Ballet van de Nederlandse Opera geeft H Carlo Maria Giulini dirigeert het Residentie Orkest WAAIERS SMOKKEL IN TIN!" Middelburg 850 jaar stad SCHEEPVAART BERICHTEN 11 première van De can Spectaculaire buitel- en spring- muziek van Jurriaan Andriessen E.B.U. zal met een jaar verlengd worden GASFITTERS Wie gaat.er mee naar Laren? m TEKElcursuS r V, AMSTERDAMSCHE BANK INCASSO-BANK „De Porceleyne Fles FESTIVITEITEN IN NIJMEGEN ZATERDAG 20 JUNI 1953 PAGINA 9 i J goederenverkeer buitenland met het Wanneer MET vACANTIE motex kan GEMEENTE HAARLEM 300-jarig bestaan Kunstenaarshuwelijk Bij 40-jarig jubileum van de Luchtmacht ?9| MARKTBERICHTEN et is welbeschouwd de vraag of de voorstelling, die het Ballet van de Nederlandse Opera gisteravond gaf, werkelijk een onderdeel vormt van het Hol land-Festival. Het stond in ieder geval op het program ma, maar er was niet de allergeringste reclame voor ge maakt. Het was, als wij het wel hebben, een uitkoop avond van een personeelsvereniging. Hoe dan ook, de zaal was vol, en dat is meer dan wij tot dusver be leefd hebben. Niemand zal in ernst willen beweren, dat een voor stelling van het Opera-ballet een officieel onderdeel van het Holland-Festival behoorde te zijn. Wij hebben in Nederland geen balletensemble, dat al zover is, maar het Opera-ballet moge dan een bescheiden troepje zijn, het is toch een verheu gend troepje. Het wordt met verstand en kennis van zaken geleid. Dit blijkt ook hieruit, dat men herhaaldelijk balletten ontwerpt, die op een begripvolle manier aangepast zijn aan de bescheiden technische vermogens, terwijl ze toch een alleszins respectabele representatie opleveren. Dit betekent niet alleen ver stand en kennis van zaken, maar ook smaak en fantasie. Directeur v. d. Vies heeft een goed inzicht getoond, toen hij Fran?oise Adret aanstelde tot leidster choreografe en Roland Casenave tot balletmeester. Behalve, dat de troep zich gemeenlijk niet te buiten gaat aan dingen, die te moeilijk zijn, vallen er nog twee goede eigenschappen aan te merken. Er mogen tekortkomingen zijn in de techniek, er heerst nochtans een goed begrip voor de kunst van het dansen en nadat men zich eenmaal heeft afgewend van een praktijk, die de techniek van de dans als een soort van opperste verrukking cultiveert, slaagt men er ook in verto ningen tot stand te brengen, die goede voorstellingen opleveren. Op welk ni veau dan ook, ballettheater moet een zekere mate van afgerondheid bezitten en daarbij iets, wat het gemoed bekoort en de zinnen streelt. Dit komt wel in hoofdzaak voort uit danslust en dans- vermogen, maar het houdt ook in al die met bekwaamheid aangebrachte kleinig heden, die „du théatre" zijn. Het ballet gaf op deze avond een première van „De Canapé", gezet door mevr. Adret op een voor de gelegenheid door Jurriaan Andriessen geschreven partituur. Jurriaan Andriessen is een der jongste telgen van de muziek-dy- nastie der Andriessen. Vader-prof. Hen drik en oom-solist Willem waren met familieleden in de zaal aanwezig. Wat zullen zij gedacht hebben van dit werk van de jonge zoon en neef, uitermate bezonnen en deugdelijke meesters in het vak als zij zijn? Jurriaan heeft voorlopig nog niets van dit alles. Hij doet mij altijd den ken met alle respect overigens aan een jonge hond, die met enorme goesting in muziek ronddartelt door de muzische velden en daar ieder ogenblik wel iets vindt, waarmee hij zich amuseert. Hij is enorm habiel. Hij weet altijd wel iets te maken, dat loopt en klinkt. Voor toneelgezelschappen, die naar de diepste aard van hun wezen in dit land aan toneelmuziek de mier heb ben, maakt hij bij wijze van noodza kelijk kwaad een muziek, waarvan hij zelf niet weet, of hij ze „muziek" dan wel „geluidsdecor" moet noemen. Zijn onpretentieuze bruikbaarheid voor dit soort van opdrachten eenmaal bewezen hebbende, mag hij dit langzamerhand aan de lopende band doen Wil men een ballet hebben in het spectaculaire, kol derachtige, buitel- en spring-genre, dat tegenwoordig in de balletwereld zo „en vogue'-' is, dan maakt Jurriaan An driessen dat ook in een handomdraai Dat is aardig en leuk bij een zo jon ge borst, maar het verraadt vooralsnog niets van de