redde het hoofd van Bronk in Kumasi Negerkoning Mgr. v. d. i Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren Bakker's Cafétaria t Bewaar het decorum van Haarlems Stadsschouwburg H OTItOËN Gemeente Haarlem boodEx-poge H.O. V-concert aan NOG GEEN ARRESTATIE IN MOORDZAAK 45 autobussen vervangen trein naar Bussum Donaupont in September in de vaart CENTRALE VERWARMING Wij willen geen Nederlandsewel een Engelse bisschop Plezierige film in Cinema Palace Loempia's Pagottan produceerde weer in 1952 Avond van hoog kunstgenot GROEN l'o. Wel vele geruchten Constructiefouten bij woningbouw in Ede Uitvoer in Mei sterk gedaald HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 20 JUNI 1953 PAGINA 7 BLOEMENDAALSE MISSIEBISSCHOP ZONDERLING ONTVANGEN Nieuw marinehospitaal kost vijf millioen Tweehonderd bedden HULPSCHOOL BIJ DE HOUTVAART Jubileum C. Dekker bij de P.T.T. Examens HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Films van deze week in Haarlem Spaarne Lid o City Rembrandt Minerva Luxor ..THE GALLOPING MAJOR" in Frans Hals Examens HERWONNEN LEVENSKRACHT Samenwerking op t.b.c.derrein COMMENTAAR IN DE MARGE Ingrijpende kapitaal- reorganisatieplannen CAIIAGË P Alt KL A AN OPLICHTER KRIJGT VIER JAAR POLEN EN DUITSER Engelse oorlogsgewon den te Amsterdam BLOEMENDAAL TEL. 22143 Broer door zuster uit raad verdrongen Wedstrijd voor schaal modellen vliegtuigen Congres Katholieke Werknemende Middenstand Geen instortingsgevaar Dekkingspercentage 83 tegen 99 in April 5 Door middel van een artikel van pater J. van der Kooy S. Af. A. in het maandblad van deze Sociëteit „Afrika Ontwaakt" is ons gebleken, met welke grote moeilijkheden mgr. A. van den Bronk, afkomstig uit Bloé- mendaal, te maken heeft gehad bij zijn aankomst als bisschop van Kumasi. Er zyn in dit deel van Afrika twee soorten bevolkingsgroepen, de Ashanti's en de Fanti s. Het was de laatste groep, die de Kerk naar Kumasi bracht, terwijl de Ashantis de presbyteriaanse richting Voorstonden. De missionarissen hadden er dan ook met vele moeilijkheden te kampen, maar met een beetje tact wist men deze te omzeilen, totdat in de jaren 1949 en 1950 het nationalisme als stormwind over het land joeg. De Goudkust kreeg een nieuwe regering. In het bestuur van het land speelde de Neger de baas. „Waarom ook niet in de Kerk''" zo teaeneerde de Neger. Maar in de Kerk waren het de Ne derlanders, die het heft in handen hadden; de Nederlanders, die in Oost- Indië een imperialistische oorlog had den gevoerd en in Zuid-Afrika de apartheidspolitiek hadden bestendigd. In de Kerk voeren zij eenzelfde poli tiek. Zij willen alles in handen hou den. De Neger redeneerde verder: als er maar een Engelse bisschop kwam, zou de toestand wel veranderen. Toen mgr. Paulissen zich om gezondheids redenen moest terug trekken, werden dan ook naar Rome telegrammen en petities gezonden om de Nederlanders hun congé te geven. Rome was echter goed ingelicht. Hét ging hier niet om een Nederland se of Engelse bisschop, maar om het hoog houden van de Kerkelijke Auto riteit en om een wanbegrip recht te zetten. Om de raddraaiers zo min moge lijk kans te geven de atmosfeer nog meer te vergiftigen, werd mgr. v. d. Bronk van zijn taak in Egypte ont heven en benoemd tot bisschop van Kumasi. Het bericht bracht veel be roering teweeg. De negers vatten het plan op om de wegen naar de Missie te versperren, maar gelukkig kwam de nieuwe bisschop, in gezel schap van de aartsbisschop, enige uren te vroeg aan, waardoor aan het plan geen uitvoering kon wor den gegeven. De bisschoppelijke au to reed in alle stilte het missie-erf op en aan de Ashantihene, de ko ning van de Ashanti's, werd bericht gezonden, dat mgr. v. d. Bronk ge arriveerd was. De koning kwam in vol ornaat met heel zijn gevolg om zijn opwachting te maken. Even la ter stroomde het missie-erf vol met joelende en schreeuwende mensen. „Wij willen geen Nederlandse bis schop", Onder aandrang van hum ko ning dropen de opstandigen tenslotte af- Onder de paters was nogal verschil van mening. De pessimisten spraken van een opstand in optima forma tegen het kerkelijk gezag, een scheuring in de gelederen. De optimis ten gewaagden van een rel en zij bleken goed gezien te hebben. Pater van der Kooy besluit zijn re laas met de opmerking, dat er over tien of vijftien Jaar ln dit deel van Afrika geen Nederlandse bisschop meer zal zijn, maar ook geen Engelse. Dan zal het bisdom Kumasi waar schijnlijk een bisschop, genomen uit 'Ashantihene