Veiligheid van circuits hoofdfactor bij vermijden van ongelukken Macht van de FIM beknot door tegenstrijdige inzichten rtJIT DE GLORIE JAREN VAN MET NEDERLANDS ELFTAL Een zomer in Kromdorp 1 PRIJSRAADSEL 32 r Dodelijke ongevallen in motorsport Loting voor Trofeo Italia Bartali vervangt Coppi Ook België voor het wereld- kampioenschap geklopt Hollandbeker Roeiwedstrijden Hijzelendoorn wint sprintwedstrijd naar. i) J ZATERDAG 20 JUNI 1953 PAGINA 4 Wordt er een snelheids limiet gesteld? Nederland op eerste dag tegen Spanje Ronde van Zwitserland Koblet neemt leiding in klassement I 1***fI Sportflitsen Damrubriek Oplossing kruiswoordraadsel van Vrijdag 1 2 3 5 6 7 9 Ronde Belgisch Limburg Van den Brekel derde in klassement Interessant schermduel te Noordwijk Kampioenschap Fantaisie Classique Kruythof alleen aan de leiding Schaakrubriek a b c d e f g 8-°ü (Van onze sportredacteur) Het hoge woord is er eindelijk uit. De Britse pers, geschrokken van de vier dodelijke ongelukken, die er tijdens de T.T.-races van Man te betreuren zijn geweest, heeft plotseling geageerd tegen elke vorm van motorraces. In feite kwamen de betogen alle. tot dezelfde conclusie: Hou op met de T.T.; dit is een moordbeweging. En nq weten wij wel, dat men spontane reacties op do delijke ongevallen bij wedstrijden als deze later weer wat Inbindt, dat vooral de dood van de zeer populaire en terecht Leslie Graham diepe indruk heeft gemaakt, het is en blijft in principe onaanvaardbaar, dat er een wijze van sport beoefening bestaat, waarbij men zeer ernstig rekening dient te houden met dode lijke ongevallen. Men vergete echter niet, dat er in de motorsport met enkele niet te verwaarlozen factoren rekening gehouden moet worden, eer men de tak van sport in zijn geheel zou durven veroordelen. Wellicht illustreren de cij fers. hier het duidelijkst. De Asser T.T. wordt nu al meer dan twintig jaar ge houden. In al die tijd is er één dodelijk ongeval gebeurd. Eigenlijk min of meer buiten de race om. En dan het eiland Man. In de afgelopen zes jaren zijn er tijdens races 23 rijders dodelijk verongelukt. In de laatste drie jaren 16. Plaatst men deze cijfers tegenover elkaar, dan werpen zich onmiddellijk enkele vragen op. proefbank van de motorfiets zijn. Dat de serie-motor zoveel verbeteringen heeft ondergaan, dat de sturen zijn verbeterd, dat de remmen een veel grotere capaciteit hebben, dat de verin gen steeds weer vernieuwd (verbeterd) worden, dat alles is te danken aan er varingen opgedaan tijdens wegraces. De historie van de motorsport toont overigens duidelijk aan, dat de F.I.M. ongetwijfeld heeft getracht en het nog doet om het racen op de weg in goede banen te leiden. Tot ongeveer twintig jaar geleden was het zo, dat elk land afzonderlijk verantwoordelijk was voor de veiligheid van de eigen circuits. Daarna echter zijn er door de F.I.M. eisen gesteld. En na de oorlog, men vreesde een te grote evolutie, heeft men zelfs een stap terug gedaan. De F.I.M. profiteerde van het feit, dat de industrie nog geen nieuwe race-ma chines had kunnen fabriceren. De compressor werd verboden, voortaan mocht slechts met normale brandstof gereden worden. Daardoor zijn de te genwoordige races interessant geble ven, is in alle klassen de strijd volko men open. De technische ontwikkeling bij de perfectionnering van de motoren is echter in zo'n snel tempo gegaan, dat nu machines zonder compressor en met normale benzine nog sneller gaan dan de racers van voor de oorlog. En toch: de grote snelheid is niet de be langrijkste factor geweest bij de onge lukken, die de laatste jaren hebben plaatsgevonden. Hoofdoorzaak was bij na steeds menselijke fouten. Wij zijn thans weer terug bij het uit gangspunt, dat wij in de aanhef heb ben gesteld. Hoe komt het dan, dat er bijvoorbeeld in Assen slechts één dode lijk ongeval heeft plaatsgevonden in een tijdsbestek van een kwart eeuw, terwijl er op het eiland Mann in zes jaar 23 rijders zijn verongelukt? Men mag toch veronderstellen, dat op het Asser circuit evenveel menselijke fou ten gemaakt zijn, althans in verhou ding, als op het Britse. Er is vooral na de mededelingen door Piet Nortier verstrekt voor ons slechts één mo gelijkheid overgebleven. De veiligheid Tijdens de persconferentie, die aan de T.T.