Kans op spoedige wapenstilstand in Korea lijkt verkeken OOK AAN HEI STRAND l%0HeEspoor van het zwaarcC Pinay vijfde formateur Kerstening of ontkerstening in Frankrijk s c Overleg van politieke leiders slechts ten dele gelukt Van vrije concurrentie in EKSG niet veel sprake 0 A R Rhee schendt persoonlijke beloften Hillary en Ten Sing in Katmandoe Koning Norodom in Cambodja terug Bermuda: 8 Juli Hendrik de Man bij ongeval gedood 214 km. per uur Kanttekeningen uit mijn bergparochie Het geloof is niet uitgedoofd, maar elke geloofspractijk is er met de spot en valse leuzen uitgewist WERELDVREDEDAG IN DE HOOFDSTAD GEVIERD MAANDAG 22 JUNI 1953 PAGINA Bloemen, rijst en vermiljoen „Om opstand te voorkomen Churchill neemt de Vanguard Oekrainse prelaten vrijgelaten? Bende laat trein op W.-Java ontsporen Elf doden en acht-en-dertig gewonden Mgr. A. Albers terug naar Indonesië Hogere productie aan verzekeringen Snelste modelvliegtuig Afscheidsbezoek van generaal Ridgway Kortere Ingenieursstudie geen Evangelie Al wil de regering deze helpen bevorderen Ook Vaderdag voor de oudste Delftenaar Examens Door P. JOH. PIEPER Maximumprijzen voor kolen te hoog vastgesteld Herziening van Europese h" nerdraa in de vracti}k wisselkoersen WMmA :%f p I i» mm I v t* §jp -§§ Productiecijfers Handelsbesprekingen met Joegoslavië Zaterdagavond zijn opnieuw 688 anti communistische krijgsgevangenen met steun van het Zuid-Koreaanse leger uit hun kampen bij Taegoe gebroken. Een van de gevangenen werd gedood, vier anderen en drie Amerikaanse wacht posten werden gewond. Het totaal der ontsnapten is nu gestegen tot ruim 25.900. Waarnemers zijn van mening, dat er geen kans meer is op een spoe dige wapenstilstand in Korea, tenzij president Synfman Khee zijn houding Verandert. Maar dat laatste wordt niet Waarschijnlijk geacht. Intussen zal de Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken, .Walter Robertson, vandaag per vliegtuig naar Korea ver trekken om een speciale boodschap over te brengen aan de Zuid-Koreaanse pre sident, opgesteld door minister Foster Dulles. Daarin wordt gezegd, dat de Verenigde Naties zullen voortgaan met te proberen een wapenstilstand te be reiken op de reeds bekende voorwaar den. De opperbevelhebber van de Verenig de Naties in Korea, generaal Mark Clark, heeft gisteren in een verklaring De Nieuw-Zeelander Edmund Hillary en de scherpa Ten Sing, die de top van de Mount Everest bereikten, zijn Zaterdag met de hoofdgroep van de Britse expeditie in Katmandoe aangekomen. Zij werden met bloemen, rijst en vermiljoen poeder be strooid w een geestdriftige menigte, die de mannen langs de bergweg naar Katman- *doe toejuichte. Zij werden ontvangen door de leider der expeditie, kolonel Hunt, ctie eerder in Kat mandoe was aangekomen, de Britse ambas sadeur in Nepal en een grote menigte. Koning Norodom Sihanoek van Cambod ja is Zaterdagavond in gezelschap van zijn moeder plotseling naar zijn land terugge keerd, nadat hij precies een week tevoren even onverwacht een toevlucht had ge zocht in de Thailandse hoofdstad Bangkok. Destijds heette het, dat de koning had ge zworen niet te zullen terugkeren, voor en aleer Frankrijk aan Cambodja autonomie binnen de Franse Unie zou hebben verleend. Een woordvoerder van de koning ver klaarde, dat zijn terugkeer een opstand zal Voorkomen va", „ongeduldige onderdanen, die onafhankelijkheid van Frankrijk eisen en wellicht anders hun toevlucht nemen tot een guerilla-oorlog". Westelijke waar nemers in Bangkok waren van mening, dat de terugkeer van Norodom is geschied, Omdat de regering van Thailand hem niet Wilde toestaan Bangkok te gebruiken als centrum voor propaganda. Anderen denken, dat de koning vreest in zijn afwezigheid te worden afgezet door de Fransen. Noro dom is nog niet in de hoofdstad