serieuze dingen, waartoe Jurriaan Andriessen naar men hoopt nog eens ooit in staat zal zijn. Aan iedere jeugd mag men haar wilde ha ren gunnen, maar Jurriaan Andriessen lïioet wel weten, dat, indien hij zo lang blijft doorgaan, hij een lieve kans loopt zijn wilde haren weliswaar te verlie zen, doch slechts om er kaalhoofdig voor in de plaats te worden. Hij zou, ■1'door maar jong-dartelend, toch wei eens vroeg oud kunnen worden. Laat ons hopen, dat vader en oom hem dit nog te rechter tijd zullen duidelijk maken. Hoe dan ook, de partituur van „De Canapé" vertoont alle eigenschappen, waar wU boven op doelden hetgeen een benijdenswaardig talent impliceert en heeft voor de rest niet het aller geringste muzikaal belang. Maar zij Is bruikbaar bij dit soort ballet-divertisse ment, dat zich afspeelt op het Waterloo- plein te Amsterdam, waar tussen de kramen de bonte volksmenigte ten to nele wordt gevoerd. De aardigheid is nu, dat de kooplieden daar te koop aanbieden een heel prachtig exemplaar van een canapé, die in de dagen van de balletjesfranje haar glorieuze jeugd heeft gekend. Een jongen en een meisje bieden er ieder op, doch zij hebben bei den geen geldgenoeg om de prijs op te brengen. Ruzie tussen de twee riva len. Tot het publiek gaat meehelpen. Het maakt het bedrag vol, waardoor de jongen en het meisje samen in het be zit komen van de canapé en dan ook maar op deze verlokkelijke basis een idylle beginnen. Ieder ballet, dat zichzelf respecteert, heeft tegenwoordig zoiets van vitaliteit op zijn repertoire. Veel gespring, veel groepsregie, fleurigheid en vaart bene vens wat sentiment. Men moet er niet teveel van gezien hebben om het genre te blijven beminnen, maar deze „Ca napé" is beslist niet een van de verve lendste dingen in dit soort. Het is meest al onderhoudend en handig in elkaar gezet, en in het middendeel ziet men een heel verdienstelijk bedachte pas de deux, die getripleerd wordt en aldus een interessant gedanst contrapunt op levert. De sterren van de vertoning nu waren Ymkje Bloema en Martin Sche pers en inzonderheid het danseresje wist te bekoren door haar pittige ka- rakterdans. Een echt danstalent, zqals zij trouwens ook bewees in „Quatre ■mouvements", dat eveneens van Fran- Coise Adret een succesnummer van het repertoire is geworden En terecht. Het blijkt steeds duidelijker een geluk kige vondst te zijn geweest, zeer char mant en vol van allerplezierigste de tails. De avond is geopend met „Les Sylphi- des", doch daar is men nu eigenlijk nog niet aan toe. Men kan er talenten en bekwaamheden aan meten, maar zolang men dit zit te doen, ziet men nog geen „Sylphides". Details laat ik nu daar, maar in het algemeen is deze „Sylphi des" nog niet verder gekomen dan een voorstelling van de balletklas. Het orkest van de Nederlandse Opera heeft onder leiding van Cor Olthuis verdienstelijk gespeeld. Het was, alles bijeengenomen, toch een amusante avond. LEO HANEKROOT De Italiaanse orkestleider Carlo Maria Giulini, dirigent van het orkest van Radio Milaan, heeft gisteravond met het Residentie Orkest, dat hij voor de eerste keer leidde, in de Kurzaal te Scheveningen een belangwekkend pro gramma ten uitvoer gebracht. Hij begon met een te onzent onbe kende compositie van Vivaldi (tijdge noot van Bach), getiteld „Le Stagioni" (de jaargetijden), een vierdelig werk voor soloviool, strijkorkest en clave- cimbel. In het eerste deel, de lente, denkt men ondanks de titel eigenlijk nog niet aan een programma; Vivaldi houdt zich hier namelijk streng aan het traditionele schema: de levendige, klare hoekdelen worden gescheiden door een ernstig Largo van een uitzonderlijke melodische pracht. In feite kan men hier dus spreken van een brok „abso lute" muziek. Later echter laat de componist zich meer en meer inspireren door zijn „programma": hij imiteert natuurgeluid en zomeronweer, hij „be schrijft" wijnoogstfeest en jachtstoet, ijsvreugde en wat al niet meer. Vivaldi is een groot meester en zijn muziek is en blijft altijd even subliem. Wat mij evenwel het meest verbaasde is, dat de componist met betrekkelijk geringe mid delen (srijkers en clavecimbel) zulk een zeldzaam kleurrijke parituur schreef. Giulini