Vraagstuk dringender Duitse hereniging thans ooit van dan Grote zuivering in de regering Zaterdagavond Negentig millioen voor de werkgelegenheid Voorstel afschaffing teeltregeling hyacinten aangenomen Kath. Middenstand acht nieuwe belastingwetten teleurstellend Bijdrage van de ingenieur aan de bedrijfsvrede Moord in de lift De modernste Coiffures Gefluit van de ijdele vogelaar in Oost-Duitsland ADENAUER BEZOEKT BERLIJN Castella houdt U fris als een bloem Zoveel mogelijk objecten van blijvende aard Juridische kwestie over Velser affaire Kath. invloed op nieuwe strevingen Lorentz-leerstoel te Leiden Thans £eus uit drie soorten MOLENDIJK'S KAPSALONS DINSDAG 23 JUNI 1953 PAGINA 3 Dr. Nuschke favoriet? Castella voor IEDERE vrouw! Kabinetscrisis Indonesië Mukarto aangewezen als formateur Hoge raad moet beslissen Kath. Ver, v. Ondernemers in Bloembollenbedrijf Slechts verzwaring van lasten door NCAIO MARSH Consumptieve uitgaven in April verder gestegen Natuurkundig congres Internat. Katholiek emigratiecongres Volgend jaar in Nederland (Van onze speciale verslaggever Jan van Beek) Het Russische Hoge Commissariaat voor Oost-Duitsland heeft de voorbije drie dagen duidelijk getoond niet van zins te zijn, ondanks de arbeidersdemonstraties in alle grote steden van Oost-Duitsland, af te wijken van de nieuwe koers", die in het besluit van 9 Juni door het Politburo van de Socialistische Eenheidspartij Duitsland is aangegeven. Naast urenlange beschuldigingen, die de verantwoorde lijkheid voor de slachtoffers van deze demonstraties op rekening trachten te schuiven van Westelijke agenten en provocateurs, heeft de Oost-Duitse radio ver schillende malen heruitzendingen gegeven van de bijeenkomst, tijdens welke deze nieuwe koers werd afgekondigd. Deze hele radio-actie komt op het volgende neer: „Arbeiders. Jullie zijt arme schapen, door je door een stel onverantwoordelijke Westelijke elementen te laten ophitsen en op te staan tegen de enige partij die jullie belangen goed behartigt. Ziet eens hoe goed wij het met jullie voor heb ben. Het Politburo is van plan het jullie volledig naar de zin te maken. De af rekening van de lonen zal geschieden volgens de arbeidsnormen die golden op 1 April. Want wij hebben de fout begaan ook wij kunnen fouten maken die arbeidsnormen te willen verhogen. Wij geven toe, dat was een blunder. En nu wij dit toegegeven hebben, zult jullie er toch geen bezwaar meer tegen hebben je als weleer te onderwerpen aan de discipline van de partij." Dergelijk gefluit van de ijdele vogelaar, dat ook door de Oost-Duitse kranten, waarvan slechts enkele exemplaren in de Westelijke sector van Berlijn binnenkomen, zonder op houden wordt gespuid, moet de geschokte arbeidsrust in de Oost-zóne herstellen. Het zou van grote kinderlijkheid ge tuigen indien de Russen zelf aan de doel treffendheid van deze methode zouden geloven. Mensen, die de moed hebben om tegen tanks op te klimmen, stenen in geschutskoepels te werpen en stuk ken hout in de lopen van de kanonnen te steken, laten zich niet lijmen met ba kersprookjes, die al te gemakkelijk te doorzien zijn. De aanwezigheid van tanks en circa 25.000 Russische soldaten in de sector houdt hen rustig, terwijl de angst voor represailles hen weer naar hun werk doet gaan. Maar zij hebben in hun held haftige opstand een vrij en verenigd Duitsland gevraagd, geregeerd door een, middels vrije verkiezingen gekozen on afhankelijke regering. Deze eis zullen zij trouw blijven ondanks het feit, dat Rus sische geweren op hen zijn gericht. Inderdaad, de opstand van de 17e Juni heeft het vraagstuk van de Duitse her eniging dringender dan ooit tevoren ge steld. Dat blijkt duidelijk uit de tele grammen die Adenauer vandaag aan de Franse, Britse en Amerikaanse regerin gen heeft gezondeh. Overal in West- Duitsland klinkt de roep dat thans de tijd rijp is om het Duitse vraagstuk tot een oplossing te brengen. Hoewel minder krachtig, maar toch hoorbaar, weerklinkt hetzelfde achter het IJzeren Gordijn. Volgens welinge lichte bronnen inzake Oost-Duitsland, wordt thans door de Russische Hoge Commissaris, Semjonov, een nieuwe samenstelling van de regering van de Duitse Democratische Republiek voor bereid. Reeds aan het einde van de vorige week zijn verschillende minis ters en staatssecretarissen gedesavou eerd. Fritz Selbmann, minister voor de mijnbouw, kon zijn biezen pakken. Bru no Leuchner, de chef van de staats plancommissie, en Ganter Gillmans, staatssecretaris van handel en verzor ging, volgden