Pnom penh teruggekeerd, maar wacht in Battim- bang, 300 km. naar het Noorden, de reac tie van de Fransen af. Thans is officieel bekend gemaakt, dat de conferentie van de Westelijke „Grote Drie" Op de Bermuda-eilanden op 8 Juli zal be ginnen. De conferentie wordt gehouden in D-milton en de perschef van president Eisenhower, Hagerty, tezamen met het hoofd van de geheime dienst van het Wit te Huis, James Rowley, heeft zich at haar die plaats hegeven om de nodige voor bereidingen te treffen. Aanvankelijk zou de conferentie medio Juni gehouden worden, maar in verband hiet de Franse kabinetscrisis werd zij al eerder uitgesteld tot 29 Juni. In Londen Werd bekend gemaakt, dat minister-presi dent Churchill morgen over een week aan boord gaat van het slagschip „Vanguard". Öij is dan vroeg genoeg op de Bermuda's om de Amerikaanse president en de Franse Vertegenwoordiger te verwelkomen. Presi dent Eisenhower vertrekt 7 Juli met zijn Particuliere vliegtuig, de „Colombine". Volgens Radio Kiev heeft de Russische legering vier prelaten uit de gevangenis Ontslagen. De namen werden genoemd van Mr Slipyj, aartsbisschop van Lwow, Mgr. J. Latyservsky, titulair-bisschop van Ada- da, Mgr. P. Werkun, Apostolisch Visitator, dn Mgr. N. Budka, titulair-bisschop van Pa fara. Het bericht der vrijlating is door kerkelijke autoriteiten in West-Europa met grote reserve ontvangen. I kunt U Uw lijfblad trouw blijven. Wij zullen gaarne voor bezorging aan Uw vacantie-adres zorgdragen! Stel ons echter tijdig d.w.z. min stens 5 dagen vóór Uw vertrek op de hoogte van Uw tijdelijke adres en vermeld dan tevens Uw vaste adres, datum van ingang en wanneer deze U bekend is de datum van terugkomst. Weekabonné's gelieven over de periode, welke zij afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger, van wie zij op hun vaste adres ons blad ont vangen. DE ADMINISTRATIE gezegd, dat het vrijlaten van niet-com- munistische gevangenen op Korea in strijd is met de persoonlijke verzeke ringen, die hij van president Syngman Rhee had ontvangen De Zuid-Koreaan se regering, aldus de verklaring, heeft haar beloften gebroken en Zuid-Ko reaanse wachten waren medeplichtig aan de ontsnappingen. Generaal Mark Clark ziet hierin een rechtstreekse schending van de macht, die hij be kleedt. Alle mogelijke maatregelen zul len worden genomen om de ontsnapte gevangenen weer vast te zetten. Maar er is niet besloten over te gaan tot ver vanging van Zuid-Koreaanse wachtpos ten, voornamelijk omdat er-in dat ge val troepen van het front moesten wor den teruggetrokken. De Zuid-Koreaanse ambassadeur in de Verenigde Staten zei in een vraaggesprek, dat zijn rege ring haar pogingen om de niet-com- munistiscbe gevangenen vrij te laten zal voortzetten. De premier van Zuid- Korea, Paik Toe Tsjin, heeft gistermid dag een kort bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van generaal Mark Clark in Tokio- Niet-communistische ge vangenen op het eiland Tsjejoe, dat te genover de Zuid-Koreaanse havenstad Poesan ligt, hebben gisteren gedemon streerd voor hun onmiddellijke vrijla ting. Terwijl de Chinees-nationalistische pers van Formosa het optreden van Syngman Rhee warm steunt, uiten de communistische Chinezen en Noord- Koreanen hun twijfel aan de goede trouw van het opperbevel der Vere nigde Naties. Als de geallieerden niet voor het eind van de maand een bevre digend antwoord kunnen geven op de Noordelijke protestnota, zo zegt radio- Pjongjang, dan zou dat wel eens aan leiding kunnen geven tot „ernstige ac ties van het gehele volk van Noord- Korea". President Auriol van Frankrijk heeft de conservatieve oud-premier Antoine Pinay verzocht een regering te vormen. Als Pinay op dit verzoek ingaat, is hij de vijfde, die probeert een nieuwe re gering te vormen, sedert de regering Mayer