heeft met de uitvoering een schitterende beurt gemaakt; rustig en beheerst gaf hij leiding en het orkest reageerde voorbeeldig op zijn artistieke aanwijzingen. Ook Theo Oloff, die de lastige solopartij met veel temperament en meesterschap speelde, had natuurlijk een flink aandeel in het uitbundig suc ces. Na de pauze heeft het vrij talrijke publiek nog genoten van de brillante re productie welke Hans Henkemans, een van onze vooraanstaande pianisten gaf van De Falla's „Nachten in de tuinen van Spanje", drie impressionistische stukken voor piano en orkest. Na deze unieke prestaties viel de weergave van Debussy's orkeststuk „La Mer" iets tegen. Giulini trachtte af en toe de spanning te behouden door de klank in overdreven mate op te voeren, met het gevolg dat de muziek aan distinctie en evenwichtigheid inboette. Globaal geno men heeft deze orkestleider zich even wel doen kennen als een hoogstaand kunstenaar, die men gaarne terug zal zien voor ons orkest. J. V. In de zojuist verschenen 2e druk van deze uitgave zijn de nieuwe faciliteiten opgenomen, die onlangs van kracht zijn geworden. Deze brochure is bij onze kantoren gratis verkrijgbaar. In de mooiste tijd van het jaar, wanneer U met vacantie bent, staat MOTEX voor U klaar. Tapijten, gordijnen en dekens kunnen tijdens Uw afwezigheid chemisch worden gereinigd en geverfd, matrassen bijgevuld, kleden stofvrij gemaakt. Door een Motex Blauwzuurgasbehandeling worden motten, hun larven en hun eitjes grondig vernie tigd. Snel, goed en niet duur. Komt U wee r terug, dan levert Motex op het eerste seintje alles weer verfrist, vernieuwd en tnotvrij bij U aft Voor 80 c. pet m2 kunt U Uw Spijten reeds een v«rjongingskuut laten ondergaan. altijd iets voor kl doen. Gaat U met Vacantie, belt U dkn één van Nevenstaande telefoonnummers. Fabrieken: ABCOUDE ROTTERDAM Kantoren: Amsterdam Den Haag Rotterdam Leiden Utrecht Hilversum Haarlem Tel. 285 Tel. 50433 Tel. 39810 Tel. 119677 Tel. 50433 Tel. 24029 Tel. 13602 Tel 8627 Tel. 22955 "erven van gordijnen hebben wij uitstekende resultaten Bij het Gemeentelijk Energiebedrijf worden gevraagd enige Het bezit van 'n gasfit- tersdipl. (G.A.W.A.L.O.), alsmede ruime ervaring in fitterswerkzaamheden vereist. Benoeming voorlopig op arbeidsovereenkomst; af hankelijk van bekwaam heid en ervaring in de rang van le fitter of fit ter, weekloon resp. ƒ56.73 tot 62.29 en 52.28 tot 57.84 (vaste toelage inbegrepen). Aanstelling boven het minimum is niet uitge sloten. Eventuele kindertoelage en verplaatsingskosten overeenkomstig gemeen telijke regeling. Sollicitaties op zegel, ge richt aan de Burgemeester van Haarlem, inzenden bij de Directie van het Gemeen telijk Energiebedrijf, Har- menjansweg 131, Haarlem binnen iO dagen na plaatsing van deze advertentie. De ministerraad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) heeft besloten de Euro pese Betalings Unie (E.B.U.) voor een jaar, te rekenen van 1 Juli a.s., tc verlengen. De bepalingen zullen niet veel wijzi gingen ondergaan. De grote crediteur- landen, die boven hun quotum uitko men, zullen van de E.B.U. voor dit meerdere 50 procent in goud ontvangen en voor de overige 50 procent crediet moeten verlenen. De leningen, welke de E.B.U. aan credieten kan verstrek ken. zullen 2.75% rente dragen, in plaats van 2,25%. De debiteuren zullen voor leningen voor een jaar 2,50% rente be talen, voor leningen tot 2 jaar 2,75% en voor leningen met langere duur dan 2 jaar 3,25%. Uit het jaarverslag over 1952 van de Kon. Deiftsche Aardewerk Fabriek „De Porceleyne Fles" blijkt dat een saldo winst resteert van f87.594 (f87.097). Voorgesteld wordt een dividend van 7% (onv.). De reeds in 1951 gesignaleerde vermin dering van de bedrijvigheid in de afde ling architectonische producten heeft geen verbetering ondergaan. De overige afdelingen daarentegen zijn het gehele jaar voldoende van werk voorzien ge weest. De gang van zaken in het thans lopen de jaar beantwoordt vrijwel aan het al gemeenbeeld van 1952. In de afdeling architectonische producten werkt nog steeds een zekere terughoudendheid en een neiging tot versobering in de bouw vakken door, terwijl ook de concurrentie zich in