hem. Zelfs is de positie van Ulbricht. de secretaris van de so cialistische eenheidspartij, twijfelach tig geworden. Tot dan toe had deze man een bijna onaantastbare positie ge had. Semjonov kan deze harde partij communist echter niet in zijn systeem gebruiken. Verschillende tekenen wijzen in de richting dat Semjonov meer ruimte in de regering wil geven aan de zgn. „bur gerlijke partijen". Onlangs heeft hij een langdurig onderhoud gehad met de leider van de Oost-Duitse Christelijk Democratische Unie, dr. Nuschke. Dr. Nuschke is de enige overgeblevene van de 46 oprichters van de Oostelijke Chris ten-Democratische partij. De overige 45 zijn gevlucht, gearresteerd of geliqui deerd. In het Westen staat hij bekend als een zwakkeling. Het is misschien juist daarom dat de Russen van hem gebruik willen maken. Thans is hij Plaatsvervangend minister-president van de Sovjet Oost-Duitse regering. Hij en de drie jaar geleden gedesavoueerde en thans weer in genade aangenomen Her mann Kastner een partijloze liberaal r- worden genoemd als de toekomstige leiders van Oost-Duitsland. Hoe deze ontwikkeling za] verlopen, fait thans nog uiterst moeilijk te voor spellen. De anti-communistische organi saties in het Westen echter, die hun eontacten ook in de opperste Oostelijke leiding hebben, geloven dat de jongste leiten in boven geschetste richting lei den. De Russen halen bakzeil. Semjonov Js bereid zijn opdracht, toenadering tot uet Westen te zoeken en door het schep pen van verbeterde levensomstandig heden in het Oosten de sfeer in West- *re onlusten in Oost-Berlijn hebben ?e Russische bezettingsautoriteiten I71 Oost-Duitsland aanleiding gegeven °t ernstige represaillemaatregelen, Vaarvan op 18 Juni de werkloze West- ?erlijnse vrachtrijder Willi Göttling ^et slachtoffer werd. De communisten ^erPen heel de schuld voor het oproer jP het optreden van Westerse provoca- ®Mrs en de radio brengt dagelijks „be- rjbzen" voor deze stelling. Zo werd de 37-jarige werkloze acteur garner Kalkovski, d'ie in de Ameri- jO-anse sector woonde, gearresteerd, daman bad volgens de radio bekend, een Amerikaanse kapitein hem te- dp2 een beloning van 50 mark had op- ir-Ja0en leden van de Oost-Duitse Duitsland nog sterker tegen het EDG- verdrag te beïnvloeden, langzaam maar zeker uit te voeren. Als alle Russen houdt hjj sterk vast aan een eenmaal gekozen programma. Slechts zijn val althans dat neemt men aan zal hem daarvan af kunnen brengen. Bij stukjes en beetjes normaliseren zich de verhoudingen tussen Oost en West. Op drie plaatsen, in de Ameri kaanse, Britse en Franse sector ieder één, is de sectorgrens opengesteld voor Oost-Berlijners, die sedert de 17e in het Westen verbleven en naar huis wensen terug te keren. Schoorvoetend huiswaarts Schoorvoetend maken enkele hon derden per dag van die gelegenheid ge bruik. In de Brunnenstrasse geeft dit ontroerende taferelen. De mensen die daar de Bernauerstrasse, de grens tus sen de Franse en de Russische sector, wilden oversteken om zich aan de con trole van de Volkspolitie aan de over zijde te onderwerpen, gedroegen zich alsof zij door een zee van angst moesten waden. Er stonden twee tanks aan weerszijden van de straat en een bezet ting van Volkspolitie versperde de weg. Rechts van de straat zaten drie mannen aan een tafeltje om de passen te con troleren. Daarachter op een brede bank een heel Sanhedrin van Volkspolizisten en Russen, een soort volksgerecht dat elke passant ondervroeg naar de reden van zijn terugkeer. Aan de ene zijde, vijftig meter van de sectorovergang, stonden honderden mensen in toom gehouden door de Schupo. Aan de Oostzijde, op iets gro tere afstand, hetzelfde toneel. Honder den Oost-Berlijners verdrongen zich achter de Vopo om een glimp van het vrije Westen op te vangen. Een enkele maal bleken zij iemand aan de West zijde te herkennen. Dan werd er harts tochtelijk gewuifd en hoewel men el kaar nauwelijks kon zien, wuifde men terug. De vrouwen en kinderen werden zonder meer doorgelaten. De mannen zagen wij echter verdwijnen in een huis, waar ze niet meer uit te voor schijn kwamen. Bij de Brandenburger Tor had een aantal leden van de Me- tropole Opera het geluk dat zij van Oost naar West konden terugkeren. Zij waren de enigen, behalve dan de 20 tot 30 vluchtelingen per dag, die de levensgevaarlijke ontsnapping uit de Oostzone langs illegale weg bereikten. Ook wij hebben getracht ons met de Volkspolitie in verbinding te stellen. Wij toonden onze pas. De man, een jonge kerel met een brutaal