A. Prampeh, korting van alle Ashanti's, die het hoofd van mgr. v. d. Bronk redde. het eigen volk, bezitten. Toit zolang zullen zij geduld moeten hebben. Met overhaasting kan alleen maar het werk van jaren vernield worden. De minister van Marine heeft enige mededelingen gedaan over de bouw van een nieuw marlnehospitaal op het terrein Eikenrode te Heemstede. De kosten zullen ongeveer vijf millioen be dragen, dat is ongeveer f 25.000 per bed. Mede omdat de eis van efficiency inhoudt, dat een hospitaal van ongeveer 200 bedden als economische hospitaal eenheid wordt beschouwd, ts tot de keu ze van eén 200-bedden-hospitaal over- gegaan. Gemeentelijke en medische instanties uit het rayon Haarlem hebben bij her haling verzocht een aantal bedden voor burgerpatiënten beschikbaar te stellen. De minister wil dit aantal bedden be perken tot ten hoogste 25. Er moet voorts steeds een aantal re serve-bedden beschikbaar zijn voor het opvangen van ernstige ongelukken en spoedgevallen in de marine-sector. De minister meent, dat* een aantal van 200 bedden volledig verantwoord is. B. en W. stellen voor een openbare hulpschool voor gewoon lager onderwijs te vestigen ten Westen van de gemeen telijke zweminrichting aan de Houtvaart. Vertrouwd wordt, dat de minister voor de bouw van een zevenklassige school met gymnastieklokaal op een nader te bepalen plaats in het Zuid-Westelijk deel der gemeente in 1954 bouwvolume ter beschikking zal stellen. De heer C. Dekker herdacht gisteren de dag dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van het PTT-bedrijf. De heer J. W. v. Schaik, directeur van het postkantoor Haarlem, sprak hartêlijke woorden en dankte de jubi laris voor de grote plichtsbetrachting voor het bedrijf in de 25 jaren en over handigde hem een couvert. De heer P. Koomen, voorzitter van het jubileumfonds, richte het woord tot hem en bood hem een geschenk aan onder couvert. Onder de vele aanwezigen die blijk gaven van hun belangstelling, waren o a. de heren P. Lalleman, chef van het Stationspostkantoor en B. J. Barneveld, chef van de afd bestelling. In zijn woning, met vele bloemstuk ken versierd, kwamen vele collega's de jubilaris complimenteren. HAARLEM. Geslaagd voor het eind examen Middelbare School vóór Meisjes van het Jac. P. Thysse Montessori-Ly- ceum, de dames: H. A. Backer, B. E. M. C. van Berckel. J. J. de Bruin, M. A. Rekker. G. H. Kühlmeijer. H. A. Reus, C. de Savornin Lohman, L. Schönthaler, M L van Son I. Stuart. A. F. L. Tucker- tnann, C. M. Vuyk. G. M. P. Welbom, H. N. Westra. Afgewezen: 3 candidaten. Hét examen wordt met 1 candidaat degens ziekte voortgezet. Advertentie De Duits-Oostenrijkse film „Ik heb mijn hart in Heidelberg Verloren" is voor ons toch een verrassing gewor den. Het thema van de liefde speelt natuurlijk weer een belangrijke rol, maar wie niet alleen voor het verhaal komt, zal zich op de eerste plaats amu seren met talrijke geestige trekjes, dis men eer in Engeland dan in het Oosten zou zoeken. Zo zonder enige pretentie wordt de toeschouwer een behoorlijke dosis humor voorgeschoteld, die een milde glimlach om de mond tovert. En daarin schuilt de charme van deze kos telijke film, waaruit talrijke flitsen opgehaald zouden kunnen worden om te bewijzen, dat hiér mensen aan het werk zijn geweest, die hun vak ver staan. Voor wie heel veel belang stelt in het overigens prettige verhaal, het vol gende. Een Amerikaans meisje, dat met haar vader in Duitsland vertoeft, krijgt een brief van haar verloofde, eeri student in Heidelberg, waarin deze zijn verloving verbreekt, omdat hij in Heidelberg zijn hart verloren heeft. Het verdriet van het meisje is na tuurlijk niet té meten, maar papa haalt haar zijn herinneringen op uit de tijd, dat hij zelf student was in Heidelberg en kennis maakte met een lief meisje welke idylle verstoord werd door zijn (lotsöling vertrek naar Amerika. Op genoeglijke wijze speelt de regis seur de historie van papa en die van zijn dochter als het ware tegen elkaar uit en hij doet dat treffend en met geest. Het slot is natuurlijk, dat papa zijn oude liefde weer ontdekt en dat de dochter een andere levensgezel vindt, een geschiedenis apart weliswaar, die de toeschouwer allerpleizierigst bezig houdt. Iedereen kan er heen. Een bootje met vijf mensen raakt tij dens een vispartij tussen de riffen aan de kust van Florida. Door onvoorzich tigheid wordt de schroef verloren en het bootje strandt op een van de ver laten eilanden aan de kust. Bij de vijf onfortuinlijke