Bijzondere bijeenkomst in het stadhuis t is Haarlemse Reddingsbrigade won „Dr. Heymans"-beker TIENDE AVONDVIERDAAGSE EEN GESLAAGD FEEST Grondwet getuigt van ons nationaal leven in een zelfstandige staaf HERINGA WUTHRICH Feestdagen in de Volksdemocratiën bloemendaaF MAANDAG 22 JUNI 1953 PAGINA 2 46-JARIGE DUITSER VERDRONKEN HZG wint Nereus- tournooi DWT-dames tweede Ziektebeelden-wedstrijd Wanbetaler gegrepen Aanrijding Congressisten ten stad- huize ontvangen WASSERIJ DUYN 40-JARIG AMBTS JUBILEUM Collecte „Margriet" f3042,77 Ver. Katholieke Dammers T. HEIDA OVERLEDEN ijT TELEFOON-INSTALLATIES „Rokato" besluit seizoen Waterpolo-uitslagen Demonstratie Basketball Donaupont kwam proef varen Waterstanden Softball derde klasse teleurstellend Burgerlijke Stand Zwemwedstrijden zomer- kampioenschappen kring Haarlem UZSC 1—HPC 1, heren, 4—2 Zomeravond-voetbal HEEMSTEDE Voetbalwedstrijd ten bate van Puttershoek Fanny Blankers en Kick Smit van de partij Kath. Gemengd Koor HBC Volleybal Dertigduizend gulden voor burgerlijke verdediging Practische oefeningen zullen beginnen Uitbreiding gymnastieklessen ZANDVOORT Grondwetsherziening Feest voor geslaagden Verkeersexamen Beurs van Amsterdam 3,L Wanneer er officiële gebeurlijkheden in de Burgerzaal van het Haarlemse stadhuis plaats vinden dan branden de kaarsjes °P de koperen luchters; zo ook vanmorgen toen de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, slechts eenmaal ge stoord door de elf slagen van de quasi- antieke klok, de grondwetswijzigingen afkondigde. Bij deze plechtigheid waren verschil lende autoriteiten van Rijk, Provincie en Gemeente uitgenodigd, alsmede de rectoaes, directeuren en hoofden van alle in Haarlem gevestigde scholen voor gymnasiaal en middelbaar en uitgebreid lager onderwijs, elk vergezeld van vier leerlingen uit de hoogste klassen der school. Hierdoor were} uiting gegeven aan het feit, om te streven het contact tussen het gemeentebestuur en de bevolking te bewaren en te verstevigen, aldus de burgemeester, die na de afkondiging, welke ongeveer acht minuten in beslag nam, een korte toespraak hield.. Her haaldelijk hebben wij grondwetswijzi gingen gehad, aldus spreker, en dit is de elfde maal in de geschiedenis, sinds 1814. het jaar van het herstel van het Koninkrijk. Ditmaal heeft zij betrek king op de vaststelling van de buiten landse betrekkingen, nu in Europa het streven wordt gesignaleerd van de in tegratie op velerlei gebied. Ondanks de wijzigingen getuigt de grondwet van 1814 nog steeds van ons nationaal leven in een zelfstandige staat. Hierna had de voorlezing van het proces-verbaal plaats, waarna de bij een komst werd besloten rnet het zingen van het Wilhelmus met muzikale mede werking van de Haarlemse politie- kapel,, welke voor het bordes van het stadhuis stond opgesteld. Een tragisch ongeval te Bloemendaal aan zee heeft het leven gekost aan de 46-jarige heer Th. Fröbel uit Herne (DtsL). Deze Duitse tourist was teken leraar aan een gymnasium te Dortmund en maakte met een groepje van 27 leer lingen van die school een studiereis door een deel van ons land. Zij waren reeds in Amsterdam geweest, kwamen Zater dag naar Haarlem en zouden vervolgens nog een bezoek brengen aan Den Haag en aan Rotterdam. Het slachtoffer, dat hartpatiënt was, ging met zijn schooljongens Zaterdag middag omstreeks half 4 in zee aan het Bloemendaalse strand. Nog staande in het water maakte hij aanstalten om te rug te keren, omdat hij last had van de koude. De gymnasiasten zwommen de zee verder in. Korte tijd later zagen twee Amster damse jongens een naar later bleek ontzield lichaam in zee drijven. Zij brachten- het onmiddellijk in de richting van het strand, waar het werd overge nomen door de reddingsploeg van de inmiddels gealarmeerde Bloemendaalse Reddingsbrigade, die vervolgens kunst matige ademhaling toepaste. Deze hulp heeft helaas niet meer mogen baten, want toen de arts P. A. M. Krijger uit Overveen later arriveerde, kon hij slechts de dood bij het slachtoffer con stateren. De heer Fröbel laat een vrouw en twee kinderen achter. Op verzoek van het bestuur van de Bloemendaalse Reddingsbrigade berich ten wij nog, dat het publiek wordt ver zocht bij reddingen uit zee niet voor een oploopje van nieuwsgierigen te willen zorgen, omdat dit het hulpwerk, dat om geen tijd verloren te laten gaan op het strand geschiedt, ten zeerste be lemmert. In het traditionele polotournooi van Nereus in de Zaan te Zaandijk, moes ten de DWT-dames de wisselbeker