gezicht, bleek een Nederlandse pas nog nooit te hebben gezien. Wij werden voor het Sanhedrin geleid. Een Volkspolizist vroeg ons wat wij in de Oost-sector zochten. Wij deelden hem omstandig en uiterst beleefd, met een beetje vrees in ons hart, mede, dat wij hem ver zochten een ogenblik in de Oost-zone te mogen verblijven om een indruk van de jongste toestand te kunnen krij gen. Hij bracht ons naar een Rus. Met behulp van een tolk, een vrouw in een blauw-zwarte uniform, deelden wij ook aan deze soldaat onze wens mede. De man bestudeerde onze pas uitvoerig. Hij spelde het interzonenvisum dat daarin is gestempeld en gaf hem ons terug. Hij glimlachte. Hij liet mij via de tolk weten dat het hem speet, dat hij mij niet kon toelaten en overigens, dat merkten wij wel, was hij van me ning, dat wij niets in de Oost-sector te zoeken hadden. Hij was misschien 30 jaren en had een intelligent gezicht. Later bleek ons dat hij de commandant van de tanks was die daar stonden. Beleefd maar dringend verzocht hij ons „onmiddellijk" de sectorgrens te verlaten en ons maar weer bij de „Westelijke provocateurs" te voegen. Die zouden, zo zei hij, opnieuw glim lachend, mij wel „beter" kunnen in lichten dan wie ook in de Oost-sector. Mijn mededeling, dat ik mij alleen maar door een objectieve beschouwing wilde laten leiden, kon hem niet vermurwen. Onverrichterzake keerde ik terug, na gestaard door de Volkspolizei en har telijk ontvangen door de honderden West-Berlijners. Verwijtende blikken Op het moment dat wij een foto wil den maken van de drie mannen aan het tafeltje en het Sanhedrin daarach- Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft telegrammen gestuurd aan de Westelijke Grote Drie, waarin hij de opstanden in Oost-Duitsland een duidelijke aansporing noemt om al het mogelijke te doen, dat kan leiden tot herstel van de menselijke waardigheid in het Oosten en tot de eenmaking van Duitsland. Vandaag vliegt dr. Adenauer naar Berlijn om daar de rouwplechtig- heden voor de slachtoffers van de demonstraties bij te wonen. Nog steeds ko men er berichten binnen, waaruit blijkt, dat de opstand in Oost-Berlijn slechts een onderdeel was van een algemene beweging, die zich op vele andere plaat sen in de Sovjet-sector manifesteerde. Van socialistische zijde in West-Duits land, Frankrijk en Engeland is ernstige critiek geoefend op het Russische op treden tegen de demonstranten. Dicht bij de gTens, tussen Oost- en West-Berlijn, is gisteren een 15-jarige jongen, Wolfgang Röhling, uit West- Berlijn, door schoten van de overkant in het achterhoofd getroffen en gedood. Volgens ooggetuigen deed de jongen mee met een groep West-Berlijnse jon gens, die de communistische politie plaagde en met stenen gooide. De poli tie loste een schot en dat trof Wolfgang Röhling, toen hij zich al van de zone- grens verwijderde. De West-Berlijnse politie deelde mede, dat zij in de zak ken van Röhling een lidmaatschaps kaart aantrof van de communistische jeugdbeweging „Freie Deutsche Ju- gend". Advertenti» Wilt U voor een zéér bescheiden prijs een echte merkzeep kopen met de volle garantie van Castella kwaliteit, neem dan de proef met Castella Bloemenzeep, voor slechts 20 cent per stuk! U heeft dus keus uit drie soorten Castella. Voor iedere vrouw, voor iedere huid en voor iedere beurs is er nu Castella te kust en te keur, vooral om met de zomerdagen eens een keer méér te genieten van de heerlijke ver frissing, die Castella garandeert! Voor degenen, wier huid veel schuim nodig heeft, is er de overvloedig schui mende Castella Spécial (32 cent). En natuurlijk blijft de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) beschikbaar voor haar talloze aanhangsters. Tijdelijk levert Uw winkelier U tvjee stukken Castella Schoonheidszeep voor slechts 50 cent. Neem deze kans nog gauw waar, zolang dit bijzonder aanbod geldt. Ook de vrouw, die maar een klein be drag wil besteden, behoeft zich thans Castella niet te ontzeggen. Er is nu immers onverpakte Castella Bloemen zeep voor 20 cent! Iedere vrouw kan mooi zijn! ter wij moesten dit vanuit de Wes telijke sector doen stoven de West- Berlijners uiteen, luide hun vrees ken baar makend dat de Volkspolizei op mij zou schieten. Er werden er enkelen zelfs kwaad. ,„U hoeft ons leven niet in gevaar te brengen voor een souve- nirtje", zeiden zij. Vrouwen keken ons verwijtend aan en beschuldigden ons van roekeloosheid. Zo is de sfeer aan de sectorgrens. West-Berlijn weet niet wat er aan de andere zijde gebeurt. De Oost-Berlij