PLANNEN VOOR BOUW EEN NIEUWE STAD Grote bezwaren tegen tweetal oplossingen VAN Wolkbreuk boven Breda Een dode bij hotelbrand in Valkenburg Tussen neus en lippen Rapport IJ-mond Beverwijk wordt spiegelbeeld van Haarlem Ontwikkeling van Hoogovens schept tal van problemen Rhee wil bestand onder zekere voorwaarden tekenen Spoedig indiening wetsontwerp op cadeaustelsel Rusland verzacht reisbeperkingen Verdrinkingsdrama in België Scherpe nota van Churchill Grote aanvoer van aardbeien Tot hoofd en hart Afwijking van S.E.R.-advies Gemeenteontvanger gearresteerd John Christie voor de Old Ba iley Het weer Morgen stabiel zomerweer? DINSDAG 23 JUNI 1953 e 77ste JAARGANG No. 25715 GROOTSE TOEKOMST VAN BEVERWIJK Man verliest vrouw en zeven kinderen Roofoverval Blaricum berecht Jeugdgevangenis en ter beschikking stelling Zwaar onweer boven Schiermonikoog Nieuwe hoop op Korea? Prijzen liepen snel terug Gemeente Diemen voor groot bedrag benadeeld Beschuldigd van moord op zijn echtgenote NYLON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, teief. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur; W. van Willige* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Haagse redacteur) Deze week zal H. M. de Koningin de officiële opening verrichten van de Breedbandfabriek. Hiermee wordt weer eens de bijzondere aandacht gevestigd op de uitermate belangrijke plaats, welke bij de industrialisatie van ons land wordt ingenomen door het Hoogovencomplex. De ijzer- en staalfabricage is een sleutelindustrie: zij vormt de grondslag voor allerlei metaalverwerkende bedrijven en tevens voor verschillende, in hoofdzaak chemische indus trieën, die de bijproducten verder verwerken tot cement, meststoffen, verhardingsmateriaal enz. In het geruime tijd geleden gereed gekomen, maar nog niet gepubliceerde rapport van de Rijksdienst voor het Na tionale Plan wordt dan ook gesteld, dat verdere onbelem merde ontwikkeling van het Hoogovencomplex bij de (Jmond met zijn uitzonderlijke voordelen als vestigings plaats zonder twijfel een nationaal belang is. Hiermee is men echter meteen bij de kern van de problematiek, waar de Werkcommissie voor het Westen des lands voor gesteld is: het gebied is namelijk betrekkelijk klein en tal van tegenstrijdige belangen liggen hier dooreengestrengeld. Vooreerst moet men rekening houden met de mogelijk heid, dat de bevolking over een kleine dertig jaar tot 225.000 inwoners kan zijn uitgegroeid. Verder dient de zoet- watervoorraad op peil te worden gehouden met behulp van het Lek-Duinplan, waarvoor infiltratie zal geschieden ten Zuid-Westen van Castricum. Ook na de totstandkoming van deze werken blijft het waterwingebied in de duinen echter onmisbaar. overweging tot de slotsom gekomen, dat de stedelijke uitbreiding zich dient te voltrekken met Beverwijk als uit gangspunt. De vraag of het gehele op de noordoever te verwachten bevol kingsaccres van eventueel 175.000 in woners in deze stad kan worden on dergebracht, dan wel, dat een beperk ter plan moet worden verkozen (met als gevolg het afstoten van een zeker deel der bevolking naar buiten het gebied IJmond-Noord) zal moeten worden bezien in het licht van de mo gelijkheid een stedebouwkundig ver antwoorde oplossing te vinden. Wat de landbouw betreft: de beste gronden liggen aan de duinvoet, ten Noord-Oosten van Beverwijk en langs de Noordoever van het Noordzeekanaal: Voor de landbouw zou het 't meest wen selijk zijn geweest als de woonbebou wing in de duinen kwam. De verdergaande uitbreiding van de Hoogovens zal wellicht de Zeestraat haar Wijk aan Zee overschrijden. Het opofferen van Wijk aan Zee als bebou wingskern en badplaats wil men echter hiet serieus onder ogen zien. Voor bij de Hoogovens aangesloten bedrijven zal het voormalige landgoed Rooswijk moe ten dienen, voprts een