-races voorafgaat, is dit on derwerp ter sprake gebracht door niemand minder dan Piet Nortier, voorzitter van de internationale sportcommissie van de F.I.M. In diens betoog is wel heel duidelijk de vinger op de wond gelegd; heeft men met een ietwat pijnlijk gevoel kunnen constateren, dat de F.I.M. zelf vrij machteloos is bij het opleg gen van dwingende bepalingen. Maar daartegenover stemt het tot verheu genis, dat er toch ook velen zijn in de F.I.M. zelf, die niet alleen van goede wil zijn, doch ook zonder op hóuden paraat zijn. En dan is het voor de Nederlander bemoedigend, dat het vooral landgenoten zijn, die in laatstgenoemde groep zo'n belang rijke rol spelen. Het moge dan een wrange smaak geven, het is teke nend én voor de weifelmoedigheid en besluiteloosheid in de F.I.M. èn voor de principiële houding van de Nederlandse vertegenwoordigers in de internationale motor-organisatie, dat tijdens het jonge congres de heer G. J. Bruinsma niet tot vice-voorzit- ter van de internationale sportcom missie is herkozen, omdat hij te hoge eisen stelde aan de circuits wat be treft de veiligheid.... Men moet, zo sprak Piet Nortier op genoemde bijeenkomst, de motorsport zien als de roulette. Men kan het ver bieden, maar mén doet het toch. En bovendien het is niet nodig de motor sport te verbieden- Het is een niet on gevaarlijke sport en hoe verstrekkend de veiligheidsmaatregelen ook zijn, er zullen ongelukken en valpartijen blij ven. Maar dat behoeven geen dodelijke ongevallen te zijn, althans niet in die mate, zoals thans geschiedt. Het is de ■-"téak van de F.I.M. deze zaak zo goed -mogelijk te regelen. Voorts moet men - Biet vergeten, dat de wegraces de Te Utrecht is de loting verricht voor het waterpolo tournooi om de Trofeo Italia, dat van 17 t.m. 22 Augustus te Nijmegen wordt gehouden. Deze had het volgende resultaat: Maandag 17 Aug.: 19 uur Belgie-Hon- garije: 20 uur Italië—Zuid-Slaviè; 21 uur SpanjeNederland. Dinsdag 18 Aug.: 19 uur Hongarije— Zuid-Slavië; 20 uur Spanje—Italië; 21 uur NederlandBelgië. Donderdag 20 Aug.: 19 uur Nederland Hongarije; 20 uur ItaliëBelgie; 21 uur SpanjeZuid-Slavië. Vrijdag 21 Aug.: 19 uur Nederland— Zuid-Salvië; 20 uur Italië—Hongarije; 21 uur SpanjeBelgië. Zaterdag 22 Aug.: 15.30 uur Spanje— Hongarije; 16.30 uur Nederland Italië, 17.30 uur Zuid-SlaviëBelgië. Hoewel het bestuur van de Europese zwembond, dat als jury dappel tijdens het tournooi optreedt, de scheidsrechter- lijst nog moet goedkeuren, is het vrijwel zeker dat de volgende scheidsrechters te Nijmegen van de partij zullen zijn: G. Voogd (Nederland). Bauwens (België), Rakji (Hong.), Batalle (Spanje), Roglone (It) en Pollic (Zuid-Slavië). Op een circuit van bijna 3 kilome ter in de omgeving van de Spaan se hoofdstad werden motorterrein- wedstrijden gehouden, welke on der veel spanning verliepen. De wedstrijden, de z.g. Feria Interna- cional del Campo, waren voor mo toren van 100 cc. en 125 cc. over afstanden van 33 en 41Yt kilome ter. van het circuit zelf. En dan bedoelen wij niet het wegdek alleen. Een voor beeld. Leslie Graham is dodelijk ver ongelukt, omdat zijn motor een trot toirrand heeft geraakt. Graham buitel de over zijn machine heen en belandde tegen een stenen muur, die zich slechts enkele meters van de rand