ners, die nog in het Westen zijn, weten dat evenmin. En er moeten wel drin gende redenen voor hen zijn om naar de Oostelijke sector terug te keren. Er gaan geruchten dat de Oostelijke sector morgen weer voor het verkeer wordt vrijgesteld. Naar verluidt heeft de Franse militaire commandant een onderhoud gehad met zijn Russische collega over het weer openstellen van de sectorgrens. Het resultaat van dat onderhoud zou zijn dat de grens inder daad open gaat. Dit bericht is echter niet te verifiëren en het komt ons ook vreemd voor. Morgen immers, 23 Juni, worden in West-Berlijn de 16 slachtof fers van de 17e Juni begraven. En wij maken ons sterk dat de Russen, wan neer zij de sectorgrens zouden open stellen,, vrezen voor nieuwe demon straties en nieuw oproer. In het Engelse Lagerhuis is medege deeld, dat Groot-Brittannië de handel in aluminium met ingang van 1 Juli weer geheel vrij zal geven. Dit is het laatste van een lange lijst artikelen, waarin de handel door de Britse rege ring sedert de oorlog werd gecontro leerd en welke sindsdien weer suc cessievelijk aan het particuliere be drijfsleven werd overgelaten. Canne is een dorpje dat enkele tientallen meters van de grens af in België ligt. Ik kwam er min of meer per ongeluk en in ieder geval buiten medewe ten van de douane terecht. In het geheel ben ik er nauwelijks langer dan vier- en-twin'.'ig uur geweest, maar dat bleek voldoende om mij een grondig heimwee naar het plaatsje te bezorgen. Toen ik er binnenkwam be landde ik eerst in een straat, die men ook een weg zou kunnen noemen en die werd geflankeerd door hotels en café's, en zelfs was er een dancing, die blijkens een plakkaat „200 perso nen" plaats kon bieden. Hier leek Can ne een beetje op Cannes en ook een tikkeltje op Zandvoort. Een ingrij pend verschil met deze broedplaatsen van vermaak was echter hierin gele gen, dat er nauwelijks een sterveling te bekennen viel. Toen ik een zijweg insloeg, kwam ik in een straatje met aan weerszijden witte huizen Een geit kwam naar mij toe, snuffelde be leefd aan mijn broekspijpen en ver wijderde zich vervolgens hautain. Mijn kledij beviel haar kennelijk niet. Ik wandelde langs een snelstromend beekje, dat verschrikkelijke haast scheen te hebben. Mensen kwam ik nauwelijks tegen. Het leek mij toe, alsof de tijd in Canne stil was blijven staan. Toen zag ik ergens langs de weg een man in de berm liggen. Hij had een heel vreemde houding aangeno men. Want hij zat op zijn knieën en zijn hoofd steunde voorover op de grond. Babies liggen zo wel eens in hun wieg. Bijna had ik hem wakker gemaakt, maar ik bedacht mij bijtijds. Trouwens, later op de avond stiet ik op een ander persoon, die zich met fiets en al, maar op iets meer gerief lijke wijze langs de weg had neerge- vlijd. 's Avonds in mijn hotel vertelde ik de waardin van de twee mannen. „Ach," zei ze, „U moet denken, het is plotseling zo'n mooi weer; en dan is het óók Zaterdagavond." De regering vraagt naast de reeds eerder uitgetrokken veertig millioen nog vijftig millioen aan voor de bevordering van de werkgelegenheid. Van dit totale bedrag wordt voorshands twintig mil lioen geblokkeerd, teneinde mede hier door een gedeeltelijke compensatie te verkrijgen van het inflatoire effect der uitgaven, verband houdende met de wa tersnood. Het is de bedoeling dit bedrag van twintig millioen niet te besteden, tenzij de ontwikkeling der werkloosheid in het komende najaar onverhoopt der mate ongunstig mocht worden, dat het na de blokkering resterende bedrag van zeventig millioen, voor dit jaar beslist ontoereikend zou blijken te zijn. Met behulp van dit bedrag worden werken van het Rijk en de lagere organen tot uitvoering gebracht. Een en ander blijkt uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de werkgelegenheidspolitiek. Bij de keuze van de werken, waarvan de uitvoering ten behoeve van de ver ruiming der werkgelegenheid bevorderd dient te worden, wordt doelbewust de voorkeur gegeven aan objecten, die te gelijkertijd een bijdrage zouden kunnen leveren tot verbetering van de blijvende werkgelegenheid. Dit is met name het geval, indien deze werken gericht zijn hetzij rechtstreeks op verdere industria lisatie, hetzij in het algemeen op ver betering van het klimaat (voor indus trie en landbouw) en op verheffing van het sociale en culturele verzorgingspei] van de bevolking. In het bijzonder wordt daarbij aandacht besteed aan die stre- President Soekarno heeft Maandag avond de demissionnaire minister van Buitenlandse Zaken, Mukarto, aange