terrein ten Z.O. Van Beverwijk en tenslotte is er voor hiet met de Hoogovens verbonden be drijven nog een terreinbehoefte van 100 h.a. deels in Beverwijk, deels in TJmuiden. Dan is er de factor „wonen", waar bij men voor een bevolking van 100.000 inwoners 755 ha., inclusief sportvelden, volkstuinen e. d., meent nodig te hebben. Vervolgens'dienen er uitbreidingen van het spoorwegnet plaats te vinden, de zuiverheid van de atmosfeer vraagt dat hinderlijke of schadelijke bedrijven zoveel moge lijk ten Z.O. van de woonwijken in de omgeving van Beverwijk komen en het recreatiebelang eist goede verbin dingswegen van Beverwijk naar Wijk aan Zee, dat als badplaats van karak ter zal veranderen. De buitenplaatsen Velserbeek, Waterland. Beeckenstein en Marquette verdienen gepaard te blijven. Voegt men bij al deze belangen nog die van defensie, burgerlijke verdedi ging, sociaal-culturele voorzieningen en bestuurlijke indeling, dan is het wel duidelijk, dat hier een stuk problema tiek ligt opgetast, waarvoor planologi sche voorzieningen bepaald niet over bodig zijn. Men heeft hierbij allereerst te aan vaarden de waterstaatkundige belangen, betrekking hebbend op het Noordzee kanaal: dwarsverkeer, insteekhavens, tos- en laadplaatsen en vestiging van industrie aan het kanaal zelf dienen vermeden te worden. Ten tweede geldt als prioriteit, dat de industrieterreinen °P de geschiktste plaats moeten komen. Als het Hoogovencomplex met wat daar hog bij kan komen voor de Nederlandse industrialisatie niet van zulk enorm be lang was zou er in dit kleine gebied (Van onze Haagse redacteur) In een omvangrijk rapport heeft de Werkcommissie voor het Westen des lands van de Rijksdienst voor het Nationale Plan de ontwikke ling onder de ogen gezien van het gebied aan de IJmond met onmiddellijke omgeving. Met het oog op de grote industriële ontwikke ling in deze streek, waarbij met name een belangrijke rol speelt de expansie van het Hoogovencomplex, welke ook na de totstandkoming van de Breedbandfabriek nog verder gaat, heeft genoemde commissie op verzoek van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting deze materie met voorrang behandeld. De studies hierbij verricht hebben uitgewezen, dat het bedoelde gebied (omvattend de gehele gemeenten Beverwijk en Heemskerk, het grootste deel van Velsen en een klein deel van de gemeenten Castricum en Uitgeest) op 1 Januari 1951 ruim 82.000 inwoners tellend, omstreeks 1980 mogelijk een bevolking kan hebben van 225.000 inwoners. Om deze bevolking te zijner tijd te huisvesten zou er ofwel een nieuwe stad van ongeveer 95.000 inwoners moeten verrijzen ten zuiden van het Noordzeekanaal tussen IJmuiden, Santpoort, Bloemendaal en de kust ofwel er zou ten noorden van de Hoogovens een stad van ruim 100.000 Inwoners moeten komen (gelegen ten Z.W. van Castri cum), ofwel men moet rekening houden met een sterke stedelijke uitbreiding om Beverwijk met de mogelijkheid, dat deze plaats uit eindelijk een inwonertal van 150.000 krijgt. 'Aangezien de bezwaren tegen de eerste twee genoemde oplossingen groter zijn dan de overigens niet geringe moeilijkheden, verbonden aan de derde oplossing, is men tot de conclusie gekomen, dat bij het trekken van de hoofdlijnen voor de ruimtelijke ordening in het gebied bij de IJmond de mogelijkheid moet worden geschapen om in de komende decennia een groot deel van de bevolkingsaanwas op te van gen in een stadsuitbreiding ten noorden en ten oosten van Beverwijk. De Ministerraad is met deze opzet accoord gegaan. alle aanleiding zijn om naar inperking van de basisindustrie te streven. Men wil echter het tegendeel bereiken en toch een oplossing vinden voor het ge hele complex van vraagstukken. Naai wij vernemen, is men bij de MOGELIJKE ONTWIKKELING VAN DE IJMOND M3t»AMoe wousnut 3NTV0P0€N wousrwc