Tom Neumeier keer wint voor de achtste de Holland-beker Vier zonder stuurman van Willem III naar Henley A CC wint van Hermes D CS BROUWER titels te Den PUCK twee behaalt Haag ASCARI ZEGEVIERT OOK IN FRANCORCHAMPS Wim van Est en Gerrit Voorting laatste baankampioenen Reymes-Pronk wint Radio-Rallye Dames van De Vliet breken baanrecord HCC II verslaat Rood en Wit Wessels wint te Stuttgart Ned. zwemploeg voor Blackpool Gomales en Fangio lange tijd vooraan Sijbers (VVV) prof Parade et Riposte wint van Bern CRICKETCOMPETITIE Carvalhosa wint Prijs van Longchamps Ritmeester Gruppelaar wint te Parijs Engelse cricketploeg op drie plaatsen gewijzigd Sergeant Van Noorden legt 260 km. af Hoad verslaat Rosewall op Queens Club MAANDAG 22 JUNI 19& PAGINA 4 Dudok van Heel intern, amateur golfkampioen Iness verbetert wereld record discuswerpen Gonzales wereldkampioen tennis (professionals) Om zweef kampioenschap Schermen te Noordwijk Jacht op bruine kippeveer op stoffige landwegen De vier zonder stuurman van Wil lem III, die zal worden uitgezonden naar de wedstrijden te Henley. (Van onze roeimedewerker) Overgoten door fantastisch weer zijn gedurende het weekend de gecombineerde internationale roeiwedstrijden van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereniging en de Holland Beker-Wedstrijdvereniging op de Bosbaan gehouden. De Jubileumwisselbeker kwam met 2'/2 overwin ning (stuurmanloze vier, oude skif en halve dubbel twee) in het bezit van Willem III, terwijl de Adelborsten voor de beste prestaties in overnaadse gieken de wisselbeker „Rukt voort en ziet niet om" in de wacht sleepten. In grandioze stijl zag Tom Neumeier kans om wederom, aldus onafgebro ken sinds 1946, beslag te leggen op de Holland-Beker, een ongeëvenaarde prestatie. Zaterdagmiddag zorgden de dames al direct voor een verrassing. In het nummer snelroeien dames oude acht over 1000 meter kwamen de ploegen van Het Spaarne en De Vliet aan de start. Gewaagd als deze rivalen aaan elkan der zijn, gleden de dames allebei zeer hoog van start, waarbij Het Spaarne een ruim taf je kon nemen. Zonder zich maar een moment te laten imponeren zetten de dames van De Vliet een spurt in, welke van begin tot eind scheen te duren. In een verbazingwekkend baan- tempo van 36 volgde slag na slag. Feiloos en prima afgewerkt. De Spaar- nedames konden dit onmogelijk bijhou den en vielen successievelijk terug tot op ruim een lengte. Ook de eindsprint van De Vliet bleef fantastisch en het toch al scherpe record van 3 min. 27,-, gemaakt door De Vliet op de nationale kampioenschappen in 1952, werd ge bracht op3 min. 24,8! 2. Het Spaarne 3 min. 30. Dat ook in gewonnen positie het goed sturen van het grootste belang is bleek bij de jonge vier A, waarbij de stuurman van Argo vlak voor de tri bune, misschien geheel opgaande in de eindstrijd tegen Aegir, de kluts kwijt raakte en zijn baan niet hield. Hij ver speelde daarmee Argo's overwinning, zodat de medailles naar Groningen ver huisden: 1. Aegir 7 min. 09,2; 2. RIC 7 min 24,8; 3. Dordtse 7 min. 25,5; 4. Argo gedisqualificeerd. Het Spaarne, Nereus, Njord, Aegir en R.V. Munster startten in deze boei- volgorde voor de oude vier. Nereus, Aegir en Njord kwamen met 36 direct aan de kop. Het Spaame in tweede po sitie. terwijl de Duitsers al direct af zakten. Na 500 meter viel ook Aegir te rug, zodat de traditionele strijd weer ontbrandde. Njord met zijn lange lage slag (33) liep uit, doch kon het tempo niet volhouden. Hiervan maakte Nereus dankbaar gebruik en op 1750 meter hadden de Amsterdamse studenten de achterstand tot op minder dan een halve lengte ingelopen In enkele dra matische momenten voor de finish snoekte Njord tot 2 maal aan stuur boord, Nereus was ook volkomen op. Dank zij een tweetal op het laatste moment goed geplaatste slagen zege vierde Njord in een narrow escape. 