toenemende mate doet gelden. De vooruitzichten voor de afdelingen sier- aardewerk en vuurvaste materialen lij ken echter niet ongunstig. In September a.s. zal de vennootschap feestelijk het feit herdenken, dat zij 300 jaar bestaat, waarvan 50 jaar als N.V. In Lage Vuursche is het kerkelijk hu welijk voltrokken tussen de violiste Ol- ga Haenen en de eerste concertmeester van het radio-philharmonisch orkest de violist Jo Juda. Aanwezig waren o.a. de pianist Paul Niessing, Paul van Kempen, dirigent van het radio-philharmonisch orkest, E. Bomli, hoofd van de afdeling muziek van de Ned. Radio-Unie, Piet Hartveld, concertmeester van het radio-philhar monisch orkest, Jaap Spaanderman, Os car Back, Geza Frid. (Van onze correspondent) Het is thans zeker, dat Prins Bern- hard Zaterdagmiddag 27 Juni met de helicopter „Jezzebel", van de Zeemacht in het Nijmeegse Goffertstadion zal landen. De Prins wordt omstreeks half vijf verwacht, om in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal der Koninklijke Luchtmacht, de overdracht van de gale- uniformen aan de Luchtmachtkapel bij te wonen. Daarvoor zal boven het Gof- ferstadion een luchtparade worden ge houden, waaraan wordt deelgenomen door 24 Pipercubs, 24 Harvards, 24 Gloster-meteors en 24 Thunderjets. Na afloop van de plechtigheid in het stadion, welke zowel door de radio als door de televisie zullen worden uitge zonden, zal de Prins zich naar de Ver eniging begeven, waar de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant-generaal I. A. Aler, een receptie zal houden. Er zullen in Nijmegen in het kader van de festiviteiten, die het veertigjarig jubileum van de Koninklijke Lucht macht omlijsten, verscheidene festivi teiten plaats vinden. Zondag 28 Juni zal op het Molenveld, achter de kazerne, een demonstratie i worden gegeven door leden van de Kon. frMMafiasaeor Dezer dagen lazen wij in de krant dat er te Amsterdam een klein waaiermuseum is: „Het Waaierkabinet". Voor degenen die er belangstelling voor heb ben geven wij een kort ge schiedkundig overzichtje be treffende de waaier. In alle landen hebben de da mes in vroeger jaren de waaier gebruikt. Van het eenvoudige palmblad af, waarvan men zich in Oosterse landen honderden jaren gebeden bediende, is de vorm in de loop der eeuwen dikwijls gewijzigd geworden. Reeds in het cude Egypte, in Griekenland en China was de waaier bekend en natuurlijk kenden ook de Romeinen de waaier. Zeker is echter dat de ze is ontstaan in het verre Oosten. Het doel der waaiers was tweevoudig; ten eerste werd hij benut om zich koelte toe te waaien, ten tweede om de vlie gen en andere insecten af te weren. Naar het eerstgenoem de doel heet hij in 't Latijn: „flabellum" (van flare waaien) naar het tweede doel in het Latijn „muscarium" (van mus ea vliegen). Als nevqndoel werd de waaier gebruikt om vuur aan te wakkeren en wel speciaal bij de oude Perzen, waar het aanblazen van het vuur met de mond volgens de godsdienst verboden was. Ver der werd hij nog gebruikt als waardigheidsteken bij kerkelij ke gebruiken, ofwel aan het Hof. De kwastwaaier is de een voudigste en de oudste, ge maakt van gedroogde palm bladen en uit vlechtwerk in de vorm van een blèd uitgebeeld. In Italië maakte men waaiers "windwijzers in de vorm van een vaandel. Later volgden ronde waaiers, versierd met een spiegeltje in het midden en bevestigd op een met juwelen bezette steel. Zulke waaiers werden gedragen door de da mes aan het hof van de koning van Frankrijk. De plooivorm, uitgevonden door de Chinezen, en. door mis sionarissen naar Europa over gebracht, werd algemeen in ge bruik genomen In de zeven tiende eeuw. Daarna kwam de waaier weer pas goed tot zijn recht. Vooral onder de regering van Lodewijk XIV ontwikkelde de waaier zich tot een nuttig, maar ook zeer kostbaar bezit. De dames van zijn Hof te Versailles gevoelden zóveel geestdrift voor de waaier, dat vele van haar, niet tevreden met er zich van te bedienen in de zomer, om zich frisse lucht toe te wuiven, hem In alle sei zoenen gingen dragen. De ware gouden eeuw van de waaier was evenwel de 18e, het tijdperk van zovele meester stukjes, van gekleurde voorstel lingen voorzien, vervaardigd