ver dedigen. Het lukte hen dit jaar niet, want in de finale klopte het Hilversum- se HZC met de züsjes Geertje en Emmie Wielema de Haarlemse dames met 41. In de eerste ronde ging de strijd tus sen het organiserende Nereus en DWT geheel geijk op, na een 11 ruststand wist Mia Prins kort hierna het winnen de doelpunt te scoren. Daar HZC het Amersfoortse Neptunus geklopt had, werd de finale tussen HZC en DWT ge speeld. Hierbij ging het al spoedig heel wat sneller dan in beide voorgaande wedstrijden. Door een net doelpunt van Cok Somers onende DWT de score, doch Corrie v. d. Pijl maakte voor rust nog juist gelijk. Na de rust bleek het tempo van de Hilversumse dames te hoog voor DWT, door een drietal doelpunten waarvan twee van dezelfde Corrie v. d. Pijl kwam de eindstand op 4—1 voor HZC. HZC nam voor een jaar de wisselbeker mede, DWT moest nu met een 2e prijs genoegen' nemen. Vanavond spelen de beide eerste ze ventallen van DWT hun eerste thuis wedstrijden van het seizoen, de vorige thuiswedstrijden werden alle uitgesteld. De DWT-dames treden aan tegen hetzelfde Nereus uit Zaandijk en de DWT-heren kragen DAW 1 uit Alkmaar op visite. Deze wedstrijden worden gespeeld in de gemeentelijke Zweminrichting aan de Houtvaart en beginnen om 8 uur. De uitslag van de wedstrijd kennis van ziekten der bloembollen, die te Sassen- heim werd gehouden luidde: Diploma's: H. J. Padding, Noordwjjk; J. A. Zwetsloot, Voorhout; J. Vrijburg, Sassenheim; J. Barnhoorn, Sassenheim; C. Haasnoot. Lisse; A. C. Lindhour, Noordwijk; J. Kuhn Pzn„ Sassenheim; H. J. de Groot, Sassenheim; J. v. d. Ma- rel, Wassenaar; H. Zonneveld, Voorhout; A. Balkenende, Lisse; M. Wassenaar, Lisse; J. Bette, Sassenheim; A. J. y. a Berg, Voorhout. Prijzen diplomahouders 1953: K. C. Honders, Sassenheim; A. Dwarswaard, Anna Paulowna: Leo van Schagen, De Zilk; J. Z. de Vries, Sassenheim; P. Kuhn, Sassenheim; H. W. Möhlman, Lisse; T. P. v. d. Zalm, Noordwijk; P. v. d. Hulst, Voorhout. Prijzen narcissen 1953: An. v Ruiten. Lisse; P. Havelaar, Voorhout; Th. P. v. d. Hulst, Voorhout; M. Dwarswaard, Anna Paulowna; Th. C. Zuiderduin, Ju- lianadorp; H. J. Kromhout, Voorhout; K. C. de Monyde Noordwijk; J. H. v. Diest, Lisse; J. W. Vink, Noordwijk; W. J. de Ridder, Noordwijk. Prijzen hyacinten 1953: K. C. Hon ders, Sassenheim; P. Kuhn, Sassenheim; A. M. Otte, Bennebroek; P. J. Lange- veld, Voorhout; G. D Lans, Hillegom, F. Berbee Jaczn., Noordwijk; J. C. v. d. Zwet, Lisse; J. M. Grimbergen Azn; C. Haasnoot, Lisse. Troostprijzen jongens (narcissen): Jan van Kampen, Noordwijkerhout; Dirk v. Kampen, Noordwijkerhout; L. v. d. Zwet, Lisse; G. v. Nobelën, Sassenheim' T. v. d. Zwet, Lisse. Hyacinthen: G. v. Nobelen, Sassen heim; J. Zonneveld, Hillegom. Via luidsprekers was de afkondiging op de Grote Markt te beluisteren. Op eenvoudige wijze geschiedde de afkon diging te Heemstede op het bordes. In tegenwoordigheid van de burgemeester las de gemeente-secretaris, de heer N. Vos, de proclamatie voor. Te Bloemendaal geschiedde dit door de gemeente-secretaris, de heer G. v. Eek, eveneens in tegenwoordigheid van de burgemeester. Ook de rechtbank is in openbare zit ting bijeengekomen om de wijzigingen in de Grondwet plechtig af te kondigen. Nadat de griffier van het college de nieuwe bepalingen had voorgelezen, gaf de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken een korte toelichting. Talrijke autoriteiten waren bij de zit ting aanwezig. Zaterdagmiddag heeft de Haarlemse recherche de hand weten te leggen op de 41-jarige stoker B. C. uit Haarlem, die ongeveer een 20-tal personen voor belangrijke bedragen heeft opgelicht. De man placht bloemenkarretjes leeg te kopen en met» dit fleurig materiaal het interieur van café's op aesthetisch verantwoorde wijze op te vrolijken. Voorts was het zijn gewoonte hoe veelheden paling op te kopen, eveneens van wagentjes, en zijn kornuiten in de gelagkamer hiermede te verrassen, tus sen de talrijke borreltjes door. De schaduwzijde van deze handelwijze was zijn onaangename eigenschap om de bloemen-, paling- en caféhouders de hun toekomende betaling te onthouden. De recherche onderzoekt de zaak en heeft de optimist ingesloten. Op het Frans Halsplein botste gister avond om 7 uur de 16-jarige wielrijd- ster A. G. K..uit Haarlem tegen een au to, vermoedelijk dooordat zij achterom keek. Met een wervelfractuur is zij op genomen in de Mariastichtihg. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Zó zijn we niet getrouwd" Bo\#n 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Benaive Zaterdagavond). Palace: „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Iedere morgen om 10, 11 en 12 uur: „Eliza beth is Koningin". Luxor: „Verdorven jeugd" (geprolon geerd). Boven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alles op één kaart", a. I. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avond voorstelling om 8 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond" (geprolongeerd), a. 1. Tijden: 11, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier". Boven 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het verlaten eiland". Voorat „Revolverduivels". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: tot en met Maandag: „Toch., schijnt de zon". Boven 14 jaar. Tijden: Maandag 8.15 uur. Dinsdag 23 Juni Grote KerkOrgelconcert door George Ro bert, 20—21 uur. TENTOONSTELLINGEN „De Stompe Toren". Geopend Zaterdags en Zondags van Museum Donderdags, 25 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe aanwinsten uit de recuperatie. Verder werken van Hals, Verspronck. De Bray en anderen. Geopend: 10—17 uur. Zondag 13—17 uur Vleeshal, Grote Markt. „Documentatie en productie", jubileumtentoonstelling 250-ja- rig bestaan Fa. Enschedé. Geopend van 22 Juni tot 5 Juli van 1419.30 uur; op Dins dag- en Donderdagavond bovendien van 19 tot 22 uur. Toegangsprijs f 0.25, Advertentie Vanmorgen werd, ter gelegenheid van de afkondiging van de Grondwetsher ziening een officiële bijeenkomst in de Burgerzaal van het stadhuis gehouden. Mr. Phaff leest de 'proclamatie voor, die buiten via luidsprekers gehoord kon worden. Het was Zaterdagavond een feeste lijk gezicht de honderden deelnemers aan de 10e Avondvierdaagse „Dreef- zicht" te zien binnenkomen. Men zag vele vermoeide gezichten, want het laatste parcours om Zandvoort viel niet mee, doch nadat men even gerust had was het voor allen een vreugde eindelijk het zo zeer begeerde Avond- vierdaagsekruis. te mogen ontvangen en iedereen gaf de verzekering het vol gend (jaar weer mee te wandelen. Wij zagen diverse groepen getooid met bloemen en vergezeld door kennissen of familieleden gezamenlijk de laatste kilometers afleggen naar het eindpunt. Na het afwikkelen van de laatste for maliteiten aan de starttafels reikte de heer H. H. Winters, bestuurslid van de Ned. Wandelsport Bond en drager van het gouden kruis van de Vierdaagse te Nijmegen, de deelnemers de hun toekomende herinnering uit met enige toepasselijke woorden. De wandelgroep van Vermaats' bakkerijen werd afge haald door de directie en met bloemen getooid. De zusters van de Chr. Ge zinshulp werden met applaus verwel komd, want zij hadden na hun dagtaak in de gezinnen nog voldoende spirit overgehouden om aan deze wandel tochten deel te nemen. Een keurige groep van de Reserve Politie Haarlem werd, nadat zij de beloningen hadden ontvangen, toegesproken door hun commandant, de heer P. v. Wurkum, die hen geluk wenste met het behaalde resultaat en in het bijzonder hun lei der, de heer L. Pebesma, bedankte voor de uitstekende leiding. Vier deel nemers, te weten de heren J. J. Slin ger, H. Antonisse, P. Verhagen en W. Ch- de Reus, ontvingen het speciale kruis met draagkruisje als beloning voor het tienmaal deelnemer: Alle deelnemers waren vol lof over de goede organisatie en de mooie route's, welke waren uitgezocht. Het Ned. Rode Kruis, afd. Haarlem, had evenals andere jaren weer de geneeskundige verzorging op zich genomen. In totaal hebben deelgenomen 201 junioren tot 14 jaar, en wel 151 voor de 1ste maal, 37 voor de 2e maal en 13 voor de 3e maal. Van de 321 senioren waren er 155 voor de 1ste maal, 64 voor de 2e, 36 voor de 3e, 22 voor de 4e, 12 ontvingen het zilveren kruis voor 5 maal deelnemen, 11 voor de 6e, 7 voor de 7e, 4 voor de 8e, 6 voor de 9e en 4 voor de 10e maal. De congresserende leden van de Ne derlandse Federatieve Raad en van de Vereniging van ex-politieke gevangenen zijn gistermiddag door B. en W. op het stadhuis officieel ontvangen. Burgemees ter mr. P. O. F, M. Cremers, heette allen hartelijk v/elkom en sprak zijn voldoe ning er over uit, dat de wil tot samen werking levendig is gebleken uit ver schillende gezamenlijk uitgevoerde pro grammapunten. Het is goed, dat de on verschillige wereld geconfronteerd wordt met het liiden van millioenen, die geen uitweg' meer weten. De jeugd van van daag accepteert al te nonchalant da vruchten, die ten koste van veel bloed en tranen, door de „martelgang van de mensheid'' zijn gerijpt. Blijft strijden voor onze in geestelijke en materiële nood verkerende medemensen, aldus be sloot de burgemeester zijn welkomst woord. Mr. G. Ch. Aalders, de voorzitter van de N.V.E.P.G. bracht in zijn antwoord zijn erkentelijkheid tot uiting over de hartelijke ontvangst, die de congressis ten was ten deel gevallen. Onze taak heeft ons gedurende onze bijeenkomst weer duidelijk voor ogen gestaan, zo sprak mr. Aalders. Evenals zijn voorgan ger bracht ook mr. B. W. Stomps, de wnd.