Van houten kist van Van Meel tot supersonisch snelheidsmonster li(B EUROPA rouwt om de slachtoffers van Berlijn Festijn van mboter kaas in Den Haag en Uit Oost-Duitsland komen berichten nog steeds over bloedige opstanden In 1913 bestond de Nederlandse luchtmacht uit vijf man en één toestel Vijn 7 RH EUMIN helpt! élK Toestellen in 1913 bewapend met.... pijlenbundels Russen hebben in Berlijn volledig het gezicht verloren VEERTIG JAAR NEP. MILITAIRE LUCHTVAART Prachtig werk tijdens de oorlog 4 HALF MILLIOEN H0BYLETTES Indrukwekkende Nederlandse zuivelshow Werkloze, partijloze Berlijner als aanstichter van opstand gevonnist WÊSBSÊÊSSÊÊÊÊÊm ZATERDAG 20 JUNI 1953 PAGINA 5 Kerstpakketten voor de troepen overzee Staking in Boedapest? Bromfietser aangereden Vijftig gidden boete geëist date e£M. Ui geMuik DE MELKWEG" GEOPEND Moordenaar krankzinnig verklaard Accoord tussen Italië en Nederland Over transfer van oorlogs schade Nederlandse mozaïeken voor de „Kongsholm" Liturgische weekkalender (Van onze speciale verslaggever) Binnen niet al te lange tüd zal de Nederlandse Luchtmacht de beschikking krijgen over het snelste jachtvliegtuig ter wereld, de Hawker P.-1067 Hunter, in Engeland ontwikkeld en gebouwd, waarvan de bijzonderheden angst vallig geheim worden gehouden. De faam van dit nieuwe straalvliegtuig, dat sneller kan vliegen dan het geluid, sneller ook dan de Amerikaanse Sabre en de Russische MIG15, is reeds dusdanig, dat het Engelse ministerie van Defensie de Hunter, ontworpen door de bekende constructeur Sydney Camm die destijds ook de befaamde Hurricane ontwierp, zó van de tekenplank heeft besteld. Deze thans reeds beroemde straaljager, waarvan Nederland naar verluidt een honderdvijftigtal heeft besteld, is een welkom geschenk voor onze nationale lucht vaart, die 1 Juli veertig jaar bestaat. In deze veertig jaar, niet eens een men senleeftijd, heeft onze luchtmacht een fantastische ontwikkeling doorgemaakt, van één eenvoudig kistje met de bestuurder in de open lucht, dat indertijd de on gehoorde snelheid van honderd kilometer kon bereiken, tot het supersonische vliegtuig, uitgerust met de meest moderne hulpmiddelen, met gierende motoren en een instrumentarium, waarvan men eertijds in zijn droom zelfs geen flauwe voorstelling kan hebben gehad. 30 April 1914 moet voor de lucht vaartpionier Marinus van Meel een heel bijzondere dag geweest zijn. Toen ontving hij in zijn eenvoudig werkplaatsje op de heide in Soester- berg een contract voor de levering van het eerste militaire toestel aan de L.V.A., de Luchtvaartafdeling van het leger, die 1 Juli 1913 was opge richt. Van Meel, de eerste vliegtuig bouwer in ons land, moet een gat in de lucht gesprongen hebben toen hij deze order kreeg. Hij had reeds een toestel gebouwd, zonder veel bere keningen, maar met een knap tech nisch inzicht, en nu kwam, nadat de Luchtvaartafdeling zijn eerste toestel enige tijd had geleend, de opdracht tot de bouw van een dergelijk vlieg tuig. Dat was het daadwerkelijke be gin van de militaire luchtvaart in ons land. In 1913 bestond de hele Nederlandse lucht„macht" uit een commandant (ka pitein H. Walaardt Sacré van de Genie), drie vliegers (de luitenants Van Heyst, Versteegh en Coblijn), een sergeant majoor-administrateur (J. J. W. Jansen) en één enkel vliegtuigje, de geleende „Brik" van Marinus van Meel. De toenmalige chef van de Generale Staf, de latere opperbevelhebber gene raal Snijders, is de man geweest die met vooruitziende blik het belang van de luchtvaart in de eerste pionierstijd heeft ingezien. Reeds in 1911 maakte hij als waarnemer een vlucht tijdens