bevindt. Hij was op slag gedood. En stel dan, dat op het Asser circuit een motorrijder de macht over het stuur verliest. Hij zal van het wegdek afglijden, maar komt dan terecht op een grasveld en uitein delijk wordt de val gestuit door stro balen. Waarom wordt dan aan de Britten niet de eis gesteld dat ze ogenblikkelijk de trottoirrand verwijderen en de stenen muren opruimen, zult ge wellicht zeg gen. Piet Nortier formuleerde het al dus: „Zeg zoiets tegen de Engelsen (het is meermalen gebeurd). Ze halen hun schouders op, zijn vervolgens veront waardigd en antwoorden: Ziehier het circuit. Van 1907 af worden er motor races op gehouden, waarom zou dat nu niet meer kunnen? Ende renners kennen het circuit, ze weten welke ge varen het heeft. Wel, dan moeten ze daar maar rekening mee houden!" Of zoals de Fransen redeneren: „Als hij valt, dan valt hij. Daar kunnen wij toch niets aan doen?" In Duitsland en Italië is men echter zeer streng, daar doen de bonden alle mogelijke moeite om de veiligheid van hun cir cuits te verhogen en in Nederland wordt wel het voorbeeld voor de ge hele wereld gegeven. Maar wat bereikt één land met één stem in een zo ge mêleerd internationaal milieu? Als men dat bedenkt kan men slechts bewonde ring hebben voor de vasthoudendheid van de Nederlanders in de F.I.M. Niet, omdat ze een stokpaardje berijden. Zij waken slechts voor de belangen van de motorsport en vooral van de coureurs. De F.I.M. besteedt dan ook alle aan dacht aan deze materie. Men overweegt allerlei maatregelen, men denkt aan een limiet. Maar dan zullen bijvoor beeld de Engelsen zich niet blind moe ten staren op hun rijke tradities Zoals gisteren in een groot deel van onze oplage nog kon worden gemeld, heeft de directie van het merk „Bianchi" besloten, Coppi dit jaar niet aan de Tour de France te laten deelnemen. De Itali aanse ploeg is nu als volgt samengesteld: Astura, Baroni, Bartali, Corrieri, Carrea, Drei, Isotti, Magni, Minardi en Vincenzo Rossello. Reserves zijn: Grosso, Zuliani Giudici, Benedetti, Coletto en Rivola. De derde etappe van de Ronde van Zwitserland van Rheinfelden naar So leuren, een rit over 78 km tegen het horloge, werd gewonnen door de Zwit ser Koblet in 1 uur 46 min. 55 sec. De uitslag luidt verder: 2. Schar (Zwits.) 1.52.17; 3. Barozzi (It.) 1.53.19; 4. Zampini (It.) 1.54.57; 5. Clerici (It.) 1.55.03; 6. Defilippis (It.) 1.55.04; 7. Graf (Zwits.) 1.55.19; 8. Fornara (It.) 1.55.21; 9. Astrua (It.) "1.55.48; 10. Cerami (It.) 1.56.04. In het algemeen klassement heeft Ko blet thans de leiding met 14.47.00 voor Schar (Zwits.) 14.52.00. ■WWW r I ÏW'SÖ' J;*.;:*-: -e. 4ht gLl .v-wys i: SS Drie weken na de glo- r" rieuze overwinning op de Ierse profs waardoor het Nederlands elftal zich plaatste voor de strijd om het wereldkam pioenschap te Rome tra den de Oranjehemden te Antwerpen aan tegen de Belgen, die tenslotte na zwa re strijd met 42 het hoofd moesten buigen. Ondanks dit verlies heerste er bij de Rode Duivels vreugde, daar dank zij een beter doelge- middelde het Belgische elftal tóch mocht deelnemen aan het tournooi in de Eeuwige Stad. ,J3e onoverwinnelijke ploeg van ons land heeft opnieuw gezegevierd", zo schreven de kranten de volgende dag. „Wel niet met de schreeuwende cijfers van Amsterdam, maar toch zó overtuigend, dat on ze Belgische collega's het jammer vonden, dat de cijfers niet nog groter waren. Want verschillenden gaven als hun opinie te kennenaat het tegenwoordige spelpeil van de Bode Duivels een afvaardiging naar Italië niet rechtvaardigt. Wy geven dat grif toe; zoals de Belgen nu gespeeld hebben, geeft deze ploeg niet de minste hoop op enig succes in de wedstrijden om het wereldkampioenschap. Het Ierse elftal is ontegenzeglijk beter en we vinden het wel jammer, dat de onzen