-voorzitter van de N.F.R. dank aan het gemeentebestuur. Wij zullen ons best doen om de jeugd de verschrikkingen van de oorlog niet te doen vergeten, zo zej de heer Stomps. Als laatste spreker voerde Alhponse Juge het woord, een lid van de Union Frangaise. Hij belichtte de vriendschapsbanden, die tussen Ne derland en Frankrijk steeds hebben be staan en door dit congres weer nader worden aangehaald. Bij de ontvangst waren aanwezig Jean Pierre Bloch, de Franse oud-minister van Binnenlandse Zaken en de heer Caillet, burgemeester van het Parijse departe ment Neuüly. Voor een groepsherinnering kwamen in aanmerking: Voor de le maal: Chr. Gezinszorg; Vermaat; Rapiditas; Tetterodeschool; Groen van Prinstererschool en de Haarl. Montessorischool. Voor de 2e maal: Brederodeschool. Voor de 3e maal: Jonge Strijd; Jan Passtoors; Reserve Politie; Johez en het Bosvolkje van St. Franciscus, alle te Haarlem en de Zwervers te Benne broek. Voor de 4e maal: D-V.S. te Halfweg. Een commissie werd samengesteld teneinde de Schoolwandeltocht voor te bereiden; de resultaten in andere plaatsen, b.v. te Amsterdam een deel name van ongeveer 10.000 kinderen, te Purmerend een deelname van 1400 kinderen, wettigen de verwachting dat ook in Haarlem iets dergelijks kans van slagen kan hebben. V AMSrKKI>AMSKVA.\RT2Ö TJ-LHCW BINNEN 3 DAGEN RETOUR Morgen hoopt de heer J. J. van Maa- nen, technisch ambtenaar le klasse der P.T.T., de dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden bij de P.T.T. in dienst is getreden, waarvan hij de laatste 30 ja ren in het Telefoondistrict Haarlem is werkzaam geweest. Aangezien de jubilaris in vele krin gen een alom bekende figuur is, zal het hem deze dag zeker niet aan belangstel ling ontbreken. Dank zij de spontane reactie van de collectrices en collectanten na onze op roep, en de vrijgevigheid van de Haar lemse bevolking, is de totale opbrengst van de collecte voor Kleuterhuis „Mar griet" f 3.042,77. Het bestuur brengt gaarne zijn harte lijke dank over aan alle medewerkers. Uitslagen competitie Onafhankelijen: G. van WieringenJ. J. Merkelbach 20, J. SmitM. Kok 20, A. SprengerC. J. Meier 02, J. BeltermanTh. Hulse- bos 02, A. Cramer-J. Heijne 20. Onderl. competitie leden V.K.D,: J. v. d. KroftG. Faaii afgebr., G. Hessel- manP Spanjaart 20, P. BeelenTh. Kok 0—2, W. Sweijen—P.Mul 0—2, D. RumpR. Kok afsebr., V. Andringa P. Hollenberg 02, P. MulD. Rump 1—1, P. Hollenberg—Th. Kok 1—1. In de leeftijd van 63 jaar is Zaterdag overleden de heer Take Heida, technisch ambtenaar eerste klas bij het bedrijf Openbare Werken te Velsen. Een sle pende ziekte maakte het hem reeefs ge ruime tijd onmogelijk zijn werkzaam heden te verrichten. Zaterdag, de Wereld Veteranen Dag, heeft een delegatie van de B. N. M. O. een korte bijeenkomst gehouden bij het monument aan de Jan Gijzenkade te Haarlem, waar een krans werd gelegd. De Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen heeft Zondagmiddag in café-restaurant Brinkmann de viering van het veertigjarig bestaan voortgezet met het houden van nationale EHBO- wedstrijden voor ploegen van Reddings brigades, aangesloten bij de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. De herenploeg van de jubilerende bri gade heeft wel voor een mooi succes ge zorgd, door over het geheel het hoogst aantal punten te behalen en daarmede voor een jaar beslag op de „dr. D. Hey- mans"-wisselbeker te leggen. Voor de aanvang van de wedstrijden was de deelnemende ploegen een rond rit in de omgeving van Haarlem aange boden, waarna zij zich aan een gemeen schappelijke lunch in Brinkmann ver enigden. Voor deelname aan deze wedstrijden waren reeds eerder in de districten van de KNBRD voorwedstrijden gehouden; de uit deze wedstrijden bestgeplaatste ploegen waren Zondagmiddag in Haar lem om voor de hoogste eer, het kam pioenschap, de strijd aan te binden. Het district Noord-Holland was hierbij ver tegenwoordigd door een dames- en he renploeg van de Haarlemse- en