1. Njord 6 min. 51 2 Nereus 6 min. 51,3. Aangezien de wedstrijden van de Koninklijke en Holland-Beker ge combineerd waren moesten er dus ook twee hoofdnummers zijn en dat is voor de Koninklijke de Jonge Acht B en de Oude Skif als „Hol land-Beker". Naast Nereus, Njord en Laga, schreven voor dit nummer ook nog in de Cadetten uit Breda en de R.S.N. de Bruxelles. De Belgen kon den al direct na de start het tempo niet bijhouden. De Cadetten lagen met Njord en Laga vrij gunstig, doch op de 500 meterlijn was Njord uitge lopen. Nereus kon het tempo niet volhouden. Het veld vloeide uiteen en er ontstond licht tussen de boten. Op 1500 meter kwam Laga nog iets opzetten, doch het tempo was te laag (30). Ook de Cadetten bleven goed hangen, maar vermochten het niet verder te brengen dan de derde plaats 1. Njord 6 min. 23.9; 2. Laga 6 min. 27,8; 3. Cadetten 6 min. 36.6: 4. RSN de Brux. 6 min. 42.7 sec 5. Ne reus Drie oude rivalen hadden ingeschre ven voor de oude skif. Zo erg oud is dat nu weer niet, maar meer de echte seniorroeier tegen de aspirantsenior- roeiers, als we het zo mogen noemen. Neumeier voor Willem III, Goudberg voor de Adelborsten en Van Mesdag voor Corn. Tromp. De skiffeurs waren goed gelijk weg, bleven prachtig in hun baan en hadden tot 500 meter nog geen centimeter aan elkaar cadeau ge geven. Neumeier roeide in een iets hoger tempo dan Van Mesdag, voor wat de eerste duizend meter betrof, varië rend van 28, 29 om 30. Op de 1000 meter kon Goudberg het tempo van de cracks niet meer bijhouden en viel terug. In de tweede helft liep Neumeier iets terug in tempo, doch het verschil was ook nu weer gering (tweemaal getimed op 29 tegen Van Mesdag 30). Neumeier achtste maal in successie de Holland- Beker. Een phenomenale prestatie. 1. Willem III (Neumeier) 7 min. 30; 2. Corn. Tromp (Van Mesdag) 7 min. 39,6; 3. Adelborsten (Goudberg) 7 min. 50,8- In het nummer vier, zonder stuurman, werd kort na de start de race geannu leerd, aangezien de Belgen (roeiend in een geleende boot) in het riet terecht kwamen. Öpnieuw gestart, bleek Nereus niet die kwaliteit te kunnen opbrengen, om ook maar enig gevaar te vormen voor de prachtige ploeg van Willem III. Het waterdek was beslist slecht en de met zijn vaste constante en volkomen beheerste haal, trok slag na slag weg. Hij raakte echter een weinig uit de koers op het moment dat van Mesdag een aanval inzette om de achterstand van een halve lengte in te lopen. De skiffeurs verwijderden zich gelukkig op het kritieke moment van elkaar en Van Mesdag zette een laatste zware aanval in. Even lagen ze gelijk op 1500 meteren het leek of Neumeier een inzinking kreegHet was slechts een paar sla gen. Hij herstelde zich prachtig, hernam vlot zijn tempo, kwam volkomen goed in zijn baan terecht en won met 9,6 sec. verschil voor Van Mesdag, voor de boot viel verschillende malen. Willem III in de start 44 kwam op 500 meter al een halve lengte voor en roeide in grootse stijl met 750 meter licht tussen de boten. De Belgen lagen in eerste instantie in derde positie, doch kwamen op de 1000 meter zeer goed bij en zagen kans Nereus te passeren. Het was ech ter onbegonnen werk om Willem III te benaderen. De ploeg roeide op zulk een voortreffelijke wijze, volkomen egaal, dat een uitzending naar Henley gerechtvaardigd is. De stijl was bril jant, de tijd echter niet bijzonder goed. 1. Willem III 6 min. 54, 7. 2. Cercle des (Van onze cricketmedewerker) In de eerste klas cricketontmoetingen hadden geen verrassingen plaats. Hermes—DVS verloor te Amsterdam van ACC met 96 runs, nadat de Schie dammers met de lunch 6 wiickets neer hadden van ACC voor 75 runs, bereik ten de Amsterdammers toch nog het totaal van 167, dank zij een fraaie en kansloze 41 van D. Disselkoen. Het grondfielden van Hermes bleef tot het laatst goed, het vangen was een heel stuk beneden het gewone eerste klas peil. Hermes had met de theepauze 34 voor nul op het bord, zakte na de hervatting ineen en was all out voor 71. W Feldmann 5 voor 21 en W. v. d. Hurk 5 voor 24. Het vangen van ACC was zeer goed, geen kans werd er gemist! Sparta won met 4 wickets van Haar lem. Haarlem begon met een totaal van 174 runs (J. Grupping 32 en J. Zijde hout 48, L. de Bruyn 3 voor 46 en A. Ruiterman 6 voor 48, Sparta sloeg de benodigde runs in anderhalf uur bij een. Op 194 voor 4 werd gestopt. Wil son 68 not out, (10 x 4) en L. Borrani 94. (5 X 6, 11 X 4). HCC 1 en HBS deelden de punten. HCC 1 (in 3i/2 uur) 148 (van Arkel 36 en Gallois 33). Dellow bowlde 5 voor 61. HBS had 87 runs op het bord voor 't verlies van 9 wickets toen de tijd werd aangekondigd. Ook tussen