de grote legermanoeuvres. Hij zorgde er later voor dat er een commissie werd be noemd voor de aankoop van vliegtuigen in het buitenland. Het gevolg hiervan was dat er drie Farmans werden be steld. In September 1913 nam de Lucht vaartafdeling deel aan de legermanoeu vres in Lochem. Van de drie Farmans was er één vlieggereed. Er namen ech ter nog drie particuliere vliegtuigen deel aan dit eerste vlieg„feest" in ons land. vol angst gadegeslagen door de landelijke bevolking van de Achterhoek. Eerste uitbreiding Herinnering uit 1913. Marinus van Meel met het eerste vliegtuig van de Nederlandse Luchtmacht. Evenals vorig jaer zullen Kerst pakketten gezonden worden aan de troepen overzee, en ook met St. Nico- laas hoopt men de militairen buiten onze grenzen een verrassing te kunnen bereiden. De Kerstacties voor de troepen in N.- Guinea en in de West (in totaal 7000) zullen verzorgd worden door het Ka tholieke Thuisfront en door het Protes tants Interkerkelijk Thuisfront. De S. Nicolaasactie zal worden voorbereid door Humanitas en Femiba (de voort zetting van de vroegere „Band Neder landIndië"). Met deze acties is een bedrag van f 100.000 gemoeid, waarvan het Rijk de helft zal bijdragen, zo ver nemen wij van officiële zijde. De pakketten voor de militairen in Korea zullen, evenals vorige jaren, ver zorgd worden door het Nederlandse Ro de Kruis. Volgens berichten, die in Graz ont vangen zijn. zouden in verband met een algemene staking van de 20.000 perso neelsleden van de Csepelfabrieken in Boedapest, 600 arbeiders gearresteerd zijn. De stakers zouden enkele communis tische werkmeesters, die de staking trachtten te voorkomen, mishandeld hebben. De officier van Justitie bij de recht bank te Roermond heeft gisteren het beroep van noodweer verworpen van een arts, die September vorig jaar te Roermond met zijn auto een bromfiet ser, die voorrang had, met grote snel heid had aangereden; de bromfietser had daarbij een schedelbasisfractuur op gelopen. De arts had zo hard gereden omdat hij ontboden was bij een beval ling, waarbij het kind in levensgevaar verkeerde. De verdediger van de arts achtte in casu wel noodweer aanwezig. Het O.M. bestreed in dit geval het be roep op noodweer; bij een sterfgeval zou dit wel het geval kunnen zijn. De officier van Justitie eiste een boete van 50 gulden subs. 25 dagen hechtenis we gens roekeloos en onvoorzichtig rijden. Advertentie supersonische Hawker Hunter, tot dusverre de enige eenmotorige Britse straaljager,^ die de geluidsbarrière heeft doorbroken. De testpiloten van Hawker, Neville Duke en A. W. Bedford, hebben deze manoeuvre dit jaar gedurende gewone proefvluchten in totaal ongeveer zestig maal uitgevoerd. Gedurende de eerste wereldoorlog werd de Nederlandse lucht„vloot" uitge breid metgeïnterneerde vliegtuigen van de oorlogvoerenden. Het was een hele toer deze vliegtuigen vlug gereed te maken, want zij waren van het meest uiteenlopende type en onze vliegtuig bouwers hadden niet bepaald veel er varing. Na de oorlog kon de L.V.A. een goede serie, voor die tijd moderne machines, aankopen van Fokker, bijna 60 C-l ver kenners en 20 D-7 jachtvliegtuigen. Na 1918 woei er een geest van bezuini ging in ons land. De oorlog was voorbij, orders werden geannuleerd. Men wilde de defensiekosten zo laag mogelijk hou den. Dit verhinderde natuurlijk een uit bouw van de luchtmacht. Door de her bewapening van Duitsland in de dertiger jaren evenwel en de bedreiging van Europa werden er later geleidelijk aan bestellingen geplaatst. Zo verschenen de verscheidene types Fokker, vooral de zeer geslaagde G 1- jachtkruiser. Een