door beroemde schilders. Er zijn tal van waaiers be roemd zowel om hun waarde als om de persoonlijkheid der dames, die er bezitters van zijn geweest. De vervaardiging der waaiers vond in zekere ma te het middelpunt te Parijs, waar de waaiersfabrikanten reeds in 1522 een van de ge nootschappen der kunsten en ambachten vormden. Men onderscheidt in de waaier twee gedeelten: het montuur, gewoonlijk aangeduid als „voet" of „hout", van welke stof het ook zij, en het „blad". Het montuur is van latjes ge maakt, waarop het blad wordt geplakt: de buitenste, de sterk ste en meest versierde, worden met de vakterm „panaches" aangeduid. De uiteinden der latjes en de „panaches" zijn met elkander verenigd door een klinknageltje van paarle moer of metaal. Het getal latjes is gelijk aan dat der plooien van het blad, dat, om geplooid te worden, wordt ge plaatst in een vorm, samen gesteld uit twee vellen sterk papier. De vorm sluitende, door hem met kracht saam te per sen, drukt men er niet meer glad te krijgen vouwen in. Het gebruik van waaiers is grotendeels in onbruik geraakt. In Zuidelijke landen, Spanje, Portugal, Italië, is hij, als van ouds, op sommige plaatsen nog in ere. We waagden toen de „doden sprong" door het rulle zand. Er gebeurde niets. Behoedzaam openden we de deur. Binnen zagen we tot onze teleurstelling een ingewikkelde wirwar van buizen, meters, draden en klok jes, radertjes en hefbomen. Met een planken vloer. Plots wees Dick naar de muur en daar ontdekten we precies zo'n schakelaar als in het café. In tegenstelling tot de vloer in het café gingen we hier ge ruisloos naar beneden. Toen we stil stonden, zagen we in een van de muren een nis, waar achter een stevige dikke eiken houten balk een deur schuil ging. Van deze kant af was de deur gemakkelijk te ontsluiten. We openden haar enston den in hetzelfde korte gan getje, als boven aan de trap aan het eind van het café. „Nou zijn we even ver!" riep ik uit. „Of niet", gilde John. Hij rende naar de deur aan het an dere eind van de korte gang, en zwaaide deze open. Daar achter heerste een Egyptische duisternis. De commissaris knipte een zaklantaarn aan en zocht naar een schakelaar. We ontdekten wel twee deuren, die precies tegenover elkaar ston den. De dichtstbijzijnde besloten Honderd zeven en negentig winkelpanden! Vijf en twintig hotels en café's! Twee en twin tig banken en kantoorgebou wen! Zes en twintig industriële bedrijven. Alles verwoest! Een enorme schade voor een stad van middelmatige omvang, zal je zeggen. Was het daarbij maar gebleven. De grootste ramp is juist geweest, dat het noodlot heeft gewild, dat het allergrootste deel van wat Mid delburg aan onvervangbare schoonheid uit voorbij d eeuwen had bewaard, aan het oorlogs geweld ten offer zou vallen. Thans is Middelburg groten deels hersteld en gelukkig door de grote watersnood op 1 Fe bruari van dit jaar niet getrof fen. In het museum te Middelburg wordt o.a. het touwslagerswiel bewaard, waaraan Michiel Adriaansz. de Ruyter draaide. In de Nieuwe Kerk aldaar is het praalgraf van de zeeheld Evertsen. Ter gelegenheid van het 850- jarig bestaan zullen gedurende de gehele maand Juli feeste lijkheden worden gehouden. ?- St. Jansprocessie te Laren De toren „Lange Jan" te Middelburg in de steigers Middelburg, de hoofdstad van Zeeland, viert van 29 Juni tot 1 Augustus het 850-jarig be staan. Deze stad, juweel uit lang vervlogen tijden, is gelegen in het midden van het vrucht bare eiland Walcheren. Beroemd is het prachtige middeleeuwse stadhuis, eenmaal een pronkju weel van bouwkunst. In de oor logstijd is het stadhuis verwoest en hoewel thans zo goed moge lijk hersteld, is het toch niet meer zo mooi als voorheen. Het onvolprezen Raadhuis aan de Markt de beide machtige Abdijkerken, de Abdijgebou wen, de toren „de Lange Jan", de Provinciale Bibliotheek en nog andere gebouwen.... zij waren zonder uitzondering ver woest, vernietigd, zo niet door het moordend geschutvuur, dan door de laaiende gloed der vlammen, die als gevolg van het bombardement de hoofdstad van Zeeland op de 17de Mei 1940 heeft geteisterd. Twee honderd drie en vijftig woonhuizen in puin veranderd! Het raadhuis aan