IJmuider- reddingsbrigade. Onder het alziend oog van de dokto ren: van Renssen, v. d. Toorn, de Reus, Verboom, van Bessem en v. d. Hoorn, kregen de ploegen 20 minuten gelegen heid om hun kennis van EHBO te de monstreren op twee slachtoffers van wie er een schijndood was en 2 ribben gebro ken had; de ander verkeerde in shock toestand, had een inwendige bloeding, een fractuur aan het rechteronderbeen en een bloedende spatader. VoVor de deelnemende ploegen was het zaak de letsels zelf vast te stellen door zo moge lijk de paiiëënt te ondervragen en de grimage goed in ogenschouw te nemen. Vanzelfsprekend ging het de ene ploeg beter af dan de ander, maar het was Advertentie HAARLEM ELECTRBSCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE Onder communistische invloed worden de lijsten van de jaarlijkse feestdagen in de Oost-Europese landen meer en meer gesovjetiseerd. Oude, traditionele gedenk en feestdagen worden in snel tempo vervangen door dagen, waarop een of andere communistische gebeurtenis wordt herdacht en veel van die dagen worden niet gekenmerkt door vrije tijd, maar door oproepen aan de arbeiders om hun normale productie te verdubbelen. Roemenië is het verst gegaan in het vervangen van oude feestdagen door nieuwe. Zo heeft het aan de traditio nele feestdagen, zoals 1 Mei, de vol gende gedenkdagen toegevoegd: 21 Januari: dood van Lenin, 2 Februari overwinning van het Rode Leger bij Stalingrad, 6 Maart: agrarische her vorming, 13 April: dag van de Roe meense grondwet, 11 Juni: nationali satie van de grondstoffenindustrieën, 23 Juli: stichting van de eerste collec tieve boerderij, 25 Juli: dag van de Sowjet luchtmacht, 31 Augustus: be vrijding van Boekarest door het Rode Leger, 12 September: ondertekening van het Russisch-Roemeens militair verdrag. Hongarije stelt willekeurig de Zon dagen uit, als het meent dat deze zgn. „vrije dag" de productie van de indus trie belemmert. Toen b.v, kort gele den een van de communistische feest dagen op Vrijdag viel, decreteerde de regering, dat op Zaterdag vrij geno men moest worden inplaats van op "Zondag om twee onderbrekingen van het werk in e e n week te voorkomen. In Tsjechoslowakije zijn evenals in de andere Oostelijke landen alle vroe gere kerkelijke feestdagen afgeschaft, met uitzondering van Kerstmis en Pa- „Rokato" zal Maandag 29 Juni het sei zoen besluiten met de opvoering van „Polly Perkins," een spel van Douglas Murray, vrij bewerkt door Gerard Nie ten De voorstelling wordt gegeven in de Stadsschouwburg en begint om acht uur precies Reserve hoofdklasse heren ZIAN II HPC II 5—3. Kringcompetitie heren: DWT 3-HVGB 5 4—1. Onder grote belangstellin, o.a. van de burgemeester van Beverwijk en talrijke personen uit onderwijskringen werden Vrijdagavond enige demonstraties bas ketballwedstrijden gespeeld door dames- en herenteams uit Haarlem op het par keerterrein aan de Koningstraat te Beverwijk. Ook nu werden evenals in Driehuis en Velsen-Noord enige aardige wedstrijden gespeeld. De dames van Antilopen klop ten een combinatie van H.G.A.-dames met klein verschil (2416), terwijl de gecombineerde herenteams wel voor een bijzonder interessante partij zorgden, snel, spectuculair en spannend. Deze herenwedstrijd eindigde tenslotte in een 4634 overwinning van de blauw-witte partij, bestaande uit Hoos en Ineke (SC Haarlem); C. Rip (HGA) en J. Swart, R. Noë, K. Dingshoff (Antilopen). De volledige uitslagen waren; dames: An tilopenHGA (comb.) 2416; heren: Blauw WitRood Wit 4634. sen. De grootste feestdag van Tsjecho slowakije was vroeger 28 October, de dag, waarop in 1918 door Thomas Ma- saryk de Tsjechoslowaakse republiek is gesticht Maar aangezien de commu nisten doen wat zij kunnen, om de groie naam van Masaryk afbreuk te doen, hebben zij deze dag de nieuwe naam „dag der nationalisatie" gege ven. Tsjechische arbeiders, die op 1 Mei, 28 October en 7 November (dag van de Russische revolutie) vrij krijgen, moeten op andere feestdagen, zoals de dagen, waarop de geboorte van Kle ment Gottwald, Lenin en Stalin wordt herdacht, deelnemen aan productie wedstrijden. De viering van een van die dagen in een typische staatsfabriek, werd door een communistisch blad als volgt beschreven: In de Rakos-fabrieken te Boedapest is ter viering van de 1 Mei-dag een extra werktijd ingelast. De arbeiders hadden hun machines met vlaggen, bloemen en leuzen versierd. De ge reedschappen waren de vorige dag reeds klaar gelegd, zodat onmiddellijk, toen de sirene klonk, met