passagiers voegt zich een dokter, die zich schuil houdt na een periode van minder prettige publici teit rond zijn persoon. Een van de schipbreukelingen wordt waanzinnig en maakt het verblijf van de anderen ondraaglijk. De schroef wordt tenslotte gevonden. „Het verlaten Eiland" is een spannende film. 14 jaar. „Een koningin wordt gekroond", de kleurenfilm van Arthur Rank over de kroningsplechtigheden in Londen, is in dit theater geprolongeerd. Mén moet ér even aan wennen, dat de spot in de film „Zo zijn we niet ge trouwd" goedmoedig is. Het verhaal begint bij een Amerikaanse vrederech ter, die per 1 Januari huwelijken mag sluiten, maar de brief, waarin dit staat, maar half leest, zodat bij reeds met Kerstmis zijn practijk begint. Na an derhalf jaar komt de gouverneur van de Staat tot de ontdekking, dat daar door zes huwelijken „ongeldig" zijn en nu brengt de camera de bioscoopbezoe ker naar de verschillende paren, ter wijl de heer gemaal de brief van het gouvernement ontvangt. Welk huwe lijk is mislukt en waar komen moei lijkheden door déze plotselinge tijding? Op geestige wijze, niet mèt de fijnheid van de Fransen, maar toch nergens grof, wordt het publiek in vele gehei men ingewijd. De opzet is Amerikaans en daarom is er voor personen boven 18 jaar niet ten onrechte voorbehoud. „Toch schijnt de zon" heet de show film, dié deze week in Minerva draait Voor de zoveelste maal is het leven van een revue-danseres als onderwerp geko zen, om veel dans, muziek en show mo gelijk te maken. De geschiedenis be gint ditmaal even voor de eerste we reldoorlog, waardoor de costuums in kleuren de aantrekkelijkheid ver hogen. June Haver danst zeker niet onver dienstelijk in dit product, dat beschaafd is en binnen de grenzen van een toege staan geluidsvolume blijft. Voor lief hebbers en ook véle anderen een aar dige film met leuke grapjes. 14 jaar. „Verdorven jeugd" is eveneens prolongeerd. 18 jaar. ge- Waar het allemaal om gaat in de Um „The galloping major" is om een £aard en een majoor wij zouden he?®en een gekke majoor. Henry Cor- „?«us heeft weer een film gemaakt. v 6 rimpeltjes van opzet is en de een- Jfd zelve, evenals zijn product „Pas- dr to Pimlico". Ook in de thans weende film in het Frans Hals-thea- neemt Cornelius de liefde van de de u sman voor de paarderennen op 00], ?rreL maar dan nog altijd zo, dat John Buil er om kan lachen. is het geval? De majoor krijgt V'a-N1 goede dag bezoek van een deur- hebhp0r' die 2Ün schuldeisers op hem füjkt afgestuurd. De man in kwestie Sokt- evenals de majoor een verwoed kaar rf te ziJn en de twee hebben el- ten aan ook snel gevonden. Zij stich- SyttdiJaL een aantal buurtbewoners een caat om het paard „Montana Miss" te kopen, dat maar drieduizend gulden kost. De majoor koopt echtei het verkeerde paard, dat naar de toe passelijke naam luistert „Vaders mis stap", een gammel ros, dat het beste loopt wanneer er straaljagers in de buurt zijn. Het kan toch zo gek niet zijn. of het paard wordt ingezet voor de nationale rennen, waarbij alle paarden uitvallen, behalve de rossinante van majoor Hill Het wint de races, maar ge moet niet vragen op welke manier. De radio commentator is meer vermoeid dan „Vaders misstap", die de buurtbewo ners de schoonste dag van hun leven heeft bereid. Het gaat er plezierig in de film aan toe. De zelfspot en de ironie worden op een eenvoudige manier door Corne lius de bezoeker voorgesteld en waar om ook niet, het leven is toch al zo ingewikkeld. Het City-theater vertoont ditmaal de jaarlijkse hervertoning van de vermaar de film „De zevende stem", waarin James Mason en Ann Todd hun boeiend spel te zien geven. Boven 14 jaar. BLOEMENDAAL (Kennemer Ly ceum): eindex. Gymnasium A: de dames H. E. Clydesdale. A. A. Metz, A. M. J. v. Nouhuys, A. Siderius, A. A. v Trooyen, Ch. M. v. d. Wal en M. P. M. v. Walraven; de heer Ch. W. ie RUtte. Verlengd examen: 1 candidaat. Afge wezen: 3 candidaten. Teruggetrokken: 1 candidaat. Geslaagd voor het eindexamen Gym. B: de heren C. J. G. Beek. F. Bootsman, G. F. BoreeL H- Y. Dijkstra, Th. A. Eversdijk Smulders, H. P. M. v. Rave- stijn, R. Schicht, R. J. Vervuurt, H. R. Vincent. Verlengd examen: 2 candidaten, Af gewezen: 1 candidaat. Advertentie met taugé, stukjes ham, plak ham enz. voor slechts 50 ct. Wat Bakker bakt, bakt Bakker best t Rijksstraatweg 238 t.o. Haarlem-terr. In een gecombineerde bijeenkomst van de plaatselijke comités en sub-comité's van Herwonnen Levenskracht en Santos welke gehouden werd in het gebouw St. Bavo onder leiding van de heer B. Reijn- ders werd de actie besproken voor de lijstencollecte welke gehouden wordt in de week van 13 tot en met 18 Juli a.s. en de speldjesagen op 18 en 19 Juli a.s. De ondervinding heeft geleerd dat het systeem van het vorig jaar goed is ge weest en de hiaten welke vorig jaar ontstaan zijn, zijn besproken en onder de loupe genomen. Een gelukkig ver schijnsel is, dat er wederzijds meer be grip gekomen is, tussen Herwonnen Le venskracht en Santos, dat zijn twee samenwerkende t.b.c.