Excelsior en VRA kwam het tot puntenverdeling. VRA 163, Ex celsior 102 voor 8 (tijd). Toen Excelsior 100 runs op het bord had voor 3 wickets, gingen de Schiedammers Voor de runs, doch verloren toen snel achtereen 5 De Haagse athletiekkampioenschap- pen hebben Puck Brouwer twee titels opgeleverd. De 100 meter bracht zij in 12,2 sec. en de 200 meter in 26,1 sec. op haar naam. Op beide nummers zag Xenia Stadt—de Jong geen kans haar aloude tegenstandster de voet dwars te zetten. Twee maal moest zij, resp. in 12,5 en 26,5 sec., met de tweede plaats genoegen nemen. Puck Brouwer brachi daarmee het totaal aantal overwinnin gen voor Celebes op vijf. Jo van Schou wenCramer had het kogelstoten met 11.86 meter voor haar rekening geno men en ook op de 4 x 100 meter esta fette en de relay liepen -de Celebes- dames overtuigend naar de zege (tijden 5U.6 en 55,9 sec.). Bij de heren ging Vlug en Lening met het respectabele aantal van 10 titels aan de haal. De verrassendste bijdrage hier- toe was van Parlevliet afkomstig, die (als outsider) de 200 meter in 22,9 sec. vóór Van der Burg en Greep won. Op de 100 meter leverden Rulander en Sleeuwenhoek (beiden V. en L.) een fraai duel. Tot op 90 meter lag Sleeu wenhoek voorop, maar in de laatste me ters trok Rulander zich naast hem om tenslotte zijn clubgenoot op de streep te kloppen. Voor beiden werd 11 sec. af gedrukt. Verwey bewees op de 800 me ter met een tijd van 1 min. 57.8 op nieuw dat hij thans in vorm is. Ver- wey's prestatie betekende, dat de Trek vogels uiteindelijk met vier ere-plaatsen de sintelbaan aan de Laan van Poot konden verlaten. De internationale athletiekwedstrijden te Stuttgart hebben enkele zeer goede prestaties opgeleverd. Zeer fraai was de 3000 meter van de Belg Herman, die in 8.06.6 de beste wereldprestatie van 1953 leverde. Hij klopte in deze race zijn landgenoot en leermeester Gaston Reiff. Het verspringen eindigde in een over winning van de Nederlander Wessels met 7.08 meter. wickets, waarna op de draw werd aan gestuurd. Quick (91) D. Ingelse 32, Lochmann van Bennekom 6 voor 15, verloor van VOC met 34 runs, dat het tot een to taal van 125 bracht. G. Dobbinga droeg met 55 not out zijn bat door de innings. Quick (H) won van Kampong met 37 runs. Kampong: 95 (W. Bosman 4 voor 16); Quick 132. (W. Rijnders 33 en Holtappel 26), H. van der Bijl 452. HCC 2 heeft niet dan na heel veel moeite van Rood en Wit weten te win nen, met 2 wickets bleven de kampioe nen in de meerderheid. Rood en Wit scoorde, via 4 voor 52 en 6 voor 100, toch nog een totaal van 171, dank zij een brilliante innings van A. van Baas- bank, die het tot 47 (2 X 6, 5 x 4) bracht. E. Vriens 4 voor 56. Van 62 voor 1 (A. Schuur een snelle 36), stond het een gegeven ogenblik bij HCC 2, via 5 voor 75 en 6 voor 125, 7 voor 139 en 8 voor 143. Op dat totaal ging R. Colthoff voor een fraaie 48 uit. O. Planten met 6 en E. Vriens met 24 not out. brachten HHC 2 daarna in veilige haven. Op 173 voor 8 werd ge stopt. Vier minuten voor tijd werd hfer pas de winnende hit geslagen. D. Bijle- veld bowlde in 30 over 4 voor 65! NCB—Cambridge De ontmoeting tussen een N.C.B. elf tal en de Cambidge Crusaders, die Za terdag j.l. op het fraaie terrein vgn ACC te Amstelveen gespeeld werd, eindigde, na een volle dag cricket, in een draw. Voor de Cambridge Crusaders, die voor een totaal van 240 runs all out waren, scoorde D. Lister een geheel kansloze en fraaie innings van 97 runs, die 13 vieren bevatte. D. M. Savill was met 51 (2 X 6) na Lister, de hoogste scorer. Voor het Bondselftal deed W. Feld mann vier fraaie vangen en bowlde 2 voor 39. D. Byleveld had in 26 overs 3 voor 80; W. v. d. Hurk 1 voor 54, terwijl P. Maas en C. J. Slagter elk twee wi ckets namen ten koste van resp. 52 en 4 runs. De laatste bowlde echter op Ue staartwickets. Het Bondselftal kreeg drie uur om de benodigde runs te ma ken, doch slaagde hierin niet. Bij het verstrijken van de speeltijd had het NCB elftal 164 runs op het bord staan voor het verlies van 7 wickets. W. Feldmann was met een zeer fraaie innings van 45 topscorer, gevolgd door een goede in nings van 38 door C. J. Slagter. Voorts W. van Weelde 33 en C. de Nijs 18. F. M. Anderton bowlde 3 - 32; K. Marsden 2-22 en J. C. Mackenzie 2 - 26. Deze laatste bowlde echter veel te veel no- balls. Het op de golfclub „De Pan" te Huis ter Heide gehouden internationaal ama teur golfkampioenschap is in een over winning voor Dudok van Heel (Hilver- sumse Golfclub) geëindigd. Na in de halve finale Zinnicq Bergmann (De Dommel) met 1 up te hebben verslagen, zegevierde hij in de eindstrijd met 3 en 2 tegen Gregory (Kennemer Golfclub. Gregory had de finale bereikt door in de halve eindstrijd Swane (De Dommel) met 4 en 3 te kloppen. Regates Bruxelles 7 min. 06,6. 