het werk kon worden begonnenDe curve van de productie ging voortdurend omhoog en toonde een voldoende stij ging boven de normale productie aanIn een der afdelingen overtrof een werkbrigade haar quotum met 700 Het is al weer maanden geleden, dat de Donaupont IJmuiden passeerde op weg naar Amsterdam. Aanvankelijk zou deze pont in Velsen ingezet worden om mee te helpen bij een snellere verwer king van de steeds nog toenemende ver keersdrukte bij de pontveren, doch dat is veranderd en deze grote pont zal nu haar diensten gaan bewijzen bij de Hembrug. Daarvoor is reeds een speci ale steiger in aanbouw. Maar onder tussen is ook de Donaupont danig on derhanden genomen en meer geschikt gemaakt voor het transport over het Noordzeekanaal. De werkzaamheden aan de pont zelf zijn thans zover gevorderd, dat Vrij dag een proefvaart gemaakt kon wor den. Daartoe kwam het schip van Am sterdam naar IJmuiden, werd via de Noordersluis geschut en maakte toen een rondje om het fort-eiland. IJmui den zag de Donaupont terug en kon constateren, hoe er maar weinig van het vroegere a.anzien overgebleven is. Via de middensluis is de pont later op de middag weer geschut om terug te keren naar Amsterdam. Maandag 22 Juni Hoog water: 11.51 u. Laag water: 7.05 u. en 19.42 u. Dinsdag 23 Juni Hoog water: 0.20 u. en 12.51 u. Laag water: 8.05 u. en 20.42 u. Deze week heeft wel een bijzondere teleurstelling gebracht in de derde klasse van de Softball-competitie, in welke afdeling het eerste team van T.Y.B.B. zo kranig de leiding had. De uitwedstrijd tegen het derde team van H.C.K. werd namelijk met 86 verlo ren, waardoor de leiding aan dit team moest worden afgestaan. Jammer van deze misstap, want daarvoor had men op keurige wijze het team van Gymna- sion V aan de zegekar gebonden, goed en overtuigend (222). Ook het derde T.Y.B.B-team zorgde deze week niet voor een verrassing, want ook nu werd weer verloren van R.C.H. II namelijk met 114. De volledige uitslagen in deze derde klassen zijn: DEC IICatchers 511 OVVO IV—ABC 7— 2 ABCOWO III 3— 6 ABC—TIW II 26— 5 RCH II—TYBB III 11— 4 TIWGvmnasium IV 42 OVVO II—Schoten III 13— 2 Gymnasion VTYBB I 222 RooswiikEDO III 151 DRB IT—S.C. Haarlem III 10—15 EDO TTIGvmnasion V 8—17 HCK IIITVBB T 8— 6 Gvmnasion VT—THB 14—21 HCK V—HHC III 14—10 Ook voor deze week is weer een volledig programma in de derde klas sen vastgesteld en wii mogen verwach ten dat eerste T.Y.B.B.-negental geen fnut zal maken tegen o.a. Sportclub Haarlem III en Rooswiik. Het reserve team komt eveneens enkele keren in het veld en gezien de fraaie positie van deze dames in de competitie nemen wij aan dat dit evenveel over winningen zullen worden. T.Y.B.B. III zal ongetwijfeld van lei der O.V.V.O. I verliezen, doch tegro het heus niet sterke derde Schoten team is een kans op beide punten. Het volledige programma in deze klassen luidt: 22 Juni: OVVO IV—OVVO III; S.C. Haarlem III—Gymnasion V. 23 Juni: Catchers—ABC; Gymnasion VI—TYBB II: THB—RCH III. 24 Juni: HCK III—EDOIII; HCK IV— HHC III. 25 Juni: Gymnasion IVOVVO II; 26 Juni: TIW II—DEC II: TYBB I— S.C. Haarlem III; RCH II—Schoten III. 29 Juni: OVVO III—VVGA III; Gvm nasion V—DSB II; OVVO II—TYBB III. 30 Juni: HHC III—HCK V. GEBOREN: M. C. van 't Hoff-Koot, z.; A. A. van Wijnen-Van der Meij, z.; S. Siegerist-Wals, z.; A. Keizer-Feen- stra, z.; A. Th. Fiege-Kuiipers, z., J. A. van der Tuin-Groot Hulse, d.; A. M- H. van. der Sluis-Stelloo, d.; J. G. Brecman-Waanders, d.; Th. E. Schild- m"iier-Niesing. d. ONDERTROUWD: D. W. Bakker en C. ,T. Smit. OVERLEDEN: G, F. van den Broek. 1 d., Medanstraat; H. Weesendonk, 77 jr., President Steijnstraat; S. C. de Groot, 25 jr., Semarangstraat. verheugend, dat dr. Heymans die de algehele wedstrijdleiding had in zijn nabeschouwing koln memoreren dat er door alle ploegen goed gewerkt was. Verder wees dr. Heymans op het grote belang van het beoefenen van de EHBO door leden van reddingsbrigades. Hierna werd door de heer Joh. M. Schmidt, voorzitter HRB, de uitslag bekend ge maakt: Dames: Den Haag II 206 p.; Den Haag I 194 p.; Zeist 191 p.; Haarlem 172 p.; IJ muiden 162 p. Heren: Haarlem 236 p.: Vught 188 p.; Delft 181 p.: IJmuiden 168 p.; Zaltbom- mel 136 p.; Rotterdam 134 p. Leidsters: mevr. BosBischop, Zeist 129 p.; mevr. HarteveldOsinga, Den Haag 110 p.; mevr. S. C. Dijkstravan Baren, Haarlem 105 p.; mej. Neuwen- burg, Den Haag 103 p.; mevr. B. Roelofs —Blok, IJmuiden 84 p. Leiders: J. Schotman, Haarlem 134 p.; Janssen, Vught, 92 