wezen als kabinetsformateur met de op dracht een nationaal kabinet te vormen met voldoende steun in het parlement. De formateur moet binnen een week rapport uitbrengen. De heer Mukarto heeft de opdracht aanvaard. ken of plaatsen, welker gebrekkige structuur tot uitdrukking komt in een duidelijk tekort aan werkgelegenheid, ook gedurende de daarvoor gunstige seizoenen. De Amsterdamse procureur-generaaï heeft cassatie aangetekend tegen de be slissing van het Amsterdamse Gerechts hof, waardoor een der verdachten in de Velser affaire buiten vervolging blijft. Het hof had de officier van Justitie, mr. R. H. F. H. M. Grasso niet ontvan kelijk verklaard in zijn beroep tegen een beslissing van de Haarlemse recht bank, die de betrokken verdachte, mr. E„ buiten vervolging stelt. De raads leden van het Amsterdamse Hof zou den volgens Het Parool tot hun beslis sing zijn gekomen, omdat mr Grasso niet tijdig zijn memorie van grieven zou hebben ingediend. Dit is echter wel ge beurd, alleen zijn dossier en memorie van grieven afzonderlijk verstuurd. De Hoge Raad zal nu moeten uitmaken of dit al dan niet in strijd met het be wuste wetsartikel is. Aldus bericht „De Volkskrant". De katholieke vereniging van onder nemers in het bloembollenbedrijf (K. V. O. B.) hield gisteren in Haarlem haar achtste algemene vergadering, welke bij afwezigheid van voorzitter P. S. van Leeuwen onder presidium stond van de heer Ant. Nijssen. Deze bleek ter ver gadering terdege zijn mannetje te kun nen staan en in zijn openingswoord deelde hij mede, dat de heer Van Leeu wen wegens de vele beslommeringen rond het H.B.G.-gebouw niet van de partij kon zijn. De heer Nijssen wees er op, dat het bestuur zich met talrijke vakbelangen bezig houdt; o.a. wordt er gewerkt om een oplossing te brengen in de loonadministratie, welke nodig ver eenvoudigd dient te worden. Hij merk te voorts op, dat de K.V.O.B. steeds meer een belangrijke plaats gaat inne men in de structuur van het organisa tieleven. De gebruikelijke agendapunten kon den daarna zonder stoornis worden af gewerkt, maar een uitvoerige discussie ontspon zich bij het verzoek van de af deling Leiden en omstreken om goed keuring van de algemene vergadering voor de oprichting van haar afdeling. In dat verband brachten sommige afge vaardigden de oprichting ter sprake van de afdeling Centrum-bloembollenstreek (waaraan ook goedkeuring moest wor den gegeven) en men vroeg zich af, of men op deze manier geen organisatie in de organisatie zou krijgen. De voor zitter antwoordde echter, dat de prac- tijk in „Bloembollencultuur" wel be wezen heeft, dat versnippering in vele kleine afdelingen niet bepaald gelukkig is. Daarom kan er beter gecombineerd worden, temeer, omdat er toch geen stemmen verloren kunnen gaan, daar iedere stem, uitgebracht op de afde- lingsvergad'ering, ook tot haar recht komt op de algemene vergadering. De afdeling Leiden bevestigde nog eens het succes van deze koppeling. Voordien waren er plaatsen in de om geving, die geen eigen afdeling konden oprichten. Door koppeling is dat wel mogelijk, waardoor de vereniging ook nog verschillende leden won. De opmerking werd wel gemaakt, dat Lisse en Hillegom toch ieder een zelf standige afdeling hadden kunnen vor men, maar deze werd gepareerd door de voorzitter, die verklaarde, dat de betrokken afdelingen zelf de vorming van een „centrum" hadden gewild. Sas- senheim meende, dat het in deze ten onrechte niet gehoord was, maar het kreeg te horen, dat het zo nodig toch zelf een afdeling zou kunnen vormen. Waarschijnlijk zal het in Sassenheim wel zo gaan, dat een deel zich aan sluit bij het „centrum" en een deel bij Leiden. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706 Buslijn 3-4-8 Daarmede was deze kwestie van de baan en kregen zowel het „centrum" als Leiden de gevraagde goedkeuring. Het bestuursvoorstel om bij een firma met verschillende firmanten behalve de firmant, die de stemmen voor de fir ma uitbrengt, ook de andere firmanten een stem te geven, indien zij een halve H.A. op hun naam hebben staan, ont moette bezwaar bij de afdeling „cen trum". De heer De Vroomen betoogde, dat daarmede de stemmen der kleinere kwekers beknot zouden worden. Een bedrijf van 20 H.A. met vier directeu ren zou dan van vier op zeven stem men springen. De voorzitter herinnerde er echter aan, dat als in dat geval iedere directeur een eigen bedrijf van 5 H.A. zou hebben, dat zij dan samen zestien stemmen zouden hebben. Bij de nieuwe voorgestelde regeling wordt