3. Nereus 7 min. 09,9. Wat zegt U van een baantempo van een damesploeg van 38, 35, 32, 33, 34, en finish 30? Dat presteerde onze natio nale kampioene Agnes Reuter van Nautilus, in het nummer dames oude skif. En dat bij zulk een temperatuur. Het wekte aller bewondering. De tegen standsters hadden dan ook niets in te brengen. 1. Nautilus (A. Reuter) 4 min. 06.3; 2. De Hunze (Veenstra) 4 min. 11; 3. R. V. Münster 4 min. 21,2. Dr. Van der Meer heeft in Willbren- ninck, van het Spaarne, een goede part ner gevonden voor zijn nummer dubbel twee Het ging van een leien dakje en zonder moeite presteerde de combinatie Willem III/Het Spaarne, het in een con stant baantempo van 34 een 2000 meter te roeien in 7 min. 09,4 sec. Tweede werd Viking in 7 min. 41,5. 3. R. S.N. de Bruxelles 7 min. 50 sec. Voor de Nederlandse zwemploeg, die Za terdag 27 Juni a.s. te Blackpool in een landen wedstrijd Groot-Brittannië ontmoet, zijn nog enkele zwemsters en zwemmers nader aangewezen. Zo zal bij de dames Ria Vonk (HDZ) de 100 meter vrije slag zwem men, terwijl in de estafette 3x100 meter wisselslag Geertje Wielema (HZC) of Joke de Korte (ODZ) op de rug- en Rika Bruins (GZ en PC) op de schoolslag zullen uit komen. De zwemster voor de vrije slag zal te Blackpool worden aangewezen. Bij de heren vertegenwoordigt Wim de Vreng (AZ 1870) Nederland op de 100 me ter vrije slag en voor de 100 meter rug- slag heeft men Jitse van der Veen (LZO) en Korteweg (AZC) uitgenodigd, uit welke beide zwemmers te Blackpool eeen keuze zal worden gemaakt. Als vierde man voor de estafette 4x100 meter vrije slag is Nico van Vliet (Robben) aangewezen (Dikstaal, Pieters en De Vreng waren reeds gekozen), en in de estafette 3x100 meter wisselslag zullen Jitse van der Veen of Korteweg de rug-, en Van Zijl (Sleutelstad) de school slag zwemmen. De deelnemer voor de vrije slag zal in Blackpool worden gekozen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, Zondagmiddag Geruime tijd vóór de bel luidde ter aankondiging van de laatste ronde in de strijd om het baankampioenschap 1953 over vijftig kilometer zonder gangma- k i n g voor professionals en onafhanke- lijken heeft Wim v. Est serieuze aan spraak gemaakt op de verovering van zijn tweede baantitel. Op het beslissen de moment echter kreeg hjj geen nieu we kans bijtijds een uitlooppoging op touw te zetten. Hü moest lijdelijk toe zien hoe zijn ploegmaat voor de Tour de France, Gerrit Voorting, hem op het wapen van de sprint royaal klopte, ter wijl H. v. d. Kamp zich bovendien juist tussen dit tweetal op de tweede plaats kon nestelen. Wat het nationale kampioenschap achtervolging betreft, hebben zich geen opvallende verrassingen voorgedaan. Met een zelfbewuste superioriteit ver overde v Est in dit zwaarste onderdeel van de baannummers de rood-wit-blau- we tricot. De enige gebeurtenis van be lang vormde hier het feit, dat de jonge veelbelovende prof Adri Voorting in de halve finale de vroegere kampioen Ge rard Peters uitschakelde voor een plaats in de eindstrijd. V Est maakte in de tweede serie korte metten met Lakeman, die kenne- liik niet op toeren kon komen en na 4 min. 21 sec. rijden zijn tegenstander vlotweg zag passeren. Adri Voorting kreeg de uitermate zware opgave van Fst tegenstand te bieden. Op een moge- ufL overwinning van Voorting reken de begrijpelijkerwijze niemand Welis- waar nam hij onmiddellijk na de start een kleine voorsprong, maar toen van Est eenmaal het tempo in de benen kreeg, was er geen houden meer aan. Wat Voorting ook probeerde, zijn ach terstand werd steeds groter. Ook scheelde het zelfs weinig, of hem was hetzelfde „trieste" lot van Lakeman ten 5? Te Parijs is een internationaal