welkome aanwinst voor de luchtmacht, die intussen verhe ven was tot het Wapen der Militaire Luchtvaart. Op de vooravond van de inval der Duitsers in ons land beschikten wij over 124 gevechtsvliegtuigen, doch het meeste materiaal was ongeschikt voor zijn hoofdtaak, de luchtverdediging en de be heersing van het luchtruim. De Luft waffe was superieur, niet alleen in kwantiteit, maar ook in kwaliteit. Des ondanks hebben onze jachtvliegers geen ogenblik geaarzeld de vijand te lijf te gaan. Vliegers en grondpersoneel zijn blijven vechten tot het laatste ogenblik. Hun moed en zelfopoffering vonden er kenning in de Militaire Willemsorde. In die vijf dagen van de heroïsche worste ling verloor de Luftwaffe ongeveer vijf honderd vliegtuigen, waaronder ruim tweehonderd jagers en bommenwerpers. De strijd werd in Engeland voort gezet door het 322ste Nederlandse Spitfire-squadron en door de Neder landse vliegers van het 320ste Mit chell-squadron. Ons land had bijna duizend manschappen in de R.A.F. Van de 520 man van de Militaire Luchtvaart liet de helft het leven' voor het vaderland. Advertentie (Telefonisch van onze correspondent) Straatsburg, Vrijdagavond. De vlaggen voor het Huis van Europa hangen sinds vanmiddag halfstok. In de vergadering van hedenmiddag heeft de voorzitter van het Kolen- en Staalpar lement na zich van zijn zetel verheven te hebben een verklaring afgelegd, die staande door alle aanwezigen werd aangehoord. De heer Spaak sprak aldus: Tragische gebeurtenissen hebben zo juist in Oost-Berlijn en in verscheidene andere stukken van Oost-Duitsland plaats gehad. Deze gebeurtenissen heb ben levendige ontroering gewekt in Duitsland en in de gehele vrije wereld. Mensen zijn gevallen voor hun ideaal. In overleg met de voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa hebben wij besloten de vlaggen, die voor het Huis van Europa staan, halfstok te hijsen om hulde te brengen aan de slachtoffers en als ge tuigenis van onze warme sympathie voor onze Duitse vrienden." Stilztdij- gend gaf de vergadering haar instem ming te kennen. In enkele eenvoudige woorden dankte de Duitse af gevaar- de Pünder de vergadering voor deze geste, eraan toevoegende dat hij hierin een goedkeuring zag van de gedachte, Waarover alle Duitsers het eens zijn: snelle eenwording van Duitsland in brede en vrijheid. Daarna werd de aandacht opgeëist Voor een belangrijke verklaring van de voorzitter van de Hoge Autoriteit, de neer Monnet. De heer Monnet onder streepte het belangrijke feit van de bekendmaking van de briefwisseling tussen Eisenhower en de voorzitters van commissie voor buitenlandse zaken van de Senaat en van het Huis van Af gevaardigden. Hierin leest men de door rf Amerikanen te volgen politieke lijn *®n aanzien van de Europese gemeen- af. Deze hoge Amerikaanse licha men beschouwen blijkbaar de oprichting van de Kolen- en Staalgemeenschap als een eerste etappe op de weg naar de Europese eenheid. Zij zien deze dan ook als een wezenlijke bijdrage tot de ves tiging van de vrede. De eenmaking im mers van Europa, aldus president Eisen hower in zijn brief,, is een noodzakelijk vereiste voor de vrede en de welvaart van Europa en de gehele wereld. Als bewijs van vertrouwen is Amerika be reid geld te lenen, niet zoals voorheen aan de afzonderlijke landen van Europa, zonder er ooit iets voor terug te vragen, maar nu onder strikt zakelijke voor waarden en met de zekerheid van terug betaling. De tot nu toe gevolgde wijze van geld- verlening, waaraan Europa een goed stuk van zijn herstel te danken heeft, mag volgens de heer Monnet niet wor den voortgezet. De goede