be staan van het bedrijf, kwamen vele ver tegenwoordigers uit het bedrijfsleven hun gelukwensen aanbieden. De grote zaal was met bloemen ver sierd, terwijl in het midden een bloe- menpyramide was opgebouwd. Door le den van het personeel was een maquette gemaakt van het Haarlemse bedrijf, terwijl ook de studie-maquette van het nieuwe bedrijf in Kebajoran te bezichti gen was. De directie mocht vele geschenken in ontvangst nemen. Tegelijkertijd met de receptie werd de tentoonstelling „Documentatie en Pro ductie", welke in de Vleeshal wordt ge houden. geopend. De salarisverbetertng voor het Rijkspersoneel zal voor mij f 13.per maand bedragen. Voorheen viel ik niet de In komstenbelasting. Door deze verho ging zal een aanslag in de Inkom stenbelasting volgen groot 61. zodat de verhoging met ruim 5. per maand verminderd wordt. Hierdoor blijkt wel dat niet alles zo mooi is als het wel lijkt. Rijksambtenaar GEBOREN: C. A. Verduin—Veldt z.; J. Krol—Klunder z.; Th. J. M. Swarte— van der Pas z.; S. M. van Bilderbeek Mostert d.; H. M. M. van der Laan— Netz d.; J. W. Theel—Schelvis d.; G Kuijpers—Heeren d.; H. M. Neuteboom /Viersma d.; Th. J. M. Swarte—van der Pas d. OVERLEDEN: C. O. Schönfeld, 81 j., Westerhoutstraat; M. Heiner—Heemstra, 93 j., Lakenkoopersstraat; A. C. D. Lie vevan Walraven, 47 j., Spaarnelaan; P. H. Boon, 73 j., Pegasusstraat; A. J. Langeveld, 7 d., Kamperlaan. 7| /f on kan de dienst der P.T.T. y/j zeker niet verwijten, dat hij J- geen gevoel voor variatie heeft. Telkens verschijnen er nieu we postzegels en de stempels op de enveloppen, die wij via de altijd nijvere postboden ontvangen, zijn zó gevarieerd, dat U er beslist eens op moet letten. „De postzegel rechts boven aan" of „Koop Nederlands fabrikaat" of „Den Bosch, muziek- stad", „Honderd jaar jeugdwerk", „Help het Rampenfonds", „Doe mee met Bescherming Bevolking", Sociaal cultureel werk, door zomer- zegels sterk". Dat is zo maar de oogst van één stapeltje post. Het is alleen jammer, dat niet veel ge adresseerden er belangstelling voor hebben, hoewel ik dezer dagen iemand sprak, die gavr, goed lees bare stempels spaart, evenals post zegels, die door de mazen van het mechaniek zijn gekropen. Een nieuw idee van de P.T.T. is de hervorming van de telefoonboe ken. Er bestaan nu twee dikke boekwerken, waarin alle nummers van de abonné's zijn samengevoegd en daarnaast locale gidsen, in groot en klein formaat, met dikke en dunne letters. De bedoeling is nu om die kolossale standaardwerken niet meer uit te geven en districts- gidsen te laten drukken, wei-door voeder dan de huidige. Gisteren hebt ge kunnen lezen, dat de Ka mer van Koophandel voor Haarlem en omstreken daar ernstig bezwaar tegen maakt. Wie niet geschoold is, staat in het adres, moet zoeken tot hij een ons weegt (dat staat zo niet in het adres, maar het lijkt me zeer duidelijk). De moeilijkheden zullen zich opstapelen bij het zoe ken naar het nummer van meneer Jansen (met alle variaties), v. d. Berg, de Vries en vele anderen. De Kamer heeft gelijk, want in onze locale gids komt, volgens de ver klaring van onze jongste bediende zeer bedreven met de telmachi ne de naam JansenJans sen 107 maal voor en de Vries 96 maal. Dat wordt voor een heel dis trict zeker meer dan het dubbele. Ook bij de verzamelbeginwoorden zal grote verwarring ontstaan, als men kijkt onder taxi, bloemen, boekhandel, algemeen dit en dat. De beste oplossing is om uit de dikke districts-gids een eigen gids je te laten maken of „informaties" op te bellen, want dan kan de vriendelijke juffrouw van de andere kant van de draad 'n potje gaan Jansensen, terwijl een afschrijver in de rij z'n telefoon mishandelt, omdat K 08 van toeten nog blazen weet. Ik begrijp deze variatie en