p.; Kuipers, Delft, 88 p.; P. Coppens, Rotterdam, 87 p.; J. Zwaan, IJmuiden, 84 p.; B. v. Eijl, Zalt- bommel, 75 p. Het is de eerste maal, dat een wed strijd om de dr. Heymans-wisselbeker werd gehouden en moet om definitief bezit te worden driemaal achtereen of vijfmaal in totaal gewonnen zijn. Niet onvermeld mag blijven, dat de leden van de Vughtse reddingsbrigade op weg naar Haarlem, eerste hulp heb ben moeten verlenen bij een echt ernstig auto-ongeval. Onder auspiciën van de Heemsteedse Poloclub zijn Zondagmiddag in de zwem vijver „Groenendaal" de eerste wedstrij den gehouden van de zomerkampioen- s.chappen .Jcring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwemband. Op de 100 m. vrije slag dames wist Margot Marsman. HVGB, Elly Hölsken, Haarlem, achter zich te houden om als eerste te eindigen in 1 min. 12,7 sec. Een nek aan nek race was het in de 100 meter vrije slag heren tussen de Heemstedenaar Bouwman en de Water rat Pieters, beiden gaven elkaar geen centimeter toe, zodat zowel Pieters als Bouwman op het kampioenschap van Haarlem aanspraak kunnen maken in de tijd van 1 rein. 2,1 sec. Bij de schoolslag meisjes kwam HVGB wel heel goed voor de dag door op de eerste drie plaatsen beslag te leggen.- De 100 meter schoolslag heren werd een onbetwiste zege voor Bob Bonte. Haarlem. Verleur. HPC. en Jan Lablans DWT. voerden een felle strijd om de tweede en derde plaats waarbij de DWT- er zegevierde. De uitslagen zijn: 50 meter vlinderslag jongens: R. Wild schut. DWR, 37.9 sec.; B. Fabel. Haar lem, 38.8 sec.: L. de Jongh. Haarlem, 39.2 sec. 100 meter vrije slag heren: Rfed Pie ters.. DWR en J. Bouwman. HPC beiden 1 min. 2.1 sec.; Gerrit Bijlsma, Haarlem. 1 min. 4,1 sec. 100 meter vrüe slag dames: Marrot Marsman. HVGB, 1 min. 12.7 sec.; Ellv Hölsken. Haarlem, Marleen Smit, HPC, 1 min. 17 sec. 50 met"»- cnbrniciop meisjes: M. Fuvk- snVmf HVGB. 43,6 sec.; E. Tiessing, HVGB 44 see. en N. de Zwart. HVGB. evmeens 44 sec. 50 meter run=lag jongens: P. Fnvk- snbnt, HVGB 39 6 sec.: W. v. d Wal. HPG 40 sec.: B. Fabel. Haarlem, 40.6 sec. 100 meter schoolslag heren' Boh Bonte. Haarlem, 1 mm. 16.8 sec; .Tan Lablans. DWT. 1 min. 21. sec.: H. Verleur, HPC. 1 min. 33 sec. 3x50 meter wisselslag estaf"tte mei?i°s: HVGB I 2 min. 3.2 sec.: DWR I 2 min. 3 8 sec.: Haarlem I en HVGB II 2 min. 12 2 spc. 3x50 meter wisselslag estafette ion- gens: Haarlem I 1 min.'51.2 sec.: HVGB I 1 min. 56.2 sec.: Haarlem II 2 min. 0.3 sec. 4x100 meter vrije slag estafette dames: HVGB 5 min. 33,3 sec.: DWR 5 min. 34.7 see HPC 5 min. 53 9 sec. 10x50 meter vrijslag estafette heren: HPC 5 min. 11 sec.; HVGB 5 min. 23,6 sec.; Haarlem 5 min. 29 sec. In Utrecht heeft HPC 1. voor de eerste klasse heren, de strijd aangebonden te gen UZSC 1. De Heemstedenaren moes ten het stellen zonder Joris Tjebbes. Nadat Geurtsen tweemaal succes had geboekt voor HPC kregen de Domstad bewoners een strafworp te nemen, waar mede ze hun achterstand verkleinden. Het was uit een scrimmage voor het HPC-doel, dat de gelijkmaker geboren werd. In de tweede speelhelft nam het spel een wat feller karakter aan. Het grootste gedeelte van de strijd speelde zich af op de Utrechtse helft. De Heem stedenaren kregen geen kans hun over wicht in doelpunten tot uitdrukking te brengen, terwijl Overhagen en Van Aalst de HPC-doelverdediger tot tweemaal toe het nakijken gaven. De uitslagen van afgelopen week lui den: Afd. A: MHSVHSM I 1—0, Neder land IVermaat I 16, SVOW't Wes ten 12. Afd. B: HSM 2—Nederland 2 2—2, Vermaat 2—HAC 1—5, Heeremans— Haak 0—0. Programma komende week: Afd. A: Maandag 22 Juni HSM I—Ver maat I, DSK 7 uur; Dinsdag 23 Juni Holl. Nautic—Nederland I, DSK 7 uur; Dinsdag 23 Juni MHSV—SVOW, Slaper dijk 7 uur. Afd. B: Maandag 22 Juni Vermaat 2— HSM 2, WH 7 uur; Dinsdag 23 Juni Nederland 2Heeremans, WH 7 uur; Vrijdag 26 Juni HaakWAC, WH 7 uur. Het onvermoeibare Adoptie-comité dat zo ijverig voor Puttershoek werkt, heeft een nieuwe actie op touw gezet, teneinde de geadopteerde gemeente Puttershoek er weer bovenop te hel pen. Maandag 29 Juni des avonds 19.15 uur zal op het R.C.H.