betrekkingen tussen Amerika en Europa zouden daar door in gevaar gebracht worden, door de gevoelens, die zowel bij gever als ontvanger tenslotte worden opgewekt. Een productief Europa moet solvabel zijn. Thans, zo besloot de heer Monnet, kunnen wij met vertrouwen de ont wikkeling van onze industrie en onze gehele gemeenschap tegemoet zien. Het is de eerste keer in de geschiede nis, dat een grote mogendheid in plaats van verdeeldheid te handhaven, duur zame steun verleent aan de gemeen schap die gegrondvest is op de vereni ging der volkeren. Na beide belangrijke verklaringen be gon de gemeenschappelijke vergadering van de Kolen- en Staalgemeenschap de bespreking van haar door de Duitser Preusker gemaakt verslag over de ge meenschappelijke markt en het door de heer De Menthon ingediende verslag over de investeringspolitiek van de ge meenschap. Thans vormt onze luchtmacht, die 27 Maart het praedicaat „Koninklijke" ont ving en daarbij tevens tot de zelfstandige status werd verheven, een onderdeel van de luchtstrijdkrachten, die West-Europa beschermen. In geallieerd verband is hard gewerkt aan de wederopbouw. De samenwerking is hecht. Tal van jonge lieden gaan naar de Ver. Staten en Ca nada om opgeleid te worden voor straal jager-piloot. De Gloster Meteor, die be stemd is voor de territoriale luchtver dediging, zal worden vervang^i door de Hawker Hunter. Voor de steun aan de grondstrijdkrachten beschikken wij over de Thunderjets.. De bekwame organisatie van onze luchtmacht, de moed en onverschrokken heid van onze degelijk opgeleide piloten staan er borg voor dat bij ernstige even tualiteit, Nederland krachtig verdedigd zal worden. Een lange weg van het hou ten kistje van Van Meel tot de niet eens zo veel grotere snelheidsmonsters van de befaamde invlieger Neville Duke een moeilijke weg ook, maar één die succes vol is afgelegd. Reden te over om een goed feest te vieren. Nijmegen zal er nog deze maand, Soesterberg in Juli van kunnen meepraten. De foto toont het compas uit de „Brik" van Marinus van Meel. In de tijd waarin de straaljagers met gierende uitlaten door het hemelruim scheuren is het interes sant het contract te lezen, dat voor de oorlog van de befaamde „Brik" van Marinus van Meel, het eerste „echte" militaire vliegtuig, werd op gemaakt. In dit contract wordt gesproken van de levering van een geheel compleet en bedrijfsvaardig vlieg tuig, dat ten hoogste 16 meter breed, 11 meter lang en 3.50 m. hoog mocht zijn. De eisen, welke aan dit vlieg tuig werden gesteld, waren o.a.: een vlucht van ten hoogste één uur met volle belasting, d.w.z. met geheel gevuld reservoir (65 liter benzine en 28 1. olie) en 160 kg. belasting van bestuurder en waarnemer. Geduren de de vlucht moest ten hoogste bin nen de eerste twintig minuten een hoogte van 500 meter worden be- reikt.Voorts moest een vlucht kun nen worden gemaakt van tien minu ten op een hoogte van minstens 50 m., waarin drie horizontale achten moesten worden beschreven. Bij windstil weer en volle belasting mocht de aanloop hoogstens 100 me ter en de uitloop hoogstens 75 m. be dragen. De levering van dit eerste militaire vliegtuig zou moeten ge schieden voor het bedrag van f 4100, dat.... in twee termijnen zou wor den betaald! Bij de legermanoeuvres in 1913 waren de weinige deelnemende toe stellen, bewapend met.... pijlen bundels. Eerst later werd deze Wil helm Tell-achtige bewapening ver vangen door heuse bommen die de vliegers met de hand uit het toe stel moesten werpen.... Er werden in de beginjaren van onze luchtmacht met dodelijke ernst rapporten geschreven over „onze luitenant-ivliegtuigbeatuurders die bij herhaling vliegtochten onderne men van Soesterberg; bijvoorbeeld een vlucht van Versteegh en Roeper Bosch naar Haarlem en door Van Heijst over Amersfoort, Wijk bij Duurstede en Utrecht op 2000 m. hoogte. Bij deze vliegtochten bleek, dat de 80 paards machines in staat waren de afstand Millingeen-Soestr- berg, zijnde 30 km. in twintig minu ten af te leggen. Al deze vliegtoch ten werden gemaakt, wind en regen ten spijt." 