op 21 Mei haar ontslag aanbood. Vorig jaar heeft Pinay tien maanden lang aan het hoofd van een regering ge staan en daarbij voerde hij een politiek om „de franc te redden". De uitslagen van de onlangs gehouden gemeente raadsverkiezingen werden destijds uitge legd als een bewijs van zijn populariteit in Frankrijk. Vanmiddag zal Pinay laten weten, of hij de opdracht aanvaard. In ieder geval kan hij uitgaan van een nuttig document. President Auriol had namelijk, met het oog op de ernst van de crisis, een bijeenkomst georganiseerd van 21 politieke leiders, onder wie ver scheidene oud-premiers. De bedoeling was, dat zij, onder voorzitterschap van de conservatief Paul Reynaud, een samen vattend regeringsprogramma zouden op stellen. Nadat zij echter anderhalf uur bijeen waren geweest, verlieten de socia listen Charles Lussy, Guy Mollet en Jules Moch de vergadering, omdat de voorstellen, die zij hadden ingediend, ongunstig waren ontvangen. Een com missie van vijf belastte zich daarop met de taak om een rapport op te stellen, waarin alleen enkele algemene program mapunten naar voren werden gebracht. De nieuwe regering zou grotere finan- Zaterdagavond is bij een auto-ongeluk te Morat in Zwitserland om het leven gekomen prof. dr. Hendrik de Man, vóór de oorlog een van de leidende figu ren in de Belgische socialistische partij. Hij was in 1935 minister van Openbare Werken en van 1936 tot Maart 1938 mi nister van Financiën. Hij doceerde socio logie en sociale psychologie aan de uni versiteiten van Frankfurt en Brussel en was een centrale figuur in het z.g. plan- socialisme. In 1940 stichtte hij de Natio naal Economische Partij, die sterke nazi sympathieën vertoonde. Tegen het einde van de oorlog vluchtte De Man naar Zwitserland en eer Belgische rechtbank veroordeelde hem later bij verstek we gens collaboratie. Hij werd op slag ge dood, toen zijn auto op een onbewaakte overweg werd verpletterd door een trein. Zijn vrouw overleed naderhand in een ziekenhuis. Elf doden en acht-en-dertig gewon den waren de slachtoffers, toen Zon dagmiddag de sneltrein van Jogjakarta naar Bandung ontspoorde. Een bende had, tussen Leles en Lebakdjero, een rail weggebroken en opende het vuur nog voor de trein, waarvan de locomo tief en een bagagewagen kantelden, ontspoorde. In de omgeving van Tjiawi op West- Java zijn vier dessa's overvallen door benden, die er moorden hebben gepleegd, woningen in brand hebben gestoken en hebben geroofd, aldus wordt thans van officiële zijde bekend gemaakt. Woensdag zal de „Willem Ruys" uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Onder de passagiers bevinden zich mgr. A. E. J. Albers, apostolis vicaris van Malang, pater A. J. Piets van de Kruis heren te Nijmegen, pater G. A. W. Heyne van de Congregatie van de H. Familie te Tilburg, één pater en drie broeders van het Goddelijk Woord te Teteringen, onder wie de 7Ó-jarige broe der F. Breucker. Vijf Indonesische zus ters Ursulinen, die enige tijd in Rome verbleven, keren nu met de „Willem Ruys" naar hun land terug. Gedurende de maand Mei is voor een bedrag van f 181,6 millioen aan nieuwe verzekeringen afgesloten, waarvan f 74,7 millioen kapitaal-, f 90,2 millioen rente- en f 16.7 millioen volksverzekering. De totale productie in de eerste maanden van 1953 is hiermede gekomen op f 931,7 min. tegen f 891,2 min. in de zelfde periode van 1952. ciële en economische macht moeten krij gen, de Bank van Frankrijk zou haar méér credietfaciliteiten moeten verstrek ken, er volldige werkgelegenheid dienen dienen te komen en men zou haast moeten maken met het onderzoek van de tegen woordige Franse grondwet. Het rapport werd aan president Auriol overhandigd door Paul Reynaud. Auriol besloot toen om de vertegenwoordigers van verschil lende parlementaire fracties te