-verenigingen. wel ke ieder op eigen terrein en eigen be weging de naastenliefde beoefenen ter bestrijding van de tuberculose en opna me in sanatorium. Nadat de verdere regeling besproken was over de te voeren actie en propa- gada was het woord aan de heer Loman, propagandist van Santos, die zeer verheugd was een woord te zeggen op een gecombineerde bijeenkomst van Herwonnen Levenskracht en San tos. Verder dat er een collectemóeheid zou bestaan welke door spreker werd bestreden, als men maar bij de lijsten collecte het juiste woord op de Juiste plaats weet te zeggen. Vervolgens gaf spreker de leden van Herwonnen Le venskracht een juist beeld van de mid denstandsbeweging en de vele moeilijk heden van de middenstand. De heer Loman hoopte en verwachtte van deze samenwerkende actie veel goeds. Tot slot werd nog besproken zoveel mogelijk medewerkers en medewerksters te verkrijgen, zowel voor de lijstencol lecte als speldjesdagen. Hoe meer hulp. des te meer resultaten. De voorzitter deelde mede dat er nog enige plaatsen open zijn in de touring car voor de excursie naar Berg en Bos en het vacantieoord Nieuwenoord. Men kan zich daarvoor nog opgeven aan het adres Zomervaart 134. Voor medewer kers (sters) aan de lijstencollecte en col lectanten voor de speldjesdagen zijn de voorlopige adressen voor Herwonnen Levenskracht: B. Rei.jnders, Zomervaart 134, tel. 18735; A. J Overtoom, Marsstr. 127, tel. 24029; J. Willemse Van Zeggelen- plein 3, tel. 17359. Voor Santos bij de heren H. Buijs. Voorhelmstraat 28, tel. 16331 en M. van Reijsen, Grote Houtstr 89. tel. 11456. et is nog niet zo lang geleden, dat de volkskunst trouwe en begaaf de dienaren vond in de Planta ge Schouwburg te Amsterdam, niet ver van de woning van Rika Hopper in de tegenwoordig geheten Dr Henri Polak laan. Oudere Amsterdammers behoeven maar de naam te horen van Stoel en Spree, of zij denken vertederd terug aan de tijd dat daar heftige dramatiek werd gepleegd in de trant van Jeanne- Marie of de vrouw uit het volk"; in een latere periode, nog kort vóór de oorlog, gaf Bouber er zijn ruwe. gezonde, recht uit het hart geschreven volksstukken. De zaal was niet bar comfortabel, maar het publiek voelde zich er echt thuis, er werd hartelijk gelachen en even har telijk gehuild, en er hing meestal een doordringende geur van sinaasappel schillen en pindadoppen. Want het pu bliek daar beschouwde een toneelvoor stelling echt als éen avondje uit, er werd druk gesnoept en geknabbeld en na de voorstelling kon het personeel er beter terecht met een stalbezem, dan met een stofzuiger. Niemand maakte echter aan merkingen op de talloze schillen, dop pen en bonbonpapiertjes; het was ook zo erg niet. het hóórde erbij. Ieder en alles in zijn stand, ook op het gebied van toneel en theater. Inderdaad, ieder in zijn stand. In de Plantage Schouwburg zou het een Nurks ziin, die aanmerkingen maakte op rit selende zakjes en snoepjesgeur, bij ons in de Stadsschouwburg ligt de zaak een beetje ernstiger, indien men soms aan vechtingen krijgt, in de zaal en de foyer de bekende oude plaat van de A.N.W B. op te hangen: Laat niet als dank voor het aange naam verpozen, In deze tempel der kunst de schillen en de dozen. Wij zullen de enigen niet zijn, die zich dikwijls groen geërgerd hebben, wanneer het irriterende ritselen door de zaal gaat, onverschillig of de scène op het toneel aanleiding geeft tot vro lijkheid of stille ontroering. Wij hebben ook enkele keren bij een ochtendlijk be zoek aan de schouwburg lichtelijk ver bijsterd gekeken naar de bergjes papier en zakjes, welke na een dilettanten voorstelling uit de zaal geharkt moes ten worden. Het is nog wel niet zo bar als in een Amsterdams bioscoopje, waar het vrouwelijk publiek de aardappelen en groenten mee naar de matinée nam, zodat na de voorstelling stapels aard appelschillen en wortelenschraapsel op straat gebezemd moesten worden, maar de hoeveelheid papier, welke soms in onze stadsschouwburg