althans niet één doelpunt meer De Haarlemmer Smit, die vele jaren achtereen een der steunpilaren was van het Nederlandse elftal en voor menig doelpunt zorg droeg. hebben gemaakt. Dan had tenminste het lot kunnen be slissen over de vraag, wie het Nederlands elftal op dé tocht naar het zonnige Zuiden zou vergezellen. Het is een bloot toeval, dat België nu meegaat, want de meer derheid van Oranje na de rust zou met minstensdne doelpunten verschil niet tè hoog zijn gehonoreerd." Want het was pas in de tweede helft, dat Bakhuys en zijn mannen scoorden, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. Dat was voornamelijk te danken aan het goede werk van de Belgische doelman Van der Weyer, die in een vorm stak, zoals Debie hem in zijn beste da gen niet zou hebben verbeterd. Hij speelde met veel bra- vour,... èn succes. Als een onwrikbare rots weerstond hij de talloze aanvallen van Oranje; de geweldige schoten van onze middenvoor stieten af op zijn onver murwbaarheid en de ovatie, die hij bij de pauze van zijn landgenoten in ontvangst had te nemen, was dubbel en dwars verdiend. De enkele kans, die de Belgen ge boden werd en dat waren er niet veel, dank zij prach tig werk van onze achterhoede en in laatste instantie het solied doelverdedigen van de Ajax-man Keizer, die voor de eerste maal in het Nederlands elftal was geko zen en voor een uitstekend debuut zorg droeg ging door onzuiver schieten verloren. Maar nauwelijks was de tweede helft begonnen, of zij schoten raak. Bij een ongevaarlijke aanval liep Keizer iets te ver uit zijn doel, met gevolg, dat Capelle, die eerder bij de bal was, het leder naar de meegelopen Grimmonprez kon plaatsen. (10). Maar Nederland liet het antwoord onmiddellijk volgen: Nadat Smit een hoge bal maar juist had naastgekopt, liet Wels het leder han dig lopen voor de vrijgekomen Haarlemmer, die nu Van der Weyer geen schijn van kans gaf. Drie minuten la ter reeds get Vente Bakhuys een prachtige kans en Oranje had de leiding genomen. De voorsprong werd zelfs vergroot, toen Smit tegen de lat schoot en de te rugspringende bal door Vente hoog in de hoek werd gekogeld. Wel verraste Voorhoof Keizer, waardoor de Belgen de achterstand tot 3—2 hadden teruggebracht, maar toen Bakhuys in het strafschopgebied de verdedi gers te glad af was, was tegen het daarop volgende schot voor de moedige Belgische Van der Weyer geen kruid gewassen. Oranje èn België dus naar Rome'. 32) Al dat staatsie-vertoon was echter niet voorStoc- kedief bedoeld, maar voor een minister, die juist een conferentie met de hoofdredacteur had gehad. In een van de gangen van het gebouw botste de veldwach ter tegen Zijne Excellentie op. „Exkuseer", zei Stoc- kedief, die dacht, dat hij met de portier te doen had. „Exkuseer, kunt u mij ook zeggen waar ik me neer Speur kan vinden?" „Nee", zei de minister. „Ik ben hier ook maar gast. Want ik ben de minister van Bijzonder Buitenlandse Zaken". „Da's wat an ders", zei de veldwachter, „dan heb ik niks aan u". Toen greep hij een juist passerend jongetje bij de kraag en zei: „Speur jij eens mijnheer Speur voor me op". Het kereltje ooog diep voor hem, zeggend: „Zeker, mijnheer Stockedief, als u mij even volgen wilt". En hij geleidde daarna de veldwachter naar een wachtkamer en bood hem een sigaartje aan. Even later trad de heer Speur binnen. „Ha, die Stoc kedie]', riep hij lachend. „Niks te Stockedieven", zei de veldwachter. „Ik arresteer je". „Welnee, brave borst", antwoordde de journalist, „dat kun je hele maal niet. Je kunt niets doen, zelfs niet met je ogen knipperen, zonder dat ik het wil. Je bent mijn be denksel. Ik heb jou 'in het leven geschreven". „Op je ogen", zei de veldwachter woedend, en hij trok zijn revolver. „Steek dat wapen maar weer weg, m'n jongen", zei