con cours hippique gehouden omdePrijs van Langchamps, waaraan onze lanctge noot Rijks met „Master" deelnam In de finale legde de Portugees Jose Carvalhosa met „Florentine' het par cours, waarin zestien hindernissen wa ren opgesteld, foutloos af, hetgeen g der andere deelnemers presteerde. Hij werd winnaar en net 1 mm. 3,2 sec. afdrukken. De tweede plaats werd be- zet door It. Raymondo dlnzeo (It.) met Meramo" met 1 fout in 59,4 sec. Zeven ruiters eindigden op de derde plaats ex aequo, waarbij onze landgenoot Rijks met „Master". J Een internationale wedstrijd hoogte- sprong werd gewonnen door de Dui - ser Von Buchwaldt met „Jaspis Hij haalde 2.20 meter, hetgeen een nieuw Duits record betekent. Op de laatste dag van het internatio naal concours hippique te Parijs werd een springconcours om de troostprijs van het Pare des Princes gehouden Eerste werd ritmeester Gruppelaar (Ned.) met „Random Harvest" als enige combinatie, welke zonder fouten rondging. Tweede werd kapitein Laforest (Frmet „Cap d'Antibes" en derde Lom bard (Belg met „Dandy". Onze dangenoot Pistonus bezette met „New Marketde vierde «laati Mathieu Sijbers, de jonge, talentvolle rechtsbuiten van VVV, heeft een con- tract afgesloten met de Zuid-Duitse prol- club F.C. Pirmasens. Ook Carlier, wiens contract met F.C. Köln niet verlengd is, heeft zich thans aan F.C. Pirmasens ver bonden. Het Engels cricket-elftal, dat Donder dag 25 Juni op Lords te Londen de tweede testmatch tegen Australië begint, is als volgt samengesteld: Len Hutton, aanvoerder; Freddie Brown, Trevor Bai ley, Denis Compton, Alec Bedser, God frey Evans, Willy Watson, Tom Gra- veny, Tony Lock, John Wardle, Brian Statham en Don Kenyon. Het elftal van de eerste testmatch is dus op drie plaatsen gewijzigd Reg Simpson, Peter May en Roy TattersaU zijn vervangen door Freddie Brown, Wil ly Watson en Tony Lock. Tijdens universitaire wedstrijden te Lincoln heeft de Olympische kampioen Sim Iness van de universiteit van Zuid- Californië bij het discuswerpen een af stand van 57.934 meter gehaald. Een nieuw wereldrecord. Gordon Pirie heeft in het White City- stadion het Engelse record op de 3 mijl verbeterd door een tijd van 13 min. 41,8 sec. voor zich af te laten drukken. In de fir.ale van het wereldtenniskam pioenschap voor profs heeft pancho Gon zales met 46, 64, 75, 62 van Do nald Budge gewonnen. Budge bood veel krachtiger tegenstand dan verwacht was, maar hij kreeg een zware inzinking in de vierde sèt. Kramer, Sedgman en Se- gura hebben niet aan dit kampioenschap deelgenomen. deel gevallen, v. Est maakte tevens de snelste tijd van het seizoen: 6 min. 49.4 sec. In het baankampioenschap over 50 kilometer zag het er lange tijd naar uit, dat een eindsprint de beslissing moest brengen. Iedere uitlooppoging werd on middellijk in de kiem gesmoord en hoe dikwijls vooral Piet Haan probeerde uit het peleton te ontsnappen, telkenmale werd hij resoluut in de kraag gevat. Totdat 33 ronden voor het einde Bak ker, van Est, v. d. Kamp en Gerrit Voorting in voorbeeldige samenwerking het tempo aanmerkelijk verhoogden en vrij spoedig een veilige voorsprong hadden veroverd. Het peleton werd na genoeg in zijn geheel gedubbeld. Toen kreeg v. Est een afdoende bewaking van zijn mede-ontsnappers, die het op een eindsprint lieten aankomen, waar in G. Voorting zich de sterkste toonde. De „revanche" over 50 kilometer achter grote moteren heeft in geen en kel opzicht aan de mogelijke verwach tingen beantwoord. Voortdurend kampten verscheidene renners met bandenpech en op een ge geven ogenblik moest Pronk halsover kop de rol loslaten, daar de motor van gangmaker de Graaf in brand vloog; ge lukkig zonder ernstige gevolgen. Bak ker, reeds te laat gearriveerd door een aanrijding, bleek na dit incident zijn strijdlust te hebben verloren: tien ron den voor het einde stapte hij ontmoe digd de baan uit. Dit alles deed overi gens niets af aan het voortreffelijke, constante rijden van C. Bijster, die, van kop af vertrokken, geen enkele kans tot passeren weggaf. Een klassementswedstrijd voor ama teurs leverde een overwinning op voor Bontekoe, die met 15 punten ruim schoots zijn zege verdiende. Wim van Est trekt stevig aan het groepje koplopers, dat een ronde