ligt, mag er ook zijn. Dat wil zeggen: moest er niét zijn. Ónze stadsschouwburg is geen vierde- rangs bioscoop; in het portaal van de kerk rookt men niet, in de vergaderzaal pruimt men niet en in de schouwburg sabbelt men niet of drukt men bij het einde van de pauze sigaar of sigaret niet 1 tegen de muur uit. Zuinigheid is prijzens- Uit het jaarverslag over de jaren 1951 en 1952 van de Pagottan Handel- en Land bouw Mij. te Bloemendaal blijkt, dat IA 1951 ln Indonesië een verlies is geleden van Rp. 40.979 en in 1952 Rp. 22.279. De verlies- en winstrekeningen sluiten resp. met een saldo verlies van t 8.804 en f 21.776. Voorgesteld wordt deze bedragen af te schrijven van de statutaire reserve, die daarna f 258.004 zal bedragen. Gedurende 1951 hebben alle werkzaamhe den in het teken van de wederopbouw ge staan. Op 15 Juni 1952 kon de eerste cam pagne na tien jaar stilliggen beginnen. De oppervlakte van de eerste maalrietaanplant bedroeg echter slechts de helft van de con cessie, terwijl ook de maalcapaciteit van de fabriek aanzienlijk benecfen de vooroorlog se lag en ook nog slechts een deel van het railbaannet wéér werd Opgebouwd. In de komende jaren Zullen dus nog aanzienlijke Investaties moeten Volgen, indien de fabriek tot de voor-oorlogse capaciteit wórdt op gevoerd en de outillage wordt gemoderni seerd. Met zorg constateert de mij. de sprongs gewijze stijging van grohdhuren, lonen en Advertentie Verkoop - Onderhoud - Reparatie Revisie onder garantie Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf Officieel Citroën-agent v. Haarlem en omstr. J. Slot, Parklaan 26, Tel. 14163, Haarlem. Hoe de congressen van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig Verzet en van de Ned. Vereniging van ex-politieke gevangenen ook mogen verlopen, of er nog een ietwat verbit terde stemming dan wel een in meer verzoenende geest jegens de voormalige vijanden heerst, zeker is het dat er van dé uitgevoerde muziek op het door het gemeentebestuur aangeboden H.O.V.- concert een heilzame invloed uitging. Het programma bevatte namelijk enige werken, die weldadig en verkwik kend aandoen, geenszins de gemoederen zouden kunnen verontrusten, bovendien Fantasieën en een Rhapsodie, waaraan bekende, gejiefde volksliederen ten grondslag liggen en die altoos begeeste ring schenken en vaderlandsliefde op wekken, iets dat toch in elke tijdsom standigheid geoorloofd en gewenst is! Het eerste programma-deel bevatte de derde Symphonie van Saint Saëns voor groot orkest drievoudig bezette hou ten blaasinstrumenten, groot orgel, pia no a quatre mains bespeeld ingeleid door Lalo's opgewekte „Le roi d'Ys"- ouverture. Deze symphonie is wel niet In elk onderdeel even sterk sprekend (Saint-Saëns' muziek is trouwens niet bepaald diepzinnig) maar alle delen, hoe contrasterend onderling, schenken toch voldoening. Het meest voldoet het fijn melodische Adagio. Dit stemmingsvolle deel maakt dan ook meer indruk dan het overige. Wel imponeert de finale, niet het minst door de totaal-klank van orkest en orgel, in sterke mate en vormt het geestige Scherzo een markante overgang tussen Adagio en Finale. De H.O.V zette direct goed in, gaf een mooie, in-muzikale verklanking van de Ouverture (zeer fraai gespeelde cellosolo door concertmeester BieleD en heeft met de Symphonie in haar geheel het talrijke auditorium in spanning ge houden. Bijzonder voldeed het klank gehalte, zowel in elke orkestgroep af zonderlijk als in het samenspel. In het tweede deel werden genoemde nummers mét een Vaderlands lied tot grondslag uitgevoerd. In de Fantasie over „Merck toch hoe sterk", gecompo neerd door de dirigent Marinus Adam, viel vooral de kleurrijke instrumentatie en de talrijke, goed geslaagde aanwen ding van motieven uit het lied op. Hans Osieck's Fantasie over „In een blauw geruite kiel" voor pianosolo (door de componist) en orkest deed het uit stekend door de geestige, vrije aanwen ding van dit eenvoudig, doch immer pakkend lied en het goed getroffen wis selspel tussen solo-instrument en orkest. Tot slot Peter van Anrooy's alom be kende, veel gespeelde, altoos frapperen de „Piet Heln-Rhapsodie". Technisch vereist dit werk wellicht het meest, maar het werd even glansrijk en met hetzelfde enthousiasme gespeeld als de vooraf vertolkte composities. Niet te verwonderen, dat de bezoekers dirigent, solisten én orkest hun dank betuigden door langdurig, ovationeel applaus. Had de voorzitter van de Haarlemse afdeling voor de aanvang de aanwezige