55 De mythe zegt, dat een der zonen van Zeus, die zich aan de oerbron van voe ding laafde, zo gulzig was, dat de melk tegen de hemelkoepel spatte, waardoor aan het firmament „De Melkweg" ont stond. De Nationale Zuiveltentoonstel-, ling „De Melkweg" welke hedenmorgen werd geopend door minister Mansholt, is op een wat meer prozaïsche wijze tot stand gekomen, maar zij heeft haar weidse titel met ere van de sterren hemel geleend. Men heeft in de Hout- rusthallen te Den Haag ter gelegenheid van het dertiende Internationaal Zui- velcongres dat te Scheveningen wordt gehouden, een waarlijk grootse show- aangericht, waarin practisch alles wat maar op melk en melkproducten be trekking heeft, op appetijtelijke wijze te pas is gebracht. Er is een verrassend weidediorama van 26 meter, dat werkelijk de illusie geeft van een echt polderlandschap. Er is een indrukwekkende batterij melk flessen 3820 stuks welke de be zoeker er even aan herinnert, dat de Nederlandse koe gemiddeld 3800 liter melk per jaar levert (en dat bij een consumptie van niet meer dan twee wa gens hooi....). Er is een fantastische étalage van 100 vierkante meter, waar in een vakman in het opmaken van bloemmozaïeken maar liefst twintig ton aan goede, vette, smakelijke, degelijke, romige, welgekeurde zuivelproducten heeft uitgestald. Men kan op deze ex positie twee maal per dag het electrisch melken gadeslaan van een stel super- heldere koeien. Men vindt er antieke zuivelattributen uit het Fries museum en men ziet er ook een moderne kaas makerij met twee tanks van 2000 liter in werking. Een marktplein van oud- Alkmaar is herleefd in natura en de markt van Gouda in een diorama. Op een kaaswaag kan men zich laten we gen. Zelfs zijn sympathie voor het Engelse koningshuis kan de bezoeker desgewenst uitleven. Er is namelijk gelegenheid om tegen betaling een scheutje melk te storten voor een Hollandse kaas, die zal worden aangeboden aan Koningin Elizabeth. Men gaat nog bij Hare Mdjes- (Van onze speciale verslaggever) BERLIJN, Vrijdag 19 Juni Er is moed voor nodig om thans terug te keren naar de Sovjet-sector van Berlijn. Daar wachten slechts onzekerheid en vrees, terwijl de ring van pantsers en Volkspolizisten, die rond de sector is opgetrokken, af schrikwekkend is. De gedachte die ring te passeren, geeft het gevoel spitsroeden te moeten lopen over de punten van de Russische bajonetten. Toch hebben vele Oost-Berlijners, die tijdens de beschie tingen van Woensdag naar het Westen waren gevlucht en niet meer konden terugkeren, vanmiddag, toen de sector op drie plaatsen enkele uren werd geopend, getracht toegang te krijgen om zich weer bij hun familie's te voegen. En kele honderden werden doorgelaten. Op korte afstand van de sectorgrens moesten zij zich jn een z.g.n. ontvangstcen trum melden. Men zag hen daar echter niet meer uit te voorschijn komen. Anderen, die voordat zij de tocht naar het afgegrendelde stadsdeel ondernamen, eerst de situatie aan de grens opnamen, keerden, toen zij dit bemerkten, op hun schreden terug. Journalisten die probeerden de Oost-sector te bezoeken werden door de Volkspolitie bruut afgewezen. Met vreugde werd echter de tijdens