de Markt te Middelburg Laren is maar een eenvou dig plaatsje in Noord-Holland. Maar een erg bekend plaatsje. Want daar staat een pracht van een kerk, een basiliek, die toe gewijd is aan de H. Joannes de Doper. En volgende week Woensdag, dus de 24ste Juni, trekken van alle kanten de katholieken naar deze Basiliek, om tegenwoordig te zijn bij de plechtige processie, die op de feestdag van Sint Jan door de straten van Laren trekken zal. Sinds eeuwen wordt die pro cessie daar gehouden; sinds eeuwen ook wordt in Laren de H. Joannes de Doper op een bijzondere wijze vereerd. Joannes was de voorloper van Christus. Hij ging de Joden vertellen, dat de Verlosser op komst was, dat zij zich op die komst moesten voorbereiden en een beetje boete moesten doen. Aan de Joden, die Joannes ge loofden, diende deze het Doop sel van boetvaardigheid toe. Ook Christus liet zich door Joannes dopen in de Jordaan. Sommige mensen dachten al, dat Joannes de zo lang verwachte Messias was. Maar Joannes zei het hun duidelijk, dat hij het niet was. Hij wees hun de Christus aan en zei: „Zie daar het Lam Gods, dat de zonden van de wereld wegneemt!" Die woorden kennen jullie wel. Iedere dag kun je de priester onder de H. Mis deze woorden horen zeggen: dan bidt de pries ter: „Agnus Dei, qui tollis pec- cata mundi!" Daar moet je maar eens goed aan denken, als je de H. Mis bij woont en de priester deze woor den hoort bidden. Joannes de Doper was niet al leen een groot boetedoener, hij was ook een dapper man, die er niet voor terugschrok naar het hof van koning Herodes te gaan, om hem te zeggen, dat hij groot kwaad deed. Zo'n vermaning klonk Herodes niet zo aange naam in de oren. Die werd lie ver gevleid. En zijn vrouw, He- rodias, vond het nog erger. Die was er zo kwaad om, dat ze Joannes liet gevangen nemen; ae wist de koning zo te bewerken, dat deze de grote boetedoener liet onthoofden. Er valt nog veel meer over deze grote heilige te vertellen. Daar moet je de bijbelse ge schiedenis maar eens voor open slaan. Maar je weet nu in ieder geval, wat voor feest we a.s. Woensdag gaan vieren en je weet ook, waarom op die dag in Laren de plechtige processie uittrekt. Heb je geen tijd om daar heen te gaan, kom dan naar de kerk en roep op de 24ste Juni de voorspraak van de grote boete doener Joannes de Doper in. Hij is in staat je de juiste weg naar Christus te wijzen. Beste meisjes en jongens. Wij weten uit ondervinding dat jullie graag tekenschetsen ma ken naar tekenfilms van Walt Disney. We hebben al meer dan eens dergelijke» voorbeelden ge geven. Nu gaat Disney binnen kort een nieuwe, prachtig ge kleurde tekenfilm „Melody Ti me" in de theaters draaien. Wij gaan daarom een serie afbeel dingen brengen die jullie kun nen tekenen en kleuren. Het zijn eigenlijk zeven ver schillende filmpjes bijeen en elk beelden ze een fantastische voorstelling, in de prachtigste kleuren, uit, begeleid door zang en muziek. Het eerste dan be gint met „Wintertijd" en geeft een schilderachtig beeld van een jong paar, uit de oude tijd, op het ijs, waarin de jongeman zijn geliefde redt van wrak ijs, hetgeen op humoristische wijze nagebootst wordt door twee vrolijke konijntjes. Op de afbeelding zie je de arreslede met het jonge paar er in, getrokken door twee paar de» we eerst te proberen. We ston den met onze rug naar de an dere deur. zodat we ons ver schrikt wilden omkeren, toe» we die hoorden opengaan, doch een koude, wrede stem com mandeerde: „Laat vallen die lantaarn en handen omhoog! JAillie zijn er bij!" Schele Gerrit, een oude bekende De stem klonk hard en koud door het vochtige vertrek. We begrepen dat we in een val za ten, waaruit het zeer moeilijk zou zijn te ontsnappen. „Vóór je kijken!" bruilde de stem: „En handen omhoog. Ik zeg zoiets geen tweemaal-" Toen ik die stem nog eens hoorde, wist ik het. Opeens floepte er een licht aan. We knipperden met onze ogen. „Draai jullie nu maar eens om!" Vóór ons stond de.... veldwachter. „Jullie zien zeker wel, dat je er bij bent" en hij grinnikte uitdagend Hij riep een naam. waaruit ik zoiets opmaakte als „Schele Gerrit." De stem van de veld wachter was nog niet verklon ken of reeds vernam ik het slof