autoriteiten, afgevaardigden van Noor wegen, Denemarken, België, Frankrijk, Duitsland en eigen leden hartelijk be groet, na het concert bedankte hij de Stedelijke Overheid voor de aanbieding van het concert, dirigent en orkest voor hun prachtig, verkwikkend spel. Spre ker bood hun geschenken aan. Mr. Stomps deelde alsnog mede, dat de afgevaardigden van de Franse co- mité's hun grote waardering hadden uit gesproken voor de schone verklanking van de Franse orkestwerken. Nogmaals weerklonk het Wilhelmus door vol orkest, waarboven de zang van het auditorium uitstreelde. Een zeld zaam schone avond van hoog kunstge not. tevens een heerlijke uiting van vaderlandsliefde! O. K. waardig, maar daarom behoeven de rookstokken nog niet tegen de muur van de foyer en op de trap gedoofd te worden. De peukjespotten bij de rook- foyer zijn warempel groot genoeg. Niemand ziet in het donker, wie met zuurtjesverpakking ritselt.... het is alleen zo jammer, dat bijna iedereen het hóórten niemand onderscheidt, wie de kleverige papiertjes op de vloer van de zaal deponeert, maar het is geen com pliment voor het publiek, wanneer het schouwburgpersoneel kan. zien, welke dilettantenvereniging de vorige avond op de toneelkunst is losgelaten. De ama teurs van Haarlem, die hier een passen de schoen vinden, kunnen er hun do nateurs wellicht op wijzen, dat de schouwburg het domein is van de mu zen, waar decorum en stijl het ver blijf alleen kunnen veraangenamen; en dat zij waardering moeten tonen voor de geiukkige omstandigheid, dat Haar lem op dit gebied veel meer biedt dan welke stad ook. Het is immers een feit, dat het Haar lemse dilettantentoneel buitengewoon bevoorrecht is. Men zal goed in Neder land moeten zoeken om een plaats te vinden, waar de amateurs hun dona teurs in een moderne schouwburg kun nen ontvangen; waar een uitstekend ge outilleerd toneel tot hun beschikking staat benevens een staf van even wel willend als ervaren personeel. Het zegt wel iets, dat Haarlemse toneelvereni gingen leden hebben uit Amsterdam, die jaar na jaar naar het Spaarne komen, omdat zij in de hoofdstad niet kunnen beschikken over een gezellig theater met een uitstekend toneel en een grote voorraad décors. Elke dilettant, die voor een uitkoop buiten de stad speelt, onder vindt dan even sterke verschillen met de schouwburg in zijn vaderstad als tus sen een armelijk huiske en een moderne flat. Het is heel gewoon, dat men dit waardeert en die waardering ook tóónt. Het legt verplichtingen op aan het pu bliek. Het legt eveneens verplichtingen op aan de spelers ten aanzien van hun repertoire.... maar dat is een andere kwestie. Een kwestie die nog niet is op gelost. Hk.A. Het Amsterdamse gerechtshof heeft een 33-jarige Engelsman wegena op lichting en poging tot oplichting con form de eis veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De rechtbank had hem 2 jaar opgelegd. Hij had in enkele Amsterdamse win kels gepoogd goederen te kopen tegen afgifte van valse cheques. In een tex tielzaak was hem dit inderdaad gelukt. Twee Poolse zeelieden, resp. 23 en 24 jaar oud, hebben te Amsterdam een poli tieagent om een verblijfplaats in Neder land gevraagd omdat zij niet meer wil den vertrekken met het Poolse vis sersvaartuig, waarop zij voeren en dat in IJmuiden ligt. De jongemannen zijn voorlopig ondergebracht op het Hoofd bureau van Politie, waar zich ook een Duitser bevindt, die in dienst is ge weest van het circus Althoff maat de werkovereenkomst verbrak en op een Panamees schip wilde monsteren. Vjjf en twintig oorlogsgewonden nit Birmingham, deze week in Nederland op uitnodiging van de Nederlandse bond, die hun belangen behartigt, heb ben in het I.C.C. te Amsterdam een te hunner ere gehouden receptie bijge woond. Zij werden namens de burgemeester, die in Wenen vertoeft, toegesproken door mr. P. J. Mijksenaar, hoofd ven de afd. Pers en Propaganda der ge meente, en hun woordvoerder, Majoor Monek, bleek een brief van zijn burge meester voor zijn Amsterdamse collega te hebben meegebracht. Aavertentie (Van onze verslaggever) Voor de moord op de 75-jarige be woonster van de Van Beuningenstraat, in de hoofdstad, wier stoffelijk over schot werd gevonden, geldt nog steeds dat de politie geen inlichtingen aan de pers kan geven in het belang van het onderzoek. Wel vernamen wij dat er nog geen enkele arrestatie is verricht. Er worden intussen omtrent de toedracht nogal sensationele verhalen verteld, die moeilijk controleerbaar zijn nu er offi cieel