raadple gen en richtte tenslotte aan Pinay het verzoek een kabinet te vormen. De Koninklijke Nederlandse vereni ging voor luchtvaart heeft op Schiphol een wedstrijd gehouden voor model vliegtuigen met lijnbesturing. In de snelheidsklasse werd een nieuw record gevetigd door de heer A. Hage- doorn uit Heemstede. Zijn lijnbestuurde modelvliegtuig bereikte een snelheid van maar liefst 214,2 km per uur. Het oude record bedroeg ongeveer 200 km per uur. Generaal Matthew T. Ridgway, de af tredende opperbevelhebber van de ge allieerde strijdkrachten in Europa, zal Donderdag en Vrijdag bijn aangekondig de afscheidsbezoek aan Nederland bren gen. De generaal en zijn vrouw zullen Don derdag worden ontvangen op paleis Soestdiik 's Avonds biedt minister-pre sident dr. W. Drees een diner namens de regering aan. Vrijdagmorgen zal generaal Ridgway een bezoek brengen aan het ministerie van Oorlog voor een onderhoud met mi nister ir. C. Staf. Daarna zal de generaal een bijzondere zitting bijwonen van het comité verenigde chefs van staven. De regering heeft eindelijk geant woord op het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende de voorbereiding van een tweede T.H. De regering meent, dat de Kamer te weinig in het oog houdt dat de industrialisatie niet alleen een kwes tie is van opleiding van hoger technisch personeel, al zal zij er van de andere kant wel voor zorgen, dat de zaak niet strandt op een tekort aan goed opge leide ingenieurs. Het denkbeeld van een vierjarige opleiding wil de regering wel helpen bevorderen, maar de Kamer moet ook weer niet denken, dat dit nu onder alle omstandigheden en voor iedereen de voorkeur verdient. Zij wil er echter wel op wijzen, dat in de kringen van het Hoger Onderwijs in Nederland al gemeen het verlangen leeft naar een kortere studieduur. Ook in Delft zijn voor meer dan een afdeling voor de op leiding van ingenieurs in industriële richtingen studieprogramma's van min der dan vijf jaar in voorbereiding. Als oudste inwoner van Delft heeft de ruim 101-jarige opa Kostering ook zijn aandeel in de Vaderdag gekregen. Een afvaardiging van de vereniging van sigarenwinkeliers bracht hem een kloeke kist sigaren van gerenommeerde kwaliteit. Opa was even zichtbaar als aangenaam verrast met het welkome geschenk. Hij stak er maar meteen een op en nadat hij met een zeker plechtig manuaal bouquet en aroma had gesa voureerd, verklaarde hij met een volda ne glimlach, dat het genot van een goede sigaar nog altijd een van de beste vreugden van zijn leven is. AMSTERDAM. Nutsseminarium voor paedagogiek. Paedagogiek M.O. a. J. v Enk, Haulerwijk, J. G. v. Leeuwen, Am sterdam, D. G. A. Meerman, Amsterdam en J. v. Ouwerkerk, Amsterdam. M.O b: H. Aalbers Den Haag, W. Brinkkem- per, Zaandam en G. A. Lintvelt, Mep- pel. AMSTERDAM (G. U.) Bevorderd tot doctor ip de geneeskunde op proef schrift: „Het Bronchographisch onder zoek bij asthma-patiënten" P. v. Exter, geb. Delft en op proefschrift „Tubercu losis" H. E. Driessen, geb. te Padang. Doctoraal rechten mej. E. Loman (Bre da) en prop- theologie J. W. Zimmerman (Amsterdam). 120. Hoewel de vrees haar keel bijna dichtsnoert, slaat Chu Ghandra haar ogen niet neer voor Tsacha's vorsende blikken. „Ik zal mij terugtrekken, heer Tsacha," mompelt zij„opdat gij ongestoord met de Khan spreken kunt." En haastig verlaat zij het vertrek. In de schaduw van een lage gang staat zij een ogenblik stil. Strak dringen de scherpe, bevelende stem van haar vader eii het zachte geprevel van Tsacha tot haar door. Als zij iets wil ondernemenom haar blonde krijger te redden, moet zij het nu doen, teriüijl Tsacha met haar vader spreekt. Ergens piept een deur en haastig trekt zij zich in een smalle zijgang terug. Het geluid van zachte voetstappen en de opgewonden schelle stem van de