voor sprong neemt. In vierde positie Gerrit Voorting, de kampioen op dit nummer (50 km.). De race om de Grote Prijs van België, gehouden op het snelle circuit van Fran- corchamps, is gewonnen door Ascari met Ferrari. Ook de tweede prijs was voor een Ferrari: Villoresi. Op de derde plaats eindigde de Argentijn Marimon met een Maserati, gevolgd door de Graffenried eveneens in -en Maserati. Fangio, die in de trainingsritten de snelste tijd had gemaakt, werd tijdens de race uit zijn wagen, geslingerd. Hij werd licht ge wond. De snelste ronde kwam op naam van Gonzales met Maserati. Gemiddel de snelheid 185.518 km/u. De race was een der meest dramati sche, ooit op het snelle circuit van Fran- corchamps vertoond. Het werd een vol ledige overwinning voor de Italiaanse merken. De rivaliteit tussen de Italiaan se en Argentijnse coureurs leidde tot een fantastisch snelheidsduel. Daaruit kwam de wereldkampioen Alberto Ascari als overwinnaar te voorschijn. Het was zijn tweede overwinning op het circuit van Francorchamps. De wedstrijd begon met de Argentijn Fangio in een Maserati aan de kop. Nog voor de tweede ronde nam de Argentijn Gonzales de leiding over, gevolgd door Ascari, Farina en Villoresi. De twee Maserati-coureurs liepen ge leidelijk verder uit op Ascari en Farina totdat na de 12 ronden Gonzales, die tot dan toe de grote animator van de wed strijd was geweest, aan de kant bleef staan met een gebroken verbindings- stang van zijn gaspedaal, waardoor hij tot opgeven werd genoodzaakt. Fangio verving hem aan de kop, totdat een ron- Zaterdag is in alle vroegte een in beste stemming verkerende ploeg van de Kon. Luchtmacht op het vliegveld Teriet terug gekeerd, na een rit van 600 km. naar het plaatsje Rotenberg tussen Bremen en Ham burg te hebben gemaakt. Sergeant Van Noorden had hier zijn Olympia-zweefvlieg- tuig, waarmee hij aan de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland deel neemt, aan de grond gezet. De afstand van 260 km., die hij bereikte, heeft hem een flinke voorsprong op de andere deelne mers gegeven. Koch op de Minimoa en De Boer op de Olympia brachten het tot resp. 165 en 156 km. en bezetten daarmee de tweede en derde plaats in het dagklasse ment van Vrijdag. In totaal legden de tien deelnemende vliegers Vrijdag ongeveer 1.100 km. af. Het klassement ziet er na drie wedstrijd dagen als volgt uit: 1. Van Noorden (LSK Zweef vliegclub Gilze Rijen) 487 p.; 2. Koch (Gooise en KLM Zweef vliegclub) 413 p.; 3. Aalmoes (Zuid-Hollandse Vliegclub) 408 j. Nieuw hoogfe-record De K.L.M.-gezagvoerder Koch is boven het zweefvlieg-centrum Teriet tot 4.400 m. hoogte gestegen. Dit is de grootste hoogte, welke ooit boven Nederland met een zweef vliegtuig werd bereikt. Koch werd tot 400 m. opgesleept met een motorvliegtuig, zo dat zijn hoogtewinst 4.000 m. bedroeg. Dit betekent een nieuw Nederlands record. Het oude stond met 3135 meter op naam van I. de Boer. C'W-V--E de later ook hij voor zijn pit halt hield met een defecte motor. Hij stapte over in de Maserati van Claes, die op dat mo ment de zevende plaats innam. Hij stormde achter de leiders aan, maar met bijna 4 minuten achterstand op de aan kop rijdende Ascari. In de 14e rondo verdween Farina van het strijdtoneel. Geleidelijk voerde Ascari zijn snel heid op. Na de 24e ronde, welke hij in 4 min. 39 sec. aflegde, bedroeg zijn ge middelde snelheid 181.326 km/u. Hij had toen 2 min. 15 sec. voorsprong op Haw thorn, die vlak voor Marimon reed en 2 min. 20 sec. op Villoresi. Kort daarna schoot Villoresi met een indruk wekkende spurt Marimon en Hawthorn voorbij en intussen liep Fangio elke ronde enkele seconden van zijn achter stand in. Na de 28e ronde kreeg Haw thorn achterstand door motorpech. As cari was vrijwel zeker van de zege, maar Fangio zette alles op alles om althans een tweede plaats voor Maserati te ver werven. Steeds kleiner werd het ver schil tussen hem en Villoresi. Er bleven nog twee ronden over. Fangio reed met maximum snelheid. Dat leidde er in cL bocht van Stavelot toe, dat zijn wagen slipte. Fangio werd uit de Maserati ge slingerd. Eén van zijn schoenen bleex aan een pedaal hangen. Hij werd mej een ambulance naar een eerste hulppost gebracht en daar voor kleine blessures behandeld. Nog op de ambulance liggend sprak hij per radio tot zijn Argentijnse bewonderaars om hen te verzekeren, dat er niets was gebeurd. De uitslag luidt: 1 Ascari (It.) met Ferrari, 508.320 km. in 2 uur 48 min- 30.35 sec., gem. snelheid 180.996 km/u. - Villoresi (It.) met Ferrari, 2 uur 51 min- 18 54 sec., gem. snelheid 178.028 km/u- 3 Marimon (Arg.) met Maserati, op i ronde. 