gecompliceerdheid van de P.T.T. niet, omdat wij anderszins deze week verblijd zijn met een aller prettigste vereenvoudiging. Wie wil bellen met Amsterdam behoeft niet meer vijfmaal, maar slechts drie maal de schijf 'n rondje te laten maken: K 2900 heeft afgedaan en 020 is er voor in de plaats geko men. Als nu al die v. d. Berg's en de Vriesen eens naamsverandering aanvroegen, wat zou het dan heer lijk zijn te telefoneren en de gids door te lezen. et moet ook heerlijk zijn te vergaderen, want deze week was Haarlem overstroomd met congresgangers. De onderoffi cieren, de voormalige politieke ge vangenen, de mannen en vrouwen van het verzet, de bakkers, en wie al niet meer. Ministers rijden hier af en aan en houden redevoeringen, die ijverige journalisten weer door geven aan de bevolking, die er zo graag bij geweest was, maar helaas met een summier krantenverslag genoegen moet nemen. We worden arm aan de officiële ontvangsten, maar in het land is al bekend, dat Haarlem niet op 'n glaasje sherry kijkt, alleen omdat de cost voor de baet uitgaat. Het merkwaardige van die vergaderwoede is, dat wij in de zomer practisch geen kom kommertijd kennen, het ziet er zelfs naar uit, dat wij beter in de winter met vacantie kunnen gaan. Ik bezoek graag congressen, want na de herdenking van de overlede nen in het afgelopen jaar, is ieder blij, opgeruimd en zelfs leutig. Van pure blijheid steekt men een her- kennings-cocarde in het knoopsgat, soms met de naam van de drager er op. Dan denk ik „gut, die man ken ik", maar als ik me dan voor over gebogen heb om zijn naam te lezen en hij daartoe welwillend is blijven poseren, blijkt hij toch iemand anders te zijn. Uit welke afdeling komt U?" vraagt de glim lachende, een dikke uitgaanssigaar rokende congressist. Dan aarzel ik even en antwoord schuchter „ik ben de pers van de krant", waarop de glimlachende wat kleiner en zeer beleefd wordt en antwoordt: „Mooi vak, meneer. Ik heb maar ééns per jaar algemene vergadering, maar voor U is het 'n paar keer per week feest". Het gevaar is dan aan de zijde van de journalist van de persmensen, zo bij wijze van „tja, wij hel-ben de hemel al op aarde", maar in zijn hart denkt hij: „ik wou, dat ik in de zon op het Zandvoortse strand zat". Vervol gens begeeft de secretaris zich wat haastig want bij een krant gaat alles snel naar de perstafel om bonnetjes uit te reiken voor koffie mét of om mede te delen: „U be stelt maar voor onze rekening, U drinkt maar waar U zin in hebt" om daarna als toppunt van service alle nog in de schoot der geheim zinnigheid verborgen redevoerin gen kant en klaar gestencild aan iedere „persmens" dat ver schrikkelijke steeds weer gebruikte woord, zelfs door intellectuelen met een breed gebaar te overhan digen. En dan verwondert deze se cretaris zich er nog over, dat de perstafeltjes na het nuttigen van de koffie verlaten zijn en dan be grijpt hij er 's avonds bovendien niets van als uit de rede slechts 'n paar interessante moten gelicht zijn. „Hebben we daarvoor het stencilgeld uitgegeven" zegt hij te gen zijn voorzitter en de penning meester heeft spijt van de koffia- rekening. Beslist aardig was de opmerking van een lid der feestcommissie, die getypte redevoeringen van één pa gina per stuk ten geschenke gaf, onder de mededeling: „De materie is zo moeilijk, dat het bestuur het niet verantwoord achtte om U zelf te laten schrijven. Weet U echter wel, dat elk woord gewikt en ge wogen is, zodat schrappen stukken moet geven". De „persmensen" za ten genageld op hun houten con- cresstoelen. loei. schoot er een in 'n lach. Hij las het moeilijke onder werp: „Reclame maken zonder kos ten". SPAARNEBABBELAAR In dit verband verdient het ver melding, dat eerst kort door toedoen van de