jonge Noorman sterven langzaam weg en het meisje begrijpt, dat men de knaap naar het gevangenenverblijf brengt. Roerloos blijft zij nog even luisteren, doch de stilte neemt weer bezit van de schemerige gangen en met een zucht van opluchting zet zij haar weg voort. „Waarom zo haastig, schone Chu Ghandra?" Als door een adder gebeten, wendt zij zich om en een donkere gestalte slentert ach teloos op haar toe. „Tsacha!" haar stem is schril. „Waarom achtervolgt fifi? rmju „Ik achtervolg u niet, ik zoek slechts uw lieftallig gezelschap," lispelt de Nomaae met een onschuldige grijns. „Ge kunt van die uitnemende dranken bereiden en ifc wil juist vragen ach, ge weet wat ik vragen wil, nietwaar lieve Chu Ghandra Het meisje staart zwijgend voor zich uit. Ze begrijpt, dat Tsacha iets vermoedt. Door hem nu de toegang tot haar vertrekken te weigeren, zal zijn argwaan toenemen. Aan de ingang van haar vertrekken aarzelt zij een ogenblik. „Treed binnen, heer Tsacha," klinkt dan haar stem vreemd en helder. „Ik zal uw lievelingsdrank gaarne bereiden." Loerend als een kat volgt Tsacha het meisje in het verblijf. Zijn spleetogen vesti gen zich een ogenblik op het gordijn, dat de ruimte in tweeën verdeelt. Dan vleit hij zich behaaglijk op het rustbed en slaat met een minzaam lachje het meisje in haar zenuwachtige bedrijvigheid gade. „Ge lijkt mij een weinig opgewonden, lieve," prevelt hij met een bezorgde frons. Mogelijk hindert u iets?" „O neen, niets, heer Tsacha niets stamelt zij. Doch het volgende moment verstijft zij van schrik, want met panterachtige lenigheid veert Tsacha eensklaps uit zijn gemakkelijke houding overeind en zijn stem heeft een bijtende, scherpe klank ais hij zegt: Sedert wanneer hebt gij een hond, Chu Ghandra? Ik hoorde duidelijk achter het gordijn van uw slaapverblijf een hond grommen. Vrienden van het goeie soort doen je, net als thee, altijd goed. Hun hartelijke, meelevende belangstelling is een echt verkwikkende rugge steun voor de soms zo moeilijke taak van de Nederlandse priester In Frankrijk. Het is alleen jammer, dat de vriendelijke correspondentie derge lijke afmetingen begint aan te nemen, dat het persoonlijk antwoord er èn om de tijd èn om de eisen van de Franse posterijen bij inschiet. De beroemde „Bruine" heeft het even moeilijk in zijn altijd even beroemde trekkunst, vooral hier op de Franse pastorieën. vaderland. Diep in hun hart hebben de Franse Katholieken het oude ge loof bewaard, alhoewel er op vele plaatsen van geloof spractijk bitter weinig is overgebleven. De overal geconstateerde opleving van geloofs beleving, vooral onder de jongeren (het woord geloofsopleving in Frankrijk is verkeerd gekozen en beter te vervangen door terugkeer Ik ben daarom de redactie van dit blad echt dankbaar dat ze mij de ge legenheid geeft om alle briefschrijvers tegelijk het antwoord te geven op de vraag die onveranderlijk begint met die ene vraag: Hoe zit dat nou? Met enige variatie komt de inhoud gewoonlijk hierop neer: Wat moet je eigenlijk denken van de religieuze toe standen in Frankrijk, het vroegere land der heiligen en de oudste dochter van de Kerk. Zij neemt de schijn aan totaal verheidenst te zijn. Een leukerd zei me: „Leven als God in Frankrijk, wil dat nu zeggen dat de mensen zich zo weinig om God bekommeren dat O. L. Heer het op de slofjes af kan?" Mijn persoonlijke ervaringen en in lichtingen die ik er van anderen over kreeg, geven mij het volste recht hierop reeds dadelijk te antwoorden, dat Frankrijk nog steeds het land van de heiligen is gebleven en het ook altijd zal blijven, en wie van Frankrijk be weert dat alles verheidenst is kan even goed beweren dat in Rome alles rooms is en dan is zo iemand ver bezijden de waarheid in beide gevallen. Statistieken beweren soms heel veel maar bewijzen