Speur. „Nee", snauwde Stockedief, „ik ga je neerschieten". „Dat kan niet. De strip is nog niet uit. Als je mij doodt, dood je jezelf", antwoordde Speur minzaam. De veldwachter snapte er niets van. Maar iets in hem zei hem, dat de journalist gelijk had, en hij stopte de revolver weer in de huls. „Zo kan ik weer met je praten", zei Speur. „Ga zitten, dan zal ik een kop koffie voor je halen". Nauwelijks was de journalist weg of de deur ging open en er kwam, geheimzinnig sluipend, een jongeman binnen. Dat was Sjors, een stadsverslaggever. „U bent meneer Stockedief, is het niet?" zei hij met verheerlijkt ge' zicht, „jawel", zei de veldwachter. „Zal ik u eens de stad laten zien?" vroeg de jongeman uitnodigend. Eerst wilde Stockedief zeggen: „Ben je nou helemaal gek?" Maar ineens schoot net door hem heen, dat hij nu de kans van zijn leven had om Speur te tonen, dat hij best iets kon doen zonder zich aan hem te storen. „Goed", zei hij, „vooruit met de geit". De Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging en de Hollandbeker wedstrijdvereniging zijn overeengekomen hun programma's te combineren en met ingang van dit jaar twee weken vóór de finales van Henley te houden, waardoor de inschrij ving van buitenlandse ploegen meer waarschijnlijk wordt. Reeds nu zijn meer buitenlandse ploegen dan in vo rige jaren ingeschreven. De loting heeft voor de voornaamste nummers het volgende resultaat gehad: Zaterdag 20 Juni: Jonge Vier b: boei 1: Willem III, boei 2: Triton, boei 3: Ca detten, boei 4: De Laak, boei 5: Ruder- verein Munster. Twee zonder stuurman: eerste voorwedstrijd: boei 1: Mladost (Zuid-Slavië), boei 2: Société Royale Nautique Anversoise, boei 3: De Hoop, boei 4: Willem III. Tweede voorwed strijd: boei 1: Het Spaarne, boei 2: Tri ton, boei 3: RSN de Bruxelles, boei 4: Nereus. Oude vier: boei 1: Het Spaarne, boei 2: Nereus, boei 3: Njord, boei 4: Aegir, boei 5: R.V. Munster. Jonge acht a: boei 1: Nereus, boei 2: Triton, boei 3: Het Spaarne, boei 4: Njord, boei 5: Proteus. Snelroeien dames oude acht: boei 1: de Vliet, boei 2: Het Spaarne. Zondag 21 Juni: Jonge Twee b: boei 1: Skadi, boei 2: SRN Anversoise. boei 3: Triton, boei 4: Argo. Jonge Skif a: boei 1: Nautilus, boei 2: RC de Grammont. boei 3: SRN Anversoise, boei 4: SNU Bruxelles. Jonge Acht b: boei 1: Njord, boei 2: Nereus, boei 3: Laga, boei 4: RSN Bruxelles. boei 5: Cadetten. Vier zonder stuurman: boei 1: Willem III, boei 2: Nereus, boei 3: Cercle des Re- gates Bruxelles. Oude Twee: boei 1: Mladost, boei 2: Combinatie De Hoop' Nereus. boei 3: RSN de Bruxelles, boei 4: Triton. Dubbel Twee: boei 1: Combi natie Spaarne/Willem III, boei 2: RSN de Bruxleles. boei 3: Viking. Oude Acht: boei 1: RV Munster, boei 2: Njord 'ooei 3: Laga. Op de Queens Club te Londen zijn de internationale kampioenschappen voortgezet. In de halve finales van het dames enkelspel won Jean RinkelQuer- tier (G.B.) van de Australische Nelli Hopman met 6—4 6—1 en Heather Bre wer (Bermuda) sloeg Rosemary Bulleid (G.B.) met 8—6 62. In de halve finales van het heren enkelspel won de Austra liër Hoad met 6—4 6—4 van zijn land genoot Rose. Rosewall (Austr.) zegevier de over Hartwit (Australië) met 61 6—2. Probleem No. 2022 v. Joh. v. d. Bogaard te Nuland, voor geoefende oplossers. Zwart 11 st. op 3, 6, 8, 10, 13, 18, 19, 23. 25, 29, 36, dam op 6 en 48. Wit 15 St. op 11, 16, 17, 21, 26, 27, 28, 30, 32, 34, 38, 40, 47, 49, 50. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Juli a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing van No. 2014 van L. Dassen te Bussum. Wit speelt naar: 31, 34-39, 28, 39, 9, 13 en wint. Ofschoon dit vraagstuk niet zo moei lijk is als het wel lijkt, mag het toch wel tot de fantasieklasse gerekend worden. VOOR BEGINNERS No. 262 van D. Vuurboom te Glanerbrug. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 261 en 262 kunnen tegelijk inge zonden worden aan bovengenoemd adres tot 1 Juli a.s. Oplossing van No. 258 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam. 21-17, 12x21, 32-27, 21x32, 22-17, 11x22, 34-39, 25x43A 49x9, 23x34, 9-3 mat! A. 23x34, 49x9, 25x34 en weer 9-3 mat! Mat is eigen lijk een schaakterm, doch in dit geval zeer toepasselijk; immers, zwart heeft geen zet meer die redding kan brengen. Wederom een zeer fraai miniatuur van onze Amsterdamse kunstenaar V E WEN A R G G S E K N O O B R E K ROK GEE N I D H O V I S A A P LAAS T A D S T 4- B 4- A E L E N B A R 4- 4- U 4- N E U W K U E N LOT KOE 4- D R P 4- H ERE R 4- I 4- L D MEE EEN I K 4- 9 10 11 12 15 4 8 10 11 12 13 Horizontaal: 1. plaats in de Brabantse Kempen; 2. verbond - dans - honingbij - momenteel; 3. Afrikaans in boorling - dienstbode - hoeveelheid; 4. naïuurk. afkorting - boom - tijdperk; 5. speelgoed - telwoord - zwarte delfstof - lichaamsdeel; 6. bijgevolg - koren - noot - tijdsbepaling (afk.); 7. landbouwwerk tuig - Aziat. rivier - titel (afk.) - schit tering; 8. opperwezen - bedekking - familielid - Bulgaarse munt; 9. boven matig - vervoermiddel - niet-Jood; 10. roofdier - weekdier - de onbekende; 11 bang voor vreemden - plantengeslacht; 12. Europeaan - voordeel - voegwoord lofdicht - noot; 13. gemeente in Noord- Holland. Verticaal: 1. plaats in Zuid-Lim burg; 2. uniek - sterrenbeeld - water in Friesland - noot; 3. vrucht - pers. voorn. - noot - voegwoord - voorzetsel; 4. gym- n.astiektoestel - deurknop - momenteel; 5. rustig - boom - pers. voorn. - bezit telijk voorn.; 6. achting - ijzerhoudende grond - bouwmateriaal - voorzetsel; 7 drank - noo'j - gevangenis; 8. bêest - keurkorps - noot - noot; 9. schutting of haag - kern - kleefmiddel; 10. voeg woord - wollen weefsel - titel (afk.); 11. vijandschap - onbegroeid - be leefdheidsuiting; 12. voegwoord - zang stuk - gasvormig element - Scandina vische munt; 13. plaats in het Noorden van Noord-Brabant. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 29 Juni aan ,,'t Kasteel van Aemstel" (afd. Prijs raadsel), N. Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger is dan 18 jaar. Oplossing 30 Mei: MEESTERKNECHT UITGESTAPT ACHTTIENHOVEN LIKEURGLAASJE KOLENBOER EERBETOON WAGENINGEN SAM EN BEDELEN BESTENDIGEN TOEBEREIDEN Het spreekwoord, op de drie verticale rijen van boven naar onder te lezen, luidt dus: „STILLE WATERS HEBBEN DIEPE GRONDEN". De prijzen werden gewonnen door: A. Simis, Retiefstraat 3 III, Amster dam. Mej. N. Horning, van Dortstraat 10, Haarlem. P. de Raul—Dieleman. Ak- kerweg 15, Laren. De uitslagen van de wielerwedstrijden, welke in het Olympisch Stadion te Am sterdam zijn gehouden, luiden: Sprint wedstrijd voor nieuwelingen: Finale: 1. P. Post, laatste 200 meter 13 sec.; 2 Braat, 3. Captein. Finale sprintwedstrijden voor ama teurs: 1. Hijzelendoorn 12.4 sec.; 2. Mahn, 3. Schotman. Klassementswedstrijd voor nieuwelingen: 1. J. Wuurman 8 pnt.; 2. Van der Ruit 8 pnt.; 3. Molenijzer 5 pnt. Achtervolgingswedstrijd: 1. K. Post 4 km in 5 min. 19.0 sec. Wedstrijd voor amateurs over 8 km: 1. Zahradni, 2. Jung, 3. Bax, 4. Cooper. Wedstrijd over 40 km met mdtorgang- making: 1. Wierstra, gangmaker Van der Bom 35 min. 3.4 sec.; 2. Stakenburg op 130 meter; 3. Frankman op 504 m; 4. Kunst op 850 m.; 5. Van der Kamp op 1125 m.; 6. Tholen op 5400 m. De derde etappe van de Ronde van BelgischLimburg van Borgloon naar Peer over een afstand van 91 km is gewonnen door de Belg Van Looy in 2 uur 8 min. Het klassement luidt verder: 2. Vandenbosch (Belg); 3. Vranken (B.); 4. Pusey (G.B.); 5. Victor (B.); 7. Van den Brekel (Ned.)11. Fooy (Ned.) allen z.t.; 15. Smeets (Ned.) 2.11.50; 