MStAAMOC BtDOUWlHG «UK AAN 2(6 UMWDkN ÓUAAI WAAK •tOOKEMOAAL Hiernaast een beeld van de ontw'ikker ling, die voor de IJmond mogelijk is. Men kan uit deze schematische voor stelling aflezen, hoe men zich voorstelt de bevolkingsgroei op te vangen bin nen een groot cen trum van stedelijk karakter tegen 't in dustriecentrum aan. Er zou op deze wij ze dus een grote industriestad ont staan, waarin het woongedeelte en het werkgebied elk hun eigen plaats innemen. drie mogelijkheden voor de verdere planologische ontwikkeling van het gebied een nieuwe stad ten Zuiden van IJmuiden, een nieuwe stad ten Noorden van de Hoogovens en uit breiding in het gebied Velsen-Noord, Beverwijk, Heemskerk na ampele Men heeft hier inmiddels wel te ma ken met een groots plan. Bij een volle dige uitgroei tot 150.000 inwoners z«u het nieuwe Beverwijk een langgerekte vorm krijgen, welke doet denken aan een spiegelbeeld van Haarlem; de stad zou ook ongeveer even groot worden en zich wellicht moeten uitstrekken tot bij Uitgeest. Bij goede leiding van de groei menen de planologen echter wel een harmonischer opbouw te kunnen berei ken dan bij Haarlem het geval is. Het wordt noodzakelijk geacht de aan te trekken bevolking in hoofdzaak te concentreren in één duidelijk spre kend centrum van stedelijk karakter. Bewuste spreiding van een zo talrijke bevolking over een aantal kleinere ker nen wordt noch nodig, noch doelmatig geacht, terwijl men verschillende be zwaren voorziet, zoals een zeer omvang rijk forensisme met bijvoorbeeld weer consequenties voor het vervoer e. d. In tussen moet worden getracht het gevaar van een eenzijdige samenstelling van de bevolking zoveel mogelijk te compen seren. De Sovjet-regering heeft gisteravond aan alle ambassades in Moskou een nota gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de beperkingen op het reizen voor buitenlanders in grote gebieden van Europees Rusland, Wit-Rusland, de Oekraïne, de Kaukasus en Centraal-Azië verzacht zijn. De 33-jarige Maurice Corryn uit Gent heeft Zondag zijn vrouw en zeven kinderen zien verdrinken. Hij keerde 's avonds per auto terug van zee met zijn 38-jarige vrouw en hun zeven kin deren. Bij Mariakerke maakte de wa gen plotseling een grote bocht en kwam in het kanaal GentBrugge terecht. Twee bruggewachters, die het onge val hadden zien gebeuren, sprongen onmiddellijk in het water. Corryn kon zelf uit de auto komen en een der bruggewachters slaagde er in een van de kinderen te redden, maar dit is later in het ziekenhuis overleden. Men slaagde er niet in de vrouw en de zes andere kinderen uit de wagen te ha len, zodat dezen jammerlijk verdron ken. De kinderen waren respectievelijk 13, 11, 10, 9, 8, 6 en 4 jaar oud. De rechtbank te Amsterdam heeft de twee jongelieden uit Laren, die 8 Ja nuari de roofoverval hebben gepleegd op de Boerenleenbank te Blaricum, de 20-jar. J. H. H T. en de 15-j. G. J. J. C. ver oordeeld. De eerste tot twee jaar jeugd gevangenis. De tweede wordt (conform de eis) ter beschikking gesteld van de regering. Aanbevolen is verpleging in het Sint Jozefgesticht te Heerl. Te gen T. was twee en een half jaar jeugd gevangenis geëist. De oom van T., die zich f 1.000 van het geld had toegeëigend, werd conform de eis veroordeeld tot tien maanden, waar van vijf voorwaardelijk en aftrek van de preventieve hechtenis. Tegen hem was geëist twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk, met aftrek van de preventieve hechtenis. De V. S., Engeland en Frankrijk zijn voornemens, Zuid-Slavië in het belasting jaar, dat in Juli begint, economische steun voor een waarde van 59 millioen dollar te verlenen, aldus is in gewoonlijk betrouw bare bronnen te Belgrado verklaard. Het aandeel van de V. S. zou 45 millioen dol lar bedragen. Een wolkbreuk heeft gistermiddag de stad Breda en enkele in