-terrein een voet balwedstrijd worden gespeeld tussen het Heemsteeds politie-elftal en een militair elftal, gevormd uit de man- Schappen van de zware' luchtdoelartille rie, gelegerd in de Koudenhornkazerne Deze wedstrijd krijgt door verschillen de 'omstandigheden een zeer bijzonder cachet; zo zal b.v. de aftrap worden verricht door Fanny Blankers-Koen en Kick Smit treedt op als scheidsrech ter. De muzikale opluistering geschiedt door de R.K. Harmonie „St. Michaël" en na afloop van de wedstrijd zal de burgemeester aan de spelers enige herinneringen uitreiken. Alhoewel dit geen wedstrijd tussen afdelingskampioenen van de K.N.V.B. is, zal deze ontmoeting zeker wel het aankijken waard zijn; er wordt daarom een grote opkomst verwacht, niet het minst óm het goede doel. De belangstelling voor de puzzle be weegt zich gelukkig thans in stijgende lijn. Er zijn mensen die de puzzle erg moeilijk vinden, er zijn er ook die binnen vijf minuten de algehele oplos sing vonden- Met een klein beetje in spanning komt de oplossing' zeker uit de pen en daarom mag een woord van aansporing om aan deze aardige wed strijd, waaraan mooie prijzen verbon den zijn, niet ontbreken. Dinsdagavond 8 uur geeft het Kath. Gemengd Koor een uitvoering van César Franck's Mis, welke ditmaal zal geschieden in de Ned. Herv. Kerk aan het Wilhelminaplein. Een keur van so listen werkt aan deze uitvoering mede, om onder leiding van Evert Haak, dit concert tot een succes te maken. De afdeling Volleybal van H.B.C, nam Zondag met een dames- en heren team deel aan de R.K. Sportdag welke in Alkmaar gehouden werd. De dames behaalden tegen de dames van Tempo uit de Kaasstad een 32 overwinning en werden deswege gehuldigd met een lauwerkrans, de heren behaalden tegen de heren van dezelfde vereni ging een soortgelijke overwinning en kregen een medaille. Mede als gevolg van het prachtige weer maakte men na afloop van de dag nog eed rit met de touringcar en zo werd het een zeer gezellige en ge slaagde dag, waarop H.B.C. Volleybal met voldoening kan terugzien. B. en yy, van. Heemstede vragen een eré'diét' vin F 30.000 voor maatregelen ter zake van de burgerlijke verdedi ging. Dit crediet zal in vijf jaar wor den afgeschreven. In de toelichting op het raadsstuk deelt het college mede, dat de werving van het benodigde aan tal vrijwilligers een vlot verloop had. De gemeente werd verdeeld in dertien blokken met in elk blok een werkgroep van twintig vrijwilligers. Wanneer de theoretische opleidingen voltooid zijn, moeten de practische oefeningen begin nen. Elk blok zal voorzien worden van de bekende standaarduitrusting, waar mede een bedrag van f 19.500 gemoeid is. Het aanschaffen van brandweerpak- ken, rubberlaarzen, overalls en helmen vraagt bovendien ruim f 10.000. Het college heeft afgezien een deel der kosten door middel van inzameling in de blokken bijeen te brengen. Wat de burgerij boven de standaarduitrus ting wil schenken, zal op prijs gesteld worden. Met ingang van het nieuwe schooljaar willen B. en W. van Heemstede onderwijs in de lichamelijke oefening ook aan de leerlingen van de derde on vierde klas der openbare school doen geven door een vakonderwijzer(es). Het college zou het waarderen, indien ook de bijzondere lagere scholen hun hoger aanspraken op de gemeentekas zoude benutten door ook het vakonderwijs 1 lichamelijke oefening uit te breide waardoor dit beter tot haar recht za kunnen komen dan thans het geval Is- De plechtige afkondiging van Grondwetsherziening vond hedenmorg te Zandvoort plaats in de raadzaal v het gemeentehuis. Zij geschiedde c'0 de gemeente-secretaris, die eerst korte uiteenzetting gaf van de nis van de Grondwet en de thans da®j. in aangebrachte wijziging en very gens de wet voorlas. Aanwezig wa ,e verschillende belangstellenden, o.a. leerlingen der hoogste klasse der UR school. het Voor de geslaagde leerlingen v°?*J{eg Onderwijsverkeersexamen is op Rin 23 Juni in het gebouw „Domi" te y" veen een bijeenkomst georganiseerd, een enigszins feestelijk karakter ^crl dragen. Vertoond zullen worden Arthur Ranck-Jeugdfilm, en enkele filmpjes, terwijl bovendien Mr. Jann Den Haag zal optreden. ge- In verband met het grote aania;ieen' slaagde leerlingen zullen twee OU oJ(l komsten worden gehouden, n.l. een 9.30 uur en één om 1.30 uur. 102 f» 91 i* 3% Nea. 1953 314 Nederl. 1948 3)4 pCt. Ned 1950 3-3)4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr Urtbk. 46 3 pCt Ned. Handel Mt). eert A.K.CJ. Van Berkelu Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever cert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl Amerika l.qn Kon N Stonmb. M Nerl Scheepv Unie H.V.A. Dell MI1 eert ex div. 7Vi slot 10214 981b 98% 97 9914 96% 1(55 16514 103)4 132 15114 163 198 211 162% 3171b 9014 13314 129% 131') 103% Mi 165% 193)»* 901» 129', 1'!/ 104!» 95

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2