vaak heel weinig en outsiders die zich hierdoor laten leiden komen vaak tot heel verkeerde conclu- sies. Zeg van het Franse volk dat het ont kerkelijkt is en van zijn priesters ver- pastoor Roche Isère gezamenlijke hobby hebben: de muziek) het onlogische van zijn persoonlijke houding hierin aan het verstand bracht, zweeg hij eerst' even en toen kwam het er uit: „Weet u, Père Curéwy ouderen hebben te vroeg geleefd we hebben dertig jaar te vroeg geleefd. Mijn ouders waren brave en vrome men sen die door en door godsdienstig waren en mij altijd het goede voorbeeld heb ben gegeven We hadden 'n heel goede en heilige priester als pastoor in't dorpje waar ik geboren ben en ik hield veel van hem, Ivij heeft mij trompet leren spelen en elke Woensdagmiddag moch ten we op de oude pastorie komen spe len. Toen ik van school kwam moest ik naar de fabriek elke dag anderhalf uui te voet naar de stad. Daar leerde ik kameraden kennen die vreemd door een bijna honderdjarige anticlericale en magonnieke agitatie, maar beweer niet dat het geen geloof meer heeft. Iedere Fransman zal bet u hoogst kwalijk nemen, als u hem dat zou verwijten. Heidenen, d.w.z. ongedoopten en die bepaald vijandig tegen de godsdienst staan, zijn hier betrekkelijk gering in aantal, zelfs zo gering dat er hier minder zijn dan in vergelijking met ons gezegend door en door Christelijk naar geloofspractijk), zou moeilijk te verklaren zijn als er van geen geloof meer sprake zou zijn bij het Franse volk. Een. dézer dagen had ik eën gesprek met een van mijn parochianen. Zijn oudste zoon moest deelnemen aan de plechtige hernieuwing van de doopbe loften, die hier in Frankrijk gedaan wordt een jaar na de plechtige H. Com munie. Zoonlief had op een verschrik kelijke manier huisgehouden in zijn schriftelijke examen en ik kwam eens met de ouders praten om dat zaakje weer wat bij te spijkeren. Gewoonlijk is dat voor ons de gelegenheid om ook eens de ouders aan de tand te voelen wat hun godsdienst betreft. Ma zelf kwam nogal eens naar de kerk maar Pa had sinds zijn plechtige Communie alle geloofspractijk er aan gegeven, met uitzondering van zijn trouwbiecht en de H. Communie die dag, zo werd ik ge waar. „Maar mijn zoon zal het beter doen dan Ik, ik wil dat hij een practiserend christen blijft en ik zal er ook voor zorgen dat hij elke Zondag naar de Mis komt en regelmatig te Communie gaat. Daar mag u op rekenen". Toen ik hem op eon joviale manier (we zijn dikke vrienden omdat we een Op de vergadering, die de „Economi sche Liga voor Europese Samenwer king' in het kasteel „Oud-Poelgeest" bij Leiden houdt, heeft de directeur van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken, de heer P. R- Bentz van den Berg, een inleiding ge houden over „De Europese integratie in de practijk". Spreker gaf een overzicht van en een toelichting op de organisatie en de doel stellingen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap (E.K.S.G.). Hij wees erop dat de Hoge Autoriteit tot dusver re maatregelen heeft genomen voor ko len en schroot. Voor kolen en cokes zijn maximumprijzen vastgesteld. Van Duitse zijde is hierbij veel bezwaar ont moet in verband met omzetbelasting heffing. De Hoge Autoriteit heeft nog steeds geen beslissing kunnen nemen, omdat zij niet competent is op fiscaal gebied. De heer Bentz van den Berg noemde deze kwestie, omdat zij aantoont dat men bij integratie van een bepaalde bedrijfstak onherroepelijk moeilijkheden ontmoet doordat geen overeenkomst be staat ten aanzien van bijvoorbeeld lo nen, belastingen en vervoer. Spreker beioogde voorts, dat van vrije concurrentie een van de prin- Tf TT cives van het verdrag in de practijk niet veel sprake is door de beperkende bepalingen daarop. Ook zijn de door de Hoge Autoriteit vastgestelde maximum prijzen voor