4 de Graffenried (Zwit.), met Maserati, op 1 ronde. 5 Hawthorn Gj Br.), met Ferrari, op 1 ronde. 6 Trrntlg* nant (Fr.), Met Gordini. op 3 ronden. Rosier (Fr.), met Ferrari, op 3 ronden. 55 Een overwinning van 9—7 van de Ne derlanders was het slot van een degen- ontmoeting tussen de Haagse scherm- vereniging „Parade et Riposte en Zwitserse Fechtklub Bern. Hoofdzake lijk was deze zege te danken aan h prachtige werk van ir. van den Hoeve en van Hordijk, die, na de eerste partij te hebben verloren, op dreef kwam. ir- van den Hoeve verraste zijn tegenstan ders meermalen met zijn gevaarlijK teensteken en zelfs maitre Vaugenot, die deel uitmaakte van het Zwitserse team, werd tweemaal door een teensteek ge raakt. De Zwitserse ploeg was gehandi capt door het uitvallen van Hamberger, die na zijn eerste partij last van dm» ligheid kreeg. Aangezien de .Zwitser geen reserve hadden, waren zij geno zaakt de resterende partijen yan Han berger te verdelen over de drie over 6 equipiers. De meest opvallende scherme was men zou geneigd zijn te zege, vanzelfsprekend Vaugenot Hij ha teerde de degen schitterend Met klem bewegingen maakte hiji treffer na tr fer. Zo verloren van Kregten, HordU en Kuypers resp. met de cijfers 5—2, o 2 en 5—0. Ir. van den Hoeve bracht he er tegen deze meester het beste af, de partij tussen hem en Vaugenot, wel de laatste van de ontmoeting was, ver loor hij met 10-8. Alle partijen werden om 5 touchés getrokken maar by wijze van uitzondering ging de laatste parui over 10 treffers. De finales van de Londense tennis kampioenschappen op Queens Club ne ben enkele verrassingen opgeleverd In het heren-enkelspel heeft de Austr» liër Hoad zijn landgenoot en Wimbledon favoriet Rosewall met 8—6, 10—8 ye slagen. De Belgen Washer en Brichan hebben het heren-dubbelspel gewonn door de Australiërs Rose en Hartwig slaan met 1—6, 6—4 en 8—6. In het mes-dubbelspel zegevierden de Ame» kaanse dames Maureen Connolly en Job Sampson met 64, 108 overJeaIL keiQuertier en Helen Fletcher (Eng-'j Het dames-enkelspel is door Jean Kin* Quertier gewonnen. Een door de districten kroningen/ Drenthe en Friesland van de K.N.A.U. niengestelde Noord Nederlandse athletie ploeg heeft het te Wilhelmshafen tegen vertegenwoordigend team van Noord- Duitsland niet tot de zege Kminen pi gen. De- dames verloren met 78 tegen punten en de noordelijke heren moe®uJj met 113 tegen 144 punten de eer aan n tegenstanders laten. (Van onze sportredacteur) De equipe ReymesPronk uit Arnhem is klaarblijkelijk doende zich dit seizoen een uitstekende reputatie op te bouwen. Het eerste „grote" automobilistische sport gebeuren van betrouwbaarheidsritten, de Drie Provinciën-rit (meetellend voor het nationaal kampioenschap), is reeds door deze combinatie gewonnen. Aan deze lauweren heb ben Reymes en Pronk nieuwe toegevoegd. De Radio-Ral- lye, georganiseerd door de „Hertogrijders" en de K.R.O., hebben zjj zonder strafpunten volbracht. Uiteraard bete kende dat de overwinning. Geen van de 214 equijjes, die ook waren gestart, bereikten zulk een fraai resultaat. En waar een bruine kippeveer te vinden als iedereen in het Brabantse plots alleen maar witte kippen schijnt te hou den. Desondanks hebben wij tod natuurhJ1: Wij hebben het ditmaal eens over een andere boeg gegooid. Doorgaans plegen wij door een official gebracht te worden naar de meest attractieve „punten" in een rit als deze. Met enig leed vermaak zien wij toe, hoe slechts weinigen zich niet laten verrassen door de val strikken, die de organisatoren hebben uitgedacht. Daar, waar iedereen, zelfs de minst geroutineerde, de route een voudig niet kan missen, ko men wij dan niet. Dat min of meer passieve element heeft ons steeds een onbehaaglijk gevoel gegeven. Thans hebben wij ons met de complete wapenrusting van een kaartlezer in een auto mobiel gevestigd. Wij