het oproer naar de West-sector gejaagde plaatsvervangende minister president van de Deutsche Demokratische Republik, Otto Nuschke, ontvangen toen hij door de Amerikanen naar de Oost-sector werd teruggebracht. Dit alles overigens zeer tot teleurstelling van de West-Berlijners, die de nerveuze en bange Nuschke iets anders hadden toegedacht. Een 150-tal van die West-Berlijners hebben vanavond in de Schloszstrasse het gebouw van de Westelijke vertegen woordiging van de Socialistische Een heidspartij bestormd. Een bord dat aan de gevel hing, werd naar beneden ge haald. Met stoeien werden de ruiten ingeslagen en door de open vensters werd de gehele inventaris, waaronder een twintigtal rode vlaggen, op straat geworpen en daar verbrand. De Schupo ondernam geen enkele actie om de be stormers in te tomen, hetgeen de Ber- lijners grote vreugde bezorgde. Dat zijn de meest spectaculaire ge beurtenissen van vandaag geweest. De toestand in Oost-Berlijn is geconsoli deerd. In de Leipzigerstrasse staan de Russische tanks nog steeds voor de re geringsgebouwen. De Volkspolitie is op de Potsdamerplatz een par me ter dichter bij gekomen. Op het mo ment dat ik vanavond op het plein aankwam, begonnen er twee van hen als razenden te schieten op een paar Berlijners, die hals over kop over de straat renden. De kinderlijke idioten stonden er bij te lachen, zich niet be wust van hun eigen zieligheid. Al is in O.-Berlijn de toestand reeds sedert twee dagen betrekkelijk stabiel, in de rest van de Russische zone is dat zeker niet het geval. Nog steeds komen vluch telingen West-Berlijn binnen met mede delingen over bloedige opstanden in verschillende grote plaatsen. Thans is het ook mogelijk enigszins een over zicht te krijgen van de stakingsgolf die over heel Oost-Duitsland is losgebarsten. Dat is reeds twee maanden geleden be gonnen. Op 18 April werd een staking gemeld in de kopermijnen van Eisleben. Nadat daar de arbeidsnormenverhoging was afgekondigd, verschenen de arbei ders wel op het werk, doch weigerden aan de arbeid te gaan. De volgende dag werd de normenverhoging vrijwillig ge steld. Op 16 Mei kwam het daar op nieuw tot een grote ditmaal georgani seerde staking. De SSD arresteerde de stakingsleiders. Onmiddellijk dreig den de arbeiders het ganse bedrijf stil te zullen leggen, wanneer de gevangenen niet direct zouden worden vrijgelaten. Na een staking van vijf uur trok de SSD zich terug en kregen de arbeiders hun In Finsterwalde staakte op 27 en 28 Mei vierduizend man tegen de voorge nomen normenverhoging. 10 Juni staak ten de arbeiders in de staalfabrieken van Henningsdorf bij Berlijn reeds. In Gotha moesten de SED- en SSD-functio- narissen zwichten voor de druk van drieduizend stakers op 13 Juni. In Bran denburg werd reeds vorige week Vrij dag door duizenden mensen geprotes teerd tegen de arrestatie van de boeren van het naburige dorp Prutzke, die ge weigerd hadden aan hun leveringsplicht te voldoen. In het dorp Schloszvippach in Thüringen vormden de boeren op 9 Juni een actiecomité. Gezamenlijk trok ken zij naar het stadhuis waar zij 4e burgemeester afzetten. Een groot SSD- commando kwam naar het dorp. Met dorsvlegels en hooivorken werden de kerels verjaagd. Zij kéerden met ver sterkingen terug. De boeren hielden ech ter zolang stand dat de leider van het actiecomité op een fiets kon vluchten. Na een lange, gevaarlijke tocht kwam hij in West-Berlijn aan, waar hij dit heldhaftige verhaal vertelde. Door al deze gebeurtenissen en vooral door die in de grote plaatsen, Berlijn, Maagdenburg, Brandenburg, Leipzig, Dresden en Halle, die genoegzaam be kend