de omgeving liggende gemeenten geteisterd. De kel ders van honderden woningen liepen onder water en hier en daar drong het water ook door in de woningen. In ver scheidene straten vooral die in de lager gelegen gedeelten van Breda bereikte het water een stand van onge veer een halve meter. Vele straten zak ten in. Vooral aan de te velde staande gewas sen is veel schade aangericht. In Etten verdronken zes koeien, de 35 meter hoge schoorsteen van de in deze gemeente staande steenfabriek „De Bremberg" werd door de bliksem getroffen en stort te met donderend geraas naar beneden. In Breda stortte het dak van een garage in. Voorzover bekend zijn er nergens persoonlijke ongelukken gebeurd. Het noodweer heeft vooral veel schade toe gebracht aan de te velde staande aard beien. De kwekers vrezen dat de oogst als verloren moet worden beschouwd, tenzij er geen hoge temperaturen voor komen. Is dat wel het geval, dan zullen de aardbeien, die geruime tijd onder water hebben gestaan, verrotten. Door de wolkbreuk liep de tunnel onder de grote weg AntwerpenRotter dam onder. De brandweer van Prinsen beek heeft de tunnel weer leeggepompt. Het verkeer is voor alle zekerheid om gelegd. Boven Schiermonnikoog heeft gisteren een zeer zwaar onweer gewoed. De blik sem is verscheidene malen ingeslagen o.a. in de lichtleiding, waardoor de ele- triciteitslevering korte tijd uitviel. De bui ging gepaard met hevige regenval. Het komt zelden voor dat zich een zwaar onweer boven dit eiland ontlast. Na twee besprekingen in twee dagen tiids met de bevelhebber van de V.N. op Korea, generaal Mark Clark, heeft President Syngman Rhee toegezegd de wapenstilstand met de Noordelijken te Hij de felle brand die in de afgelopen *acht het hotel „Berg en Dal" te Val- enburg geheel in de as heeft gelegd is Re Gei, 67-jarige huisknecht E. Jagers uit 'een, die niet uit een raam durfde Pringen, in de vlammen omgekomen, kok, die wel sprong, brak een been. Ongeveer vijftig gasten die in bed st®en toen de brand uitbrak om- eeks kwart voor twaalf gisteravond vlu «westen in allerijl in nachtkleding Ut u Pn- Verscheidenen moesten van «ehtladders gebruik maken. Er was in n- Sevailen geen tijd nog iets mee te k0?Jen- De schade aan het hotel, dat dj* geleden nog een kostbare uitbrei- S had ondergaan, wordt op enkele ^en geschat. De brand is ontstaan in de achter het hotel aangebouwde toneelzaal, waar schijnlijk in een personeelskamer boven het toneel. Na slechts enkele minuten waren de vlammen reeds overgeslagen naar het hotel. De oorzaak is nog onbe kend. De vrijwillige brandweer van Valken burg stond voor een hopeloze taak. Zij werd later geassisteerd door de brand spuiten uit omliggende plaatsen en uit Maastricht. Om 2 uur vannacht was de brandweer het vuur meester en kon met de nablussing worden begonnen. Het hotel, de toneelzaal, de bar en de garage waren toen nagenoeg geheel uit gebrand. Het aangebouwde woonhuis van de directeur, de heer Chr. Huynen, bleef behouden. Het warme weer van Zaterdag en Zondag heeft de aardbeien snel doen rijpen, zó snel zelfs, dat de veilingen te Beverwijk Maandag voor een onver wacht grote aanvoer van 27.000 man den kwamen te staan. Dit was te veel van het goede, want de prijzen l'iepen aanmerkelijk terug. Deze kwamen on geveer twee gulden een slóf lager te liggen dan Vrijdag en Zaterdag. De markt begon, zo verwacht werd, al lager. Moulin Rouge en Climax no teerden van 260330 cent per slof. Maar toen de speciale aardbeienvei lingen begonnen, daalden deze prijzen nog meer. Er werd toen van 170--240 cent per slof betaald. De doosjes gin gen hiermede evenredig naar beneden. Was in de voormiddag 70 cent nog de hoogste notering, later daalde deze prijs tot 52 cent als hoogste markt. Deze prijsdaling was een gevolg van een te groot aanbod. Nu komt er nog