fende geluid van schoenen naast de koker. Ik begreep dat het nu ernst ging worden. „Had de baas me.... eh. Kêik es an, de baas het beet hu, hu, en nog wel één met een petje, hu, hu." Ineens zag ik het, maar Ik durfde niets zeggen, dat deed de man zelf. „Maor dat sijn de lui die onze Cora naar de maan hebben gevaren, baas, u weet wel." We hadden wel pech. Schele Gernt werd opgedra gen ons netjes „in te pakken" en dat deed hij dan ook met vakkennis, terwijl de veldwach ter scherp toezag. Eerst moesten we ons met ons gezicht naar de vloer uit strekken, met de handen op de rug. Toen hij klaar was. brulde hij: „Draai jullie om." Uit angst voor de gevolgen, tracht ten we ons alle vier te wente len, doch de trouwen sneden zo, dat het onmogelijk bleek. Tot mijn opluchting hoorde ik dan het hatelijke gegrinnik van on ze tiran, die tevreden over zijn werk bleek, want hij mompelde: „Nou, dat het Schele Gerrit netjes gedaan!' En met een ,.be- sjoer" verdwenen de veldwach ter en Gerrit onze „gevangenis"- poort met een slag dichtslaand. Dan nog hoorden we het slof fende geluid van voetstappen, dat langzaam wegstierf. Nu was het stil, angstig stil. Tergend langzaam kroop de tijd om en misschien heb ik ook wel geslapen, dat weet ik niet, doch eindelijk hoorde ik de deur open gaan, het licht werd aangeknipt en het eerst wat ik te horen kreeg was het op spdt- tende toon gezegde: „Gode morgen. Lekker geslapen?" Tot mijn schrik hoorde ik het sloffende geluid, dat de komst van Schele Gerrit aankondigde. Alles wat nu volgde, gebeur de in stilte. De knellende touwen om mijn benen werden losgemaakt en de banden die om mijn armen wa ren gewikkeld werden een beetje losser gemaakt. We moesten gaan staan, wat ons na enige inspanning gelukte. „Volg me en haal geen gekke dingen uit", zei de veldwachter streng. Ondanks de netelige toestand waarin we verkeer den, glimlachte de commissa ris, toen hij op zijn horloge keek, dpt blijkbaar was blijven lopen. Én ik moest denken aan het gesprek, dat hij gevoerd had per telefoon vóór we ver trokken naar het gebouwtje. Zou hij een oplossing weten? Toen we boven in het water leidingshuisje aankwamen was het donker. Er werd geen Hebt ontstoken, doch Gerrit opende de deur en we stonden buiten In de frisse nachtlucht, terwijl de maan de vlakte verlichtte. We liepen om het gebouwtje heen en werden gedwongen m een bootje te stappen. Plotse ling doorboorden een tiental felle lichtbundels de nacht, en een machtige stem brulde: „Handen omhoog. Geef je over." (Wordt vervolgd) AAGfEKERK 19 van Antw. n. Bremen. ARGOS 19 te Hamburg. ALDEGONDA 21 te Bangkok. ALDERAMIN 19 nm. te Aden. ALTAIR 19 van Montevideo n. Paranagua. AMERSKERK 19 van Napels n. Port Said. BAARN 19 te Curagao. CHAMA 20 te Pt. Said. COTTICA 19 van Madeira n. Barbados. ENGGANO p. 20 Ouessant n. Mars. EOS 19 van Gothenburg n. A'dam. GAASTERKERK 20 te Kobe. LAURENSKERK 19 van Aden n. Suez. LOMBOK p. 18 Sandwich eil. n. Los Angel. MEERKERK 20 te Madras. MAASLAND p. 20 Fernando Noronha n Recife. MATARAM 19 van Pt. Sudan n. Suez. MIRZA 20 te Pt. Said. OMALA 19 van Malta n. Volos. POELAU LAUT 19 van Pt. Said n. Genua. RAKI 19 van Bilbao n. A'dam. Ned. Ver. voor Luchtvaart met lijn bestuurde vliegtuigmodellen. 30 Juni zullen in het Goffertstadion de athletiek-kampioenschappen van de Luchtmacht plaats vinden, terwijl in de avonduren op verschillende invita tienummers leder, van de Nederl. Olym pische damesploeg aan de start zullen verschijnen. Fanny BlankersKoen zal o.m. starten op de 80 meter horden, ter wijl waarschijnlijk ook Puck Brouwers van de partij zal zijn. RITA 20 te Bangkok. STRAAT MAKASSAR 19 van Tamatave n. Mauritius. STRAAT SOENDA 19 te Kohsichang. SUNETTA 19 van Ilo-Ilo n. Miri. TALISSE 19 van Baltimore n. Charleston. TEIRESIAS 19 van Tj. Priok n. Bintang. THALATTA p. 20 Ceylon n. Singapore. T.JIKAMPEK 20 te Tanga. TOMORI 19 te Menado. VAN SPILBERGEN 19 te Novoredondo. VAN LINSCHOTEN 19 te Freetown. WESTLAND 19 van Santos n. Montevideo. PASSAGIERSSCHEPEN ALDABI 25 te Antw., 28 te R'dam vw. ALHENA vtr. 23 van B. Aires n. R'dam. ALNATI p. 20 Wight n. Buenos Aires. BONAIRE 3 Juli te Plymouth vw. BOSKOOP 30 te Trinilad verw. COTTICA 10 van Madeira n. Barbados. GROOTE BEER 27 te Halifax verw 1NDRAPOERA 20 te Belawan. JAGERSFONTEIN 22 te Kaapstad verw JOH. v. OLDENB. vtr. 2 Juli van A'dam naar Sydney. MAASDAM 20 v. R'dam n. New York. NIEUW AMSTERDAM 20 te R'dam. NOORDAM 22 van N. Y. te Rotterdam. ORANJE vtr. 26 van Priok n. A'dam. ORANJESTAD 1 Juli te Plymouth verw RIJNDAM 20 van Montreal n. R'dam. S1BA.TAK 24 te Surabaja verw. VEENDAM 19' van N. York, 30 verw. te Rotterdam. WATERMAN 20 van N. York n. R'dam WESTERDAM 22 te New York. WILL. RUYS vtr. 24 van R'dam n. Priok. WILLEMSTAD 26 te La Guaira verw. ZUIDERKR. 