kolen te hoog. De prijs van Amerikaanse kolen is veel lager. De concurrentie tegen de Engelse staal fabrieken wordt door deze hoge prijs bemoeilijkt, evenals door de prijs voor schroot, die bijna twee keer zo hoog is als in Engeland. De drie Beneluxlanden moesten t.a.v. de staalprijzen zich tengevolge van de open grenzen aanpassen, zodat kan wor den gezegd, dat Bonn en Parijs nu ook de staalprijzen in de Beneluxlanden be heersen. Een van de gevolgen was, da. in Nederland de prijs voor platen ver laagd moest worden, hoewel jaren ach tereen de importprijs aanmerkelijk bo ven de Nederlandse prijs lag en van eind Mei 1952 af deze prijzen ongeveer gelijk waren. Monetaire aspecten Professor dr. C. Goedhart behandel de monetaire aspecten van de Europese integratie, waarbij hij het convertibili- teitsprobleem het belangrijkste vraag stuk noemde, dat bü het streven naar Europese monetaire integratie dient te worden opgelost. Spreker kwam in zijn betoog tot de conclusie, dat de belangrijkste punten, waarop uit monetair oogpunt de aan dacht bij het streven naar Europese in tegratie moet zijn gericht zijn: Het vinden van een staatkundige vorm, die het mogelijk maakt met toe reikende sancties een vergaande inter- Europese coördinatie van het monetaire en financiële beleid te verzekeren, waarbij als grondbeginsel van het be leid een op monetair evenwicht en „full employment" gerichte anti-cyclische politiek wordt aanvaard, aldus profes sor Goedhart. Een herziening van de Europese wis selkoersen teneinde te komen tot een voldoend concurrerend orijsniveau in de verschillende landen. Als beginsel zal dan verder een stelsel van vaste wisselkoersen moeten worden aanvaard, die slechts herziening dienen te onder gaan, voor zover fundamentele even- wichtsverstoringen daartoe nopen. mij vertelden, dat de priesters ons bedro gen en dat de hele godsdienst bedrog was.ik wilde mij verdedigen, mijn oude pastoor was géén bedrieger. maar ze lachten mij vierkant uit en noemden mij een groentje. Ik werd elke dag meer belachelijker gemaakt. Het was ten langen laatste niet meer om uit te houden. Drie van mijn kameraden, jon gens van mijn dorp, gingen al niet meer naar de kerk 's Zondags; ik moest er nog naar toe van moeder. Toen begon nen ze op een andere manier. Het was in de vorige grote oorlog. Mijn vader was opgeroepen voor de dienst en lag aan de Somme. Soldaten kwamen terug van het front en vertelden dat het een hel was aan de grenzen, ze vertelden van de heldenstaaltjes van de soldaten aan het front, die de vrijheid van Frank rijk verdedigden, onze vrijheid waar we zo trots op waren. Wij jongeren waren er door begeesterd en lieten er ons door meeslepen. Elke avond werd er in de kerk het rozenhoedje gebeden voor de behouden terugkeer van onze soldaten. Op de fabriek werd er mee gespot, als er werkelijk een God was en de Kerk zo machtig moest er zo iets niet kunnen gebeuren Nee hoor, ik wist nog niet alles, ofik wel wist dat het juist de priesters waren, die de oorlog veroor zaakt haddensoldaten die van het front teruggekomen waren hadden het openlijk vertelddaar ging het praat je dat de pastoors de oorlog gewild had den en zo was het hun daar verteld. Het was er hun alleen maar om te doen ge weest dat het volk op de knieën kwam om dan hun macht weer te doen gelden. Kort daarop kwam het bericht dat mijn vader vermist was.we hebben nooit meer iets van hem gehoord daarna.