dat zeven, een kleine tegemoetkoming dus. Voor de afgevaardigden werd het toen moeilijk hun stem uit te brengen, want in beide redeneringen die van het bestuur en die van de heer De Vroomen bleek wel wat te zitten. Het bestuur had echter geen zin om het voorstel terug te nemen of aan te hou den en tenslotte werd het bestuursvoor stel aangenomen met 242 stemmen vóór en 195 tegen. Na enige discussie werd ook het be stuursvoorstel aangenomen om de mi nimum-contributie te stellen op f 12 per jaar en de maximum-contributie op f 72 per jaar. Het voorstel van de afdeling Voor hout en omstreken en van de afde ling De Zilk en omstreken om de re geling van nuttig en onnuttig areaal bij de teelt van hj'acinten voor 1953- 1954 te laten vervallen, ontmoette uiteraard geen principiële bezwaren. Over deze kwestie is in verschillen de andere vergaderingen de afgelo pen weken reeds zoveel gesproken, dat er feitelijk geen nieuw gezichts punt meer naar voren te brengen was. De afdeling „centrum" zou ech ter nog graag zien. dat het hoofdbe stuur zou bewerkstelligen, dat als het systeem vervalt, dat er dan ook wordt toegezien, dat de surplus-rege- ling dienstig werkt, zonodig dus met verplichte inkrimp. Het bleek echter, dat het bestuur in die zin reeds ge schreven had naar het B.V.S. Het be stuur zegde tevens toe. dat er alsnog een enquête gehouden zal worden on der de kwekers en exporteurs van hyacinten, opdat men op dat stuk nog sterker zou staan. Met 407 tegen 38 stemmen werd het voorstel van Voor hout en De Zilk aangenomen. Inzake de verhuur van teeltrecht moet blijkbaar nog steeds de steen der wijzen gevonden worden. Ook op deze vergadering kon men er moeilijk uitko men en nadat dit punt van alle kanten weer was bekeken, verwierp de verga dering op advies van het bestuur het voorstel van Voorhout en De Zilk, in houdende. dat een teeltvergunninghou der niet meer dan 10 pet. (of althans een bepaald percentage) van zijn teelt vergunning mag verhuren. Het gehele complex van voorgestelde maatregelen zal voor zeer vele midden standers totaal-generaal slechts een ver zwaring van lasten betekenen. De enige hoop, die wij hebben op toch nog een redelijke fiscale tegemoetkoming, ont lenen wij aan de krachtige woorden, die op dit gebied in het parlement gespro ken zijn door de K.V.P.-afgevaardigden Luacs, Janssen en Teulings en aan de 134 vragen van de fractie-voorzitters, waarin wij meerdere geluiden hebben onderkend, die ons uit het hart gegre- In het stadhuis van 's-Hertogenbosch is de jaarvergadering gehouden van de Katholieke Ingenieursvereniging, welke zich in een grote opkomst der leden mocht verheugen. Bij de opening heeft de voorzitter, prof. ing. J. H. Froger, het herstel her dacht van de kerkelijke hiërarchie, waarbij naast veel voldoening ook veel zelfcritiek gewenst is. In het bijzonder werd daarbij de achterstand op cultu reel gebied gememoreerd. Naast de ver heugende groei van het bijzonder hoger onderwijs moet helaas worden gecon- ■y_7ö-"' KOUCIIi l/Ull/ U.C. VWO roJ sP°titie te doden tijdens het op- -Ais hij er in zou slagen, zou hij baa Vlaan^en vacantie krijgen en een On?tle kij de West-Berlijnse politie. bra,e ^oto loont Kalkovski met zijn 10 op de dag van hun huwelijk. 59 Hooghartig zei Tinkerton dat ze Giggle gevolgd was. Ze herinnerde zich, dat ze Lord Wutherwood voor de tweede keer had horen roepen. Toen was zij al een eind op weg naar beneden. Ze voegde zich bij Giggle in de auto en bleef daar tot de jongedame hen kwam halen. Dit kwam er woord voor woord met moeite uit. Alleyn maakte zeer zorgvuldige aante keningen, en liet haar de volgorde van haar gangen keer op keer herhalen. ZF scheen volkomen zeker van haar eigen accuratesse te zijn en herhaalde mono toon, dat ze niemand gezien had dan Giggle en Michael toen ze door de gang gelopen had en door de hal en via de overloop naar beneden gegaan was. „Denk eens goed na," herhaalde Al leyn. „Heb je niemand anders gezien? Ben je daar absoluut zeker van?" „Ja, meneer." „Goed", zei Alleyn opgewekt. „En nu, waar hebben jullie vanmiddag over ge praat?" Bij deze plotselinge verandering van toon en van tactiek, nam haar uit drukking van afkeuring toe. „Ik zou het werkelijk niet kunnen zeggen, meneer," zei ze vlak. „Je bedoelt dat je het vergeten bent?" „Ik kan het me niet herinneren." „Maar je moet je toch wel iets her inneren, Tinkerton. Je hebt nogal een lang gesprek gehad met de kinderjuf frouw, is het niet? Dat moet nog al lang geduurd hebben, weet je, want toen je