geen inlichtingen worden verstrekt. Zo wordt beweerd dat de moord gepleegd zou zijn met twee oude strijkijzers, die in een kast in de slaapkamer stonden. De dader zou eigenlijk helemaal niet de moord hebben willen plegen maar alleen de gasmeter hebben willen openbreken en toen door de (dove) vrouw zijn be trapt. Hij zou haar toen met de strijk ijzers hebben vermoord om te voorko men dat zij de politie zou roepen. De twee strijkijzers zijn in de kast terugge vonden. De politie heeft verscheidene personen verhoord, o.a. twee varensge zellen, kennissen van de kleindochters van de vermoorde vrouw. Het is bij een verhoor gebleven De varensgezellen zijn met hun schip vertrokken. Er zou slechts weinig uit de woning van de vrouw zijn gestolen, o.a. horlo ges en de penningen uit de gasmeter. En nog wat klein geld. Maar het gerucht wilde dat de oude vrouw veel geld be- materialenkosten, waartegenover geen vol doende compensatie gevonden wordt in de Opbréngstprij zen. De mij. zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders ingrijpende kapitaalre organisatie-plannen voorleggen, in verband met de ontstane disproportie tussen eigen en vreemd kapitaal. Ter voldoening aan voorwaarden gesteld door de credietgeefster in Indonesië heeft de mij. f 461.147 aan de middelen in Neder land moeten onttrekken en naar Indonesië overgebracht. De totale productie in 1952 bedroeg 5 501.287 kg. kristal overeenkomend met 92 51 qt. kristal per vermalen h.a. ên 75.10 qt. per geplante h.a. Het aanbod van werkvolk was bevredigend, doch arbeidsprestatie en discipline lieten te wensen over. Zoals wij bericht hebben deed zich in Berghem bij Oss het uitzonderlijke ge val voor, dat bij de jongste verkiezingen broer en zuster in de Raad gekozen wer den. Beiden waren met een afzonderlijke lijst uitgekomen. Omdat de Wet niet toelaat, dat dergelijke nauwe bloedver wanten tegelijkertijd zitting hebben, heeft het lot tijdens de eerste gemeenteraad na de verkiezing beslist. Gekozen .verd mei. A. Martens die daardoor haar broer G. Marens verdrong, die gedurende 23 jaren achtereen in de raad zitting heeft ge had De aandacht wordt er op gevestigd dat de mogelijkheid bestaat tot deelne ming aan een wedstrijd voor schaalmo dellen van vliegtuigen die in gebruik zijn of in gebruik zijn geweest bij de Kon. Luchtmacht. De modellen moeten gebouwd zijn op een schaal van 1:72. Zij dienen in stevige verpakking en duidelijk voorzien van naam en adres der afzenders verzonden te worden aan de afd. Modellenbouw van het Com- i titel: „Waarom is een afzonderlijke mando Luchtvaarttroepen te Nijmegen, standsorganisatie voor de werknemende De katholieke werknemende midden stand houdt Zondag 21 Juni in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, een landelijk congres, dat gewijd zal zijn aan twee vraagstukken, die op dit ogenblik in het middelpunt van de belangstelling staan. Drs. Th J Platenburg te Rijswijk, de samensteller van het tweede rapport van de K.VJP - commissie voor de Middengroepen, zal inleiden: „De betekenis en de waarde van de middengroepen voor het geheel der Nederlandse samenleving onder cul tureel en economisch opzicht". De door rector C. M. Klaver te Amsterdam, bondsadviseur van de Haarlemse Dio cesane Bond van de Werknemende Mid denstand, te houden inleiding draagt ais zat, zodat het mogelijk is dat de dader op dat gerucht is afgegaan. Er is een huiszoeking in de Jordaan verricht, maar dat schijnt niet voldoende te hebben op geleverd om tot een arrestatie te kunnen overgaan. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid Andriessen over constructiefouten bij de in de Wethoudersbuurt te Ede gebouwde woningen, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting geantwoord, dat een onderzoek naar de gebreken heeft uitgewezen, dat de oor zaak van de scheuren in de buitenmu ren vooral gezocht moet worden in de ongelijke zettingen, ontstaan als gevolg van het funderen van de kelders op vaste grond en het funderen van de overige muren op geroerde of zwarte grond. De oorzaak van de scheuren in de binnenmuren moet behalve aan voornoemde omstandigheden geweten worden aan de verwerking van te ver se kalkzandsteen. Dat er tengevolge van een en ander gevaar voor instorting zou bestaan, is niet in overeenstemming met de feiten. Ten aanzien van de financiële conse quenties van de bovenomschreven ge breken is reeds een regeling getroffen tussen het bestuur der woningbouw-, vereniging, de architect en de aanne mer. Volgens het Centraal Bureau voor de» Statistiek bedroeg de waarde van de Nederlandse Invoer in Mei 1953 f698. millioen (v.m. f684 millioen), terwijl voor f580 millioen (v.m. f680 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercen tage bedroeg 83 (v.m. 99). In Mei 1952 beliep de invoer f715 miln. en de uitvoer f635 miln., met een dekkingspercentage van 89. Het maand- gemiddelde voor Jan.