zijn van de startplaats vertrok ken met alle goede moed, die elke deelnemer heeft. Met alle strijdvaardigheid even eens. Wij hebben volgehou den. Tot het bittere einde, zoals dat heet. Ondanks de stof van de Brabantse bin nenwegen. Ondanks de tijd nood, de gemiste en de ver keerd binnengekomen con troleposten. Het aantal straf punten, waarmee al onze con- ciëntieuze pogingen zijn ge honoreerd weten wij nog niet. Wij vermoeden echter, dat het dichter bij de 300 dan de 200 zal liggen. Zonder enige schaamte bekennen wij dit. Het voorlopig klassement heeft namelijk reeds uitge wezen, dat van de uit Apel- Natuurlijk hebben wij in hoofdzaak door Noord-Bra bant gereden. Eerst een aan looproute van circa 160 km., daarna het gezamenlijke tra ject. Over smalle wegen, waar het stof hoog opwaaide. Over zandweggetjes zelfs, waar doorn gestarten daar zijn karresporen een aanslag op ook wij het avontuur begon- de schokbrekers hebben ge nen er één is, die meer dan daan. Over bochtige rivier- 700 strafpunten heeft behaald, dijken, waarvan het grint Er is'zelfs een equipe in Den losgereden was. En a) rijden- Bosch binnengekomen met de moesten wij, kaartlezer, ruim 1600 strafpunten.... er voor waken onze coëqui- De Radio-Rallye is enig in zijn soort. En attractief. Dat pier niet over verkeerde we gen te zenden. Wij hadden wordt wel bewezen door het tot taak, zo dicht mogelijk bij grote aantal deelnemers. Pre cies 215 equipes zijn Zater dagmorgen uit vijf verschil lende plaatsen Apeldoorn, de cirkel te blijven. Deze cirkel was het gezamenlijke traject, vanuit een dorpje in de omgeving van Den Bosch ten gemaakt en controleposten gemist. - betekende per keer z0,ari strafpunten. En als ge y bedenkt, dat er vijfentw tig routecontröles in het m ject waren, wij zeker een h» uur te laat arriveerden als de meeste equipe's (ook strafpunten) en dan en nabij 300 strafpunten he ben gekregenWij niet ontevreden, maar j„ hebben respect voor de e<J pe ReymesPronk: nul str punten! De uitslagen; vroeS Algemeen winnaar: Pronk (Arnhem) 0 str* Route Rotterdam: 1. D- K merP. de Lint (Hilleg berg) 120 str.pt.; 2. Mevr. Martin—B. Dresens (Ein£"1d. ven) 145 str.pt.;; 3. H. HeijdenA v. d. Vlugt strpt Route Apeldoorn: 1- 0 ReymesPronk (Arnheni str.pt.; 2. A. v. d. BoogaaJ E. Meihuizen (Nijmeg 66 str.pt.; 3. J. PelUcaan---,, Behrends (Rhenen) 69 i- Venlo: 1. A.Lp) Route Hilversum, Venlo, Rotterdam de finish met een straal en Bergen op Zoom ge- van twaalf centimeter getrok- start. Omstreeks kwart voor ken. Juist het zo dicht rao- elf bestegen wij ons strijdros gelijk bij de cirkel blijven en wij zullen niet de enigen was de moeilijkheid. De ene geweest zijn, die enigszins op- weg was verboden. Die ging gewonden de radio afstelden plotsklaps over de cirkel. De op de K.R.Ó. Want op dat andere scheen een uitsteken moment wist niemand wat er zou gebeuren, half vijf des middags bleef nog de gelegenheid te bieden om Tot het gemiddelde op peil te brengen. Want uiteindelijk de radio aan. Steeds weer moesten wij ook nog een snel- volgden aanwijzingen en op drachten. Rijd naar handwij zer nummer zoveel, lever bij paddenstoel nummer.... een heid van 40 km per uur be reiken. Dan was het verlei delijk om even tijd te win nen. Verleidelijk, maar ook rose giro-enveloppe in, houd gevaarlijk. Want juist dan een dode vlieg in een cello- waren er van die korte om- phaanzakje gereed, beves- weggetjes, die even dichter tig twee geschilde aardappe len aan een wollen draad en lever het daar en daar in.... bij de cirkel kwamen Daar zaten natuurlijk de controles. Wij wisten het goed. HeijdenElshout (Drun®^ 30 str.pt.; 2. F. Hundescn 2 J. de Roos (Kerkrade) str.pt.; 3. C. JanssenF- mans (Venrayi 219 str.P Route Bergen op z°°fE^ L. v. d. Heyden-S. Bief 8jc. (Vughtj 27 str.pt.; 2/„réda' Verbunt—C. Verlaan 37 str.pt.; 3 A. van fu^il- mevr. L. van Bommel burg) 60 str.pt. roe' Route Hilversum: yy nen—J. Butter (BeUU __jl. str.pt.; 2. H. Boeschote» Boeschoten (Doorn) 3* r>cr\e$ 3. Th. van Dijk—C- K (Zeist) 413 str.pt. J\f- Damesprijs: 1. me mevf- Vermeulen Thunach-j.pt. N. ScharrooHoek oo (Route Hilversum)- a.r0oie' Teamprijs: 1. De rijders, 213 str.pt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4