haar verliet, waren Giggle en jonge heer Michael met die treinen aan het spelen en daar zijn ze eerst mee begon nen, toen jullie er al een hele tijd waren. Waarover hebben jij en Nanny samen gesproken?" Tinkerton keek weer preuts en zei, dat verschillende dingen aangeroerd werden. „Laat er dan maar eens een paar horen." Tinkerton zei: „De jongedames en jongeheren kwamen ter sprake". „Natuurlijk," zei Alleyn beminnelijk, „heel begrijpelijk dat je over de familie spreekt." „Ze kwamen ter sprake," herhaalde Tinkerton behoedzaam. „In welk verband?" „Juffrouw Burnaby roerde het aan," zei Tinkerton „De toneelneiging van juffrouw Friede. Ik had Lady Friede moeten zeggen. Pardon," voegde ze eraan toe. „Ik veronderstel, dat jullie allemaal veel belangstelling hebben' voor haar toneelloopbaan?" Een beetje zure uitdrukking kwam op haar gezicht toen ze toegaf dat dat zo was. „En in al het doen en laten van de familie, denk ik. Brachten Lord en Lady Wutherwood dikwijls een bezoek aan de flat?" Niet heel dikwijls, scheen het. Alleyn kreeg een gevoel alsof Tinkerton een slechte kurk was en hij een onhandige kurketrekker, die onbelangrijke stukjes eruit kreeg, terwijl grote brokken in lichtingen in de wijn vielen en verlo ren ging. „Dus dit bezoek was een hele gebeur tenis?" suggereerde hij. „Ben je lang ia het Londense huis geweest?" „Nee." „Hoe lang?" „We zijn er niet geweest." „Bedoel je, dat jullie vandaag in Londen aangekomen bent?" Ze ant woordde niet. „Bedoel je dat? Waar- kwamen jullie vandaan?" „Van Deepacres." „Van Deepacres? Dat ligt in Kent, is het niet? En zijn jullie regelrecht hier naar de flat gekomen?" „Ja, meneer." „Had Lord Wutherwood dat nog wel eens meer gedaan?" „Dat herinner ik me niet." „Wanneer zouden jullie weer naar Deepacres teruggegaan zijn?" „Mylady zei onderweg dat ze wel graag een paar dagen in de stad zou wil len verblijven." „Wat zei Lord Wutherwood daarop?" „Hij wilde niet in de stad blijven. Hij wilde morgen weer teruggaan." „Wat besloten ze tenslotte?" vroeg Al leyn. Was het verbeelding of had hij nu de kurk een beetje steviger te pak ken? „Lord Wutherwood zei, dat hij naar Londen gesleurd was en dat hij niet langer dan één nacht wilde wegblijven." „Dus ze waren naar Londen geko men alleen om een bezoek aan deze flat te brengen?" „Dat denk ik, meneer." „Waar zouden jullie de nacht doorga bracht hebben?" „In de Londense residentie," zei Tin kerton deftig „24 Brummel Street, Park Lane." „Op zo korte termijn?" „Er is daar altijd personeel," zei Tinkerton. „Natuurlijk" voegde ze eraan toe. „Weet je, waarom ze dit. bezoek giD- gen brengen?" „Lord Wutherwood kreeg gisteren een telegram." „Van Lord Charles Lamprey?" „Dat denk ik wel." „Heb je enig idee waarom Lord Char les zijn broer wilde spreken?" Haar uitdrukking van afkeuring werd heviger. Alleyn meende, dat hij er ook een glimp van voldoening in ontdekte. Misschien was zelfs juffrouw Tinkerton niet bestand tegen de genoegens van een beetje kwaadspreken. „Mylady zei, dat het een zakenbezoek was." „Weet je ook over welke zaken?" „Het kwam ter sprake gedurende de rit tussen Lord en Lady Wutherwood." „Ja?" „Ik zat voorin, naast meneer Giggle en kon het gesprek niet volgen, behalve nu en dan een woord." „Maar toch, heb je. „Ik luisterde niet," zei Tinkerton, „na tuurlijk!" „Natuurlijk niet." „Maar Lord Wutherwood verhief zijn stem een paar keer en zei, dat hjj er niet aan dacht om te doen wat zijn broer hem wilde laten doen." „Wat was dat?" „Het ging over geld." Er kwam iets als een grijns op haar gezicht. „Wat over geld?" „Gewoon. Wilde dat Lord Wutherwood botcicilclO' Meer kon hij er niet uit krijgen. Ze toonde geen bijzondere tegenzin om zijn vragen te beantwoorden, maar ook geen bijzondere belangstelling. Hij begon zich al af te vragen of ze wel enig gevoel had of enige loyaliteit bezat. Bij wijze van proef bracht hij het gesorek weer op Lady Wutherwood. Hij ontdekte, dat Tinkerton vijftien jaar in haar dienst was geweest. Mylady was altijd erg aar dig geweest, zei ze laatdunkend. Alleyn herinnerde zich die glansloze ogen en die vertrokken mond en vroeg zich af, waar dat in gezeten had. (Wordt vervolgd). stateerd, dat bij het openbaar hoger onderwijs nog te weinig leerstoelen door Katholieken zijn bezet. Het stellige vertrouwen werd uitge sproken, dat bij de benoeming van cura toren en docenten aan de tweede tech nische hogeschool recht zal worden ge daan aan de levensopvatting van Zuid- Nederland, dat de studenten voor deze instelling overwegend