22 van R'dam n. N. York. VEILING POELDIJK, 19 Juni. Tomaten A 14.00—14.80, B 13.60—14.20, C 13.90—14.10, CC 12.50—12.80, grof 7.10—10.10. per bak van 12i/2 kg. Aardappelen, grote 5.206.50, gro te poters 4.404.70, kleine poters 2.753.90, kriel 2.253.50. bonken 5.20, alles per kist van 25 kg. Druiven: Frankenthaler 2.30 2.90, Alicante 2.552.95, Blauwe Emil 2.30, Golden Champion 3.805.00, Muscaat 6.70: Aardbeien 0.091.80, Rode Bessen 1.052.15, Pruimen: Golden Japan 1.351.90, June Blood 1.151.35, Ontario 1.90, Perziken 0.80 —1.20, Prinsessebonen 1.40—1.70, Snijbonen 1.201.55, Breekpeen 0.09%, Andijvie 0.06— 0.06%, Rabarber 0.04%—0.14, Kromme Kom kommers 0.140.19, alles per kg. Tuinbonen 2.753.05, per kist van 12 kg. Bloemkool (6) 0.12—0.18 (8) 0.09%—0.15, (10) 0.08— 0.11, Perziken (2) 0.52 (3) 0.25—0.41, (4) 0.18—0.26 (5) 0.13—0.16 (6) 0.08—0.10, Kom kommers A 0.17—0.18, B 0.14—0.16, C 0.10 0.16; Netmeloenen 1.051.65, Pruimen: Golden Japan 0.09—0.18, June Blood 0.08 0.13, Santa Rosa 0.230.39, Paprica 0.26 0.49. Aubergine 0.230.67, alles per stuk. Pepers 1.30—2.80, Sla A 2 2.50, per 100 st. Peen 17.00—22.Sjalotten 4.25, Selderij 2.002.25 Bonenkruit 1.25, Uien 4.75, alles per 100 bos. VEILING TIEL, 19 Juni. Aardbeien Deutsch Evern 104156. 84148, 6092, Ma dame Moutot 80140, 6896, Kersen: Vroe ge Duitse a 69104, b 4678, c 1535, idem export b 6491, Meikersen 7280, 4361, 1624, idem export b 5774, Rode bessen 130220, 5575, Perziken per stuk 1120, 811. Alles in cents per kilo tenzij anders vermeld. GRAANMARKT AMSTERDAM 20 Juni Granen. Het V1B gaf deze week wederom een verdeling haver uit van ca. 7000 ton. Hoewel de prijzen van buitenlandse gra nen voor mais en gerst 50 c. lager waren dan vorige week, was de vraag naar deze artikelen toch gering. Canada rogge spoe dig verwacht, werd in verhouding tot in landse rogge laag geoffreerd en hierin konden dan ook meerdere transacties wor den afgesloten. Chineese paardebonen Aug. /Sept. aflading waren aan de markt voor f 31.50 boordvrij, terwijl Johannesbrood ge daan werd voor f 24.25 boordvrij, ladend en Juni aflading. Inlandse haver had een kalm gestemde markt. Voor kippenhaver en rogge bestond zo nu en dan enige be langstelling. De noteringen waren voor 54/ 55 kg. haver f 30.zomergerst al naar kwaliteit f 28.f 29.en voor rogge met 17 pet. vochtgarantie f 30.—. In binnen landse granen nieuwe oogst kwamen eni ge zaken tot stand. Voor haver 54/55 kg. op Sept./Oct. levering werd f 24.be taald, voor rogge doorsnee-kwaliteit Aug./ Sept. levering f 25 en voor zomergerst Aug. /Sept. levering f 26.25. Fijne zaden. In karwijzaad ging weinig om, terwijl de notering nagenoeg onver anderd bleef. Blauw maanzaad aanvanke lijk vast gestemd, doch daarna brokkel den de prijzen iets af en sloot de markt op hetzelfde prijsniveau als vorig slot. In geel mosterdzaad ging zeer weinig om. De prijs onderging geen verandering. Kanarie zaad zeer weinig handel en onveranderd genoteerd. Peulvruchten. Groene erwten werden f 1-lager aangeboden, doch zaken van enige betekenis kwamen er niet tot stand. De overige consumptie-peulvruchten bleven onveranderd genoteerd, terwijl de handel gering bleef. GROENTENVEILING VENLO 19 Junt Aardappelen vroege Eerstelingen 2527, Drielingen 22—24, Kriel 19—21, Andijvie A 6. Asperges AA2 199—209, AA3 194, A2 185 —192, A3 159—176, B2 154—156, B3 139—142, C 113—116, Stek 73—79, Bieten, rode A 14 —20. Bos 2.80, Bloemkool A 2023, B 13 16. C 811, Bonen Wagenaars I 111— 140, II 106122, Stamprincessen I 142179,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9