orgelcommissie in de Brou werskapel het graf is ontdekt van de zeventiende eeuwse priester-mu sicus Joan Albert Ban. Nadere bij zonderheden over deze figuur zui len tijdens de expositie in geschrif ten te lezen zijn. De N.C.R.V. zal evenals vorig jaar be langrijke medewerking verlenen door uitzending der concerten en televisie opnamen der tentoonstelling. Subsidies werden verleend door het Prins Bem- hard- en Anjerfonds. Ten slotte zal op 18 Juli na afloop van het concert in de hal van het Stad huis de prijsuitreiking plaats hebben door burgemeester P. O. F. M. Cremers. De Haarlemse recherche heeft de hand gelegd op de 52-jarige handelsagent J. N., die een bezoek bracht in het begin van deze week aan een banketbakker in Haar lem, aan wie hij zich voordeed als verte genwoordiger van de firma V., een koek- fabriek in Rotterdam. Hij verzocht een aantal monsters koek met het doel ze te verkopen aan schepelingen. De banket bakker voldeed aan zijn verzoek. Donder dag werd de banketbakker opgebeld door N., die hem verzocht om zes blikken koek af te leveren aan een hotel aan het Sta tionsplein, waar hip verblijf hield, en te vens om dertig blikken koek onder rem bours te verzenden naar een adres in Rot terdam dat hij opgaf. De zes bliRken koek werden afgegeven; de dertig blikken voor Rotterdam zouden Maandag worden ver stuurd. Gisteren belde N. nogmaals op en vroeg weer drie blikken. Nu vatte de bak ker echter argwaan en waarschuwde de po litie. De drie blikken werden bezorgd, maar achter de blikken wandelde een agent, die de zogenaamde vertegenwoordiger ter stond inrekende. Hij bleek reeds twaalf maal veroordeeld te zijn wegens flessen trekkerij en oplichting. Vermoedelijk zijn ook anderen in Haarlem het slachtoffer van zijn praktijken geworden. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in een grossierderij in zoet stoffen aan de Gasthuissingel. De toegang heeft men zich verschaft door het inslaan van een glas-in-lood raampje en het ver schuiven van de spanjolet. Enkele kan toorlokalen werden overhoop gehaald, maar het enige dat de dieven van hun gading vonden, was een koopmansbeurs inhou dende vijf gulden. De politie heeft het on derzoek in handen. Als Zondagmiddag om een uur op het ter rein van T.H.B. aan het einde van de Boe- kenrodeweg op Aerdenhout de eerste aftrap in het tournooi om de K.J.M.V.-voetbal- wissel)-beker genomen wordt, zal met deze aftrap sinds de K.A.J. enige jaren terug de toenmalige beker definitief in zijn bezit kreeg een jarenlange traditie weer in ere hersteld zijn. De elftallen, die elkaar zullen bekampen in wedstrijden van 2 x 20 minuten, zijn sa mengesteld uit de leden van de K.J.M.V.- afdeling „St. Paul" uit Amsterdam, de Haarlemse Oud-K.J.M.V.-ers, de Bloemen, daalse Jongeren Organisatie en het elftal van de gastheren, de K.J.M.V:-afdeling „St. Augustinus" uit Haarlem. Ter afwisseling zulle twee dames-elftal len van de Amsterdamse en Haarlemse K.J.M.V. voor de aanvang van de verlie zersronde een harU bal wedstrijd spelen. Des middags ongeveer kwart voor twaalf zal een deputatie van de gastheren uit „St. Augustinus" de Amsterdamse gasten bij de tramhalte in de Tempeliersstraat ontvangen. Hierna volgt gezamenlijk vertrek per fiets en bus naar Aerdenhout. Des avonds om acht uur zal er in 1e Kroonzalen van Brinkmann een groot Sport- verbroederingsfeest worden gehouden, waar onder de bekeruitreiking zal plaats vinden. De muzikale omlijsting en de dansmuziek zal worden verzorgd door de bekende Am sterdamse band „De B.S.A.'s". De algehele leiding van de avond is in handen van Ted Murio. De directeur van de N.Z.H. heeft een dienstorder uitgevaardigd, waarin bekend wordt gemaakt, dat als blijk van waarde ring voor de plichtsbetrachting