17. Boelhouwers (Ned.); 23. Damen (Ned.); 40. Schoenmakers (Ned.); 47. Steenbak ker (Ned.) 58. L. Stevens (Ned.) z.t.; 71. Van der Weyden (Ned.) 2.25.50; 75. Nies- kens (Ned.) 2.32.40. De Belg Van Looy heeft de leiding in het algemeen klassement met 9.42.35. Op de derde plaats staat de Nederlander Van den Brekel met 9.42.42. De overige Ne derlanders bezetten de volgende plaat sen: 16, Steenbakker, 25. Smeets, 41. Fooy, 44. L. Stevens, 45. Boelhouwers, 58. Damen, 67. Schoenmakers, 71. Nies- kens en 72. Van der Weyden. De Haagse schermvereniging „Parade et Riposte" geeft wel een zeer bijzon der cachet aan de Internationale schermwedstrijden, welke zij op Zater dag 20 en Zondag 21 Juni a.s. houdt op de terrassen van het „Huis ter Duin" te Noordwijk aan Zee. Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse schermsport zullen hier te lande in een internationale wedstrijd zowel amateurs als profs elkander bekampen. In het buitenland worden dergelijke wedstrij den regelmatig gehouden. Voor Neder land is dit een novum. Dientengevolge zullen in het bijzonder de degenwed- strijden een schermpeil tonen als wij hier nog niet zagen. Het Europese kampioenschap fantaisie classique is Vrijdag voortgezet met de tweede van de zestien groepen van vief stoten. Kruythof, uitstekend op dreef, verwierf 24 punten, waarmee hij óe leiding nam in het klassement dat er n* de tweede groep als volgt uit zag: 1' Kruythof (N.) 24 pnt in 27 brt.; 2. Vlö' gerhoedt (B.> 19 pnt. 28 brt.; 3. De Beckef (Fr.) 15 pnt. 29 brt.; 4. Domingo (Sp-' 14 pnt. 28 brt.; 5. Munte (Sp.) 14 pnt* 30 brt.; 6. Tiedtke (Did.) 10 pnt. 31 brtj 7 Marcia (Fr.) 5 pnt. 30 brt.; 8. Steylaert (B.) 5 pnt. 30 brt.; 9. Ruiz Garmer (Sp-' 5 pnt. 32 brt.; 10. Lachman (Fr.) 0 pnt* 32 brt. De Queen Alexandra Stakes, een red over 2% mijl, begiftigd met een prü" van 4000 pond sterling, is gewonnen doof Lord Fox (9/2), het paard van de ASa Khan. Juni, opgave 3. Probleem van J. A. W. Swane. Opgedragen aan Broeder Basilius. EERSTE PUBLICATIE. Wit: Ke7 Dc2 Ta3 Th4 Ld 2 Lfl Pd3 Zwart: Kd4 Ta6 pionnen b4 b6 c3 d7 £3 h7. Wit geeft mat in 2 zetten. Oplossingen der Mei-opgaven. Opgave 1: Dc3. Opgave 2: 1. h6 Lf8 2. Ld5 Pb7 3. Dw' Kg8 4. Ld5: Kh8 5. La2 L onverschillig g7mat. Opgave 3: Dc3 Rukhlis thema. Opgave 4:1. Pe2 Kg8 2. Ke7 Kh8 3. Kh7 4. K£7 Kh8 5. Pf4 e2 6. Pg6t Kh7 t P£8t Kh8 8. Ph4 elD 9. Pg6 mat. (Zond® de zwarte pion had wit nooit kun" winnen I) Opgave 6: Df4. Second Threat Colt I tion en Nederland-thema in een them®* De prijs is, na loting, toegezonden de heer L. Hoenderdos, te Haarlem. p Oplossing van Juni opgave 2: 1. Lh6 8 2. Le3t De3: 3. Pd5t waarna de Dame v" en winst verzekerd is. ,e\c Correspondentie betreffende deze rub' te zenden aan A. Perquin, Marnixkade te Amsterdam. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis; NCRV: 9.30 nieuws, 10.00 Geref. kerkd., 11.30 gram.; KRO: 12.15 Apologie, 12.35 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en Kath, nieuws, 13.10 lunchconc., 13.40 boek, 13.55 gram., 14.00 Omroepork. en soliste, 14.30 sopraan en piano, 15.05 Radio Philh.ork., 15.35 klein koor, kamerork. en orgel, 16.10 „Katholiek Thuisfront overal!". 16.15 sport, 16.30 Vespers, 18.45 pastoraal kwartiertje; NCRV: 19.00 ork, Toónkunstkoor en sol.; KRO: 19.45 nieuws. 20.00 gram., 20.25 De gewone man, 20.30 Symphonette-ork. en sol., 21.05 „Monsieur de St. Yves", 21.05 Musette-ork., 22.10 Concertgeb.orkest, 22.35 act., 22.45 Avondgebed en lit. kal., 23.00 nieuws, 23.1524.00 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.20 gram., 8.30 gevar. muz„ 9.00 „Wat er groeit en bloeit", 9.10 gram., 10.00 strijkens., 11.00 cabaret, 11.30 politiekapel; AVRO: 12.00 gevar. muz., 12.35' Even afrekenen, héren!, 12.45 gram., 13.00 nieuws, 13.10 gevar. muz., 14.00 boek, 14.20 kamerork. en solist, 15.00 film. 15.15 Disco-caus., 16.00 orgel, 16.30 sport; VARA: 17.00 gram., 17.30 sport, 18.15 nieuws; AVRO: 20.0O nieuws, 20.05 gevar. muz., 21.05 „Moet je ho ren!", 21.20 strijkork., 21.50 „Hij en zij", 22.35 gram., 23.00 nieuws, 23.15 rep. of gram., 23.2524.00 gram. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 14.30 Saxophone kwart., 16.00 ork.- conc., 18.30 ork. conc. BBC, light progr., 1500 én 247 m.: 13.15 gevar. muz., 14.15 variété orkest, 17.00 ballades en blues, 19.30 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.20 lichte muz., 20.00 volksconc., 23.15 gevar. muz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 15.25 „La Dame Blanche", opera, 17.45 symph. ork., 20.02 gevar. muz., 22.45 kamermuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 lichte muz., 14.00 opera- en Bel Canto-conc., 18.00 kamermuz., 19.30 ork.conc. 484 m.: 14.30 gevar. muz., 20.00 omr.- ork., 22.10 lichte muz. ENGELAND. BBC European Service. Uitz. voor Nederland. 8.008.15 Engelse les voor beginnelingen (op 464, 49. 42 en 31 m.); 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen (op 224, 42, 31 en 25 m.); 22.00—22.30 nieuws. Londense brief. „En dan nog dit" (op 224 en 49 m.). MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 1-f. nieuws, 8.00 nieuws, 8.10 sport, |-*- gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9-* gram.. 11.00 en 11.20 gram., 11.30 hérm vossenjacht, 12.28 boer en tuinder, orgel, 12.59 klogelui, 13.00 nieuws, 13-1 mandoline-ens., 13.45 gram., 14.00 schoo radio, 14.30 gram., 14.45 vrouw. 15.15 15.30 gram., 17.00 kleuters, 17.15 «r8"je 17.30 jeugd, 17.45 „De driekleur °P a »0 wereldzeeën, 18.00 fanfare-ork., I' sport, 18.30 strljkkwint., 19.00 nieuW'j 19.10 kamermuz., 19.45 gram.. 20.00 diokrant, 20.20 gram., 21.00 „Internat'" nale Samenwerking", 21.15 vocaal en en verst, cembalo gez., 22.00 gram., Jj id.. 22.45 Avondoverdenking, 2*»- nieuws, 23.1524.00 gram. VARA: HILVERSUM II, 298 m. nieuws, 7.10 gram., 7.33 gram., -jo nieuws, 8.18 gram., 8.35 gevar. muz., gram.; VPRO: 10.00 „Voor de dag"; VARA: 10.20 gram., 11.00 zieke* 11.40 Ierse en Italiaanse volksliede'Jg 19 nn a„„nrrI mt,T 19.93 nlnttftlfllld. d. 12.00 accord.muz., 12.33 platteland, gram.. 13.00 nieuws, 13.15 middens** 13.20 Metropole ork. en solist. 13.50 mermuz., 14.00 vrouw, 14.35 gram., '^0 gevar. progr., 16.00 viool en piano. 'n, 2— nis 17-m „.-„„ï 17 50 nr. gram.. 17.15 gram., 17.30 orgel, 17.9".035 comm., 18.00 nieuws, 18.20 plano, pari. overz., 18.45 jeugd, 19.25 vOlksza 19.45 Ir. M. de Vos: De Zuiveltent» stelling „De Melkweg", 20.00 n' oi.OS 20.05 Promenade ork., 20.35 cabaret, Concertgebouwork., 21.45 het W 22.2" bouwvraagstuk, 22.00 gevar. muz., y, gram., 23.00 nieuws, 23.15 orgel, 24.00 gram. ENGELAND, BBC. Home Service. c m.: 13.10 gevar. muz., 18.35 ork.» BBC, light progr., 1500 en 2*' l5.O0 12.15 gevar. muz., 13.00 ork.cono-' -ans- lichte muz., 15.45 gev. muz., 22.ZU muz., 23.20 lichte muz. irtjNl4* NORDWESTDEUTSCHER HUNPffevah ,n om „,„7 13.25 auy m.: rz.uu gevai. iiiuz... niu*-- muz., 16.00 amus.muz., 16.40 »cn^ l.l' 19.30 symph. ork., 22.10 strijkens- gevar. muz. „...m"1"' FRANKRIJK, nationaal Pr£? KlasS' 347 m.: 12.30 kamermuz.. lJ *!"k c0nc* muz., 14.30 klass. muz., 15 00 or 16.00 kamermuz., 20.02 ork.con BRUSSEL, 324 m.: 13.30 omr.orK" 2g0o symph. ork., 1*7.10 lichte muz- kamermuz., 21.30 omr.ork. n kamer' 484 m.: 16.00 gevar. muz- zi-i" ork., 22.10 gevar. muz. cerVicC' ENGELAND, BBC European Er,ge& Uitz. voor Nederland. 8.00—-S-1 ,g 42 e les voor beginnelingen (op 4M,n êjse 31 m.). 22.00—22.30 nieuws. Eiw ^„pi voor gevorderden door Hena hoVen op 224 en 49 m.)*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4