bij, dat de gehele aanvoer uit aard beien met dop bestond, zodat leterlijk alles door de binnenlandse markt moest worden afgenomen. Met de meeste nadruk adviseren de veilingdirecties dan ook aan de kwe kers, om zonder dop te gaan plukken. Hierdoor is het dan mogelijk, dat ook de industrie hun goed koopt, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de aanvoer zich meer kan spreiden. Er werd Maandagmiddag één wagon aardbeien naar West-Duitsland verzon den. zullen ondertekenen, mits zekere Zuid- Koreaanse voorwaarden worden ver vuld. In afwachting van het antwoord van Mark Clark zullen geen krijgsge vangenen meer worden vrijgelaten. Gis teren had de Britse regering in scherpe bewoordingen geprotesteerd tegen het optreden van Syngman Rhee, dat pre mier Churchill in het Lagerhuis schetste als een „verraderlijke schending van het gezag der V.N." Ook van Amerikaanse zijde is namens minister Foster Dulles een boodschap aan de Zuid-Koreaanse president overhandigd. Volgens' uit Seoel ontvangen berichten heeft Syngman Rhee aan generaal Mark Clark toegezegd de wapenstilstand mee te zullen ondertekenen, wanneer Korea gelijktijdig door de Chinezen en de strijdkrachten van de V.N. zal worden ontruimd, wanneer het veiligheidsver drag tussen Zuid-Korea en de V.S. van kracht wordt voor de wapenstilstand wordt gesloten en mits de politieke con ferentie na het ingaan van het bestand niet langer zal duren dan 90 dagen. Rhee zou er dus in hebben toegestemd, dat een neutrale commissie in Korea toezicht komt houden op de krijgsge vangenen die niet wensen te repatriëren en dat er vertegenwoordigers van de communisten naar zijn land komen om deze gevangenen „voor te lichten". Men neemt aan, dat hij de circa 26.000 Noord- Koreaanse gevangenen, die hij vorige week heeft vrijgelaten, niet opnieuw zal laten oppakken. Wel heeft de politie- generaal Wong Jong Doek opdracht ge kregen niet nog meer gevangenen vrij te laten, tot generaal Mark Clark zich over het aanbod van Rhee zal hebben uitgesproken. Intussen zijn twee onderministers van Buitenlandse Zaken uit Amerika naar Seoel gekomen voor overleg met Syngman Rhee. Het zijn Walter Ro bertson, die als persoonlijk vertegen woordiger van Eisenhower en Dulles Eenzaamheid is de gevaarlijkste bedreiging voor onschuld en geloof. sy komt, en Carl McCardle. Ook generaal Collins, de stafchef van het Ameri kaanse leger, is naar Korea gevlogen om de militaire situatie met generaal Mark Clark te bespreken. Intussen hebben de Noordelijken weer enige hoop gegeven op een spoedige wa penstilstandsovereenkomst. Nadat zij sedert het vrijlaten van de niet-commu- nistische Noord-Koreanen en het afbre ken der bestandsbesprekingen zich slechts in scheldwoorden uitlieten over de geallieerden zijn zij vanochtend aan het front weer begonnen met via luid sprekers te laten weten, dat op 25 Juni, de derde verjaardag van de Koreaanse oorlog, een bestand zal worden onder tekend. ■f? Te Kopenhagen is het huwelijk voltrokken tussen mejuffrouw Sylvia van Len- nep, dochter van jhr. W. F. van Lennep, in leven gezant te Kopenhagen, en de houtvester Niels Juel, ufiens moeder, Kathe Juel, deel uitmaakt van de Deense hofhouding. Het jonge paar zal een huwelijksreis per auto maken over een afstand van 40.000 km. In Vancouver en Alaska zal de heer Juel een studie maken van de Canadese bosbouw, daarna staat nog een autotocht naar Californië op het programma. Bruid en bruidegom, vergezeld door de bruidsmeisjes, stappen in het rijtuig. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, is binnenkort de indiening te verwachten van een wets ontwerp ter regeling van het cadeau stelsel. De Sociaal Economische Raad heeft naar aanleiding van een voorontwerp van wet onlangs over deze materie ge adviseerd, dat regeling gewenst was, doch dan door de publiekrechtelijke be drijfsorganen. Naar men mag aannemen op grond van de overweging, dat als er een regeling dient te zjjn men daarmee dan niet dient te wachten tot de P.B.O.