tijdens de Flora 1953, Haarlem-Lichtstad en Keuken hof aan het personeel een gratificatie van een weekloon wordt uitgekeerd. HAARLEM Rijkskweekschool, ge slaagd de dames: C. B. Bijleveld, 's Gra- venhage, A. Bolmeyer Heemstede. M. Bronkhorst Haarlem, H. Fijlstra Haar lem, E. Goossens Haarlem, K. Krauweel Bennebroek. In Den Haag heeft DWR dames ge speeld tegen HZPC1. De eerste speel- helft ging vrijwel gelijk op. Nadat HZPC de leiding had genomen maakte Ria Spaans—Verhagen gelijk. Na de rust was het initiatief geheel in handen van de Haagse dames én werd de eind stand 41. Een weinig aantrekkelijke wedstrijd was de Hoofdklassewedstrijd Haarlem 1GZC 1, die Vrijdagavond in Stoop's bad gespeeld werd. Aan beide kanten concentreerde het spel zich geheel op de midvoorspelers, waarbij Bijlsma als midvoorspeler van Haarlem steeds door twee GZC-achterspelers onschadelijk werd gehouden. Voor de rust, die met blanke stand inging, werden enkele kansen door GZC-midvoor De Boer ge mist. Na de rust wist deze speler een hem van achteraf toegespeelde bal met een het Haarlem-doel in te slaan. Hier na wist Van Willigen, die geheel onbe waakt op het middenveld lag, er 02 van te maken. Tenslotte was het De Boer, die uit een schermutseling voor het Haarlem-doel het derde GZC-doel- punt scoorde. Dames, tweede klasse A: ADZ 1— HVGB 1 1—1. Heren, reserve tweede klasse: LZC— 2—DWR 2 0—4; HVGB 3—HPC 3 4—0. Reserve derde klasse: HVGB 4Het IJ 3, de gasten niet opgekomen. Zondag 21 Juni organiseert de M.C. Haarlem een betrouwbaarheidsrit over een afstand van plm. 80 K.M. De start is om 2 uur bij café Meijer, Ramplaan, Haarlem. Gemiddelde snelheid lichte motoren en auto's 36 K-M./u; zware motoren 40 K.M./u. Zoals altijd zijn er weer fraaie prij zen, welke direct na afloop worden uitgereikt. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 25608570. Apotheken (ook nachtdienst)Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560—8284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500—22181. De collecte voor het kerkenbouw- fonds heeft deze maand een bijzondere betekenis, omdat wat geofferd wordt boven het gemiddelde der laatste maan den, ten goede komt aan de nieuwe kerk in Bloemendaal. Dit geldt voor alle kerken van het gehele dekenaat Haarlem. Pastoor Beu- ne vertrouwt, dat men daarmee mor gen, hij het rondgaan der schaal, reke ning zal houden. Van officiële zijde wordt medegedeeld: Het in een persorgaan verschenen be richt, dat in het kabinet verdeeldheid zou bestaan over de omvang van een even tuele loonsverhoging, welke als gedeelte lijke compensatie van huurverhoging noodzakelijk zou worden geacht, is vol komen uit de lucht gegrepen. Het laat zich aanzien dat spoedig een beslissing kan worden verwacht over de status van de radiodistributie. Tussen de minister van Verkeer en Wa terstaat en de BERC (de Vereniging van oud-centralehouders) is overeenstemming bereikt, nadat de oud-exploitanten accoord waren gegaan met een bestuursvoorstel om een uitkering van het Rijk te aanvaarden en dan de exploitatie van de radiodistribu tie aan PTT over te laten. Het bestuur van de BERC heeft met de minister over eenstemming bereikt over de hoogte der uitkering. Men verwacht dat de minister binnenkort een voorstel tot wijziging van de Telefonie en Telegrafiewet bij de Twee de Kamer zal indienen, waarna ook de po sitie van het overgenomen personeel kan worden geregeld. Advertentie Kruisstraat 9-Rijksstraatweg 246 BIOSCOPEN: Rembrandt: „Zó zijn we niet getrouwd" Bo\#,n 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. (Behalve Zaterdagavond). Palace: „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u- Iedere morgen om 10, 11 en 12 uur: „Eliza beth is Koningin". Luxor: „Verdorven jeugd" (geprolon geerd). Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Alles op één kaart", a. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond* (geprolongeerd), a. 1. Tijden: 11, 2, 4.15, en 9.15 uur. City: „De zevende sluier". Boven 14 jaar. Tilden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het verlaten eiland". Vooraf „Revolverduivels". Boven 14 jaar. Tijden: 2:30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: tot en met Maandag: „Toch., schijnt de zon". Boven 14 jaar. Tijden: Za*< terdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum „De Stompe Toren". Geopend Donderdags, Zaterdags en Zondags van 25 uur. Museum Het Huis van Looy, Klein® Houtweg 103. Werken van mevrouw H Reuchlin—Lucardie. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.30—17 uur. 's Zon dags van 14—17 uur (t.m. 21 Juni). Frans Halsmuseum: Nieuwe aanwinsten uit de recuperatie. Verder werken van Hals, Verspronck. De Bray en anderen. Geopend: 1017 uur. Zondag 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt. „Documentatie en productie", jubileumtentoonstelling 250-ja* rig bestaan Fa. Enschedé, Geopend van 22 Juni tot 5 Juli van 1419.30 uur; op DinS' dag- en Donderdagavond bovendien van lö tot 22 uur. Toegangsprijs f 0.25. APOTHEKEN De Zondags-, avond- en nachtdienst vab de Haarlemse Apotheken wordt waarg®' nomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Ceh' traal Apotheek v. h. Florijn, Grote Hout* straat 78, tel. 10500—10502; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354: Noor* der-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel®* foon 23821. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tei. Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; "j® Heemstede: Fa. Buitenman en Co., huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags- avond- en nachtdienst de Overveense, Bloemendaalse en Sam poortse apotheken wordt waargenomen Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaals®* weg 85, Bloemendaal, telefoon 22181; AP0* theek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Sam poort-Dorp, telefoon K 2560—8284. HEEMSTEDE De Zondags- avond- en nachtdienst vab de Heemsteedse Apotheken wordt waarg nomen door: Apotheek Schotsman, nenweg 20&—208, tel. 38320. - De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door Dr G S. Camplaan 20, tel. 38763 en Dr. J. L. Tom brock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 380*" Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, CamP laan 17. Talrijke Zandvoorters hebben Vr'J* dagavond voor het eerst een rug wedstrijd gezien. Het sportweek-coib11 had de Delftse studenten en student van het Nederlands opleidingsinstitu voor het buitenland te Breukelen u' ®j(j nodigd te Zandvoort een rugby-wedstrb^ te spelen. Het is een spannende stc',. geworden vol afwisseling en verra®fje'n de momenten. De Delftenaren bah" in de eerste speejholft een duideu^, overwicht en de rust ging in met Na de rust was „Nijenrode" meer in aanval, maar moest toch in „Delft meerdere erkennen dat met wedstrijd won. De Delftse stilden waren ouder en krachtiger dan tegenspelers, zodat de „scrums" me in het voordeel van Delft uitvielen in een gevaarlijke aanval konden den omgezet. Na afloop werden athletiekwedstrijden gehouden ieden van Zandvoortse sp°rtveie,Q0 n> gen. Gerlach Halderman won de ^gr, harlopen en zijn neef Jacobus man de 3000 meter. MAANDAG: 8 uur repetitie ti. Harmonie „St. Michaël"; 8 uur tuuf firt T.anHnfo Dnminnm": 8 UUr Katö- tie „Laudate Dominum"; 8 uur H B C WOENSDAG: 2 uur repetitie Kinderkoor: 7-30 Damclub St. DONDERDAG: 8 uur lede«^ k0ot ring H.B.C.; 8 uur repetitie D?™ Viva Maria; 8 uur St. Vincentiu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2