zal moeten leve ren. Daarnaast wijdde spreker aandacht aan de positie van de middengroepen, welker bescheidenheid in tijden van te kort nu dreigt te leiden tot bestendige terugstelling. Opvoering van de productie en van het nationale inkomen kan loonsver hoging mogelijk maken, zowel voor de geschoolde arbeiders als voor de middengroepen. In het bijzonder ging spreker in op de middenfuncties, die de meeste ingenieurs in het bedrijfsleven bekle den. Zij zijn de werknemer evenveel nabij als de werkgever en kunnen door een goede opvatting van hun taak veel bijdragen tot de echte en bestendige bedrijfsvrede. Voorts werd het woord gevoerd door dr. ir. Th. J. Ferrari, landbouwkundige van het Landbouwproefstation te Gro ningen, over „De hulp aan onontwik kelde gebieden en de taak van de Ka tholieke academicus". Deze gaf een overzicht van de probleemstelling vol gens de verschillende opvattingen, waar uit duidelijk bleek hoezeer het gewenst is, dat overtuigde Katholieken deel nemen aan deze nieuwe strevingen. De goede invloed van de Katholieke artsen in de wereldgezondheidsorganisatie be wijst, dat dit werk op internationaal gebied concrete resultaten kan opleve ren. Het betoog van dr. Ferrari vond zo veel instemming, dat dit onderwerp ver der in de activiteit van de Vereniging zal worden opgenomen. De consumptieve uitgaven van de Neder landse bevolking geven gedurende April een verdere stijging te zien, zo blijkt uit een bulletin van het C.B.S. Op basis 1949 100 bedroeg de waarde van de totale consump tie 119 (in Maart 113). De prijs steeg met 1 tot 120, waardoor het hoeveelheidscijfer met 5 steeg tot 99, of per hoofd der bevol king met 4 tot 94. pen zijn. Aldus is het standpunt van de Katholieke Middenstand over de zojuist ingediende belastingvoorstellen der re gering, neergelegd in een artikel in „Stuwing". De indiening van het complex belas tingwetten en de publicatie daarvan is geen wereldschokkend nieuws geweest. De inhoud ervan komt vrijwel overeen met wat dr. Drees op 19 Maart heelt aangekondigd. De ingediende wetsontwerpen beteke nen practisch zeer weinig voor de mid denstand. Op de eerste plaats is dit een ernstige miskenning van de betekenis van de middentand in het kader van de werkverruiming. De middenstand heeft volgens de cijfers van het AWF 30 pet. van de werknemers in dienst (de land bouw 10 pet. en de industrie 60 pet. i Deze wetsontwerpen willen mede de werkverruiming nastreven door het be drijfsleven meer armslag te geven en dus meer investeringsminded te maken. Aan de middenstand, die dus de helft van het aantal werknemers van de in dustrie in dienst heeft wordt deze arm slag practisch niet gegeven. (Van onze correspondent) In zijn toespraak, ter opening van het natuurkundig congres, dat van 21 t.m. 27 Juni in het Kamerlingh Onnes- laboratorium te Leiden wordt gehou den, heeft de presfident-curator van de organiserende Leidse Universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, me degedeeld, dat de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen me dewerking toegezegd heeft voor het in stellen van een nieuwe buitengewone leerstoel te Leiden: de Lorentz-leer stoel. Deze zal bij toerbeurt jaarlijks door een vooraanstaand physicus uit het buitenland bezet worden, bij voor keur een theoreticus. Reeds hebben het Rijk en het bedrijfsleven bijdragen voor de totstandkoming van deze leer stoel geschonken. Aan dit congres, dat een strikt be sloten karakter draagt, nemen 40 na tuurkundigen uit 13 verschillende lan den deel. Onder hen bevinden zich de Nobelprijswinnaars Niels Bohr, Dene marken; Dirac, Engeland- Heisenberg, Duitsland; Von Laue, Duitsland, en Bloch, Amerika. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt, zal het volgend jaar in ons land een congres worden gehouden van de inter nationale katholieke emigratiebeweging, waarbij aan de orde wordt gesteld het onderwerp „De taak van de katholiek in de wereld". Met name voor Italië, Duitsland en Nederland wordt het met het oog op de emigratie uit Europa van belang geacht te geraken tot wat men een katholieke inventarisatie van de wereld zou kunnen noemen. Met het oog hierop vindt genoemd congres plaats, dat het tweede is van de inter nationale katholieke, emigratie-organi satie. Het Rotterdams Toneel zal het nieuwe seizoen openen met „De Getemde Feeks" van William Shakespeare, onder regie van Albert van Dalsum. Décor en costumes zul len worden ontworpen door Wim Vesseur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3