- organen gereed zijn voor deze taak, schijnt men ten departemente van Eco nomische Zaken van dit advies van de S.E.R. te willen afwijken en wèl een wettelijke regeling te gaan voorstellen. De drie middenstandsbonden hebben zojuist bij de regering aangedrongen op indiening van een wetsvoorstel nog gedurende de lopende zittingsperiode (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Diemen kwam Maandagavond in een openbare spoed vergadering bijeen. De burgemeester stelde direct na de opening voor, de zitting in geheime vergadering voort te zetten. Na de heropening van anderhalf uur werd met algemene stemmen be sloten om de gemeente-ontvanger, de heer P. T. A. W„ direct te schorsen daar uit het voorlopig onderzoek ge bleken is dat hij de gemeente in ernstige mate heeft benadeeld. Voor hoeveel is nog niet bekend, daar het onderzoek nog gaande is, maar het zal wel een zeer omvangrijk bedrag zijn. Tevens werd hij geschorst als admini strateur van het gemeentelijk woning bedrijf. Deze schorsing zal ingaan zon der behoud van salaris. Ook dit werd met algemene stemmen goedgekeurd. Inmiddels is de heer W., die Maandag zichzelf heeft aangemeld en alles heeft bekend, ingesloten in het Huis van Be waring te Amsterdam. De gemeente Diemen is verzekerd tegen frauduleuze handelingen. De fraude is uitgekomen door de bekentenis van de heer W. Bij de gewone controle had men niets go- merkt. In een V.N.-commissie,, bestaande uit vertegenwoordigers van de V. S., Birma, Thailand en nationalistisch China, is overeenstemming bereikt over de eva cuatie van de nationalistisch-Chinese troepen in Birma. De commissie is sinds 22 Mei te Bangkok bijeen. De militairen van de Kwo-Min-Tang in Noord- Oost-Birma zullen per vliegtuig naar Thailand worden overgebracht en van daar naar Formosa gaan. Troepen in an dere delen van Birma zullen over land naar Bangkok reizen en dan per vlieg tuig naar Taipeh worden gebracht. schatten. Hij ging op on- belde ijlings de brandweer derzoek uit en ontdekte en sprong toen prompt uit „een paradijs-eiland.*' het raam (van de twee- Tsii moesten in Honakoria Waar dit eiland precies de verdieping) op een gras- loor hefgTrecht-Zsm- «f» wilde hij niet vertel- veldje. De brandweer vond Niet van gisteren De 65-jarige Lam Kau en de 50-jarige Tsjan len. Hij werd verwelkomd hem, voorzien van blauwe door een knap echtpaar, plekken, maar overigens nen. omdat zij elkaar op StT(lat Tsjan fzïCdutSd'e De vrouw sprak goed En- ®^?sch«digd gels. Zij vertelden hemsvuiiaasten n gaan. ruzie was ontstaan, toen Nadat de spuitgasten de brand, die in de huiskamer woedde, Ct r „CrCn j" dat zij Belgen waren en óe Huiskamer woedde, in tïwn °P hun ei9en verzoek door hadden bedwongen, schar- ?n7 JL hln hnd nl" een vissersboot op het relden zij hun slangen bij talen, die hij hem had ge- enand waren afgezet. De elkaar en keken eens rond leend. Hoe lang is hij u twee ieven bijna geheel waar Duffy was gebleven, die som al schuldig. van vis en moerbeien. la9 in zijn bed en sliep. Goedkope vacantie Ray N. Hall uit Chicago vroeg de rechter „Twin- Voor de vixvangst ge. tig aar antwoordde brniken zij grote wa{'er_ lsIandichte brillen en vliezen, l'aranijs jjje ogk kikvorsmannen 9ln3 op vacantie en wilde De Londense leraar gebruiken. Zij vertelden, eens prettig goedkoop uit Charles Violetheeft ver- dat zij weer naar de be- teld, dat hij ergens in de schaafde wereld Middellandse Zee een terugkeren, zodra zij ge- geheim eiland" heeft ont- noeg van het eiland kre- dekt, waar alleen een man gen. en een vrouw leven. Vio let was met een jacht op een tocht door de Middel zijn. Dus sliep hij 's nachts