zijn, voelen de Sovjet-Duitse func tionarissen van hoog tot laag zich niet meer zeker. Zy zün tegen de massale weerstand van het volk niet meer opge wassen. Die past niet in hun systeem. Er zyn berichten binnengekomen dat wachtposten in Oost-Duitse gevangenis sen aan hun gevangenen schriftelijke verklaringen hebben gevraagd dat zij hen goed hebben behandeld. In het dorp Schwanebeck heeft men de zaak helemaal omgedraaid. Daar is zelfs de burgemeester gevangen genomen om dat hij „opgestookt door Westelijke agenten" te veel van de boeren heeft gevergd zodat zij hun landerijen in de steek lieten en op de vlucht gingen. De Russen hebben in Oost-Berlijn vol ledig hun gezicht verloren. De arbeiders doorzien hun methode en na acht jaren honger eisen zij bestaanszekerheid en betere arbeidsvoorwaarden. Zij nemen het niet langer en de Russen zijn ook niet in staat hun nog langer een rad voor de ogen te draaien. Op zielige wijze pogen de Sovjets de schuld voor de on rust in de Oost-zone op de schouders van „Westliche Provokateure" te schuiven. Dat is een argument dat uit de motten- ballen is gehaald. West-Berlijners ver heugen zich erover dat zij door de Rus sen, na jarenlang niet voor vol te zijn aangezien, nu eens in staat worden ge acht door provocatie zulk een macht als die van alle Oost-Berlijnse arbeiders in beweging te brengen. Zelfs zijn de Sov jets zover gegaan dat zij een werkloze, partijloze West-Berlijner als aanstichter van het oproer hebben veroordeeld en gevonnist. Willy Göttlich, een onschul dige, rustige man, die de bewuste Woens dag naar de Oost-zone was gegaan om daar zijn werklozensteun te halen, werd het slachtoffer van de zinloze poging van de Russen zichzelf te rechtvaar digen. Kringen, die in voortdurend contact met de Oost-zone staan via de „Unter- suchungs Ausschutz Freiheitliche Ju risten". waarvan de plaatsvervangende leider, dr. Linse, enige maanden ge leden door een afdeling van de SSD werd ontvoerd, zien in de huidige situ atie een kleine kans om meer vrijhe den van de Sovjets af te dwingen. Daartoe zijn richtlijnen voor de bevol king overal in de Oost-zone illegaal verspreid. Men is in deze niet te opti mistisch, maar men gelooft, dat indien de Oost-Duitse bevolking de moed heeft zich schrap te blijven zetten, een kleine mogelijkheid daartoe bestaat. Wanneer de stakingen voortduren en de onrust onder de Oost-Duitsers blijft heersen, wanneer deze bevolkingsgroep zelfbewust haar eisen blijft stellen zo als zij dat de voorbije maanden heeft gedaan, zullen de Russen misschien uit vrees dat de stakingsgolf andere lan den infecteert, bereid zijn tot een com promis. Overigens is door de jongste ontwik kelingen wel gebleken, dat de Volkspoli tie geen enkel militair gevaar voor het Westen oplevert. Ook de horde, die de SSD achter zich heeft verzameld, is dat niet. Van de 50.000 verklikkers die deze organisatie overal in de Sovjet-zone met dreigementen aan zich heeft ver plicht is negentig procent innerlijk tegen het communistische totalitaire re gime. Van de eigenlijke leden van deze „verslechterde Gestapo" is nauwelijks zeventig procent overtuigd van de Sov jet-leer. De Russen weten dit. En daar door is hun gewelddadigheid thans wel licht groter dan zij zelf willen. teit informeren of het een jonge, dan wel een oude kaas moet worden; de gelden zullen ten goede komen aan een Engels kleuterhuis. Na deze greep uit het vele interes sante, dat deze tentoonstelling biedt, zij tenslotte vermeld, dat men zich ook kan laven aan een bar, waarboven ge schilderd staat: „Ook U is het vergund te drinken op het rund". Het is een