- Van dat ogenblik af heb ik met alle ge loofspraktijken gebroken.... ik kon het niet meer aan. Ik ben laat getrouwd en bij mijn trou- wen heb ik ook eerlijk gebiecht en ge communiceerd maar de geloofspractijk was zover uitgesleten dat ik nooit meer teruggekomen ben in de kerkdat was totaal dood.maar denk nu niet dat ik niet meer aan God geloof of er niet van overtuigd ben dat de katho lieke godsdienst niet de ware is, inte gendeelIk ben Fransman... et qui dit Francais dit Chrétien voilé tout. Het is nu onbegonnen werk weer opnieuw te beginnen, hoewel ik het soms zo graag weer zou willen. Toen mijn moeder stierf heb ik haar beloofd dat ik wel weer in het gareel terecht zou komen als de tijd er voor gekomen was, maar het is nu onmogelijk. Ik heb gezien dat ze ons bedrogen hebben maar het is nu te laat om weer terug te gaan, maar mijn belofte aan mijn moeder zal ik houden: mijn kinderen christenen zijn voor t&w- De pastoor leerde mij trompet spelen. zullen goeds zover ik er iets aan doen kan, en als ik dood ga en er nog de tijd voor heb, roep ik vast en zeker ook een priester bij mijn sterfbed." Ik heb mijn goe de vriend heel har telijk de hand ge drukt ten bewijze dat ik hem begreep en voor mij zelf hem toegevoegd aan het lijstje „bijzon dere intenties" in mijn heilige Mis van elke dag. Dat is een van de vele ge schiedenissen van arme stakkers die het slachtoffer zijn geworden van de anti-clericale actie in het begin van deze eeuw en aan het einde van de vorige. Het geloof is er niet uitge doofd maar elke geloofspraktijk is er met de spot en valse leuzen uitge wist. uiteindelijk hebben ze begre pen, dat ze bedro gen zijn, maar het geloof zelf is nog onaantastbaar ge bleven. Het geloofs- léven is verlamd. (wordt vervolgd) In de hoofdstad is Zaterdagmiddag bij het voorlopig nationaal Monument op de Dam op plechtige wijze de Wereld Vrede- Dag gevierd. Hier waren een dertigtal bur gerlijke en militaire autoriteiten en be stuursleden van de bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers en de Neder landse bond van oud-strijders en dragers van het „Mobilisatiekruis" te zamen geko- De Cultuurbank N.V. bericht dat on derstaande ondernemingen hebben ge oogst: „Zilosanen" (Cult. Mij. Belirie) per 31 Mei j.l. 14 quintalen koffie en 136.087 kg rubber, „Kali Bendo" 52 qt koffie en 53.287 kg rubber. Op de sui keronderneming „Bandjaraïma" was per 15 Juqi vermalen 600 ha met een kris talproductie van 110 qt per ha en op „Gending" 260 ha met een opbrengst van 101 qt per ha. De firma H. G. Th. Crone deelt me de, dat onderstaande ondernemingen hebben geproduceerd resp. in Mei en in de maanden Jan./Mei: Getas 67.138 kg, 344.538 kg rubber; Ngobo 40.639 kg, 208.835 kg rubber; Batu Djamus 98.869 kg, 492.148 kg rubber; Tjoeroeg 26.005, 138.221 kg rubber; Priok 39.921, 226.692 kg rubber; Amst. Tapanuli 34.000 kg, 182.750 kg rubber; Rongga nihil en thee: eigen tuinen 43.684 hkg, 221.436 hkg; opkoopthee 3.941 hkg, 20.159 hkg. men. Nadat een muziekgezelschap „Aese's dood" ten gehore had .gebracht las de re- sérvekapitein J. H. W. Klopper, een ver klaring der wereld-veteranen federatie voor en overhandigde hij aan de loco-bur gemeester, wethouder mr. A. de Roos, een ingelijste copie van het „Credo" van de Wereldfederatie, opgesteld door Ralph Bunche. Dit Credo is door 16.000.000 oud-strtjders uit twintig landen ondertekend. Aan de voet van het monument, waar voor het ere-peloton van de B.S. stond aan getreden. werden daarna een gezamenlijke krans van de Wereldfederatie en de Ne derlandse afdeling en een krans van de Franse oud-strijders-organisatie neerge legd. Met het Wilhelmus en een défilé van de autoriteiten en een deputatie van de Ned. Bond van oud-strijders en dragers van het „Mobilisatiekruis" werd de plech tigheid besloten. Ook in verscheidene andere plaatsen is deze dag gevierd. In Amersfoort is bij het monument op de Leusderheide een krans gelegd. Op Dinsdag 23 Juni a.s. zullen te Bel grado besprekingen aanvangen tussen een Nederlandse en een Joego-Slavi- sche handelsdelegatie, teneinde te ge raken tot een nieuw handelsaccoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7