zouden n zVn auto om hotelkos ten te besparen. Op een ochtend werd hij wakker en merkte, dat men voor 150 dollar had gestolen uit zijn bagage. Onmiddellijk Onverstoorbaar De heer Gerald Duffy te liep hij naar de dichtstbij- landse Zee, toen hij op New York werd op een zijnde telefooncel om de Corsica romantische ver- morgen hoestend en proes- politie te waarschuwen. een tend wakker. Zijn hele Toen hij terugkwam was halen vernam over gezonken schip met rijke woning stond vol rook. Hij ook zijn auto weg. ?5 van de Staten-Generaal.. De beslissing van staatssecretaris Veldkamp zal voor al door de huishoudelijke en luxe bran ches met vreugde worden begroet. Na het advies van de S.E.R.. waarbij rege ling van de onderhavige kwestie op een vrij lange baan werd geschoven, meen de men namelijk een toeneming van geschenkenacties te zien. Gisteren is voor de centrale Londen se rechtbank, de „Old Bailey", het pro ces beeonnen tegen de 55-jarige John Christie, die er van wordt beschuldigd een viertal vrouwen, onder wie zijn echtgenote, te hebben vermoord. In de tenlastelegging van gisteren was slechts sprake van moord met voorbedachten rade op zijn vrouw. Mocht deze be schuldiging niet ot een veroordeling leiden, dan zal Christie ook van de andere moorden worden beschuldigd. Men herinnert zich, hoe enige tijd geleden de hele Britse politiemacht heeft gezocht naar de kleine, kale man. van wie men vreesde dat hij opnieuw zou trachten zijn slag te slaan. In zijn vroegere woning aan de Rillington Place nr. 10 in de Londense wijk Not- tinghill, had men kort te voren de lijken ontdekt van drie jonge meisjes. Ook trof men er de stoffelijke resten van Christie's vrouw Ethel, in de tuin van deze wonirig trof men nog de ge raamten aan van twee vrouwen. Re constructie van de misdrijven wees er op. dat de moordenaar bij voorkeur zijn slag trachtte te slaan bij volle maan. De procureur-generaal, sir Lionel Heard, verzocht de leden van de ju ry onder wie drie vrouwen zich louter tot het ten laste gelegde te bepalen. Hij was van mening, dat deze man wel schuldig verklaard moest worden. Volgens sir Lionel heeft Christie zich omgeven met een net van leugens om de moord op zijn vrouw op 14 December 1952 te ver bergen. Hij schreef Kerstkaarten aan haar vriendinnen in haar naam, om dat ze „rheumatiek had". Hij trachtte door het plaatsen van een valse handtekening de beschikking te krij gen over haar 1 nkrekening. Niet alleen heeft hij deze moord nooit ontkend, maar zelfs min of meer toegegeven. Hoe overtuigend de woorden van sir Lionel ook klonken, de kleine man in de beklaagdenbank, met zijn sjofelfe blauwe costuum, ontkende op bijna fluisterende toon. De rechter moest hem verzoeken wat harder te spreken. De verdediger heeft zijn pleidooi geba seerd op „krankzinnigheid" van zijn cliënt. Men neemt aan dat het proces tot en met Donderdag zal duren. Advertentie (tot Woensdagavond) Zwaar tot half bewolkt met enkele verspreide buien. Over het algemeen weinig wind. Iets hogere tempera turen. Zon: 4.20-21.04. Maan 18.59-1.36. (Van onze weerkundige medewerker) Het onweer dat Maandag in een groot deel van ons land voorkwam heeft plaatselijk wolkbreukachtige regens ver oorzaakt. De temperatuur is gedaald, maar zal toch nog vrij hoog blijven. Morgen is nog een enkele bui te ver wachten bij zwoel zomerweer. Nu boven Scandinavië een hogedrukgebied tot ont wikkeling komt, dat zich nog steeds ver sterkt, neemt de kans op beter zomer weer toe. Dit zal echter langzaam gaan, maar het is niet onmogelijk dat het weer morgen ai een stabieler zomers karakter krijgt. De hoogste temperatu ren werden gisteren in Stockholm en in Rome gemeten, waar de temperatuur tot 28 gr. C. steeg, hetgeen maar weinig ho ger is dan in ons land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1