-Mei 1953 beloopt: invoer: f 693 miln., uitvoer f 580 miln, dekk. perc. 92. (In Jan.-Mei '52: resp. iln.. f740 mil miln. en 94). (Van onze verslaggever) Spoorwegen hebben zeer autobusdienst moeten im- De Ned. haastig een proviseren tussen Amsterdam en Bus sum, hetgeen vooral voor de forensen een uiterste noodzaak was. En met me dewerking van drie maatschappijen: de N.Z.H. te Haarlem, de Ned. Buurtver- voermij. te Hilversum en de Nato, die diensten onderhoudt tussen Amsterdam en Noordelijk Noord-Holland, konden 45 bussen gecharterd worden, waardoor een bevredigende dienst tussen Amsterdam en Bussum ontstond. De 45 bussen vertrokken in colonnes van drie tijdens de spitsuren. Grotere colonnes kon de Amsterdamse verkeers- fiolitie, die overigens de grootst moge- Ijke medewerking verleende en met motorrijders, de route door Amsterdam beveiligde, niet toestaan. De bussen konden ook op de drukste momenten het vervoer aan, zodat er nauwelijks rijen ontstonden. Er was een tijdelijk busstation geïmproviseerd aan de voet van het spoorwegemplacement aan de Oostzijde van het C.S. te Amsterdam, waar de bussen kringetjes rijden om dit emplacement langs de Oosterdokskade en de De Ruyterkade. De passagiers moeten wel een nodeloze omweg ma ken, want ze moeten het C.S. ingaan, de trap naar het eerste perron op lopen, (Ut perron aflopen, de brug over de Oostelijke doorvaart naast het C.S. passeren en dan de afrit naar de Ooster dokskade afgaan. In de bussen worden geen kaartjes verkocht, zodat men zich clie kaartjes eventueel moest aanschaf fen in de hal van het C.S. Voor Hilversum en Baarn diende men om te rijden over Utrecht, waartoe ex tra-treinen werden ingelegd. De omweg betekent maar weinig tijdverlies, want de treinen rijden op het traject Am sterdamUtrecht buitengewoon snel en stoppen nergens. De bussen rijden niet verder dan Bussum. De verhouding van de in- en uitvoer, welke in April 1953 zo opvallend gun stig was, is t.g.v. de grote daling van de uitvoer f100 miln. (5) bij 'n geringe stijging van de invoer (f 14 miln), dus belangrijk ongunstiger geworden. Het mvoersaldo bedraagt sinds het begin., van het jaar f 271 millioen (Jan.-Mei- 1950: f220 millioen). n <r d n C ir !t »- In de loop van September zal de veerdienst over het Noordzeekanaal bij de Hembrug worden uitgebreid met de z.g. Donaupont. een gevaarte van ruim zes tig meter lang en twaalf meter breed, dat indertijd in Duitsland is gebouwd voor een Donau-verbinding tussen Bul garije en Roemenië. Tot de Donau heeft deze pont het echter nooit ge bracht, want de werf werd tijdens de oorlog gebombardeerd en de waterreus, waarop een klein vliegtuig zou kun nen landen, werd door de vijand tot zinken gebracht en voor schrootprijs on geveer aan Nederland verkocht. Op de hellingen van de N.D.S.M. te Amsterdam werd de pont, die voor het overzetten van treinen was ingericht, omgebouwd en o.a. van een houten auto- dek voorzien, met vijf rijbanen en een capaciteit van vijftig auto's, ruim het dubbele van een normale IJ-pont. Een bijzondere eigenschap van deze pont is, dat zij ook bij geringe vaart bestuur baar is, dit dank zij een ingenieus pro-!- pellerstelsel, dat in 65 seconden het ge--£ heel kan doen wenden en dus minder5* kwetsbaar is in de vaart. Zij kan inig lengte- en dwarsrichting varen. Over-r- wogen is nog waar de pont uiteindelijk^- zou worden ingelegd: in Velsen of bijjr de Hembrug. Daar echter te voorzien is,^ dat het verkeer bij Zaandam in hogere»o mate zal toenemen, is de keuze op dezeï- laatste plaats gevallen, ook omdat de*d kostbare aanlegsteigers in Velsen te spoedig, vermoedelijk reeds in 1958,m door een tunnel achterhaald zoudend. worden. :n Gistermorgen is een proefvaart ge-el maakt over het Noordzeekanaal en de bevindingen zijn van die aard, dat men.7' verwachten kan, dat met deze Donau-A pont, die gemakkelijk 120 Volkswagen®5 telkensvoor haar rekening neemt, dei verbindingen over het NoordzeekanaalJ* niet weinig zijn verbeterd Kleiner_ pontmaterieel zal hiermee voor andere^ plaatsen vrijkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7