indrukwekkende expositie aangekleed met tal van attracties, en met zeer goede smaak en veel fantasie in elkaar gezet. Er spreekt een zekere trots uit de wijze, waarop men deze rijke show aan vreemdeling en landgenoot gaat tonen en dat ze&be wustzijn is per slot van rekening ook gerechtvaardigd. Men bedenke alleen maar eens, dat ondanks diverse moei lijkheden, welke zich hebben voorge daan, onze melk- en zuivelproductie en export in 1952 niet minder dan een mil liard, achthonderdtachtig millioen gul den hebben opgebracht De 27-jarige Van de B„ die Februari van dit jaar werd gearresteerd wegens moord op de 70-jarige landbouwer van Kruysdijk in De Hurk te Eindhoven en daarna een volledige bekentenis afleg de, is thans door de rechtbank van Den Bosch krankzinnig verklaard. De recht bank gelastte zijn opneming in een krankzinnigengesticht. Van de B. zal daarna ter beschikking van de regering worden gesteld. Naar wij vernemen is een overeen komst gesloten tussen Nederland en Ita lië, krachtens welke onder bepaalde voorwaarden de uitkeringen van uitbe taalde oorlogsschadevergoedingen naai Nederland kunnen worden getransfe reerd. ongeacht de datum waarop de uitbetaling in Italië is geschied. Ne derland van zijn kant heeft zich ver bonden onder bepaalde voorwaarder vergunning t>e verlenen om in Neder land vrijgegeven Italiaanse tegoeden t« transfereren, voor zover deze, in ver band met hun aard. niet reeds vooi transfer naar Italië in aanmerking ko men overeenkomstig de bestaande de viezenbepalingen. Op de werf van de maatschappij „D* Schelde" te Vlissingen staat de „Kongsholm op stapel, een groot Zweeds passagiersschij van 35000 ton. Het luxe zeekasteel zal ook voorzien wor. den van een fraai betegeld zwembassin et in de wanden daarvan zullen enige ever zwierige als toepasselijke mozaïeken wordei aangebracht. Wim Wagemans de chef-ontwerper va* de firma A. N. de Lint heeft de mogelijk heden van deze opdracht met voortreffelql vakmanschap volledig uitgebuit. Een baad ster, gezeten in een door twee zeepaardei voortgetrokken rose oesterschelp, vormt he hoofdtableau. De werking van dit pièce d« milieu wordt nog versterkt en ondersteun» door kleinere werkstukken met sierlijke zee meerminnen, waterplanten en exotisch» vissen. Behalve over de hoofdwand van he zwembassin zullen de verschillende kleiner; mozaïeken ook over de andere tegelwan den verdeeld worden, zodat de zwemlustig zeereiziger zo hjj daar al aan moch twijfelen volkomen de indruk krijgt, da hij zich temidden der wateren bevindt. ZONDAG 21 Juni: 4de Zondag na Pin* steren; Mis v. d. dag; 2 H. Aloysius Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid groen. Haarlem: 2 H. Engelmundus; H. Aloysius. MAANDAG: H. Paulinus, bisschop, belij der; eigen Mis; gewone prefatie; wit. DINSDAG: vigilie v. d. H. Joannes de Do per; eigen Mis; 2 tot de H. Maagd; voor Kerk of Paus; gew. prefatie; paars WOENSDAG: geboorte v. d. H. Joannes d- Doper; eigen Mis; gewone prefatie; wil DONDERDAG: H. Wilhelmus, abt; Mis s d. Abten; 2 S. Jan; gewone prefatie; wit Utrecht, Haarlem: H. Adelbertus, belij der; Mis Os justi; 2 H. Wilhelmus; 3 S Jan; gewone prefatie; wit. VRIJDAG: H.H. Joannes en Paulus, mar telaren; eigen Mis; 2 S. Jan; gewone pre fatie; rood. ZATERDAG: onder het octaaf v. S. Jan Mis v. h. feest; 2 vigilie v. H.H. Petru en Paulus; 3 tot de H. Maagd: gewon prefatie; laatste evangelie v. d. vigilie wit. ZONDAG 28 Juni: 5de Zondag na Pink steren; Mis v. d. dag; 2 H. Irenaeus; 3 Jan; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldig heid; groen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5